malta-pratycznie

Podróż na Maltę – wszystko, co musisz wiedzieć o Malcie!

przez rudeiczarne

Podróż na Maltę – wyspiarskie państwo-miasto

Marzy Ci się podróż na Maltę? Malta to maleńkie państwo zlokalizowane między Sycylią a Tunezją. Cała powierzchnia kraju niemal równa się powierzchni Krakowa z obrzeżami, ciężko więc czasem dojrzeć Maltę na mapie. Mały punkcik, który wydawać by się mogło, zwiedzisz w kilka szybkich dni. Atrakcji jednak tutaj nie brakuje i mimo, że całe państwo jest małe, do tej podróży warto się dobrze przygotować. Bo Malta rządzi się swoimi własnymi, południowymi i wyspiarskimi prawami.

podroz-na-malte-valletta

Wpis ten powstaje jako ukłon w stronę wszystkich tych, którzy pisali wiele razy do nas maile i wiadomości z pytaniami dotyczącymi tej wyspy oraz tych, którzy zastanawiają się nad wycieczką na Maltę. Jako że mieszkamy tu ponad dwa lata, postanowiliśmy dorzucić swoją cegiełkę, która pomoże wybierającym się tutaj zrozumieć, jak przygotować się na wyjazd na Maltę.

podróż-na-Maltę-Comino

Podróż na Maltę – kilka słów o państwie 

Archipelag wysp maltańskich składa się z 7 wysp – większość mieszkańców (ok. 90%) pozostaje na wyspie głównej, również nazywanej Maltą. Prócz tego zaś mamy sielankowe Gozo (o Gozo poczytasz w naszym wpisie tutaj),  Comino ze słynną Błękitną Laguną (przeczytasz tutaj, zamieszkana tylko przez jedną rodzinę +1 hotel),  Cominotto (niezamieszkana), Manoel Island (niezamieszkana, ale istnieją tu restauracje, plaża), Wyspa Św. Pawła (niezamieszkana), Fungus Rock (niezamieszkana). Malta jest najdalej wysuniętym na południe i najbardziej słonecznym państwem Europy! Słońce świeci tutaj bowiem ponad 300 dni w roku! Stolicą Malty jest Valletta, w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyniąc ją stolicą z zabytkami o niebywałym zagęszczeniu. Bogatą historię Malty można z resztą zobaczyć na każdym niemal kroku. To tutaj znajdziesz ślady historii sprzed ponad 7000 lat! Ale o zabytkach innych razem.

podróż-na-maltę-mdina

Podróż na Maltę – Klimat

Malta położona jest w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Dzięki temu mamy tutaj krótkie i łagodne zimy oraz długie, upalne lato. W lecie kolorem dominującym na Malcie jest żółty, gdyż wszelka roślinność jest wypalona słońcem. Dlatego tez miłośnicy kwiatów najlepiej, by przyjechali tutaj na jesień, zimą lub wiosną. Wtedy to cała wyspa się zieleni i mieni się tysiącem kwiatów. W lecie deszcz tutaj w zasadzie nie występuje. W ciągu całego roku dni deszczowe wahają się od kilku do kilkudziesięciu. Nie bez powodu bowiem Valletta jest najbardziej słoneczną stolicą Europy! W zimie temperatura w ciągu dnia często oscyluje w okolicach 20 stopni, w nocy spadając do minimalnie 10 stopni. W lecie zaś temperatury powyżej 30 stopni w ciągu dnia i 25 w nocy to standard. Zaś Morze nadaje się do kąpieli od czerwca do mniej więcej końca listopada.

mistra-bay

malta-wyspa-manoelmalta-wyspa-manoelmalta-wyspa-manoel

Malta – Ludzie

Maltańczycy są bardzo otwartym i sympatycznym narodem. Przede wszystkim nie lubią się spieszyć. To odczujesz przy niemal każdej okazji. To, czego nie załatwisz dziś, poczeka do jutra, a może nawet do przyszłego tygodnia. Typowo południowe nastawienie do życia. Ale dzięki temu są mniej nerwowi i bardziej zrelaksowani. A ich uśmiech każdego dnia postawi Cię zawsze na nogi. Są więc bardzo ciepli, serdeczni i uwielbiają rozmawiać o swoim kraju! Dlatego że Maltańczycy to wielcy patrioci! Nie próbuj więc krytykować Malty, bo na to mogą zareagować jak na atak. Dla nich Malta to pępek świata i pamiętaj o tym. Do tego stopnia, że na tygodniowe lub dłuższe wakacje zamiast zagranicznej podróży często wolą wybrać Gozo lub inną stronę Malty, gdzie jeżdżą autami wypakowanymi po sufit – przecież jadą na wakacje! Zawsze jednak chętnie pomogą, wskażą drogę, a gdy łapiesz stopa na peryferiach – chętnie podwiozą.

ludzie-na-malcie

ludzie-na-malcie

Podróż na Maltę – Język

Na Malcie obowiązują dwa języki urzędowe – język maltański oraz język angielski. Ten drugi to jeden z wielu śladów obecności brytyjskiej na wyspie. Ale to znacznie ułatwia komunikację, bo na Malcie każdy mówi po angielsku. Jednak, gdy pozostajesz w towarzystwie maltańczyków, niech nie zdziwi Cię, że wielokrotnie będą zmieniać język na maltański. A ten jest mieszanką arabskiego, włoskiego i angielskiego. Maltańczycy jednak robią to na tyle automatycznie, że nawet nie zauważają, że w danej chwili mówią w języku dla Ciebie niezrozumiałym, a także nie odbierają tego jako brak kultury. Tacy po prostu są. Wystarczy wtedy zwrócić im uwagę i poprosić o rozmowę w języku angielskim. Przy okazji, podróż na Maltę będzie dla Ciebie świetnym sposobem na podszlifowanie angielskiego!

podróż-na-maltę-comino-kosciol

Malta – Religia

Religia odgrywa na Malcie ogromną rolę, nie można więc tego pominąć. Ponad 97% mieszkańców wyspy to katolicy. Pozostali to Świadkowie Jehowy, protestanci, muzułmanie, Żydzi. Co ciekawe, w państwie tak małym, znajdziesz 365! kościołów! Z drugiej jednak strony, bardzo często zastaniesz je zamknięte na cztery spusty. O ile Maltańczycy nie są zagożałymi fanami uczestniczenia w mszach świętych, tak mają swój własny sposób na wyznawanie wiary! Bowiem od maja do końca października, każda parafia ma swoją własną festę. W Polsce nazwalibyśmy do odpustem. Ale… niech nie zdziwią Cię codzienne fajerwerki, niejednokrotnie puszczane w niebo także o świcie! Wszystko, by przypomnieć, że festa odbywa się właśnie w tej parafii. Przewożone są pomniki Świętych, dekorowane całe ulice, a wieczorny pokaz sztucznych ogni przygotowywany jest przez cały rok! Wszyscy mieszkańcy wspólnie świętują na ulicach, przy akompaniamencie orkiestry dętej. Bardzo lokalny sposób przeżywania swojej wiary!

malta-kosciol-w-mdinie

malta-festy-na-malcie

Podróż na Maltę – Bezpieczeństwo

Dostajemy wiele pytań, czy na Malcie jest bezpiecznie. Zwiedziliśmy wiele miejsc tak w Europie, jak i poza. Nigdzie w Europie nie czuliśmy się tak bezpiecznie, jak tutaj. Sam fakt, że Malta jest malutką wyspą, na pewno ma tutaj znaczenie. Bo w razie popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa – gdzie uciec? No właśnie. Na Malcie bezdomność jest zabroniona, a bezrobocie w zasadzie nie istnieje. Każdy, kto przyjeżdża na Maltę i chce tutaj żyć – pracuje. Tyczy się to tak samo imigrantów z Afryki Północnej. Tutaj pracuje każdy i daje coś od siebie państwu. Na Malcie będąc na plaży zostawiamy wszystkie swoje rzeczy na kocu i idziemy pływać. Spacerujemy w środku nocy nie obawiając się niczego. Zostawiamy otwarty balkon naszego domu na cały dzień i noc.  Nigdy nikt nas nie okradł, a gubiąc portfel, policja sama do nas zadzwoniła, że ktoś z nim przyszedł. W związku z czym – tak, czujemy się tutaj bardzo bezpiecznie.

malta-bezpieczenstwo

podróż-na-maltę-marsaxlokk

Podróż na Maltę – Jak się tu dostać

Samolot

Najprostszym i najszybszym sposobem dostania się na Maltę jest oczywiście samolot. Tanie linie lotnicze Ryanair i Wizzair oferują loty bezpośrednie z Polski z niemal wszystkich większych miast: Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Poza wysokim sezonem turystycznym bardzo łatwo znaleźć loty w atrakcyjnych cenach. Lot z Polski trwa 2-2,5 godziny. Na Malcie znajduje się tylko jedno lotnisko – w miejscowości Luqa na południu wyspy.

opuszczony-samolot-Malta

Samochód + Prom

Opcja dla tych, którzy lubią podróżować własnym środkiem transportu i mają dużo czasu. Na Maltę możesz dostać się także promem. Połączenie jednak pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego? Otóż, nie ma bezpośredniego promu z Włoch kontynentalnych na Maltę. Toteż musisz najpierw z Włoch popłynąć na Sycylię, by dalej z Pozzallo na Sycylii złapać prom na Maltę. Zajmie Ci to na pewno sporo czasu, a promy, szczególnie w lecie, są wielokrotnie droższe niż bezpośredni samolot. Jest to jednak ciekawa opcja dla tych, którzy akurat zwiedzają Sycylię i chcą lekkiej odmiany. Prom płynie kilka razy dziennie, z Sycylii na Maltę ok. 2 godziny. Pamiętaj jednak, że Pozzallo to nie jest żadne duże miasto, pełne zabytków! To dla tych, którzy będąc na Malcie, chcieliby się wybrać na Sycylię promem.

podróż-na-maltę

Podróż na Maltę – Dojazd z lotniska

Komunikacja publiczna

Dojazd z lotniska na Malcie zależy w duzym względzie od tego, jakiego oczekujesz komfortu. Najtaniej będzie oczywiście autobusami. Pod wejściem na lotnisko znajdziesz mnóstwo przystanków z rozpiskami autobusów. Jeżdżą bardzo często, ale w lecie bywają przepełnione. Rozkład najlepiej sprawdzać na mapie Google, ta jest świetnie skorelowana z aktualnym rozkładem jazdy i ruchem na drogach na Malcie. Bilet jednorazowy możesz kupić u kierowcy – 1.50 Euro poza sezonem, 2 Euro w sezonie (15.06-15.10). Bilet ważny jest 2 godziny i w jego ramach możesz się swobodnie przesiadać. Z racji wielkości państwa i niegdyś małej popularności tego środka transportu, na Malcie nie ma pociągów.

autobusy-malta

Taxi

Jeśli wolisz wygodę i nie przepadasz za komunikacją miejską, możesz zawsze wybrać taksówkę. Te są nieco droższe i wszystko zależy od tego, do jakiej taksówki wsiądziesz. Co do zasady, te stojące pod wyjściem z lotniska są najdroższe – białe taksówki. Najtańsze i najwygodniejsze naszym zdaniem są Taksówki firmy BOLT (jeszcze niedawno Taxify). Warto pobrać na telefon aplikację i z niej możesz swobodnie zamawiać taksówkę, śledzić jej trasę. Jest to alternatywa dla autobusów, które w środku nocy niestety nie służą pomocą tak dobrze, jak za dnia.

podróz-na-maltę-valletta

Podróż na Maltę – Poruszanie się po Malcie

Komunikacja publiczna

Połączenia Autobusowe na Malcie są dość dobrze rozwinięte. Wszystkie autobusy są klimatyzowane, a ich rozkład świetnie połączony z mapą Googla. Jeśli wybierasz się na Maltę na kilka dni i zamierzasz sporo podróżować, warto rozważyć tygodniowy bilet. Koszt to 21 Euro dla dorosłych i 15 Euro dla Dzieci. Ważny jest na 7 dni od momentu pierwszego skasowania, podróże bez limitów, tak za dnia jak i nocą. Można je kupić w każdym punkcie Tallinja (czyli maltańskiego transportu publicznego), także na lotnisku. Oficjalny rozkład jazdy nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością, toteż bywa, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jesteś w szczycie sezonu turystycznego, weź pod uwagę, że autobusy mogą być przepełnione i bywa, że zwyczajnie do autobusu się nie zmieścisz. Wtedy musisz poczekać na następny.

autobusy-malta

Malta – Samochód

Wynajmując samochód na Malcie, musisz pamiętać, że obowiązuje tutaj ruch lewostronny! Kolejny ślad obecności brytyjskiej na wyspach. Parkingi co do zasady są darmowe, więc nie musisz wydawać na to pieniędzy. Z drugiej strony to sprawia, że w najbardziej popularnych miejsach na Malcie, ciężko znaleźć miejsce na zaparkowanie auta. Do tego, Malta, szczególnie aglomeracja dookoła Vallety bywa bardzo zakorkowana. Jednak z autem na pewno będziesz bardziej niezależny i dotrzesz do miejsc, do których autobusy dojechać nie mogą. Pamiętaj też, że na Malcie auto prowadzi się w dość południowy sposób. Maltańczycy nie za bardzo orientują się w znakach drogowych i pierwszeństwie na drogach. Miej więc oczy dookoła głowy! Jeśli szukasz sprawdzonej wypożyczalni, możemy polecić Unicar Malta, z którego wielokrotnie sami wynajmowaliśmy samochód. Lokalna, mała, ale sprawdzona firma. Nie mają pięknych, nowiutkich, luksusowych samochodów, ale za to nigdy nie robią żadnych problemów.

malta-samochod-na-malcie

Malta – Skuter/Motor

Skuter to nasz sposób na transport na Malcie! Dzięki temu nigdy nie stoimy w korku, nie mamy też problemu z parkingiem. W końcu skuter zawsze się wszędzie zmieści, nawet pomiędzy samochodami. W lecie jest na tyle ciepło, że jazda skuterem jest przyjemna. Pamiętaj jednak, by uważać na drodze – przypominamy, że Maltańczycy nie znają za bardzo zasad ruchu drogowego. Jeśli zaś chodzi o motor – nie jesteśmy przekonani czy mocne silniki są na wyspie konieczne. Jakość tutejszych dróg na prowincji mija się z perfekcją, a te nie pozwalają też na rozpędzenie. Naszym zdaniem skuter jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Z naszej perspektywy polecić możemy wypożyczalnie mieszkającego tutaj Polaka – Malta Medsun.

skuter-malta

Malta Pieszo

Malta stworzona jest do pieszych wędrówek jesienią, zimą i wiosną. Wtedy cały archipelag kwitnie, a temperatury są dużo przyjemniejsze do wędrówek niż w lecie, kiedy to jedynym o czym marzysz, jest odrobina orzeźwienia w morzu. Znajdziesz tutaj z resztą wiele pięknych tras trekkingowych, które aż się proszą o piesze wędrówki! Kilka słów na ten temat znajdziesz w naszych wpisach trekkingowych tutaj oraz tutaj.  Jeśli zaś chodzi o samą aglomerację St Julians, Sliema, Gzira, Msida, Valletta – tutaj swobodnie możesz zwiedzić całość pieszo. Każde z tych miasteczek jest bardzo małe, a wzdłuż wybrzeża możesz spacerować promenadą z widokiem na morze i wieloma knajpkami.

trekking-na-malcie

woda-plaza-maltanska-przyroda

Podróż na Maltę – Noclegi

Na Malcie baza noclegowa jest bardzo rozbudowana. Możesz wybierać od hoteli, poprzez kwatery, mieszkania i pokoje na AirBnb oraz hostele. W wysokim sezonie, który zazwyczaj trwa od czerwca do października, ceny noclegów są bardzo wysokie. Warto więc zarezerwować swoje miejsce z dużym wyprzedzeniem. Dla tych, którzy lubią spotykać nowych ludzi, a przy okazji zaoszczędzić nieco grosza, można skorzystać także z noclegów na portalu Couchsurfing. Ciekawą opcją są maltańskie Farmhouse’y, których nie brakuje szczególnie na Gozo, ale znajdziesz też na głównej wyspie. Niegdyś domki typowo gospodarcze, dzis przerobione na piękne wille z niesamowitym charakterem i pełne tradycyjnych dekoracji. Największą bazą noclegową dysponuje aglomeracja St Julians, Sliema, Gzira. Tutaj też jest nieco drożej. Popularnym miejscem dla turystów i z dobrze rozwiniętą bazą, a przy okazji tańszym jest Bugibba i Mellieha. Zaś szukając odpoczynku i tańszej bazy noclegowej, wybierz się na piękne Gozo.

My sami przy rezerwując nocelgi na Gozo, czy to Farmhous’y czy po prostu mieszkania prywatne korzystamy zawsze z Airbnb.

Nie zapomnijcie, że korzystając z naszego linku polecającego, możecie uzyskać nawet 250 zł do wykorzystania na Wasze przyszłe rezerwacje.airbnb-znizka

podroz-na-malte-mdina

Podróż na Maltę – O czym jeszcze musisz pamiętać

Jadąc na Maltę, jest kilka innych aspektów, o których warto pamiętać. Postaramy się je króciutko wypunktować:

 • Na Malcie są brytyjskie gniazdka elektryczne 240V, pamiętaj więc, by zabrać ze sobą adaptery.
 • Bez względu na porę roku, rezerwując nocleg pamiętaj by sprawdzić, czy jest na stanie klimatyzacja! W lecie będzie potrzebna dla ochłody, w zimie zaś często jest cieplej na zewnątrz niż w środku. A ogrzewania centralnego siłą rzeczy nie ma!
 • Od czasu do czasu występują tutaj burze piaskowe. Bliskość Sahary robi swoje, niebo wtedy jest całe żółte. Wiosną bywa, że pada deszcz z piaskiem z Sahary.
 • Na Malcie obowiązującą walutą jest Euro. W miastach, restauracjach nie ma problemów z płatnością kartą, jednak na prowincji warto mieć gotówkę.
 • Na Malcie nie znajdziesz kantorów wymiany walut. W tym celu musisz iść do Banku i wymieniać pieniądze po często niekorzystnym kursie. Warto więc mieć gotówkę oraz wypłacać ją z bankomatu, nie licząc na wymianę złotówek.
 • Na Malcie od ok. 12:30- 14:00 obowiązuje sjesta. Nie ma jednak wtedy problemu, by zjeść tudzież zrobić zakupy. Warto jednak pamiętać, że wtedy wiele pracowników wychodzi na przerwy, a restauracje i lokalne knajpki mogą być przepełnione.
 • W niedzielę ciężko zrobić zakupy. Większe sklepy, o ile w ogóle, otwarte są tylko rano, natomiast lokalne sklepiki spożywcze są raczej zamknięte.
 • Woda z kranu NIE jest zdatna do picia! Nawet do zrobienia kawy czy herbaty, używaj wody butelkowej. Na Malcie woda, ze względu na brak rzek, źródeł, jest odsalana, czyli jest pełna chemikaliów!

podróż-na-maltę-valletta

podróż-na-maltę-klify

O tym, gdzie zjeść na Malcie, napiszemy osobny post, bo jedzenie na taki zasługuje! 🙂

W przygotowaniu jest także post o tym, jak w rzeczywistości żyje się na Malcie! Jak się przygotować do przeprowadzki, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać! Postaramy się spisać wszystko, co potrzebne, a przez co i my przechodziliśmy podczas przeprowadzki!

Malta wizualnie – Chcesz się z nami przespacerować po Malcie? 

Zapraszamy Cię na nasz krótki film :

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

 • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty z Malty! W tym także nie zapomnij o tym o Gozo!
 • Zobacz także nasze filmy z Malty, w którym zabierzemy Cię w wirtualną podróż przez ten wyjątkowy kraj – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
 • Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
 • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie! Tam jeszcze więcej maltańskich i nie tylko, inspiracji!

75 komentarzy
0

Sprawdź także

75 komentarzy

Beata-albumzpodrozy.pl 10 lipca, 2019 - 6:11 am

Pigułka wiedzy o Malcie! Aż się mi wszystko przypomniało. Wiecie, to była moja pierwsza, zagraniczna destynacja i żałuję, że wtedy jeszcze nie czytywałam blogów, ale i tak na pewno nie było czegoś tak dopracowanego. Brawo dla Was! Już czekam na kolejne wpisy, bo wiem że będą dokładne a każda informacja sprawdzona. Strasznie się cieszę, że tam mieszkacie, bo dzięki temu mam z Malty relację na żywo 😀 no i zawsze można u Was liczyć na potężną dawkę energii, słońca, motywacji i radości. Uwielbiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 7:00 am

Słonko to Ci zawsze będziemy słać, Kochana! 🙂 Długo zabieraliśmy się do tego posta, bo chcieliśmy go dopracować jak najbardziej, aż w końcu wyszła nam taka kobyła, że musieliśmy to podzielić na kilka wpisów! Więc kolejne będą regularnie dochodzić, bo Malta choć malutka, to jest o czym pisać i do czego się przygotować! Nie wiedzieliśmy, że to była pierwsza zagraniczna destynacja! W takim razie pięknie wybrałaś na pierwszy raz! 🙂 DZiękujemy bardzo, Kochana! Dajesz nam wielką motywację, WIEEEELKĄ!!!

Odpowiedz
Klaudia 10 lipca, 2019 - 6:36 am

Ahhhh ta Malta… Ciągle “wisi” na mojej podróżniczej liście marzeń 🙂 Ale przyszły rok na bank kierunek Malta 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 7:03 am

W takim razie mamy nadzieję, że nasze poradniki przydadzą się przed Twoją pierwszą podróżą na Maltę! Kraj malutki, ale trzeba się dobrze przygotować! 🙂 Pozdrawiamy cieplutko!

Odpowiedz
karolina 10 lipca, 2019 - 7:01 am

Malta super, ale te chmurki na ścianach i samochodzie są mega!

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 7:06 am

Aaaa to jest samolot, nie samochód! Taką perełkę udało się znaleźć pełną chmurek! 🙂

Odpowiedz
Ewa 10 lipca, 2019 - 9:03 am

Piękne miejsce, nigdy tam nie byłam, może w następne wakacje…. 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 9:29 am

W takim razie warto rozważyć Maltę jako kierunek na urlop! A jak będziesz się wybierać, znajdziesz u nas wskazówki jak się przygotować! 🙂

Odpowiedz
Agata Beztroska Mama 10 lipca, 2019 - 9:05 am

Marta – piękne miejsce z tego co widzę na zdjęciach 🙂 a z dzięki Waszemu opisowi można poczuć się tak jak by było się tam na miejscu.

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 9:27 am

Bardzo piękne i choć malutka to wyspa to warto się do jej zwiedzania dobrze przygotować! 🙂 Południowe kraje mają swoje własne zasady! 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 10 lipca, 2019 - 9:24 am

Malta kjest na mojej liście krajów do odwiedzenia. Nie ukrywam, że to dzięki Wam z chęcią bym się tam wybrała 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 9:31 am

Bardzo miło nam czytać, że mogliśmy troszeczkę zainspirować i podsunąć nowy kierunek! 🙂 Daj znać, gdy będziesz się wybierać i będziemy mogli jakoś pomóc! 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 10 lipca, 2019 - 11:10 am

Muszę się przyjrzeć Malcie uważniej…
Na zimę na Maltę, latem w Polsce , może tak być ? 🙂
Ciekawe co na to rodzina by powiedziała 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 12:33 pm

Zima na Malcie jest tak zielona i kolorowa, że jak najbardziej! 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 11 lipca, 2019 - 9:25 am

Porozmawiam, ciekawe co mi powiedzą 🙂
Nie lubię zimna i zim. tutejszych,
ale taka Malta z ciepłą zimą, to coś dla mnie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 11 lipca, 2019 - 11:35 am

Zima na Malcie jest w sam raz na wędrówki. Jest chłodno w mieszkaniu, ale na to rozwiązaniem jest dogrzewanie klimatycją, a na zewnątrz przyjemne 17-22 stopnie 🙂 Raz na jakiś czas pada deszcz, ale nigdy nie jest tak, że pada cały dzień, więc bez obaw 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 18 lipca, 2019 - 6:01 am

W porównaniu do Polski , to taka temperatura zimą jest do przyjęcia, tym bardziej, że my nie przegrzewamy domu . Deszcz też potrzebny 🙂

rudeiczarne 18 lipca, 2019 - 6:56 am

Deszcz jest tylko od czasu do czasu, a dzięki temu wyspa się zieleni, więc jak najbardziej na tak! 🙂

Monika Kilijańska 10 lipca, 2019 - 11:15 am

Jak jeszcze przeczytam co tam zjeść, a przeczytam, to na bank pojadę. Piękne miejsce!

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 12:34 pm

A we wpisie o jedzeniu będzie też sporo zdjęć, więc uważaj! 🙂 Maltę da się kochać!

Odpowiedz
Agnieszka Ciemińska 10 lipca, 2019 - 12:43 pm

Piękna kultura, warto zobaczyć na własne oczy. Słoneczko nieźle was spiekło, Polska zimna obecnie, teskni się za zachodami słonka w krótkim rekawku.

Odpowiedz
rudeiczarne 10 lipca, 2019 - 12:50 pm

Zdjęcia są z przeróżnych miesięcy i pór roku na Malcie 🙂 Jako że mieszkamy tu już ponad dwa lata, troszkę się tego nazbierało 🙂 Ślemy jak najwięcej słonka do Polski, niech tam świeci! 🙂

Odpowiedz
Karolina 11 lipca, 2019 - 5:44 am

Idealne miejsce na chwile oddechu ?

Odpowiedz
rudeiczarne 11 lipca, 2019 - 8:10 am

oj zdecydowanie tak! 🙂 odpoczynek tutaj polecamy! 🙂

Odpowiedz
Karolina 12 lipca, 2019 - 5:47 am

Dodatkowo ma niesamowity klimat. Na pewno chciałabym odwiedzić ?

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 8:41 am

W takim razie koniecznie musisz się kiedyś wybrać! 🙂

Odpowiedz
zuzanna | z widokiem na stół 11 lipca, 2019 - 6:13 am

Malta, uwielbiam! taż nas zauroczyłą, cudowne miejsce!

Odpowiedz
rudeiczarne 11 lipca, 2019 - 8:11 am

Cieszymy się, że się podobała! 🙂 Mamy nadzieję, że kiedyś tu zawitacie ponownie 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina 11 lipca, 2019 - 9:59 am

Czytając natychmiast przenoszę się tam w wyobraźni. Fantastyczna sprawa to odkrywanie świata. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 11 lipca, 2019 - 11:36 am

Warto wybrać się kiedyś w rzeczywistości i dać wyobraźni się spełnić! 🙂

Odpowiedz
Marzena 11 lipca, 2019 - 5:17 pm

Pewnie prędko nie wybiorę się na Maltę, ale jeśli już nastąpi taki moment, to postaram się pamiętać, że był taki wpis 🙂

Tekst jest przygotowany bardzo przystępnie i świetnie się czytało. Podziwiam Wasze chęci do jego przygotowania. Pozdrawiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 7:53 am

Jeśli kiedykolwiek będziesz się wybierać, będzie nam bardzo miło służyć pomocą 🙂 Bardzo nam miło czytać Twój komentarz, staraliśmy się z całych sił zebrać wszystko, co ważne, a niekoniecznie oczywiste. Niech się przyda każdemu, kto się tutaj wybiera! 🙂
Pozdrawiamy cieplutko!

Odpowiedz
Anna 12 lipca, 2019 - 7:36 am

Lubię tego typu kompletne wpisy. Gdybym leciała na Maltę byłby on świetnym przewodnikiem

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 8:49 am

Mamy nadzieję, że kiedyś się wybierzesz i wtedy nasz poradnik posłuży Ci pomocą! 🙂

Odpowiedz
Anna 18 lipca, 2019 - 7:57 am

Tak z pewnością będzie, chociaż to raczej nie moje destynacje, jestem dziwna i wolę miasta 😉 a takie piękne plaże na 1 dzień i przeywnik 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 lipca, 2019 - 12:20 pm

Miast i miasteczek też tutaj nie brakuje. Sama stolica – Valletta jest w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest stolicą z największym zagęszczeniem zabytków! Więc Malta to nie tylko plaże! 🙂

Odpowiedz
Olga 12 lipca, 2019 - 8:44 am

Maltę mam w planach od jakiegoś czasu. Poluję na odpowiednie bilety 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 12:06 pm

Ooooo widzisz, w takim razie jak już złapiesz bilety to nasz poradnik może się przydać! 🙂

Odpowiedz
Olga 16 lipca, 2019 - 9:06 am

Na pewno skorzystam! Chociaż pewnie nie w tym roku, bo mamy już zapchany kalendarz…

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2019 - 3:37 pm

Jeśli nie w tym to może w przyszłym! 🙂 Kiedys na pewno!

Odpowiedz
Paulina Wu 12 lipca, 2019 - 8:46 am

Wszystko co potrzeba wiedzieć w jednym miejscu – świetnie <3

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 8:51 am

Dziękujemy bardzo! Staraliśmy się z całych sił zebrać to, co ważne w jednym miejscu! 🙂 Choć o jedzeniu i gdzie zjeść na Malcie będzie osobny wpis! 🙂

Odpowiedz
Paulina Wu 13 lipca, 2019 - 10:26 am

Super, o tym również chętnie przeczytam 🙂

Odpowiedz
Kwadrans dla Ciebie 12 lipca, 2019 - 9:27 am

Jeszcze nie byłam na Malcie, ale jest to kierunek, gdzie chciałabym się wybrać. Ten wpis jeszcze bardziej utwierdza mnie w tym, że jest to piękne miejsce, które trzeba zobaczyć 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 12:06 pm

Zdecydowanie tak! Może i Malta jest malutka, ale jest tu, co robić przez cały rok, a miejsc wartych zwiedzenia moglibyśmy wyliczać! Skuś się i przylatuj, jest pięknie i ciekawie! 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina 12 lipca, 2019 - 9:47 am

Tak jak czytam o Waszych podróżach, poznaję przygody, kieruję się wskazówkami, stwierdzam, że byłabym pierwsza, która sięgnęłaby po napisaną przez Was książkę o Malcie. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 12 lipca, 2019 - 12:05 pm

Kto wie…może kiedyś 🙂 I bardzo nam miło słyszeć, że chciałabyś coś takiego przeczytać, nawet nie wiesz, ile to dla nas znaczy! 🙂 a Malta, choć malutka, jest o czym opowiadać! 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina 18 lipca, 2019 - 5:55 am

Nie ma znaczenia wielkość, a może jednak tak, przy małym więcej szczegółów się dostrzega, większe nasycenie historią, klimatem, społecznością. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 lipca, 2019 - 6:57 am

Dokładnie tak! Mamy tak w przypadku Malty, ostatnio mieliśmy tak w przypadku Luksemburgu – malutkie państwo, w którym niby nic nie ma, a jak się przyjrzysz….nagle masz przed oczami perełki! 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 16 lipca, 2019 - 8:12 am

Uwielbiam czytać Wasze opisy ? mieszkanie na Malcie musi być jak wieczne wakacje ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2019 - 3:38 pm

Troszkę jest! 🙂 W końcu w przerwie lunchowej można iść popływać w morzu, wieczorami życie kwitnie, słonko świeci od rana. Narzekać nie możemy 🙂 Bardzo nam miło, że lubisz nasze wpisy! 🙂

Odpowiedz
Madzia 18 lipca, 2019 - 11:09 am

Z zapartym tchem przeczytałam ten wpis. To jest jedno z tych miejsc, które chciałabym w swoim życiu odwiedzić? pięknie tam jest?

Odpowiedz
rudeiczarne 18 lipca, 2019 - 12:16 pm

W takim razie trzymamy mocno kciuki, byś jak najszybciej się tu wybrała! 🙂 Na pewno Ci się sposoba!

Odpowiedz
Anna Tymińska 18 lipca, 2019 - 8:46 am

Razem z mężem na Malcie byliśmy już dwa razy, na kolejne wakacje zabierzemy tam naszego synka. Malta naprawdę bardzo nam się podoba, jest świetna do zwiedzania jak i odpoczynku nad wodą. Myślę,że każdy znajdzie tam coś dla siebie ?

Odpowiedz
rudeiczarne 18 lipca, 2019 - 12:18 pm

Wspaniale słyszeć, że wyspa zauroczyła i Was! 🙂 Mieszkamy tu niemal 2,5 roku, początkowy plan był na jeden rok, ale jakoś wyspa uzależnia i póki co zostajemy 🙂 na wyjazd z synkiem będzie idealnie!

Odpowiedz
aagnieszkaa1 19 lipca, 2019 - 7:22 am

Przepiękne widoki. Marzę o takim wyjeździe. A Wy wyglądacie na mega szczęśliwych! Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 lipca, 2019 - 7:35 am

Chyba tak to już jest, że jak człowiek żyje cały czas w słońcu to zmienia się jego nastawienie do świata i buzia się cały czas cieszy. Endorfiny potrafią zdziałać cuda! 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy cieplutko! 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltayewpodrozy 21 lipca, 2019 - 6:43 am

Ależ to pięknie wszystko pozbieraliście!
Czytam tyle wpisów o Malcie, czasami sprzecznych.
Wy jednak tam już troszkę mieszkacie i mogę powiedziec, że jesteście dla mnie jak przewodnik i wierzę w każde Wasze słowo!
Widoki bajkowe,pogoda bajkowa, Wy jak z bajki!
Super wpis, kompedium wiedzy o Malcie!
Wszystko już wiem-)))
Czekam na kolejne wpisy!
Serdecznie pozdrawiam-))))

Odpowiedz
Lilyfly.pl 23 lipca, 2019 - 2:34 pm

Przydatne wskazówki, zwłaszcza te o gniazdkach i wodzie z kranu. Mało kto sprawdza takie rzeczy przed wyjazdem, najczęściej zwracamy uwagę na miejsca do zwiedzania. Teraz za każdym razem, gdy będę się wybierać za granicę, poszukam informacji o podobnych ciekawostkach, które czasem mogą uratować podróż 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 lipca, 2019 - 12:25 pm

Gniazdka to rzecz bardzo ważna i zawsze warto sprawdzać! 🙂 Byłoby marnie, gdybyś po przyjeździe nie miała szansy naładować swojego aparatu lub telefonu. W każdym państwie są rzeczy, o których trzeba pamiętać i na które zwracać uwagę, warto! Wtedy wyjazd jest o wiele łatwiejszy 🙂

Odpowiedz
Joanna 23 lipca, 2019 - 4:11 pm

Uwielbiam Maltę! I choć nigdy nie przestanie zadziwiać mnie zamiłowanie do sposobu na spędzanie czasu wolnego przez Maltańczyków, to wrócę tam niebawem 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 lipca, 2019 - 12:22 pm

Maltańczycy są bardzo charakterystyczni i mają swoje własne sposoby i zamiłowania, ale są bardzo przyjaznym i pomocnym narodem 🙂 Zapraszamy ponownie!

Odpowiedz
Magda 17 września, 2019 - 6:20 pm

Wyprawę na Maltę planujemy od jakiegoś czasu. Zawsze coś stoi na przeszkodzie…oraz pojawia się obawa przed nieznanym… Mam nadzieję, że dzięki Waszym poradom na stronie odkryjemy Maltę ?

Odpowiedz
rudeiczarne 18 września, 2019 - 7:40 am

Malta jest bardzo przyjaznym krajem do podróży, więc nie ma czego się obawiać 🙂 Wybierzcie się, maleńki to kraj, ale ma bardzo wiele do zaoferowania! 🙂 I koniecznie dajcie znac jak się będziecie tutaj wybierać, moglibyśmy się spotkać na kawkę, albo wspólne zwiedzanie! pozdrawiamy ciepło! 🙂

Odpowiedz
Darek 10 października, 2019 - 7:32 pm

Witam
Będę w październiku czwarty raz na Malcie, po prostu się zakochałem w tej wyspie.

Odpowiedz
Krystyna 19 października, 2019 - 5:58 pm

Wyprawę na Maltę planuję już od jakiegoś czasu.Po przeczytaniu tego super bloga zdecydowanie muszę to zrobić 🙂 Bardzo przydatne wskazówki,w syntetyczny sposób opisane.
Czy w styczniu-lutym warto jechać na Malte, jak jest tam tem.?

Odpowiedz