baltow-atrakcje

Bałtów – tajemniczy świat dinozaurów, pięknej przyrody i nie tylko!

przez Rudeiczarne Travel Blog

Piękne województwo świętokrzyskie to bez wątpienia miejsce, w którym każdy może znaleźć mnóstwo atrakcji dla siebie. Różnorodność tego regionu Polski zachwyca zachęcając do wycieczki w te strony, a Bałtów to jedno z miejsc, które warto odwiedzić! Nie tylko ze względu na tutejsze ślady dinozaurów i imponujący Kompleks Turystyczny, ale także dla pięknej przyrody, która daje wiele możliwości na spędzenie miłego czasu i ruszenie na wycieczkę.

baltow-atrakcje

Dzisiaj zabieramy Cię na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego, do Bałtowa, w którym zobaczysz ślady dinozaurów i skorzystasz z wielu atrakcji tutejszego Kompleksu Turystycznego, ale także ruszysz na malowniczą wędrówkę przez wąwozy lessowe, odkryjesz tajemnice pieców wapiennych, a także spędzisz aktywnie czas na rowerze czy też kajaku pośród ciszy i spokoju. Ruszamy na wycieczkę!

Bałtów – legenda o “Czarciej Stopce” – województwo świętokrzyskie

Naszą wędrówkę po Bałtowie zaczniemy od lokalnej legendy, która wprowadzi Cię w klimat tego miejsca i doda nutki tajemniczości zanim przeniesiemy się do współczesnego Bałtowa.

Dawno temu, gdy tereny Bałtowa porośnięte były gęstymi lasami wokół życiodajnej rzeki Kamienna zamieszkał tutaj diabeł zwany Bałamutem. Nie dawał on spokoju mieszkańcom, sprowadzając ich na złą drogę – namawiał ich do grzechu, podróżnym mylił drogę, odwracał do góry nogami hierarchię wartości. Ludność, wystraszona diabłem, zaczęła go czcić jak Boga. Nie umknęło to uwadze niebiosom, tak więc na ziemię zesłano anioła, który miał zrobić porządek z Bałamutem. Sprytny anioł, przybierając postać pięknej wróżki założył się z diabłem, że ten nie da rady jednym skokiem pokonać doliny rzeki Kamienna. Diabeł, pewien swoich sił, bez zawahania podjął rękawicę, wybił się i skoczył.

kamienna-swietokrzyskie

Nie wziął jednak pod uwagę, że anioł/wróżka jest w posiadaniu niezwykłych mocy, za sprawą których odległość między wzgórzami i brzegami Kamiennej stawała się coraz większa. Diabeł nie dał rady przeskoczyć rzeki, runął w dół i odszedł już na zawsze. Tym samym w Bałtowie zapanował spokój, a życie codzienne wróciło na właściwe tory. Został jednak ślad po jego ostatnim skoku – trójpalczasty ślad stopy. Ślad ten zyskał nazwę “Czarciej Stopki” i przetrwał do dnia dzisiejszego przypominając mieszkańcom o złym Bałamucie.

Bałtów – w krainie dinozaurów

Legendy mają to do siebie, że przechodzą z pokolenia na pokolenie, jednak nie do końca są zgodne z prawdą. Nie inaczej jest w przypadku Legendy o Czarciej Stopce, która oczywiście z diabłem nie miała nic wspólnego. Chcieliśmy Ci ją jednak opowiedzieć, by wprowadzić Cię do niezwykłego świata…świętokrzyskich dinozaurów. Bo ślad ten dał początek temu, jak dzisiaj wygląda Bałtów! Był impulsem do otwarcia się na turystów i stworzenia tutaj pierwszego w Polsce parku dinozaurów – JuraParku. Choć lokalna legenda twierdzi, iż ślad na skale należał do diabła, według naukowców okazało się, że w rzeczywistości jest to ślad dinozaura – allozaura. W 2001 roku na terenach tych znaleziono kolejne 2 ślady dinozaurów, które utwierdziły w przekonaniu, że niegdyś rzeczywiście tereny te zamieszkiwały ogromne gady.

jurapark-baltow

Badania, materiały naukowe oraz prasowe sprawiły, że Bałtów zaczął cieszyć się popularnością. Nie da się bowiem ukryć, że nie codziennie w Polsce znajduje się ślady dinozaurów! Tak więc ślady diabła, a później, jak się okazało, dinozaurów, stały się impulsem do stworzenia Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, do którego co roku zmierzają rzesze podróżnych, przede wszystkim zaś rodziny z dziećmi.

Sami dzieci nie posiadamy, ale zaintrygowani informacjami o dinozaurach, a przede wszystkim o pięknej przyrodzie, postanowiliśmy wybrać się do Bałtowa na wycieczkę i z bliska przyjrzeć się temu miejscu. Naszym głównym celem było obcowanie z przyrodą – wycieczka rowerowa, piesze wędrówki, kajaki, ale będąc w Bałtowie nie mogliśmy sobie odmówić także skorzystania z tutejszych atrakcji samego Kompleksu. Przekonaj się, co czeka na Ciebie w Bałtowie – tak w Kompleksie Turystycznym, jak i poza nim.

JuraPark Bałtów i Bałtowski Kompleks Turystyczny

W 2004 roku otwarto pierwszy w Polsce park dinozaurów – Bałtowski Park Jurajski (dzisiaj JuraPark Bałtów), w którym zobaczyć można rekonstrukcje naturalnej wielkości dinozaurów – tak tych, których ślady znaleziono w Bałtowie, jak i innych. Ustawione pośród zieleni nieopodal rzeki Kamienna pozwalają przenieść się do niezwykłego, tajemniczego świata tych wielkich gadów i pobudzają wyobraźnię. Można stanąć oko w oko z dinozaurami i wyobrazić sobie dawne województwo świętokrzyskie, w którym gady te wędrowały pośród zieleni zostawiając po sobie ślady widoczne do dzisiaj. W JuraParku do dzisiaj powstało ponad 100 modeli dinozaurów, które rozstawione zostały wzdłuż ok. kilometrowej ścieżki dydaktycznej, która podzielona została na różne okresy geologiczne. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć chronologię życia tych wielkich gadów i rozwoju naszej planety.

Twórcy JuraParku nie poprzestali na samym parku dinozaurów, bowiem co roku dokładano tutaj kolejne atrakcje, a kompleks turystyczny rozrastał się przyciągając rzesze turystów. Ciekawym dodatkiem do JuraParku jest Muzeum Dinozaurów, gdzie z bliska zobaczyć można skamieniałości i modele wymarłych organizmów, m.in. pochodzące właśnie z Bałtowa, ale także z innych miejsc na świecie – Maroka, Libanu, Madagaskaru. To świetne miejsce dla tych, którzy chcą przekonać się jak wyglądało kiedyś życie dinozaurów i innych organizmów, których dzisiaj już nie spotkamy.

jurapark-swietokrzyskie

By zobrazować także podwodne życie organizmów żyjących miliony lat temu, na terenie parku powstało także Prehistoryczne Oceanarium, w którym na wielkich ekranach oglądać można filmy i spotkać się oko w oko z wielkimi, podwodnymi gadami. Tej szansy we współczesnym świecie już nie będziesz miał, jako że wielu gatunków już dzisiaj niestety nie spotkamy…

Atrakcje Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego

Fantastyczną przygodą jest safari w Zwierzyńcu Bałtowskim, w którym żółtymi autobusami jakie znamy z amerykańskich filmów z lat 90′ jeździ się pośród zwierząt – wielbłądów, saren i jeleni, żubrów, strusi słuchając opowieści przewodnika. Co ważne, jest to typowe safari – z autobusu nie można wyjść, dzięki czemu zwierzęta mogą spokojnie żyć w naturalnym środowisku pośród drzew, łąk i malowniczych wąwozów lessowych. Zwierzyniec Bałtowski podzielony został na 2 części – górną, gdzie zwiedza się w formie safari oraz dolną z różnorodnymi ptakami i zwierzętami wchodzącymi w skład wiejskiego świata. Zwierzyniec uświadomić ma nam, jak od wieków zwierzęta stanowią nasze naturalne środowisko.

zwierzyniec-baltowski

Nie da się także ukryć, że w Polsce znaleźć można wiele ciekawych i imponujących zamków rozmieszczonych po całym kraju, nie każdy ma jednak szansę, by odwiedzić te najciekawsze. Tutaj rozwiązaniem jest dla Ciebie Park Miniatur, w którym zobaczysz 50 miniatur polskich zamków i pałaców zebranych w jednym miejscu. Skala zamków i pałaców to 1:25 i przenosi nas do świata zamków średniowiecznych, piastowskich, ale także krzyżackich, potężnych warowni i uroczych pałacyków. Tuż obok Parku Miniatur w zimie skorzystać możesz ze stoku narciarskiego w ośrodku Szwajcaria Bałtowska, który w zimie jest naśnieżany, a w lecie zachęca do skorzystania z wycieczki wyciągiem krzesełkowym i podziwiania okolicy z góry.

park-miniatur

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym czekają także inne atrakcje: Sabatówka – wioska czarownic, w której można wziąć udział w ciekawych pokazach doświadczeń, Skansen Pszczeli, w którym ujrzysz piękne ule i przyjrzysz się z bliska życiu pszczół, Park Rozrywki, różne atrakcje wodne, rollercoaster, a zimą Wioska św. Mikołaja czy lodowisko. Bez wątpienia nie sposób się tutaj nudzić, a najbardziej zachwycone będą dzieciaki! Ciekawe miejsce, które przenosi nie tylko do świata dinozaurów, ale dzięki swojej różnorodności zapewnia szereg doznań przez cały rok.

sabatowka

Bałtowski Kompleks Turystyczny – informacje praktyczne

By skorzystać z atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są tutejsze pakiety, dzięki którym można sporo zaoszczędzić:

 • Najciekawszy – Pakiet kompleksowy (JuraPark, Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski, Polska w Miniaturze, Sabatówka, Park Rozrywki, Rollercoaster, Wrotkarnia) – bilet normalny 99 zł, bilet ulgowy 89 zł,
 • Pakiet JuraPark (ścieżka edukacyjna z dinozaurami, Muzeum Jurajskie, Oceanarium) – bilet normalny 45 zł, bilet ulgowy 35 zł
 • Pakiet Rozrywka (Park Rozrywki bez limitu + Rollercoaster) – bilet normalny 48 zł, bilet ulgowy 42 zł.
baltow-atrakcje

Jeśli nie jesteś zainteresowany pakietem i odwiedzeniem wszystkich atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, możesz także kupować pojedyncze bilety na poszczególne atrakcje:

 • Polska w Miniaturze – bilet normalny 32 zł, bilet ulgowy 27 zł
 • Zwierzyniec Bałtowski (górny i dolny) –  bilet normalny 42 zł, bilet ulgowy 31 zł
 • Sabatówka Wioska Czarownic – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 15 zł
 • Rollercoaster (pojedynczy zjazd) – 10 zł

Po więcej informacji praktycznych odsyłamy na stronę Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

baltow-atrakcje

Bałtów – wędrówki piesze – Wąwóz Żydowski Jar

Fantastycznym pomysłem na spędzenie czasu w Bałtowie jest piesza wędrówka na łonie natury. Bowiem Bałtów to nie tylko kompleks turystyczny, ale także przepiękna przyroda, której otoczenie koi duszę i uspokaja. Właśnie dlatego warto się wybrać do Wąwozu Żydowski Jar, w którym znajdziesz zupełnie inny świat. To właśnie tutaj, już w zasadzie tuż po wejściu na trasę zobaczyć możesz trop pozostawiony przez drapieżnego dinozaura – jednego z wielu, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Leży tutaj blok wapienia z naturalnym odlewem stopy mięsożernego dinozaura – celurozaura, który jest przodkiem dzisiejszych ptaków. Niesamowite, jak blisko znajdujesz się świata, po którym niegdyś wędrowały te wielkie gady… I pewnie dotąd nie wyobrażałeś sobie, że były one właśnie tutaj, w województwie świętokrzyskim.

zydowski-jar

Ale Żydowski Jar to nie tylko ślady dinozaurów, to przede wszystkim przepiękna przyroda i niezadeptany szlak, na którym ciężko spotkać tłumy. Właśnie dlatego miejsce to jest tak wyjątkowe! Pokonując schody na początku szlaku nagle przed Tobą ukazuje się niezwykły wąwóz, który nie został skażony działalnością człowieka, a przyroda rozgościła się tutaj na dobre. Tutejszy ukryty pośród drzew wąwóz lessowy pomoże przenieść się do innego świata. Wąwóz ten powstał w naturalny sposób, wyrzeźbiony przez wodę, zbocza zaś porośnięte są bujną roślinnością, która zmienia swoje oblicze w zależności od pory roku.

zydowski-jar

Spacerując dnem wąwozu, a dalej pod górę wyjdziesz na piękną polanę, gdzie pośród zieleni zobaczysz niezwykły szkielet drzewa. Przyznamy, że wygląda on bardzo oryginalnie pośród bujnej zieleni, która drzewo to otacza. Idąc zaś dalej wydeptaną ścieżką dojdziesz do punktu widokowego, z którego roztacza się widok na Kompleks Turystyczny. Możesz usiąść tutaj na ławce i odpocząć z dala od cywilizacji, a z drugiej strony mając cywilizację przed sobą… Wędrówkę możesz zakończyć tutaj schodząc w dół, my natomiast polecamy wybrać się dalej ścieżką i szlakiem w kierunku miejscowości Skarbka. Tutaj bowiem czekają na Ciebie kolejne atrakcje i piękne widoki!

baltow-atrakcje

Wapienniki – Piece do wypalania wapna – Skarbka – świętokrzyskie

Idąc dalej ścieżką w stronę Skarbki dotrzesz do kolejnego malowniczego wąwozu lessowego ukrytego pośród drzew. To nie tylko piękne przyrodniczo miejsce, ale także idealne na odpoczynek w upalny dzień, gdyż nie dociera tutaj dużo światła. Dzięki temu jest tutaj magiczna, nieco tajemnicza atmosfera półmroku. Warto przyjrzeć się z bliska wąwozowi, labiryntom korzeni drzew, pośród których, kto wie, może uda Ci się znaleźć skamieliny? Według tubylców nie jest to takie trudne zadanie. Wychodząc z wąwozu dotrzesz do drogi i parku linowego, który jest ciekawą atrakcją dla tych, którzy lubią odrobinę adrenaliny. Fragment dalszej trasy wiedzie wzdłuż drogi, jednak bez obaw! Dalej odbijasz w stronę rzeki Kamienna w Skarbce, gdzie czeka na Ciebie niezwykła niespodzianka.

zydowski-jar
baltow-atrakcje

Tuż za mostem na Kamiennej, pośród drzew i bujnej zieleni odkryjesz stary piec do wypalania wapna, tzw. wapiennik. Piec nie zachował się w całości do dzisiaj, zobaczysz więc tylko jego fragmenty, ale warto poznać jego historię. Takich pieców bowiem w województwie świętokrzyskim możesz znaleźć naprawdę sporo, choć często przyroda wzięła je już w swoje ramiona zachowując kawałek lokalnej tradycji. Wapienniki to piece szybowe służące do wypalania skał wapiennych, których w tych okolicach przecież nie brakuje. Dzięki temu otrzymywano wapno palone, używane m.in. do zapraw murarskich, ale także do różnego rodzaju nawozów. Wapienniki były dość wysoką konstrukcją, rozgrzewaną za pomocą drewna lub węgla do temperatury 900-1000 stopni! Wkład ładowano do góry, a wypalany surowiec zsypywał się w dół szybu. Dzisiaj piece te już nie są w użyciu od wielu lat, jednak wędrując po województwie świętokrzyskim możesz natknąć się na ich pozostałości tak jak tutaj, w Skarbce.

wapiennik-skarbka

Z Żydowskiego Jaru do Bałtowa

Dalej wędrować będziesz wzdłuż rzeki Kamienna malowniczą ścieżką pośród drzew przy akompaniamencie szumu rzeki. Już tutaj przekonasz się, że fantastycznym pomysłem będzie wycieczka kajakiem po Kamiennej! Spacerując po cichutku, pośród drzew natknąć się możesz na sarny. A docierając do końca ścieżki i do Bałtowa spotkasz tutejsze konie. Nie zapomnij, że w Bałtowie możesz wybrać się do stadniny i skorzystać z jazdy konnej! Trasa ta to urocza pętelka, która nie należy do wymagających. Tak więc każdy, bez względu na kondycję, może sobie na nią pozwolić. To piękna przyroda, ślady dinozaurów i lessowe wąwozy, ale także malownicze pola uprawne i sady, które mijać będziesz na swojej ścieżce wędrując w stronę Skarbki.

kamienna-swietokrzyskie

To także urocza wioska Skarbka, która niegdyś rozwinęła się dzięki rolnictwu, ale także właśnie dzięki produkcji wapna w tutejszym wapienniku. A spacer wzdłuż rzeki Kamienna i spotkanie z końmi z tutejszej stadniny będzie idealnym zwieńczeniem pięknej wędrówki. Bałtów to przecież przede wszystkim malownicze tereny i piękno tutejszej przyrody, pośród której powstał Bałtowski Kompleks Turystyczny. Nie można jednak zapominać o tym, co tutaj najpiękniejsze, a to bez wątpienia jest właśnie dzika natura, która koi duszę i otwiera swe ramiona przed wędrowcami ciekawymi jej tajemnic.

Bałtów – Kajakiem po Kamiennej

Rzeka Kamienna to niezwykle malownicze miejsce, które zachęca do aktywnego spędzania tutaj czasu. Dlatego też świetnym pomysłem jest spływ kajakowy! Będąc w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym i podziwiając piękną przyrodę, a także meandry rzeki Kamienna nie mogliśmy odmówić sobie wycieczki kajakiem. To bowiem najlepszy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym – pięknej przyrody i ciszy z aktywnością. Tuż za lodowiskiem/wrotkownią w Bałtowie znajdziesz wypożyczalnię kajaków, w której dostępne są kajaki dwu i jednoosobowe. Jest to jedyne miejsce w okolicy, w którym można wypożyczyć kajaki i wybrać się na wycieczkę.

swietokrzyskie-kajak

Dostępne są 4 specjalnie przygotowane trasy, z których możesz wybrać tą, która najlepiej pasuje do Twoich możliwości kondycyjnych i tego, ile masz czasu. Tak więc na końcu każdej z tras znajdziesz przystań, na której możesz zakończyć swoją wycieczkę. Tutaj regularnie przyjeżdża autobus z wypożyczalni, który zabierze Ciebie i kajaki z powrotem do Bałtowa. Nie musisz się więc martwić tym, w jaki sposób powrócisz z kajakiem! Pamiętaj jednak, by zdążyć najpóźniej na ostatni autobus – w zależności od końcowej przystani, którą wybierasz – rozkład jazdy się różni. Rozpiskę znajdziesz w Bałtowie w wypożyczalni kajaków.

Kajakiem z Bałtowa do Pętkowic

Wybraliśmy trasę z Bałtowa do Pętkowic, ruszając na wycieczkę w piękny, słoneczny dzień. Zaskakujące, że na swojej trasie nie spotkaliśmy nikogo, co, nie ukrywamy, dla nas było wręcz wymarzone. Ta cisza i błogość… Wycieczka kajakiem to fantastyczna okazja do tego, by się wyciszyć i spędzić cudowny czas na łonie natury. Płynąc pośród zieleni drzew, kolorowych ważek można ukoić ciało i duszę. Odkryjesz niezwykłą dolinę rzeki Kamienna, która wyznaczała rytm życia tych terenów przez…miliony lat. To tutaj niegdyś wędrowały ogromne dinozaury, tutaj powstały niezwykłe wąwozy lessowe…

baltow-kajaki

Płynąc Kamienną możesz zatrzymać się przy pierwszym moście i z bliska przyjrzeć się staremu wapiennikowi. To piec do wypalania wapna w Skarbce, o którym pisaliśmy nieco wyżej. Ukryty pomiędzy drzewami, przejęty przez przyrodę przypomina o dawnym życiu związanym z wapieniem na tych terenach. Płynąc dalej kajakiem ujrzysz niezwykłą przyrodę, której obserwowanie uspokaja. Nurt Kamiennej na tym odcinku jest spokojny, gdzieniegdzie zobaczysz malutkie wysepki pełne zieleni i ptaków. Za drugim mostem dotrzesz do Pętkowic, gdzie niegdyś od początku XIX wieku działała huta żelaza. Był tutaj kiedyś także młyn i tartak, a przy przystani, na której zacumujesz, jeśli wybierasz się właśnie tą trasą, zobaczysz starą ariańską kaplicę, która dzisiaj jest ośrodkiem lokalnej parafii. Możesz teraz odpocząć na zielonej trawie czekając, aż odbierze Cię stąd autobus i zabierze z powrotem do Bałtowa! Świetne miejsce na piknik, warto więc zabrać ze sobą coś do przekąszenia.

swietokrzyskie-aktywnie

Bałtów Kajakiem – informacje praktyczne

Dostępne są 4 trasy, kończące się w przystani:

 • Pętkowice – Najkrótsza trasa, zajmuje ona ok. 1,5h – 6 km. Koszt – 35 zł za osobę
 • Czekarzewice – czas spływu to ok. 3h – 13 km. Koszt – 40 zł za osobę
 • Zemborzyn – czas spływu to ok. 4h – 18 km. Koszt – 45 zł za osobę
 • Kłudzie – najdłuższa trasa dla najbardziej wprawionych kajakarzy! Trasa ta wiedzie aż do ujścia rzeki Kamienna do Wisły, jest nieco bardziej wymagająca niż poprzednie 3 – zajmuje ok. 8h i wymaga dobrej kondycji.

Cena wynajmu obejmuje kajak, kapoki, wiosła, a także transport z kajakiem autobusem z przystani do Bałtowa. Dzieci płynące w dostawce w kajaku płyną bezpłatnie. Więcej informacji na temat tutejszych wycieczek po Kamiennej znajdziesz na stronie Wypożyczalni Kajaków w Bałtowie.

swietokrzyskie-kajak

Pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie

Będąc w Bałtowie nie można także zapomnieć o dawnym Pałacu Druckich-Lubeckich, o którym pisaliśmy w osobnym tekście – Województwo Świętokrzyskie – w krainie krzemienia, pięknej przyrody i niezwykłej porcelany. Był on dla nas pięknym przystankiem podczas wycieczki rowerowej z Bałtowa do Krzemionek. Fascynującym miejscem, w którym mogliśmy dać wodze fantazji i wyobraźni. Druccy-Lubeccy byli obecni na tych terenach i bardzo szanowani, a ich ślady znajdziesz na każdym kroku. Najbardziej imponujący jest pałac pochodzący z końca XIX wieku otoczony malowniczym parkiem, mający lata świetności już dawno za sobą. Stojąc pod pałacem, który dzisiaj jest własnością prywatną (powrócił w ręce potomków Druckich-Lubeckich) widać, że historia nie szczędziła tego miejsca. Najpierw wojska hitlerowskie, które się tutaj rozgościły i zniszczyły pałac, później Sowieci, którzy w pałacu urządzili sobie…strzelnicę. Dzisiaj panuje tutaj atmosfera tajemniczości i przemijania, która wciąga. Mamy jednak nadzieję, że kiedyś temu miejscu zostanie przywrócony dawny blask.

palac-druckich-lubeckich

Druccy-Lubeccy zostawili po sobie w Bałtowie także Stary Młyn, z którego, dzięki uprzejmości rodu, mogli swodobnie korzystać mieszkańcy. Ślady rodziny można znaleźć także w pobliskim Ćmielowie w fabryce porcelany, gdzie zobaczysz piękną porcelanę należącą niegdyś do Druckich-Lubeckich. Bez wątpienia byli niegdyś częścią Bałtowa i okolic i wpłynęli na rozwój tego miejsca pozostawiając po sobie wiele pamiątek.

stary-mlyn-w-baltowie

Bałtów – lokalne smaki

Będąc w Bałtowie na pewno spędzisz tu na tyle dużo czasu, że zgłodniejesz i będziesz szukać miejsca, gdzie można smacznie zjeść. Bałtowski Kompleks Turystyczny jest bez wątpienia miejscem, które odpowiada na wiele potrzeb, tak więc i w kwestii jedzenia nie zawodzi. Najlepszą, naszym zdaniem, restauracją w Bałtowie jest Bałtowski Zapiecek, gdzie można znaleźć tradycyjne dania kuchni polskiej, ale także kilka dań kuchni regionalnej. Wystrój wprowadza miłą atmosferę i poczucie, że jesteśmy u babci na obiedzie! A szef kuchni dokłada wszelkich starań, by jego dania smakowały i do tego pięknie wyglądały. I to czuć w tutejszych daniach!

baltowski-zapiecek

Innym, bardzo ciekawym miejscem w Bałtowie jest niedawno otwarty Browar Bałtów. Otwarty zaledwie kilka miesięcy temu dopiero zaczyna swoją przygodę. Przyznać jednak trzeba, że jest to niezwykle klimatyczne miejsce, w którym można urządzić degustację lokalnych, tworzonych tutaj piw, ale także bardzo smacznie zjeść. Browar Bałtów specjalizuje się głównie w ciekawych przekąskach, które dobrze pasują do piwa, tak więc znaleźć tutaj można np. pyszne podpłomyki. A jeśli jesteś fanem ciekawych wycieczek – urządzane są tutaj wycieczki po browarze, dzięki czemu z bliska przyjrzysz się procesowi produkcji złotego trunku i poznasz jego tajniki. Coś zupełnie innego i bardzo oryginalnego!

baltow-atrakcje

Smacznym miejscem w Bałtowie jest także Zajazd Przystocze oraz Jadło pod Stokiem, gdzie możesz zjeść dania domowe, ale także z grilla. Miejsca te są popularne w zasadzie przez cały rok, jako że oba leżą tuż przy stoku narciarskim. Tak więc tętnią życiem, pysznie smakują i kuszą zapachami nawet w zimie!

Aplikacja Świętokrzyskie Szlaki

Podczas naszej wycieczki przez województwo świętokrzyskie oraz Bałtów i tutejsze atrakcje korzystaliśmy z nowej aplikacji Świętokrzyskie Szlaki. Powstała ona dzięki staraniom świętokrzyskiego PTTK oraz Urzędu Marszałkowskiego Województa Świętokrzyskiego. Jest odpowiedzią na zmieniające się trendy wśród turystów i bez wątpienia jest świetną pomocą podczas zwiedzania województwa świętokrzyskiego. Nie da się bowiem ukryć, że podróżni coraz rzadziej korzystają z map papierowych i książkowych przewodników, które zajmują nieco więcej miejsca niż interaktywna aplikacja w telefonie.

co-robic-w-baltowie

Do tego coraz częściej poszukujemy miejsc nieco poza szlakiem, takich, które zapewnią nam ciszę i spokój, a wtedy mapy turystyczne w aplikacji są świetnym rozwiązaniem i pomagają znaleźć miejsca odpowiadające naszym oczekiwaniom. Aplikacja Świętokrzyskie Szlaki to mobilny zbiór szlaków turystycznych z podziałem na różne kategorie – piesze, rowerowe, kajakowe, edukacyjne, tematyczne. To rozbudowany zbiór szlaków i map mobilnych, które są świetną pomocą w czasie zwiedzania województwa świętokrzyskiego. Znajdziesz tutaj także bazę atrakcji wraz z opisami i zdjęciami. Bardzo ciekawa alternatywa dla książkowych przewodników, którą można mieć cały czas pod ręką, w swoim telefonie.

Tymczasem zachęcamy Cię do odwiedzenia województwa świętokrzyskiego, w którym czeka na Ciebie cała gama niezwykłych atrakcji i pięknych miejsc! Niech wpis ten będzie dla Ciebie inspiracją, by ruszyć na Świętokrzyskie Szlaki!

wojewodztwo-swietokrzyskie

Bałtów noclegi

Zobacz, gdzie możesz nocować wybierając się do Bałtowa!Booking.com

Bałtów i województwo świętokrzyskie – dziękujemy!

Wpis ten powstał we współpracy płatnej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Chcieliśmy z całego serca podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania materiału z województwa świętokrzyskiego i obdarzyły nas wsparciem tak podczas wycieczki, jak i w czasie tworzenia tego tekstu. W pierwszej kolejności dziękujemy z całego serca Panu Grzegorzowi Szczęsnemu za ogrom wsparcia merytorycznego i logistycznego oraz mnóstwo pozytywnej energii. Podziękowania należą się także Bałtowskiemu Kompleksowi Turystycznemu za ułatwienie nam pracy i tworzenia materiałów podczas naszej wycieczki, a także wskazówki dotyczące zwiedzania i atrakcji. Dziękujemy także uroczemu przewodnikowi w Zwierzyńcu Bałtowskim za fascynujące opowieści o zwierzętach mieszkających na tych terenach oraz pracownikom stoku narciarskiego w Bałtowie za inspirujące rozmowy.

Dziękujemy także osobom, których nie znamy z imienia i nazwiska, ale spotykając je na swojej drodze podczas świętokrzyskich wędrówek obdarzały nas ciekawymi opowieściami i życzliwością. Wiemy już, że świętokrzyska gościnność to nie tylko legendy, ale realia! Dziękujemy za to i z uśmiechem spoglądamy w przyszłość z nadzieją, że ponownie uda nam się odwiedzić województwo świętokrzyskie. 

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Sprawdź także

12 komentarzy

antekwpodrozy.pl 1 września, 2022 - 3:55 pm

Pełny zestaw atrakcji 🙂
Dinozaury, kajaki, park miniatur i wiele więcej. Pięknie tam 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 września, 2022 - 4:27 pm

Nie sposób się tutaj nudzić 🙂

Odpowiedz
Kasia 1 września, 2022 - 7:07 pm

Jak zawsze konkret! Ciekawe miejsca i pienie opisane 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 6 września, 2022 - 9:43 am

Bardzo dziękujemy! Polecamy Bałtów na wycieczkę!

Odpowiedz
Łukasz 1 września, 2022 - 8:20 pm

Ależ tu dużo atrakcji. Nie ma nudy. Na pewno musimy tu kiedyś przyjechać aby porównać JuraPark z tym który odwiedziliśmy w Krasiejowie.

Odpowiedz
rudeiczarne 6 września, 2022 - 9:44 am

Jeśli podobał Wam się Krasiejów to Bałtów spodoba Wam się tym bardziej! 🙂

Odpowiedz
Joanna 1 września, 2022 - 8:40 pm

Atrakcji to na tydzień by starczyło 😉 super. Musimy tam wrócić 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 6 września, 2022 - 9:44 am

Zawsze znajdzie się masa powodów, by tam wrócić 🙂

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 1 września, 2022 - 11:17 pm

W Bałtowie byliśmy niedawno, ale dawno nie spędzilismy tak udanego dnia. Szkoda, że brakło dnia i czasu na kajaki ale to nic, będzie okazja wrócić 🙂 A nawet chodzi nam po głowie świętokrzyskie zimą, myślicie że to dobry pomysł? 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 6 września, 2022 - 11:43 am

Wiecie, że jest tam naśnieżany stok narciarski i lodowisko? Zdecydowanie warto! 🙂 Ale latem i jesienią także, bo kajaki po Kamiennej to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 5 września, 2022 - 8:30 am

Do Bałtowa jeszcze nie dotarłem, a widzę, że sporo jest tam atrakcji :).

Odpowiedz
rudeiczarne 6 września, 2022 - 11:43 am

Nie sposób się tutaj nudzić 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Możesz zaakceptować pliki cookies albo wyłączyć je w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Czy akceptujesz wykorzystywanie plików cookies? Akceptuj Dowiedz się więcej