malta-mapa-tlo

Malta Mapa – Wyspy Archipelagu Maltańskiego bez tajemnic

przez Rudeiczarne Travel Blog

Większość osób kojarzy Maltę z 3 wyspami – Maltą, Gozo i Comino. W rzeczywistości achipelag wysp maltańskich to aż 7 wysp, które warto poznać i nieco bliżej im się przyjrzeć. Mapa Malty może nie do końca pokazywać fakt, że Malta to kilka wysp, ale, gdy bliżej jej się przyjrzeć, Malta to cały archipelag na Morzu Śródziemnym.

malta-mapa

W tym wpisie przyjrzymy się mapie Malty, a także poznasz bliżej każdą z 7 wysp archipelagu maltańskiego. Prócz tego, jeśli będziesz szukał jeszcze dokładniejszych informacji na temat którejkolwiek z wysp maltańskich, linkujemy tutaj artykuły z dokładnym opisem każdej z wysp. Poznasz dzięki temu ich historię, tajemnice, ciekawostki i dowiesz się, dlaczego niektóre z nich nie są zamieszkane i pozostają tak tajemnicze, że mało kto o nich wie! Poznajmy bliżej maltańskie wyspy!

malta-mapa

Malta Mapa – gdzie znajduje się Malta?

Na mapie Malty poniżej znajdziesz całe państwo Malta i zaznaczone wszystkie wyspy wchodzące w skład archipelagu maltańskiego. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu zlokalizować każdą z wysp, którą opisujemy w dalszej części tego wpisu. 

Zobacz nasz przewodnik po Malcie – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Malta Mapa – Archipelag wysp maltańskich

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Malta to archipelag na Morzu Śródziemnym, który składa się z 7 wysp. W rzeczywistości, jedynie 3 spośród maltańskich wysp, są wyspami zamieszkanymi. Pozostałe 4 wyspy są niezamieszkane przez człowieka. Co nie znaczy jednak, że nie wiąże się z nimi ciekawa historia i tajemnice. Każda z maltańskich wysp warta jest uwagi i bliższego poznania. Przekonaj się sam, co kryje się na wszystkich wyspach archipelagu maltańskiego. Powyżej każdą z nich znajdziesz na mapie, dzięki czemu będziesz wiedział, gdzie znajduje się każda z wysp Malty.

malta-coral-lagoon

Jakie wyspy należą do Malty?

Malta to archipelag 7 wysp. Do archipelagu tego należą Malta, Gozo i Comino – jako wyspy zamieszkanie, ale także Cominotto, Filfla, Wyspa Św. Pawła (St Paul’s Island), Wyspa Manoela (Manoel Island) – wyspy niezamieszkane.  Poznajmy bliżej każdą z wysp maltańskich i przekonaj się, dlaczego warto się nimi zainteresować!

1. Malta – główna wyspa – wyspy Malty

Malta to państwo, ale także największa wyspa archipelagu maltańskiego. To tutaj znajduje się piękna stolica – Valletta oraz aglomeracja dookoła stolicy, w której żyje większość ludzi, a firmy mają swoje siedziby i toczy się tutaj większość życia tego maleńkiego państwa.

malta-mapa-valletta

Malta, choć malutka, ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. To nie tylko piękne plaże – piaszczyste i skaliste, ale także niezwykłe zabytki, przypominające o fascynującej historii tego kraju. To na głównej wyspie znaleźć możesz wspaniałą Vallettę, która jest muzeum pod gołym niebem. Stolica Malty to ponad 300 zabytków i miejsce w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To na Malcie znajduje się także przepiękna Mdina – dawna stolica Malty, w której kręcono słynne “Game of Thrones”, a także Birgu i Trójmiasto, gdzie zobaczyć można luksusowe jachty. Malta to także imponujące świątynie megalityczne, podziemne katakumby, piękne klify i wiele więcej. To na głównej wyspie możesz udać się do najbardziej zielonej części Malty – Buskett Garden, które są zielonymi płucami tego kraju, a także do słynnej wioski rybackiej Marsaxlokk, w której zobaczysz kolorowe Luzzu.

malta-mapa-luzzu

Niesamowite jest to, że gdziekolwiek nie ruszysz na Malcie, zawsze tego samego dnia będziesz mógł wrócić do miejsca swojego zamieszkania. Wszystko dzięki rozmiarowi tej wyspy. A z drugiej strony, pomimo jej rozmiaru, jest tutaj niezwykle różnorodnie i nie sposób się nudzić. W lecie temperatury utrudniają nieco zwiedzanie, więc większość czasu spędza się wtedy na plaży, a cała Malta wypalona jest słońcem. Brakuje wtedy nieco zieleni, gdyż wszystko jest żółte i brązowe. To zimą cała Malta nareszcie się zieleni, a cała roślinność kwitnie (Zobacz nasz wpis Malta pogoda).

Jak zorganizować swoją podróż na Maltę, by wszystko szło sprawnie i o czym należy pamiętać, wybierając się do tego kraju? Koniecznie sprawdź nasz wpis – Podróż na Maltę – wszystko co musisz wiedzieć o Malcie.

Jeśli chcesz przekonać się, dlaczego warto odwiedzić Maltę i co tutaj zobaczyć, zajrzyj do naszego wpisu Malta atrakcje – co zobaczyć na Malcie? Znajdziesz tam przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Malcie, które trzeba zobaczyć w czasie kilkudniowej wizycie na Malcie.

2. Gozo – druga co do wielkości wyspa Malty – Malta mapa

Wyspa Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego, zamieszkana, ale nie jest tak gęsto zaludniona jak niektóre rejony głównej wyspy – Malty. Gozo jest dużo spokojniejsze, sielankowe, dlatego też wielu Maltańczyków lubi tutaj spędzać swoje weekendy czy urlopy, mając gwarancję, że tutaj odpoczną w ciszy i spokoju. Gozo to nie tylko urocze, klimatyczne miasteczka, jak np. Victoria (Rabat), ale także piękna natura – np. Sanap Cliffs, Wied il Ghasri czy Wied il Mielah. Gozo jest dużo bardziej pagórkowate i pełne uroczych zakątków, w których łatwo się zakochać. Można tutaj także zobaczyć panwie solne, z których tradycyjnie, od lat produkuje się sól. Na Gozo znajdziesz także niesamowite świątynie megalityczne Ggantija Temples, które są starsze niż piramidy w Egipcie! Robią ogromne wrażenie.

co-zobaczyc-na-gozo

Wiele osób wybiera się na Gozo tylko na jednodniową wycieczkę, a to jest spory błąd. Na Gozo jest bowiem masa atrakcji i pięknych miejsc, którym warto poświęcić więcej czasu. Do tego na wyspie Gozo jest mnóstwo pięknych willi i tzw. farmhousów – domów z duszą przekształconych w apartamenty z dawnych farm i gospodarstw. Wiele z nich ma nawet prywatne baseny. Wspaniała oaza, w której można odpocząć jak nigdzie indziej. Dlatego też daj szansę Gozo i wybierz się tutaj przynajmniej na 2 dni, a najlepiej na 3-4.

Na Wyspę Gozo dostać się można promem z Malty, przeprawa promem trwa 20-30min. Na prom można wsiąść pieszo, ale także z własnym środkiem transportu. Promy pomiędzy Gozo a Maltą pływają całą dobę. Sprawdź koniecznie nasz wpis – Zwiedzanie Gozo – poradnik praktyczny o maltańskiej wyspie Gozo, w którym dowiesz się jak dostać się na Gozo i mnóstwo innych informacji praktycznych.

Jeśli chcesz poznać atrakcje Gozo, koniecznie zaglądnij do naszego wpisu – Co zobaczyć na Gozo – najpiękniejsze miejsca na Gozo. Na blogu znajdziesz także poradnik praktyczny – Zwiedzanie Gozo – poradnik praktyczny o maltańskiej wyspie Gozo.

Zobacz nasz film o Gozo!

3. Comino – magiczne Blue Lagoon i nie tylko – wyspy Malty

Wyspa Comino to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych destynacji na Malcie w sezonie turystycznym. Dzieje się tak oczywiście ze względu na słynne Blue Lagoon, czyli piękną Błękitną Lagunę. Kolory wody w Blue Lagoon aż rażą oczy i przypominają bardziej rajskie Karaiby czy Malediwy, co sprowadza tutaj rzesze turystów w lecie. Dlatego też niech nie zdziwi fakt, że w lecie ciężko tutaj o spokój, ciszę, a nawet o skrawek piasku. Tego rzeczywiście przy Blue Lagoon nie ma za wiele, a każdy centymetr piasku zajęty jest przez parasolki do wynajęcia. Comino zaś jest wyspą skalistą, więc i plaża przy Blue Lagoon to w większości właśnie skały.

malta-mapa

Ale wyspa Comino to nie tylko Blue Lagoon. Warto tutaj także wybrać się na wędrówkę, szczególnie w zimie, kiedy upał nie daje się tak bardzo we znaki. Wtedy zaś można zobaczyć piękną wieżę Santa Marija Tower – wieżę obserwacyjną z czasów Zakonu Maltańskiego. Tuż obok wieży znaleźć można dawny szpital, w którym izolowano osoby chore na cholerę. Warto się także wybrać na Santa Marija Battery, Santa Marija Bay oraz opuszczoną farmę świń.

Comino to w całości rezerwat przyrody, dlatego też zobaczyć tutaj można sporo ptaków czy kameleonów. Zabronione jest tutaj osiedlanie się, budowanie czy polowanie na ptaki. Dzisiaj wyspę Comino zamieszkują jedynie 2 osoby, a w przyszłości wyspa Comino stanie się wyspą niezamieszkaną.

wyspy-maltanskie

By dowiedzieć się, co warto zobaczyć na Comino, prócz słynnej Błękitnej Laguny, koniecznie sprawdź nasz wpis – Comino na Malcie – Blue Lagoon i inne atrakcje Comino.

Zobacz nasz vlog z Comino!

4. Cominotto – Malta Mapa wysp

Cominotto to maleńka, niezamieszkana wyspa pomiędzy Comino a Gozo. To właśnie pomiędzy Cominotto a Comino znajduje się słynna Blue Lagoon, do której w lecie ściągają rzesze turystów i miłośników morskich kąpieli. Do Cominotto można dopłynąć z Comino, a dorośli mogą nawet po prostu…przejść przez Lagunę po piaszczystym dnie morskim. Tak naprawdę w lecie Cominotto jest dość popularne wśród tych, którzy wolą uciec w nieco spokojniejsze miejsce, ale wciąż być przy Blue Lagoon.

cominotto-malta-mapa

Na Cominotto znaleźć można małą, kamienisto-piaszczystą plażę, która nie jest tak oblegana jak plaże na Comino. Niektórzy śmiałkowie wchodzą na szczyt Cominotto i skaczą z jego zbocza prosto do morza. Sami jednak nie polecamy, nie jest to zbyt bezpieczne, a ratownicy są po drugiej stronie laguny – na Comino.

malta-wyspy (1)

Wyspa Cominotto sąsiaduje z wyspą Comino. To pomiędzy nimi znajduje się słynne Blue Lagoon. Więcej o obu wyspach dowiesz się z wpisu – Comino na Malcie – Blue Lagoon i inne atrakcje Comino.

5. Wyspa Filfla – najbardziej tajemnicza wyspa Malty – Malta mapa

Wyspa Filfla to najbardziej na południe wysunięty teren Malty, a jednocześnie jeden z najbardziej tajemniczych zakątków tego państwa. Dlaczego? Na wyspie Filfla nie można postawić stopy, a nawet podpłynąć do niej bez zgody maltańskiego Ministerstwa Środowiska. Nazwa wyspy Filfla wzięła się z arabskiego…od Felfel czyli papryczki chilli. Historia wyspy jest niezwykle ciekawa, ale najciekawszy jest epizod brytyjski.

wyspa-filfla-na-malcie-17

Jak to się stało, że wyspa Filfla, za czasów brytyjskich zmniejszyła się…trzykrotnie? Otóż Malta przez wiele lat była kolonią brytyjską, tym samym stacjonowały tutaj także wojska brytyjskie. Czasem nawet nazywano Maltę brytyjskim lotniskowcem. Wojska brytyjskie wykorzystywały Filflę jako cel… Strzelali więc w Filflę, która systematycznie zmniejszała się i jej części lądowały w morzu. Po dziś dzień na dnie dookoła wyspy Filfla zobaczyć można potężne bomby i niewybuchy brytyjskie. Usunięcie ich z dna morskiego byłoby kosztownym przedsięwzięciem, a do tego są naturalną ochroną dla tych, którzy Filflę zamieszkują i lepiej im bez ludzi.

Mowa o endemicznych jaszczurkach, nazywanych także Filfla, które na całym świecie żyją jedynie tutaj, na malutkiej wyspie Filfla na Malcie. Dlatego też na wyspę wstęp mają wyłącznie badacze, którzy uzyskają wcześniej zgodę Ministerstwa Środowiska.

Najbardziej tajemniczą wyspę archipelagu maltańskiego poznasz bliżej dzięki lekturze naszego wpisu – Wyspa Filfla na Malcie – Jak Brytyjczycy zmniejszyli maltańską wyspę?

6. Wyspa św. Pawła – St Paul’s Island – Malta Mapa

Wyspa Św. Pawła na Malcie jest nierozerwalnie związana z początkami chrześnijaństwa na Malcie. St Paul’s Island jest niezamieszkana od II wojny światowej i rzadko można tutaj zobaczyć człowieka. W zasadzie jedyną możliwością dostania się na wyspę jest dopłynięcie – samodzielnie lub łódką, kajakiem.

malta-wyspy

To właśnie o tą wyspę miał rozbić się statek, którym zmierzał do Rzymu św. Paweł wieki temu. To od tego wydarzenia, wyspa ta wzięła swoje imię. W Dziejach Apostolskich św. Paweł opisał swoje przybycie na Malcie i Maltańczyków, jako bardzo życzliwy naród. Ponoć w czasie rozpalania ognia miał ugryźć go jadowity wąż, jednak…nic się mu nie stało. Mieszkańcy mieli to wtedy za cud, a św. Pawła za wyjątkowego człowieka. Dalej zaś uzdrowić miał ojca rzymskiego wodza – Publiusza, co ponownie uznane było za cud. Tak też Malta przeszła na chrześcijaństwo, a Publiusz stał się pierwszym biskupem Malty.

Na Wyspie Św. Pawła zobaczyć można dzisiaj pomnik św. Pawła, który postawiony został tutaj jeszcze w XIX wieku. Dzisiaj, prócz ruin dawnego gospodarstwa i wieży obserwacyjnej, na wieży nie ma zabudowań. Na wprost Wyspy św. Pawła znaleźć można uroczą, kameralną plażę skalistą, na której trudno spotkać tłumy. Zimą zaś okolica Wyspy Św. Pawła to doskonałe miejsce na trekking pośród zieleni.

By dowiedzieć się więcej na temat Wyspy św. Pawła, zajrzyj do naszego wpisu – Wyspa Św. Pawła na Malcie – Chrześcijaństwo na Malcie i jego początki. 

7. Wyspa Manoela – Manoel Island – Wyspy maltańskie

Wiele osób zastanawia się, skąd najlepiej jest obserwować i fotografować Vallettę. Stolica Malty przepięknie wygląda ze Sliemy, ale najpiękniejszy widok na Vallettę jest z Wyspy Manoela w Gzirze. Na wyspę nie trzeba płynąć, jest bowiem połączona mostem z lądem, bez problemu więc można na nią wejść. Już wchodząc na Wyspę Manoela można być zaskoczonym, bowiem znaleźć tutaj można uroczą wioskę kaczek. Urocze drewniane budyneczki z typowo maltańskimi symbolami, w której żyją nie tylko kaczki, ale także króliki, chomiki, koty, ptaki, kury i inne zwierzęta. Utrzymywane są one dzięki wolnym datkom wrzucanym do skrzynek powieszonych na ogrodzeniu.

wyspa-manoela

Warto jednak przejść całą Wyspę Manoela i dotrzeć na jej koniec. To właśnie stąd można zobaczyć bajeczny widok na Vallettę. Dla spragnionych kąpieli, znaleźć tu można także skalistą plażę, na której ciężko o tłumy. A dla miłośników historii – perełka – wyjątkowy Fort Manoela, pochodzący jeszcze z czasów Zakonu Maltańskiego. Niestety Fort do dzisiaj jest poddawany renowacji, dlatego nie można tam wejść, z wyjątkiem dni otwartych. Warto więc sprawdzać na stronie Fortu Manoel, czy akurat nie trafisz na dzień otwarty. Wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem jest wtedy darmowe.

Tuż obok Fortu, po drugiej stronie zobaczyć można także ruiny dawnego Lazzaretto – szpitala, w którym poddawano izolacji ludzi w czasie plag i epidemii. Szpital jest dzisiaj w opłakanym stanie, ale istnieją plany jego remontu, gdy tylko zakończy się renowacja Fortu Manoela. Historia Wyspy Manoela jest niezwykle ciekawa i można znaleźć wiele odniesień do dzisiejszych czasów, dlatego warto ją bliżej poznać.

Wyspę Manoela, czyli Manoel Island poznasz czytając nasz wpis – Wyspa Manoela na Malcie – Najpiękniejszy widok na Vallettę.

Wyspy Maltańskie – Malta Mapa

Mamy nadzieję, że ten tekst jedynie rozbudził Twoją ciekawość odnośnie wysp maltańskich, a mapa Malty nie będzie już dla Ciebie tajemnicą, bo bez problemu będziesz w stanie zlokalizować wszystkie wyspy archipelagu maltańskiego. Do tego liczymy na to, ze będziesz pamiętać, że Malta to tak naprawdę 7 wysp. Wielu osobom wydaje się bowiem, że Malta to 3, a nie 7 wysp. Wiąże się to z faktem, że jedynie 3 spośród 7 wysp, są zamieszkane. Jak jednak widzisz, z każdą z wysp maltańskich wiąże się jakaś ciekawostka i historia, a nawet tajemnice. Co prawda nie jesteś w stanie dostać się na każdą z nich (jak np. Filfla), ale wędrując i podróżując dookoła Malty na pewno nie raz zobaczysz każdą z tych wysp, choćby z oddali.

malta-mapa

Jeśli szukasz więcej informacji na temat Malty, pamiętaj, że na naszym blogu znajdziesz mnóstwo maltańskich wpisów. Dzięki znajomości Mapy Malty, będziesz w stanie bez problemu zlokalizować miejsca i wyspy opisane przez nas tutaj. Malta to niezwykły kraj, który warto odkryć!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

20 komentarzy

Gosia z polkanamalcie.pl 24 kwietnia, 2021 - 9:59 am

Wszystkie wyspy maltańskiego archipelagu są ciekawe i na swój sposób piękne! Dobrze, że powstają takie wpisy, bo dzięki temu więcej osób może się o nich dowiedzieć ? Pozdrawiam i do zobaczenia na wyspach!

Odpowiedz
rudeiczarne 24 kwietnia, 2021 - 10:21 am

Dzięki wielkie! 🙂 Dziwi nas ciągle powszechne przekonanie turystów, że Malta to 3 wyspy, dlatego opisaliśmy dokładnie każdą z nich, żeby nie było już żadnych wątpliwości 🙂
Do zobaczenia!

Odpowiedz
blogierka 24 kwietnia, 2021 - 10:43 pm

A Wy mieszkacie na głównej wyspie?

Odpowiedz
rudeiczarne 25 kwietnia, 2021 - 8:36 am

Tak, my mieszkamy na głównej wyspie, w aglomeracji dookoła Valletty 🙂

Odpowiedz
Gosia-Voyagerka 25 kwietnia, 2021 - 9:45 am

Najbardziej mylące jest to, że główna wyspa nazwa się Malta, tak jak i cały archipelag. Kiedyś myślałam, że jest tylko Malta-Malta, potem dowiedziałam się o Gozo i Comino, a na sam koniec o reszcie malutkich wysp. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 kwietnia, 2021 - 9:14 am

To prawda, jest to często mylące 🙂 Ale mamy nadzieję, że ten wpis rozwieje wątpliwości 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 26 kwietnia, 2021 - 8:00 am

Malta jest piękna, a Wasz wpis to tylko potwierdza.
Przydatny artykuł 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 kwietnia, 2021 - 9:14 am

Bardzo nas to cieszy 🙂 I liczymy na to, że wrócisz na Maltę 🙂

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 26 kwietnia, 2021 - 9:26 am

Ale fajny wpis! Idealny dla mnie bo na wyspie jeszcze nie byłam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 kwietnia, 2021 - 7:52 pm

A tutaj czeka ich na Ciebie aż 7! 🙂

Odpowiedz
Izabela Agnieszka B 27 kwietnia, 2021 - 10:21 pm

Znam tylko trzy pierwsze i wygląda na to, że muszę tam trzeci raz pojechać. W każdej chwili bym to zrobiła, bo bardzo dobrze wspominam wcześniejsze wyjazdy. Dziękuję za obszerny i pouczający wpis.

Odpowiedz
rudeiczarne 28 kwietnia, 2021 - 10:11 am

Na Maltę zawsze dobrze jest wracać, powodów do re-wizyty znajdziemy znacznie więcej 🙂 Podrawiamy słonecznie z Malty!

Odpowiedz
Patryk Zieliński 26 kwietnia, 2021 - 11:08 am

Mega obszerny przewodnik a takie lubię, Malta czeka na nasz powrót 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 kwietnia, 2021 - 7:53 pm

Na Maltę zawsze jest po co wracać! 🙂

Odpowiedz
LiliEss 27 kwietnia, 2021 - 7:39 am

Kojarzę Maltę z waszego Instagrama .. pięknie tak macie na tej Malcie. Kiedyś napewno odwiedzę te wszystkie polecane przez Was miejsca. Można się zakochać

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2021 - 8:49 am

Bardzo nam miło, dziękujemy 🙂 Na Malcie zdecydowanie jest co robić i podziwiać 🙂

Odpowiedz
Hania z Na Atlantydę 3 maja, 2021 - 8:19 am

Bardzo przydatny wpis 🙂 Chętnie będę podsyłać znajomym wybierającym się do tego kraju 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 12 maja, 2021 - 11:05 am

Bardzo dziękujemy )

Odpowiedz
Krzysztof 3 maja, 2021 - 12:52 pm

Świetnie przedstawione informacje praktyczne. Zapisałem sobie do PDF-a. Przyda mi się na planowaną podróż na Maltę. Bardzo chcę objechać jak najwięcej samochodem. Pozdrowienia!

Odpowiedz
rudeiczarne 12 maja, 2021 - 11:06 am

To na pewno będzie wyjątkowa podróż 🙂 Pozdrawiamy i szerokiej drogi!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej