Rosja – Sankt Petersburg & Moskwa – poradnik praktyczny

przez Rudeiczarne Travel Blog

Rosja – Sankt Petersburg i Moskwa – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Rosja chodzi Ci po głowie, a nie wiesz, z której strony to ugryźć? I my od wielu lat marzyliśmy o podróży do tego niesamowitego kraju, co wreszcie nam się udało! Na naszą pierwszą rosyjską przygodę wybraliśmy Sankt Petersburg i Moskwę, ale to na pewno nie będzie ostatni raz, kiedy odwiedzamy Rosję! Wydaje Ci się, że ciężko to samemu zorganizować? Nic bardziej mylnego! Przeczytaj ten post, a w nim znajdziesz praktyczne porady odnośnie podróży do Sankt Petersburga i Moskwy, które ułatwią Twoją własną podróż! Zabieramy Cię do dwóch największych miast w Rosji i podpowiadamy, o czym musisz pamiętać i na co warto zwrócić uwagę!

sobór wasyla błogosławionego

Rosja – Wiza turystyczna – jak zdobyć wizę do Rosji

Pewnie wiele razy słyszałeś, że aplikowanie o wizę do Rosji to koszmar, że nie da się samodzielnie tego ogarnąć, że musisz przez pośredników. A pośrednictwo jest drogie, tak, drogie. Wcale nie musisz robić tego przez żadnych pośredników! Samodzielne aplikowanie kosztuje 35 euro, czyli ok. 153 zł. Natomiast przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów zajmie Ci jeden wieczór. Nie taki diabeł straszny! W naszym wpisie o samodzielnym aplikowaniu o wizę do Rosji znajdziesz poradnik krok po kroku, jak to zrobić samodzielnie i najtaniej.

ALE… wybierając się do samego Sankt Petersburga i Obwodu Leningradzkiego oraz do Obwodu Kaliningradzkiego, od tego roku (2019) nie musisz aplikować o wizę w ambasadzie ani konsulacie! Od teraz wybierając się w wyżej wymienione rejony, wystarczy że aplikujesz o bezpłatną wizę elektroniczną tutaj. Pamiętaj jednak – jeśli wybierasz się do Sankt Petersburga drogą lądową – upewnij się, że na przejściu granicznym, którym wjedziesz do Rosji, obowiązują e-wizy. Nie obowiązują one wszędzie, a szkoda byłoby nie móc wjechać. Pamiętaj także – jeśli planujesz wybrać się poza teren Obwodu Leningradzkiego, np. do Moskwy, wiza elektroniczna nie umożliwi Ci tego wjazdu.

wiza-do-rosji

Rosja podróż – Jak dotrzeć do Sankt Petersburga i Moskwy

Rosja Samolotem

Na chwilę obecną bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski, możesz złapać jedynie z Warszawy. Do Sankt Petersburga dolecisz samolotem Polskich Linii Lotniczych Lot. Zaś do Moskwy dolecisz z Warszawy rosyjskimi liniami Aeroflot. Obserwuj, często zdarzają się ciekawe promocje! Niestety na chwilę obecną z Polski do Rosji nie dolecisz tanimi liniami lotniczymi. Jeśli jednak mieszkasz na południu Polski, warto zastanowić się nad lotem z Budapesztu – dolecisz stąd bezpośrednio do Sankt Petersburga i do Moskwy tanimi liniami lotniczymi WizzAir.

Moskwa rejs po rzece

Rosja Pociągiem

Wycieczka pociągiem w Rosji to przygoda sama w sobie i warto skorzystać z tego środka transportu chociaż raz! O ile z samej Polski ciężko o pociąg do Sankt Petersburga czy Moskwy, a odległość jest ogromna, o tyle jeśli planujesz wcześniej wybrać się do łotewskiej Rygi czy estońskiego Tallina… Możesz stąd dojechać do Sankt Petersburga pociągiem. O ile w tym przypadku dużo szybszym środkiem transportu będzie autobus (o tym niżej), o tyle by dostać się z Sankt Petersburga do Moskwy lub odwrotnie – polecamy pociąg właśnie. Pamiętaj jednak, że bilet na pociąg musisz zarezerwować z dużym wyprzedzeniem! Najtańsze bilety bowiem rozchodzą się jak świeże bułeczki i tydzień przed wyjazdem są droższe niż samoloty! Bilety możesz kupić online na stronie rosyjskich kolei. Znajdziesz najróżniejsze połączenia – szybkie pociągi, które są droższe i jadą na tej trasie ok. 4h. My zaś skorzystaliśmy z nocnego pociągu, znacznie wolniejszego i tańszego, który pokonuje trasę w ok. 8h.

pociagi-w-rosji

Przed kupnem biletu, warto pamiętać, że rosyjskie koleje , które operują na dłuższych i nocnych trasach, dzielą się na różne klasy:
 • 1 klasa – najdroższa i ponoć najbardziej komfortowa. Wagon podzielony jest na 9 osobnych przedziałów, każdy przedział jest ponoć dla 2 osób. Składać się może z kanap/łóżek, przedzielonych stolikiem. Świeża, ubrana już pościel, lampka do czytania
 • 2 klasa – lokalnie nazywana “coupe” – wagon jest również podzielony na 9 osobnych przedziałów, jednak tutaj w danym przedziale śpią już 4 osoby – 2 piętrowe kanapy, stolik pomiędzy, lampka do czytania
 • 3 klasa, tzw. Platskart – wagon bezprzedziałowy, taki jeżdżący hostel z 54 łóżkami! Zdecydowanie najtańsza opcja! Wiele osób odradzało nam podróż tą klasą, jednak dawno się tak nie wyspaliśmy, jak tutaj! Fakt, nie ma tutaj prywatności i jest bardzo gorąco – weź więc ze sobą krótki rękawek (lokalsi przebierają się na trasę w piżamy!). Konduktor rozdaje za darmo poszewki na pościel, które sam ubierasz, zaś tuż przed zakończeniem swojej podróży, musisz rozebrać pościel, by łóżko było czyste dla następnych pasażerów wsiadających później. Każdy ma ściśle przyporządkowane łóżko na bilecie, bagaże są tuż pod sufitem. Łóźka górne nie są przystosowane do siedzenia – bardzo blisko sufitu, za to idealnie nadają się do spania – z sufitu czuć świeże powietrze napływające z klimatyzacji z sufitu. Dla nas – tanio i wygodnie, pojechalibyśmy kolejny raz tą klasą!

sobora-wasyla

Rosja Autobusem

Z Polski możesz dostać się bezpośrednio do Sankt Petersburga autobusem. Z Warszawy codziennie kursują bezpośrednie autobusy, np linii. Ecoline, podróż jednak trwa 24-25h. Jeśli masz siłę na tyle godzin spędzonych w autobusie – jest to na pewno dość tanie rozwiązanie! Jeśli jednak zdecydujesz się wybrać wcześniej do Rygi lub Tallina, warto rozważyć autobus bezpośredni do Sankt Petersburga właśnie stąd. W tym wypadku polecić możemy przede wszystkim połączenie linii Lux Express z Tallina. My skorzystaliśmy z nocnego autobusu z Tallina do Sankt Petersburga, za który zapłaciliśmy 9 euro, wyjazd o 23, w Sankt Petersburgu byliśmy o 5 rano. Pamiętaj, że na granicy trzeba wysiąść wraz ze wszystkimi swoimi bagażami, jako że autobus jest dokładnie sprawdzany przez celników. Każdy osobno podchodzi do kolejki, gdzie celnik sprawdza wizę, paszport, nie zadaje żadnych pytań, a kolejka idzie dość sprawnie. Autobus po kontroli czeka po drugiej stronie granicy, więc na rosyjską stronę przechodzisz de facto pieszo.

cerkiew-na-kremlu

Rosja – Jak poruszać się po Rosji – Sankt Petersburg i Moskwa

Przyjeżdżając do Sankt Petersburga i Moskwy pamiętać musisz, że jesteś w dwóch potężnych, ogromnych miastach! Moskwa jest z resztą największym miastem Europy, a to zobowiązuje! Co jednak znacznie ułatwia zwiedzanie tych dwóch miast to fakt, że większość najważniejszych atrakcji jest skumulowana blisko siebie. W większości w dystansach bez problemu do pokonania pieszo. W Moskwie np. największe atrakcje skupione są dookoła Placu Czerwonego, więc spędzisz tu na pewno sporo czasu. Jednak jak na olbrzymie miasta przystało, jeśli chcesz zobaczyć coś więcej, ciężko będzie Ci pokonać dystans pieszo. Przykładowo, by dostać się z placu Czerwonego do dzielnicy biznesowej w Moskwie czy do parku Carycyno – będziesz musiał pokonać wiele kilometrów.

Sankt Petersburg jest bardzo przyjaznym miastem do pieszych wędrówek. Wenecja Północy poprzecinana jest uroczymi kanałami, a spacer pomiędzy nimi to istna przyjemność. Ale także i tutaj nie zobaczysz wszystkiego bez pomocy transportu publicznego! Z czego więc najlepiej skorzystać ?

moskwa-widok-na-kreml

petersburg-pieszo

Rosja – Metro i autobusy

Sankt Petersburg i Moskwa są świetnie skomunikowane dzięki tutejszym liniom metra i autobusom. Jest to szczególnie przydatne w przypadku Moskwy, której odległości nawet pomiędzy liniami metra pod ziemią, są ogromne. Jeśli zamierzasz korzystać z metra kilka razy dziennie, warto rozważyć bilet dobowy. Bilet taki w Sankt Petersburgu kosztuje 280 RUB (zaś bilet jednorazowy 45 RUB) i obowiązuje nie tylko na metro, ale także na autobusy i tramwaje. W Moskwie zaś bilet dobowy kosztuje 210 RUB (bilet jednorazowy 55 RUB). Przy okazji, przed wizytą w Moskwie, ściągnij sobie na telefon aplikację Yandex Metro – świetnie działa offline i pomaga w znalezieniu najbardziej komfortowych połączeń komunikacyjnych w Moskwie. PS. Metro nie działa całą dobę! Wtedy rozwiązaniem są nocne autobusy, którymi możesz wciąż jeździć w ramach biletu dobowego, tego samego, który masz na metro.

metro-w-rosji

Rosja – Taxi

Gdy wylądujesz w miejscu, w którym nie ma metra, a połączenia autobusowe niekoniecznie Ci odpowiadają, ratunkiem jest Taxi. W tym wypadku polecamy ściągnięcie aplikacji Yandex Taxi, która jest najpopularniejsza, ew. aplikacji Bolt (tylko Petersburg),  Taksówki są bardzo tanie, taksometr jest w powszechnym użyciu. Może Ci się przydać, gdy wybierzesz się, jak my, do Soboru Smolnego w Sankt Petersburgu. Stąd niestety nie ma połączenia metrem, a autobusy jeździły wtedy bardzo rzadko.

sobor-smolny

Rosja podróż – Gdzie spać w Sankt Petersburgu i Moskwie

Rosja i kwestia noclegu jest dość istotna, również ze względu na wizę. W przypadku aplikowania o wizę sposobem, który opisaliśmy w naszym poście, musicie z góry zarezerwować nocleg, by uzyskać bezpłatnie zaproszenie do Rosji. Jeśli chodzi o nocleg, warto zwrócić na lokalizację, przede wszystkim zaś na bliskość stacji metra. W ten sposób nie będziesz miał problemu, by dostać się do centrum miasta. Z naszej perspektywy możemy podzielić się noclegami, z których my skorzystaliśmy:  w Sankt Petersburgu był to Hostel Bolshoj Kazachij – bardzo przyjaźni pracownicy, blisko stacji metra, pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką. W Moskwie zaś z całego serca polecamy Homestel – prowadzony przez fantastycznego, młodego Rosjanina (nasza mała skarbnica wiedzy o Rosji), pyszne śniadanko, przestronne pokoje dwuosobowe ze wspólną łazienką, blisko stacji metra.

moskwa-dzielnica-biznesowa

Rosja podróż – Gdzie i co zjeść w Sankt Petersburgu i Moskwie

 • Pelmeni – czyli rosyjskie, tradycyjne pierożki! Uwierzcie, róźnią się od naszych polskich! Najbardziej tradycyjne są z nadzieniem z mięsa mielonego, cebulką i ziołami, ale możesz przebierać w nadzieniach do woli. Najlepsze pelmeni jedliśmy w Moskwie w Lepim i Varim. Pierożki robione są na miejscu, lepione na bieżąco przez urocze panie! 🙂
 • Borshch Moskovsky – barszczyk czerwony, tyle że pływa w nim także kiełbasa, boczek, czasem szynka. Bardzo dobry barszczyk serwuje wyżej wymieniana Lepim i Varim!
 • Blini – naleśniki na słodko, ale także na słono. W Moskwie ponoć warto spróbować w lokalnej kantynie Grabli. Niestety nie zdążyliśmy osobiście spróbować, ale lokalsi bardzo polecają.
 • Ponchiki – czyli lokalne pączki, a raczej oponki. Najbardziej tradycyjne są posypane cukrem pudrem, ale polecamy też w świeżej, gorącej polewie czekoladowej! Bomba kaloryczna, ale jakie to pyszne! W Sankt Petersburgu po zewnętrznej stronie Gostiny Dwor znajdziesz maleńką pączkarnię, w której serwują pieczone przy Tobie, świeże pączki
 • Shchi – zupa przypominająca nieco polski kapuśniak. Jedno z najbardziej tradycyjnych dań w Rosji, dostaniesz w zasadzie w każdej typowo rosyjskiej knajpce czy stołówce. Przy okazji! Będąc w Rosji, warto choć raz wybrać się do lokalnego baru mlecznego – Stolovaya. Znajdziesz je tak w Sankt Petersburgu jak i w Moskwie. Jest to lokalna sieć barów mlecznych/stołówek, z pysznym, domowym jedzonkiem na wagę. Smak prawdziwej rosyjskiej kuchni!
 • Kchaczapuri i Khinkali – tak, narodowe danie kuchni gruzińskiej. Ale… w Rosji Gruzinów jest całe mnóstwo, a dzięki temu wiele, genialnych gruzińskich restauracji! A gruzińska kuchnia jest jedną z naszych ulubionych, nie mogliśmy sobie więc odmówić tej przyjemności! Szczególnie polecamy 3 gruzińskie knajpki – 2 w Sankt Petersburgu – Kchaczapuri i Vino oraz Kazan Mangal, zaś w Moskwie Mizandari.

pelmeni-w-rosji

Rosja podróż – O czym musisz pamiętać, jadąc do Rosji?

 • Nie zapomnij o wizie i ważnym przynajmniej 6 miesięcy paszporcie! Zawsze miej je przy sobie, jako że będąc w Rosji, może w każdej chwili podejść do Ciebie policja i poprosić o paszport i wizę. Nam kontrola zdarzyła się kilka razy, także przy wejściu do metra. Paszport będzie także potrzebny przy zakupie biletu na pociąg.
 • Jak oka w głowie pilnuj karteczki, którą dostaniesz na granicy/lotnisku, która potwierdza Twój wjazd do Rosji. Musisz ją pokazać podczas wyjazdu, w przeciwnym wypadku będziesz potraktowany jako osoba, która nielegalnie przekroczyła granicę
 • Rosja nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie zapomnij więc wyłączyć transmisji danych w telefonie. Korzystanie z Twojego, polskiego internetu będzie bardzo kosztownym i bolesnym przeżyciem! Jednak w centrum miasta, przy najważniejszych atrakcjach turystycznych,  a także w metrze często złapiesz darmowie WIFI.
 • Kupując pamiątki, nie zapomnij negocjować ceny. Sami tubylcy przyznają, że ceny napisane na przedmiotach są bardzo zawyżone i sami zachęcają do targowania. Dowiedzieliśmy się od sprzedawców, że ceny naklejone na pamiątkach są zawyżone ze względu na często przyjeżdżających tu szejków arabskich, którzy są w stanie zapłacić bardzo duże pieniądze za pamiątki.
 • Walutą obowiązującą w Rosji jest rosyjski rubel. Podczas wymiany waluty, najlepiej mieć dolary lub euro, kurs z obu walut jest korzystny
 • Język angielski – co do zasady zdecydowanie lepiej jeśli mówisz choć trochę po rosyjsku. O ile w bardziej turystycznych knajpach dogadasz się po angielsku, tak w hostelach, metrze, sklepie – tutaj po angielsku będzie ciężko się dogadać. Ale zawsze ratuje Cię język polski, który jest wśród Rosjan zrozumiały i vice versa. W atrakcjach turystycznych informacje zawsze napisane są dwujęzycznie – w cyrylicy po rosyjsku oraz po angielsku.
 • Nie wierz stereotypom, które krążą wśród ludzi. Np. nasłuchaliśmy się o tym, jak “gburowatym” narodem są Rosjanie, że nie da się z nimi rozmawiać, że są niesympatyczni. Nie spotkaliśmy jednego Rosjanina, który odpowiadałby stereotypom. Wszyscy byli bardzo pomocni, bardzo ich cieszyło, że próbujemy rozmawiać z nimi po rosyjsku, sami z siebie oferowali nam pomoc, opowiadali o swoim kraju, dzielili się przeżyciami. Według nas Rosjanie to bardzo pozytywny naród!

cerkiew-na-krwi

Rosja podróż – Czy warto jechać do Rosji? Sankt Petersburg i Moskwa subiektywnie

Zastanawiasz się, czy warto wybrać się do Sankt Petersburga i Moskwy? Jedź, bez dwóch zdań. Na nas te 2 rosyjskie miasta zrobiły wielkie wrażenie i pozostawiły po sobie wielki niedosyt. Od pierwszej wizyty, nie możemy przestać myśleć o powrocie, na dłużej, w głąb Rosji. 2 największe miasta Rosji są bardzo przyjaznym, pięknym kierunkiem i bez problemu sobie tutaj poradzisz. A uwierz, przyjedziesz raz i będziesz chciał tu wrócić. Bo Rosja nie potrafi pozostawić podróżnego obojętnym. To nie tylko wielowiekowa, często trudna, w tym także i polska historia, to nie tylko dzisiejsza polityka. Nie tylko piękne zabytki, pyszne jedzenie. To przede wszystkim niesamowita mieszanka kolorów, kultur, ludzi z najróżniejszych zakątków, którzy tworzą to unikatowe miejsce. Miejsce, o którym będziesz długo śnić i do którego będziesz chciał wrócić.

Palac Zimowy w St Petersburgu

Rosja podróż – Zobacz także nasze rosyjskie vlogi! 

Rosja podróż – Wybierasz się do Rosji?

 • Nie wiesz, jak się zabrać za aplikowanie o wizę? Sprawdź nasz wpis o aplikowaniu o wizę do Rosji i przekonaj się, że to wcale nie jest takie trudne, jak mówią! Możesz zrobić to sam, bez pośredników i dodatkowych kosztów!
 • Nie zapomnij też o wizycie w Sankt Petersburgu i Moskwie (klikając w nazwy miasta, znajdziesz linki do naszych wpisów o obu miastach i gotowy plan zwiedzania)!
 • Zobacz też nasze vlogi z Rosji na naszym kanale! – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o nowym vlogu!
 • A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem!

sankt-petersburg-cerkiew

Sprawdź także

57 komentarzy

Zołza z kitką 6 października, 2019 - 6:26 pm

Wieżyczki moskiewskich budynków są dla mnie takie bajeczne – zupełnie jak z filmów Disneya!

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 6:51 am

Nam się np. kojarzą z Lajkonikiem! 🙂 Są piękne, totalny majstersztyk!

Odpowiedz
Beata 7 października, 2019 - 3:47 am

Rewelacyjny wpis. Cieszę się z Waszego “spojrzenia” na Wschód i że robicie to z klasą reklamując Rosję, nie opluwając jej. Wszystkie porady są bardzo cenne i mam nadzieję, że niebawem będzie z nich korzystało więcej i więcej osób, by się przekonać ile “prawdy” jest w stwierdzeniu o grurowatości Rosjan. W sumie rewelacja, że ułatwili podróże do swojego kraju i tym krokiem zrobili bardzo dużo, myślę że wielu ludzi pojedzie i sporo stereotypów się obali. Ciężka praca naszych polityków i innych rusofobów będzie szła na marne, kiedy turyści sami się przekonają, że Rosja “nie gryzie” ?

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 6:57 am

Jasne, że nie gryzie i sami nie wiemy, dlaczego i skąd krążą takie opinie i tworzone są tak niesprawiedliwe stereotypy. Rosjanom bardzo daleko do gburowatości! I warto się o tym osobiście przekonać.
Nas Rosja, a w zasadzie jej maleńka cząstka, którą udało się zobaczyć, zachwyciła i pozostawiła po sobie ogromny niedosyt. Ale dzięki temu wiemy, że jeszcze nie raz, nie dwa, tam wrócimy i będziemy odkrywać ten fascynujący kraj z radością małego dziecka. Bo jest co odkrywać, a tak ogromny kraj ma sporo do zaoferowania. Ale niestety wciąż w Polsce jest bardzo niedoceniany. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się zmieniać, coraz więcej osób zacznie wybierać właśnie ten kierunek na podróż, a na pewno ułatwi to kwestia wizy elektronicznej. Wierzymy, że kiedyś obszar, do którego można wjechać na bezpłatnej wizie się poszerzy, ale już teraz Rosja zrobiła wielki krok, ku m.in. polskim turystom. I brawo im za to!
Dziękujemy, Beatko bardzo za ten komentarz i za wizytę u nas! Ściskamy mocno! 🙂

Odpowiedz
Berlinnamacierzynskim 7 października, 2019 - 6:45 am

O dawna marzy mi się podróż do Rosji. Super wpis!

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 6:52 am

W takim razie trzymamy mocno mocno kciuki za spełnienie marzenia! 🙂 A z tym wpisem mamy nadzieję, że będzie Ci łatwiej podjąć decyzję 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina 7 października, 2019 - 7:02 am

I już wspaniale przetarte szlaki informacyjne i organizacyjne, kiedy wiedza zebrana w jednym miejsce, jeszcze tak szczegółowa i praktyczna, łatwiej i szybciej zdecydować się na zwiedzanie tego kierunku. Wiadomo, że skojarzenia wynikłe z historii są różne, jednak warto taką wycieczkę przeżyć, wzbogacić się wewnętrznie. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 7:34 am

Dokładnie tak. Skojarzenia są różne i nie zawsze zgodne z rzeczywistością, dlatego warto się osobiście wybrac i wyrobić sobie zdanie na podstawie obserwacji.
Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże wielu osobom zorganizować własną podróż i przekonać się na własnej skórze, że Rosja nie taka straszna – wręcz przeciwnie! 🙂
Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Bookendorfina 10 października, 2019 - 12:45 pm

Od kilku miesięcy namawiam koleżankę, abyśmy kolejny raz wybrały się we wschodnie kierunki, tak aby odświeżyć wspólne wspomnienia z czasów młodości, ziarno zasiane, powoli kiełkuje. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 15 października, 2019 - 9:42 am

Trzymamy mocno kciuki, niech kiełkuje i wyrośnie z tego piękna podróż śladem wspomnień! 🙂

Odpowiedz
Klaudia Ja Zwykła Matkaa Klaudia 7 października, 2019 - 7:52 am

Uważam że każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie na temat Rosji. Jest w niej coś niesamowicie pociągającego i tajemniczego. Sam fakt upolitycznienia wszystkiego w tym kraju robi wrażenie. Może kiedyś się tam udam. Dziękuję za piękny opis, waszej wycieczki.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 8:03 am

Masz zdecydowanie rację 🙂 Nasłuchać od innych można się wiele, ale najważniejsze, by pojechać samemu i osobiście wyrobić sobie zdanie. Z czystym kontem, bez nastawiania się od razu negatywnie.
Wiele rzeczy i aspektów robi w tym kraju wrażenie. Mamy nadzieję, że kiedyś zdecydujesz się tam wybrać i zobaczyć na własne oczy.
Dziękujemy pięknie i pozdrawiamy!

Odpowiedz
Promotorka czytelnictwa 7 października, 2019 - 8:56 am

Bardzo wyczerpujący wpis z dużą dawką praktycznych informacji. Nigdy nie byłam w Rosji i bardzo chciałabym zwiedzić miejsca, o których piszecie. Jednak nic nie poradzę na to, że największy entuzjazm wywoła u mnie informacja o pociągu sypialnianym… Uwielbiam jeździć pociągiem i czytać, ale te kojarzą mi się z dzieciństwem. Jak byłam dzieckiem podróżowaliśmy kuszetkami ze Śląska na północ. Wróciły wspomnienia.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 9:55 am

Pociąg sypialniany wywołał wielki entuzjazm i u nas! Świetna przygoda i cała podróż pociągiem wyglądała w sumie zupełnie inaczej niż sobie wyobrażaliśmy. Kolejne stereotypy obalone! Cisza, spokój, pasażerowie w piżamach przespali całą noc, przespaliśmy i my, jak nigdy dotąd.
Mamy głęboką nadzieję i trzymamy mocno kciuki za Twoją podróż do Rosji, kiedyś w przyszłości! 🙂
Cieszymy się, że mogliśmy przywołać pozytywne wspomnienia! Pozdrawiamy ciepło! 🙂

Odpowiedz
Viola z My British Journey 7 października, 2019 - 12:34 pm

Bardzo dobre i konkretne wskazówki, mile wspominam pobyt w Rosji i potwierdzę ,ze Rosjanie to bardzo mili ludzie. Są bardzo przywiązani do swojej historii i tradycji, z dumą prezentują swoje zabytki, miałam szczęście spotkać tam wiele miłych i otwartych na innych osób.

Odpowiedz
rudeiczarne 7 października, 2019 - 1:20 pm

Bardzo nas cieszy, że i Ty miałaś pozytywne doświadczenia z Rosjanami i obalasz stereotypy. Nie ma potrzeby oceniać ich poprzez krążące opinie, które wielokrotnie są związane z doświadczeniami historycznymi. Warto się samemu przekonać jacy są ludzie i wyrobić sobie własną opinię 🙂 A ta wielokrotnie różni się od stereotypów! 🙂

Odpowiedz
Magda 7 października, 2019 - 6:45 pm

Przepiękne zdjęcia i kompendium praktycznych informacji. Super! Pozdrawiam

Odpowiedz
rudeiczarne 8 października, 2019 - 7:06 am

Dziękujemy bardzo, mamy nadzieję, że zebranie takich praktycznych informacji w jednym miejscu ułatwi wiele podróży! 🙂

Odpowiedz
Neave 8 października, 2019 - 4:46 am

Sankt Petersburg kusi mnie bardzo, zwłaszcza po lekturze o Marii Fiodorownej, ostatniej carycy.

Odpowiedz
rudeiczarne 8 października, 2019 - 7:21 am

Historie carów są bardzo fascynujące, wcale się nie dziwimy, że po takiej lekturze kusi jeszcze bardziej! 🙂 I mamy nadzieję, że się kiedyś się tam wybierzesz! 🙂

Odpowiedz
Nowosadzik 8 października, 2019 - 4:29 pm

Te widoki kuszą mnie żeby tam pojechać 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 9 października, 2019 - 8:48 am

W takim razie mamy nadzieję, że kiedyś się sama wybierzesz! Jest co podziwiać 🙂

Odpowiedz
Świat Toli 8 października, 2019 - 5:04 pm

Bardzo bym chciała zobaczyć te zabytki.

Odpowiedz
rudeiczarne 9 października, 2019 - 8:52 am

Koniecznie musisz się kiedyś wybrać, naprawdę warto! 🙂

Odpowiedz
Siwy Wiatr 10 października, 2019 - 8:29 am

Potwierdzam, Moskwa i Petersburg są piękne i na pewno warto je zwiedzić.

Odpowiedz
rudeiczarne 10 października, 2019 - 9:15 am

Cieszymy się, że się z nami zgadzasz 🙂

Odpowiedz
toksyczna kosmetyczka 10 października, 2019 - 11:52 am

Widać, że to była ciekawa wyprawa 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 15 października, 2019 - 9:42 am

Bardzo ciekawa i barwna! Architektura Rosji zdecydowanie zwala z nóg! 🙂

Odpowiedz
Świat Karinki 10 października, 2019 - 1:02 pm

Właśnie myślałam nad lotem do Rosji i Twój post bardzo mi pomógł

Odpowiedz
rudeiczarne 15 października, 2019 - 9:43 am

Mamy w takim razie nadzieję, że się zdecydujesz wybrać do Rosji i wskazówki zawarte w tym poście pomogą Ci zaplanować Twoją własną rosyjską przygodę! 🙂

Odpowiedz
Krzysiek 10 października, 2019 - 1:17 pm

W Moskwie jeszcze nie byłem, ale Sankt Petersburg udało się odwiedzić kilka lat temu. Dobry i funkcjonalny przewodnik. Rosja to bardzo ciekawy kierunek turystyczny, choć przez wielu naszych rodaków mocno niedoceniany.

Odpowiedz
rudeiczarne 15 października, 2019 - 9:44 am

Masz rację i bardzo nas dziwi, że w Polsce jest tak bardzo niedoceniany! Kierunek to piękny, przy okazji masa historii, także i polskiej. Dziękujemy bardzo za komentarz! 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 11 października, 2019 - 7:24 am

Jak tak czytam o Waszych podróżach, to aż chce się jechać i zobaczyć te wszystkie miejsca, które opisujecie 🙂 O wyjeździe do Moskwy myśleliśmy z mężem i właśnie chcieliśmy jechać pociągiem. Pokażę mu Wasz wpis, może się zainspiruje 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 15 października, 2019 - 9:46 am

Ooooo! Wspaniale! Mamy nadzieję, że uda się Męża zainspirować i przekonać do tego wspaniałego kierunku! A podróż pociągiem w Rosji to przygoda sama w sobie, której nie zapomnimy na długo! 🙂

Odpowiedz
Wiola 11 października, 2019 - 1:22 pm

Chrapkę na to miejsce mam już od dawna. Jest dla mnie magiczne.

Odpowiedz
rudeiczarne 15 października, 2019 - 9:51 am

Bardzo magiczne i fascynujące! Mamy nadzieję, że zdecydujesz się wybrać i Ty! 🙂

Odpowiedz
Patrycja 16 października, 2019 - 4:25 pm

Szczerze mówiąc to nie lubię tego kraju. Ładne zdjęcia i jak ktoś by chciał tam pojechać to świetny wpis.

Odpowiedz
rudeiczarne 17 października, 2019 - 7:06 am

A nie lubisz, bo byłaś i Ci się nie spodobało, czy nie lubisz tak po prostu? 🙂

Odpowiedz
Joanna 17 października, 2019 - 6:15 am

To kraj, który nie przywodzi na myśl od razu pomysłów na podróżowanie. A szkoda! Piękne miejsca, architektura, nawet kuchnia.

Odpowiedz
rudeiczarne 17 października, 2019 - 7:06 am

To fakt, podróż do Rosji wciąż wydaje się wielu osobom nieciekawą perspektywą, a szkoda. Bo jest to kraj, który ma bardzo wiele do zaoferowania, a Moskwa i Sankt Petersburg zachwycają! Mamy nadzieję, że tymi wpisami zmienimy zdanie chociaż kilku osób 🙂

Odpowiedz
Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny 17 października, 2019 - 11:39 am

Dziękuję za wszystkie fantastyczne wskazówki! Bardzo praktyczny post!!

Odpowiedz
rudeiczarne 17 października, 2019 - 3:53 pm

Mamy nadzieję, że przyda się i Tobie w przyszłości! 🙂 Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
Magda 17 października, 2019 - 3:45 pm

Już od dawna marzy mi się ten kierunek, ale kiedy jakiś czas temu obejrzałam Wasze zdjęcia zamieszczone gdzieś na Facebooku, nie daje mi on spokoju i rozglądam się za biletami. Dzięki za fajną zajawkę i praktyczny poradnik, bardzo się przyda 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 17 października, 2019 - 3:53 pm

Ooooo wspaniale to czytać! 🙂 Szperaj za biletami i jedź, naprawdę warto, a zdjęcia mogą być tego dowodem! 🙂 Jakbyś miała jakiekolwiek pytania, wątpliwości – pisz śmiało! 🙂

Odpowiedz
izabela 29 października, 2019 - 3:06 pm

Bardzo praktyczny post!!

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 3:14 pm

dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
Monika Flok 30 października, 2019 - 9:31 am

świetny post- teraz juz wiem od a do zet jak sie zorganizowac na taka wycieczkę- dzięki:)

Odpowiedz
rudeiczarne 30 października, 2019 - 11:37 am

Mamy nadzieję, że przyda się podczas planowania Twojej własnej, rosyjskiej przygody 🙂

Odpowiedz
Genevieve 26 maja, 2020 - 8:52 am

Czesc. Nietuzinkowy wpis. Jeszcze tu wróce. Czekam na nastepny wpis.

Odpowiedz
Bartek 15 marca, 2021 - 10:20 am

a co sądzicie o podróży do Moskwy lub Petersburga z dziećmi? Zbliża się moja 40 i taki mam plan:)

Odpowiedz
rudeiczarne 16 marca, 2021 - 8:10 am

Jak najbardziej jesteśmy na tak! 🙂 Na pewno im się spodoba, niesamowite miejsca!

Odpowiedz
Bartek 16 marca, 2021 - 8:38 am

Już od jakiegoś czasu planuje taki wypad, większość znajomych dziwi się skąd pomysł na taki kierunek i odradza mi ze względów bezpieczeństwa szczególnie, że chcę zabrać dzieci)..dlatego fajnie , że takie wpisy jak Wasze rozwiewają moje wątpliwości 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 marca, 2021 - 10:39 am

Dość stereotypowe podejście mają 🙂 Totalnie nie ma się czego obawiać, chodziliśmy po Moskwie i Petersburgu o każdej porze dnia i nocy, nie ma się czego obawiać 🙂 Wiadomo, trzeba uważać w metrze, komunikacji miejskiej – jak wszędzie, ale wszędzie czuliśmy się bezpiecznie, gdybyśmy mieli dzieci na pewno byśmy je ze sobą wzięli!

Odpowiedz
Bartek 16 marca, 2021 - 10:48 am

?Dziękuję za informację i pozdrawiam

Odpowiedz
Bartek 16 marca, 2021 - 10:59 am

A jeszcze korzystając z okazji zapytam o Kijów, czy macie podobne odczucia co do bezpieczeństwa i tego że warto tam jechać? ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 marca, 2021 - 11:04 am

Jak najbardziej 🙂 W Kijowie też czuliśmy się bardzo bezpiecznie, byliśmy tam zimą w terminie okołosylwestrowym (2019/2020), więc było naprawdę sporo ludzi 🙂 Znajdziesz u nas na blogu wpis ze zwiedzania Kijowa i osobny ze zwiedzania Czarnobyla – choć akurat do Czarnobyla raczej byśmy dzieci nie wzięli. Kijów jest naprawdę bardzo ładnym miastem! 🙂 Chociaż… Petersburg zdecydowanie wygrywa – bajka!

Odpowiedz
Bartek 16 marca, 2021 - 11:16 am

Ciężki wybór?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.