Miasto Luksemburg + Poradnik o Wielkim Księstwie Luksemburga

przez Rudeiczarne Travel Blog

Miasto Luksemburg – kilka słów o stolicy

Miasto Luksemburg jest niezwykle ciekawym miejscem do odwiedzenia. To nie tylko siedziba władz państwa, Wielkiego Księcia Luksemburga, czy też instytucji Unii Europejskiej. To przede wszystkim miasto wielu kontrastów! Z jednej strony wielowiekowych zabytków, z drugiej zaś nowoczesności. Wizytówka całego państwa – bogactwa, korporacji, emigracji zarobkowej, ale też niebanalnej kultury i smaku. Jest zupełnie inna niż pozostałe stolice europejskie. Głównie ze względu na to, że Luksemburg jest nieco ospały, spokojny, a przy tym w samym centrum miasta znaleźć możesz zielone lasy, w których można się zgubić. Luksemburg to mieszanka dosłownie wszystkiego i każdy znajdzie tu coś dla siebie!

miasto Luksemburg widok panoramiczny

Miasto Luksemburg – co zobaczyć w 1 dzień

Miasto Luksemburg, jak na stolicę kraju, jest miastem niewielkim. Zamieszkany ledwie przez 90 tysięcy mieszkańców, bez problemu zwiedzisz w 1 dzień. Decydując się na lot do Luksemburga, to właśnie tutaj, na lotnisko pod miastem Luksemburg, przylecisz. I to tutaj możesz rozpocząć lub zakończyć swoją podróż dookoła państwa – małego, ale jakże uroczego. W poprzednim wpisie, który znajdziesz tutaj, opisaliśmy atrakcje prowincji Luksemburga. Teraz jednak czas na miasto Luksemburg – stolicę. A jest co tutaj robić! Kolejność atrakcji została opisana zgodnie z taką, którą obraliśmy podczas naszego jednodniowego pobytu w stolicy.

miasto Luksemburg uliczki starego miasta

miasto Luksemburg tereny zielone

Fort + Muzeum Fortu

To właśnie tutaj zaczęliśmy nasze zwiedzanie stolicy. W stóp Fortu znajdziesz sporych rozmiarów las, przez który musisz przejść, by dotrzeć do Fortu. Bez obaw, ścieżka jest oznakowana! Wiesz, że Fort w Luksemburgu rozbudowywany był przez niemal 9 wieków? Miał spore strategiczne znaczenie, także dlatego, że Luksemburg znajdował się między Francją a Niemcami. Nazywany więc często Gibraltarem Północy! Przez wieki świetnie spełniał swoje zadanie. Fort został wpisany w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za wstęp na teren fortu nie jest pobierana opłata. Prócz robiących wrażenie fortyfikacji, które nie są dziś miejscem obleganym, znajdziesz też tutaj skrawek tunelu, o którym opowiemy nieco niżej. A także piękny widok na Stare Miasto i las u jego stóp! Na terenie Fortu znajdziesz również muzeum Fortu – wstęp wolny, nieczynne w poniedziałki!

miasto Luksemburg fort

fort w Luksemburgu

Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM

Muzeum Sztuki Współcesnej jest dosłownie obok Muzeum Fortu, więc nie masz daleko! Sam budynek robi wrażenie, choć ciężko całość uchwycić na jednym zdjęciu. Samo muzeum nie jest olbrzymich rozmiarów, ale często gości ciekawe ekspozycje. Jeśli nie jesteś fanem sztuki współczesnej, możesz wejść do środka i napić się kawy w tutejszej bardzo nowoczesnej kawiarni. Warto wejść choćby na chwilę, główny hall to ciekawa, geometryczna kopuła, a w kawiarni dookoła wszędzie znajdziesz kwiaty. To już chyba standard w Luksemburgu! Muzeum zamknięte jest w wtorki! Bilet wstępu – 8 Euro, ALE w środy między godziną 18 a 21 wstęp jest darmowy!

miasto Luksemburg muzeum MUDAM

Filharmonia Narodowa

5 minut spacerkiem od Muzeum Sztuki Współczesnej i dotrzesz pod budynek Filharmonii Narodowej. Miejsce, gdzie nie tylko odbywają się świetne ponoć koncerty – tak muzyki poważnej, jak i rozrywkowej! Ale to także bardzo ciekawy architektonicznie budynek! Stoi w samym sercu nowoczesnej części miasta Luksemburg! Otoczona jest wieżowcami, szklanymi budynkami, korporacjami, białymi kołnierzykami i luksusowymi samochodami. To tutaj właśnie wiele osób przyjeżdża z Niemiec, Francji czy Belgii, zarabiać na swoje marzenia. Sama Filharmonia jest imponująca, ponoć szczególnie nocą. Nam niestety nocą już nie udało się jej zobaczyć, ale za dnia jak najbardziej! Akustyka wnętrz tejże filharmonii znana jest na całym świecie i uchodzi za jedno z najlepszych koncertowych miejsc w całej Europie!

Casement Du Bock

Miejsce fascynujące nie tylko dla fanów historii! Casement du Bock to sieć tuneli, o długości 23 kilometrów! Ich nastarsza część pochodzi z XVII wieku i została wydrążona przez Hiszpanów. Mogły pomieścić do 35 tys. osób! W czasie II wojny światowej służyły jako schrony dla ludności. Wyposażone w wydrążone w skałach stajnie, kuchnie, magazyny. Naprawdę robią wrażenie! Casement du Bock otwarte są od marca do początku listopada, wstęp indywidualny (bez przewodnika) – 7 Euro, wycieczka z przewodnikiem – 14 Euro. Aktualne informacje dotyczące wstępu i godzin otwarcia znajdziesz tutaj.

casement du bock Luksemburg

Stare Miasto

Cały teren starego Miasta Luksemburg została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektórzy do Starego Miasta zaliczaja jedynie górną jego część, ale ta dolna niczym nie odstaje od wyższej siostry! Poprzecinane nie tylko rzeką, ale także siecią fortyfikacji. Nie bez powodu bowiem miasto Luksemburg nazywane było przez wieki Gibraltarem Północy! Fortyfikacji tutaj nie brakuje, a korytarze wykute w skale znajdziesz niemal na każdym kroku. Co ciekawe, Stare Miasto, szczególnie dolna jego część, wieczorem zasypia. Ciężko spotkać tu żywą duszę, większość kawiarni i restauracji zamyka się bardzo wcześnie. Nie tak kojarzyła nam się stolica państwa! Ale to jest właśnie specyfika Luksemburga – jest ospały, spokojny, cichy. Ale na pewno bardzo malowniczy i bezpieczny!

urocze uliczki w miescie Luksemburg

urocze budynki Luksemburgakamieniczki w Luksemburguluksemburg stare miasto

Park i Most Adolfa

Miejsce idealne na ucieczkę od miasta, będąc wciąż w mieście! Kierując się w stronę Mostu Adolfa – najsłynniejszego i najbardziej imponującego w całym Luksemburgu, przejść musisz przez sporych rozmiarów park, nad którym ów most jest zawieszony. Cisza, spokój, alejki spacerowe, place zabaw dla dzieci, ławeczki… Momentami park przechodzi w zielony busz i las! Da się mieć tereny zielone w centrum miasta? No jasne, że się da! Spacerując tutaj nie raz natkniesz się na ukryte pod bluszczem i kratami korytarze luksemburskich tuneli, więc patrz uważnie! Idealne miejsce na odpoczynek i wyciszenie! Most Adolfa zaś to luksemburski symbol niepodległości i atrakcja turystyczna, pochodzi z 1900 roku. Dwupiętrowy most – na jednym piętrze jeżdżą samochody, niższe zaś jest przeznaczone dla pieszych i rowerów. Bardzo ciekawa architektonicznie konstrukcja!

Luksemburg most adolfa wnetrze

most Adolfa Luksemburgpark w centrum stolicy LuksemburgaMost Adolfa Luksemburg miasto

Katedra Notre-Dame

Mijając Plac Konstytucji, dotrzesz do Katedry w Luksemburgu, która znajduje się w samym centrum Starego Miasta. Pochodzi z XVII wieku i początkowo był to kościół jezuicki. Nieco później stała się katedrą w stolicy państwa. Warto zajrzeć do środka i spojrzeć na piękne, kolorowe witraże i piękne organy. Katedra znana jest także z tego, że to tutaj znajdują się krypty, w których spoczywają członkowie rodziny książęcej.  Wejście do krypt strzeżone jest przez posągi dwóch lwów. Tuż za świątynią znajdziesz pomnik ku pamięci ofiar Holocaustu. Wstęp do katedry – bezpłatny.

luksemburg katedra notre dame

Palais Grand Ducal – Pałac Wielkiego Księcia

Czyli nic innego, jak oficjalna siedziba Wielkiego Księcia Luksemburga! Jeden z najpiękniejszych budynków w stolicy Luksemburga! Dumnie stoi w samym centrum Starego Miasta, dosłownie kilka minut od Katedry Notre-Dame. I tutaj uwaga! Jeśli jesteś w Luksemburgu między połową lipca a wrześniem – masz szansę wejść do środka. Pałac Wielkiego Księcia jest udostępniony dla zwiedzających tylko przez 1,5 miesiąca w roku, w ramach wycieczki z przewodnikiem. Bilet na taką wycieczkę kosztuje 14 Euro od osoby, można kupić online tutaj lub w Informacji Turystycznej na miejscu. Nie mieliśmy niestety czasu na to, by wejść do środka i żałujemy!

Luksemburg palac wielkiego ksiecia

Miasto Luksemburg Palac Wielkiego Ksiecia

Walls of Corniche

Walls of Corniche są niekiedy nazywane najpiękniejszymi balkonami w Europie. Są niewątpliwie piękne i spacer tędy to uczta dla oczu. Ale czy najpiękniejsze w całej Europie? Tutaj moglibyśmy nieco dyskutować. Ale fakt, widoki stąd rozciągają się piękne. Mijasz wielowiekowie kamieniczki, z malutkimi knajpkami, pełne kwiatów i obrośnięte bluszczem. A z drugiej strony rozciąga się widok na dolinę, w której płynie rzeka Alzette i znajduje się labirynt malutkich uliczek połączonych mostami. Na pewno będąc w Luksemburgu, musisz się tędy przespacerować!

Luksemburg Walls of Corniche widok

Luksemburg widok na stare miasto

Browar

Luksemburg, prócz świetnego wina, słynie także z bogatych tradycji browarniczych! Sąsiedztwo Niemiec robi jednak swoje. A Luksemburczycy piwo uwielbiają! W takim wypadku spodziewalibyśmy się, że browar będzie otwarty dość szybko… Tym bardziej w stolicy? Dotarliśmy do zaułka Mousel za Tripadvisorem, który informował, że miejsce otwarte jest od 13 – idealnie na lunch! Ot, pocałowaliśmy klamkę! Dlatego też na przyszłość pamiętaj, w Luksemburgu browary otwiera się około godziny 16, a najlepiej wybrać się tutaj wieczorem! My niestety wieczorem mieliśmy już samolot powrotny… Ale! Piwo nigdy nie smakuje tak dobrze, jak nalewane prosto ze starej kadzi… Jak w otoczeniu kadzi pełnych złotego płynu i urządzeń używanych do jego produkcji! Wybraliśmy się więc do Big Beer Company – atmosfera świetna! Lokalne piwo prosto z kadzi w cenach od 5.80 Euro do maksymalnie 7 Euro za 0,5L. 

miasto Luksemburg dzielnica browarnicza

browar w Luksemburgu

Wielkie Księstwo Luksemburga i miasto Luksemburg – Informacje Praktyczne

Wielkie Księstwo Luksemburga, a także Miasto Luksemburg uchodzą za bardzo drogie destynacje. Do życia na pewno, szczególnie biorąc pod uwagę ceny tutejszych nieruchomości. Ale to nie jest tak, że nie da się Luksemburga zwiedzić w sposób niskobudżetowy! Tym bardziej, że z naszych osobistych obserwacji wynika, że ceny w normalnych restauracjach czy sklepach, wcale mocno nie odstają od cen w innych krajach strefy euro. Luksemburg da się zwiedzić niskobudżetowo, ale trzeba sobie podróż dobrze rozplanować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek praktycznych, które pomogą Ci tanio i bezboleśnie objechać państwo Luksemburg.

fort w Luksemburgu widok

Jak poruszać się po Luksemburgu

Sieć transportu publicznego jest świetnie rozwinięta i nie kosztuje wcale wiele. Bilet całodniowy na komunikację publiczną w całym państwie kosztuje 4 euro i jest ważny od momentu skasowania do godziy 4 rano następnego dnia. Zaś bilet krótkookresowy kosztuje 2 Euro i obowiązuje przez 2 godziny od skasowania. Bilet możesz kupić u kierowcy, w automacie oraz w informacji turystycznej. Co ciekawe, od marca 2020 cała komunikacja publiczna w całym Księstwie będzie darmowa! Tym rozwiązaniem jesteśmy totalnie zachwyceni! Jeśli planujesz wynająć auto, pamiętaj, by się za to zabrać z wyprzedzeniem. Sprawdzaj też ceny na różną ilość dni, bo bywa, że wynajęcie auta na 3 dni jest tańsze niż na 2 czy 1. Co warto pamiętać to fakt, że w całym Księstwie Luksemburga cena paliwa jest odgórnie ustalana, więc na każdej stacji benzynowej masz taką samą cenę. Do tego jest niższa niż we Francji czy Niemczech, stąd ci przyjeżdżają często tankować właśnie tutaj. 

Luksemburg miasto zieleni

Gdzie spać w Luksemburgu

Przygotuj się, że tutaj ani hotele, ani AirBnb tanie nie są! Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem w przypadku noclegów, są hostele! Ale tych w całym państwie wcale nie ma wiele! W samej stolicy jest tylko jeden oraz kilka w popularnych turystycznie miejscach. Dlatego też noclegi musisz zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem! Noc w hostelu w dormitorium kosztuje 25 Euro od osoby ze śniadaniem w cenie. Nie jest to mało jak na hostel. Ale uwierz, to najtańsza opcja, a standard tych hosteli jest naprawdę imponujący! Sieć nazywa się YouthHostels, tutaj znajdziesz stronę internetową. Jeśli lubisz poznawać nowych, ciekawych ludzi, świetną opcją jest zawsze Couchsurfing! Jest to portal, na którym lokalsi na całym świecie udostępniają kanapę, łóżko w swoim domu za darmo. Można dzięki temu poznać fantastycznych ludzi. Wielokrotnie z tego korzystaliśmy przy okazji naszych podróży, skorzystaliśmy także w jedną noc i tutaj!

Luksemburg noca widok na miasto

Gdzie i co zjeść w Luksemburgu

Będąc w Luksemburgu, zauważysz, że tutejsza kuchnia to miks kuchni niemieckiej, belgijskiej i francuskiej. Dlatego też w menu znajdziesz Schnietzla, Kiełbasę Wurst, placki ziemniaczane z Niemiec. Z drugiej strony francuską zupę cebulową czy Creme Brulee. To, co jest w 100 procentach luksemburskie to tzw. Zupa Luksemburska! Składa się głównie z fasolki szparagowej i boczku. Bardzo gęsta i bardzo syta! Jeśli chcesz spróbować niedrogiej i pysznej zupy luksemburskiej, zaglądnij w mieście Luksemburg do A La Soupe! , gdzie znajdziesz nie tylko pyszne zupy, ale też niedrogie menu, które pozwoli Ci się najeść do syta, pysznie i niedrogo! Wspominaliśmy, że niemal 20% mieszkańców Wielkiego Księstwa to Portugalczycy? Stąd znajdziesz tutaj mnóstwo knajp prowadzonych przez Portugalczyków. A oni mają bardzo ciekawe i tańsze pozycje w Menu. Jeśli lubisz Wursta, w każdym miasteczku spotkasz stragan serwujący Wursty z Grilla za dosłownie 3-4 Euro. A do tego serwowane są belgijskie frytki – ukłon w stronę sąsiada! 

zupa luksemburska

schnitzel luksemburg

Bilety wstępów + Luxembourg Card

Jeśli z góry zaplanujesz mniej więcej swoją trasę i zdecydujesz, co chcesz zobaczyć, świetnym rozwiązaniem jest tzw. Luxembourg Card. Jest to karta, którą możesz kupić online na 1/2/3 dni (13 Euro/ 20 Euro/ 28 Euro) i uprawnia Cię do wstępu do 79 atrakcji turystycznych i muzeów. Niestety Palais Grand Ducal jest tutaj wyłączony. Ale jeśli planujesz zwiedzić zamki w środku (każdy kosztuje 5 Euro), muzea czy tunele, warto rozważyć kupno takiej karty. Więcej szczegółów znajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej tutaj.  Warto również sprawdzać strony muzeów, jako że niektóre z nich oferują wstęp wolny w niektóre dni, jak np. Muzeum Sztuki Współczesnej w środy wieczorem!

Luksemburg muzeum sztuki wspolczesnej

Księstwo i Miasto Luksemburg subiektywnie

Nie mieli racji ci, którzy mówili, że w Luksemburgu nic nie ma i by tam nie jechać! Jest i jak na tak małe państwo całkiem sporo! Ale nie jest to kierunek typowo wakacyjny. Luksemburg nie ma dostępu do morza, więc plaż tutaj nie zaznasz. Najwyższy punkt w całym państwie to 560 m n.p.m. więc po górach też nadto nie pochodzisz! Ale za to tutejsze zamki i lasy są cudowne! 

Do tego Luksemburczycy bardzo starają się dbać o otoczenie, o środowisko. Dlatego też wszystko ma swój porządek, za wyrzucenie papierka na ulicę grozi mandat w wysokości 250 Euro! Na drogach spotkasz mnóstwo elektrycznych samochodów i autobusów. Powiesz, że są bogaci, więc mogą sobie na to pozwolić. Cóż, naszym zdaniem pieniądze to jedno, ale to kultura osobista robi swoje! W Luksemburgu nie znajdziesz domu, przed którym nie będzie kolorowych doniczek pełnych kwiatów, a chodnik nie będzie zamieciony. Sterylność w całym kraju robi wrażenie. 

miasto Luksemburg plac na starym miescie

Luksemburg żyje w weekend?

Mówi się czasem, że Luksemburg jest nieco depresyjnym krajem. Wynika to głównie z tego, że niemal połowa tutejszych pracowników to obcokrajowcy! Przyjeżdżają tutaj w tygodniu do pracy, robią nadgodziny, wieczorami zmęczeni kładą się spać. Ciężko mówić tu o jakiejkolwiek integracji. W weekendy zaś wracają do domu – Francji, Belgii, Niemiec… A wtedy cały Luksemburg jeszcze bardziej pustoszeje! Wydawać by się mogło, że to właśnie w weekend się tutaj najwięcej dzieje? Nic bardziej mylnego! To w tygodniu jest tutaj najwięcej ludzi i otwartych restauracji!

stolica Luksemburga widok

Średnia pensja w wysokości 5300 Euro przyciąga tu nie jednego obcokrajowca! Zaś średnia emerytura w wysokości 3600 Euro miesięcznie sprawia, że tutejszy standard życia jest bardzo wysoki! Nie bez powodu Luksemburg wraz ze Szwajcarią i Lichtensteinem uchodzą za najbogatsze państwa Europy! To także przekłada się na koszty, które ponosisz przyjeżdżając do Luksemburga. Nie jest najtaniej, ale wciąż da się to zrobić nie wydając fortuny! Musisz jednak zarezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, zaplanować swoją trasę tak, by zdecydować, czy wystarczy Ci publiczny transport. Zastanowić się, gdzie i za ile chcesz zjeść, zanim usiądziesz w najdroższej restauracji!

stolica Luksemburga gdzie zjesc

Luksemburg – jechać?

Nie jest to pewnie kraj, do którego pojedziesz na całe swoje wakacje, spędzisz 2 tygodnie i wrócisz zachwycony. Ale na pewno jest świetną odskocznią i miejscem, gdzie możesz się wyciszyć i nacieszyć oko. I dzięki swojej lokalizacji, możesz kilkudniowe zwiedzanie Luksemburga połączyć z urlopem u jednego z sąsiadów. Francja, Niemcy czy Belgia + Luksemburg to na pewno świetny pomysł! Nam wystarczył przedłużony weekend, by nasycić się tymi widokami i wyciszyć w miejscu, w którym zdecydowanie jest co robić! I na pewno także i Ty znajdziesz tu coś dla siebie! Bo Luksemburg bez dwóch zdań jest bardzo malowniczym i pełnym ciekawych zakątków krajem!

Luksemburg widok na stare miasto

baszta w Luksemburgustare miasto w

Zobacz naszego Vloga z Luksemburga

…i przenieś się wraz z nami, wizualnie do Luksemburga! Jeśli film Ci się spodoba, będziemy bardzo wdzięczni za subskrybcję naszego kanału na Youtube! Daje nam to mnóstwo motywacji, a Ty dostaniesz powiadomienie, gdy pojawi się tam nowy film!

Szukasz więcej podróżniczych inspiracji o Luksemburgu?

Zobacz nasz wpis o zwiedzaniu Prowincji Luksemburga – mnóstwo zamków, lasów, kwiatów i malowniczych miasteczek! Kliknij tutaj i daj przenieść się do innej epoki!

Zajrzyj też do naszych pozostałych wpisów na https://rudeiczarne.pl/!

Odwiedzasz Wielkie Księstwo i miasto Luksemburg? Masz pytania? Wątpliwości? Zostaw po sobie ślad w komentarzu pod tym postem lub napisz do nas maila na rudeiczarne@gmail.com !

Sprawdź także

56 komentarzy

Mira polon 31 lipca, 2019 - 8:13 am

Wow co za wyczerpujący wpis! Jestescie niesamowici, tak powinno prowadzic sie bloga podróżniczego!?

Odpowiedz
rudeiczarne 31 lipca, 2019 - 8:21 am

Wow dziękujemy bardzo! 🙂 Staraliśmy się tu zawrzeć wszystko, co przydatne. Sami przed podróżą do Luksemburga szukaliśmy informacji i nie mogliśmy się doszukać, więc może teraz się przyda komuś innemu! 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 31 lipca, 2019 - 9:06 am

Na Waszych zdjęiach Luksemburg wygląda na magiczne miasto 🙂 Zakochałam się w nim, a wydawało mi się, że nie ma tu nic do oglądania 🙂 Myliłam się 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 31 lipca, 2019 - 9:25 am

A widzisz, jednak jest i to całkiem sporo i różnorodnie! 🙂 Nie jest to miasto do spędzenia tam tygodnia, ale na 1-2 dni idealnie! 🙂 Miło czytać, że kogoś przekonaliśmy! 🙂

Odpowiedz
Aneta 11 maja, 2023 - 9:26 pm

Hej, mieszkam w Luxie od 18 lat, o ludy ! Tak czas szybko leci:) pięknie opisaliście nasz malutki kraj, sama jeszcze tego w ten sposób nie ogarnelam.
Ps: w pn się odpoczywa,większość knajp jak i usług fryzjerskich itd robi sobie wolne , są tez przerwy popołudniowe 😉 pozdrawiam bardzo😊

Odpowiedz
Ciekawska Magdalena 31 lipca, 2019 - 9:44 am

Pięknie opisane czuje się jakbym tam była

Odpowiedz
rudeiczarne 31 lipca, 2019 - 10:12 am

Dziękujemy, że dołączyłaś do naszego luksemburskiego spaceru! 🙂

Odpowiedz
ladymamma.pl 31 lipca, 2019 - 3:59 pm

Jak dla mnie piękne miasto z duszą! Sama bym się tam chętnie wybrała…

Odpowiedz
rudeiczarne 31 lipca, 2019 - 10:02 pm

A dla wielu miejsce, w którym nie ma co robić… Widzisz, na pewno by Ci się spodobało! ?

Odpowiedz
Wiola 31 lipca, 2019 - 6:07 pm

Wygląda na miasto zadbane i ładne.

Odpowiedz
rudeiczarne 31 lipca, 2019 - 10:03 pm

Owszem, bardzo! Wszystko ma swoje miejsce!

Odpowiedz
Mis Catalina 1 sierpnia, 2019 - 7:50 am

Bardzo kompleksowo opisane, świetny przewodnik na podróż po Luksemburgu 🙂 Jakoś nigdy nie myślałam o podróży akurat do tego miasta ale może się skuszę, a wtedy Wasz wpis będzie jak znalazł 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz
rudeiczarne 1 sierpnia, 2019 - 10:50 am

A Luksemburg to nie tylko stolica, ale także piękna, zielona, pełna średniowiecznych zamków prowincja! Warto odwiedzić! 🙂 Zerknij też do naszego poprzedniego wpisu z Luksemburga, tam znajdziesz inspiracje na zwiedzanie prowincji 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Lilyfly 1 sierpnia, 2019 - 9:54 am

Świetna opcja na jednodniowe wycieczki. Nocleg drogi, ale jeśli wszystko starannie zaplanować, to da się zorganizować tanią wycieczkę, zwłaszcza, jeśli całe miasto można obejść w jeden dzień. Za to pensja powala na kolana 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 sierpnia, 2019 - 10:52 am

Oj pensja zdecydowanie powala, tak samo jak emerytura! Dlatego też mnóstwo Francuzów, Belgów i Niemców przyjeżdża tutaj pracować! 🙂 Warto także odwiedzić prowincję Luksemburga – średniowieczne zamki, zielone lasy porastające 1/3 kraju, malowniczo położone miasteczka i jeziora. Zaglądnij do naszego poprzedniego wpisu, tam znajdziesz więcej inspiracji z Luksemburga! 🙂
Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Ola 1 sierpnia, 2019 - 11:50 am

Piękne miejsce i bardzo przydatny opis, co zwiedzić. Nigdy tam nie byłam ale chętnie zwiedziłabym to miasto.

Odpowiedz
rudeiczarne 1 sierpnia, 2019 - 2:14 pm

W takim razie mamy nadzieję, że kiedyś się wybierzesz i wtedy ten wpis przyda się w trakcie Twojej podróży! 🙂

Odpowiedz
Justyna 1 sierpnia, 2019 - 1:05 pm

Mnie w nowych miejscach zawsze interesuje kuchnia i słodkości jakie ma do zaoferowania

Odpowiedz
rudeiczarne 1 sierpnia, 2019 - 2:14 pm

W takim razie czytając wpis pewnie widziałaś, że kuchnia luksemburska to mieszanka niemieckiej, francuskiej i belgijskiej 🙂

Odpowiedz
Kwadrans dla Ciebie 1 sierpnia, 2019 - 4:15 pm

Super przewodnik. Wszystko w jednym miejscu i to mi się podoba, a oprócz tego prześliczne zdjęcia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2019 - 10:31 am

Bardzo dziękujemy, takie komentarze dają nam sporo motywacji! 🙂

Odpowiedz
TosiMama 1 sierpnia, 2019 - 8:19 pm

Ładnie tam! A Twój wpis do świetny poradnik dla tych, którzy chcieliby odwiedzić Luksemburg.

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2019 - 10:31 am

Bardzo uroczo i malowniczo! Mamy nadzieję, że komuś się ten wpis przyda,tym bardziej, że w blogosferze się za dużo o Luksemburgu nie pisze i sami przed podróżą szukaliśmy informacji

Odpowiedz
Viola - My British Journey 2 sierpnia, 2019 - 9:24 am

Ciekawie przedstawiliscie ten mały, europejski finansowy raj. Mam w planie odwiedzenie Luksemburg przy okazji wizyty we Francji, z UK dość duża popularnością cieszą się też krótkie weekendowe wyjazdy w okolicach świąt. Wszyscy jadą na jarmark świąteczny a przy okazji można zobaczyć jak piękny to zakątek.

Odpowiedz
rudeiczarne 3 sierpnia, 2019 - 10:30 am

O proszę! Naszym zdaniem połączenie Luksemburga z jednym z sąsiadów to świetny pomysł. Ciekawi jesteśmy, jak wygląda Luksemburg w święta! Podejrzewamy, że świąteczny jarmark na bogato jak u sąsiada – Niemców! 🙂

Odpowiedz
Małgorzata 5 sierpnia, 2019 - 8:04 am

Cudowne zdjęcia. To świetny przewodnik po tym fantastycznym miejscu

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 10:02 am

Bardzo dziękujemy, staraliśmy się to spisać jak najbardziej kompleksowo, by inni mogli korzystać! 🙂

Odpowiedz
Krzysiek 5 sierpnia, 2019 - 8:45 am

Luksemburg to jedno z niewielu państw w Europie w którym jeszcze nie byłem. Dzięki Wam już wiem że warto i że muszę to w końcu nadrobić 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 9:51 am

Bardzo miło nam to czytać! 🙂 Dotąd nie braliśmy Luksemburga pod uwagę jako kierunek podróżniczy, aż wpadły nam w ręce taniutkie bilety i postanowiliśmy sprawdzić “czy rzeczywiście tam nic nie ma”. I okazuje się, że jest i to całkiem sporo! 🙂 Nadrabiaj!

Odpowiedz
Olka 5 sierpnia, 2019 - 9:02 am

W Luksemburgu byłam dobrych kilka lat temu, bo po maturze, w ramach wycieczki objazdowej po 5 stolicach europejskich. Spodobał mi się i to bardzo. Miasto ma naprawdę niesamowitą lokalizację i architekturę oraz całkiem ciekawy klimat.

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 9:53 am

a przy tym wszystkim jest bardzo niedoceniany! Niesłusznie, bo także naszym zdaniem jest bardzo ciekawym miejscem! 🙂 Innym niż wyobrażenie stolicy kraju! 🙂 Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Irena-Hooltayewpodrozy 5 sierpnia, 2019 - 10:35 am

Luksemburg był jednym z pierwszych krajów europejskich,które odwiedziłam.Czyli była to epoka dinozaurów. Bardzo mi się tam podobało zwiedzałam pełna zachwytu. Pewnie, że nie jest to wakacyjny kierunek,ale weekend,czy kilka dni pozwolą poznac atrakcje Luksemburga.Dziwią mnie opinie ludzie,którzy uważają to miejsce za nudne. Miejsce trochę niedoceniane, a niesłusznie.
Sami opisaliście ile tam można zwiedzic.
Dzięki za wspomnienia,które wróciły i piękne widoki na zdjeciach.
Serdecznie pozdrawiam!!!

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 12:15 pm

Widzisz Irenko, niektórym się wydaje, że wakacje to plaża, resorty z basenem i palmy. A nie tylko! 🙂 I w Luksemburgu jest mnóstwo do zobaczenia i jest krajem bardzo niedocenianym. My np zakochaliśmy się w tutejszym regionie winiarskim, gdzie czuliśmy się jak w Toskanii, ale bez tłumów turystów, autokarów, wycieczek. Cisza, spokój, winniczki, zieleń. A tutejsze zamki zachwycają, choć także omijane przez ludzi. Podczas gdy zachwycają bogatą historią, o której się nam nie śniło. Nie żałujemy, że tam pojechaliśmy, wręcz przeciwnie i miło czytać, że i Tobie się Luksemburg bardzo podobał. I miło, że mogliśmy na chwilę przywrócić Twoje wspomnienia! 🙂
Buźka! 🙂

Odpowiedz
Klaudia 5 sierpnia, 2019 - 11:00 am

Niebawem planuję podróż do Luksemburga. Dzięki za pomocny wpis, na pewno skorzystam z Waszych rad 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 12:03 pm

oooo wspaniale! Na długo jedziesz? Na pewno wypoczniesz i nasycisz się pięknymi, sielankowymi widokami! 🙂 Wspaniałej podróży i wrażeń! 🙂

Odpowiedz
Trendy Mama 5 sierpnia, 2019 - 11:08 am

Jakie cudowne miejsca! I jak zwykle – perfekcyjny opis plus zdjęcia!

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 12:02 pm

Bardzo dziękujemy, chcieliśmy pokazać, że w Luksemburgu jest co robić i podziwiać! 🙂

Odpowiedz
Olga 5 sierpnia, 2019 - 12:43 pm

Przez pewien czas mieszkałam blisko Luxemburga, i aż żałuję, że nigdy tam nie pojechałam.

Odpowiedz
rudeiczarne 5 sierpnia, 2019 - 1:08 pm

Ajjjjj dlaczego nie pojechałaś? Szkoda, ale na pewno jeszcze będzie okazja! Trzymamy mocno kciuki! 🙂

Odpowiedz
Patrycja 6 sierpnia, 2019 - 12:22 pm

Śliczne zdjęcia, podobają mi się.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 sierpnia, 2019 - 7:15 am

Bardzo dziękujemy!

Odpowiedz
wtrybieoffline 6 sierpnia, 2019 - 6:53 pm

Mam Luksemburg na liście “do zobaczenia”. Przepiękne miejsca ❤

Odpowiedz
rudeiczarne 7 sierpnia, 2019 - 7:18 am

w takim razie mocno, mocno trzymamy kciuki, by udało się tam dotrzeć 🙂

Odpowiedz
Atrakcyjne wakacje 7 sierpnia, 2019 - 5:09 am

Musicie to wydać w mini papierowej formie ze zdjęciami ?

Odpowiedz
rudeiczarne 7 sierpnia, 2019 - 7:18 am

w sumie nawet dotąd o tym nie myśleliśmy! 🙂

Odpowiedz
krystynabozenna 7 sierpnia, 2019 - 7:25 am

Muzeum Sztuki Współczesnej i Filharmonia Narodowa bardzo nowoczesne budowle…
Można jednak połączyć stare z nowym 🙂
Zabytków też im nie brakuje.
Śliczne takie małe państwo 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 7 sierpnia, 2019 - 3:54 pm

Zdecydowanie zabytków nie brakuje, tak w stolicy, jak i na prowincji! 🙂 Co ciekawe to fakt, że Muzeum Fortu, leżące w starym, wielowiekowym Forcie, jest połączone ścianą z Muzeum Sztuki Współczesnej, tworząc interesujący miks architektury!

Odpowiedz
Świat Toli 7 sierpnia, 2019 - 10:53 am

Dawno nie podróżowałam w celu zwiedzania, tęskni mi się za tym.

Odpowiedz
rudeiczarne 9 sierpnia, 2019 - 2:17 pm

Mamy nadzieję, że do tego wrócisz, bo warto! 🙂

Odpowiedz
ragus.pl 8 sierpnia, 2019 - 9:28 pm

Wybieram się właśnie jutro do Luksemburga. Dobrze wiedzieć jakie są tam ładne widoki.

Odpowiedz
rudeiczarne 9 sierpnia, 2019 - 1:06 pm

o proszę, to mamy nadzieję, że się nasze luksemburskie posty przydadzą! 🙂

Odpowiedz
Ministerstwo Gadżetów 21 sierpnia, 2019 - 11:07 am

Super tekst! Luksemburg jest bardzo ciekawym miejscem, a tak często pomijanym jak się wydaje 🙂

Odpowiedz
Marta 30 września, 2019 - 7:52 pm

Takie niewielkie miasto, a jednak jest tu co zobaczyć i zwiedzić. Świetny przewodnik po Luksemburgu wam wyszedł, na pewno niejednej osobie ulatwi planowanie podróży 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 1 października, 2019 - 6:53 am

W porównaniu do innych stolic europejskich, Luksemburg to rzeczywiście maleństwo, ale niczego mu nie brakuje 🙂 Jest co zobaczyć i warto pojechać! 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło! 🙂

Odpowiedz
Angrywaldeuszek 8 października, 2019 - 9:35 am

Przypomniała mi się twierdza Boyen w Giżycku ? Dobrze że tak o porządek tam dbają, widać bez kilkuset EUR niektórych się nie nauczy…

Odpowiedz
Magdalena 14 lutego, 2022 - 4:11 pm

Bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy planują podróż do Luksemburga – od 2020 transport publiczny jest darmowy – zarówno tramwaj, autobusy (w całym pańswie) iak i pociąg – wagony drugiej klasy.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.