valletta-atrakcje

Valletta – zwiedzanie i atrakcje – co zobaczyć w Valletcie? Stolica Malty

przez Rudeiczarne Travel Blog

Valletta – wspaniała stolica Malty i jej serce, obok którego nie da się przejść obojętnie. Nie można być na Malcie bez odwiedzenia jej stolicy – wyjątkowego muzeum pod gołym niebem.

Valletta w całości wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na swojej malutkiej powierzchni ma potężne zagęszczenie zabytków, które zachwycą każdego – jest ich ponad 300! Miejsce, które, choć jest stolicą państwa, nie sposób porównywać do innych stolic europejskich. Malutka, filigranowa, kameralna, bez wieżowców, bez nowoczesności. Zabytek sam w sobie.

valletta-zabytki

Wpis ten zabierze Cię na zwiedzanie stolicy Malty – Valletty. Przekonasz się, co warto zobaczyć w Valletcie, jak zaplanować swoje zwiedzanie, które muzea warto odwiedzić i kiedy. Przekonasz się jakie są atrakcje Valletty, gdzie warto zjeść lub udać się na odpoczynek. Zacznijmy wspólne zwiedzanie Valletty.

Valletta atrakcje – gdzie znajduje się Valletta – stolica Malty?

Stolica Malty – Valletta znajduje się na półwyspie i wzgórzu Sciberras, pomiędzy zatoką Grand Harbour i Marsamxett. Po jednej swojej stronie ma maltańskie Trójmiasto – Birgu, Sengleę, Cospicuę, po drugiej zaś aglomerację dookoła Valletty ze Sliemą i Gzirą. Valletta jest najdalej na południe wysuniętą stolicą europejską, a także najbardziej słoneczną stolicą europejską – słońce świeci tutaj przez ponad 300 dni w roku. Czasem Vallettę określa się także miastem “wybudowanym przez dżentelmenów dla dżentelmenów”. Spacerując uliczkami Valletty – to stwierdzenie nabiera sensu.

valletta-zwiedzanie

Jest niezwykle kameralna, jak na stolicę kraju. Ostatecznie bowiem ma powierzchnię zaledwie 0,8km2! Populacja Valletty to zaledwie ok. 5800 osób (rok 2019), ciężko więc porównać ją z jakąkolwiek inną stolicą europejską. Valletta jest maleńka, filigranowa. W ciągu dnia tętni życiem, które wycisza się wieczorem i nocą. Z jednej strony jest to centrum administracyjne kraju, z drugiej nie zobaczysz tutaj wieżowców, a wszystko, co wybudowane zostało w ostatnich czasach, zostało idealnie wkomponowane w historyczne budynki Valletty. Tutaj jest pięknie, spójnie, gustownie, ze smakiem. 

Swoją nazwę Valletta wzięła od jej założyciela – Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego – Jean Parisot de la Valette. Decyzję o budowie nowej stolicy podjęto po zwycięstwie w Wielkim Oblężeniu Malty w XVI wieku. Każdy, kto wybiera się do Valletty, poczuje zachwyt. To perła baroku, jeden z najbardziej skoncentrowanych obszarów historycznych na świecie. W Valletcie każdy budynek mógłby opowiedzieć nam nie jedną historię, w której moglibyśmy się zatopić. Dla nas to jedna z najpiękniejszych stolic europejskich!

Zobacz nasze przewodniki o Malcie – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta
valletta-zwiedzanie

Valletta – zwiedzanie – co zobaczyć w Valletcie?

Vallettę najlepiej jest zwiedzać pieszo. Tym bardziej, że jest w dużej części wyłączona z ruchu kołowego – poruszać się mogą bez problemu mieszkańcy Valletty, ale turysta w Valletcie swoim samochodem może dostać spory mandat. Valletta to zabytek sam w sobie, więc spacer po niej najlepszy będzie na nogach. Tutaj na każdym kroku zobaczyć można wyjątkowe perełki, obok których nie da się przejść obojętnie.

co-zobaczyc-w-valletcie

Czas wreszcie przejść do jej zabytków i atrakcji. Zwiedzanie Valletty to doświadczenie samo w sobie i warto dać sobie na to nieco więcej czasu niż 2-3h. Ostatecznie bowiem Valletta jest jednym wielkim zabytkiem, który na każdym kroku, na placyku, w bocznej uliczce ma coś, przy czym warto zatrzymać się na dłużej. Co zobaczyć w Valletcie? Zapraszamy na spis atrakcji Valletty, które warto zobaczyć!

Fontanna Trytona – Valletta atrakcje

Fontanna Trytona to jeden z punktów rozpoznawczych stolicy Malty. Położona jest poza murami miasta, przy City Gate – wejścia do Valletty. Jest to piękna fontanna przedstawiająca trzech trytonów – w mitologii greckiej i rzymskiej byli to pół ludzie, pół ryby. Trzymają oni na swoich rękach sporych rozmiarów misę i sami stoją na okrągłej podstawie.

valletta-fontanna-trytona

Fontanna została budowana w 1959 roku, według projektu słynnego maltańskiego rzeźbiarza – Vincenta Apap, który wygrał ogólnokrajowy konkurs na zaprojektowanie fontanny, która zdobić miała wejście do Valletty oraz okolicę tutejszego dworca autobusowego. Ponoć w czasie jej projektowania, isnpirował się pięknymi fontannami w Wiecznym Mieście – Rzymie. Figury trytonów zostały odlane z brązu we włoskiej odlewni, a budowa fontanny trwała 4 lata.

To tutaj najczęściej turyści zaczynają swoje zwiedzanie Valletty, u stóp pięknej fontanny Trytona, która symbolizuje związek Malty z morzem. I jest wstępem do tego, jakie piękne miejsca kryją się we wnętrzach Valletty po przekroczeniu City Gate i wejściu do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich. Warto przybyć pod fontannę Trytona przed zachodem słońca, gdy niebo przybiera piękne kolory, a fontanna i woda mieni się różnymi kolorami. Przepięknie wygląda także nocą, kiedy jest podświetlona i cieszy oko. To świetne miejsce, by znaleźć odrobinę orzeźwienia w upalny dzień, ale także zrobić sobie piękne pamiątkowe zdjęcia. 

valletta-zwiedzanie

Teatr – Pjazza Teatru Rjal – Valletta

W miejscu, w którym dzisiaj stoi teatr na wolnym powietrzu, niegdyś stała Opera Królewska! To tutaj odbywały się niesamowite spektakle, na które ściągali mieszkańcy Malty. Niegdyś to właśnie Opera Królewska była jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w całej stolicy Malty. Zbudowana została w XIX wieku, więc już za czasów brytyjskich na Malcie. Ale nie było jej dane przetrwać do dzisiaj. Najpierw w 1873 roku we wnętrzu wybuchł pożar, który na szczęście udało się ugasić, a operze przywrócić dawną świetność.

valletta-teatr

Niestety II wojna światowa nie była tak łaskawa. Opera została bezpośrednio trafiona podczas bombardowań w 1942 roku. Portyk i audytorium były stertą kamieni, a dach jedną wielką dziurą… Przetrwała natomiast kolumnada. Po wojnie przez wiele lat odbudowę opery odkładano na później, odbudowując inne zniszczone zabytki, uznane za ważniejsze. Kolejne plany odbudowy kończyły się zaś sporami, których nikt nie potrafił rozwiązać. W 2006 roku (61 lat po wojnie!), pojawiły się plany, by miejsce po dawnej operze wykorzystać na budowę nowego parlamentu. Z drugiej jednak strony chciano, by miejsce to miało znaczenie kulturalne, tak, jak kiedyś. Tak też pojawiła się propozycja teatru pod gołym niebem, a parlament miał powstać tuż obok.

Dzisiejsze Pjazza Teatru Rjal został wkomponowany w ruiny dawnego teatru. Symbolizuje on heroizm, odwagę, wytrwałość i godność Maltańczyków, którzy walczyli z wrogiem podczas II wojny światowej. Teatr został oficjalnie otwarty w 2013 roku, po wielu latach oczekiwania na odzyskanie swojego życia. Dzisiaj jest teatrem na wolnym powietrzu, w którym odbywają się fantastyczne koncerty, szczególnie w lecie.

valletta-teatr

Tuż obok Teatru, pomiędzy teatrem a murami Valletty zobaczyć możesz dość nowoczesny, ale pasujący do otoczenia budynek, który jest parlamentem Malty. To właśnie tutaj zapadają decyzje odnośnie państwa. Wcześniej maltański parlament miał swoją siedzibę w Pałacu Wielkiego Mistrza, aż wybudowano nowy gmach parlamentu i przeniesiono zgromadzenie do nowego budynku. 

malta-parlament

Upper Barrakka Gardens – zwiedzanie Valletty

Upper Barraka Gardens to uroczy park w Valletcie, który warto odwiedzić. Bez względu na porę roku jest tutaj zielono i mnóstwo kolorowych kwiatów. Można przysiąść na jednej z tutejszych ławeczek, napić się kawy w tutejszej malutkiej kawiarni, odpocząć w cieniu drzew i nakarmić tutejsze koty.

barrakka-gardens

Upper Barrakka Gardens jest słynny ze względu na piękny widok na maltańskie Trójmiasto – Birgu, Cospicuę, Sengleę, ale także dzięki tutejszej Saluting Battery, która znajduje się na dolnej kondygnacji parku. Pod głównym tarasem znajduje się bateria, z której codziennie (prócz niedzieli) o godz. 12 i 16 wystrzeliwuje się z armaty wraz z całą ceremonią. Warto przyjść na ten moment i zobaczyć wystrzał, zawsze robi wrażenie.

atrakcje-valletty

W Upper Barrakka Gardens znaleźć można także polski akcent. Nieopodal windy na ścianie powieszona jest tablica upamiętniająca polski niszczyciel ORP Kujawiak. Uczestniczył on w Operacji Harpoon – konwoju na Maltę w czasie II wojny światowej. Niestety po zakończeniu konwoju zatonął na minie, a wraz z nim 13 członków załogi. Co roku w polskie święta narodowe oraz w rocznicę zatonięcia, można zobaczyć pod tablicą polskie akcenty – kwiaty, znicze, wieńce.

Wstęp do parku jest wolny, otwarty od 7 rano do 22 codziennie. Od 2012 roku stoi tutaj nowa winda, którą można zjechać za 1 euro do portu, z którego odpływają promy i gondole do Birgu, a także do wejścia do Lascaris War Rooms. Bilet na prom do Trójmiasta zawiera w swojej cenie przejazd windą, więc jeśli planujesz wybrać się promem do Birgu, nie musisz kupować biletu na windę w obie strony. 

zabytki-valletty

Konkatedra Św. Jana Chrzciciela – Valletta

Najpiękniejszą świątynią w Valletcie jest zdecydowanie konkatedra św. Jana Chrzciciela w Valletcie. Skąd nazwa “konkatedra”? Po wybudowaniu świątyni końcem XVI wieku, był to kościół konwentualny. Katedra i siedziba biskupa Malty to katedra św. Pawła w Mdinie (więcej przeczytasz w naszym wpisie Mdina czyli maltańska perła). Jednak w latach 20-tych XIX wieku biskup Malty dostał pozwolenie, by korzystać także w kościoła św. Jana Chrzciciela w Valletcie jako alternatywną siedzibę kościoła maltańskiego. Tak też świątynia ta wyrosła do rangi Konkatedry i stąd właśnie wzięła się nazwa.

konkatedra-valletta

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Valletcie to perła, którą trzeba zobaczyć. Z zewnątrz nie wygląda zachwycająco – surowe mury świątyni przypominać mogą fort Zakonu Maltańskiego. Jednak to, co znaleźć można w środku jest niejako zaprzeczeniem zewnętrznej bryły! Konkatedra św. Jana Chrzciciela nie bez powodu określana jest jako jeden z najpiękniejszych obiektów barokowych w Europie! Wnętrze to absolutna perła – pełna przepychu, zdobień, przepięknych obrazów. A pośród tych obrazów znaleźć można 2 wyjątkowe dzieła samego Caravaggia – “Ścięcie św. Jana Chrzciciela” oraz “Św. Hieronim”. Zobaczyć je można w tutejszym Oratorium.

konkatedra-swietego-jana-tlo

Na uwagę zasługuje także nawa główna i jej sklepienie pokryte wspaniałymi dziełami Mattia Pretti, przedstawia ono sceny z życia Jana Chrzciciela. Posadzka katedry to nie tylko przepiękny zabytek, ale także grobowce 375 rycerzy Zakonu Maltańskiego! Prócz tego warto zobaczyć każdą z 9 przepięknych kaplic bocznych, z których 8 odpowiada językom Zakonu Joannitów, zaś ostatnia to kaplica Matki Boskiej z Filermos.

Bilet wstępu kosztuje 15 euro (dzieci do lat 12 wstęp wolny). Więcej na temat samej konkatedry, jej historii, zwiedzania i informacji praktycznych znajdziesz w naszym wpisie – Konkatedra Świętego Jana Chrzciciela w Valletcie. Z naszej strony możemy Cię już tutaj zapewnić, że wnętrze świątyni warte jest wydania tych pieniędzy! Ale przekonaj się sam w naszym wpisie. 

Narodowe Muzeum Archeologiczne – Valletta

Narodowe Muzeum Archeologiczne znajduje się w dawnym Zajeździe Prowansalskim w Valletcie, w pięknym, zabytkowym budynku, zbudowanym jeszcze w 1571 roku. Bogato zdobiony, barokowy budynek to tylko wstęp dla tego, co kryje się we wnętrzach. Zwiedzanie muzeum będzie idealną pożywką dla każdego, kto interesuje się historią, a historia Malty jest niezwykle bogata – co do tego nie można mieć wątpliwości!

valletta-atrakcje

Wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym do podróż przez historię Malty, którą zaczyna się od neolitu na Malcie (5000 p.n.e.), przez okres fenicki (400 p.n.e.). To właśnie tutaj zobaczyć można słynną Wenus Maltańską ze świątyni Hagar Qim, Śpiącą Damę z Hal Saflieni Hypogeum,  sztylety z epoki brązu pochodzące z Tarxien i wiele więcej. Znaleźć tutaj także można piękne sarkofagi, a także ciekawą kolekcję numizmatyczną, gdzie można zobaczyć m.in. monety z czasów, gdy Malta była kolonią brytyjską.

muzeum-archeologiczne-valletta

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Valletcie otwarte jest codziennie od 10 do 16:30, z wyłączeniem wtorku. Z racji pandemii, godziny i dni otwarcia mogą się zmieniać, warto więc sprawdzać bezpośrednio na stronie muzeum.

Bilety wstępu:

  • Dorośli – 5 euro
  • Młodzież 12-17 lat, Seniorzy (od 60 roku życia), studenci – 3,50 euro
  • Dzieci 6-11 rok życia – 2,50 euro
  • Poniżej 6 roku życia – wstęp wolny

Zbrojownia – Armoury – zabytki Valletty

Zbrojownia to jedno z najciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć zwiedzając Vallettę! To wizytówka Zakonu Maltańskiego, który przez wieki swojego władania Maltą zebrał tutaj pokaźną kolekcję! Tutejsza zbrojownia pokazuje, że w tamtych czasach zbroja była nie tylko ochroną ciała przed obrażeniami, ale także wyjątkową ozdobą! A także symbolem władzy, statusu, bogactwa. Pokaźne zbroje zebrane w Valletcie w Zbrojowni robią ogromne wrażenie. Pięknie zdobione, z najróżniejszymi detalami, można stać przed nimi godzinami i wyobrażać sobie jak musiały imponować w czasach, gdy wciąż były noszone przez rycerzy Zakonu Maltańskiego. Znaleźć tutaj można także piękne zbroje Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego, które od razu rzucają się w oko.

valletta-atrakcje

Zbrojownia to nie tylko same zbroje, ale także broń, której używano na przestrzeni wieków. W XVII wieku kolekcja broni i zbroi zebrana przez Wielkiego Mistrza Wignacourt mogła wyposażyć wielu rycerzy do walki. A dzisiaj można podziwiać – nie tylko zbroje i broń Zakonu Maltańskiego, w tym m.in. Wielkiego Mistrza de la Valette, ale także broń i zbroje osmańskie z czasów Wielkiego Oblężenia Malty. Wspaniałe miejsce, którego nie powinno się w Valletcie pomijać.

Zbrojownia otwarta jest codziennie w godz. 10 – 16:30 z wyjątkiem wtorków. Z racji pandemii, godziny i dni otwarcia mogą się zmieniać, warto więc sprawdzać bezpośrednio na stronie muzeum.

Bilety wstępu:

  • Dorośli – 6 euro
  • Młodzież 12-17 lat, Seniorzy (od 60 roku życia), studenci – 4,50 euro
  • Dzieci 6-11 rok życia – 3 euro
  • Poniżej 6 roku życia – wstęp wolny

Można także skorzystać z tzw. biletu Combo, w ramach którego za bilet wstępu do Zbrojowni razem z MUŻA płaci się 10 euro (dorośli)/ 7,50 (młodzież, seniorzy, studenci)/5,50 euro (dzieci).

valletta-atrakcje

Biblioteka Narodowa w Valletcie – stolica Malty

Jedna z pereł nie tylko samej Valletty, ale także całej Malty. Biblioteka Narodowa usytuowana jest w samym sercu Valletty, nieopodał Pałacu Wielkiego Mistrza. To tutaj znaleźć można niesamowite zbiory od średniowiecza po erę cyfrową. To strażnik pamięci o Malcie, jej dziejach, do której choć na chwilę powinien zajrzyć każdy podróżny.

valletta-biblioteka

Zakon Joannitów już dawno założył, że wszelkie zbiory zmarłych zakonników, po ich śmierci powinny przechodzić na własność Zakonu. Dzięki temu można było zebrać potężną kolekcję, która służyć mogła następnym pokoleniom. Jednak przez wieki nie istniał jeden gmach biblioteki, w której można by przechowywać zbiory. Dopiero w 1796 roku, czyli 2 lata przed wygnaniem Zakonu z Malty, powstał obecny budynek Biblioteki Narodowej w Valletcie.

valletta-biblioteka

Z biblioteki mogą korzystać Maltańczycy, ale także obcokrajowcy. W racji pandemii wstęp do biblioteki jest ograniczony i trzeba się umawiać na wejście i uzyskać zgodę. 

MUŻA – zwiedzanie Valletty – stolica Malty

MUŻA to wyjątkowe muzeum sztuk pięknych, które mieści się w dawnym Zajeździe Włoskim, zabytkowym budynku pochodzącym z czasów Zakonu Maltańskiego. Tutejsza kolekcja podzielona jest na 4 sekcje/tematy – Morze Śródziemne, Europa, Imperium, Artysta. Wystawy robią wrażenie, głównie ze względu na kontrast – zestawienie dawnych mistrzów sztuki z dość współczesnymi dziełami. W muzeum można zobaczyć nie tylko wyjątkowe dzieła, ale zwiedzanie udoskonalają nowoczesne techniki wizualne, wideo.

muza-valletta

Można tutaj także zobaczyć uroczy dziedziniec, który przypomina czasy świetności Zakonu Joannitów na Malcie, a także zjeść coś pysznego w tutejszej restauracji i kawiarni.

Muzeum Muża otwarte jest codziennie od 10 do 16:30, z wyłączeniem wtorku. Z racji pandemii, godziny i dni otwarcia mogą się zmieniać, warto więc sprawdzać bezpośrednio na stronie muzeum.

Bilety wstępu:

  • Dorośli – 5 euro
  • Młodzież 12-17 lat, Seniorzy (od 60 roku życia), studenci – 3,50 euro
  • Dzieci 6-11 rok życia – 2,50 euro
  • Poniżej 6 roku życia – wstęp wolny

Warto także skorzystać z tzw. Combo Ticket, w ramach którego za 10 euro zwiedzić można MUŻA i Zbrojownię, o czym pisaliśmy nieco wyżej. Na placu przed muzeum znajdziesz pomnik Jean Parisot de La Valette – założyciela Valletty i Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. 

valletta-zwiedzanie

Pałac Wielkiego Mistrza – Valletta

Jeden z najwspanialszych zabytków z czasów Zakonu Joannitów na Malcie! Pałac od samego początku jego powstania zdobiony był wyjątkowymi dziełami sztuki, niektóre z nich wciąż zdobią ściany pałacu. Pałac Wielkiego Mistrza był jednym z pierwszych budynków nowej stolicy Malty – Valletty. Od samego początku miał być wizytówką miasta, pełną przepychu, potęgi. Za budowę stolicy odpowiada oczywiście Wielki Mistrz Jean de la Valette, ale kolejni mistrzowie rozbudowywali pałac, udoskonalali jego wnętrza. Służył bowiem jako oficjalna rezydencja i wizytówka!

valletta-zwiedzanie

W okresie brytyjskim Pałac Wielkiego Mistrza był siedzibą gubernatora, był także siedzibą pierwszego konstytucyjnego parlamentu Malty w 1921 roku. Od czasu niepodległości Malty do 2015 roku Pałac służył jako parlament Malty, aż do przeniesienia do nowego budynku w pobliżu City Gate. Warto pamiętać, że pałac mocno ucierpiał w czasie niszczycielskich bombardowań II wojny światowej. Na szczęście dzięki pracom renowacyjnym, udało się przywrócić jego dawny blask. Dzisiaj pałac jest siedzibą kancelarii prezydenta Malty.

Niestety obecnie Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie przechodzi gruntowną renowację. W związku z tym jest zamknięty do odwołania. Renowancja potrwa najprawdopodobniej kilka lat. 

Na gmachu budynku Pałacu Wielkiego Mistrza znajdziesz tablicę upamiętniającą nadanie Malcie odznaczenia krzyża Jerzego za szczególną waleczność w czasie II wojny światowej. Krzyż ten znajdziesz także na fladze Malty.

co-zobaczyc-w-valletcie

Anglikańska ProKatedra św. Pawła – stolica Malty

Prokatedra i kolegiata św. Pawła w Valletcie często mylona jest z konkatedrą św. Jana Chrzciciela w Valletcie. Położona jest ona na placu Niepodległości nieco na uboczu w Valletcie i jest świątynią anglikańską. Wybudowana została w połowie XIX wieku, a jej budowa została zarządzona przez królową Adelajdę, gdy dowiedziała się, że na całej Malcie nie ma miejsca kultu anglikańskiego – religii władców Wielkiej Brytanii i Zjednoczonego Królestwa. To właśnie do tej świątyni przynależy jeden z symboli Valletty, oglądanej z punktów widokowych – ok. 60 metrowa iglica, którą widać już z daleka.

co-zobaczyc-w-valletcie

W porównaniu do wspaniałych, pełnych przepychu wnętrz konkatedry św. Jana Chrzciciela, Prokatedra św. Pawła w Valletcie jest w środku niezwykle surowa. Nie ma tutaj nadmiaru zdobień, a wnętrze może niektórych rozczarować, szczególnie po wizycie w pięknej świątyni św. Jana Chrzciciela, w której cięzko oderwać wzrok od zdobień. Tutejsze podziemia tuż przed wybuchem II wojny światowej przekształcone zostały w gazoszczelny schron przeciwlotniczy i używane w czasie II wojny światowej.

Muzeum Wojny i Fort St Elmo – Valletta

Fort St Elmo w Valletcie był jednym z najważniejszych fortów Zakonu Maltańskiego. Położony jest na samym końcu półwyspu Sciberras, tuż nad morzem. Lokalizacja fortu nie jest przypadkiem, znajduje się on bowiem u wejścia do zatoki i Wielkiego Portu. Dlatego też wszelkie ataki na Vallettę czy wcześniej Birgu, najpierw musiały stawić czoło obronie z Fortu St Elmo. Fort ten z resztą odegrał bardzo ważną rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Długa i heroiczna obrona ze strony Fortu St Elmo, tragiczna w skutkach dla większości, którzy tego fortu bronili nie poszła na marne. Bowiem tym samym Fort St Angelo w Birgu miał więcej czasu na dozbrojenie. Więcej na temat Wielkiego Oblężenia Malty i Fortu St Angelo przeczytasz w naszym wpisie – Najpiękniejsze Forty na Malcie.

fort-st-elmo-valletta-malta

W forcie znajduje się również bardzo ciekawe Muzeum Wojny, w którym znaleźć można pokaźną kolekcję wojennych artefaktów, które sięgają czasów prehistorycznych. Jest to Fort gwiaździsty, co najlepiej widać z ujęcia z lotu ptaka. To właśnie w tutejszym muzeum znaleźć można jedno z najcenniejszych oznaczeń Malty z czasów brytyjskich – Krzyż Jerzego, nadany przez króla Jerzego VI za waleczność Malty w czasie II wojny światowej.

Fort St Elmo otwarty jest codziennie od 10 do 16:30, z wyjątkiem wtorku. Z racji pandemii godziny i dni otwarcia mogą się zmieniać, dlatego warto sprawdzać aktualne informacje bezpośrednio na stronie Fortu.

Bilety wstępu:

  • Dorośli – 10 euro
  • Młodzież 12-17 lat, Seniorzy (od 60 roku życia), studenci – 7,50 euro
  • Dzieci 6-11 rok życia – 5,50 euro
  • Poniżej 6 roku życia – wstęp wolny

Siege Bell War Memorial – Malta stolica

Często podróżni są zaskoczeni odgłosem potężnego dzwona, który usłyszeć można codziennie w samo południe. To właśnie Siege Bell War Memorial, znajdujący się na samym końcu Valletty – poniżej Lower Barrakka Gardens i nieopodal Fortu St Elmo. Przypomina on o burzliwej przeszłości Malty i o wszystkim tym, przez co musiała niegdyś przejść…

valletta-zwiedzanie

Być może nie wiesz, ale w czasie II wojny światowej, Malta była ofiarą potężnych bombardowań ze strony Niemców i Włochów. Ostatecznie bowiem Malta była niejako lotniskowcem Wielkiej Brytanii i zarazem bramą do Afryki. Duch Malty został wystawiony na wielką próbę, ale nigdy nie został pokonany. Mimo, że Malta i Maltańczycy przeszli bardzo wiele w czasie II wojny światowej, Malta się nie poddała. Oblężenie Malty w 1942 trwało w najlepsze do tego stopnia, że większość statków z wyposażeniem, żywnością – nie miało szansy dotrzeć do portu na Malcie.  Oblężenie zostało przerwane wraz z nadejściem odsieczy – Operacja “Pedestal“. Największa i najpotężniejsza eskorta jaką kiedykolwiek zgromadziła brytyjska flota. Choć niestety tylko 5 statków ostatecznie szczęśliwie dotarło do portu na Malcie, ratując ludzi przed głodem.  Aż 400 żołnierzy alianckich zginęło podczas tej operacji.

valletta-zwiedzanie

Tutejszy Siege Bell War Memorial i odgłos dzwonu codziennie w południe upamiętnia to, przez co Malta musiała przejść w czasie II wojny światowej. Jest odgłosem smutku, bólu, ale także ostatecznego zwycięstwa.

Wstęp wolny, otwarte całą dobę. 

Poniżej Siege Bell Memorial znajdziesz ciekawe miejsce, które nieco nie pasuje do elegancji Valletty, ale jest świetnym kontrastem. Tutaj bowiem swoje “domki” mają rybacy i ich rodziny – z malutkich garaży zrobili sobie pomieszczenia, gdzie odpoczywają, przygotowują się do połowów, spędzają swój wolny czas. Niezwykle kolorowe miejsce u podnóży eleganckiej Valletty. Spotkasz tu koty dokarmiane i zadbane przez Maltańczyków, rybaków i ich rodziny, kolorowe łódeczki. Inny świat.

wioska-rybacka-malta-valletta

Lower Barrakka Gardens – Malta stolica

Uroczy park, który współgra z Upper Barrakka Gardens, opisanym wyżej. Park ten jest uroczym miejscem, z widokiem na wejście do Wielkiego Portu oraz na Siege Bell War Memorial. Jest dużo bardziej kameralny i dociera tutaj znacznie mniej ludzi niż do siostrzanego – Upper Barrakka Gardens. W sercu Lower Barrakka Gardens zobaczyć można pomnik sir Alexandra Balla – dawnego gubernatora na Malcie, którym jest neoklasyczna świątynia. Prócz tego zobaczyć tutaj można tablice upamiętniające różne wydarzenia, np. Rewolucję Węgierską, Praską Wiosnę,  50 rocznicę Unii Europejskiej czy Giuseppe Garibaldiego.

lower-barrakka-garden

Przy wejściu do parku jest malutki bar/kawiarnia, w którym można coś przekąsić i napić się dobrej kawy. A tuż na wprost wejścia znajduje się malutka, rodzinna restauracja starszego małżeństwa, w którym można zjeść doskonały domowy makaron z domowym pesto. Co zabawne, talerze często spuszczane są w koszyku na sznurku, kuchnia bowiem znajduje się na piętrze!

Wstęp wolny, park otwarty jest codziennie od godz. 7 do 22.

Lascaris War Rooms

Jedno z ciekawszych miejsc w Valletcie, choć przez wielu niedoceniane. Lascaris War Rooms to sieć podziemnych tuneli i pomieszczeń w Valletcie, które służyły w czasie II wojny światowej. To tutaj zapadały najważniejsze decyzje w czasie obrony Malty podczas II wojny światowej. Obiekt powstał w skale, pod bastionami i Upper Barrakka Garden.

valletta-co-zobaczyc-lascaris-war-rooms

Gdy Włochy przystąpiły do wojny, Wielka Brytania wiedziała, że Malta ma strategiczne położenie i może być obiektem zainteresowania ze strony Włoch i Niemiec. Dlatego też Brytyjczycy wiedzieli, że trzeba stworzyć scentralizowaną siedzibę operacyjną, którą będzie można ukryć przed wzrokiem innych. Miejsce to miałoby służyć także przechwytywaniu komunikacji wroga, ich planów dotyczących Malty, ale także Afryki.

Tak powstały Lascaris War Rooms, miejsce niesamowite, które robi ogromne wrażenie. Nazwę miejsce to wzięło od Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego – Lascarisa, choć samo w sobie nie ma za wiele wspólnego z Joannitami – może prócz tego, że w pobliżu znaleźć można baterię Lascarisa.

valletta-muzea

Miejsce to przez wiele lat było ogromną tajemnicą, Niemcy przez lata nie mieli pojęcia, gdzie się znajduje i skąd zapadają decyzje. To m.in. stąd generał Eisenhower z admirałem Cunninghamem kierowali Operacją Husky czyli inwazją aliantów na Sycylii.

Lascaris War Rooms można zwiedzać od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 16:30.

Bilety wstępu:

  • Dorośli (16+) – 13 euro
  • Seniorzy/Studenci – 11 euro
  • Dzieci (5-15) – 6 euro
  • Bilet rodzinny – 2 rodziców + 3 dzieci (do 16 roku życia) – 26 euro

W cenie biletu jest audioprzewodnik (brak w języku polskim), ale także zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem (o równych godzinach). Zdecydowanie warto zwiedzać tutaj z przewodnikiem – można uzyskać ogrom wiedzy, której nie ma na audioprzewodniku. Z racji pandemii grupy z przewodnikiem są ograniczone liczebnie. 

Czy warto odwiedzić Vallettę i ile czasu potrzeba na zwiedzanie Valletty – stolica Malty

Valletta to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych stolic europejskich! W porównaniu z innymi stolicami jest kameralna, urocza, a każdy tutejszy budynek do zabytek. Nie bez powodu nazywana jest muzeum pod gołym niebem. W Valletcie warto się zgubić, wejść w boczne uliczki, podziwiać balkony gallarijas, piękne kołatki na kolorowych drzwiach, labirynt uliczek, które idą w górę i dół tworząc niesamowity klimat.

valletta-zabytki

Większość turystów przyjeżdża do Valletty na zaledwie kilka godzin, myśląc, że skoro jest tak malutka – nie będzie tutaj co robić. Jeśli nie chcesz wchodzić do wnętrz muzeów – a te w Valletcie są niezwykle ciekawe – wystarczy Ci kilka godzin, bowiem rzeczywiście przejście uliczek, placyków Valletty nie zajmie aż tak wiele czasu jak obejście całego Rzymu. Pamiętaj jednak, że Valletta to niesamowity zabytek, w całości. Tak z zewnątrz, jak i wewnątrz. A tutejsze muzea, świątynie – kryją wiele skarbów, które warto zobaczyć.

co-zobaczyc-w-valletcie

Jeśli wybierasz się do Valletty w trakcie swojej podróży, poświęć na nią przynajmniej cały dzień. A jeśli jesteś tutaj na dłużej, jesteśmy pewni, że jeszcze wiele razy będziesz tutaj wracać. Bo Valletta jest wyjątkowa, niepowtarzalna. I zupełnie inna o każdej porze dnia i nocy! Zagub się w Valletcie, pozwól się zakochać, wędruj uliczkami i zapomnij, że to stolica. Bo nie przypomina ona żadnej innej stolicy kraju. Jest niesamowita!

Valletta noclegi

Dla wielu przygoda z Vallettą trwa nieco dłużej niż kilka godzin, bowiem znaleźć tutaj można wiele ciekawych hoteli i apartamentów, w tym piękne butikowe hotele dla tych, którzy cenią sobie odrobinę luksusu. Valletta to wyjątkowa stolica – piękna za dnia, ale także wieczorami nocą, kiedy wszystko zostaje pięknie rozświetlone. Dlatego też wyjątkowym doświadczeniem będzie nocleg w stolicy Malty, by zażyć także tutejszego klimatu po zmroku. Usiąść wtedy możesz w jednej z licznych knajpek, w lecie posłuchać muzyki na żywo, napić się drinka w jednej z wąskich uliczek, które zachwycają.

Fantastycznym miejscem na noclegi w Valletcie są apartamenty Valletta Collection. To mała, lokalna firma, która operuje pięknymi, wyremontowanymi apartamentami z duszą w samym sercu Valletty. To coś zupełnie innego niż hotele, których w Valletcie nie brakuje. Valletta Collection to rodzinny, maltański biznes, który wziął w swoje ramiona mieszkania w zabytkowych kamienicach w stolicy Malty, wyremontował je, dodał im duszy i oddaje je w ręce turystów. Rozmieszczone są dookoła całej Valletty, w jej sercu i blisko największych zabytków. Niektóre z nich oferują nawet genialne tarasy na dachu z widokiem na dachy miasta.

Każdy z nich zaopatrzony jest we własną, w pełni wyposażoną kuchnię, dzięki czemu możesz gotować, klimatyzację, uroczy wystrój, wygodę i pełną prywatność. A wszystko nowe, świeżo po remontach, urządzone ze smakiem i zachowując tradycyjny, maltański klimat. Naszym zdaniem najlepsze miejsce na noclegi w stolicy. Rezerwując na stronie Valletta Collection i używając kodu VALLCOLL23 otrzymasz 20% zniżki na wszystkie apartamenty tej firmy. Absolutnie warto, bo oferują fantastyczne apartamenty na wysokim poziomie, o które trudno w stolicy Malty!

Polskie akcenty w Valletcie – dla smakoszy!

Będąc w Valletcie możesz także wybrać się do świetnych miejsc z polskim akcentem! Przede wszystkim do wspaniałej kawiarni – Caffe Berry, którą znajdziecie w Valletcie. Prowadzona jest przez Polkę – Ewę i jej włoskiego partnera i to zdecydowanie miejsce na najlepszą kawę na całej Malcie! Spróbuj koniecznie kawy z ich kremem pistacjowym – niebo w gębie. Do tego możesz także skosztować domowych wypieków i świetnych śniadań.

valletta-zwiedzanie

Jeśli lubisz lody, wybierz się do polskiej lodziarni Roll&Chill, w której na Twoich oczach będą robione pyszne, rolowane lody o najróżniejszych smakach. Sami jesteśmy regularnymi bywalcami obu tych miejsc – piękne i pyszne polskie akcenty w stolicy Malty! Tymczasem wspaniałej wycieczki i zwiedzania Valletty. To miejsce, które rozkocha każdego!

valletta-noca

Zobacz więcej noclegów w Valletcie!



Booking.com

Valletta – zobacz nasz film z Valletty!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

17 komentarzy

Gosia - Voyagerka 23 września, 2021 - 3:47 pm

Kompletny przewodnik o Valettcie. Dobra robota! Przyda mi się jak przylecę 😄

Odpowiedz
rudeiczarne 23 września, 2021 - 3:56 pm

Oj będziesz miała co robić w Valletcie! 🙂

Odpowiedz
Przemek 24 września, 2021 - 5:45 am

Świetny i kompletny przewodnik!
Valetta ma swój urok 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 października, 2021 - 11:47 am

Jest niepowtarzalna, mało które miasto ma tyle zabytków na m2! 🙂

Odpowiedz
Marcela 24 października, 2021 - 10:02 am

Bardzo pomocne, dziękujemy za mnóstwo informacji! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 21 listopada, 2021 - 12:51 pm

Cała przyjemność po naszej stronie 🙂

Odpowiedz
Kasia.eu 24 września, 2021 - 7:00 am

Ale bogaty przewodnik! Doceniam pracę 🙂 Naprawdę fajne miasto 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 października, 2021 - 11:48 am

Dziękujemy bardzo! 🙂 W Valletcie zdecydowanie jest co robić 🙂

Odpowiedz
Miłosz 27 września, 2021 - 9:19 pm

Świetnie napisany blog, zaglądam regularnie i czytam. I też trochę zazdroszę możliwości zobaczenia tak wielu pięknych miejsc.

Odpowiedz
rudeiczarne 18 października, 2021 - 11:49 am

Bardzo nam miło 🙂 Mamy nadzieję, że niebawem uda się ruszyć w więcej podróży i o nich jeszcze więcej pisać 🙂

Odpowiedz
Anna 19 listopada, 2021 - 7:36 pm

Ogrom przydatnej wiedzy i porad odnośnie podróżowania po Malcie. Swój marcowy wyjazd opieram na Waszych poradach. Serdeczne dzięki, robicie świetną robotę 😊 Pozdrawiam Ania

Odpowiedz
rudeiczarne 21 listopada, 2021 - 12:52 pm

Nawet nie wiesz jak nas to cieszy! 🙂 Wspaniałej podróży, a my siadamy do dalszej pracy 🙂 Pozdrawiamy 🙂

Odpowiedz
MARZENA 25 marca, 2022 - 10:04 am

Wspaniały blog. 🙂 Byłam na Malcie 2 lata temu w marcu, gdy zaczynała się pandemia. Teraz aktualnie robię foto książkę z Malty. Wasz blog pomaga mi w opisach do moich zdjęć. Świetnie napisane, fajnie się czyta, dużo ciekawych informacji. Będę wchodziła regularnie w poszukiwaniu innych Waszych relacji z podróży. 🙂 Pozdrowienia.

Odpowiedz
rudeiczarne 30 marca, 2022 - 2:56 pm

Bardzo dziękujemy, jest nam szalenie miło 🙂 w połowie maja pojawi się nasz maltański ebook jako zwieńczenie naszych 5 lat życia na Malcie 🙂

Odpowiedz
Magdalena 26 stycznia, 2023 - 9:34 pm

Z tego co widzę w googl’u Pałac Wielkiego Mistrza już jest otwarty… za tydzień planuję sprawdzić organoleptycznie 😉
[a tak na marginesie – cudowne miejsce żeście tu urządzili! Polecam wszystkim znajomym którzy wybierają się na Malte 🙂 ]

Odpowiedz
Kamila 11 marca, 2024 - 10:17 am

Dziękuję za wiele cennych informacji. Z tym przewodnikiem zaplanuję ten wypad w mig!

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 13 marca, 2024 - 11:22 am

Bardzo nam miło! I polecamy nasze interaktywne przewodniki po Malcie, które są pełnym, podróżniczym kompendium wiedzy na temat tego kraju i podróży dookoła niego:
https://rudeiczarne.pl/przewodniki-ebooki/

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.