Comino na Malcie – Blue Lagoon i nie tylko!

Wyspa Comino na Malcie

A gdyby tak Wyspa Comino na Malcie i tamtejsza Blue Lagoon? Istny raj na ziemi, który bardziej nam przypomina meksykańskie wybrzeże Morza Karaibskiego niż Europę. A jednak uchował się taki raj w Europie i właśnie tutaj zabierze Cię ten post! Jedno z miejsc ikon na Malcie, do którego każdy zmierza! Jak się tutaj dostać? Czy warto tutaj przyjechać i dlaczego? Czy warto zaglądnąć tutaj także zimą? Przekonasz się w tym poście!

blue-lagoon-malta

Wyspa Comino na Malcie – gdzie to jest?

Wyspa Comino na Malcie, schowana jest pomiędzy Maltą a Gozo. Jest to przede wszystkim raj dla plażowiczów, nurków, żeglarzy. To także idealne miejsce dla tych, którzy pływać nie potrafią. Dlaczego? Otóż Blue Lagoon, które usytuowane jest pomiędzy wysepką Comino i Cominotto, to skaliste plaże, ale z piaszczystym dnem, którym można przejść z jednej wyspy na drugą, dzięki czemu jest to idealne miejsce do relaksu także dla tych niepływających!

Comino jest wyspą wolną od ruchu samochodowego, prócz jeepów wożących turystów na Santa Marija Bay. Zamieszkany jest jedynie przez jedną rodzinę, liczącą 3 członków. Nie wydaje się tutaj pozwoleń na budowę ani osiedlanie. Comino ma bowiem pozostać dziką wyspą, wolną od betonu i samochodów, co bardzo cenimy. Jedyne takie miejsce na Malcie, dzięki czemu jest bardzo autentyczne.

Znajdziesz tutaj jeden hotel, który otwarty jest jedynie w sezonie turystycznym i można w nim nocować. Prócz tego, przy Santa Marija Bay jest także camping, potrzebujesz jednak specjalnego pozwolenia na nocleg.

Comino-na-Malcie

Jak się dostać na Comino?

Jedyną możliwością dostania się na Comino jest droga morska. To może być problematyczne dla kogoś, kto cierpi na chorobę morską. Ale nie musisz się tego obawiać, w lecie morze jest tutaj bardzo spokojne i możesz wybrać jedną z kilku opcji dostania się na Comino. Jeśli cierpisz na chorobę morską, oczywiście najlepiej wybrać tą najkrótszą trasę. Jak więc dostać się na Comino?

comino-na-malcie-dron

Prom z Cirkewwa/Mgarr

Najtańszą i najszybszą opcją dostania się na Comino, jest zdecydowanie prom. Jeśli jesteś na Malcie – odpływa od z miejscowości Cirkewwa na północy Malty. Na prawo od stanowiska promów na Gozo, znajdziesz drewnianą budkę, w której możesz kupić bilety. Nie musisz kupować ich z wyprzedzeniem, nie jest z resztą wciąż oferowana sprzedać biletów na konkretną godzinę. Więc sam wybierasz, na który prom wsiądziesz. Jeśli kupisz bilet online – koszt to 12 euro w 2 strony.

Bilet na miejscu kosztuje 13 euro w 2 strony i prom płynie ok. 20 minut. Po drodze na Comino, zatrzymywać się będziesz także przy jaskiniach na Comino. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Wraz z kupnem biletu dostajesz rozkład promów, dzięki czemu będziesz wiedzieć, o której możesz wrócić. W lecie polecamy przyjść na prom nieco wcześniej, w drodze powrotnej są dość spore kolejki i możesz się nie zmieścić na pierwszy prom. Nie jest on bowiem duży, na pokład mieści się ok. 30-40 osób.

Jeśli chcesz na Comino płynąć z Gozo, dystans jest nieco krótszy. Stanowisko promów jest w miejscowości Mgarr, niedaleko promów na Maltę.

Stronę internetową z rozkładem promów i możliwoscią kupna biletów online, znajdziesz tutaj.

comino-na-malcie

Speed Boat i wycieczki

Są także inne, bardziej turystyczne opcje dostania się do Blue Lagoon, jak np. Speed Boaty z Sliemy, Melliehy, Bugibby. Prócz tego możesz także skorzystać z wycieczki, które można kupić w każdej turystycznej budce, np. przy promenadzie w Gzirze, Sliemie, St. Julians. Minusem tych wycieczek, jak i Speed Boatów jest fakt, że odpływają one znacznie później niż promy. Przez to na miejscu jesteś, gdy ciężko znaleźć już choćby skrawek miejsca. Takie wycieczki oferują często także wyżywienie czy napoje. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 20 euro od osoby.

comino-czy-warto

Comino jachtem

Blue Lagoon jest też świetnym miejscem wypadowym i przystankiem podczas wycieczki jachtem, jeśli miałbyś taką w planie. Dookoła Comino znajdziesz piękne jaskinie, do których jednak dużo łatwiej dostać się z poziomu wody niż brzegu – klify są dość wysokie i ciężko zejść. Woda zaś jest równie błękitna jak w samym Blue Lagoon. I co pewne, nie znajdziesz tu takich tłumów, jak w samym Blue Lagoon. Co ważne, jachty i łódki nie mogą wpłynąć do samego Blue Lagoon – w lecie laguna jest oddzielona bojami dla pływających osób, a bezpieczeństwa i porządku pilnują ratownicy.

malta-comino

Kiedy płynąć na Comino na Malcie?

Wiele osób zbiera się na Comino w okolicach południa. Z naszego doświadczenia powiedzieć Ci możemy, że najlepiej jest się tutaj wybrać z samego rana, najlepiej pierwszym promem po 8 rano! Wtedy masz szansę zobaczyć Blue Lagoon bez tłumów ludzi, w ciszy i spokoju. A wtedy wygląda najpiękniej! Niestety od godziny 10 przypływają kolejne wycieczkowce i speed boaty, a laguna zmienia się w miejsce bardzo krzykliwe i pełne ludzi. Do tego ciężko Ci będzie znaleźć miejsce, by rozłożyć swoje rzeczy.

Niestety plaża dookoła Blue Lagoon jest plażą skalistą, na której ciężko będzie Ci się rozłożyć i leżeć z przyjemnością. Skały tutaj bowiem są bardzo ostre. Zaś jedyny skrawek piasku, który jest u wybrzeża Blue Lagoon, zajęty jest przez leżaki i parasolki, które możesz wynając na cały dzień. 2 leżaki i 1 parasol to koszt ok. 20 euro za cały dzień. Jednak i te, im później, tym trudniej jest zdobyć. Dlatego też, jeśli masz taką możliwość, przypłyń tutaj pierwszym promem, z samego rana. Nie pożałujesz!

comino-na-malcie-malta

Comino na Malcie – co tutaj zjeść?

Jadąc na Comino, musisz wziąć pod uwagę, że nie ma tutaj restauracji. Jedynym miejscem, gdzie możesz na Comino zjeść, są tutejsze food trucki, wystawiane w sezonie letnim. Te serwują głównie typowy fast food – burgery, pizzę, frytki, kebaby, czy maltańskie ftiry. Prócz tego znajdziesz stanowiska z owocami, ale także słynnymi drinkami w ananasach. Obowiązkowe na Comino w lecie! Jeśli więc fast food to nie Twoje jedzenie, warto zabrać coś ze sobą. Nic bowiem innego tutaj nie znajdziesz.

Prócz tego, ponad stanowiskiem food trucków, znajdziesz publiczne toalety i prysznice. Więc przed powrotem, zawsze możesz spłukać z siebie słoną wodę. Wstęp wolny.

Comino na Malcie – nie tylko Blue Lagoon!

Ale Comino to nie tylko Blue Lagoon! Większość przypływa tutaj wyłącznie w lecie, zapominając, że Comino to nie tylko lazurowe wody laguny, ale znacznie więcej. Faktem jest jednak, że ciężko odkrywać Comino w szczycie sezonu, kiedy temperatury nie dają o sobie zapomnieć i jedyne, o czym marzysz, to kąpiel w morzu. Dlatego też polecamy się tutaj wybrać także poza sezonem letnim! Jeśli będziesz na Malcie wiosną, jesienią czy zimą, nie zapomnij wybrać się także na Comino. Promy wciąż pływają tutaj, prócz dni, kiedy morze jest mocno wzburzone. Rozkład jest także nieco bardziej okrojony, więc warto mieć to na uwadze. Jednak Comino jest na tyle małe, że w kilka godzin obejdziesz całą wyspę pieszo.

comino-zima

Wyspa Comino zimą 

Na Comino warto się wybrać także poza sezonem letnim! O ile zimą i wiosną raczej nie popływasz, tak możesz być pewien, że laguna będzie w swojej pełnej okazałości tylko Twoja! Comino zimą jest przepiękne – wyspa się ponownie zieleni, wiosną znajdziesz całe łąki żonkili, wyspa aż pachnie od kwitnących kwiatów. A jest to świetne miejsce na trekking dookoła wyspy. Znajdziesz tutaj wydeptane ścieżki i w kilka godzin obejdziesz całą wyspę dookoła. I uwierz, że sprawi Ci to ogromną przyjemność. Szczególnie jeśli byłeś tutaj w lecie i cisza to nie jest coś, co kojarzy Ci się z Comino.

comino-w-zimie

Zimą mało kto tutaj przypływa. Bowiem większość osób traktuje Comino jako wyłącznie letnią, sezonową destynację. Błąd! Comino jest jeszcze piękniejsze poza sezonem. Znajdziesz tutaj m.in. dawne brytyjskie bazy wojskowe – dzisiaj opuszczone. Wieżę obserwacyjną pochodzącą jeszcze z czasów Zakonu Maltańskiego. Roztacza się z jej schodów piękny widok na Błękitną Lagunę. Zobaczysz także opuszczony szpital, do którego niegdyś zsyłano na izolację chorych na cholerę. Prócz tego malutki fort od drugiej strony Comino, patrząc na Maltę. Pod fortem znajduje się piękny łuk skalny z lazurową wodą.

comino-fort

A na sam koniec swojej wędrówki, dotrzesz na piaszczystą plażę Santa Marija Bay. Warto się tutaj przejść także w lecie, gdy będziesz mieć dość tłumów i hałasu. Santa Marija Bay praktycznie zawsze jest niemal pusta, do tego jest to plaża piaszczysta. Dojście od Blue Lagoon do Santa Marija Bay zajmuje 15 minut. W sezonie wożą tutaj także jeepy za kilka euro, ale warto się przespacerować, nie będziesz szedł dłużej niż 15 minut.

comino-na-malcie-santa-marija-bay

Przy Santa Marija Bay zobaczysz też malutki, biały kościółek. Co tydzień przypływa tutaj łódką ksiądz, by odprawić mszę dla jedynych mieszkańców wyspy.

comino-na-malcie-w-zimie

Czy warto jechać na Comino?

Comino, jedna z 7 wysp archipelagu maltańskiego, jest zdecydowanie najpopularniejszą wyspą na Malcie. Jednak jej popularność kończy się wraz z sezonem turystycznym i latem. Zimą ciężko spotkać tutaj więcej niż kilka osób. W lecie zaś najlepiej przyjechac tutaj o poranku, zanim dotrą tutaj tłumy po śniadaniu. Laguna w lecie o poranku jest zdecydowanie najpiękniejsza.

Sami nie wybieramy się zbyt często na Comino w lecie. Głównie ze względu na to, że męczą nas tłumy i mamy inne swoje miejsca, do których lubimy się wybrać i mieć święty spokój. My bowiem najbardziej lubimy Comino zimą, gdy możemy cały dzień wędrować i rozkoszować się pustkami.

Jednak jeśli chcesz poczuć się jak na Karaibach w Europie, zaznać pięknej lazurowej wody, napić się drinka z ananasa, podryfować na materacu, spędzić cały dzień w przyjemnie ciepłej wodzie i słońcu – nie możesz pominąć Comino będąc na Malcie! Nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, by tego zaznać. W Europie, a w tym przypadku na Malcie, też są takie miejsca, których kolory potrafią zwalić z nóg. Więc tak, pamiętaj o Comino! Bez względu na to, o jakiej porze roku jesteś na Malcie!

comino-na-malcie-zima

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

 • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty z Malty! W tym także nie zapomnij o tym o Gozo!
 • Nie zapomnij także o naszym poradniku praktycznym, w którym znajdziesz mnóstwo informacji, jak zorganizować własną podróż na Maltę!
 • Zobacz także nasze filmy z Malty, w którym zabierzemy Cię w wirtualną podróż przez ten wyjątkowy kraj – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
 • Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
 • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

14 myśli na temat “Comino na Malcie – Blue Lagoon i nie tylko!

  1. Przy Comino jest jeden wrak, leży na tyle płytko, że można go podziwiać nawet z rurką i maską 🙂 Rybek, rozgwiazd, ośmiornic nie brakuje 🙂 A sama Malta słynie z niezliczonej ilości podwodnych wraków i bujnego podwodnego życia, dlatego to tutaj zrobiliśmy nasz kurs nurkowania 🙂

  1. oj tak 🙂 Woda jak na Karaibach, ale warto przypłynąć tu raniutko, zanim dopłyną masy turystów 🙂 A dodatkowo bardzo klimatyczne miejsce, bo brak tu wielkich hotelowych molochów, mieszka tu tylko jedna jedyna rodzina 🙂

 1. Ja tam chcę!!!
  Natychmiast!!!
  Już!!!
  To miejsce idealne dla mnie bo….ja nie umiem pływac-(
  Nigdy się nie nauczyłam,mimo wielu prób,kursów,ratowników,i bohaterskich mięsniaków.
  Panicznie boję sie wody, ale tam bym się nie bała!
  Cudowne miejsce, balsam dla mnie w te mrozy.
  Uśmiechajcie się,wypoczywajcie i żyjcie!-))))
  Miło się na Was patrzy!
  Serdecznie pozdrawiam-)

  1. Piotrka Mama też nie potrafi pływać i Comino było dla niej rajem, cały czas czuć pod nogami dno, a woda jest jak w karaibskim raju 🙂 Przybywajcie do nas w wolnej chwili, zapraszamy! 🙂 Dziękujemy pięknie i pozdrawiamy cieplutko! 🙂

  1. w takim razie trzeba się wybrać na Maltę! 🙂 jest tu pięknie o każdej porze roku, choć naszym ulubionym czasem jest zima, gdy wszystko się zieleni 🙂

 2. Zastanawiam się czy Camino i sycylijska Lampedusa i Linosa nie były kiedyś siostrami… może w poprzednim życiu. Zakładam że pewnie i tak się łodcepiły kiedyś od Afryki wszystkie łącznie z Maltą i Gozo. Sycylia to nie wiem. Gdyby tylko te tłumy anihilować , mogłoby być całkiem rozkosznie.

  1. Dlatego zawsze tu płyniemy pierwszym promem raniutko i o 12 już uciekamy, gdy tłumy już psują urok całego miejsca. Rano cała laguna dla nas, bo mało komu chce się wstawać tak wcześnie.
   Malta kiedyś była rzekomo połączona z Sycylią, więc najpewniej siostry…:) i razem się odłączyły od Afryki.
   Historia potrafi tworzyć piękne opowieści…:) pozdrawiamy cieplutko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.