kobieca-strona-krosna

Kobiece oblicze Krosna – ciekawy szlak tematyczny – Krosno

przez Rudeiczarne Travel Blog

W historii każdego kraju, regionu, miasta dużo mówi się o wielkich mężczyznach i ich osiągnięciach. Nie jest trudno wymienić choćby kilku, kilkunastu wielkich mężczyzn związanych z Krosnem i okolicami, których osiągnięcia są warte zapamiętania, które przyczyniły się do wielkich zmian nie tylko lokalnie, ale także nawet globalnie. To choćby Ignacy Łukasiewicz, Jan Szczepanik, to Robert Portius, Michał Mięsowicz, Kazimierz Wielki i wiele, wiele więcej, także współczesnych mężczyzn. Warto jednak pamiętać także o kobietach, bo żeńska część społeczeństwa także wniosła wiele zmian, wiele osiągnięć, o których trzeba wiedzieć. Poznajmy wspólnie kobiece oblicze Krosna, naszego rodzinnego miasta. Od wieków kobiety odgrywały i odgrywają wielką rolę lokalnie, ale także w całym kraju, na świecie. Nie możemy o tym zapomnieć.

krosno-co-zobaczyc

Wpis ten pokaże Ci kobiece oblicze Krosna i okolic. Przyjrzymy się z bliska kilku wyjątkowym kobietom związanym z Krosnem, których osiągnięcia i działalność warto pamiętać. To kobiety, których dawno już nie ma pośród nas – jak np. Maria Konopnicka autorka słynnej “Roty”, czy Królowa Jadwiga, ale także współczesne kobiety, które swoją działalnością pokazały, że kobiety są wyjątkowe, mają niezwykły talent i możliwości. Wiemy przecież, że mimo iż czasy się zmieniają, wielokrotnie do dzisiaj kobietom nie jest łatwo przebić się w świecie. A czym byłby świat właśnie bez kobiet? Poznajmy wspólnie kobiece oblicze Krosna. 

kobieca-strona-krosna

Kobiece oblicze Krosna – ciekawy szlak tematyczny

Wpis ten powstał dzięki naszej wędrówce po Krośnie i okolicy w poszukiwaniu alternatywnego sposobu na zwiedzanie naszego miasta i okolic. Nie jest to oficjalny szlak tematyczny, aczkolwiek poszukując śladów niezwykłych kobiet Krosna zobaczysz, że wiele wspaniałych atrakcji tego miasta jest związanych właśnie z kobietami i ich działalnością. W ten sposób możesz ruszyć na zwiedzanie Krosna i okolic bardzo ciekawym, zupełnie innym szlakiem tematycznym i odkryć jego inne oblicze w oryginalny sposób wędrując za kobiecą energią, delikatnością, ale także siłą i inteligencją. Jeśli zaś lubisz szlaki tematyczne, polecamy także ruszyć szlakiem tematycznym Legendy krośnieńskie, o którym poczytasz w naszym osobnym wpisie. To szlak pełen magii, tajemnic i niezwykłych opowieści, który spodoba się każdemu, bez względu na wiek. Tymczasem ruszamy odkrywać kobiece oblicze Krosna!

Maria Konopnicka – Żarnowiec – Kobieca strona Krosna i okolic

Jedna z najwybitniejszych poetek, nowelistek, pisarek, tłumaczek – Maria Konopnicka na zawsze już będzie związana z okolicami Krosna. Wszystko ze względu na to, że swego czasu mieszkała w podkrośnieńskim Żarnowcu. To właśnie tutaj na 25-lecie jej działalności pisarskiej w 1903 roku otrzymała w darze od narodu dworek w Żarnowcu, który dzisiaj działa jako muzeum poświęcone pisarce. To wyjątkowe miejsce przepełnione przedmiotami osobistymi pisarki, jej dziełami, które absolutnie warto odwiedzić. To nie tylko piękny dworek, ale także wspaniały park pełen kwiatów, w którym można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta i pędu cywilizacji.

krosno-co-zobaczyc

Konopnicka była kobietą absolutnie wyjątkową na czasy, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Do świata mężczyzn przebijała się sama, nie mając nawet wsparcia własnego męża w jej twórczości. Urodziła 8 dzieci (dwójka zmarła po porodzie), była panią domu, a równocześnie kształciła się, działała społecznie i chciała niezależności, która była nie do pomyślenia dla kobiety w XIX wieku. Jeszcze za czasów małżeństwa z Jarosławem Konopnickim napisała utwór “W górach”, który otworzył jej drzwi nie tylko do sukcesu, ale także do usamodzielnienia się jako silna kobieta. Utwór ten pozytywnie zrecenzował sam Henryk Sienkiewicz, co tylko dodało jej poczucia własnej wartości i dało jej motywację do poprowadzenia swojej własnej ścieżki, bez męża, od którego postanowiła odejść. Nie podobało jej się, że nie ma w nim wsparcia, że nie popiera jej zapędów literackich i traktuje ją jako osobę, która ma zajmować się tylko domem i przygotowywaniem jego przyjęć.

Konopnicka odeszła od męża i zaczęła swoją nową drogę – pisarki, tłumaczki, nowelistki, korepetytorki, wybitnie utalentowanej kobiety, którą znamy m.in. z napisania słynnej “Roty”, ale także matki, działaczki społecznej, kobiety silnej, niezależnej, która twardo stąpa po ziemi w czasach, gdy światem rządzili mężczyźni. Wyprzedziła swoje czasy i kilka dziesięcioleci i była wzorem i dowodem na to, że kobieta może.

konopnicka-zarnowiec

Niezależna, silna, utalentowana – Konopnicka

Teksty Konopnickiej były niezwykle popularne, wzbudzały kontrowersje, emocje, doprowadzały do dyskusji, otwierały oczy. Niektóre jej teksty były uwielbiane, inne krytykowane. Pisarka jednak nigdy nie poddała się i zawsze trzymała się swoich zasad. Niezwykły kunszt pisarski, tematy na czasie, ale też ponadczasowe, nie bała się tematów trudnych, wywołujących skrajne emocje. A jako kobieta pisarka i równocześnie matka musiała pracować jeszcze ciężej niż nie jeden mężczyzna. W jej utworach widać śmiałość podejmowanych tematów, różnorodność form narracyjnych. Stawiała swoje kroki samodzielnie, równocześnie będąc działaczką społeczną. Dała głos tym, których nikt wcześniej nie chciał słuchać – chłopom, niższym klasom. Równocześnie, co jest niemal nie do pomyślenia w XIX i początkiem XX wieku – wspierała finansowo nie tylko swoje dzieci (a niektóre z nich przynosiły wiele problemów), ale także swojego męża, z którym przecież od lat nie żyła.

konopnicka-zarnowiec

Wiele mówi się także o relacji Konopnickiej z Marią Dulębianką – artystką i działaczką społeczną, która przez wiele lat żyła blisko z pisarką, która zamieszkała z nią z resztą w dworcu w podkrośnieńskim Żarnowcu. Wielu twierdzi, że był to przykład nie tyle przyjaźni dwóch kobiet, co związku dwóch kobiet opartym na miłości. W rzeczywistości było nieco inaczej. Pamiętać bowiem trzeba, że w tamtych czasach kobieta samotna postrzegana była jako kobieta lekkich obyczajów. Dlatego istniało coś takiego, jak kobiety do towarzystwa kobiet. W ten sposób 2 samotne kobiety mogły swobodnie poruszać się, podróżować, bez szargania swojej opinii i zagrożenia. Tak też wyglądał początek znajomości Konopnickiej i Dulębianki, które ostatecznie połączyła wieloletnia przyjaźń i wspólne doświadczenia, zagraniczne podróże i życie.

Maria Konopnicka była absolutnie wyjątkową kobietą i taką pamiętamy ją do dzisiaj. Silna, niezależna, kobieta, która wiedziała, czego chce, twardo stąpała po ziemi realizując swoje marzenia i cele. Nie potrzebowała u boku mężczyzny, chciała samodzielnie podejmować decyzje i kierować swoim życiem. Jej działalność – tak pisarska, jak i społeczna na zawsze wpisały się w historię okolic Krosna. A piękny dworek w Żarnowcu, jego ściany, drzewa w parku, zawsze już opowiadać będą kolejne wiersze, dzieła wybitnej pisarki, wielkiej kobiety jaką była Maria Konopnicka. Jeśli jeszcze nie byłeś w Żarnowcu w Muzeum Marii Konopnickiej – czas wpisać to miejsce na listę i wybrać się odkrywając ślady wyjątkowych kobiet Krosna i okolic.

kobieca-strona-krosna

Adela Mięsowicz – Kobieca strona Krosna

Żona Michała Mięsowicza – Adela Mięsowicz stała w cieniu swojego męża, ale jak na swoje czasy była kobietą wyjątkową. Michał Mięsowicz, ale także jego żona, dali Krośniakom czas… Choć zawsze wszystkie zasługi przypisuje się w tej kwestii właśnie mężczyźnie – Mięsowiczowi, to kobieca ręka też tutaj sporo dobrego zrobiła.

Michał Mięsowicz był właścicielem Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie i twórcą wielu zegarów wieżowych. Zegary Mięsowicza znajdziesz m.in. w Krakowie (Dom pod Globusem – wciąż działający), w Sanoku (Kościół Farny), w Bóbrce koło Krosna (kościół parafialny), w Jaśliskach (kościół parafialny), w Przemyślu (Stacja kolejowa), w Rzeszowie (Sąd Okręgowy), Wieża Ratuszowa na Rynku w Krakowie, a w Krośnie na Wieży Farnej, gmachu Sądu oraz Ratuszu na Rynku. W sumie za czasów swojej działalności fabryka Mięsowiczów zamontowała ok. 280 zegarów wieżowych, które do dzisiaj zobaczyć można w Polsce i na świecie (m.in. Ukraina). Dowodem na wyjątkowość tychże zegarów bez wątpienia świadczą liczne medale i nagrody, w tym najważniejsza – Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu w 1908 roku.

krosno-co-zobaczyc

Pamiętaj, że były to wciąż czasy, gdy pozycja kobiety była dość ograniczona, większość kobiet zajmowała się głównie prowadzeniem domu. Inaczej było jednak w przypadku Adeli Mięsowicz – żony Michała Mięsowicza. W fabryce zegarów wieżowych zajmowała się ona prowadzeniem całej korespondencji formowej i przepisywaniem listów męża, ale nie to było jej największym osiągnięciem. Bowiem Adela Mięsowicz była wyjątkowa na swoje czasy – dzięki swojej ciężkiej pracy i kształceniu się, zdobyła ona tytuł mistrza zegarmistrzowskiego. Był to ewenement w świecie kobiet w tamtych czasach. Tym bardziej, że tytuł mistrza zegarmistrzowskiego przypisywany był do świata mężczyzn. Dzięki swojemu doświadczeniu, wykształceniu, wiedzy, w czasie choroby pod koniec życia i po śmierci Mięsowicza Adela jeszcze przez rok, do wybuchu II wojny światowej, prowadziła fabrykę zegarów, za którą wzięła pełną odpowiedzialność wraz ze sklepem. Kobieta silna, niezależna i wyjątkowa na swoje czasy.

krosno-atrakcje

Zwiedzając Krosno szlakiem kobiet nie zapomnij odwiedzić Muzeum Rzemiosła w Krośnie, w którym działała niegdyś Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie. To właśnie tutaj mieszkała rodzina Mięsowiczów, a równocześnie tutaj tworzone były zegary wieżowe, które dawały ludziom czas… Nie zapomnij także wybrać się na Wieżę Farną, z której roztacza się piękny widok i z bliska zobaczysz piękny zegar prosto z fabryki Mięsowiczów. Warto także przespacerować się przez Rynek, gdzie w Ratuszu zobaczysz zegar wieżowy, a także pod gmach Sądu przy placu Konstytucji 3-go maja, gdzie również znajdziesz zegar wieżowy Mięsowiczów.

muzeum-rzemiosla-krosno

Królowa Jadwiga – Wielkie Kobiety w Krośnie

Każdy niemal Polak na pewno kojarzy słynną polską królową Jadwigę, żonę króla Władysława Jagiełły. Choć właśnie Jadwiga w większości kojarzona jest przez pryzmat swojego męża – jednego z najpotężniejszych władców Polski, nie można zapomnieć o jej ogromnym wkładzie w rozwój Polski. A ten jest ogromny. Pomijając już fakt, że jest ona jedynym polskim monarchą wyniesionym na ołtarze jako św. Jadwiga, trzeba pamiętać, że była ona świetnym mecenasem sztuki, politykiem, a interes Polski i swoich poddanych zawsze stawiała na pierwszym miejscu.

franciszkanie-krosno

W rzeczywistości to właśnie Jadwiga była koronowana na króla (nie królową) Polski. To zmieniło się wraz z małżeństwem z Władysławem Jagiełło, ale wciąż pozostawała niezwykle aktywna politycznie i nie tylko. Na swoim dworze zebrała intelektualną elitę Polski i kładła wielki nacisk na powstawanie nowych kościołów i klasztorów. I tutaj właśnie swój wkład w historię podkarpackiego Krosna miała sama królowa Jadwiga i stąd jej obecność w tym tekście.

Dokładnie nikt nie wie, kiedy Franciszkanie pojawili się w Krośnie, ale najpewniej było to ok. 1280 roku. Przez długi czas Zakon miał swoją siedzibę po drugiej stronie Wisłoka po stronie dzisiejszego Zawodzia, aż do pożaru miasta. Zakony często dostawały przywileje od króla, dzięki którym otrzymywały ziemię, na których mogły stawiać klasztory i kościoły. Podobnie było w przypadku właśnie Franciszkanów w Krośnie. To właśnie królowa Jadwiga w 1397 roku zatwierdziła nadanie konwentowi krośnieńskiemu ziemi, gdzie mogli postawić swój nowy kościół i klasztor. Najpewniej nie byłoby szansy na utworzenie tego kościoła, który dzisiaj zachwyca m.in. piękną kaplicą Oświęcimów, gdyby nie sama królowa Jadwiga. W 1407 roku nadanie ziemi zakonowi przez królową Jadwigę zatwierdził osobiście przebywający w Krośnie król Jagiełło.

Jak więc widać, choć w ówczesnych czasach to męski król był władcą i miał ostatnie słowo, tak nie wiadomo, czy kościół i klasztor Franciszkanów by kiedykolwiek w Krośnie powstał, gdyby nie sama królowa Jadwiga. Ta bardzo dbała o rozwój miast, społeczeństwa, a nowy kościół Franciszkanów powstał w ścisłym centrum Krosna, zaledwie kilka minut od Rynku.

Anna Portius z Hesnerów – wpływ kobiety na Krosno

Nasze rodzinne miasto przez długi czas kojarzone było także z winem, a to za sprawą Roberta Wojciecha Portiusa. Jego ślady i symbole z nim związane można znaleźć w Krośnie w wielu miejscach i już na zawsze, choć nie był rodowitym mieszkańcem Krosna, będzie ściśle z nim związany. Robert Wojciech Portius to szkocki imigrant, który zapisał się w historii Krosna, ale też Polski w XVII wieku. Był jednym z najbogatszych mieszkańców Krosna, faktorem i serwitorem królewskim.

krosno-zwiedzanie

Za jego czasów miasto bardzo się rozwinęło. Nie tylko ze względu na to, że Portius był jednym z największych importerów win węgierskich na północ od Karpat i dostarczał wina na dwory królewskie, magnackie, szlacheckie. Drugim powodem był fakt, że Portius inwestował w Krosno i stał się lokalnym mecenasem sztuki. Tutaj jednak, według niektórych historyków wielka zasługa kobiety, a nie samego Portiusa. Bowiem o ile finansami zarządzał Portius i on wykładał fundusze na różne inicjatywy, jest wiele głosów, które twierdzi, że gdyby nie jego żona, Portius nie byłby taki hojny.

krosno-co-zobaczyc

Dzięki funduszom Portiusów powstała dzwonnica przy kościele Farnym, przebudowano kościół Farny i powstała tam piękna kaplica, która dzisiaj jest Mauzoleum Portiusów. Znajdziesz tutaj portrety Roberta Portiusa, jego małżonki Anny oraz jego brata. Portiusowie także sfinansowali budowę murów obronnych miasta, a po śmierci Portiusa miasto otrzymało fundusze zapisane przez niego w testamencie. Anna Portius z Hesnerów miała wielki wpływ na męża, który za jej życia przeznaczał wiele pieniędzy dla miasta. Widać jej wpływ, bowiem po jej śmierci Portius nie był już tak hojny, jak za jej życia, mimo że w dalszym ciągu mu się wiodło. Zwiedzając Krosno szlakiem kobiet nie zapomnij odwiedzić wieży Farnej, z której roztacza się piękny widok na miasto, kościoła Farnego z Mauzoleum Portiusów. Tu pod posadzką znajdują się ich grobowce. Warto także zatrzymać się na rynku pod kamienicą Portiusów przy ul. Rynek 27. To właśnie tutaj mieszkali razem małżonkowie i tutaj zapadało wiele decyzji dotyczących przyszłości Krosna.

portius-krosno

Jak widzisz, mimo że nie można bezpośrednio mówić o zasługach samej Anny, warto o niej pamiętać. Była cichym doradcą i mecenasem Krosna. Dzięki jej wpływowi na męża, sile perswazji, trosce o miasto, Krosno może dziś poszczycić się wieloma zabytkami. Nie każdy ważny człowiek, który przyczynił się do zmian jest również głośny, nie rozgłos świadczy o sile. Czasem to, co ważne, toczy się za zamkniętymi drzwiami, z dala od zgiełku.

kobieca-strona-krosna

Współczesne kobiety Krosna

Mówiąc o kobietach Krosna zobaczysz, że jest tu wiele ciekawych żeńskich postaci, które związane są z historią miasta. Warto jednak pamiętać także o współczesnych kobietach, które wpisują się w historię Krosna dla przyszłych pokoleń, których osiągnięcia są wyjątkowe. Oczywiście wspaniałych kobiet w naszym rodzinnym mieście i okolicach jest całe mnóstwo i nie chodzi o to, by opisać tu każdą z nich. Skupimy się jednak na opowieści o dwóch współczesnych kobietach naszego rodzinnego miasta, które wciąż są pośród nas i ich działalność wciąż można obserwować i podziwiać.

krosno-co-zobaczyc

Lora Szafran – Kobieca strona Krosna

Jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych – Lora Szafran – pochodzi właśnie z podkarpackiego Krosna. To tutaj stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki, w dużej mierze pod okiem wspaniałego Adama Münzbergera, pod którego okiem sami mieliśmy zaszczyt się rozwijać w czasie naszego dzieciństwa. Jeśli chodzi o świat jazzu, Lora Szafran stawiana jest obok takich postaci jak Ewa Bem, czy Urszula Dudziak. W swojej wieloletniej karierze brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach koncertach. Trudno wymienić jej wszystkie osiągnięcia, bo lista jest długa, ale nie można nie wspomnieć o wygranej w festiwalu Sopot 90 Grand Prix i otrzymaniu słynnego Bursztynowego Słowika, Bregenz – Austria 90, Cesme – Turcja 91 i wiele, wiele więcej.

Niezwykłe, że tak wyjątkowa artystka o wspaniałym talencie, mimo swoich wielu osiągnięć pozostaje skromna. Świadoma swojego talentu, a zarazem stojąca gdzieś z boku, z dala od światka celebrytów, w którym bez wątpienia miałaby swoje miejsce. Dla niej jednak najważniejsza jest muzyka, śpiew, przekazywanie swoich myśli, emocji za pomocą swojego głosu. Wokalistka nie boi się także wyzwań. Choć od lat wpisała się jako artystka jazzowa, nie boi się eksperymentować, czego dowodem jest np. jej album “Tylko Chopin” z jej własnymi wersjami najpiękniejszych utworów wybitnego kompozytora. Pochodzi i związana jest z podkarpackim Krosnem, ale od początku swojej kariery koncertowała nie tylko w Polsce, ale także na wielu scenach zagranicznych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Rosji, we Włoszech, Czechach, Danii, na Węgrzech czy w Szwecji.

Miała także okazję tworzyć z wieloma wybitnymi ludźmi związanymi ze światem muzyki, m.in. w Mieczysławem Szcześniakiem, Włodzimierzem Nahornym, Włodkiem Pawlikiem, Zbigniewem Namysłowskim i wieloma innymi. Niesamowita kobieta, która bez wątpienia jest piękną wizytówką Krosna i jego kobiecego oblicza. I nie sposób o niej nie mówić, gdy spoglądamy na wybitne, utalentowane i wielkie kobiety z naszego rodzinnego miasta i okolic.

Stanisława Samborska – nieznana historia fryzjerstwa Krosna

Mówiąc o wielkich, współczesnych kobietach Krosna nie sposób także nie wspomnieć o Stanisławie Samborskiej. Znana każdemu niemal krośnieńska fryzjerka od początków swojej działalności podbijała nie tylko polską scenę fryzjerstwa, ale także…światową! Ta historia jest niestety znana niewielu, a warto o niej pamiętać. Tym bardziej, ze Samborska swoje pierwsze kroki w rzemiośle fryzjerskim stawiała jeszcze za czasów komunizmu, kiedy rzeczywistość wyglądała zgoła inaczej, a świat był dużo bardziej zamknięty niż dzisiaj. Natomiast nazwisko “Samborska” wybrzmiewało na wielu polskich i międzynarodowych konkursach fryzjerskich.

samborska-krosno
Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Rzemiosła w Krośnie

To właśnie Stanisława Samborska kształtowała krośnieński i ogólnopolski świat fryzjerstwa od lat 60-tych XX wieku. Zjeździła Polskę, ale także Europę biorąc udział w wielu międzynarodowych konkursach i pokazach fryzjerstwa, na których zajmowała miejsca na podium. Samborska swoje pierwsze kroki we fryzjerstwie we własnym zakładzie stawiała właśnie w Krośnie (wcześniej zdobywając tytuł mistrza w Rzeszowie i pracując w Iwoniczu-Zdroju). To tutaj, równocześnie będąc młodą mamą, otworzyła pierwszy salon fryzjerski, w którym dawała upust fantazji. Zbierała medale, dyplomy, a jej nazwisko było powszechnie znane, nie tylko lokalnie, ale także dużo dalej, poza granicami komunistycznej wtedy Polski. Samborska dzięki swojemu niezwykłemu rzemiosłu zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w dziedzinie fryzjerstwa w 1978 roku w Poznaniu, dzięki czemu otworzyły się dla niej drzwi do międzynarodowej kariery. To właśnie ona reprezentowała Polskę w międzynarodowym konkursie fryzjerstwa w Moskwie, na którym zdobyła brązowy medal prezentując kosmiczne uczesanie przypominające Sputnik.

Samborska-Krosno
Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Rzemiosła w Krośnie

W 1979 roku, ponownie w Poznaniu, Stanisława Samborska zdobyła tytuł Mistrzyni Państw Socjalistycznych we fryzjerstwie damskim. Kolejne lata jej działalności upłynęły pod znakiem nie tylko ciężkiej pracy w Krośnie, ale także wielu międzynarodowych konkursów i pokazów, m.in. w Paryżu, Cannes, Szwajcarii, Pradze, Berlinie, Egipcie. Pamiętajmy, że to lata, gdy Europa wciąż była podzielona na blok zachodni i komunistyczny, w skład którego wchodziła Polska. Podróżowanie więc nie było czymś tak normalnym, jak dzisiaj, współcześnie.

samborska
Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Stanisława Samborska do dzisiaj aktywnie działa – tak społecznie, jak i rzemieślniczo. Wciąż prowadzi swój salon fryzjerski, ale także cały czas aktywnie szkoli kolejne pokolenia fryzjerów Krosna, Podkarpacia i Polski. Jej uczniowie do dzisiaj zajmują najwyższe miejsca w różnych konkursach fryzjerskich, a sama Samborska otrzymała liczne wyróżnienia i dyplomy za swoją działalność w rozwój i promowanie fryzjerstwa. Niezwykłe, że do dzisiaj podziwiać możemy tak niezwykłą, silną, niezależną i utalentowaną kobietę, która otworzyła drzwi rzemiosła i osiągnęła tak wiele w czasach, które nie były łatwe na jakiekolwiek osiągnięcia. Reprezentowała Polskę i Krosno na arenie międzynarodowej, a jej nazwisko wybrzmiewało w wielu miejscach na świecie, do którego wielu Polaków, z racji ustroju i realiów, nie miało dostępu. Kobieta, która pokazała światu, że Polska, Krosno, są miejscem, w którym tworzą niezwykli ludzie. A kobieta może stawać na najwyższych stopniach podium międzynarodowych konkursów z uśmiechem i dumą.

kobiety-krosna
Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Kobieca strona Krosna – Krośnieńska Karta Turysty

Fantastyczną opcją na korzystanie z atrakcji Krosna i okolic jest wprowadzona w 2022 roku Krośnieńska Karta Turysty. Karta upoważnia do darmowego lub ulgowego wstępu do muzeów, zabytków, obiektów rekreacyjno-sportowych w Krośnie i okolicy, także miejsc związanych z legendami krośnieńskimi tutaj opisywanymi. Tym samym jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo i zobaczyć najciekawsze atrakcje Krosna! Co ciekawe, karta funkcjonuje dzięki łatwej w obsłudze aplikacji, w której można wybrać jeden z 3 pakietów czasowych: 24g, 48h i 72h. Więcej informacji na temat Krośnieńskiej Karty Turysty, a także wszystkie miejsca, które oferują darmowe lub ulgowe wejścia i serwisy znajdziesz na dedykowanej karcie zakładce na stronie Visit Krosno.

krosno-co-zobaczyc

Rusz razem z Krośnieńską Kartą Turysty odkrywać Krosno i okolice szlakiem wielkich kobiet. Wybierz się do Muzeum Marii Konopnickiej w podkrośnieńskim Żarnowcu, do Muzeum Rzemiosła, na Wieżę Farną, do Kościoła Farnego, Franciszkanów. Nie zapomnij o krośnieńskim Ratuszu na Rynku i innych ciekawych miejscach opisanych w tym wpisie. Jesteśmy pewni, że nasze rodzinne Krosno i okolice zachwycą Cię, dzięki czemu zechcesz tutaj spędzić więcej czasu. Bo możesz być pewien, że jest tutaj co robić!

Czy warto wybrać się do Krosna i okolic? Kobieca strona Krosna – szlak tematyczny

Siła jest kobietą. W świecie, który od wieków zdominowany był przez mężczyzn i szeroko pojętą męskość kobietom nie było łatwo się przebić. Nie tylko musiały walczyć o swoje prawa, o równouprawnienie, o możliwość głosu, m.in. w różnych ruchach feministycznych. Musiały także, a może właśnie przede wszystkim, mierzyć się z trudną codziennością. Kobiety, Matki, Żony, ale zarazem kobiety silnej, uzdolnionej, którą warto dostrzec, usłyszeć.

Dziś na szczęście realia są zgoła inne niż jeszcze kilkadziesiąt, a co dopiero kilkaset lat temu. Ale każda kobieta jest wyjątkowa na swój sposób i ma swoje talenty, które warto dostrzec. Każda kobieta – bez względu na zawód lub czynności i wyzwania, z którymi każdego dnia się mierzy, jest jedyna w swoim rodzaju. Artykuł ten to przykład zaledwie kilku wartych zapamiętania kobiet powiązanych z Krosnem i okolicami, ale lista ta mogłaby być nadwyraz długa. Bo kobiety były, są i zawsze będą ogromnie istotną częścią społeczeństwa, bez której społeczeństwo nie miałoby racji bytu.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu nie masz już wątpliwości, że warto ruszyć szlakiem tematycznym kobiet Krosna i okolic. Historia i współczesność bowiem pokazują, że świat to nie tylko mężczyźni i ich osiągnięcia, ale także kobieca energia, upór, delikatność, a zarazem siła, inteligencja i talent. Kobiety związane z Krosnem i okolicami wniosły do naszego życia wiele, a ich działalność związana jest z wieloma ciekawymi miejscami i atrakcjami, które zarazem są zabytkami. Choć Kobieca strona Krosna nie jest oficjalnym szlakiem tematycznym, zachęcamy do ruszenia jego śladem w poszukiwaniu alternatywnego sposobu zwiedzania naszego rodzinnego miasta i okolic. To coś zupełnie innego, oryginalnego, nietuzinkowego. Kto wie, może zachęci Cię to do poszukiwania ciekawych kobiet w Twojej okolicy i znajdziesz coś niezwykłego? Jesteśmy tego pewni! Tymczasem – do zobaczenia na szlakach krośnieńskich!

kobieca-strona-krosna

Podziękowania dla Krosna!

Materiał ten nie powstałby, gdyby nie nieoceniona pomoc osób – naszych dobrych duszków, które związane są z Krosnem i okolicami i oddane turystyce tego pięknego zakątka Województwa Podkarpackiego.

Dlatego też z całego serca chcielibyśmy podziękować Łukaszowi Stachurskiemu i Muzeum Rzemiosła – za gotowość do pomocy, wsparcie merytoryczne i podzielenie się świetnymi materiałami odnośnie historii fryzjerstwa w Krośnie. Niezmiennie jesteśmy ogromnie wdzięczni za Twoje oddanie sprawie Krosna i mnóstwo pomysłów, do których realizacji ciągle dążysz sprawiając, że nasze rodzinne Krosno jest coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem – nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców.

Dziękujemy także Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu za piękną wędrówkę dookoła dworku pisarki i ciekawe opowieści, którymi postanowiliście się z nami podzielić. Cieszy widząc, że miejsce, które odwiedzaliśmy od dziecka w ramach wycieczek szkolnych wciąż tętni życiem i jest w dobrych rękach.

Materiał powstał jako współpraca reklamowa na zlecenie Urzędu Miasta Krosna.

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

13 komentarzy

Anna 24 sierpnia, 2023 - 3:44 pm

Od tej strony Krosna nie znałam 😍

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 24 sierpnia, 2023 - 3:46 pm

Masz dodatkowy powód, by do Krosna wrócić po więcej! 🙂

Odpowiedz
Przemysław 24 sierpnia, 2023 - 3:44 pm

Słynne krośnieńske kobiety – ciekawy szlak 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 24 sierpnia, 2023 - 3:45 pm

Coś zupełnie innego 🙂

Odpowiedz
Jarek z Szalonych Walizek 24 sierpnia, 2023 - 9:49 pm

Konopnicka to wiedziałem, ale Lorą Szafran zaskoczyliście, że jest z Krosna. Piękny głos.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 25 sierpnia, 2023 - 6:55 am

Jeden z najpiękniejszych głosów polskiego jazzu i to właśnie z Krosna! 🙂

Odpowiedz
Asia 25 sierpnia, 2023 - 10:23 am

Podoba mi się to spojrzenie na Krosno 😉

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 28 sierpnia, 2023 - 9:00 am

Bardzo nas to cieszy 🙂

Odpowiedz
Kasia 25 sierpnia, 2023 - 5:34 pm

Ale dużo ciekawostek 🙂 Fajny pomysł na szlak

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 28 sierpnia, 2023 - 8:59 am

Dziękujemy bardzo 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 29 sierpnia, 2023 - 9:28 pm

W końcu muszę przyjechać do Krosna 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 4 września, 2023 - 8:16 am

Bez dwóch zdań – Krosno czeka! 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 4 września, 2023 - 8:15 am

Bardzo nas to cieszy 🙂 Na pewno znajdziesz wyjątkowe kobiety!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej