Jezioro Garda – 9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć

Wybierasz się nad jezioro Garda i zastanawiasz się co warto tutaj zobaczyć? Nie wiesz, która część jeziora Garda jest najpiękniejsza, a która najbardziej komercyjna? A może zastanawiasz się, gdzie najlepiej jest wybrać się na plażowanie nad jeziorem i jakie są tutejsze plaże? Ten Post odpowie na Twoje pytania i pokaże Ci najpiękniejsze miejsca dookoła jednego z najpiękniejszych włoskich jezior!

co-zobaczyc-nad-garda

Jezioro Garda – włoska perła ukryta wśród gór

Włoskie jezioro Garda jest przepiękną perłą ukrytą pośród gór. Położone jest na styku regionów Trentino, Veneto i Lombardii, dlatego też historycznie widać tutaj przeplatające się kultury i style. Czasem poczujesz się tutaj jak we Włoszech, a momentami będzie Ci się wydawać, że jesteś w Austrii lub Szwajcarii. Na północy Gardy często usłyszysz także język niemiecki. Jest to związane z faktem, że w swojej historii Garda znajdowała się także w granicach austriackich. Po dziś dzień jest to popularny kierunek wśród narodów niemiecko-języcznych. Jest tutaj sporo zabudowań typowo austriackich, znaków drogowych w języku niemieckim, a mieszkańcy okolic częściej mówią po niemiecku niż po angielsku.

jezioro-garda-co-zobaczyc

Jezioro Garda jest największym i najczystszym jeziorem we Włoszech. Nie bez powodu więc jest dość popularnym kierunkiem wśród Włochów, Austriaków, Szwajcarów i Niemców. Nie trzeba bowiem jechać nad morze, by poczuć się właśnie… jak nad morzem! Bezkres jeziora, krystalicznie czysta woda, przyjemne plaże – to wszystko znajdziesz nad Gardą. Do tego przepiękne wzgórza wchodzące do lazurowej wody. Zabieramy Cię nad wspaniałą perłę ukrytą pośród gór!

Jezioro Garda – co warto zobaczyć nad jeziorem Garda?

Wybierasz się nad jezioro Garda i zastanawiasz się, co warto tutaj zobaczyć, a co może lepiej odpuścić? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpiękniejszych miejsc nad jeziorem Garda. Będą piękne miasteczka, górskie zbocza wchodzące do lazurowej wody, malownicze punkty widokowe i opis każdego z miejsc. Mamy nadzieję, że ta lista pomoże podczas Twojej własnej wycieczki nad jezioro Garda i dzięki temu Twoja podróż będzie przebiegała miło i przyjemnie. Zacznijmy naszą wspólną wycieczkę nad jedno z najpiękniejszych jezior włoskich!

Mapa zwiedzania Jeziora Garda

Przygotowaliśmy dla Was mapę miejsc, które odwiedziliśmy i opisujemy poniżej, by łatwiej było Wam zaplanować Wasze zwiedzanie.

Malcesine

Malcesine znajduje się na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda, ok. 120km na zachód od Wenecji i 40km od Werony. Jest to dość popularny kurort turystyczny, który przez wiele wieków był malutkim miasteczkiem rybackim. Malcesine pełne jest urokliwych, wąskich uliczek, malowniczych placyków, restauracji z widokiem na jezioro i średniowiecznego klimatu. Najlepiej jednak się zgubić w tutejszych uliczkach, by ostatecznie dojść nad jezioro Garda. To właśnie ze wschodniego wybrzeża są najpiękniejsze widoki na przeciwległe wzgórza, które wchodzą prosto do krystalicznie czystej wody.

jezioro-garda-co-zobaczyc

Nad brzegiem jeziora, znaleźć tutaj można zamek Scaligero, wznoszący się na niewielkim wzgórzu, górujący nad miastem. Pierwszy tutejszy gród postawiono tutaj jeszcze w VI wieku, jednak z biegiem lat był wielokrotnie burzony i stawiany od nowa. Swą nazwę zamek wziął od rodu Scaligerich, którzy przez wiele lat władali i przebudowywali, umacniali zamek. Bilet wstępu do wnętrz zamku kosztuje 6 euro.

jezioro-garda-wlochy

Niech nie dziwi sporo niemieckojęzycznych znaków i turystów w Malcesine. Jest to związane z wysokim standardem tutejszej infrastruktury turystycznej, ale także czasami, kiedy tutejsze okolice znajdowały się we władaniu Austrii. Jeszcze 100 lat temu Malcesine należało do Austrii, czyli mówiono tutaj także w języku niemieckim. Swego czasu przebywał tu z resztą sam Goethe, który przez tubylców uważany był za szpiega austriackiego!

Z Malcesine warto wybrać się na wycieczkę stateczkiem, które odpływają z tutejszego portu. Ceny zaczynają się już od 9 euro od osoby. Możesz także dostać się stąd promem do Limone sul Garda na przeciwległy brzeg jeziora, pieszo lub wraz ze swoim samochodem. 

jezioro-garda-9

Monte Baldo

To właśnie z Malcesine odchodzi słynna kolejka na wzgórze Monte Baldo. Masyw górski wznosi się na wysokość ponad 2000 m ponad taflą jeziora i gwarantuje przepiękne widoki na okolice. Kolejka nie jest czynna cały rok, funkcjonuje ona sezonowo, różnie w zależności od roku. Zazwyczaj jest to koniec marca do początku listopada – warto to jednak sprawdzić na stronie internetowej kolejki. Przejazd odbywa się na dwóch etapach. Najpierw jedzie się z Malcesine do San Michele, gdzie należy wysiąść i podejść do kolejnej gondoli. To właśnie drugi etap kolejki – San Michele – Monte Baldo jest ponoć najbardziej spektakularny. Bowiem to właśnie tutaj gondola obraca się wokół własnej osi o 360 stopni, gwarantując przepiękne widoki na okolice.

jezioro-garda-22

Monte Baldo bywa kapryśne jeśli chodzi o pogodę, warto więc sprawdzać prognozy. Nam, pomimo przepięknej pogody w Malcesine, nie udało się pojechać na Monte Baldo. Cały szczyt ukryty był pośród chmur, więc ostatecznie zrezygnowaliśmy z kolejki. Pamiętaj jednak, że ostatni kurs kolejki w dół jest o godzinie 18! Jeśli się spóźnisz, czeka Cię spacer pieszo w dół. 

Bilet na kolejkę na trasie Malcesine – San Michele- Monte Baldo w obie strony kosztuje 22 euro od osoby. Można także zdecydować się na jedynie część trasy – Malcesine – San Michele i taki bilet w obie strony kosztuje 10 euro od osoby. Bilety można kupić w kasie (uwaga, kolejki!) lub online na stronie internetowej tutaj.  

Jeśli wybierasz się pod kolejkę na Monte Baldo samochodem, możesz mieć problemy z zaparkowaniem auta. Owszem, znajduje się tutaj parking płatny, ale znalezienie na nim miejsca graniczy niemal z cudem. Warto więc zaparkować auto nieco dalej od kolejki, na jednym z parkingów w Malcesine. Pamiętaj jednak o uiszczeniu opłaty w parkometrze, jeśli parkujesz na niebieskich miejscach. Bilety z parkometru są regularnie kontrolowane. 

Torbole

Miasteczko Torbole jest naszym zdaniem jednym z najbardziej uroczych miejsc nad jeziorem Garda. Położone na północnym-wschodzie jeziora, zaś oddalone jest zaledwie kilka minut od nieco bardziej popularnego Riva del Garda. Jest tutaj zdecydowanie bardziej kameralnie, a widoki na wzgórza wchodzące prosto do jeziora zwalają z nóg.

wlochy-jeziora

Tuż nad jeziorem uwagę zwraca charakterystyczny czerwony dom. To właśnie tutaj niegdyś znajdowała się szkoła malarstwa założona przez niemieckiego artystę, a także tutaj odbywały się spotkania lokalnych i nie tylko, artystów. Uwagę przyciąga romantyczny charakter tego miasta, spokój, kameralny klimat, który znacznie różni się od bardziej popularnych miejsc nad jeziorem.

Dla fanów wodnego wypoczynku, w Torbole znajduje się urocza, kamienista plaża miejska z łagodnym wejściem. Jest to plaża publiczna, nie ma więc potrzeby uiszczania żadnej opłaty. Tuż za nią znajduje się uroczy placyk i park, który jest lubianym przez tubylców miejscem na pikniki. Torbole jest dość popularne wśród windsurferów i kitesurferów. Są bowiem tutaj świetne warunki do uprawiania sportów, silny wiatr zapewnia sporo zabawy. Dlatego też na obrzeżach miasteczka istnieje kilka szkół i campingów typowo dla miłośników sportów wodnych.

co-zobaczyc-nad-jeziorem-garda

Warto wybrać się tutaj także na wschód słońca, kiedy odgrywa się przepiękny spektakl słońca oświetlającego wzgórza przeciwległego wybrzeża jeziora. Cisza, spokój, jedyne, co słyszysz i kogo spotkasz to kaczki i mewy, budzące się do życia o poranku. Kolory zmieniają się z minuty na minutę i zapewniają fantastyczne widoki!

jezioro-garda-29

Fort Garda

Szukając miejsca na zachód słońca z widokiem na jezioro Garda, dotrzeć można także do jednego ciekawego miejsca nad jeziorem – owianego tajemnicą Fortu Garda. Znajduje się on pomiędzy Torbole a Riva del Garda, na wzgórzu, ukryty pośród drzew. Fort Garda był fortem Austro-Węgierskim, który strzec miał wybrzeża jeziora Garda przed wrogiem. Zbudowany z cementu, idealnie maskuje się wśród drzew i jak na tamte czasy był to bardzo nowoczesny fort. Z górnej części fortu można podziwiać widoki na jezioro Garda.

fort-garda

Fort można zwiedzać od godziny 10 do 17. Można także skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem w języku angielskim za drobną opłatą – wymagana rezerwacja. 

Riva del Garda

Miasteczko Riva del Garda leży na północnym wybrzeżu jeziora Garda, uroczo położone pośród majestatycznych wzgórz. To właśnie tutaj najbardziej czuć wpływy austriackie i szwajcarskie, co wiąże się z bogatą historią tego miejsca. Miasteczko jest niezwykle uporządkowane, sterylnie czyste i bardziej kojarzy się z Austrią niż nie zawsze uporządkowanymi Włochami.

jezioro-garda-39

Riva del Garda słynie z fantastycznych tras rowerowych, znajdziesz więc tutaj mnóstwo wypożyczalni rowerów i sklepów ze sprzętem rowerowym. Wzdłuż jeziora Garda widać tutaj z resztą sporo ścieżek rowerowych, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Co roku odbywa się tutaj także Festiwal Rowerowy, na który ściągają rzesze rowerowych amatorów. Tutejsze wybrzeże jest także dużo bardziej wietrzne, dlatego często można także spotkać fanatyków kitesurfingu i windsurfingu. Przepiękny spektakl na wodzie.

co-zwiedzic-we-wloszech

Samo Riva del Garda jest znacznie bardziej popularne i nieco bardziej komercyjne. Nie oznacza to jednak, że nie ma uroku, bo Stare Miasto jest przepiękne! Będąc tutaj, warto wybrać się na wieżę Torre Aponale, w samym sercu głównego placu. Roztacza się z niej piękny widok na okolicę. Wstęp na wieżę kosztuje 2 euro.

Jeśli szukasz nieco lepszej panoramy, wybierz się na bastion pochodzący z czasów Republiki Weneckiej na wzgórzu Rochetta. Znajduje się tutaj kawiarnia, ruiny bastionu, ale przede wszystkim przepiękny widok na jezioro Garda. Na wzgórze można wjechać szklaną windą – 5 euro w obie strony, 3 euro w jedną stronę, lub wejść ścieżką spacerową. Widok jest tego warty!

Limone sul Garda

Jadąc od Riva del Garda do Limone sul Garda, przejeżdżać będziesz przez imponujące tunele. To właśnie tutaj kręcone były sceny Jamesa Bonda i filmu “Quantum of Solace”. Jeśli jesteś na rowerze lub pieszo, wzdłuż tuneli ciągnie się fantastyczna ścieżka, miejscami podwieszona na skałach. Gwarantuje przepiękne widoki na jezioro i góry.

limone-sul-garda

Limone sul Garda leży na zachodnim wybrzeżu jeziora Garda i jest przepięknie wciśnięte w tutejsze wzgórza. Naszym zdaniem jest to najładniej położone miasteczko nad jeziorem Garda. Przez wiele lat Limone sul Garda było bardzo trudno dostępne, gdyż zimą w zasadzie nie było możliwości się tutaj dostać. Wszystko ze względu na fakt, że istniejąca dotąd droga do Limone sul Garda prowadziła przez góry, serpentyny i kaniony, była bardzo wąska, a zimą czy w ulewne deszcze nie była przejezdna. Droga pełna tuneli, którą dziś dojeżdża się do Limone sul Garda, została zbudowana dopiero w latach 30-tych XX wieku.

Dzisiaj miasteczko Limone sul Garda większości kojarzy się z cytrynami. Nic dziwnego, bowiem w pewnym sensie dziś wykorzystuje się to skojarzenie i na każdym kroku zobaczyć można pamiątki z cytrynami, tabliczki ceramiczne z cytrynami, tradycyjne Limoncello czy sorbety cytrynowe. Prawda jest ponoć jednak taka, że nazwa miasteczka pochodzi od słowa “Limen”, które oznaczać ma granicę, bo to właśnie tutaj przebiegać ma granica między regionami Lombardia i Trentino. Faktem jest jednak, że na tutejszych wzgórzach dzisiaj uprawia się cytrusy, więc w pewnym sensie nazwa zobowiązała do upraw.

Przez długi czas Limone sul Garda było typową wioską rybacką. Jednak za czasów Republiki Weneckiej przeżyło rozkwit stając się dość istotnym miastem handlowym.

limone-sul-garda

Będąc w Limone sul Garda, nie zapomnij zgubić się w tutejszych uliczkach. To najlepiej pozwoli Ci poczuć klimat tego miejsca. Auto najlepiej zostawić na parkingu w górnej części miasta lub zjechać do parkingu wielopiętrowego przy porcie. To właśnie tutaj odpływają promy do m.in. Malcesine (9 euro w dwie strony). Nieopodal promu znajduje się przyjemna plaża publiczna. 

Fiume Brasa

Jeśli jesteś samochodem i masz nieco więcej czasu, wybierz się także na starą drogę prowadzącą do Limone sul Garda. Ta była jedyną drogą prowadzącą do miasteczka do lat 30-tych XX wieku. Wykute w skale tunele, kanion, bardzo wąskie drogi i po zmroku zero światła. Jest tutaj także malutka kapliczka, do której przybywają pielgrzymi. Zostawiają tutaj sobie karteczki z prośbami o wstawiennictwo i świece. Idąc kanionem warto mieć ze sobą latarkę, przynajmniej w telefonie. W tunelach jest bardzo ciemno i mogą nie zauważyć Cię nadjeżdżające samochody.

Pamiętaj, że duży odcinek drogi jest jednokierunkowy! Wyjeżdżając tu od strony Limone sul Garda nie zobaczysz znaków informujących o ruchu jednokierunkowym. Przekonasz się o tym dopiero docierając do kanionów. Dlatego też weź pod uwagę, że by wrócić do Limone sul Garda, będziesz musiał nadrobić sporo drogi. Pamiętaj także, że w razie złych warunków pogodowych, droga jest zamknięta i może być tu niebezpiecznie. 

Desenzano del Garda

Docierając na południowe wybrzeże jeziora Garda, dotrzeć można do przyjemnego miasteczka Desenzano del Garda. Zdecydowanie mniej turystyczne i komercyjne miejsce niż słynne Sirmione. Tutaj spotkać można przede wszystkim tubylców, którzy przepadają za tutejszymi plażami. Warto przespacerować się promenadą wzdłuż jeziora, mijając plaże publiczne. Te są tutaj zupełnie inne niż plaże na północy, wschodzie czy zachodzie Gardy. Przeważają bowiem plaże skaliste, z nieco trudniejszym wejściem do wody. Są tutaj plaże darmowe, a także prywatne, na których należy zapłacić kilka euro za leżaki.

miasteczka-nad-garda

Idąc promenadą dojdziesz do Starego Portu – Porto Vecchio, z którego roztacza się uroczy widok na jezioro i tutejsze łódeczki. Został on wybudowany jeszcze za czasów potęgi Republiki Weneckiej i to właśnie tutaj rozładowywano ładunki spożywcze docierające do Republiki. Najbardziej urokliwym miejscem w miasteczku jest Piazza Malvezzi czyli plac otoczony kolorowymi kamieniczkami. Miejsce pełne kawiarenek i małych restauracji, gdzie można raczyć się lokalnymi specjałami i winem z pobliskich winnic. Ponoć Desenzano del Garda było jednym z ulubionych miejsc samego cesarza Franciszka Józefa!

Auto zostaw na jednym z parkingów w głębi miasta i dalej przespaceruj się pieszo wzdłuż jeziora. W samym centrum ciężko o parking, gdyż jest to strefa ograniczonego ruchu samochodowego.

Sirmione

Miasteczko Sirmione znajduje się na południowym wybrzeżu jeziora Garda, na cyplu otoczonym jeziorem z trzech stron. Sirmione to zdecydowanie najbardziej ekskluzywny i komercyjny kurort nad jeziorem Garda. To właśnie tutaj znaleźć można najwięcej luksusowych hoteli z basenami termalnymi, bowiem wybrzeże Gardy w tutejszych okolicach bogate jest w wody termalne.

Wejście na Stare Miasto wyznacza brama i wspaniały zamek Scaligero. Powstał on jeszcze w XIII wieku i miał strzec wejścia do miasta. Zamek można zwiedzić za niewielką opłatą – widać z niego nie tylko piękne jezioro Garda, ale także hotelowe plaże z prywatnym dostępem do jeziora. Jednak Sirmione najlepiej jest zwiedzić, błąkając się po tutejszych wąskich uliczkach. Zobaczysz tutaj mnóstwo sklepów z pamiątkami i lokalnymi wyrobami, knajpek czy kawiarni. Jest to zdecydowanie najbardziej komercyjne i zatłoczone miejsce nad jeziorem Garda. Co nie zmienia jednak faktu, że jest tutaj uroczo.

sirmione

Sirmione – kąpiele

Na końcu cypelka znajdziesz plaże publiczne i to właśnie tutaj, po wschodniej stronie cypla, obok pomostu na jeziorze, znajdziesz publiczne źródła termalne. Nie musisz więc korzystać z płatnych term w Sirmione. Miejsce znajdziesz na mapie Google wpisując “Acqua Termale Pubblica”. 

wloska-garda

Jeśli zaś nie masz ochoty na źródła termalne, możesz skorzystać z kąpieli w jeziorze na jednej z tutejszych plaż publicznych. Jedną z nich jest Jamaica Beach na samym końcu cypla. Bardzo przyjemne miejsce na kąpiel, szczególnie z dziećmi, gdyż bardzo długo jest tutaj płytko, są kaczki, łabędzie, przebieralnie i bar.

labedzie-w-jeziorze-garda

Do Starego Miasta Sirmione nie można wjechać samochodem (mogą jedynie osoby posiadające specjalne zezwolenie), gdyż jest ono wyłączone z powszechnego ruchu kołowego. Dlatego też auto musisz zostawić na jednym z parkingów poza starym miastem. Radzimy nie czekać z parkingiem do samego końca cypla – bardzo ciężko tutaj o miejsce, a także stracisz sporo czasu w korku. Warto więc zostawić auto nieco dalej od centrum i dalej przespacerować się pieszo. 

Jezioro Garda – o czym warto wiedzieć i pamiętać?

Planując swoją podróż nad jezioro Garda, warto zwrócić uwagę na to, o czym warto wiedzieć przed taką podróżą, by być dobrze przygotowanym i nie tracić czasu w drodze. O czym warto pamiętać wybierając się nad Gardę?

 1. Jezioro Garda jest bardzo popularnym kierunkiem na weekendy – nie tylko wśród Włochów, ale także Austriaków. Dlatego też jeśli planujesz być tutaj także w weekend, nie zapomnij zarezerwować noclegu z wyprzedzeniem! W ostatniej chwili możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca w sezonie, a te, które zostaną, będą bardzo drogie.
 2. Najpiękniejsze plaże nad jeziorem są tutaj na wschodnim i południowym wybrzeżu. Plaże są tutaj głównie żwirowe z łagodnym wejściem do wody. Na północy i zachodzie jeziora przeważają góry wchodzące prosto do jeziora, toteż ciężko tutaj o plaże.
 3. Kąpiele w jeziorze Garda są możliwe mniej więcej od czerwca do końca września. Wtedy woda jest najcieplejsza.
 4. Większość parkingów dookoła jeziora Garda to parkingi płatne. Linie białe oznaczają darmowy parking, żółte to miejsca zarezerwowane, zaś najczęściej spotkasz się z liniami niebieskimi. Nie zapomnij wtedy uiścić opłaty za parkometr! Bardzo częste są kontrole i nie trudno dostać mandat!

czy-warto-nad-garde

Jezioro Garda – ciekawostki

 1. Włoskie jezioro Garda otoczone jest górskimi szczytami Prealpi Gardesane, a najwyższy szczyt pasma ma aż 2254 m n.p.m.
 2. Do 1918 roku północna część jeziora Garda należała do Austro-Węgier, gdyż dopiero później została przyłączona do zjednoczonych Włoch.
 3. Jezioro Garda nie zawsze się tak nazywało! Wcześniej nosiło imię jezioro Benaco, czyli jezioro rogate – od swojego rogatego kształtu.
 4. Największa wyspa na jeziorze Garda to Isola del Garda, która Oderwała się ponoć od lądu w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Dzisiaj zamieszkana jest przez ród Cavazza. Choć jest to prywatna posiadłość, jej część jest udostępniona zwiedzającym.
 5. Woda w jeziorze Garda jest dużo cieplejsza w południowej części jeziora. W północnej części z górskich szczytów spływają zimne strumienie, stąd woda jest tam nieco chłodniejsza.

Jezioro Garda – subiektywne odczucia

Przyznać musimy, że nie mieliśmy zbyt wielkich oczekiwań względem jeziora Garda. Nastawialiśmy się na Dolomity, w ostatniej zaś chwili. ze względu na pogarszające się warunki pogodowe w Dolomitach, musieliśmy zmienić trasę i zamiast w góry, wybraliśmy się nad Jezioro Garda. I to był strzał w dziesiątkę!

Przede wszystkim jezioro Garda jest przepięknie położone, pośród gór wchodzących prosto do wody. Woda jest tutaj krystalicznie czysta, a jezioro na tyle duże, że wielokrotnie można je pomylić z…morzem! Nie bez powodu tutejsze plaże cieszą się sporą popularnością wśród Austriaków, Niemców czy Szwajcarów. Do tego okolice to są przykładem bardzo ciekawej mieszanki związanej z bogatą historią tego miejsca. Czasy potęgi Republiki Weneckiej, przejęcie terenów przez Austrię, by w końcu w XX wieku znaleźć się w ramach zjednoczonego państwa włoskiego.

jezioro-garda-47

Niektóre kraje już doceniły wyjątkowość jeziora Garda, w Polsce zaś wciąż pozostaje ono dla wielu tajemnicą. Co z jednej strony jest dość smutne, widząc jak piękne są to okolice, z drugiej jednak strony dzięki temu nie ma tutaj jeszcze takich tłumów, jak w innych włoskich zakątkach. Dla nas jezioro Garda jest przepiękne i nie bez powodu, zamiast jechać do Verony czy Padwy, przedłużyliśmy swój pobyt nad Gardą. Bo miejsce to jest warte Twojego czasu!

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ?

 • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty, w tym nasze posty z Włoch!
 • Już niedługo pojawi się vlog z jeziora Garda, nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
 • Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy!
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
 • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie! Tam jeszcze więcej podróżniczych inspiracji!

11 myśli na temat “Jezioro Garda – 9 niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć

 1. Cudowna relacja!
  Jestem zachwycona. Miejscowości są bajkowe. Nie dziwię się, że tak Was zauroczyło jezioro i to, co zobaczyliście. Miałam to szczęście być tam kilka razy. Zwiedziłam chyba wszystkie miasteczka i też się zachwycałam. Objechałam Garda na motocyklu, ale było czadowo. W Riva del Garda mieszka moja rodzina, podobnie jak w kilku innych miejscowościach. Najbardziej zachwyca mnie położenie, piękne góry, ukwiecone miasteczka, wspaniały klimat, super kuchnia. Można się zakochać na amen w tych rejonach.
  Piękna relacja, jak zwykle wspaniale opracowana.
  Pozdrawiam serdecznie:-)))

  1. Ty to we wszystkie najpiękniejsze miejsca zawsze na motocyklu! Fenomenalnie! Garda aż się prosi o właśnie taką wycieczkę na motorze albo skuterze!
   Widokowo dla nas po prostu cudo, a i atmosfera nas np. bardziej zachwyciła niż słynna i zatłoczona Amalfia. Te góry, wchodzące do lazuru jeziora i to, że jezioro może być tak czyste – wow! Cudowne okolice i wcale nie chciało nam się stamtąd jechać do Verony – odpuscilismy na rzecz jeziora 🙂
   Dziękujemy Irenko i ściskamy mocno!

 2. Nasza ukochana Garda <3 jestem absolutnie zakochana w tym jeziorze, widoki są obłędne. Najbardziej podobało nam się w Riva del Garda, nawet w sezonie było super. I fajna ta stara droga, nie słyszałam nigdy o niej :O zawsze wszędzie tylko o Ponale można przeczytać, a tu taka ciekawostka!

  1. A widzisz, zawsze uda się znaleźć coś nowego. A droga wygląda mega, warto się tam przejechać! Nam najbardziej podobało się Malcesine i Limone sul Garda. Np. południe totalnie nie zrobiło na nas wrażenia względem wschodu zachodu i północy, gdzie widokowo jest najpiękniej! Strasznie nam się spodobało nad Gardą, więc łatwiej było zapomnieć o nieudanym wyjezdzie w Dolomity 🙂

  1. Też byliśmy jedynie 2 dni i oto, co udało nam się w te 2 dni zobaczyć 🙂 Od świtu do ciemnej nocy, ale warto i wiemy, że jeszcze tam wrócimy! 🙂 Niedosyt pozostał 🙂

  1. Niekoniecznie wiele dni 🙂 To, co tutaj opisaliśmy, udało nam się zobaczyć w 2 dni. Ale to wiązało się z brakiem czasu na plażowanie, więc przydałyby się jeszcze 2 dni, żeby zrobić wszystko na spokojnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.