Moskwa atrakcje – najpiękniejsze miejsca w stolicy Rosji w 2 dni!

przez Rudeiczarne Travel Blog

Moskwa atrakcje – przewodnik po najpiękniejszych miejscach stolicy Rosji

Przekonaj się, co warto zobaczyć w Moskwie i jak zorganizować swoje zwiedzanie stolicy Rosji. To wyjątkowe, ale olbrzymie miasto, którego zwiedzanie trzeba dobrze rozplanować, by nie tracić czasu na pokonywanie ogromnych odległości. Ten wpis pokaże Ci atrakcje Moskwy, a także podpowie, co warto tutaj zobaczyć.

Spis treści

Moskwa atrakcje – Władza i stolica Rosji wraca na Kreml

Moskwa atrakcje – co zobaczyć w stolicy Rosji, a także największym mieście Rosji, jak i Europy? Potęga tego miasta to nie tylko rozmiar. To także bogactwo historii! Przez wieki Moskwa była kolebką i sercem Rosji – m.in. za czasów Księstwa Moskiewskiego, Carstwa Rosyjskiego (do 1712 roku), by później oddać swój tytuł magicznemu Sankt Petersburgowi. To jednak bolszewicy przywrócili Moskwie status stolicy i przywrócili Moskwę jako siedzibę władz państwowych, którą jest po dziś dzień. Niemal 200 lat przerwy nie sprawiło, że Moskwa nie jest miastem wyjątkowym, pełnym zabytków i kolorytu! A do tego miastem, które każdego roku zmienia swój wygląd! Bo to jeden z najważniejszych ośrodków finansowych i biznesowych świata, więc prócz wielowiekowych zabytków, Moskwa to także prężnie rozwijające się miasto. Ale czy Moskwę da się lubić?

sobow wasyla błogosławionego w moskwie

Jak dotrzeć do Moskwy – zwiedzanie Moskwy

Jeśli chcesz wybrać się do Moskwy bezpośrednio z Polski, warto poszukać połączeń na stronie Polskich Linii Lotniczych LOT, a także Aeroflotu. Lot z lotniska Chopina na moskiewskie lotnisko Szeremetievo trwa 2 godziny. Jeśli zaś przybywasz do Moskwy z Sankt Petersburga, polecamy skorzystać z rosyjskich kolei. Możesz wybrać kolej ekspresową, albo dużo tańszy pociąg nocny sypialniany. Ale o tym będziemy dokładnie pisać już niedługo, we wpisie praktycznym – jak podróżować, gdzie spać, jeść w Sankt Petersburgu i Moskwie, a także o kosztach takiej podróży. Niestety, na chwilę obecną tanie linie lotnicze nie oferują połączeń z Polski do Moskwy.

kreml widok z mostu

Moskwa atrakcje – stolica Rosji, gdzie czuć oddech książat rosyjskich, caratu i komunizmu – historia Moskwy

Moskwa jest niesamowitą mieszanką historyczno-kulturową, obok której nie da się przejść obojętnie. Z jednej strony zobaczysz ślady książąt moskiewskich. Przysłowiowo po drugiej stronie ulicy ujrzysz niesamowite pałace carskie zrobione z wielkim smakiem. A zaraz dalej wielokrotnie napotkasz pomniki z sierpem i młotem czy popiersia Lenina. Już sam Plac Czerwony jest symbolem wielowiekowej i różnorodnej historii tego miejsca. Bo obracając się dookoła placu ujrzysz Kreml, który był sercem Rosji jeszcze na początku państwowości. Dalej zobaczysz sobór Wasyla, ufundowany przez Ivana VI Groźnego. Ujrzysz piękną galerię handlową GUM z czasów carskich, a na samym środku mauzoleum Lenina. Jedno miejsce, a można powiedzieć, że tak bardzo się ze sobą wszystko kłóci! A zarazem tworzy niesamowitą całość, która uzależnia!

dzielnica biznesowa w moskwie

Moskwa atrakcje – przewodnik po Moskwie – co warto zobaczyć w Moskwie

Do Moskwy dotarliśmy nocnym pociągiem z Sankt Petersburga i na zwiedzanie miasta mieliśmy pełne dwa dni. Oczywiście 2 dni to nie jest czas wystarczający na zobaczenie wszystkich miejsc w potężnej Moskwie, ale poniżej przedstawiamy dokładny plan zwiedzania, z podziałem na dni i w kolejności dokładnie takiej, jaką sami obraliśmy podczas naszej wizyty w stolicy Rosji. Każde miejsce staraliśmy się też poprzeć krótką charakterystyką, która może Ci się przydać podczas Twojej podróży. Mając 2 dni w Moskwie, możemy potwierdzić, że w tym czasie jesteś w stanie zobaczyć wszystkie poniższe miejsca w Moskwie. Zapraszamy na spacer po największym mieście Europy!

freski w soborze wasyla

Moskwa atrakcje- plan zwiedzania Moskwy – dzień pierwszy:

Moskwa atrakcje – Kreml

Kolebka rosyjskiej państwowości o powierzchni 28ha zamknięta wewnątrz wysokich (w niektórych miejscach nawet 19m!) murów. Powstawać zaczął jeszcze w XII wieku, będąc siedzibą książąt moskiewskich, carów rosyjskich. Mówi się jednak, że za czasów komunizmu, Kreml doznał większych strat niż podczas wielu wieków istnienia – zburzono pomniki, wiele soborów, pałace. Dziś Kreml jest niezamieszkanym muzeum na wolnym powietrzu. Koniecznie odwiedź tutejsze sobory:

Sobór Uspieński – niesamowity w środku, wnętrza są bogato zdobione kolorowymi freskami i ikonami! To tutaj chowano carów rosyjskich, a także koronowano m.in. Ivana IV Groźnego,

Sobór Zwiastowania – niegdyś prywatna świątynia carów rosyjskich, mocno ucierpiała w czasie powstania bolszewickiego. Bogate zdobienia w środku zachwycają!

Sobór św. Michała Archanioła – tutaj znajdziesz grobowce carów rosyjskich, których nie zobaczysz w Sankt Petersburgu, np. Ivana VI Groźnego. Sobór pochodzi jeszcze z XIV wieku!

Cerkiew Dwunastu Apostołów – w środku gromadzi przepiękną i wielowiekową kolekcję ikon rosyjskich.

Wewnątrz soborów nie wolno robić zdjęć!

zabytki na kremlu

sobor i armata na kremlu

Wieża Ivana Wielkiego – Moskwa atrakcje

Przez wiele wieków Wieża Ivana Wielkiego była najwyższym budynkiem w całej Moskwie. Wieża pochodzi z XVI wieku i sięga 81 m. Ponoć z jej tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę miasta i okolic. Pamiętaj jednak, że godziny wejścia na wieżę są ściśle określone, a także, że kupując bilet na Kreml, musisz dokupić dodatkowy bilet wstępu na wieżę Ivana Wielkiego. Przez wiele lat w Moskwie istniał zakaz budowania czegokolwiek wyższego niż Wieża Ivana Wielkiego właśnie!

wieza Ivana Wielkiego

Dzwon Carkołokoł – co zobaczyć w Moskwie

Największy na świecie dzwon – 202 tony, znajduje się właśnie na Kremlu! Co jednak ciekawe… nigdy nie zadzwonił! Dlaczego? Został uszkodzony podczas gaszenia pożaru, leżąc w odlewie, potraktowano go wodą, czego niestety nie przetrwał w jednym kawałku. Dlatego też dziś podziwiać go można jako pomnik na Kremlu, wraz z widocznym ubytkiem po gaszeniu pożaru z 1735 roku.

kreml najwiekszy na świecie dzwon

Zwiedzanie Moskwy – Kreml – bilety wstępu

Pamiętaj, że planując zwiedzanie Kremla, musisz zakupić bilet. Bilety możesz zakupić w kasach biletowych, lub automatach, podobnie jak w Sankt Petersburgu. Cena zależy od tego, kiedy się wybierasz (sezon letni i zimowy), co chcesz odwiedzić na Kremlu – możesz zakupić bilet samego wstępu na Kreml, możesz wybrać bilet wraz ze wstępami do tutejszych soborów, możesz także zakupić bilet wstępu na wieżę Ivana. Szczegółowe i aktualne informacje znajdziesz tutaj.

widok na Kreml

Moskwa atrakcje – Plac Czerwony – co zobaczyć w Moskwie

Wychodząc z Kremla, wejdziesz prosto na plac Czerwony. I teraz tak naprawdę wszystko zależy od Twojego szczęścia! Czy uda Ci się zobaczyć plac taki, jak widnieje na pięknych pocztówkach, w przewodnikach? Nam się nie udało. Bowiem Plac Czerwony jest gospodarzem wielu wydarzeń narodowych i kulturowych. Podczas naszej wizyty trwały przygotowania do święta flagi rosyjskiej, toteż cały plac był zabudowany sceną, trybunami, namiotami, pojawił się tutaj nawet tor do jazdy konnej! Cała potęga placu z naszych wyobrażeń runęła w kilka sekund. Choć podziwianie prób przed defiladą na pewno było wielkim plusem.

plac czerwony w moskwie

Moskwa zabytki – Zmiana warty w parku Aleksandrowskim

W Parku Aleksandrowskim, tuż u stóp murów Kremla, znajdziesz Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej, walczących podczas II wojny światowej. Codziennie, o równej godzinie, odbywa się tutaj zmiana warty, gromadząca spore rzesze turystów. Pomnik odsłonięto w 1967 roku i ma znaczenie symboliczne dla Rosjan. W samej zmianie warty biorą udział żołnierze pułku kremlowskiego. Warto zobaczyć, ale nie jest tak spektakularna jak zmiana warty w Londynie czy Atenach.

Moskwa grób nieznanego żołnierza

Moskwa zabytki – Państwowe Muzeum Historyczne

Moskwa atrakcje i dumnie stojący bordowy budynek na Placu Czerwonym. Obecny budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku i miał prezentować rosyjski styl narodowy w architekturze. Ponoć wnętrza kryją ponad 4 miliony eksponatów z historii Rosji, jednakże ledwie 0,5 % z tego udostępnione jest dla zwiedzających. Nie wchodziliśmy do środka, ale jeśli ktoś chciałby się wybrać – wstęp płatny – 300 RUB. Muzeum jest nieczynne we wtorki i pierwszy poniedziałek miesiąca.

muzeum historii w Moskwie

Moskwa zabytki – Teatr Bolshoi – co zobaczyć w Moskwie

Jeden z najstarszych i najsłynniejszych na świecie zespołów baletowo-operowych! Pochodzi z 1776 roku, jednak w trakcie burzliwej historii wiele razy potraktowały go pożary, a także bomba w trakcie II wojny światowej. By oglądać Bolshoi w takim stanie, w jakim dziś dumnie stoi na placu, przejść musiał gruntowną renowację początkiem XXI wieku, trwającą aż 6 lat! Bolshoi działa po dziś dzień i możesz zobaczyć tutaj najsłynniejsze spektakle, balety i opery! Pamiętaj jednak, że w trakcie wakacji, teatr jest zamknięty, zaś w trakcie działania, bilety warto kupić z dużym wyprzedzeniem!

teatr bolshoi moskwa

Moskwa atrakcje – Park Pobiedy

Czyli…Park Zwycięstwa! Dotrzesz tutaj wysiadając na stacji metra o tej samej nazwie – przy okazji trzecia najgłębsza na świecie stacja – 84 m. Park Pobiedy to park założony ku czci zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej. Tym określeniem opisuje się lata 1941-1945, czyli od momentu przyłączenia się Rosji Radzieckiej do koalicji przeciwko Niemcom hitlerowskim. Ponoć budowę parku i kompleksu ufundował naród, władze zaś przekazały na to teren dzisiejszego parku. Co ciekawe, prócz pomników upamiętniających zwycięstwo w wojnie, zobaczysz tutaj także cerkiew, meczet, synagogę, w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Wielokulturowość w pięknym znaczeniu tego słowa. Z parku Pobiedy możesz zobaczyć wierzchołki wieżowców dzielnicy biznesowej – Moskwa atrakcje. Wstęp do parku – wolny.

moskwa park pobiedy

widok na dzielnice biznesowa

Moskwa atrakcje – Ulica Arbat – Moskwa co zobaczyć

Ulica Arbat to jedna z najstarszych wciąż istniejących ulic w Moskwie. Warto przespacerować się tym deptakiem i obejrzeć tutejsze wielowiekowe, pięknie wyremontowane kamienice. Jeśli chcesz kupić sobie matrioszkę, tutaj znajdziesz masę sklepów z rosyjskimi wyrobami. Niech nie zdziwią Cię ceny, mocno zawyżone. Sami sklepikarze mówią, że Moskwa jest uwielbiana przez miliarderów, choćby przez arabskich szejków. Dlatego ceny są mocno zawyżone, ale niech nie zdziwi Cię także, że cena spada o kilka dobrych tysięcy po 5 minutach rozmowy. W XVIII wieku ulica Arbat była najbardziej prestiżowym miejscem do mieszkania w Moskwie, po to, by początkiem XIX wieku być niemal całkowicie zniszczoną przez wojska Napoleona. Po odbudowaniu, stała się ona domem dla wielu artystów, a za czasów komunizmu – domem dla wielu komunistycznych oficjeli. Nie każdy lubi to miejsce, my jednak zachęcamy do spaceru, przyjrzyj się detalom, które świadczą o wielowiekowej historii tej ulicy.

moskwa ulica arbat

Moskwa zabytki – Siedem Sióstr Stalina i Borodinskiy Most

Nad ulicą Arbat, dumnie góruje budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Przypomina nasz warszawski Pałac Kultury i Nauki! Stalin miał w planie wybudować jeden, potężny wieżowiec w Moskwie, plan się jednak nie powiódł, bo mógłby przykryć Kreml. Dlatego też zbudowano w Moskwie 7 wieżowców, podobnych pod względem konstrukcji, nazywanych Siedem Sióstr Stalina. 2 są hotelami z luksusowymi wnętrzami (Hilton i Radisson), 2 oddano do użytku publicznego – Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet, pozostałe zaś jako budynki mieszkalne. Spacerując od ulicy Arbat, dojdziesz do Mostu Borodinskiy, z którego równocześnie możesz ujrzeć 3 z 7 Sióstr Stalina. A wiesz, że podobne budynki są prócz Warszawy także choćby w Rydze, Pradze, Bukareszcie?

siedem siostr stalina w moskwie

Moskwa atrakcje – Dzielnica Biznesowa – Moskwa co zobaczyć

Moskiewska dzielnica biznesowa, czyli oficjalnie Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe leży po drugiej stronie rzeki Moskwa. To tutaj znajduje się biznesowe i korporacyjne serce Moskwy, w Warszawie nazywane byłoby “mordorem”. To także tutaj zobaczysz 3 spośród 5 czy też 6 spośród 10 najwyższych budynków Europy. Każdy z nich przekracza 300 metrów wysokości. Pięknie wyglądają przede wszystkim o tzw. “złotej godzinie”, ale najpiękniej po zachodzie słońca, gdy każdy wieżowiec mieni się kolorami świateł. Można to miejsce nazwać moskiewskim Manhattanem! A kolejne wieżowce są w budowie, więc dzielnica się stale rozrasta. Koniecznie przejdź się tutaj wieczorem!

dzielnica biznesowa moskwa

Moskwa atrakcje – plan zwiedzania Moskwy – dzień drugi:

Moskwa zabytki – Mauzoleum Lenina

Zostawiając na boku ocenę Lenina i jego działalności, chcieliśmy zobaczyć człowieka, którego ciało po niemal 100 latach od śmierci, wciąż jest podtrzymywane i przez wielu Rosjan czczone! Lenina zobaczyć możesz we wtorki, środy, czwartki i soboty od godziny 10 do 13. Wstęp wolny. Ale pamiętaj, by przyjść tutaj wcześniej, kolejka stoi od rana! My pojawiliśmy się tutaj o godzinie 9, w zasadzie 30 minut po otwarciu, mogliśmy wejść do środka. Uwaga, wewnątrz mauzoleum NIE WOLNO robić zdjęć i pilnują tego żołnierze! W środku zachowaj ciszę, poruszy Cię ciemność i zimno, jedyne światło ujrzysz nad ciałem Lenina. Raz na 18 miesięcy ciało poddawane jest długim zabiegom i mauzoleum jest wtedy zamknięte! Po dziś dzień trwa dyskusja społeczna, czy mauzoleum powinno być utrzymywane? Część ludzi, szczególnie starszych wiekiem Rosjan, sprzeciwia się usunięciu tego miejsca z Placu Czerwonego, podczas gdy młodzi na hasło “mauzoleum Lenina” wybuchają śmiechem. Może zmiana pokoleń rozwiąże ten konflikt.

moskwa Mauzoleum Lenina
mauzoleum lenina w moskwie

Tuż pod mauzoleum zobaczysz alejkę zasłużonych dla Rosji, w której rzuca się w oczy popiersie Stalina ze świeżymi kwiatami.

Moskwa zabytki – GUM – Główny Dom Towarowy

Główny Dom Towarowy na Placu Czerwonym pochodzi z 1893 roku, w środku znajdziesz ponoć ponad 1000 sklepów. Nawet jeśli nie planujesz zakupów, warto wejść do środka (wstęp wolny) i zobaczyć piękne wnętrza galerii handlowej, którą wybudowano z wielkim smakiem. Kilka skrzydeł, fontanny, szklane sklepienie, muzyka w tle. Pamiętaj też, by zobaczyć budynek z zewnątrz także nocą – jest pięknie podświetlony! Ale jesteśmy pewni, że wybierzesz się na Plac Czerwony także nocą, trzeba zobaczyć tą grę świateł na placu!

GUM w Moskwie

Moskwa atrakcje – Sobór Wasyla Błogosławionego – co zobaczyć w Moskwie

Znak rozpoznawczy Moskwy, Moskwa atrakcje, architektoniczna perełka! A wnętrze potrafi zaskoczyć, bowiem w środku znajduje się 8 oddzielnych cerkwi – symbol 8 dni walk pod Kazaniem i wygranej nad Tatarami kazańskimi. Podążaj więc za strzałkami pokazującymi kierunek zwiedzania – jak wyjdziesz raz na drugie piętro soboru, nie będziesz już miał szansy wrócić na niższy poziom. Sobór został ufundowany przez Ivana VI Groźnego, który wedle legend nakazał oślepić architektów budujących ów sobór – by nigdy nie wybudowali nic piękniejszego. Ile w tym prawdy – ciężko stwierdzić, ale sobór jest rzeczywiście wyjątkowy! Komuniści planowali go wyburzyć twierdząc, że zabiera przestrzeń na Placu Czerwonym, który mógłby gościć większe defilady! Na całe szczęście Sobór Wasyla przetrwał pożary, Napoleona, wojny światowe i komunistów także!

Warto wejść do środka o poranku, jednak nie zapomnij wrócić tutaj także popołudniu, kiedy słońce pięknie doświetla świątynię, ale także nocą – wtedy wygląda magicznie! Pamiętaj, że Sobór Wasyla nie jest dziś już aktywną świątynią, a jedynie muzeum. Wstęp płatny – 1.09-14.05 – 700 RUB, 15.05-31.08 – 1000 RUB.

moskwa sobór wasyla błogosławionego

Moskwa zabytki – Pomnik Minina i Pożarskiego

Choć nie jest to pomnik Polaków, jednak jest związany ściśle z polskim akcentem i stoi tuż u stóp Soboru Wasyla Błogosławionego. Pomnik postawiono jako hołd dwóm rosyjskim przywódcom – Mininowi i Pożarskiemu, który dowodzili wojskami rosyjskimi w czasie polskiej interwencji w Rosji i okupacji Kremla przez wojska polsko-litewskie w latach 1610-1612. Być może nie każdy pamięta, że w czasie rosyjskiej Wielkiej Smuty, wojska hetmana Stanisława Żółkiewskiego zajęły Moskwę i wzięły ówczesnego cara do niewoli. Zaś zwycięstwo nad polskimi wojskami to dla Rosjan wielkie święto narodowe.

pomnik minina i pożarskiego

Moskwa atrakcje – Zaryadye Park

Ciekawy park, w bezpośrednim sąsiedztwie Kremla i Soboru Wasyla Błogosławionego. Warto odwiedzić choćby dla pięknego widoku na sobór właśnie! Park sam siebie określa jako miejsce, gdzie Rosjanie i nie tylko, w samym centrum miasta, mogą odpocząć, ale także zasięgnąć nauki dzięki tutejszym wystawom. To także miejsce wielu lokalnych koncertów. Tutejsze centrum nauki to na pewno także świetna rozrywka dla młodszych, którzy mogą tutaj przeprowadzać np. doświadczenia chemiczne!

moskwa-atrakcje-park-w-moskwie

moskwa-atrakcje-park-z-widokiem-na-sobor-wasyla

Moskwa zabytki – Sobór Chrystusa Zbawiciela – co zobaczyć w Moskwie

Największa świątynia prawosławna na świecie i główna siedziba rosyjskiego kościoła prawosławnego! Co ciekawe, sobór, który możemy podziwiać dzisiaj, nie jest budynkiem oryginalnym. Ten bowiem został wysadzony w powietrze przez komunistów w 1931 roku! Konstrukcja była tak mocna, że wysadzenie wymagało 2 potężnych ładunków wybuchowych, pierwszy nie dał jej rady. Sobór odbudowany został dopiero po upadku komunizmu i ukończony w 1999 roku. Wstęp wolny, ale pamiętaj, że w środku nie wolno robić żadnych zdjęć. Wejdź jednak koniecznie, wnętrza i przestrzeń robią wrażenie!

moskwa-atrakcje-sobór-chrystusa-zbawiciela

Moskwa atrakcje – zwiedzanie Moskwy – Rejs po rzece Moskwa

Zachwyceni po rejsie w Sankt Petersburgu, ciekawi byliśmy tego w Moskwie po rzece Moskwa! Dlatego też w okolicach Soboru Zmartwychwstania Pańskiego, kupiliśmy wycieczkę, która trwać miała 1,5 godziny, koszt 700 RUB. Przyznać ze smutkiem musimy, ten rejs nie zrobił na nas takiego wrażenia, jak rejs w Sankt Petersburgu. Owszem, zobaczyliśmy Kreml z perspektywy rzeki i jedną z Siedmiu Sióstr Stalina, ale nic, poza tym, co już widzieliśmy spacerując po Moskwie. Do tego wycieczka trwała o 25 minut krócej, niż reklamowano, gdy kupowaliśmy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać rejs w Sankt Petersburgu czy w Moskwie – bez chwili zastanowienia mówimy – Sankt Petersburg!

Moskwa-atrakcje-rejs-po-rzece

moskwa-atrakcje-rejs-po-rzece-moskwie-widok-na-kreml

Metro moskiewskie – zwiedzanie Moskwy – alternatywne atrakcje Moskwa

Wydawać by się mogło, że metro to tylko metro, nie ma o czym pisać. Jednak moskiewskie metro to także swoista galeria sztuki i świadectwo historii. Stacje metra, szczególnie te w samym centrum miasta, są pełne kolumn, żyrandoli, pomników. Znajdziesz na stacjach także pomniki samego towarzysza Lenina! Co trzeba wspomnieć przy okazji – odległości w Moskwie są olbrzymie i metro jest tutaj wielkim ułatwieniem. Z drugiej jednak strony, by przemieścić się w ramach jednej stacji na inną linię metra, musisz pokonywać naprawdę wielkie odległości! Ma się więc wrażenie, że spędzasz w Moskwie mnóstwo czasu w podziemiach. Zastanawiać też może głębokość metra w Rosji. W czasach komunizmu metro miało nie tylko służyć jako nić komunikacji, ale także jako… schron przeciwatomowy! Dlatego też głębokość linii metra dochodzi do 84m pod ziemią! Władze rosyjskie chciały być przygotowane na ewentualną wojnę nuklearną!

Moskwa-atrakcje-metro

Zwiedzanie Moskwy – Park Carycyno

Miejsce z dala od turystów, oblegane głównie przez lokalsów. Piękny kompleks parkowo-pałacowy, który miał służyć jako rezydencja dla carycy Katarzyny. Kupiła ów teren jeszcze za swojego życia, kazała wyburzyć wszystko, co się tutaj znajdowało i zbudować od podstaw miejsce, w którym będzie mogła odpoczywać. Dasz wiarę, że nigdy nie zdążyła tutaj zamieszkać? Niestety prace nie zostały ukończone za jej życia. Lepiej! Nie zostały zakończone aż do XXI wieku! Następcy Katarzyny II nie interesowali się tym miejscem, dlatego też przez wieki nie zostało ukończone, popadało w ruinę, zapomnienie. Carycyno ukończono dopiero 200 lat później, w 2003 roku! Dojedziesz tutaj metrem na stację Orekhovo, wstęp na teren parku jest darmowy. Przyjedź tu koniecznie, miejsce jak z bajki – pełne kwiatów, staw, po którym możesz popływać rowerkiem wodnym, oranżerie, mostki, nawet operetka!

moskwa-atrakcje-carycyno-w-moskwie

Moskwa atrakcje – zwiedzanie Moskwy – czy warto zobaczyć Moskwę?

Stolica Rosji to przede wszystkim fascynująca mieszanka kulturowa. Z jednej strony zobaczymy ślady książąt rosyjskich, za rogiem świadectwa caratu, a zaraz obok pomniki Lenina z sierpem i młotem, po to, by po drugiej stronie miasta błyszczały jedne z największych w Europie wieżowców biurowych. Majestatyczność przeplatana z socjalizmem i nowoczesnością. Moskwę odwiedza bardzo dużo turystów, szczególnie azjatyckich, przygotować się więc musisz na to, że nie raz będziesz musiał stać tutaj w kolejkach do atrakcji Moskwy. Ale warto ją odwiedzić, bo Moskwa jest miastem fascynującym, różnorodnym i pełnej historii, także polskiej. Miejsce, które trzeba zobaczyć!

moskwa-atrakcje-sobór-wasyla-błogosławionego

Wybierasz się do Rosji?

Sprawdź także

57 komentarzy

Paulina Wu 11 września, 2019 - 7:19 am

Jakie cudowne zdjęcia ? Moskwa ma jakąś magię w sobie, mam nadzieję, że uda się nam zwiedzić.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 września, 2019 - 8:00 am

Jasne, że Ci się uda! 🙂 Bo marzenia są po to, by je spełniać, pamiętaj! Już niedługo pojawi się ostatni z wpisów rosyjskich, w którym podpowiemy jak to wszystko samemu zorganizować, od A do Z 🙂

Odpowiedz
Atrakcyjne wakacje 12 września, 2019 - 3:57 pm

Tą magię czuć na wszystkich zdjęciach i w opisie ?

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 8:05 am

Bardzo nam miło czytać, że udało się ją ująć w tym wpisie! 🙂 Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Viola z My British Journey 11 września, 2019 - 9:54 am

Wspaniale fotografie I muszę przyznać, że niezły mieliście maraton jak na dwa dni moskiewski. No ale trzeba przyznać, pogoda dopisała i zobaczyliscie co najlepsze. Moskwa zachwyca przepycham starych budowli ale i zadziwia olbrzymimi rozmiarami, bo wszystko tam musi być ‘bolszaje’, fajnie tak popatrzeć raz jeszcze. Jedno na pewno się zmieniło, byłam tam bardzo dawno temu i na pewno się wybierzemy raz. Moja Moskwa to jeszcze stara stolica, otrzepujaca się z dawnego ZSSR, Wasza to nowoczesne miasto, z drapaczami chmur, tlumami zachodnich turystów. Jedno na pewno się nie zmianila, Kreml nadal stoi i na pewno jest nadal tak drogo jak było kiedyś. Podoba mi się ta nowa Moskwa.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 września, 2019 - 10:20 am

Ale lubimy takie rzeczowe komentarze, dziękujemy! 🙂
Drapacze chmur rosną jak grzyby po deszczu, kolejne są w budowie i każdy jeden musi przewyższać poprzednika. Kreml stoi jak stał, a tłumy turystów nie tylko z Zachodu, bo głównie z Azji, są w każdym niemal miejscu w Moskwie. Ciekawi jesteśmy, jak wyglądała Moskwa tuż po upadku ZSRR… Rzeczywiście mielismy maraton, ale jak na 2 dni to udało się zobaczyć całkiem sporo, a nawet więcej niż sobie założyliśmy. Ale oczywiście nie da się zobaczyć wszystkiego, przy takich rozmiarach miasta – można by zwiedzać tygodniami i wciąż byłoby mnóstwo nieodkrytych zakamarków. Będzie po co kiedyś wracać, bo Rosja nas w sobie rozkochała i chcemy więcej!
A co do cen – wcale nie jest tak źle! Zrobiliśmy Moskwę po kosztach, noclegi są bardzo tanie, jedzenie także, bilety na metro czy autobusy są w cenach porównywalnych do polskich. W zasadzie najdroższe są bilety wstępów, ale tego się ominąć nie da. Kolejny wpis będzie o tym, jak zorganizować samodzielnie taką podróż, jak rezerwować noclegi, by nie wydać milionów, gdzie jeść, jak się poruszać. I oczywiście podsumowanie kosztów! Więc zapraszamy niebawem po więcej! 🙂 I mamy nadzieję, że skusisz się, by zobaczyć Moskwę raz jeszcze! 🙂
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
skucińska 11 września, 2019 - 11:41 am

bardzo fajne miejsce, zazdroszczę ci wyprawy

Odpowiedz
rudeiczarne 11 września, 2019 - 12:16 pm

Myślimy, że nie ma czego zazdrościć, dziś świat się tak bardzo otwiera i staje się tak dostępny, że każdy może ruszyć w podróż 🙂 Jeśli tylko chce! Miejsce rzeczywiście jest urocze, dziękujemy bardzo i pozdrawiamy

Odpowiedz
Zdrowissima 11 września, 2019 - 4:01 pm

Nie ukrywam, że ten wpis wniósł wiele przydatnych informacji do mojego życia. Wybieram się do Moskwy dopiero w przyszłym roku, jednak już teraz zbieram najważniejsze informacje i planuję co zobaczyć. Dziękuję za ten wpis.

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 7:50 am

Oooo wspaniale to czytać! 🙂 Warto sobie dobrze rozplanować zwiedzanie Moskwy, to jednak potężne miasto i nie jest trudno się zgubić. Jeśli będziesz miała jakieś pytania odnośnie Moskwy czy Sankt Petersburga – pisz śmiało. Natomiast niedługo pojawi się także wpis praktyczny z tej podróży z informacjami, jak się poruszać, gdzie jeść, spać, jak sobie tą podróż zorganizować – więc może ci się przydać 🙂
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Kinga - kingagajatravels.pl 12 września, 2019 - 8:19 am

Super ciekawy przewodnik po Moskwie!
Większość znajomych, którzy byli w Moskwie opowiadała mi o tym mieście bez emocji i bez zachwytu. Mówili, że w porównaniu do Pitera to nie ma o czym mówić. Jestem ciekawa, które z miast przypadło Wam bardziej do gustu. Petersburg czy Moskwa? A może jedno i drugie, tylko każde na swój własny sposób? Patrząc na Wasze zdjęcia, mnie osobiście Moskwa zachwyca.

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 9:45 am

Wiesz, są to tak odmienne miasta, że ciężko porównywać. Na nas oba zrobiły wielkie wrażenie i pod zupełnie innym względem. Piter jest mimo wszystko dużo spokojniejszy, kanaliki tworzą niesamowitą atmosferę, a w powietrzu unosi się zapach caratu. Wszystko błyszczy, świeci, wszystko jest eleganckie i jak z innej epoki.
Moskwa zaś jest monumentalna i niesamowicie różnorodna! Znajdziesz tu ślady każdej jednej epoki rosyjskiej państwowości, a my jako miłośnicy historii znaleźliśmy tu mały raj. Na pewno jest dużo bardziej zatłoczona niż Piter, ze względu na wszechobecne grupy turystów, które owszem, były także w Sankt Petersburgu, ale nie dawały się aż tak we znaki. Na nas Moskwa zrobiła ogromne wrażenie, jest wyjątkowym miejscem. A też wiele znajomych nam odradzało wizytę w stolicy Rosji. Całe szczęście postanowiliśmy sprawdzić osobiście i bez zastanowienia pojechalibyśmy tam ponownie! 🙂 I jesteśmy pewni, że i Tobie by się spodobała!
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Jerzy JANUSZ 31 marca, 2021 - 11:15 am

Czytam z ciekawoscią .emeryt po 70tce.chcialbym wybrac się z zoną po pandemi.moskwa i petersburg.będa interesowaly mnie koszty/czy emerytury starczy/.podeslijcie materiały.pocxytam i moze w koncu pojadę

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podróży 12 września, 2019 - 8:58 am

Niezły maraton-)
Ja potrzebowałabym miesiąca,żeby chociaż trochę Moskwy ogarnąc.
Ogromne to miasto, sobory,cerkwie,meczety, pałace kultury, sierpy i młoty.
Nowoczesnych biurowców to się nie spodziewałam, normalnie jak w Dubaju.
No i jeszcze ta kolejka do mauzoleum Lenina.Że też go jeszcze balsamują.
Widzę, że tam wszystko można zobaczyc. Miasto ciągle kojarzy mi się zimnem.
Pięknie pokazaliście Moskwę.
Jak zawsze super relacja!
Pozdrawiam serdecznie-)

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 9:59 am

Kojarzy Ci się z zimnem, a my mieliśmy w drugi dzień zwiedzania 28 stopni i marzyliśmy o lekkim chociaż wietrze, bo przy maratonie łatwiej byłoby zwiedzać 🙂
Tak, to fakt, Moskwa to wielka, ba, olbrzymia mieszanka wszystkiego i tutaj już po kilku godzinach spaceru, gdy cały ten miks się sam ze sobą kłóci, przestaje Cię zaskakiwać kolejna niespodzianka. Ciężko to wyrazić słowami, trzeba przeżyć 🙂 A Ty Irenko musisz się wybrać, skoro tak kochasz wszystko, co rosyjskie! 🙂
Mauzoleum Lenina jest bodaj największą abstrakcją, której nie jesteśmy w stanie pojąć i rozmawialiśmy na miejscu z kilkoma Rosjanami, by dowiedzieć się, co o tym myślą. Jedni wyrażali się z wielkim szacunkiem, niemal miłością i nie wyobrażają sobie, by mauzoleum miało zniknąć. Inni kpią, mówiąc, że to nie jest normalne i powinno być dawno zlikwidowane. A Lenin dalej dumnie śpi na Placu Czerwonym i kto wie, ile to jeszcze będzie trwać.
Dziękujemy bardzo, Irenko i ściskamy mocno! 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltayewpodrozy 14 września, 2019 - 9:07 am

Anomalie pogodowe są jak widac wszędzie-)
Jeżeli pojadę to szerokim łukiem ominę zabalsamowanego Lenina.
Szczerze powiem, że dla mnie to coś nienormalnego,żeby go tyle lat wystawiac na widok publiczny.
Moskwa pokazana przez Was bardzo kusi.
Ściskam-))))

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 8:07 am

Zdecydowanie nienormalne! Ale chcieliśmy zobaczyć na własne oczy, o co chodzi w tym miejscu i o co tyle krzyku. Do tego w całej Moskwie można zobaczyć jego pomniki i popiersia na każdym kroku. Ciekawy fenomen, dziwny jak na XXI wiek i dzisiejszą cywilizację. Ale jak widać każde miejsce ma swoje dziwne strony.
Pozdrawiamy ciepło, Irenko! 🙂

Odpowiedz
Sklerotyczka 12 września, 2019 - 9:05 am

Przepięknie napisane! I to jak opowiedziałaś tą historię tego miejsca. Rosja jest piękna, ale i nieobliczalna. Nie wiem czy bym chciała tam pojechać, chociaż nie ukrywam kusi cholernie.

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 9:51 am

Na pewno jest miejscem, obok którego nie da się przejść obojętnie. Tak jak mówisz – piękna, zarazem nieobliczalna, ale kusi. Wywołuje wiele emocji, wielokrotnie negatywnych, a jednocześnie kusi. I taka też jest sama Moskwa. Ale z naszej perspektywy – nie żałujemy ani minuty tam spędzonej – to niesamowite miejsce z niesamowitą historią.

Odpowiedz
krystynabozenna 12 września, 2019 - 9:45 am

Jaki duży dzwon, świetnie wychodzisz na zdjęciach 😉
Nigdy nie byłam w Moskwie, a z chęcią bym odwiedziła, ciekawa stolica…

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 10:05 am

W końcu największy dzwon na świecie! I dopiero stając przy nim, widać jego ogrom.
Dziękuję bardzo. Moskwę warto odwiedzić, miasto pełne sprzeczności, a w tym wszystkim robiące wielkie wrażenie.

Odpowiedz
krystynabozenna 12 września, 2019 - 9:56 am

Powinni Lenina zostawić w spokoju.
Takiego Mauzoleum nie ma na całym świecie
i chociażby z tego powdu bym chętnie Moskwę odwiedziła.
Ewenement na skalę światowa 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 10:22 am

Rzeczywiście swoisty ewenement. Ciekawe doświadczenie zobaczyć Lenina, aczkolwiek nawet sam Lenin nie miał ochoty na tego typu zabiegi. Chciał leżeć na cmentarzu w Sankt Petersburgu, u boku swojej matki. Wydaje się, że po zmianie pokoleń, mauzoleum zostanie zlikwidowane!

Odpowiedz
Justyna 12 września, 2019 - 10:03 am

Nigdy nie myślałam żeby odwiedzić ten kraj. Nigdy Moskwa mnie nie zachęcała a tu u Ciebie tak pięknie jest pokazana że aż chce się tam już jechać

Odpowiedz
rudeiczarne 12 września, 2019 - 10:23 am

Cieszymy się, że mogliśmy troszkę zmienić Twoje odczucia co do Moskwy 🙂

Odpowiedz
Atrakcyjne wakacje 12 września, 2019 - 3:56 pm

Zawsze chcieliśmy odwiedzić to miasto i ten kraj. Być może kiedyś się uda, na razie jednak skupiamy się na zwiedzaniu naszego pięknego kraju a później przyjdzie czas na sąsiednie

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 8:08 am

W naszym kraju jest mnóstwo do odkrycia, więc wcale się nie dziwimy, że póki co skupiacie się na Polsce! 🙂 A kiedyś przyjdzie czas na odkrywanie bliższych i dalszych sąsiadów 🙂

Odpowiedz
Ewa 13 września, 2019 - 6:29 am

Super blog!!!
Za miesiąc tam jadę. I dziękuję Wam za istotne informacje dotyczące załatwiania wizy. Zaoszczędziłam trochę pieniążków i będą na bilety wstępu :-). Choćby na część kosztu biletu do Teatru Bolszoy.
W zasadzie nie potrzebuję już żadnych przewodników. Zobaczę to co Wy zobaczyliście, z tą różnicą, że będziemy zwiedzać w ciągu 5 dni. Dziękuję za sugestie dotyczące wieczorno-nocnego zwiedzania oraz planu co jest możliwe zwiedzić w ciągu jednego dnia.

Zwiedzajcie świat, niech Wam się wszystko układa, a ja będę chętnie podczytywać Waszego bloga i korzystać z cennych informacji. Też dużo jeździmy i jakby potrzebne Wam były jakieś info, to śmiało pytajcie na maila.

taka sobie warszawianka

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 8:58 am

To spieszymy się z wpisem praktycznym, żebyś miała całe kompendium wiedzy przed wyjazdem! Dziękujemy bardzo za ten komentarz, nawet nie wiesz, jak wielką dawką motywacji nas obdarzyłaś! 🙂 Moskwa jest wyjątkowym miastem, a i będąc tam za miesiąc, ceny biletów wstępu do atrakcji będą już niższe, jako że skończy się wysoki sezon turystyczny. I cieszymy się, że przydał Ci się wpis odnośnie wizy – w sieci krążą legendy na temat aplikowania o wizę – jak to ciężko samemu, jak to drogo, a to nie jest prawda! Można wszystko załatwić samodzielnie, po kosztach, a za zaoszczędzone pięniążki wybrać się na spektakl do Bolschoi tak jak Ty! 🙂 Zazdrościmy, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, nam nie było dane ze względu na zamknięcie teatru na wakacje.
Dziękujemy bardzo i ślemy uściski z Malty! I daj znać po powrocie z Rosji – jak Ci się podobało! 🙂 Uwielbiamy się wymieniać spostrzeżeniami, bo co człowiek to inne odczucia.
Ściskamy i pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Magda 16 września, 2019 - 8:26 am

Ależ mi ten przewodnik podpasował, bo ostatnio mam ogromną chrapkę na Moskwę. Czekam na przewodnik z informacjami praktycznymi. No i fantastyczne zdjęcia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 8:33 am

Pojawi się na pewno jeszcze we wrześniu, już nad nim pracujemy, żeby zawrzeć w nim wszystkie ważne informacje, które ułatwią podróż! 🙂 A takie komentarze aż miło czytać, zawsze dobrze wiedzieć, że to, co robimy, może się komuś przydać w podróży! Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Marta 16 września, 2019 - 8:59 am

Mieliście naprawdę intensywne dni w Moskwie, marzy mi się kiedyś zobaczyć ja na żywo, ale widzę, że warto sobie zarezerwować więcej czasu, by zwiedzać spokojnie i bez stresu 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 9:06 am

Na pewno warto poświęcić na Moskwę więcej czasu 🙂 My już tak mamy, że nas nosi, więc mając więcej czasu, też byśmy go wypełnili po brzegi, by wycisnąć z miejsca jak najwięcej 🙂 Trzymamy kciuki, byś się kiedyś wybrała do Rosji! Jest wyjątkowa!

Odpowiedz
Gabi, odpodrozydopodrozy.pl 16 września, 2019 - 10:02 am

Fantastyczna prezentacja, przepiękne zdjęcia, bardzo wartościowy przewodnik,
pozdrawiam

Odpowiedz
rudeiczarne 16 września, 2019 - 10:36 am

Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedz
Martyna Soul 16 września, 2019 - 12:27 pm

Bardzo chciałabym odwiedzić Moskwę, ale bardziej od tego miasta marzą mi się tereny outdoorowe Rosji np. Kamczatka:)

Odpowiedz
rudeiczarne 17 września, 2019 - 7:04 am

Kamczatka też nam się bardzo marzy…i kolej transsyberyjska! Ale i na to przyjdzie czas 🙂

Odpowiedz
Monika Sobieraj-Mikulska 17 września, 2019 - 8:52 am

Jakie cudowne zdjęcia!!! Przeglądam bloga głównie dla tych zdjęć z różnych zakątków, gdzie kiedyś chciałoby się być 🙂 Wpis z Moskwą zachowuję w zakładkach, może Wasz przewodnik przyda mi się w kiedyś w przyszłości 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 17 września, 2019 - 9:16 am

Mamy głęboką nadzieję, że Ci się przyda i to prędzej niż myślisz! 🙂 A jak nie Moskwa to chociaż Sankt Petersburg, skoro od 1. października wystarczy darmowa wiza elektroniczna do Wenecji Północy! Dziękujemy pięknie i zapraszamy do nas częściej! 🙂

Odpowiedz
Bookendorfina 17 września, 2019 - 1:47 pm

Miasto ma tak dużo do zaoferowania turystom, że najlepiej jest spędzić w nim kilka dni. Chętnie pisałabym się na taką wycieczkę, trochę też z powodu chęci powrotu do dawnych komunistycznych obrazów z dzieciństwa.

Odpowiedz
rudeiczarne 17 września, 2019 - 2:45 pm

Oj tak, pewnie nawet i 2 tygodnie byłoby tu co robić! 🙂 Trzymamy mocno kciuki, na pewno tam jeszcze wrócisz! Sporo się pewnie zmieniło przez te lata! 🙂

Odpowiedz
Wiewiórka w okularach 17 września, 2019 - 4:34 pm

Chciałabym kiedyś pojechać do Rosji i zobaczyć Moskwę czy Sankt Petersburg, o przejażdżce Koleją Transsyberyjską nie wspominając… I koniecznie Syberia, pisałam o tych okolicach magisterkę, więc strasznie mnie ciekawią. ? Piękne zdjęcia! ?

Odpowiedz
rudeiczarne 18 września, 2019 - 7:42 am

Ooooo Kolej Transsyberyjska to nasze wielkie marzenie, mamy nadzieję, że się uda je zrealizować niebawem 🙂 Znamy Twoje odczucia, Karolina pisała magisterkę o Albanii, więc w naszych sercach Albania ma miejsce szczególne 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedz
Moja lepsza wersja 17 września, 2019 - 6:14 pm

Zazdroszczę z całego serducha. Od lat marzy mi się zwiedzanie Moskwy, ale do tej pory niestety nie miałam okazji.

Odpowiedz
rudeiczarne 18 września, 2019 - 7:41 am

Moskwa i generalnie Rosja coraz bardziej otwiera się na turystów z Zachodu, więc jest coraz łatwiej! A miasto to ma bardzo wiele do zaoferowania, więc mamy nadzieję, że się skusisz na wizytę w tym miejscu! 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 18 września, 2019 - 10:12 am

Chciałabym zobaczyć na własne oczy Kreml, to takie moje małe marzenie. Z waszych zdjęć widać, że Rosja to miejsce trochę jak z bajki, przynajmniej Moskwa tak wygląda

Odpowiedz
rudeiczarne 18 września, 2019 - 1:31 pm

Sankt Petersburg jest jeszcze bardziej bajkowy! 🙂 Kreml wyobrażaliśmy sobie zupełnie inaczej. Zawsze kojarzył nam się złowrogo, z Putinem, jakimś takim nadęciem. A jednak nas pozytywnie zaskoczył, kryje w sobie mnóstwo wspaniałych zabytków i niesamowitej historii!

Odpowiedz
Monika Kilijańska 18 września, 2019 - 12:02 pm

To takie typowo rosyjskie: największe coś, co nie działa, jak ten dzwon 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 18 września, 2019 - 3:41 pm

Wielu osobom tak się kojarzy 🙂 Dziś Moskwa wydaje się, że raczej całkiem nieźle działa 🙂 Ale musi mieć wiele “naj” u siebie! 🙂

Odpowiedz
Travel Bug 19 września, 2019 - 7:29 pm

Od dłuższego czasu marzy mi się podróż do Moskwy. Myślę, że Plac Czerwony wywarłby na mnie największe wrażenie – szkoda, że nie udało się Wam zobaczyć tego pocztówkowego:( Dwa dni to niby nie dużo, więc podziwiam, że odwiedziliście tak dużo atrakcji. W tym roku na pewno nie dotrę już do Moskwy, ale kto wie może w przyszłym i wówczas na pewno zainspiruję się Waszym programem:)

Odpowiedz