wyspa-comino-tlo

Comino na Malcie – Blue Lagoon i inne atrakcje Comino

przez Rudeiczarne Travel Blog

Wyspa Comino na Malcie – Blue Lagoon i inne atrakcje Comino

Wyspa Comino na Malcie co roku przyciąga tutaj rzesze turystów spragnionych kąpieli w lazurowej wodzie. Wszystko za sprawą słynnego Blue Lagoon – laguny pomiędzy wyspami Comino i Cominotto. Ale Wyspa Comino na Malcie to wiele więcej niż tylko piękna laguna. Przekonaj się jak się tutaj dostać, co warto zobaczyć, jak Comino wygląda latem i zimą, jakie możesz znaleźć tutaj zabytki i atrakcje i czy warto wybrać się na Comino na Malcie.

Na Malcie mieszkamy od 2017 roku, dzięki czemu znajdziesz tutaj informacje z pierwszej ręki, najbardziej aktualne, sprawdzone wielokrotnie na własnej skórze i o każdej porze roku. Przekonaj się, co czeka na Ciebie na wyspie Comino na Malcie!

blue-lagoon-malta

Zobacz nasz Malta przewodnik – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Wyspa Comino na Malcie – charakterystyka wyspy Comino

Comino to jedna z 7 wysp archipelagu maltańskiego, położona pomiędzy Maltą a Gozo. Zajmuje powierzchnię zaledwie 3,5km2, jest więc zdecydowanie mniejsza niż Malta czy Gozo. Swoją nazwę wyspa wzięła od kminku, który rzekomo niegdyś porastał wyspę. Wyspa Comino administracyjnie podlega Gozo i obecnie zamieszkana jest jedynie przez 2 osoby! W całości jest rezerwatem przyrody i nie wydaje się tutaj pozwoleń na osiedlanie czy budowę. Nie ma tutaj także regularnego ruchu kołowego ani komunikacji publicznej w ramach wyspy. Dlatego też jest jednym z najbardziej dzikich zakątków Republiki Malty, gdzie zwierzęta mogą wieść spokojne życie, bez myśliwych, bez ruchu kołowego, bez wszechobecnych na Malcie dźwigów. Comino ma pozostać dziką wyspą i oazą i to sprawia, że jest to niezwykły zakątek tego kraju, który warto odwiedzić o każdej porze roku!

comino-blue-lagoon

Historia Malty i Wyspy Comino – nie tylko Blue Lagoon

Chociaż dzisiaj Comino zamieszkane jest jedynie przez 2 osoby, znana jest ona od wieków, jednak raczej nigdy nie była gęsto zaludniona. Dzięki temu można stwierdzić, że jest to dość dziki zakątek tego kraju. Na przestrzeni wieków wyspa Comino na Malcie służyła rzymskim rolnikom, ale także piratom i żeglarzom. Tutejsze jaskinie i groty były idealnym miejscem na przeczekanie sztormów, ale także do ukrycia w oczekiwaniu na statki przepływające tutaj pomiędzy Maltą a Gozo. Oczekiwaniu na to, by je zaatakować z ukrycia… W XIII wieku przebywał tutaj także słynny żydowski prorok i kabalista – Abraham Abulafia. To tutaj skomponować miał swoje dzieło – “Sefer ha-Ot”.

comino-blue-lagoon

Od przybycia na Maltę Zakonu Maltańskiego, wyspa służyła im jako teren łowiecki – polowano tutaj m.in. na króliki, ale także jako miejsce wygnania. Rycerze, którzy skazani byli za drobne przestępstwa odbywali karę właśnie na Comino. Karą tą było m.in. pilnowanie tutejszej Wieży św. Marii, która była punktem obserwacyjnym pomiędzy Maltą a Gozo. Z obu stron, na obu wyspach znajdowały się kolejne wieże, pomiędzy którymi przekazywano sygnały o zbliżającym się zagrożeniu. Zesłanie na Comino i służba w tutejszej wieży, z dala od ludności, niewątpliwie była swego rodzaju karą.

Znajdowało się tutaj także więzienie, a w czasach okupacji francuskiej jako miejsce izolacji, ale także więzienie, w którym oskarżeni oczekiwali na swój wyrok. Na Comino znajdziesz więc opuszczone budynki, które niegdyś służyły jako szpital, w którym chorzy odbywali swoją kwarantannę podczas plag nawiedzających Maltę.

Wyspa Comino na Malcie – co warto zobaczyć na Comino?

Choć Comino nie jest wyspą wielkich rozmiarów, zdecydowanie jest co tutaj odwiedzić i znajdziesz tutaj kilka ciekawych miejsc. Wszyscy przybywają tutaj dla Blue Lagoon, pomijając inne atrakcje tej wyspy. Przekonaj się więc, co warto zobaczyć na wyspie Comino na Malcie. 

Blue Lagoon – Błękitna Laguna na Comino

Nie ma wątpliwości co do tego, że największą atrakcją Comino jest słynne Blue Lagoon. Wspaniała lazurowa woda aż razi oczy i zachęca do kąpieli. Blue Lagoon to laguna położona pomiędzy wyspami Comino i Cominotto (niezamieszkana). Dno laguny jest w większości piaszczyste, a do tego jest na tyle płytko, że wysoki dorosły może bez problemu przejść laguną z Comino na Cominotto, gdzie jest zdecydowanie spokojniej niż na Comino. Kolory Blue Lagoon zachwycają już z oddali. Nic dziwnego, przypominają bowiem bardziej Malediwy czy inne rajskie miejsce, niesamowity turkus.

W lecie przy Blue Lagoon znajdziesz ratowników, którzy pilnują bezpieczeństwa przybywających na Blue Lagoon. Prócz tego możesz wypożyczyć tutaj leżak i parasol – to jednak dość wysoki wydatek – w 2020 roku wypożyczenie 2 leżaków i 1 parasola kosztowało 30 euro, cena nie podlega negocjacji.

Comino-na-Malcie

Pamiętaj jednak, że plaże przy Blue Lagoon nie są wymarzonym miejscem do leżenia. W większości bowiem są to plaże skaliste, z 2 małymi skrawkami piasku, które w lecie zajęte są przez leżaki i parasole do wynajęcia. Z drugiej strony większość czasu w lecie na Comino spędza się w Blue Lagoon, pływając w lazurowej wodzie. Do wody wchodzi się po skałach lub po specjalnie zamontowanych drabinkach. Warto więc mieć ze sobą wygodne buty, by bez problemu dojść do brzegu. Do tego w lecie jest to najbardziej oblegane miejce na całej Malcie, do którego przez cały dzień ściągają tłumy turystów. Nie oczekuj więc, że będziesz mógł wypocząć i mieć dużo przestrzeni dla siebie. 

malta-comino-blue-lagoon

Wyspa Comino – Wieża św. Marii

Wieża św. Marii na Comino widoczna jest już z oddali, tak z Malty jak i z Comino. Postawiona została tutaj jeszcze w XVII wieku, choć plany zbudowania tutaj wieży były już wcześniej. Zakon Maltański miał świadomość, że wyspa Comino musi mieć swoją własną wieżę obserwacyjną, która znacznie poprawi możliwość komunikowania pomiędzy 3 największymi wyspami archipelagu maltańskiego. Miała ona również rozwiązać problem korsarzy i piratów, którzy atakowali statki pływające pomiędzy Maltą i Gozo, często ukrywając się właśnie na Comino.

comino-na-malcie

W razie potrzeby, wieża mogła pomieścić aż 60 żołnierzy. Z czasem możliwości obronne Comino zostały rozszerzone dzięki budowie Baterii św. Marii i Reduty św. Marii, gdzie stacjonować mogli kolejni żołnierze. Wieża służyła także jako miejsce, w którym rycerze Zakonu Maltańskiego, który popełnili drobne przestępstwo, odbywali swoje kary. Mieli bowiem w niemalże osamotnieniu pilnować wieży i obserwować, czy nie nadchodzi zagrożenie.

Po przejęciu Malty przez Francję końcem XVIII wieku, wieża służyła jako więzienie dla osób oskarżonych o szpiegostwo i powiązania z Francuzami. Wieża przejęta później została przez Wielką Brytanię, opuszczona, ponownie służyła w czasie I i II wojny światowej.

malta-wyspa-comino

Dzisiaj wieża św. Marii jest odrestaurowana i przypomina o swojej bogatej historii. Gwarantuje też przepiękny widok na Maltę, ale także na Gozo. 

Comino Malta – Ruiny dawnego szpitala

Nieopodal Wieży św. Marii Zakon Maltański zbudował baraki, które służyć miały rycerzom, a później, szczególnie w czasach brytyjskich (od XIX wieku), jako szpital. Maltę wielokrotnie, na przestrzeni lat, nawiedzały plagi. Dlatego też miejsce to było idealne jako szpital przeznaczony na izolację i kwarantannę. To tutaj izolowano pacjentów w czasie epidemii cholery. Być może powód samej izolacji nie nastrajał pozytywnie, ale przyznać trzeba, że widok na Blue Lagoon na Comino na niejako wyłączność na pewno mógł napawać pewnym optymizmem.

Dzisiaj szpital jest terenem prywatnym, zagrodzonym przed zwiedzającymi. Zobaczyć tu można kwiaty, kolorowe krzaczki, ale także spotkać można kameleony czy węże. Budynek niestety nie jest dziś zadbany i nie ma możliwości zwiedzania jego wnętrz. 

comino-malta

Comino Battery – St Mary’s Battery

Bateria św. Marii znajduje się na południu wyspy Comino. Została wybudowana prze Zakon Maltański w 1715/1716 roku i skierowana jest w stronę Malty. Była dodatkowym wzmocnieniem obrony i wsparciem dla Wieży św. Marii. Jest to półokrągła konstrukcja, w której do dzisiaj można zobaczyć oryginalne armaty. Na tyłach znajduje się bunkier, w którym oryginalnie znajdował się garnizon i magazyn amunicji.

comino-fort

W latach 90 XX wieku bateria była w fatalnym stanie, Na całe szczęście duża jej część została wyremontowana, dzięki czemu możemy ją podziwiać po dziś dzień. Wstęp wolny.

Poniżej Baterii św. Marii zobaczyć możesz piękny łuk skalny z lazurową wodą. Niestety trudno dojść tam pieszo, najłatwiej dostać się tam łódką. 

comino-na-malcie

Wyspa Comino – Ruiny dawnej farmy świń

W latach 70-tych Maltę nawiedziła plaga Afrykańskiego Pomoru Świń, która pozbawiła Maltę niemal całej populacji świń. Dlatego też pod koniec lat 70-tych na Comino zbudowano specjalną farmę, która miała być miejscem na hodowlę świń. Chciano trzymać je w izolacji od pozostałych wysp i ludzi, by odbudować całą populację na nowo.

Farma funkcjonowała tutaj do 2011 roku, kiedy to tutejsze świnie zostały rozlokowane pomiędzy Maltą i Gozo, a farma opuszczona. Mimo, że Comino w całości jest obszarem Natura 2000 i rezerwatem przyrody, dawna farma świń popada w ruinę i od wielu lat nikt nie podjął decyzji, co zrobić z popadającym w ruinę obszarem. Istniały plany zorganizowania tutaj centrum, w którym mogłyby być organizowane wykłady, a także dormitoriów. Plan ten jednak nie został zrealizowany. 

comino-farma-swin

Kaplica Comino 

Dzisiejsza kaplica Comino – kaplica św. Marii, zbudowana została w 1618 roku, ale już wcześniej miały znajdować się tutaj kaplice. Dzisiejsza kaplica została poświęcona Świętej Rodzinie po jej powrocie z Egiptu.

Gdy pozwalają na to warunki, co tydzień przypływa tutaj ksiądz z wyspy Gozo, który odprawia w tutejszej kaplicy mszę dla mieszkańców Comino, ale także dla sezonowych pracowników i turystów. Ponoć gdy pogoda nie pozwalała na przypłynięcie księdza, msza była prowadzona przez kanał, używając kodu flagi. Mieszkańcy Comino stawali wtedy na skałach w okolicy Tal-Hmara i obserwowali postęp odprawianej mszy w Kaplicy Matki Bożej na Skale. To, na jakim etapie jest nabożeństwo, mogli zobaczyć dzięki sygnałom nadawanym flagą.

comino-na-malcie-w-zimie

Plaża Santa Marija Bay – plaża piaszczysta na Comino

Zaledwie 15 minut pieszo od Blue Lagoon znajdziesz piaszczystą plażę Santa Marija Bay. To przy niej znajdzuje się Kaplica Comino, o której piszemy wyżej. Większość turystów przybywa na Comino dla słynnej Blue Lagoon spędzając tam cały swój czas na wyspie. Dlatego też Santa Marija Bay, piaszczysta plaża na Comino, rzadko kiedy jest przepełniona turystami. Tutaj docierają nieliczni i odnajdują tu spokój i ciszę, o które tak ciężko przy Blue Lagoon w szczycie lata. Lazurowa woda, biały piasek zdecydowanie zapewniają wspaniały relaks.

comino-na-malcie-santa-marija-bay

Przy Santa Marija Bay znajduje się także pole namiotowe, na którym można spędzić noc pod namiotem. Przy plaży znajdziesz również bar i restaurację, możesz także wynająć tutaj leżak i parasol. Jeśli nie masz ochoty przyjść na Santa Marija Bay pieszo – w lecie funkcjonuje tutaj dowóz jeepem z Blue Lagoon na Santa Marija Bay i w drogę powrotną. W lecie promy pomiędzy Maltą, Gozo i Comino zatrzymują się także przy tej plaży. Nie zapomnij więc przy kupnie biletów na prom, wziąć także rozkład łódek, byś nie przeoczył swojego transportu. 

comino-plaze

Wyspa Comino – Jak dostać się na Comino?

Jedyną możliwością dostania się na Comino jest droga morska. To może być problematyczne dla kogoś, kto cierpi na chorobę morską. Ale nie musisz się tego obawiać, w lecie morze jest tutaj bardzo spokojne i możesz wybrać jedną z kilku opcji dostania się na Comino. Jeśli cierpisz na chorobę morską, oczywiście najlepiej wybrać tą najkrótszą trasę. Jak więc dostać się na Comino?

comino-na-malcie-dron

Jak dostać się na Comino – Prom z Cirkewwa/Mgarr

Najtańszą i najszybszą opcją dostania się na Comino, jest zdecydowanie prom. Jeśli jesteś na Malcie – odpływa od z miejscowości Cirkewwa na północy Malty. Na prawo od stanowiska promów na Gozo, znajdziesz drewnianą budkę, w której możesz kupić bilety. Nie musisz kupować ich z wyprzedzeniem, nie jest z resztą wciąż oferowana sprzedaż biletów na konkretną godzinę. Więc sam wybierasz, na który prom wsiądziesz. Jeśli kupisz bilet online – koszt to 11 euro w 2 strony.

Bilet na miejscu kosztuje 13 euro w 2 strony i prom płynie ok. 20 minut. Po drodze na Comino, zatrzymywać się będziesz także przy jaskiniach na Comino. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Wraz z kupnem biletu dostajesz rozkład promów, dzięki czemu będziesz wiedzieć, o której możesz wrócić. W lecie polecamy przyjść na prom nieco wcześniej, w drodze powrotnej są dość spore kolejki i możesz się nie zmieścić na pierwszy prom. Nie jest on bowiem duży, na pokład mieści się ok. 30-40 osób.

Jeśli chcesz na Comino płynąć z Gozo, dystans jest nieco krótszy. Stanowisko promów jest w miejscowości Mgarr, niedaleko promów na Maltę.

Stronę internetową z rozkładem promów i możliwoscią kupna biletów online, znajdziesz tutaj.

comino-na-malcie

Jak dostać się na Comino – Speed Boat i wycieczki zorganizowane

Są także inne, bardziej turystyczne opcje dostania się do Blue Lagoon, jak np. Speed Boaty z Sliemy, Melliehy, Bugibby. Prócz tego możesz także skorzystać z wycieczki, które można kupić w każdej turystycznej budce, np. przy promenadzie w Gzirze, Sliemie, St. Julians. Minusem tych wycieczek, jak i Speed Boatów jest fakt, że odpływają one znacznie później niż promy. Przez to na miejscu jesteś, gdy ciężko znaleźć już choćby skrawek miejsca. Takie wycieczki oferują często także wyżywienie czy napoje. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 20 euro od osoby. Na pewno są dobrą opcją dla tych, którzy chcą spędzić dzień na łódce podczas rejsu oraz dotrzeć bezpośrednio na Blue Lagoon. Podczas takiej wycieczki płynie się także na Crystal Lagoon, na które nie ma możliwości dostania się inaczej niż łódką.

Możesz skorzystać z wycieczek na samo Comino lub łączonych na Comino i Gozo. Jeśli chcesz zarezerwować taką wycieczkę, zostawiamy tutaj link do najlepszej firmy zajmującej się takimi wycieczkami – Sea Adventure Excursions:

Całodzienna wycieczka na Comino/Blue Lagoon

Całodzienna wycieczka na Comino & Gozo

Pełna oferta wycieczek z Sea Adventure Excursions

Klikając w jedną z tych opcji przeniesiesz się na stronę, gdzie możesz dokonać rezerwacji. Wpisując kod zniżkowy RUDEICZARNEBOOK10 otrzymasz 10% zniżki na każdą wycieczkę oferowaną przez Sea Adventure Excursions. Koniecznie skorzystaj!

comino-czy-warto

Wyspa Comino jachtem

Blue Lagoon jest też świetnym miejscem wypadowym i przystankiem podczas wycieczki jachtem, jeśli miałbyś taką w planie. Dookoła Comino znajdziesz piękne jaskinie, do których jednak dużo łatwiej dostać się z poziomu wody niż brzegu – klify są dość wysokie i ciężko zejść. Woda zaś jest równie błękitna jak w samym Blue Lagoon. I co pewne, nie znajdziesz tu takich tłumów, jak w samym Blue Lagoon. Co ważne, jachty i łódki nie mogą wpłynąć do samego Blue Lagoon – w lecie laguna jest oddzielona bojami dla pływających osób, a bezpieczeństwa i porządku pilnują ratownicy.

malta-comino

Wyspa Comino na Malcie – Kiedy płynąć na Comino?

Wiele osób zbiera się na Comino w okolicach południa. Z naszego doświadczenia powiedzieć Ci możemy, że najlepiej jest się tutaj wybrać z samego rana, najlepiej pierwszym promem po 8 rano! Wtedy masz szansę zobaczyć Blue Lagoon bez tłumów ludzi, w ciszy i spokoju. A wtedy wygląda najpiękniej! Niestety od godziny 10 przypływają kolejne wycieczkowce i speed boaty, a laguna zmienia się w miejsce bardzo krzykliwe i pełne ludzi. Do tego ciężko Ci będzie znaleźć miejsce, by rozłożyć swoje rzeczy.

Niestety plaża dookoła Blue Lagoon jest plażą skalistą, na której ciężko będzie Ci się rozłożyć i leżeć z przyjemnością. Skały tutaj bowiem są bardzo ostre. Zaś jedyny skrawek piasku, który jest u wybrzeża Blue Lagoon, zajęty jest przez leżaki i parasolki, które możesz wynając na cały dzień. Jednak i te, im później, tym trudniej jest zdobyć. Dlatego też, jeśli masz taką możliwość, przypłyń tutaj pierwszym promem, z samego rana. Widoki wynagradzają wszystko.

Gdy będziesz miał już dość zgiełku turystów i tłumów, przespaceruj się na Santa Marija Bay. Tam czeka na Ciebie plaża piaszczysta, cisza i spokój, o który ciężko w szczycie lata na Blue Lagoon. 

comino-na-malcie-malta

Comino na Malcie – co tutaj zjeść?

Jadąc na Comino, musisz wziąć pod uwagę, że przy Blue Lagoon nie ma restauracji. Jedynym miejscem, gdzie możesz przy Blue Lagoon zjeść, są tutejsze food trucki, wystawiane w sezonie letnim. Te serwują głównie typowy fast food – burgery, pizzę, frytki, kebaby, czy maltańskie ftiry. Prócz tego znajdziesz stanowiska z owocami, ale także słynnymi drinkami w ananasach. Obowiązkowe na Comino w lecie! Jeśli więc fast food to nie Twoje jedzenie, warto zabrać coś ze sobą. Nic bowiem innego tutaj nie znajdziesz.

Jeśli zaś masz ochotę na coś nieco lepszego niż food trucki, przy Santa Marija Bay czeka na Ciebie restauracja, która serwuje sezonowe dania. Możesz tutaj usiąść przy stoliku z pięknym widokiem i w spokoju zjeść posiłek.

Pamiętaj, że wybierając się tutaj w zimie, poza sezonem, musisz zabrać ze sobą wodę i prowiant. Food trucki funkcjonują jedynie w sezonie letnim, a restauracja często zamknięta jest w zimie. Na Comino nie ma żadnych sklepów, automatów, dlatego też musisz mieć ze sobą swój własny prowiant, jeśli wybierasz się zimą. 

Prócz tego, ponad stanowiskiem food trucków, znajdziesz publiczne toalety i prysznice. Więc przed powrotem, zawsze możesz spłukać z siebie słoną wodę. Wstęp wolny.

blue-lagoon-malta

Czy na Comino można nocować? 

Tuż nad San Niklav Bay, nieopodal Blue Lagoon, przez wiele lat funkcjonował hotel. Zbudowany był w latach 60 XX wieku i lata świetności ma już dawno za sobą. Jednak w 2020 roku zatwierdzono projekt renowacji hotelu. W ten sposób ma powstać luksusowy hotel, który składać się będzie z 70 pokoi. Dlatego też dotychczasowy hotel został zamknięty i czeka na uzyskanie wszystkich formalnych zgód, by ruszyć z nowym projektem w tym miejscu.

comino-na-malcie

Oznacza to, że obecnie (2021 rok), prócz spania pod namiotem, na swoim jachcie lub pod niebem pełnym gwiazd, nie ma innej możliwości spędzenia nocy na Comino. Jedyny tutejszy hotel jest zamknięty, a nowy projekt na pewno zajmie kilka lat. 

Wyspa Comino latem – Blue Lagoon

Latem Comino jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów. Wszystko za sprawą słynnego Blue Lagoon, pomiędzy wyspami Comino i Cominotto. W lecie, za dnia nie ma szans zobaczyć Blue Lagoon bez tłumu turystów. Wysokie temperatury powietrza sprawiają, że jedyne, o czym człowiek na Malcie marzy w lecie to właśnie kąpiel. A jeśli do tego ma taki piękny kolor?

W lecie mało kto rusza w głąb Comino, pozostając raczej przy Blue Lagoon, ewentualnie Crystal Lagoon, przy której spotkać możesz nieco mniej ludzi. Temperatury są wysokie, na Comino trudno znaleźć przy ścieżkach drzewa, które mogłyby dać odrobinę cienia i wytchnienia. Do tego cała wyspa wypalona jest słońcem, przez co nie kusi kolorami.

malta-blue-lagoon

W lecie wybierz się na Comino z samego rana, pierwszym promem, jeśli masz taką możliwość. Będziesz wtedy mieć szansę zobaczyć Blue Lagoon bez tłumów turystów. Natomiast jeśli przybywasz na Maltę w zimie, nie zapomnij wybrać się także na Comino – promy pływają także poza sezonem. 

Wyspa Comino zimą – czy warto jechać na Comino w zimie?

Na Comino warto się wybrać także poza sezonem letnim! O ile zimą i wiosną raczej nie popływasz, tak możesz być pewien, że laguna będzie w swojej pełnej okazałości tylko Twoja! Comino zimą jest przepiękne – wyspa się ponownie zieleni, wiosną znajdziesz całe łąki narcyzy, wyspa aż pachnie od kwitnących kwiatów. A jest to świetne miejsce na trekking dookoła wyspy. Znajdziesz tutaj wydeptane ścieżki i w kilka godzin obejdziesz całą wyspę dookoła. I uwierz, że sprawi Ci to ogromną przyjemność. Szczególnie jeśli byłeś tutaj w lecie i cisza to nie jest coś, co kojarzy Ci się z Comino.

comino-w-zimie

Zimą mało kto tutaj przypływa. Bowiem większość osób traktuje Comino jako wyłącznie letnią, sezonową destynację. Błąd! Comino jest jeszcze piękniejsze poza sezonem. To właśnie w zimie możesz eksplorować wyspę, nie spotykając na swojej drodze turystów. Słońce przyjemnie ogrzewa twarz, a temperatury pozwalają na swobodne, wielogodzinne wędrówki. Blue Lagoon pozbawione jest turystów, boi, a na tutejszej plaży przy Blue Lagoon wreszcie zobaczyć możesz piasek – nie ma bowiem parasolek ani leżaków. Comino najpiękniejsze jest właśnie zimą.

comino-blue-lagoon

Czy warto jechać na Comino?

Comino, jedna z 7 wysp archipelagu maltańskiego, jest zdecydowanie najpopularniejszą wyspą na Malcie. Jednak jej popularność kończy się wraz z sezonem turystycznym i latem. Zimą ciężko spotkać tutaj więcej niż kilka osób. W lecie zaś najlepiej przyjechac tutaj o poranku, zanim dotrą tutaj tłumy po śniadaniu. Laguna w lecie o poranku jest zdecydowanie najpiękniejsza.

comino-blue-lagoon

Sami nie wybieramy się zbyt często na Comino w lecie. Głównie ze względu na to, że męczą nas tłumy i mamy inne swoje miejsca, do których lubimy się wybrać i mieć święty spokój. My bowiem najbardziej lubimy Comino zimą, gdy możemy cały dzień wędrować i rozkoszować się pustkami. W lecie ciężko też zastać na Comino Maltańczyków. Ci traktują wyspę raczej jako bardzo turystyczne miejsce i jeśli chcą wybrać się na Blue Lagoon, przybywają tutaj raczej swoimi jachtami, na których spędzają czas, zamiast korzystać z tutejszej plaży pomiędzy turystami. 

Jednak jeśli chcesz poczuć się jak na Karaibach w Europie, zaznać pięknej lazurowej wody, napić się drinka z ananasa, podryfować na materacu, spędzić cały dzień w przyjemnie ciepłej wodzie i słońcu – nie możesz pominąć Comino będąc na Malcie! Nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, by tego zaznać. W Europie, a w tym przypadku na Malcie, też są takie miejsca, których kolory potrafią zwalić z nóg. Więc pamiętaj o Comino! Bez względu na to, o jakiej porze roku jesteś na Malcie, warto!

comino-na-malcie-zima

Zobacz nasz film z Wyspy Comino!

Zobacz nasz film, w którym zabierzemy Cię na wycieczkę po wyspie Comino zimą! Przekonaj się, że warto wybrać się tutaj także o innej porze roku niż lato!

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty z Malty! W tym także nie zapomnij o tym o Gozo!
  • Nie zapomnij także o naszym poradniku praktycznym, w którym znajdziesz mnóstwo informacji, jak zorganizować własną podróż na Maltę!
  • Zobacz także nasze filmy z Malty, w którym zabierzemy Cię w wirtualną podróż przez ten wyjątkowy kraj – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
  • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

Sprawdź także

21 komentarzy

Monika Kilijańska 19 grudnia, 2018 - 9:22 am

Taka woda to dla mnie istny raj! A jest co zwierzać pod nią? Jakieś rybki, statki, groty?

Odpowiedz
rudeiczarne 27 grudnia, 2018 - 11:32 am

Przy Comino jest jeden wrak, leży na tyle płytko, że można go podziwiać nawet z rurką i maską 🙂 Rybek, rozgwiazd, ośmiornic nie brakuje 🙂 A sama Malta słynie z niezliczonej ilości podwodnych wraków i bujnego podwodnego życia, dlatego to tutaj zrobiliśmy nasz kurs nurkowania 🙂

Odpowiedz
Agnieszka Ciemińska 19 grudnia, 2018 - 7:55 pm

Woda krystaliczna, piekne słonko, witamina D uzupełniona, oj tego mi dziś brakuje.

Odpowiedz
rudeiczarne 27 grudnia, 2018 - 11:31 am

W takim razie czas zacząć planować wypad do słonecznej krainy! 🙂 Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Aneta 27 grudnia, 2018 - 11:54 am

Tak, naprawdę pięknie. Kolor wody cudny. Na żagle i odpoczynek istny cud. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 grudnia, 2018 - 9:45 am

oj tak 🙂 Woda jak na Karaibach, ale warto przypłynąć tu raniutko, zanim dopłyną masy turystów 🙂 A dodatkowo bardzo klimatyczne miejsce, bo brak tu wielkich hotelowych molochów, mieszka tu tylko jedna jedyna rodzina 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltayewpodrozy 27 grudnia, 2018 - 11:54 am

Ja tam chcę!!!
Natychmiast!!!
Już!!!
To miejsce idealne dla mnie bo….ja nie umiem pływac-(
Nigdy się nie nauczyłam,mimo wielu prób,kursów,ratowników,i bohaterskich mięsniaków.
Panicznie boję sie wody, ale tam bym się nie bała!
Cudowne miejsce, balsam dla mnie w te mrozy.
Uśmiechajcie się,wypoczywajcie i żyjcie!-))))
Miło się na Was patrzy!
Serdecznie pozdrawiam-)

Odpowiedz
rudeiczarne 28 grudnia, 2018 - 10:09 am

Piotrka Mama też nie potrafi pływać i Comino było dla niej rajem, cały czas czuć pod nogami dno, a woda jest jak w karaibskim raju 🙂 Przybywajcie do nas w wolnej chwili, zapraszamy! 🙂 Dziękujemy pięknie i pozdrawiamy cieplutko! 🙂

Odpowiedz
Magda 27 grudnia, 2018 - 4:05 pm

Wow! Jakie cudne miejsce! Marzę, by się tam znaleźć 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 28 grudnia, 2018 - 10:12 am

w takim razie trzeba się wybrać na Maltę! 🙂 jest tu pięknie o każdej porze roku, choć naszym ulubionym czasem jest zima, gdy wszystko się zieleni 🙂

Odpowiedz
Malgorzata Pakuła 27 grudnia, 2018 - 7:07 pm

Zastanawiam się czy Camino i sycylijska Lampedusa i Linosa nie były kiedyś siostrami… może w poprzednim życiu. Zakładam że pewnie i tak się łodcepiły kiedyś od Afryki wszystkie łącznie z Maltą i Gozo. Sycylia to nie wiem. Gdyby tylko te tłumy anihilować , mogłoby być całkiem rozkosznie.

Odpowiedz
rudeiczarne 28 grudnia, 2018 - 10:16 am

Dlatego zawsze tu płyniemy pierwszym promem raniutko i o 12 już uciekamy, gdy tłumy już psują urok całego miejsca. Rano cała laguna dla nas, bo mało komu chce się wstawać tak wcześnie.
Malta kiedyś była rzekomo połączona z Sycylią, więc najpewniej siostry…:) i razem się odłączyły od Afryki.
Historia potrafi tworzyć piękne opowieści…:) pozdrawiamy cieplutko!

Odpowiedz
Hamak Life 28 grudnia, 2018 - 5:25 pm

Koniecznie warto! W jakim miesiącu byliście?

Odpowiedz
rudeiczarne 2 stycznia, 2019 - 6:38 pm

My mieszkamy na Malcie, więc to nasza codzienna rutyna 🙂

Odpowiedz
Aneta 28 czerwca, 2021 - 10:19 am

Właśnie planuję swój tygodniowy pobyt na Malcie z Wami 🙂 dziękuję!

Odpowiedz
rudeiczarne 28 czerwca, 2021 - 12:37 pm

oooo bardzo nam miło 🙂 Wspaniałych maltańskich wakacji! 🙂

Odpowiedz
Grażyna 23 grudnia, 2021 - 8:11 pm

Ciekawa jestem wrażeń z Comino. Właśnie przyleciałam na Maltę i jutro tam chcę popłynąć 😘 jest środek zimy 😘😘

Odpowiedz
rudeiczarne 28 grudnia, 2021 - 5:22 pm

..czyli jest zielono! Na pewno bedzie pieknie 🙂

Odpowiedz
Najpiękniejsze wakacje ever :) 09.2019 – Spojrzeć wstecz, „łatwa” rzecz. – Paweł Kękuś Ortodoksyjny optymista 13 września, 2022 - 5:44 pm

[…] czas wyruszyć na morze 🙂 . Naszym celem Comino ze swoją piękną i słynną Blue Lagoon. https://rudeiczarne.pl/comino-na-malcie-blue-lagoon-i-inne-atrakcje-comino/ Sam pomysł wycieczki kapitalny, podróż większą motorówką, rzecz jasna też, aczkolwiek już […]

Odpowiedz
Anna 31 października, 2022 - 9:16 am

Dziękuję za piękny opis chyba wszystkiego co dobrze wiedziec o tej uroczej wyspie Comino. Byłam tam wcxoraj, dziś przeczytałam Wasze opisy i jutro płynę jeszcze raz. Namawiam na zachod słonca na Comino lub nie przegapienie przy powrocie np promem, gdy gigantyczna czerwona kula schodzi coraz niżej do morza, aby w niej się zanurzyć …

Odpowiedz
rudeiczarne 31 października, 2022 - 3:11 pm

Wspaniale to czytać 🙂 Miłej wędrówki dookoła Comino – piękna wyspa pełna tajemnic, po które mało kto sięga 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej