Luksemburg – Co warto zobaczyć w Luksemburgu – atrakcje

przez Rudeiczarne Travel Blog

Luksemburg – co warto zobaczyć w Luksemburgu – kilka słów o państwie

Luksemburg – co warto zobaczyć w Luksemburgu? Czy jest tutaj co robić? Luksemburg jest malutkim państwem w Zachodniej Europie, pomiędzy Francją, Niemcami i Belgią. Przy okazji jest jedynym na świecie Wielkim Księstwem, bo właśnie tak brzmi pełna nazwa państwa – Wielkie Księstwo Luksemburga! Jest równocześnie jednym z najbogatszych oraz najbezpieczniejszych państw Europy! Faktem jest, że możesz tutaj swobodnie spacerować w środku nocy i nie czujesz żadnego zagrożenia. A do tego sterylność i porządek w tym państwie potrafią pozytywnie zaskoczyć! Ale do rzeczy! Czy w Luksemburgu jest co robić? Poznaj atrakcje Luksemburga!

Luksemburg zamek Bourscheid
luksemburg-co-warto-zobaczyc

Luksemburg – Co warto zobaczyć w Luksemburgu

Luksemburg jest państwem malutkim, bowiem zajmuje jedynie 2586 km2! Nie ma też dostępu do morza, przez co wiele osób twierdzi, że w Luksemburgu nie ma co robić. Może i nie jest to miejsce dla plażowiczów – nie znajdziesz palm kokosowych ani nie usłyszysz szumu fal. Ale… 1/3 kraju to zielone lasy! Do tego zobaczysz średniowieczne zamki z fascynującą historią. Zielone winnice, porastające wzgórze wchodzące do rzeki. Jeziora z plażami dla tych, którzy mają ochotę zażyć kąpieli. Wielowiekowe zabytki, ale też malownicze wioski i wioseczki, które cieszą oko. Nie ma co robić? Zobacz sam, co warto odwiedzić na prowincji Luksemburga! Lista ta powstała na bazie naszej trasy, którą zrealizowaliśmy w 2 dni podróży wynajętym samochodem. Zobacz także atrakcje stolicy Luksemburga, które znajdziesz TUTAJ.

co-zobaczyc-w-luksemburgu

Echternach

Przeurocze miasteczko w Luksemburgu, które warto zobaczyć, zlokalizowane tuż przy granicy z Niemcami. Echternach jest miastem pełnym kwiatów i malowniczych kamieniczek, które przypominają o bogatej historii Luksemburga. Słynie przede wszystkim z Tańczącej Procesji w Zielone Świątki! Tak, tańczącej! Wszyscy mieszkańcy w Zielone Świątki zbierają się na głównym placu miasta, by z białymi, chaftowanymi chusteczkami, wspólnie tańczyć w rytm muzyki. Jest to ponoć ostatnie miasteczko, które wciąż kultywuje tradycję tańczącej procesji! Zdjęcia z procesji znajdziesz tutaj. Zobaczysz też najważniejszą świątynię w całym Luksemburgu, Bazylikę, w której kryptach spoczywają relikwie patrona Luksemburga – św. Willibrorda. Nie zapomnij też o potężnym klasztorze Benedyktynów z końca VII wieku, który dumnie stoi tuż obok Bazyliki! Jest jednym z najstarszych centrów chrystianizacji w Europie!

Luksemburg Echternach zabytki
Luksemburg Echternach

Mullerthal – Luksemburg co zobaczyć

Mullerthal jest regionem nazywanym często luksemburską “Małą Szwajcarią”! Słynie przede wszystkim z przepięknych tras trekkingowych, zielonych lasów, intrygujących formacji skalnych. Miejsce wyjątkowe dla wszystkich, którzy uwielbiają podziwiać uroki natury. A pięknych widoków tutaj nie brakuje! Dla bardziej wprawionych istnieje nawet trasa trekkingowa o długości niemal 112 km! Dla tych, którzy wolą spokojnie pospacerować, polecamy maleńki wodospad Schiessentümpel i górujący nad nim uroczy, bardzo stary mostek przechodzący nad rzeką Ernz. Widoki jak z bajki, a i ludzi za wiele tutaj nie zaznasz! Warto zatrzymać się chociaż na chwilkę!

Larochette – atrakcje Luksemburga

Maleńkie, przeurocze miasteczko z górującymi nad nim 2 średniowiecznymi zamkami. Spacerując po luksemburskim Larochette masz wrażenie, jakbyś znalazł się w nieco innym świecie. Wszystko jest uporządkowane, wszędzie dookoła masz mnóstwo kwiatów. Cisza, spokój. Wydawać by się mogło, że całe miasteczko śpi. Jest na tyle malutkie, że nie musisz tutaj spędzać zbyt wiele czasu, ale warto zaglądnąć. Zamki zaś pochodzą z XII wieku (wstęp 5 Euro). Fakt, dość ucierpiały przez wieki, ale powoli wprowadzą Cię do tego, co czeka Cię w następnych miejscach w Luksemburgu! Znajdziesz tutaj też sporo portugalskich knajpek, a to dlatego, że w Luksemburgu Portugalczycy to niemal 20% wszystkich mieszkańców państwa! Przyjechali tutaj w latach 50/60-tych XX wieku, uciekając przed portugalską dyktaturą. Niech nie zdziwią więc Cię portugalskie flagi i restauracje w Luksemburgu!

zamek w Larochette
zamek w Larochette

Beaufort

Jeden z zamków, który nas totalnie zachwycił! Najstarsza część zamku pochodzi z XI wieku! Wielka część tego zamku ucierpiała niestety w wojnie 30-letniej. Przez wieki, zamek przechodził z najróżniejsze ręce, a kolejni właściciele dobudowywali i rozbudowywali zamek. Tak np. w XVII wieku dobudowano renesansową część zamku, którą dziś można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Dla zwiedzających została udostępniona dopiero w 2013 roku! Jeśli jednak wolisz najstarszą część zamku, tą możesz zwiedzać samodzielnie, po zapłaceniu 5 Euro za wstęp. Ponoć do dziś jest tu wyrabiana lokalna nalewka z czarnej porzeczki – Casserta, którą od czasu do czasu można degustować! Zamek otacza piękny las, łąki, a po drugiej stronie jezdzni znajdziesz jezioro z uroczymi alejkami. Warto!

zamek beaufort w luksemburgu
renesansowy zamek beaufort

Vianden – atrakcje Luksemburga

To miasteczko nas totalnie w sobie rozkochało! Położone w regionie Ardennes, nad rzeką Our jest perełką Luksemburga! Główną atrakcją jest oczywiście zamek! A zamek w Vianden jest ponoć największym romańsko-gotyckim zamkiem w Europie! W sierpniu odbywa się tutaj festiwal średniowiecza oraz imponujące walki rycerskie! Zalecamy przespacerowanie się na punkt widokowy, na który wjeżdża także kolejka krzesełkowa. Piękny widok na zamek gwarantowany! Ścieżka na punkt widokowy jest łagodna, więc nie ma obaw, bez trudu wejdziesz! Jeśli jednak wolisz kolejkę, tutaj znajdziesz link. Miasteczko najlepiej zwiedzać bez mapy, dać zgubić się w uroczych, ukwieconych uliczkach. Znasz “Dzwonnika z Notre Dame” i “Nędzników”? W takim raze nie zapomnij, że w Vianden latami mieszkał ich autor – Victor Hugo! Znajdziesz tutaj jego dom, który dziś jest pięknym hotelem. Vianden jest miasteczkiem zdecydowanie wartym grzechu!

Luksemburg zamek w Vianden
Luksemburg widok na zamek Vianden

Clervaux – co zobaczyć w Luksemburgu

Miasteczko malowniczo położone w dolinie, między zielonymi drzewami. Do końca nie wiadomo, z którego wieku pochodzi tutejszy piękny zamek (ponoć XII wiek). Znajdziesz tutaj jednak bardzo ciekawą wystawę fotografii The Family of Man. Uwaga – muzeum nieczynne w poniedziałki i wtorki! Przy wejściu do zamku zobaczysz pozostawiony samotnie czołg amerykański z czasów II wojny światowej. Dlaczego tutaj jest? Otóż w 1944 roku Clervaux i okolice były miejscem, gdzie toczone były bitwy Aliantów z Niemcami. Zamek wtedy mocno ucierpiał, większa jego część została zniszczona w pożarze po bombardowaniach. U stóp zamku na lokalnej scenie często odbywają się koncerty muzyki na żywo!

widok na miasteczko Clervaux
kamieniczka w clervaux

Jezioro Lac de la haute-sure (lultzhausen)

Uwielbiamy jeziora! To zaś położone jest malowniczo, pośród zielonych drzew. Tuż nad jeziorem możesz rozbić namiot lub, jeśli wolisz, przespać się w jedynym w tej lokalizacji hostelu. Nie zapomnij przespacerować się tu nocą na jeden z pomostów i wsłuchaj się w odgłosy sów i świerszczy. Niech nie zdziwią Cię też światła pod taflą wody – to nurkowie, którzy upodobali sobie to miejsce na nocne, podwodne eskapady! A o świcie zobaczysz wędkarzy, w ciszy oddający się swojej pasji. Ta cisza i natura wszędzie dookoła… Jest pięknie! Będąc w okolicy nie zapomnij też o maleńkim miasteczku Esch Sur-Sure. Popełniliśmy błąd nie zatrzymując się tutaj choć na chwilę!

jezioro w Luksemburgu
noc nad jeziorem w Luksemburgu

Bourscheid – Luksemburg co zobaczyć

Będąc w okolicy jeziora, zdecydowanie musisz wybrać się do zamku Bourscheid! Malowniczo położony w lesie, na wzniesieniu górującym nad wyżej opisanym jeziorem. W około 1000 roku drewniany dotąd fort został przebudowany na imponujący, kamienny zamek! Nie byliśmy dotąd wielkimi fanami zamków! Jednak te w Luksemburgu, jeden za drugim, zafascynowały nas. Ile te zamki musiały przejść! Ile bitew, ile wydarzeń, ile cięższych i lepszych dni! Lordowie Bourscheid wieki temu należeli do najbardziej szanowanych rodów w regionie. Dziś zamek Bourscheid jest największym spośród wszystkich zamków w Luksemburgu i zdecydowanie wartym choć godzinnego przystanku! Wstęp 5 Euro.

zamek w Bourscheid

Luksemburg – co warto zobaczyć w Luksemburgu – Dolina 7 Zamków

Dolina 7 Zamków, zlokalizowana w Dolinie Eisch, centralny Luksemburg. Uznawana jest za jedną z największych atrakcji Luksemburga. I tutaj mamy mieszane uczucia. Bo naszym zdaniem te, w porównaniu z wyżej opisanymi, nie są tak spektakularne! Po pierwsze – większość z nich nie jest dostępna dla zwiedzających. Zostały w nich zaaranżowane centra dla młodzieży, biura czy butikowe hotele. Po drugie – nie wszystkie przypominają w ogóle zamki… Spójrzmy choćby na zamek Schoenfels, zamknięty dla zwiedzających:

co-zobaczyc-w-luksemburgu

Hollenfels jest uroczy, otoczony przez drzewa i z lasem u stóp. Dziś jest to centrum dla młodzieży:

atrakcje-luksemburga

Ansembourg – znajdziecie tutaj Stary Zamek górujący nad wioską oraz Nowy Zamek – dziś hotel butikowy, zamknięty dla nie-gości:

zabytki-luksemburg

Generalnie, naszym zdaniem zamek w Vianden czy Boursheid i Beaufort są dużo bardziej spektakularne i warte odwiedzenia. Jeśli więc masz mało czasu i miałbyś wybierać między Doliną 7 zamków a wyżej wymienionymi… Jedź do Vianden czy Boursheid! Z drugiej jednak strony zamki w Dolinie 7 Zamków są oddalone od siebie o dosłownie kilka kilometrów, więc jeśli będziesz w okolicy, zaglądnij przynajmniej do Hollenfels! Nie chcemy Cię zniechęcać, zdecyduj sam, ale zawsze staramy się szczerze opisywać każde miejsce. Nas Dolina 7 Zamków nie zachwyciła.

Schengen – atrakcje Luksemburga

Kojarzysz dlaczego możesz jeździć bez paszportu i stania w kolejkach na granicy? To właśnie w mieście Schengen w Luksembrugu, przy granicy z Niemcami i Francją podpisano Traktat o Strefie Schengen! Początkowa idea o ograniczaniu kontroli granicznej w regionie przerodziła się w coś dużo większego, dzięki czemu dziś oszczędzamy tyle czasu przekraczając granicę. Miasteczko Schengen może nie jest niczym nadzwyczajnym, ale okolice są przepiękne. O tym jednak za chwilkę. W Schengen znajdziesz malutkie Muzeum Unii Europejskiej (wstęp wolny) z wystawą paszportów, strojów celników itp państw strefy Schengen. Na placu przed muzeum ustawiono flagi wszystkich państw Strefy Schengen. Możesz także przypiąć kłódkę przy swoim kraju, jako pamiątkę wizyty.

co-zobaczyc-w-luksemburgu
luksemburg-co-zobaczyc

Moselle Valley – atrakcje Luksemburga

Tuż za miastem Schengen jednak, zaczyna się nasz ulubiony region w Luksemburgu! Region winiarski – Moselle Valley! Bo nie wiemy, czy wiesz, ale Luksemburg słynie z własnego wina, przede wszystkim białego Rieslinga! Jeśli więc marzą Ci się widoki rodem z Toskanii czy Tokaju, musisz tutaj się wybrać! Wzdłuż rzeki Moselle, która jest jednocześnie granicą z Niemcami, po obu jej stronach zobaczysz niekończące się winnice. Warto skorzystać z lokalnych degustacji wina, smakuje wyśmienicie! Pamiętaj jednak, że w soboty i niedziele wiele winiarni jest zamkniętych! A także jeśli planujesz wycieczkę po piwniczkach, tą musisz w wielu miejscach wcześniej zarezerwować! Możesz także wybrać samą degustację, a przy okazji spróbować choćby lokalnych serów!

co-zobaczyc-w-luksemburgu

Luksemburg – co warto zobaczyć w Luksemburgu (prowincja) – mapa trasy

Chcesz zobaczyć naszą trasę przez prowincję Luksemburga? Myślisz sobie – Luksemburg – co warto zobaczyć w tym malutkim państwie? Zobacz sam! Ponumerowaliśmy wszystkie miejsca w kolejności takiej, w jakiej je odwiedzaliśmy.

Już niedługo pojawi się post o stolicy Luksemburga – mieście Luksemburg, a także garść informacji praktycznych, jak zwiedzać państwo Luksemburg!

Noclegi Luksemburg – atrakcje

Luksemburg – co warto zobaczyć w Luksemburgu – Zobacz nasz Vlog z Luksemburga

…i przenieś się wraz z nami, wizualnie do Luksemburga! Jeśli film Ci się spodoba, będziemy bardzo wdzięczni za subskrybcję naszego kanału na Youtube! Daje nam to mnóstwo motywacji, a Ty dostaniesz powiadomienie, gdy pojawi się tam nowy film!

co-zobaczyc-w-luksemburgu

Szukasz więcej podróżniczych inspiracji?

Zajrzyj do naszych pozostałych wpisów na https://rudeiczarne.pl/ !

Odwiedzasz Luksemburg? Masz pytania? Wątpliwości? Zostaw po sobie ślad w komentarzu pod tym postem lub napisz do nas maila na rudeiczarne@gmail.com !

luksemburg-co-zobaczyc-w-luksemburgu

Sprawdź także

57 komentarzy

Karolina G. 20 lipca, 2019 - 2:42 pm

Znakomite fotografie! Ten las z lotu ptaka wygląda zjawiskowo ♥
Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dotrzeć do Luksemburga i na pewno nie będę się tam nudziła 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 22 lipca, 2019 - 7:12 am

Dziękujemy bardzo! 1/3 kraju jest porośnięta bujnymi, zielonymi lasami, można się zgubić, ale są piękne! 🙂 To, że nie będziesz się nudziła to pewne, jedź! 🙂

Odpowiedz
Justyna 20 lipca, 2019 - 5:43 pm

Lubię takie klimaty, nigdy nie byłam w Luksemburgu ale czuję że muszę odwiedzić to miejsce

Odpowiedz
rudeiczarne 22 lipca, 2019 - 7:13 am

Zdecydowanie warto. Nie na długo, bo po tygodniu pewnie zamki mogą się znudzić, ale na kilka dni jak najbardziej warto! 🙂

Odpowiedz
Anszpi 23 lipca, 2019 - 9:10 am

Pięknie tam jest, takie zwiedzanie to musi być super frajda

Odpowiedz
rudeiczarne 24 lipca, 2019 - 6:50 am

jest, szczególnie na prowincji i łonie natury! 🙂

Odpowiedz
Anszpi 27 lipca, 2019 - 6:03 am

Uwielbiam Wasze zdjęcia

Odpowiedz
Roksana www.kopanina.pl 21 lipca, 2019 - 5:09 am

Kraj zamków 🙂 Nie było to trochę monotonne? Poczekam jeszcze na informacje praktyczne, wtedy zobaczę czy się zdecydujemy. Ładnie tam, to prawda. Ale nie wiem czy nie szukam jednak czegoś więcej do zobaczenia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 22 lipca, 2019 - 11:48 am

Wszystko zależy od tego, co lubisz 🙂 Luksemburg to nie tylko zamki, ale też lasy, jeziora, rzeki, urocze miasteczka wśród zieleni i bardzo ciekawa stolica – miasto Luksemburg, o którym napiszemy w kolejnym poście, wraz z informacjami praktycznymi. Jest to z resztą na tyle małe państwo, że można połączyć wyjazd z pozostałymi krajami Beneluksu – Belgią czy Holandią, byłoby to świetne uzupełnienie i urozmaicenie 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltayewpodrozy 21 lipca, 2019 - 6:33 am

Jak na tak krótki czas to sporo zwiedziliście.
Odległości niewielkie, ale i tak jestem pełna podziwu.
Szkoda, że niektóre zamki nie są dostępne dla zwiedzających.
Osobiście bardzo lubię zwiedzac zamki.
Zielone lasy dodają im uroku.
Najbardziej podobała mi się dolina wianiarska, cudna.
Byłam w Luksemburgu, zwiedzałam i bardzo miło było mi sobie przypomniec mój pobyt w tym księstwie.
Pozdrowienia-))))

Odpowiedz
rudeiczarne 22 lipca, 2019 - 11:59 am

Miałaś rację, jest tam przeuroczo! I ta zieleń zachwyca! Tym bardziej nas, jako że na Malcie lasów za wiele nie pozostało… Zamki fascynują historią, tym, ile przeszły przez wieki… Patrzysz i zastanawiasz się, co się tam wydarzyło w przeszłości!
Fakt, sporo zwiedziliśmy, wstawaliśmy o świcie i kładliśmy się bardzo późno, ale tak już mamy, że na urlopie nie możemy wysiedzieć! 🙂
Buźka!

Odpowiedz
skucinska 21 lipca, 2019 - 9:09 am

Uwielbiam zamki skrywają wiele historii oraz tajemnic.

Odpowiedz
rudeiczarne 22 lipca, 2019 - 12:00 pm

to prawda! 🙂 A do tego każdy jeden kryje w sobie zupełnie inną historię!

Odpowiedz
Bookendorfina 22 lipca, 2019 - 6:52 am

Przyznam, że nabrałam wielkiej chęci, aby się tam wybrać, w końcu nie jest to tak daleko, aby nie móc uwzględnić jeszcze w te wakacje. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 22 lipca, 2019 - 7:14 am

Na kilkudniowy wypad naprawdę warto, a rzeczywiście nie jest tak daleko. Przedłużony weekend i w drogę! 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina 25 lipca, 2019 - 6:51 am

Swoją drogą, chętnie bym gdzieś w pobliżu zamku odnalazła ławkę i w spokoju poczytała książkę, od czasu do czasu spoglądając na ślady przeszłości. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2019 - 1:39 pm

Jak z książką to musisz być Ty! 🙂 Ławek w okolicach nie brakuje, a jak nie to zawsze pozostaje Ci kocyk i piknik z książką w ręku i widokiem na zamek! 🙂

Odpowiedz
Artur 29 czerwca, 2022 - 9:27 am

Super montaż;)
Dzięki za materiał na pewno mi pomoże w planowaniu wyrypy do Luksemburga;)
Pozdrawiam ciepło;)

Odpowiedz
Ania 22 lipca, 2019 - 3:59 pm

Takie podróże są moim marzeniem, ale wciąż brakuje czasu i zazwyczaj urlop spędzamy w naszych ukochanych górach. Kiedyś koniecznie muszę tam jechać, choćby na 3 dni.

Odpowiedz
rudeiczarne 23 lipca, 2019 - 8:22 am

Nasze góry są takie piękne, że wcale się nie dziwimy! 🙂 3 dni są w sam raz na Luksemburg, choć pewnie i przez 5-6 byłoby co robić, na spokojnie!

Odpowiedz
Patrycja 22 lipca, 2019 - 5:44 pm

Chętnie bym tam pojechała.

Odpowiedz
rudeiczarne 23 lipca, 2019 - 8:19 am

w takim razie w drogę! 🙂

Odpowiedz
Monika Kilijańska 22 lipca, 2019 - 6:28 pm

Takie zamki gotowa bym była zawsze zwiedzać, nawet nocą!

Odpowiedz
rudeiczarne 23 lipca, 2019 - 8:20 am

Nocą to dopiero muszą być fascynujące! Tym bardziej, że nie wszystkie są podświetlone, więc w mroku muszą wyglądać magicznie! 🙂

Odpowiedz
Atrakcyjne wakacje 23 lipca, 2019 - 8:26 am

To musi być niesamowite przeżycie, uwielbiany zamki więc może kiedyś uda się je zwiedzić ?

Odpowiedz
rudeiczarne 24 lipca, 2019 - 6:51 am

skoro uwielbiacie zamki to Luksemburg jest zdecydowanie dla Was, zamki tam wszędzie dookoła! 🙂

Odpowiedz
Atrakcyjne wakacje 30 lipca, 2019 - 3:34 am

W takim razie musimy planować wycieczkę

Odpowiedz
Joanna 23 lipca, 2019 - 4:26 pm

Przepiękne, barwne miejsce. Nie można się tam nudzić. Ukłony za zdjęcia!

Odpowiedz
rudeiczarne 24 lipca, 2019 - 6:52 am

Dziękujemy bardzo, Luksemburg był takim małym fotograficznym rajem, bardzo fotogeniczne miejsce! Nawet w pochmurny dzień! 🙂

Odpowiedz
Paulina Wu 24 lipca, 2019 - 10:05 am

Lubię odkrywać takie miejsca, zamki szczególnie przyciągają mnie, mają w sobie tyle tajemnic i ciekawych historii.

Odpowiedz
rudeiczarne 24 lipca, 2019 - 3:29 pm

oj tak, a te luksemburskie przez wieki (wiele z nich pochodzi aż z XI wieku), swoje przeszła!

Odpowiedz
konfettitime 24 lipca, 2019 - 3:26 pm

Piękne widoki, jest co zwiedzać, na pewno wybiorę się tam z mężem.

Odpowiedz
rudeiczarne 24 lipca, 2019 - 3:30 pm

Cieszymy się, że mogliśmy podsunąć troszkę inspiracji do podróży! 🙂

Odpowiedz
Siwy Wiatr 25 lipca, 2019 - 8:29 am

Piękne miejsca i niesamowite zamki. A zdjęcia jak zwykle zachwycają.

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2019 - 1:38 pm

Dziękujemy bardzo, cały czas pracujemy nad zdjęciami, żeby wychodziły coraz to lepsze! 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 25 lipca, 2019 - 2:08 pm

Malutkie państwo , ale wbrew pozorom jest co zwiedzać 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 lipca, 2019 - 12:14 pm

oj atrakcji tutaj nie brakuje. I pustych szlaków, bo Luksemburg nie jest popularnym kierunkiem podróży! 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 29 lipca, 2019 - 9:09 am

Na zdjęcia patrząc to wchodziliście wysoko,
a ja mam lęk wysokosći, chyba bym nie dała rady 🙂
Pozazdrościć takiej wycieczki
bo akurat Luksemburg to bym chętnie odwiedziła.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2019 - 12:22 pm

Najwyższy punkt w całym państwie to ledwie 560 m n.p.m., raczej to nizinny kraj, więc bez problemu byś dała radę! 🙂

Odpowiedz
czerwonafilizanka 27 lipca, 2019 - 8:32 am

niektóre widoki naprawdę chciałabym zobaczyć na żywo, zachęciłaś mnie:)

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2019 - 12:23 pm

Miło nam bardzo, że udało się troszkę przekonać! 🙂

Odpowiedz
Toukie 27 lipca, 2019 - 11:13 am

Uwielbiam klimat prowincji i tajemniczości zamków, także z chęcią wybrałabym się na taką wycieczkę.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2019 - 12:24 pm

W takim razie Luksemburg na pewno by Ci się spodobał! 🙂 Mamy nadzieję, że kiedyś się wybierzesz!

Odpowiedz
Kwadrans dla Ciebie 29 lipca, 2019 - 10:53 am

Byłam w Luksemburgu i bardzo mi się tam podobało 🙂
Piękna okolica.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2019 - 12:24 pm

OOOO bardzo miło to czytać! 🙂 Jest bardzo malowniczo i tak spokojnie, prawda? 🙂

Odpowiedz
Marlena H. 29 lipca, 2019 - 11:50 am

Mało słyszałam i czytałam o Luksemburgu, a jak się okazuje jest tam tyle pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Te zamki są wspaniale. Fantastyczne zdjęcia. ?

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2019 - 12:25 pm

Dziękujemy pięknie, staramy się jak najlepiej zawrzeć widoki na zdjęciach i ciągle nad tym pracujemy. Luksemburg wciąż jest pomijanym kierunkiem i destynacją, dzięki temu jest tam bardzo spokojnie i sielankowo 🙂

Odpowiedz
driver program 30 lipca, 2019 - 7:33 pm

Polecam! Byłam w tamtych miejscach rok temu i bardzo mi się podobało 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 30 lipca, 2019 - 9:26 pm

Miło widzieć kolejną osobę, której się Luksemburg spodobał 🙂 Bo raczej królują te negatywne opinie

Odpowiedz
Viola - My British Journey 2 sierpnia, 2019 - 9:27 am

To się nazywa prawdziwie podróżniczy weekend, fajnie że pokazaliscie Luksemburg z innej strony. Chyba to normalne, że wszyscy z tym małym państewkiem kojarzą tylko miejską zabudowę stolicy a tutaj tyle niespodzianek.

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2019 - 10:28 am

Często tak jest, że dane państwo kojarzymy ze stolicą! Francję z Paryżem, Włochy z Rzymem. Ale nawet w tak malutkim państwie jak Luksemburg, na prowincji można naprawdę wiele zobaczyć! 🙂

Odpowiedz
Krystyna M. 26 września, 2019 - 4:29 pm

Czy warto? Każde miejsce warto zwiedzić! A Luksemburg jest piękny!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 września, 2019 - 7:24 am

Bardzo piękny i absolutnie warto zwiedzić! 🙂

Odpowiedz
Sabina 25 grudnia, 2019 - 9:47 pm

Świetny opis Luksemburga! Mieszkam tu chwilowo i widzę, że przed przyjazdem odsyłam znajomych do Waszych wpisów i vloga, a później uzupełniam! ?

Odpowiedz
rudeiczarne 8 stycznia, 2020 - 10:16 am

Ooooo bardzo nam miło, że możemy się przysłużyć! 🙂 Na pewno nie widzieliśmy wszystkiego, ale i tak udało się całkiem sporo i nie jest prawdą, że w Luksemburgu nie ma co robić ! 🙂 Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Adam 24 lutego, 2021 - 8:16 pm

Super to opisaliście i zdjęcia również świetne 🙂 Bardzo chętnie bym odwiedził Luksemburg w te wakacje. Czy moglibyście podać namiary na wypożyczalnię samochodów, z której braliście auto? Byłbym wdzięczny 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 9:40 am

Dzięki wielkie, Luksemburg zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie, szczególnie prowincja, zamki, winnice – coś zupełnie innego niż się spodziewaliśmy po Luksemburgu, więc nie zostawaj w samej stolicy.
Auto wypożyczaliśmy z Budget, płaciliśmy 26 euro za dzień (nie bierzemy ubezpieczenia). Szerokiej drogi! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.