malta-dronem

Zwiedzanie Gozo – poradnik praktyczny o maltańskiej wyspie Gozo

przez Rudeiczarne Travel Blog

Planujesz zwiedzanie Gozo i nie wiesz jak to zorganizować? Nie wiesz, jak dostać się na Gozo, ile trwa podróż promem i czy jest inna możliwość niż prom? Zastanawiasz się, ile kosztuje prom i jak wygląda taka przeprawa? A może nie wiesz, czy po Gozo lepiej poruszać się komunikacją publiczną, czy też lepiej mieć własny środek transportu?

Nie musisz się martwić, ten post odpowie na Twoje pytania i rozwieje wiele wątpliwości! I na pewno pomoże Ci zorganizować Twoją własną wycieczkę na Gozo! A wyspy tej nie można pominąć będąc na Malcie!

podróż-na-Gozo-mixta-cave

Zwiedzanie Gozo – wycieczka na Gozo – poradnik

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu maltańskiego. Nie jest wielkich rozmiarów, ale zdecydowanie jest tutaj sporo do zobaczenia! Jeśli chcesz się przekonać, jakie atrakcje czekają na Ciebie na Gozo, zobacz nasz wpis Co zobaczyć na Gozo – atrakcje, w którym odkryjesz najpiękniejsze miejsca na wyspie Gozo.

Drogi nie są najlepszej jakości, a komunikacja publiczna nie działa tak dobrze, jak na samej Malcie. Dlatego też swoje zwiedzanie Gozo warto dobrze zaplanować. Przekonaj się sam, jak zorganizować swoje zwiedzanie Gozo.

podróż-na-gozo

Zobacz Malta przewodnik – nasze e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Zwiedzanie Gozo – Jak dotrzeć na Gozo – promy z Cirkewwa

Jedyną drogą dotarcia na Gozo jest droga morska. Promy odpływają z miejscowości Cirkewwa na Malcie i dopływają do Mgarr na Gozo. Rozkład promów znajdziesz tutaj, pływają całą dobę każdego dnia. W ciągu dnia jest to co 30/45 minut, w nocy płyną nieco rzadziej.

Możesz popłynąć tak pieszo (bilet kupisz na terminalu), lub wraz z samochodem/motorem. Co ciekawe, w przypadku płynięcia promem swoim samochodem/motorem, za bilety płacisz dopiero w drodze powrotnej z Gozo (tam znajdują się bramki i okienka do płatności) na Maltę. Natomiast z Malty nie kupujesz biletu, wjeżdżając od razu na prom. Dopłynięcie promem pomiędzy dwoma wyspami trwa 20-30 minut. Na pokładzie masz kawiarnię, sklep, toalety. Możesz siedzieć na zewnątrz i łapać wiatr we włosy, lub w środku w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Pamiętaj jednak, że w zimie, w czasie sztormów, zdarza się, że promy zostają wstrzymane ze względu na bezpieczeństwo. Warto więc obserwować prognozy pogody i informacje na oficjalnej stronie promów, by nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki. Zdarza się również, że z racji mocnych wiatrów zimą, promy zmieniają trasę i przeprawa trwa nieco dłużej. Dlatego też będąc tutaj zimą, nie planuj swojej wycieczki na Gozo w dniu wylotu. 

co-zobaczyć-na-gozo-prom-na-gozo

Istnieje plan połączenia Malty i Gozo podmorskim tunelem, jednak w tej kwestii aktualnie prowadzone są rozmowy i Gozitańczycy mocno protestują, nie chcąc wzmożonego ruchu na mniejszej i spokojniejszej wyspie, która dzięki tunelowi byłaby łatwiej dostępna. Naszym subiektywnym zdaniem podwodny tunel może zniszczyć atmosferę i wyjątkowość Gozo. Wyspa na pewno stałaby się dużo bardziej dostępna i zatłoczona.

Zwiedzanie Gozo – Ile kosztuje prom na Gozo/z Gozo

Koszt pojedynczego przejazdu pasażera to 4.65 Euro w ciągu dnia, 4.05 Euro taryfa nocna (od godz. 20:00 do pierwszego odjazdu z kolumny departures na stronie promów). Dzieci do lat 3 płyną promem za darmo, natomiast dla dzieci od 3 do 12 roku życia obowiązuje cena 1.15 Euro bez względu na to, czy jest to taryfa dzienna czy też nocna. Tak samo płaci każdy pasażer siedzący w samochodzie/na motorze, prócz kierowcy. Cena kierowcy i samochodu to 15.70 Euro za dnia, 12.80 Euro taryfa nocna. W przypadku podróży własnym środkiem transportu tak kierowca, jak i pasażerowie płacą za przejazd tylko na Gozo (z Gozo na Maltę). Pasażer pieszy kupuje zaś bilet jeszcze na Malcie i może od razu kupić bilety w 2 strony.

Podróżując zaś motorem/skuterem kierowca płaci 8.15 Euro – taryfa dzienna, 6.95 Euro taryfa nocna. Pasażer płaci taką samą kwotę jak pasażer pieszy (patrz wyżej). W tym wypadku za przepłynięcie promem w obie strony płaci się jedynie w drodze powrotnej z Gozo na Maltę. Przed wjazdem na prom znajdują się bramki, w której dokonuje się płatności (możliwa także płatność kartą).

co-zobaczyć-na-gozo-Mgarr-na-Gozo

Zwiedzanie Gozo – promy z Valletty

Od 1 czerwca 2021 roku istnieje także możliwość dostania się na Gozo z Valletty. 2 firmy zapewniają transport pomiędzy Vallettą a miejscowością Mgarr, który trwać ma zaledwie 45min. Są to promy wyłącznie dla pieszych pasażerów, tj. na pokład nie mogą wjeżdżać samochody ani skutery. Promy odpływają w portu w Valletcie, tuż obok promów do Birgu, na wprost windy z Barrakka Gardens. Różnica jest też taka, że promy te nie pływają całą dobę, jednak to nie powinno być problemem – pływają od wczesnych godzin porannych do, w zasadzie, północy. Bilety można kupować na miejscu, ale także poprzez specjalną aplikację – online.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie Gozo Fast Ferries – tutaj. Jeśli podróżujesz pieszo, jest to świetne rozwiązanie. Nie tracisz bowiem czasu na transport do Cirkewwa, bez problemu możesz wsiąść na prom w Valletcie i dużo szybciej dotrzeć na Gozo.

wyprawa-na-malte (2)

Zwiedzanie Gozo – Jak poruszać się dookoła Gozo

Wiele osób zastanawia się, jak najlepiej poruszać się po Gozo – czy najlepiej jest korzystać z komunikacji publicznej, czy też lepiej mieć własny środek transportu. Warto przy okazji podkreślić, że jeśli posiadasz bilet tygodniowy/miesięczny na komunikację na Malcie, obowiązuje on także na Gozo. Jak jednak najlepiej jest się poruszać po Gozo?

podróż-na-Gozo-Ramla-Beach

Gozo Samochodem/Motorem

Zwiedzanie Gozo najlepiej zorganizować poruszając samochodem/motorem. Parkingi tak na Malcie, jak i na Gozo, są wszędzie darmowe, toteż nie ponosisz kosztów parkowania. W tym wypadku pamiętaj, że tyczy się to miejsc parkingowych oznaczonych białymi liniami. Te oznaczone żółtymi liniami są miejscami wykupionymi przez rezydentów i nie możesz na nich parkować.

Jeśli chcesz wypożyczyć auto na Gozo, z całego serca polecamy wypożyczalnię Mayjo Car Hire, która ma świetną flotę nowych samochodów, a do tego oferuje bardzo atrakcyjne ceny. Biuro wypożyczalni znajduje się na wjeździe do Victorii przy głównej drodze, więc bez problemu tutaj dotrzesz autobusem. Wielokrotnie korzystaliśmy z tej wypożyczalni i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów. Jeśli masz ochotę, Mayjo Car Hire organizuje również różnego rodzaju transfery z kierowcą – jeśli nie czujesz się na siłach za kierownicą po drugiej stronie, warto skorzystać!

Posiadając własny środek transportu, jesteś niezależny i możesz samodzielnie dotrzeć do miejsc, do których komunikacja miejska niestety nie dojeżdża. Subiektywnie, z naszego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem, jest posiadanie/wynajęcie motoru/skutera. Wiąże się to z tym, że na wyspie większość uliczek w miasteczkach, jest bardzo wąskich. Jeśli trafisz na źle zaparkowany samochód (a jest to częste), lub festę w jednej z parafii, na którą akurat wybiera się sporo Maltańczyków, możesz utknąć w niemałym korku. Skuter zaś jest zawsze w stanie się zmieścić pomiędzy autami, nie ma także nigdy problemu z zaparkowaniem.

Dodatkowo, skutery zawsze wjeżdżają na prom jako pierwsze, co oznacza, że nie muszą stać w kolejce na prom. Te zaś zdarzają się bardzo często w weekendy, szczególnie w piątki w kierunku Gozo i w niedziele w kierunku Malty. Samochody niejednokrotnie muszą stać w korku na prom nawet i kilka godzin. Skuter zaś może wyminąć korek i wjechać na sam przód kolejki.

zwiedzanie-gozo-samochód-w-marsalforn

Gozo – Komunikacja publiczna

Co do zasady – tak, możesz podróżować komunikacją miejską i w zasadzie większość najważniejszych i najpopularniejszych miejsc jest połączonych autobusami. Bilet na autobus, który ważny jest na 2 h (możesz się przesiadać), kosztuje 1,50 Euro poza sezonem, 2 Euro w sezonie (15.06-15.10). Jeśli chcesz sprawdzić rozkłady, możesz śmiało używać Google Maps – jest bardzo dobrze połączony z rozkładami i aktualną sytuacją na drogach lub korzystać z rozkładów na stronie maltańskiej komunikacji publicznej – tutaj.

Pamiętaj jednak przy komunikacji miejskiej, że często, by dostać się z jednego miejsca do drugiego bywa, że musisz najpierw pojechać do stolicy wyspy – Victorii. Stąd trzeba złapać autobus do innego miejsca, co nie zawsze jest trasą najkrótszą. W związku z tym możesz stracić naprawdę sporo czasu na dojazdy autobusami pomiędzy poszczególnymi miejscami na Gozo i możesz nie zdążyć widzieć tego, co możesz zobaczyć na Gozo poruszając się tutaj samodzielnie. Co nie zmienia faktu, że jest to bardzo tani sposób komunikacji na Gozo. I na pewno lepszy, jeśli nie czujesz się komfortowo prowadząc auto/motor po drugiej stronie jezdni. Pamiętaj bowiem, że na całej Malcie obowiązuje ruch lewostronny. 

zwiedzanie-gozo-victoria

Gozo autobusem Hop On-Hop Off

Jeśli zaś wolisz zwiedzanie zorganizowane, nie chcesz prowadzić sam lub korzystać z publicznych autobusów, możesz też skorzystać z opcji Hop On-Hop Off. Na wyspie funkcjonują 2 trasy, możesz dołączyć do wycieczki w dowolnym miejscu i w dowolnym wysiąść. Dalej zaś możesz dołączyć do innego autobusu tej samej firmy i kontynuować swoją wycieczkę. Są to autokary piętrowe, z audio-guidami w różnych językach, także w języku polskim. Autokary zatrzymują się na 14 różnych przystankach dookoła Gozo.

Jeśli lubisz zorganizowane podróżowanie lub brakuje Ci czasu na własne eksplorowanie wyspy – Hop on- Hop off nie jest najgorszą opcją. Bilet całodzienny na taką wycieczkę kosztuje 18 Euro (sprawdzaj oferty Last Minute, można kupić kilka euro taniej) i masz dostęp do dwóch różnych tras. Szczegóły znajdziesz tutaj.

gozo-port-w-Mgarr-na-Gozo

Gozo – Prywatne wycieczki zorganizowane

Na Gozo istnieją także prywatne firmy oferujące wycieczki całodziennie dookoła Gozo. Tego typu wycieczki są zawsze organizowane w małych, kameralnych grupach. Prócz własnego środka transportu, na pokładzie jest także przewodnik, który opowiada o odwiedzanych miejscach.

Z całej gamy tego typu wycieczek, najciekawsze są te organizowane jeepami, które nie mają problemu z dostaniem się do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Na Gozo funkcjonuje nawet polska firma organizująca tego typu wycieczki. Są to wycieczki jeep safari, a prócz zwiedzania najpiękniejszych miejsc, w cenie masz także lunch i zimne napoje. Link do polskiej firmy Piggy Tours znajdziesz tutaj.

Gozo quadem/buggy/e-jeepem

Ciekawym rozwiązaniem na poruszanie się po Gozo są quady, buggy lub e-jeepy. Gozo jest znacznie spokojniejsze, także na drogach niż Malta, dlatego też tutaj można czuć się swodobnie i dużo bezpieczniej na drogach. Jeśli nie czujesz się na siłach prowadzić ze skrzynią biegów po lewej stronie, quady mogą być dla Ciebie. Tutaj bowiem prowadzi się dokładnie tak samo, jak w Polsce na quadzie, nie ma zmian ze stroną skrzyni biegów jak w samochodzie. Możesz także urozmaicić swoje wakacje wynajmując pojazd buggy lub elektryczne jeepy. Jeśli masz ochotę na takie atrakcje na Gozo, koniecznie sprawdź Gozo Quad Hire – sprawdzona firma w Ghajnsielem na Gozo, z której sami wielokrotnie korzystaliśmy. Właściciel bardzo lubi Polaków, więc koniecznie go pozdrówcie!

Gozo pieszo – Piesze wędrówki i trekking na Gozo

Dla niektórych może to być pomysł szalony, ale Gozo jest idealne na piesze wędrówki! Wyspa jest wielkości 67 km2, więc obejście jej wcale nie jest tak trudne! Ale musisz pamiętać jedno – w lecie, w pełnym słońcu, ciężko przetrwać wielogodzinne spacery. Najlepszym więc momentem na wędrowanie po Gozo jest późna jesień, zima i wiosna. Wtedy też cała wyspa kwitnie i zmienia się w zieloną oazę! To zdecydowanie nasza ulubiona pora roku! Jeśli chcesz małą podpowiedź, gdzie wędrować na Gozo, zobacz tutaj, znajdziesz mapkę z trasami trekkingowymi wraz z opisem, co znajdziesz na swojej drodze. Każda z tych tras charakteryzuje się zupełnie innymi widokami, ale uwierz, każda Cię zachwyci i naładuje pozytywną energią! A jeśli szukasz inspiracji na trekking na Malcie, zaglądnij do naszych trekkingowych wpisów z Malty tutaj i tutaj

zwiedzanie-gozo-zima

Zwiedzanie Gozo – Gdzie spać na Gozo?

Wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej jest spać na Gozo. Baza noclegowa na Gozo jest bardzo bogata i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! Od tańczych kwater, przed prywatne mieszkania wynajmowane na AirBnb, przez piękne prywatne farmhousy i luksusowe hotele.

Najciekawszym i najprzyjemniejszym rozwiązaniem na Gozo, jest skorzystanie z bogatej oferty lokalnych farmhousów. Są to dawne wiejskie gospodarstwa, przearanżowane na piękne prywatne wille, często z prywatnym basenem, grillem. Mają przepiękny klimat i jest to idealne miejsce, by wypocząć w ciszy i spokoju. Najwięcej można ich znaleźć na Airbnb lub portalu Booking.com. Ceny w sezonie letnim są bardzo wysokie, spadając od października do końca maja. Najczęściej są także tańsze w środku tygodnia, niż w weekendy. Farmhousy najczęściej zlokalizowane są w najspokojniejszych wioskach na Gozo, gwarantując ciszę i spokój. W wyposażeniu jest zawsze w pełni wyposażona kuchnia, łazienki, więc de facto jest tutaj wszystko, by móc samemu sobie gotować i nie musieć wychodzić do restauracji.

gozo-solniska

Jeśli jednak wolisz nocować w miejscach, gdzie dzieje się nieco więcej i jest gdzie wyjść wieczorem, najlepszymi miejscami na nocleg jest Xlendi, Marsalforn i Victoria. O ile w Xlendi jest wieczorem dość spokojnie, tak nad morzem znajdziesz wiele uroczych knajpek oferujących pyszne jedzenie. Marsalforn zaś jest najpopularniejszym miastem-kurortem na Gozo i to tutaj znajdziesz najwięcej noclegów w atrakcyjnych cenach. Nadmorska promenada oferuje sporo knajpek otwartych wieczorami.

Jeśli zaś nie zależy Ci na bliskości morza, warto rozważyć także nocleg w stolicy Gozo, Victorii (Rabat). Jest tutaj sporo uroczych kwater i pokoi do wynajęcia, a tutejsze placyki tętnią życiem wieczorami.

co-zobaczyc-na-gozo-xlendi

Zwiedzanie Gozo – czy warto pojechać na Gozo?

Gozo jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka spokoju, odpoczynku i ciszy. Bowiem druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego jest oazą spokoju! Jeśli jednak interesuje Cię bujne życie nocne, Gozo nie jest dla Ciebie i pewnie będziesz się tutaj wieczorami nudzić. Bowiem po zmroku, większość Gozo zapada w błogi sen.

Żeby zobaczyć wszystkie atrakcje Gozo, potrzebujesz minimum 2 dni. Najlepiej więc przyjechać tutaj z możliwością zostania na przynajmniej jedną noc. Jeśli czujesz się komfortowo prowadząc po drugiej stronie kierownicy i jezdni, najlepiej mieć tutaj swój własny środek transportu. Bowiem komunikacja miejska na Gozo nie jest tak dobrze rozwinięta, jak na Malcie.

Dla nas wizyta na Malcie, bez zobaczenia Gozo, jest niekompletna. Mniejsza siostra Malty jest bowiem zupełnie inna, bardziej widowiskowa, spokojna, pusta. Tak w lecie, jak i w zimie, kiedy wszystko się tutaj zieleni i kwitnie. Dlatego też pamiętaj, by zawitać także na Gozo!

Zobacz nasz film z Gozo!

Masz pytania? Wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Malty?

Sprawdź także

29 komentarzy

Gosia - Voyagerka 7 sierpnia, 2020 - 3:13 pm

Byłam na Gozo, piękna wyspa! Z chęcią wrócę jeszcze raz, żeby zobaczyć to, czego nie zdążyłam za pierwszym razem. ?

Odpowiedz
rudeiczarne 10 sierpnia, 2020 - 10:52 am

a Lista tego, czego nie zobaczyłaś jest długa!

Odpowiedz
krystynabozenna 8 sierpnia, 2020 - 10:44 am

Archipelag maltański? Nie wiedziałam, że taki istnieje, kojarzyło mi się , że jest jedna wyspa Malta 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 10 sierpnia, 2020 - 10:52 am

Archipelag maltański składa się z 7 wysp, więc Malta to nie tylko 1 wyspa 🙂

Odpowiedz
Anna 8 sierpnia, 2020 - 3:53 pm

Dla nas Gozo jest równie piękne jak Malta. Spędziliśmy tam tylko jeden dzień, ale marzy mi się dłuższy pobyt i na Malcie, i na Gozo. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
rudeiczarne 10 sierpnia, 2020 - 10:53 am

Koniecznie musicie wrócić i poświęcić i Malcie i Gozo więcej czasu. Perełek tutaj nie brakuje! 🙂

Odpowiedz
Nicolestraveljournal 10 sierpnia, 2020 - 10:26 am

Nie słyszałam wcześniej o tej wyspie, ale na zdjęciach wygląda pięknie. Dużo praktycznych informacji we wpisie:)

Odpowiedz
rudeiczarne 10 sierpnia, 2020 - 10:53 am

Polecamy wyspę Gozo z całego serca! 🙂

Odpowiedz
Olka 10 sierpnia, 2020 - 10:37 am

Malta chodzi mi po głowie od dłuższego czasu. Ale póki co inne kierunki mam na tapecie. A w sumie teraz nie mam żadnych, bo i tak jestem mniej lub bardziej uziemiona w Polsce. 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 10 sierpnia, 2020 - 10:55 am

Malta i Gozo poczekają, czekały tyle czasu to jeszcze troszkę wytrzymają 🙂 Na pewno przed Tobą nie uciekną, a jak już się wybierzesz na Maltę, pamiętaj o odwiedzeniu także Gozo! 🙂

Odpowiedz
Szymon | zamiedzaidalej 10 sierpnia, 2020 - 5:42 pm

miałem w planach, ale ostatecznie stwierdziłem, że nie jadę. Póki co mam na tapecie bardziej górskie kierunki 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 13 sierpnia, 2020 - 8:04 am

Wielka szkoda, bo Gozo jest przepiękne. Może typowych gór tutaj nie ma, ale majestatycznych klifów nie brakuje 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 13 sierpnia, 2020 - 6:07 pm

Ominąłem te panwie solne. I dla nich kiedyś wrócę 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 14 sierpnia, 2020 - 9:21 am

Warto, bo wyglądają pięknie, szczególnie z drona! 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 13 sierpnia, 2020 - 9:07 pm

Piękne Gozo! Wpadłam tu na 1 dzień w ramach hop on – hop off. Wszystkiego oczywiście nie udało mi się zobaczyć, więc trzeba będzie wrócić. A wtedy i wrócę w to miejsce, kopalnia wiedzy na temat Malty, rewelacja!

Odpowiedz
rudeiczarne 14 sierpnia, 2020 - 9:26 am

Nadrabiamy wreszcie zaległości maltańskie na blogu, bo troszkę za bardzo skupiliśmy się na innych kierunkach, a przecież właśnie na Malcie mieszkamy. Więc zaglądaj, teraz będzie tutaj coraz więcej Malty! 🙂 A na Gozo zawsze warto wrócić, to wyjątkowe miejsce!

Odpowiedz
Emi 15 sierpnia, 2020 - 9:22 am

Zachęcasz do odwiedzenia, ojj bardzo ?

Odpowiedz
rudeiczarne 18 sierpnia, 2020 - 12:10 pm

Bardzo nas to cieszy 🙂

Odpowiedz
MarTaS 16 sierpnia, 2020 - 11:01 am

Oooo i wiatraczek w filmiku się pojawił. Mam Maltę w planach 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 sierpnia, 2020 - 12:11 pm

Jeden z niewielu, który się tak pięknie zachował 🙂

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 17 sierpnia, 2020 - 12:28 am

Pamiętam jak byłam jeszcze na studiach i wtedy chyba zaczęły się pojawiać tańsze bilety lotnicze, bo wiele moich znajomych właśnie leciało na Maltę i zachwalało Gozo :). Dla nas to teraz już egzotyka!!!

Odpowiedz
rudeiczarne 18 sierpnia, 2020 - 12:12 pm

Gozo jest wyjątkowe, nie dziwi nas, że znajomi tak zachwalali 🙂 Musisz się kiedyś wybrać osobiście i sprawdzić na własnej skórze 🙂

Odpowiedz
Maryla 17 sierpnia, 2020 - 5:57 pm

Ta miejscowka z pierwszego zdjecia jest boska! Powinniscie zostac przewodnikami po Malcie i Gozo 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 18 sierpnia, 2020 - 12:13 pm

Kto wie, może kiedyś rzucimy pracę i zajmiemy się właśnie tym… 🙂 A miejscówka z pierwszego zdjęcia to piękna Mixta Cave górująca nad Ramla Bay 🙂 Cudne miejsce!

Odpowiedz
Majoe 25 sierpnia, 2020 - 10:34 am

Płynąłem promem z Malty na Gozo. Pieszo. Płaciłem tylko raz. W drodze powrotnej. 4,5€ w sumie. Sierpień 2020

Odpowiedz
rudeiczarne 25 sierpnia, 2020 - 11:30 am

Zgadza sie 🙂 A dokładnie to €4.65. A mieszkańcy Gozo mają specjalane zniżki i płacą dużo mniej za bilety promowe. A płaci się tylko raz 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podrozy 31 sierpnia, 2020 - 11:44 am

Wyspa idealna dla mnie. Lubię spokój , ciszę i piękne krajobrazy. Życie nocne mnie nie interesuje.
Piękny pokazaliście Gozo i jej atrakcje.
Faktycznie najlepszym środkiem komunikacji jest skuter, nie wyobrażam sobie jeżdżenia tam autem. Pomysł budowy tunelu na Gozo jest bardzo nierozsądny. Prom jest idealny.
Dobrze, że jest tam sporo miejsc noclegowych.
Bardzo zachęcacie do odwiedzenia Archipelagu Maltańskiego.
Serdeczności 🙂

Odpowiedz
Błażej 19 marca, 2024 - 11:36 pm

Świetny artykuł ,teraz jeszcze bardziej mnie nakręcił na wylot który mam od 13-17 maja. Na pewno odwiedzę wyspę bo hotel jest 10 minut drogi do promu. Dzięki za wskazówki
Pozdrawiam was serdecznie

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 25 marca, 2024 - 11:02 am

Bardzo nas to cieszy, Gozo Cię zachwyci! Baw się dobrze, pozdrawiamy! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej