malta-atrakcje-tlo

Malta atrakcje – co zobaczyć na Malcie? Najpiękniejsze miejsca na Malcie

przez Rudeiczarne Travel Blog

Malta atrakcje – tych, choć Malta to malutki kraj, tutaj nie brakuje. Cała Malta to państwo wielkości podobnej jak polski Kraków, co jednak nie znaczy, że nie ma tutaj co robić – wręcz przeciwnie. Malta oferuje mnóstwo atrakcji, zabytków, pięknej natury i historii, w której można się zatopić.
Wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, co zobaczyć na Malcie? Jakie są najpiękniejsze i warte odwiedzenia miejsca na Malcie? Wpis ten przybliży Ci miejsca, które musisz zobaczyć będąc na Malcie i odpowie na pytanie – dlaczego warto wybrać się na Maltę. Zapraszamy na nasz subiektywny spis najpiękniejszych, wartych odwiedzenia miejsc na Malcie.

malta-atrakcje-valletta

Malta atrakcje – dlaczego warto pojechać na Maltę?

Malta jest maleńkim archipelagiem na Morzu Śródziemnym, krajem malutkim, ale pełnym atrakcji. Wyjątkowość Malty tkwi nie tylko w jej położeniu, choć ono jest tutaj niezwykle ważne. Malta bowiem znajduje się na styku Europy i Afryki, kultury europejskiej i afrykańsko-arabskich wpływów. Przez wielu na przestrzeni wieków deceniane było położenie Malty, które była bramą – do Afryki lub Europy. Była naturalną bazą i lotniskowcem. Dlatego też na przestrzeni wieków wiele krajów zabiegało o panowanie nad Maltą. Fenicjanie, starożytny Rzym, kraje arabskie, Sycylia, Zakon Maltański, Francja, Brytyjczycy – to zaledwie kropla w morzu jeśli chodzi o tych, którzy docenili Maltę.

malta-atrakcje-82

Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie!

przewodnik-malta

Położenie Malty ma więc bezpośredni związek z jej niezwykłą historią, która ukształtowała Maltę, sprawiając, że jest to miejsce wyjątkowe. Jest to niezwykły misz-masz, w którym można się zakochać. Można tutaj zobaczyć zabytki rzymskie, arabskie, można zobaczyć niesamowite miejsca utworzone przez Zakon Maltański za swojej potęgi. Można znaleźć ślady francuskie, brytyjskie. Z jednej strony Malta w lecie jest spalona słońcem, a dominujący kolor to żółty ( zobacz nasz wpis – Malta pogoda – klimat, pory roku, temperatura), z drugiej w zimie cała kwitnie i staje się oazą zieleni i kwiatów. Malta to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, jaką porę roku wybierze. Przekonaj się, co warto zobaczyć na Malcie i jakie są atrakcje na Malcie!

Malta atrakcje – co warto zobaczyć na Malcie? Najpiękniejsze miejsca na Malcie

Wpis ten powstał, by ułatwić Twoje planowanie podróży na Maltę i zwiedzanie. Wybraliśmy piękne miejsca, które są dostępne tak samochodem, skuterem, jak i autobusem, jeśli będziesz poruszać się wyłącznie komunikacją publiczną. Staraliśmy się zebrać w całość najciekawsze miejsca, dostępne dla każdego w przystępny sposób. Znajdziesz tutaj garść informacji, dlaczego dane miejsce odwiedzić, natomiast po jeszcze więcej informacji zaglądaj do bardziej szczegółowych wpisów o danych miejscach, które podlinkowaliśmy w każdym podrozdziale. Na pomarańczowo znajdziesz nasze subiektywne wskazówki i porady, z których warto skorzystać.

malta-atrakcje-94

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi, Twoje zwiedzanie Malty będzie sprawne i tak jak my, zakochasz się w tym miejscu, a po Twojej wizycie pozostanie niedosyt. Jeśli będziesz szukać jeszcze więcej informacji o tym, co zobaczyć na Malcie, zostań z nami – tworzymy ebooki, które jeszcze dokładniej pomogą Ci zorganizować Twoją podróż na Maltę.

Malta atrakcje – poznaj najpiękniejsze miejsca na Malcie i przekonaj się, co zobaczyć na Malcie! Oto nasz subiektywny spis miejsc, które warto tutaj odwiedzić!

1. Stolica Malty – Valletta

Valletta jest stolicą Malty od 1571 roku. Ufundowana została przez Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego – Jean de Parisot Valette i od jego nazwiska wzięła swoje piękne imię. Powstała ona po zwycięstwie Zakonu Maltańskiego w Wielkim Oblężeniu Malty (zobacz więcej o Zakonie Maltańskim, Wielkim Oblężeniu i najpiękniejszych fortach).

malta-atrakcje

Valletta to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych stolic państw europejskich. Muzeum pod gołym niebem, które w całości wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyż znaleźć tutaj można ponad 300 zabytków. Rozmiarowo malutka i raczej ciężko ją porównać do innych stolic europejskich. Nie ma tu bowiem centrum biznesowego, nie ma też szerokich dróg, wieżowców. Samą Vallettę rozmiarowo można porównać do powierzchni Starego Miasta w Krakowie. Malutka, kameralna, jedyna w swoim rodzaju.

Nie można pominąć Valletty podczas zwiedzania Malty. Przespaceruj się tutejszym deptakiem, zgub się w wąskich uliczkach, pomiędzy balkonikami Gallarijas. W lecie bardzo często odbywają się tutaj różnego rodzaju koncerty i wydarzenia kulturalne. Valletta to serce Malty, jedyne w swoim rodzaju. Klimatu tego miasta nie da się z niczym porównać!

Jeśli wybierasz się do Valletty samochodem, auto zostaw we Florianie. W samym sercu Valletty nie możesz parkować, nie będąc jej rezydentem i można dostać mandat. Co innego jeśli wybierasz się skuterem – możesz zaparkować w jednej z bocznych uliczek Valletty. Do Valletty możesz także wybrać się promem ze Sliemy lub Birgu. 

Na zwiedzanie Valletty przeznacz kilka godzin. Nie zapomnij o tutejszych muzeach, szczególnie o Pałacu Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego i Katedrze św. Jana z pięknymi freskami. 

Zobacz nasz film z Valletty

2. Malta Atrakcje – Sliema i St Julian’s

Sliema to jedno z miasteczek należących do aglomeracji wokół stolicy – Valletty. Nie ma tutaj może zabytków takich, jak w Valletcie, ale warto się tutaj przespacerować i wejść w boczne, odchodzące od promenady uliczki, w których wciąż zachował się dawny klimat. Kolorowe balkoniki gallarijas, zadbane kamieniczki, uliczne stragany z warzywami. Wzdłuż morza przez całą Sliemę prowadzi nadmorska promenada, która jest świetnym miejscem na spacery czy jogging. A poniżej promenady można znaleźć skaliste plaże, które są lubiane przez mieszkańców Malty, gdy chcą spędzić na plaży zaledwie kilka godzin, bez potrzeby ruszania na dalszą wycieczkę.

malta-atrakcje-37

Warto zaglądnąć także do Independence Garden, który lokalnie nazywany jest Parkiem Kotów. Świadczy o tym choćby wielki, kolorowy pomnik kota! W parku zobaczyć można miseczki z wodą i codziennie świeżym jedzeniem dla kotów, drapaki, koce, transportery. Iście koci park. Będąc w Sliemie bardzo blisko (Gzira) jest także na Manoel Island, gdzie znajduje się wioska kaczek, a także Fort Manoel. To z tej wyspy zobaczyć można najpiękniejszy widok na Vallettę. Jeśli chcesz poczytać więcej – zobacz nasz wpis – Wyspa Manoela na Malcie. Doskonały widok zapewnia także Tigne Point w Sliemie – znaleźć tu można skalistą plażę z pięknym widokiem na stolicę.

co-zobaczyc-na-malcie

Do Sliemy można dopłynąć promem, dzięki czemu oszczędzi się sporo czasu. Promy kursują do późnych godzin wieczornych. Będąc w Sliemie warto zaglądnąć także do świetnej kawiarni – Caffe Berry, która znajduje się w jednej z bocznych uliczek Sliemy. Właścicielami jest Polka i jej mąż – Włoch i naszym zdaniem to zdecydowanie najlepsza kawa na całej Malcie. Warto spróbować kawy z kremem pistacjowym i domowych ciast, które codziennie są pieczone przez właścicielkę! 

Warto zaglądnąć w Sliemie… – La Luz

W samym sercu Sliemy przy nadmorskiej promenadzie powstał świetny cocktail bar z niezwykłym klimatem w środku – troszkę meksykańsko, troszkę… wejdź i sam zobacz, bo nie da się tego opisać słowami. To La Luz – miejsce dość niepozorne z zewnątrz, a w środku kryją się cuda. Niezwykle oryginalne wnętrza, które nie pozwalają przejść obojętnie. A do tego świetne koktajle i tacosy, uśmiechnięta atmosfera i pozytywny vibe. Jedno z najlepszych miejsc na koktajle w aglomeracji dookoła Valletty. Lubimy tu przychodzić na wieczornego drinka i tacosy – nadaje się na przyjemny wieczór, na aperitivo, na wyjście z paczką znajomych lub po prostu w parze. Możesz być pewien, że nie będziesz się nudzić!

Więcej o La Luz znajdziesz na stronie internetowej La Luz, Facebook La Luz oraz Instagram La Luz! Baw się dobrze!

St Julian’s – aglomeracja dookoła Valletty

St. Julian’s to dość popularna miejscowość, wchodząca w skład aglomeracji dookoła Valletty. Sąsiaduje ona ze Sliemą oraz Swieqi i Pembroke. Nazwa odnosi się do patrona miasta – św. Juliana. Jego święto obchodzone jest tutaj w ostatnią niedzielę sierpnia wraz z pokaźnymi pokazami sztucznych ogni i wielką festą, przyciągając co roku rzesze Maltańczyków i turystów. Dzisiaj, patrząc na tutejsze nowoczesne zabudowania, hotele, eleganckie restauracje, ciężko sobie wyobrazić, że niegdyś St. Julian’s było terenem łowieckim, później malutką wioską rybacką. Dzisiaj St. Julian’s jest bardzo modne – można tutaj znaleźć świetne noclegi, dobrze zjeść, spróbować swoich sił w sportach wodnych, a wieczorem wybrać się na imprezę. 

W St. Julian’s znajdziesz dwie urocze zatoki, które tętnią życiem. Pierwsza z nich to Balluta Bay , która jest jednocześnie malutką, miejską plażą piaszczystą. Za plażą znajdziesz przyjemny placyk – Balluta Square, gdzie można dobrze zjeść lub napić się kawy w jednej z tutejszych kawiarenek i złapać nieco cienia w upalny dzień. Nad placem góruje niesamowity Balluta Buildings – luksusowy budynek mieszkalny w stylu secesyjnym, zbudowany jeszcze w 1928 roku. Jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych przykładów budownictwa secesyjnego na całej Malcie. Większość tutejszych mieszkań pozostaje w rękach spadkobierców pierwotnych właścicieli. Nazwa budynku, jak i całej zatoki, pochodzi od słowa „ballut”, które odnosi się do drzew dębowych porastających plac przed budynkiem.

Spinola Bay  to kolejna urocza zatoka w St. Julian’s, która wzięła swoją nazwę od Spinola Palace – pałacu zbudowanego jeszcze za czasów Zakonu Maltańskiego w XVII wieku. Otoczony ogrodami, które na przestrzeni wieków mocno zmalały, jest najcenniejszym zabytkiem w St. Julian’s. Niestety wnętrz nie można dzisiaj zwiedzać, pałac jest obecnie siedzibą Zgromadzenia Parlamentarnego Regionu Morza Śródziemnego. Aż trudno sobie wyobrazić, że z pałacu i tutejszych ogrodów niegdyś był piękny widok na zatokę. Dzisiaj został zabudowany przez apartamenty i budynki mieszkalne oraz restauracje. Część ogrodów jest dzisiaj udostępniona dla mieszkańców, natomiast druga część (od strony zatoki) zamknięta i otoczona wysokim murem. Przy Spinola Bay znajdziesz urocze knajpki, kawiarnie i restauracje z kuchnią z całego świata. Tętni życiem tak za dnia, jak i wieczorem, będąc jednym z najbardziej malowniczych miejsc na kolację nad morzem.

Warto zaglądnąć w St Julian’s… – Blue Elephant

St Julian’s to fantastyczne miejsce na to, by wyjść na miasto na spacer, drinka, ale także pyszną kolację. Restauracji tutaj nie brakuje, ale przyznać trzeba, że nie każda z nich jest na wysokim poziomie i z pięknym widokiem. Warto więc przespacerować się do Portomaso – to marina otoczona apartamentami, gdzie możesz usiąść nad zatoką pełną pięknych jachtów i pysznie zjeść. W luksusowym kurorcie Portomaso znajdziesz jedną z najlepszych tajskich restauracji na całej Malcie – to Blue Elephant.

Blue Elephant to nie tylko wspaniałe dania, ale także pięknie podane, dzięki czemu możesz poczuć się jak w Tajlandii. A wszystko w otoczeniu pagody, magicznej zatoki i morskiej bryzy. Koniecznie zarezerwuj wcześniej stolik, by mieć pewność, że będziesz w stanie tego osobiście doświadczyć! Naszym zdaniem to jedno z absolutnie najlepszych miejsc na kolację w St Julian’s! Nadaje się świetnie na randki we dwoje, wyjścia z rodziną, ale także z paczką znajomych. Świetne doznania gwarantowane!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o restauracji lub dokonać rezerwacji, koniecznie zajrzyj na stronę internetową Blue Elephant, Facebook Blue Elephant oraz Instagrama Blue Elephant. Nie pożałujesz wizyty w tej pięknej restauracji!

3. Malta atrakcje – San Anton Gardens – Attard

Ogród – oaza, który znajduje się w miejscowości Attard. W ogrodzie znajduje się Pałac o tej samej nazwie, który obecnie jest jedną z rezydencji prezydenta Malty. Pałac został zbudowany w 1600 roku jako willa Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego – de Paule i przez lata służył właśnie jako rezydencja Wielkiego Mistrza, zastępując tym samym nieco bardziej oddalony od stolicy Verdala Palace nad Buskett Garden. Za czasów brytyjskich San Anton Palace był siedzibą gubernatora Malty.

malta-co-zobaczyc

Pałac otoczony jest przepięknym parkiem-ogrodem, który jest oazą zieleni na Malcie. Jest to stosunkowo mały park, ale znaleźć tutaj można piękne, kolorowe alejki, fontanny, stawy z łabędziami i kaczkami czy też żółwiami. Do tego w ogrodzie zobaczyć można rośliny z najróżniejszych zakątków świata, które są wielokrotnie prezentem od dyplomatów z innych krajów. Jest także uroczy labirynt z żywopłotu, w którym uwielbiaja bawić się dzieci, są też pawie, koty i piękne alejki z drzewkami cytrusowymi. Do tego nawet w lecie można tutaj odpocząć od upałów, bo w San Anton Garden panuje nieco inny mikroklimat. Spacer po ogrodzie i relaks na jednej z tutejszych ławeczek pod drzewami jest idealną odskocznią.

Niektóre sceny słynnego “Game of Thrones” były kręcone właśnie w San Anton Garden.

San Anton Gardens znajduje się po drodze do Mdiny i Rabatu, dlatego też warto rozważyć połączenie zwiedzania tych miejsc. Wstęp do parku jest wolny i otwarty jest codziennie od 7 rano do godz. 17. Przed wejściem do ogrodu przy drodze można zostawić swój samochód lub wysiąść na pobliskim przystanku autobusowym. Warto także przespacerować się po samym Attard, gdzie zobaczyć możesz piękne wille i ambasady. Wiele z nich naprawdę robi wrażenie!

4. Najpiękniejsze miejsca na Malcie – Mdina

Mdina – niesamowite miasto ciszy, w którym nie da się nie zakochać. Niezwykle kameralne miasteczko w sercu Malty, które dzisiaj zamieszkuje ledwie ok. 300 osób, ma niepowtarzalny klimat. Czas się tutaj jakby zatrzymał, a po zmroku jedyne, co słychać to wszechobecna cisza…magia! Mdina była stolicą Malty aż do czasu przybycia na Maltę Zakonu Joannitów w 1530 roku, kiedy to stolicę przeniesiono do nadmorskiego Birgu. Ale miasto zachowało swój niesamowity urok.

zwiedzanie-malty

To w Mdinie powstało pierwsze biskupstwo Malty, po przybyciu tutaj św. Pawła (więcej poczytasz w naszym wpisie o Wyspie św. Pawła). Dzisiejsza katedra w sercu Mdiny powstać miała w miejscu, gdzie mieszkał Publiusz – pierwszy biskup Malty. Jeśli będziesz miał szansę, wejdź do katedry – wnętrza są przepiękne. Mdinę najlepiej jednak zwiedzać bez mapy. Zatopić się w tutejszych uliczkach, odkryć malutkie placyki, które wyglądają magicznie. To właśnie w Mdinie kręcono wiele scen słynnego serialu “Game of Thrones”!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Mdiny, jej zabytków i tego, co warto zobaczyć w Mdinie, zobacz nasz wpis na blogu – Mdina – Miasto Ciszy.

Jeśli wybierasz się do Mdiny, postaraj się unikać spacerów w niedzielę, kiedy to Mdina jest jedną z ulubionych destynacji Maltańczyków na niedzielne spacery. Wtedy też w tutejszych restauracjach można spotkać się z kolejkami. Mdina jest cudowna, ale żeby zażyć jej uroku, najlepiej jest wybrać się tutaj w tygodniu. Wtedy można w spokoju i ciszy spacerować tutejszymi uliczkami i poczuć się jak w innej epoce.

malta-mdina

Do Mdiny nie możesz wjechać autem – jest wyłączona z ruchu kołowego (z wyjątkiem mieszkańców, policji itd) – zostaw je na parkingu w Rabacie. Dalej zaś wejdź w mury miasta i zapomnij o codzienności. A to w Mdinie nie jest takie trudne! Jeśli masz szansę, wybierz się tutaj także po zmroku. Mury miasta są wtedy pięknie podświetlone, a jedyne co słychać to właśnie słynna cisza. Nie bez powodu Mdina nazywana jest Miastem Ciszy. 

5. Malta atrakcje – Rabat

Mdina znajduje się de facto w ramach miasta Rabat. Rabat oznacza…obrzeża miasta, bo Rabat był niegdyś właśnie obrzeżami Mdiny. Niesamowite, jak na przestrzeni wieków Rabat się rozrósł i dzisiaj maleńka Mdina leży w jego sercu.

malta-atrakcje-59

Dzisiaj Rabat ma zdecydowanie większą populację niż Mdina i jest mniej kameralny. Ale tutejsze Stare Miasto ma niesamowity klimat! Wąskie uliczki, kolorowe gallarijas, okiennice, drzwi z charakterystycznymi koładkami – znajdziesz je także tutaj. To, czego jednak nie można pominąć będąc w Rabacie to Katakumby św. Pawła i św. Agaty! Miejsce, które robi ogromne wrażenie. To tutaj za czasów rzymskich chowano zmarłych. Według rzymskich przekonań chowanie zmarłych w mieście było niehigieniczne, dlatego też stworzono katakumby, które ówcześnie znajdowały się na uboczu, poza murami miasta. Są tutaj katakumby katolickie, ale także m.in. żydowskie. Zwiedzając katakumby zwracaj uwagę na wyżłobione w skalistych wnętrzach symbole – można zobaczyć np. menory. Bilet wstępu do Katakumb kosztuje 5 euro (3,50 euro dla dzieci).

Warto połączyć zwiedzanie Mdiny z Rabatem, gdyż oba miasta leżą w tym samym miejscu. Przybywając do Mdiny, zatrzymasz się właśnie w Rabacie, a dalej ruszysz do Mdiny. Mdina jest zdecydowanie bardziej popularna wśród turystów, ale Rabat jest również uroczym miastem, szczególnie jego stara część. Zatop się w tutejszych uliczkach i poczuj atmosferę tego miejsca. Warto także zatrzymać się w jednym z najpopularniejszych miejsc na słynne maltańskie Pastizzi w Is-Serkin. Bardzo lokalne i niepozorne, ale to tutaj znajdziesz jedne z najlepszych Pastizzi na Malcie! Kolejka sama o tym świadczy!

6. Co zobaczyć na Malcie – Dingli Cliffs

Dingli Cliffs to piękne miejsce na południowym-zachodzie Malty, z którego można podziwiać piękne widoki. To właśnie tutaj zobaczyć można najwyższy “szczyt” Malty – Ta’ Dmejrek, który ma wysokość zaledwie 253m n.p.m. Jak więc łatwo zauważyć, Malta nie jest miejscem, gdzie można znaleźć wysokie szczyty.

klify-dingli-malta

Jednak klify Dingli to miejsce, które potrafi zachwycić. Majestatyczne klify, morze i bezkresny horyzont, cisza, spokój i jedynie natura. Jest to świetne miejsce na pikniki i podziwianie zachodu słońca. Jeśli chcesz oglądać zachód słońca z dala od ludzi i względnej cywilizacji, wybierz się na punkt widokowy na mapie Google zaznaczony jako Bronze Age Grain Silos. Ciężko tam spotkać tłumy, gdyż większość ludzi podziwia zachód słońca nieco dalej od tego miejsca. Tutaj zaś przepięknie widać klify, wyspę Filfla i stację meteorologiczną w pobliskiej miejscowości Dingli.

Spacerując wzdłuż klifów Dingli, przejdź się także do kapliczki Marii Magdaleny. Uroczo położona na klifie, a za nią w oddali majaczy niezamieszkana wyspa Filfla, na którą nie można płynąć bez zgody ministra środowiska. Kapliczka rzadko jest otwarta, ale widok na nią wraz z klifami i bezkresnym morzem jest przepiękny. Dookoła niej często wypasają się owce, a tuż pod kapliczką zazwyczaj stoi truck, z którego można napić się pysznej kawy z syropem z drzewa karobowego. Z Dingli Cliffs można ruszyć do Buskett Garden, który znajduje się w niewielkiej odległości od klifów.

7. Ogród na Malcie – Buskett Garden

Ogrody Buskett na Malcie to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Głównie dlatego, że panuje tutaj zupełnie inny mikroklimat niż w pozostałych miejscach Malty. Jest to zdecydowanie najbardziej zielony teren na Malcie, płuca tego państwa. Za czasów Zakonu Maltańskiego ogrody Buskett były terenem przeznaczonym na polowania.

Ogród Buskett to miejsce dość popularne wśród Maltańczyków, którzy lubią przyjeżdżać tutaj na spacery czy pikniki. Jest to teren pełen zieleni, z pięknymi zagajnikami i alejkami z drzewami pomarańczowymi i cytrynowymi. Dzięki zieleni, drzewom, nawet w upalne dni temperatura w Buskett jest nieco niższa. Można tutaj znaleźć wytchnienie i odpocząć w cieniu, gdy dookoła praży słońce.

Nad Buskett Garden góruje majestatyczny Verdala Palace. Obecnie jest to letnia rezydencja prezydenta Malty, niegdyś był to pałac wybudowany i przeznaczony dla Zakonu Maltańskiego. Wstęp do pałacu jest zamknięty, ale co roku w sierpniu organizowany jest tutaj magiczny Bal Sierpniowego Księżyca. Wtedy, za okazaniem zaproszenia, można wejść do pałacu i zobaczyć jego niesamowite wnętrza.

Wstęp do Buskett Garden jest darmowy, natomiast pamiętaj, że nie można tutaj wzniecać ognia ani spać pod namiotem. Jest placyk przeznaczony na pikniki, ze stoliczkami i ławkami. Maltańczycy zbierają się tłumnie w Buskett szczególnie 29 czerwca na L-Imnarja festival (Święto św. Piotra i Pawła), wspólnie świętując i jedząc słynnego Fenka.

malta-atrakcje

Pod Buskett Gardens jest parking, na którym można za darmo zaparkować swój samochód/skuter. 

8. Atrakcje Malty – ruiny megalityczne Hagar Qim i Mnajdra Temples

To właśnie na Malcie znajdują się jedne z najstarszych na świecie świątyń megalitycznych. Coś zdecydowanie dla miłośników historii i to tak odległej, że ciężko to sobie wyobrazić. Ruiny Hagar Qim i Mnajdra Temples znajdują się na zachodzie Malty, nieopodal Dingli Cliffs i Blue Grotto.

malta-co-zobaczyc-atrakcje

Świątynie te pochodzą z ok. 3600-3200 p.n.e., co oznacza, że są starsze od słynnych piramid w Egipcie! Co ciekawe, na przestrzeni wieków, ruiny te nie były w żaden sposób odkryte, ludzie żyli w bezpośrednim sąsiedztwie świątyń, nie wiedzą czym mogą być te tajemnicze kamienie. Znalezione tutaj figurki maltańskiej Wenus świadczyć mogą o tym, że świątynie służyły niegdyś kultowi płodności i Matce Ziemi. Zobaczyć tutaj można niesamowite płaskorzeźby, a także potężny, ważący ok. 20 ton monolit, który do dziś nie wiadomo w jaki sposób został tutaj postawiony tyle wieków wstecz! Świątynie robią ogromne wrażenie i powinien tutaj przybyć każdy, kto interesuje się historią. Nie bez powodu świątynie te wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat świątyń megalitycznych Hagar Qim i Mnajdra, koniecznie zobacz nasz wpis na blogu – Ruiny Hagar Qim i Mnajdra Temples – jedne z najstarszych świątyń megalitycznych na świecie.

Zwiedzanie świątyń Hagar Qim i Mnajdra Temples dobrze jest połączyć z Dingli Cliffs i Blue Grotto, gdyż świątynie te znajdują się pomiędzy tymi miejscami. Pod świątyniami jest parking, na którym można zostawić swój środek lokomocji lub przystanek autobusowy, jeśli poruszasz się komunikacją miejską. O ile same świątynie przykryte są specjalnym zadaszeniem, tak pomiędzy Hagar Qim i Mnajdra Temples musisz pokonać odcinek, w którym ciężko o skrawek cienia. Nie zapomnij o kremie z filtrem i nakryciu głowy – szczególnie w lecie. 

9. Malta atrakcje – Blue Grotto

Jedno z najpopularniejszych miejsc na Malcie wśród turystów. Większość przybywa tutaj, by skorzystać z oferty rejsów na Blue Grotto. Bilet można kupić na miejscu (2021 rok – 8 euro od osoby) i ruszyć łódeczką na krótki rejs, w czasie którego wpływa się do słynnego Blue Grotto. Podziwiać można niesamowitą, lazurową wodę, piękne formacje skalne, meduzy i najróżniejsze inne morskie stworzenia. Kurs trwa zaledwie 20-30 minut i uzależniony jest od warunków pogodowych. W razie sztormu, łódeczki nie wypływają na wycieczki.

malta-blue-grotto

Osobiście polecamy wybrać się na punkt widokowy na Blue Grotto (Blue Grotto Panorama – nazwa przystanku autobusowego zaznaczona na Google Maps), z którego można podziwiać okazałe Blue Grotto w pełnej okazałości z góry. W oddali majaczy wyspa Filfla, czyli niezamieszkana i najdalej na południe wysunięta wyspa archipelagu maltańskiego. Widok jest tutaj darmowy, do tego jest dużo bardziej kameralnie niż na łódeczce. Jeśli jednak zależy Ci na rejsie – jak najbardziej, z turystycznego punktu widzenia jest to na pewno nie lada atrakcja.  

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda tutejszy wrak Um El Faroud, koniecznie zobacz nasz krótki filmik z nurkowania przy Blue Grotto. Jeden z najbardziej niesamowitych wraków na Malcie!

10. Malta atrakcje – wioska rybacka Marsaxlokk

Marsaxlokk to ikona Malty, w zasadzie każdy odwiedzający Maltę wie, że musi tutaj zaglądnąć chociaż na chwilkę. Jest to urocza wioska rybacka na południowym-wschodzie Malty, która słynie z zatoki pełnej kolorowych Luzzu. Czym są Luzzu? To tradycyjne, kolorowe łódki rybackie, z charakterystycznie zadartym kadłubem i często oczami Horusa na przodzie – mają chronić rybaków na morzu. Ich jaskrawe kolory – przede wszystkim żółty, niebieski, czerwony i zielony przepięknie odbijają się od odcieni morza. Choć Luzzu można zobaczyć w wielu miejscach na Malcie, to właśnie w Marsaxlokk można zobaczyć ich największe zagęszczenie.

malta-atrakcje

Nic dziwnego, bowiem Marsaxlokk to typowa wioska rybacka. Impulsem do jej powstania byli właśnie rybacy, którzy każdego dnia przybywali do zatoki z okolic, by ruszyć na połowy. Z czasem zaczęto budować tutaj kolejne domy, aż rybacy wraz ze swoimi rodzinami zamieszkali w samym Marsaxlokk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Marsaxlokk, zobacz nasz wpis – Wioska rybacka Marsaxlokk – kolorowa kraina maltańskich Luzzu i rybaków. Jedno jest pewne – na pewno będąc na Malcie warto odwiedzić magiczne Marsaxlokk. Możesz tutaj skosztować wspaniałej ryby czy owoców morza, mając gwarancję, że będą one świeże i dobrze przyrządzone.

W niedzielę od wczesnego ranka w Marsaxlokk odbywa się słynny targ rybny, na który zawsze w sezonie ściągają rzesze turystów. Niestety z roku na rok targ ten ma coraz mniej wspólnego z tradycyjnym targiem rybnym. Oczywiście wciąż jest kilka stoisk z rybami i owocami morza, ale pojawia się coraz więcej stoisk z pamiątkami, w tym także z chińszczyzną, z ubraniami. Targ utracił swój tradycyjny klimat, a tłum tego nie ułatwia. Dlatego też jeśli nie zależy Ci na targu, wybierz się tutaj w inny niż niedziela dzień. Dzięki temu poznasz autentyczny klimat tego miejsca, które w tygodniu jest prawdziwą wioską rybacką bez turystycznej otoczki. 

11. Birgu i maltańskie Trójmiasto

Birgu to dawna stolica Malty, została ona przeniesiona do Birgu z Mdiny, dalej zaś stolicą stała się nowo-wybudowana Valletta po drugiej stronie Wielkiego Portu. Lokalizacja Birgu była dogodniejsza dla Zakonu Maltańskiego, głównie ze względu na położenie Birgu u wybrzeży Wielkiego Portu. Dzięki temu Zakon mógł cały czas mieć dostęp do morza i doglądać swojej potężnej floty.

co-zobaczyc-na-malcie

W Birgu zwiedzić można niesamowity Fort St Angelo, który po dziś dzień jest siedzibą Zakonu Maltańskiego (jego górna część). To także urocze, kameralne uliczki, w których warto się zagubić, podziwiając kolorowe balkony Gallarijas, piękne koładki, wąskie zakamarki. W tutejszej zatoce zaś znaleźć można jedne z najbardziej luksusowych jachtów, które robią ogromne wrażenie. Birgu jest przeurocze i zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez turystów niż Valletta czy Mdina.

Birgu inaczej nazywane jest Vittoriosa – Miasto Zwycięskie. Nazwę tą zyskało po zwycięstwie Malty w Wielkim Oblężeniu Malty (wojna z Osmanami) w 1565 roku. Wraz z pobliskimi Cospicuą i Sengleą tworzą tzw. Trójmiasto.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Fortu St Angelo i historii Zakonu Maltańskiego, koniecznie zobacz nasz wpis – Najpiękniejsze Forty na Malcie – Zakon Maltański na Malcie.

W październiku w Birgu odbywa się niesamowity Festiwal Światła, który trwa jeden weekend w roku. Wtedy cała elektryczność w mieście zastępowana jest lampionami i świecami. Zapada zmrok i Birgu zmienia się w jedno z najbardziej magicznych miejsc na Malcie. Jeśli będziesz na Malcie w październiku, koniecznie sprawdź, czy nie trafisz akurat na Festiwal Światła.

co-zobaczyc-na-malcie

Do Birgu można dopłynąć promem z Valletty, jeśli więc planujesz odwiedzić oba miasta, warto rozważyć ten środek transportu, który zaoszczędzi Ci sporo czasu. Z Birgu możesz także wybrać się na wycieczkę oryginalnymi, ręcznie robionymi gondolami. Za zaledwie kilka euro możesz odbyć wspaniałą, 30-minutową wycieczkę po Grand Harbour i zobaczyć Vallettę i Birgu z zupełnie innej perspektywy. 

12. Malta atrakcje – Hypogeum

Hypogeum Hal-Saflieni to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Malcie i coś, co będzie absolutną perełką dla każdego, kto interesuje się historią. Podziemna budowla Hypogeum znajduje się w Paoli, nieopodal Birgu i Trójmiasta, dlatego też zwiedzanie obu miejsc można połączyć.

malta-hypogeum

Nie do końca jasne jest, jaki był cel powstania Hypogeum, jednak dominują opinie, że miało to być sanktuarium, dalej zaś podziemna nekropolia. Powierzchnia Hypogeum jest imponująca, zajmuje teren ok. 800m2, znaleźć tu możesz podziemne korytarze i kostrukcje, naścienne malowidła, które są świetnie zachowane. Cała konstrukcja składa się z 3 pięter, z czego najniższa znajduje się na głębokości 14 metrów pod poziomem gruntu. Ruiny pochodzą najprawdopodobniej z ok. 2500 r. p.n.e!

Hypogeum odkryto przypadkiem, w 1902 roku, w trakcie prac budowlanych. Przez wiele wieków nikt nie miał pojęcia, że teren ten kryje tutaj taki skarb. Zwiedzanie Hypogeum możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem w grupie zorganizowanej. Dostępne są audiobooki z różnych językach. Bilet wstępu można kupić online, kosztuje 35 euro i jest warte tych pieniędzy, bo robi ogromne wrażenie. Na miejscu nie można robić zdjęć! Hypogeum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W sezonie turystycznym bilety wstępu warto jest kupić z duzym wyprzedzeniem. Z racji tego, że miejsce to ma limity wejść w ciągu jednego dnia (max. 80 osób dziennie), a zwiedzanie odbywa się w małych grupach z przewodnikiem, dostanie biletu tego samego dnia, kiedy chcesz odwiedzić Hypogeum, graniczy z cudem. Często czas oczekiwania na bilety dochodzi do nawet kilku miesięcy. Dlatego też, jeśli wiesz, że będziesz chciał wybrać się na Maltę i planujesz odwiedzić także Hypogeum, kup bilety online z dużym wyprzedzeniem.

13. Co zobaczyć na Malcie – Popeye Village i Anchor Bay

Wioska Popeya czyli Popeye Village to miejsce, które budzi różne emocje. Przyjęło się, że jest to miejsce przede wszystkim dla dzieci i rodzin z dziećmi. I owszem, dzieciaki będą się tam fantastycznie bawić. Co nie zmienia faktu, że dorośli też mogą polubić to miejsce!

Popeye Village to miejsce, które powstało w 1979 roku na potrzeby musicalu z Robinem Williamsem – Popeye. W przepięknej zatoce z turkusową wodą – Anchor Bay powstało miasteczko jak z bajki! Urocze domki, które wyglądają jakby lata świetności miały już dawno za sobą, w rzeczywistości tworzą niesamowity klimat. Po zakończeniu nagrań, zamiast rozbierać wioskę, zrobiono z niej park rozrywki. Są tutaj urocze domki, można iść do kina, w którym pokazywany jest film o tworzeniu Popeye Village, można zagrać w mini golfa i inne ciekawe gry, można skorzystać z kąpieli w morzu i basenie i wiele więcej!

malta-co-zobaczyc

Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów na temat Popeye Village, cen biletów, godzin otwarcia i tego, co dokładnie można zobaczyć w środku, zobacz nasz wpis – Popeye Village – Filmowa wioska – czy warto odwiedzić maltański park rozrywki? 

Popeye Village to z jednej strony dość komercyjne miejsce, które w lecie jest przepełnione turystami. Z drugiej strony ma swój niepowtarzalny klimat, który ciężko porównać z innym parkiem rozrywki. Na pewno na Malcie nie ma drugiego tak klimatycznego miejsca. Bilety wstępu w lecie są dość drogie, ale warto ten jeden raz się tam wybrać i przenieść się do świata Popeya, w którym ponownie poczujemy się jak dzieci! Jeśli chcesz uniknąć tłumów – wybierz się tutaj od razu na otwarcie, a najlepiej poza sezonem turystycznym. Bilety są wtedy tańsze, a i klimat tego miejsca jest inny niż w szczycie lata.

14. Malta atrakcje – Red Tower

Red Tower czyli Czerwona Wieża to w rzeczywistości Wieża Św. Agaty. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, czerwonemu kolorowi, na jaki pomalowane są jej ściany. Jest to jedna z wież obserwacyjnych zbudowanych w pierwszej połowie XVII wieku, za czasów Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego – Lascarisa. Wież obserwacyjnych zobaczysz na Malcie sporo, a Red Tower jest jedną z nich. Budowane były w ten sposób, by każda z wież miała w zasięgu wzroku z obu stron kolejną wieżę. Dzięki temu błyskawicznie można było przesyłać sobie sygnały o nadchodzącym od strony morza zagrożeniu, a sygnał ten obiegał całe państwo bardzo szybko. W ten sposób najdalsze od zagrożenia zakatki Malty mogły przygotować się na nadchodzące zagrożenie!

malta-atrakcje-red-tower

Wieża św. Agaty jest wyjątkowa, bo służyła także komunikacji pomiędzy Maltą a Comino i Gozo. Została tak zbudowana, by była widoczna na 2 kolejnych wyspach archipelagu maltańskiego. Wieża św. Agaty ma kształt kwadratu, a w każdym z rogów znajduje się wieżyczka. Używana była nie tylko przez Zakon Maltański, ale także później przez wojska brytyjskie. Końcem XX wieku została wyremontowana i obecnie można ją zwiedzać.

Wieża ta znajduje się za miejscowością Mellieha, na wzgórzu jadąc w kierunku Cirkewwa i promów na Gozo i Comino. Dlatego też można ją połączyć właśnie z wycieczką na jedną z tych wysp. Ze wzgórza, na którym znajduje się Red Tower możesz podziwiać największą piaszczystą plażę Malty – Ghadira Bay oraz Rezerwat Ptaków Ghadira Nature Reserve. Jeśli masz czas, zaglądnij także do rezerwatu – bez problemu znajdziesz tam kameleony, a jest to też doskonałe miejsce na obserwację ptaków – jeśli akurat trafisz na sezon migracyjny. 

Jeśli szukasz ciekawego noclegu w miejscowości Mellieha, warto skorzystać z hotelu Lure Boutique Hotel w Mellieha. To przepiękny, niezwykle elegancki i urządzony ze smakiem hotel butikowy w samym sercu Mellieha z niesamowitym widokiem na kościół, morze, otaczające Mellieha krajobrazy. Jeden z najpiękniejszych naszym zdaniem hoteli! Dookoła znajdziesz wiele świetnych restauracji z kuchnią lokalną i nie tylko.

15. Co zobaczyć na Malcie – Comino

Wyspa Comino to trzecia co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego. W lecie bardzo popularne miejsce wśród turystów, którzy tłumnie przybywają tutaj dla kąpieli w słynnym Blue Lagoon – Błękitnej Lagunie, która mieni się wszystkimi kolorami turkusów. Miejsce magiczne, aczkolwiek w lecie jest tutaj zdecydowanie najwięcej turystów. Dlatego też warto się tutaj w lecie wybrać z samego rana, najlepiej pierwszym promem. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się względnym spokojem przez godzinę/1,5h, zanim dotrą tutaj tłumy.

malta-atrakcje-comino

Comino zamieszkane jest obecnie jedynie przez 2 osoby, nie wydaje się tutaj pozwoleń na osiedlanie ani budowę. Dlatego też z czasem wyspa ta najprawdopodobniej będzie całkowicie niezamieszkana. Wyspa Comino w całości jest rezerwatem przyrody, dzięki czemu można tutaj zobaczyć bogatsze niż na Malcie czy Gozo życie – faunę i florę. Bez problemu można tutaj spotkać kameleony, dzikie króliki, najróżniejsze okazy ptaków, na które na Comino nie można polować.

Na Comino warto wybrać się także poza sezonem. Bowiem wyspa Comino to nie tylko Blue Lagoon. Warto zrobić sobie trekking, w czasie którego zobaczyć możesz np. Santa Marija Tower, Santa Marija Bay, ruiny opuszczonego szpitala, w którym izolowani byli chorzy na cholerę, Baterię św. Marii, opuszczoną farmę świń i wiele więcej. Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej na temat tej wyspy, zapraszamy na nasz wpis Comino na Malcie – Blue Lagoon i inne atrakcje Comino.

Na wyspę Comino dostać się można promem, wynajętą łodzią lub z wycieczką zorganizowaną. Jeśli chodzi o promy – jest to najtańszy i najszybszy sposób dostania się na tą malutką wyspę. Wszystko dokładnie opisaliśmy we wpisie o Comino. Natomiast jeśli przybywasz na Maltę w zimie, nie zapomnij wybrać się także zimą! Cisza, spokój, wszechobecna zieleń, Blue Lagoon bez tłumu turystów, plaże bez parasolek, zero komercji. Promy pływają także zimą.

Zobacz nasz vlog z Comino

16. Co zobaczyć na Malcie – Gozo

Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego. Dużo spokojniejsza, sielankowa, bardziej uporządkowana i urokliwa. Mieszka tutaj zdecydowanie mniej ludzi niż na głównej wyspie Malty, dzięki czemu życie płynie tutaj w zupełnie inny sposób. A zabytków i pięknych miejsc tutaj nie brakuje!

malta-atrakcje-gozo

Na wyspę Gozo zdecydowanie warto się wybrac i to na dłużej niż jeden dzień, bo atrakcji tutaj nie brakuje. Koniecznie wybierz się do stolicy Gozo – Victorii (Rabat), do Xlendi, Marsalforn, do megalitycznych ruin Ggantija Temples. Nie zapomnij także o piaszczystej plaży Ramla Bay, górującej nad nią jaskinii Mixta Cave oraz Calypso Cave, z których zobaczysz piękny widok na Ramlę. Warto także zobaczyć cudowne klify Sanap Cliffs (można czasem zobaczyć tutaj delfiny, a nawet wieloryby!), okno skalne Wied il Mielah czy też magiczne panwie solne w okolicy Marsalforn. Na zachód słońca polecamy Dwejra Bay i okolice tutejszego Fungus Rock, a także Blue Hole i Inland Sea. Na Gozo nie da się nudzić, a klimat wyspy zdecydowanie sprzyja odpoczynkowi. Przekonaj się w naszym wpisie – Co zobaczyć na Gozo – najpiękniejsze miejsca na Gozo + mapa zwiedzania. 

Gozo to miejsce, w którym bardzo łatwo się zakochać i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miłośnicy przyrody ruszą tutaj na trekkingi, spacery. Pasjonaci historii znajdą jej tutaj mnóstwo na każdym kroku. Osoby, które szukają aktywności ruszyć mogą na wspaniałe trasy wspinaczkowe, kajaki czy rowery, a ci, którzy szukają odpoczynku na plaży, będą mogli znaleźć plaże piaszczyste i skaliste, na których nie ma takich tłumów jak na niektorych plażach na głównej wyspie. Gozo jest wyjątkowe!

Gozo to naszym zdaniem najpiękniejsze miejsce na całym archipelagu wysp maltańskich. Dostać się można tam promem, który kursuje z Cirkewwa przez całą dobę. Na prom można wejść pieszo lub wjechać autem/skuterem/rowerem. Za prom płaci się w drodze powrotnej z Gozo na Maltę. Więcej na temat komunikacji i innych praktycznych porad odnośnie Gozo znajdziesz w naszym wpisie Zwiedzanie Gozo – poradnik praktyczny o wyspie Gozo, do którego lektury Cię zapraszamy. 

Zobacz nasz film z Gozo

Malta atrakcje – Co zobaczyć na Malcie i dlaczego warto polecieć na Maltę?

Miejsca, maltańskie atrakcje, które wymieniliśmy w tym wpisie to naszym zdaniem miejsca, które trzeba zobaczyć będąc na Malcie. Ale pamiętaj, że to zaledwie skrawek, a Malta kryje w sobie jeszcze więcej ciekawych i pięknych miejsc. Nie do wszystkich dojedzie autobus, nie wszystkie są powszechnie dostępne dla turystów, nie o każdych znajdziesz jakiekolwiek informacje w przewodnikach. Jeśli jednak szukasz więcej Malty, koniecznie zaglądnij na naszego Facebook’a i Instagrama, gdzie dzielimy się inspiracjami z Malty, w tym w wielu przypadkach także takimi poza szlakiem.

malta-atrakcje-42

Malta, choć maleńka, kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Wielu wydaje się, że na dobre poznanie Malty wystarczy zaledwie kilka dni, bo tutaj nie będzie co robić. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy na Malcie od 2017 roku i wciąż nie przestaje nas zachwycać i zaskakiwać. Tak, widzieliśmy mnóstwo miejsc na Malcie, ale nigdy pewnie nie będzie dane nam powiedzieć, że widzieliśmy wszystko. Bo tutaj zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia, a atrakcji na Malcie nie brakuje. To jest właśnie magia Malty…

Zwiedzanie Malty i Gozo Jeepami – Jeep Safari

A może masz ochotę na nieco inny sposób zwiedzania Malty? Możesz skorzystać z wycieczki Jeep Safari z Ranger Safari Tours dookoła Malty oraz Gozo. Z naszym kodem zniżkowym RUDEICZARNEBOOK uzyskasz 10% zniżki rezerwując jedną z wycieczek jeepami na stronie Ranger Safari Tours. To niezwykle ciekawy i oryginalny sposób zwiedzania, podczas którego nie tylko zobaczysz najpiękniejsze miejsca na Malcie i Gozo, ale także będziesz świetnie się bawić jeżdżąc jeepem w świetnym towarzystwie.

ranger-safari-tours

Jeśli podobał Ci się ten wpis, będziemy wdzięczni jeśli przekażesz go dalej. Niech pomoże także innym, którzy w planach mają podróż na Maltę! Z góry z całego serca dziękujemy!

Noclegi na MalcieBooking.com

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

37 komentarzy

Gosia-Voyagerka 16 kwietnia, 2021 - 11:05 pm

Z Waszego polecenia odwiedziłam Mdinę – prawdziwa perełka na Malcie. ❤️

Odpowiedz
rudeiczarne 17 kwietnia, 2021 - 7:53 am

Mdina jest przepiękna, warto ją odwiedzić bez dwóch zdań! 🙂

Odpowiedz
Monika Wysocka 17 kwietnia, 2021 - 8:45 am

Ta Malta wygląda po prostu bajecznie!!! A juz Blue Lagoon to w ogóle petarda! Piękny, rzeczowy wpis. ?

Odpowiedz
rudeiczarne 17 kwietnia, 2021 - 10:54 pm

Taka właśnie jest Malta – bajeczna 🙂 Nie brakuje tutaj atrakcji i uroczych miejsc 🙂 Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
Elzbieta 8 stycznia, 2023 - 8:30 pm

Dzisiaj kupiłam bilet,hotel.Lecę w marcu.Oj,jak tam pięknie.Ciekawie mi wszystko pokazaliście.Dzięki serdeczne.

Odpowiedz
Joanna 17 kwietnia, 2021 - 9:29 am

Piękne widoki! Mega rzeczowy wpis, nic tylko brać i jechać!

Odpowiedz
rudeiczarne 17 kwietnia, 2021 - 10:54 pm

Cieszymy się, że zachęca do podróży na Maltę 🙂

Odpowiedz
halmanowa 17 kwietnia, 2021 - 5:57 pm

Marzą mi się takie wakacje na Malcie. Kiedy patrzę na zdjęcia, myślę sobie, że musi tam być naprawdę pięknie, klimatycznie, egzotycznie. Obecnie nie mogę się tam wybrać, ale mam nadzieję, że za jakiś czas taka podróż stanie się dla mnie osiągalna. Gratuluję wpisu, naprawdę zachęca do wycieczki na Maltę!

Odpowiedz
rudeiczarne 17 kwietnia, 2021 - 10:55 pm

Na całe szczęście Malta nigdzie się nie wybiera, więc będzie na Ciebie cierpliwie czekać, aż kiedyś ją odwiedzisz 🙂 Wtedy koniecznie wróć do tego wpisu i znajdź najpiękniejsze miejsca na Malcie, warte odwiedzenia 🙂

Odpowiedz
Piotr 17 kwietnia, 2021 - 7:04 pm

Na Malcie byliśmy kilka lat temu “przypadkiem” zwiedzając Sycylię. Do dziś nie mogę sobie wydatować, że spędziliśmy tam tylko jeden dzień i to bez przygotowania co warto zobaczyć. Bardzo sympatyczny wpis. Maltę odwiedzimy na pewno 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 17 kwietnia, 2021 - 10:56 pm

W takim razie teraz już wiecie, że na Maltę warto przylecieć osobno, na dłużej, bo atrakcji na Malcie nie brakuje 🙂 Jest pięknie i różnorodnie, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie 🙂

Odpowiedz
blogierka 17 kwietnia, 2021 - 11:06 pm

Czy teraz turystyka nadal kwitnie na Malcie?

Odpowiedz
rudeiczarne 19 kwietnia, 2021 - 11:11 am

Teraz jest niestety w zawieszeniu, wszyscy czekamy na normalność, która według władz ma wrócić od 1.czerwca

Odpowiedz
Anna 18 kwietnia, 2021 - 12:26 pm

Piękne zdjęcia!

Odpowiedz
rudeiczarne 19 kwietnia, 2021 - 11:11 am

Dziękujemy! Maltańskie atrakcje przyjemnie się fotografuje!

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 19 kwietnia, 2021 - 8:11 am

Przepiękne miejsca – kusicie tą Maltą ….. Jak tylko się przeprowadzimy to zaczynamy wracać do normalności, czyli planowania jakichś podróży …..

Odpowiedz
rudeiczarne 19 kwietnia, 2021 - 11:10 am

Trzymamy mocno kciuki!

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 19 kwietnia, 2021 - 8:32 am

Ach ta Malta… Jak wszystkie wyspy kusi mnie ogromnie! A z Wami mogę się poczuć jakbym tam była 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 19 kwietnia, 2021 - 11:12 am

Bardzo nas to cieszy!

Odpowiedz
Patryk Zieliński 19 kwietnia, 2021 - 10:23 am

Super przewodnik dla tych, którzy chcą przylecieć na Maltę po raz pierwszy ale i także dla tych, którzy marzą o powrocie!

Odpowiedz
rudeiczarne 19 kwietnia, 2021 - 11:09 am

Mamy nadzieję, że Wy marzycie o powrocie, bo jeszcze sporo maltańskich atrakcji na Was czeka 🙂

Odpowiedz
Anana 20 kwietnia, 2021 - 9:28 am

W tym roku planuję wybrać się na Maltę na 2 tygodnie 🙂 Jeden tydzień chciałabym spędzić w miejscu gdzie znajdę ładna plażę i ciekawe knajpki a w drugi zwiedzać miasta. Może podpowiecie jakie to mogłoby być miasteczko ( z plażą)?

Odpowiedz
rudeiczarne 20 kwietnia, 2021 - 10:18 am

Zależy na jakiej plaży Ci zależy – czy musi być piaszczysta, czy wchodzi w grę także piaszczysta? Polecamy też rozdzielić sobie wyjazd na 2 wyspy i spędzić trochę czasu także na Gozo, które jest przecudne!

Odpowiedz
ANANA 23 kwietnia, 2021 - 8:53 am

Lubie i takie i takie. co polecasz?

Odpowiedz
Joanna 24 kwietnia, 2021 - 1:52 pm

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, powinniście napisać przewodnik:)

Odpowiedz
Darek 19 sierpnia, 2021 - 5:56 pm

We wrześniu lecimy po raz trzeci:)

Odpowiedz
rudeiczarne 24 sierpnia, 2021 - 12:43 pm

Wspaniale! 🙂 Udanych wakacji!

Odpowiedz
Daniel 24 kwietnia, 2023 - 5:04 am

Kopalnia informacji. Świetnie napisane i bardzo dobrze podzielone. Zajrzałem tu przypadkiem podczas mojej obecnej wizyty na Malcie. Jestem bardzo wdzięczny za wasz wysiłek w utworzenie tego bloga. Pomogliście mi zorganizować mój czas i pobyt tutaj. Dzięki wam jestem bardziej świadomy tego co zwiedzam. Dziękuję 🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 26 kwietnia, 2023 - 9:09 pm

Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że nasze maltańskie materiały służą Ci podczas zwiedzania Malty 🙂 Baw się dobrze!

Odpowiedz
Artur 23 października, 2021 - 5:25 pm

hej , wczoraj wróciłem z pięciodniowej wycieczki na Maltę , cudna pogoda , piękne miejsca , wracam w przyszłym roku eksplorować kolejne.

Odpowiedz
rudeiczarne 23 października, 2021 - 9:47 pm

Hej hej! Bardzo nas cieszy, że Ci się na Malcie spodobało 🙂 trzymamy kciuki za szybki powrót!

Odpowiedz
Piotr Perszowski 30 października, 2021 - 8:21 pm

Witam Serdecznie,
Bardzo ciekawie opowiadacie o Malcie. Wybieram się tam 11-tego listopada na tydzień. Wasza praca bardzo ułatwi mi zwiedzanie, a jeżeli tak jak opisujecie, Malta mnie zauroczy to będzie pretekst do powrotów.
Dziękuję Wam za te wspaniałe opisy i filmy.
Pozdrawiam,
Piotr Perszowski

Odpowiedz
Mateusz 7 listopada, 2021 - 8:45 am

Piękne i klimatyczne zdjęcia, użyteczne opisy!

Czy moglibyście polecić, gdzie warto wynająć hotel?
Zupełnie nie zależy nam na plażach, za to na urokliwych miejscach – czyli knajpki, miejsca do spacerowania gdzie najbardziej można poczuć maltański klimat.

Odpowiedz
Kinga 13 lutego, 2022 - 6:02 pm

Czytam i czytam i coraz bardziej przekonuje się, że chce tam być…ale jak w ciągu 4 dni zobaczyć to wszystko….Macie jakiś sprawdzony sposób na zwiedzanie w 4 dni, co byście polecali zobaczyć 🙂 a ja czytam dalej 🙂

Odpowiedz
Ada 27 lutego, 2023 - 6:17 pm

Też właśnie zaraz się wybieram i szukam inspiracji! Super zestawienienie, muszę dokładnie zweryfikować na co wystarczy mi czasu! ;)) Juz nie mogę się doczekać!

Odpowiedz
Wacąłw 28 grudnia, 2023 - 12:28 pm

Cześć, chciałem cokolwiek napisać ponieważ ostani komentarz był z kwietnia i abyście nie podupadli trochę na duchu w prowadzeniu bloga, że nikt go nie czyta. Co prawda nie byłem jeszcze na Malcie ale będę razem z małżonką i córka od 3 do 8 lutego 2024. Faktycznie państewko to wygląda w Waszych relacjach bardzo atrakcyjnie, zreszta jak większość południowych destynacji. będzie nam bardzo przyjemnie gościć w Waszym codziennym i pięknym zarazem świecie. Pytanie z mojej strony, ponieważ planujemy eksplorację dosyć różnorodną, jaką lokację wybrać na bazę wypadową? Aby była dosyć atrakcyjna, zarazem wygodna do zwiedzania i magiczna do przebywania i jej kontemplowania. Z pozdrowieniami z Podkarpacia z okolic Rzeszowa, Wacław

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 29 grudnia, 2023 - 10:20 am

Dziękujemy bardzo za miły komentarz 🙂 Jako bazę wypadową na Malcie, która będzie spokojna, a zarazem urokliwa i dobrze skomunikowana z innymi częściami Malty polecamy miejscowość Mellieha 🙂 Jest spokojnie, ale dużo bardzo dobrych knajpek, tradycyjne budownictwo, piękne widoki i dobra baza na zwiedzanie różnych zakątków Malty.
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.