iwonicz-zdroj-tlo

Iwonicz-Zdrój – uzdrowisko w Polsce – atrakcje Podkarpacia

przez Rudeiczarne Travel Blog

Województwo Podkarpackie pełne jest niesamowitych i różnorodnych zabytków, inspirującej historii i widoków, które zapierają dech. To Bieszczady, ale także Beskid Niski, Roztocze i wiele więcej. Podkarpackie to wspaniałe miejsce na wypoczynek i wyjazd, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Pośród pięknych miejsc w województwie podkarpackim warto odwiedzić także Iwonicz-Zdrój!

iwonicz-zdroj-uzdrowisko

Miasteczko to zachwyca historią i widokami, ale słynne jest przede wszystkim ze względu na tutejsze lecznicze źródła i wspaniałe sanatoria, do których co roku przyjeżdżają kuracjusze. Czy warto i dlaczego odwiedzić Iwonicz-Zdrój? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym wpisie. Jednak już teraz zdradzimy Ci, że jak najbardziej warto!

Iwonicz-Zdrój – podkarpackie uzdrowisko

Iwonicz-Zdrój to miasteczko w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. Prawa miejskie uzyskał w 1973 roku, więc jest to stosunkowo młode miasto, ale… jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce!

Geograficznie Iwonicz-Zdrój leży w Beskidzie Niskim, na wysokości lekko ponad 400 m n.p.m., otoczone jest wzniesieniami i bogatą roślinnością – głównie lasy bukowo-jodłowe. Idealne miejsce na wędrówki, trekkingi czy rower. Miasteczko leży także we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Najsłynniejsze są jednak tutejsze źródełka uzdrowiskowe. Jak to się stało, że miejsce to stało się jednym z najstarszych polskich uzdrowisk?

Iwonicz-Zdrój – Historia polskiego i podkarpackiego uzdrowiska

Swoją nazwę Iwonicz-Zdrój wziąć miał od XIV-wiecznego kultu św. Iwona. Inne źródła wiążą nazwę z imieniem “Iwo” czy też “Iwan”. Jeszcze inni wiążą ją z osobą Iwona Odrowąża – biskupa krakowskiego. Sami mieszkańcy Iwonicza-Zdroju często swoje miasto nazywają “Iwo”.

Za czasów galicyjskich, do nazwy dodano człon “Zdrój”, który miał być chwytem reklamowym. Tak z niemieckiego był to Iwonitz Bad (Zdrój).

iwonicz-zdroj-sanatoria

Już początkiem XV wieku znano lecznicze właściwości iwonickich wód zdrojowych. Najsłynniejsze wzmianki to zdecydowanie te pochodzące z XVI wieku od Wojciecha Oczki, nadwornego lekarza Stefana Batorego. O leczniczych wodach wspominał także biskup Firlej. W XVII wieku zakład zdrojowy był bardzo popularny nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Zaś w XVIII wieku Iwonicz-Zdrój został nieco zapomniany…

Jednak największy rozwit Iwonicza-Zdroju to zdecydowanie czasy, odkąd miejsce to stało się własnością rodu Załuskich (od 1799 roku). Załuscy byli właścicielami Iwonicza-Zdroju aż do 1945 i to za ich czasów powstało to wspaniałe, światowej sławy uzdrowisko.

Iwonicz-Zdrój – jak podkarpackie miasteczko stało się sławnym uzdrowiskiem?

Iwonicz-Zdrój stał się europejskim kurortem w XIX wieku. To wtedy hrabia Załuski zaczął inwestować w to miejsce, nadając mu niesamowitego klimatu. Zbudowano wtedy piękne pensjonaty, zakład kąpielowy w pięknym parku, łazienki. W samym sercu Iwonicza-Zdroju powstały piękne drewniane wille i pensjonaty, które budowano w charakterystycznym w tamtych czasach stylu znanym z uzdrowisk w Szwajcarii.

iwonicz-zdroj-uzdrowisko-podkarpackie

Zjeżdżali tutaj kuracjusze z całej Europy, słysząc o leczniczych wodach i niesamowitym klimacie Iwonicza-Zdroju. W dwudziestoleciu międzywojennym był jednym z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce. W czasie II wojny światowej, walki na froncie nie ominęły Iwonicza-Zdroju. Już w 1939 roku wkroczyły tutaj oddziały Wehrmachtu i ulokowały tutaj swoje siedziby. Co ciekawe, w 1944 roku oddziały AK, w ramach Akcji “Burza” wyzwoliły iwonickie uzdrowisko z rąk niemieskich i utworzyły tzw. Rzeczpospolitą Iwonicką. Niestety nie przetrwała ona nadejścia Armii Czerwonej ledwie 2 miesiące później.

podkarpackie-atrakcje

Podkarpackie uzdrowisko Iwonicz-Zdrój współcześnie – wspaniałe uzdrowisko i sanatoria z klimatem – atrakcje Iwonicza Zdroju

Po II wojnie światowej uzdrowisko Iwonicz-Zdrój ponownie rozkwitło! Komisja Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia przejęła uzdrowisko, a Iwonicz podzielono na 2 jednostki – Iwonicz wieś i Iwonicz-Zdrój. W 1973 roku Iwonicz-Zdrój zyskał prawa miejsca i stał się pełnoprawnym miastem. Równocześnie podjęto się prac renowacyjnych budynków w Iwoniczu-Zdroju, by przywrócić mu dawną świetność i elegancję. Wyremontowano Stary Pałac, Łazienki, Pijalnię Wód Mineralnych i tamtejsze wille i pensjonaty. Iwonicz-Zdrój odzyskał swój urok! Wybudowano także jeden z najnowocześniejszych w Polsce w latach 80-tych Zakład Przyrodoleczniczy.

Wody Mineralne w Iwoniczu-Zdroju – Atrakcje Iwonicza-Zdroju

Iwonicz-Zdrój słynie ze swoich leczniczych wód mineralnych. Leczy się tutaj głównie choroby układu ruchu, trawiennego, reumatologiczne, dróg oddechowych, kobiece, układu nerwowego i wiele więcej. Nic więc dziwnego, że co roku do Iwonicza-Zdroju przybywa ok. 50 tysięcy kuracjuszy!

podkarpackie-atrakcje

Tutejsza Pijalnia Wód Mineralnych przypomina oranżerię, w jej wnętrzu prócz możliwości skosztowania wód mineralnych, można kupić także produkty kosmetyczne “Iwoniczanka” i zobaczyć galerię sztuki. Tutejsze wody lecznicze zyskały urocze imiona. Najsłynniejsze to:

 • Karol 2
 • Klimkówka 27
 • Iwonicz 11
 • Elin 7
 • Iza 19
 • Zofia 6
 • Zofia 3
 • Klimkówka 25

I wiele więcej. Niektóre źródła dzisiaj już zanikły, nosiły zaś imiona upamiętniające dawnych właścicieli i twórców Iwonicza-Zdroju – Załuskich, jak np. Karol, Amelia, Józef itd. Iwonickie wody lecznicze to wody typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartoscią wolnego dwutlenku węgla. Nie są najsmaczniejsze, ale potrafią zdziałać cuda!

iwonicz-zdroj-atrakcje

Atrakcje Iwonicza-Zdroju – co zobaczyć i robić w Iwoniczu-Zdroju

Klimatu Iwonicza-Zdroju nie da się podrobić. Przepiękne wille, sanatoria pochodzące jeszcze z XIX wieku, zbudowane w stylu szwajcarskich uzdrowisk nadają niesamowitej atmosfery temu miejscu. Najsłynniejsze to Sanatorium “Biały Orzeł”, Sanatorium “Pod Jodłą”, Sanatorium “Stare Łazienki” czy też “Ustronie”. Nie można zapomnieć o wizycie w tutejszej Pijalni Wód Mineralnych. Wstęp do Pijalni jest wolny, natomiast warto mieć ze sobą własny kubeczek. Dzięki temu zapłacisz jedynie za nalanie do niego wód mineralnych, a i dasz naturze wytchnąć od wszechobecnego plastiku.

Na wspaniałym deptaku w Iwoniczu-Zdroju latem królują ogródki lokalnych restauracji i kawiarenek, w których można skosztować lokalne specjały, w otoczeniu wszechobecnych kwiatów. Stary Pałac przez lata był rezydencją rodu Załuskich, dzisiaj zaś jest biurem Uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. Na deptaku znajdziesz także piękną, XIX-wieczną wieżę zegarową, budynek nazywany Bazarem. Niegdyś mieścił się tutaj hotel, dzisiaj znajdziesz tutaj sklepiki. Cała architektura i wygląd Iwonicza-Zdroju tworzy niepowtarzalną atmosferę, która jest nie do podrobienia. Tutaj czas jakby się zatrzymał…

A iwonicki plac przy Pijalni i tutejszy amfiteatr to miejsce, gdzie w lecie odbywają się m.in. koncerty, wydarzenia kulturalne i artystyczne, które umilają czas. Miejsce z duszą, które zapewnia spokój ciała i duszy. 

uzdrowisko-podkarpackie

Iwonickie źródło “Bełkotka” – co zobaczyć w Iwoniczu-Zdroju – Podkarpackie

Źródełko “Bełkotka” to najsłynniejsze źródło w Iwoniczu-Zdroju. Prowadzi do niego malowniczy szlak, po drodze mijać będziesz tężnie, w których można zażyć inhalacji. Źródełko swoją uroczą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu odgłosowi bełkotania, który wydaje. Jest to źródło gazu ziemnego! Swego czasu dość popularną rozrywką było…podpalanie źródełka, dzięki czemu jego powierzchnia wyglądała, jakby się paliła! Jest tutaj także obelisk z podobizną i fragmentem wiersza Wincentego Pola opowiadającym o źródełku. Więcej o ropie naftowej i gazie ziemnym w województwie podkarpackim możesz poczytać w naszym wpisie temu poświęconym TUTAJ.

podkarpackie-uzdrowisko

Iwonicz-Zdrój – wędrówki i szlaki turystyczne

Dookoła Iwoniczu-Zdroju znaleźć można wiele tras na piesze i rowerowe wędrówki. Piękne wzgórza, zieleń, lasy, cisza i spokój zachęcają do ruszenia choćby jednym z nich. Możesz stąd ruszyć na Górę Winiarską, nad źródło “Bełkotka”, na Górę Przednią, na Żabią Górę, na Górę Glorietę. Warto także przejść się do Rymanowa-Zdroju czy też na Cergową, gdzie na szczycie stoi wieża widokowa z pięknym widokiem na okolicę i do Pustelni św. Jana z Dukli czy też do Klimkówki. Każda z tych wędrówek zapewni wspaniałe doznania dla duszy i ciała, morze świeżego powietrza i pięknych widoków.

Szlaki są podzielone na różne stopnie trudności, więc tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie i swojej kondycji. Dookoła Iwonicza-Zdroju znajdziesz drogowskazy, które zaprowadzą Cię na poszczególne szlaki. Jeśli więc wybierasz się do Iwonicza-Zdroju, warto zabrać ze sobą wygodne buty, które pozwolą Ci wędrować po okolicy. 

Czy warto odwiedzić Iwonicz-Zdrój – podkarpackie uzdrowisko?

Iwonicz-Zdrój to miasteczko, w którym czas zatrzymał się 2 wieki temu. Przybywając tutaj poczujesz się jak w XIX wiecznym uzdrowisku, pośród przepięknych, drewnianych willi i pensjonatów. Co jest wyjątkowe to fakt, że trudno zaznać tutaj komercję, wielkie banery reklamowe, zgiełk. Co roku przyjeżdżają tutaj kuracjusze z Polski i z zagranicy, ale Iwonicz-Zdrój zachował swój wyjątkowy, autentyczny klimat. Do tego miasteczko otoczone jest pięknymi, zielonymi wzgórzami, bujnymi lasami, dzięki czemu zawsze można ruszyć na wędrówkę, która zapewni Ci sporo wrażeń.

zabytki-podkarpacie

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jego historia jest niezwykła i to czuć przechadzając się tutejszym deptakiem, mijając piękne sanatoria czy drewniany kościółek. Sami pochodzimy z pobliskiego Krosna i często, od dziecka, przyjeżdżaliśmy tutaj na spacery czy wędrówki po tutejszych szlakach. Nigdy nie wracaliśmy zawiedzeni.

Wycieczkę do Iwonicza-Zdroju można połączyć ze zwiedzaniem cerkwi i kościołów ze Szlaku Architektury Drewnianej, ale także z Deskalami “Cichy Memoriał” i Bieszczadami. W okolicy jest tyle do zobaczenia, że nikt nie jest w stanie się tutaj nudzić. Tak, zdecydowanie warto ruszyć do Iwonicza-Zdroju i województwa podkarpackiego! To miejsce wyjątkowe i bardzo bliskie naszym sercom.

Zobacz nasz film o województwie podkarpackim!

Noclegi Iwonicz-Zdrój

Zobacz gdzie możesz nocować w Iwoniczu-Zdroju



Booking.com

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ

 • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebookgdzie publikujemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
 • Zobacz inne podkarpackie uzdrowisko i nasz wpis – Rymanów-Zdrój
 • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie sporo wpisów z innych Podkarpackich zakątków! Zaglądnij po więcej tutaj!
 • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciu, nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
 • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
 • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

24 komentarze

Gosia-Voyagerka 5 kwietnia, 2021 - 1:18 pm

Muszę tam zabrać mojego męża, przyda się regeneracja. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 5 kwietnia, 2021 - 1:24 pm

Jemu by się na pewno przydało 🙂 A Ty wtedy możesz ruszyć na podbój cerkwi i deskali!

Odpowiedz
Krzysiek | idziemydalej.pl 5 kwietnia, 2021 - 2:12 pm

Ah, te polskie “zdroje”. Wszystkie takie malownicze i klimatyczne!

Odpowiedz
rudeiczarne 6 kwietnia, 2021 - 10:53 am

Nie da się ukryć, a Iwonicz Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk!

Odpowiedz
Kamil - Słodkim Szlakim 5 kwietnia, 2021 - 5:40 pm

Iwonicz to swietne miejsce do spacerowania z dzieckiem w wózku. Uwielbiamy tam przyjezdzac z naszym slodziakiem

Odpowiedz
rudeiczarne 6 kwietnia, 2021 - 10:52 am

Oooo tak, czyli dobrze już znacie to miejsce! Wspaniale! 🙂

Odpowiedz
Kamil - Słodkim Szlakiem 6 kwietnia, 2021 - 1:54 pm

Znamy i lubimy sanatoryjne klimaty Iwonicza-Zdroju. Przede wszystkim dzięki temu że jest spokojnie i leniwie, nawet w szczycie sezonu 😀

Odpowiedz
Karolina/Nasze Bąbelkowo 5 kwietnia, 2021 - 7:21 pm

Byliśmy w tamtych okolicach kilka razy,ale akurat do Iwonicza nie dotarliśmy. Trzeba to będzie nadrobić przy najbliższej okazji – pìękne miejsce!

Odpowiedz
rudeiczarne 6 kwietnia, 2021 - 10:49 am

Koniecznie musicie nadrobić, naprawdę warto! 🙂

Odpowiedz
Jacynt 6 kwietnia, 2021 - 10:08 am

Zwiedzałem już kilka miejskości uzdrowiskowych. Z reguły to co tam się zwiedza ogranicza się do kilku metrów kwadratowych – rynek i tylko to lub ogólnie mikroskopijny obszar do zwiedzania na 10 minut. Nie zawsze tak jest ale przeważnie.

Odpowiedz
rudeiczarne 6 kwietnia, 2021 - 10:49 am

Na całe szczęście Iwonicz Zdrój taki nie jest, bo prócz rynku i pięknej architektury oferuje mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, które potrafią dobrze zmęczyć 🙂

Odpowiedz
Kamil | ONE STEP FORWARD 12 kwietnia, 2021 - 9:47 am

Świetne, klimatyczne miejsce! Architektura naprawdę zachwyca 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:48 am

Z całego serca polecamy Iwonicz Zdrój 🙂

Odpowiedz
Mrotschny 13 kwietnia, 2021 - 7:25 am

Co za klimat i architektura! Jak gdyby przenieść się w czasie – obowiązkowo do zobaczenia podczas wizyty na Podkarpaciu! ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:48 am

Koniecznie! Człowiek czuje się tam jakby przeniósł się 2 wieki wstecz, naprawdę robi wrażenie!

Odpowiedz
Patryk Zieliński 13 kwietnia, 2021 - 12:36 pm

Zdecydowanie zachęcacie żeby tam pojechać 🙂 Podkarpacie czeka na mnie już od dawna wiec trzeba w końcu spakować plecak i ruszyć 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:47 am

Czas najwyższy, bo jesteśmy pewni, że znajdziesz tam mnóstwo perełek. Podkarpackie czeka! 🙂

Odpowiedz
Zalatana Rodzinka 14 kwietnia, 2021 - 11:45 pm

Coś mi się zdaje, że była tam jako dziecko. Pewne kadry są mi znane. Jednak chętnie tam wrócę, by odświeżyć pamięć. 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 16 kwietnia, 2021 - 8:42 am

I sporo się na pewno od tego czasu zmieniło 🙂 Do Iwonicza Zdroju jeździmy od dziecka i sami widzimy jak wiele się zmieniło! 🙂 Koniecznie się wybierz!

Odpowiedz
Asia 20 kwietnia, 2021 - 8:35 pm

Tam nas jeszcze nie było. Trzeba będzie to kiedyś zmienić 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 21 kwietnia, 2021 - 8:53 am

koniecznie! Iwonicz Zdrój ma niesamowity klimat!

Odpowiedz
Mariola 23 kwietnia, 2021 - 8:49 pm

Malownicza i przyjemna miejscowość. Nigdy w niej nie byłam więc może w tym roku odwiedzę. Tym bardziej, że jest bardziej realna w planach podróżniczych niż wyjazdy poza kraj.

Odpowiedz
Elżbieta 30 listopada, 2021 - 3:38 pm

Bardzo dziękuję za informacje i filmik o Iwoniczu. Właśnie się tam wybieram. Chcę odpocząć , nabrać sił a przy okazji dowiedzieć się więcej o historii Iwonicza i okolic.
Wprawdzie nie jest to najsympatyczniejsza pora roku , ale i tak bardzo się cieszę na ten wyjazd

Odpowiedz
rudeiczarne 7 grudnia, 2021 - 5:05 pm

Na pewno będzie wspaniale i będzie Pani mogła wypocząć. Idealna okolica na wyciszenie, wędrówki na łonie natury i spokój. Życzymy udanego pobytu!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej