atrakcje-Dubaju

Atrakcje Dubaju – Co zobaczyć w Dubaju

przez Rudeiczarne Travel Blog

Nie da się ukryć, że głównym powodem, dla którego większość turystów odwiedza Zjednoczone Emiraty Arabskie jest Dubaj – wielka metropolia, która każdemu kojarzy się z nowoczesnością i rozmachem. Atrakcje Dubaju przyciągają wielu, ale zwiedzanie tego miasta trzeba dobrze zaplanować – miasto jest bowiem potężne, a atrakcje porozrzucone po jego ogromnej powierzchni.

atrakcje-Dubaju

Zastanawiasz się co zobaczyć w Dubaju i jak zaplanować swoje zwiedzanie tego miasta? W odpowiedzi na to pytanie powstał ten właśnie wpis. Poznaj najciekawsze atrakcje Dubaju i przekonaj się, jak zorganizować zwiedzanie tego miasta. Poniżej znajdziesz całą listę miejsc w Dubaju dokładnie w takiej kolejności, w jakiej sami zwiedzaliśmy mając tam 2 dni. Na samym końcu wpisu znajdziesz zaś mapę atrakcji, dzięki czemu łatwiej będzie Ci nawigować się po Dubaju. Ruszamy wspólnie odkrywać atrakcje Dubaju!

Atrakcje Dubaju – Metropolia pośrodku pustyni

Choć większości Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się przede wszystkim z Dubajem, to nie Dubaj jest stolicą państwa ZEA. Jest nią Abu Dhabi. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie Dubaj jest najbardziej zaludnioną metropolią i stolicą emiratu o tej samej nazwie – drugiego pod względem wielkości emiratu ZEA. Choć niemal każdemu z nas miasto to kojarzy się z nowoczesnością, jego historia sięga 3000r. p.n.e., epoki brązu, której ślady znaleziono w Dubaju. Od wieków miejsce to jest ważnym punktem i portem na szlakach handlowych, gdzie handlowano perłami, rybami, łodziami czy też koralem. I choć miasto to ma wielowiekową historię, to wiek XX sprawił, że Dubaj na zawsze zmienił swoje oblicze i stał się jednym z najnowocześniejszych metropolii świata. Miastem, które powstało na pustyni pośrodku niczego. Dubaj jednak udowodnił, że nawet na pustyni można stworzyć coś wyjątkowego, w tym wiele ciekawych budynków, które stoją na pierwszych miejscach rankingów “naj”. Atrakcje Dubaju są niezwykle ciekawe i nie brakuje ich tutaj – zdecydowanie jest co robić!

dubaj-co-zobaczyc

Nie da się ukryć, że wielkim impulsem do rozrostu Dubaju (i nie tylko tego miasta w ZEA) było zjednoczenie emiratów, ale także przede wszystkim odkrycie złóż ropy naftowej. Wydawać by się więc mogło, że Dubaj – nowoczesny, potężny, miejsce, w którym czuć fortunę na każdym kroku – powstał właśnie dzięki ropie naftowej. W rzeczywistości jednak naftową potęgą w ZEA jest stolica – Abu Dhabi, która wciąż poszczycić się może bogatymi złożami ropy naftowej. Niestety złoża Dubaju dzisiaj zostały niemal wyczerpane, a wydobycie ropy naftowej w emiracie Dubaju stanowi zaledwie 6% PKB. Z czego więc czerpie dzisiaj Dubaj? Głównie z turystyki i inwestycji – nie powinno więc dziwić, że powstaje tutaj tyle “naj”, które co roku przyciągają coraz większą ilość turystów.

Malta-przewodnik

Dlaczego i co warto zobaczyć w Dubaju? Jakie atrakcje Dubaju warto odwiedzić, a które można sobie odpuścić? Ile może kosztować zwiedzanie Dubaju? O tym i wiele więcej znajdziesz w tym właśnie wpisie. Ruszamy na zwiedzanie Dubaju – poznajmy razem atrakcje Dubaju!

Dubaj – co zobaczyć – atrakcje Dubaju

Old Dubai i Deira – stary Dubaj

Swoje zwiedzanie Dubaju zaczęliśmy celowo od starej części Dubaju, w którym można zaznać więcej historii i tradycji. Dopieto drugiego dnia dotarliśmy do Downtown i nowoczesnej części tego miasta, która nieco bardziej przytłacza. Jeśli szukasz serca i autentycznego Dubaju, nie tego stworzonego w ostatnich latach, rusz najpierw na odkrywanie Starego Dubaju. Nie pożałujesz. Bur Dubai i Deira to dzielnice Dubaju znajdujące się po obu stronach Dubai Creek – kanału. Swój tradycyjny wygląd i zabudowania zawdzięczają tutejszym targom, pomiędzy które wciśnięte są stare meczety, a w uliczkach unosi się piękny zapach przypraw, w tym przede wszystkim szafranu.

atrakcje-Dubaju

To inny świat od tego, który oferuje nowoczesny Dubaj. I zdecydowanie warto tutaj pospacerować, zagubić się w wąskich uliczkach tętniących życiem, handlem i tradycją. Dotrzesz tutaj bez problemu metrem na stację Al Ghubaiba, dalej zaś daj się ponieść swoim nogom. Jeśli zaś mieszkasz w dzielnicy Deira, co polecamy ze względu na znacznie niższe ceny niż w innych częściach Dubaju, możesz do souków przyjść pieszo w każdej chwili w zaledwie kilka chwil. Pośród targowisk, tradycyjnych souków znajdziesz także małe kawiarenki i knajpki, w których możesz spróbować lokalnych dań, ale także hinduskich, pakistańskich. W końcu Dubaj zamieszkany jest przez ogromną ilość ludzi tejże narodowości.

Ta część Dubaju jeszcze w latach 50 XX wieku była de facto rybacką osadą, której mieszkańcy trudnili się głównie handlem, wydobyciem pereł. Handel kwitł – z Dalekim Wschodem, z Indiami, ale także z Afryką. Kolejne lata to już dynamiczny rozwój Dubaju, droga ku nowoczesności i przesunięcie serca Dubaju w kierunku imponującego Downtown pełnego szklanych wieżowców. Ale dusza starego Dubaju jest i pozostanie właśnie tutaj.

Souq – atrakcje Dubaju

To właśnie po tej stronie Dubai Creek – nieopodal wybrzeża w dzielnicy Deira, znajdziesz tradycyjne souki i targowiska, które koniecznie musisz w Dubaju odwiedzić. To wycieczka przez tradycje, historię, morze zapachów, smaków, w którym warto się zatopić. Każda uliczka ma w zasadzie inne przeznaczenie – tak znajdziesz souk z przyprawami, souk z wyrobami ze złota, który cieszy się wielką popularnością wśród turystów, souk z tkaninami, dywanami, lampami i wiele więcej. Nie zdziw się, że na każdym kroku będziesz zaczepiany przez sprzedawców, którzy zrobią wiele, by zachęcić Cię do wejścia do ich sklepów. Ale nie robią tego w sposób nachalny – zawsze z uśmiechem i dobrym słowem. Jeśli chcesz kupić tradycyjne pamiątki z Dubaju, zdecydowanie warto przeznaczyć więcej czasu na spacer po Deira i tutejszych soukach.

atrakcje-Dubaju

Oczywiście nieodłącznym elementem zakupów w tej części miasta, z racji tradycji, jest targowanie się. Nie zdziw się więc, że sprzedawcy początkowo dadzą Ci bardzo wysokie ceny. A nuż ktoś się skusi i zapłaci więcej? W rzeczywistości targowanie się jest tutaj częścią kultury i ważnym elementem każdej transakcji. Nie krępuj się, tak to tutaj działa i targowanie się nie jest niczym nadzwyczajnym. Co warto przywieźć z Dubaju? Zdecydowanie daktyle, szafran, znajdziesz tu piękne arabskie lampy, wyjątkowe dywany, pufy, oryginalną biżuterię, tkaniny. Jest w czym wybierać i w co się zaopatrzyć, o ile masz na tyle miejsca w bagażu.

zwiedzanie-dubaju

Abra

Nie zapomnij przepłynąć się tradycyjnymi łódkami – abrami po Dubai Creek. Możesz wybrać się na półgodzinną wycieczkę abrą po Dubai Creek lub po prostu przeciąć Dubai Creek, by znaleźć się po drugiej stronie kanału. Druga opcja kosztuje zaledwie 1 AED od osoby, pierwsza zaś zależy od tego, ile osób zbierze się na pokład abry i jak długa ma być wycieczka. My ostatecznie płynęliśmy we dwójkę z panem kapitanem na 30-minutową wycieczkę i zapłaciliśmy 30 AED od osoby. Zdecydowanie warto. To nie tylko morska bryza i orzeźwienie na wodzie, ale przede wszystkim możliwość spojrzenia na starą część Dubaju z zupełnie innej perspektywy. Niesamowite, jak to miasto musiało się zmienić w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. I wciąż się zmienia, przez co nieco ulatuje atmosfera dawnego miasta opartego głównie na handlu i rybołóstwie.

abra-dubaj

Al Fahidi – co zobaczyć w Dubaju

Historyczna dzielnica Al Fahidi to coś, co bez wątpienia Cię zachwyci. Zaczyna się przy domu szejka Saeeda, a kończy przy brytyjskiej ambasadzie, przy której znajdziesz także Al Fahidi Historical – okolicę z tradycyjnymi zabudowaniami mieszczącymi ciekawe muzea związane z historią Dubaju. Zatop się jednak w całej Al Fahidi, która robi ogromne wrażenie. Owszem, dzielnica ta przeszła gruntowną renowację i wiele z tych budynków nie wygląda w 100% tak, jak oryginalnie przed remontem, ale idealnie oddaje klimat tego, jak kiedyć wyglądał Dubaj, zanim zmienił się w nowoczesną metropolię. Tutaj znajdziesz wiele sklepików z rękodziełem i pamiątkami, malutkich galerii sztuki, meczety wciśnięte pomiędzy budynki. A wszystko zostało zakryte płótnem tak, by można było spacerować w cieniu także w ciągu dnia.

co-zobaczyc-w-dubaju

To piękne uliczki z piaskowymi domostwami, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkali głównie poławiacze pereł, handlarze tkanin, rybacy. Miejsce z duszą, które cieszymy się, że zostało zachowane, by móc poczuć klimat arabskiej wioski rybackiej. Dzisiaj służy przede wszystkim turystom, ale tutaj jest dusza i niezwykły klimat, którego nie zaznasz w Downtown. Zatop się w wąskich uliczkach i zakamarkach i spróbuj sobie wyobrazić Dubaj kilkadziesiąt lat temu, gdy w zasadzie był pustynną wioską handlową. Jak bardzo zmienił swoje oblicze…

atrakcje-Dubaju

Jeśli oczekujesz, że miejsce to tętni życiem po zmroku – możesz się zdziwić. Byliśmy tutaj tak w ciągu dnia, jak i po zmroku, kiedy liczyliśmy na wiele smakowitych, arabskich knajpek i shishę. Niestety nie ma tutaj za wielkiego wyboru, jeśli chodzi o lokalną kuchnię i tu się troszkę zawiedliśmy. Dzielnica ta jest bardzo kameralna i spokojna, wręcz momentami wymarła po zmroku. Natomiast bez wątpienia pięknie wygląda skąpana w światłach latarni.

W Al Fahidi znajdziesz także Muzeum Dubaju, przedstawiające historię miasta. Niestety obecnie (marzec 2023) jest zamknięte, gdyż trwa tutaj remont.

dubai-museum

Muzeum przyszlosci – Museum of the Future

Budynek, który wyróżnia się już z oddali i nie bez powodu został wpisany przez National Geographic na listę 14 najpiękniejszych muzeów świata. Nie da się ukryć, że już z zewnątrz Muzeum Przyszłości robi ogromne wrażenie i nie da się obok niego przejść obojętnie. Muzeum jest stosunkowo nowe, otwarto je bowiem dopiero w 2022 roku i cieszy się sporą popularnością. Pokazuje ono jak społeczeństwo i świat mogą zmienić się w ciągu następnych lat wraz z rozwojem technologii i nauki. Obrazuje nieograniczone możliwości, jakie stoją przed światem i w jakim kierunku może pójść.

Fasada muzeum robi ogromne wrażenie – asymetryczny budynek ze stali i szkła pokryty został arabską kaligrafią. Ci, którzy znają arabski mogą tam wyczytać m.in. cytaty szejka Dubaju odnoszące się do przyszłości. W środku zaś można przeżyć podróż 50 lat do przodu obserwując, jakie możliwości czekają na świat – m.in. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zmianom klimatycznym, wykorzystaniu kosmosu. Przyznamy, że wydaje się, że jest to jedno z ciekawszych muzeów.

Uwaga! Jeśli planujesz zwiedzanie Muzeum Przyszłości w Dubaju, koniecznie kup swoje bilety z wyprzedzeniem. Muzeum cieszy się sporą popularnością, a ilość biletów jest ograniczona. Sami, chcąc kupić bilet tydzień przed przyjazdem – niestety nie mieliśmy już takiej możliwości – biletów już nie było. Dlatego też musieliśmy pocieszyć się spacerem dookoła Muzeum Przyszłości i wejściem do głównego hallu, a już to robi wrażenie. Bilety możesz kupić online na stronie Museum of the Futurekoszt biletu to 149 AED (dzieci do lat 4 wstęp wolny). Wejście na plac pod muzeum oraz do głównego hallu, przez który przechodzi korytarz prowadzący do metra – darmowy. Jako że sami nie mieliśmy szansy zwiedzić wystawy muzeum – trudno nam w 100% powiedzieć, czy warto. Wiemy jednak, że jeśli będziemy mieli szansę ponownie pojawić się w muzeum, na pewno będziemy chcieli zwiedzić Muzeum Przyszłości i zobaczyć tamtejsze wystawy.

atrakcje-Dubaju

Dubai Frame – atrakcje Dubaju

Największa na świecie ramka znajduje się oczywiście w Dubaju i choć jest to stosunkowo nowa atrakcja, która ma zaledwie kilka lat, przyciąga coraz większą rzeszę turystów. Ramka łączy widok na nowoczesną część Dubaju oraz jego zabytkową po swojej drugiej stronie. Stoi dumnie w parku Zabeel pośród zieleni przyciągając nie tylko turystów, ale także tubylców spragnionych spędzania czasu pośród roślinności. Dubai Frame ma wysokość 150m oraz szerokość 95m, dzięki czemu widać ją już z oddali z wielu punktów w Dubaju. Można ją podziwiać z dołu, z ogrodu, lub wyjechać windą na taras widokowy na jej szczycie, gdzie możesz przespacerować się po szklanej podłodze zmieniającej co jakiś czas swoją przejrzystość z mlecznej na przezroczystą. Znajduje się tutaj także mała kawiarnia, w której możesz napić się kawy z widokiem na Dubaj. Zanim zaś wjedziesz na górę windą przespacerujesz się po malutkim muzeum, w którym ujrzysz stare fotografie przedstawiające dawne oblicze Dubaju.

Jeśli mamy być szczerzy – naszym zdaniem wejście na Dubai Frame można sobie darować. Warto przyjść pod ramkę, stanąć u jej stóp i podziwiać widok na nią. Jest bowiem na pewno architektonicznie bardzo ciekawa. Jednak wjazd na górę i widok ze szczytu ramki na nas nie zrobił jakiegoś szczególnego wrażenia. Zdecydowanie więcej czasu spędziliśmy w parku dookoła Dubai Frame i robiąc ramce zdjęcia z zewnątrz niż na górze na punkcie widokowym. Tym bardziej, jeśli wybierasz się na Burj Kalifa – stamtąd będziesz mieć znacznie lepsze widoki niż z ramki. Najpierw stoisz w kolejce, by wjechać windą na ramkę, na górze spędzisz może 20minut, a potem znów stać będziesz w kolejce, by móc zjechać windą na dół. Osobiście żałujemy wjazdu na górę, bo pieniądze na tą atrakcję warto przeznaczyć na coś innego.

zabytki-dubaju

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 19:00, bilet wstępu – 50 AED dorośli, 20 AED dzieci (3-12 lat), poniżej 3 roku wejście darmowe. Bilet można kupić online na oficjalnej stronie Dubai Frame. Jest to bilet otwarty, tj. nie kupuje się go na konkretny dzień, ważny jest na kilka miesięcy od zakupu. Miej go przy sobie, na wejściu skanowany jest kod QR (wystarczy bilet elektroniczny na telefonie).

Dubai Creek Harbour – co zobaczyć w Dubaju

Dubai Creek to miejsce niezwykłe, które w pewnym sensie dzieli Dubai i wiąże się mocno z jego historią jako jednego z najważniejszych portów Zatoki Perskiej. Zatoka Dubai Creek znajduje się pomiędzy starą, historyczną częścią Dubaju – Deirą a Bur Dubai. Jest to zatoka ze słoną wodą, po której warto przepłynąć się tradycyjną wodną taksówką, abrą, o której pisaliśmy wcześniej. Zatoka rozciąga się na długość aż 14km i płynąc nią można zobaczyć, jak na przestrzeni lat Dubaj się zmieniał i rozrastał przekształcając się w metropolię, którą jest dzisiaj. Oryginalnie zatoka była znacznie mniejsza, została jednak przedłużona i poszerzona w XX wieku, wraz z coraz większym rozwojem miasta.

dubai-creek-co-zobaczyc

Fantastycznym miejscem na zachód słońca i spacer po zmroku jest Dubai Creek Harbour, skąd roztacza się przepiękny widok na nowoczesną część miasta, w tym górujący nad miastem Burj Kalifa. To nowoczesna dzielnica mieszkalna, w której z roku na rok powstaje coraz więcej wieżowców i apartamentów mieszkalnych wraz z całą infrastrukturą – knajpkami, barami, świetną promenadą wzdłuż zatoki, placami zabaw dla dzieci. I wciąż nie sposób zaznać tutaj tłumów, które codziennie wieczorem spotkasz pod Burj Kalifa na pokazie fontann. Tutaj czas płynie nieco wolniej, spokojniej, a widok na nowoczesną część Dubaju możesz podziwiać w ciszy i melancholii. Koniecznie usiądź na jednej z ławek czy też na zadaszonych krzesłach na promenadzie i podziwiaj zachód słońca. I zostań także po zmroku, kiedy to Dubaj się rozświetla i możesz stąd podziwiać także laserowe show na Burj Kalifa w oddali. To właśnie po zmroku jest tutaj najpiękniej.

co-zobaczy-w-dubaju

Uwaga, jeśli planujesz się tutaj dostać promem z Al Jaddaf Marine Station – zaplanuj sobie tą podróż z dużym wyprzedzeniem. Promy mają ograniczoną ilość miejsc i pływają bardzo rzadko – co 40min/1h. Dlatego też jeśli chcesz zdążyć na zachód słońca z Dubai Creek Harbour, upewnij się, że dotrzesz tutaj z dużym wyprzedzeniem. My ostatecznie byliśmy zmuszeni zrezygnować z rejsu promem – kolejka lokalsów była tak duża, że musielibyśmy czekać 3h, by zmieścić się na prom. Do Dubai Creek Harbour ostatecznie dojechaliśmy taksówką.

dubaj-co-zobaczyc

Dubai Marina

Dubai Marina to jedna z najzamożniejszych dzielnic Dubaju, w której dumnie stoi wiele wieżowców i apartamentów otaczających zatokę i port pełen pięknych jachtów. Warto tutaj przyjechać i przespacerować się spacerową promenadą, wzdłuż której znajdziesz wiele knajpek, kawiarni, barów, w których można smacznie zjeść. Dubai Marina znajduje się dość blisko stacji metra, a także sztucznej wyspy w kształcie palmy, dlatego też warto połączyć ze sobą zwiedzanie tych dwóch atrakcji. Pamiętaj jednak, że, mimo wszystko, odległości są tutaj spore, więc pewnie w upalny dzień zmuszony będziesz ze skorzystania z taksówki lub komunikacji miejskiej, by dostać się na palmę.

dubaj-co-zobaczyc

Jeśli masz więcej czasu, wybierz się na rejs łódką z Dubai Marina. Jest tutaj sporo łódek i jachtów oferujących wycieczki dla turystów w zaskakująco atrakcyjnych cenach. Wycieczka taka trwa zazwyczaj ok. godzinę i będziesz miał niepowtarzalną okazję spojrzeć na Dubaj z niego innej, morskiej perspektywy. A Dubai Marina tętni życiem w zasadzie przez całą dobę. W ciągu dnia pachnie aromatem kawy, wieczorami tutejsze knajpki wypełniają się smakoszami. Świetne miejsce na spacer tak za dnia, jak i po zmroku.

A jeśli jeszcze Ci mało? Możesz wybrać się na najdłuższą na świecie miejską tyrolkę. XLine Dubai Marina organizują zjazdy tyrolką przez cały rok. Podczas zjazdu rozwiniesz swoją prędkość do ok. 80km/h i spojrzysz na marinę z jeszcze innej perspektywy. Zjazd kosztuje 499AED od osoby – sporo! Tutaj nie zjeżdżaliśmy, ale pamiętaj, że w ZEA, poza Dubajem, czeka na Ciebie najdłuższa tyrolka na świecie, zawieszona wysoko w górach! Ale o tym napiszemy w osobnym wpisie o atrakcjach ZEA, bo jest o czym! W okolicy Dubai Marina zobaczysz także największy na świecie diabelski młyn o wysokości 250m, z którego podziwiać można piękne widoki na Dubaj. W marcu 2023 diabelski młyn był zamknięty z racji remontu.

dubaj-diabelski-mlyn

Palm Islands – atrakcje Dubaju

Prócz nowoczesnych wieżowców Dubaj bez wątpienia słynie z największych na świecie sztucznych wysp zrobionych przez człowieka. Mowa oczywiście o Palm Islands, w skład których wchodzi Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali i The Deira Islands. Zastanawiać się możesz po co powstały sztuczne wyspy w Dubaju? Władze Dubaju, wraz z wyczerpującymi się złożami ropy naftowej, mocno postawiły na turystykę i tworzenie całej infrastruktury, która sprowadzi jeszcze więcej turystów. A z racji klimatu Dubaju – można cieszyć się tu ciepłem i słońcem przez cały rok, dobrze byłoby móc poszczycić się pięknymi plażami i wybrzeżem, na którym można będzie odpocząć i spędzić swoje wakacje. Tak też początkiem XXI wieku rozpoczęto niezwykły projekt tworzenia 3 sztucznych wysp w kształcie drzew palmowych, które znacznie powiększyły wybrzeże Dubaju. I stały się największymi sztucznymi wyspami na świecie, które widać z kosmosu. Wraz z ukończeniem wszystkich wysp palmowych wybrzeże Dubaju miało powiększyć się o ponad 500km!

palma-dubaj

Przedsięwzięcie było ogromne i spotkało się z wieloma trudnościami już od samego początku. By stworzyć sztuczne palmy niezbędne było przeorganizowanie wybrzeża, zwiezienie tutaj niewyobrażalnej ilości piasku, kamieni. Twórcy musieli także zmierzyć się z prądami morskimi, wiatrem, sztormami, wysokimi falami. Dlatego też wyspy palmowe otoczono specjalnym falochronem, który ma chronić przed niekorzystnymi warunkami. Jest wiele kontrowersji ze względu na ten projekt. Budowa wysp palmowych sprawiła, że zmieniła się fauna i flora tej części Zatoki Perskiej. Być może już nieodwracalnie.

Wraz z budową wysp palmowych ruszył także inny projekt – The World. To zespół sztucznych wysp, które kształtem przypominają świat – z podziałem na kontynenty. Te wyspy miały rzekomo służyć mieszkańcom Dubaju, którzy mogli sobie wykupić własny kawałek świata. Według mieszkańców ten projekt średnio się sprawdził. Dlaczego? The World jest za blisko lądu i z racji braku zabudowań, jest mocno wyeksponowany. Tym samym trudno tutaj zaznać prywatności.

atrakcje-Dubaju

The View at the Palm

Palm Jumeirah – jedna z wysp palmowych, dzisiaj jest siedzibą wielu luksusowych hoteli, restauracji, ale także luksusowych apartamentów, z czego wiele z nich ma własne, prywatne plaże, prosto po wyjściu z domu. Rdzeń palmy ma ok. 2 km długości i odchodzi od niego 16 ramion (liści) palmy. Całość otoczona jest potężnym, sztucznym falochronem. Ogromne przedsięwzięcie, które dzisiaj jest domem dla osobnej populacji, mieszka tu kilkanaście tysięcy osób. I choć z poziomu lądu trudno jest ujrzeć kształt wyspy, tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaje tarasy widokowe, rooftop bary i świetny The View at the Palm, który warto odwiedzić. Szczególnie, jeśli chcesz zobaczyć największą sztuczną wyspę na świecie.

atrakcje-Dubaju

Do Palm Jumeirah dojedziesz bez problemu specjalną kolejką Palm Monorail. Możesz tu także dojechać taksówką, jeśli nie chcesz korzystać z komunikacji publicznej. Warto wybrać się tutaj na taras widokowy The View At The Palm, skąd ujrzysz piękny widok na sztuczną wyspę. Taras widokowy znajduje się ponad 200m nad ziemią, na 52 piętrze, skąd roztacza się panoramiczny widok na Palm Jumeirah. Najbardziej popularne jest wejście na taras o złotej godzinie i zachodzie słońca. Pamiętaj jednak, że wtedy bilet jest nieco droższy. I pamiętaj także, że Dubaj ma problemy z widocznością – trudno jest tutaj trafić na ostry horyzont.

Osobiście wybraliśmy się tutaj w ciągu dnia prosto z Dubai Marina i mogliśmy kupić bilety na miejscu bez żadnej kolejki. Było bardzo kameralnie i spokojnie, a widoki mieliśmy niemal tylko dla siebie. Widoczność z godziny na godzinę była coraz gorsza i tego dnia o zachodzie słońca nie mielibyśmy szansy za wiele zobaczyć. Jeśli chcesz wybrać się na The View bilet wstępu kosztuje 100 AED od osoby, w godzinach 15:30-18:00 jest to 158 AED i wtedy jest znacznie więcej turystów. Na miejscu znajdziesz bagażownię, w której musisz zostawić statyw, jeśli masz go ze sobą. Bagażownia jest całkowicie darmowa. A widoki? Naprawdę warto je zobaczyć na własne oczy. I jeśli mamy Ci doradzić – odpuść sobie taras widokowy na Dubai Frame i wybierz się na The View, by ujrzeć z góry Palm Jumeirah. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie! I naprawdę warto! W oddali, przy dobrej widoczności ujrzysz także The World.

Madinat Jumeirah – Mała Wenecja

Zmierzając ze sztucznej palmy w kierunku Burj Al-Arab możesz na chwilę zatrzymać się w dość ciekawym kompleksie – Madinat Jumeirah. Miejsce to nazywane jest niekiedy małą Wenecją ze względu na sieć sztucznych kanałów utworzonych pomiędzy budynkami. Mdinat Jumeirah to swego rodzaju replika arabskiego miasta – sterylnie czysta, zadbana, aż za elegancka, ale warta zobaczenia, jeśli masz troszkę więcej czasu. To nie tylko hotel i wakacyjne wille, ale także dość klimatyczna galeria handlowa, w której możesz zaopatrzyć się w pamiątki z Dubaju. Możesz pospacerować wzdłuż kanałów lub wybrać się na krótką wycieczkę tradycyjnymi abrami, które także tutaj pływają i pokazują turystom Madinat Jumeirah z innej perspektywy. A jeśli jesteś głodny lub spragniony, możesz usiąść w jednej z tutejszych knajpek i smacznie zjeść z ładnymi widokami dookoła siebie. Stąd także jest bardzo ładny widok na Burj Al Arab.

dubaj-co-zobaczyc

Goście tutejszego hotelu/willi mają także dostęp do prywatnej plaży, na której można pić kolorowe drinki, korzystać ze sportów wodnych lub po prostu relaksować się nad lazurową wodą na piaszczystej plaży. Nieopodal Madinat Jumeirah znajdziesz także Mall of the Emirates. To właśnie tutaj zobaczyć możesz kryty stok narciarski Ski Dubai. To największy na świecie kryty obiekt narciarski, w którym utrzymywana jest bardzo niska temperatura. Tak więc w mieście, w którym temperatury w lecie przekraczają nawet 50 stopni, możesz jeździć na nartach, w mrozie!

dubaj-co-zobaczyc

Burj al-Arab – co zobaczyć w Dubaju

Jedna z ikon Dubaju to bez wątpienia jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata – Burj Al-Arab – hotel w kształcie żagla, który widać już z daleka. Imponuje swoją architekturą, tym bardziej, że powstał jeszcze w latach 90 i zbudowany został na sztucznej wyspie w Zatoce Arabskiej. Dzięki temu z każdej strony otoczony jest lazurową wodą zatoki. By mógł powstać tak oryginalny budynek w kształcie żagla na sztucznej wyspie o takiej wysokości (321m) trzeba było przeprowadzić masę wyliczeń, badań, testów. Wchodzą tu w grę bowiem prądy morskie, wiatr, najróżniejsze warunki atmosferyczne, przechyły. Nie da się ukryć, że Burj Al-Arab to coś wyjątkowego, przewyższającego architektonicznie zwykłe wieżowce pośrodku lądu.

Ale to nie jedyne, co czyni go wyjątkowym. Wnętrza wprost kipią luksusem. We wnętrzu hotelu znajdują się przede wszystkim apartamenty – najmniejszy ma ponoć ok. 160m2. Każdy gość ma do dyspozycji własnego lokaja, a pokoje zostały zaprojektowane z przepychem i luksusem. Najbardziej eleganckie wnętrza pokryte są ponoć szczerym złotem. Całe wyposażenie hotelu zostało zaprojektowane specjalnie dla niego, a prócz apartamentów w jego wnętrzach znajdziesz kilka restauracji, w tym jedną…podwodną, z prawdziwą rafą koralową. Przyznać trzeba, że biorąc pod uwagę, kiedy hotel powstał, architekci mieli niesamowitą wyobraźnię. Niestety nie będąc gościem hotelowym i nie biorąc udziału w wycieczce nie możesz podejść pod sam hotel. Możesz go jednak zobaczyć z Jumeirah Public Beach.

Burj Al-Arab można zwiedzać! Dzięki temu z bliska będziesz mógł poznać niezwykłe wnętrza jednego z najbardziej luksusowych hoteli świata i zrozumieć jego wyjątkowość. Więcej na temat zwiedzania znajdziesz na stronie Burj Al-Arab tutaj. Warto także pamiętać o dość świeżym polskim akcencie związanym z tym miejscem. W marcu 2023 roku Polak – pilot Łukasz Czepiela – wylądował samolotem na lądowisku dla helikopterów na Burj Al-Arab! Helipad ma tam zaledwie 27m średnicy, a Polak do tego niezwykłego wyczynu przygotowywał się niemal 2 lata! I udało się!

burj-al-arab

Jumeirah public beach – atrakcje Dubaju

Atrakcje Dubaju to także plaże i miejsca do kąpieli w lazurowych wodach Zatoki Perskiej, a tego tu nie brakuje. Ale warto pamiętać, że nie wszędzie turyści mogą paradować w bikini. Choć i to już się coraz bardziej zmienia, głównie z racji regularnego napływu obcokrajowców do Dubaju. Pamiętaj jednak, że niektóre plaże przeznaczone są głównie dla lokalnych rodzin z dziećmi i tam raczej nie wypada kąpać się w bikini. Są także plaże prywatne, gdzie za wstęp trzeba zapłacić. Tu jednak w cenie masz często leżak czy parasolki zapewniające cień i więcej prywatności niż na plaży publicznej.

plaze-dubaju

Jeśli chcesz zażyć kąpieli na piaszczystej plaży publicznej (za darmo), warto wybrać się na Jumeirah Public Beach w okolicy Burj Al-Arab. To plaża z pełną infrastrukturą – barami, możesz wynając parasolki czy leżaki, znajdziesz tu także prysznice czy toalety. A do tego widok bikini nie jest tutaj niczym nadzwyczajnym. W zasadzie mamy wrażenie, że większość kąpiących się tutaj to właśnie obcokrajcowcy.

Do tego kąpać się będziesz z pięknym widokiem na jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata – Burj Al-Arab. Niestety ostatnio ten został nieco przysłonięty przez nowy budynek, który powstał tuż przed Burj Al-Arab, ale żagiel wciąż dumnie stoi przypominając o sobie już z oddali. Żałujemy, że nie mieliśmy więcej czasu na eksplorowanie plaż Dubaju, ale Jumeirah Public Beach, jak na plażę miejską, bardzo nam się spodobało. I jak tutaj czysto!

Address Sky View – atrakcje Dubaju

Skąd można zobaczyć niesamowity widok na Burj Kalifa z nieco innej, wyższej perspektywy? Z baru na tarasie w hotelu Address Sky View. To tutaj znajdziesz restaurację Ce La Vi z basenem  z widokiem na Burj Kalifa. Możesz wybrać się tutaj na drinka, obiad czy też po prostu zapytać obsługę, czy możesz wejść i zrobić zdjęcie widoku. Nie pozwalają robić zdjęć profesjonalnym aparatem, ale bez problemu możesz tu zrobić zdjęcie telefonem. Pamiętaj jednak, by nie przeszkadzać gościom restauracji i basenu. Za wejście po prostu po zdjęcie nie musisz nic płacić. A widok? Nie da się ukryć, że jest obłędny i warty zobaczenia.

dubaj-zwiedzanie

Address Sky View to także luksusowy hotel z fantastycznym widokiem, ale także miejsce, w którym możesz spróbować spaceru na wysokości – Edge Walk czy też zjechać przeszkloną zjeżdżalnią z widokiem na nowoczesną część Dubaju. Jeśli planujesz Edge Walk – pamiętaj by zarezerwować swój spacer z wyprzedzeniem. Atrakcja cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród miłośników adrenaliny. Koszt takiego spaceru to ok. 500 AED od osoby. Jeśli zaś chcesz zjechać przeszkloną zjeżdżalnią – znajduje się na 53 piętrze Address Sky View, 219m nad ziemią. Zjazd zjeżdżalnią jest zawarty w bilecie wstępu do Observatory – jeden zjazd na osobę. Wstęp do Observatory i na zjeżdżalnię kosztuje 80 AED od osoby. Niekiedy trzeba poczekać w kolejce do zjazdu. Bilety na wszystkie z opisanych tu atrakcji znajdziesz na stronie Address Sky View.

Downtown Dubai – atrakcje Dubaju

Nie da się ukryć, że każdy, kto dociera do Dubaju, za jeden z głównych powodów swojej wizyty uznaje zobaczenie najwyższego budynku świata – Burj Kalifa. W tym celu trzeba wybrać się do Downtown Dubai. Miejsca, w którym wszystko musi być “naj” i miejsca, obok którego nie da się przejść obojętnie. Sztuczne jezioro, które mieni się odcieniami niebieskiego powstało tuż u stóp Burj Kalifa i przyciąga turystów tak za dnia, jak i wieczorem – na pokaz fontann.

Ogromne wieżowce wyrastające tutaj jeden za drugim pokazują, jak nowoczesny stara się być Dubaj. To największa wizytówka tego miasta, a na samym czele tych atrakcji jest oczywiście Burj Kalifa, górujący nad wszystkim, co się znajduje nie tylko w Downtown, ale po prostu w Dubaju. Najwyższy budynek świata robi wrażenie i będąc w Dubaju, bez wątpienia, widok na Burj Kalifa będzie Ci towarzyszył wielokrotnie – tak z bliska, jak i z oddali. Nie da się bowiem przeoczyć ponad 800 metrowego wieżowca.

Co czeka na Ciebie w Downtown Dubai? Przekonasz się poniżej. I pamiętaj, że prócz taksówek, dotrzesz tutaj także metrem. Przygotuj się jednak później na ok. 1km spacer od stacji metra pod Burj Kalifa. Jak wszędzie w Dubaju – ze stacji metra pod konkretną atrakcję trzeba najpierw sporo podejść.

atrakcje-Dubaju

Dubai Mall – Dubaj atrakcje

Nawet jeśli nie interesują Cię zakupy, warto choć na chwilę zajrzeć do Dubai Mall. Tym bardziej, że jeśli wybierasz się na Burj Kalifa, tak czy siak będziesz musiał przejść przez tą galerię handlową. Bowiem to właśnie w niej znajduje się wejście na najwyższy budynek świata. Osobiście nie jesteśmy fanami zwiedzania galerii handlowych i nie planowaliśmy żadnych zakupów, ale Dubai Mall w swoich wnętrzach ma kilka miejsc, które warto zobaczyć. To siedziba ok. 1200 sklepów oraz ponad 100 kawiarni i restauracji. Czynna jest codziennie do 1 w nocy i przyznajemy, że prócz lokalsów, widać tu sporo turystów. Jest głośno, przytłaczająco, ale zarazem elegancko i przestrzennie. Prócz standardowych sklepów na każdą kieszeń, znajdziesz tu także najbardziej luksusowe marki z najwyższej półki. A w samym sercu Dubai Mall przeszkolne, olbrzymie akwarium, o którym opowiemy za chwilę.

dubai-mall

Jeśli chcesz tanio zjeść, znajdziesz tu sporo restauracji i fast foodów, w których zjedz w cenach europejskich. Nie zapomnij jednak o tym, by przejść się pod wodospad w galerii handlowej. Jesteśmy pewni, że kiedyś przewinął Ci się ten widok w sieci. Wodospad ma aż 24m wysokości i odwołuje się do dawnych tradycji Dubaju. Szum wody usłyszysz już z oddali, a by go znaleźć, kieruj się za znakami w Dubai Mall – kierunek Waterfall. Nie trudno się tutaj pogubić na tak wielkim metrażu. Co przedstawia wodospad? To mężczyźni wskakujący do wody w poszukiwaniu pereł – z tego bowiem od wieków słynął Dubaj i tym zajmowało się niegdyś wielu mieszkańców tych terenów. Dubaj od wieków był ważnym portem handlowym, a jednym z głównych towarów były właśnie tutejsze perły. Stąd piękny wodospad we wnętrzu galerii w świetny sposób odwołuje się do historii Dubaju i jego tradycji.

Akwarium – atrakcje Dubaju

Dubai Mall to także siedziba ogromnego akwarium, w którym można ujrzeć ok. 140 garunków podwodnych stworzeń. To jedno z największych na świecie tego typu obiektów i zajmuje sporą część Dubai Mall. Znajdziesz tutaj 48-metrowy tunel przechodzący pod akwarium zamieszkanym przez ogrom podwodnych stworzeń, które podziwiać można z różnej perspektywy. Nie da się ukryć, że tutejsze akwarium cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. A jeśli Ci mało, możesz skorzystać z dodatkowych atrakcji, jak wycieczka Behind the scene, gdzie zobaczysz jak pracownicy opiekują się zwierzętami, możesz zanurkować w tutejszym akwarium, wybrać się na wycieczkę łódką ze szklanym dnem lub wybrać się na snorkeling w specjalnej klatce zanurzanej w akwarium pomiędzy podwodnymi zwierzętami.

dubaj-akwarium

Podstawowy bilet wstępu do akwarium i podwodnego zoo w Dubai Mall kosztuje 150 AED od osoby. Możesz go kupić online na stronie Akwarium tutaj. Zwiedzanie zajmuje ok. 3h. Jeśli nie planujesz wchodzić do akwarium, w samym sercu Dubai Mall możesz zobaczyć szybę akwarium całkowicie za darmo. To właśnie w tym akwarium śmiałkowie mogą nurkować. By zobaczyć więcej, konieczne jest zakupienie biletu wstępu do akwarium. My osobiście darowaliśmy sobie tą atrakcję, zobaczyliśmy darmową ścianę i poszlismy na spacer dookoła Burj Kalifa, a później na taras widokowy najwyższego budynku świata.

atrakcje-Dubaju

Spacer dookola Burj Kalifa – atrakcje Dubaju

Zanim wybierzesz się na najwyższy budynek świata, warto się przespacerować po terenach otaczających Burj Kalifa. Miejsce to wygląda ciekawie tak za dnia – rozświetlone promieniami słonecznymi, jak i po zmroku w świetle latarni i reflektorów. Zarezerwuj sobie czas, by powędrować wzdłuż basenów pod Burj Kalifa i odkryć co się tutaj kryje. A jeśli masz więcej czasu, rozłóż się na trawie pod Burj Kalifa pośród kwiatów i zieleni. Zachwycające, że w tak upalnym miejscu, w zasadzie na pustyni, udało się zadbać o tyle zieleni. Ale o to dba cała armia pracowników, którzy non stop dbają o rośliny, o czystość tutejszych basenów, o to, by wszystko błyszczało i zachwycało turystów i nie tylko. Ostatecznie bowiem Dubaj mocno postawił na turystykę i rozwój i to widać na każdym niemal kroku. Co znajdziesz spacerując dookoła Burj Kalifa?

Wings of mexico

Najsłynniejsza rzeźba i miejsce na zdjęcie z widokiem na Burj Kalifa? Zdecydowanie Wings of Mexico! Przyznać trzeba, że Burj Kalifa jest tak ogromnym wieżowcem, że trudno jest z bliska zrobić dobre zdjęcie, by złapać go w całości. Tu z pomocą przychodzi piękna rzeźba meksykańskiego artysty – Jorge Marin – Wings of Mexico. Położona jest w takim miejscu, że świetnie można złapać cały Burj Kalifa, a przy tym mieć piękne zdjęcie na pamiątkę. Wings of Mexico to metalowa ramka, która została urozmaicona pięknymi skrzydłami, z którymi można zrobić sobie zdjęcie. Do rzeźby wchodzi się po kilku stopniach, a za swoimi plecami masz właśnie Burj Kalifa. Jaka idea stoi za tą ciekawą rzeźbą? Artysta chciał, by ludzie mogli poczuć wolność, spełnić marzenie o lataniu z własnym ciałem i świadomością.

Do Wings of Mexico dojdziesz w kilka minut od Dubai Mall. Rzeźba położona jest przy ruchliwej Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd. Często spotkasz tutaj kolejkę do zdjęcia – być może będziesz musiał chwilę w niej odczekać, ale warto! Nigdzie indziej nie zrobisz lepszego zdjęcia na Burj Kalifa niż tutaj, ze skrzydłami u swego ciała. Dalej możesz ruszyć na spacer dookoła basenów otaczających Burj Kalifa w kierunku polskiego akcentu!

Dmuchawce – atrakcje Dubaju

Najwyższy budynek świata – Burj Kalifa przyciąga wielu. I bez wątpienia niezwykłym doświadczeniem jest spacer wokół Burj Kalifa i wokół basenów obserwując niesamowite widoki na Burj Kalifa. Tym milej jest widząc w tym wszystkim polski akcent! Piękne, lekkie, dodające skrzydeł… przypominające o ciepłym lecie, gdy biegając po łące w słońcu mienią się leciutkie dmuchawce, puszyste i lekkie… Takie właśnie są także dmuchawce pod Burj Kalifa stworzone przez Polaka – rzeźbiarza Mirka Struzika. Pod najwyższym budynkiem świata zobaczysz 14 polskich metalowych dmuchawców, które pięknie wypełniają widok na Burj Kalifa i spacer po okolicy. Za dnia rozświetlone słońcem, nocą zaś mienią się kolorami dzięki lampom. Nie omiń ich spacerując wokół Burj Kalifa. Są zachwycające!

Burj Kalifa – atrakcje Dubaju

Niepodważalna ikona Dubaju i miejsce, które każdy kojarzy, choć nie każdy tu był. Mowa oczywiście o najwyższym budynku świata czyli Burj Kalifa. To symbol nowoczesnego Dubaju, który widać już z oddali, górujący nad całym miastem. Swoją nazwę wziął od szejka Dubaju – Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, który wspomógł finansowo ukończenie najwyższego wieżowca świata. Wciąż nie może nam się pomieścić w głowie, jak udało się wybudować wieżowiec o wysokości 828m… A jednak jest i stoi dumnie w Dubai Downtown. Co ciekawe, zanim powstał Burj Kalifa, tytuł najwyższego budynku świata należał do…Polski. Mowa o maszcie radiowym w Konstantynowie o wysokości 646m, który zawalił się w 1991 roku. Był to jednak tylko maszt radiowy, nie można tutaj mówić o biurach, apartamentach czy też tarasach widokowych, które są w Burj Kalifa. Warto jednak pamiętać, że aż do 2008 roku to właśnie do Polaków należał rekord wysokości.

Budowa zajęła 5 lat (2004-2009), a oficjalne otwarcie Burj Kalifa nastąpiło w 2010 roku. Od tej pory stał się symbolem nowoczesności, techniki, postępu. Robi ogromne wrażenie – tak z oddali, jak i z bliska. Pamiętajmy jednak o kontrowersjach, które wciąż krążą dookoła budowy wieżowca. Robotnicy pracujący nad budową Burj Kalifa pracowali dosłownie za grosze, w bardzo trudnych, ryzykownych warunkach. To im, w większości obcokrajowcom, którzy przyjechali tu do pracy za chlebem i lepszym życiem, ich ciężkiej pracy, poświęceniu, Dubaj zawdzięcza najwyższy budynek świata. Co ciekawe, Burj Kalifa nie posiada…kanalizacji! Codziennie podjeżdża tutaj kilkadziesiąt szambiarek, które odprowadzają odpady kanalizacyjne. Aż trudno w to uwierzyć, prawda?

zwiedzanie-burj-kalifa

Zwiedzanie Burj Kalifa – co zobaczyć w Dubaju

Burj Kalifa robi wrażenie przy bliższym spotkaniu, ale jeszcze większe po wejściu na tutejszy taras widokowy. Na zwiedzających czekają 2 opcje – taras widokowy na piętrach 124 i 125 – tzw. At the Top na wysokości 456m oraz tzw. At the Top SKY na piętrach 124, 125 oraz 148 na wysokości 555m. Przyznać musimy, że różnica 100m wysokości ma sporą różnicę w cenie. Nie wydaje nam się, by widok te 100m wyżej był aż tak znacząco inny od pięter 124 i 125. Do tego biorąc pod uwagę często trudną widoczność w Dubaju, może się okazać, że na wyższych piętrach zobaczysz jeszcze mniej niż na niższych. Bardzo rzadko zdarza się tutaj świetna przejrzystość z racji terenów pustynnych i temperatur.

atrakcje-Dubaju

Wejście na piętro 124 i 125 kosztuje 169 AED – w godz. 8:30 do północy z wyłączeniem godzin szczytu – w godz. 15-18:30 czyli na złotą godzinę i zachód słońca cena biletu to 244 AED. Natomiast wejście na piętra 124,125,148 to cena 399 AED w godz. 19-22, 533 AED w godz. 10-18. Jak więc widzisz, różnica w cenie jest potężna. A Burj Kalifa na tyle góruje nad wszystkimi budynkami dookoła i płaską pustynią, że w zupełności wystarczy Ci tańszy bilet. Pamiętaj, że bilet wstępu musisz kupić online, najlepiej z wyprzedzeniem. Bilety wstępu szybko się rozchodzą, szczególnie na zachód słońca. Nie ma możliwości zakupu ich tego samego dnia. Kupując bilet wstępu wybierasz konkretny dzień i konkretną godzinę wstępu i otrzymasz bilet na maila z kodem QR, który okazujesz na wejściu do Burj Kalifa. Nie ma możliwości zmiany daty i godziny po zakupie biletu. Bilety wstępu kupisz tutaj.

zwiedzanie-burj-kalifa

Pamiętaj, by na wejściu (które znajduje się w Dubai Mall) pojawić się wcześniej niż Twoja godzina wstępu. W godzinach szczytu możesz spotkać się z kolejkami do windy. Dalej zaś wjedziesz jedną z najszybszych wind na świecie na taras widokowy, z którego możesz podziwiać niezwykłą panoramę Dubaju z najwyższego budynku świata. Jesteś w Burj Kalifa, budynku o oszałamiającej wysokości 828m. Czy tylko nam się to nie mieści w głowie? Będziesz mógł spacerować po piętrze 124 i 125, gdzie jedno z nich oferuje panoramiczny, zadaszony widok dookoła Burj Kalifa, drugi zaś to zewnętrzny taras z przeszkleniami zapewniającymi bezpieczeństwo. Zostań tu także po zachodzie słońca, gdy cały Dubaj zaczyna się rozświetlać. Wstęp na Burj Kalifa nie należy do najtańszych, ale naszym zdaniem naprawdę warto. Nie codziennie ma się okazję wjechać na coś tak monstrualnie wysokiego stworzonego rękami człowieka.

atrakcje-Dubaju

Laser show i fontanny – Co zobaczyć w Dubaju

Będąc w dubajskim Downtown bez wątpienia warto zobaczyć także pokaz fontann, który odbywa się w tutejszych sztucznych jeziorach między Dubai Mall a Burj Kalifa. To jeden z największych na świecie systemów choreografii wodnej, gdzie pokazy fontann są idealnie dopasowane do każdej piosenki. Pokazy zaczynają się o godz. 18 i trwają kilka minut, co 30 minut aż do godz. 23. Nie da się ukryć, że fontanny cieszą się sporą popularnością wśród turystów i tubylców. Dlatego też, jeśli chcesz podziwiać fontanny w dogodnym miejscu, przyjdź tu troszkę wcześniej i przespaceruj się ścieżką wzdłuż jeziora. Im dalej odejdziesz od wejścia do Dubai Mall, tym mniej ludzi będzie stało nad jeziorem. Możesz także usiąść na trawie Burj Park, gdzie rzadko spotkasz tłumy i podziwiać pokaz na spokojnie właśnie stąd.

Mieliśmy to szczęście, że będąc w Dubaju w marcu 2023, do końca miesiąca odbywały się także laserowe pokazy na Burj Kalifa. Niestety nie działają one na codzień i od kwietnia 2023 zostały zawieszone (sprawdzaj informacje, możliwe, że wrócą), a szkoda, bo wyglądało to przepięknie! Na gmachu Burj Kalifa wyświetlane były laserowe wizualizacje, przedstawiające historię Dubaju. Show można było podziwiać z Downtown, ale widoczne było także z Dubai Creek Harbour.

Niektórzy z pokazu fontann wracają lekko zawiedzeni narzekając, że trwa zaledwie kilka minut. My jesteśmy fanami grających fontann i te w Dubaju pod Burj Kalifa naprawdę zrobiły na nas wrażenie! Do tego spędziliśmy tu sporo czasu na pikniku w Burj Park, dzięki czemu mogliśmy podziwiać wiele pokazów co 30minut, aż do ich zakończenia o 23. Każdy jeden był inny, z inną muzyką w tle. Jeśli więc masz więcej czasu – zostań na więcej niż 1 pokaz. Udział w pokazie fontann jest całkowicie darmowy.

Al Mamzer Beach – atrakcje Dubaju

Jeśli chcesz wybrać się na nieco mniej popularną plażę, gdzie trudno jest zaznać turystów, możesz pojechać na Al Mamzer Beach. To miejska plaża piaszczysta na obrzeżach Dubaju, z której możesz podziwiać widok na sąsiednie miasto i emirat – Szardżę. Przyznamy, że to miła odmiana względem plaży pod Burj Al Arab, która pełna jest ludzi i turystów. Piękna, a jednak trudno tam odpocząć. Al Mamzer Beach to ciekawe miejsce, wzdłuż którego ciągnie się nadmorska promenada. Świetnie nadaje się na spacer czy też jogging. Możesz także usiąść w cieniu palm na ławce i zwyczajnie obserwować tubylców i ich zwyczaje. Według znaków przy plaży – można się tutaj kąpać w bikini, choć osobiście nie widzieliśmy tu żadnej kobiety w bikini, a sami nie byliśmy przygotowani na kąpiel, wracając z kilkudniowej wycieczki autem po ZEA. Podziwiając panoramę Szardży zorientujesz się, jak inna jest architektura Dubaju i sąsiedniego, zdecydowanie biedniejszego emiratu, który nie jest popularną destynacją wśród turystów.

atrakcje-Dubaju

Atrakcje Dubaju – Mapa

Atrakcje Dubaju – czy warto jechać do Dubaju?

Przyznamy, że długo wstrzymywaliśmy się z naszą podróżą do Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jakoś nigdy nie ciągnęło nas do nowoczesnych, przytłaczających nieco metropolii, gdzie nieco zaciera się dusza i tradycje tych miejsc. Ostatecznie jednak skusiły nas tanie loty do Abu Dhabi i dotarliśmy do ZEA i Dubaju. Cieszymy się, że swoje zwiedzanie zaczęliśmy od Starego Dubaju, souków, krzątania się po wąskich uliczkach Deiry i Al Fahidi, gdzie czuć historię Dubaju, czas płynie wolniej, a w powietrzu unosi się zapach przypraw. Atrakcje Dubaju, te nowoczesne, są także ciekawe, ale zdecydowanie najbardziej podobało nam się właśnie w starej części tego miasta. Nowoczesne zabudowania, huk metropolii i jej tempo nas mocno przytłacza.

atrakcje-Dubaju

Atrakcje Dubaju są niezwykle ciekawe i mielibyśmy co tutaj robić przez kolejne dni, ale mieliśmy na zwiedzanie miasta tylko 2 dni. I miejsca, które opisaliśmy w tym tekście odwiedziliśmy właśnie podczas 2-dniowego zwiedzania. Dalej zaś ruszyliśmy w interior Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poszukując pustyni, gór, ciszy i pięknej przyrody z dala od człowieka. Zwiedzanie Dubaju jest stosunkowo proste, o ile dobrze je zaplanujesz. Atrakcje Dubaju rozrzucone są po całym mieście i nie da się zwiedzać go cały czas pieszo, bez skorzystania ze środków lokomocji. O tym, jak praktycznie zorganizować swoją podróż dookoła Dubaju napiszemy w osobnym tekście. Tymczasem mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci odkryć atrakcje Dubaju i przekonać się na własnej skórze, jak wygląda wielka metropolia na środku pustyni, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała zupełnie inaczej. A dzisiaj? Dziś jest miastem wielu “naj” i pewnie w dalszym ciągu będzie szedł w tym kierunku!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Wybierasz się w podróż?

Sprawdź także

21 komentarzy

Jarek z Szalonych Walizek 17 kwietnia, 2023 - 6:04 pm

Ładne zestawienie i w zasadzie można tam wracać co jakiś czas i zawsze coś nowego zaskoczy

Odpowiedz
Piotr Andruszko 17 kwietnia, 2023 - 6:19 pm

Tyle nowości się ciągle buduje, że non stop coś nowego dochodzi. Musimy wrócić dla ogrodów i Deep Dive Dubai 🙂

Odpowiedz
Irek 18 kwietnia, 2023 - 4:56 am

Świetny wpis. Już czekam na następny.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 18 kwietnia, 2023 - 8:44 am

Bardzo dziękujemy!

Odpowiedz
Przemek 17 kwietnia, 2023 - 6:25 pm

Dzięki za świetny przewodnik 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 18 kwietnia, 2023 - 8:45 am

Cała przyjemność po naszej stronie 🙂

Odpowiedz
Krystyna 23 października, 2023 - 6:13 pm

Dziękuję , świetny i bardzo przydatny materiał .

Odpowiedz
łukasz 17 kwietnia, 2023 - 6:50 pm

Tej miejscówki na zachód słońca nie znałem… pięknie wygląda

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 18 kwietnia, 2023 - 8:45 am

Dubai Creek Harbour to idealne i bardzo kameralne miejsce na zachód słońca 🙂

Odpowiedz
Kasia 17 kwietnia, 2023 - 7:20 pm

Super opisane. 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 18 kwietnia, 2023 - 8:44 am

Mamy nadzieję, że ten tekst będzie dobrze służył 🙂

Odpowiedz
Asia 18 kwietnia, 2023 - 8:42 am

Dzięki Wam nie traktuję już Dubaju jako miejsca przesiadkowego 😉

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 18 kwietnia, 2023 - 8:44 am

Warto tutaj zostać choć na chwilkę i pozwiedzać 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 18 kwietnia, 2023 - 5:17 pm

Świetne zdjęcia. Aż chce się jechać 🥰 I taki jest plan.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 kwietnia, 2023 - 6:23 am

I za ten plan trzymamy mocno kciuki! 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 24 kwietnia, 2023 - 12:17 am

Zdjęcia zachęcają do wizyty

Odpowiedz
Anna 28 kwietnia, 2023 - 9:25 am

Zdecydowanie zapisuję na naszą podróż do Dubaju, kiedykolwiek tam dotrzemy 😉

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 1 maja, 2023 - 7:32 am

Bardzo nam miło, niech Wa, służy 🙂

Odpowiedz
Piotr 24 czerwca, 2023 - 7:43 pm

Aż chce się tam pojechać i samemu zobaczyć 🙂

Odpowiedz
Katarzyna 14 listopada, 2023 - 9:06 pm

Piękne zdjęcia, coraz bardziej chce tam pojechać 🙂 dziękuję za materiał

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 22 listopada, 2023 - 10:00 pm

Cała przyjemność po naszej stronie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.