Co zobaczyć na Gozo – najpiękniejsze miejsca na Gozo

Co zobaczyć na Gozo – drugiej co do wielkości wyspie Malty

Co zobaczyć na Gozo – zadajesz sobie pytanie i szukasz atrakcji drugiej co do wielkości wyspy archipelagu maltańskiego?  Czy warto przyjechać na Gozo i na jak długo? Jakie są najpiękniejsze tutaj miejsca i gdzie warto zatrzymać się na zachód słońca? Ten post odpowie na wszystkie Twoje pytania i pokaże Ci najpiękniejsze miejsca na magicznej wyspie Gozo! Przekonaj się sam, co zobaczyć na Gozo!

co-zobaczyc-na-gozo-malta

Gozo – wyspa mitycznej Calypso i maltańska oaza spokoju

Gozo według legend miało być zamieszkane przez mityczną nimfę Calypso. Jest to wyspa spokoju, sielanki, miejsce, gdzie Maltańczycy wyjeżdżają na weekendy i wakacje, by się wyciszyć i odpocząć. Czasem mówi się o Gozo, że jest to taka spokojna wioska. I coś w tym jest, bo czas tutaj jakby się zatrzymał. Każdy każdego zna, nikt nigdzie się nie spieszy, a tutejsze drogi już nie pamiętają, kiedy były remontowane. Znajdziesz tutaj wspaniałe wille pośród kwiatów, nazywane farmhousami, które są przerobione w urocze apartamenty, gdzie można odpocząć w spokoju. Na Gozo nie znajdziesz zgiełku znanego z aglomeracji Valletty, nie znajdziesz tutaj klubów ani imprez. Tutaj zobaczysz piękne miasteczka i wioski, cudowną naturę, urocze knajpki i kawiarenki. Gozo to po prostu oaza spokoju, gdzie wypoczywa się najlepiej! A co tutaj warto zobaczyć?

Co zobaczyć na Gozo?

Choć Gozo jest malutką wyspą, atrakcji i miejsc do odwiedzenia tutaj nigdy nie brakuje. Możesz być pewien, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Miłośnicy architektury, fascynaci historii, kochający dzikość przyrody, odpoczynek na plaży i sielskość, ale także lubujący się w malowniczych miasteczkach z klimatem. Jedyne, czego tu nie znajdziesz to szalonych imprez i głośnego życia nocnego, bo wyspa ta to istna sielanka, ostoja ciszy, spokoju, relaksu, sielskość i anielskość. Właśnie za to wiele osób kocha Gozo i ucieka tutaj na weekendy, by się zwyczajnie wyciszyć i zresetować. Zabieramy Cię do najpiękniejszych miejsc na Gozo, przekonaj się co zobaczyć na Gozo!

co-zobaczyć-na-gozo-Gozo-w-okolicy-solnisk

Victoria

Victoria to poniekąd stolica Gozo, w samym sercu wyspy. Często spotkasz się także z nazwą Rabat, która jest oryginalną nazwą miasta. Zmieniona została na Victorię na cześć królowej Victorii, bowiem Malta była przecież kolonią brytyjską!

Bardzo urokliwe miasto, po którym warto pospacerować, przysiąść na jednym z placów w słońcu i napić się kawy. Tutaj także kupisz w lokalnych sklepikach najtańsze i najładniejsze na Malcie pamiątki – tak lokalne frykasy, jak i tutejsze rzemiosło. To, co koniecznie musisz zobaczyć w Victorii to przepiękna Cytadela górująca nad miastem, którą widać już z daleka. Cytadela w średniowieczu służyć miała okolicznej ludności jako schronienie przed piratami. Ci bowiem przybywali na Maltę po niewolników!  Po napadzie Osmanów w 1551 roku, Cytadela została przebudowała przez Zakon Maltański i umocniona.

Na terenie Cytadeli mieszka dziś tylko kilka rodzin, ale tamtejsze uliczki i piękna barokowa katedra robią wrażenie. A do tego kilka muzeów i piękny widok na Gozo. Niech nie zdziwi Cię tutejszy polski akcent – pomnik Jana Pawła II i jego relikwie w katedrze Cytadeli. Polski papież jest ukochanym papieżem na całej Malcie, więc jego pomników znajdziesz na Malcie i Gozo całkiem sporo.

Wstęp na teren Cytadeli jest darmowy, wstęp do Muzeów i Visitor Center płatny, bilety kupisz na miejscu.

co-zobaczyć-na-gozo-cytadela-na-Gozo

co-zobaczyć-na-gozo-cytadela-na-Gozo

Warto także pospacerować uliczkami Victorii, napić się kawy lub zjeść coś w jednej z lokalnych knajpek. Najwięcej znajdziesz ich przy placu św. Jerzego (St George Square). Pamiętaj jednak, że wiele knajpek w Victorii zamyka się dość wcześnie. Te na placu otwarte są najdłużej. A i sam placyk jest przeuroczy. Nie zapomnij spróbować gozitańskich frykasów, jak choćby tradycyjnego gozitańskiego sera, czy suszonych w słońcu pomidorów.

Xlendi

Wioska Xlendi położona jest na południowym-zachodzie wyspy, wciśnięta jest uroczo pomiędzy skały. Nad samym morzem znajdziesz małą promenadę z knajpkami, gdzie możesz naprawdę pysznie zjeść. Sama plaża tuż przy restauracjach nie należy do najpiękniejszych, jest miejscem głównie dla dzieci, gdyż jest to malutka plaża piaszczysta. Jednak w Xlendi zobaczysz przepiękny widok na pobliskie klify. A jeśli szukasz orzeźwienia w krystalicznej wodzie, bez konieczności rozkładania się na plaży, a przy tym bez tłumów, Xlendi jest świetne! Na lewo od miasteczka znajdziesz piękny “fiord” poniżej przystanku autobusowego Xmun. Nie jest to miejsce na leżenie na plaży ze względu na ostre skały i brak miejsca na plażowanie, więc jeśli chcesz orzeźwienia, a do tego interesuje Cię podwodne życie, zaryzykuj, nie pożałujesz! Doprowadzi Cię tutaj ścieżka, do wody zaś wejdziesz po drabince.

co-zobaczyć-na-gozo-fiord-w-Xlendi-na-Gozo

Warto także wspiąć się na tutejsze klify, szczególnie by zobaczyć piękny widok na miasteczko i potężne skały. W tym celu musisz przejść przez ciąg restauracji w Xlendi aż dojdziesz do schodków prowadzących do góry. Dalej widzieć będziesz oznaczenia szlaku na skałach. Dotrzesz do pięknego punktu widokowego, skąd roztacza się widok na okolicę z zupełnie innej perspektywy.

co-zobaczyc-na-gozo-xlendi

Sanap Cliffs

Będąc w Xlendi, nie możesz pominąć najpiękniejszych na Gozo klifów! 30 minut spaceru lub niecałe 10 minut skuterem/autem i dotrzesz do pięknych Sanap Cliffs! Możesz tutaj bez problemu zostawić auto/motor/rower i dalej spacerować wzdłuż wybrzeża – w obie strony prowadzi malownicza ścieżka wzdłuż klifów. Droga może nie wyglądać zachęcająco, ale pod samymi klifami znajdziesz malutki parking, gdzie możesz porzucić swój środek lokomocji. Nazwa klifów wywodzi się od maltańskiego słowa Senapa, które oznacza drzewko musztardowe! Miało ono bowiem niegdyś porastać tutejsze zbocza! Piękne widoki, cisza i spokój gwarantowane! 

klify sanap na Gozo

Azure Window 

Przez wiele lat najsłynniejsze miejsce i ikona Gozo. Czyli miejsce, gdzie jeszcze 2 lata temu stało słynne Azure Window. To tutaj kręcono wiele ujęć ze słynnego serialu “Game of Thrones”. Pamiętaj jednak, że Azure Window niestety już nie ma, zawaliło się w marcu 2017. Przypominamy, bo możesz zostać zmylony pocztówkami, zdjęciami biur podróży, ulotkami czy zdjęciami Gozo z przewodników i autobusów. To, co zostało z Azure Window, jest teraz podwodną atrakcją dla nurków. Jako nie-pływający turysta możesz z góry zobaczyć wystającą delikatnie skałę, która pozostała z okna. Warto jednak przespacerować się na tutejszy punkt widokowy – ścieżka prowadzi po skałach, obok kościółka na Dwejra Bay.

gozo

Blue Hole

Z puntku widokowego na Azure Window, ujrzysz po swojej lewej stronie piękne Blue Hole, słynna nie tylko dla nurków, ale też każdego miłośnika piękna natury. Naturalna studnia, pełna podwodnego życia, wygląda imponująco nie tylko z perspektywy pływającego, ale także z góry. Jeśli wybierzesz się, by pływać lub spacerować dookoła Blue Hole – weź ze sobą buty do pływania – sporo tu jeżowców pochowanych w skałach. Nurkowie zaś uwielbiają to miejsce – możesz płynąć w dół studni, podziwiając podwodne formacje i przepłynąć na drugą stronę skalnej ściany oddzielającej studnię od otwartego morza.

blue hole gozo

Inland Sea

Inland Sea to miejsce bardzo popularne tak dla nurków, ale też dla osób, które nie przepadają za falami i wolą spokojną wodę, tudzież dla rodziców z małymi dziećmi. Miejsce to znajduje się tuż za parkingiem i jest naturalnym basenem, który oddzielony jest od otwartego morza jaskiniami. Dzięki temu nie docierają tutaj fale i woda jest bardzo spokojna. Niestety to sprawia także, że woda tutaj nie należy do najczystszych. Spotkać więc tutaj najczęściej możesz rodziny z dziećmi. Możesz skorzystać z wycieczki lokalną łódeczką, która wpływa do jaskini i wypływa z drugiej strony, na morze.

Gozo-co-zobaczyc-malta

Dwejra Bay i Fungus Rock

Dwejra Bay to plaża skalista po lewej stronie parkingu, gdy parkujesz pod Blue Hole. Piękne miejsce na zachód słońca na Gozo czy też piknik. Rzadko spotkać tutaj można turystów, jako że większość kieruje się w stronę nieobecnego już Azure Window. Zobaczysz tutaj Dwejra Tower – wieżę, która wybudowana została jeszcze za czasów Zakonu Maltańskiego! Miała służyć obserwacji nadchodzących od strony morza wrogów, ale także do kontroli tutejszej wysepki – Fungus Rock! Otóż tą małą skalistą wyspę przez wieki porastać miał specjalny typ grzyba, który używany był przez Zakon Maltański do leczenia różnych schorzeń, m.in. impotencji. Za próbę wykradzenia grzybka groziło niewolnictwo, a za kradzież nawet kara śmierci! Więcej na temat Zakonu Maltańskiego poczytasz w naszym wpisie tutaj. 

Zakon Maltański wypłaszczył jedną stronę Fungus Rock, by umożliwić wspinaczkę i zbieranie grzybków. W praktyce powstała tutaj specjalna kolejka gondolowa na linie rozwieszonej pomiędzy Dwejra Tower a Fungus Rock. Kolejka ta działać miała jeszcze w 1815 roku, czyli już po przybyciu Brytyjczyków na Maltę! Od 1992 roku Fungus Rock to rezerwat przyrody i by postawić na wysepce stopę, trzeba zdobyć specjalne pozwolenie.

dwejra na gozo

Bazylika Ta’Pinu

Imponująca bazylika położona wśród zieleni, którą trudno przeoczyć, jako że jest sporych rozmiarów, architektoniczny majstersztyk. Bazylika Ta’Pinu to miejsce pielgrzymek, odkąd w XIX wieku lokalni rolnicy słyszeli głosy z tamtejszej kapliczki nawołujące ich do modlitwy. W wyniku tego ponoć kilka osób po objawieniu zostało uzdrowionych, a lokalny biskup uznał to jako cud. W miejscu tym powstała piękna Bazylika, górująca nad dość płaskim otoczeniem. Warto odwiedzić, jest to jeden z największych maltańskich kościołów. Znajduje się tutaj także droga krzyżowa wzdłuż drogi. Bazylika najpiękniej wygląda zimą, kiedy pięknie odcina się od tutejszych zielonych łąk, które latem zmieniają swój kolor na żółty.

ta pinu bazylika na gozo

bazylika ta pinu na gozo

Akwedukt

Choć większości akwedukty kojarzą się głównie ze starożytnym Rzymem, na Gozo, w okolicy Victorii znaleźć można nieco nowszy akwedukt. Został on bowiem wybudowany przez Brytyjczyków w XIX wieku i zaopatrywać miał w wodę stolicę Gozo – Victorię. Choć większość akweduktu nie przetrwała próby czasu, wciąż można podziwiać jego fragmenty, tuż przy drodze.

co-zobaczyc-na-gozo-akwedukt

Wied Il-Mielah Window

Azure Window nie ma, ale kto powiedział, że na Gozo nie ma już żadnego innego okna, które warto zobaczyć? Wied Il-Mielah na północy wyspy jest nie mniej piękną formacją skalną. Można spacerować na szczycie okna, ale tego, po zawaleniu Azure Window, nie polecamy. Poza tym okno wygląda dużo bardziej imponująco z przeciwległego brzegu. Wprawne oko może tu dojrzeć czasem rekiny! Tak, udało nam się raz zobaczyć tutaj rekiny płynące pod oknem! Od niedawna otwarta jest także ścieżka prowadząca na dół, którą możesz dojść do podnóża Wied Il Mielah. Wygląda pięknie także z tej perspektywy!

Wie Il Mielah Gozo

co-zobaczyc-na-gozo-wied-il-mielah

Wied Il-Ghasri

Gozo pełne jest ciekawych formacji skalnych i uroczych zatoczek. Jedną z nich jest Wied Il-Ghasri, piękny fiord na północy wyspy. Dojedziesz tutaj autem, które zostawisz na małym parkingu na górze, dalej zaś zejść możesz schodkami w dół. I tak dojdziesz do malutkiej plaży ukrytej pośród skał. Nie jest to może miejsce idealne na plażowanie, gdyż plaża jest bardzo mała i często zdarza się tutaj sporo ludzi, ale warto zatrzymać się, by popływać lub posnorklować z maską i rurką. Często można tutaj spotkać ciekawe podwodne stworzenia – ośmiornice, rozgwiazdy.

co-zobaczyc-na-gozo-wied-il-ghasri

Salt Pans – solniska

Jadąc z Wied Il-Ghasri wybrzeżem w kierunku Marslforn, będziesz mijać imponujące solniska. Wiele z nich ma nawet 350 lat i używanych jest po dziś dzień do wydobycia soli! Wyżłobione w skałach malutkie baseny zalewane są przez wodę morską, która po odparowaniu zostawia kryształy soli. Wtedy Gozitanie zbierają uzyskaną sól. Nie wchodź do basenów, podziwiaj z drogi, Gozitanie starają się bowiem, by sól nie była niczym zanieczyszczona. Czasem wystawiają na murku pudełeczko, w którym zostawiają sól, byś mógł spróbować. Jedno z naszych ulubionych i najpiękniejszych miejsc na Gozo.

solniska na Gozo

solniska na Gozo

Marsalforn

Miasteczko/wioska na północy Gozo. Kilka przyjemnych plaż miejskich, ale przede wszystkim bardzo miłe miejsce na lunch/kolację. Znajdziesz tu sporo knajpek na wybrzeżu, a także najwięcej centrów nurkowych na wyspie. To tutaj znajduje się też polskie centrum nurkowe, coś dla tych, którzy wolą nasz ojczysty język w tym fascynującym sporcie. Marsalforn to też  najpopularniejszy kurort na Gozo, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert noclegów i gdzie najwięcej się dzieje wieczorami.

marsalforn na gozo

Wzgórze Chrystusa Zbawiciela

Gozo również ma swoje Rio de Janeiro i pomnik Chrystusa Zbawiciela! Zobaczysz ją na wzgórzu jeszcze z Marsalforn, ale możesz spokojnie tutaj dojść lub podjechać. Dzisiejsza statua Chrystusa Zbawiciela pochodzi z 1970 i tak naprawdę jest już 3 pomnikiem w tym miejscu! Pierwsza stanęła tutaj w 1904 roku, została zastąpiona następną 1960 roku. Niestety drugi z pomników został trafiony… przez piorun w czasie burzy! Pozostałości drugiego pomnika można zobaczyć po dziś dzień u stóp dzisiejszego pomnika. Prowadzi do niego wydeptana ścieżka wokół wzgórza. 

co-zobaczyc-na-gozo

Calypso Cave

Calypso Cave to jedna z dwóch pięknych jaskiń, górujących nad plażą Ramla Bay. Niestety dzisiaj do samej jaskini nie można już wejść, ze względów bezpieczeństwa. Ale wciąż warto tutaj przyjechać, ze względu na piękne widoki dookoła. To właśnie tutaj mieszkać miała nimfa – Calypso. Pewnie kojarzysz Iliadę i Odyseję Homera. Otóż według Homera to właśnie tutaj rozbić się miała łódź Odyseusza. Ten zaś trafił w ręce nimfy, która więziła Odyseusza przez kilka lat. Ostatecznie jednak udało mu się od niej uciec i wrócić do swojej ukochanej żony.

Z tutejszego punktu widokowego zobaczycie największą plażę piaszczystą na Gozo – Ramla Bay.

co-zobaczyc-na-gozo-calypso-cave

Ramla Beach

Ramla Beach to największa piaszczysta plaża na Gozo. Miejsce świetne dla miłośników wodnego szaleństwa, aczkolwiek bywa  w lecie zatłoczone. Możesz tu nie tylko popływać, ale także skorzystać z ofert pływania na pontonach, bananach ciągniętych przez motorówkę. A tuż przy wejściu na plażę znajdziesz food trucka, w którym są najlepsze lody na Gozo! Domowe, genialne smaki i bardzo niepozorne miejsce! Stoi przy drodze przed wejściem na plażę i rozpoznasz go po napisie na trucku “Home-made Ice-Cream”! Polecamy pistacjowe, czekoladę z pomarańczą, ciasteczkowe, karmelowe z solą gozitańską i w zasadzie…wszystkie!

W 2020 roku po raz pierwszy od 70 lat żółwica morska złożyła tutaj swoje jaja! Wolontariusze pilnowali miejsca złożenia jaj 24h na dobę, by mieć pewność, że jak najwięcej małych żółwików zdoła przetrwać i dotrzeć po wykluciu do morza. Ostatecznie ok. 80 malutkich żółwików odbyło swój pierwszy marsz do morza po niemal dwóch miesiącach pilnego doglądania. Za parę lat wrócą tutaj złożyć swoje własne jaja, gdyż żółwie morskie wracają składać jaja w to samo miejsce, w którym same przyszły na świat.

Ramla Beach na Gozo

Tal-Mixta Cave

A jeśli chcesz znaleźć miejsce idealne na zachód słońca wybierz się do Mixta Cave – jaskini, z której roztacza się piękny widok na Ramla Beach. Jeśli lubisz przygody, możesz tutaj nawet spać! 🙂 A TAKI widok o poranku można sobie tylko wymarzyć…!

By dojechać do Mixta Cave, musisz ruszyć drogą od Ramla Beach w lewo do góry. Dalej zobaczysz przy drodze znak “Mixta Cave” i zboczysz na nieco gorszej jakości drogę. Nie przejmuj się znakami informującymi, że jest to droga prywatna. W praktyce jest to publiczna droga, na której mieszkańcy samowolnie postawili sobie znaki. Możesz podjechać pod samo wejście do jaskini. Prowadzą do niej wykute w skale schody, po których schodzisz i Twoim oczom ukazuje się ten widok. Nie zdziw się, jeśli nie będziesz tutaj sam. Z roku na rok miejsce to jest coraz bardziej popularne.

Gozo-Mixta-Cave

San Blas Beach

Jeszcze w 2019 roku San Blas było plażą piaszczystą z lekko czerwonawym piaskiem. Niestety zimowe sztormy zabrały większość piasku i dzisiaj jest to już typowo kamienisto-skalista plaża, na której ciężko się rozłożyć. Ale woda jest tutaj piękna, krystalicznie czysta. Do San Blas prowadzi bardzo stroma ścieżka, którą najlepiej będzie zejść pieszo. Samochód/skuter można zostawić nieco wyżej, na malutkim parkingu, dalej zaś lepiej zejść pieszo. W razie czego, w drodze powrotnej możesz skorzystać z usług miłego, starszego Gozitańczyka, który za małą opłatą podwozi swoim jeepem pod górę. Przy plaży znajdziesz malutki bar, gdzie możesz kupić napoje.

plaza-san-blas-gozo

Nadur

Malutkie miasteczko, które słynie przede wszystkim z hucznego karnawału! Wtedy do zjeżdża się tutaj cała Malta, by świętować zakończenie karnawału, a każda jedna osoba jest przebrana. Ale Nadur warto odwiedzić dla lokalnej, maltańskiej pizzy. Powiesz nam, że pizzę możesz zjeść wszędzie. Owszem, możesz, ale ta w Nadurze w Maxokk Bakery jest bardzo tradycyjna. Bardzo niepozorne miejsce, do którego nigdy w życiu byś pewnie nie wszedł, ani też nie zwrócił na nie uwagi. Nie ma jednego stolika, jednego krzesła, ale jednak przyciąga. Bo to lokalna piekarnia, gdzie pizzę i lokalną ftirę pieką starsze Gozitanki. Rodzinny biznes, który został otwarty 80 lat temu, a dziś pracuje w niej trzecie pokolenie rodziny. Pizzę najlepiej zamówić przez telefon, ponieważ czas oczekiwania często przekracza godzinę. O czymś to chyba świadczy, prawda? A pizzę jesz na chodniku pod piekarnią, dookoła biegają koguty i koty. Swojsko i pysznie! Spróbuj koniecznie tamtejszej ftiry, jedno z najbardziej lokalnych dań!

Nadur na Gozo

Ggantija Temples

Ggantija Temples to jedno z najważniejszych miejsc na Malcie, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to stanowisko archeologiczne, jedna z najstarszych świątyń megalitycznych zbudowanych przez człowieka, która przetrwała po dziś dzień i została odkryta. Pochodzi bowiem z 3600-3200 p.n.e.! Tym samym jest starsza niż same piramidy w Egipcie. O innych ruinach megalitycznych na Malcie przeczytać możesz w naszym poście tutaj

Zwiedzanie samych ruin poprzedza wystawa w tutejszym muzeum i film, który wyjaśnia wiele na temat samych ruin, ale także ich odkrycia i prac archeologicznych. Według legend, Ggantija miała zostać wybudowana przez olbrzymów, bowiem znaleziono tutaj niemal 60 tonowe bloki skalne! Bilet wstępu kosztuje 10 euro.

gozo-ggantija-temples

Wiatrak Ta’Kola

Jeden z niewielu zachowanych w pełni wiatraków na całej Malcie! Wiatrak Ta’Kola w miejscowości Xaghra, pochodzi jeszcze z XVIII wieku, czyli z czasów Zakonu Maltańskiego. Jego budowa została zarządzona przez Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, w celu zaspokojenia potrzeb Gozitan i ich rosnącej populacji. Ostatni właściciel wiatraku zmarł w latach 80-tych XX wieku i od tej pory przestał funkcjonować. Zaś w 1992 roku otwarto tutaj muzeum, w którym można oglądnąć oryginalne narzędzia i warsztat.

Tuż obok Ta’Kola znajduje się piękny, luksusowy farmhouse z basenem, który można wynająć na wyłączność na swoje wakacje.

Hondoq Beach

Bardzo przyjemna, kamienista plaża niedaleko Mgarru. Nie jest zbyt popularna wśród turystów, więc nigdy nie spotka się tutaj tłumów. Zdecydowany plus! Warto mieć ze sobą buty do pływania, bo wejście do wody nie należy do najłatwiejszych.

Hondoq Beach na Gozo

Mgarr Ix Xini

Bardzo popularna wśród Gozitan plaża, w stylu fiordu. Widokowo jest piękna z perspektywy morza, jednak plaża sama w sobie nie zachwyca. W zasadzie ciężko to nawet nazwać plażą, gdyż jest to parking niemal wchodzacy do morza. Na miejscu znajdziesz bar i małą knajpkę, ale naszym zdaniem, jeśli szukasz plaży, gdzie będziesz mógł sobie poleżeć, raczej to miejsce warto sobie darować.

co-zobaczyc-na-gozo

Co zobaczyć na Gozo – wyspa Gozo subiektywnie

Przyznać musimy, że Gozo jest naszą ulubioną wyspą archipelagu maltańskiego. Miejsce idealne, by wypocząć, naładować akumulatory i wciąż nie tak popularne turystycznie jak Malta. Pamiętaj jednak, że jest ono uwielbiane przez Maltańczyków! W związku z tym ci często wyjeżdżają na weekendy na Gozo i wracają w niedzielę późnym popołudniem. Wiąże się to często z trudnością, by dostać się samochodem na prom w niedzielę na Maltę – niejednokrotnie musisz odstać swoje w korku. Rozwiązaniem tutaj jest choćby skuter (ten wjeżdża bez kolejki) lub powrót o innej porze dnia/w inny dzień. 

Co trzeba także przyznać to fakt, że Gozo jest dużo tańsze niż Malta, tak pod względem noclegów, jak i jedzenia w restauracji, zakupów itd. Tutaj nawet pamiątki są tańsze! Jeśli więc chcesz sobie odpocząć, a przy tym wydać mniej funduszy niż na Malcie – siostrzana wyspa będzie świetnym rozwiązaniem. Na Gozo znajdziesz sporo pięknych farm housów – czyli willi przerobionych z gospodarstw. Wielokrotnie znajdziesz w nich baseny, piękne ogrody, a przy tym tradycyjne, wiejskie budownictwo i wnętrza. Bardzo urokliwe wnętrza.

Gozo – bezpieczna przystań

Do tego Gozo jest niezwykle bezpiecznym miejscem. Nie możemy powiedzieć, że na Malcie jest niebezpiecznie, bo musielibyśmy skłamać, ale na Gozo każdy każdego zna, lokalsi sobie ufają, a zgubiony portfel zostaje znaleziony w kilka minut i wraca do właściciela. I to się bardzo ceni, bo jest to zupełnie inny komfort psychiczny podczas urlopu.

Dlatego też będąc na Malcie, nie można pominąć wizyty na Gozo. Warto się tutaj wybrać na 2-3 dni, by odpocząć i pozwiedzać, bo choć Gozo jest małą wyspą, jak sam widzisz, atrakcji tutaj nie brakuje.

sanap klify na Gozo

Co zobaczyć na Gozo – Plan zwiedzania

Miejsca, które warto odwiedzić na Gozo rozpisaliśmy wyżej w kolejności, która według nas jest optymalna, by zobaczyć je wszystkie, nie kręcąc się dookoła wyspy bez celu. Kolejność więc nie jest przypadkowa i jeśli chcesz je zobaczyć i masz swój środek transportu, jesteś w stanie na spokojnie wszystkie je odwiedzić. Miejsca ponumerowaliśmy na poniższej mapie wraz z nazwami. Jeśli wybierać się będziesz autobusami komunikacji miejskiej – niestety nie do wszystkich z opisanych przez nas atrakcji będziesz w stanie dojechać autobusem bezpośrednio, bez konieczności przesiadki w Victorii. Dlatego też zachęcamy do komunikacji własnym środkiem transportu. Przekonaj się na mapie, co zobaczyć na Gozo!

Co zobaczyć na Gozo – Zobacz nasz film z Gozo!

Masz pytania? Wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Malty?

59 myśli na temat “Co zobaczyć na Gozo – najpiękniejsze miejsca na Gozo

  1. A widzisz, bo Gozo nie jest tak popularne i dzięki temu nie ma tutaj tłumów. A miejsce jest piękne i idealne na wypoczynek. Spodobałoby Ci się! 🙂

 1. No to teraz mam dylemat!!!
  Malta czy Gozo? Gdzie te walizki pakowac?
  Miejsce dla mnie idealne, pięknie przez Was opisane, pokazane.
  Jak ta wyspa jest atrakcyjna! Prawie nic o niej nie wiedziałam, tylko, że istnieje.
  A tu taka rajska sielanka, przyroda, no cud ,miód, malina.Tyle atrakcji na takiej małej wysepce.
  Nie cierpię tłoku, zgiełku i tabunu ludzi.Zaszyła bym się w tej jaskini i tam została.Tylko byście mi jedzenie promem przywozili, bo ja nie lubię robic zakupów.
  Super to Gozo!
  Serdeczności!!!

  1. Irenko Droga, wybór nie jest łatwy, ale dla Ciebie Gozo byłoby idealne! Taka sielankowa wyspa, gdzie drzwi do domu zostawisz otwarte i nikt Ci nie wejdzie, a sąsiedzi będą Cię zapraszać na winko domowe. W jaskini byś mogła spać i zrobilibyśmy ognisko z widokiem na Ramla Bay! Przetestujemy tego lata i możesz zacząć się wreszcie pakować! 🙂
   My na Gozo uciekamy w każdy wolniejszy weekend, choćby na jeden dzień naładować akumulatory i przyznajemy, że działa jak mało co 🙂
   Przybywaj! Ściskamy mocno! 🙂

    1. Damy, niech tylko się troszkę cieplej nocą zrobi i jedziemy! 🙂 I winko Ci za skałkami schowamy 🙂
     Buziaki! 🙂

 2. Nigdy nie słyszałam o tej wyspie… A teraz dopisuję ją na listę miejsc, które na pewno muszę odwiedzić! Architektura, wspaniała przyroda i ten spokój… Ach, brzmi jak raj! Piękne zdjęcia i na prawdę dokładny opis podróży – bardzo dziękuję, mam nadzieję, że i mi przyda się kiedyś do zaplanowania własnej wyprawy! Pozdrawiam cieplutko!

  1. Trzymamy mocno mocno kciuki, by udało Ci się wybrać! 🙂 Gozo jest pięknym miejscem i oazą spokoju. W zasadzie można tu przyjechać o każdej porze roku – w zimie zielono i idealnie na spacery i trekkingi, w lecie raj dla plażowiczów szukających spokoju 🙂 Bardzo dziękujemy za komentarz i dopisuj miejsce, musisz je odwiedzić! 🙂 Pozdrawiamy cieplutko! 🙂

  1. Blue Hole jest genialne! W lecie wybierzemy się tam wreszcie, by nurkować, bo dotąd nie mieliśmy jeszcze certyfikatu, który by na to pozwalał. Teraz nie stoi już nic na przeszkodzie, a każdy Maltańczyk-Nurek mówi, że jest to najlepszy spot nurkowy w całym państwie! 🙂 Trzeba sprawdzić. Przy snorkelingu wyglądał niesamowicie, tyle kolorowych ryb, kraby, jeżowce, ośmiornice. Cudowne miejsce!
   A Gozo – ktoś, kto nie interesuje się Maltą, nie ma pojęcia, że Gozo istnieje 🙂
   Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy cieplutko 🙂

 3. Ale piękne miejsce 😉 normalnie jak w bajce 😉 pokazujecie piękne miejsca na ziemi, o których istnieniu nie miałam pojęcia 😉

  1. Tym bardziej cieszy, gdy mogliśmy coś nowego pokazać 🙂
   Sami nie mieliśmy pojęcia o Gozo, gdy byliśmy tu pierwszy raz lata temu. A teraz, mieszkając na Malcie, regularnie jeździmy na Gozo po odrobinę ciszy i relaksu… 🙂

 4. Niesamowite miejsce, no po prostu raj na ziemi! Nie mogę się aż napatrzeć na te wszystkie zdjęcia, są wspaniałe!Jeśli chodzi o moje wymarzone miejsce na wakacje jak już wygram w totka, to chyba to będzie numerem 1!

  1. Na pewno zakochałabyś się w Gozo! Ta cisza, spokój, sielanka… Czujesz się jak na wsi, a jednak wieś z pięknymi plażami, zabytkami architektury i fascynującą naturą dookoła. A do tego Gozo nie jest takie drogie! 🙂 Przybywaj! 🙂

   1. Reset w takim pięknym otoczeniu, to coś niezwykle przyjemnego. Fascynują mnie te skalne formy, choć nie ukrywam, że bałabym się po nich chodzić, ale od czego są wyzwania. 🙂

    1. Nie ma się czego bać 🙂 Tj na okno Wied Il-Mielah po tym co się stalo z Azure Window byśmy nie weszli, ale klify są piękne i warte spaceru! 🙂

  1. W takim razie zabieraj się za planowanie, na pewno uda Ci się gdzieś wcisnąć pomiędzy inne podróże ☺️ Ramla tak jak i Dwejra są bardzo fotogeniczne. Choć naszym ulubionym miejscem na zdjęcia są solniska! ? Pozdrawiamy cieplo!

  1. Dziękujemy bardzo, nawet nie wiesz jak wiele Twoje slowa dla nas znacza! ❤️ A Gozo jest piękna wyspą, tak inną od Malty…cisza, spokój, błogość, pustki na szlakach. Nasza ukochana wyspa spośród wszystkich maltańskich! Przyjeżdżaj! ?

  1. Szczerze mówiąc też nie słyszeliśmy o Gozo, póki się tu nie wybraliśmy po raz pierwszy. A odkąd mieszkamy na Malcie, jeździmy na Gozo regularnie, bo jak widzisz, jest pięknie! 🙂 Dziękujemy bardzo! 🙂

 5. bardzo ciekawy wpis, jak zawsze u Was 🙂 Podobno na Gozo są tez jakieś ruiny czegoś bardzo starożytnego i w pewnych kręgach panuje opinia, że ta wysepka jest pozostałością po mitycznej Atlantydzie. Wiecie coś na ten temat ? 🙂

  1. Na Gozo sa megalityczne ruiny Ġgantija temples, starsze niz piramidy w Egipcie. Z resztą tego typu ruin jest sporo także na Malcie. W tych na Gozo dotad nie byliśmy, ale planujemy zobaczyć wszystkie megalityczne ruiny na Malcie. 2 już zobaczone, ale jeszcze kilka czeka ? o Atlantydzie nie słyszeliśmy, zaintrygowalas nas! Będziemy szukać informacji na ten temat. Dziękujemy bardzo! ☺️

  1. Zgadzamy się z Tobą! 🙂 A Gozo jest taką spokojną ostoją ciszy, miejscem sielankowym. Idealne miejsce na ucieczkę z dość obleganej przez turystów Malty!

 6. Trudno mi w zasadzie stwierdzić, co z waszej prezentacji podoba mi się na Gozo najbardziej, ale w sumie co mam się ograniczać? Najbardziej mi leży rambla może nie beach ale te wzgórza dookoła – to wiosna akurat czy zawsze tam tak zielono? Potem wybieram saliny- chyba mam jakiś sentyment z Sycylii do tej formy krajobrazu. Następnie Fungus Rock, a w ogóle ucieszyliście mnie tą mapą trekkingową, kiedyś, kiedyś skorzystam!

  1. Oj teraz już nie jest tak zielono, to było akurat w zimie, wtedy jest cała wyspa zielona i wszystko kwitnie. W lecie dominuje raczej żółty kolor, wszystko wypalone słońcem. Do salin też mamy wielki sentyment, szkoda tylko, że tutaj flamingów nie zaznasz, ale i tak są piękne 🙂
   A widzisz, jak kiedyś będziesz miała więcej czasu to skocz z Sycylii na Maltę, loty można kupić taniutkie i mieć upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu! 🙂 Gozo na pewno by Ci się spodobało, a i na samej Malcie nie brakuje tras trekkingowych. Ale to musi być wiosną, zimą albo jesienią, teraz się nie da wędrować trasami trekkingowymi, za gorąco!

  1. Te okręgi kamienne to całkiem nowy “pomnik natury”. Ułożone w spirale oznaczają miejsce, gdzie środek jest sklepieniem dużej, podziemnej jaskini dostępnej od strony morza 🙂 Co go Ggantija nie byliśmy tam jeszcze na Gozo, bo czekamy na okres zimowy, kiedy tego typu miejsca zwiedza się z przyjemnością i bez tłumów. Ciężko pisać nam o miejscach, których nie widzieliśmy na własne oczy 🙂 Ale plan na zimę to nareszcie zobaczyć wszystkie z maltańskich Temples 🙂

 7. Super zestawienie! 🙂
  Mnie się tak (nie)poukładał pobyt na Malcie, że Gozo zwiedzałam na wariackich papierach, w stresie, że musiałam ścigać się z czasem. Wiele z powyższych miejsc widziałam, ale nie mogłam poświęcić im należytej uwagi. Koniecznie muszę kiedyś wrócić na Maltę i zostać na Gozo nieco dłużej. 🙂

 8. Jesteśmy właśnie na Gozo, bedziemy 7dni a pozniej 7dni na Malcie. Ale ciesze sie ze was znalazlam 😃 dzieki wam mamy bardzo aktywne wakacje, super wskazowki i opis miejsc. Gozo jest cudowne ❤

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.