Miasto Luksemburg – kilka słów o stolicy
Miasto Luksemburg jest niezwykle ciekawym miejscem do odwiedzenia. To nie tylko siedziba władz państwa, Wielkiego Księcia Luksemburga, czy też instytucji Unii Europejskiej. To przede wszystkim miasto wielu kontrastów! Z jednej strony wielowiekowych zabytków, z drugiej zaś nowoczesności. Wizytówka całego państwa – bogactwa, korporacji, emigracji zarobkowej, ale też niebanalnej kultury i smaku. Jest zupełnie inna niż pozostałe stolice europejskie. Głównie ze względu na to, że Luksemburg jest nieco ospały, spokojny, a przy tym w samym centrum miasta znaleźć możesz zielone lasy, w których można się zgubić. Luksemburg to mieszanka dosłownie wszystkiego i każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Miasto Luksemburg – co zobaczyć w 1 dzień
Miasto Luksemburg, jak na stolicę kraju, jest miastem niewielkim. Zamieszkany ledwie przez 90 tysięcy mieszkańców, bez problemu zwiedzisz w 1 dzień. Decydując się na lot do Luksemburga, to właśnie tutaj, na lotnisko pod miastem Luksemburg, przylecisz. I to tutaj możesz rozpocząć lub zakończyć swoją podróż dookoła państwa – małego, ale jakże uroczego. W poprzednim wpisie, który znajdziesz tutaj, opisaliśmy atrakcje prowincji Luksemburga. Teraz jednak czas na miasto Luksemburg – stolicę. A jest co tutaj robić! Kolejność atrakcji została opisana zgodnie z taką, którą obraliśmy podczas naszego jednodniowego pobytu w stolicy.
Fort + Muzeum Fortu
To właśnie tutaj zaczęliśmy nasze zwiedzanie stolicy. W stóp Fortu znajdziesz sporych rozmiarów las, przez który musisz przejść, by dotrzeć do Fortu. Bez obaw, ścieżka jest oznakowana! Wiesz, że Fort w Luksemburgu rozbudowywany był przez niemal 9 wieków? Miał spore strategiczne znaczenie, także dlatego, że Luksemburg znajdował się między Francją a Niemcami. Nazywany więc często Gibraltarem Północy! Przez wieki świetnie spełniał swoje zadanie. Fort został wpisany w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za wstęp na teren fortu nie jest pobierana opłata. Prócz robiących wrażenie fortyfikacji, które nie są dziś miejscem obleganym, znajdziesz też tutaj skrawek tunelu, o którym opowiemy nieco niżej. A także piękny widok na Stare Miasto i las u jego stóp! Na terenie Fortu znajdziesz również muzeum Fortu – wstęp wolny, nieczynne w poniedziałki!
Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM
Muzeum Sztuki Współcesnej jest dosłownie obok Muzeum Fortu, więc nie masz daleko! Sam budynek robi wrażenie, choć ciężko całość uchwycić na jednym zdjęciu. Samo muzeum nie jest olbrzymich rozmiarów, ale często gości ciekawe ekspozycje. Jeśli nie jesteś fanem sztuki współczesnej, możesz wejść do środka i napić się kawy w tutejszej bardzo nowoczesnej kawiarni. Warto wejść choćby na chwilę, główny hall to ciekawa, geometryczna kopuła, a w kawiarni dookoła wszędzie znajdziesz kwiaty. To już chyba standard w Luksemburgu! Muzeum zamknięte jest w wtorki! Bilet wstępu – 8 Euro, ALE w środy między godziną 18 a 21 wstęp jest darmowy!
Filharmonia Narodowa
5 minut spacerkiem od Muzeum Sztuki Współczesnej i dotrzesz pod budynek Filharmonii Narodowej. Miejsce, gdzie nie tylko odbywają się świetne ponoć koncerty – tak muzyki poważnej, jak i rozrywkowej! Ale to także bardzo ciekawy architektonicznie budynek! Stoi w samym sercu nowoczesnej części miasta Luksemburg! Otoczona jest wieżowcami, szklanymi budynkami, korporacjami, białymi kołnierzykami i luksusowymi samochodami. To tutaj właśnie wiele osób przyjeżdża z Niemiec, Francji czy Belgii, zarabiać na swoje marzenia. Sama Filharmonia jest imponująca, ponoć szczególnie nocą. Nam niestety nocą już nie udało się jej zobaczyć, ale za dnia jak najbardziej! Akustyka wnętrz tejże filharmonii znana jest na całym świecie i uchodzi za jedno z najlepszych koncertowych miejsc w całej Europie!
Casement Du Bock
Miejsce fascynujące nie tylko dla fanów historii! Casement du Bock to sieć tuneli, o długości 23 kilometrów! Ich nastarsza część pochodzi z XVII wieku i została wydrążona przez Hiszpanów. Mogły pomieścić do 35 tys. osób! W czasie II wojny światowej służyły jako schrony dla ludności. Wyposażone w wydrążone w skałach stajnie, kuchnie, magazyny. Naprawdę robią wrażenie! Casement du Bock otwarte są od marca do początku listopada, wstęp indywidualny (bez przewodnika) – 7 Euro, wycieczka z przewodnikiem – 14 Euro. Aktualne informacje dotyczące wstępu i godzin otwarcia znajdziesz tutaj.
Stare Miasto
Cały teren starego Miasta Luksemburg została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niektórzy do Starego Miasta zaliczaja jedynie górną jego część, ale ta dolna niczym nie odstaje od wyższej siostry! Poprzecinane nie tylko rzeką, ale także siecią fortyfikacji. Nie bez powodu bowiem miasto Luksemburg nazywane było przez wieki Gibraltarem Północy! Fortyfikacji tutaj nie brakuje, a korytarze wykute w skale znajdziesz niemal na każdym kroku. Co ciekawe, Stare Miasto, szczególnie dolna jego część, wieczorem zasypia. Ciężko spotkać tu żywą duszę, większość kawiarni i restauracji zamyka się bardzo wcześnie. Nie tak kojarzyła nam się stolica państwa! Ale to jest właśnie specyfika Luksemburga – jest ospały, spokojny, cichy. Ale na pewno bardzo malowniczy i bezpieczny!
Park i Most Adolfa
Miejsce idealne na ucieczkę od miasta, będąc wciąż w mieście! Kierując się w stronę Mostu Adolfa – najsłynniejszego i najbardziej imponującego w całym Luksemburgu, przejść musisz przez sporych rozmiarów park, nad którym ów most jest zawieszony. Cisza, spokój, alejki spacerowe, place zabaw dla dzieci, ławeczki… Momentami park przechodzi w zielony busz i las! Da się mieć tereny zielone w centrum miasta? No jasne, że się da! Spacerując tutaj nie raz natkniesz się na ukryte pod bluszczem i kratami korytarze luksemburskich tuneli, więc patrz uważnie! Idealne miejsce na odpoczynek i wyciszenie! Most Adolfa zaś to luksemburski symbol niepodległości i atrakcja turystyczna, pochodzi z 1900 roku. Dwupiętrowy most – na jednym piętrze jeżdżą samochody, niższe zaś jest przeznaczone dla pieszych i rowerów. Bardzo ciekawa architektonicznie konstrukcja!
Katedra Notre-Dame
Mijając Plac Konstytucji, dotrzesz do Katedry w Luksemburgu, która znajduje się w samym centrum Starego Miasta. Pochodzi z XVII wieku i początkowo był to kościół jezuicki. Nieco później stała się katedrą w stolicy państwa. Warto zajrzeć do środka i spojrzeć na piękne, kolorowe witraże i piękne organy. Katedra znana jest także z tego, że to tutaj znajdują się krypty, w których spoczywają członkowie rodziny książęcej. Wejście do krypt strzeżone jest przez posągi dwóch lwów. Tuż za świątynią znajdziesz pomnik ku pamięci ofiar Holocaustu. Wstęp do katedry – bezpłatny.
Palais Grand Ducal – Pałac Wielkiego Księcia
Czyli nic innego, jak oficjalna siedziba Wielkiego Księcia Luksemburga! Jeden z najpiękniejszych budynków w stolicy Luksemburga! Dumnie stoi w samym centrum Starego Miasta, dosłownie kilka minut od Katedry Notre-Dame. I tutaj uwaga! Jeśli jesteś w Luksemburgu między połową lipca a wrześniem – masz szansę wejść do środka. Pałac Wielkiego Księcia jest udostępniony dla zwiedzających tylko przez 1,5 miesiąca w roku, w ramach wycieczki z przewodnikiem. Bilet na taką wycieczkę kosztuje 14 Euro od osoby, można kupić online tutaj lub w Informacji Turystycznej na miejscu. Nie mieliśmy niestety czasu na to, by wejść do środka i żałujemy!
Walls of Corniche
Walls of Corniche są niekiedy nazywane najpiękniejszymi balkonami w Europie. Są niewątpliwie piękne i spacer tędy to uczta dla oczu. Ale czy najpiękniejsze w całej Europie? Tutaj moglibyśmy nieco dyskutować. Ale fakt, widoki stąd rozciągają się piękne. Mijasz wielowiekowie kamieniczki, z malutkimi knajpkami, pełne kwiatów i obrośnięte bluszczem. A z drugiej strony rozciąga się widok na dolinę, w której płynie rzeka Alzette i znajduje się labirynt malutkich uliczek połączonych mostami. Na pewno będąc w Luksemburgu, musisz się tędy przespacerować!
Browar
Luksemburg, prócz świetnego wina, słynie także z bogatych tradycji browarniczych! Sąsiedztwo Niemiec robi jednak swoje. A Luksemburczycy piwo uwielbiają! W takim wypadku spodziewalibyśmy się, że browar będzie otwarty dość szybko… Tym bardziej w stolicy? Dotarliśmy do zaułka Mousel za Tripadvisorem, który informował, że miejsce otwarte jest od 13 – idealnie na lunch! Ot, pocałowaliśmy klamkę! Dlatego też na przyszłość pamiętaj, w Luksemburgu browary otwiera się około godziny 16, a najlepiej wybrać się tutaj wieczorem! My niestety wieczorem mieliśmy już samolot powrotny… Ale! Piwo nigdy nie smakuje tak dobrze, jak nalewane prosto ze starej kadzi… Jak w otoczeniu kadzi pełnych złotego płynu i urządzeń używanych do jego produkcji! Wybraliśmy się więc do Big Beer Company – atmosfera świetna! Lokalne piwo prosto z kadzi w cenach od 5.80 Euro do maksymalnie 7 Euro za 0,5L.
Wielkie Księstwo Luksemburga i miasto Luksemburg – Informacje Praktyczne
Wielkie Księstwo Luksemburga, a także Miasto Luksemburg uchodzą za bardzo drogie destynacje. Do życia na pewno, szczególnie biorąc pod uwagę ceny tutejszych nieruchomości. Ale to nie jest tak, że nie da się Luksemburga zwiedzić w sposób niskobudżetowy! Tym bardziej, że z naszych osobistych obserwacji wynika, że ceny w normalnych restauracjach czy sklepach, wcale mocno nie odstają od cen w innych krajach strefy euro. Luksemburg da się zwiedzić niskobudżetowo, ale trzeba sobie podróż dobrze rozplanować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek praktycznych, które pomogą Ci tanio i bezboleśnie objechać państwo Luksemburg.
Jak poruszać się po Luksemburgu
Sieć transportu publicznego jest świetnie rozwinięta i nie kosztuje wcale wiele. Bilet całodniowy na komunikację publiczną w całym państwie kosztuje 4 euro i jest ważny od momentu skasowania do godziy 4 rano następnego dnia. Zaś bilet krótkookresowy kosztuje 2 Euro i obowiązuje przez 2 godziny od skasowania. Bilet możesz kupić u kierowcy, w automacie oraz w informacji turystycznej. Co ciekawe, od marca 2020 cała komunikacja publiczna w całym Księstwie będzie darmowa! Tym rozwiązaniem jesteśmy totalnie zachwyceni! Jeśli planujesz wynająć auto, pamiętaj, by się za to zabrać z wyprzedzeniem. Sprawdzaj też ceny na różną ilość dni, bo bywa, że wynajęcie auta na 3 dni jest tańsze niż na 2 czy 1. Co warto pamiętać to fakt, że w całym Księstwie Luksemburga cena paliwa jest odgórnie ustalana, więc na każdej stacji benzynowej masz taką samą cenę. Do tego jest niższa niż we Francji czy Niemczech, stąd ci przyjeżdżają często tankować właśnie tutaj.
Gdzie spać w Luksemburgu
Przygotuj się, że tutaj ani hotele, ani AirBnb tanie nie są! Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem w przypadku noclegów, są hostele! Ale tych w całym państwie wcale nie ma wiele! W samej stolicy jest tylko jeden oraz kilka w popularnych turystycznie miejscach. Dlatego też noclegi musisz zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem! Noc w hostelu w dormitorium kosztuje 25 Euro od osoby ze śniadaniem w cenie. Nie jest to mało jak na hostel. Ale uwierz, to najtańsza opcja, a standard tych hosteli jest naprawdę imponujący! Sieć nazywa się YouthHostels, tutaj znajdziesz stronę internetową. Jeśli lubisz poznawać nowych, ciekawych ludzi, świetną opcją jest zawsze Couchsurfing! Jest to portal, na którym lokalsi na całym świecie udostępniają kanapę, łóżko w swoim domu za darmo. Można dzięki temu poznać fantastycznych ludzi. Wielokrotnie z tego korzystaliśmy przy okazji naszych podróży, skorzystaliśmy także w jedną noc i tutaj!
Gdzie i co zjeść w Luksemburgu
Będąc w Luksemburgu, zauważysz, że tutejsza kuchnia to miks kuchni niemieckiej, belgijskiej i francuskiej. Dlatego też w menu znajdziesz Schnietzla, Kiełbasę Wurst, placki ziemniaczane z Niemiec. Z drugiej strony francuską zupę cebulową czy Creme Brulee. To, co jest w 100 procentach luksemburskie to tzw. Zupa Luksemburska! Składa się głównie z fasolki szparagowej i boczku. Bardzo gęsta i bardzo syta! Jeśli chcesz spróbować niedrogiej i pysznej zupy luksemburskiej, zaglądnij w mieście Luksemburg do A La Soupe! , gdzie znajdziesz nie tylko pyszne zupy, ale też niedrogie menu, które pozwoli Ci się najeść do syta, pysznie i niedrogo! Wspominaliśmy, że niemal 20% mieszkańców Wielkiego Księstwa to Portugalczycy? Stąd znajdziesz tutaj mnóstwo knajp prowadzonych przez Portugalczyków. A oni mają bardzo ciekawe i tańsze pozycje w Menu. Jeśli lubisz Wursta, w każdym miasteczku spotkasz stragan serwujący Wursty z Grilla za dosłownie 3-4 Euro. A do tego serwowane są belgijskie frytki – ukłon w stronę sąsiada!
Bilety wstępów + Luxembourg Card
Jeśli z góry zaplanujesz mniej więcej swoją trasę i zdecydujesz, co chcesz zobaczyć, świetnym rozwiązaniem jest tzw. Luxembourg Card. Jest to karta, którą możesz kupić online na 1/2/3 dni (13 Euro/ 20 Euro/ 28 Euro) i uprawnia Cię do wstępu do 79 atrakcji turystycznych i muzeów. Niestety Palais Grand Ducal jest tutaj wyłączony. Ale jeśli planujesz zwiedzić zamki w środku (każdy kosztuje 5 Euro), muzea czy tunele, warto rozważyć kupno takiej karty. Więcej szczegółów znajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej tutaj. Warto również sprawdzać strony muzeów, jako że niektóre z nich oferują wstęp wolny w niektóre dni, jak np. Muzeum Sztuki Współczesnej w środy wieczorem!
Księstwo i Miasto Luksemburg subiektywnie
Nie mieli racji ci, którzy mówili, że w Luksemburgu nic nie ma i by tam nie jechać! Jest i jak na tak małe państwo całkiem sporo! Ale nie jest to kierunek typowo wakacyjny. Luksemburg nie ma dostępu do morza, więc plaż tutaj nie zaznasz. Najwyższy punkt w całym państwie to 560 m n.p.m. więc po górach też nadto nie pochodzisz! Ale za to tutejsze zamki i lasy są cudowne!
Do tego Luksemburczycy bardzo starają się dbać o otoczenie, o środowisko. Dlatego też wszystko ma swój porządek, za wyrzucenie papierka na ulicę grozi mandat w wysokości 250 Euro! Na drogach spotkasz mnóstwo elektrycznych samochodów i autobusów. Powiesz, że są bogaci, więc mogą sobie na to pozwolić. Cóż, naszym zdaniem pieniądze to jedno, ale to kultura osobista robi swoje! W Luksemburgu nie znajdziesz domu, przed którym nie będzie kolorowych doniczek pełnych kwiatów, a chodnik nie będzie zamieciony. Sterylność w całym kraju robi wrażenie.
Luksemburg żyje w weekend?
Mówi się czasem, że Luksemburg jest nieco depresyjnym krajem. Wynika to głównie z tego, że niemal połowa tutejszych pracowników to obcokrajowcy! Przyjeżdżają tutaj w tygodniu do pracy, robią nadgodziny, wieczorami zmęczeni kładą się spać. Ciężko mówić tu o jakiejkolwiek integracji. W weekendy zaś wracają do domu – Francji, Belgii, Niemiec… A wtedy cały Luksemburg jeszcze bardziej pustoszeje! Wydawać by się mogło, że to właśnie w weekend się tutaj najwięcej dzieje? Nic bardziej mylnego! To w tygodniu jest tutaj najwięcej ludzi i otwartych restauracji!
Średnia pensja w wysokości 5300 Euro przyciąga tu nie jednego obcokrajowca! Zaś średnia emerytura w wysokości 3600 Euro miesięcznie sprawia, że tutejszy standard życia jest bardzo wysoki! Nie bez powodu Luksemburg wraz ze Szwajcarią i Lichtensteinem uchodzą za najbogatsze państwa Europy! To także przekłada się na koszty, które ponosisz przyjeżdżając do Luksemburga. Nie jest najtaniej, ale wciąż da się to zrobić nie wydając fortuny! Musisz jednak zarezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, zaplanować swoją trasę tak, by zdecydować, czy wystarczy Ci publiczny transport. Zastanowić się, gdzie i za ile chcesz zjeść, zanim usiądziesz w najdroższej restauracji!
Luksemburg – jechać?
Nie jest to pewnie kraj, do którego pojedziesz na całe swoje wakacje, spędzisz 2 tygodnie i wrócisz zachwycony. Ale na pewno jest świetną odskocznią i miejscem, gdzie możesz się wyciszyć i nacieszyć oko. I dzięki swojej lokalizacji, możesz kilkudniowe zwiedzanie Luksemburga połączyć z urlopem u jednego z sąsiadów. Francja, Niemcy czy Belgia + Luksemburg to na pewno świetny pomysł! Nam wystarczył przedłużony weekend, by nasycić się tymi widokami i wyciszyć w miejscu, w którym zdecydowanie jest co robić! I na pewno także i Ty znajdziesz tu coś dla siebie! Bo Luksemburg bez dwóch zdań jest bardzo malowniczym i pełnym ciekawych zakątków krajem!
Zobacz naszego Vloga z Luksemburga
…i przenieś się wraz z nami, wizualnie do Luksemburga! Jeśli film Ci się spodoba, będziemy bardzo wdzięczni za subskrybcję naszego kanału na Youtube! Daje nam to mnóstwo motywacji, a Ty dostaniesz powiadomienie, gdy pojawi się tam nowy film!
Szukasz więcej podróżniczych inspiracji o Luksemburgu?
Zobacz nasz wpis o zwiedzaniu Prowincji Luksemburga – mnóstwo zamków, lasów, kwiatów i malowniczych miasteczek! Kliknij tutaj i daj przenieść się do innej epoki!
Zajrzyj też do naszych pozostałych wpisów na https://rudeiczarne.pl/!
Odwiedzasz Wielkie Księstwo i miasto Luksemburg? Masz pytania? Wątpliwości? Zostaw po sobie ślad w komentarzu pod tym postem lub napisz do nas maila na rudeiczarne@gmail.com !
56 komentarzy
Wow co za wyczerpujący wpis! Jestescie niesamowici, tak powinno prowadzic sie bloga podróżniczego!?
Wow dziękujemy bardzo! 🙂 Staraliśmy się tu zawrzeć wszystko, co przydatne. Sami przed podróżą do Luksemburga szukaliśmy informacji i nie mogliśmy się doszukać, więc może teraz się przyda komuś innemu! 🙂
Na Waszych zdjęiach Luksemburg wygląda na magiczne miasto 🙂 Zakochałam się w nim, a wydawało mi się, że nie ma tu nic do oglądania 🙂 Myliłam się 🙂
A widzisz, jednak jest i to całkiem sporo i różnorodnie! 🙂 Nie jest to miasto do spędzenia tam tygodnia, ale na 1-2 dni idealnie! 🙂 Miło czytać, że kogoś przekonaliśmy! 🙂
Hej, mieszkam w Luxie od 18 lat, o ludy ! Tak czas szybko leci:) pięknie opisaliście nasz malutki kraj, sama jeszcze tego w ten sposób nie ogarnelam.
Ps: w pn się odpoczywa,większość knajp jak i usług fryzjerskich itd robi sobie wolne , są tez przerwy popołudniowe 😉 pozdrawiam bardzo😊
Pięknie opisane czuje się jakbym tam była
Dziękujemy, że dołączyłaś do naszego luksemburskiego spaceru! 🙂
Jak dla mnie piękne miasto z duszą! Sama bym się tam chętnie wybrała…
A dla wielu miejsce, w którym nie ma co robić… Widzisz, na pewno by Ci się spodobało! ?
Wygląda na miasto zadbane i ładne.
Owszem, bardzo! Wszystko ma swoje miejsce!
Bardzo kompleksowo opisane, świetny przewodnik na podróż po Luksemburgu 🙂 Jakoś nigdy nie myślałam o podróży akurat do tego miasta ale może się skuszę, a wtedy Wasz wpis będzie jak znalazł 🙂 Pozdrawiam!
A Luksemburg to nie tylko stolica, ale także piękna, zielona, pełna średniowiecznych zamków prowincja! Warto odwiedzić! 🙂 Zerknij też do naszego poprzedniego wpisu z Luksemburga, tam znajdziesz inspiracje na zwiedzanie prowincji 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło!
Świetna opcja na jednodniowe wycieczki. Nocleg drogi, ale jeśli wszystko starannie zaplanować, to da się zorganizować tanią wycieczkę, zwłaszcza, jeśli całe miasto można obejść w jeden dzień. Za to pensja powala na kolana 🙂
Oj pensja zdecydowanie powala, tak samo jak emerytura! Dlatego też mnóstwo Francuzów, Belgów i Niemców przyjeżdża tutaj pracować! 🙂 Warto także odwiedzić prowincję Luksemburga – średniowieczne zamki, zielone lasy porastające 1/3 kraju, malowniczo położone miasteczka i jeziora. Zaglądnij do naszego poprzedniego wpisu, tam znajdziesz więcej inspiracji z Luksemburga! 🙂
Pozdrawiamy!
Piękne miejsce i bardzo przydatny opis, co zwiedzić. Nigdy tam nie byłam ale chętnie zwiedziłabym to miasto.
W takim razie mamy nadzieję, że kiedyś się wybierzesz i wtedy ten wpis przyda się w trakcie Twojej podróży! 🙂
Mnie w nowych miejscach zawsze interesuje kuchnia i słodkości jakie ma do zaoferowania
W takim razie czytając wpis pewnie widziałaś, że kuchnia luksemburska to mieszanka niemieckiej, francuskiej i belgijskiej 🙂
Super przewodnik. Wszystko w jednym miejscu i to mi się podoba, a oprócz tego prześliczne zdjęcia 🙂
Bardzo dziękujemy, takie komentarze dają nam sporo motywacji! 🙂
Ładnie tam! A Twój wpis do świetny poradnik dla tych, którzy chcieliby odwiedzić Luksemburg.
Bardzo uroczo i malowniczo! Mamy nadzieję, że komuś się ten wpis przyda,tym bardziej, że w blogosferze się za dużo o Luksemburgu nie pisze i sami przed podróżą szukaliśmy informacji
Ciekawie przedstawiliscie ten mały, europejski finansowy raj. Mam w planie odwiedzenie Luksemburg przy okazji wizyty we Francji, z UK dość duża popularnością cieszą się też krótkie weekendowe wyjazdy w okolicach świąt. Wszyscy jadą na jarmark świąteczny a przy okazji można zobaczyć jak piękny to zakątek.
O proszę! Naszym zdaniem połączenie Luksemburga z jednym z sąsiadów to świetny pomysł. Ciekawi jesteśmy, jak wygląda Luksemburg w święta! Podejrzewamy, że świąteczny jarmark na bogato jak u sąsiada – Niemców! 🙂
Cudowne zdjęcia. To świetny przewodnik po tym fantastycznym miejscu
Bardzo dziękujemy, staraliśmy się to spisać jak najbardziej kompleksowo, by inni mogli korzystać! 🙂
Luksemburg to jedno z niewielu państw w Europie w którym jeszcze nie byłem. Dzięki Wam już wiem że warto i że muszę to w końcu nadrobić 🙂
Bardzo miło nam to czytać! 🙂 Dotąd nie braliśmy Luksemburga pod uwagę jako kierunek podróżniczy, aż wpadły nam w ręce taniutkie bilety i postanowiliśmy sprawdzić “czy rzeczywiście tam nic nie ma”. I okazuje się, że jest i to całkiem sporo! 🙂 Nadrabiaj!
W Luksemburgu byłam dobrych kilka lat temu, bo po maturze, w ramach wycieczki objazdowej po 5 stolicach europejskich. Spodobał mi się i to bardzo. Miasto ma naprawdę niesamowitą lokalizację i architekturę oraz całkiem ciekawy klimat.
a przy tym wszystkim jest bardzo niedoceniany! Niesłusznie, bo także naszym zdaniem jest bardzo ciekawym miejscem! 🙂 Innym niż wyobrażenie stolicy kraju! 🙂 Pozdrawiamy ciepło!
Luksemburg był jednym z pierwszych krajów europejskich,które odwiedziłam.Czyli była to epoka dinozaurów. Bardzo mi się tam podobało zwiedzałam pełna zachwytu. Pewnie, że nie jest to wakacyjny kierunek,ale weekend,czy kilka dni pozwolą poznac atrakcje Luksemburga.Dziwią mnie opinie ludzie,którzy uważają to miejsce za nudne. Miejsce trochę niedoceniane, a niesłusznie.
Sami opisaliście ile tam można zwiedzic.
Dzięki za wspomnienia,które wróciły i piękne widoki na zdjeciach.
Serdecznie pozdrawiam!!!
Widzisz Irenko, niektórym się wydaje, że wakacje to plaża, resorty z basenem i palmy. A nie tylko! 🙂 I w Luksemburgu jest mnóstwo do zobaczenia i jest krajem bardzo niedocenianym. My np zakochaliśmy się w tutejszym regionie winiarskim, gdzie czuliśmy się jak w Toskanii, ale bez tłumów turystów, autokarów, wycieczek. Cisza, spokój, winniczki, zieleń. A tutejsze zamki zachwycają, choć także omijane przez ludzi. Podczas gdy zachwycają bogatą historią, o której się nam nie śniło. Nie żałujemy, że tam pojechaliśmy, wręcz przeciwnie i miło czytać, że i Tobie się Luksemburg bardzo podobał. I miło, że mogliśmy na chwilę przywrócić Twoje wspomnienia! 🙂
Buźka! 🙂
Niebawem planuję podróż do Luksemburga. Dzięki za pomocny wpis, na pewno skorzystam z Waszych rad 🙂
oooo wspaniale! Na długo jedziesz? Na pewno wypoczniesz i nasycisz się pięknymi, sielankowymi widokami! 🙂 Wspaniałej podróży i wrażeń! 🙂
Jakie cudowne miejsca! I jak zwykle – perfekcyjny opis plus zdjęcia!
Bardzo dziękujemy, chcieliśmy pokazać, że w Luksemburgu jest co robić i podziwiać! 🙂
Przez pewien czas mieszkałam blisko Luxemburga, i aż żałuję, że nigdy tam nie pojechałam.
Ajjjjj dlaczego nie pojechałaś? Szkoda, ale na pewno jeszcze będzie okazja! Trzymamy mocno kciuki! 🙂
Śliczne zdjęcia, podobają mi się.
Bardzo dziękujemy!
Mam Luksemburg na liście “do zobaczenia”. Przepiękne miejsca ❤
w takim razie mocno, mocno trzymamy kciuki, by udało się tam dotrzeć 🙂
Musicie to wydać w mini papierowej formie ze zdjęciami ?
w sumie nawet dotąd o tym nie myśleliśmy! 🙂
Muzeum Sztuki Współczesnej i Filharmonia Narodowa bardzo nowoczesne budowle…
Można jednak połączyć stare z nowym 🙂
Zabytków też im nie brakuje.
Śliczne takie małe państwo 🙂
Zdecydowanie zabytków nie brakuje, tak w stolicy, jak i na prowincji! 🙂 Co ciekawe to fakt, że Muzeum Fortu, leżące w starym, wielowiekowym Forcie, jest połączone ścianą z Muzeum Sztuki Współczesnej, tworząc interesujący miks architektury!
Dawno nie podróżowałam w celu zwiedzania, tęskni mi się za tym.
Mamy nadzieję, że do tego wrócisz, bo warto! 🙂
Wybieram się właśnie jutro do Luksemburga. Dobrze wiedzieć jakie są tam ładne widoki.
o proszę, to mamy nadzieję, że się nasze luksemburskie posty przydadzą! 🙂
Super tekst! Luksemburg jest bardzo ciekawym miejscem, a tak często pomijanym jak się wydaje 🙂
Takie niewielkie miasto, a jednak jest tu co zobaczyć i zwiedzić. Świetny przewodnik po Luksemburgu wam wyszedł, na pewno niejednej osobie ulatwi planowanie podróży 🙂
W porównaniu do innych stolic europejskich, Luksemburg to rzeczywiście maleństwo, ale niczego mu nie brakuje 🙂 Jest co zobaczyć i warto pojechać! 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło! 🙂
Przypomniała mi się twierdza Boyen w Giżycku ? Dobrze że tak o porządek tam dbają, widać bez kilkuset EUR niektórych się nie nauczy…
Bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy planują podróż do Luksemburga – od 2020 transport publiczny jest darmowy – zarówno tramwaj, autobusy (w całym pańswie) iak i pociąg – wagony drugiej klasy.
Pozdrawiam serdecznie