Z roku na rok coraz trudniej złapać dobre warunki na stokach w Polsce. Nie ma się co oszukiwać, zmiana klimatu jest widoczna. A przy tym szybujące do góry ceny za karnety na stokach w Polsce i kolejki do wyciągów sprawiają, że dobrym pomysłem i często porównywalnym cenowo (a czasem nawet tańszym!) jest wyjazd na narty do innego kraju, np. do Livigno! Miejsca, gdzie mamy większą różnorodność na stokach i gwarancję świeżego, białego puchu.
Jeśli jesteś fanem zimowego szaleństwa to zdecydowanie dobrym kierunkiem na narty czy deskę jest włoskie Livigno. Widać z resztą, że z roku na rok jest to coraz bardziej popularne miejsce wśród Polaków. Nie ma się co dziwić! Znaleźć tu można ponad 100km stoków narciarskich o różnym poziomie, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. A na nartach jeździć można już od początku grudnia aż do kwietnia! Zobacz jak zorganizować swoją podróż do Livigno w zimie i dlaczego warto wybrać się tam na narty czy deskę!
Zobacz nasz przewodnik po Rzymie – RZYMBOOK!
Livigno na narty
Położenie resortu Livigno na południowych zboczach malowniczych Alp zapewnia nie tylko piękne widoki, ale także dużą ilość słońca, które przecież tak dobrze ładuje akumulatory. W dolinie do dzisiaj utrzymano charakterystyczną, tradycyjną, drewnianą zabudowę, co dodatkowo nadaje wyjątkowego klimatu temu miejscu. A do tego towarzystwo pięknych górskich szczytów, śniegu sprawia, że Livigno to fantastyczne miejsce dla miłośników zimowego szaleństwa.
Livigno położone jest we włoskiej Lombardii, dość blisko granicy ze Szwajcarią, stosunkowo blisko jest stąd także do Austrii. Dzięki temu jest to popularne miejsce wśród miłośników zimowego szaleństwa tak wśród Włochów, jak i pośród innych nacji, także wśród Polaków. Z polskiego Krakowa do Livigno dojechać można zaledwie w 12h samochodem, dzięki czemu w kilkanaście godzin znaleźć się możesz w raju dla tych, którzy kochają narty czy deskę, nie chcą martwić się brakiem śniegu, a przy okazji mają ochotę skorzystać z innych atrakcji, czy włoskiej kuchni. Brzmi dobrze, prawda?
Przez wiele lat, ze względu na swoją lokalizację, okolica ta była trudno dostępna, a w zimie w zasadzie niemożliwa do odwiedzenia. Sytuacja zmieniła się jednak w latach 50, gdy otwarto tutaj tunel łączący Livigno ze Szwajcarią. I to właśnie od tego czasu obserwować można było regularny rozwój Livigno, które na przestrzeni lat wyrosło na jeden z najpopularniejszych resortów narciarskich w Europie. Przyjrzyjmy się dokładniej warunkom narciarskim w Livigno i przekonaj się, co na Ciebie tutaj czeka, jeśli ruszasz na narciarski urlop właśnie do tej miejscowości.
Warunki narciarskie w Livigno – Carosello3000 i Mottolino
Wybierając się do Livigno warto pamiętać, że tutejszy resort podzielony jest na dwie przeciwległe części – Carosello3000 i Mottolino. Z racji tego, że znajdują się one po obu stronach doliny i przedzielone są Livigno, San Rocco, nie ma możliwości przemieszczania się pomiędzy nimi na nartach. Tu jednak rozwiązaniem są darmowe skibusy, jeżdżące pomiędzy wyciągami przez cały dzień od rana do wieczora. A stoki są naprawdę bardzo dobrze przygotowane, przez całą noc ratrakowane przez pracowników, by od rana można było cieszyć się świeżym “sztruksem”.
Cały resort zapewnia łącznie 115km tras zjazdowych, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od Twoich umiejętności i upodobań czekają na Ciebie:
- 12 tras czarnych
- 37 tras czerwonych
- 29 tras niebieskich.
Całość połączona jest zaś różnymi wyciągami – 6 gondoli, 14 krzesełek i 12 orczyków, dzięki czemu można bez problemu jeździć po najróżniejszych stokach i zawsze dotrzeć w miejsce, które Cię interesuje. Pamiętaj jednak, że każdy z wyciągów ma własne godziny otwarcia – zwracaj na to uwagę. Nie chcesz bowiem utknąć pod koniec dnia w miejscu, z którego może być Ci trudno dostać się na sam dół do doliny. Tak więc swój powrót zawsze planuj z wyprzedzeniem w oparciu o godziny otwarcia poszczególnych wyciągów.
Trasy są dość różnorodne, ale przyznać trzeba, że jeśli ktoś jeździć chce wyłącznie niebieskimi i przemieszczać się pomiędzy różnymi stokami – trudno będzie dotrzeć np. na drugą stronę góry bez konieczności przejazdu trasą czerwoną. Prędzej czy później niezbędny będzie zjazd czerwoną, ale – bez obaw – te w większości są w Livigno naprawdę przyjemne i nie są nadto wymagające. Osobiście niektóre z nich przyporządkowalibyśmy bardziej do koloru niebieskiego. Brakuje też tutaj nieco długich tras – najdłuższy jest zjazd na sam dół z Carosello3000 (4,7km) oraz Trasa Panoramiczna (cudne widoki!) na Carosello, a także stoki prowadzące do żółtej gondoli w Livigno. Jeśli jesteście fanami dłuższych zjazdów, skorzystajcie z tych tras. I zaczynaj wcześnie rano, tuż po otwarciu stoków – wtedy warunki na stokach są po prostu idealne, a wiele stoków będziesz miał tylko dla siebie!
Livigno – skipassy – karnety na stoki narciarskie
Wybierając się do Livigno na narty, bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w narciarski skipass, czyli kilkudniowy karnet. Dostępne są karnety jedno-, kilkudniowe, ale także na cały sezon – wszystko w zależności od tego, ile dni planujesz jeździć. Skipassy (prócz karnetów na kilka przejazdów) są dla jednej osoby, tak więc nie możesz jednego skipassu używać dla całej rodziny. Ceny różnią się w zależności od grupy wiekowej – dorośli, seniorzy, junior (-50%), baby. Skipassy i ich ceny podzielone są także na sezony, bowiem zima w Livigno dzieli się na niski, średni i wysoki sezon, kiedy to ceny są najwyższe. Jako że z roku na rok ceny się zmieniają, zostawiamy Ci tutaj link do oficjalnej strony Livigno, gdzie możesz sprawdzić ceny i kupić skipass – Livigno skipassy.
Przy każdym wejściu na wyciąg musisz swój skipass skasować przy specjalnym czytniku, dlatego też warto mieć w kurtce specjalną kieszonkę na karnet lub mieć go cały czas w zasięgu ręki. I pamiętaj, by zrobić zdjęcie swojego skipassu i paragonu – dowodu zakupu. Przydaje się w razie zgubienia swojego skipassu. Wtedy wystarczy, że pójdziesz do kasy, pokażesz zdjęcie i paragon i będą mogli wydać Ci nowy karnet bez dopłaty.
Pamiętaj także, że po ostatnim zjeździe na koniec Twojej wyprawy na narty/deskę do Livigno warto zwrócić Twój skipass w jednej z kas. Dzięki temu za zwrot otrzymasz 5 euro, a fizyczna karta może być na nowo zaprogramowana i sprzedana komuś innemu. Przydatne, ekologiczne rozwiązanie!
Co ciekawe, w Livigno można w określonych terminach jeździć na stokach całkowicie za darmo! Co roku na rozpoczęcie sezonu (początek grudnia) oraz na jego zakończenie (kwiecień) rezerwując nocleg na minimum 4 noce, skipass jest wliczony w cenę Twojego noclegu – nie płacisz więc za niego dodatkowo!
Livigno – wypożyczenie sprzętu narciarskiego
Na miejscu funkcjonuje sporo wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Jeśli więc nie chcesz brać swojego sprzętu lub po prostu go nie masz, możesz skorzystać z wypożyczalni. Sprzęt dostępny jest w zasadzie z dnia na dzień, warto jednak zwrócić uwagę na to, że rezerwując sprzęt online, wypożyczenie wychodzi nieco taniej. Sprzęt w wypożyczalniach podzielony jest na różne stopnie zaawansowania w jeździe. Tak też można wypożyczyć sprzęt dla początkujących, dla zaawansowanych oraz top narciarzy/snowboardzistów. Możesz także wypożyczyć kask narciarski lub po prostu pojedyncze części sprzętu – narty, buty, deskę, kijki. Bardziej opłaca się także wynająć od razu na kilka dni niż osobno na każdy dzień – wtedy cena za dzień wychodzi niższa niż biorąc sprzęt osobno na każdy dzień.
Cena sprzętu dla początkujących (narty+buty+kijki) to ok. 35 euro za dzień, 68 euro za 3 dni. Wyższa klasa sprzętu jest kilka euro droższa za dzień niż ten dla początkujących. Po dniu jazdy możesz swój sprzęt przynieść do wypożyczalni na przechowanie lub wziąć ze sobą, by nie marnować czasu. Większość hoteli i apartamentów ma swoje własne narciarnie, w których można bezpiecznie przechowywać sprzęt narciarski czy snowboardowy. Niektóre mają nawet specjalne podgrzewacze do butów, dzięki którym łatwiej się je następnego dnia ubiera. Przykładowe ceny i szczegóły wypożyczania sprzętu w Livigno znajdziesz tutaj.
Instruktor/lekcje jazdy na nartach/desce
Dopiero zaczynasz swoją przygodę na stokach narciarskich? W Livigno funkcjonuje sporo szkółek jazdy na nartach czy desce snowboardowej. Ceny pomiędzy nimi są w zasadzie porównywalne, niekiedy taniej wychodzi rezerwując instruktora online przez stronę internetową. Dostępność jest naprawdę spora i nie ma problemu, by znaleźć lekcje z dnia na dzień, a nawet tego samego dnia. Jako że ten resort narciarski jest naprawdę popularny wśród Polaków, znajdziesz tutaj nie tylko instruktorów anglojęzycznych, ale znajdziesz także polskojęzycznych. Sami spotkaliśmy kilka szkółek narciarskich z polskimi instruktorami na stoku.
Możesz dołączyć na lekcje do grupy lub zarezerwować instruktora dla siebie – na lekcję indywidualną lub ze swoimi znajomymi. Koszt godzinnej lekcji z instruktorem to koszt ok. 45 euro, każda dodatkowa osoba dołączająca do Twojego kursu płaci 10 euro za godzinę. W ten sposób wybierając się np. w 2 osoby płacicie razem 55 euro za godzinę. Jeśli nie czujesz się pewnie na stoku, zdecydowanie polecamy skorzystać z usług kwalifikowanego instruktora. W Livigno jest kilka małych, płaskich stoków narciarskich przeznaczonych na naukę jazdy. Lepiej zacząć tutaj zanim wjedziesz na sam szczyt Carosello3000. Poczuj się pewnie na nartach, podszkol swoje umiejętności, a potem ruszaj na długie i wysokie stoki na górze. A na naukę nigdy nie jest za późno!
Jak dotrzeć do Livigno?
Najprostszym sposobem dotarcia do Livigno zimą jest zdecydowanie samochód lub samolot i wynajęty na miejscu samochód. Funkcjonują także autobusy shuttle z lotnisk w Mediolanie, ale także innych większych miejscowości. Te jednak wychodzą znacznie drożej niż wynajęcie auta. Poniżej znajdziesz dokładne informacje na temat tego, jak dostać się do tego alpejskiego resortu narciarskiego.
Do Livigno autem
Z Polski najczęściej widać Polaków, którzy dojeżdżają do Livigno własnym samochodem. Trasa jest dość wygodna, gdyż w dużej części wiedzie autostradą. Dzięki temu w kilkanaście godzin można znaleźć się w Livigno pośród pięknych Alp. To na pewno jest wygodne, jeśli masz własny samochód, lubisz niezależność, a kilkanaście godzin w aucie nie jest dla Ciebie problemem. Większość obiektów noclegowych w Livigno dysponuje miejscami parkingowymi, gdzie możesz zostawić swój samochód. Będąc w Livigno na nartach raczej nie będziesz potrzebować auta na miejscu. Zdecydowanie łatwiej tutaj poruszać się darmowymi skibusami, które są w cenie skipassów. Funkcjonują tutaj 4 darmowe linie autobusowe, które czynne są od rana do godziny 20.
Pamiętaj także, że samo centrum Livigno jest wyłączone z ruchu kołowego. Jest tam deptak spacerowy z mnóstwem sklepów, który cieszy się sporą popularnością turystów i przyjezdnych. Część wyłączoną z ruchu kołowego rozpoznasz po znakach drogowych “Zona Traffico Limitato”. Nie martw się jednak, bowiem tuż przed zamkniętą strefą znajdziesz sporo parkingów, gdzie możesz zostawić swoje auto. W większości są to parkingi płatne, warto więc mieć ze sobą kilka euro w monetach, by łatwiej było zapłacić. Nie zapomnij także, że we Włoszech za darmo parkujesz na miejscach oznaczonych białymi liniami. Linie niebieskie to miejsca płatne – parkometr, a miejsca żółte są zarezerwowane. Zostawienie auta na żółtym miejscu grozi odholowaniem przez policję – lepiej nie ryzykować.
Dojeżdżając autem z Polski pamiętaj także o tunelu Munt la Schera przed Livigno i jego godziny otwarcia. Jest to tunel, którym musisz przejechać jadąc z północy – jedyny sposób na dotarcie do Livigno. Natomiast jest on jednokierunkowy i w danym kierunku otwarty jest o konkretnych godzinach. Warto sprawdzić, byś nie musiał czekać kilka godzin w kolejce na otwarcie Twojego kierunku. Godziny otwarcia i ceny przejazdu znajdziesz na stronie Livigno.
Livigno samolotem i wynajęcie auta
Znacznie szybszym sposobem jest dostanie się do Włoch samolotem i dalej wynajem auta na miejscu. Sami właśnie w ten sposób dostaliśmy się na miejsce. Tanie linie lotnicze Ryanair oferują połączenia między Polską a Mediolanem (Bergamo lub Malpensa) w zasadzie kilka razy w tygodniu. Można znaleźć loty w naprawdę atrakcyjnych cenach. Samolotem możesz zabrać także sprzęt narciarski, jeśli chcesz mieć swój. Sprzęt narciarski o wadze do 20kg w Ryanair kosztuje 40euro w jedną stronę. Na obu lotniskach znajdziesz wiele wypożyczalni samochodów. Sami korzystaliśmy z wypożyczalni Goldcar, która na czas naszego wyjazdu miała najbardziej atrakcyjne ceny (63 euro za 7 dni auto klasy największej bez ubezpieczenia). O czym musisz pamiętać wypożyczając auto i wybierając się tutaj zimą to fakt, że w regionie Lombardia wypożyczalnie obowiązkowo muszą zapewnić Ci darmowe łańcuchy na koła. Nie mogą za to pobierać dodatkowej opłaty – według prawa włoskiego, na które możesz się powołać w razie problemów. Zobacz, gdzie wynająć auto:
Pamiętaj jednak, że niestety dostaniesz auto z letnimi oponami. Wiele wypożyczalni przemilcza ten fakt i dowiadujesz się o tym dopiero na miejscu odbierając samochód. Za zimowe opony musisz dodatkowo dopłacić – w przypadku Goldcar jest to 140 euro. Sami, z racji dobrych warunków na drodze, nie zdecydowaliśmy się na dopłatę za zimowe opony. Pojechaliśmy na letnich, a 30 minut przed Livigno, gdy droga zaczynała się robić biała, założyliśmy na opony łańcuchy i to zalecamy, nawet jeśli droga nie jest grubo pokryta śniegiem. Nawet cienka pokrywa ścieżna, lód, mogą sprawić, że na letnich oponach dojazd nie będzie bezpieczny. Natomiast z łańcuchami możesz jechać drogą do max 50km/h. Biorąc pod uwagę, że do Livigno będziesz zjeżdżać w dół do doliny, warto założyć łańcuchy i jechać powoli – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.
Z Mediolanu (tak Bergamo, jak i Malpensa) do Livigno dojedziesz autem w 3,5-4h. Droga wiedzie wzdłuż pięknego jeziora Como. Jeśli masz czas i lubisz po drodze zwiedzać, warto zatrzymać się nad jeziorem choć na chwilę. Dlatego też lepiej wybrać trasę normalną drogą wzdłuż jeziora zamiast autostrady, która nie pozwoli Ci podziwiać pięknych widoków na Como, otaczające jezioro góry i urocze miasteczka.
Autobusy shuttle do Livigno
Jeśli nie dojeżdżasz do Livigno autem, natomiast dolatujesz do Włoch samolotem i dalej dostać się chcesz transportem publicznym, możesz także skorzystać z autobusów shuttle, które jeżdżą codziennie od listopada do maja z lotnisk Malpensa i Bergamo, a raz w tygodniu także z Linate. Dojazd autobusem do Livigno zajmuje 4,5h-5h i musisz dostosować się do dość okrojonego rozkładu, gdyż autobusy te jeżdżą tylko raz dziennie. Z tego względu koniecznie zarezerwuj je z dużym wyprzedzeniem online, szczególnie, jeśli planujesz swoją podróż w weekend. Wtedy bowiem cieszą się one największym zainteresowaniem, a miejsca wyprzedają się dość szybko. Na trasie tej kursują autobusy Livigno Express, które możesz kupić online na konkretny dzień z konkretnego miejsca i dowożą one bezpośrednio do Livigno.
Faktem jest jednak, że jak na autobus, bilety są dość kosztowne. Cena to od 55 do 65 euro za osobę w jedną stronę. I musisz się tutaj dopasować godzinowo do jednego kursu dziennie. Tak więc wybierając się w obie strony między lotniskami w Mediolanie a Livigno i jeśli wybierasz się w podróż w kilka osób, bez wątpienia taniej wyjdzie Ci wynajęcie samochodu i podzielenie kosztu wynajmu na kilka osób. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach lub po prostu nie masz ochoty prowadzić auta, masz także opcję skorzystania z autobusów shuttle.
Gdzie spać w Livigno – noclegi
Wybierając się do Livigno na pewno zwrócisz uwagę na to, że baza noclegowa jest tutaj naprawdę ogromna i jest w czym wybierać. Ceny i dostępność zależą oczywiście od tego, w jakim terminie tutaj przybywasz. Warto więc zarezerwować swój nocleg z dużym wyprzedzeniem, gdyż miejsce to jest bardzo popularne na wyjazdy zimowe i ferie, nie tylko wśród Polaków.
Szukając noclegu w Livigno i pobliskich miejscowościach warto zwrócić uwagę na fakt, że większość hoteli raczej nie ma minimalnej długości pobytu. Tak więc jeśli przybywasz zaledwie na kilka dni czy po prostu weekend, znacznie łatwiej będzie znaleźć Ci nocleg w jednym z wielu tutejszych hoteli. Inaczej jest za to w przypadku apartamentów, domków na wynajem, które w większości mają obowiązkową minimalną długość pobytu, szczególnie w sezonie zimowym. Wynika to z tego, że właścicielom nie do końca opłaca się wynajmować całe apartamenty, domki na 1,2 doby i później całość sprzątać. Tak więc wymają często minimum 6 nocy pobytu.
Bez wątpienia noclegi w apartamentach są bardzo wygodne z racji tego, że masz tutaj własną, w pełni wyposażoną kuchnię, swoją łazienkę, często także salon, w którym możesz spędzać czas po całym dniu jazdy na stokach. My np. w czasie naszego pobytu codziennie sami robiliśmy sobie śniadania i kolacje – ze względu na wygodę, czas, ale także jest to swego rodzaju oszczędność zamiast codziennie jeść w restauracjach. O czym warto pamiętać w przypadku apartamentów to fakt, że często pobierany jest depozyt w gotówce, który oddawany jest przy wymeldowaniu, a także opłata za sprzątanie po pobycie (zazwyczaj ok. 50 euro za apartament). Pamiętaj jednak, że jeśli przybywasz tylko na kilka dni, a apartamenty mają tzw. minimum stay, zapewne w większości systemów rezerwacyjnych nawet nie pokaże Ci dostępności noclegów w danym apartamencie.
Polecane noclegi w Livigno
Poszukując noclegu w Livigno czy San Rocco, warto zwrócić uwagę na lokalizację obiektu. Wiele z nich położonych jest bezpośrednio przy stokach narciarskich, co jest sporym udogodnieniem. Szczególnie, że wtedy nie musisz korzystać z autobusów, możesz od razu iść na stokach w butach narciarskich czy snowboardowych.
Poniżej znajdziesz kilka ciekawych opcji noclegowych w Livigno i San Rocco, które możemy Ci polecić:
Każda z tych opcji jest blisko wyciągów narciarskich, mają własną kuchnię, w większości także narciarnię i dobre oceny. Naszym zdaniem pobyt w apartamencie jest zdecydowanie najlepszą opcją, jeśli wybierasz się tutaj na szaleństwo na stokach narciarskich.
Baza gastronomiczna – gdzie zjeść
Nie da się ukryć, że ważnym elementem każdej podróży jest także gastronomia i kuchnia. Nie inaczej jest w przypadku Livigno. Podczas całodziennej jazdy na nartach na pewno nie raz zgłodniejesz. Tutaj więc możesz skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej na stokach. I tutaj warto zwrócić uwagę na kilka faktów. Najwięcej ludzi do restauracji na stokach przychodzi w godzinach 12-14. Wtedy trudno jest znaleźć tutaj stoliki, szczególnie w tych restauracjach, które cieszą się najpiękniejszymi widokami (Carosello3000 i Mottolino przy gondoli). Tutaj jest także najdrożej – za talerz frytek zapłacisz 5 euro, za kubek bombardino/grzanego wina – 6 euro, za zupę 12 euro.
W tych godzinach pustoszeją stoki, dzięki czemu możesz oddać się szaleństwu i cieszyć się szerokimi stokami często tylko dla siebie. My zazwyczaj robiliśmy sobie rano kanapki na stok, które jedliśmy w tzw. międzyczasie, w porze lunchowej jeździliśmy po stokach, a na przerwę schodziliśmy przed lub tuż po porze lunchowej, gdy było znacznie mniej ludzi.
Zdecydowanie taniej jest w knajpkach przy stokach, ale u jego podróża, np. w małych knajpkach przy wyciągu San Rocco. Tam także jest mniej ludzi w ciągu dnia, ale nie nacieszysz się pięknymi widokami. Jeśli jednak chcesz nieco oszczędzić i nie lubisz tłumów – warto!
Jedzenie w Livigno
Wieczorami w Livigno, San Rocco znajdziesz sporo restauracji, w których możesz zjeść coś dobrego, tradycyjnego i włoskiego. Jeśli jednak jesteś większą grupą – koniecznie zarezerwuj stolik z wyprzedzeniem. Niestety bez rezerwacji może być Ci trudno znaleźć miejsce, a stanie w kolejce z nadzieją, że nagle zwolni się stolik nie jest niczym przyjemnym. Z naszej strony polecić możemy Restaurację Astoria oraz Pizzerię La Mirage. W obu z tych miejsc lepiej zarezerwować stolik z wyprzedzeniem.
Jeśli nocujesz w apartamencie z własną kuchnią, świetnym rozwiązaniem jest gotowanie. W Livigno i San Rocco znajdziesz sporo sklepów spożywczych, które są naprawdę dobrze zaopatrzone. Jeśli zaś jedziesz autem – możesz zrobić sobie większe zakupy po drodze w Lidlu – ostatni przed Livigno znajdziesz w Tirano. Sami zrobiliśmy duże zakupy właśnie tutaj, a resztę kupowaliśmy na bieżąco w marketach w Livigno.
Rozrywka w Livigno
Miasteczko to jednak także różne formy rozrywki, z których skorzystać może każdy, bez względu na to, czy aktywnie jeździ na stokach czy też nie. Zobacz, jakie ciekawe atrakcje związane z rozrywką czekają na Ciebie w Livigno!
Apres-Ski
Oczywiście głównym powodem, dla którego przybywa się do Livigno jest jazda na tutejszych stokach i zimowe szaleństwo, ale są tutaj także inne atrakcje, z których warto skorzystać. I nadają się one dla każdego, nie tylko dla aktywnych narciarzy i miłośników snowboardu. Codziennie aktywne są tzw. apres-ski, czyli imprezy na lub u podnóża stoku, na które zjeżdża się po dziennej jeździe. W szczycie sezonu i w weekendy w głównej restauracji przy Carosello 3000 gra na żywo dj wraz z tancerkami, pobudzając narciarzy do imprezy. Ta czynna jest tutaj zazwyczaj do ostatniego zjazdu gondolą w dół, skąd dalej przenieść się można do apres-ski tuż obok wyciągu gondolowego na Carosello3000. Codziennie jest inna impreza tematyczna, która polega głównie na wystroju baru, przebraniach hostess i serwowanym alkoholu przewodnim. Oczywiście gra tutaj dj, a na apres-ski przychodzi się prosto z nart, w strojach narciarskich, bez całego strojenia się jak do klubu.
Ice-Karting
W Livigno funkcjonuje kilka innych barów, w niektórych z nich odbywają się koncerty na żywo czy karaoke, ale nie da się ukryć, że to właśnie apres-ski cieszy się największą popularnością. Prócz tego świetną i nietuzinkową rozrywką jest tzw. ice-karting, czyli jazda go-kartami na lodzie. Na obrzeżach Livigno dostępnych jest kilka torów, a maksymalnie może na nim jednocześnie jeździć 10 go-kartów. To coś zupełnie innego niż zwykłe go-karty, gdyż zmrożony lód zapewnia tutaj dodatkowe atrakcje. Pamiętaj jednak, by zarezerwować swoje przejazdy z wyprzedzeniem i ciepło się ubrać. Tory czynne są zazwyczaj do godz. 18, a za 15 minut przejazdu zapłacisz ok. 20 euro od osoby.
SPA
Fantastycznym sposobem na spędzenie czasu po aktywnym wysiłku jest także wizyta w SPA. Tutaj możesz skorzystać z oferty hotelu Nevada, który ma także spa i możliwe jest skorzystanie z usług nawet nie będąc gościem hotelu. Wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja, gdyż miejsce to jest bardzo małe i kameralne, mają więc limit wejść. Otwarci są od godziny 14 do 20, a w ofercie znaleźć można sauny (parową oraz suchą), zewnętrzny, gorący basen z widokiem na góry, strefę relaksacyjną. Koszt wstępu to 25 euro od osoby, w cenie są ręczniki, klapki, szlafroki, zamykane szafki oraz możliwość korzystania ze spa do zamknięcia. Dodatkowo można dopłacić za różnego rodzaju masaże. Dla nas wyjście do tego spa to była fantastyczna regeneracja po kilku dniach intensywnej jazdy i przed kolejnymi dniami. Polecamy skorzystać mniej więcej w połowie Twojego pobytu! Doda Ci to energii!
Co jeszcze robić w Livigno? Atrakcje Livigno
Wydawać by się mogło, że atrakcji w Livigno już wystarczy, tym bardziej, że to tak malutkie miejsce. A jednak można tutaj robić znacznie więcej. Jeśli jeszcze nie masz dość i szukasz dodatkowych atrakcji możesz skorzystać z dodatków, takich jak:
- Przelot helikopterem (widokowy) lub heliski (zjazd na nartach/desce po uprzednim locie helikopterem na szczyt)
- Wspinaczka skalna
- Narty biegowe
- Ski Touring
- Nocna jazda na stokach Livigno – w wybrane dni
- Kulig
- Paragliding na nartach
- Snowpark i różnego rodzaju, regularne zawody międzynarodowe
Więcej szczegółów na temat innych atrakcji dostępnych w Livigno znajdziesz na oficjalnej stronie resortu tutaj.
Livigno – strefa bezcłowa
Miejscowość ta jest popularna nie tylko ze względu na tutejsze stoki narciarskie i warunki zimowe, ale także z racji tego, że jest tutaj strefa bezcłowa. Oznacza to, że sprzedawane tutaj produkty pozbawione są obciążenia podatkiem VAT i akcyzą. To właśnie sprawia, że Livigno to także popularna destynacja dla tzw. turystów zakupowych. Ściągają tutaj z najróżniejszych zakątków, by kupić tańsze produkty. Dotyczy to w dużym względzie mieszkańców sąsiednich miast czy państw. Ale także turystów, którzy korzystają ze strefy bezcłowej podczas swojego wyjazdu, także narciarskiego.
Najniższe ceny dotyczą przede wszystkim alkoholu czy tytoniu, ale także elektroniki, perfum, sprzętu sportowego oraz paliwa. Warto więc wybierając się tutaj autem zatankować cały bak właśnie w Livigno. Dzięki temu skorzystasz z dużo niższej ceny przed podróżą. Widać z resztą, że miejsce to jest popularne na zakupy. Już od samego wjazdu do Livigno zobaczysz mnóstwo sklepów, które kuszą niższymi cenami. Jeśli planujesz zakupy, pamiętaj, że większość sklepów czynnych jest tylko do godziny 18. W przypadku marketów spożywczych – te zazwyczaj otwarte są nieco dłużej, do godz. 21.
Co istotne to fakt, że robiąc zakupy w Livigno i wyjeżdżając stąd z zakupionymi tu produktami, obowiązują Cię limity! Pamiętaj o tym, gdyż będąc przyłapanym na przekroczeniu tych limitów możesz zapłacić naprawdę dużą karę!
Limity w ramach UE dla osoby powyżej 17 roku życia:
- 10 paczek wyrobów tytoniowych
- Piwo – 16 litrów
- Wino – 4 litry
- Alkohol poniżej 22% – 2 litry
- Alkohol powyżej 22% – 1 litr
- Paliwo – bak samochodu + kanister 10 litrów
- Perfumy/wody toaletowe – 300/400ml
Czy warto wybrać się do Livigno?
Naszym zdaniem jak najbardziej, bo w Livigno zawsze jest co robić i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nawet jeśli ktoś z Twojej ekipy nie planuje jazdy na nartach. Livigno to bardzo słoneczne i dynamiczne miejsce, dzięki czemu można przez większą część roku, także w zimie, łapać dużą dawkę słońca, a wieczorami miejsce to żyje – spora ilość atrakcji na pewno sprawi, że nie sposób się tutaj nudzić – spa, ice karting, apres-ski itd.
Z roku na rok widać, że Livigno cieszy się coraz większą popularnością, także, a może właśnie szczególnie wśród Polaków. W niektórych restauracjach widać nawet menu w języku polskim. I Livigno na pewno jest świetną narciarską destynacją. Ale…Nie jest to nasze ulubione miejsce. Mając porównanie z innymi resortami narciarskimi przyznamy, że brakuje nam troszkę tutaj długich, nieco bardziej wymagających tras. Takich, na których można by się wyżyć przy dłuższych zjazdach i zrobić sporo kilometrów. Tutaj radziliśmy sobie zaczynając swój dzień z samego rana od kilkukrotnego zjazdu z samego szczytu Carosello3000 na sam dół – 4,7km. Naszym zdaniem też strona Carosello3000 jest nieco bardziej różnorodna i wymagająca, a do tego mniej oblegana niż Mottolino. Tam widać sporo szkółek nauki jazdy na nartach i robi się nieco bardziej zatłoczone.
Nie mamy jednak wątpliwości, że w Livigno każdy znajdzie coś dla siebie. A jeśli wybierasz się większą grupą ludzi o różnym stopniu zaawansowania, to kurort ten będzie dla Was wprost idealny! A ten wpis, mamy nadzieję, pomoże Ci zorganizować Twoją własną, narciarską przygodę! Baw się dobrze i bezpiecznej jazdy na stokach!
We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.
WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?
- Wybierasz się na Maltę? Zobacz nasze przewodniki po Malcie – mieszkamy tu od 2017 roku i przygotowaliśmy świetne interaktywne e-booki o Malcie, które zorganizują Twoją wymarzoną podróż!
- Szukasz innej, ciekawej zimowej destynacji na narty? Zobacz nasz wpis Andora na narty!
- Zobacz także nasze filmy, w których zabierzemy Cię w wirtualne podróże – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
- A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
- Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na Instagramie, Facebooku i Youtubie!
11 komentarzy
Bajeczne zdjęcia! Super wyjazd
Livigno poleca się na narty i deskę 🙂
Nic, tylko brać narty i jeździć!
A jakże! Do kwietnia i zakończenia sezonu jeszcze trochę czasu!
Piękna zima. Bardzo chętnie wybiorę się kiedyś do Włoch na deski lub narty 🙂
Polecamy, warunki i widoki zacne 🙂
Przewodnik idealny, dziękujemy!
W Livigno jeszcze nie byliśmy, ale za to w pobliskim Passo del Tonale i Madonna di Campiglio już tak 😉 Świetne tereny na narty
Zimę lubię oglądać tylko na zdjęciach 🙂
Moi drodzy czy ktoś mógłby mi polecić piękne miejsce w górach w marcu gdzie będzie jeszcze śnieg?
Nie chodzi mi o narty,bardziej o szlaki piesze którymi (jeśli zdrowie pozwoli) oprócz nart można by się było nacieszyć?
Byliśmy w Stubai i Livigno, więc szukamy nowego miejsca.. a jest ich sporo.. przeczesuje Internet w poszukiwaniach .. i narazie zatrzymałam się pomiędzy austriackim St.Anton.. a szwajcarskim Zermatt
Będę wdzięczna za pomoc i każdą sugestię!
Livigno czy włoskie Dolomity. Warto także sprawdzić Andorę – bardzo poza szlakiem, piękne góry i widoki, nie tylko na narty. Na naszym blogu znajdziesz także wpis o Andorze – zerknij. Co do śniegu – przy obecnych zmianach klimatu trudno przewidzieć ile będzie śniegu, ale w górach Włoch czy Andory zazwyczaj o tej porze wciąż jest śnieg.
Pozdrawiamy!