!-- Link with Google Tag Manager 08/12/2024 by PA -->
sztolnia-krolowa-luiza

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – zwiedzanie, atrakcje – wizyta w podziemnym królestwie

przez Rudeiczarne Travel Blog

Tajemniczy podziemny świat, w którym od lat wydobywane było “czarne złoto” to świat dla wielu z nas kompletnie nieznany… Trud pracy górników, którzy w pocie czoła pyrlikiem i żelozkiem oraz siłą swoich rąk wydobywali to, co kryje się pod ziemią. I wszechobecna woda, która dla jednych jest zbawieniem, a dla tych pod ziemią może być niebezpieczeństwem i utrudniać codzienną pracę i byt. Sztolnia Królowa Luiza to miejsce jedyne w swoim rodzaju, które zwiedzając pozwoli Ci wejść do tego świata i odkryć wiele tajemnic.

sztolnia-krolowa-luiza

We wpisie tym zabieramy Cię na wspólne zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, której historia sięga 1791 roku. Wtedy to Zabrze i Górny Śląsk, będące wciąż częścią Prus, stały się zagłębiem węgla kamiennego, a krajobraz niepozornych niegdyś wiosek zmienił się nie do poznania. Świat industrialny i rzeczywistość, która zmieniła życie tak wielu mieszkańców tych terenów. Sztolnia Królowa Luiza idealnie Ci pokaże ten niezwykły świat, a wycieczka ta na zawsze już zmieni Twoje postrzeganie Górnego Śląska. Ruszamy wspólnie na górniczą szychtę!

Sztolnia Królowa Luiza – najciekawsza atrakcja Zabrza

Choć być może Górny Śląsk i Zabrze nie kojarzy Ci się z ciekawymi atrakcjami, jesteśmy pewni, że po lekturze tego tekstu zmienisz swoje zdanie i ruszysz odkrywać te tereny. Niezwykłe miasto, które niegdyś stało na szczycie jeśli chodzi o ilość wydobywanego węgla kamiennego i całkowicie zmieniło swoje oblicze. Z małej, zamieszkanej ledwie przez 300 osób wioski stało się wielką, górniczą metropolią i sercem industrialnego świata ówczesnych Prus, a później Polski. Dzisiaj zaś jest fantastycznym miejscem, by wkroczyć do tajemniczego dla nas świata górnictwa i czarnego złota, dzięki Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, należącej do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. To właśnie tutaj znajdziesz bijące serce turystyki poprzemysłowej, gdzie dawny górniczy świat otwiera swoje wrota dla turystów spragnionych odkryć wiele tajemnic…

Historia Kopalni Królowa Luiza i Sztolni w skrócie

Nie sposób opowiadać o Sztolni Królowa Luiza i tutejszej kopalni bez krótkiego wprowadzenia w historię tego miejsca, które pozwoli Ci lepiej zrozumieć Zabrze, Górny Śląsk i tutejsze przemysłowe królestwo.

Początki tutejszej kopalni sięgają końca XVIII wieku, kiedy to odkryto tutaj bogate pokłady węgla, na które z roku na rok rosło zapotrzebowanie, także w Prusach, pod którymi władzą był ówczesny Górny Śląsk. Tak też powstała w dzisiejszym Zabrzu jedna z pierwszych państwowych kopalń na Górnym Śląsku. W 1791 roku założono Kopalnię Królewską, która 20 lat później zmieniła swoją nazwę na Kopalnię Królowa Luiza upamiętniając żonę króla Fryderyka Wilhelma III. Imiona wybudowanych na przestrzeni lat szybów – Luiza, Wilhelmina, Augusta i Amelia także odnoszą się do tej samej królowej.

zabrze-atrakcje

Z biegiem lat i rozwojem tego miejsca Kopalnia Królowa Luiza stała się jedną z największych i najnowocześniejszych kopalń w historii śląskiego górnictwa. Mogła poszczycić się rozwiązaniami i technologiami, o których inne kopalnie mogły jedynie marzyć. Zatrudniała tysiące górników, których życie zmieniło się dzięki temu miejscu. Osiągała rekordowe poziomy wydobycia na Górnym Śląsku, już w 1816 roku w Kopalni Królowa Luiza pozyskano aż 25% całego wydobycia w całym regionie! Długo nie osiągnęła tego żadna inna kopalnia.

Kopalnia jednak mierzyła się z napływem wody z wyrobisk, która utrudniała pracę górnikom i była dla nich także niebezpieczeństwem. W początkowym okresie istnienia kopalni wodę wydobywano wiadrami i kieratami konnymi. Z czasem jednak i to nie wystarczyło, a wody zbierało się tutaj coraz więcej. Tak też zarządzający kopalnią Fryderyk Wilhelm von Reden zarządził zaprojektowanie specjalnej odwadniającej sztolni, która miała raz na zawsze rozwiązać problem wszechobecnej wody.

sztolnia-krolowa-luiza

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna

Sztolnia to nic innego jak wyrobisko, specjalny tunel wydrążony poziomo z lekkim opadem, by możliwym było wyprowadzanie wody z podziemnych kopalni. Drążenie sztolni było procesem długim i niezwykle kosztownym. Jej budowa zaczęła się w 1799 roku w dolinie rzeki Bytomki i trawała aż 64 lata! Początkowy plan zakładał, że sztolnia, nazwana Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną będzie miała 30 km i połączy Kopalnię Królowa Luiza w Zabrzu z Mysłowicami. Ostatecznie jednak sztolnia osiągnęła długość ponad 14 km i połączyła kopalnię Królowa Luiza w Zabrzu z kopalnią Król w Chorzowie. Po drodze odwadniała także inne, prywatne kopalnie leżące wzdłuż swojej trasy.

Spoglądając dzisiaj na mapę Górnego Śląska przed budową sztolni, a także po jej budowie i współcześnie, zauważyć można, że rozwój tych terenów był ściśle oparty nie tylko na lokalizacji złóż węgla kamiennego, ale także na trasie przebiegu sztolni. To właśnie wzdłuż podziemnego tunelu sztolni powstawały nowe miasta, wsie, które z czasem rozrastały się całkowicie zmieniając krajobraz Górnego Śląska tworząc potężne przemysłowe tereny. Sztolnia przebiegała pod dzisiejszymi miastami Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, które wyglądały zgoła inaczej przed budową sztolni.

Służyć ona miała nie tylko wyprowadzaniu wody z kopalni, ale także transportowi. W tym celu wybudowano podziemne porty, gdzie na drewniane łodzie ładowano węgiel i transportowano go na powierzchnię, dalej zaś Odrą do Szczecina, a nawet Berlina! Zaś bogate złoża węgla, na które tutaj natrafiono, o grubości aż 6 metrów ciągnęły i do dzisiaj ciągną się aż 50 km dalej, dzięki czemu tereny te stały się najważniejszym centrum przemysłu węglowego ówczesnych Prus. O istnotności tego miejsca niech świadczy także fakt, że Kopalnia Królowa Luiza bardzo szybko została wyposażona w bocznicę kolejową!

sztolnia-krolowa-luiza

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Sztolnia Królowa Luiza

Po II wojnie światowej i w czasach komunizmu tutejsza kopalnia (która oczywiście zmieniła swoją nazwę) wciąż działała, jednak w latach 50. XX wieku wylot sztolni został zablokowany, a jej podziemne tunele wypełniały się mułem zmieniając oblicze dawnego terenu górniczego. Wystarczyło jedno pokolenie, by mieszkańcy niejako zapomnieli o tym, że w podziemiach, pod ich stopami, wiodą podziemne korytarze i sztolnia. Młodzi nie słuchali swoich dziadków, którzy pamiętali jeszcze dobrze sztolnię, wydawało się to nierealne. Historie starszego pokolenia okazały się prawdziwe dopiero podczas prac wodociągowych w Zabrzu, kiedy ponownie odkryto podziemną sztolnię i świat.

sztolnia-krolowa-luiza

Wydobycie węgla z tutejszej kopalni zostało wstrzymane w 1998 roku, co oznacza, że Kopalnia Królowa Luiza może poszczycić się pięknym wiekiem – to 207 lat ciągłej pracy, która na zawsze zmieniła krajobraz Górnego Śląska i jego historię.

Mimo, że dzisiaj już nie wydobywa się tutaj węgla, a sztolnia nie służy już transportowi węgla, dzięki przeprowadzonej rewitalizacji, która trwała wiele lat (od 2008 roku) dawna Kopalnia Królowa Luiza i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna zyskały drugie życie otwierając się na ruch turystyczny. Powstał niezwykle ciekawy obiekt turystyczny – Sztolnia Królowa Luiza, która wchodząc w skład Muzeum Górnictwa Węglowego wraz z Kopalnią Guido zaprasza turystów do odkrywania tajemnic podziemnego świata. Miejsce to znowu żyje w fantastyczny sposób pokazując nam świat górnictwa, przemysłu, świat, który jest nam przecież totalnie nieznany. I którego odkrywanie jest fascynującym doświadczeniem.

sztolnia-krolowa-luiza

Podziemna Podróż w Czasie – Sztolnia Królowa Luiza – zwiedzanie

Jedną z wycieczek, na którą ruszyć można w Sztolni Królowa Luiza jest trasa Podziemna Podróż w Czasie. To niezwykła przygoda, podczas której zobaczysz jak na przestrzeni lat zmieniał się krajobraz tych terenów nie tylko na powierzchni, ale również pod ziemią, jak miejsce to zmieniło życie milionów mieszkańców Śląska. Podróż w czasie od początków górnictwa w tutejszej kopalni, gdy górnicy z jedną lampką oliwną prostymi narzędziami, w półmroku, ciszy wydobywali czarne złoto wiele metrów pod powierzchnią ziemi. Czyhało na nich wiele niebezpieczeństw. Dlatego też pracowali w ciszy wsłuchując się w skrzypiące podziemne, drewniane filary, których głośniejszy odgłos mógł im powiedzieć o nadchodzącym zawaleniu i potrzebie szybkiej ucieczki. Towarzyszyły im kanarki w klatce, które były pierwszym wykrywaczem gazu i niskiego poziomu tlenu, który mógł być dla górników wielkim niebezpieczeństwem.

sztolnia-krolowa-luiza

Trudno dziś wyobrazić sobie, jak ciężką pracę wykonywali górnicy. W podstawowych strojach, często w pozycjach, w których trudno się poruszać, w wąskich korytarzach przez wiele godzin próbowali wydobyć węgiel kamienny. Podczas tej wycieczki jednak wkraczamy do tego nieznanego nam świata wraz z przewodnikiem, który odkrywa przed nami kolejne tajemnice. Wędrujemy wąskimi korytarzami, w których z łatwością moglibyśmy się sami pogubić. Górnicy zaś doskonale orientowali się w tutejszym podziemnym świecie, w którym spędzali większość swojego życia. Zastanowisz się jak – to były inne czasy, jeszcze do 1939 roku pracowały tutaj nawet dzieci! Z pokolenia na pokolenie miliony Ślązaków właśnie z tym miejscem związało swoje życie i czerpało z nich środki na przetrwanie całej swojej rodziny. Tutaj toczyło się równoległe życie dla wielu z nich niedostępne dla świata ponad ich głowami, gdzie rozrastały się miasta, powstawały chodniki, a czasem zaczęły jeździć samochody, a postęp całkowicie zmieniał oblicze świata na powierzchni, w dużej mierze właśnie za sprawą tego, co działo się w świecie podziemnym.

sztolnia-krolowa-luiza

Podróż w czasie przez tajemniczy świat górników

Spacerując ponad 200-letnimi korytarzami, niekiedy w całości wykutymi w węglu przeżyjesz tu niezwykłą przygodę. I ujrzysz jak zmieniło się górnictwo na przestrzeni lat. Z czasem bowiem proste i dość prymitywne przecież narzędzia, ale także pracę koni, które i tutaj były obecne, zastąpione zostały przez zaawansowane technologie i maszyny. Tak podróżujemy w czasie od początków górnictwa w tejże kopalni po czasy bardziej nam współczesne wkraczając do niezwykłego świata wciąż działających tutaj maszyn! Dzięki temu, że w czasach komunizmu organizowano tutaj podziemne ośrodki szkoleniowe, a także centra propagandowe, które miały zachęcać ludzi do pracy jako górnicy, do dzisiaj możemy podziwiać maszyny górnicze, które na zawsze zmieniły warunki pracy górników. A co robi ogromne wrażenie to fakt, że maszyny te wciąż są w pełni sprawne i potrafią zrobić hałas! Podczas wycieczki przewodnik uruchamia poszczególne urządzenia, dokładnie tłumaczy ich działanie i pokazuje w jaki sposób ułatwiły one, usprawniły pracę w kopalni.

zwiedzanie-sztolni

Ale to nie wszystko, to także bowiem inne zmiany – drewniane filary zostały zastąpione betonem i metalem, dzięki czemu stropy były stabilniejsze. A także kolejka akumulatorowa Karlik, którą będziesz mógł ruszyć w podziemną wycieczkę. Pewnie trudno Ci uwierzyć, bo dzisiaj ulicami powoli zaczynają jeździć auta elektryczne, które z czasem zastąpić mają spalinowe. Ale w tutejszej kopalni już w latach 50. XX wieku jeździła podziemna akumulatorowa kolejka!

To niezwykła przygoda, gdzie w podziemiach wędrujemy przez całą historię Sztolni Królowa Luiza i tutejszej kopalni, od jej początków przez niesamowity postęp i zmiany, które zachodziły w niedostępnym dla oczu wielu z nas świecie. Pełne kompendium przedstawiające historię górnictwa, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

sztolnia-krolowa-luiza

Podziemny Spływ Sztolnią – najdłuższy podziemny spływ w Europie

Największą i najbardziej fascynującą atrakcją Sztolni Królowa Luiza jest tutejszy podziemny spływ, który zapewnia niezapomniane wrażenia. Niegdyś spławiano tutaj węgiel łodziami, a na jednej takiej łodzi, za którą odpowiadał jeden górnik mieściło się nawet 8 ton węgla! Nie było wtedy silników, a spławianie węgla do ujścia sztolni, w ciemności z jedną lampką olejną zajmowało górnikowi dobrych kilka godzin. Właśnie dlatego pierwszeństwo miał tutaj ten, który płynął łodzią z ładunkiem, a ci, którzy wracali z pustymi łodziami musieli puszczać pełne łodzie i niekiedy odczekać w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach, mijankach. Możesz wyobrazić sobie taką trudną podróż ciemnymi wyrobiskami, w wodzie na łodzi – jak ogromne znaczenie dla górnika miało wtedy światełko w tunelu, czyli znak końca sztolni i wyjścia na powierzchnię.

podziemny-splyw-sztolnia

Dzisiaj turyści mogą wybrać się w fascynującą podróż – spływ sztolnią o długości 1100 m poprzez XIX wieczne wyrobiska, pośród wilgoci, pod powierzchnią, w ciszy, gdzie nad Twoją głową tętni życiem ogromne miasto i jego centrum. To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, podczas którego wysłuchasz także interaktywnych opowieści o legendarnych duchach Śląska – Skarbniku i Utopku wraz z dodającą wyjątkowego klimatu grą świateł. Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale to najdłuższy podziemny spływ w całej Europie i doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Doskonałym zwieńczeniem spływu jest spacer podziemnymi wyrobiskami pośród mroku i wilgoci. Choć wydawać by się mogło, że kopalnia, z której nie wydobywa się już przecież węgla, nie ma już życia – jest odwrotnie. Ona wciąż żyje. Piękne kolorowe nacieki na ścianach, kapiąca woda, a w końcu żywo zielone mchy i paprocie, które w sztucznym świetle i wilgotnym środowisku mają idealne warunki. Wygląda to naprawdę niesamowicie!

sztolnia-krolowa-luiza

W czasach działania sztolni, istniały tutaj aż 4 porty transportowe, a podczas wycieczki zobaczysz z bliska jeden z nich, który dzięki dokładnym, pruskim dokumentom, udało się zrekonstruować. Dzięki temu jeszcze lepiej wprowadzony będziesz w świat dawnej rzeczywistości kopalni i sztolni. I choć płynąc łodzią tego nie czujesz, sztolnia cały czas idzie delikatnie w dół, na 1 km różnica w spadku to zaledwie 87 cm, zaś na całych 14 km dawnej sztolni różnica wynosi 12 m. Tyle wystarczyło, by z kopalni cały czas odprowadzać wodę. Nie będziemy ukrywać, że spływ był naszym ulubionym elementem tej wycieczki i z całego serca polecamy Ci wziąć w nim udział! Pamiętaj, by ubrać się ciepło – tutaj, za sprawą wilgotności, szczególnie czuć chłód panujący w podziemiach.

sztolnia-krolowa-luiza

Strefa Carnall – gdzie przemysł spotyka się z kulturą

Warto jednak pamiętać, że Sztolnia Królowa Luiza i teren dawnej kopalni to nie tylko to, co kryje się w podziemiach. To bowiem także część naziemna pełna industrialnych budynków, które składały się i do dziś składają się na cały kompleks górniczy. Tutaj bowiem działała Łaźnia Łańcuszkowa, w której górnicy przygotowywali się na szychtę, a także zażywali kąpieli po pracy. Mogli liczyć na ciepłą, bieżącą wodę i to w czasach, kiedy w domach jeszcze jej nie było. W Zabrzu powstała jeszcze w 1890 roku, podczas gdy wiele innych kopalń nie zapewniało łaźni górnikom jeszcze w pierwszej połowie XX wieku! Po kąpieli górnicy wciągali swoje ubrania na specjalnych łańcuszkach pod strop, gdzie mogły one przeschnąć na kolejną zmianę.

zabrze-atrakcje

Dominującym obiektem w Strefie Carnall jest potężny szyb Carnall, który sięgał aż 503 m pod ziemią! Dzisiaj można wejść na szczyt wieży szybowej, na którym powstała specjalna platforma widokowa. Roztacza się stąd fantastyczny widok na teren Muzeum Górnictwa Węglowego, Strefę Carnall i industrialne zabudowania pośród zieleni. Zwróć uwagę na charakterystyczny budynek dawnej elektrociepłowni, zaś dzisiejsza hala sportowa u Twoich stóp była niegdyś kopalnianą sortownią. Rozejrzyj się dookoła i spróbuj uświadomić sobie, że tutejsza dawna kopalnia królewska miała aż 20 km2! Była to największa i najnowocześniejsza kopalnia w całych ówczesnych Prusach! We wnętrzu szybu poznasz specjalne sygnały, którymi posługiwali się górnicy w pracy i poznasz historię katastrofy, która miała tu miejsce w 1961 roku, a także z bliska przyjrzysz się górniczemu bunkrowi, który służył jako schronienie podczas wojny, gdy kopalnia przecież działała i była obiektem strategicznym dla wroga.

sztolnia-krolowa-luiza

Strefa Carnall to także fantastyczne wystawy, gdzie w dawnych budynkach przemysłowych odkryjesz tajniki ratownictwa górniczego – pierwsza stacja ratownictwa w tym sektorze powstała właśnie na Górnym Śląsku. Ciekawa jest także wystawa poświęcona lampom górniczym. Nie zapomnij także o licznych koncertach, które odbywają się w Strefie Carnall. Wakacyjne koncerty w ramach Carnall Festival zapewniają rozrywkę przez całe lato, a miejsce to jest największą postindustrialną strefą kultury w Polsce! Kryje się tutaj jeszcze jeden skarb…

strefa-carnall-zabrze

Maszynownia Szybu Carnall – Sztolnia Królowa Luiza

Najcenniejszym obiektem Strefy Carnall jest bez wątpienia Maszynownia Szybu Carnall i znajdująca się tam unikatowa maszyna parowa z 1915 roku wyprodukowana przez Eisenhuette Prinz Rudolfh w Niemczech. Obsługiwała ona szyb Carnall o głębokości aż 503 m, a dzięki swojej mocy (2 tys. KM) umożliwiała ona wyciąganie urobku i opuszczanie klatek wyciągowych. Choć sama maszyna nie wykonuje już swoich dawnych funkcji, do dzisiaj jest w pełni funkcjonalna i turyści mogą podziwiać jej pracę co godzinę podczas specjalnych pokazów. Jej tłoki wysuwane z cylindrów są wtedy wprowadzane w ruch i maszyna w piękny sposób pokazuje na co ją stać, mimo swojego ponad 100-letniego wieku. Wydobywająca się z niej para i praca maszyny sprawia, że w maszynowni panuje przyjemnie ciepła temperatura. Przyznamy, że wygląda ona naprawdę pięknie i najlepiej obrazuje jak niemiecka technologia, pełna dokładności i detali, potrafi być niezawodna mimo swojego sędziwego wieku.

strefa-carnall-zabrze

Jeśli masz możliwość, najlepiej wziąć udział w dwóch pokazach – podczas pierwszego obserwuj maszynę parową w środku dawnej maszynowni, natomiast godzinę później spójrz na cały mechanizm z platformy widokowej na Szybie Carnall, gdzie ujrzysz potężne koła wprawiane w ruch przez maszynę parową wraz z malowniczym widokiem na panoramę Górnego Śląska dookoła Ciebie. W przerwie pomiędzy pokazami możesz zwiedzić Strefę Carnall i tutejsze wystawy lub zjeść coś w tutejszej restauracji.

zabrze-atrakcje

Wieża Ciśnień w Zabrzu

Czy wiesz, że Zabrze ma swoją “latarnię morską…? To oczywiście jedynie metafora, ale stając pod zabytkową Wieżą Ciśnień w Zabrzu można odnieść wrażenie, że znajdujesz się właśnie pod latarnią morską w sercu Górnego Śląska. Ten wyjątkowy obiekt przeszedł ogromną rewitalizację, która tchnęła tutaj drugie życie, a we wnętrzu powstało coś absolutnie wyjątkowego, czego nie możesz pominąć podczas zwiedzania Zabrza.

zabrze-atrakcje

Wieża Ciśnień w Zabrzu powstała w 1909 roku jako element sieci wodociągowej tych terenów. Ma aż 46 metrów wysokości i ponad 23 m średnicy, dzięki czemu z samego szczytu wieży roztacza się malowniczy widok nie tylko na Zabrze, ale także okolicę. Ujrzysz stąd inne kopalnie i szyby górnicze, zobaczysz słynną i zabytkową wieżę antenową Radiostacji Gliwice, która jest najwyższą drewnianą konstrukcją w całej Europie, górnicze hałdy, a przy dobrej widoczności nawet Beskidy. Podczas zwiedzania wieży nie zapomnij wejść na jej szczyt, by na spokojnie podziwiać widoki – przekonasz się, jak zielona i malownicza jest tutejsza okolica – przemysł połączony z przyrodą.

wieza-cisnien-zabrze

Wystawa Carboneum – w świecie węgla

Ale Wieża Ciśnień to znacznie więcej – w jej wnętrzu bowiem znajdziesz fantastyczną, interaktywną wystawę Carboneum, która przybliża zagadnienia związane z węglem. Wystawa ta znajduje się w górnej części Wieży Ciśnień, w dawnym zbiorniku na wodę, co dodatkowo zapewnia niezwykłą atmosferę. Pokazuje z bliska w bardzo ciekawy, interaktywny sposób formy występowania węgla, jego zastosowanie (nie jest to przecież tylko paliwo kopalne, ale znacznie więcej), a także organizowane są tutaj ciekawe warsztaty i doświadczenia. To doskonałe uzupełnienie zwiedzania Sztolni Królowa Luiza, które pozwoli jeszcze szerzej spojrzeć na tematykę węgla kamiennego na tak ważnych dla tego surowca terenach.

carboneum-zabrze

Dodatkową atrakcją Wieży Ciśnień jest tutejsza kawiarnia, w której można napić się pysznej kawy z pięknym widokiem. Obok zabytkowej wieży podczas rewitalizacji postawiono szklaną klatkę schodową, która uświetnia ciekawy, industrialny budynek. Podczas zwiedzania Wieży polecamy Ci skorzystać z tej klatki schodząc w dół (jest tutaj także winda), dzięki czemu spacerując będziesz mógł spojrzeć na Zabrze i samą wieżę z innej, szklanej perspektywy.

wieza-cisnien-zabrze

Park 12C – Sztolnia Królowa Luiza

Nad dawną kopalnią szkoleniową znajdziesz także bardzo ciekawy teren edukacyjno-rozrywkowy – Park 12C przy ulicy Mochnackiego 12 w Zabrzu. To miejsce, w którym doskonale bawić się będą nie tylko rodziny z dziećmi, ale także sami dorośli. Tu z bliska przyjrzeć się można żywiołom, z którymi mierzyć się muszą górnicy podczas swojej codziennej pracy. Tak też spotkasz się z bliska z wodą, ale także np. ziemią. Fantastyczną rozrywką jest wejście do specjalnego labiryntu, który nie jest tutaj przypadkowy! Sieć podziemnych korytarzy, czyli codzienne środowisko pracy górników to przecież jeden wielki labirynt właśnie. Możesz także poznać pracę zegara słonecznego, a dzięki specjalnym lupom z bliska poznać także żywioł ognia. Ten także jest obecny w codziennej pracy górników.

sztolnia-krolowa-luiza

Park 12C to także strefa gastronomiczna z parasolkami, gdzie można dobrze zjeść, usiąść na ławce i odpocząć, a nawet zapalić grilla w specjalnie wydzielonych do tego sektorach. To miejsce atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców Zabrza i okolic, ale także turystów. Możesz się tutaj zrelaksować po intensywnym zwiedzaniu, napić się kawy, a dzieci będą miały zapewnione ogrom bardzo ciekawych atrakcji, dzięki czemu nie będą się nudzić.

Sztolnia Królowa Luiza – zwiedzanie – informacje praktyczne

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Podziemna Podróż w Czasie – zwiedzanie:

  • Wycieczkę należy obowiązkowo zarezerwować online lub telefonicznie
  • Czas zwiedzania to ok. 2,5 h
  • Obowiązują bilety – bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 40 zł

Podziemny Spływ Sztolnią – zwiedzanie:

  • Wycieczkę należy obowiązkowo zarezerwować z wyprzedzeniem online lub telefonicznie
  • Czas zwiedzania to ok. 2 h
  • Obowiązują bilety – bilet normalny 65 zł, bilet ulgowy 50 zł
  • Po wypłynięciu ze Sztolni w centrum Zabrza, powrót specjalnym muzealnym autobusem (w cenie biletu) do Strefy Carnall

Strefa Carnall i Maszynownia – zwiedzanie:

  • Strefa Carnall czynna jest codziennie, warto jednak sprawdzać kalendarium wydarzeń i koncertów
  • Zwiedzanie Strefy Carnall możliwe jest po zakupieniu biletu – istnieją 2 trasy – Droga Górnika (bilet normalny 25 zł, ulgowy 20 zł) oraz Misja Ratownicza (bilet 10 zł)
  • Czas zwiedzania to ok. 2 h
  • Pokazy zabytkowej maszyny parowej odbywają się codziennie co godzinę od 11:30 do 16:30, w weekend do 17:30

Wieża Ciśnień – Wystawa Carboneum – zwiedzanie:

  • Wystawa otwarta jest codziennie w godzinach 10-18
  • Obowiązuje bilet wstępu do Carboneum – bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł
  • Kawiarnia w Wieży Ciśnień – Kelnerzy w Wieży czynna jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków.

Jeśli wybierasz się tutaj z rodziną, sprawdź także bilety rodzinne, dzięki czemu możesz liczyć na niższe ceny. Zwiedzanie podziemnych tras możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. Na terenie Sztolni Królowa Luiza znajduje się darmowy parking dla odwiedzających. Zwiedzając podziemny teren sztolni i dawnej kopalni dobrze jest ubrać wygodne obuwie sportowe, a także coś cieplejszego – temperatura to ok. 14-16 stopni bez względu na porę roku. Podczas zwiedzania podziemnej strefy każdy z uczestników musi nosić obowiązkowo kask i latarkę, które otrzyma od przewodnika przed rozpoczęciem wycieczki. Uwaga, na niektóre trasy są ograniczenia wiekowe – sprawdź szczegóły na stronie Sztolni. Jeśli poruszasz się na wózku lub masz ograniczoną sprawność ruchową – skontaktuj się z kasami biletowymi – jest możliwość przejścia nieco innej trasy, przystosowanej dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

sztolnia-krolowa-luiza

W Sztolni Królowa Luiza dostępne są także inne ciekawe wycieczki, podczas których z bliska poznasz to fascynujące miejsce. Powyżej wypisaliśmy informacje praktyczne dotyczące tych wycieczek, w których braliśmy udział i które opisaliśmy Ci w tym wpisie. Jeśli chcesz poznać całą, bogatą ofertę turystyczną, koniecznie sprawdź szczegóły na stronie Sztolni Królowa Luiza. Zalecamy kupno biletów online, by mieć pewność miejsca, jednak w razie dostępności miejsc, bilety można zakupić także na miejscu w kasach biletowych.

Czy warto wybrać się do Zabrza? Sztolnia Królowa Luiza – zwiedzanie

Mamy nadzieję, że po tej wspólnej wędrówce przez Sztolnię Królowa Luiza i odkrywaniu kolejnych tajemnic nie masz już wątpliwości, że warto to miejsce odwiedzić. Pamiętamy dobrze, gdy w naszym dzieciństwie kreowano nam zupełnie inny obraz Górnego Śląska. Dzisiaj to niezwykle zielone tereny, a pośród drzew wciąż dominują wszechobecne szyby różnych kopalni, spośród których wiele już dzisiaj nie działa… Świat się zmienia, a razem z nim sposoby czerpania energii, pozyskiwania surowców, zmieniają się miasta i krajobrazy. Jednak historia górnictwa w Zabrzu i Sztolni Królowa Luiza, sięgająca XVIII wieku i czasów, gdy tereny te należały wciąż do Prus, na zawsze już zmieniły krajobraz Górnego Śląska. Świat industrialny, świat czarnego złota. Bogactwa, potęgi, ale także ciężkiej pracy w pocie czoła, którą trudniło się tak wielu.

sztolnia-krolowa-luiza

Podróż w Czasie, którą zapewnia wycieczka po Sztolni Królowa Luiza była doświadczeniem wyjątkowym. Pozwoliła spojrzeć na górnictwo kiedyś, na jego historię, na codzienność górników, ale także na rozwój tej sfery, wprowadzanie nowych rozwiązań i technologii, postęp. To praca rąk i mięśni, która z czasem zyskała pomoc w postaci maszyn – do dzisiaj działających w podziemiach Sztolni Królowa Luiza i do dzisiaj potrafiących zrobić potężny hałas w cichych zakamarkach dawnej kopalni. Fantastyczną atrakcją podczas zwiedzania Sztolni Królowa Luiza jest możliwość wzięcia udziału w podziemnym spływie sztolnią – najdłuższym podziemnym spływie w całej Europie, gdzie towarzyszyć nam będą duchy świata górników.

To niezwykłe, jak w to miejsce, tak ważne dla historii regionu, tchnione zostało drugie życie. Nie tylko za sprawą tras turystycznych, ale także ciekawych wydarzeń kulturalnych w Strefie Carnall. Dzięki temu industrialne tereny, które mogłyby przecież popadać w ruinę i odejść w zapomnienie, wciąż żyją i pośród szeptów historii możemy wsłuchać się we współczesność podczas ciekawych koncertów. Sztolnia Królowa Luiza to fascynujące miejsce i jesteśmy pewni, że Twoja podróż tutaj wywrze na Tobie ogromne wrażenie, tak jak na nas. Pięknych wycieczek po Zabrzu i do zobaczenia na szlaku!

zabrze-atrakcje

W miejscu tym chcieliśmy podziękować przewodnikowi Michałowi za wprowadzenie nas do świata górnictwa i wiele ciekawostek i opowieści, które mogliśmy użyć pisząc ten tekst. To była naprawdę niezwykła, wspólna przygoda!

Wpis ten powstał we współpracy ze Sztolnią Królowa Luiza. Fakt ten jednak nie ma żadnego wpływu na nasze opinie i doświadczenia zawarte w tym materiale. 

Wybierasz się w podróż?

  • Szukasz więcej inspiracji podróżniczych? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook!
  • Odkryj nasze wpisy z Polski i ruszaj na zwiedzanie naszego pięknego kraju!
  • Zobacz nasz interaktywny przewodnik po Malcie i przewodnik po Rzymie! To jedyne takie przewodniki i pełne kompendium podróżniczej wiedzy!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

12 komentarzy

Anna 17 czerwca, 2024 - 2:58 pm

Świetna miejscówka! Byliśmy tam, ale z chęcią wybralibyśmy się jeszcze raz!

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 17 czerwca, 2024 - 3:02 pm

Robi wrażenie i pozwala spojrzeć na Górny Śląsk z zupełnie innej perspektywy! 🙂 Też z przyjemnością wrócimy 🙂

Odpowiedz
Kasia 17 czerwca, 2024 - 6:59 pm

Magicznie tam jest! A Wasze zdjęcia rewelacja! Musimy sie wybrać 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 17 czerwca, 2024 - 9:18 pm

Dziękujemy bardzo! Sztolnia Królowa Luiza zrobiła na nas ogromne wrażenie 🙂

Odpowiedz
Przemysław 17 czerwca, 2024 - 8:26 pm

Przepięknie tam, latałem w sobote dronem tam 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 17 czerwca, 2024 - 9:18 pm

Super, to prawie się minęliśmy 🙂 Musisz wybrać się do środka!

Odpowiedz
Asia 17 czerwca, 2024 - 8:59 pm

Bardzo miło wspominamy nasz pobyt w Sztolni Królowa Luiza 😉

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 17 czerwca, 2024 - 9:17 pm

Same dobre wspomnienia i sporo ciekawych zakamarków 🙂

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 18 czerwca, 2024 - 12:35 pm

Nasze piękne Zabrze, miło go widzieć u Was 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 18 czerwca, 2024 - 10:07 pm

Ogromnie miło nam było tutaj dotrzeć, piękne to Wasze Zabrze! 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 19 czerwca, 2024 - 12:32 pm

Dawno w niej nie byłem 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 czerwca, 2024 - 12:59 pm

W takim razie polecamy wybrać się do Sztolni Królowa Luiza na świetną trasę Podziemna Podróż w Czasie – robi wrażenie! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.