krosno-miasto-szkla

Miasto Szkła – Krosno – światowa perła hutnictwa i wyrobów szklanych

przez Rudeiczarne Travel Blog

Miasto Szkła – właśnie w ten sposób przez wielu kojarzone i nazywane jest Krosno. Nie jest to żaden przypadek, bowiem Krosno posiada bardzo bogate i wieloletnie tradycje hutnicze. Krośnieńskie szkło znane jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wybierając się do restauracji, w jakimkolwiek zakątku – w Polsce, ale też w innych krajach świata, zwróć uwagę na szklanki, lampki z jakich pijesz. Wielokrotnie znajdziesz na nich malutki podpis “Krosno”. Sami z resztą spotkaliśmy się z tym np. we Włoszech, Francji, ale także w Chinach! Niezwykłe kształty, wytrzymałość, jakość sprawiają, że szkło krośnieńskie nie ma sobie równych.

krosno-miasto-szkla

Przez wielu Krosno nazywane było niegdyś Parva Cracovia – mały Kraków, a to za sprawą pięknego rynku z Podcieniami, które mogą przypominać krakowskie Sukiennice. Jednak od lat najsłynniejszym towarem eksportowym Krosna i symbolem jest właśnie szkło. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Ci nieco historię hutnictwa w Krośnie, tutejszych pięknych wyrobów szklanych. Wszystko dlatego, że sami pochodzimy z Krosna i w wielu krośnieńskich rodzinach, także w naszych, znajdzie się chociaż jedna osoba związana z hutą szkła w Krośnie.

Nic dziwnego, że Krosno we współczesnych czasach kojarzone jest przede wszystkim jako Miasto Szkła. Nie bez powodu mówi się także, że w każdym polskim domu jest coś, co zostało wyprodukowane w krośnieńskich hutach szkła. Przekonaj się, jak to się stało, że krośnieńskie tradycje hutnicze wyrosły na tyle, że znane są na całym świecie i zakochaj się w niezwykłym świecie szkła.

Krosno – Miasto Szkła

Z czym najbardziej kojarzy się Krosno? Większość osób odpowie, że właśnie ze szkłem. Tradycje hutnicze w Krośnie liczą sobie już niemal sto lat! Wiele krośnieńskich rodzin związało się z krośnieńską hutą szkła, niektóre rodziny pracowały tutaj nawet z pokolenia na pokolenie. A skoro pierwsze skojarzenie z miastem to właśnie szkło, strategia promocji Krosna oparta jest właśnie na szkle, czyli na tym, co mamy w Krośnie najlepszego. Dlatego też od 2012 roku Krosno dumnie nosi nazwę- Krosno – Miasto Szkła. Na wjeździe do Krosna widać szklane symbole, tablice rejestracyjne mieszkańców Krosna noszą dumne hasło “Krosno Miasto Szkła”. Dookoła Krosna zobaczyć też można mnóstwo szklanych symboli – szklane kwiaty, konstrukcje na fontannach, rondach. Jest się czym chwalić i z czego być dumnym, nie powinno to więc nikogo dziwić.

krosno-miasto-szkla

Lokacja Krosna jako Miasto Szkła – symbol miasta

W 2012 roku odbyła się impreza na rynku w Krośnie, podczas której władze miasta odczytały oficjalny akt lokacji miasta. Choć lokowane zostało już wieki temu, jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego… Teraz jednak jest to symboliczne odrodzenie miasta:

“Na wieczną rzeczy pamiątkę (…) oznajmiamy (…) że pragnąc nasze miasto obdarzyć większymi pożytkami, jako Miasto Szkła je lokujemy i przemieniamy jako całe w szklane miasto tematyczne. Pobudza nas do tego troska o miasto, jako i nadzieja, iż liczni wędrowcy i podróżnicy nawiedzą nasze miasto, posiadłości mieszkańców Krosna w kwitnące ogrody zamieniając”. 

Krosno i okolice nazywane są z resztą szklanym zagłębiem – jest tutaj największe w Polsce zagęszczenie hut szkła i pracowni artystycznych związanych ze szkłem właśnie. W 2012 roku, jako odpowiedź na nową strategię Miasta Szkła, która ma być oparta na szkle właśnie, otworzyło się nowoczesne miejsce na mapie Krosna – Centrum Dziedzictwa Szkła. Nowoczesne aranżacje, techniki prezentacji w połączeniu z artystami, którzy na żywo pokazują swoją pracę były strzałem w dziesiątkę. Już rok później Centrum Dziedzictwa Szkła zostało uznane za najlepszy produkt turystyczny w Polsce.

centrum-dziedzictwa-szkla

Jak to się jednak stało, że Krosno zyskało miano Miasta Szkła? Tutaj należy nieco przyjrzeć się historii hutnictwa w Krośnie, którą postaramy się tutaj nieco przybliżyć. Cofnijmy się do pierwszej połowy XX wieku…

Miasto Szkła – historia hutnictwa w Krośnie

Nie można nie zacząć opowiadać tej historii bez tak ważnej Polski daty jak 11 listopada 1918 roku. To wtedy bowiem Polska, po latach zaborów, ponownie stała się państwem niepodległym. Była też krajem wyniszczonym – nie tylko działalnością zaborców, którzy próbowali wyciągnąć z naszego kraju ile się da, ale także po I wojnie światowej. Wszędzie widać było swoistą ruinę, ale Polska miała się odrodzić. Ruszyły więc prace budowlane, rozpoczęto tworzenie nowych zakładów przemysłowych, dróg, mieszkań, odbudowę tego, co zniszczyli zaborcy i wojna. Brak miejsc pracy, dość prymitywna zabudowa, brak infrastruktury… Nie inaczej było w Krośnie.

Historia szkła w Krośnie sięga 1923 roku, kiedy to rozpoczęto budowę pierwszej w Krośnie huty szkła, na terenie posiadłości wykupionej od hrabiny Kaczkowskiej. Miejsce to wybrała krakowska Spółka Akcyjna Polskie Huty Szkła, która widziała potencjał, jaki drzemie w Krośnie. Tak systematycznie zaczął się zmieniać krajobraz miasta – industrialne budynki, rozwój infrastruktury mieszkaniowej, budowa nowych dróg i budynków użyteczności publicznej. Do Krosna ściągały całe rodziny szklanych fachowców, którzy zobaczyli potencjał w nowo powstającej hucie w Krośnie. Do tego właściciele huty budowali mieszkania dla pracowników, co dawało komfort życia całej rodzinie. Ściągały tutaj nie tylko lokalne rodziny, ale także ludzie z Kresów, Rumunii, Węgier. Huta stała się częścią życia dla wielu mieszkańców Krosna.

krosno-huta

Krosno – Miasto Szkła – początek produkcji szkła w Krośnie

Już rok później, w 1924 spółka “Polskie Huty Szkła” rozpoczyna produkcję w krośnieńskiej hucie, z której wychodzą pierwsze szklane produkty. Początkowo była to prosta hala, w której ustawiono równie proste piece. Huta jednak systematycznie się rozrastała, zmieniała swoje oblicze. Huta szkła powstała tutaj, w Krośnie, nie tyle ze względu na złoża piasków szklanych, niezbędnych do produkcji szkła, ale ze względu na złoża gazu ziemnego. Ten był bowiem niezbędny jako źródło energii. Nie bez powodu tereny te jeszcze w XIX wieku przyciągnęły Ignacego Łukasiewicza, a ówczesna Galicja pachniała fortuną budowaną na ropie naftowej i gazie ziemnym. Wiele rodzin zyskało stałe, pewne źródło utrzymania, a pracę w hucie zyskało 1200 osób. Można w zasadzie powiedzieć, że każdy w tamtych czasach związany był z hutą szkła w Krośnie.

krosno-miasto-szkla

Z roku na rok krośnieńska huta szkła rozrastała się, przyjmowała kolejnych pracowników, a produkcja stale się powiększała. Już w 1929 roku, zaledwie 5 lat od rozpoczęcia produkcji, krośnieńska huta szkła otrzymuje złoty medal nadany jej przez ministra handlu i przemysłu – Eugeniusza Kwiatkowskiego na Powszechnej Krajowej Wystawie w Poznaniu.

Miasto Szkła i huta w czasie II wojny światowej 

Wydawać by się mogło, że II wojna światowa położy kres działalności krośnieńskiej huty szkła. Nie stało się tak, bowiem huta okazała się przydatna dla okupanta niemieckiego. Krosno miało strategiczne znaczenie dla Niemców, tutaj bowiem znajdowało się lotnisko – jak na tamte czasy niezwykle nowoczesne. Bliskość Sowietów była tutaj także istotna. Nie bez powodu powstawały tutaj m.in. schrony kolejowe, w których ukrywano pociągi sztabowe, w tym pociąg Amerika, którym Hitler przybył na spotkanie z Mussolinim w podkrośnieńskiej Stępinie (O schronach kolejowych w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie przeczytasz więcej w naszym wpisie Schrony kolejowe na Podkarpaciu).

Równie ważna okazała się dla Niemców krośnieńska huta szkła, dlatego też uniknęła bombardowań. II wojna światowa zastaje hutę w pełnym rozmachu, działania wojenne początkowo wstrzymały pracę huty. Po krótkiej przerwie wznowiono produkcję, ale pod niemieckim zarządem. W czasie II wojny światowej produkowano tutaj szkło gospodarcze, oświetleniowe, kryształy. Wycofanie się okupanta w 1944 niestety nie było tak kolorowe dla samej huty szkła. Niemcy bowiem wycofując się z Krosna podpalili hutę, zniszczyli surowce, wywieźli też maszyny i tutejsze wyroby. Myśleli, że to raz na zawsze zakończy historię krośnieńskiego szkła. Na całe szczęście mieszkańcy Krosna mieli zupełnie inny plan.

krosno-huta-szkla

Odbudowa huty szkła w Krośnie -Miasto Szkła

Płonąca huta szkła w Krośnie to widok okropny dla mieszkańców miasta. Płonęły wspomnienia, płonęła stabilizacja, płonęło coś, co wcześniej rosło na oczach mieszkańców. Z drugiej strony jednak wracała wolność, wracały marzenia. Niestety przybywały razem z socjalizmem i nowym porządkiem.

Huta była doszczętnie zniszczona, ale hutnicy nie zamierzali się poddawać. Grupa kilkudziesięciu hutników podjęła decyzję o odbudowie huty. Sprzedawano to, co udało się ocalić z wyrobów, by pozyskać pieniądze na odbudowę huty. Dach obudowywanej huty został zrobiony z więźby dachowej z jednego z hangarów zbombardowanego lotniska przyniesionej przez hutników. Wspólnymi siłami udało się odbudować hutę. Brakowało maszyn, brakowało wozów, ale w 1945 roku, dzięki uporowi hutników i mieszkańców Krosna, udało się wznowić produkcję w krośnieńskiej hucie!

krosno-huta-szkla

Krosno Miasto Szkła – krośnieńskie huty po II wojnie światowej

Od 1945 roku huta regularnie się powiększała, tak samo ilość pracowników i produktów tutaj wytwarzanych. Cały czas prowadzono prace modernizacyjne i budowlane. Zatrudniano nowych pracowników, by podołać zapotrzebowaniu na szklane produkty. W końcu całe państwo było wyniszczone wojną, brakowało wszystkiego. Pracownicy huty nie tylko ciężko pracowali w samej hucie, ale także pomagali w odbudowie miasta, w żniwach. Miasto wracało na dobre tory, za sprawą mieszkańców, którzy chcieli zapomnieć o wojnie i przywrócić dawne życie i dawną świetność Miasta Szkła. Już w 1953 roku szklane produkty z krośnieńskiej huty szkła ruszyły w świat! Pierwszymi zagranicznymi klientami była Anglia, Brazylia i Kanada. W 1958 roku oficjalnie powołano do życia państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą “Krośnieńskie Huty Szkła”.

krosno-huta-szkla

Zapotrzebowanie na szklane produkty z Krosna było tak wielkie, że konieczne było otwarcie kolejnych zakładów. Tak też ruszył zakład w Polance, który regularnie się powiększał. Na eksport wysyłano głównie ręcznie robione szkło, w Polsce najpopularniejsze były szklane produkty robione maszynowo. Ruszyła także produkcja szkła gospodarczego, na które było ogromne zapotrzebowanie.

Popyt na szkło z Krosna na całym świecie

Popyt na szkło, coraz większa ilość zamówień, którym trzeba było sprostać były impulsem do otwarcia Zasadniczej Szkoły Szklarskiej, w której kształcono przyszłych pracowników huty. Było to o tyle atrakcyjne, że studenci mieli zapewnioną pomoc materialną, posiłki, ale także gwarancję pracy. W ciągu 40 lat działalności szkoły jej mury opuszcza ponad 2000 absolwentów, głównie hutników.

krosno-huta

Krośnieńskie Huty Szkła, stale rozrastające się, już w czasach socjalizmu słynęły z niesamowitego kunsztu, trwałości, oryginalnych wzorów. Pracowało tutaj wielu wybitnych artystów, a dowodem na wyjątkowość krośnieńskiego szkła jest fakt, że tutejsze wyroby trafiły m.in. do królowej Elżbiety, króla Juana Carlosa, cesarzowej Japonii, Michaiła Gorbaczowa. Tutaj stworzono wyjątkowy szklany zestaw dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego na olimpiadę w 1972 roku w Monachium. Nie było polskiego domu, w którym nie byłoby krośnieńskiego szkła.

krosno-huta-szkla

Krośnieńskie Huty Szkła po transformacji ustrojowej

Transformacja ustrojowa w Polsce otworzyła nowy etap działalności krośnieńskiej huty szkła. W 1990 roku minister przekształceń własnościowych podpisał akt prawny, na mocy którego huta stała się spółką akcyjną. Tak oto powstały Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A. Już rok później Krośnieńskie Huty Szkła pojawiły się na Giełdzie, jako jedna z pierwszych 5 spółek. Prywatyzacja nie była łatwym procesem dla huty, ale na pewno wejście na giełdę było świetną reklamą dla Krosna. Każdy bowiem kojarzył Krosno z giełdą i szkłem. W 2001 roku powstała Grupa Kapitałowa Krosno, w skład której weszły huty z Krosna, Jasła i Tarnowa. W 2006 roku ostatecznie zaprzestano produkcji w zakładzie Krosno I przy ul. Grodzkiej – wygaszono ostatnie piece, a główną siedzibą stała się huta na ul. Tysiąclecia, która funkcjonuje do dzisiaj.

huta-w-krosnie

Trudny czas dla huty i zażegnany kryzys – Krosno Miasto Szkła

XXI wiek przyniósł hucie wiele problemów, z którymi trzeba było się zmierzyć. Mimo wielu zamówień i kontaktów z klientami z całego świata, w 2009 roku Sąd Rejonowy w Krośnie ogłasza upadłość huty. W powietrzu wisi widmo końca wieloletniej tradycji, stabilizacji dla wielu mieszkańców Krosna i okolic. W kolejnych latach niektóre części majątku są sprzedawane, jednak produkcja nie zostaje wstrzymana. Huta wciąż sprzedaje swoje produkty w Polsce i w innych krajach, bierze udział w ekspozycjach. Ratunek przychodzi w 2016 roku, kiedy to krośnieńskie huty kupuje spółka Krosno Glass południowoafrykańskiego funduszu inwestycyjnego Coast2Coast. Nadchodzi nowa era dla krośnieńskiej huty. I trwa ona do dzisiaj pod nazwą Krosno Glass, która znana jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Od 2019 roku właścicielem spółki Krosno Glass S.A. jest Paweł Szymański, który wykupił 100% udziałów spółki od funduszu Coast2Coast. Oznacza to, że firma ta pozostała w całości w polskich rękach.

Krośnieńskie szkło przetrwało i trwać będzie. To niewątpliwy symbol Krosna, które teraz dumnie nosi tytuł “Miasto Szkła”. Pochodzące stąd produkty niezmiennie zachwycają oryginalnością, artyzmem, niesamowitymi kształtami, które są ponadczasowe i eleganckie. Będąc zaś w Krośnie nie można pominąć szkła, które jest symbolem i dumą miasta.

Centrum Dziedzictwa Szkła – Krosno – Miasto Szkła

Jak z bliska przekonasz się, że Krosno to Miasto Szkła? Zdecydowanie najlepszym miejscem w Krośnie, w którym z bliska każdy może zobaczyć jak powstaje szkło, ale także historię krośnieńskiego hutnictwa jest Centrum Dziedzictwa Szkła. Niezwykłe miejsce, które jest wizytówką Krosna – Miasta Szkła i które każdy, będąc w Krośnie, powinien odwiedzić.

krosno-miasto-szkla

Centrum Dziedzictwa to nie jest tylko muzeum, choć tak wielu osobom może się wydawać przed odwiedzinami. To miejsce, w którym możesz zobaczyć z bliska cały proces tworzenia szkła – artystycznego, ale także tego wzornictwa szklanego. Nie jest to miejsce, w którym można się nudzić! Codziennie można mieć okazję zobaczenia jak tworzone jest szkło, jak przebiega cały ten proces. Dzięki temu, że możesz zobaczyć poszczególne pracownie, zaczynasz zupełnie inaczej spoglądać na szkło.

szklo-z-krosna

Krosno – Miasto Szkła – Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła

Zwiedzanie zaczynasz na najniższym piętrze Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie zobaczysz fenomenalny trójwymiarowy mural namalowany przez Ryszarda “Ryho” Paprockiego. Przedstawia on w trójwymiarze halę hutniczą i produkcję szkła. Niesamowite dzieło, które można podziwiać w czasie zwiedzania Centrum Dziedzictwa Szkła, ale także ze schodów ruchomych prowadzących na Rynek. Czasem odbywają się tutaj pokazy 3D Mappingu i mural ten zaczyna się ruszać! Niesamowity spektakl.

centrum-dziedzictwa-szkla

Dalej przewodnik prowadzi grupę do hali hutniczej, gdzie możesz podziwiać na żywo pokaz hutniczy. Artyści, którzy pracują tutaj codziennie przy piecach hutniczych prezentują produkowanie najróżniejszych szklanych przedmiotów i przeprowadzają widza przez magiczny proces. Z rozgrzanej do czerwoności masy szklanej, masy plastycznej, powstają cuda. Zobaczysz także warsztaty i szlifowanie, grawerowanie szkła, tworzenie malutkich szklanych figurek, a także jak tworzone są szklane witraże czy też szklane dzieła sztuki za pomocą metody Fusingu. Niezwykłym doświadczeniem jest według nas także podziwianie procesu ręcznego malowania szkła. Proces malowania trwa przynajmniej 2 dni, z racji tego, że każde dzieło malowane jest przynajmniej dwukrotnie. Niesamowita precyzja, której podziwianie Cię zachwyci.

centrum-dziedzictwa-szkla

Centrum Dziedzictwa Szkła a wydarzenia kulturalne

Co ciekawe, Centrum Dziedzictwa szkła prowadzi też fantastyczne warsztaty, w których można brać udział. Dla przykładu warsztaty z tworzenia szkła i ręcznego malowania na szkle (bombki, jajka wielkanocne). Można także brać w widowiskowych pokazach produkcji szkła. Prócz tego regularnie odbywają się tutaj ciekawe wydarzenia, jak np. wystawy czasowe, koncerty, spotkania z podróżnikami czy też degustacje wina w czasie corocznego Festiwalu Win Węgierskich. Fantastyczne miejsce, z którego każdy wróci zachwycony. Wydarzenia w CDS odbywają się w scenerii pracowni hutniczej, nazywanej Kulturalnym Piecem. Wydarzenia takie są bowiem zawsze połączone ze szklanymi akcentami, a tutejsza scena bez wątpienia jest najgorętszą sceną. Wszystko za sprawą pieca hutniczego, który trzyma swoją temperaturę. Po takich kulturalnych wydarzeniach często możesz samodzielnie podjąć próbę dmuchania szkła czy robienia szklanych stempli, a jest to bez wątpienia niezwykłe doświadczenie, które zapamiętasz na całe życie.

krosno-miasto-szkla

Centrum Dziedzictwa Szkła – galeria sztuki i pamiątki z Krosna

W budynku Centrum Dziedzictwa Szkła prócz stałego programu zwiedzania jest także galeria sztuki, w której są wystawy czasowe. Dzięki temu w zasadzie każda wizyta w tym miejscu będzie jedyna w swoim rodzaju, będzie część eksponatów, które są całkowicie nowe. Zdarza się, że niektóre eksponaty można także kupić. Warto także odwiedzić Piwnice Przedprożne, w których zobaczyć można najpiękniejsze dzieła krośnieńskich hutników – artystów. Jest tutaj także ciekawa sala, która pokazuje związek fizyki i szkła.

piwnice-przedprozne

W Centrum Dziedzictwa Szkła jest także sklep firmowy, w którym możesz zakupić piękne szklane wyroby. Od malutkich szklanych figurek i pamiątek związanych z Krosnem przez komplety szkła stołowego, karafki, piękne wazony i wiele więcej. Będąc w Krośnie – Mieście Szkła zdecydowanie najbardziej krośnieńską pamiątką będą właśnie tutejsze szklane wyroby, które na zawsze będą już zachwycać i służyć przez lata.

pamiatki-z-krosna

Centrum Dziedzictwa Szkła – informacje praktyczne – Krosno Miasto Szkła

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem i zajmuje 2 godziny. Budynek CDS znajduje się na ulicy Blich 2, ale wejście do budynku znajduje się od strony Rynku, tuż obok pomnika Józefa Piłsudskiego. W godzinach otwarcia Centrum Dziedzictwa Szkła możesz skorzystać z ruchomych schodów, które zaczynają się przy parkingu od strony ulicy Blich. Zawiozą one na najwyższe piętro budynku, gdzie znajduje się kasa biletowa i rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem.

miasto-szkla

Pamiętaj, że Centrum Dziedzictwa Szkła jest miejscem unikatowym, które cieszy się sporym zainteresowaniem turystów, szczególnie w wakacje. W 2013 roku CDS zostało wybrane jako najlepszy obiekt turystyczny w Polsce. Znalazło się także pośród 7 Nowych Cudów Polski wybieranych przez National Geographic Traveler. Z racji popularności CDS polecamy, byś kupił bilety wcześniej – online na stronie Centrum Dziedzictwa Szkła lub zarezerował je telefoniecznie pod nr telefonu 13 44 400 31. Najlepiej jest wykupić pełną wycieczkę, wraz z Piwnicami Przedprożnymi. Na nas całość zrobiła ogromne wrażenie! A jeszcze parę lat temu braliśmy tu udział w degustacji wina przy piecu hutniczym!

Godziny otwarcia Centrum Dziedzictwa Szkła:

  • poniedziałek – sobota – godz. 9 do 17 – ostatnie wejście o godz. 15
  • niedziela – godz. 11 do 17 – ostatnie wejście o godz. 15

Bilety wstępu:

  • Normalny: CDS + Piwnice Przeprożne – 35zł, samo CDS – 28zł, same Piwnice Przedprożne – 10zł
  • Ulgowy: Emeryci, bilety rodzinne – 30zł, Osoby niepełnosprawne – 17zł, dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny
pamiatki-z-krosna

Koniecznie zobacz także nasz wpis o atrakcjach Krosna, w którym znajdziesz całą masę ciekawych miejsc w pobliżu Centrum Dziedzictwa Szkła, które warto odwiedzić!

Krośnieńska Huta Krosno Glass

Nie możemy pisać o krośnieńskim szkle bez krótkiego przedstawienia jak dzisiaj działa krośnieńska huta szkła Krosno Glass. Bo to właśnie tutaj zaczęła się cała historia tego przedsiębiorstwa i symbolu jako Miasto Szkła. O ile jeszcze parę lat temu możliwe było zwiedzanie krośnieńskiej huty, tak dzisiaj zobaczenie hal produkcyjnych możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu specjalnych przepustek. W przyszłości jednak niewykluczone, że zostaną wznowione wycieczki po halach produkcyjnych.

Krośnieńska huta jest miejscem niezwykłym, w którym powstaje szklana magia. Świat, który powstał dzięki ciężkiej pracy ludzi, dzięki zdolnościom manualnym, dzięki cierpliwości, wytrzymałości, uporowi. Obecnie w hucie Krosno Glass pracuje w sumie 1639 osób, z czego 659 osób to pracownicy produkcji ręcznej. Co niezwykle ciekawe to fakt, że ok. 90% krośnieńskiej produkcji ręcznej przeznaczona jest na eksport zagraniczny. Nie tylko pod szyldem Krosno Glass, ale także sprzedawane są pod innymi szyldami, na zamówienie innych firm. Dlatego też pijąc w innych krajach ze szkła, z dużą dozą prawdopodobieństwa pić możesz ze szkła krośnieńskiego – nawet jeśli nie ma na nim napisu “Krosno”.

szklo-z-krosna

To dowodzi, jak niezwykłe jest krośnieńskie szkło, szanowane i podziwiane na całym świecie. A przede wszystkim doceniane za wytrzymałość, za fantastyczne kształty. Nie jest z resztą tajemnicą, że w przypadku niektórych specyficznych szklanych projektów, krośnieńska huta szkła nie ma konkurencji na całym świecie. Obecnie największym rynkiem eksportowym krośnieńskiej huty są Stany Zjednoczone, duża część tutejszych produktów wysyłana jest także do tak odległego kraju jak Australia.

krosno-huta-szkla

Jakość, unikatowe wzory, precyzja krośnieńskiego szkła – Krosno – Miasto Szkła

W zasadzie dla krośnieńskiej huty szkła nie ma rzeczy niemożliwych. Można powiedzieć, że cokolwiek klient sobie zażyczy – krośnieńska huta będzie w stanie stworzyć. Oczywiście po przeprowadzeniu analizy np. wytrzymałościowej.

Nie mamy wątpliwości co do tego, że jakość jest tutaj niezwykle ceniona, dbałość o każdy detal. Każdy jeden produkt szklany z produkcji ręcznej przechodzi kontrolę jakości, na każdym etapie produkcji, co widzieliśmy na własne oczy. Jeżeli kontrolerzy jakości, którzy każdy jeden produkt sprawdzają, znajdą jakikolwiek mankament, produkt taki jest odsyłany do poprawek. Ocena jakości musi wynosić 100%, by dany produkt mógł opuścić Krosno. Do tego krośnieńska huta stara się spełniać oczekiwania klienta – tworzy unikalne projekty, ale także pojedyncze egzemplarze okolicznościowe.

krosno-glass

Całą mądrością huty szkła w Krośnie są ludzie i to oni są najważniejsi. Bez nich bowiem huta nie miałaby racji bytu. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia przybywając do huty – dostaje tutaj szkolenie. W zasadzie najważniejsze w pracy w produkcji ręcznej są zdolności manualne, te zaś można zobaczyć już pierwszego dnia pracy. Czasy, kiedy w Krośnie działała szkoła, w której kształcono hutników już minęły, ale nowy pracownik dostaje wykształcenie hutnicze podczas pracy w hucie. Pracownik taki uczy się tutaj w zasadzie całe życie. Czas i technika idą bowiem do przodu, klienci zamawiają coraz to bardziej wymyślne kształty i wzory. Największą stratą dla huty jest zaś utrata wykształconego już pracownika.

Krosno – Miasto Szkła – produkcja ręczna

W dziale produkcji ręcznej udział maszyn jest znikomy. Wszystko bowiem leży w rękach ludzi oraz pieca hutniczego. To właśnie z produkcji ręcznej znana jest krośnieńska huta, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Niesamowite wzory, dokładność, jakość, jedyne w swoim rodzaju produkty. W czasie jednej zmiany pracuje tutaj niemal 100 osób, jeden zaś hutnik-artysta w czasie swojej jednej zmiany jest w stanie wykonać np. 200 dzbanków. Praca w hucie odbywa się w systemie zmianowym i opiera na 8 godzinnym systemie pracy. Mamy tutaj nie tylko hutników, ale także szlifierów, osoby odpowiedzialne za polerowanie, grawerowanie, zdobienie szkła.

Będąc hutnikiem w dziale produkcji ręcznej trzeba mieć też niezwykłą siłę. Pamiętaj, że masa szklana waży, na piszczeli, służącej do ręcznego formowania wyrobów szklanych, można mieć nawet 15kg masy szklanej. Nie ma więc wątpliwości, że jest to praca wymagająca wiele siły, zdolności manualnych, wytrzymałości, której należy się ogromny szacunek. Widząc pracowników huty podczas swojej pracy zupełnie innego znaczenia nabiera każdy szklany produkt w naszych domach. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem każdej osoby, która swoje życie poświęciła na pracę przy szkle.

Krosno – Miasto Szkła – produkcja mechaniczna

Huta Krosno Glass ma także potężny dział mechaniczny, gdzie szkło produkowane jest za pomocą mechanicznych maszyn. Tutaj produkowane jest szkło gospodarcze, słynne krośnieńskie lampki, kufle, szklanki, które znaleźć można w każdym miejscu w Polsce i nie tylko. Śmiemy twierdzić, że w każdym polskim domu znajdzie się chociaż jeden krośnieński szklany produkt. To właśnie dział maszynowy produkuje najwięcej krośnieńskiego szkła, które trafia na wiele rynków światowych.

Krośnieńskie szkło nazywane jest bezbarwnym kryształem, znane jest na całym świecie. Pamiętaj też, bo to ewenement, że krośnieńska huta jest w zupełności samowystarczalna. Za produkcją stoją nie tylko hutnicy, maszyny, ale także rzemieślnicy – stolarze, rzeźbiarze, kowale. Huta ma także własne laboratorium i centrum innowacji, własną straż pożarną. Również w dziale maszynowym każdy jeden szklany produkt przechodzi kontrolę jakości. Tutaj jednak za kontrolę tą odpowiadają nowoczesne maszyny zaprogramowane, by sprawdzać proporcje, kształt, mankamenty. Niesamowitym dla nas widokiem był obraz, jak maszyna sama rozpoznaje wady i odsyła szklanki czy kieliszki do poprawy. Tak też w dziale maszynowym jakość jest także na pierwszym miejscu. Wszystko, co związane dzisiaj z hutą Krosno Glass znajduje się na ulicy Tysiąclecia – miejsca, które powstawało jeszcze za czasów Gomułki, a rozwija się po dziś dzień.

krosno-huta-szkla

Szklane cuda z Krosna – Miasta Szkła

Niesamowitym, naszym zdaniem, miejscem jest także dział – galeria, w której przechowuje się wszystkie wzory kiedykolwiek wyprodukowane w krośnieńskiej hucie. Cały przekrój niesamowitych projektów, wykonania, kolorystyki, wzorów, które trafiały w najróżniejsze miejsca na świecie. Każdy jeden produkt jest tutaj przechowywany, być może kiedyś zostanie wznowiona ich produkcja. Jest to też miejsce, gdzie na wyciągnięcie ręki widać niesamowitą pracę krośnieńskich hutników i jakość, która potrafi przetrwać nawet 100 lat!

krosno-huta-szkla

Równie ciekawym miejscem jest także wystawa projektów krośnieńskiej huty szkła, które brały udział w międzynarodowych ekspozycjach i konkursach. Przy projektach szkła pracuje cały sztab projektantów, którzy wymyślają coraz to ciekawsze wzory, unikatowy design i niesamowite kolory. Zrobiło na nas ogromne wrażenie, ile arcydzieł może powstać ze szkła. A huta nie stoi w miejscu, idzie z duchem świata tworząc perełki. Dzisiaj krośnieńskie szkło eksportowane jest do ok. 60 krajów świata, cenione przez takie szklane miejsca, jak samo Murano we Włoszech!

Warto także wspomnieć o sklepie firmowym (link do google maps), który znajduje się tuż przy Hucie Szkła Krosno Glass. Możesz tutaj zakupić pamiątkę z Krosna i mieć pewność, że została wyprodukowana właśnie tutaj. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję jakości i nie zdobędziesz bardziej lokalnej pamiątki niż krośnieńskie szkło.

szklo-z-krosna

Szklane Zagłębie – Krosno – Miasto Szkła i okolice

Krosno – Miasto Szkła i okolice Krosna to szklane zagłębie. Funkcjonuje także tutaj wiele innych, mniejszych, a także prywatnych hut szkła, które kultywują szklaną tradycję tego zakątka Polski. Dlatego też każdy podróżny i wędrowiec powinien zatrzymać się w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, by z bliska poznać szkło, krośnieński kryształ, którym zachwyca się cały świat. Zdecydowanie jedno z najciekawszych muzeów w Polsce, w którym wizyta sprawia, że zupełnie inaczej spojrzysz na szkło i każdy szklany produkt. Docenisz jego wartość, poczujesz do niego szacunek.

Nic dziwnego, ze Krosno ochrzone zostało mianem “Miasto Szkła”. Tutaj wszystko kręci się dookoła szkła, a wiele rodzin pracuje w krośnieńskich hutach z pokolenia na pokolenie. Aż żal myśleć, że pewnie kiedyś w przyszłości tradycje mogłyby zaginąć, zostać zapomniane…Krosno pełne jest niesamowitych artystów, których całe życie związane jest ze szkłem. Ludzi, którzy tworzą cuda i zasługują na ogromny szacunek. Bo czymże byłoby szkło bez człowieka. Czym byłyby nasze domy bez szkła? Czym byłby w końcu świat bez Krosna i tutejszego wyjątkowego kryształu?

miasto-szkla

W tym miejscu chcieliśmy z całego serca podziękować Centrum Dziedzictwa Szkła za wspaniały pokaz szklanego świata i wprowadzenie do historii krośnieńskiego szkła oraz krośnieńskiej hucie szkła Krosno Glass za umożliwienie nam wejścia na teren huty i zobaczenia z bliska procesu produkcji szkła. Zobaczenie huty i produkcji szkła z tak bliska wraz z nieocenioną pomocą ze strony kierowników produkcji było niezbędne do napisania tego tekstu i pokazania, że Krosno to Miasto Szkła właśnie. W szczególności chcieliśmy podziękować Marcie Folcik-Fień, Robertowi Staroniowi, Kazimierzowi Zdziarskiemu, Radosławowi Kaczorowi, Andrzejowi Borkowi. Dziękujemy serdecznie!

Krośnieńska Karta Turysty

Fantastyczną opcją na korzystanie z atrakcji Krosna i okolic jest wprowadzona w 2022 roku Krośnieńska Karta Turysty. Karta upoważnia do darmowego lub ulgowego wstępu do muzeów, zabytków, obiektów rekreacyjno-sportowych w Krośnie i okolicy. Tym samym jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo i zobaczyć najciekawsze atrakcje Krosna! Co ciekawe, karta funkcjonuje dzięki łatwej w obsłudze aplikacji, w której można wybrać jeden z 3 pakietów czasowych: 24g, 48h i 72h. Więcej informacji na temat Krośnieńskiej Karty Turysty, a także wszystkie miejsca, które oferują darmowe lub ulgowe wejścia i serwisy znajdziesz na dedykowanej karcie zakładce na stronie Visit Krosno.

Zobacz nasz film o województwie podkarpackim!

Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z Urzędem Miasta Krosna.

Krosno noclegi

Zobacz, gdzie możesz nocować w Krośnie!



Booking.com

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook, gdzie publikujemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
  • Zobacz nasz wpis o atrakcjach Krosna! Zakochaj się w tym pięknym mieście!
  • Po jeszcze więcej krośnieńskich inspiracji zapraszamy na stronę Visit Krosno
  • Sprawdź także nasz wpis, w którym poznasz atrakcje Podkarpackie i 14 pomysłów na wycieczki!
  • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie sporo wpisów z innych Podkarpackich zakątków! Zaglądnij po więcej tutaj!
  • Poznaj także podkarpackie uzdrowiska nieopodal Krosna – Iwonicz-Zdrój Rymanów-Zdrój!
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciu, nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
  • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

26 komentarzy

Blog podróżniczy w poszukiwaniu końca świata- Ewelina 28 lipca, 2021 - 3:39 pm

Bardzo ciekawy artykuł – Krosno okazuje się być kopalnią ciekawych miejsc. Muszę odwiedzić, bo byłam lata temu.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 11:40 am

Wiele się od tego czasu zmieniło, warto wrócić po latach 🙂

Odpowiedz
Kasia.eu 28 lipca, 2021 - 4:20 pm

Fiu fiu! Ale kawał dobrej roboty! Uwielbiam huty szkła ( mamy nawet jedna malutką w Krakowie), ale do tej w Krośnie jeszcze nie dotarłam.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 11:40 am

W takim razie musicie się wybrać do Krosna, w końcu Miasto Szkła 🙂

Odpowiedz
Magda 28 lipca, 2021 - 7:34 pm

Zachęciliście nas! Już planujemy wyjazd do Krosna 🙂 Nie miałam pojęcia że jest tak ciekawe 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 11:39 am

Bardzo nas to cieszy, dajcie znać jak się podobało! 🙂

Odpowiedz
Opowieści z Podróży 29 lipca, 2021 - 10:47 am

O tym, że Krosno słynie ze szkła, słyszałam, ale miło sobie o tym przypomnieć! Przepiękne te szklane działa!

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2021 - 6:14 pm

Prawdziwe dzieła sztuki! 🙂 Tak jest – Krosno Miasto Szkła!

Odpowiedz
raczejtrampki 29 lipca, 2021 - 11:39 am

Byliśmy w podobnej hucie Julia na Dolnym śląsku, maga fajna atrakcja, w Krośnie tez odwiedzimy 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2021 - 6:13 pm

W Krośnie polecamy Centrum Dziedzictwa Szkła – świetne miejsce na takie spotkanie ze szkłem 🙂

Odpowiedz
Krzysiek / idziemydalej.pl 29 lipca, 2021 - 6:13 pm

Może kiedyś przy okazji zwiedzimy i to miejsce, choć nie jest ono wysoko na naszej liście 😉

Odpowiedz
Martynosia 29 lipca, 2021 - 6:50 pm

Jak zwykle swietny i wyczerpujacy wpis! Faktycznie krosno cieszy sie duza oopularnoscia, a wyroby znane na calym swiecie miedzy onnymi na Wyspach, gdzie wyatepuje pod nazwa LSA. Widze tez ze produkuja kieliszki do szkockiej whisky, a takze butelki do Harris gin 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 10:35 am

No widzisz, krośnieńskie szkło jest znane i cenione na całym świecie 🙂 Bo jest wyjątkowe!

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 1 sierpnia, 2021 - 10:16 am

Bardzo ciekawy post! Żałuję, że nie udało mi się zwiedzić tego miejsca podczas pierwszego pobytu w Krośnie.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 10:34 am

Na całe szczęście będziesz miała całe mnóstwo powodów, by odwiedzić ponownie 🙂

Odpowiedz
Kasia 2 sierpnia, 2021 - 9:33 am

Kawał dobrej roboty. Uwielbiam takie wyczerpujące temat teksty.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 10:34 am

Dziękujemy! Krosno poleca się na wizytę 🙂

Odpowiedz
Kasia 2 sierpnia, 2021 - 9:34 am

Kawał dobrej roboty. Uwielbiam takie wyczerpujące temat teksty.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 10:34 am

Dziękujemy bardzo! Ogromnie ciekawy temat, można by jeszcze wiele napisać.. 🙂

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 5 sierpnia, 2021 - 3:32 pm

Oj znam to… Jak sie człowiek wgryzie w temat, to można księgę spisać 😉

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 5 sierpnia, 2021 - 9:09 pm

Rewelacyjne miejsce. Nigdy nie byłem i chciałbym 🙂

Odpowiedz
Hania z Na Atlantydę 6 sierpnia, 2021 - 9:22 am

Krosno raczej nie stanie sie moim celem podróżniczym w najbliższym czasie, ale jeśli tam zawędruję to z pewnością taki wpis mi się przyda 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 9 sierpnia, 2021 - 10:54 am

Rewelacja! Byłam kiedyś w hucie szkła jako dziecko i dla mnie było to ogromne przeżycie… to jakie cuda można wyczarować, jak pomalować. Gdy już przyjadę na Podkarpacie, na pewno tu zajrzę.

Odpowiedz
Odkrywcy Miasta 12 sierpnia, 2021 - 8:17 am

Z tym krosnem i hutami szkła to w ogóle ciekawa sprawa! Dzięki za ten wpis mnie mocno zainspirował

Odpowiedz
rudeiczarne 24 sierpnia, 2021 - 12:51 pm

Bardzo nas to cieszy 🙂 W takim razie mamy nadzieję, że do zobaczenia w Krośnie 🙂

Odpowiedz
Magda 27 sierpnia, 2021 - 5:52 pm

Super, wygląda niesamowicie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej