zwiedzanie-cypru-tlo

Zwiedzanie Cypru – Co zobaczyć na Cyprze w 3 dni

przez Rudeiczarne Travel Blog

Zastanawiasz się jak zorganizować zwiedzanie Cypru i co zobaczyć na Cyprze? Czego nie wolno pominąć podczas podróży? Może Cypr to Twoja przystań w trakcie przesiadki albo kierunek na przedłużony weekend i nie wiesz, jak zorganizować podróż mając tak mało czasu? A może zwyczajnie szukasz inspiracji i nie wiesz, czy na Cyprze jest co robić? Nie wiesz, jak się tam poruszać, gdzie spać, co warto zjeść? Ten post pomoże odpowiedzieć Ci na te i na wiele innych pytań! Zabieramy Cię na zwiedzanie Cypru – przekonaj się co zobaczyć na Cyprze!

co-zobaczyc-na-cyprze

Zwiedzanie Cypru – krótka charakterystyka wyspy

Trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego ma wiele do zaoferowania! Nie tylko piękne plaże, które kuszą miłośników wodnych szaleństw! Cypr to także piękne trasy trekkingowe, wspaniałe zabytki, wysokie góry pokryte śniegiem w zimie, urocze wioski kuszące swoimi kolorami. To i wiele więcej sprawia, że każda pora roku jest dobra na wizytę na Cyprze! Bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! Ale o czym musisz pamiętać wybierając się na Cypr?

zwiedzanie-cypru-plaza-afrodyty

Turecka Republika Cypru Północnego a Cypr – podzielona wyspa

Pamiętaj, że państwo Cypr a wyspa Cypr nie oznacza dokładnie tego samego! Bowiem wyspa ta jest podzielona – głównie między państwo Cypr a Turecką Republikę Cypru Północnego, o której bardzo mało się mówi. Turecka Republika Cypru Północnego zajmuje głównie wschodnią i północną część wyspy i nie jest uznawana na arenie międzynarodowej przez żadne z państw, prócz Turcji. W związku z napiętą przez lata sytuacją pomiędzy obiema częściami wyspy, antagonizmami wciąż nieuregulowaną ostatecznie sytuacją, obie części są przedzielone pasem zdemilitaryzowanym, pilnowanym przez siły ONZ. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się przemieszczać pomiędzy obiema częściami wyspy. Są tutaj granice, które możesz przekraczać.

co-zobaczyc-na-cyprze

Cypr Północny – Państwo, którego nie ma?

Pamiętaj jednak, że Cypr wciąż uważa Turecką Republikę Cypru Północnego za twór nielegalny, a terytoria Północy wciąż uznaje za swoją część. Sytuacja przypomina nieco tutaj Serbię i Kosowo. W wielkim skrócie jednak – lotniska Cypru Północnego nie są uznawane przez żaden kraj prócz Turcji. Oznacza to, że jedyną opcją by się tutaj dostać samolotem, jest lot przez Turcję. Jeśli zaś dostaniesz się na Cypr od strony Północnej, próbując się dalej dostać do państwa Cypr, możesz zostać uznany za osobę, które nielegalnie dostała się na terytorium Cypru. Warto o tym pamiętać i jeśli chcesz zobaczyć obie części wyspy, dostać się najpierw do Paphos czy Larnaki (Cypr), a dopiero dalej wybrać się do tureckiej części.

Więcej na temat konfliktu między Cyprem a turecką częścią wyspy, interwencji Greków i Turków, a także na temat konfliktu i problemów między obiema społecznościami i państwami, piszemy w naszym poście o Cyprze Północnym. Zachęcamy Cię do przeczytania, bo jest to temat, o którym rzadko się mówi.

Zwiedzanie Cypru – Co zobaczyć na Cyprze (południowym i środkowym)

Nasze zwiedzanie Cypru było jedynie uroczym dodatkiem do innego kierunku, stąd spędziliśmy na Cyprze jedynie 3 dni. Bowiem to właśnie z Cypru udaliśmy się dalej, do pięknego Libanu. Dla ciekawskich – tanie linie Ryanair latają, często za grosze, z cypryjskiego Paphos do libańskiego Bejrutu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Libanu, zapraszamy Was do naszych libańskich postów.

W Tureckiej Republice Cypru Północnego byliśmy podczas oddzielnej podróży, którą opisaliśmy tutaj. Ten Post więc będzie traktował o atrakcjach Cypru. Mimo, że mieliśmy tym razem na Cyprze jedynie 3 dni, pomiędzy podróżą do Libanu, nawet w te 3 dni udało się zobaczyć całkiem wiele. Oczywiście nie dotarliśmy do wszystkich miejsc, które warte byłyby zobaczenia – z racji ograniczonego czasu i chwilowych problemów z samochodem (padł nam akumulator). Co jednak pewne – wrócimy jeszcze a Cypr nie raz, bo jest to wyjątkowe miejsce! Przekonaj się co zobaczyć na Cyprze!

Poniżej opiszemy te miejsca, do których udało nam się dotrzeć w trakcie tej 3-dniowej objazdówki wynajętym samochodem. Przejdźmy więc do rzeczy! Co zobaczyć na Cyprze w 3 dni?

Monaster św. Mikołaja – zwiedzanie Cypru

W okolicy Limassol znajdziesz uroczy Monaster św. Mikołaja od kotów. Skąd ta nazwa? Jeszcze wieki temu sprowadzono na Cypr koty, by te zajęły się plagą jadowitych węży! Miały zostać sprowadzone tutaj z Persji i Egiptu, by lokalni budowniczy mogli ukończyć budowę monasteru, bez obecności niebezpiecznych węży. O ile tych drugich już dzisiaj nie ma, tak kotów na Cyprze spotkasz mnóstwo! A w tutejszym monasterze zostaniesz przez nie opanowany! Jest ich całe mnóstwo, a tutejsi mnisi chętnie je dokarmiają. Lokalsi z resztą mogą tutaj przynosić bezdomne koty, które mnisi przyjmują z racji ich wielowiekowej obecności w monasterze.

zwiedzanie-cypru-koty

Sam monaster przez wieki swojego istnienia był wielokrotnie burzony i odbudowywany i dzisiaj nie ma za wiele wspólnego z oryginałem. Możesz jednak zobaczyć tutaj kolekcję ikon, kupić lokalne wyroby mnichów – dżemy z fig, oliwę z oliwek i spędzić miło czas na dziedzińcu pod drzewem oliwnym, wraz z tuzinem kotów.

zwiedzanie-cypru

Słone jezioro pod Limassol i opuszczone lądowisko

Tuż obok monasteru znajduje się wybrzeże największego słonego jeziora na Cyprze! Dojazd do samego wybrzeża w większości miejsc jest niemożliwy. Ale… jadąc na wschód od monasteru, wzdłuż wybrzeża jeziora, dotrzesz do miejsca, które może przypominać nieco opuszczone lądowisko! Używane ponoć było dla malutkich samolotów i helikopterów. Zobaczysz malutki blaszany “terminal”, który wygląda bardziej jak przystanek. Świetne miejsce na zdjęcia i lunch. Uważaj, pod nogami zobaczysz tutaj mnóstwo muszli z pobliskiego jeziora.

zwiedzanie-cypru

White Stones – zwiedzanie Cypru

Niedaleko Limassol znajdziesz też niepozornie wyglądające na mapie plaże – White Stones! To właśnie tutaj padł nam akumulator w samochodzie i nie było tego złego… bo zachód słońca w takim miejscu – pięknie! Co ciekawe – o ile tutejsze skały są białe tak pomiędzy nimi możesz znaleźć… czarne plaże piaszczyste! Miejsce nie jest tak popularne i nawet kierowca dowożący nam akumulator miał problem, by tutaj trafić! Ale wystarczy wpisać w mapy White Stones i trafisz tu bez problemu! Warto!

zwiedzanie-cypru

Co zobaczyć na Cyprze – Ayia Napa + Most Miłości 

Ayia Napa to jeden z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych! Samo miasteczko pełne jest hoteli, kwater, restauracji i infrastruktury dla turystów. W lecie tętni życiem, zimą przypomina bardziej miasto-widmo, gdy komercja zapadła w sen zimowy. Jest to jednak bardzo dobra baza wypadowa na pobliskie Capo Greco, które jest stąd dosłownie rzut beretem.

A w lecie to właśnie tutaj znajdują się jedne z najsłynniejszych plaż, które kuszą amatorów morskiego szaleństwa. I to właśnie tutaj znajduje się słynny Most Miłości! Jest to piękny łuk skalny. Według legendy, jeśli ktoś pocałuje druga osobę stojąc na środku Mostu Miłości, ta miłość będzie trwać wiecznie! Ale…polecamy podziwiać łuk z bezpiecznego dystansu – wygląda pięknie, ale… Jednak erozja skał i podmywanie ich przez fale sprawia, że niestety pewnego dnia łuk może runąć do morza. Podobnie jak maltańskie Azure Window. Podejdźcie więc do tego z rozsądkiem.

most-milosci-ayia-napa

Capo Greco – zwiedzanie Cypru

Zwiedzanie Cypru nie byłoby kompletne bez przepięknego Capo Greco! Jest to chroniony park narodowy na południowo-wschodnim cyplu Cypru. Przepiękne miejsce, do którego musisz koniecznie sie wybrać. Przepiękne klify, lazurowe morze, natura i cisza, które zachwycają. Nie zapomnij wybrać się do Jaskinii Cyklopa – pod warunkiem, że morze jest spokojne. My niestety trafiliśmy podczas sztormu, kiedy to jaskinia była podmywana falami, więc mogliśmy ją jedynie podziwiać z dystansu. Dlaczego Jaskinia Cyklopa? Według mitu mieszkała tutaj rodzina cyklopów, których łódź rozbiła się o skały podczas sztormu. Zostali oni wygnani z Tracji, gdzie uznawani byli ponoć za świetnych budowniczych i to tutaj mieli znaleźć schronienie.

co-zobaczyc-na-cyprze

Capo Greco to także świetne miejsce na trekkingi, można m.in. zrobić sobie trasę Afrodyty, która jest ponoć bardzo malownicza. W lecie można ponoć także wybrać się tutaj na wycieczkę łódeczką, która pływa po tutejszych zatoczkach.

Wstęp do Capo Greco jest wolny, pamiętaj jednak, że jest to park narodowy. Parkuj samochód w miejscach do tego przeznaczonych.

zwiedzanie-cypru-capo-greco

Larnaka – co zobaczyć na Cyprze

Trzecie co do wielkości miasto Cypru. W starożytności Larnaka miała nosić nazwę Kition i to właśnie stąd pochodził słynny filozof stoicyzmu – Zenon z Kition. Współczesna nazwa ma oznaczać ponoć larnaks, czyli naczynie służące do przechowywania szczątek zmarłego. Dlaczego? Bo to właśnie w Larnace pochowano św. Łazarza, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił właśnie na Cypr. Jego szczątki znajdziesz w tutejszym kościele św. Łazarza, do którego naprawdę warto wejść – wnętrza robią wrażenie. Co ciekawe, za czasów osmańskich, kościół ten został przemianowany na…meczet! Jak wiele kościołów w czasach Osmańskich. Ostatecznie jednak został od Osmanów wykupiony i wrócił w ręce kościoła prawosławnego!

Kościół znajduje się na uroczym placu otoczonym licznymi lokalnymi tawernami z cypryjskimi przysmakami. Warto się także przespacerować na tutejszą plażę (piaszczysta) i marinę. Tutaj w lecie możesz kupić całodniowe wycieczki dookoła tutejszych klifów i zatoczek, a także możesz zarezerwować nurkowanie na tutejszych wrakach. Przy plaży znajdziecie wielowiekowy zamek, który przez wieki służył jako m.in. punkt obserwacyjny i więzienie. Wstęp 2,50 euro.

zwiedzanie-cypru-plac-larnaka

W Larnace warto także zatrzymać się przy tutejszym akwedukcie! Pochodzi z XVIII wieku i jego zadaniem był oczywiście transport wody do centrum Larnaki. Dzisiaj nie jest już w użytku, ale dookoła jest bardzo przyjemny park z ławeczkami, a sam akwedukt jest bardzo ładnie zachowany. Wstęp wolny.

Słone jezioro pod Larnaką + meczet Hala Sultan

Larnaka to nie tylko urocze miasteczko, ale także przepiękne słone jezioro! Wygląda wyjątkowo o zachodzie słońca, a w oddali (lub bliżej, jeśli masz szczęście) zobaczysz całe stada różowych flamingów! Są tutaj przede wszystkim między listopadem a marcem, kiedy w wielu innych krajach panuje chłód. Zimą jezioro pełne jest krewerek, które kuszą flamingi i zapraszają na ucztę! W lecie zaś jezioro to…wyparowuje!

co-zobaczyc-na-cyprze

U brzegów jeziora zobaczysz także bardzo ważny obiekt sakralny dla muzułmanów –  meczet Hala Sultan. Ważny ze względu na fakt, że to tutaj ma ponoć znajdować się grób ciotki Mahometa. Dlatego też zjeżdżają tutaj rzesze pielgrzymów. Nie-muzułmanie mogą wejść do meczetu, poza godzinami modlitw i przed zamknięciem (zachód słońca) – wstęp wolny. Pamiętajmy jednak o zdjęciu butów i okryciu głowy przez kobiety.

W drugiej części meczetu znajduje się rzeczywiście grób, najpewniej właśnie ciotki Mahometa. Zachowaj ciszę i szacunek.

Co zobaczyć na Cyprze – Skała Afrodyty

Miejsce, którego na Cyprze nikt nie omija, czyli Petra Tou Romiou – Skała Afrodyty! To właśnie tutaj z morskiej piany wyłonić się miała bogini miłości – Afrodyta! Jej kroki zamieniać miały wszystko w kwiaty. Po swojej długiej podróży morzem miała postanowić właśnie tutaj zacząć swoje ludzkie życie. Według wierzeń, opłynięcie skały Afrodyty dookoła, nago, ma zapewnić tej osobie wielką miłość, płodność i szczęście!

zwiedzanie-cypru-afrodyta

Pamiętaj jednak, że to jedno z najpopularniejszych miejsc na Cyprze, więc warto tutaj być naprawdę wcześnie! My z racji tego, że nasz lot z Libanu na Cypr był bardzo późno w nocy, zdecydowaliśmy się przyjechać prosto z lotniska tutaj i spaliśmy w aucie na parkingu po drugiej stronie drogi.

Dzięki temu byliśmy tutaj na wschód słońca i do 8 rano byliśmy całkiem sami. Wydawało nam się, że miejsce to może być przereklamowane – nic bardziej mylnego! Piękna plaża, skalista wyspa Afrodyty, kolory zmieniające się wraz z każdym promieniem słońca i obłokiem na niebie. Warto!

zwiedzanie-cypru

Lofou – zwiedzanie Cypru

Absolutna perełka na Cyprze! Lafou nie jest aż tak popularne jak kolejna wioska, Lania, ale to nie znaczy, że nie jest urocza! Mała wioska zlokalizowana w górach, typowo cypryjskie budownictwo, drzewa pomarańczowe, uliczki i zakamarki, w których warto po prostu zabłądzić! Warto zatrzymać się tutaj na spacer, a także na cypryjskie przysmaki w jednej z kilku tutejszych lokalnych tawern! Pyszne jedzenie i rodzinna atmosfera gwarantowane! Niezwykle autentyczne i malownicze miejsce, gdzie można zapomnieć o turystycznym zgiełku!

Lania – co zobaczyć na Cyprze

Zdecydowanie bardziej popularna, ale wciąż piękna wioska w górach, niedaleko Lofou! Słynie przede wszystkim z pięknych, koronkowych wyrobów i… wina! Z resztą sama nazwa wioski pochodzi od imienia jednej z córek Dionizosa – boga winorośli!

Piękne kolorowe alejki, pomarańczowe drzewka, plac kościelny, na którym starcy siedzą w grupie popijając kawę i gawędząc. Warto się tutaj wybrac i pospacerować – wioska jest maleńka, więc nie zabierze Ci wiele czasu, ale warto!

zwiedzanie-cypru-lania

Wodospad Millomeri – zwiedzanie Cypru

W centralnej części wyspy nie brakuje pięknych tras trekkingowych i wodospadów! Jeśli masz więc czas i nie przyjeżdżasz tutaj, gdy upał nie pozwala oddychać, warto skorzystać z jednej z nich! My aż nadto czasu nie mieliśmy na całodzienne wędrówki, ale po drodze na górę Olimp zatrzymaliśmy się przy pięknym wodospadzie Millomeri!

Jeszcze kilka lat temu wodospad ten nie był tak dostępny jak dziś, teraz jednak można dojechać na pobliski parking, skąd czeka Cię max 10 minutowy spacer pod sam wodospad! Nie jest może olbrzymi, bo jego wysokość to 15 m, jednak robi wrażenie. Warto się tutaj zatrzymać, by zażyć górskiego powietrza i chłodu z górskiego strumyka. Wstęp wolny.

Jeśli masz więcej czasu, w okolicy znajdziesz także wodospad Foini (Chandara), czy tez wodospad Kaledoński.

Góry Troodos + Olimp – Cypr atrakcje

Wiedziałeś, że na Cyprze…można jeździć zimą na nartach?! Tak, to nie żart. W centralnej części wyspy, znajdziesz piękne góry Troodos. To właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt całej wyspy – góra Olimp (Olimbos), której wysokość wynosi 1952 m n.p.m. Dojedziesz tutaj autem na sam parking do miejsca, gdzie rusza wyciąg narciarski. Niech nie zdziwi Cię po drodze szybko spadająca temperatura – wysokość zmienia się dynamicznie, warto więc wziąć tutaj ze sobą coś ciepłego do ubrania.

Góra Olimp i jej ośnieżone szczyty wyglądają dostojnie już z oddali. Jeśli jesteś amatorem zimowego szaleństwa – warto skorzystać choć na chwilę, ale nie spodziewaj się fenomenalnych warunków, porównywanych do Alp czy Dolomitów. Stoki raczej nie należą do zbyt stromych, a warunki bywają ciężkie. Szczególnie, gdy temperatura idzie w górę i śnieg robi się błyskawicznie mokry i urazowy. Możesz tutaj wypożyczyć sprzęt, także sanki dla dzieci.

Paphos – Cypr atrakcje

Zdecydowanie jedno z najbardziej turystycznych miejsc na Cyprze! Pełne sklepów z pamiątkami, knajpek, biur podróży i hoteli. Jeśli lubisz zgiełk miasta i turystyczne kurorty – to na pewno coś dla Ciebie. Jeśli wolisz ciszę i spokój, nie zatrzymuj się tutaj na cały swój pobyt.

zwiedzanie-cypru-paphos

My do Paphos dotarliśmy niestety po zachodzie słońca, a następnego dnia rano mieliśmy już lot, więc nie byliśmy w stanie zobaczyć najważniejszych atrakcji. A do tych zalicza się na pewno Kato Pafos – idealne miejsce dla miłośników historii i archeologii. Znajdziesz tutaj wyjątkowe mozaiki z II w. n.e., teatr, dom Dionizosa. Ruiny wpisane są dzisiaj na listę UNESCO, a bilet wstępu kosztuje 4,50 euro.

Przed wylotem wybraliśmy się jeszcze do centrum Paphos, które jest położone na wzgórzu. Zobaczysz stąd piękne wybrzeże i bardziej turystyczną część miasta, która położona jest tuż nad morzem. Centrum na wzgórzu jest nieco bardziej senne, pełne kolorowych murali, zobaczysz tutaj meczet i monastery, kolorowe kamienice i lokalne tawerny. Warto zajrzeć na kilka chwil.

W okolicach Paphos znajdziesz także Kanion Avakas Gorge, do którego niestety sami nie zdążyliśmy dotrzeć. Z resztą pora roku nie zawsze sprzyja tej wizycie. Jest to naturalny kanion, wydrążony w skałach przez nurt rzeki, która zimą podwyższa swój poziom. Toteż zimą musisz naprawdę uważać na poziom wody. W lecie zaś zabierz ze sobą dużo wody, kanion ma bowiem długość 3km i nie znajdziesz tu sklepów.

Zwiedzanie Cypru – informacje praktyczne

Marzy Ci się wycieczka na Cypr i nie wiesz, jak się zabrać za organizację? Nie jesteś fanem biur podróży i wolisz samodzielnie organizować swoje wakacyjne wyjazdy? Poniżej znajdziesz garść informacji praktycznych, które przydadzą Ci się przed Twoją własną podróżą i ułatwią Twoje zwiedzanie Cypru. Wszystkie informacje są oparte na naszych doświadczeniach z podróży po Cyprze w listopadzie 2019 i lutym 2020.

Musisz wiedzieć, że klimat Cypru jest bardzo przyjazny przez cały niemal rok, dzięki czemu wyprawa na Cypr będzie przyjemnym doświadczeniem bez względu na to, kiedy się tam wybierzesz. Ponad 320 słonecznych dni, przyjemne temperatury (15-20 stopni w zimie, ponad 30 w lecie) gwarantują, że pogoda na Cyprze Cię nie zawiedzie!

co-zobaczyc-na-cyprze

Zwiedzanie Cypru – Jak dostać się na Cypr?

Wiele linii lotniczych, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym ( w lecie) oferuje loty czarterowe na Cypr z wielu polskich miast.

Można także skorzystać z oferty tanich linii lotniczych. Linie Ryanair oferują połączenia z Katowic, Krakowa, Poznania i Warszawy (Modlin) do cypryjskiego Paphos. Zaś linie WizzAir oferują połączenia do cypryjskiej Larnaki z Katowic, Krakowa i Warszawy (Chopin). Bilety można często złapać w naprawdę atrakcyjnych cenach, szczególnie poza wysokim sezonem – wtedy można złapać bilety nawet za 10 euro od osoby!

Zwiedzanie Cypru + Co zobaczyć na Cyprze – Jak poruszać się po Cyprze?

Na Cyprze oczywiście istnieje komunikacja publiczna, ta jednak nie dociera w każde miejsce na wyspie. Dlatego też sami na zwiedzanie Cypru polecamy wynajęcie samochodu, dzięki czemu nie będziesz zależny od czyjejś punktualności i będziesz mógł zatrzymać się, gdzie tylko masz ochotę.

zwiedzanie-cypru-white-stones

Istnieje mnóstwo wypożyczalni tak międzynarodowych, jak i typowo lokalnych. Weź pod uwagę, że jeśli planujesz się wybrać także do Tureckiej Republiki Cypru Północnego – większość wypożyczalni nie wyraża na to zgody. Pamiętaj więc, by uważnie przeczytać umowę wynajmu auta, jeśli planujesz taki wyjazd i upewnić się, że możesz pojechać także to tureckiej części wyspy. Opisaliśmy to dokładnie w naszym poście o Cyprze Północnym tutaj.

Sami wynajmowaliśmy auto w lokalnej wypożyczalni, w której pracują z resztą Polacy. Ceny mogliśmy negocjować, nie braliśmy ubezpieczenia, auto podstawiane na lotnisko o każdej porze dnia i nocy. Gdy zepsuł nam się akumulator, w niecałą godzinę mieliśmy dostawę nowego akumulatora, bezkosztowo przez wypożyczalnię. A także ta wypożyczalnia nie robi żadnych problemów, jeśli chce się jechać do tureckiej części wyspy. Jeśli chcesz z niej skorzystać dane i maila to Agnieszki (pracującej w tej firmie) znajdziesz tutaj: www.ctt-carhire.com, agnieszka.ctt-carhire@hotmail.com– za każdym razem byliśmy bardzo zadowoleni.

Cypr noclegi – gdzie spać na Cyprze

Wybierając się na Cypr musisz pamiętać, że jest to sporych rozmiarów wyspa i odległości tym samym są tutaj naprawdę duże. Właśnie dlatego, jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową, najlepiej jest swój pobyt podzielić na kilka noclegów, by nie tracić czasu na powrót codziennie w to samo miejsce. Tym bardziej, że wieczory i noce w danym miejscu również są warte przeżycia – pokazują zupełnie inny klimat i atmosferę danego miasta czy miasteczka. Największa baza turystyczna i noclegowa znajduje się w kilku miejscach, które są położone blisko atrakcji turystycznych i pięknej przyrody. W czasie naszego pobytu podzieliśmy swoje noclegi na Paphos, Larnakę oraz Aya Napa. Jeśli wybierasz się do Cypru Północnego – duża baza noclegowa jest w Famaguście, a także w Nikozji. Poniżej znajdziesz ciekawe opcje noclegowe w kilku miejscowościach, które możemy polecić na pobyt ze względu na urok, atmosferę, ilość atrakcji w okolicy. Zobacz sam:

Zwiedzanie Cypru – Co i gdzie warto zjeść na Cyprze?

Cypryjskie jedzenie… czym byłoby zwiedzanie Cypru bez lokalnych specjałów? A te są ściśle związane z kuchnią grecką. Niech więc nie zdziwią Cię popularne souvlaki czy wszechobecny ser feta! Do tego dodajmy sos tzatziki, grillowany ser halloumi, odrobinę chleba z czosnkiem i oliwą, domowej roboty oliwki czy też soczyste, grillowane mięsa. Popijamy oczywiście pysznym, domowym winem!

Warto tutaj skorzystać choć raz z oferty mezze – czyli tzw. przystawek. Są one popularne np. w Libanie czy w tureckiej części Cypru, ale także tutaj spotkasz się z takimi ofertami! Płacisz określoną cenę za osobę, wybierasz menu mięsne lub wegetariańskie i dostajesz całą masę malutkich porcji przeróżnych lokalnych dań. Dzięki temu możesz spróbować wielu lokalnych specjałów. Ale! Nie zamawiaj wtedy nic poza mezze! Uwierz, nie będziesz w stanie więcej zjeść!

co-zjesc-na-cyprze

W Paphos z całego serca polecamy genialną tawernę Hondros, w której próbowaliśmy właśnie mezze. Płaciliśmy tam 18 euro od osoby za stół pełen lokalnych przysmaków.

Jeśli będziesz w Ayia Napa – spróbuj kolacji w lokalnym Hungry Horse – świetne mięsa, mają także w ofercie mezze.

W Lofou koniecznie zasiądź chociaż na kawę w jednej z lokalnych tawern, a jeśli się skusisz także na posiłek – nie pożałujesz! W każdej z nich jedzenie wygląda bardzo smakowicie!

Zaś w Larnace polecamy zjeść w w To Edesma Tou Paradisou! Nie pożałujesz!

Zwiedzanie Cypru  – ciekawostki o Cyprze

1. Cypr przed uzyskaniem niepodległości w 1960 roku był kolonią brytyjską! Stąd został tutaj ruch lewostronny, brytyjskie gniazdka i język angielski w powszechnym użyciu

2. Wyspa Cypr jest podzielona tak naprawdę na 4 części – państwo Cypr, Turecka Republika Cypru Północnego, a prócz tego tereny pod kontrolą ONZ (głównie pas zdemilitaryzowany między tymi dwoma państwami), a także 3% wyspy jest wciąż kontrolowane przez Wielką Brytanię

3. Stolica Cypru – Nikozja, jest de facto stolicą przedzieloną na pół i stolicą dwóch państw – Cypru i nieuznawanej na arenie międzynarodowej (prócz Turcji) Tureckiej Republiki Cypru Północnego

4. Na Cyprze można… jeździć na nartach! Tak, góry Troodos w centralnej części wyspy są zimą ośnieżone. Znajdziesz tutaj stoki narciarskie.

5. Cypr kontynentalnie przynależy…do Azji! Tak, Cypr nie jest krajem europejskim, mimo że jest państwem członkowskim Unii Europejskiej!

6. Wyspa Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego! Większe są jedynie Sycylia i Sardynia.

7. Państwo Cypr jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ale nie cała wyspa jest jej członkiem! Jednak by wjechać do Tureckiej Republiki Cypru Północnego – nie potrzebujesz wizy.

Zwiedzanie Cypru – czy warto jechać na Cypr?

Najlepsza podróżnicza przesiadka? Taka, podczas której można pozwiedzać jak najwięcej! Tak w skrócie można określić naszą wycieczkę dookoła Cypru. 3 dni na Cyprze, rozbite na 2x 1,5 dnia były bardzo intensywne, ale to nie znaczy, że nic nie udało się zobaczyć! Bo jak na tak krótki okres czasu i porę roku, kiedy dzień jest bardzo krótki (luty) to zobaczyliśmy całkiem sporo. Ale oczywiście pozostał niedosyt.

Cypr to bardzo ciekawe i fascynujące państwo. Pełne historycznych zawiłości, politycznych problemów. Ale też pełne ciekawych zabytków, pięknych widoków, natury, która zapiera dech i pysznej kuchni! Wiele osób pyta, co wybrać – Cypr czy Maltę. Ciężko nam odpowiedzieć na to pytanie mieszkając na Malcie 3 lata i będąc na Cyprze 2x po kilka dni. Na pewno wyspy ogromnie różnią się przestrzenią i ukształtowaniem terenu. Cypr jest dużo większy niż Malta, więc i odległości są większe niż na Malcie. Do tego mamy wrażenie, że mimo wszystko Cypr jest zdecydowanie bardziej popularny, a przez to choć piękny, ma sporo miejsc mocno komercyjnych w lecie.

My mamy wciąż niedosyt i na Cypr na pewno jeszcze wrócimy. A kto wie, może jak Malta nam się znudzi, to zwiedzanie Cypru zamienimy na życie na Cyprze? W końcu język angielski powszechnie używany, jest sporym ułatwieniem!

zwiedzanie-cypru

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze postyJeśli wybierasz się na Cypr Północny, zobacz nasze posty o Cyprze Północnym czyli Tureckiej Republice Cypru Północnego!
  • Już wkrótce pojawią się nasze vlogi z Cypru i Cypru Północnego – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowym vlogu!
  • Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i że to ma sens ?
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

Sprawdź także

36 komentarzy

Kuuk&Travel 22 kwietnia, 2020 - 8:31 am

Kolejny raz super inspirujący i konkretny wpis! Na Cyprze jeszcze nie byliśmy i nie ukrywam, że jest na tapecie w tym roku. Chętnie więc zaglądniemy do Was jeszcze niejeden raz:)
Ruda z Kuuk&Travel

Odpowiedz
rudeiczarne 22 kwietnia, 2020 - 8:39 am

To nie zapomnijcie zobaczyć także Cypru Północnego, czyli Tureckiej Republiki Cypru Północnego! 🙂 Obie części są piękne, ale Północ bardziej dziewicza i mniej turystyczna 🙂
Trzymamy kciuki za Waszą podróż i dzięki za wizytę!
Ściskamy mocno – szczególnie Ruda Rudą! 🙂

Odpowiedz
ada 22 kwietnia, 2020 - 1:54 pm

Jak pięknie tam, można się naprawdę rozmarzyć 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 22 kwietnia, 2020 - 2:24 pm

Oj tak ? co prawda nie mieliśmy wielkiego szczęścia do pogody, bo wiatr urywał głowy, ale widoki są przepiękne ?

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 22 kwietnia, 2020 - 2:43 pm

Cudownie opisaliście Cypr.
Wiatr głowy urywał, ale nic to. Bardzo zachęciliście do odwiedzenia tego państwa.
Nie wiedziałam, że tam tyle atrakcji.
Zwłaszcza interesują mnie te mniej turystyczne miejsca.
Jak widać w 3 dni można wiele zobaczyć.
Widoki rzeczywiście przepiękne!
Pozdrawiam serdecznie-))))

Odpowiedz
rudeiczarne 22 kwietnia, 2020 - 3:09 pm

Oj urywał, jednego poranka zaliczyliśmy gradobicie i burzę, ale to się zdarza zimą, tak samo na Malcie, więc nie narzekamy 🙂
Mniej turystycznie – w górach i zdecydowanie na Cyprze Północnym – Jesteśmy pewni, że byłabyś zachwycona półwyspem Karpaz! 🙂
Intensywnie jak zawsze, ale to pozwala pamiętać, że się żyje i chce się żyć 🙂 Szkoda czasu na lenistwo jak tyle do odkrycia.
Dziękujemy bardzo, Irenko i ściskamy mocno!

Odpowiedz
Bookendorfina Izabela Pycio 23 kwietnia, 2020 - 6:07 am

Tak się nastawiłam w tym roku na wakacyjne wojaże, ale pandemia pokrzyżowała plany, trzeba będzie odczekać bezpieczny czas, aby znów zachwycać się takimi widokami i taką atmosferą zwiedzanych miejsc.

Odpowiedz
rudeiczarne 23 kwietnia, 2020 - 7:59 am

Ale za to jak to będzie wspaniale smakować, takie wyczekane podróże zawsze smakują wyjątkowo! 🙂 A czas na podróże nadejdzie, sami także na to czekamy 🙂

Odpowiedz
blurppp 23 kwietnia, 2020 - 8:06 am

miałem na lipiec zaplanowany Cypr, oj jak dziś te nieudane plany bolą

Odpowiedz
rudeiczarne 24 kwietnia, 2020 - 8:48 am

oj nawet nie wiesz, jak dobrze Cię rozumiemy. Planów mieliśmy masę na ten rok, mnóstwo biletów i radości, a teraz żal. Ale wrócimy jeszcze na szlaki! 🙂

Odpowiedz
Anna 23 kwietnia, 2020 - 10:33 am

Jak ja Wam zazdroszczę tej niebieskiej wody 365 dni w roku. Marzenie!

Odpowiedz
rudeiczarne 24 kwietnia, 2020 - 8:48 am

Do wody zawsze ciągnie, więc z Malty przenieśliśmy się na chwilkę na zwiedzanie Cypru! 🙂 Woda równie piękna i niebieska 🙂

Odpowiedz
bo szczęście to ciastki czyli panna Anna pisze 23 kwietnia, 2020 - 7:19 pm

Obserwuję Was na Instagramie, więc można powiedzieć, że mogę oglądać te Wasze wyprawy “na bieżąco”, z czego się bardzo cieszę, że mogę Waszymi oczami podziwiać takie genialne miejsca, których zobaczenia na żywo potajemnie zazdraszczam ? ale oczywiście w pozytywnym sensie. ? co do samego Cypru to… Nigdy nie byłam, ale widzę, jak tam jest pięknie. ? no i nawet nie wiecie, jak bardzo to co piszecie “ma sens” ? super, że tak wszystko dokładnie opisujecie, taka skarbnica wiedzy się przyda, jak… Mam nadzieję, kiedyś się na Cypr wybiorę. ? nie trzeba będzie szukać w internetach potrzebnych informacji, wiadomo, gdzie będę zaglądać ?

Odpowiedz
rudeiczarne 24 kwietnia, 2020 - 8:51 am

Kochana! Nawet nie wiesz, ile Twoje słowa dla nas znaczą! 🙂 Dziękujemy bardzo, dałaś nam dawkę motywacji na następnych kilka tygodni, a następny post już się pisze, więc mamy nadzieję, że Cię zainteresuje 🙂
Cieszymy się, że razem z nami podążasz szlakami i że Ci się to podoba. I mamy nadzieję, że skusisz się na zwiedzanie Cypru i kiedyś ten post Ci się przyda podczas Twojej własnej cypryjskiej przygody! Trzymamy za to mocno kciuki i ściskamy z całego serducha! 🙂

Odpowiedz
gonicmarzenia 23 kwietnia, 2020 - 8:34 pm

Jak Wy teraz radzicie sobie bez podróży? 🙂
Chciałabym odwiedzić wszystkie miejsca, w których byliście, Cypr oczywiście też 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 24 kwietnia, 2020 - 8:47 am

Nie jest łatwo nagle osiąść i nie odliczać dni od podrózy do podróży, ale… teraz nadrabiamy zaległości na blogu, na które dotąd nie mieliśmy czasu 🙂 Zwiedzanie Cypru musisz koniecznie wpisać na swoją listę! 🙂

Odpowiedz
Marta Sobczyk-Ziębińska 27 kwietnia, 2020 - 9:51 am

Jest co zwiedzać na Cyprze 🙂 Oby tylko wszystko szybko wróciło do normalności i można było wybrać się w podróż 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 27 kwietnia, 2020 - 10:07 am

Trzymamy za to mocno kciuki! I mamy nadzieję, że skusisz się na zwiedzanie Cypru 🙂

Odpowiedz
ZAPOWIEDZ 27 kwietnia, 2020 - 1:14 pm

Ależ magiczne zdjęcia! ? Dziękuję za wpis, bo aż przy nim popłynęłam i na chwilę przeniosłam się na Cypr. W ogóle te uliczki, te murale, nawet drzewka pomarańczowe! Uwielbiam taki klimat ❤

Odpowiedz
rudeiczarne 28 kwietnia, 2020 - 9:02 am

Czyli Cypr to coś zdecydowanie dla Ciebie! Mamy nadzieję, że się kiedyś skusisz, bo naprawdę warto! My na pewno wrócimy jeszcze nie raz 🙂 Ściskamy mocno!

Odpowiedz
Ewelina z bloga w poszukiwaniu końca świata 28 kwietnia, 2020 - 8:33 am

Dla mnie must-see to Pafos i Park Akamas- po tej europejskiej stronie. Nie będę ukrywać, że to miejsce skradło moje serce:-) no i oczywiście część turecka, ale to wiesz 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 kwietnia, 2020 - 9:01 am

Strasznie chcieliśmy, ale już nie zdążyliśmy. Aleee… nie ma tego złego, bo dzięki temu jest kolejny powód, by wrócić na Cypr! 🙂 Piotrek z resztą miał tam właśnie teraz być na tydzień i ja chciałam dolecieć. No ale, przyjdzie czas, a na Cypr mamy tak taniutkie loty, że żal nie skorzystać 🙂 No i turecka – wiadomo! Wiedziałam, że Ci się spodoba :*

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 29 kwietnia, 2020 - 9:38 am

Jakoś te wasze stroje i ten śnieg nie pasuje mi do klimatu Cypru, ale wiem – pory roku rządzą się swoimi prawami. Ja w życiu tak nie wymarzłam jak na pustyni w Jordanii np.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 kwietnia, 2020 - 9:47 am

Oj tak, o ile Cypr jest bardzo słoneczna wyspa, tak trafiliśmy na silne wiatry w lutym 🙂 a poza tym w centralnym Cyprze są wysokie góry i śnieg, dzięki czemu można tam jeździć na nartach 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 1 maja, 2020 - 12:25 pm

Cypr na Waszych zdjęciach wygląda cudownie! Z wielką chęcią wybrałbym się tan ponownie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 maja, 2020 - 7:51 pm

Też nas kusi, by tam wrócić! Mamy nadzieję, że już niedługo będzie można ruszyć znów w drogę!

Odpowiedz
MarTaS 2 maja, 2020 - 8:14 pm

Z chęcią przeczytam więcej na temat “zamieszania” na Cyprze. Kiedyś już mi się obiło o uszy, że część wysypy należy do Turcji. Myślałam, że oficjalnie. Fajna relacja, na pewno skorzystam przy okazji planowania wyjazdu na wyspę.

Odpowiedz
rudeiczarne 4 maja, 2020 - 9:25 am

To jest niezwykle ciekawy temat! Piszemy o tym więcej w naszych 2 postach z Cypru Północnego – zapraszamy! Tam sporo wyjaśniamy na temat Tureckiej Republiki Cypru Północnego i sytuacji na wyspie

Odpowiedz
Cel w podróży 3 maja, 2020 - 6:02 pm

Na Cyprze byłam, ale nie byłam w tych wszystkich miejscach, które opisujecie… ciągle myślę, żeby wrócić, bo pozostał niedosyt. Te wszystkie miejsca da się zobyć w 3 dni? Serio? Wygląda, jak plan na dłużej:)

Odpowiedz
rudeiczarne 4 maja, 2020 - 2:59 pm

Tyle mieliśmy czasu, ani dnia więcej i wszystko z tych miejsc się udało! 🙂 Oczywiście żałujemy, że nie mieliśmy więcej czasu, bo byłoby tam co robić i na dłużej, ale tym razem Cypr był dla nas nieco dłuższą przesiadką. Mimo to wykorzystaliśmy czas na maksa! 🙂
Koniecznie wróć, my też wrócimy, bo pozostał niedosyt jak u Ciebie 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 4 maja, 2020 - 4:29 am

Nigdy wcześniej się nie zastanawiałam nad Cyprem, bo np. na wakacje wybieralam zawsze Grecję, ale to jest świetny pomysł na przystanek w podróży do Libanu! Chyba kiedyś tak coś pokombinujemy! Dzięki za inspirację!

Odpowiedz
rudeiczarne 4 maja, 2020 - 9:23 am

Koniecznie, bo oba kraje mają mnóstwo do zaoferowania, a skoro można je tak zgrabnie połączyć – żal nie skorzystać! 🙂

Odpowiedz
Viola z My British Journey 17 maja, 2020 - 8:07 pm

Hello, dawno mnie tutaj nie było jak i wszędzie ale pomału nadrabiam zaległości. Kwarantanna jakoś wywołała u mnie ogólna niechęć do czytania internetowych treści i przerzuciłam się na książki. Jednak nic nie zastąpi takiego pięknego odwiedzenia jakiegoś miejsca jak wejście na jeden z Waszych postów, zapatrzenie się na zdjęcia i plum, wpadłam jak śliwka w kompot. W sumie to teraz sobie myślę, czemu nie zwiedzać takich jak miejsc jak Cypr właśnie zimą? Słoneczko świeci mimo wszystko a turystów mniej, dużo zobaczyliście w 3 dni i Wasz post również jest świetna ściąga idealnych miejsc do zobaczenia. Jak nam wreszcie pozwolą to może właśnie tam polecimy na początku. Kto to wie.

Odpowiedz
rudeiczarne 19 maja, 2020 - 6:13 pm

Jak nam miło, że wróciłaś! 🙂 Widzisz, wszyscy się pakują w lecie, bo plaża, wakacje, ale wtedy są tłumy, jest drożej, a i zwiedzanie nie jest takie proste w szczycie lata. Po godzinie spaceru człowiek marzy o orzeźwiającej kąpieli. I wtedy można zapomnieć o intensywnym zwiedzaniu i spokoju, jaki jest w zimie 🙂 Co prawda mieliśmy silny wiatr, ale słońce świeciło, w większości miejsc byliśmy całkiem sami, a noclegi i auto były za grosze, więc polecamy bardzo 🙂
I nie dąsaj się na podróżnicze posty, ostatecznie skoro nie mamy możliwości podróżować w rzeczywistości, samodzielnie, może taki wirtualny spacer nie jest taki zły? 🙂 Nam pomaga!
Ściskamy!

Odpowiedz
Tomasz 15 czerwca, 2023 - 1:46 pm

Niedawno wróciliśmy. Na bazę wybraliśmy Larnakę. Wyskoczyliśmy do Ayia Napa – miejsce godne zobaczenia, pozytywne zaskoczenie, ale nie chciałbym tam mieszkać (za dużo hoteli). Drugi wyskok to Limassol – promenada wzdłuż morza, takie sobie centrum i nic nas tam nie ujęło. Sama Larnaka jest fajnym miasteczkiem. Dobra baza wypadowa. Plaża, a obok promenada z dziesiątkami barów i sklepików. Sumując– bardzo udany czas.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 19 czerwca, 2023 - 11:50 am

Larnaka to bardzo dobra baza wypadowa, zdecydowanie przyjemniejsza niż Ayia Napa. Super, że podobało Wam się na Cyprze! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.