Ruiny Hagar Qim i Mnajdra na Malcie – jedne z najstarszych świątyń megalitycznych na świecie!

Ruiny Hagar Qim – co to takiego? Jesteś fanem historii i lubisz zwiedzać wielowiekowe ruiny? A może wydaje Ci się, że piramidy w Egipcie są najstarszymi ruinami na świecie? Albo szukasz na Malcie miejsc niekoniecznie związanych z plażą i Zakonem Maltańskim – czegoś innego, fascynującego, z historią w tle? W takim razie dobrze trafiłeś! Zabieramy Cię do jednych z najstarszych świątyń megalitycznych świata! A te, choć mało się o tym mówi, znajdują się właśnie na Malcie!

ruiny-hagar-qim-na-malcie

Ruiny Hagar Qim i Mnajdra- jedne z najstarszych świątyń megalitycznych świata

Maltańskie ruiny Hagar Qim wchodzą, razem z 4 innymi stanowiskami archeologicznymi, w skład Maltańskich megalitycznych świątyń, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Określane są jako unikatowe architektoniczne perły i jedne z najstarszych wolnostojących budowli, wybudowanych przez człowieka, na świecie. Pochodzą bowiem z 3600-3200 p.n.e., z okresu w maltańskiej prehistorii nazywanego Ggantija. Dla porównania, piramida Cheopsa w Egipcie pochodzi z 2650 r. p.n.e., więc jak widzisz, jest tutaj ogromna przepaść w historii! Jak na swój wiek, są do tego świetnie zachowane! Zapraszamy Cię na wycieczkę dookoła jednego z najstarszych, zachowanych miejsc wybudowanych przez człowieka na świecie!

ruiny-hagar-qim-malta

Ruiny Hagar Qim – odkrycie ruin i ich dalsza eksploracja

Obrazy z XVIII i XIX wieku, które można zobaczyć także w Hagar Qim pokazują, że tak naprawdę ruiny te nigdy nie zostały zakryte, można je było bez problemu podziwiać przez wieki. Jednak ludzie aż do XIX wieku nie wiedzieli, że to miejsce jest jedną ze światowych pereł!

Hagar Qim zostało jednak oficjalnie odkryte przez historyków i archeologów w 1839 roku. Składa się z 5 pomieszczeń z korytarzem pomiędzy nimi. Ponoć podziwiając je z lotu ptaka można zauważyć kształt kobiety. Dzisiaj jednak ruiny są zakryte specjalną konstrukcją, która ma chronić ruiny przed warunkami atmosferycznymi. Kształt ruin, ale także figurki gliniane, w tym figura maltańskiej Wenus (znajduje się w muzeum w Valletcie) świadczyć mają, że były to świątynie przeznaczone do oddawania czci matce ziemi i płodności.

Podczas przesilenia słonecznego w lecie, promienie słoneczne przenikają do środka przez specjalny otwór, oświetlając konkretną płytę. Ma być to rzekomo odniesienie do teorii płodności. Na niektórych z tutejszych ścian po dziś dzień zobaczyć można wyrzeźbione dekoracje. W Hagar Qim zobaczyć można także potężny monolit, który ważyć ma ok. 20 ton. Nasuwa się więc pytanie, jak w tak zamierzchłych czasach ludzie, bez dzisiejszych maszyn, byli w stanie dźwignąć, przetransportować i ustawić tak potężny blok skalny. Spośród tutejszych płaskorzeźb, najsłynniejsze z nich – spirale, dzisiaj na miejscu zostały zastąpione replikami. Ich oryginały można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Valletcie.

ruiny-hagar-qim-monolit

Ruiny Hagar Qim – zwiedzanie

Megalityczne ruiny Hagar Qim znajdują się na południu Malty, w pobliżu miejscowości Qrendi. Obecnie stanowisko archeologiczne otwarte jest od środy do niedzieli od godz. 10 do 18, pozostając zamknięte w poniedziałki i wtorki. By sprawdzić aktualne godziny otwarcia, warto sprawdzić oficjalną stronę ruin tutaj.

Bilety wstępu:

 • Dorośli (18-59 lat) – 10 euro
 • Młodzież (12-17 lat), seniorzy (60+), studenci – 7.50 euro
 • Dzieci (6-11 lat) – 5.50 euro
 • Dzieci poniżej 6 roku życia – wstęp wolny

Powyższe bilety zawierają bilet wstępu do Hagar Qim i pobliskich Mnajdra Temples, a także tutejszego centrum odwiedzających. Nie ma więc potrzeby kupować dodatkowego biletu do Mnajdra Temples.

hagar-qim-malta-temples

Mnajdra Temples – siostrzane ruiny

Około 500 metrów od Hagar Qim, w kierunku morza, znajdują się kolejne ruiny megalityczne – Mnajdra Temples. Prowadzi do nich ścieżka odchodzaca od Hagar Qim w dół. Mnajdra Temples składa się z trzech budynków, dookoła owalnego dziedzińca na środku. Każdy z tych trzech budynków pochodzi z innego okresu historycznego, jednak najstarszy z nich pochodzi 3600-3200 p.n.e. Zauważyć jednak można, że było tutaj znacznie więcej budynków, te jednak nie przetrwały w tak dobrym stanie po dziś dzień.

mnajdra-ruiny-malta

Zobaczyć tutaj można m.in. na wejściu 2 bloki skalne z wywierconymi otworami. Tutejsze drzwi i bloki z wywierconymi otworami razem wyznaczają kierunek wschodzącego słońca pierwszego dnia wiosny i jesieni (równonoc) oraz pierwszego dnia lata i zimy (przesilenie). Dzisiaj już nie można podziwiać tego zjawiska, ze względu na konstrukcję zadaszenia, która chronić ma ruiny przed warunkami armosferycznymi. Według niektórych archeologów, dziurki wyżłobione w blokach skalnych mogły służyć niegdyś za kalendarz lub tablicę do liczenia!

mnajdra-przesilenie-sloneczne

Tutejsza centralna świątynia postawiona jest na platformie i posiada 2 wejścia. Świątynia wschodnia jest zaś w dużym stopniu rekonstrukcją, stworzoną zgodnie z pierwotnym planem tej konstrukcji. Niższa część świątyni jest najbardziej imponująca i najlepiej przedstawia architekturę megalitycznych świątyń na Malcie. Do dziś archeolodzy dyskutują, do czego służyły te świątynie. Znaleziono tutaj wiele kości zwierzęcych i ofiarne noże, przez co doszli do wniosku, że mogło być to miejsce składania ofiar zwierzęcych. Pewne jest, że nie mogły być to grobowce, gdyż nie znaleziono ludzkich szczątków. Uznaje się jednak, że Mnajdra miała służyć celom religijnym.

Mnajdra Temples – zwiedzanie

Ruiny Mnajdra Temples zostały odkryte w 1840 roku. Rok po tym, gdy odkryto ruiny Hagar Qim, utworzono specjalny zespół, który eksplorował okolice i ostatecznie odkrył także Mnajdrę. Ruiny Mnajdra zostały zdewastowane przez wandali w 2001 roku, kiedy to 3 osoby zniszczyły ok. 60 megalitów i pokryły je graffiti. Akt ten uznano za najgorszy akt wandalizmu na obiekty UNESCO na Malcie. Ostatecznie jednak, dzięki specjalnym technikom, udało się przywrócić świątynie.

ruiny-mnajdra-malta

Wybierając się do Hagar Qim i kupując bilety w tutejszej kasie biletowej, w ramach tego samego biletu zapewniony masz wstęp do ruin Mnajdra Temples. Pamiętaj jednak, że chociaż same ruiny są zakryte specjalnym zadaszeniem, tak, by dojść od Hagar Qim musisz przejść ścieżką w pełnym słońcu. Warto więc zaopatrzyć się w lecie w krem z filtrem lub zwiedzać wcześnie rano, gdy słońce nie jest jeszcze tak mocne. Bo w upale sama ścieżka w pełnym słońcu potrafi dać w kość. Warto mieć to na uwadze planując swoje zwiedzanie.

Zbaczając ze ścieżki, dotrzesz tutaj również do wieży obserwacyjnej Tal-Hamrija, pochodzącej z czasów Zakonu Maltańskiego. Jest stąd piękny widok na wyspę Filfla, ale także na uroczy łuk skalny, znajdujący się tuż poniżej wieży. Oprócz tego zobaczysz tutaj także pamiątkowy nagrobek brytyjskiego gubernatora Waltera Norrisa Concreve. Jego prochy, zgodnie z jego życzeniem, zostały rozsypane tutaj, pomiędzy lądem a wyspą Filfla w 1927 roku. Możesz więc zwiedzanie ruin Hagar Qim i Mnajdra przedłużyć o krótki trekking wybrzeżem, na którym znajdziesz wiele pięknych widoków, a towarzyszyć Ci będzie Filfla w oddali.

Czy warto odwiedzić Ruiny Hagar Qim i Mnajdra na Malcie?

Zastanawiasz się czy warto odwiedzić ruiny Hagar Qim i Mnajdra? Z naszej perspektywy odpowiemy, że tak! Ale my uwielbiamy tego typu miejsca i lubimy poznawać historię danego miejsca. Dla tych, którzy lubią stanowiska archeologiczne, historię to miejsce będzie niesamowitą przygodą w czasie, której nie da się opisać słowami. Ciężko wyobrazić sobie ogrom tego miejsca i jego wygląd w czasach świetności. W tym jednak pomagają wizualizacje na miejscu.

malta-swiatynie-megalityczne

Jeśli jednak nie interesuje Cię historia, a stanowiska archeologiczne Cię nudzą, najpewniej ruiny Hagar Qim będą dla Ciebie nudne i zobaczysz w nich jedynie kamienie, które Cię nie zainteresują. Decyzja więc należy do Ciebie.

Dla nas Hagar Qim i Mnajdra Temples to fascynujące miejsca, pokazujące dawne cywilizacje i przenoszące nas do czasów ich świetności. A te ciężko objąć wyobraźnią. W końcu Hagar Qim to jedne z najstarszych tego typu ruin postawionych przez człowieka na świecie! Zestawiając je obok piramid w Egipcie, maltańskie ruiny megalityczne są dużo starsze! I dzięki temu robią ogromne wrażenie!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

 • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty z Malty! W tym także nie zapomnij o tym o Gozo!
 • Nie zapomnij także o naszym poradniku praktycznym, w którym znajdziesz mnóstwo informacji, jak zorganizować własną podróż na Maltę!
 • Zobacz także nasze filmy z Malty, w którym zabierzemy Cię w wirtualną podróż przez ten wyjątkowy kraj – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach i filmach! Szykujemy właśnie vlog na temat fortów na Malcie!
 • Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
 • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

25 myśli na temat “Ruiny Hagar Qim i Mnajdra na Malcie – jedne z najstarszych świątyń megalitycznych na świecie!

  1. To prawda! Ale na miejscu w Hagar Qim jest też małe centrum multimedialne, w którym można oglądnąć wizualizacje tego, jak te miejsca mogły wyglądać w czasach swojej świetności. Będziemy musieli wrócić, bo niestety w trakcie naszego zwiedzania, centrum multimedialne było akurat zamknięte, a jest ponoć niezwykle ciekawe!
   Cytadela w Ammanie – same dobre wspomnienia 🙂

  2. Oj tak! Czasami chciałoby się przenieść w przeszłość, żeby móc to wszystko zobaczyć na własne oczy. 😉 Fajnie, że chociaż za sprawą takich multimedialnych prezentacji możemy sobie trochę pozwolić na taką podróż w czasie. 😊 Zwiedzanie takiego miejsca to musi być coś niesamowitego, tak ogromny kawał historii się tam kryje, a my tak po prostu możemy tam być i to podziwiać!

 1. A ja nie byłam na Malcie, ale będę 🙂
  No i nigdy nie słyszałam o tym, że na Malcie są ruiny świątyń megalitycznych, jedne z najstarszych na świecie. Coś niesamowitego!
  Uwielbiam takie miejsca i ciarki mnie przechodzą.Pamiętam jakim szokiem było odwiedzenie Persepolis, czy Doliny Królów w Iranie, albo choćby ruin Troi w Turcji.Troja była założona 3000 lat p.n.e. Takie miejsca są dla mnie święte.
  Piękne te ruiny świątyń i ciekawe historie z nimi związane. Szkoda, że są zakryte, ale to zrozumiałe. Super, że to wszystko pokazujecie!
  Serdeczności :-))
  Ile Wy tam na tej wysepce macie jeszcze?

  1. Jeszcze całkiem sporo tutaj mamy, więc jest o czym pisać i co pokazywać! 🙂 Mamy nadzieję, że tym bardziej zachęcimy Cię do odwiedzin na Malcie, bo tutaj jest co robić.
   Wyobrażamy sobie, jakie musiałaś mieć ciary zwiedzając te wszystkie miejsca. Mamy tak samo stojąc twarzą w twarz z niesamowitymi śladami historii. Nie da się przejść obok czegoś tak wyjątkowego obojętnie!
   Ściskamy mocno, Irenko! 🙂

 2. W temacie świątyń megalitycznych, polecam jeszcze Beglik Tash w Bułgarii (południowa część wybrzeża). Bardzo fotogeniczne, a jednocześnie intrygujące miejsce. 🙂

  1. Jasna sprawa, takie miejsca nie są dla każdego i warto to podkreślać. Coś, co dla kogoś będzie niesamowite, a każdy kamień traktowany jak relikwia, dla innych będzie stertą kamieni, które mogą nic nie znaczyć. Więc do takich miejsc trzeba podchodzić indywidualnie 🙂 Te na Malcie są małymi kompleksami, więc jest szansa, że nie znudziłabyś się 🙂

 3. Kompletnie nie bylam świadoma o istnieniu tego stanowiska archeologicznego. Dla nas na pewno byłaby to duza atrakcja! Musielibyśmy sprawdzić o co chodzi z tą teorią płodności, bo to nas wlasnie zainteresowało hah!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.