montserrat-tlo

Montserrat w Hiszpanii – pomysł na wycieczkę z Barcelony

przez Rudeiczarne Travel Blog

Hiszpańska i zarazem katalońska Barcelona jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych miast Europy. Nic dziwnego – niezwykła atmosfera, oryginalna architektura (w tym słynny Gaudi), przyjazny klimat sprzyjają niezapomnianym wakacjom. A będąc w Barcelonie, warto wybrać się także do Montserrat – miejsca, które zachwyca i będzie idealną wysienką na torcie podczas zwiedzania Katalonii.

montserrat

Wpis ten zabierze Cię do Montserrat, do którego bez problemu dotrzesz z Barcelony i odkryjesz zupełnie inny świat. Poznasz niezwykłą historię Montserrat i dowiesz się, dlaczego jest symbolem Katalonii, ruszysz szlakiem historii tego klasztoru, ale także w piękną wędrówkę po tutejszych oryginalnych wzgórzach. Prócz tego poznasz garść informacji praktycznych, które ułatwią Ci Twoją własną wycieczkę. Zapraszamy do Montserrat!

Montserrat – idealne miejsce na wycieczkę z Barcelony

Klasztor i masyw Montserrat znajduje się zaledwie 40km od Barcelony, dzięki czemu można oba miejsca połączyć w fantastyczną wycieczkę, pełną zapierających dech w piersiach widoków. To ważne miejsce kultu, głównie ze względu na tutejszą świętą figurę Madonny, ale także miejsce ważne dla kultury katalońskiej i całego półwyspu Iberyjskiego. Nazwa masywu Montserrat oznacza “postrzępioną górę” co odnosi się do wyjątkowych kształtów mocno zerodowanego masywu. Z oddali przypomina bowiem piłę z zębami.

montserrat-hiszpania-katalonia (27)

Najwyższym szczytem masywu Montserrat jest Sant Jeroni, który wznosi się na wysokość 1237 m n.p.m. Zastanawiać może bardzo oryginalna budowa tego masywu. Góry te zbudowane są z charakterystycznych zlepieńców, które powstały na bazie niewielkiego, wewnętrznego morza katalońskiego ok. 50 milionów lat temu! Dla fanów geologii wycieczka tutaj na pewno będzie nie lada przygodą! Montserrat i pobliska Barcelona stoją w niesamowitym kontraście – piękna przyroda i góry, a po przeciwnej stronie wielka, tętniąca życiem metropolia. Natura i działalność człowieka w bezpośrednim sąsiedztwie tworzą niezwykłą całość.

co-zobaczyc-w-katalonii

Wśród tutejszych roślin dominuje dąb, flora jest zaś stosunkowo uboga. Można spotkać dziki, jaszczurki, kilkanaście gatunków nietoperzy, ptaki, w tym orła. W celu ochrony masywu, tutejszej fauny i flory w 1987 roku utworzono tutaj Park Przyrodniczy Montserrat. Jak to się jednak stało, że w tak wyjątkowym i zarazem przez wiele wieków niedostępnym niemal miejscu powstał klasztor i bazylika?

Czarna Madonna z Katalonii – La Moreneta

Początki tutejszego klasztoru i życia zakonnego nierozerwalnie związane są z kultem świętej figury Madonny z Dzieciątkiem. Czarnulka, bo tak właśnie tłumaczy się La Moreneta (Madonna z Dzieciątkiem w Montserrat) to symbol i patronka Katalonii. Co roku ściągają do niej rzesze pielgrzymów, wierzących w jej niezwykłe wstawiennictwo i siłę. Według legendy figura ta została wyrzeźbiona przez św. Łukasza, a do Katalonii trafiła za sprawą św. Piotra. Przez jakiś czas miała być ponoć ukrywana przez muzułmanami w tutejszej grocie Santa Cova, gdzie została odnaleziona w IX wieku. Po tym wydarzeniu benedyktyni mieli tutaj wznieść kaplicę, która z czasem rozrosła się w wielki klasztor. Ponoć podejmowano próby przeniesienia figurki w zupełnie inne miejsce, z dala od Montserrat. Ostatecznie jednak każda próba kończyła się fiaskiem. Figura bowiem nagle nabierała wagi, która uniemożliwiała jej przeniesienie. Benedyktyni nie mieli wyboru, La Moreneta miała tutaj zostać i potrzebowała specjalnego miejsca.

montserrat-czarna-madonna

Inne dane twierdzą, że rzeźba pochodzi z XII wieku. Bez względu jednak na jej historię, jest niezwykle ważnym symbolem dla chrześcijan i Katalończyków. Według wierzeń, odpowiedzialna była za wiele cudów, a jej kult z czasem rozszedł się na całą Europę. Dlatego też w 1881 została uznana za patronkę Katalonii. Czarnulka zawdzięcza swoją nazwę kolorowi, została bowiem wykonana z drewna topoli i pomalowana na czarno. W tutejszej grocie miały jej rzekomo strzec anioły, które były w posiadaniu złotej piły. To właśnie one miały nadać kształty masywowi górskiemu Montserrat, który nazywany jest przepiłowaną górą.

montserrat-hiszpania

Montserrat – historia klasztoru – kolebka kultury Katalonii

Klasztor i sanktuarium położone są na wysokości ok. 720 m n.p.m., zbudowany został w XI wieku, choć niektóre wzmianki mówią już o X wieku. Wcześniej znajdowała się tutaj malutka kaplica i liczne pustelnie, figura jednak i liczni pielgrzymi potrzebowali miejsca wyjątkowego. I takie właśnie powstało w Montserrat. Klasztor i opactwo były regularnie rozbudowywane i powiększane, wychodząc naprzeciw pielgrzymom przybywającym z całej Europy. Bazylika dwukrotnie ulegała też zniszczeniu początkiem XIX wieku na skutek pożarów i grabieży. Swoje czasy świetności klasztor przeżywał aż do XIX wieku, kiedy to za sprawą wojsk napoleońskich został doszczętnie zniszczony. W kolejnych latach benedyktyni opuścili klasztor, powracając do niego w latach 40 XIX wieku. Próbowali odbudować klasztor i przywrócić mu dawny blask.

klasztor-katalonia

Niestety historia dla klasztoru w Montserrat nie była łaskawa, bowiem już w XX wieku ponownie nastały dla niego trudne czasy, a wszystko za sprawą wojny domowej w Hiszpanii i dyktatury Franco. Klasztor był miejscem, gdzie rozwijała się kultura i tożsamość katalońska, tak też był on znienawidzony przez dyktatora, tłumiącego wszelkie przejały niezależności. Klasztor zamknięto, a jako przejaw niezwykle brutalnego podejścia do dążeń niepodległościowych Katalonii zamordowano ok. 20 tutejszych zakonników i kapłanów. Dopiero śmierć Franco sprawiła, że powrócili tutaj zakonnicy i zabrano się za odbudowę klasztoru i sanktuarium.

okolice-barcelony

To, co dzisiaj widzimy w Montserrat to budynki pochodzące z XIX i XX wieku, w których inspirowano się gotykiem i renesansem. Obecnie Montserrat uznawane jest za drugi, tuż po Santiago de Compostela, najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii.

klasztor-montserrat

Trasy trekkingowe dookoła klasztoru Montserrat

W pełni doceniając piękno tutejszego klasztoru i sanktuarium, dla nas to, co tutaj najpiękniejsze kryje się jednak poza samym klasztorem. Najpiękniejsze jest tutaj bowiem otoczenie – niezwykłe góry pełne wielu ciekawych tras trekkingowych. Rozpościerają się tutaj wspaniałe widoki, które zapierają dech. A do tego nie ma tutaj takich tłumów jak pod samym klasztorem.

katalonia

Jeśli chodzi o wędrówki dookoła Montserrat, jest w czym wybierać i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Pamiętaj, że tutejsze trasy nie należą do wymagających, tak też każdy, bez względu na swoją kondycję, będzie w stanie bez problemu tutaj wędrować. Możesz wybrać się pod krzyż – ledwie 2km wędrówka. Stąd rozpościera się fantastyczny widok na klasztor pośród malowniczych wzgórz. Warto się wybrać jednak dalej, szlakami, dotrzeć na najwyższy szczyt Montserrat – Sant Jeroni. Widoki stąd zapierają dech w piersiach.

sant-jeroni

Wędrówka tutejszymi szlakami będzie wspaniałym rozwiązaniem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu na łonie natury. Widoki są wspaniałe, idealne na trekking, piknik po drodze, podziwianie panoramy z jednego z tutejszych punktów widokowych. Pamiętaj, by zabrać ze sobą zapas wody, gdyż po drodze nie znajdziesz sklepów ani źródeł z wodą. Ostatni sklep znajdziesz przed klasztorem, dalej czeka już tylko natura. Niesamowity masyw górski, a w oddali Barcelona… W Montserrat nie da się nie zakochać.

montserrat

Najlepiej, jeśli zabierzesz sobie mapkę tras trekkingowych z oddziału informacji turystycznej tuż obok Funicular, na wprost klasztoru. Tam także uzyskasz informację, kiedy odjeżdża ostatnia kolejka w dół. Nie zapomnij przyjść nieco wcześniej, byś miał gwarancję, że zdołasz zjechać na dół zanim zostaną one wstrzymane na noc. Tutaj zostawiamy link do hiszpańskiej strony w języku angielskim, na której znajdziesz opis wszystkich tras dostępnych do wędrowania.

Montserrat – jak się tutaj dostać?

Jeśli nie posiadasz własnego samochodu, najlepszym sposem na dostanie się do Montserrat z Barcelony jest pociąg. Pociąg linii R5 – odjeżdża codziennie z Placa Espanya, do Montserrat jedzie ok. 1,5h. Dojeżdża on do stacji Monistrol Montserrat lub do Montserrat Aeri. Z pierwszej stacji możesz ruszyć pod klasztor kolejką szynową – Cramallera de Montserrat. Z drugiej zaś prowadzi kolejka linowa, którą zdecydowanie polecamy. Widoki zapierają dech i są zdecydowanie lepsze niż te, które oglądasz z kolejki szynowej. Spróbowaliśmy obu kolejek i dla nas zdecydowanie piękniejszym rozwiązaniem była kolejka linowa. Najlepiej w pociąg jest wsiąść jak najwcześniej, podróż trwa, a na miejscu warto mieć więcej czasu. Bilety na pociąg można kupić w automatach na dworcu. Jeśli podróżujesz w kilka osób, warto rozważyć kupno biletów grupowych lub rodzinnych.

hiszpania-katalonia

Bilety na kolejki do Montserrat

Jeśli planujesz wyjechać na Montserrat żółtą kolejką linową, warto kupić bilet w obie strony – ten kosztuje 9euro od osoby. W jedną stronę kosztuje on 6 euro. Bilety można kupić online TUTAJ lub na miejscu w kasie/automacie. Jeśli zaś planujesz wybrać się kolejką szynową, bilet jest nieco droższy – 9,10 euro w jedną stronę, 14 euro w obie strony. Możesz także skorzystać z biletów łączonych z Santa Cova. Podane ceny to ceny z listopada 2021. Aktualne cenniki i możliwości kupna biletów znajdziesz na stronie internetowej TUTAJ.

Warto także rozważyć bilety kombinowane na pociąg do Barcelony wraz z kolejką. Wrzucamy TUTAJ link do hiszpańskiej strony (po ang.), gdzie znajdziesz wszystkie aktualne informacje na temat biletów combo.

By dojechać do Montserrat można także skorzystać z wycieczek autobusowych z Barcelony. Trwają one kilka godzin i są dość kosztowne (ok. 50 euro od osoby), a na miejscu tak naprawdę ma się zaledwie kilka godzin. Zdecydowanie za mało, by ruszyć na trekking tutejszymi pięknymi szlakami.

katalonia-okolice-barcelony

Jeśli zamierzasz skorzystać z własnego samochodu, pamiętaj, że ilość miejsc parkingowych w Montserrat jest mocno ograniczona. Dlatego także i tutaj zalecamy wybrać się jak najwcześniej, by nie tracić później czasu na poszukiwanie parkingu. Dodatkowo parking jest oczywiście płatny, choć opłaty nie są tutaj wysokie. Większym problemem jest ilość miejsc. Można także zaparkować na parkingu obok kolejki, tutaj jednak dochodzi konieczność opłaty za kolejkę. Z drugiej strony wjazd kolejką to dodatkowe wrażenia i piękne widoki, więc jeśli masz ochotę – naprawdę warto.

montserrat-hiszpania

Montserrat – trekking – Mapa

Ciekawostki z Montserrat

 1. W Montserrat działa jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie – ok. 50 osobowy chór chłopięcy nazywany Escolania de Montserrat. Występy można podziwiać w tygodniu o godz. 13, w weekendy o godz. 12.
 2. Klasztorna Biblioteka zgromadziła ok. 300 tysięcy dzieł – wiele z nich związanych jest z historią Katalonii. Niestety sama biblioteka nie jest dostępna dla zwiedzających, a szkoda, bo ponoć robi ogromne wrażenie.
 3. Za czasów Chrześcijan wokoło masywu zbudowano wiele kapliczek i pustelni.
 4. W 1982 roku papież Jan Paweł II odwiedził Montserrat w czasie swojej pielgrzymki po Hiszpanii.
 5. Tutejsze muzeum to miejsce, gdzie można podziwiać dzieła takich znanych artystów jak Picasso, Dali, Monet, Caravaggio.
 6. W słoneczne dni przy dobrej widoczności z masywu Montserrat zobaczyć można Pireneje.
 7. Nazwa Montserrat w języku katalońskim oznacza postrzępioną górę.
 8. Tutejsza kolejka linowa to jeden z najbardziej stromych szlaków kolejki linowej w Hiszpanii. Różnica przewyższeń jest spora, dlatego też panuje tutaj zupełnie inna temperatura niż w Barcelonie.
 9. W Montserrat istnieje ponad 2000 ścieżek wspinaczkowych! Najpopularniejsza jest Sant Salvador, ale każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, o najróżniejszym poziomie trudności.
gory-hiszpania

Montserrat – czy warto się tutaj wybrać na wycieczkę z Barcelony i nie tylko?

Będąc w Katalonii czy też samej Barcelonie, zdecydowanie warto wybrać się na Montserrat. Nie tylko ze względu na tutejszy klasztor – bardzo imponujący architektonicznie, ale przede wszystkim ze względu na niesamowite położenie. To doskonałe miejsce na całodzienną wędrówkę pełną niesamowitych widoków, które zapierają dech w piersiach. I co ważne – tutejsze trasy trekkingowe nie należą do wymagających. Dlatego też jest to miejsce dla każdego, nie wymaga szczególnej kondycji. Brak tutaj bowiem dużych przewyższeń, a pod sam klasztor można podjechać kolejką, dzięki czemu ominiesz najostrzejsze podejście pod klasztor. Dalej zaś prowadzi szutrowa ścieżka, dotrzesz na kilka pięknych punktów widokowych, napijesz się pysznej kawy pod klasztorem, a także złapiesz niesamowity zachód słońca z jednego z tutejszych wzgórz.

hiszpania-katalonia

Dla tych, którzy lubią odrobinę adrenaliny i aktywność – czekają tutaj ciekawe trasy wspinaczkowe. Warto jednak pamiętać o własnym sprzęcie. A na trekking zabrać wygodne buty i zapasy wody. Ostatnie miejsce, gdzie można zaopatrzyć się w prowiant i napoje to kawiarnia i sklep pod klasztorem Montserrat. Nie mamy jednak wątpliwości co do tego, że warto się tutaj wybrać. Widoki są nieziemskie, a w oddali zobaczyć nawet samą Barcelonę. Montserrat jest wyjątkowe, dlatego mamy nadzieję, że skorzystasz z tego wpisu i wybierzesz się na swoją własną wędrówkę.

katalonia-montserrat

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

 • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz nasze inne posty na blogu!
 • Zobacz także nasze filmy, w których zabierzemy Cię w wirtualne podróże – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtubebyś dostał powiadomienie o nowych vlogach!
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, że to, co tutaj piszemy, jest przez Was czytane i mamy dodatkową motywację!
 • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na InstagramieFacebooku i Youtubie!

Sprawdź także

17 komentarzy

Przemysław 26 listopada, 2021 - 10:26 am

Świetny pomysł na wypad podczas wizyty w Barcelonie

Odpowiedz
rudeiczarne 30 listopada, 2021 - 2:21 pm

Polecamy Montserrat, świetna odskocznia od tętniącej życiem Barcelony 🙂

Odpowiedz
Blog podróżniczy W poszukiwaniu - Ewelina 26 listopada, 2021 - 11:18 am

Nazwijcie mnie ignorantką. Pierwszy raz słyszę o tym miejscu od Was, jestem pod wielkim wrażeniem. A że uwielbiam spacery w takie miejsca, to czekam na więcej!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 listopada, 2021 - 2:22 pm

Trudno wiedzieć o wszystkich pięknych miejscach 🙂 Cieszymy się, że mogliśmy zaskoczyć!

Odpowiedz
Magda 26 listopada, 2021 - 1:42 pm

Te wiodoki są po prostu w-s-p-a-n-i-a-ł-e 😍😍

Odpowiedz
rudeiczarne 30 listopada, 2021 - 2:20 pm

Naprawdę robią wrażenie 🙂 Polecamy wycieczkę do Montserrat 🙂

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 8 grudnia, 2021 - 11:26 am

Pięknie tam. Byłam tylko raz i to po południu. Moze jeszcze kiedyś tam dotrzemy 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 8 grudnia, 2021 - 1:22 pm

Warto wrócić na dłużej, trasy trekkingowe tutaj są bardzo malownicze 🙂

Odpowiedz
Ryszard 30 stycznia, 2022 - 11:42 pm

Bardzo przydatne informacje do planowanego wypadu do Katalonii

Odpowiedz
Igor 31 października, 2022 - 8:16 pm

Mieszkałem tam w hotelu 3 tyg. Góry zwiedzone kilkanaście razy. W dzień i w nocy. Wspaniałe miejsce.

Odpowiedz
Kasia 17 sierpnia, 2023 - 2:45 pm

Super że opisujecie takie miejsca. Na Montserrat byłam wczoraj, niezwykła energia jest na tej górze. Również polecam:)

Odpowiedz
Agnieszka 26 marca, 2023 - 9:55 pm

Naprawdę ciekawy i wartościowy wpis 👍 mało jest takich w internecie. Plus za konkrety dotyczące dojazdu do Montserrat oraz ciekawe podejście do zawiedzenie okolicy wędrując pieszo. Dziękuję 😊

Odpowiedz
Piotr Andruszko 27 marca, 2023 - 11:41 am

Cała przyjemność po naszej stronie! 🙂 Bardzo dziękujemy!

Odpowiedz
Bernadetta 20 kwietnia, 2023 - 11:43 am

Dużo przydatnych informacji, dzięki 😊
Mam pytanie, czy można wjechać kolejką z psem? Będę wdzięczna🙂

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 20 kwietnia, 2023 - 2:28 pm

Hej! Widzieliśmy psy na szlakach Montserrat, ale nie widzieliśmy żadnych w kolejce.Trudno nam określić, czy można z nimi wjechać, nie znaleźliśmy takiej informacji na oficjalnej stronie.

Odpowiedz
Gosia 23 listopada, 2023 - 8:28 pm

A czy styczeń to dobry miesiąc by wybrać się w to piękne miejsce? Będziemy w styczniu w Barcelonie i szukam pięknych miejsc do odwiedzenia w okolicy.

Odpowiedz
Rudeiczarne Travel Blog 23 listopada, 2023 - 8:38 pm

Jak najbardziej, Montserrat jest dobre na każdą porę roku. Natomiast weźcie cieplejsze ubrania, bo są to góry i może być tam chłodno. My byliśmy tam w połowie listopada i z tego miesiąca są zdjęcia – na dole było mroźno, a na górze jak zaświeciło słońce to było bardzo przyjemnie. A przy tym nie było tyle ludzi ile w lecie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej