blue-grotto-tlo

Blue Grotto Malta – wycieczka łódką i punkt widokowy na Malcie

przez Rudeiczarne Travel Blog

Blue Grotto to jeden z obowiązkowych punktów na Malcie z turystycznego punktu widzenia. Niemal każdy, kto przybywa na Maltę, choćby na kilka dni, wybiera się także do słynnej groty, która wygląda wyjątkowo tak z punktu widokowego, jak i z poziomu łódeczki. Blue Grotto położone jest nieco na uboczu, ale dzięki swojej lokalizacji, wycieczkę tą można połączyć z kilkoma innymi miejscami na południu Malty.

blue-grotto

Czy warto wybrać się na Blue Grotto i czy wystarczy punkt widokowy, czy jednak skusić się na wycieczkę łódeczką? Jak się tutaj dostać i z czym można połączyć zwiedzanie Blue Grotto? Ten wpis odpowie na wszystkie Twoje pytania odnośnie jednego z najsłynniejszych miejsc na Malcie i pomoże Ci zorganizować Twoją własną wycieczkę.

Blue Grotto Malta – gdzie znajduje się słynna grota?

Słynne maltańskie Blue Grotto to szereg jaskiń na południowo-zachodnim wybrzeżu Malty, które położone są nieopodal Zurrieq oraz portu rybackiego Wied il Zurrieq. Tutaj znaleźć można uroczy przesmyk, który przypominać może nieco fiord, w lecie wielu Maltańczyków przyjeżdża tutaj zażyć kąpieli. Nie ma tutaj za bardzo plaży, są bowiem skały i betonowy taras, na którym można rozłożyć swoje rzeczy. Dlatego też nie przyjeżdża się tutaj na typowe plażowanie, a raczej na kąpiel w lazurowej wodzie.

blue-grotto

Z okolicy tej bardzo dobrze widać niezamieszkaną wysepkę Filfla, do której nie można podpływać bez uzyskania zgody ministerstwa środowiska. Więcej na temat tej wyspy przeczytasz w naszym wpisie – Wyspa Filfla.

Przyjeżdżając do Wied il Zurrieq bez problemu można tutaj zaparkować swój samochód lub inny środek transportu na tutejszym parkingu. Znaleźć tutaj można także kilka małych knajpek i barów, gdzie można zjeść i napić się czegoś orzeźwiającego. Są tutaj także malutkie sklepy z pamiątkami, toaleta publiczna, przystanek autobusowy (Grotto), dzięki czemu można tutaj dojechać także komunikacją publiczną. 

Zobacz nasze przewodniki o Malcie – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Blue Grotto – punkt widokowy

Najpiękniejszy widok na Blue Grotto z góry jest na punkcie widokowym przy przystanku autobusowym Panorama. To stąd można zobaczyć piękną panoramę i Blue Grotto z góry. Najpiękniej wygląda za dnia, gdy lazurowa woda jest tutaj wciąż oświetlona przez słońce. Przy punkcie widokowym znajduje się mały parking, gdzie można zostawić swój środek transportu albo po prostu zatrzymać się tutaj autobusem. Dalej schodzi się po drewnianym podeście niżej na punkt widokowy, który otoczony jest barierkami. Od czasu do czasu można tutaj zobaczyć miłośników sportów ekstremalnych, którzy nad przepaścią rozkładają slack line, po którym próbują spacerować. Na szczęście zawsze robią to z zabezpieczeniem, więc w razie upadku są podwieszeni na linie.

Zwróć uwagę na majaczącą w tle wysepkę Filfla – najdalej na południe wysunięty teren Malty. Wyspa ta za czasów brytyjskich była traktowana jako cel podczas ćwiczeń. Właśnie dlatego zmniejszyła się ponoć aż trzykrotnie! Dookoła wyspy Filfla, na dnie morskim, do dzisiaj zobaczyć można potężne bomby brytyjskie. Brytyjczycy, jak widać, mieli różne pomysły i nie wszystkie były dla Malty korzystne.

Z punktu widokowego przy przystanku Panorama warto wybrać się do Wied il Zurrieq, gdzie można wybrać się na wycieczkę łódeczką, by podziwiać Blue Grotto z bliska. Jeśli podróżujesz na Maltę w lecie, raczej nie wybieraj się pieszo – nie ma tutaj cienia, a wbrew pozorom, droga do Wied il Zurrieq jest dość kręta w dół i zajmuje trochę czasu. Bez cienia, w 40 stopniowym upale lepiej wybrać się komunikacją publiczną lub własnym środkiem transportu. 

wycieczka-na-blue-grotto

Blue Grotto – wycieczka łódką

Docierając do Wied Il Zurrieq warto skorzystać z wycieczki łódeczką, która zabiera turystów na krótki (20-30min) rejs do Blue Grotto. W czasie takiej wycieczki wpływa się do poszczególnych jaskini i można podziwiać niesamowite stalaktyty wiszące nad głowami. W zależności od położenia słońca, woda mieni się najróżniejszymi kolorami. Najpiękniejsze kolory przybiera ponoć do południa, kiedy słońce pięknie doświetla wodę, dzięki czemu można podziwiać lazurowe kolory, piaszczyste dno morskie. Czasem zobaczyć można miłośników wspinaczki, którzy schodzą tutaj po linach, by zażyć kąpieli w Blue Grotto, a później wspinają się znowu do góry.

blue-grotto

Rejs kosztuje 8 euro od osoby i bilet można kupić w budce schodząc po schodkach w dół do Wied il Zurrieq. Uwaga, płatność wyłącznie gotówką. W czasie rejsu każdy z pasażerów dostaje swoją kamizelkę ratunkową i nie może jej ściągać. Wycieczki łódką do Blue Grotto uzależnione są od warunków pogodowych – w razie sztormu, mocnego wiatru – łódeczki nie wypływają. Płynąc w lecie warto pamiętać o kremach z wysokim filtrem UV, na łódeczkach bowiem nie ma cienia, a pogoda na morzu bywa zdradliwa dla skóry.

Rejs nie jest długi, ale na pewno jest ciekawą atrakcją dla podróżnych. Można bowiem spojrzeć na Maltę z nieco innej perspektywy i podziwiać przepiękne formacje skalne z poziomu morza, a tutaj tłumów nie będzie nigdy. Jeśli nie masz więc choroby morskiej – warto skorzystać z tej wycieczki. Co ciekawe, Blue Grotto było tłem w wielu produkcjach filmowych, m.in. w słynnej “Troi” czy “Hell Boats”.

malta-co-zobaczyc

Wied il Zurrieq – nurkowanie na Malcie – Um El Faroud

Okolice Blue Grotto to także bardzo popularne miejsce dla nurków na Malcie. Wszystko za sprawą niesamowitego wraku, który leży na dnie w okolicy Wied il Zurrieq. Wrak ten to Um El Faroud – dawny libijski tankowiec o długości 115 m. Został tutaj zatopiony celowo dla pobudzenia tutejszej rafy koralowej i podwodnego życia, a także jako atrakcja dla nurków.

wied-il-zurrieq

Um El Faroud to dość charakterystyczny wrak. Mniej więcej w jego połowie zobaczyć można dziurę, która spowodowana została wybuchem gazu w 1995 roku podczas prac remontowych w stoczni na Malcie. Niestety wybuch ten był przyczyną śmierci 9 pracowników stoczni, na których cześć na wraku dzisiaj zobaczyć można tablicę pamiątkową. W czasie sztormu zimą 2005/2006 roku wrak przełamał się na pół, nie jest więc w jednej części. Wrak w najniższym punkcie znajduje się na głębokości 36 metrów, w związku z czym, by nurkować na Um El Faroud trzeba mieć minimum licencję zaawansowanego nurka. 

blue-grotto

Wrak jest stosunkowo młody, co nie zmienia jednak faktu, że stał się już ostoją dla wielu podwodnych stworzeń. Bardzo często można tutaj spotkać sporych rozmiarów tuńczyki, barakudy, ośmiornice, piękne ławice kolorowych ryb, rozgwiazdy, czasem także kalmary. Jedno z najpiękniejszych miejsc na nurkowanie na Malcie. By zobaczyć Um El Faroud w całości, najlepiej wybrać się tutaj przynajmniej na 2 nurkowania. Wrak jest stosunkowo długi, dopłynięcie do niego także zajmuje nieco czasu, dlatego też ciężko zobaczyć całość podczas jednego zanurzenia. 

Co warto zobaczyć w okolicy Blue Grotto?

Południowo-zachodnie wybrzeże Malty pełne jest ciekawych atrakcji, które potrafią zachwycić. Południe jest z resztą dużo spokojniejsze, nieco bardziej dzikie, bardziej autentyczne niż okolice aglomeracji dookoła Valletty. W pobliżu Blue Grotto znajdują się niesamowite ruiny megalityczne, jedne z najstarszych na świecie – Hagar Qim i Mnajdra Temples, o których więcej poczytasz w naszym wpisie Ruiny Hagar Qim i Mnajdra.

blue-grotto-malta

Jeśli posiadasz własny środek transportu, warto także wybrać się do Ghar Lapsi. Maleńkiej mieściny, w której znajduje się kilka małych rybackich knajpek, ale przede wszystkim urocza laguna z podwodnymi jaskiniami. Nie jest to miejsce na plażowanie – ciężko bowiem znaleźć tutaj skrawek piasku czy skały – raczej betonowe obejście, ale sama laguna jest przepiękna, ukryta pośród skał.

Mając własny środek transportu można także wybrać się na Dingli Cliffs. To tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie na całej Malcie – Ta’Dmejrek o wysokości 253m n.p.m. i majestatyczne klify, które najpiękniej wyglądają o zachodzie słońca. Jeśli chcesz zobaczyć piękny widok na klify, najlepiej wybrać się na tzw. Bronze Age Grain Silos. Tutaj bowiem znajduje się piękny punkt widokowy, gdzie podziwiać można klify i w oddali Radar z charakterystyczną okrągłą kopułą.

Ruszając zaś w przeciwnym kierunku, warto wybrać się także do Marsaxlokk, czyli słynnej, kolorowej wioski rybackiej na Malcie. Miejsce, którego nie można pominąć będąc na Malcie. Więcej na temat wioski rybackiej przeczytasz w naszym wpisie – Wioska rybacka Marsaxlokk – maltańskie luzzu. 

marsaxlokk-malta

Jak więc widzisz, na południowo-zachodnim wybrzeżu Malty jest co podziwiać i warto się tutaj wybrać. Najłatwiej podróżować będzie własnym środkiem transportu, gdyż nie wszystkie miejsca na Malcie są dobrze skomunikowane, a autobusy niestety nie mają na Malcie zbyt wiele wspólnego z punktualnością. Dlatego też z naszej perspektywy polecamy wynajęcie auta, a najlepiej skutera. To jednak pozostawiamy dla osób, które czują się komfortowo po drugiej stronie jezdni i kierownicy. Na Malcie bowiem obowiązuje ruch lewostronny. Miłej wycieczki dookoła Malty!

malta-atrakcje

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

18 komentarzy

Maria 25 czerwca, 2021 - 3:14 am

Jestem zachwycona Blue Grotto, co za kolory, formacje, bajka po prostu. Plaża niepotrzebna, skoro można sobie popływać. A jeszcze wycieczki łódka pokazują inną perspektywę. Strasznie mi się spodobała ta wioska rybacka, wygląda jak Wenecja z tymi niebieskimi łodziami. Jesteście prawdziwymi ekspertami od Malty, wspaniałe miejsce:)

Odpowiedz
rudeiczarne 25 czerwca, 2021 - 4:58 pm

Blue Grotto wygląda inaczej z każdej perspektywy, to czyni to miejsce wyjątkowym 🙂 Niesamowite, co natura potrafi stworzyć! 🙂
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy 🙂

Odpowiedz
Iwona 28 czerwca, 2021 - 12:36 pm

Fajne te Blue Grotto, ale jakoś szczególnie mnie nie zachwyciło… O wiele bardziej podobało mi się na Gozo 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 czerwca, 2021 - 12:37 pm

Gozo jest najpiękniejszą wyspą ze wszystkich maltańskich! 🙂 Wcale się nie dziwimy 🙂

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 28 czerwca, 2021 - 1:50 pm

Jak wybiorę się na Maltę, to chętnie tam popłynę! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 czerwca, 2021 - 2:02 pm

Na pewno Ci się spodoba! 🙂

Odpowiedz
Pojedztam.pl 28 czerwca, 2021 - 9:35 pm

Dobrze, że wspominacie o tym, że najlepiej będzie po Malcie podróżować własnym środkiem transportu.

Odpowiedz
rudeiczarne 2 lipca, 2021 - 11:55 am

Oj tak, autobusami nie jest łatwo, traci się niestety mnóstwo czasu

Odpowiedz
Patryk Zieliński 29 czerwca, 2021 - 1:06 pm

Pamiętam bardzo dobrze to miejsce. Byliśmy tam kilka lat temu – cudowny tydzień spędzony na Malcie 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 lipca, 2021 - 11:55 am

Wspaniale to czytać! 🙂 Malta jest piękna 🙂

Odpowiedz
ValdiTravel 29 czerwca, 2021 - 3:48 pm

Malta to świetny pomysł na zwiedzanie poza sezonem! Te formację zwiedzaliśmy ale tylko od strony lądu, wrażenia bezcenne 😁

Odpowiedz
rudeiczarne 2 lipca, 2021 - 11:54 am

Polecamy także z łódeczki, zupełnie inna perspektywa 🙂

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 29 czerwca, 2021 - 6:55 pm

Czytając i oglądając jakbym z Wami tam była 🙂 Jak zawsze piękne zdjecia i opisy 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 lipca, 2021 - 11:53 am

Dziękujemy pięknie 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 1 lipca, 2021 - 8:33 pm

Muszę wrócić na Maltę, żeby wpłynąć tam łódką 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 lipca, 2021 - 11:53 am

Koniecznie 🙂 I przynajmniej kilka innych powodów się jeszcze znajdzie 🙂

Odpowiedz
Liwia 30 stycznia, 2023 - 2:26 pm

A czy pod koniec marca organizowane są rejsy łódeczką? I czy z niespełna 4 letnim dzieckiem to dobry pomysł? Plan zwiedzania opieram o Wasze poradniki, tylko nie raz chciałabym zadać pytanie czy atrakcja nada się dla małego człowieka? 😏 Ps. Wspaniały blog ❤️

Odpowiedz
Piotr Andruszko 3 lutego, 2023 - 3:31 pm

Zależy od warunków na morzu. Jeśli jest spokojne to łódeczki pływają 🙂 Czy dobry pomysł z 4-letnim dzieckiem? To zależy od tego, jak Twoje dziecko znosi warunki na morzu. Jeśli ma chorobę morską to raczej odradzamy.
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej