popeye-village-tlo

Popeye Village – Filmowa wioska – czy warto odwiedzić maltański park rozrywki?

przez Rudeiczarne Travel Blog

Popeye Village, czyli Wioska Popeya to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki na Malcie. Nie ma ich tutaj tak wiele, ale jeśli jedzie się w podróż z dziećmi, trzeba pamiętać o atrakcjach także dla tych najmłodszych. Czy warto wybrać się do Popeye Village?

Wiele osób rezygnuje z tej atrakcji, uważając, że bilet wstępu jest drogi, a w środku Wioski Popeya nie ma za wiele atrakcji. Nic bardziej mylnego. O ile sam bilet wstępu nie należy do najtańszych, to we wnętrzu Popeye Village czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji! Przekonaj się sam czy warto wybrać się do Popeye Village! Ten wpis odpowie na wszystkie Twoje pytania odnośnie tego maltańskiego parku rozrywki.

popeye-village-czy-warto

Popeye Village – Wioska Popeya – maltański park rozrywki

Wioska Popeya to park rozrywki na Malcie, który znajduje się na północy wyspy, ok. 3km od Mellieha. Położony jest on nad piękną, turkusową zatoką Anchor Bay, nieco na uboczu Malty, pośród skał i otaczających wioskę pól uprawnych. Popularny jest głównie wśród rodzin z dziećmi i w lecie ciężko tutaj o ciszę i spokój. Dużo spokojniej jest zimą, gdy na Malcie jest znacznie mniej turystów.

wioska-popeya-czy-warto

Ale nie ma się czemu dziwić. Ostatecznie bowiem Wioska Popeya to niezwykle oryginalna i barwna wioska, w której każdy, niezależnie od grupy wiekowej, znajdzie coś zaskakującego. Nie mamy wątpliwości, że można się tutaj dobrze bawić. Ale jak to się stało, że na Malcie powstało takie miejsce, jak właśnie Popeye Village?

Malta przewodnik – zobacz nasze interaktywne e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Wioska Popeya – polski akcent w kreskówce o Popeyu

Trudno znaleźć dziś kogoś, kto nie kojarzy słynnego marynarza Popeya. Człowiek o gołębim sercu, ale także niezwykle temperamentny, który zyskuje niezwykłą siłę po zjedzeniu puszki szpinaku. Popeye był bohaterem komiksów i krótkometrażowych filmów animowanych, które chyba większość z nas oglądała w dzieciństwie.

Postać Popeya ma długą historię, powstała bowiem w 1929 roku! Odpowiada za nią Elzie Crisler Segar, amerykański rysownik, który jeszcze za swojego życia nie mógł mieć pojęcia, że niejako zmieni tak odległą Maltę! Ale czy wiesz, że pierwowzorem postaci Popeya najprawdopodobniej był mężczyzna o polskich korzeniach?

Jak narodził się “Popeye”?

Miał być to Frank “Rocky” Fiegel, mieszkaniec miasteczka Chester, z którego pochodził również twórca postaci Popeya – Segar. Rodzice Rocky’ego byli Polakami – Anna i Bartłomiej i pochodzić mieli z Czarnkowa. Pierwotnie ich nazwisko brzmieć miało “Figiel”, jednak wraz z emigracją do Stanów, zmienili na nieco bardziej międzynarodowo brzmiące “Fiegel”.

Rocky urodził się w 1868 roku (nie wiadomo czy jeszcze w Polsce czy już w Stanach). Był barmanem i robotnikiem, miał złote serce i chronił lokalne dzieciaki, ale był też niezwykle temperamentny, nie bez powodu uważany był za lokalnego awanturnika. Regularnie widywany był także z fajką. Nie ma stuprocentowych dowodów na to, że Rocky był inspiracją dla Popeya, ale widzisz już podobieństwo do Popeya?

polski-popeye
Źródło: https://popeye.fandom.com/  Jedyne zdjęcie Rocky’ego, tutaj już leciwego
Źródło: Little Poland, New Britain, Connecticut  Zdjęcie to przedstawia brytyjskiego marynarza o przezwisku Popeye – często mylone jest z polskim Frank “Rocky” Fiegelem, zostało jednak zrobione dużo później

Komiks i Kreskówka o Popeyu odnosi sukces

Popeye w komiksach i kreskówkach był człowiekiem o złotym sercu, który nie potrafi kłamać, ale jest typowym awanturnikiem, łatwo wyprowadzić go z równowagi. W samym komiksie regularnie je szpinak, zaś w kreskówce je tylko wtedy, gdy potrzebuje nadzwyczajnych mocy. Komiksy stały się tak popularne, że drukowano je w okresie przedwojennym w setkach egzemplarzy, nie tylko w USA, ale także poza granicami. W Polsce Popeye nazywany był najpierw marynarzem Kubusiem, w powojennej Polsce znany był już po prostu jako Popeye.

wioska-popeya

Już w 1933 roku rozpoczęto produkcję krótkometrażowych filmów animowanych, w których Popeye był głównym bohaterem. Później powstał serial animowany z tymże bohaterem, który zdobył popularność na całym świecie. Aż przyszedł czas na film…

Popeye Village – dlaczego powstała Wioska Popeya?

Wioska Popeya na Malcie powstała na potrzeby filmu-musicalu “Popeye”. Miejsce wydawało się idealne – piękna lazurowa zatoka Anchor Bay, dookoła skały, cisza i pustka. Wioskę zaczęto budować w 1979 roku i zbudowano ją w ok. 7 miesięcy. Powstało 19 budynków, a przy powstawaniu wioski brała udział aż 165-osobowa ekipa! Drewno sprowadzane było z Holandii, a gonty do budowy dachów aż z Kanady.

malta-park-rozrywki-popeye

Na potrzeby Wioski Popeya trzeba było też zbudować drogę dojazdową, ale też falochron, który miał chronić plan filmowy przed działaniami żywiołu – wody. Filmowanie rozpoczęło się w styczniu 1980 roku. Główną rolę, czyli słynnego Popeya, odgrywał Robin Williams!

Film opowiadał historię marynarza – Popeya, który przybył do wioski Sweethaven Village w poszukiwaniu swojego ojca. Być może nie zabawiłby tutaj długo, gdyby nie spotkanie z Olive Oyl… Ta miała być zaręczona z kapitanem Bluto. Tutaj jednak na drodze stanął właśnie Popeye. Olive uciekła z własnego przyjęcia zaręczynowego, a dalej, wraz z Popeyem znajdują opuszczone dziecko, które było impulsem do ich miłości. Nie umknęło to kapitanowi Bluto, który próbuje stanąć na drodze do miłości Olive i Popeya. Nieskutecznie! Walka Popeya z Bluto kończy się zwycięstwem przybysza i słynnym “I yam what i yam”.

popeye-village-21

Wioska Popeya – maltański park rozrywki

Po realizacji filmu, na Malcie wciąż pozostała cała Wioska Popeya, z którą trzeba było coś zrobić. A skoro wyglądała tak magicznie, włożono w nią tyle pracy i pieniędzy, szkoda byłoby to rozbierać. Dlatego też postanowiono, że wioska filmowa Sweethaven Village stanie się… parkiem rozrywki na Malcie! Tak właśnie powstało Popeye Village – Wioska Popeya, którą można dzisiaj odwiedzać!

Wioska Popeya ma dzisiaj już ponad 40 lat i stała się najsłynniejszym i największym parkiem rozrywki na Malcie. Przez niektórych nazywana jest nawet maltańskim Disneylandem. Nie jest ona na pewno tak wielka jak słynny Disneyland, ale na pewno czeka tutaj na Ciebie szereg atrakcji. I wbrew pozorom – to nie jest miejsce tylko dla dzieci! Nawet dorośli, nie posiadający dzieci, mogą się tutaj dobrze bawić!

Co możesz zobaczyć w Popeye Village – atrakcje Wioski Popeya

Popeye Village to typowy park rozrywki, więc nie brakuje tutaj atrakcji dla każdego. Poniżej znajdziesz listę miejsc, które czekają na Ciebie w Wiosce Popeya:

 • Sklep z pamiątkami – tutaj odbierzesz swoją darmową pocztówkę
 • Kino – tutaj obejrzysz film dokumentalny o tym, jak powstawało Popeye Village i produkcja filmu
 • Comic Museum
 • Poczta
 • Wioska Mikołaja – nie pomiń, bo to jedna z najlepszych atrakcji
 • Main Square – tutaj odbywają się animacje
 • Dom Olive Oyl
 • Dom Bluto
 • Splash Pool – basen odkryty, dookoła można skorzystać z leżaków, a także placu zabaw
 • Wycieczka łódeczką po Zatoce Anchor Bay
 • Mini Golf
 • Bary i restauracje
 • Lido – tutaj możesz skorzystać z leżaków nad zatoką i zanurzyć się w lazurowej wodzie
 • Silversmith – tutaj możesz zobaczyć piękne wyroby ze srebra
 • Kącik z grami, które są świetne dla każdego
 • Szewc, dentysta, sklep z warzywami, piekarnia i wiele więcej, gdzie możesz zobaczyć oryginalne dekoracje
 • Winiarnia
 • Trampoliny
 • Cmentarz, który był dekoracją w filmie
popeye-village-czy-warto

I wiele więcej! Na tak małej przestrzeni mieści się naprawdę mnóstwo atrakcji, więc przygotuj się, że jeśli wybierasz się z dziećmi, jest to raczej wycieczka na pół, a nawet cały dzień. Z zewnątrz nie wygląda, jakby miało tutaj czekać tyle ciekawych miejsc.

Popeye Village – bilety wstępu i godziny otwarcia

Godziny otwarcia i ceny biletów różnią się w zależności od tego, kiedy się wybierasz do Wioski Popeya. Warto więc sprawdzić przed przyjazdem na miejsce.

Godziny otwarcia:

 • Listopad – Marzec (włącznie) – 9:30 – 16:30
 • Kwiecień – Czerwiec (włącznie) – 9:30 – 17:30
 • Lipiec + Sierpień – 9:30 – 19:00
 • Wrzesień + Październik – 9:30 – 17:30

Ceny biletów:

 • Listopad – Maj (włącznie) – 11 euro dorośli, 9 euro dzieci
 • Czerwiec – 15 euro dorośli, 12 euro dzieci
 • Lipiec + Sierpień – 18 euro dorośli, 14 euro dzieci
 • Wrzesień + Październik – 15 euro dorośli, 12 euro dzieci
popeye-village-52

W cenie biletu jest pocztówka, popcorn, w lecie także szklanka ponczu i wycieczka łódeczką po zatoce Anchor Bay. Prócz tego w lecie w zatoce, ale też na końcu wioski i obok wejścia znaleźć można specjalne atrakcje dla dzieci, jak np nadmuchiwane atrakcje, place zabaw, trampoliny, basen odkryty. Warto sprawdzać na stronie Popeye Village oferty w ramach tzw. Packages. Często bardziej opłaca się kupić właśnie takie bilety, które mogą mieć obniżone ceny i dodatkowe atrakcje. Ceny biletów i godziny otwarcia mogą się także zmieniać wraz z obostrzeniami Covid, więc sprawdzaj także stronę Wioski Popeya.

wioska-popeya-czy-warto

Jak się dostać do Popeye Village

Do Wioski Popeya można bez problemu się dostać, bez względu na to, czy posiadasz właśny środek transportu czy też korzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli poruszasz się autem lub skuterem, dojedź do Mellieha i kieruj się za znakami prowadzącymi do Popeye Village, jest ona dosłownie kilka minut od Mellieha. Pod wejściem do Wioski Popeya znajdziesz darmowy parking, gdzie możesz zostawić swoje auto/skuter.

popeye-village-39

Jeśli korzystasz z komunikacji publicznej, bez problemu dotrzesz tutaj także autobusem. W zależności od tego, gdzie się znajdujesz, wystarczy, że wpiszesz w Google Maps przystanek “Popeye” i pokaże Ci jak tutaj dojechać. Mapy Googla działają bardzo dobrze w przypadków autobusów na Malcie. Możesz także skorzystać z transferów organizowanych przez samo Popeye Village. Oferują odbiór z Twojego hotelu i później odwożą w wybrane przez Ciebie miejsce, ale ta opcja funkcjonuje głównie w wysokim sezonie. Kosztuje to kilka euro więcej niż komunikacja miejska, ale jeśli masz ochotę na taki transfer, skontaktuj się bezpośrednio z Wioską Popeya.

Punkt widokowy na Wioskę Popeya

Jeśli szukasz najlepszego miejsca na podziwianie widoku na Popeye Village, warto wybrać się na Popeye Village Viewpoint. Miejsce bardzo dobrze oznaczone jest na mapie Google, tuż nad zatoką Anchor Bay. Przed sobą zobaczysz piękną, turkusową wodę, kolorowe łódeczki Luzzu, w lecie także nadmuchiwane atrakcje dla dzieci. A przede wszystkim całą wioskę będziesz mieć przed Tobą. To tutaj powstają najpiękniejsze zdjęcia panoramy na wioskę Popeya.

wioska-popeya

Ten punkt widokowy znajduje się tuż przy parkingu, na którym możesz zostawić swój środek transportu i na skałkach zrobić sobie piknik z przepięknym widokiem. Tutaj nie musisz nic płacić, cały widok jest całkowicie za darmo.

Plaża i nurkowanie w Anchor Bay

Możesz także wybrać się na malutką plażę poniżej. Nie ma tutaj piasku ani skał, bowiem jest to betonowy falochron, do którego doprowadzona jest droga. Nie ma tutaj też sklepu ani restauracji, ale praktycznie zawsze jest tutaj kameralnie. Do tego zatoka pełna jest podwodnego życia. Dlatego też jest to miejsce popularne także wśród nurków. Znaleźć tutaj bowiem można przepiękne podwodne jaskinie i korytarze. Niektórzy przybywają tutaj także na kajaki – nic dziwnego, zatoka jest wprost idealna na kajaki. Otoczona ze wszystkich stron, zapewnia idealne warunki na kajaki, pływanie czy nurkowanie. Jeśli chcesz tutaj nurkować wystarczy poziom Open Water, jest tutaj bardzo płytko.

wioska-popeya-malta

Popeye Village – czy warto się tutaj wybrać?

Popeye Village na pewno jest doskonałą atrakcją i parkiem rozrywki dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi, ale także ich rodzice będą zachwyceni, bo czeka tutaj masa atrakcji. A i cała wioska jest bajkowa. Naszym zdaniem mając dzieci tego miejsca na Malcie absolutnie nie można pominąć.

Inaczej nieco jest z dorosłymi bez dzieci. Sami przez niemal 4 lata naszego życia na Malcie sądziliśmy, że to nie jest miejsce dla nas. Wydawało nam się, że Wioska Popeya jest malutka, że przeznaczona jedynie dla najmłodszych. Na pewno skutecznie odstraszały nas też tłumy w lecie i dość wysokie ceny biletów wstępu jak na to, co wydawało nam się z zewnątrz, na nas czeka.

maltanski-park-rozrywki

Dla kogo jest Wioska Popeya?

Zmieniliśmy zdanie po wizycie w Popeye Village. Ten park rozrywki jest dla każdego – nieważne w jakim jesteś wieku. Faktem jest, że sami odwiedziliśmy Wioskę Popeya w marcu, kiedy nie ma tutaj zbyt wiele ludzi, a też ceny biletów były znacznie niższe niż w wysokim sezonie. I to miało na pewno wpływ na nasze odczucia. Z drugiej strony w lecie czeka tutaj na odwiedzających jeszcze więcej atrakcji, jak np. basen, leżaki, nagrywanie filmu o Popeyu, w którym biorą udział odwiedzający, trampoliny i wiele więcej.

Mimo wszystko, bez względu na to, kiedy jesteś na Malcie, naszym zdaniem naprawdę warto wybrać się do Popeye Village. Z jednej strony dość komercyjne miejsce, a z drugiej naprawdę jedyne w swoim rodzaju. Do tego – Wioska Mikołaja, która czynna jest cały rok, wprowadza w zupełnie inny, magiczny świat! Jak z resztą cała Wioska Popeya, tutaj naprawdę jest co robić, a nie możesz się o tym przekonać, póki osobiście się nie wybierzesz!

popeye-village-51

Jeśli wybierasz się na Maltę, to na pewno zainteresuje Cię nasz artykuł o AKTUALNYCH OBOSTRZENIACH NA MALCIE, który aktualizujemy codziennie. Kliknij w poniższe zdjecie.

malta-konoronawirus-baner

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT MALTY?

Sprawdź także

13 komentarzy

Gosia - Voyagerka 14 marca, 2021 - 10:44 am

Zawsze widziałam zdjęcia miasteczka robione z klifu naprzeciwko! Bardzo ciekawie wygląda od środka, chętnie się tam wybiorę! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 14 marca, 2021 - 11:40 am

Trzymamy za słowo! Choć w sezonie trzeba wziąć poprawkę, że jest tu naprawdę sporo ludzi, więc wrażenia nieco inne 🙂

Odpowiedz
Eliza 15 marca, 2021 - 5:12 pm

Wow! Jaki klimat! Przepiękne zdjęcia! Malta jakoś nigdy mnie nie kręciła, ale poleciłabym tam chociażby, żeby zobaczyć to miasteczko z dziećmi.

Odpowiedz
rudeiczarne 16 marca, 2021 - 8:12 am

Dzieci byłyby zachwycone, jesteśmy tego pewni! 🙂

Odpowiedz
Marcin 16 marca, 2021 - 10:29 am

Odwiedziliśmy Popeye Village w 2016 roku, jeszcze bez bliźniaków. Widok drewnianych domków o zwariowanych kształtach i kolorach, pięknie położonych na zboczach wzgórza i widok na turkusową zatokę Anchor Bay jest wart wydanych pieniędzy . Hania była zachwycona, my zresztą też.
Koniecznie trzeba ze sobą zabrać ręcznik i strój kąpielowy. Minusem jest wyjątkowo kamieniste wejście do morza, za to zatoka jest przepiękna.

Odpowiedz
rudeiczarne 17 marca, 2021 - 2:09 pm

To może kiedyś wybierzecie się jeszcze raz z bliźniakami, na pewno też będą zachwyceni 🙂 To prawda, jest to plaża skalista, jak w zasadzie większość plaż na Malcie, ale kolory są cudowne! I sporo ciekawych stworzeń w podwodnym świecie 🙂

Odpowiedz
Joanna 16 marca, 2021 - 1:32 pm

Hm, tematyczne parki rozrywki to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej, ale zdjęcia powalają. Planowałam Wielkanoc na Malcie w ubiegłym roku, ale wtedy wszyustko się rypło… gdyby nie to już pewnie znałabym to miejsce od środka, mlody by nie odpuścił.

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 18 marca, 2021 - 7:54 am

Cudowna jest ta wioska – marzę, żeby tam zawitać – mam nadzieję, że się w koncu uda

Odpowiedz
Paulina 18 marca, 2021 - 10:36 pm

Będąc na Malcie pewnie odpuściłabym tę atrakcję, ale teraz, mając na uwadze Wasz artykuł i zdjęcia, mam ochotę to miejsce odwiedzić 🙂

Odpowiedz
Kamil | ONE STEP FORWARD 19 marca, 2021 - 6:41 am

Chyba najbardziej klimatyczna wioska, jaką miałem okazję obejrzeć 🙂 Koniecznie musimy się tam wybrać!

Odpowiedz
Renia i Mikołaj - Przekraczając Granice 21 marca, 2021 - 7:53 am

Ekstra miejsce 🙂 Renia uwielbia Popeya – w sumie to nie wiem dlaczego, bo raczej mnie nie przypomina 😉 Jak odwiedzimy Maltę, to na pewno wybierzemy się do tej wioski – dzięki za inspirację 🙂

Odpowiedz
Tomek 22 marca, 2021 - 9:09 am

Zawsze chciałem zobaczyć to miejsce! Magiczne 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 29 marca, 2021 - 10:49 am

Byliśmy na Malcie przez tydzień ale nie udało nam się odwiedzić. Przeglądając Waszego bloga znajdzie się dużo więcej powodów aby tam wrócić!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej