kameleony-malta-tlo

Kameleony na Malcie – jak ich szukać – fakty i mity o kameleonach

przez Rudeiczarne Travel Blog

Malta raczej nie kojarzy się ze zwierzętami ani bujną fauną i florą. Nic dziwnego, ostatecznie to skalista wyspa, położona pomiędzy Sycylią a Afryką. Dlatego też prócz mało żyznej gleby, brakuje tutaj roślinności, a temperatura mocno daje się we znaki, szczególnie w lecie. Ale to nie przeszkadza w tym, by znaleźć kameleony na Malcie! Te urocze stworzenia upodobały sobie Maltę, jest ich tutaj naprawdę sporo!

Zastanawiasz się jak znaleźć kameleony na Malcie, gdzie i o jakiej porze najłatwiej je odszukać? Może nie brzmi to jak proste zadanie, ale ten wpis odpowie na Twoje pytania. Tym samym zobaczysz tutaj te urocze zwierzęta na Malcie i będziesz przygotowany na poszukiwanie kameleonów na Malcie! 

kameleony-na-malcie

Zwierzęta na Malcie – kameleony śródziemnomorskie

Malta raczej nie słynie z bujnej zwierzyny. Najbardziej maltańskie zwierzęta to oczywiście króliki, stąd najpopularniejszą potrawą na Malcie jest Fenek, czyli właśnie królik. Bujne jest tutaj życie podwodne, można zobaczyć wiele ptaków migrujących pomiędzy Afryką a Europą, ale niezwykle łatwo znaleźć tutaj także…kameleony!

Kameleony dzisiaj zamieszkują głównie Afrykę i Madagaskar, ale można je także znaleźć w niektórych zakątkach Bliskiego Wschodu, w Indiach, na Hawajach, ale także w Europie. Jeśli chodzi o Europę żyją one przede wszystkim na Malcie, Sycylii, Sardynii, ale także w niektórych państwach bałkańskich, w Hiszpanii i Portugalii, Grecji, na Cyprze i w Turcji. Kameleony żyjące w Europie to tzw. kameleony śródziemnomorskie. Osiągają one maksymalnie 30 cm długości i mogą żyć ok. 12 lat. Prócz charakterystycznych palców, które przypominają nieco szczypce i pomagają im w poruszaniu się, mają także bardzo chwytliwy ogon. Często owijają swój ogon wokół gałęzi, dzięki czemu w zasadzie ogon służy jako piąta kończyna. Język kameleona jest bardzo długi, na końcu pokryty lepkim śluzem, dzięki czemu może bez problemu łapać swoje ofiary.

Kameleony na Malcie – skąd się tutaj wzięły

Maltańskie kameleony nie żyły tutaj od zawsze, nie jest to gatunek rodzimy na Malcie. Pojawiły się tutaj nie tak dawno, bowiem w XIX wieku wraz z protestanckimi misjonarzami, którzy przybyli na Maltę z Afryki. Zostały one wtedy wypuszczone w późniejszym kolegium jezuickim w St Julians i tak rozpoczęło się stopniowe rozprzestrzenianie kameleona na Malcie. Z czasem populacja rozrastała się, można je znaleźć także na Gozo czy Comino. Nie przenosiły się tam jednak samodzielnie. Mieszkańcy Malty traktowali je jako “maskotkę”, ale także jako idealne rozwiązanie na insekty.

kameleon-noca

Dlatego też Maltańczycy, ale także farmerzy przenosili kameleony do najróżniejszych miejsc dookoła archipelagu maltańskiego i w ten sposób mogły one pojawić się w innych częściach Malty i na pozostałych maltańskich wyspach. Przyznać jednak trzeba, że z racji dużego zagęszczenia ludności na Malcie, nie mają one tutaj dzisiaj zbyt wielu dzikich miejsc do spokojnego życia.

Kameleon – fakty i mity – zwierzęta na Malcie

Pewnie myślisz, że kameleon zmienia swój kolor, by dopasować się do otoczenia i lepiej maskować? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę to mit, który nie ma za wiele wspólnego z rzeczywistością. Kameleony zmieniają swoje kolory w zależności od kilku czynników. Są to głównie temperatura, światło, nastrój, stres, okres rozrodczy. Dla przykładu, w temperaturze powyżej 25 stopni kameleony zmieniają swoje kolory na zielone, podczas gdy w temperaturze ok. 10 stopni są szarawe. Ich kolory są także sposobem komunikacji z innymi zwierzętami.

kameleony-na-malcie

Kameleony, które czują się zagrożone mogą się także nadymać i szeroko otwierać usta. Dzięki temu wygląda na większego i może odstraszać potencjalnego wroga. Kameleon może zmienić swoje kolory nawet na pomarańcze, niebieskie i żółte! Zakres kolorów jest naprawdę szeroki!

Jak kalemeon zmienia swój kolor? Zwierzęta na Malcie

Każdy niby wie, że kameleony zmieniają swoje kolory, ale czy wiesz w jaki sposób do tego dochodzi? Zewnętrzna warstwa skóry kameleona jest przezroczysta, a pod nią znajdują się specjalne komórki z pigmentem. By zmienić kolor, mózg kameleona wysyła sygnał, by komórki z pigmentem stały się większe lub mniejsze. Gdy pigment się uwalnia, mieszają się ze sobą różne barwy, które nadają nowy kolor skóry kameleona.

Oczy i język kameleona – Zwierzęta na Malcie

Nie tylko możliwość zmiany koloru kameleona sprawia, że te gady są wyjątkowe. To także oczy i język kameleona! Bowiem kameleon może widzieć wszystko, co się dookoła niego dzieje, bez potrzeby ruszania swoją głową. Każde oko może patrzeć w zupełnie innym kierunku, w każdą stronę, dzięki czemu kameleon może mieć obraz 360 stopni bez potrzeby obracania swojej głowy. Wygląda to naprawdę imponuąco.

oczy-kameleona

Do tego kameleon posiada bardzo długi język, który może sięgnąć nawet kilkunastu centrymetrów. Dzięki temu widząc swoją ofiarę nie musi wykonywać gwałtownych ruchów swoim ciałem. Czasem język kameleona może mieć długość niemal taką jak całe jego ciało!

Zwierzęta Malty – czym żywią się kameleony i jak się rozmnażają?

Kameleony śródziemnomorskie żywią się głównie owadami i pająkami. W polowaniu pomaga im głównie długi i lepki język. Co ciekawe, kameleony, choć może wydawać się, że zmieniają kolor, by się maskować, robią w tym celu coś zupełnie innego. Mogą one bowiem przybierać kształty przypominające np. liście, dzięki czemu zlewają się z otoczeniem.

jak-znalezc-kameleona

Kameleon śródziemnomorski jest stworzeniem jajorodnym. By złożyć swoje jaja, samica schodzi z drzewa i składa jaja w wykopanym u stóp drzewa dołku, który później zakopuje.

Jak znaleźć kameleony na Malcie – Zwierzęta na Malcie

Dzisiaj znalezienie na Malcie kameleona nie jest takie trudne, choć ciężko oszacować jak liczna jest jego populacja na Malcie – jest to praktycznie niemożliwe. Są jednak miejsca, gdzie wystarczy, że spojrzysz dookoła na drzewa nad swoją głową i bez problemu je znajdziesz. Musisz się jednak dobrze przyjrzeć, bo te naprawdę doskonale się maskują. Do tego kameleony są raczej powolne, nie wykonują gwałtownych ruchów co sprawia, że czasem trudniej je dojrzeć.

kameleon-jak-znalezc

Gdzie na Malcie znajdziesz kameleony? Praktycznie za każdym razem udaje nam się je zobaczyć w Ghadira Nature Reserve, w Buskett Gardens, na Comino, ale także w okolicach Dingli Cliffs i Victoria Lines. Bardzo łatwo je także znaleźć na drzewach i krzakach w L-Ahrax na północy Malty, ale także w okolicy Sannat na Gozo.

Za dnia rozglądaj się po wyższych drzewach, przebywają raczej głębiej pośród liści lub igieł. Najłatwiej jednak znaleźć je nocą! Wtedy bowiem bardzo często w śnie, ale też przez nieco niższą temperaturę powietrza, kameleony zmieniają swoją barwę na jaśniejszą, dzięki czemu są dużo bardziej widoczne. Pamiętaj jednak o zabraniu latarki, wtedy większe prawdopodobieństwo, że je zobaczysz.

Zwierzęta na Malcie

Być może na Malcie nie ma aż tylu zwierząt, ile w innych krajach śródziemnomorskich. Ale kameleon jest obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt Malty. Dużo trudniej dojrzeć tutaj np. królika – to udało nam się kilka razy w okolicach Dingli Cliffs. Choć Malta jest przystankiem wielu ptaków podczas ich migracji pomiędzy Europą a Afryką, niestety popularnym “hobby” na Malcie jest polowanie na ptaki. Myśliwi są tutaj dość uprzywilejowaną grupą, ze względu na fakt, że politycy potrzebują ich głosów w wyborach. Ale to temat na osobny wpis…

kameleony-na-malcie

Pamiętaj, że zabranie z naturalnego środowiska i trzymanie kameleona w domu jako zwierzę domowe jest nielegalne! Są one stworzone do życia na drzewach, a zabranie go do domu może sprawić, że będzie rozdzielony z innymi kameleonami. Choć jest ich na Malcie sporo, uważa się, że populacja regularnie się zmniejsza. Kameleony są na Malcie zwierzętami chronionymi. 

zwierzeta-na-malcie

Mamy nadzieję, że wpis o kameleonach na Malcie pomoże Ci znaleźć te urocze gady podczas Twojej własnej podróży dookoła Malty. Miej oczy szeroko otwarte, na pewno zobaczysz chociaż jednego!

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT MALTY?

Sprawdź także

18 komentarzy

Gosia - Voyagerka 14 marca, 2021 - 10:45 am

Rozczuliły mnie te zdjęcia. 🙂 chciałabym je zobaczyć na żywo! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 14 marca, 2021 - 11:41 am

Są tak urocze, że ciężko od nich oderwać wzrok!

Odpowiedz
Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata 23 marca, 2021 - 10:47 am

Zgadzam się! To niesamowite, że kiedy byłam na Malcie nie miałam o nich pojęcia. Za to udało mi się zobaczyć dudka i królika. Ale kameleonów niestety nie.

PS to mój ulubiony wpis u Was. Jest świetny! Ale wiecie, mało mi tych zdjęć 😀

Odpowiedz
JourneyChasers 15 marca, 2021 - 9:54 pm

Jeju ale zdjęcia! Byliśmy w zeszłym roku zarówno na Malcie jak i w Andaluzji i nawet nie byliśmy świadomi, że przegapiliśmy te cudowne zwierzęta.. Następnym razem dzięki wam będziemy bardziej czujni ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 marca, 2021 - 7:55 am

Następnym razem miejcie oczy dookoła głowy, czasem mogą być na drzewach w najmniej oczekiwanych miejscach!

Odpowiedz
Nieidealnaanna 16 marca, 2021 - 8:00 pm

Imponujące jest to ile wiedzy na temat kameleonów zebraliście w tym poscie ☺️??

Odpowiedz
rudeiczarne 17 marca, 2021 - 2:07 pm

Bardzo miło nam to czytać! Kameleony to niesamowite stworzenia, warto je bliżej poznać 🙂

Odpowiedz
koza domowa 16 marca, 2021 - 8:47 pm

Wow, jakie foty! 🙂 A kameleony są po prostu fascynujące! Kasia

Odpowiedz
rudeiczarne 17 marca, 2021 - 2:07 pm

To prawda, kameleony są niesamowite!

Odpowiedz
Patryk Zieliński 22 marca, 2021 - 5:17 pm

A byłem na Malcie przez tydzień i nie było ich nigdzie widać!

Odpowiedz
Ania - Kropla Morza 22 marca, 2021 - 6:12 pm

Świetne zdjęcia i informacje o tych wspaniałych zwierzętach. Uwielbiam takie smaczki. Malta jeszcze przede mną, ale już wiem, czego szczególnie będę tam wypatrywać 🙂 Super będzie sobie urządzić takie fotograficzne polowanie!

Odpowiedz
Asia 29 marca, 2021 - 9:40 am

Uwielbiam zwierzaki, więc gdybym spotkała kameleona w przyrodzie, byłabym pewnie uradowana jak dziecko:)

Odpowiedz
Podróże w Naturze | Ania 29 marca, 2021 - 6:09 pm

Urocze stworzenia, z chęcią wybrałabym się na tropienie tych małych spryciarzy! Wolę podpatrywać naturę za dnia, ale w nocy faktycznie zawsze łatwiej spotkać wiele gatunków, więc… skorzystałabym i noca porą ze spaceru!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 marca, 2021 - 10:28 am

W takim razie zapraszamy na Maltę na tropienie kameleonów 🙂

Odpowiedz
demi 4 kwietnia, 2021 - 10:03 pm

Nie zdawałam sobie sprawy, że na Malcie macie kameleonki. Myśmy widzieli przypadkowo w Afryce Zachodniej. Piękne stworzonka.

Odpowiedz
rudeiczarne 5 kwietnia, 2021 - 1:24 pm

Taaak, mamy i to całkiem sporo 🙂 Są przeurocze!

Odpowiedz
Wojtek Wein 6 kwietnia, 2021 - 12:47 pm

A to mnie totalnie zaskoczyliście, bo kameleony kojarzyły mi się jakimiś diablo odległymi miejscami. I tu zonk, fajny w zasadzie bo nie trzeba w takim razie lecieć na koniec świata by spróbować je odnaleźć 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:51 am

Aaa widzisz, kameleonów na Malcie nie brakuje, bardzo łatwo je tutaj spotkać, więc nie trzeba jechać w turbo odległe miejsce 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej