Cypr Północny i Cypr – podział wyspy – trudna historia Cypru Północnego
Cypr Północny, czyli inaczej Turecka Republika Cypru Północnego to państwo, o którym się raczej nie słyszy, a także o którym mało kto wie. Przez lata miejsce to jest blokowane na arenie międzynarodowej ze względu na dość skomplikowaną sytuację na wyspie. Ale czy wiesz, dlaczego wyspa Cypr jest podzielona na pół, a także jak się poruszać pomiędzy obiema częściami?
Trudna historia Cypru Północnego
By zrozumieć, co dziś dzieje się na Cyprze, trzeba w skrócie wrócić się wiele wieków wstecz. Jeszcze w starożytności na Cyprze osiedlili się Grecy. Stąd mamy tutaj mnóstwo starożytnych świątyń helleńskich, mamy tutaj kościół prawosławny. Cypryjczycy na Cyprze Południowym mówią w języku tzw. greckim nowoczesnym. Natomiast wiek XVI przynosi na Cypr Turków Osmańskich. Stąd pojawia się tutaj islam, język turecki, tradycje arabskie. Wiek XIX to porozumienie z Wielką Brytanią, na mocy którego Wielka Brytania zyskała prawo zarządzania Cyprem w zamian za oddawanie Turcji części podatków. Stąd na Cyprze ruch lewostronny, gniazdka brytyjskie, powszechnie mówiony język angielski.
Obecność Brytyjczyków jednak podzieliła Cypryjczyków. W 1950 roku przeprowadzono na Cyprze plebiscyt, w którym większość Greków Cypryjskich opowiedziała się za przyłączeniem Cypru do Grecji kontynentalnej. Sprzeciwiła się temu społeczność międzynarodowa, przez co Cypr, cała wyspa, zyskała niepodległość. Grecy cypryjscy jednak nie utożsamiali się z nową sytuacją, na Cyprze pojawiło się nawet greckie wojsko, aż w 1974 roku przeprowadzono zamach stanu, obalono pro-jednościowego prezydenta. W związku z tym, kilka dni później na Cyprze pojawia się także wojsko tureckie, pod pretekstem obrony tureckich braci. W 1983 roku proklamowana zostaje Turecka Republika Cypru Północnego, państwo pod protektoratem Turcji, uznawane na arenie międzynarodowej jedynie przez Turcję. Na Cyprze stacjonują wojska ONZ, a obie części przedzielone są strefą zdemilitaryzowaną.
Oczywiście jest to historia w wielkim skrócie, która ma Ci pomóc po krótce zrozumieć sytuację i dlaczego wyspa jest podzielona. Tak naprawdę obie strony mają sporo za uszami, więc nie będziemy się tutaj zajmować oceną kto jest bardziej lub mniej winny. Celem jednak tego postu jest przybliżenie, jak dostać się na Cypr Północny, do państwa, którego oficjalnie nie ma, przejdźmy więc do rzeczy!
Cypr Północny – państwo, które nie istnieje? Historia Cypru Północnego
Ze względu na zawiłą historię polityczną wyspy, a także blokowanie Tureckiej Republiki Cypru Północnego na arenie międzynarodowej mówi się, że Cypr Północny jest państwem, którego tak naprawdę nie ma. Sytuacja bardzo przypomina tą z Kosowem i Serbią (Serbia uważa Kosowo za integralną część państwa serbskiego, nie uznając jego niepodległości – choć to już się powoli zmienia). Północna część wyspy jest bowiem przez Cypr uznawana jako integralna część Cypru Południowego! O północnej części wyspy w zasadzie się nie mówi, traktując ją jako coś, czego w rzeczywistości nie ma. Sami przyznajcie, ile razy w życiu słyszeliście o takim państwie, jak Turecka Republika Cypru Północnego?
A chcecie wiedzieć, jak to jest jechać do państwa, którego niby nie ma? A może jednak do państwa, które jest, choć blokowane, choć zapomniane, istnieje i można je odwiedzić? Zobacz sam, jak dostać się na Cypr Północny – do państwa, które oficjalnie nie istnieje!
Jak dostać się na Cypr Północny – trudne realia i historia Cypru Północnego
Z racji tego, że Turecka Republika Cypru Północnego jest państwem nieuznawanym na arenie międzynarodowej, tamtejsze lotniska i porty są blokowane przez społeczność międzynarodową. Dlatego też nie ma aż tak wielu opcji dostania się tutaj, jak np. na Cypr Południowy. Nie istnieją połączenia bezpośrednie tanimi lotniczymi ani promami z np. Grecji. Ale to nie oznacza, że nie da się tutaj dotrzeć!
Cypr Północny – Samolotem
Na Cyprze Północnym jedynym lotniskiem cywilnym jest lotnisko Ercan, w okolicach północnej Nikozji. Niestety, państwa europejskie nie mają bezpośrednich połączeń lotniczych z Cyprem Północnym. Wiąże się to z blokadą międzynarodową północnej części wyspy. Dlatego też jedyną możliwością, by dostać się samolotem bezpośrednio na Cypr Północny jest lot tutaj z Turcji, skąd linie lotnicze oferują połączenia samolotem. Jeśli zaś zależy Ci na niskim koszcie, warto rozważyć loty tanich linii lotniczych (np. Ryanair) na lotniska w Paphos lub do Larnaki, skąd możesz wypożyczyć samochód i udać się samodzielnie na Cypr Północny dużo niższym kosztem niż lecąc do Turcji i stąd łapiąc samolot na północną część Cypru.
Cypr Północny Promem
Na Cypr Północny możesz także dostać się promem, jednak podobnie jak w wypadku lotnisk, tutejsze porty są blokowane przez społeczność międzynarodową. W związku z tym jedyną opcją dostania się tutaj promem jest najpierw dostanie się do Turcji, skąd kilka razy w tygodniu płyną promy do Kyrenii (Girne) – głównego miasta portowego Cypru Północnego. Istnieją 2 główne połączenia – pierwsze, wolniejszym promem, płynie z Turcji 10 godzin. Możesz także skorzystać z tzw. szybkiego promu, który z Turcji do Kyrenii płynie zaledwie 3 godziny. Więcej informacji na temat promów między Turcją a Turecką Republiką Cypru Północnego znajdziesz tutaj.
Pamiętaj jednak – BARDZO WAŻNE – że dostając się na Cypr Północny bezpośrednio z Turcji samolotem lub promem, będziesz miał problem, by dalej dostać się na teren Cypru Południowego. Wiąże się to z faktem, iż Cypr nie uznaje Tureckiej Republiki Cypru Północnego, uważa, że teren Cypru Północnego jest integralną częścią Cypru. W związku z tym wkraczając z Cypru Północnego do Cypru Południowego, możesz zostać uznany za osobę, która nielegalnie wkroczyła na teren Cypru. Dlatego też, jeśli planujesz także zwiedzać Cypr Południowy, najlepszym rozwiązaniem jest przylot na Cypr, a dalej wypożyczenie samochodu i samodzielna jazda na Cypr Północny. W ten sposób nie masz żadnego problemu na granicy.
Cypr Północny Samochodem
Podczas wjazdu na Cypr Północny samochodem od strony Cypru Południowego wypożyczonym samochodem, bardzo ważne jest, byś dokładnie sprawdził, czy Twoja wypożyczalna zezwala na taką podróż. Niestety, ponad 90% wypożyczalni na Cyprze Południowym nie wyraża zgody na taki wyjazd. Wszystko znajdziesz w umowie najmu, którą dokładnie musisz sprawdzić przed podpisaniem. W razie wątpliwości zawsze zapytaj wypożyczalni, czy zezwala na wjazd na Cypr Północny. Jeśli zezwala – nie ma żadnego problemu, by ruszać w drogę! Pamiętaj jednak, że na całym Cyprze obowiązuje ruch lewostronny!
By wjechać na Cypr Północny samochodem, musisz także upewnić się, że będziesz wjeżdżać przez granicę, która obsługuje także samochody. Istnieje 7 granic pomiędzy Cyprem a Cyprem Północnym:
- Astromerits/Zodhia
- Agios Domestios/Kermia/Metehan
- Ledra Palace – przejście piesze
- Ledra Street – przejście piesze w samym centrum starego miasta Nikozja
- Pergamos/Beyarmudu/Dhekylia
- Strovilia/Akyar
- Limnitis
Przejścia graniczne otwarte są 24 godziny na dobę i możesz je przekraczać bez limitów, nawet kilka razy dziennie.
Cypr Północny – wjazd do państwa, którego “nie ma”
Wyjeżdżając z Cypru w stronę Cypru Północnego, najpierw dojeżdżasz do punktów kontrolnych Cypru Południowego, gdzie sprawdzany jest Twój paszport. Zajmuje to dosłownie chwilkę i dalej wjeżdżasz na teren ziemi niczyjej, tzw. Zieloną Strefę, która jest strefą zdemilitaryzowaną, oddzielającą obie części Cypru. W niektórych miejscach jest to zaledwie kilka metrów, w innych nawet kilka kilometrów. W strefie tej nie wolno robić zdjęć ani filmować! Dalej zaś dojeżdżasz do punktów kontrolnych Tureckiej Republiki Cypru Północnego.
Cypr Północny – Wypożyczony samochód
Wjeżdżając na Cypr Północny samochodem, musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. To, które obowiązuje na Cyprze Południowym, nie obowiązuje w Tureckiej Republice Cypru Północnego. Ubezpieczenie kupuje się na granicy, tuż przed kontrolą paszportową. Koszt takiego ubezpieczenia waha się w zależności od długości planowanego przez Ciebie pobytu. Jeśli przyjeżdżasz na maksymalnie 3 dni, koszt ubezpieczenia wypożyczonego samochodu to 20 euro (+5 euro za drugiego kierowcę). W razie dłuższego pobytu, opłata się zmienia (poniżej załączamy zdjęcie tabeli kosztów, zrobione przez nas na granicy).
Pamiętać jednak musisz, że jest to jedynie ubezpieczenie OC – od odpowiedzialności cywilnej. W razie jakiegokolwiek wypadku, w wyniku którego szkodę poniesie wypożyczony samochód, niestety to właśnie Ty ponosisz koszty naprawy, lawety itd. Z drugiej jednak strony, z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że jazda samochodem po Cyprze Północnym to czysta przyjemność. Pustki na drogach, nie ma problemu z parkingami, kierowcy jeżdżą bardzo spokojnie.
Cypr Północny – Wymagane dokumenty – Turecka Republika Cypru Północnego
Tak naprawdę podczas wjazdu na Cypr Północny, jedynym dokumentem, który jest sprawdzany – jest paszport. W wielu przypadkach wystarczy także dowód osobisty, jednak co do zasady, lepiej mieć ze sobą paszport. W końcu Cypr Północny nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Strefy Schengen, a to, czy Twój dowód osobisty zostanie zaakceptowany, zależy głównie od celnika na granicy. Zalecamy więc posiadanie przy sobie ważnego paszportu. Pamiętaj także, że wyjeżdżasz poza Unię Europejską, więc warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj karta EKUZ już nie obowiązuje! A w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, lepiej być zabezpieczonym! Na granicy Twoje ubezpieczenie nie jest sprawdzane – zrób to jednak dla samego siebie i komfortu podróży. Podczas kontroli paszportu zostaniesz poproszony o pokazanie umowy wynajmu samochodu celem wykupienia ubezpieczenia OC na granicy, o którym pisaliśmy wyżej.
Podsumowując:
- Paszport – do okazania, w większości przypadków nie dostaje się pieczątki
- Umowa wynajmu samochodu – zostaniesz o nia poproszony na granicy w celu wydania ubezpieczenia OC
- Ubezpieczenie samochodu OC wykupione na granicy – obowiązkowo
- Ubezpieczenie zdrowotne – nie jest sprawdzane, zrób to dla siebie samego
Cypr Północny – czy wjazd jest taki straszny, jak go malują? Turecka Republika Cypru Północnego
W internecie krążą legendy o tym, jak trudno jest się tutaj dostać, a nawet, że jest to niemożliwe. Sami przed naszą krótką wyprawą na Cypr Północny próbowaliśmy znaleźć potrzebne i sprawdzone informacje na ten temat. Nie było to jednak takie łatwe. Mimo wszystko zdecydowaliśmy się jechać i sprawdzić osobiście, jak jest w rzeczywistości. Największym problemem, z którym musieliśmy się zmierzyć jest wypożyczenie na Cyprze Południowym samochodu, który może wjechać na Cypr Północny! Warto zwrócić na to uwagę, wypożyczając auto, jako że w większości wypożyczalni w umowie jest wyraźnie napisane, że wypożyczalnia nie zezwala na jazdę na północną część wyspy.
Jednak po znalezieniu wypożyczalni, która nie ma problemu z jazdą na Północ, przejazd i procedura wjazdowa, granica – nie jest w żaden sposób skomplikowana i tak naprawdę zajmuje dosłownie kilka minut. Z naszej strony możemy polecić wypożyczalnię Cyprus Car Hire, która zezwala na wjazd na północną część wyspy. W firmie pracują także Polacy, więc chętnie pomogą! Podajemy maila do sympatycznej Polki, pracującej w wypożyczalni, możecie do niej bezpośrednio pisać w sprawie auta i negocjować cenę: agnieszka.ctt-carhire@hotmail.com
Czy więc wjazd na Cypr Północny jest taki straszny? Nie i możesz tam swobodnie jechać! Bez obaw! Bowiem północna część wyspy jest bardzo przyjaznym krajem, bardzo bezpiecznym miejscem, ale o tym napiszemy w kolejnym poście, który pojawi się już niedługo!
WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?
- Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze posty o zwiedzaniu Cypru Północnego oraz o zwiedzaniu Cypru!
- Już wkrótce pojawi się także nasz vlog z Cypru Północnego – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowym vlogu!
- Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?
- A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i że to ma sens
- Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na Instagramie, Facebooku i Youtubie!
59 komentarzy
No! I kiedy już myślałam, że widziałam wszystko w polskiej blogosferze podróżniczej, trafiłam na Wasz blog 🙂 Dodaję do ulubionych i będę zaglądała 🙂
oooo bardzo nam miło, że do nas dotarłaś i mamy nadzieję, że Ci się spodobało! 🙂 Ściskamy mocno!
Dzięki za telegraficzne streszczenie cypryjskiej sytuacji. Nie byłam nigdy w tym zorientowana i nie spodziewałam się, że ich sytuacja jest tak skomplikowana…
Niestety jest. I co ciekawe, rozmawiając z mieszkańcami Cypru Północnego – oni wcale nie są zadowoleni z tego, że są pod protektoratem Turcji, najbardziej chcieliby jedności całej wyspy i jej niepodległości. Niestety nie jest to takie proste…
Jak zawsze dużo rzeczowych informacji 🙂 Cypr jest piękny. 😉 Pozdrawiam
Bardzo nam miło, że tak uważasz 🙂 Pozdrawiamy ciepło!
Nigdy nie byłem na Cyprze. Rozważam ten kierunek na przyszły rok, choć zapewne część południową. Bardzo fajny i kompletny wpis.
Poczekaj na wpisy z atrakcjami i widokami na Cyprze Północnym, pojawią się już niedługo, może wtedy się skusisz także na Północ 🙂 A w lutym wybieramy się na południe, więc będziemy mieli porównanie 🙂
Słyszałam tę historię i to podsyca moją ciekawość, żeby go zobaczyć.
Historia bolesna, ale bardzo ciekawa, więc warto się w nią zagłębić, ale także wybrać się na miejsce osobiście, by przekonać się jak tutaj jest na własnej skórze! 🙂
Jak zawsze świeże i dobrze sprecyzowane informacje, pełne kompendium wiedzy. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ?
Dziękujemy bardzo Violu za odwiedziny i ciepłe słowa! Aż chce się pisać więcej! Pozdrawiamy Cię ciepło!
Marzenie nasze. Świetna wyprawa i fotorelacja.
Trzymamy mocno kciuki za jego spełnienie! Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło! 🙂
Super leciutko wpis ;-). Jak większość waszych wpisów. Fajnie sie czyta i chce się tam być 😀
Bardzo nam miło to czytać! Zapraszamy częściej po więcej! 🙂
Cypr Północny jeszcze przede mną, na “południowym” byłam już kilka razy, ale właśnie chcę auto z pełnym ubezpieczeniem na północ i tak czekam… dziękuję bardzo za porady. Buziaki
My na południu tym razem w ogóle nie zostaliśmy tylko od razu pojechaliśmy na Północ i jest przepięknie, więc polecamy! A porównanie z południem będziemy mieć w lutym, bo się wtedy wybieramy ponownie, tym razem odkrywać południową część wyspy 🙂 Ściskamy mocno Ewelinko!
Szczerze to nawet nie wiedziałam, że taki podział istnieje . Jak ktoś się tam wybiera znajdzie tutaj masę wskazówek.
Sporo osób o tym nie wie, bo jest to swoiste tabu w Europie i na świecie. A do tego przez lata blokowane na arenie międzynarodowej. Więc jest to takie zapomniane miejsca w Europie!
Piękna plaża a. Miejsce, dla mnie tak odległe.
Odległe, a jednak wciąż warte zobaczenia… 🙂 Poza tym bardzo łatwo się tak dostać, więc odległości się kurczą!
Dla osób chcących odwiedzić to miejsce bardzo przydatny wpis, zawiera wiele ważnych informacji
Bardzo się cieszymy, że tak uważasz 🙂
Wybieramy się na Cypr w lecie. Pozostaje nam opcja wygodna, mamy dwójkę dzieci, więc na żadne ryzyko noclegowe i transportowe nie możemy sobie pozwolić.
Nie nazwalibyśmy Cypru Północnego miejscem ryzykownym, na takie jest kreowane, zupełnie bez powodu 🙂 na Cyprze Południowym będziemy w lutym, więc będziemy mieć porównanie 🙂
Ciekawy kawałek trudnej historii i jak zawsze bardzo merytoryczny, rzetelny wpis pełen przydatnych wskazówek 🙂
Bardzo dziękujemy, będziemy starać się odczarować to piękne miejsce, wokół którego obrosły negatywne legendy 🙂
Słuchajcie, a nagrywacie vlogi z wypraw? Bo ja bym chętnie obejrzała.
A nagrywamy! ? Z Cypru Północnego dopiero zaczęliśmy montować, ale zapraszamy na nasz kanał na YouTube po vlogi z innych podróży. Link tutaj https://www.youtube.com/channel/UCzLsXK33NZAiz1awF0ZYG5Q
Jak zwykle masa przydatnych informacji!
Dziękujemy bardzo!
piękne widoki. chciałabym coś zwiedzić sama, bez rodziny, dzieci. wolę z koleżanką
W takim razie czas zacząć planować i ruszyć w drogę! 🙂
Mam zamiar się wybrać, może uda się w przyszłym roku. Jak zwykle świetnie przygotowany wpis i cudowne zdjęcia. Pozdrawiam!
Ostatnie moi przyjaciele byli na Cyprze i nie odważyli się pojechać na północną część. Właśnie wtedy zaczęłam zastanawiać się jak to rzeczywiście wygląda, czy Na południowej części odstrasza się turystów czy rzeczywiście jest się czego obawiać.
Totalnie nie ma się czego obawiać. Rozmawialiśmy z wieloma mieszkańcami Cypru Północnego, którzy sami są zmęczeni tą sytuacją. Oni sami najbardziej chcieliby jedności całej wyspy pod jednym rządem. Niestety druga strona tego nie chce. A bać się nie ma czego, to podsycane stereotypy, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Polecamy bardzo! 🙂
Byłam kiedyś na Cyprze. Piękna wyspa, ale ten podział jest naprawdę dziwny.
Smutny podział, także dla mieszkańców Cypru Północnego, który chcą zjednoczenia wyspy.
Trzeba być dobrze przygotowanych do każdej podróży. Do takiego miejsca w szczególności.
Jasna sprawa. Choć akurat wokół Cypru Północnego krąży mnóstwo stereotypów i negatywnych opinii, które nie mają za wiele wspólnego z rzeczywistością 🙂
Byłam w tym roku i bardzo mi sie podobało. Na pewno wrócę tam jeszcze 😉
Bardzo nas cieszy, że nie odrzuciłaś Cypru Północnego! 🙂
Jak zawsze dużo rzeczowych informacji i super foty, widzę,że lubisz i umiesz opisywać
Wpis zawiera dużo ciekawych i przydatnych informacji. Piękna fotorelacja. :):*
Dziękujemy bardzo, miło to czytać!
Może w tym roku polecę na Cypr 🙂 dzięki za kolejną porcję inspiracji!
Polecamy! Dla nas Północny jest jeszcze ciekawszy od Południowego 🙂
Czy wjazd na Cypr Północny jest teraz mocno ograniczony z powodu COVID, czy osoby zaszczepione wjadą bez problemu? A czy na powrocie na Południowy musimy robić test ?
To trzeba na bieżąco sprawdzać na stronach rządowych Cypru, sytuacja z Covidem zmienia się na tyle dynamicznie, że dzisiaj może być tak, a jutro zupełnie inaczej 🙂 Najlepszym źródłem będą strony cypryjskie.
Hej, wróciłem wczoraj – więc jestem na bieżąco. Sytuacja z COVID-em jest mocno pokręcona i sami celnicy po obu stronach się w tym nieźle gubią. Podobno niezaszczepionych Polaków chcących wjechać z Południa na Pólnoc, mimo przynależności do strefy zielonej obowiązuje test PCR (ale tylko przy przekroczeniu granicy lądowej samochodem) jednak to obowiązywało to na jedym przejściu granicznych (jakiego radzę unikac) – Pyla/Pergamos – gdzie nas cofnęli bo mielismy testy antygenowe tylko. Więc pojechaliśmy na kolejne – najbliższe przejście i tam nie było żadnych problemów. Podobnie było w kolejnych dniach – włącznie z przejściem pieszym w Nikozji. Co ciekawe, celnicy z Poludnia widząc że nas nie wpuścili byli mocno zdziwieni bo zgodnie z ich wiedzą (co zgadza się z info na stronie tureckiego ministerstwa zdrowia) Polacy mogą przekraczać granicze zarówno z testem PCR jak i antygenowym (ten ostatni można zrobić na Cyprze w dowolnej aptece w ciągu 10 min za 6e z oczywiście wystawionym zaświadczeniem w jezyku greckim i angielskim.)
Co do powrotu – wystarczy SafePass jeśli nie jest się zaczepionym – ale jest on ważny tylko przez 7 dni o dnia przybycia na Cypr !
Ale zaszczepieni z tego co wiem wjeżdżają w obie strony bez problemu.
witam
Jak juz sie zdecyduje na wyjazd na Cypr dla mnie chyba największym wyzwaniem będzie ruch lewostronny. Jak u was to wyglądało, da się szybko przyzwyczaić. Duzy jest ruch na wyspie? w czerwcu.
Pozdrawiam
My mieszkamy na Malcie, więc ruch lewostronny jest dla nas codziennością. Wbrew pozorom nie jest trudno się przestawić – pierwsze 15min może być dziwne z racji skrzyni biegów, na początku problem może sprawiać parkowanie równoległe, ale bardzo szybko można się przestawić 🙂
Możecie polecić jakiś ciekawy nocleg dla 4 osób ?
szukam czegos na okres 21-28 czerwiec
Super przewodnik i piękne zdjęcia! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć Cypr północny.
Cześć kochani! Dziękuję za praktyczny tekst o Cyprze Północnym. Skorzystałam z Waszej porady i skontaktowałam się z p. Agnieszką z wypożyczalni samochodów, czuję się wielce zaopiekowana 🙂 Tak więc – ruszamy na Cypr Północny 🙂 Buziaki!
Oooo super, bardzo się cieszymy! Baw się dobrze i pozdrów od nas Agnieszkę! 🙂
A w jakim dystrykcie polecacie nocleg?