!-- Link with Google Tag Manager 08/12/2024 by PA -->
krosno-atrakcje-krosna

Krosno – najpiękniejsze atrakcje i zabytki Krosna, które musisz zobaczyć

przez Rudeiczarne Travel Blog

Krosno to nasze rodzinne miasto w województwie podkarpackim, w którym nie brakuje wyjątkowych atrakcji. Położone jest malowniczo, po drodze w Bieszczady, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Krosno od wieków nazywane jest “Małym Krakowem” (Parva Cracovia), a to za sprawą pięknego Rynku Starego Miasta wraz z renesansowymi kamienicami i Podcieniami, które przypominały i wciąż przypominać mogą krakowski Rynek i Sukiennice. To wyjątkowe miasto, w którym jest naprawdę mnóstwo do zobaczenia i postaramy się to właśnie udowodnić w tym wpisie.

krosno-atrakcje-krosna

Krosno to nasze miasto rodzinne. Tutaj się urodziliśmy, tutaj się wychowaliśmy i dorastaliśmy. A teraz, w tym wpisie, chcieliśmy Cię zaprosić na wspólną wycieczkę dookoła Krosna, które ma tak wiele do zaoferowania turystom! Przekonaj się, co warto zobaczyć w Krośnie i dlaczego warto się tutaj zatrzymać! Zapraszamy Cię na wspólną wędrówkę po atrakcjach Krosna, wędrówkę z krośnieńskimi wychowankami i mieszkańcami. Opowiadanie o naszym rodzinnym mieście jest dla nas wyjątkowe z wielu względów i mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu już nie będziesz mieć wątpliwości, że w Krośnie po prostu trzeba się zatrzymać na dłużej! 

Krosno – perełka województwa podkarpackiego, którą trzeba zobaczyć!

Miasto Krosno to przepiękne miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, do końca 1998 było stolicą województwa krośnieńskiego. Krosno zyskało lokację miejską w 1348 roku, a za czasów Kazimierza Wielkiego i jego sprawą w 1367 roku miasto zyskało tytuł Królewskiego Wolnego Miasta Krosna i własny herb, który przedstawia pół lwa i pół orła na czerwonym polu. Wiele osób uważa, że nazwa miasta “Krosno” wywodzi się od krosna tkackiego. W rzeczywistości jednak przyjmuje się, że nazwa pochodzi jednak od “krosty” czyli nierówności terenu, bowiem pierwszą osadę wzniesiono tutaj na wzniesieniu.

Krosno-atrakcje

Od momentu lokowania miasta przez Kazimierza Wielkiego aż do połowy XVII wieku Krosno nieprzerwanie się rozwijało, a to za sprawą korzystnej przygranicznej lokalizacji, która umożliwiała m.in. handel winem węgierskim. Faktem, który potwierdza zamożność miasta jest otoczenie go podwójnym murem miejskim. Kres rozwojowi przyniósł niestety Potop Szwedzki i choć samo miasto udało się ocalić, w zasadzie wszystko dookoła Krosna zostało zniszczone. Ponowny rozwój to zaś czas Ignacego Łukasiewicza, który w okolicy Krosna – Bóbrce, założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Były to czasy Galicji, jednak Krosno i okolice pachniały ropą naftową, ściągali tutaj ludzie z innych krajów, by dorobić się fortuny.

Po pierwszej wojnie światowej założono w Krośnie hutę szkła, która z czasem stała się największym tego typu ośrodkiem w Polsce, znanym na całym świecie i sprawnie funkcjonującym do dzisiaj – Krosno – Miasto Szkła.

Nasze piękne Krosno – tak powtarzamy za każdym razem, gdy tutaj wracamy. Z roku na rok coraz piękniejsze i z roku na rok widać, jak idzie z duchem czasu. Staje się coraz ciekawszym z turystycznego punktu widzenia miastem, acz dotąd wciąż tak mało docenianym. A szkoda, bo jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast województwa podkarpackiego, któremu warto poświęcić swój czas i bliżej je poznać. 

Krosno – atrakcje Krosna – co zobaczyć w Krośnie

Wiele osób przejeżdża przez Krosno wybierając się w Bieszczady czy też Beskid Niski. Zauważyliśmy jednak, że wciąż bardzo mało turystów dociera do naszego pięknego rodzinnego miasta, co osobiście uważamy za spory błąd. Krosno bowiem to przepiękne miejsce, które każdemu turyście zaoferować może masę atrakcji. Tak naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jest to miejsce pełne uroku, które przy ogromnej ilości zabytków wciąż cieszyć się może kameralną atmosferą. Dzięki temu można tutaj doskonale wypocząć i nasycić się klimatem, bogatą historią, zabytkami, których pozazdrościć mogą inne, większe miasta, a przy tym wciąż nie zazna się tutaj tłumów.

co-zobaczyc-w-krosnie

Jeśli nie byłeś jeszcze w Krośnie – czas najwyższy to zmienić. A jeśli nie wiesz, dlaczego miałbyś zatrzymywać się w Krośnie – ten wpis da Ci przynajmniej kilkanaście powodów, byś zamiast ruszać prosto w Bieszczady – zatrzymał się jeszcze tutaj. Będzie to wspaniała wycieczka, a jedna wizyta w Krośnie i tutejszych atrakcjach sprawi, że docenisz to miasto i jego wyjątkową atmosferę.

Zwiedzanie Krosna – atrakcje Krosna – Krosno Mapa

Aby usprawnić Twoje zwiedzanie Krosna, przygotowaliśmy dla Ciebie mapkę, na której zaznaczyliśmy miejsca, o których opowiadamy w tym wpisie. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu je znaleźć i zaplanować swoją własną wycieczkę, w zależności od tego, w jaki sposób tutaj przyjeżdżasz i na jak długo.

1. Rynek Starego Miasta w Krośnie 

Nie można zwiedzać Krosna bez odwiedzenia tutejszego Starego Miasta i pięknego Rynku. Musisz wiedzieć, że Krosno posiada przepiękny Rynek, jest to serce całego miasta, od którego najlepiej jest zacząć zwiedzanie atrakcji i zabytków Krosna.

rynek-w-krosnie

Krośnieński rynek ma kształt prostokąta, dzisiaj jest znacznie większy niż w czasie lokacji miasta w XIV wieku. Służył do celów handlowych i początkowo otoczony był drewnianymi budynkami, które w XV wieku stopniowo zastępowano murowanymi. Najpiękniejsza i najstarsza jest Kamienica Wójtowska (Rynek 7), która zachwyca wspaniałym, renesansowym portalem z pięknymi zdobieniami. Jest to najstarsza mieszczańska kamienica w całym województwie podkarpackim, nie zapomnij więc przy niej zatrzymać się na dłużej! Nieopodal zobaczysz kamienicę Rynek 1, nazywaną czasem “kamienicą pod zegarem”. Zwróć uwagę na zegar na gmachu kamienicy – to zegar pochodzący z Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza, o której poczytasz więcej nieco niżej. Kamienica ta pochodzi z XVIII wieku i dawniej była siedzibą ratusza miasta.

Krosno-atrakcje

Nie możesz także zapomnieć o kamienicy Rynek 27. To piękny budynek, który należał niegdyś do jednego z najważniejszych i najbogatszych mieszczan i kupców w Krośnie – Szkota – Roberta Wojciecha Portiusa. Z jego czasów zachował się zabytkowy, kamienny portal arkadowy, a w kluczu portalu widoczna jest data 1640 i inicjały RP (Robert Portius) i AP (Anna Portiusowa). Robert Portius ufundował wiele zabytków w Krośnie, a umierając był jednym z najbogatszych kupców Rzeczypospolitej.

robert-portius

Pod koniec lat 90 XX wieku na Rynku w Krośnie rozpoczęto prace archeologiczne. Odkryto wtedy nie tylko ślady kramów kupieckich, studnie, system wodociągowy z XV wieku (!), ale przede wszystkim dawny renesansowy Ratusz Miejski, który wybudowano w XVI wieku na płycie rynku. Pełnił funkcję siedziby władz miasta, najprawdopodobniej także więzienia. Ratusz uległ zniszczeniu w czasie pożaru w XIX wieku i aż do końca XX wieku ślad po nim zaginął. W czasie wspomnianych prac archeologicznych odkryto również pozostałości dawnego Domu Wójtowskiego. Był to gotycki budynek, wzniesiony jeszcze w XIV wieku – był siedzibą wójta, ale także pełnił funkcję zbrojowni, więzienia. Budynek spłonął w XVI wieku, a wraz z nim archiwum miejskie. Miejsca po obu budynkach rozpoznasz dzisiaj dzięki czerwonej cegle na płycie rynku. Możesz dzięki temu wyobrazić sobie, jak inaczej wieki temu wyglądał krośnieński Rynek.

rynek-w-krosnie

2. Krośnieńskie Podcienia – Krosno atrakcje

Krośnieński Rynek nie bez powodu nazywany jest “małym Krakowem”. Wchodząc na Rynek ujrzysz piękne arkadowe Podcienia. Wielu osobom przypominają one krakowskie Sukiennice, ale przyznać musisz – nadają niepowtarzalnego uroku krośnieńskiemy rynkowi. Pochodzą one jeszcze z czasów, kiedy to drewniane Krosno przeobrażało się w miasto murowane. Wtedy to bogaci mieszczanie zaczęli w Krośnie budować swoje murowane, eleganckie kamienice. Część Podcieni pochodzi z XVI wieku, inne są rekonstrukcją z XIX i XX wieku, natomiast niektóre niestety z biegiem lat uległy zniszczeniu.

krosnienskie-podcienia

Niegdyś Podcienia, tak jak i krośnieński Rynek służyły do celów handlowych. Dzisiaj zaś wspaniale jest tutaj usiąść i podziwiać Rynek z perspektywy arkadowych sklepień. Znajdziesz tutaj wiele uroczych restauracji z pysznym jedzeniem, które tętnią życiem szczególnie w lecie, kiedy to na płycie Rynku rozłożone są ogródki restauracyjne.

Na krośnieńskim Rynku i Podcieniach znajdziesz Piwnicę PodCieniami, w której odbywają się różne wydarzenia wystawowo-koncertowe. Wspaniała sceneria jest świetnym tłem na tego typu eventy w mieście. Tuż nieopodal Piwnicy PodCieniami, na ul. Rynek 5, znajdziesz także Biuro Informacji Turystycznej. W nim możesz zasięgnąć rady, porozmawiać z przewodnikami, wziąć sobie mapkę Krosna i jego atrakcji. Punkt Informacji Kulturalno -Turystycznej otwarty jest codziennie: od poniedziałku do piątku w godz. 9-18, w soboty i niedziele w godz. 10-14. 

krosno-informacja-turystyczna

3. Studnia i makieta miasta

Od 2019 roku na krośnieńskiej zabytkowej studni na rynku można podziwiać niezwykłą makietę Krosna. Waży ona aż 800kg i jest rekonstrukcją tego, jak na przestrzeni wieków wyglądać miało Krosno. Jest to przestrzenny model historycznego miasta, który przedstawia, jak Krosno miało wyglądać na przestrzeni wieków – od czasów średniowiecznych po czas współczesny. Można tutaj zobaczyć m.in. kościół oo. Franciszkanów, kolegium i kościół Jezuitów, kościół Farny, mury miejskie, bramę węgierską i krakowską, Ratusz Renesansowy, Pałac Biskupi, Synagogę, Dawną Fabrykę Zegarów Wieżowych.

Krosno-atrakcje-makieta

Zobaczyć tu można więc obiekty, które kiedyś stały w Krośnie i ich obecnie już nie ma, ale także takie, których nie było w czasach najdawniejszych. Dlatego też należy pamiętać, że makieta nie przedstawia tego, jak miasto wyglądało w całości, jest to rekonstrukcja obiektów na przestrzeni wieków – zobaczymy tutaj najróżniejsze budynki, które były częścią Krosna, a niektóre z nich już obecnie nie istnieją, zostały zastąpione przez inne budynki. Makieta jest formą odtworzenia wyglądu miasta, gdyż nie zachowały się dokumenty czy obrazy, które mogłyby poświadczyć wygląd danych budynków.

makieta-krosna

Makieta miasta Krosna została także przystosowana dla osób niewidomych. Za pomocą dotyku mogą one przeczytać informacje i historię miasta zapisaną w języku braille’a. 

4. Kościół Farny w Krośnie

Kościół Farny czyli Bazylika Kolegiacka pw. Świętej Trójcy w Krośnie to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych perełek Krosna. Pod względem bogactwa wnętrz i zdobień może śmiało konkurować z innymi najsłynniejszymi świątyniami w Polsce. Świątynia ta przypomina o najlepszych czasach Krosna, miasta, które kwitło i zasługiwało na wspaniały kościół, w którym widać będzie bogactwo tego miasta.

kosciol-farny-krosno

Początki tej świątyni datuje się na XIV wiek czyli na czasy króla Kazimierza Wielkiego. Z tamtych czasów pochodzi prezbiterium, świątynia zaś była regularnie rozbudowywana i powiększana. Dobudowano kaplice św. Anny, św. Wojciecha, Bractwa Najświętszej Marii Panni, a także kaplicę śś. Piotra i Pawła. Ostatnia z nich za czasów Roberta Wojciecha Portiusa zyskała nowe oblicze i została zaaranżowana na mauzoleum rodziny Portiusów. Nie możemy przy tej okazji wspomnień o Portiusie. Jako faktor i serwitor 3 królów Polski i częsty gość dworu królewskiego miał świetne kontakty. Sprowadził on do Krosna wspaniałych artystów, którzy udoskonalili wnętrza kościoła Farnego.

Krosno-atrakcje

Robert Portius a kościół Farny

Manierystyczny ołtarz świątyni zdobiony jest dziełem Włocha – Tomasso Dolabelli, w całym kościele znaleźć można aż 20 jego dzieł, na których można zobaczyć mnóstwo symboli. Pamiętać bowiem musisz, że były to czasy, kiedy mało kto potrafił pisać i czytać. Dlatego też do ludu przemawiało się za pomocą obrazów. Zobaczyć można symbole przemijania, śmierci i jej nieuchronności. Ambona w kościele Farnym ufundowana została przez żonę Roberta Portiusa – Annę. Zobaczyć tutaj także można przepięknie zdobioną ławkę kolatorską Portiusów.

Kościół jest pełen przepychu i wspaniałych zdobień, obok których nie da się przejść obojętnie. Przyjrzyj się dokładnie obrazom w kościele Farnym, na niektórych z nich zobaczysz wkomponowaną…twarz Portiusa z charakterystycznym wąsem. W kaplicy śś. Piotra i Pawła – dwukopułowe mauzoleum Portiusów, wykonanej przez Włocha – Vincenzo Patroni, znajdziesz portrety Portiusów, a pod posadzką kaplicy znajdować się mają szczątki Portiusów.

robert-portius

W kościele Farnym widać wszędzie przepych – manieryzm odnosił się przecież do swoistego lęku przed pustą przestrzenią. W tylnej części kościoła zobaczyć także możesz charakterystyczne ołtarze w stylu baroku prowincjonalnego, które przypominają…bombki choinkowe. Co ciekawe, twarz Chrystusa na krzyżu nad ołtarzem w kościele Farnym ma być rzekomo…twarzą samego króla Kazimierza Wielkiego.  

zabytki-krosna

Kościół Farny znajduje się na ulicy Piłsudskiego 5. Tuż obok znajdziesz najbardziej charakterystyczny budynek Starego Miasta – wieżę – dzwonnicę kościoła, którą warto zwiedzić, by zobaczyć piękne dzwony, zegar wieżowy, a przede wszystkim wspaniały widok na Krosno. 

5. Wieża Farna w Krośnie

Najbardziej charakterystyczny zabytek w Krośnie to oczywiście wieża Farna, górująca nad Rynkiem i Starym Miastem. Została wzniesiona w XVII wieku z fundacji jednego z najważniejszych mieszkańców Krosna – Szkota – Roberta Wojciecha Portiusa. Co ciekawe, ponoć przy budowie dzwonnicy użyto kamienia z rozebranych murów miejskich. Wieża mierzy 38 metrów i rozpościera się z niej piękny widok na Krosno. Wieża jest budynkiem trójkondygnacyjnym, zwieńczona jest baniastym hełmem z galeryjką widokową. Wyposażona jest także w zegar wieżowy wyprodukowany w słynnej Fabryce Zegarów Wieżowych, która znajdowała się nieopodal, w dzisiejszym budynku Muzeum Rzemiosła. Na szczycie hełmu postawiono wiatrowskaz w kształcie monstrancji.

wieza-farna

Na wieżę Farną można wejść i zwiedzać jej wnętrze, a także podziwiać wspaniały widok na Rynek i Krosno. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach. We wnętrzu wieży znajduje się wystawa prac lokalnych artystów, a także przede wszystkim z bliska można zobaczyć 3 słynne dzwony znajdujące się w wieży – Urban – trzeci co do wielkości dzwon historyczny w Polsce. Prócz Urbana jest tutaj jeszcze dzwon Jan i Maria(n). Warto zwrócić uwagę na to, że na dzwonie Urban znajduje się plakietka z gmerkiem Roberta Portiusa – fundatora wieży Farnej i dzwonu – trzy gwiazdki, książka i miecz. Dzwon Urban dzwoni w ważne wydarzenia dla kraju, a ten, kto usłyszy jego brzmienie – będzie zachwycony.

wieza-farna-w-krosnie

Koniecznie zwróć także uwagę na mechanizm zegarowy Michała Mięsowicza, tuż pod dzwonami. Jest to jeden z trzech dzwonów wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie, które w dalszym ciągu działają i wyznaczają czas w mieście. Zegar jest codziennie nakręcany przez pracowników Muzeum Rzemiosła.

Krosno-atrakcje

Wieża Farna znajduje się na ul. Piłsudskiego 5, jest najbardziej charakterystycznym obiektem w obrębie Starego Miasta. Codziennie w południe z głośników na wieży Farnej usłyszeć można hejnał Krosna. 

Zwiedzanie Wieży Farnej: 

  • Bilet normalny na wszystkie kondygnacje – 12zł
  • Ulgowy – 8zł
  • Bilet do poziomu dzwonów – 8zł
  • Godziny otwarcia (maj-wrzesień): wtorek – piątek: godz. 10-17, sobota-niedziela: godz. 10-15.
wieza-farna-w-krosnie

Nieopodal wieży Farnej, w kierunku Muzeum Rzemiosła znajdziesz pomnik Roberta Wojciecha Portiusa. Krosno bardzo wiele zawdzięcza temu Szkotowi, nic więc dziwnego, że ma tutaj pomnik na swoją cześć.

robert-portius

6. Muzeum Rzemiosła – atrakcje Krosna

Krośnieńskie Muzeum Rzemiosła znajduje się dzisiaj w charakterystycznej, secesyjnej kamienicy, nazywanej także “domem z zegarem”. Wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku i do dzisiaj zachwyca swoją elegancją. Z kamienicą tą wiąże się niezwykła historia wyjątkowego człowieka – Michała Mięsowicza, który to był właścicielem tejże kamienicy. Mięsowicz był jednym z najważniejszych obywateli Krosna w ówczesnych czasach. Słynny zegarmistrz od 1890 roku prowadził tutaj swój zakład zegarmistrzowski, a od 1901 roku budynek ten był siedzibą Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych prowadzonej właśnie przez Mięsowicza.

Krosno-atrakcje -muzeum-rzemiosla

Michał Mięsowicz był człowiekiem niezwykłym, wymyślił coś, co nie miało racji bytu i nie mieściło się nikomu w głowach. W krośnieńskiej Fabryce Zegarów Wieżowych stworzono niemal 300 zegarów wieżowych, które zdobiły nie tylko miasta w Polsce, ale także w całej Europie. W 1908 roku Mięsowicz został złotym medalistą Międzynarodowej Wystawy Przemysłowej w Paryżu, za swój zegar wieżowy.

Zegary wieżowe Mięsowicza były czymś niezwykłym w tamtym czasach – posiadanie własnego zegarka było wtedy bowiem zarezerwowane głównie dla zamożnych. Zegary Mięsowicza znane były z punktualności i wytrzymałości, wiele z nich działa do dzisiaj. W Krośnie zegary Mięsowicza można zobaczyć w Wieży Farnej, w dawnym gmachu Urzędu Miasta, a także w gmachu sądu. Zegar Mięsowicza do dziś działa także m.in. w Domu pod Globusem w Krakowie. Zegary wieżowe Mięsowicza stały się tak popularne, że z czasem fabryka nie nadążała z produkcją, podczas gdy słynny zegarmistrz ani myślał schodzić z jakości.

muzeum-rzemiosla

Fabryka Zegarów Wieżowych funkcjonowała tutaj do 1938 roku, a Mięsowicz dał miastu od siebie jeszcze więcej. To on odpowiadać ma np. za szkoły zawodowe w Krośnie, za co wdzięczni mu mogą być rzemieślnicy.

Zwiedzanie Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zostało otwarte w 1990 roku właśnie w kamienicy, w której niegdyś funkcjonowała Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych. Wiele prac we wnętrzach dzisiejszego muzeum wykonywali lokalni rzemieślnicy, a we wnętrzach muzeum możemy podziwiać wyjątkowe eksponaty związane z lokalnym rzemiosłem, np. stolarstwem, zegarmistrzostwem, kowalstwem, krawiectwem, szewstwem, modniarstwem i wiele więcej. Niezwykła wystawa, która zabiera nas do świata, który z roku na rok powoli zanika. Świata rękodzieła, świata rzemieślników, którzy dzięki swoim talentom manualnym tworzyli niesamowite wyroby. Większość eksponatów w krośnieńskim Muzeum Rzemiosła to dary rodzin rzemieślników, dzięki czemu pamięć o tych zawodach nigdy nie zginie.

muzeum-rzemiosla-w-krosnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie mieści się przy ul. Piłsudskiego 19. Jest to miejsce zdecydowanie dla każdego, niezależnie od wieku. Muzeum jest malutkie, ale zdecydowanie warte zobaczenia. Po zwiedzeniu Muzeum Rzemiosła polecamy wybrać się do Muzeum Podkarpackiego, które znajdziesz po drugiej stronie ulicy. 

Godziny i dni otwarcia:

  • Maj – wrzesień: od wtorku do piątku w godz. 9-18, sobota+niedziela w godz. 10-16. Każdy wtorek – wstęp wolny.
  • Październik – kwiecień: od wtorku do piątku w godz. 8-15:30, sobota w godz. 10-14. Każdy wtorek – wstęp wolny.

Bilety wstępu:

  • Normalny – 10zł
  • Ulgowy – 7zł
  • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe +2-5 dzieci) – 28zł
  • Opłata przewodnicka – 40zł od grupy
  • Lekcja muzealna – 40zł
  • Warto także skorzystać z biletów łączonych – Muzeum Rzemiosła+Wieża Farna – 18zł (ulgowy – 12zł), Muzeum Rzemiosła+Piwnica PodCieniami+Wieża Farna – 25zł (ulgowy – 16zł).
muzeum-rzemiosla

7. Muzeum Podkarpackie w Krośnie – Krosno atrakcje

Krośnieńskie Muzeum Podkarpackie to wyjątkowe miejsce, w którym bliżej można przyjrzeć się historii Krosna i Podkarpacia. Mieści się ono w dawnym Pałacu Biskupim, którego początki sięgają jeszcze XIV wieku. Wtedy to drewniany dwór zakupił Eryk z Winsen – pierwszy biskup przemyski. W wieku XVI budynek nabrał cech pałacu, po przebudowie i reorganizacji, za czasów biskupa Stanisława Tarło. Muzeum Podkarpackie powstało tutaj w 1954 roku, choć swoją dzisiejszą nazwę zyskało dopiero w 2000 roku. W latach 90-tych XX wieku Pałac Biskupi przeszedł gruntowny remont, wtedy też dobudowano tutaj skrzydło nad fragmentem dawnego muru miejskiego, który można podziwiać do dzisiaj.

co-zobaczyc-w-krosnie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie to fantastyczne miejsce i wyjątkowe na skalę światową. Tutaj bowiem podziwiać można największą w Europie kolekcję lamp naftowych w Dziale Historii Oświetlenia. Nie powinno to nikogo dziwić, Krosno i okolice od wieków związane są z osobą Ignacego Łukasiewicza, który to odpowiada za projekt lampy naftowej, a później pierwszą kopalnię ropy naftowej w podkarpackiej Bóbrce. W Muzeum podziwiać można wspaniałe lampy naftowe produkowane nie tylko w Polsce, ale także w Austrii, Niemczech, Francji, Anglii czy na Węgrzech. Absolutnie unikatowa kolekcja, a jej eksponaty warte są dzisiaj fortunę.

krosno-lampy-naftowe

Dział Historyczny Muzeum Podkarpackiego gromadzi eksponaty związane z historią Krosna i regionu. Można tutaj znaleźć m.in. numizmaty, militaria, zaś w Dziale Artystycznym zachwyca przepiękny fortepian Pleyel z 1862 roku, manufaktury, od której fortepiany uwielbiał sam Fryderyk Chopin. Fortepian w dalszym ciągu jest sprawny i od czasu do czasu można tutaj usłyszeć jak wspaniale brzmi. Warto także wspomnieć wystawę w Dziale Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego – tak silnie związanego z Krosnem. Muzeum to jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie zobaczyć możesz szkło współczesne, użytkowe i artystyczne. Są to oczywiście wyroby krośnieńskich hut szkła. W muzeum także poznasz bliżej historię Krosna i regionu, m.in. dzięki obrazom i fotografiom przedstawiającym dawny wygląd Krosna. Muzeum Podkarpackie to fantastyczna wędrówka poprzez historię, tradycje, kulturę regionu, którą należy odbyć, by lepiej zrozumieć ten zakątek Polski.

muzeum-podkarpackie

Zwiedzanie Muzeum Podkarpackiego

Muzeum Podkarpackie znajduje się na ul. Piłsudskiego 16. Zwiedzanie warto połączyć z Muzeum Rzemiosła, które znajduje się po drugiej stronie ulicy. Warto także pamiętać, że oddziałem Muzeum Podkarpackiego jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. Jeśli będziesz zwiedzać także okolice Krosna, nie zapomnij odwiedzić także Skansenu. 

Godziny otwarcia:

  • listopad-kwiecień: od wtorku do piątku w godz. 9-16, sobota i niedziela w godz. 10-16.
  • maj-październik: od wtorku do piątku w godz. 9-17, sobota i niedziela w godz. 10-17.
  • W poniedziałki Muzeum Podkarpackie jest nieczynne.

Bilety wstępu:

  • Wystawy stałe: bilet normalny 15zł, bilet ulgowy 10zł. W niedzielę zwiedzanie wystaw stałych jest darmowe
  • Wystawa czasowa: bilet normalny 10zł, bilet ulgowy 7zł
  • Bilet rodzinny: wystawa stała 40zł, wystawa czasowa 25zł
  • Opłata przewodnicka – 40zł
  • Lekcja muzealna – 50zł + 7zł od osoby.

8. Centrum Dziedzictwa Szkła – Krosno Miasto Szkła

Nie mogło być chyba lepszego miejsca w Krośnie, by pokazać to, z czego Krosno słynie na całym świecie. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć dlaczego Krosno nazywane jest Miastem Szkła. Krośnieńskie szkło znane jest na całym świecie, tak jak i bogate są tradycje hutnicze w mieście. A tradycje te wymagają wyjątkowej oprawy, by każdy, kto przybywa do Krosna mógł stanąć twarzą w twarz z tym, co mamy w Krośnie najpiękniejsze – ze szkłem.

zabytki-krosna

Nie jest trudno wejść do sklepu i oglądać szkło w gablotach, na stołach w restauracjach, ale jak, tak naprawdę, powstaje każde ze szklanych dzieł, naczyń, wazonów? Niby oczywiste, ale czy na pewno? Właśnie po to w Krośnie powstało Centrum Dziedzictwa Szkła – by każdy mógł poznać cały proces, przyjrzeć się mu z bliska, dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje masa szklana, jak barwi się szkło. Największą atrakcją CDS (Centrum Dziedzictwa Szkła) jest zdecydowanie pokaz na żywo produkcji i zdobienia szkła. Możesz tutaj zobaczyć piece hutnicze oraz artystów, którzy wykonują najróżniejsze szklane dzieła – od drobiazgów i malutkich szklanych figurek, przez szklane wyroby wielkiego formatu. Spotkanie ze szkłem jeszcze nigdy nie było tak fascynujące jak tutaj.

O samym Centrum Dziedzictwa Szkła, krośnieńskich hutach i historii hutnictwa w Krośnie powstaje właśnie osobny wpis, byś mógł bliżej poznać ten niezwykły szklany świat, który zobaczyć możesz w Krośnie. Pamiętaj jednak, że będąc w Krośnie odwiedzenie CDS to konieczność. Niezwykła przygoda, która na zawsze już zmieni Twoje podejście do szklanych wyrobów, których używasz przecież każdego dnia. Więcej na temat Krosna i tutejszego szkła przeczytasz w naszym wpisie Miasto Szkła – Krosno – światowa perła hutnictwa.

Oprócz samego zwiedzania, które jest fantastycznym przeżyciem, Centrum Dziedzictwa Szkła oferuje także szereg ciekawych warsztatów, np. piaskowanie czy grawerowanie oraz organizuje różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Osobiście nigdy nie zapomnimy fantastycznej degustacji wina w czasie Festiwalu Win Węgierskich, która odbywała się w sali hutniczej Centrum Dziedzictwa Szkła. Wino degustowane było oczywiście w krośnieńskich lampkach, a w tle artyści tworzyli niesamowite szklane dzieła. 

zabytki-krosna

Zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, zwiedzanie zajmuje 2 godziny. Znajduje się ono na ul. Blich 2, można wjechać tutaj ruchomymi schodami z parkingu lub wejść do kasy biletowej od strony Rynku, tuż obok pomnika Piłsudskiego. Warto pamiętać, że najlepiej jest zarezerwować uprzednio bilety, w przeciwnym wypadku niewykluczone, że nie będzie miejsc na zwiedzanie. Najlepiej jest kupić bilety online na stronie Centrum Dziedzictwa Szkła lub zarezerwować telefonicznie pod nr tel 13 44 400 31.

Godziny otwarcia Centrum Dziedzictwa Szkła:

  • poniedziałek – sobota – godz. 9 do 17 – ostatnie wejście o godz. 15
  • niedziela – godz. 11 do 17 – ostatnie wejście o godz. 15

Bilety wstępu:

  • Normalny: CDS + Piwnice Przeprożne – 35zł, samo CDS – 28zł, same Piwnice Przedprożne – 10zł
  • Ulgowy: Emeryci, bilety rodzinne – 30zł, Osoby niepełnosprawne – 17zł, dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny
centrum-dziedzictwa-szkla

9. Kościół oo. Franciszkanów i Kaplica Oświęcimów – Krosno atrakcje

Pierwotny kościół franciszkański, który przybrał wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, pochodzi jeszcze z początków XV wieku. Mimo, że kościół stłumił pożar, udało się zachować jego gotycki styl. W kościele zobaczyć można wspaniałe nagrobki z okresu baroku i renesansu przedstawiające niezwykle realistycznie zmarłe postacie. Wykonane zostały przez niezwykłych artystów, w tym m.in. Jana Marię Padovano.

co-zobaczyc-w-krosnie

Z kościołem silnie związany jest kult Matki Bożej Murkowej – obraz swą nazwę wziął od jej dawnego umiejscowienia – w murze kościoła. W czasie potopu szwedzkiego Krosno zostało zaatakowane przez wojska Jerzego II Rakoczego. Mieszkańcy miasta modlili się pod obrazem i składali przed nim śluby. Na niebie pojawić się miała włócznia, której przerazili się najeźdźcy i wycofali się z miasta. Tak też Krosno miało być rzekomo ocalone przed całkowitym zniszczeniem.

Będąc u Franciszkanów nie sposób nie wspomnieć o wspaniałej kaplicy Oświęcimów. Jest to bowiem jedna z najpiękniejszych kaplic barokowych w Polsce. Fundatorem kaplicy był Stanisław Oświęcim – szlachcic i dyplomata, który wiele podróżował po całej Europie. Kaplica została wzniesiona dla upamiętnienia przyrodniej siostry Stanisława – Anny Oświęcimówny, a zaprojektowana została przez mediolańskiego artystę – Vincenzo Petroni. Z kaplicą tą wiąże się romantyczna legenda, która być może nie miała zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, ale od lat znana jest każdemu z Krosna.

franciszkanie-w-krosnie

Krośnieńska legenda o Oświęcimach

Stanisław Oświęcim miał zakochać się w swojej przyrodniej siostrze – Annie, z wzajemnością. Miał on jechać do Rzymu uzyskać zgodę papieża na ślub ze swoją siostrą. I tutaj istnieje kilka wersji, ale podamy jedną – jeśli Stanisław wróci na białym koniu, Anna już z oddali miała wiedzieć, że jest zgoda na ślub. Jeśli koń będzie czarny – brak zgody. Stanisław miał rzekomo uzyskać zgodę i wracać na białym koniu, jednak pogoda i błoto sprawiły, że jego koń stał się…czarny. Anna miała zobaczyć z oddali czarnego konia i umrzeć z rozpaczy zanim Stanisław dotarł, by przekazać jej dobrą nowinę. Dzisiaj podziwiać można niesamowitą kaplicę Oświęcimów, a pod nią, w krypcie pochowani są Stanisław i Anna.

kaplica-oswiecimow

Warto także wspomnieć związek kościoła oo. Franciszkanów z Zamkiem Kamieniec i poniekąd także “Zemstą” Aleksandra Fredry. Inspiracją do napisania książki przez Fredrę był konflikt pomiędzy Firlejem a Skotnickim – niegdyś właścicielami Zamku Kamieniec. W kościele oo. Franciszkanów można zobaczyć nagrobek Jadwigi z Włodków Firlejowej, matki Piotra Firleja – kasztelana kamienieckiego i współwłaściciela Zamku Kamieniec. To właśnie syn Jadwigi prowadził swój konflikt na Zamku Kamieniec z Janem Skotnickim. Jako ciekawostkę warto byś wiedział, że grobowce rodziny Skotnickich znajdują się w kościele Farnym w Krośnie. Istnieje legenda, jakoby kościół oo. Franciszkanów miał mieć podziemny korytarz łączący kościół z Zamkiem w Odrzykoniu. Więcej na temat Zamku Kamieniec piszemy w naszym tekście – Zamki Podkarpackie.

atrakcje-krosna

Kościół i klasztor oo. Franciszkanów znajdują się w Krośnie przy ul. Franciszkańskiej 5. Aktualnie Kaplica Oświęcimów przechodzi renowację, dlatego też nie jest możliwe zobaczenie jej wspaniałych wnętrz. Można natomiast poprosić o wejście do krypty Oświęcimów.

10. Towarzystwo Zaliczkowe i Ignacy Łukasiewicz – co zobaczyć w Krośnie

Być może nie wiesz, ale to właśnie w okolicy Krosna, w podkarpackiej Bóbrce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. To właśnie tutaj rozpoczęło się całe szaleństwo naftowe, a ówczesna Galicja miała pachnieć ropą naftową i…fortuną. Wszystko za sprawą Ignacego Łukasiewicza, który razem z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Część zysków z kopalni (zanim powstały szyby naftowe, korzystano z tzw. kopanek i wydobywano ropę w wiaderkach) właściciele kopalni postanowili przeznaczyć na wspieranie nowych inicjatyw i wsparcie swoich pracowników i ich rodzin.

Krosno-atrakcje

Tak też w 1874 roku w Krośnie powstało Towarzystwo Zaliczkowe, które dziś nazwalibyśmy bankiem spółdzielczym. Miejsce to udzielało pożyczek i kredytów drobnym przedsiębiorcom i rzemieślnikom, a także wspierało rodziny pracowników kopalni. Budynek, który był siedzibą Towarzystwa Zaliczkowego powstał nieco później, w 1893-94 roku i jest wspaniałym przykładem stylu neorenesansowego. Koniecznie zwróć uwagę na przepiękny fryz, który odnosi się do lokalnych symboli – tkactwa, ropy naftowej, znajdziesz tutaj także portrety słynnego naftowego triumwiratu – Łukasiewicza, Trzecieskiego, Kolassy-Zrenckiego.

lukasiewicz-w-krosnie

Gmach dawnego Towarzystwa Zaliczkowego stoi na ul. Kapucyńskiej 1 w Krośnie. Obecnie jest on w rękach prywatnych. Nieopodal budynku Towarzystwa Zaliczkowego, na Placu Konstytucji 3- Maja, pod gmachem Urzędu Miasta Krosna dumnie stoi pomnik Ignacego Łukasiewicza. Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych osób związanych w Krosnem i okolicą, której sporo mieszkańców regionu zawdzięcza bardzo wiele. Więcej na temat Ignacego Łukasiewicza i historii wydobycia ropy naftowej w województwie podkarpackim i okolicach Krosna znajdziesz w naszym wpisie – Bóbrka – dlaczego Podkarpacie nie zostało imperium wydobycia ropy naftowej?

lukasiewicz-ropa

11. Kościół oo. Kapucynów – Krosno zabytki

Historia kościoła oo. Kapucynów jest dość skomplikowana, bo i powstawał w trudnych dla Polski czasach. Kapucynów do Krosna sprowadzono jeszcze w połowie XVIII wieku, ale dopiero w 1811 roku ukończono sam kościół. Związane to było z działalnością wojsk w czasie zaborów, a także dekretem cesarskim, który nakazywał likwidacji klasztorów Kapucynów. Budowę kościoła rozpoczęto w 1771 roku, jednak władze austriackie przez wiele lat utrudniały to przedsięwzięcie. Ostatecznie jednak świątynia została konsekrowana w 1811 roku.

krosno-kapucyni

Kościół zbudowany został w stylu barokowym , powstał z kamienia z kamieniołomu w pobliskich Czarnorzekach. W środku zobaczyć można piękne polichromie autorstwa Franciszka Smuglewicza. Co ciekawe, w czasie stanu wojennego, mimo ciągłego prześladowania kościoła przez komunistyczne władze, przy kościele oo. Kapucynów odbywały się wiece patriotyczne, podczas których składano tu kwiaty w kształcie krzyża.

Kościół i Klasztor oo. Kapucynów w Krośnie czyli Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się na Placu Konstytucji 3-go Maja 2. Zwiedzając kościół koniecznie zwróć uwagę na piękne polichromie zdobiące ściany kościoła. Kościół można zwiedzać, z wyłączeniem czasy, gdy trwa nabożeństwo. 

zabytki-w-krosnie

12. Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – atrakcje Krosna

Krośnieńskie Etnocentrum to jedno z najciekawszych i na pewno najnowocześniejsze muzeum w Krośnie. Fenomenalne miejsce, które powstało po to, by przybliżać to, co najważniejsze w kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Etnocentrum zostało zaaranżowane w dawnym budynku  Dworca Kolejowego w Krośnie, zwiedzanie rozpoczyna się z resztą od dworcowej poczekalni. Pierwszy pociąg odjechał stąd jeszcze w 1884 roku i dzięki temu Krosno zyskało z perspektywy handlu i przemysłu.

etnocentrum-w-krosnie

Etnocentrum w Krośnie jest niezwykle interaktywne, dzięki czemu zwiedzanie go w bardzo oryginalny sposób przybliża ludność, zwyczaje, legendy okolic Krosna. Na miejscu można wysłuchać krośnieńskich legend na drewnianym powozie, który ni stąd ni zowąd jest wprawiany w ruch, można spróbować swoich sił w śpiewaniu lokalnych pieści dzięki Karaoke, spróbować swoich sił w wyrabianiu chleba czy też interaktywnie zmierzyć ludowe strone związane z ziemią krośnieńską. To niezwykła wycieczka do korzeni, która dzięki nowoczesnym technikom pozwala spróbować wszystkiego, co na tej ziemi najlepsze.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to miejsce, które jest idealne dla każdego – bez względu na wiek. Zwiedzanie jest dostosowane do każdej grupy wiekowej, zapewniając mnóstwo atrakcji, ale też ciekawej wiedzy przekazywanej w atrakcyjny sposób. Warto także skorzystać z tutejszych warsztatów, które są regularnie organizowane – dla przykładu warsztaty pszczelarskie, ale także fantastyczne lekcje gotowania dla dzieci. Część Etnocentrum przystosowana jest specjalnie właśnie na lekcje gotowania, które również mają swoje interaktywne akcenty. W sklepiku Etnocentrum można zaś kupić lokalne, ręcznie robione pamiątki. Miejsce, które zachwyca i poszło z duchem czasu – nie jedno wielkie miasto w Polsce mogłoby Krosnu Etnocentrum pozazdrościć!

etnocentrum-ziemi-krosnienskiej

Etnocetrum Ziemi Krośnieńskiej – informacje praktyczne

Zwiedzanie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej najlepiej zaplanować z przewodnikiem:

  • Od wtorku do piątku o godz. 15:30
  • W sobotę i niedzielę w godz.: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
  • Godziny otwarcia: Wtorek-Czwartek 9-17, Piątek 9-19, Sobota 10-19, Niedziela 10-18
  • Bilet normalny – 18zł, ulgowy – 14zł.
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej znajduje się na ul. Kolejowej 29A w Krośnie.
etnocentrum-w-krosnie

13. Cmentarz Żydowski w Krośnie

Krośnieński Kirkut to jedno z najbardziej niezwykłych i magicznych miejsc, w których czas jakby się zatrzymał. Ale żeby tutaj przyjść, należy poznać nieco bliżej historię tego miejsca i żydowskiej społeczności w Krośnie. Ta bowiem nie miała tutaj łatwo. Choć pierwsze żydowskie rodziny pojawiły się w Krośnie jeszcze w XV wieku, aż do XVIII wieku istniał zakaz osiedlania się Żydów w obrębie murów miejskich! Społeczność żydowska zaczęła więc osiedlać się tutaj dopiero w XIX wieku. Dziś na Starym Mieście można znaleźć ślady żydowskich domów, a także zobaczyć miejsce, w którym niegdyś stała synagoga. W 1939 roku ludność wyznania mojżeszowego w Krośnie liczyła ok. 2700 osób.

kirkut-w-krosnie

W czasie II wojny światowej na krośnieńskim kirkucie chowano ofiary Zagłady. To właśnie tutaj chowano Żydów, którzy mordowani byli w Krośnie i okolicach przez Niemców. Znaleźć tutaj można także zbiorową mogiłę, w której prawdopodobnie pochowano ok. 120 osób.  Równocześnie cmentarz żydowski w czasie II wojny światowej padł ofiarą dewastacji – wywieziono stąd mnóstwo macew, które służyły jako materiał budowlany. Po zakończeniu działań wojennych Komitet Żydowski zajął się poszukiwaniem i odzyskiwaniem ukradzionych macew i przywracaniem ich tam, gdzie ich miejsce – na cmentarz żydowski.

Dzisiaj zobaczyć można tutaj około 200 macew, a wiele z nich jest wyjątkowymi dziełami sztuki. Wciąż można na nich zobaczyć inskrypcje, także w języku polskim, płaskorzeźby z charakterystycznymi dla społeczności żydowskiej symbolami. Wiele z macew lata świetności ma już za sobą, pokrywa je mech, ale to właśnie sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe. Niezwykła historia i świat, o którym wielu już zapomniało.

Po II wojnie światowej miejsce to systematycznie zarastało roślinnością sprawiając, że to wyjątkowe miejsce odchodziło w zapomnienie. Dzisiejszy wygląd zawdzięczamy krośnieńskiemu Stowarzyszeniu “Olszówka”, które pod kierownictwem Grzegorza Bożka karczowało kirkut i oczyszczało ze śmieci. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać cmentarz w pełnej okazałości.

Kirkut w Krośnie – informacje praktyczne

Odwiedzając cmentarz żydowski w Krośnie zwróć uwagę na niesamowite płaskorzeźby na macewach. Zobaczysz tutaj gwiazdy dawida, lwy, menory, dłonie w geście błogosławieństwa, winogrona, korony. Zwróć także uwagę na charakterystyczny pomnik w kształcie złamanego drzewa. To pomnik Bernarda Münza zmarłego w 1930 roku – uznawany jest za najpiękniejszy na całym kirkucie.

krosno-atrakcje

Krośnieński cmentarz żydowski jest otwarty całą dobę, wstęp jest wolny. Znajduje się on na ul. ks. Sarny 21 w Krośnie, w dzielnicy Zawodzie. Tuż pod cmentarzem znajdziesz kilka miejsc parkingowych, gdzie możesz zostawić swoje auto. Pamiętaj, że jest to miejsce święte, któremu należy się szacunek.

kirkut-w-krosnie

Nieopodal cmentarza znajdziesz także park jordanowski ze świetnym parkiem linowym. Jeśli lubisz tego typu atrakcje, zdecydowanie warto skorzystać. 

14. Kościół św. Wojciecha w Krośnie – Szlak Architektury Drewnianej

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej ma na swojej trasie aż 127 obiektów, a pośród nich jest kościół św. Wojciecha w Krośnie. Jest to zdecydowanie jeden z najstarszych obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej, pochodzi on bowiem z XV wieku, wtedy jeszcze na przedmieściu ówczesnego Krosna. Nazwa kościoła bierze się od legendy, wedle której św. Wojciech miał się tutaj zatrzymać podczas swojej podróży do Gniezna. Nie wiadomo na ile legenda jest prawdziwa, jednak bez wątpienia osada w tym miejscu musiała istnieć od wieków. Znaleziono tu bowiem krzyżyk, którego pochodzenie datuje się na X wiek!

szlak-architektury-drewnianej

Niestety w XIX wieku świątynia mocno podupadła, groziła zawaleniem i ostatecznie została opuszczona. O ile renowacja z połowy XIX wieku dała świątyni drugie życie, tak ta z początku XX wieku nie była już tak łaskawa – mocno zmieniła wygląd i charakter wyjątkowego drewnianego kościółka. Zachował on jednak swoje proporcje i strzelistość, ale różni się znacznie od dawnego kościoła. We wnętrzu zachował się XVII wieczny manierystyczny ołtarz w formie tryptyku, a ołtarze boczne trafiły tutaj z krośnieńskiej Fary – zostały wykonane ok. 1700 roku.

krosno-zabytki

Kościół św. Wojciecha znajduje się na ul. Korczyńskiej 18A. Jest pięknie położony na wzgórzu pośród drzew. Dzisiaj jest on filią wybudowanej w 1997 roku murowanej świątyni i otwierany jest po wcześniejszym uzyskaniu zgody proboszcza parafii. Nam się to niestety nie udało, dlatego też nie pokażemy Ci wyjątkowego wnętrza drewnianej świątyni, ale sam koniecznie próbuj, jest przepiękne!

Krośnieńska Karta Turysty

Fantastyczną opcją na korzystanie z atrakcji Krosna i okolic jest wprowadzona w 2022 roku Krośnieńska Karta Turysty. Karta upoważnia do darmowego lub ulgowego wstępu do muzeów, zabytków, obiektów rekreacyjno-sportowych w Krośnie i okolicy. Tym samym jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo i zobaczyć najciekawsze atrakcje Krosna! Co ciekawe, karta funkcjonuje dzięki łatwej w obsłudze aplikacji, w której można wybrać jeden z 3 pakietów czasowych: 24g, 48h i 72h. Więcej informacji na temat Krośnieńskiej Karty Turysty, a także wszystkie miejsca, które oferują darmowe lub ulgowe wejścia i serwisy znajdziesz na dedykowanej karcie zakładce na stronie Visit Krosno.

Krosno noclegi

Zobacz gdzie możesz nocować wybierając się na wycieczkę do Krosna!



Booking.com

Czy warto jechać do Krosna i dlaczego? Krosno na wycieczkę!

Po lekturze tego wpisu powinno być już dla Ciebie oczywiste, że Krosno warte jest Twojego czasu! To jedno z najpiękniejszych miast województwa podkarpackiego, w którym nie brakuje atrakcji. Sami spędziliśmy w Krośnie 19 lat naszego życia, a w dorosłym życiu regularnie tutaj wracamy. Krosno bowiem już zawsze będzie miało miejsce szczególne w naszych sercach. Nie da się nie zauważyć, jak Krosno z roku na rok zmienia się, idzie z duchem czasu, pięknieje.

Niezwykła historia Krosna – Królewskiego Miasta, a także osoby tak mocno związane z Krosnem, jak np. Michał Mięsowicz, Ignacy Łukasiewicz, Robert Portius, Jan Szczepanik sprawiły, że miasto i okolica wielokrotnie zasłynęły nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Do tego niesamowita historia i tradycja krośnieńskiego hutnictwa, która po dziś dzień sprawia, że Krosno znane jest na całym świecie. Ale o krośnieńskich szklanych tradycjach opowiemy w osobnym poście.

Tymczasem pakuj swój plecak lub walizkę i ruszaj na podbój Krosna. Będzie pięknie, kameralnie, ciekawie, fascynująco. Niezwykłe miejsce na niezwykłe wakacje. My zaś mamy nadzieję, że wpis ten pomoże Ci zaplanować Twoją własną wycieczkę dookoła Krosna i miasto to skradnie również Twoje serce!

Z tego miejsca chcieliśmy z całego serca podziękować Panu Łukaszowi Stachurskiemu, niezwykłemu znawcy i pasjonatowi historii Krosna, który zechciał poświęcić nam swój czas i podzielić się swoją wiedzą na temat Krosna. Ogromnie dziękujemy!

Zobacz nasz film z województwa podkarpackiego!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebookgdzie publikujemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
  • Po jeszcze więcej krośnieńskich inspiracji zapraszamy na stronę Visit Krosno
  • Sprawdź także nasz wpis, w którym poznasz atrakcje Podkarpackie i 11 pomysłów na wycieczki!
  • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie sporo wpisów z innych Podkarpackich zakątków! Zaglądnij po więcej tutaj!
  • Poznaj także podkarpackie uzdrowiska nieopodal Krosna – Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój!
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciunie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
  • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

23 komentarze

Gosia-Voyagerka 25 lipca, 2021 - 8:33 am

Bardzo szczegółowy materiał! Będę musiała wrócić do Krosna na jakiś weekend, bo lista atrakcji jest naprawdę bardzo długa! Pięknie pokazaliście swoje miasto. 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 25 lipca, 2021 - 9:22 am

Sporo czasu nad nim spędziliśmy, w końcu Krosno to nasze rodzinne miasto, więc włożyliśmy w ten wpis całe serce 😊 koniecznie wróć do Krosna, bo jak widzisz – powodów nie brakuje!

Odpowiedz
Jolanta 25 lipca, 2021 - 8:11 pm

Niesamowitą robotę wykonaliście! Tyle informacji, ciekawostek, pięknych zdjęć, że dopiero czytając Wasz materiał człowiek uświadamia sobie w jakim mieście mieszka i na nowo wszystkim się zachwyca, W dodatku cała wiedza w pigułce, która nie zanudza czytelnika. Trochę wstyd, ale nie we wszystkich miejscach byłam. Fantastyczny wpis! BRAWO WY! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 lipca, 2021 - 9:55 am

Nigdy nie jest za późno by na nowo odkrywać swoje miasto 🙂 Masz wszystko na wyciągnięcie ręki, nic tylko ruszyć na spacer i poznać Krosno na nowo. Dziękujemy bardzo, w ten wpis włożyliśmy nie tylko pracę, ale przede wszystkim serce 🙂

Odpowiedz
Irena - Hooltaye w podróży 26 lipca, 2021 - 7:20 pm

Przez Krosno tylko przejeżdżałam i od dziecka wiem, że jest tam huta szkła.
Bardzo rzadko czytam tak dobrze przygotowane wpisy.
Włożyliście w to ogromnie dużo serca. Mnóstwo atrakcji, rzeczy o których nie miałam pojęcia.
Betonowy rynek przypomina mi każdy rynek w Polsce, beton i beton, zero zieleni. Jednak i tak jest piękny z tymi kamieniczkami i arkadami.
Cudownie pokazaliście Wasze miasto i za to Wam dziękuję.
Krosno jest piękne i jak tylko będzie możliwość to tam zostanę na kilka dni.
Zaciekawiły mnie wszystkie miejsca, które wymieniliście i myślę, że jest ich o wiele więcej.
Wasze rodzinne miasto jest przepiękne!
Dziękuję za tak piękną relację i ciepło pozdrawiam :-)))

Odpowiedz
Kropla Morza 26 lipca, 2021 - 8:23 pm

W zeszłym roku byłam w Bieszczadach, ale po drodze zajrzałam tylko do Rzeszowa i Sanoka. Krosno odpuściłam ze względu na brak czasu, ale jak widać kompletnie niesłusznie! Zachwyca mnie piękny rynek, ale jednym z głównych punktów mojej wycieczki na pewno byłoby Centrum Dziedzictwa Szkła 🙂

Odpowiedz
Martynosia 27 lipca, 2021 - 7:18 am

Jak zwykle bardzo interesujący i szczegółowy wpis! W Krośnie byłam tylko przejazdem w drodze w Bieszczady, ale widzę, że miasto ma mnóstwo ciekawych atrakcji, a rynek wygląda na prawdę bardzo ładnie. Lubię muzea związane z techniką, dlatego też z pewnością udałabym się do Bóbrki, no i ta kolekcja lamp naftowych jest również imponująca! Nie można tego pominąć! Ach czytając te wpisy mam ochotę ruszyć na podkarpacie 😉

Odpowiedz
Anna 27 lipca, 2021 - 1:31 pm

Byłam bardzo dawno w Krośnie i wówczas to miasto mi się podobało. Teraz jest pewnie dużo łądniejsze

Odpowiedz
Pojedztam.pl 27 lipca, 2021 - 2:52 pm

W Krośnie byłyśmy chyba dwa lata temu z kolonią, więc na szybko udało nam się zobaczyć z połowę atrakcji. Etnocetrum Ziemi Krośnieńskiej i miejsce ze szkłem na pewno mamy w planach. Piękne miasto! A Muzeum w Bóbrce – cudne!

Odpowiedz
Magda 27 lipca, 2021 - 7:12 pm

Wygląda mega klimatycznie. Dwa lata temu byliśmy tuż obok, ale niestety była fatalna pogoda i odpuściliśmy. teraz żałuję

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2021 - 8:43 am

Mamy nadzieję, że kiedyś skusicie się, by powrócić, bo jak widzisz, atrakcji nie brakuje 🙂

Odpowiedz
blogierka 27 lipca, 2021 - 11:23 pm

Bardzo łądnie w Waszych rodzinnych stornach 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2021 - 8:40 am

Pewnie, że tak 🙂 Krosno poleca się na wycieczkę 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 28 lipca, 2021 - 9:26 am

Jeśli zaproszenie na herbatę aktualne to z pewnością kiedyś wpadnę do Krosna 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 lipca, 2021 - 12:03 pm

Jak tylko będziemy akurat w Krośnie to zaproszenie jak najbardziej aktualne 🙂

Odpowiedz
MBC 28 lipca, 2021 - 11:40 am

Krosno jest naprawdę piękne. Polska ogólnie jest piękna! Zapisuję sobie wpis, będzie moją mapą zwiedzania, gdy pojadę na Podkarpacie.

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2021 - 8:40 am

Koniecznie się wybierz, w Krośnie i okolicy jest co robić! 🙂

Odpowiedz
Paulina 29 lipca, 2021 - 4:06 pm

Wygląda zachęcająco 🙂 Wypadałoby w końcu zobaczyć Krosno i w ogóle wrócić w tamte okolice 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 29 lipca, 2021 - 6:12 pm

Jak widzisz jest tutaj co robić i podziwiać 🙂 Krosno zaprasza!

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 30 lipca, 2021 - 7:03 pm

Wiedziałem, że Krosno jest urocze, ale nie wiedziałem, że aż tak bardzo 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 sierpnia, 2021 - 10:35 am

Teraz już wiesz, że warto tutaj przyjechać. Krosno czeka 🙂

Odpowiedz
Jolanta 2 sierpnia, 2021 - 12:13 pm

Podziwiam Waszą wrażliwość na piękno sztuki sakralnej, architektury, budownictwa i ludzi, którzy to tworzyli i przyczynili się do rozwoju miasta Krosna. Profesjonalizm w filmowaniu i komentarzu zachęca do zwiedzania. Brawo !!! (D.D.)

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2021 - 8:39 am

Bardzo miło nam czytać te słowa, wiele dla nas znaczą, dziękujemy! 🙂 I zachęcamy do wizyty Krosna!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.