rymanow-zdroj-tlo

Rymanów-Zdrój – atrakcje podkarpackiego uzdrowiska – Beskid Niski

przez Rudeiczarne Travel Blog

Województwo Podkarpackie to jeden z najbardziej różnorodnych zakątków Polski. Znajdziesz tutaj nie tylko wspaniałe Bieszczady, ale także majestatyczne zamki, sztukę uliczną, drewniane cerkwie i kościółki, imponujące muzea i skanseny i wiele więcej. Nie można też zapomnieć, że to na terenie województwa podkarpackiego znaleźć można niesamowity Beskid Niski, a także uzdrowiska – najpiękniejsze to Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój! Oaza spokoju dla każdego, gdzie można wypocząć, wędrować, skosztować tutejszych wód mineralnych, ruszyć na szlaki, nawdychać się świeżego powietrza.

Rymanów-Zdrój to urocze miejsce, ukryte pośród zieleni z mnóstwem atrakcji dookoła. Czy warto i dlaczego warto odwiedzić Rymanów-Zdrój? Tego dowiesz się z tego wpisu, wraz z mnóstwem ciekawostek, informacji praktycznych, wskazówek, a wszystko to okraszone pięknymi zdjęciami. Ruszamy razem do Rymanowa-Zdroju!

rymanow-zdroj

Rymanów-Zdrój – podkarpackie uzdrowisko – Beskid Niski

Rymanów-Zdrój położony jest w województwie podkarpackim, w północnej części Beskidu Niskiego. Ukryty pośród zielonych wzgórz i lasów jest idealnym miejscem na wypoczynek, ale także na malownicze wędrówki. Położony jest zaledwie kilkanaście kilometrów od innego podkarpackiego uzdrowiska – Iwonicza-Zdroju i poniekąd, historia Rymanowa Zdroju związana jest właśnie z Iwoniczem Zdrojem i sławą tamtejszych wód mineralnych.

Rymanów-Zdrój leży 2km od miasteczka Rymanów i co ciekawe, sam Rymanów-Zdrój jako miejscowość (wieś uzdrowiskowa) powstał dopiero w 1996 roku! Ale wbrew pozorom, jego historia jest znacznie dłuższa. Jak to się stało, że Rymanów-Zdrój stał się słynny dużo wcześniej?

Rymanów-Zdrój – historia podkarpackiego uzdrowiska

Sława wód mineralnych w pobliskim Iwoniczu-Zdroju skłoniła właścicieli Rymanowa do poszukiwania wód także u siebie. Oba miejsca dzieli niewielka odległość, Rymanów położony jest nad rzeką Tabor, a szanse wydawały się całkiem wysokie. Tak też Anna i Stanisław Potoccy postanowili poszukać wód mineralnych także tutaj. Sława Iwonicza-Zdroju, piękna architektura, kolejni kuracjusze zmierzający w te rejony, były bardzo kuszące.

W sierpniu 1876 roku Anna Potocka wraz ze swymi synami wybrała się na spacer. Podczas tego spaceru jej syn – Józef, odkrył źródełko. Wodę z tego źródełka oddano na specjalne badania, które miały określić, czy ma ona właściwości lecznicze – trwały one do 1879 roku.

rymanow-zdroj

To właśnie odkrycie tego źródełka dało początek temu miejscu! Najpierw wodę zbadał słynny chemik – Tytus Sławik, który wykrył silne stężenie jodu i żelaza. Kolejne badania potwierdziły lecznicze właściwości rymanowskich wód. Tak zaczęto budować tutaj pierwsze pensjonaty i infrastrukturę dla przyszłych kuracjuszy.

Beskid Niski i Rymanów-Zdrój – jedno z piękniejszych polskich uzdrowisk

Oficjalnie Rymanów Zdrój zaczął funkcjonować jako uzdrowisko w 1881 roku. Dzięki właścicielom Rymanowa-Zdroju wybudowano tutaj piękne wille, dom zdrojowy, dworzec gościnny, a także utwardzoną drogę, która prowadziła do Rymanowa-Zdroju. Z czasem powstawać zaczęły kolejne wille i pensjonaty, a tutejsza infrastruktura regularnie się rozrastała. Niektóre z pensjonatów wybudowanych końcem XIX i początkiem XX wieku przetrwały do dzisiaj. Najpiękniejsze to pensjonaty “Maria”, “Biały Orzeł”, “Gołąbek” i inne.

rymanow-zdroj-atrakcje

Początkiem XX wieku istniało tutaj już 38 willi i pensjonatów, a popularność tego miejsca systematycznie rosła. I wojna światowa to czas, kiedy przez tutejsze okolice przebiegała linia frontu, a wojska rosyjskie dokonały tutaj wielu zniszczeń. Konieczna była odbudowa uzdrowiska, zdewastowanego po I wojnie światowej. Tuż przed II wojną światową, Rymanów-Zdrój odwiedzało rocznie już ok. 5000 osób. Niestety również II wojna światowa nie była łaskawa dla Rymanowa-Zdroju. Ponowna dewastacja, zniszczenia – uzdrowisko wznowiło swoją działalność dopiero w 1947 roku. Renowacja i odbudowa infrastruktury przebiegała tak, by zachować oryginalny i charakterystyczny styl, z którego słynął Rymanów-Zdrój.

Po II wojnie światowej, Rymanów-Zdrój stał się przede wszystkim całorocznym uzdrowiskiem dziecięcym, słynącym z doskonałego, nowoczesnego wyposażenia. Powstały sanatoria dla dzieci – “Polonia” i “Zimowit”, które mogły pomieścić kilkaset małych kuracjuszy.

rymanow-zdroj-historia

Rymanów-Zdrój współcześnie

Co roku do Rymanowa-Zdroju przyjeżdżają nie tylko kuracjusze, ale także sporo mieszkańców okolic, którzy uwielbiają to miejsce odwiedzać na spacery pośród zieleni. W lecie w tutejszej muszli koncertowej odbywają się różnego rodzaju ciekawe koncerty i wydarzenia, które zapewniają świetną rozrywkę. Rymanów-Zdrój to przepiękna zielona okolica, po której z przyjemnością można spacerować, wybrać się na tutejsze szlaki rowerowe czy spacerowe, przysiąść na ławeczce w tutejszych alejkach, które najlepiej znają historię tego miejsca. Kto wie, może któreś z XIX wiecznych drzew wyszepta odpoczywającemu jego historię?

rymanow-zdroj-beskid-niski

Niestety piękna, drewniana willa “Leliwa”, sanatorium “Gozdawa” i “Krystyna” od kilku lat wyłączone są z użytku i z roku na rok popadają one w ruinę. Kto wie, jaki spotka je dalszy los? Wielka szkoda, biorąc pod uwagę, że “Leliwa” pamięta początki rymanowskiego uzdrowiska i zachwyca swoją piękną architekturą.

Obecnie Rymanów-Zdrój jest w stanie pomieścić jednorazowo ok. 1000 kuracjuszy w tym samym momencie. Wykonuje się tutaj przede wszystkim profilaktykę i leczenie schorzeń układu oddechowego, w tym m.in. choroby gardła, migdałków, płuc, a także choroby układu krążenia, nadciśnienie, miażdżycę. U dzieci prócz wyżej wymienionych leczy się tutaj także choroby układu moczowego i nerek.

beskid-niski-podkarpacie

Co zobaczyć w Rymanowie-Zdroju?

Najpiękniejszym miejscem w Rymanowie-Zdroju jest Park Zdrojowy. Powstał on jeszcze końcem XIX wieku i stworzony został przez właścicielkę tego miejsca – Annę Potocką. Czuwała nad jego tworzeniem, sadzeniem roślinności, drzew. Wiele z nich możemy podziwiać do dzisiaj – dęby, lipy, jesiony czy jawory, które pamiętają najlepiej dzieje Rymanowa-Zdroju i Beskidu Niskiego.

beskid-niski

Spacerując tutejszym parkiem i eleganckimi alejkami, dotrzesz do Pijalni Wód Mineralnych. Drewniany, uroczy budynek, w którym możesz nalać sobie wód mineralnych z Rymanowa-Zdroju. Jeśli masz swój własny kubeczek – woda będzie całkowicie darmowa. Możesz tutaj kupić także wody Celestynka. Tuż obok Pijalni znajdziesz drewniane pomniki założycieli Rymanowa-Zdroju – Anny i Stanisława Potockich. Warto także zaglądnąć do ich dawnego dworu, który znajduje się w pobliskim Rymanowie. Otoczony jest przepięknym parkiem z alejkami. Nie można także zapomnieć o tężniach, które zapewniają świetne inhalacje!

W Rymanowie-Zdroju do dzisiaj podziwiać możne starodawne wille, pensjonaty, wiele z nich drewnianych. Przypominają o czasach, kiedy powstawało to podkarpackie uzdrowisko, końcem XIX wieku. Na uwagę zasługują wille: „Pod Matką Boską” (obecnie „Maria”), „Opatrzność”, „Gołąbek”, „Biały Orzeł”, ale także popadająca w ruinę “Leliwa”. Nadają niesamowitego klimatu temu miejscu. Na tutejszych alejkach znajdziesz nie tylko roślinność, kwiaty, fontanny, rzekę Tabor (deptak po obu stronach rzeki), ale także wiele lokalnych wyrobów. Tubylcy codziennie przyjeżdżają tutaj i rozstawiają swoje stanowiska, na których można kupić lokalne wyroby – sery, obrusy, koronki i wiele innych. Tutaj człowiek czuje się, jakby czas się zatrzymał. Ten spokój, zieleń dookoła, mnóstwo pięknych szlaków, świeże powietrze – idealne miejsce dla każdego.

Wody Mineralne w Rymanowie-Zdroju

Najsłynniejsze wody mineralne dostępne w rymanowskiej Pijalni Wód Mineralnych to:

  • “Tytus” – swoje imię wzięła od ojca Anny Potockiej
  • “Celestyna” – dla upamiętnienia matki Anny Potockiej
  • “Klaudia” – na cześć matki Stanisława Potockiego.

Pozostałe wody, których można tutaj skosztować to “Staś”, “Ignacy”, “Marysieńka”, “Jan”, “Naftusia”, “Krokusowe”, “Anna”, “Mieczysław” i “Danuta”. Tutejsze wody mają właściwości lecznicze na najróżniejsze schorzenia, w tym m.in. na choroby układu oddechowego, choroby dziecięce, układu krążenia, układu moczowego, układu przemiany materii i wiele więcej.

Co można robić w okolicy Rymanowa-Zdroju?

W okolicy Rymanowa-Zdroju każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zapominaj bowiem, że Beskid Niski potrafi zachwycić!

Istnieje tutaj całe mnóstwo szlaków pieszych, w tym wymienimy kilka z nich:

  • Szlak czerwony – Główny Szlak Beskidzki – można przespacerować się z Rymanowa-Zdroju do Iwonicza-Zdroju
  • Szlak żółty – lokalny szlak spacerowy z Rymanowa-Zdroju do Iwonicza-Zdroju przez Klimkówkę
  • Ścieżka spacerowa Łemka
  • spacerowa ścieżka na Beskidzką Połoninę
  • Ścieżka spacerowa do Królowej Wołtuszowej
  • Ścieżka przyrodnicza “Rymanów-Zdrój”, która zajmuje kilka godzin, ale na swojej trasie ma mnóstwo malowniczych miejsc, m.in. Wołtuszowa, punkt widokowy, Góra Zamczysko, Torfowisko i wiele więcej
rymanow-zdroj

Miłośnicy jazdy na rowerze znajdą tutaj także przepiękne trasy rowerowe:

  • Rowerowy Szlak etnograficzny – ok. 31km – Rymanów-Zdrój, Rymanów, Bartoszów, Sieniawa, Mymoń, Pastwiska, Rudawka Rymanowska, Wisłoczek, Rymanów-Zdrój.
  • Szlak między Zdrojami – ok. 24km – Rymanów-Zdrój, Bałucianka, Iwonicz-Zdrój, Klimkówka, Rymanów, Rymanów-Zdrój.

Nie zapomnij także o tym, że tutejsze okolice pełne są wspaniałych drewnianych perełek ze Szlaku Architektury Drewnianej, na którym znajdziesz m.in. wspaniałe podkarpackie cerkwie. Więcej na ich temat znajdziesz w naszym wpisie Cerkwie na Podkarpaciu. Jeśli lubisz nieco bardziej wymagające wędrówki – warto także wybrać się na Górę Cergową. Nie jest ona może wysoka, ale ścieżka potrafi zmęczyć, a na szczycie Cergowej znaleźć możesz wieżę widokową, z której przy dobrej widoczności widać Bieszczady, a nawet Tatry.

Niedaleko w okolicy jest także niezwykle ciekawy skansen w Bóbrce, która była niegdyś pierwszą na świecie kopalnią ropy naftowej na skalę przemysłową. To z tym miejscem nierozerwalnie wiąże się wydobycie ropy naftowej oraz postać Ignacego Łukasiewicza.

Rymanów-Zdrój noclegi

Zobacz gdzie możesz nocować wybierając się na wycieczkę do Rymanowa-Zdroju!



Booking.com

Czy warto odwiedzić Rymanów-Zdrój – podkarpackie uzdrowisko?

Rymanów-Zdrój jest znacznie młodszym uzdrowiskiem niż słynny od wieków Iwonicz-Zdrój. Nie znaczy to jednak, że jest gorsze! Rymanów-Zdrój jest wyjątkowym miejscem, do którego chętnie przyjeżdżają tubylcy na weekendowe spacery i wędrówki, ale także rzesze kuracjuszy. Słynie przede wszystkim z doskonałej infrastruktury w tutejszych sanatoriach dla dzieci, ale również dorośli chętnie tutaj przyjeżdżają. Mnóstwo zieleni, wspaniale alejki pośród drzew i kwiatów, spokój, cisza, świeże powietrze. A do tego mnóstwo malowniczych tras na spacery i wędrówki sprawiają, że w Rymanowie-Zdroju i okolicy nie da się nudzić!

Warto się wybrać do Rymanowa-Zdroju – bez względu na to, czy jesteś kuracjuszem czy po prostu podróżujesz po województwie podkarpackim. To wyjątkowe miejsce, które na pewno Cię zachwyci! Niepowtarzalny klimat Rymanowa-Zdroju zawsze robi wrażenie. A do tego uzdrowisko jest po drodze do wielu atrakcji podkarpackich i Beskidu Niskiego. Można więc idealnie to miejsce połączyć z innymi wyjątkowymi miejscami województwa podkarpackiego. Będąc w tym regionie, nie zapomnij o Rymanowie-Zdroju – nie pożałujesz!

Zobacz nasz film o województwie podkarpackim!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook, gdzie publikujemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
  • Sprawdź także nasz wpis, w którym poznasz atrakcje Podkarpackie i 11 pomysłów na wycieczki!
  • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie sporo wpisów z innych Podkarpackich zakątków! Zaglądnij po więcej tutaj!
  • Poznaj także inne podkarpackie uzdrowisko – Iwonicz-Zdrój!
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciunie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
  • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

26 komentarzy

Patryk Zieliński 17 maja, 2021 - 11:35 am

Ciekawie to się zapowiada. Trzeba spakować plecak i ruszać w podkarpackie 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 18 maja, 2021 - 8:58 am

Na pewno będziesz zachwycony, Podkarpackie aż kipi od atrakcji! 🙂

Odpowiedz
Karolina/Nasze Bąbelkowo 17 maja, 2021 - 2:09 pm

Tam jeszcze bie byliśmy i generalnie Podkarpacie jest dla nas nadal nieodkrytą kartą – ale Wasze relacje coraz bardziej zachęcają do jego eksplorowania 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 maja, 2021 - 4:14 pm

Mamy nadzieję, że skusisz się, by ruszyć w podróż do województwa podkarpackiego! Przepiękne miejsce na mapie Polski!

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 17 maja, 2021 - 3:36 pm

Kilka Zdrojów odwiedziłam , nawet raz w sanatorium byłam, ale Iwonicza i Rymanowa nie znam.
Ciekawa historia sanatorium w Rymanowie, co mnie uderzyło to przepiękne położenie i okolice.
Nie wiem, co mi przypomina, te domy zdrojowe podobnie budowano w uzdrowiskach.
Może Krynicę -Zdrój , Szczawno, Świeradów. Tam też piękne wille, wspaniałe pensjonaty, część zniszczona w czasie wojny. Park Zdrojowy przepiękny !
Beskidy cudowne, możliwość zobaczenia cerkwi, piękne szlaki rowerowe. Same zalety.
Jak zwykle wspaniale i wyczerpująco przygotowana relacja.
Dziękuję Wam za to i serdecznie pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 maja, 2021 - 4:16 pm

Województwo Podkarpackie to cała masa niezwykłych atrakcji, które czekają na odkrycie! Mamy nadzieję, że skusisz się kiedyś na podróż w ten zakątek Polski, bo jest magicznie, tajemniczo, zachwycająco… 🙂 Nie da się nie zakochać!

Odpowiedz
wielopokoleniowo 18 maja, 2021 - 7:50 am

Jak tam jest ładnie! Koniecznie kiedyś musimy odwiedzić 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 18 maja, 2021 - 9:55 am

Koniecznie! Rymanów-Zdrój i okolice są przepiękne!

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 18 maja, 2021 - 12:19 pm

Może na Boże Ciało uda się w końcu pojechać na Podkarpacie. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 maja, 2021 - 4:14 pm

Trzymamy za słowo, te wszystkie cuda czekają na Ciebie! 🙂

Odpowiedz
Marek 19 maja, 2021 - 10:50 am

w 1972 byłem jako mały chłopiec byłem parę tygodni w Sanatorium Leliwa. W ubiegłym roku ponownie odwiedziłem Rymanów o 48 latach. Serce kraje się, jak ten piękny, zabytkowy obiekt Leliwy stał się de facto ruiną. Przecież to niedługo runie. Plusem jest to, że Uzdrowiska nie zabudowano betonowymi korkami, a rzeczką Tabor jest nadal czysta. No i ten cudowny mikroklimat

Odpowiedz
Krystian 19 maja, 2021 - 7:36 pm

Właśnie planujemy wakacje w Polsce i szukamy ciekawych kierunków 🙂 Uzdrowiska to jednak dla mnie najlepsze są na Dolnym Śląsku 😀 Ciekawe jaka by była Twoja opinia na ten temat 🙂 Czy może w jakimś byłaś?

Odpowiedz
rudeiczarne 23 maja, 2021 - 8:49 am

Nie byliśmy w żadnym uzdrowisku na Dolnym Śląsku, więc nie mamy porównania, by ocenić 🙂 Rymanów-Zdrój jest szczególnie bliski naszym sercom, bo jeździmy tam na spacery od dziecka, więc od niemal 30 lat!

Odpowiedz
Ania | Podróże w Naturze 25 maja, 2021 - 6:08 pm

Szczególnie te cerkwie i piesze czy rowerowe wędrówki w okolicy nas kuszą! Mama była w Rymanowie i chwaliła ? czas na nas!

Odpowiedz
rudeiczarne 27 maja, 2021 - 8:18 am

Musicie koniecznie się wybrać, jest bardzo malowniczo 🙂

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 20 maja, 2021 - 9:06 am

Mama była tam kilak lat temu w sanatorium – tak żałuję,z ę jej wtedy nie odwiedziłam . Nie interesowałam się wcześniej tym miejscem , a potem odkryłam jakie jest piękne

Odpowiedz
rudeiczarne 23 maja, 2021 - 8:48 am

To może wyślij tam Mamę raz jeszcze? Na pewno by odpoczęła, a i Wy moglibyście ją odwiedzić – warto! 🙂

Odpowiedz
Krzysztof 21 maja, 2021 - 6:22 am

Gratuluję wygranej w Mistrzostwach Blogerów! Niesamowity materiał! Rymanów Zdrój kojarzy mi się z Bordżomi w Gruzji. Koniecznie odwiedzę. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 23 maja, 2021 - 8:48 am

Dziękujemy pięknie, cieszymy się, że Ci się podobał nasz materiał 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedz
Katarzyna 22 maja, 2021 - 8:47 pm

Chyba jakiś błąd się wkradł. W Rymanowie Zdroju nie ma wieży widokowej.

Odpowiedz
rudeiczarne 22 maja, 2021 - 9:47 pm

Nie ma błędu 🙂 jest napisane, że na górze Cergowa jest wieża widokowa, można z Rymanowa-Zdroju wybrać się tam na wycieczkę, co jest opisane w tekście. Pozdrawiamy

Odpowiedz
Piotr 24 maja, 2021 - 11:27 am

Żeby sobie ktoś nie pomyślał że na ścieżce przyrodniczej Rymanów zdrój wejdzie na wieże?

Odpowiedz
rudeiczarne 24 maja, 2021 - 11:31 am

Jest jasno i wyraźnie napisane:
“Jeśli lubisz nieco bardziej wymagające wędrówki – warto także wybrać się na Górę Cergową. Nie jest ona może wysoka, ale ścieżka potrafi zmęczyć, a na szczycie Cergowej znaleźć możesz wieżę widokową, z której przy dobrej widoczności widać Bieszczady, a nawet Tatry.”, więc raczej trudno z tego wnioskować, że wieża znajduje się w Rymanowie-Zdroju 🙂

Odpowiedz
Marek Whitewhale Popiel 14 września, 2021 - 8:15 am

Moja żona wybiera sie tam w grudniu. Da się tam w okolicy poślizgać na nartach? Chetnie bym dołączył na trochę bo przecież i tak ja dowiozę. ( i odbiorę)

Odpowiedz
rudeiczarne 14 września, 2021 - 8:24 am

Jasne, że tak – jeśli tylko zima, a raczej jej brak, nie zaskoczy w grudniu jak rok temu 🙂 W okolicy jest sporo ciekawych tras na narty – m.in. Kiczera w Puławach, Chyrowa, Magura, nie wspominając o Ustrzykach 🙂

Odpowiedz
Marek 11 czerwca, 2022 - 7:50 am

Rymanów i jego okolice są piękne, jest co zwiedzać jeżeli ktoś lubi zabytkowe cerkwie/ kościółki. Klimat wspaniały, spokój i cisza. Warto zwiedzić.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej