karnawal-na-malcie

Karnawał na Malcie i Gozo – maltańskie ostatki, karnawałowe stroje i tradycje!

przez Rudeiczarne Travel Blog

Karnawał to jeden z najbardziej barwnych okresów w trakcie roku. Rozpoczyna się najczęściej od katolickiego święta Trzech Króli, a kończy się ostatkami we wtorek przed Środą Popielcową. Historia karnawału liczy już wiele wieków. Choć dzisiaj mało się o tym mówi, tradycja karnawału wywodzi się z kultu płodności i kultów agrarnych. Niegdyś wierzono, że im wyższe będą skoki, tym większe plony. Dlatego też karnawał tak mocno związany i kojarzony jest z tańcem. Obecnie to na ostatnie dni karnawału przypadają największe imprezy, które organizowane są na całym świecie. Choć większość kojarzy karnawał w Rio de Janeiro czy w Wenecji i słyszało o nich przynajmniej raz w życiu, karnawał na Malcie jest równie niezwykły i warty zobaczenia chociaż raz.

Czy kiedykolwiek wpadło Ci do głowy, że karnawał na Malcie może być jednym z najbardziej barwnych świąt w tym malutkim państwie? Maltańczycy kochają celebrować, podobnie jest w przypadku świąt Bożego Narodzenia, o czym przekonasz się tutaj. Ten wpis przekona Cię, że warto wybrać się w czasie karnawału właśnie na Maltę, będzie to bowiem dla Ciebie niezapomniana przygoda!

karnawal-na-malcie

Najsłynniejsze imprezy karnawałowe na świecie a karnawał na Malcie

Karnawał chyba każdemu kojarzy się przede wszystkim z dwoma miejscami na świecie. Największe obchody są zdecydowanie w brazylijskim Rio de Janeiro. Co roku Sambodromem przechodzi ogromny, roztańczony pochód z olbrzymimi konstrukcjami. Towarzyszą mu tancerki i tancerze ubrani w kolorowe, błyszczące stroje, z muzyką na żywo. Początkowo karnawał w Brazylii nazywany był „blokami brudasów” – głównymi uczestnikami i organizatorami były lokalne, ubogie społeczności. Na przestrzeni lat impreza jednak rozrosła się i dzisiaj ciężko wyobrazić sobie Rio de Janeiro bez wspaniałej karnawałowej fety, organizowanej przez brazylijskie szkoły samby.

Równie popularny jest karnawał we włoskiej Wenecji. Według lokalnych legend wenecki karnawał, został zapoczątkowany jeszcze w XII wieku, za czasów Republiki Weneckiej! Z czasem pojawiły się tradycyjne maski weneckie, które podczas karnawału sprawiały, że każdy z uczestników miał taki sam status społeczny i stawał się anonimowy. Karnawał wenecki został zdelegalizowany końcem XIX wieku, by powrócić w 1979 roku. Od tamtej pory, co roku ściąga tłumy, które biorą udział w jednej z najbardziej barwnych imprez karnawałowych na świecie. Co roku wybierany jest inny temat przewodni, a uczestnicy zachwycają niesamowitymi strojami i maskami. Więcej na temat Wenecji i karnawału przeczytasz w naszych wpisach tutaj.

Czy karnawał na Malcie może więc czymś zaskoczyć? Co można robić i co zobaczyć w czasie karnawału na Malcie i Gozo? Uwierz, że choć Malta jest maleńkim krajem, w czasie karnawału, wyspy tańczą i nie odstają od reszty świata! Przekonaj się sam, dlaczego warto wybrać się na karnawał na Malcie!

Karnawał na Malcie – krótki rys historyczny maltańskich zabaw karnawałowych

Choć ciężko w to uwierzyć, tradycje karnawałowe na Malcie sięgają jeszcze czasów, gdy dotarł tutaj Zakon Maltański. Choć pierwsze wzmianki o karnawałowych zabawach na Malcie pochodzą jeszcze z XV wieku, to przyjmuje się, że karnawał odbywał się regularnie od 1535 roku. Początkowo obchodzony był w Birgu, ówczesnej stolicy Malty. Rycerze przystrajali swoje łodzie, a na ulicach Birgu organizowane były walki i turnieje rycerskie. Za czasów Wielkiego Mistrza de Valette, wprowadzono tutaj nawet karnawałowe maski, które dozwolone były jedynie w czasie karnawału. W 1639 roku Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego wprowadził zakaz noszenia masek karnawałowych przez kobiety, a także zabronił noszenia stroju diabła. Miało to bowiem kłócić się z religią chrześcijańską, którą reprezentował sam Zakon.

Karnawał na Malcie rozpoczynał się od tzw. Paraty. Pod balkonem Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego w Valletcie zbierali się chłopi, a później tancerze, którzy czekali na oficjalny komunikat od Wielkiego Mistrza, zezwalający na rozpoczęcie karnawałowej zabawy na Malcie. Po uzyskaniu zgody, rozpoczynała się karnawałowa impreza. Przebierano się za chrześcijan i Turków i organizowano przedstawienie/taniec przypominające o Wielkim Oblężeniu Malty z 1565 roku. Parata jest znana i kultywowana po dziś dzień. Co ciekawe, na 3 dni karnawału, zawieszana była „sprawiedliwość”. To np. pozwalało rycerzom Zakonu na spotkania z kobietami lekkich obyczajów, za co mieli teoretycznie nie być sądzeni.

malta-karnawal-valletta

Maltańskie zabawy karnawałowe i tradycje na przestrzeni wieków

Dość ciekawą tradycją była wprowadzona przez Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego w 1721 roku zabawa o nazwie Kukkanja. Polegała ona na…ukrywaniu szynek, kiełbas i żywych zwierząt na drzewach w okolicach wartowni. Na dany sygnał tłum biegł w stronę zapasów i mógł za darmo wziąć tyle, ile był w stanie unieść! Dzisiaj ta tradycja została nieco zmodyfikowana – organizowany jest konkurs, w którym uczestnicy muszą jak najszybciej wspiąć się na szczyt rozwieszonej sieci.

Za czasów brytyjskich, karnawał na Malcie opierał się głównie na motywach prześmiewczych. Platformy pełne były elementów satyrycznych, wyśmiewających decyzje polityczne rządu i polityków. Tradycja ta została jednak zakazana ustawą w 1936 roku. Od 1926 roku główne karnawałowe zabawy na Malcie zostały skoncentrowane w Valletcie. Mieszkańcy za udział w tej imprezie mieli dostawać nawet gratyfikacje, przez co mniejsze, lokalne zabawy straciły na znaczeniu.

Od czasów niepodległości Malty, największe karnawałowe imprezy odbywają się co roku w stolicy Malty – Valletcie. Nie oznacza to jednak, że w innych miejscach na Malcie nic się nie dzieje! W mniejszych miastach i miasteczkach często organizowane są nieco mniejsze zabawy. O ile w Valletcie organizowany jest piękny, elegancki pochód, tak ten, kto szuka czegoś bardziej żywiołowego, będzie zachwycony karnawałem na Gozo, w Nadurze. To miejsce – ze spokojnego w codziennym życiu – na karnawałowy weekend zmienia się w oazę dzikości.

karnawal-malta

Karnawał na Malcie – zachwycająca Valletta podczas karnawału

Ci, którzy szukają wysublimowanych wrażeń, powinni wybrać się do stolicy Malty – Valletty. Tradycja karnawału w tym miejscu jest już leciwa, jednak zawsze wiemy, czego można się tutaj spodziewać. Co roku tworzone są przepiękne, kolorowe konstrukcje na platformach. Często ustalany jest temat przewodni, wokół którego mają się skupić ozdoby. W roku 2021, jak łatwo się domyślić, temat przewodni mógł być tylko jeden – koronawirus. Maltańczycy ze smakiem, humorem i lekką ironią przemycili ten temat w swoich niesamowitych konstrukcjach.

W ostatni weekend karnawału, czyli pomiędzy tłustym czwartkiem a Środą Popielcową, w Valletcie organizowany jest piękny pochód. Na ulicach mnóstwo jest przebranych w kolorowe stroje tancerzy, ale nie brakuje również zwykłych mieszkańców Malty. Razem w orkiestrą, ulicami Valletty, transportowane są kolorowe konstrukcje, otoczone roztańczonym tłumem. Wszystko pełne kolorów, pełne uśmiechu, dla niektórych być może kiczowate, dla innych jedyne w swoim rodzaju, maltańskie! Najwięcej dzieje się tutaj w sobotę wieczorem i w niedzielę w ciągu dnia. Wtedy do Valletty przybywają wszystkie grupy karnawałowe z Malty i razem biorą udział w barwnym pochodzie. Zabawa w Valletcie trwa maksymalnie do północy, potem stolica zapada w sen, a uczestnicy imprez przenoszą się do dzielnicy rozrywkowej – Paceville. Tam kontynuują karnawałowe zabawy. Być może nie jest to Rio de Janeiro, ale maltański pochód jest jedyny w swoim rodzaju! I warty zobaczenia choć raz w życiu!

Karnawał na Gozo – największa karnawałowa impreza – Nadur

Jeśli szukasz czegoś bardziej spontanicznego, koniecznie wybierz się w czasie karnawału na drugą co do wielkości wyspę Malty – Gozo! Znany jest głównie z tego, że… nie obowiązują żadne zasady! Co roku ściągają tutaj tłumy, by wziąć udział w ogromnej, spontanicznej zabawie w Nadurze na Gozo. Plac pod kościołem w Nadurze zamienia się w jedną wielką imprezę, a osoby bez karnawałowych strojów czują się wtedy bardzo niezręcznie. Zasad nie ma, wszystkie chwyty dozwolone, ale stroje są koniecznością.

karnawal-na-gozo

Karnawał w Nadurze jest dużo młodszy, bowiem pierwsza karnawałowa impreza odbyła się w 1952 roku. Od tej pory co roku ściągają tutaj Gozitanie, Maltańczycy, ale także obcokrajowcy spragnieni odrobiny dzikości i szaleństwa. Królują nieco bardziej mroczne stroje, często uczestnicy przygotowanują je własnoręcznie. Na specjalnych platformach, ustawionych na placu, swoje miejsce mają didżeje, którzy umilają czas uczestnikom karnawału.

karnawal-na-malcie-gozo

Cały plac w Nadurze tańczy, a mieszkańcy Naduru w ten jeden weekend w roku zapominają o tym, że mieszkają w cichej, spokojnej wiosce. Bo karnawałowy weekend w Nadurze nie należy ani do cichych, ani do spokojnych. Impreza trwa w zasadzie do białego rana, a Nadur po niej, wygląda jak po przejściu tornada… Dlatego też, z roku na rok, seniorzy mieszkający w Nadurze coraz bardziej narzekają na zabawę, która wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli. Ale być na Malcie w czasie karnawału i nie zobaczyć imprezy w Nadurze to jak nie poznać karnawału na Malcie! To po prostu trzeba przeżyć!

Karnawał w Rabacie, Gozo

Równocześnie w Rabacie na Gozo odbywa się nieco spokojniejsza impreza. Tutaj również pojawiają się kolorowe platformy, orkiestra i przebierańcy, ale pod względem organizacji i atmosfery, Rabat bardziej przypomina karnawał w Valletcie. Warto tutaj zajrzeć zanim dotrzesz do Naduru. Tam po zachodzie słońca zaczyna się najbardziej dzika zabawa na Malcie.

karnawal-na-gozo-11

O czym warto pamiętać podczas karnawału na Malcie?

Okres karnawału na Malcie rządzi się swoimi prawami i są pewne elementy, o których musisz pamiętać wybierając się tutaj w tym czasie:

  • Jeśli planujesz wybrać się na karnawał na Gozo – nie zapomnij swojego stroju. Ludzi bez przebrania policzyć można na palcach jednej ręki, na pewno czują się bardzo niezręcznie pośród kolorowego tłumu. Strój to po prostu konieczność! Nie musi być wyszukany, możesz zrobić go sam z tego, co masz pod ręką.
  • Karnawał na Malcie to czas, kiedy ogromna ilość Maltańczyków wybiera się na przedłużony weekend na Gozo. Dzieci w maltańskich szkołach mają wolne już 2 dni przed karnawałowym weekendem, dlatego też całymi rodzinami wyjeżdżają na Gozo jeszcze przed weekendem.
  • Jeśli planujesz karnawał na Gozo, pamiętaj by zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem. Zostawienie tego na ostatnią chwilę sprawi, że nie będziesz miał już takiego wyboru, a może nawet żadnej możliwości rezerwacji noclegu.
  • Zaplanuj swój dojazd na Gozo z wyprzedzeniem i nastaw się na korek w drodze powrotnej, jeśli chcesz wracać na Maltę w niedzielę popołudniu. Najlepszym rozwiązaniem jest powrót w niedzielę do południa lub w poniedziałek rano. W przeciwnym razie spędzisz przynajmniej godzinę w kolejce na prom z Gozo na Maltę.
  • Valletta tańczy w ciągu dnia i wieczorem, po północy zamiera i zapada w sen. Jest to zdecydowanie spokojniejsza impreza karnawałowa, niż ta na spokojnym zazwyczaj Gozo. Po północy uczestnicy karnawału w Valletcie przenoszą się do dzielnicy rozrywkowej Malty – do Paceville.
karnawalowe-stroje

Karnawał na Malcie w dobie pandemii

Choć Malta komuś kto tutaj nie mieszka, nie kojarzy się z karnawałem, to jest to zdecydowanie jedna z najbardziej barwnych tradycji i zabaw na Malcie. Być może, nie ma tutaj tak ogromnych obchodów jak w Rio de Janeiro i w Wenecji, ale nie można powiedzieć, że jest tutaj nudno! Maltańczycy są bowiem ekspertami od celebrowania, dlatego też karnawał jest dla nich doskonałą okazją, by pokazać, na co ich stać.

ostatki-karnawalowe-dekoracje

Co roku na karnawał na Malcie ściągają również rzesze obcokrajowców, którzy zdążyli już przekonać się, że warto wziąć pod uwagę właśnie Maltę w ostatni weekend karnawału. Niestety, rok 2021 jest nieco inny. Tradycyjne huczne imprezy karnawałowe odwołano ze względu na obostrzenia antycovidowe. Nie oznacza to jednak, że duch karnawału zniknął! Choć nie ma w tym roku tradycyjnego pochodu, a zabawę w Nadurze odwołano (po raz pierwszy od 1952 roku), jak co roku powstały wspaniałe, kolorowe konstrukcje. W tym roku tematem przewodnim jest oczywiście pandemia, która zdominowała świat w 2020. Jeszcze rok temu, w 2020 roku, karnawał na Malcie trwał bez przeszkód, a o epidemii mało kto wtedy myślał. Dlatego też w tym roku dekoracje ironicznie, ale i z humorem, skupiają się wokół epidemii.

Dookoła Valletty, ale także innych miejsc na Malcie, poustawiano kolorowe dekoracje i konstrukcje. Najwięcej jest oczywiście w stolicy i w Rabacie na Gozo. W tym roku są one ogrodzone, a obok stoi policja, która pilnuje ludzi, by nie gromadzili się w tłumie. Mimo innych czasów, trudnych dla każdego z nas, te kolorowe konstrukcje pozwalają na uśmiech. Pomagają w tym, by poczuć choć cząstkę karnawału!

Czy warto wybrać się na karnawał na Malcie i Gozo?

Maltańczycy są narodem południowym – niezwykle radosnym. Narodem, który uwielbia świętować. Nie bez powodu znani są np. z najlepszych pokazów sztucznych ogni na świecie. Wiedzą jak się bawić i jak sprawić, by czas karnawału był niezapomnianym doświadczeniem. Kolorowe, dla niektórych nieco kiczowate konstrukcje, zawsze wywołują uśmiech i wprawiają w zachwyt. Przygotowywane są cały rok przez artystów, którzy sprawią, że karnawał na Malcie ma być wyjątkowy. I taki właśnie jest.

karnawalowe-zabawy-malta

Jeśli wybierasz się na karnawał na Malcie, polecamy jeden dzień spędzić na Gozo, w Nadurze i Rabacie, drugi zaś – niedzielę, przeznacz na Vallettę. Oba te miejsca są godne zobaczenia i przeżycia. Tak odmienne w swoich karnawałowych zabawach, że wygląda to jak dwa różne światy. Natomiast obie imprezy sprawią, że Twoje karnawałowe doświadczenia na Malcie będą kompletne i niezapomniane! Być może jeszcze tego nie wiesz, ale jesteśmy pewni, że za rok będziesz chciał wrócić na karnawał na Malcie! Bo chociaż nie jest to Rio de Janeiro czy Wenecja – to wierz nam na słowo – karnawał na Malcie jest absolutnie wyjątkowy!

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT MALTY?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty z MaltyW tym także nie zapomnij o naszym poradniku praktycznym!
  • Chcesz poznać pozostałe wyspy archipelagu maltańskiego? Poznaj bliżej Gozo i Comino!
  • Zobacz także nasze filmy z Maltyw którym zabierzemy Cię w wirtualną podróż przez ten wyjątkowy kraj – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
  • Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy Wam służy i mamy dodatkową motywację!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie! Tam jeszcze więcej maltańskich i nie tylko, inspiracji!

Sprawdź także

11 komentarzy

Monika 17 lutego, 2021 - 10:31 pm

Bardzo ciekawy artykuł, szczerze mówiąc nie wiedziałam, że tak hucznie świętuje się karnawał na Malcie. Ja natomiast miałam przyjemność bawić się na karnawale na Teneryfie, jest on najpopularniejszy na świecie, zaraz po tym w Rio! Jeśli macie ochotę to zapraszam do mnie na
check-inpoint.com , po więcej karnawałowych Newsow☺️☺️ Pozdrawiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 23 lutego, 2021 - 10:33 am

Ciekawe, nigdy nie słyszeliśmy o karnawale na Teneryfie 🙂 dzięki!

Odpowiedz
Stargard 18 lutego, 2021 - 10:51 am

W polsce niebawem ruszą procesje krzyżowe, równie kolorowe i wesołe. A nie czekaj może trochę mniej wciągające. Na takie imprezy to aż chce się iść i zobaczyć, super tego typu parady.

Odpowiedz
rudeiczarne 19 lutego, 2021 - 9:08 am

Coś zupełnie innego – jednak maltański karnawał nie ma za wiele wspólnego z kościołem 🙂 Ale np. warto kiedyś zobaczyć wielkopostne procesje krzyżowe na Malcie – robią ogromne wrażenie i są całkowicie inne niż te w Polsce 🙂

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 18 lutego, 2021 - 10:14 pm

Kiedyś nie skojarzyłabym Malty z takim karnawałem! W końcu zawsze jak mówi się o karnawale, to widzi się Wenecję lub Rio dr Janeiro. A tu zarówno na Malcie, jak i na Gozo można się bawić i świętować! Dzięki za super relację. 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 19 lutego, 2021 - 9:06 am

W takim razie teraz widzisz, że warto rozważyć także karnawał na Malcie – całkowicie niezwykłe i nietuzinkowe doświadczenie 🙂

Odpowiedz
raczejtrampki 23 lutego, 2021 - 9:43 am

Bardzo ciekawe są takie lokalne imprezy. W Walencji jest np. Fallas. Zawsze mnie interesują lokalne zwyczaje i sposoby obchodzenia różnych świat lub uroczystości.

Odpowiedz
rudeiczarne 23 lutego, 2021 - 10:10 am

To jest właśnie świetne, że takie święta są niby takie same, a jednak w każdym zakątku świata wyglądają nieco inaczej 🙂

Odpowiedz
Krzysiek | idziemydalej.pl 23 lutego, 2021 - 9:47 am

Fajnie poczytać jak bawią się ludzie w karnawale i na ostatki w różnych miejscach na świecie. Sami trafiliśmy kiedyś na ostatki w argentyńskiej Tilcarze. Ach co to była za impreza. Następnego dnia miasteczko do późnego popołudnia świeciło pustkami 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 23 lutego, 2021 - 10:11 am

Możemy sobie wyobrazić! Takie lokalne imprezy są świetną okazją do poznania tamtejszych zwyczajów i tradycji 🙂 A karnawał na Malcie też jest szalony, szczególnie ten w Nadurze na Gozo. Następnego dnia ciężko spotkać na ulicach żywą duszę, a Nadur wygląda jak po przejściu tsunami 🙂

Odpowiedz
Asia/ Lemur Podróżnik 24 lutego, 2021 - 7:35 am

Łał! Nie miałam pojęcia i tych wszystkich ciekawostkach, miejscach i imprezach z nimi związanych! Na zdjęciach widać taki powiew “normalności”, której mi teraz bardzo brakuje. Dziękuję Wam za to!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej