latanie-dronem-na-malcie

Dron na Malcie – jak legalnie latać dronem na Malcie?

przez Rudeiczarne Travel Blog

Wybierasz się na Maltę i zastanawiasz się, co zrobić, by latać tutaj legalnie dronem? Dron na Malcie to świetny pomysł na zrobienie pięknych zdjęć z lotu ptaka. Warto jednak pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne przepisy i warunki, które należy spełnić, by móc legalnie latać dronem. Malta, jako malutki, wyspiarski kraj musiała uregulować swoje przepisy, by przestrzeń powietrzna była miejscem bezpiecznym. Dlatego też nie polecamy latać tutaj nielegalnie.

malta-dronem

Wpis ten przeprowadzi Cię przez cały proces legalnego latania dronem na Malcie. Przybliży tutejsze przepisy, pokaże jak się tutaj zarejestrować do lokalnego serwisu, gdzie musisz zgłaszać swoje loty. Jeśli planujesz zabrać na Maltę drona, ten wpis na pewno Ci w tym pomoże!

Dron na Malcie – legalne latanie dronem na Malcie

Regularnie dostajemy zapytania o to, jak wygląda kwestia latania dronem na Malcie oraz co zmieniło się po wejściu w życie dnia 31.12.2020 nowych przepisów unijnych opublikowanych przez European Union Aviation Safety Agency (EASA) i jakie kryteria trzeba spełnić, by móc legalnie latać dronem. Dlatego też powstał ten wpis, jako kompendium wiedzy i informacji praktycznych na temat wykonywania lotów dronem na Malcie. Lotów dronem w celach rekreacyjnych oraz komercyjnych. Rozwieje on także wszelkie wątpliwości dotyczące drona na Malcie.

Ten wpis skupia się na przepisach lokalnych na Malcie oraz praktycznych informacjach dotyczących latania dronem na Malcie.

Odpowiednikiem polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest Civil Aviation Directorate i to on reguluje wszelkiego rodzaju przepisy w prawie lotniczym na Malcie (także te dronowe).

malta-dronem-latanie-dronem-malta

Zobacz nasze przewodniki o Malcie – e-booki o Malcie!

przewodnik-malta

Latanie dronem na Malcie – kluczowe informacje – dron na Malcie

Z uwagi na wielkość Malty – zaledwie 316 km2 – i bliskość lotniska cała strefa powietrzna Malty jest przestrzenią kontrolowaną.  Dla operatora drona oznacza to tyle, że aby latać dronem na Malcie:

 • każdy lot dronem musi zostać zgłoszony w Maltańskim systemie do zarządzania lotami IDRONECT
 • wymagane jest posiadanie ubezpieczenie OC do wykonywania lotów dronem (zarówno rekreacyjnie i komercyjnie) – może być ubezpieczenie wykupione w Polsce. Warto zaglądnąć na ofertę Finansowej Chaty, która jest aktualnie nakorzystniejsza cenowo na polskim rynku.
malta-dronem

Dron na Malcie – Co zrobić by latać dronem na Malcie legalnie

Aby latać legalnie na Malcie musisz oczywiście być zarejestrowany jako operator drona oraz posiadać potwierdzenie ukończonego szkolenie pilota przynajmniej A1/A3 oraz ewentualnie A2. Ewentualnie przekonwertowane dawne tzw. Świadectwo Kwalifikacji w Polsce na Unijne certyfikaty. Nie będziemy się w tym temacie rozpisywać, znajdziesz w internecie wiele informacji o aktualnych przepisach oraz wymaganiach, jak takie uprawnienia zdobyć.  Gdybyś nie wiedział, gdzie szukać takich informacji to zaglądnij na polską stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego lub bardzo dobre kompendium wiedzy, jakim jest portal swiatdronow.pl.

Zakładamy jednak, że jeżeli szukasz informacji jak latać legalnie dronem na Malcie to jesteś świadom, że żeby w ogóle latać dronem w UE to musisz posiadać unijne kwalifikacje potwierdzające szkolenie oraz zdanie egzaminów. W przypadku szkolenia w sub-kategoerii A1/A3 taki kurs i egzamin robi się zdalnie.  Potwierdzeniem ukończenia takiego szkolenia jest certyfikat, tutaj wygenerowany ze strony drony.ulc.gov.pl, gdzie jesteśmy zarejestrowani jest jako operator drona.

latanie-dronem-na-malcie

Pamiętaj, że rejestracja jako operator drona oraz szkolenie wraz ze zdaniem egzaminów robi się tylko w jednym państwie UE i te dokumenty obowiązują w całej UE. Zakazana prawnie jest rejestracja i zdawanie egzaminów w kolejnych państwa UE, jeżeli posiada się już certyfikację wydane w innym państwie UE. Tym samym nie można być zarejestrowanym jako operator drona w 2 lub więcej państwach. Czytając ten tekst na 99% posiadasz właśnie certyfikację operatora i pilota zarejestrowaną w Polsce.

Jeżeli nie jesteś zarejestrowany w Polsce jako operator i nie posiadasz kwalifikacji do wykonywania lotu dronem (A1/A2/A3) to zawsze możesz zrobić to w systemie maltańskim jako w państwie członkowskim UE. Jednak zdecydowanie polecamy wykonać to w Polsce.

latanie-dronem-na-malcie

Dron na Malcie – kategoria otwarta i kategoria szczególna

Loty dronami można podzielić na kategorię otwartą i kategorię szczególną (ale to już pewnie wiesz mając certyfikat unijny). W 99% przypadków będziesz podejmować loty w kategorii otwartej, dzielącej się na sub kategorie A1, A2 oraz A3.

W przypadku lotów w kategorii szczególnej jest to nieco bardziej skomplikowane. Zakładam, że osoby zainteresowane lataniem w takiej kategorii doskonale wiedzą, co mają robić. Ten artykuł będzie oczywiście przydatny w celu sprawdzenia, gdzie trzeba się zarejestrować i zgłaszać swoje loty.

Jakie warunki trzeba spełnic, aby latanie dronem na Malcie w kategorii otwartej było legalne? Dron na Malcie

 1. Musisz być zarejestrowanym operatorem drona i posiadać unijny certyfikat ze szkolenia i egzaminu. Zrobione w dowolnym państwie UE.
 2. Dron nie może przekraczać wagi 25kg.
 3. Na dronie musi znajdować się plakietka/naklejka z imieniem i nazwiskiem, numerem operatora drona oraz numerem telefonu.
 4. W zależności od kategorii, w której latasz dronem, lot nie może byc wykonywany nad ludźmi, chyba, że dron posiada opowiednią klasyfikację (odsyłam do źródeł podanych wcześniej).
 5. Lot dronem wykonywany musi być w zasięgu wzroku (VLOS – Visual Line of Sight).
 6. Lot dronem może być wykonywany do maksymalnej wysokości 120 metrów. 
 7. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC od wykonywania lotów dronem – może być ubezpieczenie wykupione w Polsce.
 8. Każdy lot dronem musi zostać zgłoszony w Maltańskim systemie do zarządzania lotami IDRONECT. Więcej znajdziesz o tym poniżej.
latanie-dronem-na-malcie

Jak zgłaszać loty dronem na Malcie – webowa aplikacja i ile to kosztuje – dron na Malcie

Od czasu wejścia w życie przepisów unijnych (od 31.12.2020) została stworzona platforma, na której zgłasza się każdy jeden lot dronem wykonywany na Malcie. Tu także wprowadzane są dane dot. drona (model, waga, numer seryjny itd) oraz certyfikat operatora. Wprowadza się także wymagane kompetencji pilota A1/A2 lub A2, a także ubezpieczenie OC od lotów dronem. Jest to odpowiednik polskiej aplikacji Drone Radar (jednak znacznie uboższy w funkcje niż Drone Radar). Niestety nie mamy wglądu do tego czy ktoś też lata dronem w naszej okolicy. Ale jest tam interaktywna mapa ze strefami, w kórych nie można latać lub wymagana jest odpowiednia zgoda organu kotrolującego danę strefę.

Rejestracja w maltańskim systemie dronowym – latanie dronem na Malcie

Pamiętaj, że aby latać dronem na Malcie, każdy jeden lot musi zostać zgłoszony. By zgłaszać loty, musisz się oczywiście najpierw zarejestrować i zapłacić za licencję do platformy (10 lub 25 euro). Platformę do złaszania lotów dronem na Malcie znajdziesz pod adresem: https://tmcad.idronect.com/

Zakładajac konto na platformie będziesz musiał kolejno (platforma jest w języku angielskim):

 1. Zarejestrować się – podać swoje dane i zweryfikować numer telefonu (poprzez sms weryfikacyjny) oraz adres zamieszkania.
 2. Wymagane jest załączenie ubezpieczenia OC wraz z numerem polisy (upload pdf).
 3. Wymagane jest podanie Numeru Operatora oraz Dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
 4. Akceptacja regulaminu i RODO (ang. GDRP).
 5. Płatność za korzystanie z serwisu 10 EUR  za 2 miesiące lub 25 EUR za cały rok (płatność kartą lub gPay).

Każdy z tych kroków musi zostać wykonany, inaczej system nie pozwoli Ci przejść dalej i korzystać z serwisu. Dopiero do zapłacie będziesz mogł użytkować system.

latanie-dronem-na-malcie
Źródło: https://tmcad.idronect.com/

Kolejno będziesz musiał także wprowadzić następujące informacje do systemu:

 • Posiadane certyfikacje, a także stworzenie profilu menadżera i pilota w portalu. Wystarczy profil menadżera, bo  ma wszystkie uprawnienia wraz z lataniem dronem.
 • Dane drona wraz z numerem seryjnym.

Dalej zaś przechodzisz do zgłaszania lotów w maltańskim systemie dronowym. Jak to zrobić?

Zgłaszanie lotów w maltańskim systemie dronowym – latanie dronem na Malcie

W systemie znajdziesz interaktywną mapę ze strefami oraz informacjami o danych strefach. Znajdziesz także dane organu, który uprzednio musi wydać zgodę na lot w takiej strefie. Dopiero potem taki lot może być zaakceptowany przez służby obsługujące akceptacje lotów w systemie.

latanie-dronem-na-malcie-mapa
Źródło: https://tmcad.idronect.com/

O czym trzeba pamiętać to fakt, że cała przestrzeń powietrzna Malty jest strefą kontrolowaną. Oznacza to, że:

 • Każdy lot musi być zgłoszony w systemie. 
 • Loty do wysokości 60m AGL są akceptowane automatycznie (zarówno rekreacyjne i komercyjne) poza strefami wymagającymi dodatkowej autoryzacji od zarządców danej strefy*
 • Każdy lot powyżej 60m AGL musi zostać autoryzowany przez służby maltańskie.
 • Każdy lot w strefie wymagającej dodatkowej autoryzacji od zarządców danej strefy musi zostać autoryzowany (nawet loty do wysokości 60m AGL)

*Pamiętaj, aby zgłaszając lot nie narysować na mapie zbyt dużego obszaru. Niestety wtedy system będzie wymagał dodatkowej autoryzacji, nawet jeżeli zgłaszasz lot tylko do 60m AGL.

latanie-dronem-na-malcie-zglaszanie
Źródło: https://tmcad.idronect.com/

Ze zgłaszaniem lotów do 60m AGL nie ma problemu, bo są akceptowane automatycznie. Jednak loty, które wymagają akceptacji (loty powyżej 60m AGL) lepiej zgłaszać z wyprzedzeniem co najmniej 24h. Z doświadczenia wiem, że czasami takie zgłoszenia miałem akceptowane nawet po 2-3h, ale czasami dopiero na drugi dzień. Jak to bywa na Malcie, pewnie po godzinie 15.00 nikt już się tym nie zajmuje, tak samo w weekend.

Tak wygląda status lotów zgłoszonych do akceptacji automatycznej (do 60m AGL) oraz lotu powyżej 60m AGL.

latanie-dronem-na-malcie-autoryzacja
Źródło: https://tmcad.idronect.com/

Jeżeli masz automatyczną autoryzację lub dostałeś autoryzację na lot powyżej 60m AGL to voila – możesz legalnie latać dronem na Malcie w wyznaczonym miejscu.

Mobilna aplikacja do zgłaszania lotów dronem na Malcie – Dron na Malcie

Niestety, istnieje tylko webowa wersja strony do zgłaszania lotów. Na telefonie w przeglądarce da się zgłaszać lot wyznaczając obszar na mapce oraz podając parametry lotów. Jest to jednak bardzo niewygodne ze względu na złe skalowanie strony na urządzeniu mobilnym. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest robienie tego uprzednio na komputerze. Z poziomu telefonu zgłaszamy tylko nieplanowane lotów do 60m (akceptowane automatycznie).

A już na pewno zdecydowanie warto założyć sobie konto na komputerze. Na początku bowiem będziesz musiał uzupełnić trochę danych o sobie jako operatorze, dronie, posiadanych certyfikacjach oraz ubezpieczniu (patrz wyżej).

malta-dronem

Na co uważać podczas latów dronem na Malcie – latanie dronem na Malcie

Pamietaj, że pomimo zgłaszania lotów w maltańskim serwisie zachować czujność i obeserwować przestrzeń, w której latasz. Z uwagi, że najczęściej loty dronem wykonywane są wzdłuż wybrzeża Malty, może okazać się, że zza klifu lub nad Tobą nagle wyłoni się awionetka lub helikoper. Niestety, pomimo zgłaszania lotów z naszej strony, zdarzały nam się sytuacje, że awionetki lub helikoptery wycieczkowe latały znacznie niżej niż dozwolona wysokość przelotowa dla tego typu maszyn. Pamiętaj, że cokolwiek by się nie wydarzyło podczas takiego spotkania to ostatecznie operator drona jest zawsze na końcu w hierarchi pierwszeństwa względem innych obiektów latających na niebie.

Uważaj także na mewy, których można spotkać sporo nad morzem. Te wyjątkowo lubią latać dookoła drona, ciekawe dziwnych dla nich odgłosów.

dron-na-malcie

Dron na Malcie – Czy można latać dronem Malcie bez zgłaszania lotu i bez uprawnień?

Oczywiście bez zgłaszaniu lotu oraz bez uprawnień nie można latać dronem na Malcie. Wiemy jednak z doświdczenia, że zdarzają się osoby, którym szkoda zapłacić 10 euro, aby zarejestrować się w systemie i latać legalnie zglaszając swoje loty. Jeżeli lata się w miejscach oddalonych od miast to ryzyko kontrol jest minimalne, ale my stanowczo tego odradzamy.

Pamiętaj, że dron to nie zabawka i wszystko jest ok dopóki nie zdarzy się jakaś sytuacja niebezpieczna. Albo też dopóki nie wyrządzisz komuś krzywdy lub nie zniszczysz czyjegoś mienia. Drony to wspaniałe urządzenia pozwalające fotografować z zupełnie innej perspektywy, ale są to także urządzenia, które mogą ulec awarii. No i pamiętaj na koniec, że wykonując loty dronem jesteś pod jurysdykcją kodeksu prawa cywilnego, ale i karnego. A prawo lotnicze w sposób szczególny precyzuje operacje wykonywane w przestrzeniu powietrznej.

My stanowczo zachęcamy do legalnego latania dronem dla Twojego świętego spokoju, ale także dla bezpieczeństwa innych osób i obiektów.

dron-na-malcie

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

Sprawdź także

14 komentarzy

Przemek 21 listopada, 2021 - 12:47 pm

Bardzo dobrze przedstawione.
Ogólnie na Malcie można zrobić bajecze foto z drona, ale ta ich aplikacja webowa to porażka 😅
Świetny wpis

Odpowiedz
rudeiczarne 21 listopada, 2021 - 12:56 pm

No niestety ma swoje wady 🙂 Ale warto się pomęczyć dla widoczków z lotu ptaka 🙂

Odpowiedz
Kasia.eu 21 listopada, 2021 - 3:46 pm

Jaki przydatny wpis. Zawsze się zastanawiam, gdzie szukać informacji o tym czy można gdzieś latać. A tu gotowy poradnik. Super!

Odpowiedz
rudeiczarne 22 listopada, 2021 - 10:53 am

Mamy nadzieję, że się przyda wszystkim, którzy rozważają podróż na Maltę właśnie z dronem 🙂

Odpowiedz
Magda 21 listopada, 2021 - 12:55 pm

Dzięki za tak obszerny poradnik, też latamy tu i tam, więc tak bezcenna wiedza na pewno nam się przyda 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 21 listopada, 2021 - 12:56 pm

Mamy nadzieję, że skusicie się kiedyś także na Maltę 🙂

Odpowiedz
Asia 22 listopada, 2021 - 10:44 am

Trzeba przyznać, że ujęcia z drona są oryginalne i świat wygląda jakby jeszcze piękniej. Póki co, nie jestem jeszcze w posiadaniu takowego.

Odpowiedz
rudeiczarne 22 listopada, 2021 - 10:54 am

Na wypadek gdybyś rozważała kiedyś kupno drona i podróż z nim na Maltę, tutaj znajdziesz pełen poradnik 🙂

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 22 listopada, 2021 - 6:08 pm

super artykuł, my z tych legalnych “droniarzy” , a że Malta ciągle przed nami – na pewno tu jeszcze zajrzę

Odpowiedz
rudeiczarne 24 listopada, 2021 - 10:03 am

W takim razie ten wpis na pewno się Wam przyda 🙂

Odpowiedz
Olka 24 listopada, 2021 - 9:13 am

Tego typu dronowe poradnik to must have dla wielu podróżników. Bo dron jak aparat stał się obowiązkowym elementem wyposażenia wielu osób.

Odpowiedz
rudeiczarne 24 listopada, 2021 - 10:02 am

To prawda. A Malta, jako że malutka, jest dość specyficznym krajem do latania dronem. Dlatego warto znać tutejsze przepisy i latać tutaj legalnie.

Odpowiedz
Paulina 24 listopada, 2021 - 9:27 pm

Drona co prawda jeszcze nie mam, ale na przyszłość może mi się taki poradnik przydać 🙂

Odpowiedz
Malta praktycznie • Pasja Czyni Wolnym 17 czerwca, 2022 - 10:14 am

[…] których na Malcie jest w sumie całkiem sporo. Kompendium informacji znajdziecie na blogu Rudeiczarne.pl. Pewnym ułatwieniem może być fakt, iż loty do 60 metrów aplikacja zatwierdza automatycznie, no […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej