Petersburg co zobaczyć- przewodnik po najpiękniejszych miejscach!

Petersburg co zobaczyć – carski pomysł na stolicę

Petersburgu – co zobaczyć ? Sankt Petersburg, St Petersburg, Leningrad, Piotrogród, Petersburg. Nazwy tego miasta można wyliczać bez końca. Większość jednak z nich odnosi się do jego twórcy, pomysłodawcy i fundatora, czyli cara Piotra I Wielkiego. Sankt Petersburg został założony w 1703 roku, a od 1712 do 1918 roku był stolicą Rosji. Car Piotr I chciał zbudować miasto – port, które będzie mogło połączyć Rosję z pozostałą częścią Europy. Sankt Petersburg jest drugim, tuż po Moskwie ośrodkiem miejskim, ale też kulturalną stolicą całego państwa. Dlaczego? Otóż w Sankt Petersbugu znajduje się ponoć 221 muzeów, 2000 bibliotek, 80 teatrów! Miasto zbudowane z wielkim rozmachem, przez ludzi z całej Rosji, ale też szwedzkich więźniów. Zachwyca, uzależnia, robi wielkie wrażenie i sprawia, że gdy raz tu przyjedziesz, będziesz chciał tu znów wrócić! Zobacz sam, Sankt Petersburg – co zobaczyć i dlaczego jest tak wyjątkowy!

petersburg-co-zobaczyć-sobór-smolny-widok-o-zachodzie słońca

Petersburg co zobaczyć – Jak dojechać do Sankt Petersburga + garść informacji

Na chwilę obecną, by dostać się do Sankt Petersburga z Polski, loty bezpośrednie możesz kupić jedynie z Warszawy liniami lotniczymi LOT. Możesz także wybrać się samolotem/autobusem do Tallina w Estonii, skąd możesz złapać bezpośredni, również nocny autobus do Sankt Petersburga w bardzo atrakcyjnych cenach. My dostaliśmy się do Sankt Petersburga właśnie w ten sposób. Co warto przy okazji wspomnieć to fakt, że istnieją dość zaawansowane plany, by od października 2019, podróżując do Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego, nie będzie wymagana wiza! Jak narazie jednak, wciąż musisz aplikować o wizę. Sprawdź jak to zrobić w naszym wpisie o samodzielnym aplikowaniu o wizę do Rosji!

petersburg-co-zobaczyć-architektura

Sankt Petersburg co zobaczyć w Wenecji Północy?

Mało kto wyobraża sobie, że Sankt Petersburg może przypominać włoską Wenecję. Sami nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, póki nie zaczęliśmy planować wyjazdu do Piotrogrodu. Sankt Petersburg rozlokowany jest na 42 wyspach, które połączone są ponad 300 mostami! Pomiędzy wyspami zaś znajduje się sieć rzek i kanałów, którymi można pływać łodziami i łódkami, jak w Wenecji Water Taxi i gondolami. Stąd często Sankt Petersburg nazywany jest Wenecją Północy. Ponoć car Piotr I Wielki był zafascynowany oryginalną Wenecją i marzył o stworzenia swojej wersji tego miasta, w warunkach mroźnych zim i białych nocy. Co ciekawe, wiele z petersburskich mostów, jest mostami zwodzonymi. W ciągu dnia służą spacerowiczom i samochodom, by w środku nocy byś podnoszone, umożliwiając przeprawę łodziom wypływającym i wpływającym do miasta. Rejs kanałami Petersburga jest przeżyciem niezapomnianym, ale o tym później!

Petersburg-co-zobaczyć-wenecja-północy

petersburg-co-zobaczyć-wenecja

Sankt Petersburg co zobaczyć – subiektywny przewodnik RudeiCzarne

Subiektywny przewodnik po zwiedzaniu Sankt Petersburga powstał ściśle w oparciu o nasze własne doświadczenia. Mieliśmy okazję odwiedzić Sankt Petersburg w połowie sierpnia 2019 na 2 dni i poniżej opisujemy miejsca i atrakcje w kolejności dokładnie takiej, jaką sami obraliśmy, z podziałem na dni. Pomiędzy atrakcjami poruszaliśmy się pieszo, kilkakrotnie, by dojechać do centrum korzystaliśmy z metra. W przypadku ostatniej atrakcji – Soboru Smolnego, do której nie dojeżdża metro, skorzystaliśmy z taksówki sieci Bolt. Przekonaj się sam, co zobaczyć w Sankt Petersburg w dwa dni!

Petersburg-co-zobaczyć-palac-zimowy

Sankt Petersburg co zobaczyć – Dzień pierwszy :

Wielki Meczet

Wiecie, że ponad 10% mieszkańców Rosji to muzułmanie? Nie dziwi więc obecność meczetów. Co ciekawe, nie ma problemu, by Sankt Petersburg stał tak pięknymi, barwnymi cerkwiami prawosławnymi, jak i wyjątkowymi meczetami. Najsłynniejszy meczet w Petersburgu to Wielki Meczet znajdujący się w samym sercu miasta, rzut beretem od Twierdzy Pietropawlowskiej. W chwili oddanie meczetu do użytku na początku XX wieku, petersburski meczet był ponoć największym europejskim meczetem (jeśli nie liczyć Turcji jako Europy). Co ciekawe, meczet ten powstać miał dużo wcześniej, niestety z braku funduszy, budowy nie można było rozpocząć. Wtedy też społeczność muzułmańska Rosji rozpoczęła wielką publiczną zbiórkę pieniędzy, organizowano loterie, sprzedawano pocztówki z projektem meczetu. Fundusze napływały z całego kraju, dzięki czemu można było zfinalizować budowę tej wyjątkowej świątyni! Meczet jest po dziś dzień aktywną świątynią muzułmańską. Niestety nie udało nam się wejść do środka (wstęp tylko dla muzułmanów), ale i z zewnątrz wygląda wyjątkowo!

petersburg-co-zobaczyć-wielki-meczet

petersburg-co-zobaczyć-sankt-petersburg-wielki-meczet

Krążownik Aurora

10 minut pieszo od Wielkiego Meczetu, dotrzeć do Krążownika Aurora. Jest to rosyjski okręt wojenny, pochodzący z 1900 roku. Okręt został uszkodzony podczas I wojny światowej i ponoć od tej pory nie wypłynął już nigdy w morze. Ponoć Aurora ma swój wkład w rewolucję październikową! To właśnie ślepy strzał z dział Aurory miał dać sygnał bolszewikom, by rozpocząć rewolucję i atak na Pałac Zimowy. Wielu historyków twierdzi jednak, że nie jest to prawdą, jako że dużo wcześniej strzelały działa z pobliskiej Twierdzy Pietropawłowskiej. Jak by jednak nie było, okręt dziś dumnie stoi przy brzegu na rzece Newie i jest obecnie muzeum na wodzie. Aurora stojąca tuż przy brzegu robi wrażenie i przypomina o wojskowej potędze Rosji! Wstęp na pokład do muzeum600 RUB, oglądanie z zewnątrz – bezpłatne.

petersburg-co-zobaczyć-krążownik-Aurora

Twierdza Piertopawłowska

Twierdza Pietropawłowska to najstarsza budowla w całym mieście, założona jeszcze przez cara Piotra I w 1703 roku. Zbudowana, by obronić Rosję przed ewentualnym atakiem ze strony Szwedów. Wyspa, na której stoi dumnie twierdza, nazywana jest od wieków wyspą Zajęczą, stąd wielokrotnie zobaczysz tutaj pomniki z zającami. Na terenie twierdzy znajduje kilka muzeów, zbrojownia, dawne więzienie. Krążą legendy, jakoby w więzieniu tym swego czasu miał przebywać Tadeusz Kościuszko, ale historycy nie są co do tego zgodni. Przede wszystkim jednak, na terenie Twierdzy Pietropawłowskiej dumnie stoi Sobór św. Piotra i Pawła! Rozpoznasz po złotej iglicy sięgającej 122 metrów wysokości. A w środku śmietanka carskiej Rosji! Znajdziesz bowiem tutaj groby carów rosyjskich począwszy od fundatora miasta Sankt Petersburg, czyli Piotra I Wielkiego, a także Katarzynę Wielką, czy rodzinę ostatniego cara Mikołaja II, która poległa w czasie rewolucji bolszewickiej. W czasie rewolucji październikowej, garnizon twierdzy przyłączył się do bolszewików i udostępnił swoje zapasy broni.

twierdza pietropawłowska

twierdza pietropawłowska w sankt petersburgu

Codziennie o 12 w południe na terenie Twierdzy oddawane są salwy armatnie, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Bilet wstępu do kupieniach w kasie przy bramie. Można kupić bilet jedynie do Soboru – 550 RUB, lub dokupić bilety na poszczególne atrakcje. Możesz także zakupić Combined Ticket – 750 RUB na 7 wystaw w Twierdzy, ale za wejście do Soboru musisz dopłacić osobno 550 RUB. My skorzystaliśmy z biletu do samego Soboru. Jeśli chcesz wejść na wieżę Soboru – bilet 150 RUB do zakupu w soborze. Weszliśmy, szczerze mówiąc widok nie powala, a wszystko otoczone jest siatkami, przez które ciężko coś dojrzeć.

salwy armatnie w sankt petersburgu

Wyspa Wasilijewska

Wyspa Wasilijewska miała być ponoć w zamyśle cara Piotra I administracyjnym sercem Petersburga, pomysł ten jednak porzucono ze względu na niebezpieczeństwo powodzi. Wyspę rozpoznasz po dwóch górujących nad nią kolumnach w odcieniu czerwieni, nazywanych kolumnami rostralnymi. Niegdyś służyły jako latarnie morskie, oznaczając największą wyspę u ujścia Newy. Wyspa Wasilijewska to przede wszystkim eleganckie kamienice, siedziba choćby Giełdy Rosyjskiej, czy Muzeum Antropologii! Muzeum niestety nie udało nam się zwiedzić – kolejka ciągnęła się na całą ulicę! Znajdziesz tu dziś kontrowersyjną, a niegdyś oryginalną kolekcję cara Piotra I! Wyspa Wasilijewska to przede wszystkim piękne alejki pełne kwiatów i drzew oraz przepiękny widok na Pałac Zimowy! Pamiętaj jednak, że najpiękniejszy widok zastaniesz tutaj o złotej godzinie, późnym popołudniem, a także wieczorem! Do południa światło mocno razi i ciężko skupić wzrok, a tym bardziej aparat! Widoki są jednak niezapomniane! Wstęp na wyspę wolny. Muzeum Antropologii – 250 RUB.

kolumny wyspa wasilijewska

wyspa wasilijewska widok na pałac zimowy

Sobór św. Izaaka

Największa prawosławna świątynia w Petersburgu oraz druga co do wielkości w Rosji. Uwaga, Kopuła soboru pokryta jest złotem! Sam Sobór został wzniesiony na polecenie cara Aleksandra I i od samego początku budowa napotkała wiele trudności. Przede wszystkim została bowiem wzniesiona na terenach podmokłych, przez co fundamenty wymagały specjalnej konstrukcji i wbitych głęboko w ziemię pali. Co ciekawe, Sobór św. Izaaka jest trzecią (niektóre źródła mówią, że czwartą!), co do wielkości, świątynią kopułową w Europie. Podczas II wojny światowej, kopułę pomalowano na szaro, by odwrócić uwagę samolotów wroga, a w czasie komunizmu, sobór został przekształcony w muzeum ateizmu. Dzisiaj świątynia robi w środku ogromne wrażenie i pamiętaj, by wybrać się także na kopułę, skąd roztacza się niesamowity widok! Wejście jest bardzo łagodne i trwa maksymalnie 10 minut. Wstęp do soboru 350 RUB, wstęp na kopułę 200 RUB. Bilety najlepiej kupić w automatach pod soborem!

sobór św. izaaka w st petersburgu

sankt petersburg sobór św. izaaka

Jeździec Miedziany

Pomnik nazywany Jeźdźcem Miedzianym to pomnik stojący tuż pod Soborem św. Izaaka. Przedstawia ponoć cara Piotra I Wielkiego we własnej osobie, a został ufundowany przez carycę Katarzynę Wielką! Niestety w trakcie naszej wizyty pomnik przechodził renowację, więc nie mogliśmy go ujrzeć. A szkoda, bo wiąże się z nim ciekawa historia! Mieszkańcy Sankt Petersburga wierzą, że póki pomnik Jeźdźca stoi, miasto nie zostanie zdobyte. Pomnik przetrwał najazd Napoleona, któremu nie udało się zdobyć miasta, a w czasie II wojny światowej? Wtedy pomnik zabezpieczono specjalną konstrukcją, która miała chronić pomnik! Sankt Petersburg nie został zdobyty, a mieszkańcy miasta wciąż wierzą w wielką moc Jeźdźca Miedzianego!

jeździec miedziany w sankt petersburgu

Nowa Holandia

Miejsce inne niż wszystkie w Sankt Petersburgu. Wyspa Holenderska to sztuczna wysepka w kształcie trójkąta, utworzona jeszcze w 1720 roku. Nazwę wzięła od licznych kanałów, które przypominały te w Amsterdamie. Wyspa charakteryzuje się zupełnie innym stylem niż pozostałe części miasta. Przede wszystkim charakteryzuje się stylem industrialnym, głównie ze względu na obecną tutaj niegdyś stocznię i magazyny. W czasie komunizmu budynki na wyspie zostały opuszczone i popadały w ruinę, aż początkiem XXI wieku władzie postanowiły zaaranżować to miejsce jako muzea, kluby, oazę dla mieszkańców! Tak też dzisiaj jest to ogród, miejsce, gdzie odbywają się wystawy sztuki, koncerty na wolnym powietrzu. Miejsce intergacji i odpoczynku mieszkańców miasta. Idealne, by zaznać nieco innego klimatu niż reszta St Petersburga. Polecamy wybrać się tutaj choć na chwilę! Wstęp wolny.

nowa holandia sankt petersburg

Mariinsky Teatr

Mariinsky Teatr czyli Teatr Maryjski wybudowany został w 1860 roku i od samegi początku był symbolem potęgi rosyjskiego teatru w całej Rosji! Swoje imię odziedziczył po żonie cara Aleksandra II – Marii Aleksandrownie. Co warto pamiętać to fakt, że w miejscu tym teatr powstał jeszcze za życia carycy Katarzyny, w 1783 roku. Oryginał jednak przeszedł kilka pożarów, by być odbudowywanym ponownie. Przez lata teatr był symbolem kulturalnej śmietanki Rosji carskiej, by w czasie II wojny światowej zawiesić swoją działalność. Pamiętaj, że bilety na spektakle trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem, najtańsze miejsca niestety rozchodzą się jak świeże bułeczki. Uwaga, w trakcie spektaklu obowiązują stroje wieczorowe! Co ciekawe, w wakacje Teatr operuje znacznie dłużej, zamykając się jedynie na miesiąc, w przeciwnieństwie do Teatru Bolshoi w Moskwie, który na cały sezon wakacyjny jest zamknięty. Warto wejść do środka w ciągu dnia, do hali biletowej, która daje nam wyobrażenie o carskich wieczorach w rytmie opery.

sankt petersburg mariinsky teatr

mariinsky teatr w sankt petersburgu

Sankt Petersburg – Rejs po kanałach

Jedna z tych rzeczy, które bardzo chcieliśmy zrobić w czasie wizyty w Sankt Petersburgu! Jest kilka tras, które możesz wybrać, a także kilka pór dnia! Możesz wybrać się na rejs w ciągu dnia, o zachodzie słońca, ale także wybrać się na rejs w środku nocy, podziwiać podniesione mosty. My wybraliśmy trasę o zachodzie słońca, która w sierpniu odpływa o godzinie 19 i 19:30 z okolic Pałacu Zimowego. Rejs trwa 2 godziny i kosztował 800 RUB. Spacerując po Sankt Petersburgu spotkasz wiele osób, oferujących wycieczki statkiem po Newie. Pamiętaj, by zanim zdecydujesz się na jedną z nich, porównać ceny, upewnić się co do trasy, godziny i miejsca odpływania. Dla nas wycieczka o zachodzie słońca była idealną porą! Wybraliśmy trasę od Pałacu Zimowego, wzdłuż Twierdzy Pietropawłowskiej aż do Zatoki Fińskiej. Wracając, mogliśmy podziwiać najpiękniejsze atrakcje Petersburga po zachodzie słońca, pięknie oświetlone. Dla nas niezapomniane przeżycie i widoki!

muzeum antropologii petersburg

Sankt Petersburg co zobaczyć – Dzień drugi :

Pałac Zimowy + Ermitaż

Znak rozpoznawczy Sankt Petersburga i miejsce, którego nie można ominąć będąc w Piotrogrodzie! Ermitaż to rosyjski Luwr i Wersal z prawdziwego zdarzenia, bowiem jest to jedno z największych na świecie muzeów sztuki! Muzeum mieści się w 5 pałacach nad brzegiem rzeki Newy i został zamieniony w galerię sztuki jeszcze przez carycę Katarzynę II w 1764 roku. W skład Ermitażu wchodzi niesamowity Pałac Zimowy, wzniesiony dla carycy Elżbiety. Ponoć w zbiorach Ermitażu znajduje się ponad 3 mln eksponatów! W zbiorach znajdują się m.in. obrazy da Vinci, Rembrandta, Rubensa. Raj dla miłośników sztuki, ale także dla tych, którzy chcieliby zobaczyć wnętrza carskiego pałacu, ociekające złotem, kryształami, luksusem.

Nie mieliśmy całego dnia, by spacerować w spokoju, ale nawet 2 godziny wystarczyły, by zobaczyć najpiękniejsze komnaty i obrazy i wyobrazić sobie je w czasach świetności. Warto być tu z samego rana i zamiast stać w kolejce – kup swój bilet w tutejszych automatach. I nie zapomnij wziąć mapy przy wejściu! Można się tu zgubić! Wstęp – bilet combined 700 RUB.

sankt petersburg widok na pałac zimowy

pałac zimowy w sankt petersburgu

Plac Pałacowy

To kluczowe miejsce w Sankt Petersburgu. Plac zlokalizowany jest przed Pałacem Zimowym, otoczony budynkami Ermitażu. Na samym środku placu dumnie stoi kolumna Aleksandrowska, która przypomina o zwycięstwie nad wojskami Napoleona w 1812 roku. Kolumna zakończona jest aniołem, przygniatającym krzyżem węża – jest to symbol zwycięstwa dobra nad złem. To właśnie tutaj rozpoczęła się rewolucja październikowa! W zasadzie cały dzień można tu spotkać wielu turystów, grajków ulicznych, artystów. Plac naszym zaś zdaniem najpiękniej wygląda wieczorem, nie zapomnij więc wybrać się tu także po zmroku!

plac pałacowy w sankt petersburgu

pałac zimowy nocą

ermitaż i łuk triumfalny

Cerkiew na Krwi/Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

Według nas najpiękniejsze miejsce w Sankt Petersburgu. Cerkiew na Krwi została wybudowana w symbolicznym miejscu zamordowania w 1881 roku cara Aleksandra II… przez Polaka – Ignacego Hryniewieckiego! Stąd nazwa na krwi. W środku znajduje się symboliczne miejsce morderstwa z tablicą upamiętniającą. Sobór wzniesiony został przez syna Aleksandra II, Aleksandra III jako swoisty hołd dla ojca. To, co zwala z nóg to wnętrza pokryte niesamowitymi mozaikami i zdobieniami. Sobór zamknięto w 1930 i ponoć miał zostać zburzony, na całe szczęście plan nie został zrealizowany ze względu na wybuch II wojny światowej kilka lat później. Została ponownie otwarta dla zwiedzających dopiero w 1997 roku. Niewątpliwym wzorem, z którego czerpano podczas budowy świątyni, był moskiewski Sobór Wasyla. Powrócono do starego porządku, podkreślając odejście od stylu Europy Zachodniej. Car uważał bowiem, iż ta miała negatywny wpływ na Rosję.

petersburg-co-zobaczyc-cerkiew

Bilet wstępu możesz kupić przy wejściu, także z automatu, wstęp 250 RUB. W środku można robić zdjęcia. Pod Soborem znajdziesz mnóstwo sklepików z pamiątkami, nie zapomnij jednak przejść mostem na drugą stronę Kanału Gribojedowa, skąd roztacza się piękny widok na Sobór.

petersburg-co-zobaczyć-cerkiew

Sobór Kazańskiej Ikony

Miejsce święte dla Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ze względu na znajdującą się tutaj ikonę. Wiąże się z nią ciekawa historia. W trakcie pożaru w Kazaniu, ponoć Matka Boska ukazała się dziewczynce i pokazała jej, gdzie znajdzie ikonę. Ta przeszła wiele – była w Moskwie, St Petersburgu, by nagle zniknąć. Przez lata Rosjanie poszukiwali swojej ikony. Aż nagle Jan Paweł II otrzymał ją od kogoś w prezencie! Wiedząc, jakie Ikona ma znaczenie dla wyznawców prawosławia, papież oddał ikonę Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Dziś znajduje się właśnie w Soborze Kazańskiej Ikony, do której przybywa wielu pielgrzymów. Kolumnada soboru wzorowana była na kolumnadzie Bazyliki Św. Piotra w Watykanie. Niestety nie udało się nam wejść do środka ze względu na trwające nabożeństwo… Ale nawet z zewnątrz Sobór robi wrażenie!

petersburg-co-zobaczyć-sobór-kazańskiej-ikony

Nevsky Prospekt

Nevsky Prospekt to najdłuższa i główna ulica w Sankt Petersburgu. Przy niej znajdziesz wiele urokliwych knajpek, kantorów, sklepów z pamiątkami. M.in. właśnie przy Nevskym Prospekcie znajdziesz opisany wyżej Sobór Kazańskiej Ikony, tak ważny dla wyznawców kościoła prawosławnego. To właśnie przy tej ulicy znajdziesz też mnóstwo malowniczych, bardzo zadbanych kamienic z czasów świetności caratu.

petersburg-co-zobaczyć-nevsky-prospekt

Gostiny Dwor

Nic innego jak historycznie pierwsze centrum handlowe w Sankt Petersburgu, ale też jedno z pierwszych na świecie, wybudowane jeszcze w połowie XVIII wieku. To nie tylko raj dla miłośników zakupów, jako że centrum handlowe działa po dziś dzień, ale także perełka dla miłośników architektury. Prócz zakupów możesz też znaleźć tutaj urocze knajpki, kawiarenki, cukiernie, gdzie spróbujesz lokalnych wypieków.

Most Aniczkow

Uważany jest za jeden z najpiękniejszych mostów w Sankt Petersburgu. Zdobiony pięknymi rzeźbami jeźdźców na koniu, nazwę swą wziął od inżyniera Aniczkowa, który nadzorował budowę pierwszego drewnianego mostu w Sankt Petersburgu. Co ciekawe, oryginalne rzeźby w czasie II wojny światowej zostały zdemontowane z mostu i zakopane w ogrodzie Pałacu Aniczkowskiego w obawie o uszkodzenie w razie bombardowań. Wróciły na swoje miejsce po wojnie.

petersburg-co-zobaczyć-Most-Aniczkow

Teatr Aleksandryjski

Spacerując dalej Nevskym Prospektem zobaczysz również elegancki gmach Teatru Aleksandryjskiego. Jest to najstarszy stały teatr Rosji, założony jeszcze w 1756 roku jako scena dramatyczna. Swego czasu o stanowisko dyrektora teatru ubiegał się polski kompozytor, Stanisław Moniuszko. Przed gmachem teatru zobaczysz sporych rozmiarów pomnik Carycy Katarzyny II.

Zamek Michajłowski

Zamek Michajłowski, zwany był też Zamkiem Inżynieryjnym. Była to ulubiona rezydencja cara Pawła I, który zarazem był Wielkim Mistrzem Zakonu Maltańskiego. Dlatego też na dziedzińcu zamku, znaleźć możesz pomniki rycerzy, a także samego cara Pawła I, z wiszącym na szyi łańcuchem z krzyżem maltańskim. Nowa rezydencja miała ponoć ukazywać ideały rycerskie, w które głęboko wierzył młody cesarz. Zamek miał być budowany dniami i nocami, a przy jego budowie ponoć brało udział ok. 6 tysięcy osób. We wnętrzach zamku odbywały się często zebrania Zakonu Maltańskiego. Wstęp na dziedziniec – wolny, wnętrza zamku – 300 RUB.

petersburg-co-zobaczyc-zamek-michajłowski-sankt-petersburg

petersburg-co-zobaczyć-zamek-michajłowski

Sobór Smolny

Jedna z najpiękniejszych cerkwi, jakie w życiu widzieliśmy! Sobór Smolny znajduje się w części Rosji, w której lata temu wyrabiało się smołę dla rosyjskiej artylerii, stąd nazwa. Piękny biało-niebieski sobór wygląda obłędnie późnym popołudniem, kiedy słońce oświetla przód świątyni. Niestety nie dojedziesz tu metrem, pozostaje więc autobus lub taksówka (Bolt działa w St Petersburgu bardzo dobrze i tanio). W środku wszystko pomalowane na biało, ale pamiętaj, że w środku nie wolno robić zdjęć. Świątynia jest do dziś w użyciu, wstęp wolny. Nie wchodź w krótkich spodenkach ani z odkrytymi ramionami.

petersburg-co-zobaczyć-sobór-smolny

Sankt Petersburg – co zobaczyć i czy warto?

Sankt Petersburg był pierwszym odwiedzonym przez nas miastem w Rosji. Przyznać musimy, że zrobił na nas wielkie wrażenie. Głównie ze względu na unoszącą się w powietrzu atmosferę wyjątkowości, potęgi caratu i bogactwa, które przekłada się na schludność. Sankt Petersburg to stolica kulturalna Rosji, odbywa się tu mnóstwo eventów kulturalnych, a zabytków jest tyle, że można by tutaj spędzić dużo więcej czasu i byłoby co robić. Miasto jest bardzo zadbane, nie tylko ścisłe centrum miasta, ale także poza centrum, co zobaczyć można w trakcie rejsu po Newie. W ciągu dwóch dni zobaczyliśmy bardzo wiele, ale pozostał niedosyt, który ciągnie nas znowu do stolicy caratu. Sankt Petersburg potrafi w sobie rozkochać i uzależnić. Pojedź raz, a gwarantujemy, będziesz chciał tutaj wrócić!

Petersburg-co-zobaczyc-sobór-św-izaaka-petersburg

Wybierasz się do Rosji?

Nie wiesz, jak się zabrać za aplikowanie o wizę? Sprawdź nasz wpis o aplikowaniu o wizę do Rosji i przekonaj się, że to wcale nie jest takie trudne, jak mówią! Możesz zrobić to sam, bez pośredników i dodatkowych kosztów! Niebawem kolejne posty – z Moskwy oraz wpis praktyczny o podróży do Rosji, w którym znajdziesz wskazówki odnośnie podróży, noclegów, jedzenia i wiele innych! Chcesz pospacerować bardziej wizualnie po Petersburgu? Nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostawał powiadomienia o nowych vlogach! A poniżej nasz vlog z Petersburga! Zabieramy Cię na spacer!

Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! 🙂

petersburg-co-zobaczyć-palac-zimowy

69 myśli na temat “Petersburg co zobaczyć- przewodnik po najpiękniejszych miejscach!

  1. Mamy nadzieję, że w pozytywnym znaczeniu! 🙂 Robimy co się da, by wycisnąć z życia jak najwięcej i zobaczyć to, o czym marzyliśmy przez lata! 🙂 I chyba powoli się to udaje, a daje mnóstwo radości! Pozdrawiamy ciepło! 🙂

  1. Oj bardzo dużo i można by zwiedzać miesiącami i wciąż brakowałoby czasu. Ale od czegoś trzeba zacząć 🙂 A Sankt Petersburg z dziećmi jest bardzo przyjaznym miejscem!

 1. Kocham wszystko,co rosyjskie.
  Balet,sztukę,literaturę,filmy, przyrodę, zabytki i miasta.
  San Petersburg jest niezwykle fotogeniczny.
  Przepięknie położony i cudnie go pokazaliście.
  Niezliczona ilośc miejsc do zwiedzenia.
  Meczet jak w Iranie-) Wspaniały.
  Bardzo atrakcyjne miasto.
  Kusi nas Rosja bardzo!!!
  Serdecznie pozdrawiam-)

  1. To fakt, meczet bardzo przypomina te z Twoich irańskich wpisów! 🙂 I uzbekistańskie, z tego co podziwialiśmy na zdjęciach w internecie. Sankt Petersburg zachwyca i nie przesadzamy tutaj, chodziliśmy 2 dni z otwartymi buziami z wrażenia. Na pewno by Cię w sobie rozkochał! Tym bardziej musicie się tam wybrać!
   Dziękujemy Irenko i i ściskamy mocno!

 2. Quadruple turbo charged ADHD :))) Jeśli już taksówka to Bolt ( błyskawica)…no jakże by inaczej? Powinniście tam jechać w końcu czerwca wtedy mielibyście ciut więcej czasu na zwiedzanie ( białe noce) :)))
  Nigdy nie byłem w St Petersburgu, ale mam wrażenie, że miasto znam dobrze , gdyż tłumaczyłem kiedyś rosyjski przewodnik po mieście na język polski ? Co do muzeum ateizmu…takie dziwolągi urządzane były w co drugiej rosyjskiej świątyni, która szła z “życiem” przed wysadzeniem w powietrze. Fajnie pozwiedzaliście to miasto, ale polecam zmianę nazwy bloga na “Jetsons”, lub “Speedy Gonzales offsprings” lepiej w ten sposób oddając naturę waszej formy zwiedzania :DDD Pozdrawiam!

  1. Wiesz, że nawet kiedyś próbowaliśmy zwiedzać w nieco bardziej zrelaskowany i wolniejszy sposób? Nie potrafimy! 😀 Bo ciągle nas nosi, więc nawet w podróży nie potrafimy posiedzieć jeden dzień spokojnie na plaży, bo szkoda nam czasu, skoro jest tyle do odkrycia dookoła. I tak samo w Sankt Petersburgu – siedzimy sobie patrząc na kolejne atrakcje, po czym odwracasz głowę i tam są kolejne piękne miejsca. Wtedy nie da się tak siedzieć tylko ciągnie dalej. Tak już mamy 🙂
   Ooooo to na pewno znasz Sankt Petersburg bardzo dobrze, piękna historia! Tłumaczenie przewodnika musiało być świetną lekcją o tym mieście. Ale polecamy się też wybrać i połączyć z wizualnym odbiorem! 🙂 Jest przepięknie!
   W okolicach białych nocy jeszcze nawet nam się nie śniło, że będziemy w tym roku w ogóle w Rosji, ale następnym razem na pewno się wtedy wybierzemy, to musi być genialne przeżycie, a i czasu więcej. I rejs z widokiem na podniesione mosty w środku nocy, gdy wciąż nie jest ciemno. To musi być coś! 🙂
   Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy ciepło! 🙂

  1. Wielki Meczet to też jedna z atrakcji, które totalnie nie kojarzą się z Sankt Petersburgiem. Kolorystycznie przypomina bardziej Iran czy Uzbekistan, ale tak pięknie mieni się kolorami w samym sercu miasta, pomiędzy cerkwiami! 🙂

    1. Nic dziwnego. Jednak Sankt Petersburg jest miastem wielokulturowym, piękną, kolorową mieszanką. Więc Wielki Meczet, w którego sąsiedztwie jest wiele pięknych cerkwi, nikogo tutaj nie dziwi 🙂

  1. Jak jest tak pięknie to się uaktywnia motorek, który prowadzi wszędzie jak na skrzydłach! 🙂 A tak serio, to Sankt Petersburg zrobił na nas wielkie wrażenie i chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, a i tak zobaczyliśmy więcej, niż sobie zaplanowaliśmy. Bardzo przyjazne miasto na piesze zwiedzanie, może nie udało się zwiedzić wszystkiego, ale bardzo dużo i jest motywacja i chęci, by przyjechać tu ponownie! 🙂

 3. Absolutnie piękne miasto:) no i jaka piękna pogoda się Wam trafiła:) mam w planach Rosję, ale wciąż mi do niej nie po drodze, a Wam zazdroszczę takich wspaniałych podróży

  1. Pogodę zabraliśmy ze sobą z Malty, słońce, niebieskie niebo, idealne warunki, a nawet się takich nie spodziewaliśmy! 🙂 Mamy nadzieję, że kiedyś Rosja będzie dla Ciebie po drodze, nie pożałujesz! 🙂 Pozdrawiamy ciepło!

  1. Sankt Petersburg jest wyjątkowy! Dziękujemy bardzo, mamy nadzieję, że przyda się wszystkim wybierającym się w te rejony, a także tym, którzy zastanawiają się czy warto! 🙂

 4. Oglądając zdjęcia mam wrażenie niezwykłego wymieszania kultur – znalazłam namiastkę Wersalu, Berlin z rejsem i placem, trochę Moskwy i klimaty Bliskiego Wschodu. Trochę orientu z Europą Środkową, fajne miejsce.

  1. Tak, to prawda, Sankt Petersburg to piękna mieszanka, a przy tym wszystkim wciąż czuć atmosferę takiej pięknej wyniosłości i elegancji. Niepowtarzalny klimat i piękne widoki! 🙂

 5. Odwiedziłam jako nastolatka, w ramach wymiany młodzieży, wtedy jeszcze tak trudno było wyjechać za granicę. Miasto zrobiło na mnie niezwykłe wrażenie, teraz marzę, aby odświeżyć wspomnienia.

  1. Wyobrażamy sobie jakie wielkie wrażenie to musiało zrobić na nastolatce, tym bardziej, że wtedy nie można było tak podróżować, jak dzisiaj. Wróć tam, koniecznie! 🙂 I przełóż wspomnienia sprzed lat na teraźniejszość! 🙂

 6. Nigdy mnie do Rosji nie ciągnęło, nie wiem czym to było spowodowane.
  Ten wpis bardzo zachęca do odwiedzin Sankt-Petersburga. Ciekawe opisy i wspaniałe zdjęcia. Zachwycające 🙂 Pozdrawiam 🙂

  1. Bardzo nam miło, że mogliśmy przedstawić Sankt Petersburg w nieco innym świetle i w jakiś sposób zachęcić do odwiedzenia, bo naprawdę warto 🙂 Pozdrawiamy ciepło!

  1. Też nigdy nie kojarzył nam się Sankt Petersburg z taką ilością kolorów! A jednak – i kolorowe kamienice, piękne sobory, parki, ogrody – kolorów tu nie brakuje! 🙂

  1. Widzisz, my też nie spodziewaliśmy się, że jest tak pięknie. I dopiero na miejscu przekonaliśmy się, że Sankt Petersburg to jedno z najpiękniejszych miast Północy. Albo i nie tylko Północy! 🙂

  1. Bo Sankt Petersburg jest magiczny, chodziliśmy po nim cały czas z oczami wielkimi z wrażenia, a nie spodziewaliśmy się, że jest aż tak piękny! Dziękujemy bardzo, mamy nadzieję, że się kiedyś wybierzesz i ten mini przewodnik przyda się w Twojej podróży! 🙂

  1. Łódź jest piękna w zupełnie inny sposób i absolutnie nie ma się czego wstydzić! Uwielbiamy industrialne klimaty, a tych u Ciebie nie brakuje! 🙂

  1. Też wiele lat marzyliśmy, więc dokładnie wiemy, co czujesz 🙂 Teraz będzie o wiele łatwiej, gdy wprowadzą darmowe wizy elektroniczne do Sankt Peterburga i obwodu leningradzkiego, mamy nadzieję, że po tym przyjdzie czas na następne rejony Rosji i także Moskwę! 🙂 Już jutro pojawi się wpis o Moskwie, więc zapraszamy po więcej 🙂

  1. Już z zewnątrz wyglądał niesamowicie, wyobraźni pozostało, co kryje w środku 🙂 Niestety był zamknięty na 4 spusty, aczkolwiek słyszeliśmy, że jako nie-muzułmanie i tak nie moglibyśmy wejść do środka? Różne opinie na ten temat krążą 🙂 Ale faktem jest, że meczet jest przepiękny z zewnatrz i przywołuje na myśl Iran czy Uzbekistan, a nie Sankt Petersburg 🙂
   Pozdrawiamy ciepło!

  1. Charakteru i magii Petersburgowi nie da się odmówić, nas totalnie to miasto oczarowało! Moskwa też bardzo ciekawa, ale jednak Petersburg zdecydowanie wygrywa i moglibyśmy jechać tam teraz, natychmiast, raz jeszcze! 🙂

 7. Miasto na kościach jak powiadają i taka jest prawda. Mieszkałem w Petersburgu niemal 2 lata pod koniec XX wieku i we wczesnych latach 2000.
  Istotnie część historyczna / centrum robi wrażenie, bo to owoc geniuszu głównego architekta Petersburga Bartolomeo Rastrelli, ale nie tylko polecane w przewodnikach atrakcje turystyczne są godne uwagi. Warto samodzielnie zapuścić się w boczne ulice centrum miasta popatrzeć na zabytkową zabudowę, czy pospacerować wzdłuż kanałów. Warto też zajść do Kunstkamery, przejechać się “Drogą Życia” do Jeziora Ładoga i odwiedzić Cmentarz Piskariowski, gdzie jest zawsze pusto. No i Peterhof, choć to już nieco inna bajka ale powiązana z Petersburgiem. Białe noce i pękające mosty na Newie też pozostawiją niezapomniane wrażenia. Miło wspominam pobyt w Petersburgu i poznanych tam ludzi.

  1. Widać, że masz masę wspaniałych wspomnień z Petersburga! My zakochaliśmy się w tym mieście, do tego mieliśmy fantastyczną pogodę, piękną na zwiedzanie od świtu do nocy. I już wiemy, że tam wrócimy, na dłużej, po więcej, bo niedosyt pozostał! Dziękujemy za te wskazówki na przyszłość, notujemy i na pewno się wybierzemy w Twoje miejsca!
   Pozdrawiamy ciepło! 🙂

 8. Zawsze chcialam zobaczyć Sankt Petersburg i kilka innych miejsc w Rosji. Dziękuję za bardzo ciekawą relację z tego wspaniałego miasta. <3

  1. Ooooo też zawsze chcieliśmy! Jesteśmy pewni, że byłabyś tym miastem oczarowana! A widziałaś też naszefo vloga z Petersburga? Dostarcza nieco więcej wizualnych wrażeń 🙂

 9. Spędziłem cztery dni w Sankt Petersburgu inspirując się wcześniej tym przewodnikiem i miejscami. bardzo dziękuję za materiał! Miasto jest cudowne, polecam każdemu

  1. oooo bardzo miło nam to czytać! 🙂 Dziękujemy! I bardzo nas cieszy, że i Ciebie zauroczył Petersburg, wyjątkowe miasto!

 10. Fajnie było z wami wrócić do Petersburga, super opisujecie to miasto. Myśmy mieli fajnego chłopaka za przewodnika, który oprowadził nas literackimi śladami Dostojewskiego i to tez było super, bo inne, bo dotarliśmy do miejsc, gdzie sie zazwyczaj nie dociera, np do domu, gdzie wg ksiazki mieszkał Raskolnikow. Bardzo bardzo miło wspominam Petersburg .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.