!-- Link with Google Tag Manager 08/12/2024 by PA -->
mdina-tlo

Mdina czyli maltańska perła- zwiedzanie i historia Mdiny – Miasta Ciszy

przez Rudeiczarne Travel Blog

Mdina to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc na całej Malcie. Co roku ściągają tutaj rzesze turystów, by zaznać niesamowitej atmosfery maltańskiego Miasta Ciszy. Nic dziwnego, spacerując po uroczych uliczkach Mdiny można poczuć się jakby czas się zatrzymał parę wieków wcześniej. Tutaj każdy kawałek ściany, każde kolorowe drzwi ozdobione gustownymi kołatkami mogłyby opowiedzieć nam nie jedną historię. Będąc na Malcie Mdina jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia!

zwiedzanie-mdiny

Co sprawia, że Mdina jest tak wyjątkowa i co zobaczyć w Mdinie? Jaka jest historia tego miasteczka, jakie atrakcje tutaj czekają na przyjezdnych? Gdzie zjeść, o czym warto pamiętać? Tego i wiele więcej dowiesz się z tego wpisu. Zabieramy Cię do Miasta Ciszy, jednego z najpiękniejszych miejsc na Malcie!

Mdina – Miasto Ciszy – Gdzie znajduje się Mdina?

Przepiękna Mdina to miasto, którego nie można pominąć będąc na Malcie! Zlokalizowana jest w samym sercu Malty, w centralnej części głównej wyspy archipelagu maltańskiego. Położona jest na wzgórzu, dzięki czemu widać ją już z oddali. Do tego z Mdiny zobaczyć można szeroki widok na Maltę z każdym kierunku, a przy dobrej widoczności widać nawet Etnę na Sycylii! Choć historycznie nigdyś Miasto Ciszy było większe, dzisiaj to maleńkie, ufortyfikowane miasteczko de facto leży na terenie większego miasta – Rabatu. Bez problemu można tutaj jednak dojechać samochodem czy autobusem. Nie można wjechać do samej Mdiny, ale auto można zostawić na parkingu w Rabacie, tuż w pobliżu murów Mdiny. Autobusy zaś dojeżdżają niemal pod samą bramę wejściową do Miasta Ciszy.

miasto-ciszy

Zobacz nasze przewodniki o Malcie – Malta e-booki

przewodnik-malta

Mdina – Krótka Historia Mdiny

Nie ma wątpliwości co do tego, że historia Mdiny jest niezwykle bogata. Miasto zostało założone jeszcze przez Fenicjan w ok. VIII wieku p.n.e.! Nosiło wtedy nazwę Maleth, co oznaczać miało schronienie. Bezpieczna odległość od morza, wysokie wzgórze, na którym zostało założone Maleth i możliwość obserwacji ewentualnych wrogów na pewno mogło sprawiać wrażenie schronienia. To jednak Rzymianie odpowiadają za dalszą rozbudowę tego miasta. A ci pojawili się tutaj ponoć w 218 roku p.n.e. Nazwę miasta zmienili na Melite i było ono znacznie większe niż dzisiejsza Mdina, bowiem rozciągało się na tereny dzisiejszego Rabatu. Na przedmieściach dawnej Melite budowano katakumby, w których chowano zmarłych. Według ówczesnych tradycji, zmarłych nie można było chować w samym mieście, chowano ich więc na przedmieściach. To może nam dzisiaj dać niejako wskazówkę, dokąd sięgało dawne Melite. Rzymianie nabrali już wprawy w budownictwie, więc miasto się rozrastało, powstawały kolejne murowane budynki.

domus-romana-malta

Doskonałym przykładem rzymskiego budownictwa na tych terenach jest Domus Romana, na terenie dzisiejszego Rabatu, tuż przy murach miejskich Mdiny. Był to rzymski arystokratyczny dom miejski w dawnym mieście Melite. Powstał najprawdopodobniej jeszcze w I w. p.n.e i służył do ok. II w. n.e. Do dzisiaj zachowały się tutaj wspaniałe mozaiki, które można podziwiać zwiedzając Domus Romana, pokazujące motywy z mitologii. Miejsce to odkryto końcem XIX wieku, mozaiki, pomimo upływu tylu lat, są doskonale zachowane. Nie bez powodu porównywane są do tych, które można zobaczyć np. w Pompejach.

Bilet wstępu do Domus Romana: 6 euro (dorośli), 4,50 euro – dzieci, emeryci, studenci. Można także skorzystać z biletów tzw. Rabat Combo, które kosztują 10 euro od osoby (dorośli), 5 euro ze zniżką (seniorzy + studenci), w ramach których można zwiedzić Domus Romana, Katakumby Św. Pawła oraz Narodowe Muzeum Historii Naturalnej. Jeśli planujesz odwiedzić te 3 miejsca, zdecydowanie warto skorzystać z biletu Combo, dzięki czemu zaoszczędzisz 6 euro za osobę. 

Mdina/Melite – początki chrześcijaństwa na Malcie

To z Melite, czyli dzisiejszą Mdiną wiąże się także początek chrześcijaństwa na Malcie. Wspominaliśmy już o tym w naszym wpisie – Wyspa Św. Pawła na Malcie – ale warto wspomnieć krótko także tutaj. Ok. 60 roku n.e. statek, którym płynął m.in. św. Paweł rozbił się u wybrzeży Malty, w okolicy Wyspy Św. Pawła (nazwana tak na cześć właśnie św. Pawła, tego wydarzenia i początków chrześcijaństwa na Malcie). Melite (Mdina) była już wtedy siedzibą rzymskiego gubernatora, zatem była czymś w rodzaju stolicy tejże prowincji. Św. Paweł miał przebywać u Publiusza – ówczesnego namiestnika na Malcie, miał też uzdrowić ojca samego Publiusza!

mdina-katedra

Tak w wielkim skrócie (więcej przeczytasz we wpisie o Wyspie Św. Pawła) wyglądały początki chrześcijaństwa na Malcie. Po uzdrowieniu ojca Publiusza, a także cudzie, którym było zaskakujące doświadczenie św. Pawła ze żmiją, uznane przez lokalnych za cud, Malta przeszła na chrześcijaństwo. Sam Publiusz zaś został pierwszym biskupem Malty, a w miejscu jego domu, stoi dzisiaj piękna Katedra Św. Pawła w Mdinie.

Mdina – czasy arabskie na Malcie oraz rozwój Mdiny

W 870 roku n.e. Maltę i Melite podbili Arabowie (Saraceni). To oni mają największy wkład w dzisiejszy wygląd Mdiny, a także do jej obecnej nazwy. Z jednej strony zasługi odnośnie umocnień dzisiejszej Mdiny przypisuje się Arabom, z drugiej zaś strony mówi się także, że umocnienia te zostały zbudowane za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, właśnie w obawie przed atakiem arabskim. Jednak mury obronne i fosa mają być zasługą właśnie Arabów. Tak jak i kręte uliczki, które tworzą do dzisiaj niesamowity labirynt, w którym nigdy nie wiadomo, co kryje się za rogiem.

To także Arabowie zmienili nazwę miasta na Medinę (Madinah), która nawiązywała do arabskich medin – bezpiecznej przystani w ramach murów miasta oraz Rabat, który odwoływał się do przedmieści. Dzisiejsza nazwa – Mdina i Rabat są więc spuścizną z czasów arabskich. Mdina miała być kwitnącą osadą arabską, w której mieszkali muzułmanie i ich niewolnicy. Co ciekawe, względem poprzedniej Melite, Mdina została trzykrotnie pomniejszona i otoczona imponującymi murami, które chronić miały miasto przed atakiem. Ostatecznie jednak… nie do końca skutecznie.

atrakcje-malty

Bowiem końcem XI wieku Malta została podbita przez Normanów. Tak Malta trafiła w ręce księstwa, a dalej królestwa Sycylii. Nastąpił rozwój wysp, budowano kolejne fortyfikacje i umocnienia, które miały chronić Maltę przed napadami ze strony piratów. Przyznać trzeba, że Malta była dla piratów smakowitym kąskiem. Zaś w XIII wieku Malta trafiła najpierw w ręce Andegawenów, niedługo później zaś w ręce Aragończyków. Aż nadszedł Zakon Joannitów…

Mdina – historia – czasy Zakonu Joannitów

Nadejście Zakonu Joannitów na Maltę w 1530 roku na zawsze już miało zmienić pozycję Mdiny. Dotąd kwitnąca, serce państwa, stolica i centrum życia. Zakon postanowił przenieść stolicę państwa do Birgu, które położone było u wybrzeży Wielkiego Portu. Zakon słynął bowiem z doskonałej floty, do której chciał mieć cały czas dostęp. Nie ma przecież co ukrywać – zagrożenie przychodziło wtedy tylko z morza. Trzeba było więc mieć możliwość szybko reagować, a z Mdiny był jednak kawałek do Wielkiego Portu i floty. Tak też Mdina straciła status stolicy i swoje znaczenie. Jednak w czasie Wielkiego Oblężenia Malty z 1565 roku Mdina wykazała się niezwykłą odwagą i sprytem. Wiedząc, że może nie mieć szans z przewagą liczebną Turków zaryzykowała – wystrzelono w niebo z armaty, dzięki czemu Turcy myśleli, że Mdina jest świetnie zabezpieczona i ma duże zapasy amunicji. Tak Turcy zrezygnowali z ataku na Mdinę, a ta przetrwała!

mdina-miasto-ciszy

O ile udało wygrać się z Turkami, tak z żywiołem nie było tak łatwo… W 1693 roku Maltę nawiedziło trzęsienie ziemi, które wywołało sporo znieszczeń w przepięknej Mdinie. Szkody poniosła m.in. katedra św. Pawła, która jednak w trakcie odbudowy zyskała nowe, barokowe oblicze. Mdina przeszła też renowację w XVIII wieku, za czasów Wielkiego Mistrza Zakonu – Antonio de la Vilhena (poczytasz o nim więcej we wpisie o Wyspie Manoela).

Francuzi i Brytyjczycy na Malcie

Niestety w czasie dwuletnich rządów francuskich na Malcie, Maltańczycy musieli znosić liczne grabieże ze strony Francuzów. A tego znieść nie mogli, tym bardziej, że okradano ich kościoły, do których byli tak przywiązani. Ostatecznie więc zwrócili się o pomoc do Brytyjczyków, pod których skrzydła trafili, zamiast Francuzów. Tak zaczęła się historia Malty pod władaniem Wielkiej Brytanii. Wtedy jednak stolicą Malty była już Valletta, wybudowana po zwycięstwie nad Turkami w Wielkim Oblężeniu (więcej przeczytasz we wpisie – Najpiękniejsze Forty na Malcie – Zakon Maltański).

Jak więc widzisz, Mdina zmieniała swoje oblicze na przestrzeni wieków i jest zdecydowanie jednym z najbardziej fascynujących miast na Malcie o niezwykle bogatej historii! Jej oblicze kształtowało się przez bardzo długi czas. Ale to, co jest najpiękniejsze to fakt, że Mdina nie straciła swojej niezwykłej atmosfery i klimatu. Dlatego też dzisiaj spacerując po Mdinie, poczuć się możesz jakbyś przeniósł się wiele wieków wstecz, do innego, tajemniczego i magicznego świata…

Nic dziwnego, że Mdina stała się tłem słynnego serialu “Game of Thrones”! Tutejszy niepowtarzalny klimat doskonale wpasował się jako scenografia do 1 sezonu tego serialu, kiedy to Mdina była słynnym Kings Landing.

Mdina – dlaczego jest to Miasto Ciszy?

Jednym z najpopularniejszych określeń Mdiny jest “Miasto Ciszy”. Dlaczego jest tak nazywana? Kiedyś, jako stolica kraju, Mdina była dużo bardziej zaludniona i miała politycznie dużo większe znaczenie. Wraz jednak z nadejściem Zakonu Joannitów, Mdina straciła pozycję stolicy państwa, która przeniesiona została do Birgu, później zaś do Valletty. Nie ma tutaj przypadku – Zakon, który słynął z doskonałej floty, chciał mieć swoje administracyjne centrum u wybrzeży portu. Tak też Mdina systematycznie się wyludniała. Dzisiaj zamieszkana jest jedynie… przez ok. 250 osób! (grudzień 2019) Trudno tutaj o hotele, o kupno nieruchomości. Mieszkają tutaj głównie maltańskie rodziny, które swoje posiadłości przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Niektóre niesamowite zabytki, pałace dzisiaj są nawet domami mieszkalnymi! Po zmroku zapada tutaj kompletna cisza. Spacerując bowiem średniowiecznymi uliczkami po zachodzie słońca, można zobaczyć światełka dochodzące z wnętrz domów, zza kolorowych okiennic. Nie usłyszy się tutaj zgiełku miasta, dyskotek, klubów. Jedynie ciszę, która zachwyca.

mdina-historia

Do tego Mdina jest wyłączona z ruchu kołowego. Oczywiście są wyjątki co do tego zakazu – jest on dozwolony dla mieszkańców Mdiny, dla powozów konnych, karetek, policji czy nowożeńców. Dlatego też nie zaznasz tutaj klaksonów ani korków, co jest przecież tak wszechobecne na Malcie. Nie tutaj. Mdina jest wspaniałym wyjątkiem. Oczywiście nie oznacza to, że nie spotka się tutaj turystów, że będzie całkowicie spokojnie w ciągu dnia. Mdina to ostatecznie najsłynniejsze miejsce na Malcie, którego nikt nie mógłby pominąć w trakcie swojego zwiedzania. Dlatego też dookoła miasteczka na ścianach można zobaczyć wszechobecne tabliczki proszące o poszanowanie prywatności i spokoju jej mieszkańców. Zapewne codzienność mieszkańców w tak cudownym i popularnym miejscu nie jest łatwa, ale turyści, mimo wszystko, starają się nie zaburzać spokoju. To w końcu Miasto Ciszy! Choć nim najbardziej staje się po zmroku. Senna, cicha, magiczna. Tutaj każda ściana, każdy kawałek muru mógłby opowiedzieć nam fascynującą historię!

Co zobaczyć w Mdinie? Atrakcje Mdiny – Miasta Ciszy

Mdinę najlepiej jest zwiedzać bez mapy, wędrując po tutejszych uliczkach. Daj się ponieść swoim nogom, pozwól sobie zapomnieć się jaki dzisiaj jest dzień tygodnia, data w kalendarzu. W Mdinie czas zatrzymał się dawno temu i nie zamierza iść do przodu.

historia-mdiny

Swoje zwiedzanie najlepiej jest zacząć od majestatycznej Mdina Gate – przepięknej bramy wejściowej, która pojawia się także w serialu “Game of Thrones”. Robi ogromne wrażenie o każdej porze dnia i nocy. Po wejściu do Mdiny tą bramą, po prawej stronie znajdziesz Palazzo Vilhena, pochodzący z XVIII wieku. W nim znajduje się dzisiaj Narodowe Muzeum Historii Naturalnej (wstęp 5 euro). Tuż obok pałacu znaleźć można malutkie Muzeum Lochów. Dalej po prostu zatop się w labiryncie uliczek, w których nie należy się spieszyć.

mdina-miasto-ciszy

Na pewno rzuci Ci się w oczy piękna katedra św. Pawła, która wybudowana została w miejscu, w którym niegdyś stał dom Publiusza – pierwszego biskupa Malty. Jest to główna świątynia katolicka na Malcie. Zwróć uwagę na zegary na katedrze – prawy pokazuje godziny i minuty, zaś lewy pokazuje dni i miesiące. Niektórzy Maltańczycy mówią, że zegary pokazują co innego, by zmylić śmierć, by nie wiedziała kiedy przybyć po ludzi. Ile jest w tym prawdy? Tego się już nie dowiemy. Wnętrze katedry robi ogromne wrażenie, więc jeśli masz szansę – koniecznie się wybierz.

mdina-katedra

Zwiedzanie Mdiny – co zobaczyć w Mdinie

Przeuroczym miejscem jest Mesquita Square ze studnią w centralnej części placyku, otoczony pięknymi kamienicami. To tutaj znajdziesz kamienicę, w której w serialu “Game of Thrones” znajdował się przybytek rozkoszy. Na placu możesz usiąść w kawiarni, rozkoszować się kawą i ciastem w cichym zaułku Mdiny.

zwiedzanie-mdiny

Jednym z miejsc, z których słynie Mdina jest tzw. Blue Mdina Door. Najpiękniej wygląda, gdy akurat kwitnie bugenwilla obrastająca ściany tego domu. Tuż obok znajdziesz uroczą restaurację Coogi’s Restaurant&Tea Garden. Mają tutaj doskonałe czekoladowe ciasta i malownicze patio.

miasto-ciszy-malta

Nie zapomnij też odwiedzić Punktu Widokowego, który znajduje się nieopodal Coogi’s. Stąd zobaczyć możesz, jak malutka jest Malta. Na pewno dojrzysz Vallettę, St Julians, Mostę i inne charakterystyczne miejsca na Malcie. Tutaj także znajdziesz świetną restaurację Fontanella Tea Garden, która oferuje stoliki w patio albo na punkcie widokowym. Serwują tutaj wspaniałe domowe ciasta, a także pyszne makarony. Czasem możesz tutaj zastać kolejkę, by dostać stolik, ale to świadczy tylko o tym, że jest tutaj pysznie! Warto poczekać.

atrakcje-mdiny

Ciekawym miejscem, nie tylko dla dzieci, może być także The Knights of Malta. Miejsce to pozwala przenieść się do czasów, gdy Maltą rządził Zakon Maltański. Wraz z ciekawą narracją, efektami wizualnymi może przybliżyć nam historię ponad 200 letnich rządów Zakonu Joannitów na Malcie.

Warto także zaglądnąć do jednego z tutejszych sklepów ze szkłem! Przepiękne wyroby szklane tzw. Mdina Glass to lata tradycji. Jak są tworzone? Możesz zobaczyć na żywo w wiosce Ta’Qali!

Zwiedzanie Mdiny to doświadczenie samo w sobie. Tu nie trzeba się spieszyć, nie trzeba mapy. Wystarczy ruszyć przed siebie, wejść w boczne uliczki, odkryć malutkie place, obserwować domy, pałacyki, piękne balkony i koniecznie zwrócić uwagę na kołatki na drzwiach!

Maltańskie kołatki – sztuka na kolorowych drzwiach

Wędrując dookoła Malty, a szczególnie oglądając maltańskie, tradycyjne domy, na pewno zwrócisz uwagę na piękne kołatki, które zdobią nie jeden z tutejszych domów. Zwróć na nie uwagę także w Mdinie – są wyjątkowe! Po maltańsku nazywają się Il-Habbata. Zanim zaczęto używać kołatek, ludzie, by poinformować mieszkańców o swoim przybyciu, po prostu drapali w drzwi. Z czasem zaś maltańskie drzwi zaczęły być zdobione pięknymi kołatkami, które dały im duszę.

Dawniej kołatki na drzwiach maltańskich domów miały symboliczne znaczenie. Nadawały nie tylko elegancji, nie tylko służyły do stukania do drzwi, ale także świadczyły o tym, jaki status społeczny mają mieszkańcy danego domu. Im bardziej urozmaicona kołatka, tym lepsza była sytuacja finansowa mieszkańców tego domu. Zobaczyć tutaj można najróżniejsze kołatki. Niektóre będą miały zwykły, okrągły kształt. Inne będą miały kształt krzyża maltańskiego, jeszcze inne to będą ryby, koniki morskie. Najpiękniejsze są kołatki z postaciami – aniołami, kobietami, lwami.

Co ciekawe, kołatki miały też świadczyć o tym, jacy ludzie mieszkają w domu – tj. Jak wygląda ich higiena. Jeśli kołatka była wypolerowana na błysk, w środku na pewno mieszkali ludzie, którzy dbali o higienę. Ponoć kiedyś była taka tradycja, że jeśli domownik danego budynku odszedł, na 7 dni wyciągano z drzwi kołatkę. Nie wiemy jednak, czy w dalszym ciągu jest to kultywowane.

Dziś są jednak niezwykłą ozdobą wielu drzwi maltańskich domów i uwielbiamy je fotografować podczas naszych spacerów dookoła Malty. 

Czy warto wybrać się do Mdiny?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej oczywista! Kto nie był w Mdinie, nie może powiedzieć, że był na Malcie. Mdina to niesamowite miejsce, w którym czas się zatrzymał. Spacerując po średniowiecznnych uliczkach poczujesz się, jakby czas się zatrzymał. Nie zwiedzaj z mapą! Daj się ponieść swoim nogom, zgub się w labiryncie uroczych uliczek, poczuj wyjątkową atmosferę tego miejsca. Tutaj każdy kawałek muru, każdy budynek ma swoją historię, którą moglibyśmy poznać dużo lepiej, gdyby tylko mury potrafiły mówić…

historia-mdiny

Mdina jest wyjątkowa, niesamowita i robi ogromne wrażenie już z oddali. Położona na wzgórzu, majestatycznie górująca nad Maltą wywołuje zachwyt. A przy bliższym spotkaniu… nie ma osoby, która nie wróciłaby z Mdiny zakochana w jej niezwykłej atmosferze. Warto, absolutnie warto wybrać się do Mdiny i mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci ją bliżej poznać!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

26 komentarzy

Sylwia 18 lutego, 2018 - 1:15 pm

Świetny wpis i piękne zdjęcia. Muszę w końcu wybrać się na Maltę. Jak wygląda u Was pogoda zimą i wczesną wiosną?

Odpowiedz
rudeiczarne 18 lutego, 2018 - 2:12 pm

Dziękujemy za ciepłe słowa:) Zima jest tutaj bardzo zielona, słoneczna i przyjemnie ciepła (ok. 15-18 st.C. w ciągu dnia). Jest to idealny czas na spacery gdyż wszystko kwitnie i budzi sie do życia po letniej suszy i palącym słońcu. Oczywiście może zdarzyć się kilka dni deszczowych. Nie jest to najlepszy czas do kapieli morskich bo woda w tym okresie jest najchlodniejsza i dopiero od maja mozna zazywać przyjemnych kąpieli 🙂 Zapraszamy tym samym na Maltę!

Odpowiedz
Jona 19 grudnia, 2021 - 1:16 pm

Hej. A ja byłam na Malcie pod koniec listopada. W Sliemie i St.Julian, Valetcie. Jestem zauroczona. W kwietniu polecę na kilka dni. Muszę zobaczyć kolejne miejsca, w ty, Mdinę, Gozo, tę część, która nie jest zabudowana apartamentowcami…czekam na kwiecień.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 grudnia, 2018 - 1:14 pm

taaaak, jest bardzo magicznie, szczególnie nocą 🙂

Odpowiedz
Aneta 24 stycznia, 2019 - 9:43 am

Uwielbiam takie podróże w czasie. Wieczorami mogłabym tam przemierzać zakamarki ciesząc się z pustych uliczek, a w dzień cóż podziwiać te cudne zakątki. Przepiękne zdjęcia z interesująca historią w nich ujętą.

Odpowiedz
rudeiczarne 24 stycznia, 2019 - 11:36 am

Oj po Mdinie można się snuć godzinami, choć maleńka, nam się nie nudzi! Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy cieplutko! 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina Izabela Pycio 24 stycznia, 2019 - 12:33 pm

Dlatego lubię zwiedzać także nocą, kiedy mniej turystów, z często prawie wcale ich nie ma, poznaje się wówczas jeszcze inne oblicze miast i bynajmniej nie mam na myśli tego niebezpiecznego.

Odpowiedz
rudeiczarne 24 stycznia, 2019 - 12:49 pm

zwiedzanie nocą jest magiczne! 🙂

Odpowiedz
Globfoterka 28 marca, 2019 - 3:36 pm

Właśnie tak zapamiętałam Mdinę :). Spędzaliśmy na Malcie naszą rocznicę, a że wypada ona w maju, to często wybieramy się w jakieś ciepłe, urokliwe miejsce na kilka dni. Uderzyło mnie wtedy jak opustoszała była Mdina. I te piękne, kolorowe drzwi! Aż chyba obejrzę sobie zdjęcia.

Odpowiedz
rudeiczarne 28 marca, 2019 - 4:36 pm

Mdina to rzeczywiście miasto ciszy. Jedyny dzień, kiedy jest tam sporo ludzi to słoneczne niedziele, kiedy to Maltańczycy przyjeżdżają na spacer i kawę. A później…miasteczko zasypia 🙂 I te kolorowe drzwiczki są przepiękne, to fakt! 🙂
Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 marca, 2019 - 10:01 am

Warto sobie na chwilkę odmienić Północ na Południe! 🙂 My zawsze mamy problem z dotarciem na Północ, Południe bliższe sercu i dystans przyjemniejszy 🙂

Odpowiedz
Kasia 28 października, 2020 - 10:17 pm

Wczoraj byłyśmy w Mdinie, totalna pustka, jeśli chodzi o ludzi, moja córka powiedziała, że miasto wygląda jakby było zbudowaną makietą specjalnie dla turystów lub na potrzeby filmu, snułyśmy się pustymi uliczkami, od czasu do czasu napotykając tylko jakiegoś turystę. Natomiast zaskoczyły nas kilka razy samochody, więc chyba coś się zmieniło dla ruchu kołowego.

Odpowiedz
rudeiczarne 25 maja, 2021 - 4:14 pm

Ruch samochodowy jest dozwolony dla mieszkańców Mdiny, więc mogłyście spotkać pojedyncze auta. Ostatecznie mieszkają tutaj przecież ludzie 🙂 Mdina jest totalnie magiczna!

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 2 listopada, 2020 - 11:58 am

Tak pięknie pokazaliście to miejsce.
Tego mi trzeba, spokoju, ciszy, historii, pięknych detali.
Nie ma samochodów. Wąskie uliczki wieczorem są prześliczne.
Niezwykle klimatyczna jest Mdina. Fajnie, że macie takie miejsce, gdzie możecie uciec przed jazgotem i turystami.
Serdeczności :-))

Odpowiedz
ada 31 maja, 2021 - 3:08 pm

A dla fanow Gry o Tron, pierwszy sezon wlasnie tam, w Cichym mieście, byl kręcony. 🙂 chodzilam i rozpoznawalam miejsca z serialu

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 7 czerwca, 2021 - 6:19 pm

Byłam w Mdinie z Waszego polecenia, nr 1 na Malcie! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 czerwca, 2021 - 9:45 am

Musisz się jeszcze wybrać do Birgu i do Rabatu na Gozo! 🙂 I jeszcze wielu innych miejsc!

Odpowiedz
marta 10 czerwca, 2021 - 1:24 pm

Muszę zabrać tam męża-fana “Gry o tron”. Malta nadal jest moim podróżniczym wyrzutem, ale teraz to nie wiem kiedy do niej dotrę 🙁 .

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 10 czerwca, 2021 - 8:19 pm

Mdina zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Z sentymentem wspominam to miasto 🙂

Odpowiedz
Monika 15 czerwca, 2021 - 4:18 am

Malta wciąż przede mną, a po tym wpisie (i zdjęciach!) ostro skoczyła w górę na liście TO SEE ?

Odpowiedz
Daniel 9 maja, 2022 - 6:34 pm

Fajnie opisane z Pasją. Piękne miejsce polecam

Odpowiedz
Hania z Na Atlantydę 15 czerwca, 2021 - 8:31 am

AAAAAA! Ogromnie mi się to podoba! Bardzo bym chciała pojechać na Maltę 🙁

Odpowiedz
rudeiczarne 19 czerwca, 2021 - 12:35 pm

Malta czeka! 🙂

Odpowiedz
Krystyna 25 listopada, 2021 - 10:30 am

Byłam na Malcie dwukrotnie i na wyspach Gozo i Comino. Mogła bym tam zamieszkać. Pięknie zachęcać do odwiedzin. Warto.

Odpowiedz
Ula 19 września, 2021 - 2:07 pm

Właśnie siedząc w restauracji poleconej w tym poście czytaliśmy sobie historie Mdiny! Bardzo dziękujemy za ten post.

Odpowiedz
rudeiczarne 19 września, 2021 - 9:41 pm

Nawet nie wiesz jak bardzo nas to cieszy! Wspaniałych wakacji!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej