kraina-rzeszow-miasto-i-region

Kraina Rzeszów – miasto i region – najciekawsze atrakcje Rzeszowa i okolic – co zobaczyć

przez Rudeiczarne Travel Blog

Przybywając do województwa podkarpackiego, większość podróżnych zmierza w piękne Bieszczady. Nie da się ukryć, że te góry to wyjątkowe miejsce, które warte jest odwiedzenia. We wpisie tym chcemy Ci jednak udowodnić, że Podkarpackie to znacznie więcej! Kraina Rzeszów – miasto i region zachwyci Cię nie tylko ilością atrakcji, ale także różnorodnością, która się tutaj fantastycznie przeplata i uzupełnia. To kraina mniej znana, mniej oblegana, w której każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie całą gamę atrakcji, które wywołają zachwyt i ciekawość. Zatrzymaj się tutaj na dłużej, by odkryć ten wyjątkowy zakątek Polski i województwa podkarpackiego – jesteśmy pewni, że nie pożałujesz!

zamek-lancut

Kraina Rzeszów – miasto i region – najciekawsze atrakcje Rzeszowa i okolic

Samo serce regionu stanowi stolica województwa podkarpackiego – Rzeszów, który bez wątpienia pozytywnie Cię zaskoczy. Sami nie możemy wyjść z podziwu, ile w mieście tym zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, a i ciekawych atrakcji turystycznych tutaj nie brakuje. Swoje odkrywanie Krainy Rzeszów – miasto i region zacznij właśnie od stolicy, gdzie m.in. wkroczysz do tajemniczych podziemi w Rzeszowskich Piwnicach, ruszysz w fantastyczną podróż z nauką i techniką w Podkarpackim Centrum Nauki “Łukasiewicz”, spędzisz czas pośród zieleni i przy świetlno-muzycznym spektaklu Fontanny Multimedialnej czy też pysznie zjesz w jednej z restauracji na Rynku lub Ulicy 3 Maja. Ale to nie wszystko!

rzeszow-atrakcje

Kraina Rzeszów – miasto i region to ogrom atrakcji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Lubisz aktywnie spędzać czas? Wybierz się na kajaki na Wisłoku, wędrówkę czy też na rower pośród bujnej zieleni, pól i lasów. Fascynują Cię zamki i pałace? Koniecznie odwiedź Cud Polski 2024 – Zamek w Łańcucie, ale także te mniej znane perełki jak Pałac w Zarzeczu i Przeworsku. Interesuje Cię historia II wojny światowej? Odkryj tutejsze schrony kolejowe i ich tajemnice! Lubisz rękodzieło i żywą tradycję? Spróbuj swoich sił przy kole garncarskim w największym w Polsce zagłębiu garncarskim, ale także wkrocz do barwnego świata Lasowiaków i Rzeszowiaków w Skansenie w Kolbuszowej. A może interesuje Cię tradycyjna architektura? W Krainie Rzeszów – miasto i region znajdziesz piękne drewniane kościoły i cerkwie na Szlaku Architektury Drewnianej. Nie zapomnij także o licznych winnicach w regionie, które idealnie nadają się na zwieńczenie tej wycieczki.

Zabieramy Cię w niezwykłą podróż po Krainie Rzeszów – miasto i region, podczas której odkryjesz czekające tu na Ciebie atrakcje i przekonasz się, dlaczego warto się tutaj wybrać! Ruszamy w drogę!

Rzeszów – tętniąca życiem stolica województwa podkarpackiego – atrakcje

Kraina Rzeszów – miasto i region swoje serce bez wątpienia ma w stolicy województwa podkarpackiego – w Rzeszowie. To centrum ekonomiczne, kulturalne, rekreacyjne i akademickie tej części Polski, które w zasadzie przez cały rok tętni życiem. Niesamowite jak ogromny postęp i zmiany zaszły w Rzeszowie na przestrzeni ostatnich lat. Miasto ciągle się rozwija, powiększa, a bogata oferta turystyczna sprawia, że z roku na rok przyjeżdża tutaj coraz więcej turystów – nie tylko polskich, ale także zagranicznych. Co warto zobaczyć w Rzeszowie podczas Twojej wizyty?

rzeszow-zamek

Rynek w Rzeszowie – Kraina Rzeszów – miasto i region

W samym sercu rzeszowskiej Starówki znajdziesz urokliwy Rynek, który tętni życiem przez cały rok. Zabudowa, którą widzisz tutaj dzisiaj pochodzi z XIX wieku, jest efektem przebudowy po wielkim pożarze, który nawiedził miasto w 1842 roku. Wcześniejsza zabudowa była prawdopodobnie drewniana lub częściowo murowana z podziemnymi piwnicami. Piwnice te powstały przede wszystkim ze względu na brakujące już miejsce w obrębie rynku. Ten zaś był niegdyś miejscem handlu biżuterią, ubraniami, rzemiosłem czy meblami. Dodatkowo Rzeszów zyskał w XIV wieku liczne przywileje handlowe, m.in. możliwość składowania licznych towarów, w tym ryb i wina. Do tego przydały się powstające podziemne piwnice i korytarze.

kraina-rzeszow-atrakcje

Najważniejszym budynkiem, który zobaczysz na rzeszowskim rynku jest piękny i charakterystyczny Ratusz. Niegdyś znajdował się na nim dzwon, którego uderzenia rozpoczynały i kończyły handlowy dzień na głównym placu miasta. Budynek ten powstał w XVI wieku dzięki Mikołajowi Spytce Ligęzie, jednak jego obecny wygląd jest efektem przebudowy z XX wieku – uległ bowiem licznym zniszczeniom na przestrzeni wieków. W centralnej części rynku ujrzysz także zabytkową studnię, z której mieszkańcy Rzeszowa czerpali wodę. Dzisiaj w studni zobaczysz charakterystyczną ropuchę, z którą wiąże się rzeszowska legenda. Rynek otoczony jest z trzech stron eleganckimi jedno- lub dwupiętrowymi kamienicami, w których na parterze dzisiaj działa wiele kawiarni, barów i restauracji. W lecie rozstawiają one także urokliwe ogródki, w których można usiąść i spędzić świetnie czas.

Rynek jest także często gospodarzem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, których w Rzeszowie nie brakuje. Tutaj także rozpoczniesz zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowskich Piwnicach, do których wejście znajduje się nieopodal Ratusza.

Rzeszowskie Piwnice – atrakcje Rzeszowa

Kraina Rzeszów – miasto i region kryje nie jedną tajemnicę i potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wymagających podróżnych. Jedną z ciekawszych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego są Rzeszowskie Piwnice, które znajdują się w podziemiach rynku. Ich historia sięga jeszcze XIV wieku czyli czasu, gdy Kazimierz Wielki lokował miasto. Systematycznie zaczęły powstawać podziemne magazyny handlowe i “sklepy ziemne” budowane pod kamienicami, rynkiem i pod ulicami przyległymi do rynku. Tak powstała intrygująca sieć podziemnych korytarzy, komór o różnych głębokościach, które dochodziły nawet do 10 metrów pod powierzchnią rynku. To nie tylko magazyny z idealną temperaturą do przechowywania towarów i trzymania ich z daleka od złodziejaszków, ale także miejsce schronienia mieszkańców w razie wojen i kataklizmów. Dzięki temu, że na rynku istniała studnia, mieszkańcy mieli dostęp do wody, także w podziemiach. Mogli się też łatwo barykadować uniemożliwiając wrogom wejście do podziemi. Do dzisiaj to właśnie w Rzeszowskich Piwnicach zobaczyć można najstarsze zakamarki tego miasta.

rzeszow-piwnice

Co ciekawe, mało brakowało, a dzisiaj nie mógłbyś odkrywać tych podziemnych tajemnic Rzeszowa. Z czasem handel i sytuacja polityczna Rzeszowa zaczęła podupadać, piwnice przestały być tak potrzebne, jak kiedyś. Dlatego też część z nich zasypano i zamurowano. W tych, które przetrwały, w czasie II wojny światowej ukrywali się Żydzi. Zaś w 2. połowie XX wieku dochodziło do zapadania powierzchni rynku i osiadania kamienic. Tak też podjęto decyzję o ratowaniu Rzeszowskich Piwnic, dzięki czemu dzisiaj możemy je zwiedzać.

Nie jest to jednak zwykła wycieczka. To fascynująca podróż przez historię Rzeszowa i okolic od jego początków, przez rzeszowskie legendy, handel, mieszkańców aż po współczesność i to, czym dzisiaj stała się stolica województwa podkarpackiego. To pełna interaktywnych, fascynujących rozwiązań wycieczka korytarzami pod rynkiem, która pozwala spojrzeć na miasto z wielu różnych perspektyw w sposób ciekawy i angażujący. Sieć podziemnych korytarzy ma tutaj ok. 369 metrów i obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy dochodzących do nawet 10 metrów pod powierzchnią rynku. Poznamy dawnych mieszkańców Rzeszowa, religie, tradycje, rzemiosło, ale także wkroczymy do współczesnego świata lotnictwa czy żużlu, tak słynnego w tej części Polski. Fantastyczna atrakcja, którą każdy powinien odwiedzić i jesteśmy pewni, że nie będziesz się tutaj nudzić.

Rzeszowskie Piwnice czynne są codziennie (prócz poniedziałków) w godzinach 10:00-19:00. Wszystkie informacje praktyczne, a także listę wydarzeń, które odbywają się we wnętrzach, znajdziesz na oficjalnej stronie Rzeszowskich Piwnic.

rzeszow-atrakcje

Deptak i ulica 3 Maja

Z rzeszowskiego Rynku i Piwnic warto udać się na ulicę 3 maja, która doprowadzi Cię do Alei Pod Kasztanami i Zamku Lubomirskich. To jedna z najstarszych i najpiękniejszych ulic Rzeszowa, której początki sięgają jeszcze XIV wieku! Niegdyś łączyła ona zamek z kościołem Farnym i zwana była ulicą Pańską (potocznie Paniaga), była częścią ważnego traktu handlowego. Dzisiejsza nazwa tej ulicy została jej nadana końcem XIX wieku z okazji obchodów setnej rocznicy Konstytucji 3 Maja.

kraina-rzeszow-atrakcje

Dzisiaj ulica ta to urokliwy deptak pełen niskich kamienic, restauracji, kawiarni i sklepików, po którym chętnie spacerują mieszkańcy miasta i turyści. Miejsce to w zasadzie przez cały rok tętni życiem. W słoneczne dni ogródki lokali gastronomicznych zapełniają się klientami, a sama ulica pełna jest bujnych kwiatów, które dodają jej klimatu. Twoją uwagę zapewne zwróci także pomnik Tadeusza Nalepy – ojca polskiego bluesa. Co roku w Rzeszowie odbywa się ciekawy festiwal muzyczny – Breakout Days, który promuje twórczość artysty i zespołu, w którym grał.

Przy okazji spaceru ulicą, warto zajrzeć do kościoła św. Krzyża, dawnego Konwentu Pijarskiego i Muzeum Okręgowego, które mieści się w części dawnego klasztoru. Stąd zaś rusz w kierunku zielonych płuc Śródmieścia i ciekawego zamku.

Aleja Pod Kasztanami – Kraina Rzeszów – miasto i region

Ta urokliwa uliczka wiedzie wzdłuż dawnej fosy Zamku Lubomirskich i wzięła swoją nazwę od rosnących tu niegdyś bujnych kasztanowców. Słynie ona przede wszystkim z trzech charakterystycznych willi secesyjnych, które stoją dumnie obok siebie wzdłuż tejże alei.

Jako pierwsza powstała Willa nr 8 z 1899 roku zaprojektowana przez architekta Tadeusza Tekielskiego dla radnego miasta – Włodzimierza Pilińskiego. To ciekawy budynek na planie prostokąta pokryty dość oryginalnym dachem z wieżyczkami. W 1900 roku powstała Willa nr 9, również projektu Tekielskiego (i jego dom prywatny), która przypomina zameczek. Uwagę zwraca rzeźbiona na elewacji sowa i zegar słoneczny z tarczą słońca ozdobiony rysunkami. Przed domem stoi także ciekawa fontanna z dziećmi bawiącymi się w sadzawce.

rzeszow-atrakcje

Nieco odmienna jest Willa nr 2/4/6 według projektu Hołubowicza – powstała ona bowiem w stylu neobarokowym. Wybudowana została w 1903 roku dla rodziny Jabłońskich. W środkowej części uwagę zwraca popiersie Adama Mickiewicza, a także bogato zdobiony portal z inicjałem “F.J.”. Willi nie można co prawda zwiedzać w środku, ale warto obejrzeć je podczas spaceru Aleją Pod Kasztanami – to bardzo ciekawe elementy, które wyróżniają się na tle zabudowań rzeszowskiego Śródmieścia.

Nie zapomnij także przedłużyć swojego spaceru o Aleję Lubomirskich, która pełna jest ogromnych drzew dających cień w upalne dni, a także zaglądnąć pod sąsiadującą z aleją Fontannę Multimedialną, która pięknie wygląda szczególnie nocą, gdy jest podświetlana. To jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Rzeszowa.

rzeszow-atrakcje

Zamek Lubomirskich

W samym sercu rzeszowskiego centrum zobaczysz także charakterystyczny budynek, do którego dotrzesz wspomnianą wyżej Aleją pod Kasztanami. To dawny Zamek Lubomirskich, który dzisiaj jest siedzibą Sądu Okręgowego. Pierwsze zabudowania obronne w tym miejscu pojawiły się ponoć jeszcze w XVI wieku, jednak swoją wyjątkowość zamek zdobył po przejęciu go przez ród Lubomirskich w XVII wieku. Właśnie od tego rodu zyskał on swoją nazwę. Przez lata posiadania zamku przez rodzinę, zamek ulegał wielu przebudowom, które nadawały mu coraz piękniejszy wygląd. Ten jednak de facto nie przetrwał do czasów współczesnych. W 1820 roku Lubomirscy sprzedali zamek władzom austriackim, które zaaranżowały jego wnętrza na sąd i więzienie. W zachowaniu oryginalnego wyglądu nie pomógł także pożar, który strawił Rzeszów w XIX wieku.

rzeszow-zamek

Mimo planowanych renowacji, ostatecznie ze względu na stan, w 1902 roku podjęto decyzję o wyburzeniu zamku i zbudowaniu nowego gmachu, który nawiązywać miał do swojego oryginału i zamek ten oglądamy do dzisiaj. Miejsce to było świadkiem wielu makabrycznych wydarzeń – w czasie II wojny światowej to tutaj dokonywano mordów na Polakach z rąk Hitlerowców, a w czasach PRL-u służył on za miejsce tortur i egzekucji członków ruchu oporu. Stąd w 1989 roku przed zamkiem podstawiono symboliczny krzyż upamiętniający ofiary.

Dzisiaj Zamek Lubomirskich w Rzeszowie działa jako Sąd Okręgowy, dlatego też na co dzień nie jest możliwe zwiedzanie pomieszczeń. Jednak w wakacje 2024 co weekend do końca sierpnia można zwiedzać wnętrze podczas wycieczek z przewodnikiem z rzeszowskiego oddziału PTTK. Warto także przespacerować się wzdłuż wałów, podejść pod główne wejście do zamku, gdzie zobaczysz piękną wieżę zegarową. Na wałach w lecie działają ogródki restauracyjne, w których możesz usiąść na leżakach tuż pod murami zamku.

rzeszow-atrakcje

PCN „Łukasiewicz” – okolice Rzeszowa – atrakcje

W podrzeszowskiej Jasionce, naprzeciw Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka działa fantastyczny obiekt – Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Nie jest to typowe muzeum. Już samo imię wielkiego naukowca, związanego z terenami dzisiejszego województwa podkarpackiego powinno sugerować, że jest to świetne miejsce związane z szeroko pojętą nauką. To centrum edukacyjne, w którym masę interesujących atrakcji znajdzie zwiedzający w każdym wieku – czy to dzieci, czy dorośli. W potężnej przestrzeni ciekawego architektonicznie obiektu, który zbudowano w kształcie sterowca, znaleźć można aż 200 interaktywnych eksponatów i 5 pracowni, w których organizowane są warsztaty.

rzeszow-atrakcje

Cały obiekt podzielony został tematycznie zgodnie z piętrami. Na parterze znajdziesz fantastyczne interaktywne maszyny i eksponaty, które odwołują się do szeroko pojętego lotnictwa, które mocno związane jest przecież z województwem podkarpackim, w tym sąsiadującym z centrum lotniskiem. To nie tylko ciekawe maszyny i doświadczenia pokazujące loty balonem, sterowcem, wiele stanowisk związanych z samolotami, ale także absolutny hit – symulator lotów, w którym można zasiąść za sterem samolotu! Na piętrze tym zorganizowano także ciekawą przestrzeń naukowo-sensoryczną dla najmłodszych.

rzeszow-atrakcje

Piętro pierwsze porusza tematykę przyrody, która jest tutaj świetnie wytłumaczona dzięki pełnej interaktywności. W ten sposób można odbyć podróż przez świat przyrody, fizyki, chemii i biologii w ciekawy i angażujący sposób. Piętro drugie poświęcone jest zaś ciału człowieka, zmysłom, układowi nerwowemu. Tutaj także można wyjść na taras widokowy. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie, jednak na każdym piętrze służą edukatorzy, którzy chętnie asystują przy różnych doświadczeniach i maszynach. Na każdym piętrze zorganizowano także strefę relaksu, gdzie można w ciszy odpocząć na wygodnych kanapach przed kolejnymi spotkaniami z nauką.

Przyznamy, że nie ma drugiego tak świetnie zorganizowanego centrum nauki w całym województwie, a PCN „Łukasiewicz” to obiekt, który śmiało może konkurować z warszawskim Centrum Nauki „Kopernik”. PCN w Jasionce odwiedzać można codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wszystkie informacje praktyczne znajdziesz na stronie PCN „Łukasiewicz”. Uwaga, dojedziesz tu także nowoczesną kolejką z centrum Rzeszowa!

rzeszow-atrakcje

Architektura drewniana okolic Rzeszowa – Kraina Rzeszów – miasto i region – atrakcje

Województwo podkarpackie pełne jest niezwykłych drewnianych obiektów architektury, które są świadkami bogatej historii tych terenów i ich mieszkańców. Wciąż pachną drewnem, otoczone bujną zielenią, każdy z nich ma nam do opowiedzenia swoją własną historię. Właśnie dlatego w województwie podkarpackim warto ruszyć Szlakiem Architektury Drewnianej, który ma ok. 1202 km i na jego trasie znaleźć można ponad 130 drewnianych perełek. Kraina Rzeszów – miasto i region również ma się czym pochwalić w tej kwestii, dlatego chcieliśmy Ci pokazać 5 niezwykle ciekawych i pięknych drewnianych obiektów, które leżą na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim.

architektura-drewniana

Kościół św. Katarzyny w Gogołowie – Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej

Nieopodal Frysztaka, w Gogołowie, znajdziesz piękny drewniany Kościół św. Katarzyny, który również leży na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej, poświęcony św. Katarzynie Aleksandryjskiej. Choć pierwsze wzmianki o świątyni w Gogołowie pochodzą już z XVI wieku, tą, którą podziwiać możemy do dzisiaj datuje się na 1672 rok. Świadectwem, które to potwierdza jest zachowany do dzisiaj napis nieopodal wejścia “Na chwałę Panu Bogu w Trójcy Jedynemu, ku czci Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny, patronki parafii tutejszej kościół ten, drugi z rzędu dla Polaków katolików wystawili Jakub i Joachim Rojowscy bracia – dziedzice Gogołowa R.P. 1672“. Kościół zbudował zaś cieśla Stanisław Charchułowicz i powstał on w stylu późnogotyckim, jednonawowym, z jedną wieżą od strony zachodniej.

architektura-drewniana

We wnętrzu warto zwrócić uwagę na piękną, kamienną chrzcielnicę wykonaną jeszcze w XV/XVI wieku w kształcie kielicha z herbem Leliwa. Nie sposób także oderwać wzroku od barokowego ołtarza, gdzie zobaczysz także obraz św. Katarzyny, pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku.

Kościół do dzisiaj otoczony jest murem z końca XIX wieku, a tuż obok niego stoi murowana dzwonnica. Nieopodal drewnianej świątyni znajduje się główny kościół parafialny w Gogołowie, jednak zabytkową świątynię można zwiedzać – o otwarcie można poprosić na plebanii.

Kościół św. Mikołaja w Lubli

W Lubli na wzniesieniu w otoczeniu zieleni i domów stoi ciekawy drewniany Kościół św. Mikołaja. Zbudowany został prawdopodobnie w XV wieku przez opata Zakonu Cystersów – Mikołaja Grota. Świątynia ta była wielokrotnie remontowana, końcem XVIII wieku dobudowano do niej wieżę, która została później zniszczona w czasie II wojny światowej.

architektura-drewniana

To, co jednak najcenniejsze, znajduje się we wnętrzu. Znaleźć tu bowiem można barokowe ołtarze z 1709 i 1769 roku. Zwróć także uwagę na belkę tęczową pod sklepieniem z barokowym krzyżem z XVII wieku i świecznikami z rokokowymi aniołami. W stylu rokokowym powstała także tutejsza ambona z 1778 roku. Polichromie, zdobiące wewnętrzne ściany kościoła były kilkukrotnie odnawiane w XIX i XX wieku.

Co niezwykle ciekawe to fakt, że ponoć w 1945 roku, kiedy Lubla była ostrzeliwana, eksplozja pocisku zniszczyła krzyż wieży dzwonnicy, ale nienaruszona głowa Chrystusa wbiła się w wewnętrzną ścianę drewnianej dzwonnicy. Do dzisiaj znajduje się w niej także gotycki dzwon z XV wieku.

Zwiedzanie kościoła jest możliwe – w ciągu dnia drzwi bocznego wejścia są najczęściej otwarte. Możesz także poprosić o otwarcie w pobliskiej plebanii.

kraina-rzeszow-miasto-i-region

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lutczy

Drewniany Kościół Wniebowzięcia NMP w Lutczy pochodzi jeszcze z połowy XV wieku i jest jedną z perełek Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Położony jest na wzgórzu, otoczony zielenią i dzisiaj działa jako kościół filialny lokalnej parafii. W XVI wieku do kościoła dobudowano zakrystię, w kolejnym zaś wieku dobudowano także wieżę. Niestety jak w przypadku wielu drewnianych zabudowań, świątyni nie ominął pożar w 1670 roku, kiedy to spłonął dach i wieża. Na szczęście został odbudowany w I. połowie XVIII wieku, dzięki czemu podziwiać go możemy po dziś dzień.

architektura-drewniana

Świątynia powstała z drewna, w konstrukcji zrębowej z kamiennym podmurowaniem. W jej wnętrzu kryje się piękny ołtarz główny i ołtarze boczne, w których po dziś dzień obrazy odsłaniane są w oryginalny sposób – za pomocą drewnianej korbki. Ściany pokryte są wspaniałymi malowidłami, które pochodzić mają z XIX wieku i do dzisiaj zachwycają, także dzięki gruntownej renowacji, której poddany został kościół początkiem lat 2000. Warto także zwrócić uwagę na chrzcielnicę z charakterystycznymi głowami, która pochodzi jeszcze z XVII wieku i do dzisiaj jest używana. W zakrystii zaś kryją się oryginalne, odrestaurowane klęczniki, służące być może niegdyś także jako konfesjonały, które mają już kilkaset lat!

Kościół nie ma regularnych godzin otwarcia, warto jednak poprosić o możliwość zwiedzania proboszcza kościoła w Lutczy, który ma klucze do zabytkowej świątyni. W niedzielę odbywają się tutaj regularne nabożeństwa.

kosciol-lutcza

Kościół św. św. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich

Nieopodal Kolbuszowej, na północ od Rzeszowa warto zobaczyć także wyjątkowy Kościół św. św. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich. Zbudowany został w 2. połowie XVII wieku dzięki staraniom proboszcza Kaspra Snopkiewicza. Co jednak ciekawe, przez lata był to kościół i parafia w Cmolasie, nie w Porębach Dymarskich. Tutaj przeniesiony został dopiero w 1979 roku ze względu na to, że w Cmolasie powstał nowy kościół, a ta drewniana perełka stała opuszczona i niszczała. W Porębach Dymarskich mogła i dostała drugie życie. Efektem przeniesienia kościoła było także odkrycie zabytkowych, późnorenesansowych polichromii z 1669 roku, które poddano konserwacji i podziwiać można je do dzisiaj.

architektura-drewniana

W przeciwieństwie do opisywanych w tym tekście wcześniej drewnianych świątyni, ten kościół leży na płaskim terenie, prowadzi do niego urokliwa iglasta alejka, gdzie zza drzew wyłania się drewniany kościół o konstrukcji zrębowej. We wnętrzu prócz pięknych ołtarzy, obrazów i rzeźb, warto zwrócić uwagę na sklepienie nad ołtarzem, ale także na ciekawą polichromię kryjącą się pod schodkami ambony. To właśnie tutaj ujrzysz intrygujący wizerunek diabła. To Tutivillus, który spisywał ludzkie grzechy, a później oskarżał ludzi przed samym Bogiem.

Zwiedzanie kościóła możliwe jest codziennie – jeśli będzie on zamknięty, w pierwszym domu przy iglastej alei znajdziesz plebanię, w której znajdują się klucze do świątyni.

kosciol-poreby-dymarskie

Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Bonarówce – Kraina Rzeszów – miasto i region

W krainie i regionie Rzeszów, prócz pięknych drewnianych kościołów, zachowała się także zachwycająca cerkiew greckokatolicka. Znajdziesz ją we wsi Bonarówka. Świątynia ta powstała jeszcze w XVII wieku, zaś w XIX wieku była przebudowana, m.in. z trójdzielnej wcześniej, stała się cerkwią jednonawową.

cerkiew-bonarowka

Cerkiew ta służyła jako miejsce kultu lokalnej społeczności ukraińskiej, która po II wojnie światowej została stąd wysiedlona. Razem ze sobą wzięli oni niektóre ruchome części wyposażenia cerkwi, m.in. ikonostas. Dzisiaj dawna cerkiew służy jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej, wciąż jednak podziwiać można zabytkowe i bardzo oryginalne wnętrza pokryte polichromiami autorstwa Pawła Bogdańskiego, pochodzącego z rodu słynnych malarzy. Prezbiterium cerkwi jest zaś ozdobione przez artystę ukraińskiego – Pawła Zaporowskiego.

Cerkiew ta dzisiaj używana jest przez lokalną społeczność i zyskała drugie życie. Zachwycające wnętrza są często wzbogacane także ręcznie wykonywanymi ozdobami robionymi przez mieszkanki Bonarówki. Przybywając tutaj, warto także przespacerować się na pobliski cmentarz, na którym zachowały się piękne rzeźby i nagrobki dawnych mieszkańców Bonarówki, wiernych cerkwi greckokatolickiej. Mieszkańcy twierdzą, że to właśnie tutaj pochowana jest teściowa Bandery.

Cerkiew można zwiedzać w środku – jeśli akurat jest zamknięta, klucz znajduje się w sąsiednim domu, w którym mieszka sołtys Bonarówki.

Rękodzieło i żywa tradycja w okolicach Rzeszowa

Jeśli jesteś miłośnikiem drewnianej architektury, żywej tradycji, ale także rękodzieła, Kraina Rzeszów – miasto i region ma jeszcze więcej ciekawych perełek, które warto odwiedzić. Nie możesz bowiem zapomnieć, że to właśnie okolice Rzeszowa były największym w Polsce zagłębiem garncarstwa, ale także, że tutaj zamieszkiwały niegdyś dwie niezwykle barwne grupy etnograficzne – Lasowiacy i Rzeszowiacy, których warto poznać z bliska.

Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej – Kraina Rzeszów – miasto i region

Czy wiesz, że w Krainie Rzeszów – miasto i region znajdowało się niegdyś największe w Polsce zagłębie garncarskie? Tutejsze 4 miejscowości – Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów i Zalesie pełne są rodzin garncarskich, w których tradycje i umiejętności tej pięknej gałęzi rzemiosła przekazywane były i wciąż są, z pokolenia na pokolenie. Idealnym miejscem, by wkroczyć do tego świata rękodzieła jest wizyta w Ośrodku Garncarskim Medynia w Medyni Głogowskiej.

rekodzielo-tradycja-kraina-rzeszow

Na ośrodek składają się 2 drewniane chałupy z XIX wieku, ceglane budynki z ciekawymi wystawami i pracownią garncarską, a także wciąż działający i używany piec garncarski, który uruchamiany jest kilka razy do roku w czasie barwnych wydarzeń kulturalnych związanych z ceramiką. Wtedy to lokalni garncarze wypalają tutaj swoje dzieła, a towarzyszyć temu mogą turyści. Odbywają się tutaj także m.in. festiwale lasowiackie, garncarskie, a na codzień wziąć można udział w pokazach garncarskich. Dzięki temu zobaczysz na żywo jak powstają ceramiczne cuda od przygotowania gliny aż po finalne dzieło. Możesz także spróbować swoich sił przy kole garncarskim podczas warsztatów. Prócz stworzenia samodzielnie czegoś z gliny masz także szansę wysłuchać ciekawych opowieści pracujących tutaj garncarzy, którzy pochodzą z lokalnych rodzin z wieloletnimi tradycjami garncarskimi.

rekodzielo-tradycja-kraina-rzeszow

Ośrodek Garncarski Medynia pokaże Ci także, że ceramika to prawdziwa sztuka, to nie tylko wazy czy misy, ale także fantazyjne rzeźby (tutaj warto zwrócić uwagę na piękne prace Władysławy Prucnal), zobaczysz tu przepiękne dzieła lokalnych artystów, w tym m.in. przepiękny ceramiczny kominek z lat 80. Poznasz techniki używane w garncarstwie, z bliska zobaczysz piec garncarski, a także oglądniesz niezwykle ciekawy film powojenny, który opowiada o tradycjach garncarskich na tych terenach w latach po II wojnie światowej. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego zagłębie powstało właśnie tutaj… Odpowiedź jest prosta – tereny te są bogate w glinę, a skoro surowiec jest łatwo dostępny, mieszkańcy Medyni Głogowskiej i pozostałych trzech wiosek naturalnie zaczęli trudnić się właśnie garncarstwem. Przyznamy, że jesteśmy zachwyceni, jak piękne przedmioty można stworzyć z gliny – prócz podziwiania ekspozycji w ośrodku, będziesz miał także szansę kupić sobie ceramiczną pamiątkę w pomieszczeniu, w którym znajduje się kasa biletowa.

medynia-glogowska

Ośrodek Garncarski Medynia czynny jest codziennie z wyjątkiem sobót. Informacje praktyczne dotyczące tego miejsca znajdziesz na oficjalnej stronie Ośrodka Garncarskiego Medynia.

Będąc w Medyni Głogowskiej nie zapomnij także wybrać się do pobliskiej domowej galerii lokalnej artystki – Władysławy Prucnal, w której zebrano ok. 1000 jej dzieł, które są niezwykle oryginalne. Przed jej domem zobaczysz także kapliczkę z ceramicznymi elementami, a w kościele parafialnym w Medyni ujrzysz piękne mozaiki stworzone przez lokalnych garncarzy.

medynia-glogowska

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Skansen w Kolbuszowej, czyli Muzeum Kultury Ludowej to niezwykłe miejsce, w którym z bliska poznasz barwny świat Lasowiaków i Rzeszowiaków. To dwie grupy etnograficzne, które zamieszkiwały tereny Kotliny Sandomierskiej. Dzisiaj w Kolbuszowej działa fantastyczne miejsce, które podtrzymuje wciąż żywe tradycje, wprowadza do świata lokalnej kultury, architektury, rzemiosła i pozwala zapomnieć o pędzącym jak szalony świecie.

skansen-kolbuszowa

Skansen ten to aż 30 ha terenu zielonego, gdzie udało się zebrać ok. 80 obiektów architektury drewnianej z XIX i XX wieku. Odwiedzić tu możesz m.in. zabytkową szkołę, karczmę, piękny kościół, zobaczysz wiatraki, młyn. Wkroczysz tu także do dworu, w którym znajdziesz pełne elegancji meble kolbuszowskie – tak słynne i cenione niegdyś nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Dodatkowym atutem skansenu jest piękny teren – tutejsze stawy, pola uprawne, sady czy pasieki i przydomowe grządki i ogródki pełne kwiatów niesamowicie oddają klimat dawnych lasowiackich wiosek i świata Rzeszowiaków. W niektórych zakątkach terenu muzeum wciąż hodowane są zwierzęta, które sprawiają, że miejsce to jest jeszcze bardziej żywe.

skansen-kolbuszowa

To miejsce, w którym można spędzić wiele godzin eksplorując architekturę drewnianą, wsłuchując się w historie budynków, które te chcą nam wyszeptać do ucha. Czas tutaj dawno się zatrzymał i pozwala docenić niezwykły dorobek Lasowiaków i Rzeszowiaków – społeczności wciąż dla wielu obcych. Po wizycie tutaj jednak na pewno się zaprzyjaźnisz z tym barwnym światem. Dla fanów kinematografii – to właśnie tutaj kręcono niektóre sceny filmu “Wołyń”, ale także tutaj powstał i wciaż powstaje słynny obecnie serial “1670”, który zdobył wielu miłośników na platformie Netflix. Obecnie kręcony jest tutaj drugi sezon dzieła z Janem Pawłem w roli głównej.

Na terenie skansenu często organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, zobaczyć można, a nawet niekiedy zakupić, lokalne rzemiosło, a Koło Gospodyń Wiejskich w letnie weekendy serwuje tutaj pyszne, lokalne smakołyki. Nie będziemy ukrywać, że to jeden z naszych ulubionych skansenów w Polsce i zdecydowanie zachęcamy, byś się tutaj wybrał. Czynny jest codziennie przez cały rok. Wszystkie informacje praktyczne znajdziesz na oficjalnej stronie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

rekodzielo-tradycja-kraina-rzeszow

Zamki i pałace – Kraina Rzeszów – miasto i region – co zobaczyć

Kraina Rzeszów to także pełne elegancji zamki i pałace, w których mieszkały możne rody tych okolic. Toczyło się tutaj życie arystokracji, a wnętrza przepełnione były bogactwem i wspaniałymi dziełami sztuki. Do dzisiaj zachwycają, a parki i ogrody, którymi są otoczone to doskonałe miejsce na spacery o każdej porze roku. Jakie zamki i pałace warto odwiedzić w okolicy Rzeszowa?

zamki-okolice-rzeszowa

Zamek w Łańcucie

Nie mamy co do tego wątpliwości, że Zamek w Łańcucie to jedna z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w całej Polsce. Zamek Lubomirskich i Potockich, jak niekiedy zwany jest Zamek w Łańcucie, został wzniesiony w XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego. Była to wtedy niezwykle nowoczesna, jak na tamte czasy, rezydencja w stylu “palazzo in fortezza” otoczona trudnymi do zdobycia fortyfikachami bastionowymi.

zamki-okolice-rzeszowa

W XVIII wieku ówczesna właścicielska zamku – Izabela z Czartoryskich Lubomirska przekształciła dawne fortyfikacje w przepiękne ogrody z aleją spacerową, które do dzisiaj otaczają zamek tworząc wspaniały park zachwycający bujną roślinnością. Komnaty zamku zaś zaczęły wypełniać się wspaniałymi dziełami sztuki i eleganckimi meblami. Zamek w Łańcucie budził już wtedy podziw każdego, kto tylko go ujrzał, a wieść o tym miejscu niosła się daleko poza granice regionu.

Po śmierci słynnej księżnej Lubomirskiej, zamek przeszedł w ręce jej wnuka – Alfreda I Potockiego i tym sposobem trafił on w ręce rodu Potockich. Końcem XIX i początkiem XX wieku przeprowadzono tutaj remont generalny, m.in. doprowadzając do wnętrz zamku elektryczność czy reorganizując wspaniałe komnaty i wypełniając je po brzegi wspaniałymi zdobieniami, meblami. Łańcut stał się jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w Europie. Na szczęście, przed wkroczeniem tutaj Armii Czerwonej w 1944 roku, właścicielowi zamku udało się uciec i zabrać ze sobą wiele dóbr, które podziwiać możemy tu do dzisiaj. Zamek nie ucierpiał w czasie II wojny światowej i ocalał, dzięki czemu zwiedzać go możesz do dzisiaj.

kraina-rzeszow-zamki

Wizyta w Zamku w Łańcucie to prawdziwa uczta dla każdego podróżnego. Prócz wspaniałego parku, po którym spacer jest prawdziwą przyjemnością, zdecydowanie warto odwiedzić wyjątkowe wnętrza pełne oryginalnych eksponatów. Idealnie pokazują one, jak niesamowitym miejscem był zamek. Nie zapomnij także o Stajni, Wozowni, czy Storczykarni. Jest tutaj co robić przez wiele godzin, tak więc zaplanuj sobie wizytę tutaj od samego rana. Wszystkie informacje praktyczne na temat zwiedzania tego miejsca znajdziesz na oficjalnej stronie Zamku w Łańcucie. Uwaga, w poniedziałki zamek można zwiedzać za darmo po uprzednim odebraniu z kas darmowych biletów.

zamek-lancut

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu – Kraina Rzeszów – miasto i region

W Zarzeczu, nieopodal Przeworska, zobaczysz piękny pałac w stylu klasycystycznym – to Pałac Dzieduszyckich. Powstał on w 1812 roku dla Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i jej męża Ignacego Morskiego. Zaprojektowany został przez słynnego architekta klasycyzmu – Piotra Aignera, który odpowiadał także m.in. za przebudowę Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie (obecnie pałac prezydencki). Do budowy w tym miejscu zachęciła małżeństwo piękna okolica i widok na pola, łąki i lasy, który roztaczał się ze wzgórza, na którym powstał pałac.

palac-dzieduszyckich

Ta niezwykle charakterystyczna budowla składa się niejako z dwóch brył – prostokątnego pałacu z dużą rotundą z kolumnami oraz oficyny piętrowej. Połączone one są oranżerią, która przechodzi w urokliwy ganek. Pałac ten stanowi jedną z najciekawszych rezydencji arystokratycznych w całym województwie podkarpackim – nie tylko za sprawą samego gmachu pałacu, ale także dzięki oryginalnym i pełnym elegancji wnętrzom, które warto zobaczyć z bliska.

Magdalena Morska organizowała w swoim pałacu wiele przyjęć, koncerty, ale miejsce to służyło także później jako schronienie dla powstańców, emigrantów i żołnierzy AK. Warto pamiętać, że swego czasu schronienie tu dostał sam Stefan Wyszyński.

kraina-rzeszow-zamki

Dzięki wielkiej pasji właścicieli, którzy zgromadzili sporych rozmiarów kolekcję rycin pałacu i otaczającego go parku, dzisiaj możemy podziwiać jak ów wyglądał od początków swojego istnienia, ale także pomogło to odtworzyć dawne wnętrza w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które powstało w pałacu. Dzięki temu, że ruchomości pałacu zostały zabezpieczone i przewiezione do Muzeum w Jarosławiu, gdy w 1944 roku powstała tutaj Szkoła Rolnicza, do dzisiaj przetrwało wiele oryginalnych i pięknych mebli i eksponatów dawnego pałacu. Właśnie dlatego dzisiaj podziwiać możemy oryginalne, odrestaurowane wnętrza i meble, które niegdyś służyły Dzieduszyckim w Pałacu w Zarzeczu. Warto zwrócić uwagę m.in. na wspaniałe meble we wnętrzu Rotundy. Bez wątpienia Twoją uwagę zwrócą także wspaniałe posadzki, sklepienie Rotundy i dorycka kolumnada otulająca tą część pałacu.

Pałac można zwiedzać i zdecydowanie to polecamy, bo wnętrza są naprawdę wspaniałe. Nie zapomnij także przespacerować się po parku – znajdziesz tu wielowiekowe drzewa, które pamiętają początki Dzieduszyckich w tym miejscu. Wszystkie informacje praktyczne znajdziesz na stronie Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

kraina-rzeszow-zamki

Pałac w Przeworsku

Kraina Rzeszów – miasto i region poszczycić się może także bardzo ciekawym i oryginalnym Zespołem Pałacowo-Parkowym w Przeworsku. Miejsce to powstało niejako za sprawą pani na Łańcucie – Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, która wybrała Przeworsk na idealne miejsce dla swojego ukochanego wychowanka – Henryka Lubomirskiego, którego chciała mieć względnie blisko siebie. Tak też powstał niewielki i dość kameralny dzisiaj pałacyk w stylu angielskiego klasycyzmu otoczony angielskim parkiem pełnym bujnej roślinności i pięknych drzew. Jest to cały zespół, który podziwiać można do dzisiaj, a w jego skład wchodziły pałac, 2 oficyny, oranżeria, dom ogrodnika, stajnie, powozownia, dom koniuszego.

palac-przeworsk

Niestety historia nie była łaskawa dla tego miejsca i wraz z nadejściem II wojny światowej, a dalej Sowietów, pałac bardzo wiele stracił. Najpierw wiele dzieł zdobiących wnętrza pałacu zagrabili Niemcy, a później dzieło kontynuoali Sowieci. Tak też wnętrza nie zachowały dziś wielu oryginalnych mebli i eksponatów, których nie udało się odzyskać. Na szczęście jednak muzeum, które tutaj działa zrobiło wiele, by odtworzyć dawne wnętrza, które dzisiaj są bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia.

Na parterze pałacu podziwiać dzisiaj można interesującą wystawę poświęconą dziejom Przeworska i okolicy. Zebrano tutaj nie tylko liczne dokumenty i przedmioty, ale także zabytki rzemiosła, pamiątki, fotografie, militaria i bogatą kolekcję strojów ludowych damskich i męskich. Na uwagę zasługują szczególnie oryginalne i bogato zdobione “pasy przeworskie”.

kraina-rzeszow-zamki