sanok-atrakcje-tlo

Sanok atrakcje – co warto zobaczyć w podkarpackim Sanoku? Skansen i więcej

przez Rudeiczarne Travel Blog

Sanok to piękne miasteczko, przez które przejeżdża w zasadzie każdy, kto wybiera się w Bieszczady. Te piękne góry na południu województwa podkarpackiego co roku przyciągają rzesze turystów spragnionych dzikości natury, ale też różnorodności kulturowej. Sanok jest zaś pewnego rodzaju bramą w kierunku Bieszczad, w której warto się zatrzymać. Można tutaj bowiem bliżej przyjrzeć się niesamowitej różnorodności województwa podkarpackiego i zobaczyć wiele wspaniałych miejsc i zabytków.

Wpis ten przybliży Ci Sanok i atrakcje Sanoka, pokaże, dlaczego warto się tutaj zatrzymać i co tutaj możesz zobaczyć. Przybliży Ci nieco historię tego uroczego miasteczka, ale także tego regionu Polski, który jest jednym z najbardziej zachwycających i tajemniczych zarazem zakątków naszego kraju. Zabieramy Cię na wspólny spacer po Sanoku!

sanok-skansen-w-sanoku

Sanok – gdzie znajduje się podkarpacki Sanok

Sanok to urocze miasto w województwie podkarpackim, w Dolinie Sanu oraz Dolinie Sanockiej. W zasadzie każdy, kto jedzie w Bieszczady, przejeżdża także przez Sanok. Miasto zamieszkane jest obecnie przez ok. 40tys. osób i jest uroczym przystankiem do lub z bieszczadzkich wojaży i wędrówek. Z czego najbardziej znany jest Sanok? Oczywiście ze słynnych autobusów Autosan! Kultowe autobusy, którymi każdy z nas podróżował choć raz pochodzą właśnie z Sanoka.

Historia przedsiębiorstwa sięga jeszcze połowy XIX wieku i początkowo zajmowało się ono produkcją kotłów, narzędzi miedzianych. Z czasem zaczęto tutaj produkować wagony kolejowe i tramwajowe, aż w końcu w XX wieku wyjechały stąd kultowe autobusy. Co ciekawe, w fabryce Autosan pracował i był autorem znaku fabrycznego Autosan sam Zdzisław Beksiński. Produkowano tutaj także słynne samochody Nysa-San. W latach 60-tych XX wieku Autosan był największą fabryką autobusów w całym kraju.

Sanok-atrakcje

Sanok jest jednym z najdalej wysuniętych na południowy-wschód ośrodków miejskich w Polsce. Prócz słynnych Bieszczad, najbliżej Sanoka znajdują się malownicze Góry Słonne, z których punktu widokowego roztacza się wspaniała panorama na Bieszczady. To takie umowne wrota na drodze do dzikich Bieszczad, które warto bliżej poznać.

Sanok atrakcje – Co zobaczyć w Sanoku?

Miasto Sanok, choć być może przejeżdżając nie wydaje się ciekawym miastem, w rzeczywistości jest bardzo urocze. Dlatego też warto się tutaj zatrzymać i pozwiedzać lokalne zabytki i atrakcje. Położony pięknie, nad Sanem, zachwyca ilością zieleni, wspaniałą starówką, a także najważniejszymi obiektami – Skansenem i wyjątkowym zbiorem dzieł Beksińskiego w tutejszym Zamku. Ruszając więc w Bieszczady nie zapomnij o Sanoku i zatrzymaj się tutaj, by poznać bliżej to urocze miasto.  Co warto zobaczyć w Sanoku?

skansen-w-sanoku

Sanok Rynek i Starówka – Sanok co zobaczyć

Niesamowite, jak sanocki rynek zmienił się na przestrzeni lat. Tutejszy rynek powstał jeszcze w średniowieczu i służył lokalnym kupcom jako miejsce na targ i jarmarki. Dzisiejszy rynek został wytyczony przez władze austriackie końcem XVIII wieku. Jest to rynek o kształcie kwadratu, otoczony przepięknymi kamienicami, które mogłyby nam opowiedzieć nie jedną historię. Sam rynek zmieniał swoje nazwy, warto przywołać, że w czasie II wojny światowej był placem Adolfa Hitlera, a w okresie PRL był to plac Rewolucji Październikowej – wtedy też na rynku funkcjonował dworzec autobusowy, przeniesiony później przed budynek dworca kolejowego w Sanoku.

co-zobaczyc-w-sanoku

Mieszkańcy Sanoka i okolic potocznie stosują nazwę Duży Rynek, mówiąc o rynku sanockim, oraz Mały Rynek mówiąc o Placu św. Michała. Co ciekawe, to właśnie na placu św. Michała kiedyś stał kościół św. Michała Archanioła, gdzie w 1417 roku król Władysław Jagiełło wziął ślub z Elżbietą Granowską. Kościół już dzisiaj nie istnieje, ale na placu wciąż można zobaczyć po nim mury.

Rynek został przepięknie wyremontowany, dzięki czemu jest teraz niezwykle eleganckim miejscem i wizytówką Sanoka. We wschodniej części rynku znajdziesz piękny Ratusz Miejski (ul Rynek 15). W centralnej części ratusza zobaczyć można zegar, po lewej stronie widnieje herb miasta, zaś prawe skrzydło zdobione jest godłem państwa (wzór z lat trzydziestych). Dzisiaj jest to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

Sanok-atrakcje

Tuż obok Ratusza, znaleźć można kościół i klasztor OO. Franciszkanów, który góruje nad rynkiem. We wnętrzu można zobaczyć późnobarokowe zdobienia.

Sanok-atrakcje

Po przeciwległej od ratusza stronie znajduje się piękny gmach  dawnej Rady Powiatowej, który postawiony został przez Austriaków w XIX wieku. Dzisiaj kamienica służy jako siedziba Urzędu Miasta. Zachwyca elegancją i pięknymi zdobieniami.

urzad-miasta-w-sanoku

Warto też zwrócić uwagę na piękne kamieniczki otaczające rynek, ale także w bocznych uliczkach. Są to w większości eklektyczne kamienice, są także secesyjne. Nadają niesamowitego klimatu sanockiej Starówce, obok której nie da się przejść obojętnie.

sanockie-stare-miasto

Kościół Farny w Sanoku – Sanok atrakcje

Świątynia, która znajduje się na placu św. Michała w Sanoku, patrona miasta. Zbudowany został w II połowie XIX wieku, po pożarze poprzedniej świątyni, która stała w tym miejscu. Wieże ukończono zaś dopiero w XX wieku.

Sanok-atrakcje

Przed kościołem znajduje się uroczy plac św. Michała, z pomnikiem patrona miasta. Można tutaj odpocząć na jednej z ławeczek pośród kwiatów. Tutaj też znajduje się budynek Domu Misjonarzy, zbudowany jeszcze w XVIII wieku. Obecnie znajduje się tutaj Młodzieżowy Dom Kultury. To właśnie na tym placu niegdyś stał kościół św. Michała Archanioła, w którym w 1417 roku Władysław Jagiełło wziął ślub z Elżbietą Granowską. Pozostałości ruin można zobaczyć tu do dzisiaj, zostały wkomponowane w kostkę brukową placu.

Sanok-atrakcje

Sanok atrakcje – Muzeum Historyczne – Zamek

Muzeum Historyczne w Sanoku znajduje się w samym centrum miasta, nieopodal rynku. Znajdują się tam wyjątkowe wystawy, w tym m.in. wystawa sztuki sakralnej i wspaniałych ikon cerkiewnych. To właśnie w sanockim Muzeum Historycznym znaleźć można jedną z najwspanialszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce – znaleźć tu można ponad 1200 eksponatów.

sanok-zamek

Prócz tego  zobaczyć tutaj można imponującą zbrojownię oraz schron obserwacyjny z czasów II wojny światowej, a także wystawy malarstwa. Samo muzeum znajduje się w budynku renesansowego zamku królewskiego. Rozkwit i przebudowa zamku datowana jest na XVI wiek, kiedy to za poleceniem królowej Bony, został on przebudowany na styl renesansowy. Nie bez powodu więc w herbie Sanoka do dzisiaj można zobaczyć rodowy kartusz herbowy Sforzów. Choć ponoć sama Bona nigdy nie zaszczyciła zamku swoją obecnością, miał być on niezwykle imponujący i gotowy na przyjmowanie najwyższych dostojników. Zamek mocno ucierpiał w czasie rozbiorów i wojen światowych, a jego dzisiejszy widok zawdzięczamy głównie pracom renowacyjnym.

Jednak to, co najlepsze we wnętrzach zamku w Sanoku to zdecydowanie niesamowita kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego i niesamowitych ikon cerkiewnych. Będąc w Sanoku nie można tego ominąć. 

sanok-muzeum-historyczne

Muzeum Historyczne w Sanoku – informacje praktyczne:

  • 1.kwietnia – 31.października: wtorek-sobota od godz. 9 do 17, poniedziałki godz. 8-12. 
  • 1.listopada – 31.marca: wtorek i środa od godz. 9 do 17, czwartek – niedziela godz. 9-15, poniedziałki godz. 8-12. 
  • Bilety wstępu: dorośli – 18zł, ulgowy – 13zł, rodzinny – 48zł. W cenie biletu zawarte jest zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych.

Więcej na temat Zamku w Sanoku i Muzeum Historycznego znajdziesz w naszym wpisie Zamki na Podkarpaciu.

Zdzisław Beksiński i jego twórczość – Sanok atrakcje – Zamek

Jeden z najbardziej fascynujących artystów współczesnych – Zdzisław Beksiński pochodził właśnie z Sanoka. I to tutaj, w sanockim Muzeum Historycznym zobaczyć można wyjątkową wystawę prac Beksińskiego – największą kolekcję jego prac, bo liczącą aż ok. 600 prac. Artysta sam zadbał o to, by to właśnie w sanockim Muzeum Historycznym znalazły się jego najważniejsze dzieła. Zgodnie z zapisem testamentu Beksińskiego, Muzeum Historyczne w Sanoku stało się jedynym spadkobiercą jego dzieł, przejmując kilka tysięcy jego prac, obrazów, szkicy, rzeźb, fotografii. Niezwykły dorobek, obok którego nie da się przejść obojętnie.

sanok-beksinski-obrazy

Można tutaj zobaczyć wiernie odtworzoną warszawską pracownię, dzięki czemu zwiedzający mogą mieć obraz przestrzeni, w jakiej artysta tworzył swoje wyjątkowe dzieła. Warto zwrócić uwagę na szkice jego prac, które zobaczyć można w szufladkach jego pracowni, zanim przejdzie się do kolejnych sal, gdzie wchodzimy w świat abstrakcji i niesamowitej wyobraźni Beksińskiego. W zasadzie każdy z jego obrazów interpretować można na wiele sposobów. Dla osób, które nie są zainteresowane tego typu sztuką, wystawa może wydawać się przygnębiająca. W końcu w twórczości Beksińskiego można zobaczyć wiele elementów katastroficznych, apokaliptycznych. Zachwyca jednak jego wyobraźnia i niesamowita umiejętność przelewania jej na płótno. A wyobraźnia jego była niczym nieograniczona i o tym przekonasz się zwiedzając wystawę Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sanok – Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – co zobaczyć w Sanoku

Skansen w Sanoku to niezwykłe miejsce, którego nie można pominąć będąc w tym mieście. Jest to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne założone po II wojnie światowej w Polsce. Muzeum prezentuje kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy i pogranicza. Można tutaj odbyć niesamowitą podróż przez świat Łemków, Bojków, poznać bliżej Pogórzan Zachodnich i Wschodnich, Dolinian. Została tutaj zgromadzona niesamowita kolekcja lokalnych perełek – cerkwi i kościołów, domów mieszkalnych, zagród, wiatraków. Można podziwiać także piękny dwór z całym wyposażeniem, a także bliżej przyjrzeć się przemysłowi naftowemu, który narodził się przecież właśnie w województwie podkarpackim w XIX wieku (przeczytaj nasz wpis – Bóbrka – dlaczego Podkarpacie nie zostało Imperium wydobycia ropy naftowej).

skansen-w-sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, które na swoim wielkim terenie (aż 3800m2) prezentuje niesamowitą różnorodność tych ziem. Każda grupa etnograficzna podzielona jest na osobny sektor, każda stosownie do fizjografii terenu jaki kiedyś zamieszkiwała. Tak też przenosimy się płynnie ze świata Bojków do uroczego świata Łemków, dalej bliżej można przyjrzeć się dorobkowi materialnemu Pogórzan, Dolinian. Pogórzanie i Dolinianie w Skansenie rozlokowani zostali w niższych partiach Muzeum, zgodnie z terenami, w jakich mieszkali. Zaś Bojkowie i Łemkowie położeni zostali w wyższych partiach Skansenu. W Skansenie zobaczyć można typowe zabudowania wsi i zagród. Zgromadzono tutaj ponad 100 obiektów architektury drewnianej z okresu XVII do XX wieku. Dlatego też zwiedzanie Skansenu jest tak niezwykłym doświadczeniem.

Prócz sektorów, które odpowiadają grupom etnograficznym, warto także zwrócić uwagę na rynek galicyjski, który jest wejściem do dalszego świata poszczególnych grup podkarpackich terenów. Niesamowity projekt, którego realizacja trwa od pewnego czasu, warto jednak pamiętać, że rynek galicyjski jest rekonstrukcją. Bowiem budynki z sektorów grup etnograficznych są oryginalnymi zabudowaniami, przeniesionymi do Skansenu w Sanoku. Przy wejściu na Rynek Galicyjski znajdziesz jeden z deskali Arkadiusza Andrejkowa z projektu “Cichy Memoriał”.

dworek-w-sanoku

Skansen w Sanoku – zwiedzanie

Ceny biletów wstępu do Skansenu w Sanoku:

  • Zwiedzanie indywidualne – bilet wstępu 20zł (dorośli), bilet ulgowy 15zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny. Bilet rodzinny – 25% zniżki
  • W poniedziałki między godz. 9 a 12 – wstęp wolny
  • Zwiedzanie z przewodnikiem – w języku polskim 70zł (1-25 osób), w języku obcym 80zł. Rezerwacji przewodnika dokonuje się telefonicznie pod nr tel. +48 13 493 01 77 lub mailowo kasa@skansensanok.pl

Skansen w Sanoku – godziny otwarcia:

  • 1 listopada – 31 marca – 9:00 – 14:00
  • kwiecień (1-30.04) – 9:00 – 16:00
  • 1 maja – 30 września – 8:00 – 18:00
  • październik (1-31.10) – 8:00 – 16:00
lemkowie-podkarpacie

Sanok – Linia Mołotowa – Sanok atrakcje

W Sanoku i okolicy zobaczyć można obiekty związane z tzw. Linią Mołotowa. Jest to sieć umocnień i bunkrów powstałych tutaj po podzieleniu Polski między Niemcy hitlerowskie i Rosję radziecką. Na szlaku zobaczyć można obiekty świetnie zachowane, ale także ukryte przed człowiekiem, zdewastowane czy też przejęte przez przyrodę. Na odcinku bieszczadzkim Linii Mołotowa, Rosjanie najprawdopodobniej wznieśli ok. 70 schronów, choć ich ostateczna liczba trudna jest do określenia – pewnie nigdy jej nie poznamy. Były to bunkry, schrony, najwięcej zobaczyć można bunkrów jednoizbowych.

linia-molotowa-podkarpacie

W Sanoku można zostawić samochód przy ul. Łokietka i stąd ruszyć pieszo w poszukiwaniu umocnień Linii Mołotowa. Wchodzi się przez dawny cmentarz radzieckich żołnierzy, gdzie zobaczyć można zbiorowe mogiły, skąd trzeba dojść w lewą stronę pomiędzy drzewa. Dalej prowadzi wydeptana ścieżka pośród roślinności, którą dotrze się do pozostałości dawnego schronu radzieckiego.

linia-molotowa

Co jednak boli to fakt, że niestety ludzie zrobili sobie tutaj śmietnik i miejsce schadzek. Miejsce, które jest niezwykle ważnym i ciekawym pomnikiem historii, trudnej historii Polski, dzisiaj zarasta roślinnością i śmieciami. Schron najłatwiej pewnie znaleźć jest w zimie, kiedy drzewa pozbawione są liści, w lecie dojrzy go sprawne oko. Mimo, że miejsce jest zaniedbane, polecamy tutaj zajrzeć każdemu, kto interesuje się historią II wojny światowej. 

Co zobaczyć w okolicy Sanoka? Propozycje wycieczek

Będąc w Sanoku można zaplanować sobie wiele różnych wycieczek. Okolica bogata jest w różnego rodzaju atrakcje, które zachwycą i wzbogacą Twoje wakacje w tym zakątku Polski. Co można robić w okolicy Sanoka?

gory-slonne

Okolice Sanoka – Zamek Sobień

Jeden z uroczych zamków województwa podkarpackiego, kóry zachwyca przede wszystkim jesienią. Co prawda z samego Zamku Sobień pozostały już tylko ruiny, zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać. Zamek Sobień znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie – Sobień. Zamek ten na przestrzeni wieków wiele przeszedł i choć dzisiaj być może niezbyt wiele się z samego zamku ostało, miejsce jest magiczne. Fragmenty zamku obrośnięte mchem i zielenią nadają wyjątkowy klimat temu miejscu. Do tego to właśnie stąd zobaczyć można wyjątkowy widok na Dolinę Sanu i okolicę. Najpiękniej wygląda jesienią, kiedy drzewa mienią się wszystkimi kolorami najpiękniejszej pory roku. Więcej na temat Zamku Sobień znajdziesz w naszym wpisie Zamki na Podkarpaciu.

sanok-okolice-sanoka

Pod wejściem na górę i zamek Sobień znajduje się parking, gdzie można zostawić swoje auto. Ścieżka na szczyt wzgórza zajmuje ledwie ok. 15 minut i nadaje się dla każdego.  Wstęp i parking są darmowe. 

sanok-okolice-sobien

Okolice Sanoka – Góry Słonne

Góry Słonne to pasmo górskie należące do gór Sanocko-Turczańskich w Karpatach Wschodnich. Tereny te zostały objęte ochroną Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, warto więc pamiętać, że zabronione jest tutaj palenie ogniska czy grilla. Można tutaj spotkać orły, niedźwiedzia brunatnego czy rysia, wilki. Co ciekawe, góry swoją nazwę wzięły od słonych źródeł, które występują na tym terenie. Od średniowiecza pozyskiwano tutaj sól metodą warzenia.

gory-slonne

To właśnie tutaj znajduje się jedna z najdłuższych serpentyn w Polsce, wybudowana jeszcze przez władze austriackie w 1852 roku. Corocznie w czerwcu organizuje się tutaj Bieszczadzki Wyścig Górski. Na serpentynach znajduje się punkt widokowy z parkingiem, na którym można zatrzymać się samochodem. Roztacza się stąd piękny widok na Bieszczady, każdy ze szczytów można zlokalizować dzięki tablicy informacyjnej z mapką i oznaczeniami na punkcie widokowym.

gory-slonne

Okolice Sanoka – Deskale Arkadiusza Andrejkowa

Arkadiusz Andrejkow to artysta z krwi i kości, który pochodzi właśnie z podkarpackiego Sanoka. Można więc powiedzieć, że to Sanok jest ojczyzną niesamowitego projektu “Cichy Memoriał”, za sprawą lokalnego artysty. To wyjątkowy projekt tworzony przez Andrejkowa, który zdobi podkarpackie wsie. “Cichy Memoriał” to projekt, w ramach którego na drewnianych szopach i stodołach powstają niesamowite portrety, które wyglądają jak żywe. To nasi przodkowie, to nasze rodziny, to nasi lokalni bohaterowie, którym nikt nie stawia pomników, nikt nie pisze o nich poematów. A jednak są ważni, dla nas, dla mieszkańców Podkarpacia. Dlatego też Andrejkow maluje niesamowite portrety, dając nie tylko duszę drewnianym szopom, ale przede wszystkim ludziom, których uwiecznia na swoich dziełach.

cichy-memorial

W okolicy Sanoka znaleźć można wiele wyjątkowych deskali, bo tak właśnie nazywane są dzieła Andrejkowa. Nie można bowiem nazwać ich muralami, ostatecznie powstają przecież na drewnie. Tak też powstała i wciąż powstaje niesamowita galeria sztuki ulicznej, której szlakiem warto ruszyć podróżując po okolicy. Przystanąc w zadumie przy twarzach naszych Bliskich, spojrzeć im w oczy, wysłuchać ich historii. Za każdym potretem kryje się historia, tworzone są bowiem na podstawie starych, rodzinnych fotografii. Coś tak niezwykłego, że zobaczenie jednego dzieła Andrejkowa sprawia, że chce zobaczyć się ich jak najwięcej.

Sanok-atrakcje

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat deskali Andrejkowa i projektu “Cichy Memoriał”, zapraszamy na nasz wpis Murale na Podkarpaciu czyli podkarpacki “Cichy Memoriał”. Znajdziesz w nim także mapkę z oznaczonymi na niej deskalami.

Okolice Sanoka – Zagórz – ruiny Klasztoru Karmelitów bosych

Klasztor-warownia pochodzą jeszcze z XVIII wieku, a jego mury pamiętają wiele historii i legend, które przywołują atmosferę tajemnicy… Klasztor znajduje się w Zagórzu, na wzgórzu Mariemont, w zakolu Osławy. Choć dzisiaj są to ruiny warto pamiętać, że jest to jeden z nielicznych wciąż zachowanych klasztorów-warowni w Polsce.

Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1700 roku dzięki Janowi Adamowi Stadnickiemu – fundatorowi tego miejsca. W trakcie 30 lat budowy powstał tutaj klasztor, kościół i zabudowania gospodarcze. Znajdował się tutaj także szpital dla weteranów wojennych. Ciężko to sobie dzisiaj wyobrazić, ale klasztor otoczony był wysokimi na 5 metrów murami obronnymi! Trudna do zdobycia warownia!

zagorz-klasztor

Lata świetności przypadają na czas aż do I rozbioru Polski, klasztor był także ostoją dla żółnierzy konfederacji barskiej. Został jednak mocno ostrzelany przez wojska rosyjskie w 1772 roku. To właśnie obrona klasztoru w Zagórzu była ostatnią bitwą w czasie słynnej konfederacji barskiej. Ostatecznie Zagórz trafił do zaboru austrackiego, a w 1822 roku klasztor strawił pożar. Oficjalne informacje mówią, że pożar wybuchł w trakcie kłótni przeora z jednym z zakonników, w rzeczywistości za ogień odpowiadać mają władze zaborcze… Klasztor przeszedł wiele i już nigdy miał nie odzyskać swojej dawnej świetności, z roku na rok popadając w ruinę.

Na szczęście, po wielu nieudanych próbach odbudowy, klasztor doczekał się prac renowacyjnych, które właśnie trwają. Warto tutaj przyjechać i zobaczyć to niezwykłe miejsce, które stwarza atmosferę tajemnicy i magii. Idealne miejsce na wycieczkę w okolicy Sanoka!

Okolice Sanoka – Cerkwie Szlaku Architektury Drewnianej

Podkarpackie pełne jest pięknych, drewnianych perełek, które warto zobaczyć. Znajdują się one w Beskidzie Niskim, w Bieszczadach, także w okolicy Sanoka. Mowa oczywiście o Szlaku Architektury Drewnianej, który w województwie podkarpackim ma aż 127 obiektów na swojej trasie i 1202 km.  Wiele z nich było niegdyś cerkwiami, co świadczy o bogatej różnorodności kulturowej i religijnej regionu. Niektóre wciąż służą dzisiaj jako cerkwie greckokatolickie i prawosławne, większość jednak została po II wojnie światowej i przesiedleniach (więcej na temat wysiedleń poczytasz w naszym wpisie Opuszczone wioski w Bieszczadach) przejęta przez kościół rzymskokatolicki.

skansen-w-sanoku

Będąc w Sanoku można także ruszyć fragmentem Szlaku Architektury Drewnianej, w poszukiwaniu pięknych, drewnianych perełek sakralnych. Warto zajrzeć np. do cerkwi w Skansenie w Sanoku, greckokatolickiej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Olchowcach, cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Zabłotce, Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu, Cerkiew św. Dymitra w Piątkowej, cerkwie Beskidu Niskiego. Jesteśmy pewni, że zobaczywszy jedną piękną cerkiew, ruszysz w poszukiwaniu kolejnych, a tych w okolicach Sanoka, bez względu na to, w którym kierunku ruszysz, nie brakuje.

Więcej na temat podkarpackich cerkwi i Szlaku Architektury Drewnianej przeczytasz w naszym wpisie Cerkwie na Podkarpaciu. Zakochaj się w nich, nie pożałujesz. 

Sanok noclegi

Zobacz, gdzie możesz nocować w Sanoku!



Booking.com

Sanok – czy warto wybrać się do Sanoka? Sanok atrakcje

Niesamowite, jak na przestrzeni lat zmienił się Sanok. Wyremontowano wiele pięknych kamieniczek, które ponownie błyszczą i zachęcają do spacerów. Dookoła miasta niezmiennie znaleźć można mnóstwo terenów zielonych, a w samym centrum miasta kwiaty i drzewa. Idealnym miejscem na wypoczynek jest także brzeg Sanu, gdzie można zrobić sobie uroczy piknik.

Niezmiennie dziwi nas, że tak wielu turystów przez Sanok jedynie przejeżdża, kierując się w Bieszczady lub wracając z tych podkarpackich gór. Nie wiedzą nawet, że tracą tak wiele, nie zatrzymując się tutaj na dłużej. Sanok to piękne miasto, o bogatej historii, które warto poznać bliżej niż tylko przejazdem. Tutaj na każdym kroku widać historię, różnorodność kulturową, religijną, ale też tolerancję. A do tego skosztować wyjątkowych specjałów kuchni podkarpackiej w jednej z knajpek na rynku w Sanoku. Nie zapomnij o proziakach (na rynku znajdziesz Proziakownie), o fuczkach, zalewajce, stolnikach. Możesz ich posmakować w jednej z lokalnych knajpek i karczm w Sanoku. Zostań w Sanoku i zakochaj się w ojczyźnie słynnych autobusów “Autosan”, które od lat zobaczyć można na podkarpackich i nie tylko podkarpackich drogach.

autosan-sanok

Zobacz nasz film o województwie podkarpackim

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook, gdzie publikujemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
  • Sprawdź także nasz wpis, w którym poznasz atrakcje Podkarpackie i 11 pomysłów na wycieczki!
  • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie sporo wpisów z innych Podkarpackich zakątków! Zaglądnij po więcej tutaj!
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciunie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
  • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

30 komentarzy

Gosia - Voyagerka 15 lipca, 2021 - 8:41 am

Wow, potężny i dokładny wpis o Sanoku i jego okolicach! Kawał dobrej roboty! Ja zwiedziłam Skansen w Sanoku, ruiny zamku Sobień, okoliczne cerkwie i deskale. Dziękuję za wszystkie Wasze polecenia Podkarpacia! 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 15 lipca, 2021 - 9:05 am

Cała przyjemność po naszej stronie 🙂 Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz wrócisz w nasze rodzinne strony, bo czeka tutaj cała masa perełek 🙂

Odpowiedz
Bogumił 16 lipca, 2021 - 4:00 am

Rzeczywiśćie….zobaczyć i ućiekać.Sanok stał się sypialniä i miastem emerytòw.
3/4 ludzi w wieku 20-35 lat stąd wyjechała i wyjeżdza w poszukiwaniu lepszego życia.Niestety wiem co mòwiē bo do nich należę…..

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2021 - 8:38 am

Tak to już jest, że z wielu miast tego rozmiaru młodzi wyjeżdżają do większych, bo mają większe szanse rozwoju i pracy. Ale to nie znaczy, że w Sanoku nie warto się zatrzymać i zwiedzać, bo to piękne miasto i warto 🙂 pozdrawiamy z Krosna 🙂

Odpowiedz
Martynosia 16 lipca, 2021 - 9:14 am

Świetny i wyczerpujący wpis 😉 W Sanoku byłam lata temu i myślę że wiele się zmieniło, ale bardzo miło go wspominam. Odwiedziłam wtedy oczywiście wystawę Beksińskiego, która wywarła na mnie niesamowite wrażenie! Moja koleżanka z podstawówki miała w domu jeden z obrazów Beksińskiego i pamiętam, że siedziałyśmy na kanapie i wpatrywałyśmy się w niego godzinami 😉
Osobiście nie widziałam tych deskali, ale mój tata był w zeszłym roku w Bieszczadach i podsyłał mi zdjęcia! Bardzo mi się to podoba! Świetna inicjatywa!
Myślę, że Sanok i cała okolica ma wiele do zaoferowania i zdecydowanie wat się tam wybrać!
Pozdrawiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2021 - 1:24 pm

Oj na pewno wiele się zmieniło. Sami w sanockim Skansenie byliśmy ostatnio kilkanaście lat temu i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak się rozrósł, teraz jest przeogromny + świetny rynek galicyjski. Ooooo Beksiński w domu, to musi być niesamowite dzieło! Musisz wrócić do Sanoka i zobaczyć ile się tutaj zmieniło, nie pożałujesz 🙂

Odpowiedz
Pojedztam.pl 16 lipca, 2021 - 11:50 am

W Sanoku byłyśmy kilka lat temu z kolonią, przepiękny skansen i super rynek.

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2021 - 1:24 pm

I wiele więcej atrakcji 🙂 Sanok jest zdecydowanie wart odwiedzenia 🙂

Odpowiedz
Maria 16 lipca, 2021 - 12:30 pm

Jakie piękne miasto! Bardzo tęsknię za Polską, obiecuję sobie, że się wybiore na dłużej i będę się delektować takimi klejnocikami. Dobra robota:)

Odpowiedz
rudeiczarne 16 lipca, 2021 - 1:25 pm

Musisz się wybrać,czeka cała masa perełek 🙂 Sami za każdym razem jak przylatujemy do Polski staramy się pojeździć jak najwięcej i zobaczyć, bo takie wytęsknione jeszcze lepiej smakuje 🙂

Odpowiedz
Opowieści z Podróży 16 lipca, 2021 - 2:21 pm

Super! Do artykułu jeszcze na pewno wrócę, bo do Sanoka planuje się wybrać już od dawna. Właśnie tamtej części Polski w ogóle nie znam, Wstyd się przyznać, bo jestem z zamiłowania górołazem, ale jeszcze nie byłam w Bieszczadach, a jak piszesz to właściwie drzwi na Bieszczady.

Odpowiedz
rudeiczarne 19 lipca, 2021 - 9:05 am

Oj to w takim razie czas wreszcie ruszyć w te strony! Nie tylko w piękne Bieszczady, ale po drodze także Beskid Niski i cała masa pięknych miejsc! Na pewno Ci się spodoba! 🙂

Odpowiedz
Karolina/Nasze Bąbelkowo 19 lipca, 2021 - 7:07 pm

W Sanoku byliśmy na wystawie Beksińskiego i w skansenie – oba miejsca wywarły na nas piorunujące,bardzo pozytywne wrażenie.

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:21 am

Wspaniale to słyszeć! Pozdrawiamy ciepło 😊

Odpowiedz
Adam 19 lipca, 2021 - 7:49 pm

Siedzę w Sanoku i szukam atrakcji przed wyjazdem na Malte, a tu ni z stąd, ni zowąd wpis o Sanoku 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:20 am

Oooo proszę! Witamy na pokładzie! Życzymy pięknej maltańskiej przygody!

Odpowiedz
jamaska 19 lipca, 2021 - 9:04 pm

Jadąc w Bieszczady, ominęliśmy Sanok, a tu widzę, że warto o niego zahaczyć. Naprawimy ten błąd, jadąc następnym razem,

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:20 am

Trzymamy za słowo, Sanok czeka!

Odpowiedz
Raczejtrampki 20 lipca, 2021 - 2:09 pm

Sanok był dla mnie zawsze miastem, przez które się przejeżdża po drodze w Bieszczady., a widzę, że jednak warto zajrzeć 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:20 am

Nie da Ciebie jednego…:) Ale teraz już wiesz, że trzeba się tutaj zatrzymać!

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 22 lipca, 2021 - 8:12 pm

Kiedyś Sanok już zwiedzałem, ale jeszcze nie zbyt dokładnie. Muszę wrócić też do skansenu

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:19 am

Koniecznie wróć, skansen robi ogromne wrażenie, wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 23 lipca, 2021 - 8:05 pm

Ale wypasiony 😉 wpis!
Dla mnie Sanok to głównie skansen, ale widzę, że warto tez sobaczyć miasto 🙂
Pozdrawiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:19 am

Zdecydowanie warto, więc następnym razem zostań na dłużej!

Odpowiedz
Piotr 23 lipca, 2021 - 8:48 pm

Super wpis! Zdjęcia autobusów i ikon najlepsze! Wspaniale oddaliście klimat miasta.

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:18 am

Dziękujemy bardzo! Sanok jest przeuroczy, a autobusy…klasyk!

Odpowiedz
Wojciech 25 lipca, 2021 - 9:21 pm

Oj po waszym wpisie wiem, że absolutnie się w Sanoku odnajdę bo to miks wszystkiego co w miastach lubię! A chyba nawet jeszcze więcej.

Odpowiedz
ValdiTravel 27 lipca, 2021 - 7:53 pm

Lubię Beksińskiego i lubię zwiedzać a w Sanoku jeszcze nie byłem więc czas się pakować! Dzięki za propozycje wycieczek

Odpowiedz
rzeszowpodkarpackie.com 4 listopada, 2022 - 7:18 pm

Byliśmy ostatnio w Sanoku w skansenie i w kilku jeszcze miejscach. Trzeba przyznać że skansen naprawdę robi wrażenie. Ogólnie bardzo fajne miejsce na mapie naszego pięknego Podkarpacia. Warto wybrać się kto jeszcze nie był. Świetnie przedstawiliście to miasto. Przepiękne zdjęcia!

Odpowiedz
Ela 15 lutego, 2023 - 1:17 pm

Dziękuję za ciekawą podpowiedź o ciekawych miejscach. Wybieramy się z mężem w te okolice i zawsze dużo czytam i próbuję zrobić trasę. Jest to ciekawa podpowiedź

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej