!-- Link with Google Tag Manager 08/12/2024 by PA -->
zwiedzanie-wenecji-tlo

Historia Wenecji – Dlaczego Wenecja powstała na lagunie?

przez Rudeiczarne Travel Blog

Zastanawiasz się z czego wynika i jak zaczęła się historia Wenecji? Wiesz, że Wenecja jest miastem na wodzie, ale tak naprawdę nie wiesz dlaczego tak się stało? A może szukasz ciekawostek na temat tego miasta?

Ten wpis przedstawi Ci historię Wenecji, wytłumaczy jak to się stało, że Wenecja została wybudowana w takim, a nie innym miejscu. Przeprowadzi Cię także przez lata potęgi Wenecji czyli Republiki Weneckiej i wytłumaczy, dlaczego Republika ostatecznie upadła. A także opowie o kilku ciekawych faktach, o których mogłeś nie mieć pojęcia. Zapraszamy do wspólnego spaceru przez historię jednego z najbardziej fascynujących miast Eutopy!

wenecja-palac-dozow

Historia WENECJI – Jak powstała Wenecja?

Wenecja jest miastem na północy Włoch i zarazem stolicą regionu Wenecja Euganejska. Choć większości kojarzy się jako duże miasto, w rzeczywistości centrum historyczne Wenecji zamieszkane jest jedynie przez około 60 tysięcy ludzi. Absolutna większość mieszkańców żyje w tzw. sypialni Wenecji, czyli na lądzie – jak np. Mestre czy Favaro Veneto. Ci, którzy mieszkają w samej historycznej Wenecji, na wyspie, są znacznie mniej liczną grupą niż mieszkający na lądzie. W centrum historycznym, prócz mieszkańców, znaleźć można także mnóstwo hoteli, w których zatrzymują się turyści przyjeżdżający do Wenecji. Samo centrum historyczne Wenecji położone jest na lagunie weneckiej, tym samym leży de facto na wyspach. Ale jak to się stało, że Wenecja jest położona w tak unikatowym miejscu?

Historia WENECJI – JAK POWSTAŁA WENECJA I DLACZEGO JEST MIASTEM NA WODZIE?

Każdy niby wie, że Wenecja jest na wodzie, ale czy wiesz, dlaczego tak się stało? Podwaliny dzisiejszej Wenecji zaczęły tu powstawać jeszcze w V wieku! Założona została przez uciekinierów przed plemionami barbarzyńców, które w tamtych czasach nawiedziły Europę, niszcząc po drodze wszystko i wszystkich, których spotkali. Uciekinierzy, widząc podmokłe, bagniste tereny na lagunie doszli do wniosku, że będzie to bezpieczne miejsce na schronienie się przed wrogiem. W ten sposób zaczęli budować tutaj osadę, korzystając z tego, że z tutejszych wysepek mogli świetnie obserwować nadchodzącego z lądu wroga i w razie potrzeby – ostrzelać. Strategiczne i bezpieczne miejsce.

wenecja-historia

Domy stawiano od początku na wyspach i drewnianych palach wbitych w podłoże, które były swoistymi fundamentami. Pomiędzy domami zostawiano przestrzeń, po której mogły poruszać się łodzie, by móc budować. W ten sposób powstały znane wszystkim dzisiaj kanały.

Ale życie na wyspach, z dala od lądu, nie należało do najłatwiejszych. Nie było tutaj bowiem miejsca do uprawy roli, a żywić się można było głównie rybami i tym, co przyniesie morze. Jak to się stało, że Wenecja z wioski rybackiej zbudowanej na lagunie w ucieczce przed barbarzyńcami, stała się na wiele wieków potęgą Morza Śródziemnego?

atrakcje-wenecji

Historia WENECJI – REPUBLIKA WENECKA – POTĘGA MORZA ŚRÓDZIEMNEGO

Umiejscowienie Wenecji na wyspach i bagnach, a także brak terenów odpowiednich pod pola uprawne sprawiły, że Wenecja rozwijała swoje umiejętności żeglarskie i budowała fantastyczne statki! Dzięki temu mogli się swobodnie poruszać po basenie Morza Śródziemnego i nie tylko, docierać do miejsc, które były niedostępne dla innych. Poszukiwanie żywności jest bowiem wystarczającą motywacją. A statki Republiki Weneckiej nie miały sobie równych.

Wenecjanie więc docierali tam, gdzie innym się nie śniło. Przyprawy z Dalekiego Wschodu, jedwab, złoto i inne rarytasy przynosiły fortunę wielu rodom weneckim. Tak powstawały arystokratyczne, bogate rody Wenecji, których dawne rezydencje możesz podziwiać płynąć Canale Grande w Wenecji. Wiele z nich pamięta czasy świetności Wenecji i jej najbogatszych rodów, choć część z nich jest dzisiaj luksusowymi hotelami. Cała Wenecja bogaciła się i była podziwiana wśród przybyszy jako miasto wyjątkowe, jako miejsce dobrobytu. Jako kraj mlekiem i miodem płynący.

atrakcje-wenecji-palace

Tak zawiązały się początki Republiki Weneckiej, funkcjonującej od 726 do 1797 roku. To miasto-państwo było tym samym najdłużej istniejącym państwem o ustroju republikańskim na świecie! Była to potęga morska i handlowa, która przez wiele wieków miała monopol na handel z krajami Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Od czasów wypraw krzyżowych aż po wojny z Osmanami, Republika Wenecka była pośrednikiem między Europą a światem arabskim. Szanowana i podziwiana na całym świecie. Władza należała do największych rodów weneckich, przy jednoczesnym zachowaniu wielonarodowości, wieloreligijności i tolerancji.

wenecja-canale-grande

Wenecja Historia – Potęga i osłabienie wpływów Republiki Weneckiej

W Republice Weneckiej pojawiły się pierwsze banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe, przez miasto przechodziły niesamowite pieniądze. Budowano piękne pałace, targi uginały się pod ciężarem produktów nieznanych w innych częściach Europy. Wenecja tańczyła i cieszyła się bogactwem, architekturą i karnawałem.

Republika Wenecka zarządzana była przez weneckich bogatych arystokratów. Na czele państwa stał dożywotnio doża, który wybierany był spośród najbardziej wpływowych rodów Wenecji. Jego siedzibą był piękny, koronkowy Pałac Dożów przy placu św. Marka. W praktyce arystokracja wenecka mogła ograniczać władzę dożów poprzez liczne sądy i rady.

W czasie swojej egzystencji, Republika Wenecka prowadziła również liczne wojny, m.in z Genuą, z Habsburgami, Turkami i Osmanami. A wraz z upływem czasu inne państwa zaczęły obalać monopol Wenecji na Morzu Śródziemnym, Europa zmieniała się. Nadeszło oświecenie, Wenecja wciąż była rządzona na oligarchicznych zasadach ze średniowiecza, nie poddając państwa reformom. Był to jeden z powodów osłabienia Wenecji i jej późniejszego upadku.

Upadek Republiki Weneckiej

Wraz z rewolucją we Francji, do Wenecji napływać zaczęły hasła rewolucyjne. Mieszkańcy Wenecji zaczęli w tym widzieć szansę zmian i wyzwolenia spod władzy oligarchów. Toteż gdy Napoleon, prowadzący wojnę z Austrią, wkroczył do Wenecji, witany był przez mieszkańców jak wyzwoliciel. Początkowo Napoleon zarządał od władz Wenecji demokratycznych zmian. Jednak wprowadzenie rządu ludowego nie uratowało upadającej Republiki Weneckiej. Ostatecznie bowiem na mocy układu z Austrią w 1797 roku Wenecja i jej posiadłości przeszły w ręce Austrii. 

atrakcje-wenecji-palace

Historia Wenecji – część państwa włoskiego

Wenecja była częścią Austrii aż do 1848 roku, kiedy to w ramach słynnej Wiosny Ludów proklamowała na krótko swą niepodległość. Nie odzyskała jednak swojej potęgi z czasów Republiki Weneckiej. W 1861 roku powołano do życia Królestwo Włoskie, które powstało ze zjednoczonych ziem włoskich. W skład Królestwa od 1866 roku weszła również Wenecja. Państwo to było monarchią konstytucyjną, funkcjonującą do 1946 roku, kiedy to oficjalnie proklamowano Republikę Włoską – państwo, które istnieje po dziś dzień. Wenecja stała się perłą Włoch, do której co roku zmierzają tysiące turystów. Po dziś dzień podziwiać można wspaniałe pałace i wille weneckiej arystokracji z czasów Republiki Weneckiej. Spacerować śladami jej mieszkańców i dożów, którzy odpowiedzialni byli za potęgę tego miejsca. To wycieczka przez niesamowitą historię, o której warto pamiętać zwiedzając to miejsce. 

Wenecja Historia – ciekawostki o Wenecji

Wenecja to nie tylko wyspy, gondole i kanały, ale dużo więcej! Przekonaj się, co ciekawego wiąże się z Wenecją i co sprawia, że jest jedyna w swoim rodzaju!

  1. Wenecja z roku na rok tonie – rocznie poziom wody jest wyższy o kilka milimetrów. Mówi się, że pod koniec XXI wieku Wenecja ma znaleźć się 0,5 metra pod wodą! By jednak temu zapobiec, władze Wenecji pracują nad specjalnym systemem śluz, które mają kontrolować poziom wody i uchronić Wenecję przed zatopieniem
  2. Wenecja jest często zatapiana w czasie powodzi. Istnieje specjalny system syren, który informuje mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu. Prócz tego od kilku lat działa specjalna aplikacja na telefon, która pokazuje zagrożenie zatopienia, nadchodzące fale powodziowe.
  3. Liczba mieszkańców Wenecji rokrocznie się zmniejsza. Coraz więcej osób przeprowadza się na ląd, np. do Mestre, gdzie życie jest znacznie wygodniejsze i spokojniejsze niż w turystycznej Wenecji, w której nawet wyprawa po zakupy może być uciążliwa. Mówi się, że do połowy XXI wieku Wenecja może stać się miastem-widmem, gdzie zamiast mieszkańców będą jedynie turyści i osoby obsługujące turystów.
  4. Karnawał wywodzi się właśnie z Wenecji i jego tradycja sięga aż XIII wieku! Za czasów, gdy Wenecja należała do Austro-Węgier, karnawał został zniesiony, a noszenie masek zakazane. Tradycję wskrzeszono w 1979 roku. Obecnie karnawał trwa ok. kilkanaście dni, a główne obchody mają miejsce na placu św. Marka.
  5. Co roku karnawał ma inne hasło przewodnie, do którego dopasowane muszą być stroje, a także słynne maski. Maski od wieków miały zapewniać anonimowość i równe traktowanie i poszanowanie. W masce każdy miał taki sam status społeczny.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ?

Sprawdź także

36 komentarzy

Miwo 20 września, 2020 - 8:07 am

Przecież mestre nie jest osobnym miastem, ale dzielnicą Wenecji.

Odpowiedz
rudeiczarne 20 września, 2020 - 8:11 am

Tak, jest to miejska część Wenecji, położona na lądzie ? połączona z historycznym centrum mostem.

Odpowiedz
brewa 20 września, 2020 - 4:31 pm

Tak z ciekawości pytam: Czym strzelano w tym V w n.e.? ?

Odpowiedz
rudeiczarne 20 września, 2020 - 4:37 pm

Głównie strzelano wtedy w łuków, które znane są jeszcze z czasów p.n.e. 🙂

Odpowiedz
Szlak Za Szlakiem 22 września, 2020 - 6:34 am

Pięknie przedstawiona historia Wenecji. Nie ukrywam, że jest ona moim marzeniem turystycznym, które mam nadzieję uda mi się w końcu spełnić. Cieszę się, że za sprawą Twojego wpisu mogłam zapoznać się z jej historią oraz ciekawostkami. Świetne zdjęcia!

Odpowiedz
rudeiczarne 22 września, 2020 - 7:29 am

Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki za spełnienie marzenia! 🙂 A teraz masz już rys historyczny i lepiej zrozumiesz Wenecję podczas Twojej podróży. Nie zapomnij zaglądnąć także do naszych pozostałych wpisów o Wenecji – atrakcje Wenecji i zwiedzanie Wenecji – poradnik praktyczny. A jeśli będziesz miała więcej czasu będąc w Wenecji, na blogu jest także wpis o kolorowym Burano, które jest zaledwie 45minut od Wenecji 🙂

Odpowiedz
Helena 11 kwietnia, 2022 - 9:53 pm

Warto pojechać..zobaczyc to dziwne ciekawe i piękne miasto..bylam..tam dwa razy. ..polecam

Odpowiedz
rudeiczarne 11 kwietnia, 2022 - 10:01 pm

Warto warto 🙂 Choć cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć także, gdy w Wenecji nie było tłumów.

Odpowiedz
Milena 2 lipca, 2024 - 6:35 pm

Kiedy nie było? Chętnie się wtedy wybiore

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 5 lipca, 2024 - 2:52 pm

Tuż po otwarciu granic i wznowieniu lotów w czasie pandemii, Wenecja wyglądała wtedy wyjątkowo.

Zalatana Rodzinka 22 września, 2020 - 6:48 am

Akurat myslalam o zobaczeniu Wenecji! Bardzo ciekawy artykuł, zapisuje w ulubionych!

Odpowiedz
rudeiczarne 22 września, 2020 - 7:30 am

Oooo wspaniale! W takim razie teraz już znasz Wenecję od strony historycznej, możesz ruszać w drogę! 🙂

Odpowiedz
Zosia 11 października, 2022 - 1:15 pm

Świetny post, dziękuję! 🙂

Odpowiedz
Ola 22 września, 2020 - 7:06 am

Ciekawie napisana historia Wenecji w pigułce. Warto odwiedzić je kilka razy i poruszać się nie tylko trasami typowo turystycznymi, bo wtedy mamy okazję odkrywać prawdziwe perełki. Mnie najbardziej utkwił w pamięci pobyt, kiedy pl. św. Marka zalany był wodą i trzeba było poruszać się po specjalnie ustawionych podestach. Dla turystów był to szok i niesamowite przeżycie, a dla mieszkańców codzienność.

Odpowiedz
rudeiczarne 22 września, 2020 - 7:43 am

Oj tak, a do hoteli woda wdziera się drzwiami i oknami. To musi być niesamowite przeżycie, a mieszkańcy są już do tego przyzwyczajeni. Choć władze Wenecji opracowały projekt specjalnych śluz, które będą mogły regulować poziom wody dookoła historycznej Wenecji i mają nadzieję, że to pomoże w opanowaniu powodzi. Oby!
Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 22 września, 2020 - 11:56 am

Wszystkie Wasze wpisy na temat Wenecji niezwykle interesujące. Mnóstwo ciekawostek, faktów historycznych, wielu propozycji, co zwiedzić.
Czyta się z przyjemnością. Dla kogoś, kto nie był w tym mieście, prawdziwe kompendium wiedzy.
Bardzo bym chciała wrócić do Wenecji.
Miło było poczytać, jak powstała Wenecja na lagunie.
Pozdrawiam serdecznie :-)))))

Odpowiedz
rudeiczarne 27 września, 2020 - 10:52 am

Dla nas ta podróż do Wenecji była wyjątkowa, bo w końcu zobaczyliśmy, jak wygląda, gdy nie ma tutał tłumów. Dzięki temu dużo przyjemniej się zwiedzało i odkrywało zakątki, których poprzednio nie mieliśmy szansy zobaczyć, ze względu na spore tłumy kolejki.
Historia Wenecji fascynuje – niby każdy wie, że jest to miasto na wodzie, ale mało kto wie dlaczego! Stąd nasz pomysł na ten wpis.
Dziękujemy bardzo, Irenko i mamy nadzieję, że wrócisz do Wenecji:)

Odpowiedz
Anna z Wychowanie to przygoda 22 września, 2020 - 2:18 pm

Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł! To wspaniały pomysł, żeby wybrać się do Wenecji właśnie teraz, kiedy jeszcze jest mniej turystów. Chyba tylko w taki sposób można naprawdę odczuć atmosferę tego miasta, jego autentyczność i historie. Pozdrawiam serdecznie!
PS Ostatnio czytałam o wpływach arabskiej architektury na europejska. Przykładem są kopuły na Bazylice Sw Marka : )).

Odpowiedz
rudeiczarne 27 września, 2020 - 10:54 am

Oj tak, Bazylika św. Marka została postawiona po powrocie z wypraw krzyżowych na Bliskim Wschodzie, stąd widoczne wpływy arabskie, ale też skarby w jej wnętrzu. Bardzo ciekawa historia!
A teraz jest zdecydowanie wyjątkowo, pusto, spokojnie, można chłonąć miasto całym sobą 🙂

Odpowiedz
Renata 24 września, 2020 - 9:00 am

Ciekawie opisany i ładnie zilustrowany wpis o Wenecji. Jeszcze nie byłam w tym mieście i widzę, że trzeba się śpieszyć. A po tym wpisie czuję się do tego zachęcona ?
Pozdrawiam ?

Odpowiedz
rudeiczarne 27 września, 2020 - 10:56 am

Bardzo nas cieszy, że ten wpis zachęcił Cię do Twojej własnej weneckiej przygody 🙂 Dziękujemy!

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 24 września, 2020 - 9:25 am

Bardzo ciekawa historia, o wielu rzeczach nie miałam pojęcia 🙂 Dzięki tym ciekawostkom, mam jeszcze większą ochotę pojechać do Wenecji 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 27 września, 2020 - 10:57 am

Bardzo nas to cieszy i mamy nadzieję, że już niedługo się tam wybierzesz 🙂

Odpowiedz
Magda 24 września, 2020 - 3:01 pm

Jestem Waszą stałą czytelniczka:) Chętnie tu zaglądam i czerpię inspiracje do następnych podróży:)

Odpowiedz
rudeiczarne 27 września, 2020 - 10:58 am

Bardzo się cieszymy i zapraszamy częściej! Niedługo kolejne wpisy – tym razem z Jeziora Garda i z greckiego Santorini! 🙂

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 25 września, 2020 - 6:06 am

Kusicie Wenecją , uwielbiam ciekawe historie . Miasto na pewno zasługuje na uwagę …… choć wciąż nie moją – zastanawia mnie co musi się wydarzyć, abym chciała tam pojechać…..

Odpowiedz
rudeiczarne 27 września, 2020 - 10:58 am

Sami jesteśmy ciekawi 🙂 Czas pokaże 🙂

Odpowiedz
Asia 27 września, 2020 - 9:11 pm

Dzięki za lekcję historii. Jadąc do Wenecji będę już bardziej świadoma tego miasta 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 28 września, 2020 - 3:20 pm

Bardzo nas to cieszy! ?

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 28 września, 2020 - 11:10 pm

Dzięki za przypomnienie historii! Miałam o tym w szkole, kiedy pan od geo nam puścił film dokumentalny właśnie o Wenecji 😉 Fascynujące miejsce, które jak wcześniej pisałam za pierwszym razem nie skradło mojego serca, ale muszę powtórzyć wyjazd 🙂 .

Odpowiedz
rudeiczarne 30 września, 2020 - 9:58 pm

Nasz pierwszy raz w Wenecji tez nie skradl naszego serca. Ale postanowiliśmy dać miastu kolejną szansę i tym razem zwaliła nas z nóg ? ogromnym plusem byl fakt, ze teraz Wenecja jest pusta ?

Odpowiedz
Kasia 19 października, 2020 - 7:06 am

Takiej historii Wenecji nie znałam, ciekawa 🙂

Odpowiedz
Ela 23 listopada, 2020 - 10:02 am

faktycznie, nigdy się nad tym nie zasatanawiałam, dlaczego Wenecja jest w tak niefortunnym miejscu. Dzięki za otwarcie oczu, teraz będę świecić w towarzystwie z taką unikatową wiedzą, bo myślę, że mało ludzi sie nad tym zastanawiało, a to przecież taki ciekawe 🙂

Odpowiedz
Maja 21 listopada, 2021 - 4:50 pm

Mieszkam w Veronie i Venecje widziałam kilka razy,piękne miasto i jestem szczęśliwa że znalazłam swoje miejsce na ziemi wsrod tak pięknych i bogatych w historię miast.

Odpowiedz
Jak hazard przeszedł z tradycyjnych kasyn naziemnych do cyfrowego królestwa? | Portfel Polaka 9 lutego, 2022 - 1:19 am

[…] też bardziej zorganizowany i uregulowany. Pierwsze znane kasyno Ridotto założono we włoskiej Wenecji w 1638 […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej