winnice-podkarpacie-widokowa

Winnice w Krośnie i okolicy – Podkarpacie – Enoturystyka i lokalne nalewki

przez Rudeiczarne Travel Blog

Winnice stają się coraz popularniejszą destynacją podczas podróży, tak jak i coraz popularniejsza staje się szeroko pojęta enoturystyka. Nie da się ukryć, że województwo podkarpackie jest polskim zagłębiem wina. To właśnie tutaj znajdziesz ponad 200 winnic, które co roku tworzą te niesamowite, szlachetne trunki. A prócz tego zapewniają wyjątkowe widoki, które mogą konkurować z włoską Toskanią czy winnicami we Francji czy Hiszpanii. Nie inaczej jest w Krośnie i okolicach, znajdziesz tutaj kilka wspaniałych winnic, które mogą poszczycić się wysokiej klasy winem, nagradzanym w międzynarodowych konkursach winiarskich. Do tego mnóstwo atrakcji Krosna – Miasta Szkła, a także malownicze okolice i bezpośrednie sąsiedztwo Beskidu Niskiego sprawia, że zdecydowanie warto się tutaj wybrać!

winnica-widokowa-winnice

Wpis ten opowie Ci nieco o historii wina w Krośnie i bardzo ważnej postaci – Robercie Wojciechu Portiusie, któremu Krosno zawdzięcza bardzo wiele, ale także zabierze Cię do 3 winnic w Krośnie i okolicznej Komborni i Odrzykoniu. Dowiesz się także, dlaczego warto wybrać się do Krosna w sierpniu oraz poznasz lokalne, krośnieńskie nalewki.

Wpis ten kierowany jest do osób powyżej 18 roku życia. 

Winnice w Krośnie i okolicy – Robert Wojciech Portius

Wino w Krośnie i okolicach nierozerwalnie związane jest z jedną z najważniejszych postaci w historii miasta – Robertem Wojciechem Portiusem. Ślady i symbole z nim związane znajdziesz w Krośnie niemal na każdym kroku. Człowiek wielki, który niesamowicie przyczynił się do rozwoju Krosna, ale także do tego, że miasto to miało zostać związane ze szlachetnym trunkiem, jakim bez wątpienia jest wino.

robert-portius-krosno-winnice

Robert Wojciech Portius to szkocki imigrant, który zapisał się w historii Krosna, ale też Polski w XVII wieku. Był jednym z najbogatszych mieszkańców Krosna, faktorem i serwitorem królewskim. To za jego czasów Krosno niesamowicie się rozwinęło, co widać z resztą do dzisiaj. Był on jednym z największych w tamtych czasach importerów win węgierskich na północ od Karpat. I to właśnie jemu zawdzięczamy wielowiekowe związki z winem. Sprowadzał on ten szlachetny trunek na dwory szlacheckie, magnackie, a nawet królewskie. Tak więc związał on Krosno i okolice z winem, a związki te podziwiać można do dzisiaj.

krosno-zwiedzanie-winnice

Krosno zmienia się dzięki Portiusowi – wina węgierskie i nie tylko

Krosno leżało na polsko-węgierskim szlaku handlowym, którym podstawowym dobrem było właśnie wino, a tutaj wielkie zasługi ma właśnie Portius. Miasto zawdzięcza Portiusowi także wiele zabytków, których szlakiem warto ruszyć. Powiększył krośnieńskie mury obronne, odpowiada za symbol Krosna – dzwonnicę kościoła Farnego i piękne kaplice w kościele farnym, gdzie ma z resztą swoje rodzinne mauzoleum. Na Rynku zaś warto zatrzymać się przy kamienicy Rynek 27. Ten budynek należał niegdyś właśnie do samego Roberta Portiusa. Z jego czasów zachował się zabytkowy, kamienny portal arkadowy, a w kluczu portalu widoczna jest data 1640 i inicjały RP (Robert Portius) i AP (Anna Portiusowa). Robert Portius ufundował wiele zabytków w Krośnie, a umierając był jednym z najbogatszych kupców Rzeczypospolitej.

portius-krosno-wino-winnice

Warto ruszyć szlakiem Roberta Portiusa i jego śladów. Zacząć możesz przy jego pomniku nieopodal kościoła Farnego, dalej wybrać się na dzwonnicę kościoła Farnego, do samego kościoła i niezwykłego mauzoleum Portiusów. Przyjrzyj się także obrazom w kościele – znajdziesz tam ukryte wizerunki Portiusa. Sam z resztą do Krosna sprowadzał wielu wybitnych artystów, którzy odpowiadają za wystrój kościoła Farnego. Więcej o zabytkach przeczytasz w naszym wpisie – Krosno – najpiękniejsze atrakcje i zabytki Krosna.  My tymczasem przejdźmy do wina i enoturystyki!

Karpacki Szlak Wina – lokalne winnice

W dawnym rozumieniu Karpackim Szlakiem Wina określano szlak handlowy pomiędzy Węgrami a Polską. Wiązał się przede wszystkim właśnie z winami węgierskimi, które docierały do Polski, głównie do Krosna, Jaślisk, Dukli, Jasła, gdzie przechowywane było w beczkach w piwnicach. Stąd zaś trafiało dalej na dwory, do szlachty, magnatów, mieszczan i kleru. Warto jednak pamiętać, że historia winiarstwa na Podkarpaciu jest znacznie dłuższa i nie zaczyna się od win węgierskich. W średniowieczu bowiem istniało na tych terenach wiele winnic – mniejszych i większych, głównie przyklasztornych, które dostarczały szlachetnego trunku głównie w celach liturgicznych. Z czasem jednak, wraz z poprawą jakości dróg i transportu, lokalne winnice zostały niejako wyparte przez wina węgierskie i Karpacki Szlak Wina.

winnice-krosno

Dzisiaj mamy jednak ponownie Karpacki Szlak Wina, który współcześnie jest czymś innym niż znamy to z historii. Karpacki Szlak Wina obecnie to zrzeszenie ponad 20 winnic z Polski i Słowacji, których właściciele – winiarze, postanowili wspólnymi siłami stworzyć specjalny produkt turystyczny oparty na winie i enoturystyce, slow life, kulturze i tradycjach. Na szlaku tym znajdziesz opisane niżej winnice z okolic Krosna – Winnicę Widokową i Winnicę Zamkową – dwa wyjątkowe miejsca, do których odwiedzenia z całego serca Cię zachęcamy. Poznajmy bliżej winnice w Krośnie i okolicach, a na koniec zabierzemy Cię jeszcze do nieco innego świata – świata krośnieńskich nalewek z najwyższej półki!

stawczana-gora

Enoturystyka – Winnice w Krośnie i okolicy

Coraz popularniejszym sposobem spędzania czasu jest właśnie enoturystyka. Co kryje się za tym hasłem? Jest to turystyka winiarska, ściśle związana z winnicami. A tych w województwie podkarpackim jest naprawdę sporo. Nasze rodzinne województwo jest bowiem zagłębiem winiarskim, gdzie znajdziesz ponad 200 winnic. Bez wątpienia tradycje sięgają wiele wieków wstecz, najpierw przyklasztornych winnic, dalej czasów, kiedy te tereny związane były z Węgrami i handlem winem węgierskim. Dzisiaj zaś dawne tradycje odżywają, powstaje coraz więcej winnic z pięknymi widokami, a jakość win jest na naprawdę wysokim poziomie. Lokalne winnice mogą poszczycić się wieloma międzynarodowymi nagrodami i choć wciąż nie są tak popularne na arenie międzynarodowej to zdecydowanie warto je odwiedzić.

stawczana-gora

Krosno od wieków związane jest z winem, nie powinno więc nikogo dziwić, że także w Krośnie, jak i w bezpośredniej okolicy znaleźć można fantastyczne winnice, gdzie można uprawiać enoturystykę. To nie tylko degustacje lokalnych win, ale także wziąć udział w winobraniu, zwiedzić piwnice z winami, przyjrzeć się z bliska uprawie winorośli, poznać od podszewki cały proces, a nawet nocować na terenie winnic. Dodajmy do tego słynne krośnieńskie szkło, z którego można degustować lokalne wino, mnóstwo atrakcji w Krośnie i okolicach, malowniczy Beskid Niski… Brzmi jak plan na fantastyczną wycieczkę! Poznajmy razem najpiękniejsze i najciekawsze winnice Krosna i okolic. Jeśli marzy Ci się Toskania – nie musisz jechać aż do Włoch, by zaznać tych pięknych widoków i przyjrzeć się z bliska produkcji wina.

Winnica Stawczana Góra – Winnice w Krośnie i okolicy

Doskonałym miejscem, by rozpocząć swoją przygodę z enoturystyką jest jedyna i zarazem niezwykła winnica w podkarpackim Krośnie – Winnica Stawczana Góra. Miejsce na uboczu, w krośnieńskiej dzielnicy Suchodół, a jednak wciąż bardzo blisko centrum, dzięki czemu zawsze warto tutaj przyjechać. Do tego przyznać trzeba, że właściciele włożyli w to miejsce całe serce i to czuć na każdym kroku. Znaleźć tu można piękne pola winorośli, do których prowadzi polna droga, z dala od zabudowań. Inspiracją do powstania tej winnicy był Karpacki Szlak Wina, na którym znajduje się Krosno, ale także podróże – do Włoch, Hiszpanii, na Węgry czy Słowację. I przyznać trzeba, że brakowało w Krośnie winnicy i bardzo cieszy nas, że powstała i to na takim wysokim poziomie.

stawczana-gora

Pośród zasadzonych tutaj winorośli znaleźć można kilka odmian: Adalmiina, Jutrzenka, La Crescent, Leon Millet, Marechel Foch, Saint Pepin i Seyval Blanc. Powstają z nich wina półsłodkie i półwytrawne na bardzo wysokim poziomie. Można także odwiedzić piwnicę, w której leżakują tutejsze wina. A ma co leżakować! Bowiem co roku produkuje się tutaj ok. 700 litrów tego szlachetnego trunku. Zachwyca architektura połączona z szacunkiem do przyrody, który widać tutaj na każdym kroku. A także piękna sala/taras degustacyjny, gdzie można oddać się spróbować tutejszego wina słuchając opowieści właściciela – Pana Piotra, który tak pięknie opowiada o swoich winach, swojej pasji, która jest zarazem jego pracą.

stawczana-gora

Winnica Stawczana Góra – Enoturystyka w Krośnie – Winnice

Co ciekawe, początkowo nie miał być to projekt, do którego będzie się dopuszczać ludzi z zewnątrz. Pierwsze nasadzenia miały miejsce jeszcze w 2008 roku, a przez wiele lat nikt z Krosna i okolic nie miał pojęcia, że jest tu jakaś winnica. Miało to być typowo rodzinne miejsce, bez planów sprzedaży. Ostatecznie właściciele doszli do wniosku, by otworzyć się dla ludzi. Zarazem jednak wciąż zachowano rodzinny klimat i atmosferę, a to, naszym zdaniem, jest najcenniejsze. Można się tutaj poczuć sielsko, jak u siebie, pośród pięknych krajobrazów, przyjrzeć się z bliska procesowi produkcji wina. A do degustacji można także spróbować lokalnych serów.

winnica-krosno

Dodatkowym, pięknym i bliskim naszemu sercu akcentem w Winnicy Stawczana Góra są murale wykonane przez słynnego, podkarpackiego artystę – Arkadiusza Andrejkowa. Tego samego, który odpowiada za jeden z najpiękniejszych projektów galerii sztuki ulicznej – “Cichy Memoriał”. Wszędzie można zobaczyć winiarskie akcenty, choćby w tutejszych lampach, które powstały z butelek wina. Każdy akcent, każdy detal jest w pełni dopracowany, z sercem. Wyjątkowe miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto wybiera się do Krosna.

Do Winnicy Stawczana Góra można przyjechać na degustację, ale także zostać tutaj na noc w tutejszym uroczym Domu Winiarza, który mieści nawet 5 osób. Goście mają do dyspozycji, prócz pokoi, kuchni, łazienki także taras, malowniczy ogród, sauna fińska, jacuzzi, a nawet balia opalana drewnem. Piękne miejsce, które warto odwiedzić. Na zwiedzanie lub degustację należy się wcześniej umówić telefonicznie pod nr telefonu 604 803 906.

winnica-krosno

Winnica Widokowa – Winnice w Krośnie i okolicy

To wyjątkowe miejsce, jakim jest Winnica Widokowa znajduje się nieopodal Krosna, w Komborni. Jest to miejsce dla każdego, kto szuka odpoczynku, ciszy, wyjątkowego aromatu w połączeniu z pięknym widokiem. Ten malowniczy raj wziął swoją nazwę od niesamowitego widoku, którego możemy tutaj zaznać. Horyzont będący tłem winnicy ma długość ponad 100km, dzięki czemu możemy tu dojrzeć nie tylko Krosno czy Iwonicz Zdrój, Beskid Niski, ale niekiedy także bieszczadzkie połoniny. A jeśli dodać do tego wyśmienite wino… Miejsce, które warto odwiedzić i jest na wyciągnięcie ręki odwiedzając Krosno.

winnice-podkarpacie

Jest to całkowicie rodzinne miejsce, bowiem to sami właściciele dbają samodzielnie o każdą winorośl, o każdy owoc, wkładając w to całe serce. A tutejsze wino to czysta rozkosz i podróż przez aromaty. Winnica powstała w 2013 roku, a już może pochwalić się sukcesami – tutejsze wina zostały laureatem Międzynarodowego Konkursu Win GALICJA VITIS. Uprawia się tutaj kilkanaście winorośli, a wśród nich m.in. Solaris, Seyval Blanc, Chardonnay, Riesling, Rondo, Souvignier Gris i wiele więcej. Można tutaj spróbować win białych, różowych, ale także czerwonych. A co najważniejsze to fakt, że nie stosuje się tutaj chemii, dzięki czemu wino jest w pełni naturalne.

winnice-podkarpacie-widokowa

Wino, w którym czuć pasję – Winnica Widokowa

Właściciel – pan Krzysztof, który jest przeuroczym, a przy tym jakże skromnym człowiekiem mówi, że aby mógł nazwać się winiarzem, musiałby mieć przynajmniej 30 lat doświadczenia. Wkłada w to miejsce całe serce, cały swój czas i umiejętności, a najlepszą nagrodą jest fakt, że co roku…jego wino się kończy! Kto bowiem raz tutaj zajrzy i zobaczy to miejsce i ten widok, zawsze tutaj wraca po więcej! I sami wracamy tutaj regularnie, gdy tylko jesteśmy w rodzinnym Krośnie. Nie musimy bowiem jechać do Toskanii, by cieszyć się widokami rodem z Włoch czy Francji! To miejsce kusi ponowną wizytą już od pierwszych odwiedzin, jest tutaj bowiem swoista magia i spokój, który koi duszę.

winnice-podkarpacie-widokowa

Winnica Widokowa znajduje się w podkarpackiej Komborni i otwarta jest codziennie od godz. 12 do 17, od czasu do czasu organizowane są także degustacje pod gwiazdami. Warto wziąć udział także właśnie w tych wieczornych wydarzeniach, pod niebem pełnym gwiazd. Jeśli chodzi o dzienne degustacje, wystarczy, że tutaj przyjedziesz, zasiądziesz na tarasie z niesamowitym widokiem, możesz także spróbować lokalnych win. Do tego warto zamówić deskę lokalnych serów – fantastycznie współgrają z tutejszym winem. A do tego niebawem będą tam także dostępne bardzo ciekawe miejsca noclegowe! Polecamy z całego serca, bo Winnica Widokowa to miejsce wyjątkowe! Co roku jesienią Winnica organizuje także winobranie i zachęca do wzięcia w nim udziału.

podkarpacie-enoturystyka

Winnica Zamkowa – Winnice w Krośnie i okolicy

Niezwykłe, wręcz magiczne miejsce, które przyciąga już z oddali dzięki wyjątkowemu sąsiedztwu. Winnica Zamkowa swoją nazwę wzięła oczywiście od Zamku “Kamieniec”, który podziwiać można właśnie z tejże winnicy. Zamek od lat kusi i inspiruje, a już najsłynniejszą inspiracją był dla Aleksandra Fredry. To właśnie Zamek “Kamieniec” i spór właścicieli zamku był impulsem do stworzenia wielkiego dzieła, jakim jest “Zemsta” – znana każdemu Polakowi. Widok z Winnicy Zamkowej absolutnie zachwyca, można spędzić tutaj wiele godzin wpatrując się w zieleń winorośli idealnie współgrającą z samym zamkiem. Ale to nie zamek jest tutaj tym, co można znaleźć najlepszego!

winnica-zamkowa

Winnica Zamkowa powstała w 2011 roku i jest rodzinnym biznesem napędzanym pasją właścicieli – Beaty i Marka Stodółka. Nie bez przesady sami określają, że każde winogrono z ich winnicy jest przez nich pielęgnowane, dotknięte. Widać to, bowiem od lat osobiście dbają o każdy krzaczek winogron, o każdy owoc doglądając wszystkich szczegółów. Znaleźć tutaj można 9 odmian winogron – 4 białe oraz 5 czerwonych. Pośród nich znajdziesz m.in. Leon Millot, Solaris czy Hibernal. Ogromnym atutem winnicy jest jej teren z książkowym, południowym nastawieniem 15% spadku. Co roku produkuje się tutaj ok. 5-7 tysięcy butelek szlachetnego trunku, który powstaje z ok. 5-7 ton winogron. Cała produkcja odbywa się tutaj na miejscu, w Winnicy Zamkowej. A wino jest tutaj doskonałe, czego najlepszym dowodem są 32 medale zdobyte w ciągu 7 lat, także medali na konkursach międzynarodowych.

winnica-zamkowa

Wino i Zamek – Winnice Podkarpackie

Winnica jest dla właścicieli pasją i hobby, czuć tutaj rodzinną atmosferę i dbałość o każdą winorośl. Pierwsze butelki tutejszego wina powstały w roku 2015 roku. A co ciekawe, na terenie winnicy znajduje się specjalne laboratorium, a tutejszych win nie dosładza się, są w pełni naturalne. Sam pan Marek zyskał specjalne wykształcenie na kierunku Enologia, dzięki czemu może pochwalić się wiedzą, którą przekłada na każdą ze swoich butelek wina. A największym i głównym obowiązkiem winiarza jest bez wątpienia codzienne doglądanie i kosztowanie wina.

winnica-zamkowa-winnice

Winnicę Zamkową zdecydowanie warto odwiedzić na zwiedzanie, można także na degustację. Można odbyć degustację indywidualną, ale także grupową na maksymalnie 40 osób w tutejszej sali degustacyjnej ozdobionej licznymi nagrodami dla tworzonych tutaj win. Degustacja połączona jest ze zwiedzaniem winnicy, a jest tutaj co podziwiać. Piękne winorośla, staw z pomostem i magicznym widokiem na Zamek “Kamieniec” to miejsce, gdzie można się zapomnieć. A jeszcze lepiej smakuje wraz z lampką tutejszych win i fascynującymi opowieściami właścicieli. To uroczy raj, którego nie można pominąć będąc na Podkarpaciu, w okolicy Krosna. W bezpośrednim sąsiedztwie winnicy znaleźć można także słynny Rezerwat Przyrody “Prządki”, z którym wiąże się ciekawa krośnieńska legenda.

Co ważne, na terenie winnicy codziennie prowadzone są prace winiarskie, a już szczególnie w okresie zbiorów, tak więc na degustację należy się wcześniej umówić. Sami właściciele mówią, że jeśli ktoś do nich zadzwoni z pytaniem o degustację, nie odmawiają. Ale praca winiarza jest wymagająca i czasochłonna, tak więc umówienie się jest konieczne (na degustację umów się pod nr tel +48 608 007 890). Wino z Winnicy Zamkowej można spróbować i zakupić na miejscu, ale także dostać w krośnieńskich Delikatesach Centrum i w niektórych krośnieńskich restauracjach. My jednak z całego serca zachęcamy do odwiedzenia Winnicy Zamkowej i wzięcia udziału w tutejszej degustacji. Wino smakuje doskonale w miejscu, w którym powstaje pośród malowniczych widoków i niezwykłych opowieści właścicieli, którzy w wino wkładają całe swoje serce i pasję. Winnicę znajdziesz w podkrośnieńskiej Korczynie na ulicy Podzamcze 14.

winnica-zamkowa-winnice

Festiwal Kultur Pogranicza “Karpackie Klimaty”

Już od wielu lat w Krośnie końcem sierpnia organizowany jest fantastyczny Festiwal Kultur Pogranicza “Karpackie Klimaty“, który co roku przyciąga tutaj wielu fanów lokalnych wyrobów, muzyki, słoneczników i, oczywiście, win. Krośnieńska Starówka całkowicie zmienia swoje oblicze na ten wyjątkowy weekend, kiedy wszystko kręci się dookoła podkarpackich smaków – lokalnych serów, świetnych chlebów, lokalnego rzemiosła i oczywiście wina! Nie brakuje win lokalnych, ale także m.in. węgierskich, które od wieków związane są z Krosnem m.in. za sprawą Wojciecha Portiusa. A to wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo, przy której tak dobrze poznaje się tajniki produkcji lokalnych specjałów, wina, nalewek. Zdecydowanie jedno z naszych ulubionych wydarzeń w Krośnie! Czas, który jednoczy, przyciąga i hipnotyzuje wyjątkową atmosferą i uśmiechem.

karpackie-klimaty-winnice

Jeśli wybierasz się na Podkarpacie, koniecznie sprawdź, kiedy odbywają się Karpackie Klimaty. Jedno z najciekawszych wydarzeń w naszych rodzinnych stronach, w którym zdecydowanie warto wziąć udział. Jeśli zaś wybierasz się w najbliższym czasie – 18-21.08.2022 – właśnie wtedy możesz wybrać się w Krośnie na Karpackie Klimaty i spróbować lokalnych wyrobów! W tym roku motywem przewodnim jest hasło “w drodze”, bowiem wszyscy wiemy, jak trudno jest żyć bez podróżowania. A podróż do Krosna warto odbyć właśnie m.in. na Karpackie Klimaty.

Lokalne nalewki w Krośnie – Manufaktura Nalewek w Krośnie

Miejsce, w którym wszystko zaczyna się od owoców – starannie dobranych, ekologicznych, z podkarpackich terenów, które z doskonałych owoców słyną. Tradycje nalewek sięgają wielu wieków wstecz, ale przyznać trzeba, że najpopularniejsze w Polsce były za czasów szlacheckich i dworskich. Wtedy to na polskich stołach wprost królowały nalewki. Przez wieki uznawane były niejako za lekarstwo, ale także za nieodzowny element każdej biesiady. A krośnieńska Manufaktura Nalewek sięga do tych dawnych polskich tradycji tworząc swoje wyjątkowe trunki z podkarpakich owoców.

manufaktura-nalewek

Początkowo krośnieńska Manufaktura Nalewek była miejscem, gdzie rodzinnie eksperymentowano i nie planowano szerszej produkcji ani sprzedaży. Miejsce to powstało jeszcze w 2013 roku, z czasem jednak przygotowano specjalną halę do ich produkcji, gdzie w rzeczywistość przeistaczano dawne polskie tradycje i pasję. Nie da się ukryć, że produkcja nalewek wymaga pasji właśnie, ale także cierpliwości, czasu, doświadczenia. To poczuć można oglądając cały proces produkcji i słuchając opowieści od ludzi, którzy się tym zajmują na co dzień. Czuć dojrzewające w słońcu i starannie doglądane owoce, z których powstaje coś wyjątkowego. A tajemnicze nazwy tutejszych nalewek dodają klasy i wywołują ciekawość – Dyskretna Porzeczka, Figlarna Wiśnia, Rozbrajający Rabarbar, Subtelna Malina, Przewrotna Porzeczka, Szalona Śliwka, Cyknięta Cytryna i inne.

Co ciekawe, owoce są tutaj wyciskane ręcznie. Te lżejsze nalewki leżakują około miesiąca, te mocniejsze zaś pozostają w leżakowaniu na nieco dłużej. Nie wszystko, co zostaje wyprodukowane jest od razu butelkowane, proces ten zachodzi w miarę potrzeb. Jest to typowo rzemieślnicza manufaktura, która zachowała dawne tradycje i nie planuje automatyzacji obawiając się, że w ten sposób utraciłaby swój wyjątkowy klimat. I to nam się ogromnie podoba – pielęgnowanie dawnych tradycji!

Krośnieńskie nalewki

Krośnieńskie nalewki można zdobyć w sklepie Wino i Przyjaciele, ale także wybrać się na degustację do specjalnej sali za salonem Wino i Przyjaciele. Początkowo Manufaktura znajdowała się w podkrośnieńskiej Korczynie. Obecnie od 2020 roku produkcję i manufakturę przeniesiono do Krosna. Działa tutaj do dzisiaj w budynku dawnej masarni tak pięknie odrestaurowanym i zaaranżowanym pod tutejszą Manufakturę Nalewek.

nalewki-krosno

Tutaj możesz z bliska przyjrzeć się produkcji lokalnych nalewek, wysłuchać fascynujących opowieści osób, które od lat się nimi zajmują. Wszystko opiera się tutaj na ręcznej, tradycyjnej metodzie, nad którą czuwa zespół ludzi pełnych pasji. Każdy owoc, z którego powstają tutejsze nalewki ma swoją własną historię, którą chce nam opowiedzieć. Widać też tutaj i czuć, że nie jest to produkcja masowa, a najważniejsza w tutejszych nalewkach jest ich wysoka jakość i zadowolenie klienta. Dlatego też czuć ogromną różnicę między nalewkami z Manufaktury Nalewek, a tymi dostępnymi na polskim rynku od masowych producentów.

Do tego zamknięte są w pięknych, wysokiej jakości butelkach z eleganckimi etykietami. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka można zobaczyć, ile pracy i serca wkłada się w tutejsze nalewki. Można umówić się na zwiedzanie i degustację, podczas której z bliska przyjrzysz się produkcji i poznasz jej tajniki. A także wysłuchasz opowieści ludzi, którzy od lat zajmują się tutaj nalewkami. Degustacje mogą być indywidualne lub grupowe na maksymalnie 40 osób. Zaczyna się wysłuchaniem opowieści, jak powstają krośnieńskie nalewki wraz ze zwiedzaniem hali, gdzie są produkowane. Dalej zaś przechodzi się do sali degustacyjnej, gdzie można spróbować 3-5 nalewek. Miejsce fantastyczne, pełne pasji i zaangażowania. Miejsce, które zdecydowanie warto i trzeba odwiedzić będąc w Krośnie!

nalewki-krosno

Na degustację w Manufakturze Nalewek należy się wcześniej umówić mailowo pod adresem marcin@manufakturanalewek.pl lub telefonicznie pod nr tel +48 511 425 501. Manufaktura Nalewek znajduje się w Krośnie przy ulicy Czajkowskiego 55.

Krośnieńska Karta Turysty – Enoturystyka

Fantastycznym, nowym rozwiązaniem w Krośnie jest tzw. Krośnieńska Karta Turysty. Karta upoważnia do darmowego lub ulgowego wstępu do różnych atrakcji w Krośnie i okolicy. Tym samym jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę sporo i zobaczyć najciekawsze atrakcje Krosna! A jeśli wybierasz się także do winnic, możesz skorzystać ze zniżek w Winnicy Zamkowej. Co ciekawe, karta funkcjonuje dzięki łatwej w obsłudze aplikacji. Można wybrać jeden z 3 pakietów czasowych: 24h, 48h i 72h.

Więcej informacji na temat Krośnieńskiej Karty Turysty, a także wszystkie miejsca, które oferują darmowe lub ulgowe wejścia i serwisy znajdziesz na dedykowanej karcie zakładce na stronie Visit Krosno.

krosno-zwiedzanie-winnice

Krosno noclegi

Zobacz gdzie możesz nocować wybierając się na wycieczkę do Krosna!



Booking.com

Enoturystyka, winnice i nalewki w Krośnie i okolicy

Województwo podkarpackie na przestrzeni ostatnich lat urosło do rangi polskiego zagłębia winnego. Dlatego też każdy, kto jest fanem win, enoturystyki, ale także nalewek, znajdzie tutaj coś dla siebie. Ogromnie cieszy nas fakt, że w naszym rodzinnym Krośnie i w jakże malowniczej okolicy znaleźć można doskonałe winnice, które mogą poszczycić się wieloma międzynarodowymi nagrodami. W Krośnie zdecydowanie nie sposób się nudzić! A lokalne wina i nalewki pięknie współgrają z szklanymi tradycjami tego miasta – Miasta Szkła. Dodajmy do tego malownicze okolice tutejszego Beskidu Niskiego i ogrom atrakcji dookoła Krosna i powstaje fantastyczny pomysł na wycieczkę o każdej porze roku! Na dodatek wycieczkę, która dostępna jest dla każdego na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba bowiem jechać do innych państw – Włoch, Hiszpanii, Francji, by móc zobaczyć wspaniałe winorośla i widoki. A idealnym akcentem na pewno będzie możliwość zobaczenia produkcji lokalnych nalewek, które sięgają do tradycji dawnych szlacheckich dworów. Krosno i okolice polecają się na wycieczkę!

winnice-podkarpacie

Materiał powstał przy współpracy płatnej z Urzędem Miasta Krosna

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Szukasz więcej informacji na temat Podkarpacia i innych inspiracji podróżniczych? Zaglądaj do nas na Instagram i Facebook!
  • Zobacz nasz wpis o atrakcjach Krosna oraz Krosno – Miasto Szkłaa także Krosno aktywnie oraz Krosno z dzieckiem! Zakochaj się w naszym rodzinnym mieście!
  • Po jeszcze więcej krośnieńskich inspiracji zapraszamy na stronę Visit Krosno!
  • Na naszym kanale znajdziesz także film o Podkarpaciu, nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube!
  • Jeśli podobał Ci się ten wpis, przekaż go dalej! Będzie nam też bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w formie komentarza pod tym wpisem!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

14 komentarzy

Przemysław 17 sierpnia, 2022 - 7:30 am

Muszę kiedyś spróbować, uwielbiam takie lokalne produkty

Odpowiedz
rudeiczarne 17 sierpnia, 2022 - 7:38 am

Naprawdę warto, nie trzeba jechać do innych krajów, by ich spróbować 🙂

Odpowiedz
Anna 17 sierpnia, 2022 - 8:04 am

Enoturystyka to bardzo bliski mam temat ☺️ I kolejny powód, by wrócić na Podkarpacie 🥂

Odpowiedz
rudeiczarne 17 sierpnia, 2022 - 8:13 am

Znajdziemy Wam jeszcze całą masę powodów, by to wrócić! 🙂

Odpowiedz
Kasia 17 sierpnia, 2022 - 9:00 pm

Zdecydowanie musimy ruszyć odkryć winnice na Podkarpaciu! Te w Małopolsce już trochę znany 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 18 sierpnia, 2022 - 9:37 am

My jeszcze małopolskich nie poznaliśmy, więc Wy na Podkarpacie, a my w Małopolskę 🙂

Odpowiedz
Joanna 17 sierpnia, 2022 - 8:54 am

To musiało być fantastyczne zwiedzanie 😉 super miejsca

Odpowiedz
rudeiczarne 17 sierpnia, 2022 - 9:06 am

Pełne pięknych widoków i przyjemnych aromatów 🙂 Pozdrawiamy z Krosna!

Odpowiedz
Ewa 18 sierpnia, 2022 - 12:29 pm

Piwnice Poltorak – tak to dopiero jest klimat

Odpowiedz
rudeiczarne 19 sierpnia, 2022 - 1:42 pm

Musimy się kiedyś wybrać 🙂 Zapisujemy na przyszłość – dzięki!

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 18 sierpnia, 2022 - 12:31 pm

Bardzo lubię wina, a nie wiedziałem, że w tym regionie jest tyle winnic :).

Odpowiedz
rudeiczarne 19 sierpnia, 2022 - 1:41 pm

Jest tego naprawdę sporo, można sobie zrobić ciekawą wycieczkę 🙂

Odpowiedz
Rafał 24 sierpnia, 2022 - 3:35 pm

Widokowa i Winnice Rymanów to absolutny top.. nie tylko na Podkarpaciu. Polecam spróbować!

Odpowiedz
rudeiczarne 28 sierpnia, 2022 - 3:03 pm

Zdecydowanie tak! Wspaniałe miejsce i wyjątkowe wina 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej