konkatedra-swietego-jana-tlo

Konkatedra Świętego Jana w Valletcie – perła baroku, Caravaggio i Zakon Maltański

przez Rudeiczarne Travel Blog

Bez wątpienia każdy, kto wybiera się na Maltę, planuje także zwiedzanie Valletty. Nic dziwnego, stolica Malty to jedno z najpiękniejszych miast w całym malutkim państwie. Choć Valletta zachwyca uroczymi uliczkami pełnymi eleganckich kamienic, malowniczymi placykami, gdzie można usiąść w kawiarence na kawie czy lampce wina, nie można także zapomnieć o jednym z najważniejszych zabytków Valletty. Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela w Valletcie to miejsce, którego nie powinno się pomijać w czasie zwiedzania stolicy Malty.

zwiedzanie-valletty

Być może z zewnątrz niepozorna, nie wygląda, jakby mogła w swoich wnętrzach kryć wiele skarbów. Ale to całkowicie złudne wrażenie. To, co Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela kryje w swoich wnętrzach jest trudne do opisania słowami i pokazania na zdjęciach. Trzeba to bowiem zobaczyć na własne oczy. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić konkatedrę Św. Jana w Valletcie, jaka jest historia świątyni, ile to kosztuje i co możesz zobaczyć w środku.

Katedra Świętego Jana czy Konkatedra Świętego Jana?

Choć potocznie wiele osób, szczególnie turystów, świątynię w Valletcie nazywa katedrą, jest to określenie błędne. Jest to bowiem Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela. Skąd taka nazwa? Główną świątynią katolicką Malty jest katedra w Mdinie – Katedra św. Pawła, o której możesz przeczytać w naszym wpisie – Mdina czyli maltańska perła. Za czasów Zakonu Maltańskiego, świątynia w Valletcie była kościołem konwentualnym. W latach 20-tych XIX wieku biskup Malty uzyskał pozwolenie na używanie kościoła św. Jana w Valletcie jako alternatywną świątynię i stolicę maltańskiego kościoła. Tak też świątynia w Valletcie formalnie wyrosła do rangi konkatedry. Tym samym dzieli ona siedzibę archidiecezji rzymskokatolickiej na Malcie ze starszą świątynią – katedrą św. Pawła w Mdinie. Stąd właśnie wzięła się nazwa.

Zobacz nasze przewodniki o Malcie – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela- historia świątyni

Po przybyciu na Maltę Zakonu Joannitów, stolicę państwa przeniesiono z Mdiny do Birgu. Stało się to głównie za sprawą braku dostępu do morza dotychczasowej stolicy Malty – Mdiny. Birgu zaś położone było u wybrzeży Wielkiego Portu. Dzięki temu Zakon mógł mieć cały czas dostęp do swojej doskonałej floty i szybko reagować w razie zagrożenia.

zakon-joannitow

Po zwycięstwie nad Osmanami w Wielkim Oblężeniu Malty w 1565 roku, Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego – Jean Parisot de la Valette postanowił wybudować nową stolicę Malty, na przeciwległym brzegu Wielkiego Portu, na wzgórzu i półwyspie Sciberras. A nowa, wspaniała stolica Malty potrzebowała wyjątkowej świątyni. Tak też pomiędzy 1573 a 1578 rokiem powstawała świątynia św. Jana Chrzciciela, która dzisiaj nazywana jest konkatedrą świętego Jana Chrzciciela. W 1577 roku świątynia ta stała się kościołem konwentualnym Zakonu, zastępując świątynię w Birgu. Kościół zaprojektowany został przez maltańskiego architekta – Girolamu Cassar, który odpowiada też za kilka innych obiektów w Valletcie. Dzisiaj konkatedra świętego Jana Chrzciciela w Valletcie jest uznawana za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej w całej Europie!

Świątynia z zewnątrz wygląda dość surowo, przez co może się wydawać, że w środku nie ma nic niezwykłego, przypominać może niektórym fortecę. Jednak nic bardziej mylnego, wnętrze całkowicie zachwyca. Na jednej z dzwonnic znaleźć można 3 zegary. Jeden pokazuje godzinę, drugi dzień tygodnia, ostatni zaś datę. Pomiędzy dzwonnicami wybudowano balkon, z którego ogłaszano nazwisko nowego Wielkiego Mistrza Zakonu.

Według zwyczaju, nowy Wielki Mistrz rzucał z tego balkonu złotymi monetami do ludzi, którzy poniżej stali, czekając na ogłoszenie nazwiska nowego Wielkiego Mistrza. Pod balkonem tym zobaczyć można zaś trzy piękne herby. Jeden z nich to herb Wielkiego Mistrza La Cassiere – fundatora świątyni. Drugi to biskupa Torres, który otworzył kościół, ostatni zaś to herb religijny.

konkatedra-valletta

Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela – Zakon Maltański

Świątynia nie zawsze była tak bogato zdobiona jak dzisiaj. Przez pierwsze lata istnienia wnętrze było niezwykle skromne, aż do czasu, gdy w drugiej połowie XVII wieku Wielki Mistrz Zakonu Raphael Cotoner nakazał remont wnętrza. Chciał on bowiem konkurować z bogato zdobionymi kościołami w Rzymie. Wnętrze świątyni zostało bogato ozdobione przez wspaniałego artystę – Mattia Pretti. Pochodzący z Kalabrii artysta był równocześnie rycerzem Zakonu Joannitów. Zaprojektował on misternie zdobione ściany świątyni, a przede wszystkim malował sklepienie konkatedry. Przedstawia ono sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Można usiąść na krześle lub ławce świątyni i godzinami podziwiać każdy ze szczegółów. Malowidła na sklepieniu wydają się trójwymiarowe, jednak okazuje się, że Pretti umiejętnie wykorzystał grę świateł i rozmieszczenie, które stworzyły iluzję trójwymiarowości.

malta-zwiedzanie

Ogromne wrażenie robi marmurowa posadzka konkatedry! Są to w rzeczywistości grobowce, w których znajduje się 375 rycerzy Zakonu Maltańskiego.

zwiedzanie-valletty

Prócz tego w świątyni zobaczyć można także podziemną kryptę, w której znajdują się grobowce Wielkich Mistrzów, m.in. Jean Parisot de la Valette, Claude de la Sengle, Alof de Wignacourt, Philippe Villiers de L’Isle.

konkatedra-swietego-jana-valletta

Wnętrze świątyni – zwiedzanie konkatedry św. Jana – zabytki Valletty

Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela składa się z imponującej nawy głównej oraz 9 bogato zdobionych kaplic bocznych po obu stronach nawy głównej – 5 z lewej strony ołtarza, 4 z prawej strony . 8 z nich zbudowanych zostało dla każdego z języków Zakonu Joannitów, natomiast ostatnia poświęcona jest patronce – Matce Boskiej z Filermos. Brama tej kaplicy wykonana jest z litego srebra i tutaj znajduje się piękna ikona Madonny z Filermos, która przywieziona tu została ponoć z Włoch.

Każda z bocznych kaplic jest niezwykle bogato zdobiona, poświęcona danemu językowi Zakonu, a także świętym patronom. W Bocznych kaplicach znaleźć można symbole danych języków, a także pomniki poświęcone wybitnym Wielkim Mistrzom Zakonu, przynależącym do danego języka. Przykładowo – w kaplicy dedykowanej językowi hiszpańskiego znaleźć można pomnik Wielkiego Mistrza Raphaela Cottonera i jego brata Nicholasa, Perellosa, Martin De Redin. W kaplicy poświęconej językowi portugalskiemu znajdziesz pomniki słynnych Wielkich Mistrzów – Manoel de Vilhena oraz Manuel Pinto da Fonseca. W kaplicy anglo-bawarskiej zobaczyć można pomniki Wielkich Mistrzów – Jean Lascarisa oraz Antoine de Paule. Warto zatrzymać się w każdej kaplicy na dłużej i przyjrzeć się dokładnie zdobieniom, obrazom, pomnikom Wielkich Mistrzów i poznać bliżej ich historię. Zwiedzając z audioprzewodnikiem, będziesz mógł wysłuchać informacji o każdej z kaplic i o tym, co się w niej znajduje.

Nawa główna jest długa na 53 metry i zachwyca wspaniałym ołtarzem już z daleka. Choć z drugiej strony, biorąc pod uwagę ilość zdobień i przepych w całej świątyni, ołtarz aż umyka. Znaleźć na nim można piękną rzeźbę, która przedstawia scenę chrztu Jezusa, która została wykonana przez Giuseppe Mazzuoli. Ołtarz podziwiać można z bliska, ale sami najbardziej lubimy widok na ołtarz, nawę główną z balkonu. Wtedy można zobaczyć niesamowity obraz pełen złoceń, bogactwa, przepychu, który najlepiej pokazuje wnętrze konkatedry. 

konkatedra-nawa-glowna-valletta

Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela w Valletcie – dzieła Caravaggia

W Oratorium konkatedry zobaczyć można wspaniałe dzieła Caravaggia. Najsłynniejsze to zdecydowanie obraz “Ścięcie św. Jana Chrzciciela”. Nie bez powodu uznawane jest za arcydzieło – po spotkaniu na żywo z obrazem robi ogromne wrażenie. Jest to jedno z największych dzieł Caravaggia  i ponoć jedyne dzieło, które podpisał (F). Caravaggio przybył na Maltę w 1606 roku, kiedy to prawdopodobnie odsiadywał wyrok na jednym z galeonów Zakonu Maltańskiego. Ostatecznie jednak zdobył przychylność Zakonu i pracując we wnętrzach Oratorium pozwolono mu wstąpić w szeregi Zakonu Joannitów. Namalował wyjątkowe dzieło Ścięcie św. Jana Chrzciciela, na którym grał światłocieniem – coś, w czym Caravaggio był doskonały. We krwi wypływającej z głowy św. Jana znajduje się litera “F”, która jest jego podpisem. Dlaczego “F”? Pochodzi to ponoć od słowa “Frate” – brata. Należąc bowiem do Zakonu, właśnie tak odnosili się do siebie.

malta-caravaggio

W Oratorium znajduje się także inne dzieło Caravaggia – “Św. Hieronim”. Oratorium zaś zostało ozdobione malowidłami przez Mattia Pretti, który starał się zachować harmonię z dziełami Caravaggia. Obecnie Oratorium przechodzi renowację, jednak obrazy Caravaggia w dalszym ciągu można podziwiać.

malta-caravaggio

Konkatedra Św. Jana Chrzciciela w Valletcie – zwiedzanie, bilety

Zwiedzanie konkatedry św. Jana Chrzciciela w Valletcie jest możliwe od poniedziałku do soboty. Świątynia zamknięta jest dla zwiedzających w niedziele i święta.

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

  • Poniedziałek – Piątek: 9:30 – 16:30
  • Sobota: 9:30 – 12:30

Ceny biletów wstępu:

  • Dorośli – 15 euro
  • Dzieci (do lat 12) – za darmo
  • Seniorzy, Studenci – 7,50 euro

W cenie biletu jest także audioprzewodnik w językach: angielskim, maltańskim, włoskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, japońskim, rosyjskim. Audioprzewodnik zapewnia nagrania na 17 przystankach, gdzie na każdym z nich opowiada o danej części świątyni i o tym, co się tam znajduje. Przy każdym z przystanków na tablicy informacyjnej znajdziesz numerek, pod którym znajdziesz opis w audioprzewodniku. Wejście do Konkatedry znajduje się od strony Republic Street. 

konkatedra-valletta

Z racji tego, że jest to miejsce kultu, pamiętaj, by przyjść odpowiednio ubranym – niedozwolone są szorty, bluzki na ramiączkach. W razie potrzeby na wejściu można zapytać o szale do okrycia. Z racji zabytkowej posadzki z grobowcami, niedozwolone jest wejście w szpilkach. We wnętrzu konkatedry można robić zdjęcia, ale BEZ FLESZA i bez statywu.

zakon-maltanski

Bilet wstępu może wydawać się kosztowny, jednak wnętrze jest naprawdę warte wydania tych pieniędzy. Jest całkowicie zachwycające – nie bez powodu świątynię uznaje się za jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych w Europie. Jedo utrzymanie bez wątpienia jest kosztowne i regularnie przeprowadza się tutaj prace renowacyjne i konserwacyjne, które wymagają dużego wkładu finansowego. Jesteśmy pewni, że po wejściu do konkatedry nie będziesz żałować wydanych pieniędzy na bilet wstępu.

konkatedra-swietego-jana-valletta

Zobacz nasz film z Valletty

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

14 komentarzy

Małgorzata Pakuła 28 maja, 2021 - 5:50 am

Przypomina mi Casa Professa w Palermo, tyle baroku że aż ocieka 🙂 Ciekawa historia Caravaggia – to w ogóle było ponoć niezłe ziółko. Historii z galeonem nie znałam, wiem tylko, że był ścigany z racji wyroku jaki dostał po spowodowaniu śmierci jakiegoś kumpla od kieliszka w jednej z tawernianych bójek. Pozdrawiam

Odpowiedz
rudeiczarne 28 maja, 2021 - 11:26 am

Oj było ziółko, było, ale utalentowane! 🙂 Jego dzieła w konkatedrze w Valletcie robią ogromne wrażenie, z resztą rozmiar obrazu “Ścięcie św. Jana Chrzciciela” też robi! Pozdrawiamy, Gosiu!

Odpowiedz
Marzena 25 sierpnia, 2023 - 6:14 pm

Byliśmy z mężem w marcu . Piękna wyspa, cudowna Valetta, Mdina. Kontrkatedra w Valletcie – powiem tak- piękniejszego kościoła nie widziałam . Wycieczka ma Gozo- super przygoda . polecam Maltę 👍👍👍

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 28 sierpnia, 2023 - 8:59 am

Konkatedra wygląda bardzo niepozornie z zewnątrz, ale w środku kryje prawdziwe cuda, warto odwiedzić! Pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
AgaMylifestyle 28 maja, 2021 - 11:16 am

Malta… ah, na razie pozostaje na mojej wyjazdowej liście. W tym roku ponownie jadę na podbój Sycylii, ale Malta kusi! Na pewno zajrzę do Was po wskazówki 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 maja, 2021 - 11:26 am

Malta dosłownie rzut beretem od Sycylii 🙂 Zapraszamy po więcej maltańskich ispiracji 🙂

Odpowiedz
Gosia-Voyagerka 2 czerwca, 2021 - 7:59 pm

Proszę mnie tam zabrać jak następnym razem będę na Malcie ?

Odpowiedz
rudeiczarne 3 czerwca, 2021 - 4:38 pm

Jak byłaś ostatnio to akurat była w remoncie, tym razem Ci się uda! 🙂

Odpowiedz
ValdiTravel 3 czerwca, 2021 - 9:06 pm

Ze wstydem muszę przyznać że byliśmy na Malcie ale katedry, muzea zwiedzaliśmy tylko z zewnątrz …

Odpowiedz
rudeiczarne 10 czerwca, 2021 - 9:45 am

A wielka szkoda, bo tutejsza muzea kryją same cuda! 🙂

Odpowiedz
Raczejtrampki 4 czerwca, 2021 - 6:12 am

WOW robi wrażenie szczególnie wnętrze!

Odpowiedz
rudeiczarne 10 czerwca, 2021 - 9:44 am

Pełne przepychu, ale robi ogromne wrażenie! 🙂

Odpowiedz
Leszek 2 stycznia, 2023 - 9:00 pm

Byłem tam przez 3 tygodnie w 2018. Widziałem katedrę, zamek Wielkich Mistrzów , Mdinę , Fort Sant Engelo , byłem na Gozo a mimo to mam wrażenie że widziałem 5% tego co tam jest do.zobaczenia . Muszę wrócić tam jeszcze.

Odpowiedz
Piotr Andruszko 3 stycznia, 2023 - 3:55 pm

Malta jest pełna niezwykłych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Mieszkamy tu niemal 6 lat, a wciąż nie mamy odwagi powiedzieć, że widzieliśmy “wszystko”, bo w tym malutkim kraju ciągle odkrywać można jakieś nowe tajemnice i niezwykłe miejsca. Dlatego też zawsze jest tutaj po co wracać.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej