plaże-Gozo

Najpiękniejsze plaże na Gozo – plaże piaszczyste i skaliste Gozo

przez Rudeiczarne Travel Blog

Gozo to zdecydowanie najpiękniejsza z wysp maltańskiego archipelagu – spokojna, sielankowa, pełna cudownych miejsc – tak zabytków jak i przyrody. Plaże na Gozo są także niezwykłe, a wybór naprawdę szeroki – znajdziesz tutaj zarówno plaże piaszczyste jak i skaliste. Plaże na Gozo są kameralne, z dala od cywilizacji, ale są także takie blisko cywilizacji czy też plaże miejskie. Bez wątpienia każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a możesz być pewien – przybywając na Gozo raz, będziesz marzyć o powrocie do tego malutkiego raju.

Plaże-na-Gozo

Wpis ten jest fragmentem naszego maltańskiego e-booka, który jest już w sprzedaży. Jeśli więc wybierasz się na Maltę, zastanawiasz się nad kierunkiem wakacyjnym, ale także być może byłeś już na Malcie, ale chcesz dowiedzieć się o niej więcej – jesteśmy pewni, że nasze maltańskie e-booki będą dla Ciebie ogromną pomocą. A tutaj, dzięki temu wpisowi, możesz mieć jego namiastkę. Poznaj więcej ciekawych i niesamowitych miejsc i opowieści o Malcie – w naszym e-booku! Tymczasem ruszamy wspólnie w podróż szlakiem najpiękniejszych plaż na Malcie! 

przewodnik-malta

Najpiękniejsze plaże na Gozo – gdzie się wybrać na kąpiele na Gozo?

Poniżej znajdziesz plaże na Gozo – listę najpiękniejszych, naszym zdaniem, plaż piaszczystych i kamienistych na drugiej co do wielkości wyspie archipelagu maltańskiego – Gozo. Pamiętaj, że na naszym blogu powstał także wpis Najpiękniejsze plaże na Malcie, w którym znajdziesz listę najpiękniejszych plaż piaszczystych i skalistych na głównej wyspie archipelagu maltańskiego – Malcie.

co-zobaczyc-na-gozo

Gozo plaże – Mapa

Plaże piaszczyste na Gozo

Ramla Bay – złota plaża na Gozo

Najpiękniejsza, największa i zdecydowanie najsłynniejsza plaża piaszczysta na Gozo zachwyca każdego, kto tutaj dotrze. Złocisty piasek, który tutaj zobaczysz sprawi, że spędzisz w tym miejscu cudowny czas o każdej porze roku. W lecie spotkasz zarówno tubylców, jak i turystów z parasolkami, kocami. W zimie głównie tubylców, którzy przybywają tutaj odpocząć na złotym piasku, zagrać w piłkę lub po prostu na piknik. Sami za każdym razem, gdy jesteśmy na Gozo, musimy na Ramlę wpaść choćby na chwilę. Piękna oaza, której nie można pominąć.

plaże-Gozo

Przy Ramla Bay znajdziesz bary serwujące napoje i jedzenie głównie w typie fast food. Za barem znajdziesz także toalety publiczne i prysznice, możesz więc opłukać się z piasku i soli. Na parkingu przy plaży w sezonie spotkasz także food trucka z lodami – koniecznie spróbuj tutejszych lodów domowej roboty – nasze ulubione na Gozo! Parking wzdłuż drogi dojazdowej jest bezpłatny i w sezonie jest zazwyczaj pełny, ale jest też prywatny parking płatny, na którym zawsze znajdzie się miejsce. Na plaży możesz wynająć leżaki, parasolki, a także skorzystać ze sportów wodnych – kajaków, latającej kanapy czy paddle board. Nad Ramla Bay zobaczysz wspaniałą jaskinię tal-Mixta Cave – koniecznie wybierz się i tam!

plaże-na-Gozo

San Blas – plaże na Gozo

Malutka, ale jakże urocza plaża, która swoje oblicze zmienia wraz ze sztormami. Co do zasady jest to plaża piaszczysto-kamienista, ale niekiedy, w zależności od tego, co wyrzuci morze, zmienia się w plażę typowo kamienistą. Dzisiaj w zasadzie jest dużo bardziej kamienista niż pamiętamy podczas naszej pierwszej wizyty w 2017 roku. Dlatego też dobrze, że na plaży można bez problemu za kilka euro wynająć leżak i parasol, bowiem leżeć tutaj na ręczniku jest dosyć niewygodnie. Zdarza się także, że plaża ta może być pełna naturalnych wodorostów – w zależności od tego, co fale i prądy przyniosą.

San-Blas-Gozo

San Blas jest jednak niezwykle kameralna, a wszystko dzięki temu, że nie mając swojego środka transportu, ciężko jest tutaj się dostać. A i podejście wracając z plaży robi swoje. Absolutnie nie wjeżdżaj pod samą plażę, auto/skuter zostaw na malutkim parkingu powyżej, a najbardziej stromy odcinek pokonaj pieszo. Możesz bowiem mieć problem w drodze powrotnej, by wyjechać pod tą górkę nie mając auta 4×4. W lecie czasami lokalsi oferują za kilka euro podwózkę jeepem pod górkę, jeśli więc nie masz siły lub ochoty iść – możesz z tego skorzystać. Przy plaży jest malutki bar, a także toaleta. San Blas jest uroczą i bardzo kameralną plażą z krystaliczną, przezroczystą wodą. Idealne do pływania, a także na snorkeling. Otaczają ją majestatyczne skały.

plaże-Gozo

Daħlet Qorrot

Przeurocza, piaszczysta plaża, na którą nie sposób dojechać, nie posiadając własnego środka transportu. Plaża ta jest poza szlakiem, a jeszcze nie tak dawno prowadziła do niej okropnej jakości droga. Na szczęście została wyremontowana i teraz prowadzi do niej świeży asfalt. Dahlet Qorrot jest lubiana przez tubylców, którzy mogą tutaj w spokoju cieszyć się morzem i swojskim klimatem. Malutka, piaszczysta plaża przyciąga, by na niej rozłożyć swój ręcznik, a urocze, skaliste otoczenie zachwyca widokami. W tutejszych skałach przy plaży są wykute pomieszczenia służące rybakom i ich rodzinom. W niektórych z nich są po prostu łódki, w innych pomieszczenia, gdzie lokalne rodziny przybywają, by odpocząć i zrobić sobie rodzinny piknik.

gozo-plaze

Przy plaży znajdziesz toalety publiczne, zazwyczaj w sezonie jest tutaj także food truck sprzedający napoje i przekąski. Warto mieć ze sobą maskę i rurkę, by eksplorować to, co znajduje się na dnie przy plaży. Można spotkać kolorowe ryby, ośmiornice, od czasu do czasu rozgwiazdy. Urocze miejsce, z dala od zgiełku.

plaze-na-gozo

Hondoq Bay – plaże na Gozo

Kolejna urocza plaża piaszczysta, do której nie dojeżdża niestety autobus, tak więc musisz posiadać własny środek transportu. Lokalsi przepadają za tą plażą ze względu na lazurową wodę, w której można się zanurzyć. Plaża otoczona jest pięknymi, skalistymi formacjami, które dodają jej uroku. Sama plaża jest malutka, ale w sezonie oblegana przez tubylców. Na wielkim parkingu znajdziesz food trucki i bar serwujący napoje i przekąski. Na samej plaży możesz skorzystać ze sportów wodnych, oczywiście głównie w lecie.

hondoq-bay-gozo

Koniecznie weź ze sobą maskę i rurkę, a jeśli dobrze pływasz, przepłyń także do malutkiego, skalistego przesmyku na prawo od Hondoq Bay. Cudowna lazurowa woda Cię zachwyci! W oddali zaś zobaczysz wyspę Comino, tak popularną latem wśród turystów.
Na miejscu znajdziesz także wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki, SUP, skutery wodne itd.).

gozo-co-zobaczyc

Marsalforn Bay

Osobiście za tą plażą nie przepadamy, ale nie sposób jej tutaj nie załączyć, skoro znajduje się w jednej z najbardziej popularnych turystycznie miejscowości. Jeśli więc tutaj nocujesz – masz plażę piaszczystą, choć zdecydowanie nie jest ona najpiękniejsza. Otoczona budynkami i restauracjami, niejednokrotnie też, niestety, dość zanieczyszczona. Lubią ją dzieciaki, które mieszkają w okolicy i mogą tutaj przyjść z rodzicami zażyć kąpieli w upalny dzień. Piasek jest jednak tutaj szarawy i na pewno nie ma nic wspólnego z tym, który zobaczysz np. na Ramla Bay.

gozo-plaze

Bez problemu dotrzesz w to miejsce autobusem, jest to plaża miejska. Dookoła masz mnóstwo restauracji, barów, w których możesz zjeść coś dobrego, a przy okazji wykąpać się w morzu. Jeśli jesteś w pobliżu – ok, ale sami tę plażę byśmy uznali za najgorszą na Gozo. Możesz jednak uciec na ciekawe skałki w Marsalforn, na uroczą Għar Qawqla – znajdziesz tam wapienne formacje skalne i plażę, dużo ładniejszą od tej w centrum Marsalforn. Jest to zaś zaledwie kilka minut od głównej plaży w tej miejscowości. Lokalsi lubią skakać z tutejszych skał, a jeśli masz maskę i rurkę – koniecznie zabierz je ze sobą – można pooglądać ciekawe podwodne życie.

Plaże skaliste na Gozo

Blue Hole

Tuż przy Dwejra Bay znajdziesz słynne Blue Hole – popularne miejsce dla nurków, ale także dla snorkelerów. To przepiękny, naturalny basen otoczony skałami, ale także podwodna jaskinia. Wpływając do niej, możesz po kilku metrach wypłynąć na pełne morze. Tam zaś ujrzysz pod wodą to, co pozostało ze słynnego Azure Window po jego zawaleniu. Ogromna szkoda, że Azure Window już nie ma (runęło w marcu 2017 roku), ale jego zawalone części wyglądają pod wodą niezwykle imponująco.
Blue Hole pełne jest podwonego życia, co zachwyca także osoby z maską i rurką. Pamiętaj jednak, że niezbędne są tutaj buty do pływania, bowiem wchodząc do Blue Hole będziesz miał pod stopami ostre skały i możesz napotkać na jeżowce. Na pewno nie masz ochoty wydłubywać ze stopy ich kolców. Nie wskakuj dynamicznie do Blue Hole – praktycznie zawsze są tam nurkowie, a Twój skok może być dla nich niebezpieczny.

gozo-blue-hole

Inland Sea

Ciekawe miejsce dla tych, którzy nie potrafią pływać, bowiem Inland Sea jest niezwykle płytkie. Może trudno mówić tutaj o plaży z prawdziwego zdarzenia, bowiem otoczenie Inland Sea to głównie beton, kamienie i domki „działkowe” i garaże, ale Maltańczycy bardzo lubią spędzać czas nad Inland Sea. Jest to naturalny basen, który od morza oddzielony jest jaskinią i majestatycznymi skałami. W rzeczywistości jaskinię można przepłynąć i znaleźć się po drugiej stronie skał, na pełnym morzu i na głębinach.

plaze-na-gozo

Inland Sea to bardzo ciekawe miejsce dla nurków. Zaczynają swoje nurkowanie w Inland Sea, dalej przepływają całą jaskinię, aż znajdą się po drugiej stronie, w zupełnie innym, ciemniejszym świecie. Można spotkać tam naprawdę niesamowite podwodne życie. Możesz także skorzystać z wycieczki łódką rybacką i przepłynąć nią przez jaskinię na drugą stronę.

gozo-inland-sea

Għar Qawqla – plaże na Gozo

Bardzo przyjemna, dość kameralna skalista plaża w Marsalforn, zdecydowanie lepsza od piaszczystej plaży w tej miejscowości. Znajdziesz tutaj ciekawe formacje skalne, z których niektórzy skaczą, ale także sporo podwodnego życia. Można bez problemu wejść do wody dzięki specjalnie stawianym tutaj w lecie drabinkom. Piękna lazurowa woda, a do tego nieco na uboczu względem dość popularnej promenady w Marsalforn. Przy plaży często w lecie stoi food truck, w którym można kupić przekąski i napoje. Warto wziąć ze sobą maskę i rurkę i posnorklować.

gozo-plazowanie

Xwejni Bay

Bardzo lubimy to miejsce! Malutka, bardzo kameralna plaża nieopodal tętniącego życiem Marsalforn, ale tutaj rzadko kiedy zatłoczona. Jest to plaża kamienista z przepiękną lazurową wodą, która dość długo jest płytka. Dzięki temu nadaje się także dla osób, które nie pływają. Jednak z racji tego, że kamienie w morzu są tutaj śliskie, dobrze mieć ze sobą buty do pływania. Nad plażą góruje piękny wapienny pagórek, a tuż obok zaczynają się panwie solne. Jeśli jesteś tutaj w sezonie zbiorów, możesz mieć szansę podglądnąć jak tradycyjnie zbiera się z panwi sól morską. Niepowtarzalne doświadczenie.

gozo-plaze

Przy plaży można zostawić auto wzdłuż drogi, jest tutaj także malutka kawiarnia, w której możesz się czegoś napić lub coś przekąsić. Będac w tym miejscu koniecznie wybierz się zobaczyć panwie solne.

Mġarr ix-Xini – plaże na Gozo

Jeśli oglądałeś film „By the Sea” z Angeliną Jolie i Bradem Pittem, niektóre jego sceny były kręcone właśnie tutaj. Urocza plaża pośród majestatycznych skał jest wciąż jeszcze nieco ukryta przed światem, głównie dlatego, że nie dojeżdżają tutaj autobusy. Pozostaje jednak popularna wśród tubylców. Sama plaża nie jest wielkich rozmiarów i ciężko się tutaj rozłożyć, chyba że na parkingu, który niemal wchodzi w plażę. Jednak jest to fantastyczne miejsce na kąpiele. A ze skał będzie na Ciebie zerkać jedna z wielu wież Zakonu Maltańskiego.

mgarr-ix-xini

Osobiście najbardziej lubimy w tej okolicy malutką plażę skalistą, która jest w odnodze Mġarr ix-Xini – poniżej restauracji Al Kantra. Możesz zostawić auto nad restauracją i dalej zejść po schodkach na mikro plażę skalistą w pięknym wąwozie. Na jego końcu jest malutka jaskinia, a samo to miejsce jest ciekawym spotem nurkowym lub na kajaki. Koniecznie weź maskę i rurkę i poszukaj ośmiornic! Miejsce to niestety nie nadaje się dla osób, które nie pływają, gdyż zejście do wody jest po drabince i od razu jest bardzo głęboko.

gozo-co-zobaczyc

Wied il-Għasri

Nie można odmówić temu miejscu uroku, szczególnie, że wielu Gozitan i Maltańczyków uważa je za jedno z najpiękniejszych na całym Gozo. Nic dziwnego. Wied il Ghasri to malowniczy wąwóz, który niektórym może przypominać norweskie fiordy. Wąski przesmyk pośród skał zachwyca lazurową wodą. Plaża jest maleńka, kamienista, ale tutaj nie przychodzi się, by leżeć na plaży, ale by zażyć kąpieli w jednym z najbardziej oryginalnych miejsc na Gozo. Absolutnie nie pływaj tutaj, jeśli jest akurat sztorm – wielka fala może tutaj przyjść dosłownie w jednej chwili.

Do Wied il-Għasri prowadzi kiepskiej jakości droga i raczej nie wybieraj się pod samo wejście samochodem – możesz zahaczyć podwoziem. Na plażę prowadzą schody w dół, gdzie na malutkiej plaży możesz zostawić swoje rzeczy. Nie dojeżdża tutaj autobus, nie ma żadnej toalety ani miejsca, gdzie mógłbyś zaopatrzyć się w napoje lub prowiant, pamiętaj więc, by zabrać coś ze sobą.

Xlendi Bay – plaże na Gozo

Xlendi Bay to jedno z najbardziej znanych miejsc na Gozo. O ile przy samych restauracjach w Xlendi znajdziesz mikro plażę piaszczystą, tak nie sposób się tutaj rozłożyć z ręcznikiem – jest za mało miejsca – dlatego nie opisujemy jej przy plażach piaszczystych. Lubią tutaj przebywać dzieci i pluskać się w wodzie, gdy rodzice siedzą w restauracji, mając je na oku. Natomiast do samej kąpieli lokalsi wybierają skały i betonową ścieżkę wzdłuż Xlendi Bay. Znajdziesz w tym miejscu nawet podest do skoków do wody, drabinki, po których można wejść do wody. To miejsce jednak nie nadaje się dla osób, które nie potrafią pływać, gdyż od razu jest głęboko.

xlendi-bay

Osobiście najbardziej lubimy sam koniec Xlendi Bay, malutki wąwóz pomiędzy skałami przy Xlendi Bridge. To miejsce także może przypominać fiordy, a widok na majestatyczne klify zachwyca! Nie jest to typowa plaża, bowiem skały są bardzo ostre i nie nadają się do leżenia. Natomiast jest to fantastyczne miejsce na kąpiel w błękitnej wodzie, a także na snorkeling. Nadaje się wyłącznie dla osób potrafiących pływać. Nad tym miejscem znajdziesz przystanek autobusowy, dojdziesz tutaj pieszo w kilka minut od centrum Xlendi.

xlendi-gozo

Xatt l-Aħmar

Jedna z piękniejszych plaż poza szlakiem, do której by dotrzeć, niezbędny jest własny środek transportu. Zaskakujące, że tak blisko portu, do którego przypływają przecież promy i można by się spodziewać zanieczyszczeń, znajduje się tak idylliczna plaża, zachwycajaca krystaliczną wodą. Do tego znana jest w zasadzie przede wszystkim tylko przez tubylców, więc nie docierają tutaj tłumy turystów.

plaze-na-gozo

Plaża leży pod Fortem Chambray, nieopodal portu w Mgarr, jednak wciąż na uboczu. Jest dość popularna wśród nurków, którzy mogą tutaj nurkować we wraku dawnego promu, który pływał między Gozo a Maltą „Ix-Xlendi”. Dookoła zobaczysz także kilka domków rybackich. Piękna plaża, idealna na wypoczynek, snorkelling z dala od tłumów, pośród lokalnych mieszkańców wyspy.

Najpiękniejsze plaże na Gozo – plażowanie na Gozo

Jak widzisz, pięknych plaż na Gozo nie brakuje. Są idealnym uzupełnieniem tego, co czego na Ciebie na tej wspaniałej, sielankowej, pełnej spokoju wyspie. Także wybierając się tutaj, nie zapomnij spakować także stroju kąpielowego, ręcznika i koniecznie maski i rurki do snorkelingu, bo ciekawego podwodnego świata tutaj także nie brakuje! Przekonaj się także z naszego osobnego wpisu Co zobaczyć na Gozo – gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych i wartych zobaczenia miejsc na drugiej co do wielkości wyspie archipelagu maltańskiego. Przekonaj się także, Co zobaczyć na Malcie i jakie czekają na Ciebie Atrakcje na Malcie! Teraz pozostaje Ci tylko spakować się i z uśmiechem na twarzy ruszać na Maltę i Gozo! Szerokiej drogi!

gozo-co-zobaczyc

Noclegi na GozoBooking.com

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

16 komentarzy

Przemysław 26 maja, 2022 - 5:42 pm

Widzę, że jest tu kilka, których nie znam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 maja, 2022 - 6:15 pm

Owszem, kolejne powody, by tutaj wrócić 🙂

Odpowiedz
Magda 26 maja, 2022 - 8:44 pm

Co jedna to ładniejsza i pewnie był kłopot, które wybrać… Urodzaj piękna 😍

Odpowiedz
rudeiczarne 27 maja, 2022 - 8:14 am

Najlepiej wybrać się na wszystkie! 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 26 maja, 2022 - 8:53 pm

No wreszcie! Doczekałam się i plaż na Gozo… Ramla piękna🥰

Odpowiedz
rudeiczarne 28 maja, 2022 - 10:49 pm

Specjalnie dla Ciebie, żebyś tu wróciła 🙂

Odpowiedz
Karolina - Smart Blonde 26 maja, 2022 - 11:16 pm

Cudowne krajobrazy!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 maja, 2022 - 10:04 pm

Polecamy Maltę na plażowanie i nie tylko! 🙂

Odpowiedz
Kasia 27 maja, 2022 - 6:49 am

Najbardziej L nie odwiedzać wyspy i poznawać na nich wszystkie plaże. Świetny przewodnik

Odpowiedz
rudeiczarne 30 maja, 2022 - 10:04 pm

Na wyspach plaża z każdej strony, to ogromny urok 🙂

Odpowiedz
Blog podróżniczy W poszukiwaniu - Ewelina 27 maja, 2022 - 9:47 am

Przepiekne plaze – Gozo to prawdziwa sielska perelka Malty. Uwielbiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 28 maja, 2022 - 10:50 pm

Gozo to najcudowniejsza spośród maltańskich wysp! Ten spokój uzależnia 🙂

Odpowiedz
Daniel 27 maja, 2022 - 11:41 am

Świetne plaże dzięki za polecenie tych kilku.

Odpowiedz
Olka 27 maja, 2022 - 2:31 pm

Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce na chill out 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 maja, 2022 - 10:50 pm

Nie da się ukryć, jest w czym wybierać na Gozo 🙂

Odpowiedz
Asia 6 czerwca, 2022 - 12:01 pm

Jakbym chciała codziennie siedzieć na innej to dużo dni bym musiała mieć 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej