malta-pogoda-tlo

Malta pogoda – klimat, pory roku, temperatura – kiedy jechać na Maltę?

przez Rudeiczarne Travel Blog

Malta to jedno z najbardziej słonecznych państw w Europie. Słońce świeci tutaj ponad 300 dni w roku, dzięki czemu Valletta jest zdecydowanie najbardziej słoneczną stolicą europejską! Klimat rzeczywiście zachęca, by tutaj przybywać, ale wbrew pozorom pogoda na Malcie, tutejszy klimat i temperatury nie są tak oczywiste. Malta pogoda – sprawdźmy jak to tutaj wygląda.

Dostajemy mnóstwo pytań o to, jak spakować się na Maltę, co ze sobą zabrać, jaka jest tutaj pogoda i klimat. Jeśli interesuje Cię pogoda na Malcie, klimat, temperatury na Malcie, a także zastanawiasz się, w jakim miesiącu najlepiej przyjechać na Maltę i kiedy można się na Malcie kąpać w morzu – ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie. Poznasz w nim wszystkie informacje o pogodzie i klimacie, które musisz znać przed wyjazdem na Maltę. Przekonasz się także, jak wygląda lato, a jak zima na Malcie, czym się różnią i co Cię czeka o każdej porze roku na Malcie.

mata-pogoda

Malta pogoda – klimat na Malcie – kiedy jechać na Maltę? Pogoda na Malcie

Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, co według rankingów czyni ją jednym z najlepszych klimatów do życia. Stosunkowo krótka i raczej słoneczna zima, a z drugiej strony długie, ciepłe, a wielokrotnie nawet upalne lato. Nie bez znaczenia jest także bliskość Afryki i Sahary, której wpływy można odczuć na Malcie cały czas, a przede wszystkim w lecie.

Jednak to, że jest tutaj tak wiele słonecznych dni nie znaczy, że to kiedy jechać na Maltę jest taką łatwą sprawą. Malta bowiem ma swoje charakterystyczne sezony, a każdy z nich wyróżnia się względem pozostałych i warunkuje to, co powinieneś spakować wybierając się tutaj na urlop.

pogoda-na-malcie

Wpis ten pomoże odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wątpliwości odnośnie pogody na Malcie i tego, kiedy się tutaj wybrać, a także podpowie Ci, co musisz ze sobą zabrać o konkretnej porze roku.

Zobacz nasz Malta przewodnik – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Malta pogoda – Temperatura powietrza na Malcie

Rzadko kiedy na Malcie można doświadczyć temperatury niższej niż 10 stopni, nawet w zimie. To jednak, co pokazuje podstawowa prognoza pogody, nie zawsze ma wiele wspólnego z tym, jaka w rzeczywistości jest odczuwalna temperatura na Malcie. Ma to związek ze słońcem, wiatrem i wilgotnością powietrza. Dla przykładu – w lecie prognoza pokazuje np. 25 stopni w ciągu dnia, w rzeczywistości odczuwalna jest o jakieś 10 stopni wyższa. W zimie natomiast może pokazywać 15 stopni, ale w słońcu, bez wiatru, odczuwalna będzie dużo powyżej 20 stopni. Z innej strony w zimie termometry mogą pokazywać 15 stopni, ale jeśli nie ma słońca, a do tego wieje wiatr i jest bardzo wysoka wilgotność – temperatura odczuwalna będzie dużo niższa.

malta-pogoda

Dlatego też zawsze warto pamiętać, że temperatury odczuwalne na Malcie mogą znacznie różnić się od tego, co pokazuje Ci prognoza pogody. W szczytowym momencie lata temperatura niemal codziennie przekracza 30 stopni, dochodząc nieraz do 40 stopni, co w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza daje poczucie przebywania w piekle. Z drugiej strony – w zimie, z racji wilgotności i ewentualnego braku słońca, zimno może przeszywać do szpiku kości. Warto więc pamiętać o porach roku na Malcie, które mają duży wpływ na to, jaką odczuwamy temperaturę i spakować to, co niezbędne do podróży o wybranej porze roku.

Malta pogoda – pory roku na Malcie

Pory roku na Malcie są de facto dwie, ale są na tyle różnorodne, że w zasadzie wiele zależy od miesiąca, w którym przybywasz na Maltę. Trudno na Malcie o jesień, którą znasz z Polski. Nie ma tutaj zbyt wiele drzew, a te które są, nie mienią się kolorami tak jak w Polsce. Temperatura na Malcie w miesiącach jesiennych nie przypomina temperatur z Polski. Tak naprawdę jesień na Malcie to wciąż gorące dni, czasem zdarza się deszcz, Malta powoli zaczyna się zielenić.

Zima na Malcie też nie ma za wiele wspólnego z zimą w Polsce, nie zastaniesz tutaj bowiem śniegu ani mrozów. Wiosna to tak naprawdę systematycznie rosnące temperatury, które są wstępem do lata. Można już zrzucić z siebie kurtki, powoli wyciągać sandały i sukienki z szafy. Dlatego też na Malcie możemy mówić o dwóch porach roku. Ale przyjrzyj się im bliżej, wraz z rozróżnieniem na poszczególne miesiące, bo pogoda na Malcie w każdym miesiącu jest dość charakterystyczna.

pogoda-na-malcie

Pogoda na Malcie – temperatury w styczniu i lutym

Jak wygląda pogoda w styczniu i lutym na Malcie? Pierwsze dwa miesiące roku są najbardziej ryzykowne, jeśli chodzi o pogodę na Malcie. Przez większość dni świeci słońce i możemy liczyć na temperaturę powyżej 15 stopni, a w pełnym słońcu spokojnie nawet powyżej 20 stopni. Z drugiej jednak strony, zdarzają się deszcze, a te na Malcie w trakcie zimy są zazwyczaj gwałtowne. Jedna ulewa potrafi zmienić drogi w strumienie, a grunt nie nadąża z przyswajaniem dużej dawki wody. Bywa też stosunkowo wietrznie, dlatego warto mieć ze sobą coś chroniącego przed podmuchami.

zima-na-malcie

Patrząc jednak z innej strony styczeń i luty to najpiękniejsze miesiące na Malcie. Przyroda ponownie budzi się do życia, wszystko dookoła się zazielenia, kwitną kwiaty, ziemia wydaje swoje plony. Zima na Malcie to tak naprawdę polska wiosna – kwitną drzewa migdałowe, pojawiają się łąki pełne narcyzów! Malta całkowicie zmienia swoje oblicze. Miesiące zimowe to najlepszy moment na całodzienne wędrówki i trekkingi. W słońcu jest bardzo przyjemnie, wielokrotnie w ciągu dnia chodzi się tutaj w krótkim rękawku. Pamiętaj jednak, że jak tylko zajdzie słońce, robi się bardzo zimno. To także wpływ dużej wilgotności powietrza na Malcie. Nawet przy kilkunastu stopniach w ciągu dnia, po zachodzie słońca, może zrobić się przeszywająco zimno.

Są to idealne miesiące na zwiedzanie, ale nieco gorsze na siedzenie w pomieszczeniach. Pamiętaj bowiem, że maltańskie domy nie mają centralnego ogrzewania, okna nie są zbyt szczelne, a budynkom brakuje izolacji takiej, jaką znasz z Polski. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą ciepłe ubrania, albo zwróć uwagę na to, by mieć klimatyzację w miejscu, w którym śpisz, dzięki temu ogrzejesz pomieszczenia. Pamiętaj także, że zimą na Malcie zachód słońca jest mniej więcej godzinę później niż w Polsce.

Pogoda na Malcie – temperatury na Malcie – marzec, kwiecień, maj

Kolejne miesiące – marzec, kwiecień i maj na Malcie to coraz wyższa temperatura i coraz dłuższy dzień. Wciąż mogą zdarzyć się dni deszczowe, ale jest ich zazwyczaj mniej niż w styczniu czy lutym. Na drzewach zamiast kwiatów pojawiają się nowe listki, a także zaczyna się najlepszy sezon na Malcie – sezon truskawkowy! Trwa on zazwyczaj od marca do początku czerwca, w zależności od pogody w danym roku. Apogeum następuje końcem kwietnia, kiedy to w wiosce Mgarr organizowany jest słynny Festiwal Truskawek. Maltańskie truskawki są ogromne, słodkie i sezon na nie trwa ponad 3 miesiące!

klimat-malta

W marcu na Malcie wciąż zdarzają się deszczowe dni, a mocny wiatr możliwy jest jeszcze do końca kwietnia. Dlatego pamiętaj, by zawsze mieć ze sobą coś cieplejszego, tak na wszelki wypadek. Temperatury już swobodnie przekraczają 20 stopni, ale noce są wciąż jeszcze chłodne. Choć oczywiście im bliżej czerwca, tym i dni, i noce stają się coraz cieplejsze. Ale zdecydowanie, pogodowo kwiecień i maj to jedna z najprzyjemniejszych pór na Malcie. Jest już bardzo ciepło, ale nie tak upalnie jak w lecie. W zasadzie te dwa miesiące można porównać do polskiego lata.

malta-pogoda-w-maju

Woda jeszcze nie nadaje się do kąpieli morskich, bo marzec, kwiecień to, de facto, najzimniejsza woda na Malcie, wychłodzona po miesiącach zimowych i sztormach. W maju powoli się zaczyna się nagrzewać i turyści coraz częściej do niej wskakują. W drugiej połowie kwietnia i w maju już swobodnie możesz nosić sandały, ale musisz mieć ze sobą także coś przeciwwiatrowego i być przygotowanym na chłodniejsze dni, bo takie się zdarzają.

Malta pogoda – czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień na Malcie – Pogoda na Malcie

Szczyt lata, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień na Malcie to zdecydowanie najbardziej upalny okres na wyspach. Wysoki poziom UV, słońce, które świeci codziennie i niezmiennie, wysoka wilgotność powietrza i nierzadkie wiatry znad Sahary sprawiają, że można się tutaj czuć jak na afrykańskiej pustyni. O ile czerwiec na Malcie jest jeszcze względnie w porządku, tak lipiec i sierpień to zdecydowanie najgorsze miesiące na zwiedzanie Malty. Temperatury dochodzą do 40 stopni, słońce pali skórę i nie warto się ruszać bez kremu z wysokim filtrem.

pogoda-na-malcie-w-lecie

Lato to najgorszy czas na całodzienne zwiedzanie Malty, która jednak nie jest mocno zalesionym terenem, więc trudno o wytchnienie w cieniu drzew. Trzeba mieć wybitnego pecha, żeby w tych miesiącach zobaczyć zachmurzone niebo albo deszcz – to się praktycznie nie zdarza. Codziennością jest mocne słońce, upał i wysoka wilgotność powietrza. Do tego kolory dominujące w lecie na Malcie to brąz i żółty – niestety większość roślinności jest wypalona słońcem, ciężko więc o zieleń.

Pamiętaj, by zawsze wychodząc na zewnątrz w lecie, nasmarować swoje ciało kremem z wysokim filtrem UV. Bardzo wielu turystów o tym zapomina albo pomija np. dłonie i stopy, a wieczorem piecze ich skóra. Nie rób tego na Malcie, bo wystarczy chwila na słońcu bez kremu z filtrem, by się mocno spalić. Lato na Malcie to przede wszystkim plażowanie, wycieczki łódkami, wszelkie atrakcje związane z wodą, jak pływanie i nurkowanie. Temperatura wody na Malcie w tych miesiącach dochodzi nawet do 29 stopni, a słońce jest tak silne, że warto na plaży mieć ze sobą parasol i obowiązkowe nakrycie głowy. Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień na Malcie to zdecydowanie najlepsze miesiące na plażowanie. Ale także miesiące, kiedy można tutaj spotkać najwięcej turystów. Warto o tym pamiętać i wybrać kolejne miesiące, szczególnie jeśli nie masz ochoty na spędzanie urlopu pośród tłumów.

pogoda-na-malcie

Pogoda na Malcie – temperatury na Malcie – październik, listopad na Malcie

Jeśli masz ochotę na kąpiele morskie, ale także na zwiedzanie Malty, najlepszymi miesiącami dla Ciebie będą październik i listopad. Woda w morzu wciąż jest przyjemnie ciepła, nagrzana po letnich miesiącach. Temperatura wody wynosi około 24-26 stopni w październiku, a w listopadzie powoli spada, chociaż wciąż osiąga powyżej 20 stopni. Natomiast temperatura powietrza już nieco niższa, choć wciąż codziennie mocno przekracza 20, a zdarza się, że nawet 30 stopni. Po zmroku jednak można poczuć już wytchnienie i warto mieć coś do narzucenia na siebie wieczorem. W październiku i listopadzie jest na Malcie także zdecydowanie mniej turystów, dzięki czemu zarówno atrakcje turystyczne, jak i plaże są już zdecydowanie luźniejsze i ciężko spotkać tłumy. Do tego stopniowo spadają ceny noclegów, a nawet komunikacji miejskiej.

pogoda-na-malcie

W październiku i listopadzie mogą zdarzyć się deszcze i sztormy, dzięki czemu Malta powoli zaczyna się zielenić. Nie jest to jeszcze zieleń tak mocna, jak w zimowych miesiącach, ale Malta przestaje przypominać wypaloną słońcem ziemię, jak w szczytowych momentach lata i powoli zmienia swoją kolorystykę. Jest to świetny czas tak na zwiedzanie, jak i na kąpiele. Dlatego jeśli zależy Ci na tych dwóch czynnościach, październik i listopad będą Twoimi ulubionymi miesiącami na podróż na Maltę. Zabierz ze sobą zarówno sandały, strój kąpielowy i sukienki, ale i coś na chłodniejsze czy też wietrzne dni.

Malta pogoda – Grudzień na Malcie

Grudzień na Malcie to miesiąc, kiedy coraz wyraźniejsze są odcienie zieleni i natura coraz intensywniej daje o sobie znać. Nie jest to już czas, kiedy możesz pozwolić na kąpiele morskie, choć niektórzy wciąż pływają. Raczej nie przydadzą Ci się sandały czy sukienki. Przyda Ci się krótki rękawek, a wieczorem zdecydowanie coś cieplejszego, podobnie jak jesienią w Polsce. Wilgotność powietrza daje się coraz mocniej we znaki, tak jak i wiatr, czy dość zmienna pogoda.

grudzien-na-malcie

W zasadzie grudzień na Malcie to pogoda bardzo podobna do tej w styczniu i lutym na archipelagu maltańskim. Temperatura powietrza waha się pomiędzy 15 a nawet 25 stopni. Idealny czas na całodzienne wędrówki czy trekkingi. Może zdarzyć się deszcz, dlatego zawsze miej w pogotowiu parasol, a najlepiej kurtkę przeciwdeszczową albo pelerynę. W czasie silnego wiatru na Malcie parasol rzadko spełnia swoją funkcję. Warto też mieć nieprzemakalne buty powyżej kostki, na wypadek ulewy, która zamieni drogi w rzeki.

malta-pogoda

Do tego grudzień jest wyjątkowo pięknym miesiącem, ponieważ dookoła Malty rozstawiane są świąteczne dekoracje. Maltańczycy uwielbiają przepych, więc cała wyspa mieni się kolorami. Pod palmami rozstawiane są szopki, wszędzie są poustawiane kolorowe dekoracje i lampki. Można też zobaczyć lokalne jarmarki świąteczne, które wyglądają bajkowo pośród palm i w pełnym słońcu. Jeśli chcesz przekonać się jak wyglądają Święta na Malcie, koniecznie zaglądnij do naszego wpisu.

Pogoda na Malcie – Jakie ubrania zabrać na Maltę – co spakować na Maltę

To, co spakować na Maltę, zależy przede wszystkim od tego, o jakiej porze roku tutaj przyjeżdżasz. Jednak bez względu na porę roku, zawsze miej ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Okulary przydają się tutaj właściwie zawsze, tak samo jak krem z filtrem. W lecie im wyższy filtr, tym lepiej. W razie czego możesz go także kupić na miejscu, ale nie nigdzie się bez niego nie ruszaj, szczególnie latem.

Jeśli przybywasz na Maltę w miesiącach: grudzień, styczeń, luty – musisz ubierać się na tzw. cebulkę. Przydaje się krótki rękaw, ale także coś cieplejszego. Wilgotność powietrza i wiatr robią swoje, a pogoda na wyspach może zmieniać się błyskawicznie. Po zmroku, ale też w bardziej pochmurne dni, zimno potrafi być przeszywające, a odczuwalna temperatura jest dużo niższa niż wskazują termometry. Z drugiej jednak strony, w słoneczny dzień, będziesz potrzebował ściągnąć kurtkę i spacerować w krótkim rękawku. Daruj sobie zabieranie sandałów czy sukienek – zima na Malcie nie sprzyja takim strojom. Warto mieć jesienną kurtkę, bluzę, buty typu trampki/adidasy, ale też nieprzemakalne i powyżej kostki – na zimniejsze dni. Przydadzą się także szalik i rękawiczki, szczególnie po zmroku lub w bardziej wietrzne dni, ale też przeciwdeszczowa kurtka/peleryna. Zimowe buty i kurtki możesz spokojnie zostawić w domu.

Malta pogoda – Co spakować na Maltę? Maj – listopad

Jeśli przyjeżdżasz na Maltę w marcu, kwietniu lub maju warto mieć coś cieplejszego na pochmurny dzień, ale także coś lżejszego, szczególnie w maju, kiedy już możesz ubrać sandały, sukienki czy krótkie spodenki. Przyda się także strój kąpielowy, zwłaszcza jeśli lubisz się opalać. Woda w morzu nie sprzyja jeszcze kąpielom, ale dla kogoś, kto przyzwyczajony jest do zimnej wody wiosenne maltańskie wody nie będą straszne.

pogoda-na-malcie

W trakcie lata – czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu – możesz spokojnie odpuścić kurtki i cieplejsze buty. Przydadzą Ci się przewiewne ubrania (najlepiej z naturalnych tkanin), strój kąpielowy i sandały. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie, pamiętaj o czymś do odkrycia – z szacunku do np. świątyń. Pamiętaj także, że strój kąpielowy jest odpowiedni na plaży, ale w nim nie pospacerujesz po ulicach. Na wieczór możesz zabrać ze sobą koszulę z dłuższym rękawem, która w razie wiatru dobrze okrywa.

lato-na-malcie

Październik i listopad na Malcie to w ciągu dnia wciąż bardzo ciepłe miesiące. Dlatego też za dnia przydadzą się letnie ubrania: sukienki, krótki rękaw, sandały. Wieczorem robi się chłodno, więc weź też coś cieplejszego – długie spodnie, trampki, coś z długim rękawem, a nawet lekką kurtkę w razie silniejszego wiatru. Warto także mieć ze sobą parasol lub kurtkę/pelerynę przeciwdeszczową w razie popsucia pogody. A ta na Malcie lubi być zmienna.

Pogoda na Malcie – Kiedy jechać na Maltę? Malta pogoda

To, kiedy najlepiej będzie jechać na Maltę zależy głównie od tego, na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli przylatujesz na by głównie plażować, wtedy idealne będą dla Ciebie miesiące wakacyjne – od czerwca do września. Pamiętaj jednak, że trudno będzie zwiedzać, bo temperatury wahają się pomiędzy 30, a nawet 40 stopni, a z nieba leje się żar. Nie jest to dobry czas na całodzienne zwiedzanie, bo ostatecznie jedyne, o czym będziesz marzyć to plaża i kąpiel w morzu. Wtedy jest też na Malcie zdecydowanie najwięcej turystów, a plaże – szczególnie te piaszczyste, są przepełnione. Choć oczywiście istnieją miejsca, do których turyści nie docierają, to te najważniejsze atrakcje przepełnione są turystami.

temperatury-na-malcie

Jeśli chcesz połączyć kąpiele morskie ze zwiedzaniem, zdecydowanie najlepszymi miesiącami będzie koniec września, październik i listopad. Temperatura powietrza wciąż wskazuje powyżej 20 stopni, woda jest nagrzana po całym lecie, ale rzadko zdarzają się upały takie, jak w lecie. Bez problemu wciąż można chodzić w sandałach, sukienkach i krótkim rękawku, a z nieba nie leje się już żar. Wtedy też jest na Malcie zdecydowanie mniej turystów niż w miesiącach letnich. Dodatkowo, stopniowo spadają ceny noclegów, a nawet bilety na komunikację publiczną. Może zdarzyć się nieco wietrzny dzień, może zdarzyć się deszcz, ale w większości dni są ciągle słoneczne.

Jeśli najważniejsze jest dla Ciebie zwiedzanie, ale cenisz także przebywanie na łonie natury i zieleń, wybierz się na Maltę zimą. Grudzień, styczeń, luty i marzec to miesiące, kiedy na Malcie wszystko kwitnie, a natura budzi się do życia po miesiącach bez wody. Może zdarzyć się deszcz – w ulewa w maltańskim stylu, ale trzeba mieć wyjątkowego pecha by padało przez cały Twój pobyt. Weź jednak pod uwagę, że dni są bardziej wietrzne niż w lecie, więc warto mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania, ubrania zbliżone do tych, które nosisz w Polsce jesienią.

Malta pogoda – Kiedy można kąpać się na Malcie w morzu? Temperatura wody na Malcie

Choć na Malcie przez absolutnie większą część roku świeci słońce, nie oznacza to, że przez cały rok woda jest tutaj ciepła i przyjemna na kąpiele w morzu. Wraz z nadejściem jesieni, coraz niższych temperatur, a później zimy i sztormów, woda systematycznie się wychładza. Dla przykładu w lutym i marcu woda na Malcie osiąga temperaturę ok. 13 stopni. Nie jest więc zbyt zachęcająca do morskich kąpieli, chyba że masz ze sobą piankę do nurkowania.

temperatura-wody-malta

Co ciekawe, mimo, że w kwietniu i maju temperatura powietrza jest już naprawdę przyjemna, woda wciąż nie za bardzo nadaje się do kąpieli. Mija bowiem trochę czasu, zanim ogrzeje się coraz mocniejszym słońcem. Dlatego też dla przykładu: w maju woda na Malcie ma wciąż temperaturę kilkunastu stopni – ok. 18-20. Jeśli ktoś jednak przyzwyczajony jest do wody w Bałtyku zapewne chętnie się skusi.

Jeśli jednak oczekujesz temperatury wody, która będzie już przyjemna do kąpieli, to najlepsze miesiące na wchodzenie do wody ma Malcie to: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, a czasem nawet listopad. Latem woda ogrzewa się na Malcie do temperatury 28-29 stopni, jesienią wciąż jest ciepła po upalnych miesiącach. Dlatego też, mimo że temperatura powietrza na Malcie jest przyjemna w kwietniu i maju, to te miesiące są gorsze jeśli chodzi o kąpiel, niż miesiące jesienne. Zdarzają się i tacy, którzy kąpią się tutaj o każdej porze roku. My osobiście kąpiemy się na Malcie od czerwca do listopada, a pozostałe miesiące przeznaczamy na wielogodzinne wędrówki dookoła wyspy.

comino-malta

Malta pogoda – Meduzy na Malcie

Warto także pamiętać o meduzach na Malcie, szczególnie planując kąpiele w morzu. Nie wszystkie meduzy na Malcie są parzące, ale warto wiedzieć, że mogą występować i takie, i należy nie uważać. Z roku na rok w Morzu Śródziemnym pojawia się coraz więcej kolonii meduz, nie inaczej jest również tutaj. Najczęściej spotykaną jest Mauve Stinger – z bardzo długimi parzydełkami, które dochodzą do nawet kilku metrów. Więc to, że nie zobaczysz ciała meduzy nie znaczy, że pływając nie trafisz na parzydełka, a spotkanie to może być naprawdę bolesne. Pamiętaj jednak, że na Malcie na dzień dzisiejszy nie występują meduzy, z którymi spotkanie może być dla człowieka śmiertelne.

temperatury-malta

Meduzy na Malcie pojawiają się głównie, gdy podnosi się temperatura wody, czyli mniej więcej od kwietnia/maja, można je spotkać także w czerwcu. Później zazwyczaj jest ich zdecydowanie mniej lub znikają w miesiącach letnich, by ponownie zacząć pojawiać się w okolicach września i miesiącach jesiennych, kiedy temperatura wody powoli spada.

Pamiętaj, że jeśli zobaczysz jedną meduzę, najprawdopodobniej jest ich w tym miejscu więcej, bowiem meduzy zazwyczaj przebywają w koloniach. To, gdzie się pojawiają zależy od temperatury, prądów, wiatru i jego kierunku. Jeśli zobaczysz gdzieś meduzy, warto to zgłosić do MaltaWeather.com, gdzie można znaleźć mapę Malty i miejsca, gdzie danego dnia pojawiły się meduzy.

Co zrobić, gdy poparzy meduza?

Jeśli poparzy Cię meduza na Malcie, jest kilka ważnych rzeczy, o których zrobieniu musisz pamiętać, by zminimalizować ból. Jeśli znajdujesz się na plaży publicznej, na której jest ratownik – udaj się do niego jak najszybciej. Ratownicy na Malcie są przygotowani do pomocy w przypadku poparzenia przez meduzę i udzielą Ci błyskawicznej pomocy.

Jeśli nie ma w pobliżu ratownika, jak najszybciej przepłucz miejsce oparzenia SŁONĄ WODĄ. Absolutnie nie możesz w tym wypadku używasz wody słodkiej ani tym bardziej lodu – to jedynie pogorszy sytuację. Nie dotykaj miejsca oparzenia palcami, ani innymi częściami ciała, bowiem na skórze wciąż mogą znajdować się fragmenty parzydełka. Musisz je ściągnąć z miejsca oparzenia. Najlepiej, jeśli użyjesz do tego karty kredytowej, dowodu osobistego lub innego sztywnego dokumentu. Powoli i dokładnie postaraj się zeskrobać skórę dokumentem, dzięki czemu ściągniesz fragmenty parzydełka. Jeśli to nie złagodzi bólu, zobaczysz reakcję alergiczną lub poparzone miejsce spuchnie – koniecznie udaj się do apteki lub lekarza. Niewykluczone bowiem, że będzie Ci potrzebna specjalna maść lub antybiotyk.

malta-zima

Malta pogoda – jaka jest pogoda i temperatura na Malcie? Pogoda na Malcie

Jak widzisz, Malta pomimo iż jest słoneczna przez ponad 300 dni w roku, ma swoje dość specyficzne pory roku. Nie ma tutaj jesieni podobnej jak w Polsce, ale bardzo łatwo jest podzielić cały rok na określone pory roku, które mają swoje charakterystyczne cechy. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zorganizować Twoją własną podróż na Maltę. Przede wszystkim zaś idealnie wybrać termin podróży w taki sposób, żebyś był jak najbardziej zadowolony. A do tego pomoże Ci w pakowaniu się na Maltę, bo jak widzisz, w konkretnych miesiącach trzeba zapakować coś zupełnie innego.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, wskazówki odnośnie do tego wpisu, by mógł Ci jeszcze bardziej służyć, koniecznie daj nam znać. Mamy nadzieję, że udało nam się zebrać odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości związane z pogodą, klimatem i temperaturą na Malcie, a także z tym, co spakować na Twoje wymarzone wakacje. Tymczasem życzymy Ci wspaniałej maltańskiej przygody!

malta-temperatury-zima

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT MALTY?

Sprawdź także

31 komentarzy

Karolina/Nasze Bąbelkowo 19 marca, 2021 - 6:51 am

Mam nadzieję,że kiedyś uda się nam zorganizować taką wyprawę na Maltę – a wtedy na pewno wrócę do Waszych wpisów i będę z nich czerpała pełnymi garściami 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 marca, 2021 - 8:38 am

Zapraszamy serdecznie 🙂

Odpowiedz
Raczejtrampki 19 marca, 2021 - 7:22 am

Bardzo przydatny, praktyczny wpis. Już nie mogę się doczekać słońca i ciepła w Polsce… Narobiliście smaku 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 marca, 2021 - 8:39 am

Oj to chyba jeszcze chwilkę musisz poczekać, z tego co słyszeliśmy w Polsce troszkę biało! 🙂 Ślemy słońce!

Odpowiedz
Gosia-Voyagerka 19 marca, 2021 - 6:31 pm

Byłam na Malcie na początku listopada i uważam, ze był to bardzo dobry moment! Wiosna i jesień to optymalne momenty na zwiedzanie Malty. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 marca, 2021 - 8:57 pm

Dokładnie! Nie ma już upałów, a temperatury idealne na zwiedzanie, a nawet na kąpiele w morzu 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 29 marca, 2021 - 10:54 am

Przy takiej pogodzie to z wielką chęcią zamieszkalibyśmy tam… może kiedyś 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 29 marca, 2021 - 11:55 am

Pogoda tutaj zdecydowanie przyjemniejsza niż u Was 😀 Ale widoki macie boskie i ta przestrzeń!

Odpowiedz
Joanna 29 marca, 2021 - 2:04 pm

Świetne porady! Patrząc na to, co się dzieje u mnie za oknem, gdyby nie panujący wirus, już pakowałabym walizki:D

Odpowiedz
rudeiczarne 30 marca, 2021 - 10:28 am

Ale chyba już jest coraz lepiej? Choć pogoda na Malcie, no cóż, nieco lepsza! 🙂

Odpowiedz
Konrad 5 kwietnia, 2021 - 3:40 pm

Bardzo praktyczny wpis, przyda się na lepsze czasy, gdy znowu ruszymy w świat!

Odpowiedz
rudeiczarne 6 kwietnia, 2021 - 10:53 am

Trzymamy mocno za to kciuki! 🙂

Odpowiedz
Anna 6 maja, 2022 - 6:45 pm

Już postanowiłam, jadę w październiku 😁

Odpowiedz
Joanna 5 kwietnia, 2021 - 5:01 pm

Jednym słowem Malta idealna na każdą porę ? a przynajmniej zawsze cieplej niż w Polsce.

Odpowiedz
rudeiczarne 6 kwietnia, 2021 - 10:52 am

Zdecydowanie zawsze cieplej niż w Polsce 🙂

Odpowiedz
Krystian 7 kwietnia, 2021 - 11:15 am

Bardzo przydatny wpis w planowaniu swojej podróży na Maltę. Jeszcze nas tam nie było, ale właśnie wybieramy kierunek gdzie polecieć, jak sytuacja z pandemią się trochę polepszy. Ciągle wahamy się pomiędzy południem Włoch a Maltą :O

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:49 am

Na pewno oba miejsca są warte zobaczenia 🙂 Zawsze możecie to połączyć w jedną podróż – tak południe Włoch jak i Malta robią wrażenie i nie da się tu nudzić 🙂

Odpowiedz
Ewa 10 kwietnia, 2021 - 11:12 pm

Bardzo przydatny artykuł! Jeszcze nie mam w planach tego kierunku, ale zdjęcia są mocno zachęcające.

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:48 am

Bardzo nas to cieszy! Jak będziesz się wybierać na Maltę – pamiętaj o tym wpisie 🙂

Odpowiedz
Mariola 23 kwietnia, 2021 - 8:42 pm

Na Malcie spędziłam marcowy tydzień. ale jeszcze w czasach swobodnego przemieszczania się. Była to miła odskocznia od zimnego kraju. Wyspa jest mocno zabudowana, mimo to znaleźliśmy trochę spokojniejszych miejsc. Natomiast zadziwiło mnie zagęszczenie pięknych zabytków, właściwie na każdym kroku spotykaliśmy coś ciekawego. Tydzień to zdecydowanie za mało aby zwiedzić Maltę i pobliską Gozo.

Odpowiedz
IWONA 29 sierpnia, 2022 - 9:43 pm

DZIĘKI ZA CENNE INFORMACJE! DZIĘKI!

Odpowiedz
Piotr 20 października, 2022 - 5:43 pm

Będę na Malcie za kilka dni pierwszy raz w życiu. Wg artykułu bardzo dobry moment wybrałem dla moich potrzeb, oby sprawdziło się w praktyce 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2022 - 6:13 pm

Pogoda dopisuje, październik mamy w tym roku przepiękny 🙂

Odpowiedz
Malta zimą - czy warto? Pogoda, ceny, co zabrać i na co zwrócić uwagę - Aktywni w podróży 23 października, 2022 - 9:47 pm

[…] więcej o pogodzie w poszczególnych miesiącach przeczytacie na blogu specjalistów od Malty czyli Rudeiczarne. Karolina i Piotrek od kilku lat mieszkają na Malcie, więc ich blog to kopalnia wiedzy o tym […]

Odpowiedz
Czesława 12 listopada, 2022 - 9:40 pm

Bardzo profesjonalnie przekazana informacja.
W zasadzie wszystkie informacje są wartościowe.
Pozdrawiam

Odpowiedz
rudeiczarne 20 listopada, 2022 - 11:57 am

Bardzo nas to cieszy 🙂 Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Marzena 19 listopada, 2022 - 8:50 pm

Hej kochani, planujemy poleciec na Malte za tydzien (ostatni tydzien listopada) czy to dobry wybor? Strasznie chcielismy bysmy sie tam wybrac ale martiwmy sie o pogode 🙁

Odpowiedz
rudeiczarne 20 listopada, 2022 - 11:57 am

Wszystko zależy od tego, co nam wiatr przyniesie 🙂 Prognozy sprawdzają się na wyspach tak 2 dni do przodu, nie patrzcie na długoterminowe, bo one na wyspach nie mają sensu 🙂 Tak czy siak na pewno będzie cieplej niż w Polsce, zielono i kwitnąco 🙂

Odpowiedz
Ada 9 lutego, 2023 - 4:01 pm

Super, właśnie wybieram się w marcu i zastanawiałam się, jak faktycznie może być z pogodą, do tego ta informacja o truskawkach, Z pewnością skosztuję! <3

Odpowiedz
Szymon 7 lipca, 2023 - 8:39 am

Wyczerpujący artykuł. Dzięki

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 7 lipca, 2023 - 9:18 am

Cała przyjemność po naszej stronie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej