co-zobaczyc-w-wenecji-atrakcje-wenecji

Atrakcje Wenecji – co zobaczyć w Wenecji w 1 dzień

przez Rudeiczarne Travel Blog

Zastanawiasz się jakie atrakcje Wenecji warto zobaczyć? Nie wiesz, jak się poruszać po Wenecji, jak zaoszczędzić pieniądze, by nie wydać fortuny? Zastanawiasz się, jakie są najpiękniejsze miejsca w Wenecji i które z nich warto zobaczyć? Ten post pomoże zorganizować Ci Twoją własną wycieczkę dookoła Wenecji, przybliży Ci nieco jej historię i pokaże najpiękniejsze atrakcje Wenecji. Po przeczytaniu tego wpisu nie powinieneś mieć już żadnych problemów z zorganizowaniem swojej własnej wycieczki po tym mieście. Zabieramy Cię na wspólny spacer poprzez atrakcje Wenecji w jeden dzień!

atrakcje-wenecji-gondole

Atrakcje Wenecji – Gdzie jest Wenecja?

Wenecja jest miastem na północy Włoch i zarazem stolicą regionu Wenecja Euganejska. Większość osób kojarzy Wenecję jako miasto sporych rozmiarów, w rzeczywistości jednak Wenecja zamieszkana jest jedynie przez ok. 60 tysięcy osób. Absolutnie większość osób mieszka na lądzie, w Mestre czy Lido. Nie bez powodu mówi się z resztą, że jeszcze w XXI wieku Wenecja stanie się miastem- widmo, z którego wyprowadzą się mieszkańcy.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego Wenecja powstała na wodzie i jak to się stało, że Wenecja stała się potęgą Morza Śródziemnego, zaglądnij do naszego wpisu o historii i ciekawostkach Wenecji. Pomoże Ci on zrozumieć fenomen tego miejsca, a także w zupełnie inny sposób spojrzysz na Wenecję podczas Twojego zwiedzania. 

rzymbook-przewodnik-rzym

Atrakcje Wenecji – najpiękniejsze miejsca w Wenecji w jeden dzień

Mamy nadzieję, że jesteś gotowy, bo pokażemy Ci najpiękniejsze atrakcje Wenecji, a o każdej z nich też nieco opowiemy. Zaczynamy wspólne zwiedzanie Wenecji i jej najpiękniejszych miejsc!

atrakcje-wenecji-bazylika

Mapa zwiedzania Wenecji

Aby zwiedzało Ci się z nami Wenecję wygodniej przygotowaliśmy mapę/plan zwiedzania:

Zwiedzanie Wenecji – Vaporetto linia nr 1

Atrakcje Wenecji i ich zwiedzanie zdecydowanie najlepiej jest zacząć od przepłynięcia się vaporetto po Canale Grande. Wenecja jest świetnie skomunikowana tramwajami wodnymi (vaporetto), jednak najbardziej efektowna jest trasa linii nr 1, która rozpoczyna swój kurs na Piazzale Roma i przepływa przez cały Canale Grande (Wielki Kanał) w Wenecji, zatrzymując się co chwila na przystankach po obu stronach kanału. Dzięki takiemu rozpoczęciu swojego zwiedzania, będziesz mógł zobaczyć najpiękniejsze atrakcje Wenecji z poziomu wody, bez potrzeby wydawania na to fortuny. Do tego o poranku jest tutaj znacznie mniej ludzi, niż w drodze powrotnej, kiedy może być ciężko znaleźć miejsce siedzące i mieć możliwość podziwiania pięknych widoków z obu stron. Wtedy bowiem z linii korzystają także tubylcy, wracający do domów po całym dniu pracy.

O poruszaniu się po Wenecji, ile to kosztuje i innych informacjach praktycznych pisaliśmy we wpisie Zwiedzanie Wenecji tutaj. 

atrakcje-wenecji

O poranku za to Wenecja wygląda tak spokojnie, malowniczo. Zobaczysz gondolierów powoli przygotowujących się do dnia pracy, będziesz mógł obserwować najpiękniejsze kamienice i pałace dawnej arystokracji Republiki Weneckiej, przepłyniesz pod słynnym Ponte Rialto, które o poranku pozbawione jest turystów. Warto więc przepłynąć vaporetto cały kurs do końca i wysiąść na jednym z ostatnich przystanków, dzięki czemu będziesz już w samym sercu najważniejszych miejsc w Wenecji. 

atrakcje-wenecji-vaporetto

Koszt jednorazowego kursu to 7,50 euro, warto jednak rozważyć kupno biletu dobowego, o czym opowiemy we wpisie praktycznym.

Zabytki Wenecji – Santa Maria Della Salute

Płynąc Canale Grande, możesz wysiąść na przystanku Santa Maria Della Salute, przy którym dumnie stoi piękny, barokowy kościół o tej samej nazwie. Został wybudowany w XVII wieku, jako gest dziękczynny wobec Maryi po zakończeniu epidemii dżumy w Wenecji. Epidemia ta miała pozbawić życia niemal 1/3 mieszkańców Wenecji. W środku zaś ponoć znajdować się mają piękne dzieła Tycjana. Sami jednak nie mieliśmy ich okazji podziwiać, gdyż o poranku bazylika była wciąż zamknięta.

Co roku 21 listopada organizowana jest specjalna procesja dziękczynna za zdrowie Wenecji. Jest prowadzona po specjalnym moście z pontonów i wiedzie od placu św. Marka do bazyliki Santa Maria della Salute.

Warto przespacerować się na koniec wyspy, gdzie znajduje się Santa Maria della Salute. Roztacza się stąd uroczy widok na lagunę i plac św. Marka. 

Atrakcje Wenecji

Wenecja – Kanały weneckie

Nie ma zwiedzania Wenecji bez zobaczenia tutejszych kanałów pomiędzy kamienicami. Najpiękniej wyglądają w bocznych uliczkach – małe, uśpione, wąskie. Czasem przepłynie tędy gondolier. Zwróć uwagę, jak płytkie są niektóre z nich. Teraz łatwiej jest zrozumieć, dlaczego gondole mają taką, a nie inną budowę. Mogą bowiem bez problemu wpłynąć w każdy płytki kanał, bez utknięcia w mieliźnie.

Przespaceruj się jednym z ponad 417 mostów łączących Wenecję. I pamiętaj, że te najstarsze nie mają schodów. Bowiem w dawnych czasach po Wenecji poruszano się na koniach. 

Wenecja – Ponte dell’Accademia i Campo Santo Stefano

Most ten to jeden z zaledwie 4 mostów poprowadzonych nad Canale Grande w Wenecji, prowadzi do słynnego muzeum sztuki Wenecji – Gallerie dell’Accademia. Dzisiejszy drewniano-żelazny most pochodzi z lat 30-tych XX wieku, ale oryginał pojawił się tutaj jeszcze w XIX wieku. Początkowo był to most żelazny, który jednak z czasem miał pewne problemy statyczne i poszukiwano zastępstwa, które będzie nieco bardziej solidne. Ponte dell’Accademia miał być zamieniony na most kamienny. Jednak w między czasie, w latach 30-tych w zaledwie 37 dni postawiono tutaj szybko prowizoryczny most drewniany, który okazał się na tyle stabilny, że postanowiono go tutaj pozostawić. Dzięki niemu mieszkańcy Wenecji mieli więcej możliwości przedostania się na drugą stronę Canale Grande i nie tracili tyle czasu, by wracać się do Ponte Rialto.

Przechodząc uliczkami i kanałami od Santa Maria della Salute, dotrzecie do Ponte dell’Accademia. Stąd zaś dotrzecie na uroczy Campo Santo Stefano, uznawany przez niektórych za jeden z najelegantszych placów w Wenecji. Stąd uroczymi uliczkami będziecie mieć rzut beretem do placu św. Marka. 

Wenecja – Plac św. Marka

Jeden z najsłynniejszych placów świata i atrakcji Wenecji to zdecydowanie wenecki plac św. Marka, czyli Piazza San Marco. Jego początki sięgają jeszcze IX wieku i co ciekawe, niegdyś przez plac przepływał kanał. Później zaś został powiększony do dzisiejszych rozmiarów i znajdował się tutaj targ i centrum życia społecznego i religijnego Republiki Weneckiej. Plac św. Marka to jedyny plac w Wenecji, który nosi nazwę “Piazza”. Pozostałe bowiem place w Wenecji to “campo, z wyłączeniem Piazzetta, który jest de facto przedłużeniem placu św. Marka i Piazzale Roma, który jest ostatnim miejscem, do którego dojeżdżają w Wenecji autobusy.

atrakcje-wenecji-bazylika-sw-marka

Plac św. Marka otoczony jest z trzech stron budynkami. 2 z nich to tzw. Procuratorie Nuove i Vecchie, które za czasów Republiki Weneckiej były budynkami prokuratury. Co ciekawe, aż do nadejścia Napoleona, plac ten nie był zamknięty budynkami ze wszystkich stron. To właśnie Napoleon nakazał dobudować ostatnie skrzydło – Ala Napoleonica, dzięki czemu plac dzisiaj wygląda właśnie w ten sposób. Napoleon nazywał plac św. Marka najpiękniejszym salonem Europy. To właśnie tutaj od zawsze odbywały się główne obchody słynnego weneckiego karnawału.

plac-sw-marka

Na placu warto zwrócić uwagę na piękną wieżę zegarową na lewo od Bazyliki św. Marka, zbudowaną pod koniec XIV wieku. Zegar pokazuje nie tylko godziny, ale także pory roku czy fazy księżyca. Na szczycie wieży stoją 2 posągi – młodzieniec i starzec, którzy symbolizują upływający czas.

Atrakcje Wenecji

Na placu w dawnych Procuratorie dzisiaj znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Jedna z nich to słynna Caffe Quadri, działająca tutaj od XIX wieku, kiedy to Wenecja była w rękach austriackich. Uważajcie jednak na ceny, zwykłe espresso potrafi kosztować od 6 euro w górę. Jeśli jednak nie ma to dla Was znaczenia, na pewno wypijecie kawę z pięknym widokiem przed Wami, a także przy akompaniamencie skrzypiec i fortepianu w tle.

Atrakcje Wenecji – Bazylika św. Marka

Słynna bazylika wzięła swoją nazwę od relikwi św. Marka, które znajdują się w jej wnętrzach. Zostały one ponoć wykradzione przez kupców weneckich z Aleksandrii i przywiezione do Wenecji. Stał się on patronem miasta, a jego skrzydlaty lew stał się symbolem Republiki Weneckiej na wieki. Podobizn lwa znajdziecie z resztą w Wenecji mnóstwo na każdym kroku.

Co jednak sprawia, że Bazylika św. Marka jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim jej niepowtarzalne budownictwo i wnętrze. Podczas wypraw krzyżowych na Bliski Wschód, rycerze przywozili do Wenecji mnóstwo cennych łupów – relikwiarze, klejnoty, złoto, mozaiki i marmury. To wszystko dzisiaj zdobi wnętrza Bazyliki św. Marka i czyni ją klejnotem samym w sobie, dziełem niepowtarzalnym.

atrakcje-wenecji-bazylika-sw-marka

Do Bazyliki św. Marka można wejść za darmo od godziny 10 do 17. Warto przyjść tutaj nieco wcześniej i ustawić się w kolejce, by nie tracić później zbyt wiele czasu. W środku nie można robić zdjęć. 

Campanille San Marco – wieża św. Marka

Wieża św. Marka to miejsce, które chyba każdy kojarzy w Wenecji. Jest to najwyższy budynek w całej Wenecji i widać ją nawet z dużej odległości, to ona wyznaczy Ci z oddali, gdzie znajduje się plac św. Marka. Oryginalnie wieża pochodzi z XII wieku, dlatego też Wenecjanie traktują ją, jakby była tutaj zawsze. Dumnie stojąca wieża zawaliła się w 1902 roku, wywołując spore zamieszanie wśród mieszkańców Wenecji. Dlatego też odbudowano wieżę, by wróciła na swoje miejsce, tam, gdzie zawsze była.

atrakcje-wenecji-wieza-sw-marka

Jeśli masz czas, warto wybrać się na wieżę św. Marka, jest stąd przepiękny widok na plac św. Marka i całą Wenecję. Na górę wjeżdża się windą (nie ma możliwości skorzystania ze schodów), jest to koszt 10 euro za osobę. Widok jest obłędny i na pewno nie pożałujesz. 

widok-z-wiezy-sw-marka

Wenecja – Pałac Dożów

Jednym z najważnieszych budynków przy placu św. Marka jest zdecydowanie Pałac Dożów. Położony jest za bazyliką św. Marka, na wprost starej biblioteki. To właśnie tutaj swoją siedzibę mieli dożowie weneccy. A kim oni właściwie byli? Doża w czasach Republiki Weneckiej stał na czele republiki. Wywodził się z wąskiego grona najważniejszych rodów arystokracji weneckiej. Swoją władzę pełnił dożywotnio i w pewnym sensie posiadał monopol władzy w Wenecji. Budynek ten początkowo miał mieć funkcje typowo obronne, wielokrotnie rozbudowywany, jest dzisiaj piękną architektoniczną, gotycką perłą.

atrakcje-wenecji-palac-dozow

Pałac Dożów można zwiedzić w środku, jeśli masz na to odpowiednio dużo czasu. Bilet wstępu można kupić online tutaj, kosztuje 25 euro i zawiera nie tylko Pałac Dożów, ale także 3 muzea, w tym Bibliotekę Marciana.

Wenecja – Biblioteka Marciana

Biblioteka nazywana jest inaczej Biblioteką św. Marka. Położona jest przy Piazzetta, będącym kontynuacją placu św. Marka, tuż na wprost Pałacu Dożów. Jest to jedna z największych i najbardziej imponujących bibliotek w całych Włoszech. W jej wnętrzach znajdują się wielowiekowe rękopisy łacińskie, arabskie czy też greckie, których wartość jest bezcenna. Zbiory biblioteki powiększały się przez wiele wieków dzięki zapisom w testamentach arystokratów czy też donacjom na rzecz biblioteki. Co ciekawe, w XVII wieku władze Republiki Weneckiej nakazały, by każdy wydawca wenecki przekazał egzemplarz książki na rzecz Biblioteki Marciana. Dzięki temu dzisiaj biblioteka może cieszyć się niesamowitymi zbiorami.

biblioteka-marciana-wenecja

Bibliotekę Marciana można zwiedzać posiadając bilet do Pałacu Dożów lub Venice Museum Pass, o którym opowiemy w części praktycznej. Otwarta jest od poniedziałku do piątku od godz. 8 rano do 19, w soboty do 13:30. 

Gondole w Wenecji

Będąc pod Pałacem Dożów i Biblioteką Marciana, na pewno zwrócisz uwagę na piękne gondole u wybrzeży Piazzetta. To jedno z najpopularniejszych zdjęć Wenecji w sieci i wiele osób właśnie tutaj decyduje się na rejs gondolą. Rejs taki to na pewno przeżycie jedyne w swoim rodzaju – jeśli ma się na to czas, ale także jeśli mamy na to odpowiednie fundusze to wykorzystania.

Historia gondoli, które oglądasz dzisiaj w Wenecji jest długa, bowiem jej początki datowane są na XI wiek! Przez wieki ich wygląd się zmieniał, by dojść do dzisiejszego, eleganckiego kształtu. Co ciekawe, ilość gondolierów jest również ściśle regulowana przez władze Wenecji, na chwilę obecną jest ich dokładnie 433. Ubrani są tradycyjnie w czarne spodnie i koszulkę w paski, często zakrywając głowę charakterystycznym kapeluszem.

gondole-w-wenecji

30-minutowy rejs po kanałach Wenecji kosztuje 80 euro od gondoli. Znaleźć się na niej może maksymalnie 6 osób plus gondolier. Niestety koszt takiego rejsu jest z góry ustalany przez władze Wenecji, toteż nie ma możliwości negocjacji ceny. Nie martw się jednak, warto pytać innych osób zwiedzających Wenecję, być może znajdziesz chętnych, którzy przepłyną się z Tobą i w ten sposób podzielicie koszty takiego rejsu. 

Więcej informacji praktycznych na temat Wenecji i poruszania się po niej znajdziesz w osobnym wpisie Zwiedzanie Wenecji tutaj. 

Wenecja – Most Westchnień

Zdecydowanie najpopularniejszym mostem w okolicy placu św. Marka jest słynny Most Westchnień. Choć jego nazwa brzmi dość romantycznie, historycznie most ten nie miał zbyt wiele wspólnego z romantyzmem. Most ten bowiem za czasów Republiki Weneckiej był ostatnim spojrzeniem dla tych, którzy odbywali tutaj swój ostatni spacer. Skazańcy kroczyli nim z sali rozpraw w kierunku więzienia, gdzie odbyć mieli karę śmierci lub karę dożywocia. Była to dla nich ostatnia szansa, by ujrzeć Wenecję na własne oczy, często towarzyszyły temu liczne westchnienia – stąd nazwa.

Dzisiaj zaś według lokalnych wierzeń, przepłynięcie gondolą pod Mostem Westchnień ma gwarantować zakochanym dozgonną miłość.  Most świetnie widać z dwóch mostów – Ponte della Paglia i Ponte della Canonica. Zobaczycie tutaj na pewno sporo ludzi. 

Atrakcje Wenecji – Most Rialto

Jednak zdecydowanie najsłynniejszym mostem w Wenecji jest Ponte Rialto! Ikona tego miasta i najstarszy most w Wenecji przechodzący nad Canale Grande. Co ciekawe, do XIX wieku do czasu wybudowania Ponte Dell’Accademia, był to jedyny most prowadzący nad Canale Grande.

Początkowo Ponte Rialto był prowizorycznym mostem rozłożonym na barkach. W XIII wieku wzniesiono tutaj zaś most drewniany, który pierwotnie nazywał się Ponte Della Moneta, ze względu na sąsiedztwo mennicy. Most drewniany nie należał jednak do najstabilniejszych i kilkukrotnie się zawalił. Dzisiejszy kamienny most zastąpił swoich drewnianych poprzedników w 1590 roku. Z racji problemów poprzednich mostów, łuk mostu wspiera się z obu stron na ponad 6 tys. drewnianych pali wbitych w dno Canale Grande.

atrakcje-wenecji-ponte-rialto

Most zabudowany jest wieloma sklepikami, w których Wenecjanie oferują pamiątki. Nie warto jednak kupować ich właśnie tutaj, gdyż ceny są mocno zawyżone. Wystarczy zboczyć w jedną z bocznych uliczek w Wenecji, by te same produkty kupić w dużo niższej cenie. Po jednej stronie mostu znajduje się lokalny bar I do Campari, w którym można napić się Aperol Sprizt lub Campari w dość atrakcyjnej, jak na Wenecję cenie, z pięknym widokiem na Ponte Rialto. 

Wenecja – Fondaco dei Tedeschi

Nie mamy w zwyczaju zwiedzać galerii handlowych, ale Fondaco dei Tedeschi jest jedyna w swoim rodzaju. Dzisiaj jest to galeria handlowa, niegdyś zaś pałac, który wcześniej był budynkiem magazynowym dla Niemców przybywających do Wenecji. Została gruntownie wyremontowana i w jej wnętrzach obecnie znajduje się butikowa galeria handlowa, która robi wrażenie.

To, co jednak jest tutaj ponoć najlepsze to widok z tutejszego tarasu na dachu. Wstęp jest całkowicie darmowy i limitowany do 15 minut na osobę. O ile kiedyś nie było problemu z wejściem na taras, obecnie obowiązuje system rezerwacyjny. Bez rezerwacji niestety nie można tam wejść, wpuszczanych jest zaś jedynie 40 osób dziennie. Jeśli będziesz w Wenecji, zrób sobie rezerwację tutaj i podziwiaj widok na Wenecję z pięknego tarasu.  

Atrakcje Wenecji – Dom Marco Polo

Niedaleko Ponte Rialto, znaleźć można zaułek Corte Seconda dell Million, w którym to od pokoleń mieszkała rodzina słynnego podróżnika Marco Polo. Jeden z największych podróżników Europy żył na przełomie XIII i XIV wieku. To właśnie on, jako jeden z pierwszych osób z Zachodu, dotarł do Chin. Co ciekawe, po jego powrocie do Wenecji po wielu latach spędzonych w Azji, mało kto wierzył w jego opowieści. Było bowiem niewyobrażalne, by ktoś dotarł w tamtych czasach tak daleko i tak dogłębnie poznał kulturę i obyczaje państwa Środka. Rodzina Marco Polo nie poznała go po powrocie, nie wiedząc kim jest. Ponoć uznała go za członka rodziny dopiero gdy ten, po rozcięciu swoich szat, pokazał im szlachetne rubiny i klejnoty przywiezione z dalekiej podróży.

atrakcje-wenecji-marco-polo

Choć przez wielu uznawany był za kłamcę i bajkopisarza, na plac w pobliżu jego domu przez wiele lat przychodzili młodzi, by słuchać jego niesamowitych opowieści o dalekim, nikomu nieznanym świecie.

Choć może sam zaułek nie jest zbyt popularny wśród turystów, dla podróżników to miejsce magiczne. Do tego jest tutaj uroczy placyk z kawiarenką, gdzie w ciszy i z magią Marco Polo i jego dalekich podróży, można napić się pysznej kawy, bez obecności tłumów. 

Wenecja – Pałac Ca’d’Oro

Wenecki Pałac Ca D’Oro czyli Złoty Pałac jest jednym z najpiękniejszych zabytków i atrakcji Wenecji przy Canale Grande. Płynąc linią nr 1 vaporetto, na pewno zwrócisz uwagę na wyróżniający się, koronkowy budynek. Jego wyjątkowość tkwi w fakcie, że był budowany przez wielu różnych architektów, a każdy z nich wniósł coś od siebie. Przez lata pałac przechodził z rąk do rąk, będąc równocześnie modyfikowany i wielokrotnie remontowany. Jednak w XIX wieku pałac został zakupiony przez barona Franchettiego, który chciał wyremontować pałac i przywrócić mu dawny wygląd. Jego celem było stworzenie tutaj pięknej galerii sztuki. Zawarł on umowę z władzami Wenecji, na mocy której jeśli Wenecja dołoży się finansowo do remontu, baron odda pałac w ręce miasta. Tak też się stało i po śmierci barona, władze Wenecji stały się właścicielem pałacu i otworzyły tutaj wspaniałą galerię.

Nazwa pałacu wzięła się od tego, że początkowo niektóre fasady pałacu miały być pokryte złotem. To niestety nie zachowało się po dziś dzień. Dzisiaj można zwiedzać pałac, w którym znajduje się Franchetti Gallery, od imienia dawnego właściciela – barona Franchettiego.

atrakcje-wenecji-ca-d-oro

Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli od godz. 8:15 do 19:15. Najlepiej skorzystać z tzw. Venice Museum Pass. Bilet pojedynczy kosztuje 13 euro od osoby. W niedalekiej odległości od galerii znajduje się uroczy hotelik 3-gwiazdkowy o nazwie Ca’d’Oro, w którym można znaleźć noclegi w bardzo przyjemnej cenie, szczególnie poza sezonem. Warto także spojrzeć na galerię Ca’d’Oro z drugiej strony Canale Grande, z okolic Marketu Rialto. Widok jest przepiękny. 

Wenecja – Market Rialto

Jeśli będziesz w Wenecji do południa i to wtedy odwiedzać będziesz okolice Ponte Rialto, nie zapomnij zaglądnąć na tutejszy Mercato di Rialto. Jest to lokalny targ, który istnieje tutaj od XI wieku! Można tutaj kupić lub po prostu oglądać świeże owoce i warzywa, poranne połowy ryb, które trafiają na tutejszy market. Nie ma w Wenecji lepszego miejsca na lokalne produkty, które istnieje tutaj przez tyle wieków, co Mercato di Rialto! Jeśli chodzi o atrakcje Wenecji, to jedna z tych najbardziej lokalnych!

atrakcje-wenecji-market-rialto

Targ czynny jest od wtorku do soboty od 8 rano do 12. Nieczynny w niedziele i poniedziałki. Znajduje się na placykach pomiędzy Ponte Rialto i Ca’d’Oro, po przeciwnej od Ca’d’Oro stronie Canale Grande.

Atrakcje Wenecji – czy warto jechać do Wenecji?

Mówi się, że ile ludzi odwiedzających Wenecję, tyle opinii o tym miejscu. Dla jednych magiczna, romantyczna, miasto miłości, które uzależnia. Dla innych śmierdząca, zatłoczona i przereklamowana. Z własnego punktu widzenia powiedzieć musimy, że nasza pierwsza wspólna wizyta w Wenecji nie wywołała w nas nadmiaru pozytywnych wrażeń, wręcz przeciwnie. Zapamiętaliśmy Wenecję przede wszystkim jako niezwykle zatłoczoną, gdzie musieliśmy wszędzie przeciskać się między tłumami. Wtedy nie dostrzegliśmy magii tego miejsca. Ale też wtedy, z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że nasze zwiedzanie atrakcji Wenecji nie było dobrze rozplanowane.

Tym razem (sierpień 2020) kolejna wizyta w Wenecji sprawiła, że całkowicie inaczej odebraliśmy to miasto. Wstaliśmy o świcie, by zacząć zwiedzanie i rejs Canale Grande o samym poranku, zagubiliśmy się w pięknych bocznych uliczkach obserwując gondole. Napatrzyliśmy się na piękne pałace dawnych arystokratów i byliśmy w stanie wyobrazić sobie Wenecję w czasach jej świetności. Warto było więc dać Wenecji kolejną szansę, dzięki której zakochaliśmy się w tym mieście i znaleźliśmy tu magię.

atrakcje-wenecji-gondole

Wszystkie atrakcje Wenecji podane w tym poście, wypisaliśmy w dokładnie w takiej kolejności, w jakiej sami zwiedzaliśmy i była to dla nas trasa optymalna. Pomiędzy Marco Polo a Ca’d’Oro udaliśmy się do Burano, o czym opowiada Ci osobny wpis tutaj – Zwiedzanie Burano. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godz. 7:45 wsiadając w vaporetto na Piazzale Roma, zakończyliśmy zaś ulewą o 20:00. Wszystkie z tych miejsc udało nam się więc bez problemu zobaczyć w jeden dzień. Mamy nadzieję, że wpis ten przyda się podczas Twojej własnej przygody z tym miastem i pomoże Ci zobaczyć najpiękniejsze atrakcje Wenecji, które są przecież magiczne.

Wenecja noclegi



Booking.com

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Przewodnik-Malta

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ?

Sprawdź także

21 komentarzy

Irena-Hooltaye w podrozy 28 sierpnia, 2020 - 3:57 pm

Wenecja jest magiczna.Byłam tam we wrześniu parę lat temu, w czasie festiwalu filmowego.Nie było upałów, ale turystów nie brakowało. Mieszkańcy miasta chodzą nieznanymi nam szlakami, więc i my uciekliśmy po zwiedzeniu wszystkich atrakcji w jakieś zaułki, czasami w bardzo wąskich uliczkach nie mogliśmy się minąć. Wszędzie nad głowami wisiało na sznurkach pranie, czuć było wilgoć i nieprzyjemne ciemności.Do tych wąskich uliczek nigdy nie dociera słońce. Cudownie jest tam pojechać, pozwiedzać i wyjechać. Mieszkać? Raczej nie. Bardzo uciążliwe jest to dla starszych osób, są tylko mosty i schody, brak praktycznie zieleni i ta ciągła wilgoć. Kanały wtedy śmierdziały niesamowicie. Wenecja jest ciągle podtapiana. W Wenecji można się zakochać i można rozczarować.
Ja chciałabym wrócić.
Jak zwykle perfekcyjnie przygotowany post. Miło było przypomnieć sobie wszystkie miejsca, w których byłam.
Pozdrawiam serdecznie :-))))))

Odpowiedz
rudeiczarne 2 września, 2020 - 3:55 pm

Oj tak, wilgoć dała nam w kość podczas zwiedzania, choć i tak jesteśmy względnie przyzwyczajeni – na Malcie też jest bardzo wilgotno.
Poza oczywistymi atrakcjami, na nas największe wrażenie zrobiły właśnie boczne uliczki, poza szlakami. Nie chcielibyśmy tam żyć, ale przyjemnie było się w nich pogubić i poobserwować Wenecję od nieco innej, nieznanej perspektywy. A do tego teraz wszędzie było tak przyjemnie pusto… magia! Szkoda tylko, że nasze zwiedzanie Wenecji musieliśmy zakończyć nieco wcześniej przez burzę i ulewę. Zachodu słońca nie było…
Ale i tak była to piękna wycieczka.
Dziękujemy bardzo, Irenko i ściskamy mocno!

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 31 sierpnia, 2020 - 8:53 am

Z jakiejś dziwnej przyczyny nigdy nie ciągnęło mnie do Wenecji . Nie przepadam za Włochami , ani za zatłoczonymi i pełnymi turystów miejscami . Teraz w covidzie musiało być fantastycznie pusto, ale odpuściliśmy podróże z wielu względów.
Może kiedyś przekonam się do Wenecji …… pożyjemy – zobaczymy

Odpowiedz
rudeiczarne 2 września, 2020 - 3:50 pm

Może kiedyś się przekonasz i zobaczysz we Włoszech i Włochach coś pozytywnego – kto wie 🙂 Też nie przepadamy za zatłoczonymi miejscami, właśnie dlatego wybraliśmy się do Wenecji teraz, wiedząc, że nie ma tam teraz tłumów 🙂

Odpowiedz
Magdalena | OkiemMaleny.pl 31 sierpnia, 2020 - 9:05 am

Lubię Wenecję i lubię do niej wracać. Moim magicznym zakątkiem jest kanał przy którym jest chyba ostatnia już fabryka gondoli. Lubie tam siedzieć, pić aperol wcinac wspaniałe kanapki serwowane w knajpkach i obserwować pracę przy gondolach. Dla mnie optymalny pobyt w wenecji to dwa pełne dni – wtedy mozna sobie po niej połazić bez spiny. Polecam też odwiedzić muzeum szkła na wyspie Murano – jest niesamowite.

Odpowiedz
rudeiczarne 1 września, 2020 - 1:53 pm

Murano na pewno zobaczymy następnym razem, zawsze lubimy sobie zostawić dobry powód, by gdzieś wrócić 🙂 Wspaniale, że masz takie swoje ulubione miejsce i związaną z nim tradycję! My tak mamy z Rzymem i Jordanią – zawsze te same miejsca, z którymi wiąże się ta sama tradycja, masa pozytywnych wspomnień i do których regularnie wracamy 🙂

Odpowiedz
Olka 31 sierpnia, 2020 - 4:10 pm

Wenecja zawsze mnie odstraszała i fascynowała jednocześnie. Odstraszała tłumami, tłokiem, itd. Przyciągała swoją epickością, wspaniałą architekturą i historią. Efekt? Jeszcze w niej nie zawitałam. 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 1 września, 2020 - 1:12 pm

Nas też odstraszała przez tłumy, których nie znosimy. Z resztą nasza poprzednia wizyta w Wenecji upływała głównie pod znakiem przeciskania się między tłumami i poszukiwania pustych miejsc. Dlatego tym razem wybraliśmy się, gdy Wenecja jest dość opustoszała z wiadomych względów i był to strzał w dziesiątkę! Udało się odczarować Wenecję i poczuć jej magię 🙂

Odpowiedz
Magdalena 13 listopada, 2022 - 10:20 am

Bardzo się cieszę, że trafiłam na wasz blog! Wczoraj pojechałam spontanicznie z Mediolanu do Wenecji i plan zwiedzania planowałam stworzyć będąc w drodze. Miałam 6 godzin na zwiedzenie miasta i podążając za waszym planem udało mi się to bez problemu. Fantastyczny pomysł ze stworzeniem mapki, mistrzostwo! Sam artykuł ma w sobie idealne porpocje pomiędzy historią, opisem atrakcji i poradami praktycznymi. Dziękuję! Będę wpadać po więcej inspiracji 🙂 PS. Bilet na tramwaj kosztuje już 9,50€, z tym, że tam jest też już autobus wliczony. Bilet ważny 75minut. Pozdrawiam, Magda

Odpowiedz
Marcin BWZ 1 września, 2020 - 10:11 am

Bardzo praktyczny wpis, który napewno wykorzystam podczas wizyty w Wenecji. Ostatnio miałem okazję być w holenderskiej Wenecji, czyli Giethoorn. Przyznam szczerze, że zwiedzanie miasta z łodzi to naprawdę bardzo fajna sprawa…
Uwielbiam Włochy, a wizyta w Wenecji to dla mnie “must be”.

Odpowiedz
rudeiczarne 1 września, 2020 - 1:07 pm

Trzymamy w takim razie kciuki, by się udała także podróż do tej oryginalnej Wenecji. Robi wrażenie, szczególnie teraz, gdy wciąż nie ma tłumów turystów i główne atrakcje są przyjemnie opustoszałe. Polecamy także wybrać się do Wenecji Północy czyli wspaniałego Petersburga i tam koniecznie wybrać się także na zwiedzanie z barki – robi ogromne wrażenie! 🙂

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 2 września, 2020 - 12:21 pm

Bardzo obszerny wpis, dużo nowości! W Wenecji byłam dwa razy jako nastolatka, i kilka lat temu, ale tylko na krótki spacer. Po przeczytaniu wpisu mam ochotę wrócić tam na dłużej! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 września, 2020 - 3:48 pm

W takim razie mamy nadzieję, że skusisz się na ponowne zwiedzanie Wenecji i wtedy ten wpis pomoże Ci zorganizować swoją własną wycieczkę 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 3 września, 2020 - 7:19 pm

Miałem okazję odwiedzić Wenecję jakieś 3 lat temu i to w lipcu. Byłem pod mega wrażeniem, wiele osób mi odradzało.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 września, 2020 - 6:26 am

Jak widzisz, ile ludzi tyle opinii o Wenecji 🙂 Nas parę lat temu przytłoczył tłum, tym razem znaleźliśmy magię tego miejsca i nas totalnie porwało! Więc nawet jeśli ma się początkowo nie do końca pozytywne odczucia – warto dać drugą szansę! 🙂

Odpowiedz
Renia i Mikołaj - Przekraczając Granice 6 września, 2020 - 6:11 pm

Przypomnieliście nam wypad do Wenecji. Lubiliśmy w niej zapuszczać się w boczne uliczki i spacerować bez tłumów.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 września, 2020 - 6:22 am

Te boczne uliczki są zdecydowanie najpiękniejsze! 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 6 września, 2020 - 11:13 pm

No to widzę, że muszę powtórzyć podróż do Wenecji! Niestety byłam raz i bardzo krótko – tylko kilka godzin – i było to podczas studenckich praktyk. Wówczas wcale mi się tam tak bardzo nie spodobało, bo było tłumnie i po prostu okropnie turystycznie, ale teraz myślę, że był inny powód. Byłam wtedy bez męża, a podróżowanie bez niego w ogóle mi się nie podoba. 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 11 września, 2020 - 6:28 am

Jakie to urocze! W takim razie koniecznie musisz wrócić tam z mężem! I jesteśmy pewni, że tym razem Ci się spodoba. Nawet jeśli będą tłumy, zgubcie się w bocznych uliczkach, pospacerujcie nimi i uroczymi mostkami – warto! I tam na pewno nie będzie tyle ludzi 🙂

Odpowiedz
Patryk 12 grudnia, 2020 - 5:12 pm

Zakochałem się we Włoszech już w podstawówce. Wenecja, Florencja, Rzym… Chociaż wtedy największą atrakcją dla mnie był zakup koszulki i szalika ulubionego klubu z Turynu. Późniejsze chodzenie w tym stroju po ulicach Rzymu sprawiło, że stałem się obiektem zainteresowania wrogich Juventusowi kibiców Romy. No ale dziecku dużo się wybacza… Chcę znowu poczuć magię tych miejsc i klimat urokliwego San Marino…

Odpowiedz
Kasia 3 sierpnia, 2021 - 8:03 pm

Szukałam po internetach 😊 właśnie takiego przewodnika na jeden dzień. Jedziemy za tydzień z dziećmi (11, 15 lat) do rodziny do Rzymu i po drodze chcemy przespać się w Mestre i spędzić cały dzień w Wenecji. Wasz plan jednodniowego spaceru wydaje mi się NAJLEPSZY. Z pewnością skorzystamy. Pozdrawiam i dziękuję.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej