podkarpacie-tlo

Podkarpacie – co zobaczyć? 14 Pomysłów na wycieczkę w Polsce

przez Rudeiczarne Travel Blog

Planujesz urlop w Polsce i brakuje Ci inspiracji? A może chcesz zobaczyć coś nowego, coś nietuzinkowego, miejsca, które zachwycą, a zarazem nie będą skażone komercją? Zebraliśmy tutaj dla Ciebie pomysły na wycieczkę w Polsce, ale wycieczkę inną niż wszystkie. Zastanawiasz się…Podkarpacie – co zobaczyć? Czy tutaj jest cokolwiek do zobaczenia? Na Podkarpaciu nie brakuje wyjątkowych atrakcji i miejsc poza szlakiem. Miejsc, które potrafią wzruszyć, które zachwycą, które wciąż są autentyczne i nieskażone masową turystyką.

Przekonaj się co zobaczyć na Podkarpaciu! We wpisie tym znajdziesz te znane atrakcje Podkarpacia, ale także te mniej znane. Znajdziesz tu emocje, wzruszenia, znajdziesz niezwykłe kolory i miejsca z niesamowitą historią w tle. Zobacz pomysły na wycieczkę w Polsce południowo- wschodniej!

wycieczki-po-polsce

Podkarpacie – co zobaczyć – województwo podkarpackie

Zo zobaczyć na Podkarpaciu? Wiele osób zadając sobie to pytanie myśli wyłącznie o Bieszczadach. Te podkarpackie góry są niezwykłe, dzikie, piękne – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale w rzeczywistości województwo podkarpackie to znacznie więcej. To nie tylko wspaniałe góry, w których kryją się dzikie zwierzęta, piękne widoki, ale także historie, o których dzisiaj tak mało się mówi. Podkarpackie to także wspaniałe drewniane świątynie – cerkwie i kościoły, ale także niesamowite dzieła malowane na drewnianych szopach i stodołach. Podkarpacie to także uzdrowiskowe miasteczka, to także piękne wieże widokowe, do których prowadzą ciekawe szlaki piesze. Województwo podkarpackie to także tajemnicze schrony kolejowe, największa w Europie populacja żubrów górskich, a także majestatyczne zamki. I można by tak wymieniać godzinami… Podkarpacie – co zobaczyć? Przekonaj się sam i zakochaj się w naszym rodzinnym regionie!

podkarpacie-co-zobaczyc

Podkarpacie – co zobaczyć – pomysły na wycieczkę

Szukasz inspiracji na wycieczkę po Polsce? Wybierz województwo podkarpackie! Czeka na Ciebie masa podkarpackich atrakcji, o których wciąż mało się mówi, a które warto zobaczyć! Przekonaj się, co zobaczyć na Podkarpaciu! I ruszaj w drogę, bo Podkarpackie na Ciebie czeka!

wycieczki-w-polsce

1. Podkarpacie – co zobaczyć – Bieszczady

Pierwsze skojarzenie, jakie nachodzi wszystkich, gdy usłyszy się “województwo podkarpackie” to oczywiście Bieszczady. Pamiętaj jednak, że Bieszczady nie znajdują się w całym województwie podkarpackim! Te bowiem są na samym południu województwa, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Ani Rzeszów ani Krosno nie leżą w Bieszczadach!

Nie ma jednak wątpliwości, że Bieszczady to jedne z najwspanialszych polskich gór. Dzikie, dziewicze, wyjątkowe. Nie trudno się w nich nie zakochać. Czy jednak Bieszczady zawsze takie były? Pewnie trudno sobie to wyobrazić, ale jeszcze przed II wojną światową Bieszczady były jednym z najbardziej zaludnionych terenów Polski. Mnóstwo domów, wiosek, lokalnych “biznesów”. Połoniny były pastwiskami, na których wypasano bydło, dookoła wszędzie zobaczyć można było sady.

podkarpacie-co-zobaczyc

Obok Polaka żył Rusin, Żyd, razem żyli tu katolicy, prawosławni, grekokatolicy i Żydzi. Cerkwie obok kościoła i synagogi. Dzisiejsza dzikość Bieszczad jest wynikiem akcji przesiedleńczych i zmian granic Polski w czasie i po II wojnie światowej. Wtedy na zawsze zmienił się obraz Bieszczad – wcześniej tętniących życiem, śmiechem dzieci, dzisiaj cichych, melancholijnych, dzikich. Gdzieniegdzie wciąż zobaczysz sady, z których dzisiaj jabłko zje dzika zwierzyna, zobaczysz przydrożne krzyże, ruiny cerkwi i domostw, które przez lata przejęła natura.

Choć większość turystów zmierza na bieszczadzkie połoniny – wspaniałe, piękne, zapewniające spokój i piękne widoki, warto także poznać to inne, mniej znane oblicze Bieszczad. To tam kryje się magia, tajemnice, melancholia, emocje. Tylko w ten sposób można poznać i docenić prawdziwą wyjątkowość Bieszczad.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szlakach dawnych, wysiedlonych wiosek w Bieszczadach, koniecznie zobacz nasz wpis Opuszczone Wioski w Bieszczadach. Niezwykła historia, która porywa serce i zapewni Ci wędrówkę pełną wzruszeń i emocji. A do tego nareszcie dowiesz się, jaka historia kryje się za dzisiejszą dzikością Bieszczad.

2. Atrakcje Podkarpacia – Zamki Podkarpackie

Jeśli jesteś fanem historii i zamków, na pewno nie będziesz się nudzić podczas wycieczki po Podkarpackim! Być może Podkarpacie nie kojarzy się z zamkami, ale uwierz na słowo, tych tutaj nie brakuje! Niesamowite zamki i pałace, które przenoszą nas w czasie kilka wieków wstecz!

Niektóre z podkarpackich zamków są dzisiaj muzeami, które możesz bez problemu zwiedzać – wraz z oryginalnymi wnętrzami i eksponatami. Inne są galeriami sztuki. Jeszcze inne to dzisiaj hotele, w których możesz spędzić noc niczym królowa czy król. A jeszcze inne…są dzisiaj ruinami, które przejęła natura i które pobudzają naszą wyobraźnię.

zamki-na-podkarpaciu

Obok podkarpackich zamków nie da się przejść obojętnie. Najsłynniejszymi zamkami w województwie podkarpackim niewątpliwie jest Zamek w Łańcucie (muzeum, wyjątkowe wnętrza i warta zobaczenia powozownia), Zamek w Krasiczynie (obecnie hotel otoczony magicznym parkiem), czy też Zamek w Baranowie Sandomierskim (nazywany Małym Wawelem, piękny zamek, który częściowo jest hotelem). Warto jednak pamiętać także o Zamku Kamieniec (to on był inspiracją do napisania “Zemsty”), Zamku w Przemyślu, Zamku Sobień (niesamowity widok!), Zamku Królewskim w Sanoku (wspaniały zbiór ikon i dzieł Beksińskiego), Zamku we wsi Fredropol, Zamku w Przecławiu czy też Zamku w Rzeszowie. Każdy z nich wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. A zamków w województwie podkarpackim jest jeszcze więcej! Pamiętaj także o wyjątkowych pałacach, których także tutaj nie brakuje.

Szukając zamków, koniecznie zaglądnij do naszego wpisu Zamki na Podkarpaciu, w którym znajdziesz 10 wyjątkowych zamków województwa podkarpackiego. Każdy z nich wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Pozwoli Ci przenieść się do niesamowitego świata królów i magnatów!

3. Pomysły na wycieczkę – Podkarpackie Cerkwie

Choć dzisiaj cerkwie w Polsce kojarzą się głównie z Podlasiem, zobaczyć ich można sporo także w województwie podkarpackim. Wiąże się to z bogatą historią tego regionu Polski, kiedy to było tutaj niezwykle różnorodnie pod względem kulturowym, narodowym i religijnym. Mieszkali tutaj także prawosławni, po których pozostały wspaniałe cerkwie. Obraz Podkarpacia zmieniły przesiedlenia z czasów m.in. Akcji “Wisła” i przesunięcie granic Polski. Warto jednak pamiętać o tym, jak kiedyś wyglądały te tereny Polski. Katolicy, Prawosławni, Grekokatolicy, Żydzi. Niezwykła różnorodność, którą zobaczyć można na każdym kroku. Wystarczy tylko otworzyć szeroko oczy…

co-zobaczyc-na-podkarpaciu

W województwie podkarpackim zobaczyć dzisiaj można sporo wyjątkowych drewnianych świątyń, które nadają niesamowitego klimatu tym terenom. Warto więc ruszyć Szlakiem Architektury Drewnianej, który w województwie podkarpackim ma aż 1202km! Na jego trasie znaleźć można 127 obiektów, z czego absolutna większość to właśnie drewniane cerkwie. Cerkwie łemkowskie, cerkwie bojkowskie, ukraińskie, cerkwie prawosławne i greckokatolickie. Każda wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Cerkwie te można zwiedzać samochodem (pod wieloma są parkingi), ale także na rowerze czy też po prostu wędrując. Niektóre stoją tuż przy drodze, inne w zagajnikach, pośród drzew. Dookoła wielu cerkwi podkarpackich zobaczyć można stare grobowce czy niesamowite krzyże. Dzieła sztuki, które przypominają o dawnych mieszkańcach tych terenów.

Niektóre cerkwie wciąż służą prawosławnym i grekokatolikom, ale większość, po przesiedleniach, została przejęta przez kościół katolicki. Niektóre padły ofiarą złodziejaszków, inne dawno już zapomniały o latach swojej świetności i czekają aż ktoś je wreszcie wyremontuje. Ale większość została wyremontowana, dzięki czemu odzyskała swój oryginalny wygląd. Niesamowite drewniane perełki, które trzeba zobaczyć!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podkarpackich cerkwiach, koniecznie przeczytaj nasz wpis Cerkwie na Podkarpaciu – 14 cerkiewnych pereł i rusz ich szlakiem! Nie pożałujesz! Wspaniała architektura sakralna, która nadaje niesamowitej atmosfery Podkarpackiemu.

4. Podkarpacie – co zobaczyć – Murale/Deskale

Być może Podkarpackie nie do końca kojarzy się z muralami i sztuką uliczną, ale tej tutaj nie brakuje! Warto bowiem zapamiętać to nazwisko – Arkadiusz Andrejkow, bo to on odpowiada za niezwykłe dzieła na Podkarpaciu. Mowa o projekcie “Cichy Memoriał”, który od kilku lat zdobi województwo podkarpackie. To wspaniałe portrety malowane na drewnianych szopach i stodołach. Przedstawiają one zwykłych mieszkańców Podkarpacia – naszych przodków, ale także osoby zasłużone lokalnej społeczności.

podkarpacie-co-zobaczyc

Dzieła te lokalnie nazywane są deskalami, malowane są bowiem właśnie na deskach. Dzięki temu stare drewniane budynki zyskują drugie życie, duszę. Portrety wyglądają jak żywe, zatrzymują naszych Bliskich na dłużej, zatrzymują wyjątkowe chwile z życia lokalnej rodziny. Wyglądają, jakby osoby malowane na drewnie miały zaraz do nas dołączyć, znowu być tu z nami. Niezwykle wzruszające dzieła.

Deskale z projektu “Cichy Memoriał” rozsiane są po całym województwie podkarpackim. Najczęściej zobaczyć je można w podkarpackich wsiach. Niektóre tuż przy ulicy, inne nieco ukryte przed wędrowcem. Dlatego warto skorzystać z interaktywnej mapy, którą stworzył Pan Andrejkow i podążać ich szlakiem. Najwięcej deskali jest oczywiście na Podkarpaciu, skąd też pochodzi artysta. Ale powoli zaczynają się one pojawiać również w innych częściach Polski. Co roku powstaje coraz więcej dzieł, które są wspaniałą galerią sztuki “ulicznej”. Zachwycą każdego, a widząc choć jeden z deskali “Cichy Memoriał”, masz gwarancję, że będziesz chciał zobaczyć ich jeszcze więcej. Są wyjątkowe.

Wędrówkę szlakiem deskali Andrejkowa warto połączyć z podkarpackimi cerkwiami Szlaku Architektury Drewnianej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu “Cichy Memoriał” i deskali na Podkarpaciu, koniecznie zobacz nasz wpis Murale na Podkarpaciu – “Cichy Memoriał”

5. Pomysły na wycieczkę w Polsce – Miasta zdrojowe – Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój

Być może uzdrowiska i wody lecznicze nie kojarzą się wszystkim z tymi terenami, ale świetnym pomysłem na wycieczkę w Polsce i na Podkarpaciu, są 2 piękne podkarpackie miasteczka uzdrowiskowe. Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój oddalone są od siebie o zaledwie 14km, dzięki czemu można je połączyć w jedną wycieczkę.

Iwonicz Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Geograficznie leży w Beskidzie Niskim, otoczony jest pięknymi lasami, wzgórzami, dzięki czemu można stąd ruszyć na piękne wędrówki licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Historia Iwonicza Zdroju sięga wieków wstecz, o tutejszych uzdrawiających właściwościach wód mówiono już w XV wieku, ale to koniec XVIII i XIX wieku przyniósł największy rozkwit tego miejsca. Powstały przepiękne wille, uzdrowisko, pijalnia, które architekturą nawiązywały do słynnego szwajcarskiego budownictwa uzdrowiskowego. Przybywali tutaj kuracjusze z całej Europy słysząc o Iwoniczu Zdroju i tutejszych wodach uzdrowiskowych. Dzisiaj wciąż można poczuć XIX wieczny klimat i skorzystać z tutejszego uzdrowiska i sanatoriów.

iwonicz-zdroj-23

Rymanów Zdrój również jest przeuroczym miejscem na Podkarpaciu. Uzdrowisko to jest znacznie młodsze od Iwonicza Zdroju, ale to nie oznacza, że nie ma tutaj wyjątkowej atmosfery. Rymanów Zdrój położony jest pośród zieleni, znaleźć tu można mnóstwo szlaków spacerowych, pieszych, rowerowych. Z racji świadomości istnienia uzdrowiskowych wód w pobliskim Iwoniczu Zdroju, właściciele Rymanowa Zdroju postanowili poszukać ich także tutaj. Tak w 1876 roku, podczas spaceru, syn właścicieli Rymanowa Zdroju odkrył źródełko, które okazało się mieć właściwości uzdrowiskowe! Powstały tutaj stylowe wille i pensjonaty, które podziwiać można do dzisiaj. Przeurocze miejsce, do której do dzisiaj ściągają rzesze kuracjuszy i spacerowiczów.

rymanow-zdroj-podkarpacie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Iwonicza Zdroju, zobacz nasz wpis Iwonicz Zdrój – jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, w którym zabieramy Cię na spacer po jednym z najstarszych polskich uzdrowisk! Zobacz także wpis o pełnym zieleni Rymanowie Zdroju!

6. Podkarpacie – co zobaczyć – Bóbrka i Ropa naftowa

Wiesz, że pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej na skalę przemysłową powstała w Polsce, na Podkarpaciu? Początki wydobycia ropy naftowej na zawsze będą nierozerwalnie związane z podkarpacką Bóbrką i postacią Ignacego Łukasiewicza. Ten skromny farmaceuta związany jest także z nastaniem światłości na świecie. Zanim bowiem trafił do Bóbrki, w aptece we Lwowie stworzył lampę naftową i nastała światłość!

podkarpacie-atrakcje

Ropa naftowa i jej zapach dzisiaj kojarzą się głównie z Bliskim Wschodem i USA, gdzie na ropie naftowej budowano potęgę finansową. Ropa kojarzy się z szejkami i zapachem pieniędzy, ogromnych pieniędzy. Ale wszystko dzięki niezwykle skromnemu Łukasiewiczowi, który nie tylko stworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, ale także chętnie dzielił się swoimi pomysłami i sposobami wydobycia. Dlatego też wydobycie ropy naftowej bardzo szybko stało się tak popularne na świecie. Jednak to w podkarpackiej Bóbrce w 1854 roku powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej. Nie było tutaj szybów z prawdziwego zdarzenia, nie było wtedy jeszcze potężnych maszyn, które mogły usprawnić wydobycie czarnego złota.

Początkowo ropę naftową wydobywano ręcznie, a szyby były kopane, także ręcznie. Właśnie dlatego Bóbrkę nazywamy kopalnią. Tworzono tutaj specjalne kopanki, z których ręcznie, wiadrami, wydobywano czarne złoto. Podkarpacie, a wtedy jeszcze Galicja, pachniało ropą naftową i potężnymi pieniędzmi. Ściągali tutaj ludzie z całego świata, by uczknąć coś dla siebie i dorobić się fortuny.

Bóbrka jest dzisiaj niesamowitym skansenem pośród drzew i wzgórz, do którego koniecznie trzeba się wybrać, będąc na Podkarpaciu. Bez tego miejsca kto wie, jak dzisiaj wyglądałby świat, biorąc pod uwagę, że dziennie dzisiaj zużywa się ponad 100 milionów baryłek ropy na świecie?

Koniecznie zobacz nasz wpis Bóbrka – dlaczego Podkarpacie nie zostało imperium wydobycia ropy naftowej, z którego dowiesz się więcej na temat ropy naftowej, Bóbrki i Ignacego Łukasiewicza.

7. Co zobaczyć na Podkarpaciu – Krosno – Miasto Szkła

Krosno to wyjątkowe miejsce i szczególnie bliskie naszym sercom, bo to właśnie nasze rodzinne miasto, z którego oboje pochodzimy i w którym się wychowaliśmy. Na całym świecie zawsze możemy chwalić się, że pochodzimy z Krosna, z miasta szkła. Dlaczego? Z tego właśnie słynie Krosno! Z przepięknych wyrobów szklanych, które popularne są na całym świecie. Dlatego też będąc w Krośnie koniecznie odwiedź Centrum Dziedzictwa Szkła. Wspaniałe miejsce, w którym nie tylko można kupić tutejsze wyroby szklane, ale także na żywo przyjrzeć się, jak są one tworzone. Możesz także sam stworzyć jakąś szklaną ozdobę, przy pomocy lokalnych artystów.

krosno-atrakcje-krosna

Krosno to także przepiękny Rynek, przez niektórych nazywany Małym Krakowem. Dzieje się tak głównie ze względu na tutejsze arkadowe Podcienia, które niektórym przypominają krakowskie Sukiennice. Jednak krośnieński Rynek jest dużo bardziej kameralny. Otoczony pięknie wyremontowanymi kamienicami, z fontanną i dzwonnicą kościoła Farnego, z której podziwiać można panoramę miasta. Warto wybrać się do jednej z tutejszych restauracji, niektóre znajdują się w podziemiach Rynku i gwarantują nie tylko pyszne jedzenie, ale także świetną atmosferę. Czasem odbywają się tam różnego rodzaju wydarzenia – koncerty, wystawy artystyczne, prelekcje. Warto także wybrać się do Muzeum Podkarpackiego, nieopodal Rynku, gdzie zobaczyć można największą w Europie kolekcję lamp naftowych! Nic dziwnego, w końcu również Krosno nierozerwalnie związane jest z postacią Ignacego Łukasiewicza i wydobycia ropy naftowej w XIX wieku.

krosno-glass

W okolicy Krosna warto wybrać się także do jednej z tutejszych winnic, w których można na świeżym powietrzu degustować lokalne wina, przy akompaniamencie domowych serów. Sami najbardziej lubimy Winnicę Widokową w pobliskiej Komborni, w której można usiąść na tarasie z winoroślami u swych stóp i z widokiem na Krosno i okolicę. Wspaniałe miejsce i bardzo dobre wina! Nie powinno to nikogo dziwić, Krosno od wieków związane jest z tradycjami winiarskimi. Jeszcze w XVII wieku Krosno słynęło z handlu winami węgierskimi. Dlatego też jeśli wybierasz się do Krosna w sierpniu, pamiętaj, by sprawdzić, czy akurat nie trafisz na Festiwal Win Węgierskich na krośnieńskim Rynku. Najlepsze wydarzenie, na jakie można wybrać się do Krosna! Koniecznie zobacz nasz wpis Krosno – najpiękniejsze atrakcje i zabytki!

8. Podkarpacie – co zobaczyć – Żubry

Wielu kojarzy Bieszczady z niedźwiedziami, sarnami czy wilkami. I wcale nas to nie dziwi. Jednak najbardziej wyjątkowe są bieszczadzkie żubry! Te dostojne osobniki wzbudzają zachwyt i respekt, spotkanie z nimi jest ogromnym przeżyciem. A w Bieszczadach nie jest tak trudno je zobaczyć!

Żubry w Bieszczadach pojawiły się w 1963 roku, są to żubry linii białowiesko-kaukaskiej. Zwierzęta, zagrożone wyginięciem, postanowiono zaaklimatyzować w polskich Bieszczadach. Nie ma bowiem wątpliwości, że miały tutaj wspaniałe warunki!

bieszczady-zubry

W 1963 roku wypuszczono w Bieszczadach 5 żubrów, z biegiem lat przywożono tutaj kolejne żubry. Dzisiaj zaś populacja bieszczadzkich żubrów to ok. 650 osobników! Tak więc udało się odbudować populację tych niesamowitych zwierząt. Do tego warto podkreślić, że większość bieszczadzkich żubrów mieszka tutaj na wolności. Dlatego też, przy odrobinie szczęścia, można je spotkać podczas wędrówek po bieszczadzkich szlakach.

Co jest dodatkowo imponujące to fakt, że to właśnie w Bieszczadach żyje największa w Europie populacja żubrów górskich! Dlatego też często mówi się, że co drugi żubr w Europie pochodzi z polskich Bieszczad!

muczne-zagroda-zubrow

Jeśli chcesz mieć gwarancję zobaczenia żubra w Bieszczadach, warto wybrać się do Zagrody Pokazowej w Mucznem. Zajmuje on obszar 7ha, gdzie ze specjalnych tarasów można podziwiać piękne, dostojne żubry. Powyżej znajduje się niewidoczna dla ludzi zagroda aklimatyzacyjna, gdzie żubry przygotowywane są do wypuszczenia na wolność. Wstęp do Zagrody Pokazowej Żubrów jest wolny.

9. Co zobaczyć na Podkarpaciu – Łemkowie

Istnieje wiele teorii skąd pochodzą Łemkowie. Jedni mówią, że są Rusinami, inni że Ukraińcami, jeszcze inni, że wywodzą się od Białych Chorwatów czy Wołochów. Jedno jest pewne – Łemkowie od wieków zamieszkują tereny dzisiejszego województwa podkarpackiego i są nieodłącznym elementem tych terenów.

podkarpacie-zwiedzanie

Łemkowie to lud spokojny, niezwykle pracowity, życzliwy. Od wieków zamieszkują tereny podkarpackiego Beskidu Niskiego i ich obecność wiąże się także z niektórymi pięknymi cerkwiami na Szlaku Architektury Drewnianej Podkarpacia. Nie jedna z tutejszych cerkwi wybudowana jest w m.in. stylu wschodnio-łemkowskim. Niesamowite perełki, które zapierdają dech i przypominają o różnorodności Podkarpacia.

II wojna światowa i jej kres na zawsze już zmieniły obraz tych terenów. Przesiedlenia ludności – wysiedlono dziesiątki tysięcy Łemków – głównie na Ziemie Odzyskane i na Wschód. Dawna wielokulturowość miała być zastąpiona czymś zupełnie innym… Z czasem jednak niektórzy wrócili na tereny dzisiejszego województwa podkarpackiego i podjęli trud rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

Wędrując przez Podkarpackie, warto zatrzymać się w Zyndranowej, gdzie odwiedzić można niesamowite Muzeum Kultury Łemkowskiej. Możemy dzisiaj podziwiać tutaj tradycyjne łemkowskie domy z całym wyposażeniem, starą chyżę, koniusznię, świetlicę wiejską, kuźnię, kaplicę, wiatrak czy chlewik. Jeszcze nie tak dawno mieszkał tutaj pan Teodor Gocz ze swoją rodziną. Tradycyjne łemkowskie tradycje i architektura zachowane w oryginale dzięki łemkowskiej rodzinie, która postanowiła podtrzymać swoje tradycje i podzielić się nimi ze światem. Niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, dzięki czemu możesz dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej społeczności.

10. Pomysły na wycieczki – Góra Cergowa

Cergowa zdecydowanie nie jest najwyższym szczytem podkarpackim, ale warta jest odwiedzenia! Jej wysokość to 716 m n.p.m., ale jest idealnym pomysłem na poranną wędrówkę. Wbrew pozorom, potrafi dać popalić, bo są momenty, które potrafią poczuć nogi i wywołać zadyszkę. Warto jednak podjąć ten trud, bo widoki na szczycie są przepiękne.

cergowa-podkarpacie

O poranku zobaczyć można tutaj sporo dzikiej zwierzyny – sarny, jelenie, lisy, a pod nogami nawet salamandry. Trasa wiedzie przez piękny las, gdzie można poczuć się jak w Narni. Cergowa to zalesiony szczyt w okolicach Dukli, co ciekawe – posiada aż trzy wierzchołki! Będąc w Dukli nie sposób jej nie zauważyć. Legendy głoszą, że na Cergowej znajdują się podziemne korytarze, które prowadzą aż do Zamku Kamieniec w Odrzykoniu! To, ile w tym prawdy, pozostanie jednak tajemnicą.

Na szczycie Cergowej znajduje się drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać okolicę. Przy dobrej widoczności bez problemu zobaczyć można Bieszczady, a czasem nawet Tatry! Wędrówkę na Cergową można świetnie połączyć z Rymanowem Zdrojem czy Iwoniczem Zdrojem, w których zaczyna się szlak. Spacer na szczyt od jego podstaw zajmuje około godzinę. Idealne miejsce dla każdego, kto lubi świeże powietrze i górskie wędrówki, a nie ma czasu na podróż w Bieszczady.

11. Co Zobaczyć na Podkarpaciu – Hitlerowskie Schrony Kolejowe

Jedne z najbardziej niesamowitych historycznych atrakcji województwa podkarpackiego, wciąż nie są powszechnie znane. Mowa tutaj o schronach kolejowych z czasów II wojny światowej, które znaleźć można w Strzyżowie i Stępinie-Cieszynie. To właśnie tutaj ukrywane miały być hitlerowskie pociągi sztabowe. Miejsca pełne tajemnic, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Poniekąd m.in. dlatego dzisiaj nie poznamy wszystkich tajemnic tych schronów, gdyż Niemcy, wraz z wycofaniem się z tych terenów, zabrali ze sobą większość dokumentów.

Tunel schronowy w Strzyżowie jest tunelem podziemnym. Został on wykopany we wnętrzu Żarnowskiej Góry i ma długość 438m! Mógł tutaj bez problemu ukryć się pociąg, który nie miałby szans być zauważonym. Do tunelu doprowadzona była bocznica kolejowa, a pociągi sztabowe podróżowały głównie pod osłoną nocy. W ten sposób pociąg wjeżdżał nocą do tunelu, w którym ukrywany był za dnia. To właśnie w Strzyżowie w 1941 roku ukrywany był pociąg “Amerika”, którym Hitler przybył na spotkanie z Mussolinim.

podkarpacie-schrony

Spotkanie to odbyło się w Stępinie-Cieszynie, kolejnym wartym odwiedzenia miejscu. To właśnie tutaj znajduje się drugi schron kolejowy, ten jednak jest schronem naziemnym. Zbudowany został wzdłuż rzeki i jest on delikatnie zakrzywiony, dzięki czemu trudniej było go trafić z powietrza. Jego ściany miały zapewnić bezpieczeństwo przebywającym wewnątrz nawet przy kilkakrotnym trafieniu z artylerii! To właśnie w Stępinie-Cieszynie w 1941 roku doszło do słynnego spotkania Hitlera z Mussolinim.

stepina-schron

Oba schrony można dzisiaj zwiedzać, są świetnie zachowane dzięki wykorzystaniu ich jako magazyny za czasów PRL. Jesli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych dwóch niezwykle ciekawych schronów, koniecznie zobacz nasz wpis – Schrony kolejowe na Podkarpaciu. 

12. Sanok – wspaniały Skansen i Beksiński

Nie można także zapomnieć o podkarpackim Sanoku, przez który wiele osób przejeżdża kierując się w Bieszczady. Warto się tutaj jednak zatrzymać na dłużej, Sanok to bowiem piękne miasto, które ma do zaoferowania sporo atrakcji. Wybierz się na tutejszy Rynek, który zachwyca pięknymi kamieniczkami. Nie zapomnij, że Sanok to stolica kultowych autobusów Autosan. Jako dzieci wielu z nas jeździło nimi na wycieczki szkolne!

Sanok-atrakcje

Będac w podkarpackim Sanoku nie można pominąć Muzeum Historycznego, w którym zobaczysz wyjątkową wystawę ikon cerkiewnych, ale przede wszystkim kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Artysta pochodził właśnie z Sanoka i muzeum zapisał w testamencie swoje dzieła. Nie da się obok nich przejść obojętnie.

Sanok to także wspaniały Skansen, w którym przeniesiesz się do świata Łemków, Bojków, Pogórzan, Dolinian. Zobaczysz drewniane perełki pochodzące ze świata, który powoli zanika. Miejsce, którego nie można pominąć będąc w województwie podkarpackim! Na zwiedzanie Skansenu przeznacz kilka godzin – teren jest ogromny i zachwyca ilością obiektów!

sanok-atrakcje-tlo

Więcej o Sanoku przeczytasz w osobnym wpisie Sanok – co warto zobaczyć w podkarpackim Sanoku i okolicy. Nie zapomnij się tutaj zatrzymać, bo warto!

13. Rudnik nad Sanem – polska stolica wikliniarstwa

Jest takie miejsce na południu Polski, w województwie podkarpackim, które pachnie wikliną, a dookoła niego rozsiane są wiklinowe dzieła. To podkarpacki Rudnik nad Sanem – polska stolica wikliniarstwa. Do dzisiaj wielu mieszkańców Rudnika i okolic trudni się wyplataniem wiklinowych dzieł sztuki, które znane są na całym świecie. Historia wikliniarstwa w tej okolicy sięga jeszcze XIX wieku i choć dzisiaj coraz mniej osób żyje z wikliniarstwa, tradycje są wciąż żywe. A na ich straży stoi wspaniałe Centrum Wikliniarstwa, w którym nie tylko możesz zobaczyć, co można z wikliny zrobić, ale także wziąć udział w pokazie czy warsztatach wikliniarstwa. Zdziwisz się, jakie cuda można z wikliny stworzyć.

rudnik-nad-sanem

Prócz Centrum Wikliniarstwa, warto także ruszyć na spacer dookoła Rudnika nad Sanem, bowiem miasteczko usiane jest różnego rodzaju wiklinowymi pomnikami – spotkasz smoka, rusałkę, koguta, motyla i wiele, wiele więcej. Wybierz się także na spacer lub wycieczkę rowerową wzdłuż życiodajnego Sanu – zobaczysz tutaj pola wikliny. I możesz być pewien, że po drodze miniesz wiele rodzinnych pracowni, w których z pokolenia na pokolenie tworzy się najróżniejsze wiklinowe cuda. Podążaj za niezwykłym zapachem parzonych gałązek wikliny, dzięki czemu łatwiej jest z niej wyplatać. Rudniccy wikliniarze stworzyli niezwykły wiklinowy pawilon na Expo 2005, które odbywało się w Japonii. Ich ślady spotkasz także w Abu Zabi – stworzyli imponującą, wiklinową fasadę zacieniającą.

Więcej na temat Rudnika nad Sanem przeczytasz w naszym wpisie Rudnik nad Sanem – polska stolica wikliny. Koniecznie się tam wybierz!

14. Ulanów – polska stolica flisactwa

Większość osób kojarzy flisactwo z Dunajcem i Pieninami, ale prawdą jest, że prawdziwą stolicą flisactwa jest podkarpacki Ulanów. Położony nieopodal Rudnika nad Sanem, u wybrzeży życiodajnego Sanu i Tanwi od wieków związany jest z flisakami i ich bogatymi tradycjami. Miasteczko powstało jeszcze w XVI wieku, a wielu jego mieszkańców trudniło się spławem drewna, zboża i towarów na ich galarach. Ulanów był swego czasu nazywany nawet Galicyjskim Gdańskiem! Bractwo św. Barbary – flisackie bractwo powstało jeszcze w 1730 roku i zrzeszało ono ludzi trudniących się właśnie flisactwem.

Na wiosnę, gdy topniał śnieg i lud, flisacy przygotowywali swoje tratwy, którymi w kolejnych miesiącach mieli spławiać towary. Nie była to praca łatwa – czas flisu był bardzo wymagający, a flisacy rzadko schodzili na ląd. Tak też żyli, spali, jedli na swoich tratwach spławiając najróżniejsze dobra. Flisy były niekiedy bardzo niebezpieczne, w końcu mieli do czynienia z różnymi żywiołami. Dzisiaj flisy zastąpiły pociągi, ciężarówki, statki, ale tradycje są wciąż podtrzymywane, by przetrwały dla kolejnych pokoleń. Tak też możesz dzisiaj w Ulanowie wybrać się na wycieczkę z flisakami, którzy opowiedzą Ci niezwykłe historie o flisakach i ich tradycjach, zobaczysz jak czytać rzekę i niesamowite widoki dookoła Sanu i Tanwi. A do tego możesz spróbować tradycyjnych, flisackich przysmaków i wybrać się do niezwykle ciekawego Muzeum Flisactwa Polskiego. W Ulanowie znajdziesz także 2 piękne, drewniane kościoły, które leżą na Szlaku Architektury Drewnianej.

Więcej o Ulanowie i flisakach przeczytasz w naszym wpisie – Flisacy – podkarpacki Ulanów – polska stolica flisactwa. Koniecznie wybierz się tam na wycieczkę!

Podkarpacie noclegi

Zobacz gdzie możesz nocować na Podkarpaciu!



Booking.com

Podkarpacie – co zobaczyć – pomysły na wycieczki w Polsce

Jak łatwo możesz zobaczyć, województwo to nie tylko Bieszczady i popularne wśród turystów z innych zakątków Polski bieszczadzkie połoniny. To dużo więcej niezwykłych miejsc, o których wciąż tak mało się mówi. Województwo podkarpackie to niesamowita mieszanka kulturowa, religijna, architektoniczna. To różnorodność, o jaką ciężko w innych zakątkach Polski. To niesamowita atmosfera, która sprawia, że można tutaj fantastycznie wypocząć, a przy tym lepiej poznać historię Polski i tego regionu.

pomysly-na-wycieczke-polska

Nie zapomnij, ruszając na wycieczkę w Polsce, o tym, że Podkarpackie na Ciebie czeka i przyjmie Cię z otwartymi ramionami. A do tego przeżyjesz tutaj niezwykłą przygodę, która na zawsze już sprawi, że Podkarpackie będziesz wspominać pełen emocji. I będziesz chciał tutaj wracać…

Zobacz nasz film o Podkarpaciu – Podkarpacie – co zobaczyć?

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI? CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebookgdzie publikujemy więcej na temat atrakcji Podkarpacia!
  • Nie zapomnij, że na blogu czeka na Ciebie sporo wpisów z innych Podkarpackich zakątków! Zaglądnij po więcej tutaj!
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciunie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
  • Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź nasze inne wpisy, znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

Sprawdź także

13 komentarzy

Damian 27 kwietnia, 2021 - 6:34 pm

Uwielbiam podróże za granicę, ale chciałbym także lepiej odkryć Polskę i cuda jakie skrywa. Świetny i bardzo obszerny wpis, niesamowite zdjęcia. Zaciekawiły mnie opuszczone wioski, piękne cerkwie i zamki, oraz ta przyroda, której bardzo bym chciał doświadczyć. Uwielbiam też fotografię i spodziewam się, że miałbym co na Podkarpaciu robić ? Pozdrawiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 28 kwietnia, 2021 - 10:10 am

Jesteśmy pewni, że na Podkarpaciu miałbyś co robić 🙂 Zapisuj te wszystkie miejsca i ruszaj w drogę, jak tylko będziesz mieć taką szansę 🙂 Województwo podkarpackie jest niezwykle różnorodne i magiczne, na każdym kroku kryją się perełki i tajemnice 🙂 Nie będziesz się nudzić. Pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedz
Kasia 28 kwietnia, 2021 - 10:30 pm

Oj, Bieszczady to marzą mi się od dawna… Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam pojechać i to na dłużej.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 kwietnia, 2021 - 4:32 pm

Koniecznie, Bieszczady są absolutnie magiczne! 🙂 jak i całe Podkarpackie!

Odpowiedz
LiliEss 29 kwietnia, 2021 - 6:11 pm

Z całej gamy podkarpackich atrakcji najbardziej kręcą mnie pałace i zamki 🙂 ale ogólnie lubię ten region i jego kuchnie i przepiękną nature

Odpowiedz
rudeiczarne 29 kwietnia, 2021 - 7:19 pm

Podkarpackie to niesamowity zakątek Polski i jeszcze wciąż można znaleźć tutaj dzikie, pozbawione tłumów zaułki 🙂 Bardzo nas cieszy, że lubisz ten region 🙂

Odpowiedz
Raczejtrampki 30 kwietnia, 2021 - 9:55 am

Widzę, że jeszcze dużo przed nami.

Odpowiedz
rudeiczarne 30 kwietnia, 2021 - 3:00 pm

Nic tylko ruszać na wędrówkę przez Podkarpackie 🙂

Odpowiedz
Krzysiek | idziemydalej.pl 30 kwietnia, 2021 - 6:23 pm

Wyjechać w Bieszczady…

Odpowiedz
STasz 26 lipca, 2021 - 10:52 am

To nie są zamki, ale kompleksy pałacowo- zamkowe. Inaczej mówiąc pałace stylizowane na zamki ale nie mające żadnych wartości obronnych.
Z podkarpacia dodałbym jeszcze – Jarosław z uroczą, choć małą starówką wraz z zwiedzaniem podziemi i cudowną panaroamą na wisłę.
Przemyśl – tutaj również starówka, piękna i dość nietypowa bo ulokowana na wzgórzu.
Sanok, wraz z galerią Beksińskiego.

Odpowiedz
rudeiczarne 26 lipca, 2021 - 10:57 am

Zależy który z zamków, bo niektóre, jak np Fredropol miały wartości obronne 🙂 Nie wszystkie są typowymi zamkami, dlatego też we wpisie o zamkach jest napisane zamki i rezydencje magnackie 🙂
Musimy zaktualizować ten wpis, o Sanoku pisaliśmy ostatnio w osobnym tekście tutaj:
https://rudeiczarne.pl/sanok-co-zobaczyc-w-sanoku-i-okolicy/
Przemyśl przepiękny i też powstanie o nim osobny tekst, a w Jarosławiu nie byliśmy od lat, musimy się wybrać, bo pewnie wiele się zmieniło 🙂
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Wisia 9 grudnia, 2021 - 3:40 pm

Cudze chwalicie, a swego nie znacie i ten post właśnie to idealnie pokazuje. Ile piękna mamy u nas w Polsce i jeszcze na podkarpaciu. Niby było się tyle razy w naszych polskich gorach, później człowiek się wgłębia w tę historię i kulturę i wciąż może być zachwycony😊I te widoki…..nic tego nie zastąpi, tej aury i tajemnicy

Odpowiedz
Aga 17 grudnia, 2021 - 12:53 pm

taaaak totalnie, ja nigdy bym sie nie spodziewala, że właśnie zasmakuje w lekturze o takich rzeczach. W sensie zawsze legendy kojarzyly mi sie z bajkami, a jak poznałam kulturę bojkowską to weszłam w zupełnie inny wymiar. Ile z tych rzeczy, co jest teraz wynika właśńie z tradycji, ktore byly obecne w zyciach n aszych przodkow tak naprawde. A łączac takie czytanie i wycieczke to juz w ogole piekna sprawa! 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej