plaze-na-malcie-tlo

Najpiękniejsze plaże na Malcie – lista plaż piaszczystych i skalistych Malty

przez Rudeiczarne Travel Blog

Niemal każdy kto przybywa na Maltę, szczególnie w lecie, szuka najpiękniejszych plaż, na których może odpocząć, zażyć kąpieli morskiej, podziwiać piękne widoki. Nic dziwnego, śródziemnomorskie wyspy, palące słońce, południowe nastawienie do życia i typowo wakacyjny klimat sprzyjają kąpielom morskim! Malta jest przede wszystkim krajem o wybrzeżu skalistym, tak też przeważają tutaj plaże skaliste. Mamy jednak świadomość, że wielu z Was preferuje plaże piaszczyste – bez obaw, tych na Malcie także nie brakuje! Poznaj najpiękniejsze plaże na Malcie!

plaze-na-malcie-malta-plaze

Plaże na Malcie – gdzie wybrać się na kąpiele na Malcie?

Poniżej znajdziesz listę najpiękniejszych plaż – piaszczystych i skalistych – na Malcie. Plaże na Gozo znajdziesz w osobnym wpisie o plażach na Gozo i Comino, jako że są to osobne wyspy. Tutaj znajdziesz plaże na głównej wyspie wraz z naszym krótkim opisem, informacjami, czy znajdziesz tam infrastrukturę gastronomiczną, czy dojedziesz tam autobusem, czy jest, gdzie zaparkować oraz dokładną lokalizację plaży. Poznajmy najpiękniejsze plaże na Malcie!

Wpis ten jest fragmentem naszych maltańskich e-booków, które już są w sprzedaży. Jeśli więc wybierasz się na Maltę, zastanawiasz się nad kierunkiem wakacyjnym, ale także być może byłeś już na Malcie, ale chcesz dowiedzieć się o niej więcej – jesteśmy pewni, że nasze maltańskie e-booki będą dla Ciebie ogromną pomocą. A tutaj, dzięki temu wpisowi, możesz mieć jego namiastkę. Więcej ciekawych i niesamowitych miejsc i opowieści o Malcie – już niebawem w naszym e-booku! Tymczasem ruszamy wspólnie w podróż szlakiem najpiękniejszych plaż na Malcie! 

plaze-na-malcie

Malta plaże – Mapa

Plaże na Malcie – plaże piaszczyste

Golden Bay – plaże na Malcie

Duża i szeroka plaża piaszczysta na zachodnim wybrzeżu Malty z górującym nad nią hotelem Radisson Blu. Plaża jest naprawdę sporych rozmiarów, dzięki czemu może pomieścić wielu plażowiczów. Nad plażą znajduje się spory parking dla samochodów i skuterów, food trucki z napojami i przekąskami oraz toalety publiczne. Na samej plaży znajdziesz zaś restaurację i bar, gdzie możesz zamówić jedzenie lub napoje. Możesz tu także wypożyczyć kajaki, a także leżak i parasol. Na plaży znajduje się także boisko do siatkówki plażowej. W lecie Golden Bay jest bardzo oblegana! Jak dla nas plaża bardzo ładna, choć niezmiennie boli nas wielki hotel, który troszkę jednak psuje widok.

plaże-na-malcie

Jeżeli wybierasz się tutaj w sezonie to zaplanuj wizytę w tygodniu. Na plaży będzie i tak sporo ludzi, ale na pewno nie tyle co w weekend, bo jest to jednak z ulubionych plaż wśród Maltańczyków. Uwaga – parkuj tylko na wyznaczonych do tego miejscach! Policja często wystawia mandaty, jeśli zobaczy auto zaparkowane „na dziko”! Do plaży bez problemu dojedziesz autobusem.

golden-bay-malta

Għajn Tuffieħa (Riviera Bay) – najpiękniejsza plaża piaszczysta na Malcie

Zdecydowanie najpiękniejsza (naszym zdaniem) plaża piaszczysta na Malcie, choć nieco mniejsza od Golden Bay. Għajn Tuffieħa to zatoka sąsiadująca z Golden Bay. Przedzielone są cyplem z wieżą obserwacyjną. Bez problemu możesz przejść pieszo między jedną a drugą plażą. By zejść na Għajn Tuffieħa Bay, musisz pokonać długie schody w dół, po których później musisz wrócić na górę. Plaża zachwyca złotym piaskiem i lazurową wodą w połączeniu z malowniczymi wzgórzami dookoła.

plaze-na-malcie

Dookoła plaży nie ma zabudowań prócz ruin na wzgórzu i kameralnej i bardzo klimatycznej restauracji Singita na samej plaży. W lecie od czasu do czasu odbywają się tutaj fantastyczne koncerty akustyczne. W restauracji znajdziesz ogólnodostępne toalety i prysznice, możesz tutaj zjeść lub się napić. To zdecydowanie jedna z naszych ulubionych restauracji na Malcie – tutejszy wyjątkowy klimat i widok, mnóstwo detali w stylu BOHO, pyszne jedzenie i drinki, a do tego sporo detali promujących ekologię! Koniecznie się wybierz!

Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasol. Na tutejszym parkingu znajdziesz malutką kawiarnię. Plaża jest w zimie rajem dla miłośników surfingu (na miejscu można wypożyczyć deskę), a w lecie uwielbiana jest przez Maltańczyków i turystów. Dojedziesz tutaj bez problemu autobusem, w drodze powrotnej może być jednak zatłoczony! Warto zostać tutaj na zachód słońca!

plaze-malty

Na samym końcu plaży, za skałkami po lewej stronie, stojąc przodem do morza, znajdziesz malutką plażę nudystów.

Ġnejna Bay – plaże piaszczyste Malty

Na południe od Għajn Tuffieħa, za cypelkiem i skalistymi plażami, znajdziesz kolejną uroczą piaszczystą plażę, do której turyści docierają znacznie rzadziej. Spotkasz tutaj głównie lokalsów, maltańskie rodziny z dziećmi. Niestety nie dojeżdża tutaj autobus, co jest głównym powodem braku turystów. Można jednak przespacerować się wzgórzami od Għajn Tuffieħa udeptaną ścieżką, zajmie Ci to ok. 20–30 minut. Ġnejna Bay jest zatoką z plażą o złotym piasku, ale znajdziesz też tutaj skaliste wybrzeże idealne na snorkeling. Po jej lewej stronie zobaczysz wykute w skale domki rybaków, w których maltańskie rodziny trzymają swoje łódki. Niektóre z nich są także ich „kwaterami” przy plaży. Mają tam grille, krzesełka i swój skrawek morza. Całość z oddali może wyglądać nieciekawie, z bliska robi wrażenie malutkiej, wykutej w skale wioski.

gnejna-bay-malta

Przy plaży znajduje się spory parking, budki z napojami i fast foodem i lodami. Musisz dojechać tutaj swoim środkiem lokomocji, autobusy nie dojeżdżają na Gnejna Bay. To popularne miejsce wśród Maltańczyków.

plaze-na-malcie

Qarabba Bay – plaże na Malcie z dala od tłumów

Mała zatoczka pomiędzy Ghajn Tuffieha Bay i Gnejna Bay wzięła swoją nazwę od cypelka nad Ghajn Tuffieha. Jest to malutka, piaszczysta plaża, która należy raczej do tych trudno dostępnych. Prowadzi do niej ścieżka, musisz jednak bardzo uważać schodząc w dół. Nigdy nie spotkasz tutaj tłumów, dzięki czemu plaża jest bardzo kameralna, a lazurowa woda kusi i zachęca do kąpieli.

qarabba-bay-malta

Nie ma tutaj kompletnie żadnej infrastruktury, dojście do najbliższej knajpki czy sklepu zajmuje sporo czasu, więc przyjdź zabezpieczony. Pamiętaj także, by plażę opuścić przed zmrokiem – po zmroku powrót może być niebezpieczny. Na plaży znajdziesz naturalną glinkę, możesz więc zrobić sobie naturalne spa. Najbliższy autobus dojeżdża do Għajn Tuffieħa, stamtąd czeka Cię ok. 25–30 minut pieszo. Auto możesz zostawić na parkingu nad Għajn Tuffieħa. Na samej plaży nie znajdziesz infrastruktury, znajdziesz ją jednak na Għajn Tuffieħa, skąd czeka Cię spacer.

Għadira  Bay – plaże na Malcie z dziećmi

Għadira Bay znajduje się na wschodnim wybrzeżu północnej Malty, w miejscowości Mellieha. Jest to największa plaża piaszczysta Malty i co roku w lecie ściąga tutaj masa ludzi – zarówno mieszkańców Malty, jak i turystów. Niestety nie zachwyca złotym piaskiem jak poprzednie plaże i położona jest tuż przy drodze. Jest to plaża idealna dla rodzin z dziećmi, gdyż bardzo długo jest tutaj płytko, dzięki czemu jest bardzo bezpiecznie. W lecie zatoka pełna jest łódek, które jednak nie mogą wpływać do kąpieliska. W sezonie rozkładane są specjalne nadmuchiwane trampoliny i zjeżdżalnie dla dzieci.

ghadira-bay-plaze-na-malcie

Zaparkować możesz przy drodze na wyznaczonych do tego miejscach. Uwaga, warto przyjechać wcześniej, miejsca rozchodzą się jak świeże bułeczki. Bez problemu dojedziesz też autobusem. Przy plaży znajdziesz budki z fast foodem, napojami, restauracje, a także wypożyczalnie sprzętów wodnych czy leżaków i parasoli. Na prawo od Għadira Bay znajdziesz biuro zajmujące się atrakcjami wodnymi – m.in. wypożyczalnię skuterów wodnych, parasailing, latające kanapy czy banany. Jeśli lubisz sporty wodne, Ghadira Bay jest świetnym miejscem na spróbowanie czegoś nowego.

plaze-na-malcie

Będąc przy Ghadira Bay możesz skorzystać z różnego rodzaju sportów wodnych! Znajdziesz tutaj bowiem firmę Oh Yeah Malta, która oferuje m.in. wynajem skuterów wodnych, kajaki, parasailing, latającą kanapę i wiele więcej. Osobiście korzystaliśmy kilkukrotnie z ich atrakcji i przyznać musimy, że to świetne urozmaicenie na wakacjach i mnóstwo zabawy. Jeśli szukasz czegoś innego, odrobiny szaleństwa i adrenaliny, na pewno warto skorzystać!

Paradise Bay – plaże na Malcie

Na samej północy Malty, nieopodal Cirkewwa, znajdziesz Paradise Bay – małą plażę piaszczystą malowniczo otoczoną majestatycznymi skałami. Piasek jest tutaj złotawy, niekiedy zmieszany z małymi kamieniami. Z roku na rok plaża robi się coraz popularniejsza, a że nie należy do największych, warto tutaj wybrać się w miarę wcześnie, by swobodnie rozłożyć się bezpośrednio nad morzem. W razie gdyby brakowało miejsc, jest tutaj zbudowany betonowy taras, na którym można wynająć leżaki i parasole.

malta-paradise-bay

Nad plażą znajduje się spory parking, tutaj także znajdziesz przystanek autobusowy. Autobus jednak nie jeździ w to miejsce aż tak często jak możnaby się tego spodziewać. W razie czego do przystanków w Cirkewwa nieopodal terminalu promów masz 15 minut pieszo, bez cienia. Do plaży schodzisz po schodkach w dół. Bezpośrednio przy plaży są toalety, restauracja i bar, w którym możesz kupić napoje lub coś do jedzenia. Na miejscu w lecie można także wynająć kajaki.

Armier Bay i Little Armier – plaże na Malcie lubiane przez tubylców

Jedna z tych plaż, do których totalnie nie docierają turyści. Armier Beach leży w zatoce Armier Bay, na północy Malty, nieopodal L’ahrax i Coral Lagoon. Nie docierają tutaj autobusy – najbliżej nieopodal Red Tower w Mellieha, dlatego przybycie tutaj wymaga własnego środka transportu. Przy plaży znajduje się malutki parking.

plaze-malty

Jest to malutka plaża piaszczysta, uwielbiana przez Maltańczyków, którzy uciekają przed turystycznym zgiełkiem i chcą spędzić czas w towarzystwie swoich rodzin. Zachęca do tego piękna lazurowa woda. Dookoła plaży znajdziesz kilka barów i knajpek, w których możesz zjeść i napić się w razie pragnienia. Popołudniami zobaczysz tutaj maltańskie rodziny palące grilla. Nie uświadczysz tutaj żadnych hoteli ani infrastruktury turystycznej. Dojazd do Armier jest gorszej jakości drogą, ale na pewno dasz sobie radę.

Tuż obok Armier Beach znajdziesz Little Armier Beach, mniejszą plażę piaszczystą, do której także nie docierają turyści. Otoczona jest malutkimi domkami działkowymi, do których Maltańczycy przyjeżdżają odpocząć od całego turystycznego zgiełku. Tutaj mogą się zaszyć w swoim towarzystwie, zapalić grilla, odpocząć, choć na pewno nie w ciszy, bo Maltańczycy do cichych nie należą.

armier-beach-malta

Malutka plaża piaszczysta Little Armier również zachwyca lazurową wodą i jasnym piaskiem, niekiedy mogą zdarzyć się wodorosty. Przy plaży znajdziesz bar, serwujący głównie fast food i napoje. Do Little Armier prowadzi nieasfaltowa droga, którą pokonasz bez problemu samochodem. Nie dojeżdża tutaj autobus.

White Tower Beach – plaże na Malcie

Malutka plaża piaszczysto-skalista, która jest popularna przede wszystkim wśród lokalsów. Swoją nazwę wzięła od wieży obserwacyjnej z czasów Zakonu Maltańskiego, która góruje nad plażą, na tutejszych skałkach. Teren dookoła samej wieży jest chroniony ze względu na tutejszą faunę i florę. Plaża jest jednak urocza – drobny piaseczek niekiedy przykrywany jest przez trawy morskie, ale bez obaw, to sama natura.

plaze-malty

Dookoła zaś samej plaży Maltańczycy mają swoje domki działkowe, do których z przyjemnością uciekają od turystycznego zgiełku, bo turystów tutaj bardzo ciężko zaznać. Tak więc mają plażę dla siebie, a do tego palą grille i ucztują na tarasach swoich malutkich domków, w których przeważają białe budynki z niebieskimi drzwiami. Można się tutaj poczuć troszkę jak w greckiej wiosce rybackiej. Plaża ta jest rzut beretem od Little Armier i Armier Beach, więc jeśli jesteś już w okolicy, wpadnij też tutaj.

Selmun Bay – psia plaża na Malcie

Jedna z naszych ulubionych plaż piaszczystych na Malcie. Jest niezwykle kameralna i dzika, z racji tego, że nie dojeżdżają tutaj autobusy ani wiele samochodów. Droga do Selmun Bay jest bardzo wąska i mimo że jest dwukierunkowa są momenty, że dwa auta nie mieszczą się równolegle, by się wyminąć trzeba wycofać się do miejsca, gdzie jest szerzej. Zdecydowanie polecamy tutaj przyjechać skuterem lub zostawić auto pod Selmun Palace i przejść się na nogach (ok. 20 minut pieszo). Selmun Bay to tzw. Psia plaża, gdyż jest tutaj dozwolone plażowanie ze swoimi pupilami, a tych nie brakuje. Uwielbiamy się z nimi bawić, a tutaj są w swoim żywiole.

selmun-bay-malta

Jest to plaża piaszczysto-kamienista – w zależności od tego, czy morze w czasie sztormu wyrzuci na brzeg dużo kamieni. Czasem mogą zdarzyć się także wodorosty, szczególnie gdy morze jest bardziej wzburzone. Selmun Bay otoczona jest pięknymi wzgórzami, odizolowana od cywilizacji, dzięki czemu jest tutaj bardzo spokojnie i cicho. Nie ma też żadnej infrastruktury – sklepów, barów, restauracji, toalet. Tak więc, wybierając się tutaj, koniecznie weź ze sobą wodę i coś do jedzenia.

St. George’s Bay – plaża na Malcie, na której nie odpoczniesz

Bardzo ładna plaża piaszczysta w St. Julian’s w aglomeracji dookoła Valletty, której niestety dużym problemem jest lokalizacja. Cóż, położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy rozrywkowej – Paceville, pełnej klubów i barów, niestety nie pomaga. Plaża jest piaszczysta, piasek jest tutaj nieco ciemniejszy, nie jest to złoty ani biały piasek, więc nie jest tak widowiskowa jak np. Golden Bay. Jednak woda jest piękna, lazurowa. W lecie niestety z racji sąsiedztwa klubów, do wczesnych godzin porannych spotkasz tutaj imprezowiczów, którzy nie zawsze są w stanie po sobie posprzątać. To jest sporym minusem plaży, która ma ogromny, wciąż niewykorzystany, potencjał. Jeśli jesteś w pobliżu – ok, ale jeśli masz tutaj specjalnie jechać, raczej byśmy sobie to darowali.

plaze-malty

Auto możesz zostawić na miejscach parkingowych wzdłuż drogi za plażą, dojedziesz tu także autobusem. Dookoła plaży jest masa barów, restauracji, sklepiki, więc infrastruktury nie brakuje. Aktualnie nie ma możliwości wypożyczenia tu leżaków ani parasoli, prócz skrawka plaży wydzielonej na hotelowy lounge bar. W lecie można tutaj często wypożyczyć kajaki i wybrać się na wycieczkę.

Balluta Bay

Malutka plaża piaszczysta w sercu St. Julian’s w pięknej zatoce Balluta Bay została utworzona sztucznie. Nawieziono tutaj piasek i stworzono plażę, za którą przepadają mieszkańcy Malty, którzy nie mają czasu lub ochoty jechać gdzieś dalej w poszukiwaniu piasku. Plaża jest rzeczywiście malutka, więc nie ma tutaj za wiele miejsca żeby się rozłożyć. Na ten moment nie ma możliwości wypożyczenia leżaków ani parasolek. Po lewej stronie znajdziesz basen odkryty, w którym możesz podziwiać trenujących waterpolo – sport narodowy Malty. Dookoła plaży znajdziesz mnóstwo knajpek, barów i kawiarni.

balluta-bay

Auto możesz zaparkować powyżej Balluta Bay wzdłuż drogi, ale ilość miejsc jest tutaj bardzo ograniczona. Najlepiej porzucić je nieco dalej i przespacerować się tutaj np. nadmorską promenadą. Bez problemu dojedziesz tutaj autobusem. Publicznę toaletę znajdziesz ok. 50 metrów od plaży.

Pretty Bay – piękna plaża na Malcie, ale czy na pewno?

Plaża, która w swojej nazwie ma określenie „śliczna”, a w nas wywołuje mieszane uczucia. Sama plaża, która znajduje się w miejscowości Birzebugga jest urocza – biały piaseczek, palmy, dookoła urocze maltańskie kamieniczki w różnych kolorach, lazurowa woda. Problemem jest jednak… widok, który rzadko ukazują foldery reklamowe. A niestety psuje on bardzo wiele. Z plaży bowiem masz bezpośredni widok na Malta Freeport, czyli międzynarodowy port morski z gigantycznymi kontenerami, statkami transportowymi. I ten widok sprawia, że Pretty Bay przestaje być już taka „pretty”. Choć zaskakujące, że w takim miejscu woda wciąż jest tak lazurowa.

malta-pretty-bay

Przy plaży możesz zaparkować auto w wyznaczonych miejscach wzdłuż drogi. Możesz tu także bez problemu dojechać autobusem. Dookoła plaży znajdziesz liczne bary i restauracje, lodziarnie, sklepiki, więc infrastruktury tutaj nie brakuje. Plaża nie jest oblegana przez turystów, jednak przepadają za nią maltańskie rodziny z dziećmi.   

pretty-bay-malta

Plaże na Malcie – plaże skaliste

St. Peter’s Pool

Nie przesadzimy mówiąc, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza wśród turystów i tutejszej młodzieży plaża skalista. Wszystko za sprawą pięknych skał i zatoczki, do której uwielbiają skakać miłośnicy wodnego szaleństwa. Można tutaj bowiem skakać z kilku metrów prosto do lazurowej wody. Jest to plaża skalista, nie nadaje się dla osób, które nie czują się komfortowo w głębokiej wodzie – niestety nie ma możliwości dotkąć dna. Przepiękne, majestatyczne skały, które otaczają plażę, w połączeniu z lazurową wodą robią ogromne wrażenie. W sezonie zazwyczaj codziennie możesz tutaj spotkać starszego Maltańczyka – Carmelo, który przyjeżdża ze swoim psem i razem skaczą symultanicznie ze skałek do wody. Dzisiaj ma już drugiego psa – Tinę, wcześniej wielką sławę zyskała jego Titti.

st-peters-pool

Najbliższy autobus dojeżdża do Marsaxlokk, pod samą plażę musisz dojść pieszo. Zajmie Ci to ok. 30 minut z Marsaxlokk, bez cienia. Przy plaży jest malutki parking, gdzie możesz zostawić swój samochód. W lecie na tym parkingu stoi często food truck, w którym możesz zakupić napoje lub przekąski. Nad samą plażą po drugiej stronie jest także malutki bar z przyjemnym widokiem. Nie ma tutaj toalet, nie ma możliwości wypożyczenia leżaków ani parasoli.

Kalanka Bay – plaże na Malcie z dala od turystów

Kawałeczek dalej od St. Peter’s Pool znajdziesz uroczą plażę skalistą Kalanka Bay. Tutaj praktycznie nie docierają turyści, gdyż pieszo czeka Cię znacznie dłuższy marsz w upale niż do poprzedniej plaży. Kalanka Cave jest lubiana przez mieszkańców Malty, jest to również jedna z naszych ulubionych plaż skalistych na Malcie. Jest znacznie większa od St. Peter’s Pool, dzięki czemu nawet przy większej ilości plażowiczów, nie czuć tutaj tłumów, które mogą rozłożyć się na dużej przestrzeni.

kalanka-malta

Nie ma tutaj żadnego sklepu, restauracji, toalet, musisz zabrać ze sobą prowiant i dużo wody. Nad plażą znajdziesz malutki parking, gdzie możesz zostawić swoje auto. Zdecydowanie plaża ta nie nadaje się dla osób, które potrzebują czuć dno – jest tutaj od razu głęboko. Zejście do wody po skałkach, skacząc lub po metalowych drabinkach. W oddali zobaczysz latarnię morską Delimara.

Kalanka Sea Cave – plaże na Malcie idealne na snorkeling

Kolejna uwielbiana przez nas plaża skalista, nieopodal Marsaxlokk, do której nie docierają turyści. Zrobiono tutaj niedawno nową asfaltową drogę, więc dojazd jest nieco łatwiejszy, ale w dalszym ciągu nie docierają tutaj autobusy. Dzięki temu jest tutaj kameralnie i spokojnie. Kalanka Sea Cave wzięła swoją nazwę od pięknych formacji skalnych, które otaczają plażę, sprawiając wrażenie, że jesteś niejako w jaskini. Niedawno skały te zostały zabezpieczone i przestrzeń bezpośrednio pod nimi odgrodzona, gdyż wapień mocno się sypał i stwarzał zagrożenie.

kalanka-sea-cave

Zejście jest tutaj po drabince lub po skałkach bezpośrednio do głębokiej wody, tak też plaża ta nie nadaje się dla osób, które boją się głębokości. Przepiękne dno morskie zachęca do eksplorowania z maską i rurką, kilka razy udało nam się spotkać Flying Fish, ośmiornice, rozgwiazdy. W lecie organizowane są tutaj niekiedy wycieczki na SUP-ie po okolicznych jaskiniach. Nad plażą można zaparkować auto wzdłuż drogi, do plaży prowadzą schodki w dół. Nie ma tutaj żadnej infrastruktury, także weź ze sobą wodę i przekąski.

Fomm ir-Riħ – cudowna plaża na zachód słońca

Jedna z naszych ulubionych, bardzo kameralnych plaż, do której mało kto dociera. Ma też ukryty skarb – naturalną glinkę, którą nazywamy naturalnym spa. Znajdziesz jej tutaj pod dostatkiem – nasmaruj nią swoje ciało! Fomm ir Rih to plaża kamienisto-skalista, do której nie dojeżdżają autobusy. Najbliżej dojedziesz do miejscowości Bahrija i dalej musisz iść pieszo znaczny kawałek, który w upalny dzień będzie męczący, tym bardziej, że w drodze powrotnej czeka Cię podejście pod górę. Przy Fomm ir Rih masz malutki parking, na którym możesz zostawić swoje auto. Dalej zaś schodzisz ścieżką po skałkach w dół aż dotrzesz na malutką plażę kamienistą pomiędzy skałami, mając obok siebie niesamowite klify. Przepiękne miejsce na podziwianie także zachodów słońca.

plaze-na-malcie

Fomm ir-Riħ swego czasu było zamknięte, ze względu na problemy własnościowe. W rzeczywistości wszystkie plaże na Malcie są publiczne i nikt nie ma prawa zablokować dojścia do maltańskich plaż. Tak więc znaki, które niekiedy się tutaj pojawiają, są postawione nielegalnie. Na Fomm ir Rih nie istnieje żadna infrastruktura, pamiętaj więc by zabrać ze sobą wodę i przekąski. Dobrze jest też mieć buty do pływania, tutejsze kamienie są dość śliskie.

Għar  Lapsi – naturalny basen na Malcie

Nie jest to plaża do leżenia na leżakach, gdyż nie ma tutaj praktycznie na to miejsca. Jest to jednak fantastyczne miejsce do pływania. W Għar Lapsi znajdziesz dwa naturalne baseny z wodą morską otoczone majestatycznymi skałami. Nie kładź się raczej bezpośrednio pod skałami, co jakiś czas odpadają z nich kamyki, a czasem nawet większe skały. Dzisiaj są one zabezpieczone siatkami, jednak, mimo wszystko, lepiej uważać. Do Għar Lapsi prowadzą schodki w dół od drogi i parkingu, gdzie możesz zostawić swoje auto. Niestety na chwilę obecną autobus dojeżdża jedynie ok. 1,5km powyżej Għar Lapsi, tak też czeka Cię spacer w dół, a potem w drodze powrotnej do góry, bez cienia.

Għar Lapsi jest świetne, by spędzić czas w lazurowej wodzie, ale także na snorkeling. Nie brakuje tutaj pięknych rybek, ośmiornic, czasem rozgwiazd. Jest to popularny spot nurkowy za sprawą tutejszych podwodnych jaskiń, które są przepiękne! Znajdziesz w tym miejscu kilka knajpek ze świeżymi owocami morza, toalety publiczne.

Anchor Bay – plaże na Malcie i lazurowa woda

Być może nie powinniśmy tego miejsca nazywać plażą, jednak zdecydowaliśmy, że Anchor Bay pojawi się w tym zestawieniu. Bo choć jako takiej plaży tutaj nie ma, widok i woda są niesamowite. Anchor Bay to zatoka, w której znajduje się słynne Popeye Village. Towarzystwo uroczych, drewnianych domków robi swoje. Nie musisz jednak wchodzić do samego Popeye Village i płacić za wstęp, by zażyć tutaj kąpieli. Od puntu widokowego na Popeye Village kieruj się parkingiem do malutkiego wąwozu, który kończy się nad morzem. Znajdziesz tam betonowany skrawek „plaży” oraz pomost, który używany był w czasie kręcenia filmu „Popeye”. Duża jego część uległa zniszczeniu, jednak do dzisiaj wiele osób w lecie korzysta z pomostu jako swojej plaży.

malta-plaze

Zejście do wody możliwe jest dzięki metalowym drabinkom, które są tutaj założone. Lazurowa woda totalnie zachwyca! Weź ze sobą koniecznie maskę i rurkę, spotkanie tutaj ośmiornic i rozgwiazd nie jest niczym rzadkim! Do tego przy Anchor Bay znajdują się wspaniałe podwodne jaskinie, które są nie lada atrakcją dla nurków. Nie ma tutaj żadnego sklepu, baru, restauracji, toalet (czasem jest ToiToi). Weź ze sobą przekąski i wodę!

anchor-bay

Shipwreck Window – plaża na wprost St Paul’s Island

Przepiękna, malutka i kameralna plaża, która zachwyca kolorem wody i spokojem, z dala od cywilizacji. Wymaga podejścia, ale jest tego warta, bo właśnie z tego względu, że tak trudno tutaj dotrzeć, jest tutaj tak kameralnie, nie spotkasz tutaj tłumów. Jest to plaża skalista – świetna dla osób lubiących snorkeling, gdyż jest tutaj sporo ciekawego, podwodnego życia, jak np. ośmiornice, krewetki czy rozgwiazdy. Skały na tutejszej plaży przyjmują piękne kształty, zobaczyć możesz także malutkie okno skalne.

malta-plaze

Dla bardziej wprawionych polecamy także popłynąć samodzielnie na Wyspę św. Pawła – nie jest to daleko – uważaj jednak na łódki, które od czasu do czasu tędy pływają. Plaża nadaje się tak dla osób, które nie potrafią pływać, jak i dla doświadczonych pływaków. Warto mieć ze sobą buty do pływania – na wejściu do wody skały są bardzo śliskie i niekiedy ostre.

Swój środek transportu możesz zostawić na malutkim parkingu pod Mistra Battery i stąd idziesz ścieżką do góry. Nie ma tutaj żadnego sklepu, restauracji ani toalety, więc koniecznie zabierz ze sobą prowiant. Jeśli chcesz wybrać się autobusem – najbliższy przystanek masz w Xemxija i dalej stamtąd czeka Cię ok. 1h wędrówki – zaczynasz ścieżką wzdłuż morza obok stacji strażaków w Xemxija, dalej do Mistra Bay, Mistra Battery i dalej ścieżką na plażę. Nie zaznasz tutaj za wiele cienia, więc w upalny dzień będzie to ciężka wędrówka.

Fekruna Bay – plaże na Malcie poza szlakiem

Jedna z piękniejszych, ukrytych przed tłumem plaż, która znajduje się na St. Paul’s Bay w Xemxija. Przed strażą pożarną w Xemxija znajdziesz asfaltową drogę prowadzącą w dół, do morza. Wchodzisz na nią i dalej znajdziesz ścieżkę w lewo, którą dojdziesz na Fekruna Beach. Jest to mała plaża kamienista z niesamowitą, lazurową wodą. Warto wziąć ze sobą maskę i rurkę do snorkelingu – dno obfituje w ośmiornice i piękne rybki.

fekruna

Do Xemxija bez problemu dojedziesz autobusem, niedaleko Fekruna Beach znajdziesz przystanek autobusowy. Auto możesz zaparkować przy drodze asfaltowej zjeżdżającej do morza, tam, gdzie będziesz odbijać na pieszą ścieżkę na Fekruna. Na samej plaży nie ma żadnej infrastruktury, ale w Xemxija znajdziesz sklepy, bary i restauracje.

Slugs Bay – plaża na Malcie z dala od turystów

Być może Slugs Bay powinno według niektórych znaleźć się w zestawieniu plaż piaszczystych, naszym jednak zdaniem bardziej pasuje właśnie do skalistych. Malutki skraweczek tutejszego piasku jest w mniejszości względem otaczających plażę skał. Do tego rzadko można znaleźć miejsce na tym malutkim skrawku piasku, wtedy pozostają skały – tutaj akurat dość niewygodne do leżenia. Slugs Bay jest jednak urocza – malutka, kameralna laguna z bardzo płytką, lazurową wodą. Jeśli wolisz głębszą wodę, możesz wypłynąć z laguny na drugą stronę skałek – idealne miejsce na snorkeling.

slugs-bay

Do Slugs Bay nie dojeżdżają autobusy, najbliższy dojeżdża do okolic Red Tower, dalej musisz iść pieszo na L’Ahrax. Auto możesz zostawić pod drzewami na terenie campingu – nie poza nim, gdyż jest to teren chroniony. Nie istnieje tutaj żadna infrastruktura, pamiętaj więc o wodzie i przekąskach. Do Slugs Bay schodzisz po wydeptanej ścieżce w dół, nie jest stroma, bez obaw dasz sobie radę, ale najlepiej mieć pełne buty.

Sliema, Font Ghadir – naturalne baseny na Malcie

Niesamowite miejsce w samym centrum życia Malty, w maltańskiej Sliemie. Znajdziesz tutaj naturalne baseny z wodą morską, które niekiedy nazywane są „Roman Baths”, w rzeczywistości jednak pochodzą z ery wiktoriańskiej. Z czasem zaczęto coraz bardziej doceniać kąpiele morskie, więc Brytyjczycy postanowili stworzyć sieć naturalnych, wykutych w skale basenów zasilanych wodą morską. Malutkie, jeden obok drugiego, z drabinkami lub schodkami wykutymi w skale i płytkie na tyle, że nawet osoba, która nie potrafi pływać, może spędzać tutaj przyjemnie czas. Na końcu każdego basenu jest wykuty wąski otwór, który zapewnia stałą cyrkulację wody morskiej.

sliema-plaza

Naturalne baseny znajdują się w Sliemie na Font Ghadir, tuż przed restauracją Surfside. W samej restauracji możesz korzystać z toalet, możesz także kupić napoje lub coś zjeść. Jeśli chcesz leżeć na ręczniku, nie rozkładaj go bezpośrednio przy naturalnych basenach. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie większa fala, która porwie Twój ręcznik i rzeczy.

malta-plaze

Tigne Point – z widokiem na Vallettę

Plaża skalista w samym centrum Malty, lubiana szczególnie przez młodych Maltańczyków. Możesz wybrać się albo na betonowo-skalistą plażę tuż pod białym mostem z kłódkami, albo wybrać znacznie lepsze i bardziej kameralne miejsce. Nie schodź w dół po schodach pod mostem, wybierz się z poziomu ulicy wiszącym pomostem nad betonową plażę w kierunku Fort Tigne. Będąc przy forcie, po swojej prawej stronie (czyli od strony morza) zobaczysz schodki w dół. Zejdź po nich i dotrzesz na malutką plażę skalistą z genialnym widokiem na Vallettę. Jest tutaj znacznie kameralniej niż na plaży kawałek wcześniej. Kąpiel tutaj tylko dla potrafiących pływać – schodzisz do wody po drabince lub możesz skakać z tutejszych skałek.

plaze-na-malcie

Na samej plaży nie ma żadnej infrastruktury, ale jako że jesteś w centrum miasta, idąc na plażę mijać będziesz food trucki przy promenadzie, sklepiki i knajpki. Bardzo przyjemne miejsce na kąpiel w dzień, gdy nie masz czasu ruszać nigdzie dalej, ale także o złotej godzinie, by podziwiać cudnie rozświetloną Vallettę.

co-zobaczyc-w-valletcie

Manoel Island –  u stóp pięknego fortu 

Wyspa Manoela znajduje się w Gzirze, czyli miejscowości należącej do aglomeracji dookoła Valletty. Nie jest to popularne miejsce, dzięki czemu jest tutaj niezwykle kameralnie, mimo że poniekąd jest to centrum miasta. Na wyspę możesz wejść po moście, a na samym końcu wyspy, pod Fortem Manoela, znajdziesz malutką plażę skalistą. Zachwyca przede wszystkim niesamowitym widokiem na Vallettę, jednym z najpiękniejszych, jakie istnieją.

manoel island

Na Wyspie Manoela nie ma żadnej infrastruktury, sklepów ani restauracji, choć w najbliższych latach ma ona zostać całkowicie przebudowana. Na ten moment musisz zabrać ze sobą napoje i przekąski, możesz je kupić także w Gzirze przed wejściem na wyspę. Do Gziry bez problemu dojedziesz autobusem, możesz tam także zaparkować samochód na miejscach parkingowych przy drodze. Na samej wyspie jest troszkę miejsc parkingowych zanim przekroczysz bramę przy stróżu.

plaze-na-malcie

Qawra Point Beach – plaże na Malcie

Wielu turystów w czasie swoich wakacji zatrzymuje się w St. Paul’s Bay, w Bugibba czy Qawra. Naszym zdaniem najciekawszą plażą w okolicy Bugibba jest Qawra Point Beach – skalista plaża z malutką laguną. Warto mieć tutaj buty do pływania, gdyż skałki przy brzegu są dość śliskie i ostre zarazem.

plaze-na-malcie

Przy plaży znajduje się przyjemny Ta Fra Reggae Bar, w którym możesz zaopatrzyć się w napoje. Możesz także wybrać się do pobliskiego Cafe del Mar – baru/restauracji z fantastycznym basenem z widokiem na morze. Często wieczorami odbywają się tu także imprezy. Ale uwaga, wstęp jest dość drogi, tak jak i jedzenie i napoje w Cafe del Mar. By wejść, musisz zapłacić za leżak. Aczkolwiek jeśli lubisz tego typu atrakcje, Cafe del Mar zawsze robi wrażenie! Do Qawra bez problemu dojedziesz autobusem, pod Cafe del Mar znajdziesz parking, na którym możesz zostawić swój samochód.

Zonqor Point – plaże na Malcie

Marsaskala może nie słynie z plaż, bo prócz malutkiej, piaszczystej St. Thomas Bay, która zazwyczaj skąpana jest w wodorostach, przeważają tutaj plaże skaliste. Nie są więc, tak jak i cała Marsaskala, celem turystów. Natomiast przepadają za nią mieszkańcy Malty, którzy znajdą tutaj święty spokój od turystycznego zgiełku. Na tutejszym wybrzeżu znajdziesz panwie solne, ale także skaliste plaże, z których wejście do wody jest przede wszystkim po skałkach lub drabinkach na nich zamontowanych.

plaze-na-malcie

Marsaskala zachwyca lazurową wodą i ciekawym podwodnym życiem, warto więc zabrać ze sobą maskę i rurkę i poobserwować podwodny świat. Na samych plażach brak infrastruktury, lecz są one otoczone różnymi barami, knajpkami i sklepami, tak też zaopatrzenie nie jest problemem. Do Marsaskali bez problemu dojedziesz autobusem, nie brakuje także miejsc do zaparkowania auta, możesz je zaparkować wzdłuż drogi na wyznaczonych do tego miejscach.

W Marsaskali znajdziesz także piaszczystą plażę St Thomas Bay – bardzo popularną wśród lokalsów. Nie jest ona największa, ale na pewno przyjemna, jeśli chcesz troszkę odetchnąć od turystów. Na dodatek jest to świetne miejsce na spróbowanie swoich sił w sportach wodnych. Tutaj polecamy szczególnie Sensi Watersports – lokalną firmę, w której możesz wypożyczyć skutery wodne, SUPy, kajaki w atrakcyjnych cenach. Z kodem zniżkowym RUDEICZARNEBOOK10 otrzymasz 10% zniżki na wszystkie sporty wodne oferowane w Sensi Watersports. Kod zniżkowy wpisujesz na stronie Sensi Watersports i automatycznie zostanie Ci odliczone 10% zniżki. Marsaskala jest z resztą bardzo blisko Marsaxlokk, więc oba miejsca możesz przyjemnie połączyć w jedną wycieczkę.

skutery-wodne-malta

Plaże na Malcie – czy Malta jest rajem dla plażowiczów

Większość osób zdecydowanie preferuje plaże piaszczyste, a gdy takich nie ma – twierdzi, że w jakimś kraju nie ma plaż. Owszem, z definicji plaża powinna być piaszczysta, jednak wiemy, że nie wszędzie takie są. Malta, przez tubylców nazywana skałą, zdecydowanie ma większą ilość ciekawych plaż skalistych, ale również i piaszczyste, pełne uroku się tutaj znajdą. Ich ilość jest organiczona, dlatego też na plażach piaszczystych na Malcie jest w lecie najwięcej ludzi i niekiedy trudno na nich znaleźć miejsce, by swobodnie się rozłożyć. Te piaszczyste są jednak zdecydowanie lepsze dla rodzin z dziećmi, są one po prostu bezpieczniejsze.

malta-plaze

My osobiście zdecydowanie preferujemy plaże skaliste, z kilku względów. Przede wszystkim na większości z nich jest zawsze mniej ludzi niż na piaszczystych. Po drugie woda jest tutaj bardziej przejrzysta – nie ma piasku, więc woda nie staje się mętna poprzez falowanie piasku. Po trzecie plaże skaliste mają ciekawsze podwodne życie, idealne więc na snorkeling, gdzie możesz podziwiać kolorowe ryby, ośmiornice, rozgwiazdy i wiele więcej. Do tego wracając z plaży nie masz wszędzie piasku, a to spory plus. Jak jednak widzisz, na Malcie nie brakuje pięknych plaż – tak piaszczystych jak i skalistych. I mamy nadzieję, że ta lista będzie pomocna w czasie Twoich wakacji na Malcie!

Pamiętaj, że wydaliśmy interaktywne przewodniki po Malcie, w których znajdziesz wszystko, co niezbędne przed i w trakcie podróży dookoła Malty. Znajdziesz w nich zebrane 6 lat naszego życia, doświadczenia i odkrywania Malty. To jedyny taki maltański e-book na polskim rynku, więc zdecydowanie pomoże Ci zorganizować Twoją własną, maltańską przygodę! Zapraszamy! Tymczasem pięknej podróży na Maltę i udanego plażowania. Zobacz nasze przewodniki po Malcie tutaj.

Malta noclegiBooking.com

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

24 komentarze

Kasia 27 kwietnia, 2022 - 4:10 pm

Swiwtn zestawienie! Mam nadzieję że kiedyś skorzystam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2022 - 4:30 pm

Też mamy taką nadzieję 🙂 Jak widzisz, masz w czym wybierać jeśli chodzi o plaże na Malcie 🙂

Odpowiedz
Antekwpodrozy 27 kwietnia, 2022 - 4:19 pm

Ja bardzo lubie plaze na Gozo il-Ramla

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2022 - 4:30 pm

Ramla na Gozo jest przepiękna 🙂 Ale pojawi się w osobnym wpisie – o plażach na Gozo 🙂

Odpowiedz
Magda 28 kwietnia, 2022 - 12:00 pm

Dla tych plaż warto tam pojechać… Ale wiadomo że jest jeszcze więcej 🤩

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 27 kwietnia, 2022 - 5:40 pm

Celowałabym w piaszczyste plaże – dzięki za listę 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2022 - 6:39 pm

No to masz do wyboru do koloru 🙂

Odpowiedz
Olka 27 kwietnia, 2022 - 5:58 pm

Ewidentnie jest w czym wybierać 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2022 - 6:38 pm

Nie da się ukryć 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 27 kwietnia, 2022 - 6:39 pm

Byłam ciekawa Waszego rankingu. Mi chyba najbardziej podobała się plaża na Gozo… z takim pomarańczowym piaskiem. Ramla:)

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2022 - 7:58 pm

Ramla, Ramla 🙂 Obowiązkowo pojawi się w zestawieniu plaż na Gozo. Tutaj mamy plaże na głównej wyspie 🙂

Odpowiedz
Blog podróżniczy W poszukiwaniu - Ewelina 27 kwietnia, 2022 - 6:39 pm

Przepiękne plaże i zdjęcia. Może w tym roku znów odwiedzę Maltę? Kto wie!

Odpowiedz
Karolina ze Smart Blonde 29 kwietnia, 2022 - 12:49 pm

Taka lista na pewno mi się kiedyś przyda! Więc z góry dziękuję!

Odpowiedz
Marek 9 czerwca, 2022 - 1:54 pm

Ktoś kto jeździ po Malcie samochodem, zdecydowanie nie powinien wypowiadać się na temat łatwości dojeżdżania gdzieś autobusem. A prawda jest tak, że w sezonie, wyjazd z 3 głównych plaż, w większości przypadków przypomina małą bitwę.

Odpowiedz
rudeiczarne 9 czerwca, 2022 - 2:00 pm

Nie posiadamy na Malcie samochodu i przez 5 lat naszego życia na Malcie przetestowaliśmy wszystkie możliwości transportu na Malcie 🙂 I zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na transport na Malcie jest skuter, który kupiliśmy po ponad roku poruszania się tutaj wyłącznie autobusami (zatłoczonymi, niepunktualnymi, często nie zatrzymującymi się na przystankach) i wiemy, że kupno skutera było jedną z najlepszych decyzji. Natomiast skuter i auto na Malcie nie są dla każdego, nie każdy czuje się komfortowo po drugiej stronie jezdni i wtedy może korzystać z autobusów. Wymaga to jednak w wielu przypadkach sporej dawki cierpliwości 🙂

Odpowiedz
Emilia 28 listopada, 2022 - 4:15 pm

Zaciekawiła mnie Selmun Bay, ale nie mogę znaleźć jej nigdzie na mapie google 🙁 Podpowiecie coś?

Odpowiedz
Piotr Andruszko 28 listopada, 2022 - 4:59 pm

Hej Emilia! Selmun to inaczej Imgiebah bay – tutaj masz lokalizację na mapie https://goo.gl/maps/X7KqBQCgWfvUr5mk9

Odpowiedz
Drago 23 lutego, 2023 - 8:16 pm

Ghajn Tuffieha, zwłaszcza ten malutki fragment dla nudystów jest moim ulubionym 🤣 nudyzm jest po prawdzie niedozwolony na Malcie, ale co tam ✌🏻 najlepsze są reakcje niczego nieświadomych turystów, którzy próbują przejść tą plażą w stronę Gnejna 😅 nigdy nudystą nie byłem, ale z racji tego że było tam najmniej ludzi, więc wybór był oczywisty. Dokładnie za miesiąc wylatuję drugi raz na Maltę i tylko czekam aż zobaczę ponownie tę piękną zatokę

Odpowiedz
Piotr Andruszko 24 lutego, 2023 - 12:27 pm

Oj tak, jest kilka plaż dla nudystów na Malcie i ten malutki fragment przy Ghajn Tuffieha jest jednym z nich 🙂

Odpowiedz
Szymon 12 marca, 2023 - 1:10 pm

Tak jak napisaliście, może nie jest to piasek jak na Karaibach ale przez to woda jest lazurowa. Piękne miejsce, planuje już najbliższe wakacje ”Waszymi śladami”

Odpowiedz
Piotr Andruszko 13 marca, 2023 - 10:02 am

Super, bardzo się cieszymy! Baw się dobrze!

Odpowiedz
lubiepodrozowac 15 maja, 2023 - 8:26 am

Coś mi się wydaje, że właśnie zaplanowałem wakacje na 2024 rok :). Super przewodnik!

Odpowiedz
FanF 12 czerwca, 2023 - 12:00 pm

Plaże puste w porównaniu do plaż znajdujących się w Polsce

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 12 czerwca, 2023 - 1:05 pm

Nie ma parawaników 🙂 Choć w szczycie sezonu w weekendy plaże piaszczyste są pełne 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej