Zastanawiasz się jak poruszać się po Malcie? Transport na Malcie jest bardzo ważnym elementem podróży. Tym bardziej, że Malta, choć jest krajem bardzo małym, ma swoje mocne i słabe strony jeśli chodzi o komunikację. Kraj wielkości Krakowa wydawać się może łatwym w komunikacji. Pamiętaj jednak, że jest to kraj wyspiarski i południowy. Tak więc transport na Malcie działa tutaj zgoła inaczej niż w Polsce. Właśnie dlatego warto dobrze przygotować się do tej podróży jeszcze zanim dotrzesz do tego śródziemnomorskiego kraju.
We wpisie tym przybliżymy Ci transport na Malcie. Poznasz różne opcje komunikacji w tym kraju, mocne i słabe strony. Dowiesz się jak poruszać się po poszczególnych, zamieszkanych wyspach, a także pomiędzy nimi. Dowiesz się w końcu jakie opcje są najlepsze i dlaczego. Ruszamy wspólnie odkrywać transport na Malcie!
Pamiętaj, że w naszych maltańskich, interaktywnych przewodnikach w formie e-booków PDF znajdziesz jeszcze więcej informacji o Malcie i transporcie, a prócz tego wiele kodów zniżkowych na najróżniejsze formy transportu w tym kraju. Nasze interaktywne przewodniki znajdziesz tutaj:
Transport na Malcie – poradnik – komunikacja na Malcie
Wybierając się na Maltę musisz pamiętać, że obowiązuje tutaj ruch lewostronny. Wiele osób niestety o tym zapomina i przybywając tutaj mierzą się ze sporym zaskoczeniem. Ruch lewostronny na Malcie wynika z faktu, że od XIX wieku aż do lat 70 XX wieku Malta była częścią Wielkiej Brytanii. Stąd znajdziesz tutaj ruch lewostronny, brytyjskie gniazdka elektryczne, język angielski jako jeden z języków urzędowych czy też brytyjskie budki telefoniczne. Malta jest dzisiaj krajem niepodległym pracującym na swoją własną, niezależną historię, ale ruch lewostronny pozostaje na wyspach niezmieniony.
Wybierając się tutaj na urlop, pamiętaj także, że Malta to kraj południowy, śródziemnomorski, a ludzie tutaj pełni są południowego temperamentu. Na drogach trzeba mieć więc cierpliwość i mieć oczy dookoła głowy. Maltańczycy nie są najlepszymi kierowcami, dla wielu znaki drogowe to jedynie sugestia, a nie obowiązek stosowania się. Niektórzy nie znają także zasad ruchu (mimo, że muszą zdać egzamin na prawo jazdy) – tak więc spotkać się możesz z sytuacją, że nie do końca wiedzą, kto ma na rondzie czy skrzyżowaniu pierwszeństwo. Wystarczy jednak być zwyczajnie uważnym, nie przyciskać niepotrzebnie gazu, patrzeć na obie strony przed przejściem przez jezdnię i wszystko będzie w porządku.
Ten krótki wstęp nie ma na celu zniechęcenia Cię do podróży na Maltę, absolutnie! Malta to absolutnie wspaniały kraj, który jest naszym domem do 2017 roku i jest nam tu wspaniale! Warto jednak pamiętać o takich aspektach, byś wiedział, na co być gotowym w trakcie swojej podróży i móc podejść do tego ze spokojem. Dobre przygotowanie przed podróżą i świadomość, jest naszym zdaniem niezwykle ważna w świecie podróży. To sprawia, że nic Cię nieprzyjemnie nie zaskoczy i będziesz mógł odkrywać uroki kraju z większym spokojem będąc gotowym na różne sytuacje. Poznajmy wspólnie transport na Malcie i zobacz, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza!
Komunikacja publiczna – autobusy – Transport na Malcie
Komunikacja publiczna na Malcie jest dość dobrze rozwinięta. Pamiętaj jednak, że autobusy na Malcie kursują jedynie na dwóch zamieszkanych wyspach – na Malcie oraz na Gozo. O ile na głównej wyspie w większość miejsc związanych z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi raczej bez problemu dotrzesz autobusem, tak niestety gorzej ma się sytuacja na Gozo. Tam drogi są gorszej jakości, a dojazd w wiele miejsc, o ile jest w ogóle możliwy, wymaga przesiadki w stolicy Gozo – Victorii (Rabacie). Przez to transport na Gozo zajmuje naprawdę sporo czasu, a w wiele miejsc w ogóle autobusem nie dotrzesz.
Główny dworzec autobusowy na Malcie znajduje się w Valletcie, na Gozo w Victorii (Rabacie). Świetnie połączona autobusami jest Valletta i aglomeracja dookoła stolicy. Stąd jesteś w stanie dojechać w większość miejsc na Malcie. Wszystkie autobusy są klimatyzowane, coraz częściej pojawiają się także autobusy elektryczne. W lecie warto mieć ze sobą coś do okrycia, bo w autobusach jest często po prostu zimno. W lecie problemem jest także fakt, że autobusy są mocno przepełnione. Jeśli nie ma już w nich miejsca, kierowca nawet nie zatrzyma się na przystanku, by wziąć nowych pasażerów. Co ważne – chęć wysiadki z autobusu musisz zakomunikować wciskając przycisk “stop” w autobusie. A na przystanku po prostu machasz do nadjeżdżającego autobusu.
Autobusy na Malcie – Transport na Malcie
Pamiętaj jednak, że autobusy na Malcie nie należą do punktualnych. Tak naprawdę rozkład jazdy jest tutaj traktowany w zasadzie jako sugestia, a to, kiedy autobus przyjedzie pozostaje często po prostu niespodzianką. Często trzeba uzbroić się w cierpliwość i swoje odczekać, aż Twój autobus pojawi się na przystanku, na którym czekasz. Jeśli chodzi o rozkłady – Google Maps jest bardzo dobrze połączony z rozkładami jazdy na Malcie – możesz więc śmiało korzystać w poszukiwaniu połączeń, przystanków, możliwości przesiadek. Prócz tego autobusy na Malcie mają swoją własną aplikację – Tallinja, którą możesz śmiało pobrać na telefon za darmo. Aplikacja ta ma tą przewagę, że pokazuje na żywo autobusy, w którym miejscu się znajdują.
Bilety na autobus – Malta
Jednorazowy bilet na autobus na Malcie kosztuje 2,50 euro. Obecnie rezydenci Malty posiadający spersonalizowaną kartę Tallinja Card podróżują autobusami za darmo, turyści mogą korzystać z biletów jednorazowych lub specjalnych kart turystycznych, z którymi przejazdy są nieco tańsze. Bilety jednorazowe można kupić u kierowcy – pamiętaj jednak, by mieć ze sobą odliczoną gotówkę. W niektórych autobusach jest także możliwość płatności kartą. Linie przyspieszone oznaczone „TD” oraz linie nocne „N” kosztują 3 euro. Jest to bilet, który jest ważny przez 2 godziny i w jego ramach można się przesiadać. Przy każdym wejściu na pokład autobusu, bilet taki należy pokazać kierowcy.
Jeśli planujesz częste korzystanie z autobusów na Malcie, warto jest skorzystać z biletów tzw. Tallinja Explore Cards. W przypadku podróży turystycznych świetnym rozwiązaniem jest karta Tallinja ważna przez 7 dni, która kosztuje 25 euro od osoby (dzieci – 7 euro). W ramach tego biletu można podróżować autobusami na Malcie bez limitów na wszystkich trasach na Malcie i Gozo. Ważne, by taki bilet zawsze skasować przy wejściu na pokład autobusu. Karta jest ważna przez 7 dni pod rząd od momentu pierwszego skasowania biletu na pokładzie autobusu. Można ją kupić w biurach sprzedaży i informacjach Tallinja, a także m.in. na lotnisku.
Karta ta jest ważna dla jednej osoby, nie może więc być używana przez całą rodzinę. Inną ciekawą alternatywą jest karta Tallinja Card na 12 pojedynczych przejazdów, która kosztuje 21 euro. Można ją kupić w biurach sprzedaży i informacjach Tallinja (Malta Public Transport) oraz na lotnisku. Warto także sprawdzić kartę Flex, która działa na zasadzie doładowania. Przy każdym korzystaniu z kart należy je skasować w automacie obok kierowcy podczas wejścia na pokład autobusu.
Malta samochodem – wynajem auta na Malcie – Transport na Malcie
Jak już wspominaliśmy wcześniej, jeśli rozważasz wynajem auta na Malcie – pamiętaj, że obowiązuje tutaj ruch lewostronny. Jeśli masz już doświadczenie lub czujesz się komfortowo po innej stronie jezdni i mając z innej strony kierownicę – nie ma żadnego problemu. Jeśli zaś nigdy nie jechałeś po tej stronie drogi – człowiek zaskakująco szybko przestawia się na drugą stronę. Pewnie już po 30 minutach jazdy będziesz czuł się w pełni komfortowo. Problemy może sprawiać Ci początkowo parkowanie, ale i to z czasem łatwo przychodzi – wystarczy odrobina praktyki. Zobacz, gdzie wynająć auto:
Wynajem auta na Malcie jest dobrym rozwiązaniem. Wbrew dość częstym opinion turystów, autobusy na Malcie nie dojeżdżają wszędzie, szczególnie w miejsca poza szlakiem, których w naszych maltańskich przewodnikach znajdziesz całe mnóstwo. Do tego auto daje Ci swobodę i niezależność. Nie jesteś uzależniony od autobusów, które na Malcie bywają przepełnione (szczególnie w lecie), a punktualność nie jest ich dobrą stroną. Będziesz miał pewność, że dotrzesz we wszystkie miejsca, które sobie zaplanujesz na swoją podróż. Jeśli nie chcesz wynajmować auta na Malcie, zastanów się nad tym przynajmniej na Gozo. Tam posiadanie własnego środka transportu jest ogromną wygodą. Jak pisaliśmy wyżej, niestety Gozo nie jest najlepiej skomunikowane autobusami i w wiele miejsc komunikacja publiczna na Gozo po prostu nie dojeżdża.
W naszych maltańskich przewodnikach znajdziesz kilka polecanych przez nas wypożyczalni. Znajdziesz tam także nasze kody zniżkowe, dzięki którym możesz skorzystać ze zniżek w wysokości 10-25%!
Parkingi – Malta autem
Większość parkingów na Malcie jest całkowicie darmowa. Warto jednak zwracać uwagę na znaki i linie na miejscach parkingowych. Na liniach białych można parkować, natomiast miejsca otoczone żółtymi liniami są zarezerwowane dla mieszkańców, którzy takie miejsce opłacają. W takim miejscu nie można parkować. W niektórych miejscach są limity czasowe, jeśli chodzi o parkowanie pojazdów (głównie aglomeracja wokół Valletty tj. Sliema i St. Julian’s). Warto więc dokładnie je przeczytać i zwracać na nie uwagę. Może bowiem być tam informacja, iż w danym miejscu można zaparkować, ale np. jedynie na 2 godziny. W takim wypadku w samochodzie należy ustawić licznik, który znajdować się powinien na przedniej szybie samochodu. Jest to najczęściej papierowa naklejka na auto, na której samodzielnie zaznaczasz godzinę, o której zaparkowałeś. Po upływie czasu, który zaznaczysz, a który był dozwolony w danym miejscu, można dostać mandat.
Stacje benzynowe – Transport na Malcie
Na Malcie stacje benzynowe wyglądają zgoła inaczej niż w Polsce. Praktycznie nie zaznasz wielkich stacji ze sklepami i toaletą. Przeważają malutkie stacje, często samoobsługowe. Na niektórych w ciągu dnia są pracownicy, którzy obsługują klientów, natomiast na niemal każdej jest automat samoobsługowy. Wrzuca się tam pięniądze (nie na każdej można płacić kartą w automacie) – tyle, za ile chcesz zatankować, wpisujesz numer stanowiska i możesz tankować za wybraną kwotę. Paliwo na Malcie ma stałą cenę, tak więc pomiędzy stacjami nie ma różnic. Na szczęście dostawcą paliwa na Malcie nie jest Rosja, tak więc nie dosięgają nas zmiany w cenie paliwa, jak w Polsce.
Malta skuterem – Komunikacja na Malcie
Osobiście po Malcie poruszamy się naszym własnym skuterem i po 6 latach możemy śmiało powiedzieć, że jest to najlepszy środek transportu, jeśli podróżuje się w maksymalnie 2 osoby. Dzięki jeździe na skuterze omija się korki, a znalezienie miejsca na parkingu nigdy nie jest problemem. Możemy dotrzeć w każde miejsce bez żadnego problemu, nie wydajemy nadto pieniędzy na paliwo, a na prom na Gozo wjeżdżamy bez żadnej kolejki jako pierwsi.
Na Malcie działa wiele wypożyczalni skuterów, choć może być dla Ciebie zaskakujące, że ten środek transportu wciąż nie jest tutaj aż tak popularny jak np. we Włoszech czy Hiszpanii. Wynika to z faktu, że Maltańczycy cenią sobie wygodę, a posiadanie auta to dla nich wyznacznik statusu społecznego. Dlatego Malta jest tak zakorkowana, szczególnie w aglomeracji dookoła Valletty, gdzie przeważają wąskie, często jednokierunkowe drogi. Tutaj także skuter sprawdza się idealnie.
Pamiętaj jednak, że skuter jest zarazem najbardziej niebezpiecznym środkiem transportu! Jeśli nigdy dotąd na nim nie jeździłeś – nie ucz się tego robić na Malcie! Sami Maltańczycy mają ostrożne podejście do skuterów i wielu z nich po prostu się ich boi. Miej oczy dookoła głowy, nie wciskaj się na siłę pomiędzy auta i pamiętaj o przestrzeganiu zasad ruchu.
Według maltańskiego prawa na wynajem skuterów trzeba mieć specjalne prawo jazdy. W Polsce do jazdy skuterem o mocy max 125cc wystarczy normalne, samochodowe prawo jazdy. Jeśli jeździłeś już kiedyś na skuterze i chcesz wynająć na Malcie – wystarczy że powiesz, że w Polsce według prawa możesz jeździć max 125cc i większość wypożyczalni nie będzie od Ciebie wymagać prawa jazdy na motory.
W naszych maltańskich przewodnikach znajdziesz atrakcyjne zniżki na wynajem skuterów wraz z polecanymi wypożyczalniami, zachęcamy Cię do skorzystania z tych zniżek i informacji!
Scooter sharing – skutery i hulajnogi na minuty
Jeszcze do 2022 na Malcie działał car sharing czyli wynajem elektrycznego auta na minuty. Choć cieszył się sporą popularnością, ostatecznie firma oferująca ten serwis wycofała się z Malty i na dzień dzisiejszy nie ma możlwości wypożyczenia auta na minuty. Możesz jednak skorzystać ze skuterów lub hulajnóg na minuty! I tych dookoła Malty jest naprawdę sporo i cieszą się sporą popularnością!
Lokalna firma Whizascoot oferuje wynajem elektrycznych skuterów na minuty czyli tzw. scooter sharing. By móc z tego skorzystać niezbędne jest posiadanie aplikacji na telefonie, za pomocą której wyszukujesz dostępnych w najbliższej okolicy skuterów, rezerwujesz, jedziesz nim, a później oddajesz i kończysz swoją podróż. Opłata naliczana jest w oparciu o to, ile minut korzystałeś ze skutera. Jest to dobre rozwiązanie, ale głównie na pokonywanie małych odległości na Malcie. Skutery te mają blokadę prędkości, mają znacznie mniejszą moc niż skutery spalinowe. Tak więc na dużych dystansach będziesz jechać bardzo wolno, a licznik tyka – pieniądze są pobierane. Jeśli jednak pokonujesz mały dystans – jest to dobre rozwiązanie – omijasz korki, masz mniejszy problem z parkingiem niż samochody. Pamiętaj jednak, że skuterami tymi możesz poruszać się w ściśle określonych strefach. Patrz więc na mapę w aplikacji, by upewnić się, że tak, dokąd się wybierasz, możesz zostawić skuter i zakończyć swój przejazd.
Na Malcie działają także elektryczne hulajnogi na minuty. Najpopularniejsze są z firmy Bolt – mają także największą flotę dookoła Malty. By móc z nich korzystać potrzebujesz aplikacji Bolt, dzięki której sprawdzisz dostępność, zarezerwujesz, dokonasz opłaty za hulajnogę. Pamiętaj, że wedle prawa maltańskiego nie możesz jeździć hulajnogą po nadmorskiej promenadzie, która przeznaczona jest dla pieszych.
Malta rowerem – Transport na Malcie
Niestety na dzień dzisiejszy rowery na Malcie nie są popularnym środkiem transportu. Upalne lato nie sprzyja rowerowym wycieczkom, a Maltańczycy nie są przyzwyczajeni do widoku rowerzystów na Malcie. W ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej promuje się jazdę na rowerze, jako zdrowe i ekologiczne rozwiązanie. Niestety w dalszym ciągu Maltańczycy nie wydają się zainteresowani tym rozwiązaniem. Dla nich wciąż najwygodniejsze jest po prostu auto. A szkoda, bo może dzięki rowerom Malta byłaby nieco mniej zakorkowana!
Właśnie z tego względu trudno na Malcie znaleźć ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Nie tak dawno zrobiono ścieżkę między Mdiną a Attard, rowerzystów spotkać można niekiedy także na promenadzie wzdłuż morza w aglomeracji dookoła Valletty. Jeszcze do końca 2022 roku działał system publicznych rowerów na zasadzie bike-sharing. W wielu miejscach dookoła Malty znaleźć można było stanowiska rowerowe, z których można było szybko i tanio wypożyczyć rower i oddać w innym miejscu. Niestety nie spotkał się on z zainteresowaniem, więc ostatecznie od 2023 roku system ten przestał działać, a rowery publiczne zniknęły z ulic Malty.
Jeśli planujesz wycieczkę rowerową na Malcie – funkcjonuje kilka wypożyczalni, które łatwo znajdziesz w internecie. Pamiętaj jednak, by mieć oczy dookoła głowy i bardzo uważać na maltańskich kierowców. Osobiście uważamy, że na wycieczki rowerowe znacznie lepiej nadaje się wyspa Gozo. Jest tam spokojniej, można jeździć ścieżkami wzdłuż morza, niekiedy ścieżkami trekkingowymi i jest mniejsze ryzyko wypadku. Mamy nadzieję, że nadejdzie taki dzień, gdy na maltańskich drogach zacznie pojawiać się coraz więcej rowerów, a mniej aut, ale na to przyjdzie nam jeszcze pewnie poczekać!
Malta autobusem Hop on Hop off
Niektórzy turyści lubią korzystać z zorganizowanych wycieczek piętrowymi autobusami nazywanymi Hop on Hop off. Mają one ściśle wyznaczone trasy biegnące wzdłuż najpopularniejszych turystycznie miejsc i można do nich wsiadać i wysiadać na dowolnym przystanku na tejże trasie. W ten sposób w jeden dzień możesz zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje danego miejsca.
Osobiście nie jesteśmy fanami takiego zwiedzania, ale jeśli ktoś ma mało czasu, nie chce wynajmować swojego środka transportu, nie chce także poruszać się komunikacją publiczną, tego typu wycieczki autobusami Hop on Hop off na pewno są ciekawym i pomocnym rozwiązaniem. Wycieczki takimi autobusami działają na Malcie (głównej wyspie) oraz na Gozo i mają ściśle określoną trasę. Wraz z zakupem biletu korzystasz z audioprzewodnika w wybranym języku – dostępny jest także język polski. Dzięki temu w trakcie jazdy autobusem możesz wysłuchać najważniejszych informacji i ciekawostek na temat Malty i Gozo.
Możesz skorzystać z wycieczek z Malta City Sightseeing oraz I See Malta. Bilet całodzienny na taką wycieczkę kosztuje ok. 20 euro – tak na Malcie, jak i na Gozo. Bilety możesz kupić online na stronie przewoźników – obserwuj oferty last minute! Często można złapać bilety w korzystniejszej cenie!
Promy na Malcie – Valletta – Sliema + Valletta – Trójmiasto
Aglomeracja dookoła Valletty jest świetnie skomunikowana autobusami. Warto jednak pamiętać, że jest to także najbardziej
zakorkowany obszar Malty, tutaj bowiem żyje większość mieszkańców. Do tego tutejsze zatoki mogą wydłużać czas transportu. Dlatego też, chcąc dostać się z Valletty do Sliemy i okolic (lub w drugą stronę) lub też z Valletty do Birgu i Trójmiasta (lub w drugą stronę), doskonałą alternatywą będzie prom. Kosztuje on dokładnie tyle samo ile bilet autobusowy, natomiast pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Prom przecina zatokę i w kilka minut pozwala dostać się na przeciwległy brzeg, zamiast okrążać autobusem zatoki i stać w korkach.
Bilet na prom można kupić przed wejściem na pokład – można kupić bilet w jedną stronę lub od razu bilet w obie strony. Płatność gotówką lub kartą. Prom odpływa ze Sliema Ferries/VFS Valletta na trasie między Sliemą a Vallettą oraz z drugiej strony Valletty przy Valletta 3 Cities Ferry/Cospicua Valletta Ferry na trasie między stolicą a Trójmiastem. Pod takimi nazwami znajdziesz przystanki w Google Maps.
Bilety na prom:
- bilet pojedynczy (do godz. 19:30) – 1,50 euro (dzieci 0,50 euro),
- bilet pojedynczy nocny (po godz. 19:30) – 1,75 euro,
- bilet w obie strony dzienny – 2,80 euro,
- bilet w obie strony nocny – 3,30 euro.
Promy na Gozo – Transport na Malcie
Z Malty na Gozo również można dostać się promem. Prom na Gozo odpływa z Malty z miejscowości Ċirkewwa na północy głównej wyspy – Malty i dopływa do miejscowości Mġarr na Gozo. Na prom można wjechać swoim środkiem transportu – auto, skuter/motor, rower – lub wejść pieszo. Promy pływają całą dobę, w godzinach szczytu co 30–45 minut, a dopłynięcie na miejsce zajmuje ok. 25 minut.
Warto jednak pamiętać, że zimą, w razie sztormów i silnego wiatru, promy mogą zostać wstrzymane lub zmienić swoją trasę. To się jednak zdarza wyłącznie w razie ekstremalnych warunków pogodowych. Na pokładzie promu jest kawiarnia, sklep oraz toalety. Więcej na temat promów, cen biletów znajdziesz w naszym wpisie praktycznym – Zwiedzanie Gozo.
Prócz tego od 2021 roku alternatywą dla promów z Ċirkewwa są promy z Valletty – są to promy wyłącznie pasażerskie. Nie biorą na pokład samochodów czy skuterów, a jedynie rowery. Są to tzw. szybkie promy, jako że trasę z Valletty do Mġarr pokonują w 45 minut. Idealne rozwiązanie dla turystów, którzy chcą wybrać się na Gozo bez swojego środka transportu. Promy odpływają z Grand Harbour (Wielki Port), poniżej windy prowadzącej z Upper Barrakka Garden w Valletcie. Warto jednak pamiętać, że szybkie promy nie pływają całą dobę i w razie trudnych warunków pogodowych zostają one wstrzymane – zdarza się to bardzo często w zimie. Obecnie z Valletty na Gozo operują Virtu Ferries oraz Gozo Fast Ferry.
Promy na Comino
Najtańszą i subiektywnie najlepszą opcją dostania się na Comino jest skorzystanie z promów. Odpływają one z miejscowości Ċirkewwa (Malta) i Mġarr (Gozo). Bilet można kupić na miejscu, obok stanowiska promów, które odpływają na Gozo. Jest tam budka/kiosk, w której można kupić bilety w obie strony. Najlepiej jest mieć ze sobą gotówkę, gdyż terminal do płatności kartą nie zawsze działa. Bilet w obie strony kosztuje 15 euro od osoby (14 euro kupione online).
Warto ruszyć na Comino najwcześniejszym promem – pierwszy odpływa między 8:00 a 9:00 rano (cały rozkład tutaj). Wtedy też jest gwarancja, że na Comino będziesz miał ok. 1,5–2 godziny bez tłumów turystów, którzy w większości na Comino przypływają z wycieczkami zorganizowanymi, a te wypływają później z turystycznych kurortów.
Dopłynięcie promem z Malty trwa ok. 30 minut, po drodze prom zatrzymuje się w pobliżu formacji skalnych i jaskiń, w których można zrobić zdjęcia. Dopłynięcie z wyspy Gozo na Maltę promem trwa ok. 20 minut. Warto pamiętać, że bilety mają inne kolory w zależności od tego, skąd wypływasz i dokąd będziesz wracać z Comino (Malta/Gozo). Wracając z Comino w szczycie sezonu, pamiętaj, by odpowiednio wcześniej podejść do stanowiska, z którego odpływa prom. W sezonie kolejki na prom mogą być dość długie. W razie zbyt dużej liczby ludzi, będziesz musiał poczekać na następny prom. Można także łapać ten sam prom z piaszczystej plaży na Comino – Santa Marija Bay (tylko w lecie).
Wycieczki na Comino – łódki/katamarany – Transport na Malcie
Na Comino możesz także wybrać się wraz z wycieczką zorganizowaną. Te wypływają o konkretnych godzinach z konkretnych miejsc (bliżej turystycznych baz). Często zatrzymują się po drodze w kilku miejscach, dzięki czemu możesz zobaczyć nieco więcej na morzu. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną. Niekiedy w cenie biletu można także mieć napoje czy też organizowany jest na pokładzie grill.
Osobiście najbardziej polecamy wycieczkę całodzienną na Comino – dzięki temu spędzicie ciekawy i relaksujący dzień na morzu. Ale są także opcje łączone – Comino i Gozo. Pamiętaj jednak, że Gozo to wyspa wyjątkowa, która zasługuje na więcej Twojego czasu. W trakcie 1-2h na Gozo nie zobaczysz za wiele i nie zaznasz wyjątkowej atmosfery tej wyspy.
Jeśli masz ochotę na wycieczkę zorganizowaną na Comino, zerknij na oferty firmy poniżej, którą możemy śmiało polecić:
Wycieczki łodziami/jachtami/katamaranami na Comino i nie tylko
Z kodem zniżkowym RUDEICZARNEBOOK10 możesz liczyć na 10% zniżki na wszystkie oferowane przez nich wycieczki.
Więcej na temat Comino poczytasz w naszym wpisie na blogu – Wyspa Comino – Blue Lagoon i nie tylko!
Zobacz ciekawe noclegi na Malcie!
Dziękujemy!
We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg czy auto za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.
Wybierasz się w podróż?
- Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty!
- Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie, Gozo i Comino w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty!
- Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na Instagramie, Facebooku i Youtubie!
22 komentarze
Bardzo obszerny wpis zrobiliście, gratki. Może kiedyś się przydać 🙂
Bardzo dziękujemy, sporo praktycznej wiedzy zebranej w jedno 🙂
Świetny kompleksowy przewodnik. brawo!
A jeszcze więcej w naszych interaktywnych przewodnikach po Malcie! Dziękujemy bardzo!
Faktycznie, transport publiczny jest dobrze zorganizowany. Wspominamy bardzo👌.
W przypadku autobusów wiele zależy od szczęścia – niekiedy trzeba uzbroić się w cierpliwość 🙂 Ale np promy działają fantastycznie!
Swego czasu całą Maltę zjeździliśmy autobusem 🙂
Dojeżdżają do wszystkich najpopularniejszych na Malcie miejsc 🙂
Mnóstwo ważnych informacji. Zapisuje sobie na kiedyś 😉
Bardzo nas to cieszy!
Bardzo przydatny artykuł 🙂
Bardzo nas to cieszy 🙂
Bardzo przydatne informacje. Może kiedyś skorzystamy 🙂
Liczymy na to, że kiedyś wybierzecie się na Maltę 🙂 Wtedy transport na Malcie nie będzie Wam już straszny – macie tu gotowca, a więcej w naszym przewodniku o Malcie 🙂
fajny wpis małym samochodem Maltę super się objeżdża 🙂
Jak najbardziej! Szczególnie, że autobusy na Malcie w wiele ciekawych miejsc nie dojeżdżają 🙂
Czy ktos wam placi za tak stronnicze i pozytywne pisanie o Malcie?
“Komunikacja publiczna na Malcie jest dość dobrze rozwinięta”. Komunikacja tutaj to jakas tragedia poczawszy od projektowania tras, warunkow w autobusach czy konczac na zerowej przewidywalnosci. Mieszkam tu jakis czas (na szczescie juz wyjezdzam), ale tak piszecie jakby to bylo cos ciekawego, a to jest przeciez udreka.
Widzisz, wszystko zależy od punktu widzenia i siedzenia. Z perspektywy mieszkańca – tak, komunikacja nie działa tutaj perfekcyjnie i sami przesiedliśmy się na skuter, by nie musieć z niej za wiele korzystać w codziennym życiu.
Natomiast z perspektywy turysty jest dobrze rozwinięta – dojeżdża do najważniejszych atrakcji turystycznych, do najpopularniejszych plaż. Natomiast wyraźnie piszemy o wadach względem turystów, np (wzięte z tego samego wpisu):
“W lecie problemem jest także fakt, że autobusy są mocno przepełnione. Jeśli nie ma już w nich miejsca, kierowca nawet nie zatrzyma się na przystanku, by wziąć nowych pasażerów”
“Pamiętaj jednak, że autobusy na Malcie nie należą do punktualnych. Tak naprawdę rozkład jazdy jest tutaj traktowany w zasadzie jako sugestia, a to, kiedy autobus przyjedzie pozostaje często po prostu niespodzianką. Często trzeba uzbroić się w cierpliwość i swoje odczekać, aż Twój autobus pojawi się na przystanku, na którym czekasz.”
“O ile na głównej wyspie w większość miejsc związanych z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi raczej bez problemu dotrzesz autobusem, tak niestety gorzej ma się sytuacja na Gozo. Tam drogi są gorszej jakości, a dojazd w wiele miejsc, o ile jest w ogóle możliwy, wymaga przesiadki w stolicy Gozo – Victorii (Rabacie).”
Turyści sobie chwalą podróżowanie autobusami na Malcie, choć my niezmiennie w wielu naszych materiałach polecamy wynajęcie auta lub, jeśli ktoś ma już doświadczenie i czuje się przygotowany, wynajęcie skutera. Jest to tekst napisany do turystów, którzy wybierają się na Maltę na wakacje, a nie do osób, które mieszkają tutaj od kilku lat. Z perspektywy turystów, a z wieloma na ten temat rozmawialiśmy i z perspektywy naszej, gdy sami byliśmy tutaj byliśmy kiedyś turystami, autobusy na kilkudniowe wakacje są wygodne i tanie.
I odpowiadając na Twoje pierwsze pytanie – jest to nasz blog i nasz osobisty punkt widzenia po 6,5 roku życia na Malcie. Nikt nam za ten tekst nie zapłacił, w przeciwnym wypadku byłoby to jasno oznaczone zgodnie z wymaganiami prawnymi.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy z serca powodzenia w nowym miejscu zamieszkania 🙂
Cena promu, a właściwie dużej motorówki, na Comino jest już dawno nieaktualna. Taka atrakcja kosztuje teraz 15 euro (bilet w obie strony)
Dzięki! 🙂
A czy do autobusu można wejść z małą walizka?
Można 🙂