Co zobaczyć na Gozo – wyspa Gozo + informacje praktyczne

Co zobaczyć na Gozo – drugiej co do wielkości wyspie Malty

Co zobaczyć na Gozo – drugiej co do wielkości wyspie archipelagu maltańskiego? Wyspa zupełnie inna niż Malta, ale zdecydowanie warta zobaczenia! Dlaczego? Bo Gozo to nie tylko przepiękna natura, plaże, miasteczka. Gozo to przede wszystkim cisza, spokój, sielanka. Jeśli więc wolisz być z dala od centrum pełnego zgiełku, hałasu, tłumów, gozitańska wyspa jest idealnym rozwiązaniem!

co-zobaczyć-na-gozo-dzika-plaża-na-Gozo

Co zobaczyć na Gozo – Jak dotrzeć na Gozo?

Jedyną drogą dotarcia na Gozo jest droga morska. Promy odpływają z miejscowości Cirkewwa na Malcie i dopływają do Mgarr na Gozo. Rozkład promów znajdziesz tutaj, pływają całą dobę każdego dnia. Możesz popłynąć tak pieszo (bilet kupisz na terminalu), lub wraz z samochodem/motorem. Co ciekawe, w przypadku płynięcia promem swoim samochodem/motorem, za bilety płacisz dopiero w drodze powrotnej z Gozo (tam znajdują się bramki i okienka do płatności) na Maltę. Natomiast z Malty nie kupujesz biletu, wjeżdżając od razu na prom. Dopłynięcie promem pomiędzy dwoma wyspami trwa 20 minut. Na pokładzie masz kawiarnię, sklep, toalety. Możesz siedzieć na zewnątrz i łapać wiatr we włosy, lub w środku w klimatyzowanych pomieszczeniach.

co-zobaczyć-na-gozo-prom-na-gozo

PS. Istnieje plan połączenia Malty i Gozo podmorskim tunelem, jednak w tej kwestii aktualnie prowadzone są rozmowy i Gozitańczycy mocno protestują, nie chcąc wzmożonego ruchu na mniejszej i spokojniejszej wyspie, która dzięki tunelowi byłaby łatwiej dostępna. Naszym subiektywnym zdaniem podwodny tunel może zniszczyć atmosferę i wyjątkowość Gozo…

Co zobaczyć na Gozo – Ile kosztuje prom na Gozo/z Gozo

Koszt pojedynczego przejazdu pasażera to 4.65 Euro w ciągu dnia, 4.05 Euro taryfa nocna (od godz. 20:00 do pierwszego odjazdu z kolumny departures na stronie promów). Dzieci do lat 3 płyną promem za darmo, natomiast dla dzieci od 3 do 12 roku życia obowiązuje cena 1.15 Euro bez względu na to, czy jest to taryfa dzienna czy też nocna. Tak samo płaci każdy pasażer siedzący w samochodzie/na motorze, prócz kierowcy. Cena kierowcy i samochodu to 15.70 Euro za dnia, 12.80 Euro taryfa nocna. W przypadku podróży własnym środkiem transportu tak kierowca, jak i pasażerowie płacą za przejazd tylko na Gozo (z Gozo na Maltę). Pasażer pieszy płaci za bilet w drodze powrotnej z Gozo. Podróżując zaś motorem/skuterem kierowca płaci 8.15 Euro – taryfa dzienna, 6.95 Euro taryfa nocna. Pasażer płaci taką samą kwotę jak pasażer pieszy (patrz wyżej).

co-zobaczyć-na-gozo-Mgarr-na-Gozo

Co zobaczyć na Gozo – Jak poruszać się dookoła Gozo

Samochód/Motor

Co do zasady najlepiej poruszać się samochodem/motorem. Parkingi tak na Malcie, jak i na Gozo, są wszędzie darmowe, toteż nie ponosisz kosztów parkowania. A dodatkowo jesteś niezależny i możesz samodzielnie dotrzeć do miejsc, do których komunikacja miejska niestety nie dojeżdża. Subiektywnie, z naszego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem, jest posiadanie/wynajęcie motoru/skutera. Wiąże się to z tym, że na wyspie większość uliczek w miasteczkach, jest bardzo wąskich. Jeśli trafisz na źle zaparkowany samochód (a jest to częste), lub festę w jednej z parafii, na którą akurat wybiera się sporo Maltańczyków, możesz utknąć w niemałym korku. Skuter zaś jest zawsze w stanie się zmieścić pomiędzy autami, nie ma także nigdy problemu z zaparkowaniem. Bowiem parkingi są darmowe, w związku z czym nie raz będziesz miał problem ze znalezieniem miejsca na swój samochód, bo nie jesteś przecież jedyny 🙂 .

co-zobaczyć-na-gozo-samochód-w-marsalforn

Komunikacja publiczna

Co do zasady – tak, możesz podróżować komunikacją miejską i w zasadzie większość najważniejszych i najpopularniejszych miejsc jest połączonych autobusami. Bilet na autobus, który ważny jest na 2 h (możesz się przesiadać), kosztuje 1,50 Euro poza sezonem, 2 Euro w sezonie (15.06-15.10). Jeśli chcesz sprawdzić rozkłady, możesz śmiało używać Google Maps – jest bardzo dobrze połączony z rozkładami i aktualną sytuacją na drogach lub korzystać z rozkładów na stronie maltańskiej komunikacji publicznej – tutaj.

Pamiętaj jednak przy komunikacji miejskiej, że często, by dostać się z jednego miejsca do drugiego bywa, że musisz najpierw pojechać do stolicy wyspy – Victorii. Stąd trzeba złapać autobus do innego miejsca, co nie zawsze jest trasą najkrótszą. W związku z tym możesz stracić naprawdę sporo czasu na dojazdy autobusami pomiędzy poszczególnymi miejscami na Gozo i możesz nie zdążyć widzieć tego, co możesz zobaczyć na Gozo poruszając się tutaj samodzielnie. Co nie zmienia faktu, że jest to bardzo tani sposób komunikacji na Gozo.

co-zobaczyć-na-gozo-victoria

Hop On-Hop Off

Jeśli zaś wolisz zwiedzanie zorganizowane, nie chcesz prowadzić sam lub korzystać z publicznych autobusów, możesz też skorzystać z opcji Hop On-Hop Off. Na wyspie funkcjonują 2 trasy, możesz dołączyć do wycieczki w dowolnym miejscu i w dowolnym wysiąść. Dalej zaś możesz dołączyć do innego autobusu tej samej firmy i kontynuować swoją wycieczkę. Są to autokary piętrowe, z audio-guidami w różnych językach, także w polskim. Autokary zatrzymują się na 14 różnych przystankach dookoła Gozo. Jeśli lubisz zorganizowane podróżowanie lub brakuje Ci czasu na własne eksplorowanie wyspy – Hop on- Hop off nie jest najgorszą opcją. Bilet całodzienny na taką wycieczkę kosztuje 18 Euro (sprawdzaj oferty Last Minute, można kupić kilka euro taniej) i masz dostęp do dwóch różnych tras. Szczegóły znajdziesz tutaj.

co-zobaczyć-na-gozo-port-w-Mgarr-na-Gozo

Piesze wędrówki – trekking

Dla niektórych może to być pomysł szalony, ale Gozo jest idealne na piesze wędrówki! Wyspa jest wielkości 67 km2, więc obejście jej wcale nie jest tak trudne! Ale musisz pamiętać jedno – w lecie, w pełnym słońcu, ciężko przetrwać wielogodzinne spacery. Najlepszym więc momentem na wędrowanie po Gozo jest późna jesień, zima i wiosna. Wtedy też cała wyspa kwitnie i zmienia się w zieloną oazę! To zdecydowanie nasza ulubiona pora roku! Jeśli chcesz małą podpowiedź, gdzie wędrować na Gozo, zobacz tutaj, znajdziesz mapkę z trasami trekkingowymi wraz z opisem, co znajdziesz na swojej drodze. Każda z tych tras charakteryzuje się zupełnie innymi widokami, ale uwierz, każda Cię zachwyci i naładuje pozytywną energią! A jeśli szukasz inspiracji na trekking na Malcie, zaglądnij do naszych trekkingowych wpisów z Malty tutaj i tutaj

co-zobaczyć-na-gozo

Co zobaczyć na Gozo?

Choć Gozo jest malutką wyspą, atrakcji i miejsc do odwiedzenia tutaj nigdy nie brakuje. Możesz być pewien, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Miłośnicy architektury, fascynaci historii, kochający dzikość przyrody, odpoczynek na plaży i sielskość. Jedyne, czego tu nie znajdziesz to szalonych imprez i głośnego życia nocnego, bo wyspa ta to istna sielanka, ostoja ciszy, spokoju, relaksu, sielskość i anielskość. Właśnie za to wiele osób kocha Gozo i ucieka tutaj na weekendy, by się zwyczajnie wyciszyć i zresetować. Jeśli więc jesteś miłośnikiem nocnego życia, zostań na Malcie, bowiem na mniejszej wyspie nocą nie za wiele się dzieje. Albo przyjedź wcześnie rano, a wieczorem wróć na Maltę. Ale jeśli masz więcej czasu, zostań tu choć 2 dni i zakochaj się w siostrzanej wyspie Malty. Zabieramy Cię do kilku wartych odwiedzenia miejsc na Gozo!

co-zobaczyć-na-gozo-Gozo-w-okolicy-solnisk

Victoria

Victoria to poniekąd stolica Gozo, w samym sercu wyspy. Bardzo urokliwe miasto, po którym warto pospacerować, przysiąść na jednym z placów w słońcu i napić się kawy. Tutaj także kupisz w lokalnych sklepikach najtańsze i najładniejsze na Malcie pamiątki – tak lokalne frykasy, jak i tutejsze rzemiosło. To, co koniecznie musisz zobaczyć w Victorii to przepiękna Cytadela górująca nad miastem, którą widać już z daleka. Na terenie Cytadeli mieszka dziś tylko kilka rodzin, ale tamtejsze uliczki i piękna barokowa katedra robią wrażenie. A do tego kilka muzeów i piękny widok na Gozo. Wstęp na teren Cytadeli jest darmowy, wstęp do Muzeów i Visitor Center płatny, bilety kupisz na miejscu.

co-zobaczyć-na-gozo-cytadela-na-Gozo

co-zobaczyć-na-gozo-cytadela-na-Gozo

Xlendi

Xlendi położone jest na południowym-zachodzie wyspy. Ciężko nazwać je miasteczkiem, Maltańczycy nazywają Xlendi wioską. Ale kilka restauracji, z pięknym widokiem na zatokę się tu znajdzie. A do tego przepiękny widok na pobliskie klify. A jeśli szukasz orzeźwienia w krystalicznej wodzie, bez konieczności rozkładania się na plaży, a przy tym bez tłumów, Xlendi jest świetne! Znajdziesz tu piękny “fiord” poniżej przystanku autobusowego Xmun. Zejście do wody po drabince, ale nie jest to miejsce na leżenie na plaży ze względu na ostre skały, więc jeśli chcesz orzeźwienia, a do tego interesuje Cię podwodne życie, zaryzykuj, nie pożałujesz! Xlendi to także dość popularny spot dla miłośników nurkowania, znajdziesz tu kilka lokalnych centrów.

co-zobaczyć-na-gozo-fiord-w-Xlendi-na-Gozo

Sanap Cliffs

A z Xlendi jest rzut beretem do Sanap Cliffs, imponujących klifów! Jeśli temperatura na to pozwala, możesz zrobić sobie 30 minutowy spacer z Xlendi na klify, jeśli zaś wolisz dojechać, droga prowadzi pod same klify, gdzie możesz zostawić auto/motor/rower i dalej spacerować wzdłuż wybrzeża. Piękne widoki, cisza i spokój gwarantowane!

co-zobaczyć-na-gozo-sanap-cliffs

klify sanap na Gozo

Blue Hole, Inland Sea

Czyli miejsce, gdzie jeszcze 2 lata temu stało słynne Azure Window. Ale pamiętaj, Azure Window niestety już nie ma, zawaliło się w marcu 2017. Przypominamy, bo możesz zostać zmylony pocztówkami, zdjęciami biur podróży, ulotkami czy zdjęciami Gozo z przewodników i autobusów. To, co zostało z Azure Window, jest teraz podwodną atrakcją dla nurków. Jako nie-pływający turysta możesz z góry zobaczyć wystającą delikatnie skałę, która pozostała z okna. Wielka strata i nam niestety nie udało się Azure Window zobaczyć.

azure window

gozo

Ale tuż obok znajdziesz piękne Blue Hole, słynna nie tylko dla nurków, ale też każdego miłośnika piękna natury. Naturalna studnia, pełna podwodnego życia, wygląda imponująco nie tylko z perspektywy pływającego, ale także z góry. Jeśli wybierzesz się, by pływać lub spacerować dookoła Blue Hole – weź ze sobą buty – sporo tu jeżowców pochowanych w skałach. Nurkowie zaś uwielbiają to miejsce – możesz płynąć w dół studni, podziwiając podwodne formacje i przepłynąć na drugą stronę skalnej ściany oddzielającej studnię od otwartego morza.

blue hole gozo

Zaś Inland Sea to miejsce idealne tak dla nurków, ale też dla osób, które nie przepadają za falami i wolą spokojną wodę, tudzież dla rodziców z małymi dziećmi. Inland Sea znajduje się tuż za parkingiem i jest naturalnym basenem, który oddzielony jest od otwartego morza jaskiniami. Dzięki temu nie docierają tutaj fale i woda jest bardzo spokojna.

Dwejra Bay i Fungus Rock

Dwejra Bay to plaża skalista po lewej stronie parkingu, gdy parkujesz pod Blue Hole. Piękne miejsce na zachód słońca na Gozo czy też piknik. Rzadko spotkać tutaj można turystów, jako że większość kieruje się w stronę nieobecnego już Azure Window. Warto też podejść pod Dwejra Tower – jednej z wielu maltańskich wież, używanych m.in. do komunikacji o nadpływającym wrogu – piękny widok na zatokę gwarantowany. Zaś samotna skalista wysepka w zatoce to Fungus Rock, pięknie wygląda o zachodzie słońca.

dwejra na gozo

Bazylika Ta’Pinu

Imponująca bazylika położona wśród zieleni, trudno ją przeoczyć jako że jest sporych rozmiarów, architektoniczny majstersztyk. Jest to miejsce pielgrzymek, odkąd w XIX wieku lokalni rolnicy słyszeli głosy z tamtejszej kapliczki nawołujące ich do modlitwy. W wyniku tego ponoć kilka osób po objawieniu zostało uzdrowionych, a lokalny biskup uznał to jako cud. W miejscu tym powstała piękna Bazylika, górująca nad dość płaskim otoczeniem. Warto odwiedzić, jest to jeden z największych maltańskich kościołów.

ta pinu bazylika na gozo

bazylika ta pinu na gozo

Wied Il-Mielah Window

Azure Window nie ma, ale kto powiedział, że na Gozo nie ma już żadnego innego okna, które warto zobaczyć? Wied Il-Mielah na północy wyspy jest nie mniej piękną formacją skalną. Można spacerować na szczycie okna, ale tego, po zawaleniu Azure Window, nie polecamy. Poza tym okno wygląda dużo bardziej imponująco z przeciwległego brzegu. Wprawne oko może tu dojrzeć rekiny! Tak, udało nam się raz zobaczyć tutaj rekiny płynące pod oknem! Niestety ścieżka i schody prowadzące na dół kanionu zostały zamknięte ze względu na niebezpieczeństwo. Miejsce wciąż nie jest popularne i skażone masową turystyką, oby tak jak najdłużej!

Wie Il Mielah Gozo

klify wied in mielah

Wied Il-Ghasri

Lubisz skoki z klifów albo jaskinie, do których możesz wpłynąć bez konieczności bycia nurkiem? Wied Il-Ghasri to kolejny piękny fiord, w którym możesz pływać, ale idąc kawałeczek wybrzeżem dotrzesz do klifów. Krystaliczna woda, mnóstwo podwodnego życia. Rzadko można tu spotkać ludzi, więc idealne miejsce na relaks. A jaskinia, do której wpływasz z wody, jest niesamowita! Ps. Jeśli boisz się skoków, bez obaw, możesz także wejść do wody po drabince.

Wied Il Ghasri

jaskinia na Gozo

Salt Pans – solniska

Jadąc z Wied Il-Ghasri wybrzeżem w kierunku Marslforn, będziesz mijać imponujące solniska. Wiele z nich ma nawet 350 lat i używanych jest po dziś dzień do wydobycia soli! Wyżłobione w skałach malutkie baseny zalewane są przez wodę morską, która po odparowaniu zostawia kryształy soli. Wtedy Gozitanie zbierają uzyskaną sól. Nie wchodź do basenów, podziwiaj z drogi, Gozitanie starają się, by sól nie była niczym zanieczyszczona. Czasem wystawiają na murku pudełeczko, w którym zostawiają sól, byś mógł spróbować. Jedno z naszych ulubionych miejsc na Gozo.

solniska na Gozo

solniska na Gozo

Marsalforn

Miasteczko/wioska na północy Gozo. Kilka przyjemnych plaż miejskich, ale przede wszystkim bardzo miłe miejsce na lunch/kolację. Znajdziesz tu sporo knajpek na wybrzeżu, a także najwięcej centrów nurkowych na wyspie. To tutaj znajduje się też polskie centrum nurkowe, coś dla tych, którzy wolą nasz ojczysty język w tym fascynującym sporcie. Marsalforn to też de facto najpopularniejszy kurort na Gozo, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert noclegów.

marsalforn na gozo

Ramla Beach i Mixta Cave

Ramla Beach to największa piaszczysta plaża na Gozo. Miejsce świetne dla miłośników wodnego szaleństwa, aczkolwiek bywa zatłoczone. Możesz tu nie tylko popływać, ale także skorzystać z ofert pływania na pontonach, bananach ciągniętych przez motorówkę. A tuż przy wejściu na plażę znajdziesz trucka, w którym są najlepsze lody na Gozo! Domowe, genialne smaki i bardzo niepozorne miejsce! Stoi przy drodze przed wejściem na plażę i rozpoznasz go po napisie na trucku “Home-made Ice-Cream”! Polecamy pistacjowe, czekoladę z pomarańczą, ciasteczkowe i w zasadzie…wszystkie!

Ramla Beach na Gozo

ramla beach na gozo

Ramla Beach na Gozo

A jeśli chcesz znaleźć miejsce idealne na zachód słońca wybierz się do Mixta Cave – jaskini, z której roztacza się piękny widok na Ramla Beach. Jeśli lubisz przygody, możesz tutaj nawet spać! 🙂 A TAKI widok o poranku można sobie tylko wymarzyć…!

Gozo-Mixta-Cave

San Blas Beach

Malutka plaża piaszczysta w kolorze czerwonawym. Bardzo przyjemna i w zasadzie ledwo dostępna transportem publicznym, dzięki czemu nie każdy jest w stanie tutaj dotrzeć. Lazurowa woda przyciąga, zaś turystów w zasadzie tutaj nie zaznasz. Bardzo lokalne i urokliwe miejsce. PS. nie możemy odnaleźć naszych zdjęć z tej plaży, więc nie załączamy.

Nadur

Malutkie miasteczko, które słynie przede wszystkim z hucznego karnawału! Wtedy do zjeżdża się tutaj cała Malta, by świętować zakończenie karnawału, a każda jedna osoba jest przebrana. Ale Nadur warto odwiedzić dla lokalnej, maltańskiej pizzy. Powiesz nam, że pizzę możesz zjeść wszędzie. Owszem, możesz, ale ta w Nadurze w Maxokk Bakery...Bardzo niepozorne miejsce, do którego nigdy w życiu byś pewnie nie wszedł, ani też nie zwrócił na nie uwagi. Nie ma jednego stolika, jednego krzesła, ale jednak przyciąga. Bo to lokalna piekarnia, gdzie pizzę i lokalną ftirę pieką starsze Gozitanki – rodzinny biznes, który został otwarty 80 lat temu, a dziś pracuje w niej trzecie pokolenie rodziny. Pizzę najlepiej zamówić przez telefon, ponieważ czas oczekiwania często przekracza godzinę. O czymś to chyba świadczy, prawda? A pizzę jesz na chodniku pod piekarnią, dookoła biegają koguty i koty 🙂 Swojsko i pysznie!

Nadur na Gozo

Hondoq Beach

Bardzo przyjemna, kamienista plaża niedaleko Mgarru, więc można zaglądnąć w drodze z promu lub na prom. Lazurowa woda gwarantowana i nie jest tak popularna wśród turystów.

Hondoq Beach na Gozo

Gozo subiektywnie

Przyznać musimy, że Gozo jest naszą ulubioną wyspą archipelagu maltańskiego. Miejsce idealne, by wypocząć, naładować akumulatory i wciąż nie tak popularne turystycznie jak Malta. Pamiętaj jednak, że jest ono uwielbiane przez Maltańczyków! W związku z tym ci często wyjeżdżają na weekendy na Gozo i wracają w niedzielę późnym popołudniem. Wiąże się to często z trudnością, by dostać się samochodem na prom w niedzielę na Maltę – niejednokrotnie musisz odstać swoje w korku. Rozwiązaniem tutaj jest choćby skuter (ten wjeżdża bez kolejki) lub powrót o innej porze dnia/w inny dzień. 

domek na Gozo

Co trzeba także przyznać to fakt, że Gozo jest dużo tańsze niż Malta, tak pod względem noclegów, jak i jedzenia w restauracji, zakupów itd. Tutaj nawet pamiątki są tańsze! Jeśli więc chcesz sobie odpocząć, a przy tym wydać mniej funduszy niż na Malcie – siostrzana wyspa będzie świetnym rozwiązaniem. Na Gozo znajdziesz sporo pięknych farm housów – czyli willi przerobionych z gospodarstw. Wielokrotnie znajdziesz w nich baseny, piękne ogrody, a przy tym tradycyjne, wiejskie budownictwo i wnętrza. Bardzo urokliwe wnętrza.

widok z cytadeli na Gozo

Do tego Gozo jest niezwykle bezpiecznym miejscem. Nie możemy powiedzieć, że na Malcie jest niebezpiecznie, bo musielibyśmy skłamać, ale na Gozo każdy każdego zna, lokalsi sobie ufają, a zgubiony portfel zostaje znaleziony w kilka minut i wraca do właściciela. I to się bardzo ceni, bo jest to zupełnie inny komfort psychiczny podczas urlopu.

Dlatego też i dla widoków, których jest wciąż więcej niż te, które Ci przedstawiliśmy powyżej, warto wybrać się na Gozo. Choćby na jeden dzień, choć zachęcamy by na dłużej! Bo Gozo jest przepiękną i bardzo różnorodną wyspą, w której można się zakochać o każdej porze roku!

sanap klify na Gozo

Gozo zima

Plan zwiedzania

Miejsca, które warto odwiedzić na Gozo rozpisaliśmy wyżej w kolejności, która według nas jest optymalna, by zobaczyć je wszystkie, nie kręcąc się dookoła wyspy bez celu. Kolejność więc nie jest przypadkowa i jeśli chcesz je zobaczyć i masz swój środek transportu, jesteś w stanie na spokojnie wszystkie je odwiedzić. Miejsca ponumerowaliśmy na poniższej mapie wraz z nazwami. Jeśli wybierać się będziesz autobusami komunikacji miejskiej – niestety nie do wszystkich z opisanych przez nas atrakcji będziesz w stanie dojechać autobusem bezpośrednio, bez konieczności przesiadki w Victorii. Dlatego też zachęcamy do komunikacji własnym środkiem transportu.

Zobacz nasz film z Gozo!

Masz pytania? Wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Malty?

56 myśli na temat “Co zobaczyć na Gozo – wyspa Gozo + informacje praktyczne

  1. A widzisz, bo Gozo nie jest tak popularne i dzięki temu nie ma tutaj tłumów. A miejsce jest piękne i idealne na wypoczynek. Spodobałoby Ci się! 🙂

 1. No to teraz mam dylemat!!!
  Malta czy Gozo? Gdzie te walizki pakowac?
  Miejsce dla mnie idealne, pięknie przez Was opisane, pokazane.
  Jak ta wyspa jest atrakcyjna! Prawie nic o niej nie wiedziałam, tylko, że istnieje.
  A tu taka rajska sielanka, przyroda, no cud ,miód, malina.Tyle atrakcji na takiej małej wysepce.
  Nie cierpię tłoku, zgiełku i tabunu ludzi.Zaszyła bym się w tej jaskini i tam została.Tylko byście mi jedzenie promem przywozili, bo ja nie lubię robic zakupów.
  Super to Gozo!
  Serdeczności!!!

  1. Irenko Droga, wybór nie jest łatwy, ale dla Ciebie Gozo byłoby idealne! Taka sielankowa wyspa, gdzie drzwi do domu zostawisz otwarte i nikt Ci nie wejdzie, a sąsiedzi będą Cię zapraszać na winko domowe. W jaskini byś mogła spać i zrobilibyśmy ognisko z widokiem na Ramla Bay! Przetestujemy tego lata i możesz zacząć się wreszcie pakować! 🙂
   My na Gozo uciekamy w każdy wolniejszy weekend, choćby na jeden dzień naładować akumulatory i przyznajemy, że działa jak mało co 🙂
   Przybywaj! Ściskamy mocno! 🙂

    1. Damy, niech tylko się troszkę cieplej nocą zrobi i jedziemy! 🙂 I winko Ci za skałkami schowamy 🙂
     Buziaki! 🙂

 2. Nigdy nie słyszałam o tej wyspie… A teraz dopisuję ją na listę miejsc, które na pewno muszę odwiedzić! Architektura, wspaniała przyroda i ten spokój… Ach, brzmi jak raj! Piękne zdjęcia i na prawdę dokładny opis podróży – bardzo dziękuję, mam nadzieję, że i mi przyda się kiedyś do zaplanowania własnej wyprawy! Pozdrawiam cieplutko!

  1. Trzymamy mocno mocno kciuki, by udało Ci się wybrać! 🙂 Gozo jest pięknym miejscem i oazą spokoju. W zasadzie można tu przyjechać o każdej porze roku – w zimie zielono i idealnie na spacery i trekkingi, w lecie raj dla plażowiczów szukających spokoju 🙂 Bardzo dziękujemy za komentarz i dopisuj miejsce, musisz je odwiedzić! 🙂 Pozdrawiamy cieplutko! 🙂

  1. Blue Hole jest genialne! W lecie wybierzemy się tam wreszcie, by nurkować, bo dotąd nie mieliśmy jeszcze certyfikatu, który by na to pozwalał. Teraz nie stoi już nic na przeszkodzie, a każdy Maltańczyk-Nurek mówi, że jest to najlepszy spot nurkowy w całym państwie! 🙂 Trzeba sprawdzić. Przy snorkelingu wyglądał niesamowicie, tyle kolorowych ryb, kraby, jeżowce, ośmiornice. Cudowne miejsce!
   A Gozo – ktoś, kto nie interesuje się Maltą, nie ma pojęcia, że Gozo istnieje 🙂
   Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy cieplutko 🙂

 3. Ale piękne miejsce 😉 normalnie jak w bajce 😉 pokazujecie piękne miejsca na ziemi, o których istnieniu nie miałam pojęcia 😉

  1. Tym bardziej cieszy, gdy mogliśmy coś nowego pokazać 🙂
   Sami nie mieliśmy pojęcia o Gozo, gdy byliśmy tu pierwszy raz lata temu. A teraz, mieszkając na Malcie, regularnie jeździmy na Gozo po odrobinę ciszy i relaksu… 🙂

 4. Niesamowite miejsce, no po prostu raj na ziemi! Nie mogę się aż napatrzeć na te wszystkie zdjęcia, są wspaniałe!Jeśli chodzi o moje wymarzone miejsce na wakacje jak już wygram w totka, to chyba to będzie numerem 1!

  1. Na pewno zakochałabyś się w Gozo! Ta cisza, spokój, sielanka… Czujesz się jak na wsi, a jednak wieś z pięknymi plażami, zabytkami architektury i fascynującą naturą dookoła. A do tego Gozo nie jest takie drogie! 🙂 Przybywaj! 🙂

   1. Reset w takim pięknym otoczeniu, to coś niezwykle przyjemnego. Fascynują mnie te skalne formy, choć nie ukrywam, że bałabym się po nich chodzić, ale od czego są wyzwania. 🙂

    1. Nie ma się czego bać 🙂 Tj na okno Wied Il-Mielah po tym co się stalo z Azure Window byśmy nie weszli, ale klify są piękne i warte spaceru! 🙂

  1. W takim razie zabieraj się za planowanie, na pewno uda Ci się gdzieś wcisnąć pomiędzy inne podróże ☺️ Ramla tak jak i Dwejra są bardzo fotogeniczne. Choć naszym ulubionym miejscem na zdjęcia są solniska! ? Pozdrawiamy cieplo!

  1. Dziękujemy bardzo, nawet nie wiesz jak wiele Twoje slowa dla nas znacza! ❤️ A Gozo jest piękna wyspą, tak inną od Malty…cisza, spokój, błogość, pustki na szlakach. Nasza ukochana wyspa spośród wszystkich maltańskich! Przyjeżdżaj! ?

  1. Szczerze mówiąc też nie słyszeliśmy o Gozo, póki się tu nie wybraliśmy po raz pierwszy. A odkąd mieszkamy na Malcie, jeździmy na Gozo regularnie, bo jak widzisz, jest pięknie! 🙂 Dziękujemy bardzo! 🙂

 5. bardzo ciekawy wpis, jak zawsze u Was 🙂 Podobno na Gozo są tez jakieś ruiny czegoś bardzo starożytnego i w pewnych kręgach panuje opinia, że ta wysepka jest pozostałością po mitycznej Atlantydzie. Wiecie coś na ten temat ? 🙂

  1. Na Gozo sa megalityczne ruiny Ġgantija temples, starsze niz piramidy w Egipcie. Z resztą tego typu ruin jest sporo także na Malcie. W tych na Gozo dotad nie byliśmy, ale planujemy zobaczyć wszystkie megalityczne ruiny na Malcie. 2 już zobaczone, ale jeszcze kilka czeka ? o Atlantydzie nie słyszeliśmy, zaintrygowalas nas! Będziemy szukać informacji na ten temat. Dziękujemy bardzo! ☺️

  1. Zgadzamy się z Tobą! 🙂 A Gozo jest taką spokojną ostoją ciszy, miejscem sielankowym. Idealne miejsce na ucieczkę z dość obleganej przez turystów Malty!

 6. Trudno mi w zasadzie stwierdzić, co z waszej prezentacji podoba mi się na Gozo najbardziej, ale w sumie co mam się ograniczać? Najbardziej mi leży rambla może nie beach ale te wzgórza dookoła – to wiosna akurat czy zawsze tam tak zielono? Potem wybieram saliny- chyba mam jakiś sentyment z Sycylii do tej formy krajobrazu. Następnie Fungus Rock, a w ogóle ucieszyliście mnie tą mapą trekkingową, kiedyś, kiedyś skorzystam!

  1. Oj teraz już nie jest tak zielono, to było akurat w zimie, wtedy jest cała wyspa zielona i wszystko kwitnie. W lecie dominuje raczej żółty kolor, wszystko wypalone słońcem. Do salin też mamy wielki sentyment, szkoda tylko, że tutaj flamingów nie zaznasz, ale i tak są piękne 🙂
   A widzisz, jak kiedyś będziesz miała więcej czasu to skocz z Sycylii na Maltę, loty można kupić taniutkie i mieć upieczone dwie pieczenie na jednym ogniu! 🙂 Gozo na pewno by Ci się spodobało, a i na samej Malcie nie brakuje tras trekkingowych. Ale to musi być wiosną, zimą albo jesienią, teraz się nie da wędrować trasami trekkingowymi, za gorąco!

  1. Te okręgi kamienne to całkiem nowy “pomnik natury”. Ułożone w spirale oznaczają miejsce, gdzie środek jest sklepieniem dużej, podziemnej jaskini dostępnej od strony morza 🙂 Co go Ggantija nie byliśmy tam jeszcze na Gozo, bo czekamy na okres zimowy, kiedy tego typu miejsca zwiedza się z przyjemnością i bez tłumów. Ciężko pisać nam o miejscach, których nie widzieliśmy na własne oczy 🙂 Ale plan na zimę to nareszcie zobaczyć wszystkie z maltańskich Temples 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.