mieszkania-malta-tlo

Mieszkania na Malcie – O czym musisz wiedzieć szukając mieszkania na Malcie?

przez Rudeiczarne Travel Blog

Planujesz przeprowadzkę na Maltę i wynajem (a może nawet kupno) mieszkania na Malcie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań, o czym pamiętać, a czego się wystrzegać? A może dopiero rozważasz przeprowadzkę do innego kraju i chcesz zobaczyć jak wygląda kwestia mieszkania na Malcie przed podjęciem decyzji?

Wpis ten przeprowadzi Cię przez proces poszukiwania mieszkania na Malcie i rozwieje Twoje wątpliwości. Na Malcie mieszkamy od maja 2017 roku, więc mamy już spore doświadczenie w tej kwestii. A jednak mieszkania na Malcie i ich wynajem to proces nieco inny niż ten w Polsce. Zapraszamy na nasz wpis-poradnik!

wynajem-mieszkania-na-malcie

Mieszkania na Malcie – na co zwrócić uwagę planując wynajem mieszkania na Malcie 

Poszukiwanie mieszkania na Malcie wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Pamiętaj, że jest to kraj południowy, nie ma więc co oczekiwać, że będzie tak, jak w centralnej czy północnej Europie. Tutaj życie toczy się w zupełnie innym tempie, ludzie mają inne przyzwyczajenia, tradycje. Mają również zupełnie inne oczekiwania wobec mieszkania i jego wynajmu. Przeprowadzając się do jakiegokolwiek kraju należy pamiętać, że jesteś tutaj gościem, należy więc szanować lokalne zwyczaje i postarać się do nich przystosować. W przeciwnym wypadku taka przeprowadzka na samym wstępie skazana jest na Twoją frustracje.

Są pewne rzeczy, na które w nowym kraju zamieszkania nie masz wpływu i pogodzenie się z tym faktem zaoszczędzi Ci nerwów. Także na Malcie.

mieszkania-na-malcie

O czym więc musisz pamiętać i na co musisz zwrócić uwagę podczas przeprowadzki na Maltę? 

Zobacz Malta przewodnik – nasze e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Przeprowadzka na Maltę – gdzie szukać mieszkania na Malcie?

Na Malcie trudno o strony, gdzie prywatni właściciele sami zamieszczają ogłoszenia o posiadaniu mieszkania do wynajęcia. Najwięcej ogłoszeń o mieszkaniach do wynajęcia na Malcie i najbardziej aktualne znaleźć można na grupach tematycznych na Facebook’u. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać “Flats Malta” i wyskoczy kilkanaście, kilkadziesiąt grup tematycznych. Warto dodać się do każdej z nich i obserwować ogłoszenia.

Najwięcej mieszkań na Malcie wynajmowanych jest przez agentów nieruchomości. Wynika to poniekąd z lenistwa Maltańczyków, którzy wolą zapłacić prowizję dla agencji niż sami zająć się poszukiwaniem lokatorów, pokazywaniem mieszkania itd. To wiąże się z dodatkowym kosztem, jakim jest prowizja dla agencji. Jest to zazwyczaj jednorazowy czynsz + podatek VAT. Prowizja płacona jest agencji 50/50 – połowę płaci właściciel mieszkania, drugą połowę lokator.

Mieszkania na Malcie można także znaleźć na stronach poszczególnych agencji nieruchomości. Można tam wpisać swoje preferencje – np. ilość pokoi, lokalizacja, budżet itd i wyszukiwarki pomagają znaleźć takie lokum, które pasuje do Twoich preferencji. Warto jednak pamiętać, że ogłoszenia na stronach agencji nieruchomości nie są aktualizowane regularnie – tj. dane mieszkanie, które znajduje się na stronie może być już dawno wynajęte.

Przeprowadzka na Maltę – lokalizacja i dojazd

Pamiętaj, że lokalizacja ma bezpośredni wpływ na cenę Twojego mieszkania. Ale także jest ważna jeśli chodzi o planowanie dojazdu np. do pracy. Co do zasady, najdroższe mieszkania są w aglomeracji dookoła Valletty – w St Julians, Sliema, Gzira, Msida. Dużo tańsze są mieszkania nieco dalej od aglomeracji, na północy, południu czy w samym sercu Malty. Najtańsze mieszkania są zaś zdecydowanie na wyspie Gozo – tam potrafią być nawet 2-3x tańsze niż w najpopularniejszych miejscach na Malcie. Również widok i bliskość morza ma bezpośredni wpływ na cenę mieszkania. Te w pierwszej linii brzegowej, z widokiem na morze, są dużo droższe od mieszkań bez widoku na morze. Tak samo wygląda to w kwestii piętra – mieszkania na parterze i niższych piętrach są tańsze niż te wyżej położone, z lepszym widokiem. Na ostatnim piętrze zazwyczaj są piękne penthousy z widokiem – te są najdroższe w całym budynku.

mieszkania-na-malcie

Jeśli nie posiadasz swojego transportu – auta czy skutera, niezwykle ważne są połączenia komunikacją miejską. Staraj się unikać dojazdów do pracy z przesiadkami. Niestety autobusy na Malcie nie należą do najbardziej punktualnych, szczególnie rano i w wysokim sezonie turystycznym. Do tego Malta o poranku jest bardzo zakorkowana, więc dojazd do pracy autobusem na trasie, która ma zaledwie kilka kilometrów, potrafi zająć nawet godzinę w jedną stronę. Jeśli dodasz do tego przesiadki – spóźnienie do pracy niemal gwarantowane. Dlatego też przez podpisaniem umowy najmu warto sprawdzić także możliwości transportu. Oszczędzi to nerwów i frustracji.

Które miejsca są najlepsze do mieszkania na Malcie?

Lokalizacyjnie – jeśli chcesz być w miarę blisko aglomeracji dookoła Valletty, bardzo przyjemnymi miejscami do mieszkania jest Swieqi, Ibraq, San Gwann, Swatar, Santa Venera, czy też Birkirkara. Jest cicho, spokojnie, a są to miejsca wciąż stosunkowo blisko aglomeracji, dzięki czemu nie stracisz za wiele czasu na transport – można też dotrzeć do centrum pieszo. Jest tutaj też taniej niż w samej aglomeracji, tuż nad morzem.

Jeśli nie zależy Ci na bliskości aglomeracji, a ma dla Ciebie znaczenie cena – warto rozważyć miejscowości takie, jak: Marsaskala, Luqa (okolice lotniska), Mosta, Naxxar, lub nawet Zurrieq czy Mgarr. Miejscowości takie, jak St Paul’s Bay, Bugibba i Mellieha są urocze, ale warto wziąć pod uwagę, że w lecie są to miejsca najbardziej oblegane przez turystów – spora ilość hoteli i kwater turystycznych. Dlatego też w lecie miejsca te są pełne gwaru, tłumu i ciężej tutaj o spokój w życiu codziennym.

wynajem-mieszkania-malta

Mieszkania na Malcie – wilgotność – światło i klimatyzacja

Warto pamiętać, że maltańskie budownictwo dalekie jest od tego, które znasz z Polski. Ciężko tutaj o porządną izolację budynków, szczelne okna czy też kaloryfery. Dlatego też w lecie w mieszkaniach jest bardzo gorąco, w zimie zaś jest bardzo zimno! Choć temperatura w zimie rzadko spada poniżej 10 stopni, wysoka wilgotność i brak izolacji sprawiają, że w maltańskim mieszkaniu paradoksalnie jest zimniej niż na zewnątrz. Pamiętaj więc, żeby zwrócić uwagę na posiadanie klimatyzacji w wynajmowanym na Malcie mieszkaniu. Przydaje się tak w lecie – kiedy temperatury niejednokrotnie dochodzą do 40 stopni, ale także w zimie, by dogrzać mieszkanie.

mieszkania-na-malcie

Co jest równie ważne, to naświetlenie mieszkania. W tych na parterze i niższych piętrach jest bardzo ciemno i wilgotno. Problematyczne jest to przede wszystkim w zimie, kiedy bardzo ciężko jest wysuszyć pranie, a zdarza się także, że w mieszkaniu pojawia się grzyb. Dlatego też zawsze zwracaj uwagę na to, by mieszkanie, które chcesz wynając na Malcie, było dobrze doświetlone – przyda Ci się to przede wszystkim w zimie. Dobrze jest także mieć okna (nie na szyb wentylacyjny/schowek!) z obu stron mieszkania, by móc je przewietrzyć. Wtedy istnieje mniejsza szansa, że pewnego dnia w mieszkaniu na Malcie pojawi się grzyb i pleśń.

Cena + koszty na wstępie – mieszkanie na Malcie

Wynajem mieszkania na Malcie to na wstępie dość duży wydatek, szczególnie przeprowadzając się tutaj prosto z Polski, gdzie ceny są jednak stosunkowo niższe. Trzeba więc być przygotowanym, że największym kosztem po przeprowadzce, na samym początku – będzie właśnie mieszkanie na Malcie. Przy podpisaniu umowy trzeba z góry zapłacić pierwszy czynsz – w zależności od wielkości mieszkania, lokalizacji i standardu – będzie to kilkaset euro do powyżej 1000 euro. Do tego dodać trzeba zaliczki za media – woda, prąd – jest to zazwyczaj kilkadziesiąt euro, dalej zaś cena zależy od zużycia. Przy wynajmie mieszkania trzeba także płacić depozyt, który 1. zagwarantuje Ci rezerwacje tego mieszkania dla Ciebie, a także 2. pokryje ewentualne szkody. Jest on zwracany po zakończeniu umowy. Zazwyczaj jest to kwota jednorazowego czynszu, ale niektórzy właściciele wymagają dwukrotnego czynszu. Warto tutaj negocjować z właścicielem.

przeprowadzka-na-malte

Jeśli wynajmujesz mieszkanie z agencją nieruchomości – dochodzi także prowizja dla agenta. Tutaj prowizja wynosi zazwyczaj tyle, ile jednorazowy czynsz i płacona jest 50/50 – połowę płaci właściciel mieszkania, a drugą połowę nowy lokator. Warto tutaj pamiętać, że do prowizji należy doliczyć podatek VAT (18%) – agent nieruchomości zazwyczaj “zapomina” o tym wspomnieć. Pamiętaj także, że zawsze możesz negocjować – tak czynsz, jak i prowizję dla agenta. Niestety większość agentów nie pomaga w negocjowaniu ceny z właścicielem mieszkania (tym samym pomniejszona by była jego prowizja), więc to pozostaje w Twojej gestii. Zazwyczaj właściciel mieszkania schodzi z ceny najmu, jeśli jesteś zdecydowany na mieszkanie i jesteś skłonny od razu wpłacić depozyt.

Warto także negocjować kwotę prowizji dla agenta. Tutaj zwróć uwagę na to, by takie negocjacje prowadzić z samym agentem, bez obecności właściciela mieszkania. Wtedy bowiem łatwiej jest zbić cenę prowizji – zazwyczaj agent zgadza się zejść z prowizji o 10-15% lub o podatek VAT.

Przykładowe ceny mieszkań i pokoi na Malcie

W poniższej tabeli przybliżamy Ci nieco ceny mieszkań w zależności od typu i lokalizacji. Są to średnie ceny mieszkań bez widoku na morze, a na pewno nie w pierwszej linii od morza. W przypadku mieszkań z bezpośrednim widokiem na morze należy doliczyć ok 30-50% wartości podanych w przypadku mieszkań 2-3 pokojowych.

LOKALIZACJA / TYP MIESZKANIAMieszkanie 2-3 pok.Studio, KawalerkaPokój 1-2 osob.
Swieqi, St. Julians, Sliema, Valletta, 1000,00-1500,00 €800,00-1000,00 €400,00-500,00 €
Gzira, Msida, Pieta850,00-1200,00 €650,00-900,00 €350,00-450,00 €
Ibraq, San Gwann, Swatar, Santa Venera, Birkirkara750,00-1100,00 €650,00-800,00 €300,00-450,00 €
Luqa (okolice lotniska), Mosta, Naxxar700,00-1100,00 €600,00-800,00 €300,00-400,00 €
Marsaskala, Zurrieq, Mgarr650,00-1000,00 €450,00-700,00 €250,00-350,00 €

Bądźcie czujni i nie dajcie się zwieźć opisom oferty wynajmu, że mieszkanie jest z “widokiem na morze”. Czasami za taki widok właściciele/agenci uważają widok poprzez wychylanie się przez okno na ledwie widoczne morze. 

wynajem-mieszkania-na-malcie

Wynajem mieszkania na Malcie – podpisanie umowy

Zanim wpłacisz jakikolwiek depozyt na mieszkanie, pamiętaj, by bardzo dokładnie przeczytać umowę. Ta zawsze będzie w języku angielskim. Ważną kwestią jest, by podczas oglądania mieszkania, spotkać się także bezpośrednio z właścicielem – nawet jeśli mieszkanie wynajmowane jest z agentem. Warto zobaczyć jakim jest człowiekiem, czy jest to osoba, której jedynym źródłem utrzymania jest wynajem mieszkań. Tutaj oznaczać to będzie, że ma zapewne kilka, kilkanaście mieszkań i jedyne co takiego właściciela interesuje to pieniążki co miesiąc. W razie jakichkolwiek problemów w mieszkaniu, np. pękniętej rury, nie będzie można na taką osobę liczyć, a nawet jeśli to zapewne usługa takiej “pomocy” będzie kosztowna. A instalacje na Malcie i budownictwo maltańskie nie należy do najlepszych. Osoba, która ma jedno, dwa mieszkania, będzie dużo bardziej pomocna w razie potrzeby.

gdzie-zamieszkac-na-malcie

Nie podpisuj także umowy, w której będą zapisy o odpowiedzialności lokatorów za wszelkie szkody, na które możesz nie mieć sam wpływu. Mówimy tutaj np. o pęknięciu rury, zalaniu, zawaleniu się ściany itd – takie sytuacje zdarzają się na Malcie – sami mieliśmy jedną z nich. Są to rzeczy, na które nie masz wpływu, ciężko bowiem przewidzieć, kto mieszkał w danym miejscu przed Tobą. A koszty tego typu szkód na Malcie są olbrzymie.

Maltańskie tradycyjne mieszkania – różnica względem Polski – wynajem mieszkania na Malcie

Podstawową różnicą pomiędzy maltańskimi a polskimi mieszkaniami jest ich rozmiar. Tradycyjne maltańskie mieszkania są bardzo duże! Ciężko jest znaleźć mieszkania typu kawalerka lub studio, których sporo jest na polskim rynku nieruchomości. Te dopiero od kilku lat zaczynają się pojawiać na Malcie, a to za sprawą obcokrajowców i rosnącego zapotrzebowania na tego typu mieszkania. Dlatego też kawalerki są stosunkowo drogie, a różnica w cenie między większym mieszkaniem a kawalerką jest nieproporcjonalna.

Tradycyjne maltańskie mieszkanie składa się z minimum 2 sypialni (najczęściej 3, a nawet 4), 2 łazienek, salonu z aneksem kuchennym lub osobną kuchnią. Bardzo często w tradycyjnych mieszkaniach jest także osobne pomieszczenie – pralnia, balkon lub taras. Takie maltańskie mieszkanie ma zazwyczaj powyżej 100m2. Jak więc widzisz, maltańskie mieszkania należą do tych większych, niezwykle przestrzennych.

maltanskie-balkony

Maltańskie mieszkania nie są izolowane w taki sposób, jak w Polsce. Dlatego też w lecie jest z nich gorąco, a w zimie bardzo zimno. Całkowicie normalnym jest fakt, że zimą w maltańskim mieszkaniu jest zimniej w środku niż na zewnątrz. Nie ma tutaj centralnego ogrzewania, dlatego tak ważne jest posiadanie klimatyzacji, o czym wspomnieliśmy już wyżej.

Wynajem mieszkania na Malcie – o czym musisz pamiętać?

Prócz wymienionych wyżej kwestii, jest jeszcze kilka, na które warto zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie na Malcie:

  • Jeśli wybierasz się na oglądanie mieszkania, które podoba Ci się już wirtualnie – warto mieć ze sobą depozyt w gotówce. Te najładniejsze mieszkania na Malcie rozchodzą się jak świeże bułeczki, a oglądanie jest organizowane jak casting – po kilka, kilkanaście osób dziennie. Jeśli dane mieszkanie podoba Ci się na żywo i jesteś pewien, że to to – od razu wpłać depozyt. Istnieje bowiem ryzyko, że następnego dnia mieszkania już nie będzie.
  • Ceny mieszkań na Malcie idą w górę wraz z nadejściem lata i sezonu turystycznego. Pamiętaj o tym, gdy podpisujesz umowę najmu – nie warto, by Twoja umowa kończyła się w szczycie lata, bo trudniej będzie Ci znaleźć coś nowego w atrakcyjnej cenie.
  • Zwróć uwagę, czy mieszkanie, które planujesz wynająć, nie służy w sezonie jako mieszkanie dla turystów, czyli klasyczne AirBnB Takie są zazwyczaj dość ubogo wyposażone. Do tego praktycznie nigdy nie ma możliwości przedłużenia umowy przed początkiem lata. W lecie takie mieszkanie będzie generowało większy zarobek dzięki turystom, a Ty zmuszony będziesz szukać nowego lokum, gdy ceny są najwyższe.
  • Jeśli posiadasz klimatyzację w mieszkaniu – sprawdź czy w umowie nie ma zapisu o dodatkowej opłacie za korzystanie właśnie za klimatyzację. Takie czasem się zdarzają i generują ogromne koszty.
  • Szukając mieszkania na Malcie, warto dodać na grupach FB swoje zdjęcie i krótki opis – kim jesteś, jakie masz preferencje odnośnie mieszkania, czym się zajmujesz. Wtedy bardzo często odzywać się do Ciebie będą osoby, które mają ciekawe mieszkania na wynajęcia lub mogą pomóc Ci w znalezieniu lokum. W ten sposób możesz także trafić na współlokatorów, z którymi wynajmiesz mieszkanie i podzielicie koszty.
  • Budownictwo maltańskie jest bardzo “ciasne” – tutaj wykorzystuje się każdy skrawek ziemi w miastach. Dlatego też często zdarza się wyburzanie starych budynków i stawianie w ich miejscu nowych. Dodatkowo posiadanie ogrodu w swojej nieruchomości traktowane jest na Malcie jako luksus.
przeprowadzka-na-malte

Kupno mieszkania na Malcie

Jeżeli interesuje Cie kupno mieszkania to wiedz, że ceny mieszkań tutaj są często bardzo wysokie. Wielu Maltańczyków narzeka na ceny i czasami nawet obwinia obcokrajowców z zagranicznym kapitałem, że to oni winni są wygórowanych cen nieruchomości. Tym samym zdecydowana większość Maltańczyków żyje w domu rodzinnym do czasu ślubu i momentu kiedy jako małżeństwo mogą pozwolić sobie na kredyt. Poza tym Maltańczycy, podobnie jak Włosi, są wygodni i po prostu lubią życie na garnuszku mamy.

Maltański rynek nieruchomości uważany jest za bardzo dobrą opcję inwestycyjną. Wiele agencji chwali się i reklamuje sprzedaż czysto inwestycyjną, gdzie średnia stopa zwrotu to ok 7-8% rocznie (przed pandemią).

Aby chronić Maltański rynek nieruchomości dla obcokrajowców wprowadzono kilka obostrzeń

  • Osoby spoza państw członkowskich UE muszą uzyskać specjalne pozwolenie na kupno nieruchomości i ustanowione są minimalne stawki kupna
  • Obywatele państw członkowskich UE, mogą kupić jedną nieruchomość na cele mieszkaniowe
  • Osoby z państw członkowskich UE, mogą kupić kolejną nieruchomość, pod warunkiem bycia rezydentem Malty przez okres min. 5 lat (w przeciwnym wypadku wymagane jest specjalne pozwolenie)

Podobnie jak przy wynajmie, tak i przy sprzedaży/kupnie mieszkania najcześciej pośredniczy agencja nieruchomości (zarówno na rynku pierwotnym oraz wtórnym). Rzadkością jest kupno mieszkania prosto od dewelopera. Co więcej mieszkanie z rynku pierwotnego sprzedawane są bardzo często w stanie surowym tzw. “shell” czyli bez okien, drzwi, tynków oraz nawet bez instalacji wodnych, kanalizacyjnych oraz elektrycznych w mieszkaniu. Stąd w wielu nawet nowo-powstałych budynkach jest tzw. mish-mash.

maltanskie-budownictwo

Wynajem mieszkania na Malcie – podsumowanie

Jak widzisz, poszukiwanie mieszkania na Malcie wygląda nieco inaczej niż np. w Polsce. Jest to kraj południowy, kraj, w którym nie występuje zima w takim znaczeniu, jak w Polsce. Maltańczycy to zaś naród południowy, który bardzo ceni sobie swój czas prywatny. Dlatego też wolą zapłacić np. prowizję dla agencji nieruchomości niż martwić się wynajmem mieszkania samemu.

Fakt, że większość mieszkań na Malcie wynajmowana jest przez pośredników – agencje nieruchomości, nie oznacza, że nie da się wynająć mieszkania bezpośrednio od właściciela. Sami mamy za sobą już 5 mieszkań na Malcie, z czego jedno udało nam się wynająć bezpośrednio od właściciela. Jest to jednak zdecydowanie trudniejsze – większość ogłoszeń wrzucanych przez właścicieli ostatecznie przejmuje także agencja, bez konsultacji z samym właścicielem. Trzeba jednak obserwować grupy mieszkaniowe na Facebook’u i jak tylko pojawi się coś ciekawego – pisać.

Szukanie mieszkania na Malcie to na pewno proces czasochłonny. Warto jednak poświęcić go na poszukiwanie lokum, na oglądanie mieszkań na żywo, rozmowy z agentami i właścicielami. Ostatecznie szukasz czegoś, co ma być Twoim domem. Dlatego też nie decyduj się na pierwsze lepsze mieszkanie – szukaj, póki nie będziesz zadowolony. A z czasem na pewno znajdziesz swój wymarzony dom!

Krótkookresowy wynajem mieszkania na Malcie

Jeśli poszukujesz mieszkania w celach wakacyjnych na okres kilku dni do nawet kilku tygodni, lub chcesz przylecieć na Maltę i pracować zdalnie, to idealnym miejscem do szukania lokum dla Ciebie będzie portal AirBnB. Przy okresach kilkutygodniowych cene potrafią być naprawdę atrakcyjne. (Kilkając w ten obrazek możesz otrzymać nawet do 66 euro zniżki na swoją pierwszą rezerwację.)

airbnb-znizka
Zniżka do 250 PLN na pierwszą podróż.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT MALTY?

Sprawdź także

29 komentarzy

Irena-Hooltaye w podrozy 28 lutego, 2021 - 12:01 pm

Malta z góry przypomina mi trochę Monako. Dom na domu, robi się wszystko, aby zagospodarować każdy metr przestrzeni.
Pięknie położona, z fajnym klimatem i morzem dookoła, przyciąga chętnych do zamieszkania w tym uroczym państwie. Wszelkie Wasze rady bezcenne, przydadzą się tym, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. Jesteście najlepszym przewodnikiem po Malcie !!
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 10:33 am

To prawda, Malta jest z resztą malutkim krajem, każdy metr kwadratowy jest na wagę złota! Dlatego np. jest tak ciężko o mieszkanie np. z ogródkiem. I dlatego też wiele starych budynków jest wyburzanych, by zrobić miejsce na nowe, w tym samym miejscu. Mieszkania na Malcie są dość specyficzne, a proces ich wynajmu jednak różni się od tego w Polsce. Dlatego też spisaliśmy wszystko tutaj, by nikogo nic nie zaskoczyło 🙂 A przy okazji nawet ci, którzy nie planują przeprowadzki, mają troszkę ciekawostek 🙂
Dziękujemy bardzo, Irenko! Pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 1 marca, 2021 - 8:44 am

Ceny za wynajem 1-2 osobowego pokoju podobne jak w Turynie. Super zestawienie i informacje, ciekawe czy kiedyś mi się przydadzą… chętnie pomieszkałabym na Malcie przez kilka miesięcy. 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 9:30 am

W sumie podobnie jest też w Rzymie jeśli chodzi o ceny pokoju, tak samo w Barcelonie 🙂 Kto wie, jak to mówią – “nigdy nie mów nigdy” 🙂 Może kiedyś będziesz poszukiwać mieszkania na Malcie i wtedy ten wpis Ci się przyda

Odpowiedz
Irek 1 marca, 2021 - 11:04 am

Bardzo kompetentny i obszerny artykuł. A Malta piękna, chętnie tam wypoczywam, ale nie wiem czy chciałbym tam mieszkać, czy nie jest zbyt kameralna

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 11:39 am

Z tą kameralnością to bywa różnie, raczej zależy od tego, w której części Malty się mieszka 🙂

Odpowiedz
Izabela 23 marca, 2024 - 10:08 pm

Super, dziękuję za bardzo fajny i prosty opis. Będę szukać pewnie tam mieszkania ale zapewne gdzieś z dala od tłumów. Wszędzie można dojechać na wyspie. Co proponujecie z bliskim dostępem do morza. Jakąś wioska?

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 25 marca, 2024 - 11:00 am

Jeśli planujesz tu zamieszkać i chcesz być blisko morza, ale nie w turystycznym kurorcie to bardzo fajnym miejscem do zamieszkania jest Marsaskala lub Birzebugga – z naciskiem na to pierwsze miejsce. Bardzo lokalnie, taniej, mało turystów i bardzo prawdziwie 🙂

Odpowiedz
Ania | Podróże w Naturze 1 marca, 2021 - 11:29 am

Kompendium wiedzy! Mnóstwo istotnych kwestii. Szukanie mieszkań zagranicą to często jeden wielki casting albo tournee, w Polsce wcale nie tak trudno znaleźć mieszkanie jak porównamy to do innych krajów 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 11:40 am

W Polsce to “pikuś” w porównaniu z innymi krajami, szczególnie tak małymi, jak Malta 🙂 Tutaj każdy metr kwadratowy się liczy i jest bezcenny, a mieszkania na Malcie rozchodzą się jak świeże bułeczki!

Odpowiedz
Asia 1 marca, 2021 - 12:48 pm

Zamieszkać to nie zamieszkam raczej nigdzie poza Polską, lecz na pewno chętnie bym Maltę odwiedziła. Jak się to wszystko uspokoi, można będzie na spokojnie planować. Ale dobrze znać ceny najmu:)

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 1:22 pm

Dodatkowej wiedzy nigdy za wiele 🙂 Trzymamy kciuki za wyjazd na Maltę! 🙂

Odpowiedz
Asia/ Lemur Podróżnik 1 marca, 2021 - 1:21 pm

Mega wyczerpujący post! Gdybym się kiedykolwiek przeprowadzała w tamte rejony lub chociażby planowała wycieczkę, to na pewno skorzystam z Waszych porad!

Odpowiedz
rudeiczarne 1 marca, 2021 - 1:22 pm

Bardzo dziękujemy 🙂 U nas zawsze znajdziesz najwięcej maltańskich inspiracji z pierwszej ręki 🙂

Odpowiedz
Tomek | Lazurowy Przewodnik 1 marca, 2021 - 2:53 pm

Nie znalazłem nic o ubezpieczeniu. Nie ma obowiązku wykupić ubezpieczenie mieszkania? To by przecież chroniło przed pęknięta rurą itd.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 marca, 2021 - 5:07 pm

Zakładam, że chodzi Ci o ubezpieczenie, które powinien wykupić właściciel mieszkania? Jako takie obowiązku nie ma (w Polsce też nie ma takiego obowiązku). A nawet jeśli ma ubezpieczenie to po co ma tracić zniżki ubezpieczeniowe, jeżeli koszty może pokryć Najemca 😀

Odpowiedz
Konrad 1 marca, 2021 - 3:58 pm

Pokazałem ten post koledze który mieszka na Malcie i zgadza się w stu procentach!

Odpowiedz
rudeiczarne 2 marca, 2021 - 9:41 am

W takim razie zgadzamy się w tej kwestii 🙂 Dużo czasu poświęciliśmy na ten post, żeby był dobrze opracowany 🙂

Odpowiedz
tom 3 marca, 2021 - 10:31 pm

Bardzo fajne i rzeczowe. Mam uwage – nie ma takiego slowa jak szacht “Dobrze jest także mieć okna (nie na szacht!) ” chodzi o shaft czyli szyb wentylacyjny w ktorym sa rury kanalizacyjne i czasem na parterze graciarnia czyli schowek 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 4 marca, 2021 - 9:45 am

O widzisz! Dzięki wielkie, Tomasz, poprawione 🙂 Mela!

Odpowiedz
lukaszek 5 marca, 2021 - 11:00 am

a jak sytuacja wyglada teraz, w pandemii? w polskich miastach sporo spadly czynsze, mieszkan jest duzy wybor.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 marca, 2021 - 6:21 pm

Tutaj także, głównie ze względu na fakt, że wiele mieszkań, które do tej pory były wynajmowane turystom na Airbnb trafiło teraz na wynajem długoterminowy. Konkurencja jest spora, więc i ceny poszły w dół względem wcześniejszych lat

Odpowiedz
Asia 7 marca, 2021 - 8:46 pm

Świetne zestawienie i porównanie. Nie wpadłabym na to że w zimie może tam być w mieszkaniu zimniej niż na zewnątrz 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 8 marca, 2021 - 9:03 am

A widzisz, to zaskakuje bardzo wielu, ale tak właśnie jest 🙂 mieszkania na Malcie w zimie są naprawdę zimne!

Odpowiedz
Kwal 7 czerwca, 2021 - 9:47 pm

Nie będę ukrywał, że nie wiem co zrobić mam teraz po przeczytaniu Państwa tekstu. A miałem zamiar zrobić tak…
Na Malcie byliśmy już 5 razy. W roku 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019 r. Dosłownie, za pierwszym razem ja w Malcie się zakochałem, żona nie, ale we mnie jest zakochana i to najważniejsze. Zawsze spaliśmy w hotelu Bella Vista. Zwiedziliśmy Maltę wzdłuż i w szerz…wspaniałe to było…
Obiecaliśmy sobie, że jak pójdziemy na emeryturę to wyjedziemy na tą piękną wyspę i trochę pomieszkamy, bo jeszcze nie wszystko zwiedziliśmy. Ja już jestem na emeryturze, W tym roku żona dołączy do mnie 27 Listopada, Zamierzaliśmy wynająć jakieś małe mieszkanko i pomieszkać trochę na Malcie. No np. jeden miesiąc albo dwa. Wybraliśmy Luty i Marzec bo tam wtedy jest wiosna i jest pięknie…ale Państwo nas zmartwiliście z tymi mieszkaniami…
Teraz się zastanawiamy co począć ?
Pozdrawiamy z Krakowa.
Krzysztof i Ewa.

Odpowiedz
rudeiczarne 10 czerwca, 2021 - 9:42 am

Z naszej perspektywy powiemy tak – jeśli będziecie mieli klimatyzację, bez problemu dogrzejecie i nie będzie Wam zimno w mieszkaniu. Ale musicie liczyć się z wysokimi rachunkami za prąd. Dla przykładu my w zimie płacimy za prąd, dogrzewając mieszkanie klimatyzacją, ok. 150 euro za miesiąc. Z drugiej strony zakładamy, że jeśli chcecie przyjechać na Maltę pomieszkać na 2 miesiące to większość czasu w ciągu dnia spędzać będziecie na wędrówkach na wolnym powietrzu, więc w ciągu dnia nie będziecie za dużo używać klimatyzacji. Zima jest chłodna w mieszkaniu, ale jest najpiękniejsza na powietrzu – cała Malta zielona, kwitnie, idealny czas na wędrówki i zwiedzanie 🙂 Nie odrzucalibyśmy pomysłu przeprowadzki, ale jeśli martwicie się zimnem w mieszkaniu, możecie sobie delikatnie przesunąć, np. marzec+kwiecień albo kwiecień+maj 🙂 Wtedy klima jest w zasadzie zbędna 🙂
Pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedz
Arek 5 listopada, 2021 - 2:37 pm

Bardzo fajny tekst. Brakuje mi rozwinięcia o ceny mieszkania w przypadku kupna. Napisaliście, że potrafią być wysokie. Jaki to pułap jesli macie taką wiedzę?

Odpowiedz
Kasia 6 grudnia, 2021 - 11:51 pm

Świetny post. Jeśli kiedykolwiek będę się wybierała na Maltę, skorzystam z waszych porad!

Odpowiedz
rudeiczarne 7 grudnia, 2021 - 5:04 pm

Bardzo nam miło, dziękujemy!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej