Wiza do Rosji samodzielnie – Jak najtaniej aplikować – krok po kroku

Wiza do Rosji samodzielnie – czy musisz ją mieć?

Wiza do Rosji samodzielnie – Zastanawiasz się nad wyjazdem do Rosji? Pamiętaj, że obywatele Polski, według przepisów, by wjechać na teren Federacji Rosyjskiej, muszą posiadać ważną wizę turystyczną oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy. Wybierając się do Obwodu Kaliningradzkiego, od lipca 2019 potrzebujesz jedynie wizy elektronicznej, a od 1. października 2019, by wybrać się do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego, wystarczy aplikować o darmową wizę elektroniczną. By jednak pojechać np. do Moskwy, proces uzyskania wizy jest nieco bardziej skomplikowany. Ale to nie oznacza, że nie da się tego zrobić! To jak to zrobić, żeby wiza do Rosji samodzielnie nie kosztowała więcej niż 35 euro???

Palac Zimowy w St Petersburgu

Wiza do Rosji – Czy jechać do Rosji?

Nasz wyjazd do Rosji był marzeniem przez wiele lat. Jednak ciągle go odkładaliśmy – tak ze względu na niegdyś wysoką opłatę wizową… Jak i skomplikowany proces aplikowania, o którym słyszeliśmy wiele legend. Po powrocie z St Petersburga i Moskwy jesteśmy zachwyceni i totalnie zauroczeni tym krajem! Czuliśmy się jak w innym świecie, a ten wyjazd nauczył nas bardzo wiele. Do tego, proces aplikowania o wizę wcale nie jest taki straszny, jak mówią! Przekonaj się sam, jak to zrobić, krok po kroku, samodzielnie!

wiza do Rosji jak aplikowac

Wiza do Rosji samodzielnie – aplikowanie

Zanim wybierzesz się do Konsulatu Rosji, musisz przygotować kilka dokumentów, które są niezbędne, by Twój wniosek został rozpatrzony. Upewnij się, że masz ze sobą komplet wymaganych dokumentów. By sprawdzić aktualną listę, zaglądnij zawsze na stronę Konsulatu Rosji tutaj, lista wymaganych dokumentów może ulec zmianie. Proces aplikowania o wiza do Rosji samodzielnie, który przedstawiamy poniżej, przeszliśmy osobiście w lipcu 2019 roku. Aplikowaliśmy w Ambasadzie Rosji na Malcie, ale wymagane są dokładnie takie same dokumenty, jak aplikując w Polsce.

W Polsce aplikować o wizę do Rosji samodzielnie możesz w:

 1. Ambasadzie Rosji w Warszawie,
 2. ,3. 4. Konsulacie Generalnym w Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku.

wiza do Rosji wizyta w Moskwie

Wiza do Rosji – samodzielne aplikowanie krok po kroku

Rezerwowanie biletów – wjazd i wyjazd z Rosji

Wybierając się do Rosji i aplikując o wizę, musisz przedstawić, w jaki sposób się tutaj dostajesz i w jaki sposób opuszczasz kraj. Jeśli lecisz samolotem – musisz mieć zarezerwowane bilety lotnicze, o których pokazanie zostaniesz poproszony w Konsulacie. Jeśli podróżujesz pociągiem, autobusem, warto do Konsulatu zabrać ze sobą bilety. W trakcie aplikowania o wizę, musieliśmy przedstawić dokumenty potwierdzające nasz wjazd i wyjazd z Rosji. W naszym wypadku jest to nocny autobus z Tallina do Sankt Petersburga oraz samolot z Moskwy na Maltę. Wizę dostaniesz na tyle dni, na ile przedstawisz długość swojego pobytu w dokumentach.

wiza do Rosji St Petersburg

Ubezpieczenie

Wykup ubezpieczenia jest niezbędny do uzyskania wizy. W tym wypadku musi to być ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem 30 000 Euro i musi być ważne na terenie Federacji Rosyjskiej. Pamiętaj, że Rosja nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc karta EKUZ tutaj nie obowiązuje. Zwróć też uwagę na okres obowiązywania ubezpieczenia – by obowiązywał na wszystkie dni Twojego pobytu w Rosji. My korzystaliśmy z ubezpieczenia firmy TU Europa, za które zapłaciliśmy 52 zł za 2 osoby. Swoją polisę musisz przedstawić w Konsulacie podczas aplikowania o wizę. Pamiętaj też, by mieć ją zawsze przy sobie podróżując po Rosji!

bezpieczenstwo w Rosji

Rezerwowanie noclegów 

Ten punkt nierozerwalnie wiąże się z kolejnym. Rezerwowanie noclegów okazuje się niezbędne, by dostać zaproszenie do Rosji w przypadku naszego sposobu aplikowania. Szczególnie w wysokim sezonie, takim jak teraz w lecie, warto pomyśleć o noclegach wcześniej, jako że te w ostatniej chwili lubią przybierać szalone ceny. A i lokalizacja w przypadku Moskwy czy St Petersburga, ma spore znaczenie. Warto zwrócić uwagę na odległość od metra i głównych atrakcji. Do tego, by uzyskać DARMOWE zaproszenie według naszego sposobu, musisz zarezerwować swoje noclegi. W naszym przypadku, udało się znaleźć agencję (tutaj LINK), która wystawia zaproszenia, po dokonaniu rezerwacji na portalu Booking.com przy skorzystaniu z ich linku polecającego. Agencja dostaje prowizję od Booking.com za dokonanie przez Ciebie rezerwacji, a Ty płacisz dokładnie tyle samo, co bez użycia ich linku.

park w Moskwie wiza do Rosji

Aplikowanie o zaproszenie (tutaj unikamy oplaty za zaproszenie z rosyjskiej agencji turystycznej)

Po dokonaniu rezerwacji przez Booking.com za pomocą linku polecającego agencji (tutaj LINK), wypełniasz na stronie agencji wniosek o zaproszenie. W nim wpisujesz numery rezerwacji noclegów, dzięki czemu będą mogli zweryfikować, czy zarezerwowałeś noclegi z ich linka. Wpisujesz także datę swojego przyjazdu i wyjazdu z Rosji, numer ubezpieczenia i wysyłasz całość mailem. Twoje zaproszenie dostaniesz na maila w ciągu maksymalnie 24 h (dzień roboczy). My otrzymaliśmy już po 1h. I co ważne, całkowicie za darmo! Pamiętaj, by sprawdzić, czy w zaproszeniu nie popełniono żadnych błędów! Jeśli tak – wystarczy wysłać im maila i w ciągu kilku godzin masz na mailu poprawioną wersję.

palac zimowy w St Petersburgu noca

Wypełnienie wniosku ze strony Ambasady/Konsulatu

Na stronie internetowej konsulatu (tutaj) znajdziesz wniosek o wizę. Musisz go wypełnić, by móc aplikować. Co ważne, wniosek musisz wypełnić elektronicznie w języku rosyjskim lub angielskim. Wypełnienie wniosku w języku angielskim to nic trudnego, jako że podajesz tam głównie swoje dane osobowe, powód podróży, miejsce pracy, adres itd. Nic skomplikowanego ani żadnych opowiadań! 🙂 Po wypełnieniu wniosku pamiętaj by go wydrukować! Będziesz musiał zanieść go do Konsulatu – nie są przyjmowane wnioski wysyłane faksem ani pocztą.

sobór Wasyla w Moskwie

Wizyta w Ambasadzie/Konsulacie

Teraz możesz już wybierać się do Konsulatu, by aplikować o wizę!

Wypunktujmy dokumenty, które musisz ze sobą zabrać:

 1. Paszport ważny co najmniej 180 dni,
 2. Zdjęcie paszportowe – 1 sztuka,
 3. Wniosek wizowy wypełniony elektronicznie ze strony Konsulatu,
 4. Zaproszenie z Rosji, w tym wypadku to, które dostaniesz od agencji po dokonaniu rezerwacji noclegów,
 5. Ubezpieczenie zdrowotne pokrywające 30 000 euro ważne na terenie Rosji,
 6. Warto zabrać ze sobą bilety lotnicze/autobusowe/pociągowe, potwierdzające Twój wjazd i wyjazd z Rosji. W naszym wypadku poproszono o te bilety i zrobiono ich ksero.

Na wszelki wypadek zabierz ze sobą potwierdzenia rezerwacji noclegów. Nie byliśmy o to pytani, ale lepiej mieć ze sobą, niż jechać tutaj ponownie i aplikować ponownie. Składasz wyżej wymieniony plik dokumentów i grzecznie czekasz na odesłanie do następnego okienka. Wiza turystyczna wydawana jest maksymalnie na 30 dni. PS. pamiętaj, w Konsulacie nie robisz żadnych zdjęć.

wiza do Rosji dzielnica biznesowa

Opłata wizowa

Opłatę wizową uiszczasz osobiście, w momencie składania dokumentów w Konsulacie. Opłata wizowa obecnie wynosi 153 zł, czyli 35 euro. Warto mieć przy sobie gotówkę, jako że w wielu Konsulatach, uiszczenie opłaty wizowej nie jest możliwe za pomocą karty płatniczej. Po złożeniu wszystkich dokumentów i sprawdzeniu ich przez urzędnika, zostaniesz odesłany do kolejnego okienka, w którym płacisz za wizę. Po uiszczeniu opłaty, dostaniesz karteczkę z potwierdzeniem oraz datę, kiedy Twoja wiza będzie gotowa do odbioru.

7 siostr Stalina w Moskwie

Odbiór wizy

Zanim wybierzesz się do konsulatu w dzień, który miałeś wyznaczony przy aplikowaniu, jako dzień kiedy Twoja wiza będzie gotowa, warto przedzwonić do konsulatu i zapytać, czy jest już rzeczywiście gotowa do odbioru. Konsulat, jak wiadomo, to urząd i mogą zdarzyć się pewne opóźnienia. Sam odbiór wizy trwa dosłownie kilka minut. W okienku przedstawiasz kartkę, którą dostałeś przy aplikowaniu (tą, na której znajduje się data odbioru) i dostajesz swoją wizę. Teraz już możesz pakować się do Rosji! 🙂

wiza do Rosji jak aplikowac

Wiza do Rosji – Aplikowanie o wizę przez Agencję pośredniczącą

Ci, którzy nie mają czasu ani ochoty przechodzić przez ten proces samodzielnie, mogą skorzystać z usług jednej z wielu agencji pośredniczących. Za dodatkową opłatą za pośrednictwo agencja zajmie się za Ciebie zdobyciem zaproszenia. Osobiście znaleźliśmy strony, na których prócz 153 zł opłaty wizowej, płacisz także za pośrednictwo – 167 zł, za Voucher (czyli to, co nazwaliśmy wyżej zaproszeniem) – 110 zł oraz opłatę rosyjskiego Centrum Wizowego – 125 zł. Razem – 552 zł. Naszym zdaniem to jest bardzo dużo! PS. to nie znaczy, że aplikowanie przez każdą agencję kosztuje dokładnie tyle, ceny mogą się różnić. My jednak postanowiliśmy aplikować samodzielnie i jak najtaniej.

wiza do Rosji Moskwa nocą

Wiza do Rosji – czy warto zrobić to samemu?

W internecie krążą legendy o tym, jak ciężko jest wyrobić samodzielnie wizę turystyczną do Federacji Rosyjskiej. Większość podróżnych korzysta więc z pomocy pośredników. Naszym jednak zdaniem pośrednictwo jest BARDZO drogie i my nie pozwolilibyśmy sobie na taki wydatek, tylko dla własnej wygody. Tym bardziej, że samodzielne aplikowanie o wizę wcale nie jest skomplikowane ani niemożliwe! Cały proces przygotowania dokumentów wymaganych do wizy zajął nam dokładnie jeden wieczór, następnego dnia rano na naszym mailu czekały już gotowe zaproszenia do Rosji. Mogliśmy od razu udać się do Ambasady i aplikować osobiście o wizę. W Ambasadzie spędziliśmy dokładnie 20 minut, a nasza wiza gotowa była do odbioru po 7 dniach roboczych. Zapłaciliśmy 35 euro (153 zł), zamiast 552 zł. Czy warto aplikować samemu? No jasne, że tak! A to, co zaoszczędzisz, będziesz mógł przeznaczyć na jedno z wielu niesamowitych muzeów czy atrakcji w Rosji!

Kreml w Moskwie wiza do Rosji

Masz jakieś pytania, wątpliwości?

Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com

Szukasz inspiracji podróżniczych? Zaglądnij do naszych podróżniczych wpisów i relacji – https://rudeiczarne.pl

A jeśli jesteś ciekawy naszej wyprawy do Sankt Petersburga i Moskwy, śledź nas na :

Instagramie i Facebooku,

gdzie znajdziesz nasze zdjęcia i krótkie relacje z Rosji. A już niedługo pojawią się nowe wpisy na blogu, z St Petersburga, z Moskwy, a także wpis praktyczny wraz z podliczeniem kosztów naszej podróży. W przygotowaniu jest także vlog z Rosji, także śledź nasz kanał na Youtube!

wiza do Rosji aplikowanie samodzielnie

 

 

47 myśli na temat “Wiza do Rosji samodzielnie – Jak najtaniej aplikować – krok po kroku

 1. Msa ennych infrmacji dla osób zainteresowanych wyjazdem do Rosji. Cenne wskazówki i porady. Podsyłam koledze, który jest na etapie planowania wyjazu w tym kierunku.

  1. Dziękujemy bardzo, mamy nadzieję, że te wskazówki przydadzą się koledze! A Rosja jest niesamowitym krajem, uczknęliśmy tylko malutką cząstkę, ale po tej podróży na pewno wrócimy tam jeszcze nie raz! 🙂

  1. Podczas poprzedniego systemu to musiała być dość interesująca wycieczka! Bardzo nam miło, mamy nadzieję, że ten wpis się przyda każdemu, kto myśli nad Rosją, a także tym, którzy martwią się, że procedura wizowa jest nie do przejścia! 🙂

   1. Wszystko jest do przejścia jeśli tylko czegoś bardzo się pragnie, ale z takim przewodnikiem staje się to o wiele łatwiejsze. Mnie z pewnością się przyda, fajnie, że chciało się Wam to wszystko uporządkować i przejrzyście przedstawić. 🙂

    1. Świetnie to czytać! 🙂 Mamy nadzieję, że się znów wybierzesz, wiele się zmieniło od czasu poprzedniego systemu i Rosja się coraz bardziej otwiera. Nas totalnie zauroczyła! 🙂

   1. A szkoda, bo warto! 🙂 Masa historii, także polskiej i polskich akcentów. Jakby nie patrzeć, sporo nas wiąże z tym krajem i nie mowa tu tylko o historii XX wieku. Warto jednak rozważyć wyjazd do Rosji!

  1. Coraz więcej osób pisze do nas w sprawie tej koszulki! 🙂 Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak odważnie konkurować z widokami! 🙂 Dziekujemy bardzo!

  1. Cóż, to już się zmienia. Od lipca tego roku do Obwodu Kaliningradzkiego dostajemy bezpłatną wizę elektroniczną, a od października 2019 ponoć będzie podobnie wyjeżdżając do St Petersburga i obwodu leningradzkiego! Więc będzie coraz łatwiej! 🙂

  1. ooo witaj Kochana! W takim razie musicie się kiedyś wybrać całą gromadką, Dzieciaki chodziłyby jak zahipnotyzowane! A i Wam by się spodobało! 🙂 Ściskamy Was wszystkich mocno!

 2. I już na początku mnie zaskoczyłaś, nie wiedziałm o wizie do Rosji. Jakoś ten kraj turystycznie mnie nie interesuje ale zdjęcia bardzo ładne

  1. Zdecydowanie warto! 🙂 Masa polskiej historii, nie tylko najnowszej, ale ślady można znaleźć na każdym kroku. A ludzie i kraj nas przyjęli bardzo ciepło, choć pewnie Rosja się z tym nie kojarzy 🙂

 3. Bardzo jasno wszystko wyjaśnione 🙂 Ja też nie z tych, co by miała płacić więcej, jeśli można mniej 🙂 I cieszy mnie informacja o bezpłatnych wizach elektronicznych – nie wiedziałam, ze są takie właśnie wprowadzane – super sprawa 🙂 Do Petersburga i Moskwy chętnie bym się wybrała – fascynują mnie te miasta – na razie tylko na zdjęciach 🙂

  1. W takim razie zdjęcia trzeba kiedyś przełożyć na rzeczywistość! St Petersburg i Moskwa są niesamowite, zrobiły na nas wielkie wrażenie, a to tylko namiastka wielkiej Rosji. Na pewno tam jeszcze wrócimy nie raz. I zachęcamy gorąco i Ciebie do odwiedzin w Rosji, nie pożałujesz! 🙂

  1. Najlepiej rezerwować noclegi, które można w razie czego anulować. Zawsze trzeba zwracać uwagę na cancellation policy i raczej w tym wypadku nie korzystać z noclegów Non refundable. W takim wypadku możesz anulować swój nocleg bez żadnych kosztów 🙂 Choć ciężko nie dostać wizy do Rosji, jeśli masz komplet wypisanych przez nas dokumentów 🙂

 4. Piękne zdjęcia, piękny kraj, na którym miałam kiedyś ochotę, ale ostatnio moje serce zdecydowanie bije w przeciwnym kierunku. Niemniej jednak przygotowaliście bardzo przydatny artykuł, więc na pewno przyda się wybierającym się do Rosji.

  No i piękna z Was para 🙂

  1. A cóż to aktualnie za kierunek, w którym bije Twoje serce? 🙂 Jesteśmy bardzo ciekawi! Mamy nadzieję, że kiedyś zabije i w kierunku Rosji. Dziękujemy bardzo za tyle miłych słów i pozdrawiamy ciepło! 🙂

  1. Nam też się marzy outdoorowa Rosja. Pierwsze kroki postawione i na pewno jeszcze nie raz wrócimy do tego kraju, odkrywać następne miejsca ! 🙂

  1. Bardzo, bardzoooo nam miło! 🙂 Staramy się zawsze pisać w taki sposób, który może pomóc innym w podróży i odkrywaniu nowych miejsc! 🙂

  1. Czyli się udało, super! 🙂 Otwiera nam się powoli Rosja, już niedługo także do Sankt Petersburga wystarczy elektroniczna, darmowa wiza. Czekamy na więcej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.