!-- Link with Google Tag Manager 08/12/2024 by PA -->
zamki-na-podkarpaciu-tlo

Zamki na Podkarpaciu – szlakiem 10 najciekawszych rezydencji królewskich i magnackich województwa podkarpackiego

przez Rudeiczarne Travel Blog

Historia państwa polskiego jest niezwykle bogata i pełna zawiłości. Polska przez wieki przeszła wiele – miała szansę być europejską potęgą, ale także wiele razy stawiała czoło wojnom, trudom, wiele razy polskie serce krwawiło. W czasach swojej potęgi polscy władcy budowali przepiękne i potężne zamki, zamczyska, fortece, w których to zapadały najważniejsze decyzje dotyczące naszego państwa. W tym także zamki na Podkarpaciu.

Są one świadkami czasów świetności i rozkwitu Polski, ale także pamiętają lata wojen, bitew, zagłady i upadku. Wznosiły się często na wzgórzach, w miejscach niedostępnych, ale także na terenach nizinnych, które ciężko było uchronić. Wiele z nich przetrwało po dziś dzień i rozbudza wyobraźnię podróżnych, przyciągając nie tylko swoją architekturą, ale także tajemnicami i legendami. Pośród tych, znajdują się także wspaniałe zamki na Podkarpaciu – te pięknie zachowane, ale także ukryte pośród zieleni ruiny przywołujące w myślach różne wyobrażenia o tych miejscach i ich historii. Usiądźmy na chwilę na ławce pod mieniącymi się jesiennymi kolorami drzewami w przyzamkowym parku i cofnijmy się parę wieków wstecz, do czasów, gdy powstały zamki na Podkarpaciu…

Wpis ten zabierze Cię w wyjątkową podróż poprzez najpiękniejsze i najbardziej fascynujące zamki na Podkarpaciu. Opowie Ci pokrótce ich historię, legendy, podpowie, gdzie się znajdują i jak zaplanować ich zwiedzanie. W końcu zabierze Cię na wyprawę do czasów polskich władców i magnatów, do miejsc, które dzisiaj często są tłem w filmach i nie przestają fascynować swoim pięknem. Ruszamy w podróż przez Podkarpacie!

zamki-na-podkarpaciu-krasiczyn-17

Zamki na Podkarpaciu – 10 najpiękniejszych i najciekawszych zamków województwa podkarpackiego

Dla lepszej orientacji, w tym wpisie postanowiliśmy podzielić zamki na Podkarpaciu na te, które znajdują się w północnej części województwa podkarpackiego i na te, które znajdują się w części południowej. Jako punkt orientacyjny wybraliśmy miasto Rzeszów. Tym samym Rzeszów i zamki, które znajdują się geograficznie na północ od Rzeszowa, znajdziesz w tym artykule w pierwszej części. Zaś zamki, które znajdują się na południe od Rzeszowa aż po granice państwa, znajdą się w drugiej części tego wpisu. Na końcu tego artykułu przygotowaliśmy także mapę, na której zaznaczyliśmy wszystkie opisywane poniżej zamki na Podkarpaciu. 

Zamki na Podkarpaciu – zamki w północnej części Województwa Podkarpackiego

Zamek w Łańcucie

Jedna z najpiękniejszych pereł architektury zamkowej znajduje się w Łańcucie – Zamek Lubomirskich i Potockich został wzniesiony w XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego. Była to wtedy przepiękna i nowoczesna jak na tamte czasy rezydencja w stylu “palazzo in fortezza”. Otoczony był wtedy trudnymi do zdobycia fortyfikacjami bastionowymi, co uchroniło zamek przed zdobyciem przez Szwedów w czasie Potopu Szwedzkiego. W XVIII wieku ówczesna właścicielka zamku – Izabela z Czartoryskich Lubomirska postanowiła przekształcić dawne fortyfikacje w przepiękne ogrody wraz z aleją spacerową, które dzisiaj otaczają zamek. Komnaty zaś zaczęły wypełniać się wspaniałymi dziełami sztuki. W XVIII wieku zamek w Łańcucie był jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce, wywołując zachwyt każdego, kto go tylko ujrzał.

zamek-w-lancucie

Po śmierci księżnej Lubomirskiej, zamek w Łańcucie przeszedł z ręce jej wnuka – Alfreda I Potockiego i właśnie wtedy przeszedł on we władanie rodu Potockich. Już końcem XIX wieku i początkiem XX przeprowadzono tutaj remont generalny, doprowadzając do zamku elektryczność czy kanalizację. Wtedy też powstały wnętrza, które możemy podziwiać po dziś dzień. Łańcut był wtedy jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w Europie. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej w 1944 roku, ówczesnemu właścicielowi zamku udało się uciec, zabierając ze sobą wiele dóbr. Na szczęście zamek nie ucierpiał w czasie II wojny światowej.

zamki-na-podkarpaciu-lancut-2

Zamek w Łańcucie można zwiedzać – tak park, jak i park otaczający zamek.

  • od wtorku do soboty w godzinach 9 do 16,
  • w niedzielę od godziny 9 do 17.
  • Bilet wstępu kosztuje 40zł -normalny i 30zł – ulgowy. Obowiązuje także bilet wstępu do parku przyzamkowego, który kosztuje 2zł – normalny, 1zł – ulgowy.
  • W poniedziałki zamek zwiedzać można bezpłatnie w wyznaczonych godzinach. Darmowy bilet wstępu należy pobrać w kasach biletowych zamku.

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Pierwsze zabudowania obronne miały się w tym miejscu pojawić w XVI wieku. Jednak zamek zyskał swą wyjątkowość po przejęciu go przez ród Lubomirskich w XVII wieku. To właśnie z tego powodu nazywany jest Zamkiem Lubomirskich. Przez wieki posiadania zamku przez Lubomirskich, zamek był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał swoje oblicze. Mimo nadawania mu coraz piękniejszego wyglądu, a także utworzenia umocnień obronnych, niestety pierwotny zamek nie przetrwał do dzisiejszych czasów. W 1820 roku Lubomirscy sprzedali zamek władzom austriackim.

zamki-na-podkarpaciu-rzeszow-6

Sam budynek przeszedł już wiele, Austriacy zaś zaczęli tu aranżować sąd i zaplecze więzienne. Stracił na swojej świetności także ze względu na pożar, który nawiedził Rzeszów w XIX wieku. W 1902 roku planowano przebudowę i renowację zamku, ostatecznie jednak, ze względu na jego stan, zdecydowano się na jego wyburzenie i zbudowanie nowego gmachu. Nowy budynek nawiązywał do oryginału z XVIII wieku.

Zamek w Rzeszowie był niestety świadkiem wielu makabrycznych wydarzeń. Za czasów zaboru austriackiego, zamek służył jako sąd i zabudowania więzienne. W czasie II wojny światowej był miejscem kaźni tysięcy Polaków z rąk Hitlerowców – dokonywano tutaj mordów, wykonywano wyroki na Polakach, a wraz z zakończeniem II wojny światowej, niestety nie nadszedł spokój… Bowiem w czasach PRL-u zamek ten był miejscem tortur i egzekucji członków ruchów oporu oraz działaczy antykomunistycznych. Dramaty i wyroki wielu ludzi… Dlatego też w 1989 roku przed gmachem zamku postawiono symboliczny krzyż, poświęcony ofiarom komunizmu.

zamki-na-podkarpaciu-rzeszow-3

Obecnie Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest siedzibą Sądu Okręgowego. Dlatego też niestety nie jest możliwe zwiedzanie tutejszych pomieszczeń. Można jednak wejść w godzinach pracy sądu, by przespacerować się po tutejszych korytarzach. Dla chętnych na taki spacer, podajemy godziny pracy sądu:

  • poniedziałek – 7:30-18,
  • wtorek-piątek – 7:30-15:30.

Zamek w Przecławiu

Otoczony malowniczym parkiem, pośród drzew, gdzie można przysiąść na ławeczce i odpłynąć w swoją wyobraźnię… Nie wszystkie zamki podkarpackie są znane, a pośród tych najmniej znanych znajduje się przepiękna perełka – zamek w Przecławiu. Jest to jednak jedna z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Według opowieści, książę Bolesław Wstydliwy podarował myśliwski zameczek swojemy rycerzowi – Ligęzie. Zamek miał zostać wzniesiony przez Mikołaja Ligęzę w XVI wieku, tuż obok starego zameczku myśliwskiego. Niestety drewniany zamek myśliwski, w przeciwieństwie do zamku murowanego, nie przetrwał Potopu Szwedzkiego, dlatego też dzisiaj nie można go podziwiać, zaś murowany zamek został sprzedany rodowi Reyów w 1668 roku. I w ich rękach pozostał aż do 1944 roku.

zamki-na-podkarpaciu-przeclaw-7

Po II wojnie światowej zamek służył m.in. jako PGR, aż wybuchł pożar, który pozbawił zamek swego oryginalnego piękna… Spłonęła wtedy duża część unikatowych wnętrz. Ostatecznie jednak dzięki zainwestowaniu funduszy, udało się zamek odrestaurować i przywrócić jego dawny kunszt. W 2005 roku zamek został zakupiony przez Państwa Tyszkiewiczów, którzy przeprowadzili remont Zamku w Przecławiu i dzięki czemu dzisiaj zamek ten dostał swoje drugie życie. Przygotowano tutaj wspaniałe apartamenty, a sam zamek otoczony jest przez przepiękny park, który wygląda wyjątkowo szczególnie jesienią, gdy uroku dodają kolorowe drzewa. Perełka jakich mało!

zamki-na-podkarpaciu-przeclaw-4

Zamek w Przecławiu obecnie służy jako hotel i restauracja. Zwiedzać go można z przewodnikiem:

  • od poniedziałku do soboty w godzinach 9 do 15. Zwiedzanie możliwe jest o pełnych godzinach, a ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 14. W niedziele zamek jest zamknięty dla zwiedzających.
  • Bilet wstępu kosztuje 10zł  dla dorosłych oraz 7zł dla dzieci.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Usiądź na jednej z ławek w tutejszym parku z widokiem na zamek i przenieśmy się do dawnych czasów, gdy żyli tutaj potężni magnaci, gdy zamek krył tutaj skarby, które ciężko sobie wyobrazić… Dzisiaj, ze względu na liczne podobieństwa, zamek w Baranowie Sandomierskim nazywany jest przez niektórych “Małym Wawelem”. Powstał on w XVI wieku, wcześniej zaś znajdował się tutaj szlachecki dwór rodu Baranowskich. Dzisiejszy kształt zawdzięcza on jednak głównie swoim właścicielom, rodowi Leszczyńskich oraz włoskiemu architektowi – Santi Gucci. Przez wieki zamek przechodził w ręce wielu rodów – m.in. Leszczyńscy, Wiśniowieccy, Lubomirscy, Potoccy, Krasiccy. W XIX wieku właścicielem zamku został Feliks Dolański, w ten sposób zamek został odrestaurowany po pożarze, który nawiedził zamek, przeprowadzono też zmiany w rozmieszczeniu. Wtedy też powstała tutaj piękna kaplica, w której znajdowały się piękne witraże Mehoffera i ołtarz z obrazem Jacka Malczewskiego.

zamki-na-podkarpaciu-baranow-sandomierski-14

Zamek został bardzo zniszczony w czasie II wojny światowej i ostatecznie Dolańscy stracili swoją rezydencję. Po wojnie przechowywano tutaj zboże i nawozy, a od 1959 roku zamek odbudowywano pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego, który próbował nadać temu miejscu dawny wyraz. W 1968 roku zamek trafił w ręce Kopalni i Zakładów Przetwórczych “Siarkopol”. Odbywały się tutaj konferencje, w tutejszych apartamentach nocowali ambasadorowie i dygnitarze, kaplica zaś była…kinem.

Od 1997 roku zamek w Baranowie Sandomierskim jest własnością Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

zamki-na-podkarpaciu-baranow-sandomierski-7

Obecnie część Zamku w Baranowie Sandomierskim jest dzisiaj hotelem, w którym znajdują się eleganckie apartamenty oraz restauracja. Pozostałe części dostępne są podczas 60-minutowego zwiedzania z przewodnikiem. 

Zwiedzanie zamku:

  • 1.kwietnia – 31.października – od godz. 10 do 19 (Ostatnie wejście o godz. 18)
  • 1.listopada – 31.marca – od godz. 9 do 16 (ostatnie wejście o godz. 15).
  • Bilet wstępu do zamku, podziemnej zbrojowni oraz na zwiedzanie z przewodnikiem (pakiet pełny) kosztuje 22zł – normalny, 15zł – ulgowy.
  • Wstęp do ogrodów zamkowych kosztuje 2zł.

Warto pamiętać, że zwiedzanie zamku bez przewodnika nie jest możliwe. 

Zamki na Podkarpaciu – zamki w południowej części Województwa Podkarpackiego

Zamek Fredrów we wsi Fredropol

Z dawnego zamku do dzisiaj oglądać można jedynie fragment jednego skrzydła i baszty. W rzeczywistości zamek ten był dużo większy i patrząc na jego położenie, musiał być naprawdę imponujący! Składał się z 4 skrzydeł, każde z nich było zakończone bastionem. Zbudowany został najprawdopodobniej w XVI wieku przez rodzinę Fredrów, stąd też pochodzi jego nazwa, sam zamek znajduje się zaś na pograniczu wsi Fredropol i Komarnice. Według dawnych przekazów, zamek miał być otoczony murem, dzięki czemu miał być ponoć dobrze obwarowany.

zamki-na-podkarpaciu-fredropol

Niestety nawet to nie pomogło mu przetrwać kolejnych ataków. Potop Szwedzki, później ataki Tatarów i Siedmiogrodzian stopniowo doprowadziły do upadku zamku. Przez wiele wieków zamek niszczał, zmieniał swoich właścicieli i czekał na powrót do dawnej świetności. Niestety nie udało się to po dziś dzień… W latach 90-tych zamek został wykupiony przez osobę prywatną, która miała w planie remont i przywrócenie mu dawnego splendoru. Choć uporządkowano tereny dookoła, niestety zamek po dziś dzień niszczeje…

Bardzo niewiele wiadomo dzisiaj na temat tego zamku, nie przetrwało bowiem zbyt wiele źródeł… Ale to sprawia, że jest to jeden z najbardziej tajemniczych zamków podkarpackich! Warto więc odwiedzić będąc w pobliżu i pozwolić pracować wyobraźni… Bo miejsce to musiało być kiedyś magiczne!

zamki-na-podkarpaciu-fredropol

Zamek z roku na rok popada niestety w ruinę, jego ściany zamalowane są we wnętrzach przez wandali… Choć znajduje się dzisiaj w rękach prywatnych, wielu mieszkańców przychodzi tutaj na spacery, jako że zamek otoczony jest przepięknymi terenami dookoła – stare drzewa, łąki, w pobliżu znajdują się także stawy i wybudowane początkiem XX wieku budynki gospodarcze. Zwróć także uwagę na starą kapliczkę (ponoć z XVIII wieku), która stała się bocianim gniazdem. 

Zamek w Krasiczynie

Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce znajduje się właśnie w Krasiczynie, na Podkarpaciu. Murowany zamek w stylu renesansowo-manierystycznym zaczęto budować jeszcze końcem XVI wieku. Właścicielem był ród Krasickich, który zbudował także samo miasto Krasiczyn. Początkowo zamek obronny, przekształcony został w XVII wieku w przepiękną rezydencję, która robiła wrażenie na wielu. Każde skrzydło zamku zwieńczone zostało basztą, każda z nich jest jednak inna. Są to baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Miały one ponoć odzwierciedlać porządek panujący na świecie. Wnętrza były przepięknie wykończone i umeblowane z gustem. Niestety zamek odniósł wielkie zniszczenia w XVIII wieku w wyniku najazdu rosyjskiego i Kozaków.

zamek-w-krasiczynie

W XIX wieku zamek stał się własnością rodu Sapiehów, to właśnie tutaj urodził się słynny kardynał Adam Stefan Sapieha. Spacerując po pięknym parku otaczającym zamek, warto zwrócić uwagę na wielowiekowe dęby i lipy. Sapiehowie mieli tradycję, by po narodzinach każdego męskiego potomka, posadzić tutaj dąb, zaś po przyjściu na świat dziewczynki, sadzono tutaj lipę. Pod drzewami tymi po dziś dzień stoją kamienne płaskorzeźby z imionami urodzonych.

Zamek ograbiły wojska sowieckie w czasie II wojny światowej. Po jej zakończeniu przechodził przez ręce kilku właścicieli, aż w 1996 roku właścicielem zamku została Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Przeprowadzono prace renowacyjne, a we wnętrzach zamku dzisiaj funkcjonuje hotel i restauracja.

zamki-na-podkarpaciu-krasiczyn-19

Zwiedzanie zamku odbywa się wyłącznie z przewodnikiem

  • od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9 – 16 (wejścia o pełnych godzinach).
  • Bilety wstępu kosztują: normalny – 18zł (zwiedzanie zamku+park), ulgowy – 12zł.
  • Można także zakupić bilet-pakiet na zwiedzanie zamku wraz z lochami, wieżą zegarową: normalny – 25zł, ulgowy – 19zł.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Położony pięknie, na wzgórzu, otoczony parkiem, z widokiem na miasto Przemyśl… Choć pierwszy zamek w tym miejscu powstał jeszcze w XIV wieku, to jednak to, co możemy podziwiać dzisiaj jest efektem przebudowy zamku w XVII wieku. Zamek w Przemyślu nazywany jest kazimierzowskim nie bez powodu. Właścicielem zamku był bowiem sam król Kazimierz Wielki. To on, zgodnie ze słynnym powiedzeniem “Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną” zmienił drewniane zabudowania tutejszego zamku na murowany zamek. Co ciekawe, swego czasu istniały plany przebudowy zamku na taki, który stylem i estetyką dorównywałby pięknemu Krasiczynowi. Choć nie udało się tego osiągnąć, zbudowano wtedy 2 baszty z ozdrobnymi attykami, które nadały charakteru temu miejscu. Wielokrotne przebudowy, ale także zniszczenia sprawiły, że zamek wielokrotnie zmieniał swój wygląd i charakter. Zdewastowany wojnami i czasem zamek próbowano uporządkować w XVIII wieku, kiedy to starostą przemyskim był Stanisław Antoni Poniatowski, późniejszy król Polski.

zamki-na-podkarpaciu-przemysl-3

Dopiero w XX wieku odrestaurowano sporą część zamku, która miała przypominać o swojej bogatej historii – tak samego zamku, jak i Przemyśla. Oficjalne otwarcie zamku miało miejsce w 2013 roku, kiedy to wystawiono tutaj spektakl. Zamek w Przemyślu jest obecnie siedzibą Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

zamek-w-przemyslu

Zwiedzanie zamku w Przemyślu jest możliwe, ze świątecznymi wyjątkami, przez cały rok. 

Zwiedzanie zamku:

  • 1.kwietnia – 30.września – zamek otwarty dla zwiedzających w godz. 10 – 18.
  • 1.października – 31.marca – zamek otwarty dla zwiedzających w godz. 10 – 16.
  • Koszt biletu wstępu to 8zł – bilet normalny i 5zł bilet ulgowy.

Będąc w Przemyślu na zamku, nie zapomnij zwiedzić także obiektów tzw. Linii Mołotowa, pochodzących z II wojny światowej. Niezwykle ciekawe miejsca udostępnione dla turystów.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Zamek Kamieniec znajduje się dzisiaj na pograniczu Odrzykonia i Korczyny, a pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą jeszcze z połowy XIV wieku. Wiąże się jednak z nim bardzo ciekawa historia. Zamek swego czasu był podzielony, jego część należała do rodu Firlejów, druga zaś część przypadka w posiadanie rodu Skotnickich. Właściciele zamku toczyli między sobą spory, m.in. o korzystanie z zamkowej studni, o wycięcie drzew. Długo nie mogli oni dojść do porozumienia, a nawet najmniejsza drobnostka prowadziła do kłótni między właścicielami. Doszło do tego, że Skotnicki, w zemście za dokuczanie sąsiada, w czasie remontu zamku, przebudował część swojego dachu w ten sposób, by odprowadzał wodę deszczową na część Firlejów. Jak można się spodziewać, doprowadziło to do kolejnych zatargów między właścicielami zamku, które trwały wiele lat.

zamki-na-podkarpaciu-odrzykon-5

Choć Zamek Kamieniec nie jest w Polsce znany bezpośrednio, tak naprawdę każdy z nas kiedyś o nim, nieświadomie, słyszał. Bowiem to właśnie zatarg między Skotnickim i Firlejem był inspiracją do napisania słynnej “Zemsty” Aleksandra Fredry! Dlaczego? Otóż Aleksander Fredro dostał połowę zamku w posagu od swojej małżonki. Stając się właścicielem i spadkobiercą zamczyska, dotarł do dokumentów procesowych z zatargu Skotnickich i Firlejów. I to właśnie ten konflikt Fredro opisał w “Zemście”!

zamki-na-podkarpaciu-odrzykon-3

Zamek w Odrzykoniu mocno ucierpiał w czasie Potopu Szwedzkiego i mimo wielu prób przywrócenia dawnej świetności, jest dzisiaj ruiną malowniczo położoną na wzgórzu.

Zamek jest dostępny dla zwiedzających:

  • od połowy kwietnia do końca września w godz. 9:30 – 18:30. Niestety poza tymi miesiącami, ze względu na trudne warunki pogodowe i prowadzone zimą prace konserwatorskie, zamek nie jest otwarty dla turystów indywidualnych.
  • Koszt biletu wstępu bez przewodnika to 9zł za osobę. Na zamku można także organizować zajęcia kreatywne lub ogniska grupowe – za dodatkową opłatą.

Z Zamku Kamieniec blisko jest do Rezerwatu “Prządki” – nie zapomnij odwiedzić będąc w okolicy.

Zamek w Sanoku

Choć sam Sanok i zabudowania na tutejszym wzgórzu zamkowym były wzmiankowane już wcześniej, rozkwit Sanoka i tutejszego zamku datuje się na XVI wiek. Wtedy to na polecenie królowej Bony zamek przebudowano na styl renesansowy. To wtedy zbudowano tutaj potężny budynek mieszkalny, łaźnię królewską, studnię czy zabudowania gospodarcze. Choć sama królowa Bona nigdy nie zaszczyciła zamku swoją obecnością, wyglądał ponoć imponująco i gotowy był na przyjmowanie wysokich dostojników. Do tego wspaniałe położenie na wzgórzu, z rzeką San u swych stóp…

zamki-na-podkarpaciu-sanok-2

Niestety zamku w Sanoku nie ominęły burzliwe wydarzenia. Najpierw zabory i działalność wojsk austrackich, później I i II wojna światowa, na zawsze zmieniły wygląd zamku. Zniszczeniu uległa brama i wiele tutejszych zabudowań.

Dzisiejszy budynek zamku w Sanoku zawdzięczać możemy głównie pracom renowacyjnym, dzięki którym próbowano odbudować zamek w stylu renesansowym. Zamek w Sanoku jest dzisiaj siedzibą Muzeum Historycznego, we wnętrzach którego znajdują się wspaniałe wystawy. Obok wyjątkowej wystawy sztuki cerkiewnej czy zbrojowni, zdecydowanie najciekawsza jest wspaniała wystawa kolekcji Zdzisława Beksińskiego! Artysta zapisał swoje dzieła w testamencie właśnie Muzeum Historycznemu w Sanoku, dzięki czemu możesz podziwiać tutaj jego najsłynniejsze dzieła, jest ich tutaj aż 600! Jeśli będziesz w okolicy zwiedzać zamki na Podkarpaciu, ten w Sanoku warto odwiedzić przede wszystkim dla wspaniałej wystawy Beksińskiego!

zamki-na-podkarpaciu-sanok-9

Zwiedzanie zamku w Sanoku:

  • 1.kwietnia – 31.października: wtorek-sobota od godz. 9 do 17, poniedziałki godz. 8-12. 
  • 1.listopada – 31.marca: wtorek i środa od godz. 9 do 17, czwartek – niedziela godz. 9-15, poniedziałki godz. 8-12. 
  • Bilety wstępu: dorośli – 18zł, ulgowy – 13zł, rodzinny – 48zł. W cenie biletu zawarte jest zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych.

Z Zamku w Sanoku blisko jest do pięknych ruin Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Magiczne miejsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy. 

Zamek Sobień

Jadąc w Bieszczady, warto nieco zboczyć z trasy i zatrzymać się przy wzgórzu Sobień, na którym znajdują się ruiny tutejszego zamku. Choć sam zamek nie jest dziś zbyt dobrze zachowany, przywołuje wyobrażenia o czasach swojej świetności. Do tego gwarantuje przepiękne widoki na dolinę Sanu, którą widać ze szczytu zamku. Widać stąd bowiem przepiękne zakole Sanu wraz z okolicznymi łąkami.

Ponoć gród istniał tutaj jeszcze w XIII wieku, zaś nieco później powstały tutaj drewniane zabudowania otoczone kamiennym murem z basztą. Ruiny, które zachowały się po dziś dzień są fragmentami zbudowanymi jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Końcem XIV wieku zamek Sobień został nadany rodowi Kmitów, którzy mimo, iż rozbudowali zamek, nie zagrzali tutaj miejsca zbyt długo.

zamki-na-podkarpaciu-sobien-3

Zamek został mocno zniszczony, ostatecznie zaś Kmitowie w 1472 roku przenieśli się do zamku w Lesku. Wtedy to Sobień zaczął podupadać i stracił na znaczeniu. Niezamieszkany jest więc od XVI wieku i od tej pory popada w ruinę, którą możemy dzisiaj oglądać. Wojny, bitwy, burzliwa historia Polski nie oszczędziły zamku Sobień. Do tego w 1914 roku wojska austriackie postawiły na wzgórzu zamkowym swoje armaty, które dopełniły tutejszych zniszczeń i nigdy już nie odzyskał swojej świetności. Będąc jednak tutaj, podróżni często zastanawiają się, przez co przeszły tutejsze mury i jaką kryją one historię…

zamki-na-podkarpaciu-sobien-5

Wstęp do zamku Sobień jest darmowy, zamek możesz zwiedzać całą dobę. U stóp wzgórza Sobień znajduje się parking, na którym można zostawić samochód, dalej zaś trzeba iść pieszo. Wędrówka przez las zajmuje ok. 10 minut, aż dochodzi się do drewnianych schodów prowadzących do zamku. W wilgotne dni warto mieć lepsze obuwie, gdyż bywa tutaj ślisko. Warto odwiedzić Sobień nie tylko dla samych ruin, ale także dla wspaniałego widoku na San!

Zamki na Podkarpaciu – garść informacji praktycznych

Zamki na Podkarpaciu – Mapa

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie zamki, które zostały wyżej opisane. Dzięki temu łatwiej zorientujesz się jak są one zlokalizowane.

Zamki na Podkarpaciu – latanie dronem

Podczas zwiedzania zamków na Podkarpaciu, ale także jakichkolwiek zabytków, warto pamiętać o obowiązujących zasadach w przypadku latania dronem. Jeśli posiadasz drona i chcesz zrobić fotografie z lotu ptaka, nie zapomnij, prócz ogólnych przepisów, sprawdzić także tych obowiązujących w konkretnych miejscach. Pamiętać należy o licencji na latanie dronem, a także o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia. Nigdy nie lataj dronem bez wcześniejszej zgody na takie loty.

zamki-na-podkarpaciu-lancut-21

Z racji tego, że większość zamków pokazujemy Ci także z lotu ptaka, postanowiliśmy zawrzeć tutaj mały poradnik, jak wygląda kwestia latania dronem w wyżej opisanych zamkach. Poniżej spisaliśmy listę zamków, w których lataliśmy i krótkie wskazówki, jak wyglądało latanie dronem od strony formalnej.

  • Łańcut – Wymagana zgoda od Dyrektora Zamku w Łańcucie. W razie uzyskania takiej zgody, podpisywana jest umowa. Wymagana jest licencja na latanie dronem oraz ubezpieczenie OC.
  • Rzeszów – Wymagana jest zgoda Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
  • Przecław – Wymagane uzyskanie zgody na lot u zarządcy/właściciela zamku. Wymagane uzyskanie zgody na lot od zarządcy przestrzeni powietrznej lotniska w Mielcu.
  • Baranów Sandomierski – wymagane jest podpisanie oświadczenia o ponoszeniu odpowiedzialności w razie wypadku. Wymagana jest licencja na latanie dronem oraz ubezpieczenie OC.
  • Fredropol – Należy poinformować Straż Graniczną o odbywaniu lotów.
  • Krasiczyn – Wymagane jest podpisanie oświadczenia o ponoszeniu odpowiedzialności w razie wypadku. Wymagana jest licencja na latanie dronem oraz ubezpieczenie OC
  • Przemyśl – Należy poinformować administrację zamku o wykonaniu lotu. Należy poinformować Straż Graniczną o odbywaniu lotów.
  • Odrzykoń – Możliwe latanie dronem.
  • Sanok – Wymagana jest zgoda dyrekcji Muzeum Historycznego.
  • Sobień – Możliwe latanie dronem.
zamek-w-odrzykoniu

Zamki na Podkarpaciu – Zwiedzanie z dziećmi

Zamki na Podkarpaciu na pewno będą ciekawym miejscem nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych młodszych. Wiele z zamków oferuje z resztą atrakcje dla dzieci, jak warsztaty artystyczne, wizualizacje multimedialne, a nawet możliwość zmierzenia strojów stylizowanych na dawne stroje mieszkańców zamków czy zapalenia ogniska na terenie zamkowego dziedzińca, jak np. w Zamku Kamieniec. Prócz samych zamków, dookoła także bardzo często znajdują się piękne parki, w których można wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Warto pamiętać także, że szereg hoteli i pensjonatów w pobliżu daje możliwość wykorzystania Bonu Turystycznego.

zamek-lancut

Wpis ten powstał w ramach konkursu Turystyczne Mistrzostwa Blogerów organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, w którym reprezentujemy Województwo Podkarpackie. W trakcie zbierania materiałów i tworzenia tego wpisu otrzymaliśmy ogromne wsparcie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także pracowników opisanych Zamków, za co chcieliśmy z całego serca podziękować.dd

Zobacz nasz film o Województwie Podkarpackim!

Jeśli zainteresowały Cię zamki na Podkarpaciu i ten wpis, udostępnij go dalej, by mógł dotrzeć do innych zainteresowanych tematem. Pomóżmy razem promować Podkarpackie!

Podkarpacie noclegi

Zobacz gdzie możesz nocować wybierając się na Podkarpacie! Niektóre z wyżej opisywanych zamków są hotelami!



Booking.com

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ?

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Właśnie bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, w których reprezentujemy województwo podkarpackie. Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook, gdzie publikować będziemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
  • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie także wpis o Opuszczonych Wioskach w Bieszczadach, który opowiada o podkarpackich tajemnicach i wysiedleniach tych terenów.
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciu, nie zapomnij go oglądnąć!
  • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

63 komentarze

Irena-Hooltaye w podrozy 29 października, 2020 - 2:59 pm

Nie znam tych zamków w sensie, że byłam, zwiedziłam.
Każdy je zna z książek, historii , filmów.
Cudowna relacja.
Nie wiem, kiedy je zobaczę.
Przepięknie przygotowane 10 zamków do zwiedzania, przez Was. Pięknie przedstawione.
Jestem zachwycona i drukuje listę.
Oby jak najszybciej można było tę podróż zrealizować.
Jestem dla Was pełna podziwu.
Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2020 - 7:14 pm

Wiele z nich jest znanych, ale znalazły się tu też takie, o których bardzo mało się słyszy i wie 🙂 Mamy nadzieję, że kiedyś je odwiedzisz – jeśli nie wszystkie to chociaż kilka z nich. Drukuj więc listę na przyszłość i planuj na kiedyś podróż śladami zamków na Podkarpaciu! 🙂
Dziękujemy Irenko i ściskamy mocno!

Odpowiedz
Nieustanne Wędrowanie 29 października, 2020 - 4:39 pm

Uwielbiam Waszego bloga i sposób, w jaki prezentujecie historię ?

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2020 - 7:12 pm

Bardzo nam miło! 🙂 Prócz podróży tło historyczne się tutaj zawsze znajdzie, czym bez tego byłoby zwiedzanie! 🙂

Odpowiedz
Michał Golla 30 października, 2020 - 1:10 am

Wiem, że to pewnie niezgodne z opinią większości, się najbardziej spodobał mi się w recenzji zamek Fredrów w Kamieniec. A to dlatego, że uwielbiam przy lub w takich budowlach biwakować.

Podziwiam też jak porządnie odrobiłaś zadanie domowe I z jakimi szczegółami opisałaś z wszystkie zamki.

Od siebie dodam, że nigdy w żadnym zamku na Podkarpaciu nie byłem, za to Szlak Orlich Gniazd zaliczyłem 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 31 października, 2020 - 6:46 pm

W takim razie teraz na Ciebie czekają zamki na Podkarpaciu! 🙂 I jesteśmy pewni, że Ci się spodobają. My mamy słabość do zamku Kamieniec, bo jest tuż obok naszego rodzinnego miasta i jeździmy tam regularnie od dziecka aż po dziś dzień, czyli… to już 30 lat 🙂 Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
JolA 31 października, 2020 - 2:07 pm

Fantastycznie przedstawiliście te zamki. opisane krótko, ale bardzo intrygująco! Kilka z nich znam – byłam i zwiedzałam. Mnie osobiście urzekają wnętrza zamku w Łańcucie – lubię tam wracać i polecam każdemu! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 31 października, 2020 - 6:46 pm

Oj tak, wnętrza zamku w Łańcucie są zachwycające! I ile pięknych dzieł sztuki! Mamy nadzieję, że odwiedzisz kiedyś także te, których do tej pory nie odwiedziłaś! 🙂

Odpowiedz
Krystian 2 listopada, 2020 - 9:57 am

Ale macie rozmach! 😀 Chcieliśmy swojego czasu zrobić takie zestawienie dla Dolnego Śląska ale jak zaczęliśmy spisywać ile jest zamków to musieliśmy zmienić plany, ponieważ byśmy się nie wyrobili z materiałem 😀 Trzymamy kciuki za mistrzostwa bo prawdę mówiąc w specyficznym czasie dali Wam to zadanie.

Odpowiedz
rudeiczarne 5 listopada, 2020 - 11:11 am

Oj tak, czasy nie są łatwe, ale stawiliśmy temu czoło i udało się zebrać materiały 🙂 Nie było łatwo wybrać 10 zamków spośród wszystkich Podkarpackich, ale wybraliśmy te, które uważamy za najciekawsze i najbliższe naszemu sercu 🙂
Dzięki wielkie!

Odpowiedz
Dee 2 listopada, 2020 - 5:21 pm

Znakomite opracowanie, swietnie sie czyta. Byłam w większości tych zamków w czasach przedpotopowych czyli w czasach gdy nie było jeszcze aparatów cyfrowych i nie mam zdjeć, a jak ja nie mam zdjeć znaczy, że muszę wrócić. ? Poza Sanokiem, który właśnie dla Beksińskiego odwiedziłam w zeszłym roku. Szkoda, że mieszkam daleko, bo teraz w czasach zarazy na pewno bym jeździła.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 listopada, 2020 - 7:34 pm

Powiemy Ci, że tak bardzo na nowo doceniliśmy Podkarpacie w trakcie zbierania materiałów na Turystyczne Mistrzostwa Blogerów. Odkąd nie mieszkamy w Polsce, inaczej spoglądamy na takie miejsca, z większym sentymentem, z jakąś taką nostalgią. Te szlaki przemierzaliśmy w czasach przedpotopowych jak Ty – jako dzieciaki. A dzisiaj zupełnie inaczej je odbieramy, jakoś tak mocniej 🙂
Koniecznie się wybierz raz jeszcze, zamki na Podkarpaciu czekają! 🙂

Odpowiedz
niepoprawna_magda 2 listopada, 2020 - 6:41 pm

Dobra zwracam honor, jednak byłam na zamku Sobien?. Ale o tych, w okolicach Rzeszowa to tylko słyszałam tak więc trzeba będzie odwiedzić ??

Odpowiedz
rudeiczarne 2 listopada, 2020 - 7:32 pm

Nooo Kochana, to czeka Cię wycieczka przez zamki na Podkarpaciu! 🙂 A teraz jesienią są cudowne!

Odpowiedz
Bo szczęście to ciastki, czyli Panna Anna pisze 2 listopada, 2020 - 10:30 pm

Jak ja kocham zamki. Znaczy nie mogę powiedzieć, żebym widziała jakąś przeogromną ich liczbę… Jeszcze mniej zwiedziłam ich… wnętrz. Ale muszę przyznać, że te wszystkie opisane przez Was są… Przepiękne. Jednak coś jest w powiedzeniu, że cudze chwalicie, swego nie znacie. Człowiek zwiedza zamki głównie zagranicą, a tu proszę. Takie perełki w Polsce. Swoją drogą to jak tak czytałam ten Wasz wpis i przeglądam Wasze relacje na Instagramie to mam wrażenie, że Podkarpacie to taki trochę niedoceniany “turystycznie” region. Wiadomo, że góry i te “główne, turystyczne” miejsca są… Oblegane, ale jakoś tak mam wrażenie na podstawie obserwacji tego, co publikujecie, że… Takich perełek jest o wiele więcej. Ale to może nie tylko kwestia Podkarpacia, że często odwiedzamy te największe atrakcje z danego regionu, często pomijając te wydawałoby się… “mniej istotne”. A tu proszę. 🙂 Takie cuda.

Odpowiedz
rudeiczarne 5 listopada, 2020 - 11:55 am

To prawda, że Podkarpacie jest wciąż niedoceniane i każdy kojarzy je głównie z bieszczadzkimi połoninami, albo w ogóle myśli, że Podkarpacie to wyłącznie Bieszczady. Kochamy Bieszczady, ale najbardziej te poza szlakiem, jak np. wysiedlone wioski, w których jest jakaś nostalgia, wzruszenie, tyle historii. A całe Podkarpacie pełne jest wspaniałych miejsc, o których się zapomina. W tym także zamki, których jest tutaj naprawdę sporo – te, które opisaliśmy to zaledwie namiastka tego, co czeka na Podkarpaciu na odkrycie.
Mamy nadzieję, że przyjedziesz kiedyś na Podkarpacie i dasz się ponieść tutejszym tajemnicom, które czekają na odkrycie!
Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
polegytravels 4 listopada, 2020 - 8:34 am

Chociaż uwielbiamy zwiedzać zamki to niestety nie widzieliśmy jeszcze żadnego na Podkarpaciu. Jestem zachwycona zdjęciami, szczególnie tymi z drona ? Nie miałam pojęcia, że akurat w okolicach tych zamków są takie ograniczenia jeśli chodzi o latanie. Tym większy podziw dla was, że udało wam się to zorganizować ?

Odpowiedz
rudeiczarne 5 listopada, 2020 - 11:57 am

W Polsce prawo dotyczące latania dronem generalnie jest dość restrykcyjne, ale ma to swoje plusy 🙂 I zawsze staramy się mieć wszystkie pozwolenia i wszystko załatwione od strony formalnej. A zamki na Podkarpaciu czekają na odkrycie przez Was – każdy ma niesamowitą historię i zachwyca w zupełnie inny sposób 🙂

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 4 listopada, 2020 - 3:04 pm

Wiele z tych zamków widziałam dawno temu jako dziecko, w tym roku zajrzeliśmy do Baranowa – robi wrażenie . Jeszcze Krasiczyn bym chciała kiedyś zobaczyć – wygląda pięknie …… co by jednak nie powiedzieć o Podkarpaciu – góry tu są i tak najpiękniejsze …..

Odpowiedz
rudeiczarne 5 listopada, 2020 - 11:58 am

Na Podkarpaciu wszystko jest piękne! 🙂 I naprawdę jest tutaj tyle do zobaczenia, że nie sposób się nudzić 🙂 a Krasiczyn musicie koniecznie zobaczyć – dla nas bardzo sentymentalne miejsce, bo jeździmy tam od dziecka regularnie – nigdy nie przestało nas zachwycać 🙂

Odpowiedz
Słodki_Szlakiem 5 listopada, 2020 - 1:42 pm

Z racji bliskości do Podkarpacia to znam te zamki i widziałem na żywo i faktycznie cudowne są. Ale w Przecławiu już nie byłem dawno bo przy naszej ostatniej wizycie nie było tam restauracji. A szkoda bo zawsze lubimy podczas wędrówek wypić dobrą kawę czy skubnąć jakieś ciacho ;).
P.S. W Łańcucie zwiedzając sale zamkowe nadal trzeba chodzić w chamskich filcowych papuciach? 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 7 listopada, 2020 - 8:36 pm

a to w takim razie na pewno warto wrócić, wiele się pozmieniało 🙂
W Łańcucie od zawsze trzeba chodzić w papuciach ze względu na zabytkowe podłogi, które robią ogromne wrażenie 🙂

Odpowiedz
Olga 5 listopada, 2020 - 2:55 pm

W przyszłym roku na pewno zaplanuję wyjazd na Podkarpacie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 7 listopada, 2020 - 8:34 pm

Trzymamy mocno za słowo! 🙂 Atrakcji tutaj nie brakuje!

Odpowiedz
Magda 7 listopada, 2020 - 6:59 pm

Potężna dawka informacji i inspiracji. Zamki w Polsce są moim zdaniem wyjątkowe!

Odpowiedz
rudeiczarne 7 listopada, 2020 - 8:34 pm

A zamki na Podkarpaciu szczególnie – nie zapomnij ich odwiedzić w podróży 🙂

Odpowiedz
Anna z Wychowanie to przygoda 7 listopada, 2020 - 8:41 pm

Chyba najbardziej urzekł mnie Zamek w Baranowie Sandomierskim, wydaje mi sie, ze ma niesamowita atmosferę. Nie znam Podkarpacia, duży błąd. Film jest świetny, wspaniała wizytówka promocyjna dla Waszego regionu. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:20 pm

Dziękujemy bardzo! Zamek w Baranowie Sandomierskim jest piękny, warto także pospacerować dookoła zamku albo skosztować pyszności w tutejszej restauracji ?

Odpowiedz
Miye 8 listopada, 2020 - 11:24 pm

Bardzo lubię zwiedzać zamki i mam nadzieję, że na wiosnę znowu będzie to możliwe.

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:19 pm

Trzymamy mocno kciuki, byś mogła ruszyć na Podkarpacie, tutaj jest magia! ?

Odpowiedz
Szlak Za Szlakiem 9 listopada, 2020 - 10:51 am

Świetny wpis. Nie zdawałam sobie sprawy, że rejon ten jest tak bogaty w piękne zamki. Kolejna inspiracja na wędrówki. Bardzo dziękuję za konkretną dawkę przydatnych wiadomości, pozdrawiam 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:18 pm

Bardzo dziękujemy za ciepłe słowa! Trzymamy kciuki za Twoją podkarpacką przygodę, podążaj szlakiem zamkow na Podkarpaciu, bo naprawdę warto! ?

Odpowiedz
Ania | born2travel 9 listopada, 2020 - 11:09 am

Cudowne te zamki, żadnego z nich jeszcze nie widziałam na żywo! Wasz wpis to kawał dobrej roboty – przepiękne zdjęcia i bardzo ciekawie opisana historia. Tyle miejsc w samej Polsce jest do odkrycia, że aż chce się znów spakować walizki i wyruszyć w podróż… Oby jak najszybciej stało się to możliwe. Dopisuję zamki na Podkarpaciu do mojej listy “must see”! ?

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:18 pm

Koniecznie, bo zamki na Podkarpaciu są tego warte! ? Mamy nadzieję, że ten wpis posłuży Ci w przyszłości jako inspiracja i mały przewodnik w czasie Twojej własnej podróży przez Podkarpacie ? dziękujemy!

Odpowiedz
Wypisz Wymaluj Podróż 9 listopada, 2020 - 11:36 am

Pięknie to zrobiliście, do tej pory Podkarpacie w ogóle nie kojarzyło nam się z zamkami 🙂 Pisałam już na Instagramie, ale powtórzę i tutaj. Wybraliście bardzo ambitne tematy, film jest mega profesjonalny, do tego byłam przekonana, że na czas Mistrzostw mieliście urlop. Naprawdę podziwiam za poświęcenie! Plus w niełatwych czasach przyszło Wam tworzyć. Gratulujemy już teraz i trzymamy kciuki za wyniki konkursu!

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:16 pm

Oj nie, na całe mistrzostwa wzięliśmy jedynie 3 dni urlopu, resztę musieliśmy kombinować w weekendy albo raniutko przed pracą. Nie mogliśmy sobie pozwolić na tyle urlopu, ale i tak udało się pozbierać bardzo dużo materiału. Myślimy, że niebawem powstaną z tego kolejne posty – już nie konkursowe, ale na pewno ciekawe i może przydadzą się komuś w przyszłości ? dziękujemy bardzo za tyle ciepłych słów! Włożyliśmy w tą pracę całe swoje serducha i mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy Podkarpacia!

Odpowiedz
Martynosia 9 listopada, 2020 - 12:22 pm

Bardzo fajny wpis – rzetelny i wyczerpujący. I oczywiście świetne zdjęcia, również te z drona. Nie wiedziałam, że w Polsce trzeba mieć tyle pozwoleń, aby sobie polatać, no ale to może zależy od wielkości drona?
Ostatnio oglądałam wiele z tych zamków w programie Polska z góry – zamki, dworki, pałace i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem jak wiele pięknych zamków jest w Polsce. Cieszy również fakt że wiele z nich zostało pięknie odrestaurowanych. Smuci z kolei skomplikowana historia Polski i fakt, że wiele z nich zostało rozgrabionych po II wś.

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:14 pm

Oj tak, niestety wiele zamków zostało rozgrabionych, zniszczonych, niektóre zniknęły z mapy Polski, a jeszcze inne popadają w ruinę i nikt się nimi nie zajmuje… Ale jak widzisz te podkarpackie mają się całkiem dobrze, a w większości nawet bardzo dobrze ?

Odpowiedz
Ania 9 listopada, 2020 - 1:55 pm

Jakoś zamki nigdy mnie nie fascynowały, chociaż cenię sobie wspomnienie nocowania w Zamku Czocha. Teraz jak jeździmy, to jednak mimochodem patrzę na zamki, ale druga część naszego duetu zdecydowanie nie może się wtedy skupić na drodze i podgląda mury ?

Odpowiedz
rudeiczarne 9 listopada, 2020 - 10:12 pm

Czyli druga część duetu zdecydowanie za zamkami przepada ?

Odpowiedz
Martyna Soul 10 listopada, 2020 - 8:12 pm

Ile zamków? Szok. Ostatnio zwiedzałam zamki i pałace Dolnego Śląska. Polecam.

Odpowiedz
rudeiczarne 14 listopada, 2020 - 10:19 am

Wybierzemy się kiedyś i tam, póki co przemierzamy rodzinne Podkarpacie 🙂

Odpowiedz
Grzesiek 11 listopada, 2020 - 12:30 pm

Ładne te podkarpacki zamki. Fajnie, że w dużej część jest co oglądać poza ruinami, jak to często ma miejsce wśród Warowni Jurajskich.

Odpowiedz
rudeiczarne 14 listopada, 2020 - 10:19 am

Na Podkarpaciu większość to dzisiaj bardzo zadbane zamki, które przeszły gruntowne renowacje. Choć i ruiny mają pewną magię, pozwalają zadziałać wyobraźni 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 14 listopada, 2020 - 10:42 am

Jak człowiek myśli o zwiedzaniu zamków to pierwsze co mu przychodzi do głowy to Szkocja, Irlandia, Niemcy.. a tu proszę, takie perełki w naszym pięknym, kraju. Nic tylko pakować plecak i ruszać w Podkarpackie 🙂 Podobno Ryanair zgarnął 30 milionów za promocję regionu. Chyba musicie wystawić fakturę 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 16 listopada, 2020 - 9:35 am

Haha wszystko dla Ryanaira 🙂 A nam dawno tyle przyjemności nie sprawiło promowanie jakiegoś miejsca, bo akurat z Podkarpacia oboje pochodzimy, więc wróciliśmy na szlaki znane nam z dzieciństwa i młodzieńczych lat 🙂 Widzisz, w Polsce i na Podkarpaciu też są wspaniałe zamki!

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 15 listopada, 2020 - 6:47 pm

Wcześniej nie wiedziałam, że aż tyle pięknych zamków znajduje się na Podkarpaciu. Mam nadzieję, że na wiosnę uda mi się tam dojechać. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 listopada, 2020 - 9:36 am

Trzymamy mocno kciuki, bo naprawdę warto 🙂

Odpowiedz
Zastrzyk inspiracji 16 listopada, 2020 - 7:48 am

I niech mi ktoś teraz powie, że Polska nie jest piękna… Niesamowite są te wszystkie zamki, robią ogromne wrażenie. Ja byłam w tym w Łańcucie i jestem pod ogromnym wrażeniem 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 listopada, 2020 - 9:37 am

W Łańcucie jest rzeczywiście wyjątkowy i nigdy nie zapomina się zwiedzania w charakterystycznych kapciach 🙂 Polecamy także pozostałe 9, każdy jedyny w swoim rodzaju 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 16 listopada, 2020 - 12:24 pm

Wow! Ale się najeździliście i jaki zacny temat! Widać, dużo pięknej pracy włożyliście – super! Jejciu, jaka Polska jest piękna, tak piękna przyroda, bogata historia z tymi zamkami! Nie pamiętam, abym odwiedziła którykolwiek z nich, hmm, ale mam nadzieję, że kiedyś przy okazji wakacji w Polsce trochę z synkiem ponadrabiamy. W ogóle piękne kolory zdjęć 🙂

Odpowiedz
ValdiTravel 19 listopada, 2020 - 2:34 pm

Bardzo wartościowy materiał! Aż żal bierze że tak wspaniałe zamki były tak niszczone. Ale na to nic się nie poradzi chyba… Ps dobrze że nie mam aż tak dobrego tj latającego wysoko drona i nie będę musiał prosić o zgodę ?

Odpowiedz
Maciek 20 listopada, 2020 - 5:01 pm

KOCHAM ZAMEK KAMIENIEC W ODRZYKONIU, dziękuję, że mi go pokazaliście! Muszę tam jechać 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 30 listopada, 2020 - 11:39 am

to nic tylko ruszać w drogę! Zamki na Podkarpaciu i Zamek Kamieniec czekają 🙂

Odpowiedz
Magda z SilverMint 20 listopada, 2020 - 6:28 pm

Mega rzetelny, przydatny, wzorcowy wpis. Tej części Polski zupełnie nie znam. Tzn znam nazwy i trochę “teorii” ale bardzo bym chciała ruszyć Waszym szlakiem. Życzę powodzenia, w Mistrzostwach!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 listopada, 2020 - 11:39 am

Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że mogliśmy Ci przybliżyć województwo podkarpackie 🙂

Odpowiedz
Irek 4 grudnia, 2020 - 9:36 am

Zapytam, a czemu nie ma na liście Sieniawy?

Odpowiedz
rudeiczarne 4 grudnia, 2020 - 1:27 pm

Bo w Sieniawie jest pałac, a ten wpis traktuje o zamkach 🙂

Odpowiedz
ToTemat 19 lutego, 2021 - 7:24 am

Zamek Krasiczyn jest przepiękny, szkoda że tak stosunkowo mało znany i na tle innych nie tak gęsto odwiedzany. Już przed wjazdem do niego robi wrażenie architektonicznie, nietypowy w zdobieniach jak i ogólnej bryle. Jeśli ktoś się zastanawia czy warto go zwiedzić to śmiało mogę powiedzieć że tak, choć jeden raz. Za dużo tam nie ma zwiedzania jako różne elementy to więc powinien być tylko punkt wyprawy na dzień.

Odpowiedz
Magdalena 29 stycznia, 2022 - 9:43 am

A ja chciałam wszystkim polecić północne strony Podkarpacia, a mianowicie Tarnobrzeg i piękny zamek w Dzikowie. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Jego historia jest niesamowita, a zamek przepiękny.
Zwiedzanie Dzikowa można połączyć z wyjazdem do Baranowa i Sandomierza.
Poza tym w Tarnobrzegu, na terenach parku zamkowego, jest jeszcze muzeum przyrodnicze i nieco dalej muzeum siarki.

Odpowiedz
Katarzyna 12 maja, 2022 - 12:08 pm

Zabrakło niestety informacji o pięknym zamku w Dzikowie w Tarnobrzegu wraz z otaczającym go parkiem i klasztorem oo. Dominikanów w niedalekiej odległości.

Odpowiedz
rudeiczarne 22 maja, 2022 - 7:31 pm

Nie ma tutaj wszystkich podkarpackich zamków, a te wybrane przez nas 🙂

Odpowiedz
Karolina 19 stycznia, 2024 - 8:52 pm

Zawsze uwielbiałam zwiedzać zamki. W Malborku poznałam swojego męża 🙂 . Gdy urodziły się dzieci, musiałam porzucić na chwilę swoją “zamkową” pasję! Teraz czuję, że znowu mogę ruszyć… tym razem na PODKARPACIE! Mega dziękuję za inspiracje.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej