Moskwa atrakcje – najpiękniejsze miejsca w stolicy Rosji w 2 dni!

Moskwa atrakcje – przewodnik po najpiękniejszych miejscach stolicy Rosji

Władza i stolica wraca na Kreml

Moskwa atrakcje – co zobaczyć w stolicy Rosji, a także największym mieście Rosji, jak i Europy? Potęga tego miasta to nie tylko rozmiar. To także bogactwo historii! Przez wieki Moskwa była kolebką i sercem Rosji – m.in. za czasów Księstwa Moskiewskiego, Carstwa Rosyjskiego (do 1712 roku), by później oddać swój tytuł magicznemu Sankt Petersburgowi. To jednak bolszewicy przywrócili Moskwie status stolicy i przywrócili Moskwę jako siedzibę władz państwowych, którą jest po dziś dzień. Niemal 200 lat przerwy nie sprawiło, że Moskwa nie jest miastem wyjątkowym, pełnym zabytków i kolorytu! A do tego miastem, które każdego roku zmienia swój wygląd! Bo to jeden z najważniejszych ośrodków finansowych i biznesowych świata, więc prócz wielowiekowych zabytków, Moskwa to także prężnie rozwijające się miasto. Ale czy Moskwę da się lubić?

sobow wasyla błogosławionego w moskwie

Jak dotrzeć do Moskwy

Jeśli chcesz wybrać się do Moskwy bezpośrednio z Polski, warto poszukać połączeń na stronie Polskich Linii Lotniczych LOT, a także Aeroflotu. Lot z lotniska Chopina na moskiewskie lotnisko Szeremetievo trwa 2 godziny. Jeśli zaś przybywasz do Moskwy z Sankt Petersburga, polecamy skorzystać z rosyjskich kolei. Możesz wybrać kolej ekspresową, albo dużo tańszy pociąg nocny sypialniany. Ale o tym będziemy dokładnie pisać już niedługo, we wpisie praktycznym – jak podróżować, gdzie spać, jeść w Sankt Petersburgu i Moskwie, a także o kosztach takiej podróży. Niestety, na chwilę obecną tanie linie lotnicze nie oferują połączeń z Polski do Moskwy.

kreml widok z mostu

Moskwa atrakcje, gdzie czuć oddech książat rosyjskich, caratu i komunizmu

Moskwa jest niesamowitą mieszanką historyczno-kulturową, obok której nie da się przejść obojętnie. Z jednej strony zobaczysz ślady książąt moskiewskich. Przysłowiowo po drugiej stronie ulicy ujrzysz niesamowite pałace carskie zrobione z wielkim smakiem. A zaraz dalej wielokrotnie napotkasz pomniki z sierpem i młotem czy popiersia Lenina. Już sam Plac Czerwony jest symbolem wielowiekowej i różnorodnej historii tego miejsca. Bo obracając się dookoła placu ujrzysz Kreml, który był sercem Rosji jeszcze na początku państwowości. Dalej zobaczysz sobór Wasyla, ufundowany przez Ivana VI Groźnego. Ujrzysz piękną galerię handlową GUM z czasów carskich, a na samym środku mauzoleum Lenina. Jedno miejsce, a można powiedzieć, że tak bardzo się ze sobą wszystko kłóci! A zarazem tworzy niesamowitą całość, która uzależnia!

dzielnica biznesowa w moskwie

Moskwa atrakcje- subiektywny przewodnik RudeiCzarne

Do Moskwy dotarliśmy nocnym pociągiem z Sankt Petersburga i na zwiedzanie miasta mieliśmy pełne dwa dni. Oczywiście 2 dni to nie jest czas wystarczający na zobaczenie wszystkich miejsc w potężnej Moskwie, ale poniżej przedstawiamy dokładny plan zwiedzania, z podziałem na dni i w kolejności dokładnie takiej, jaką sami obraliśmy podczas naszej wizyty w stolicy Rosji. Każde miejsce staraliśmy się też poprzeć krótką charakterystyką, która może Ci się przydać podczas Twojej podróży. Mając 2 dni w Moskwie, możemy potwierdzić, że w tym czasie jesteś w stanie zobaczyć wszystkie poniższe miejsca w Moskwie. Zapraszamy na spacer po największym mieście Europy!

freski w soborze wasyla

Moskwa atrakcje- dzień pierwszy:

Kreml

Kolebka rosyjskiej państwowości o powierzchni 28ha zamknięta wewnątrz wysokich (w niektórych miejscach nawet 19m!) murów. Powstawać zaczął jeszcze w XII wieku, będąc siedzibą książąt moskiewskich, carów rosyjskich. Mówi się jednak, że za czasów komunizmu, Kreml doznał większych strat niż podczas wielu wieków istnienia – zburzono pomniki, wiele soborów, pałace. Dziś Kreml jest niezamieszkanym muzeum na wolnym powietrzu. Koniecznie odwiedź tutejsze sobory:

Sobór Uspieński – niesamowity w środku, wnętrza są bogato zdobione kolorowymi freskami i ikonami! To tutaj chowano carów rosyjskich, a także koronowano m.in. Ivana IV Groźnego,

Sobór Zwiastowania – niegdyś prywatna świątynia carów rosyjskich, mocno ucierpiała w czasie powstania bolszewickiego. Bogate zdobienia w środku zachwycają!

Sobór św. Michała Archanioła – tutaj znajdziesz grobowce carów rosyjskich, których nie zobaczysz w Sankt Petersburgu, np. Ivana VI Groźnego. Sobór pochodzi jeszcze z XIV wieku!

Cerkiew Dwunastu Apostołów – w środku gromadzi przepiękną i wielowiekową kolekcję ikon rosyjskich.

Wewnątrz soborów nie wolno robić zdjęć!

zabytki na kremlu

sobor i armata na kremlu

Wieża Ivana Wielkiego

Przez wiele wieków Wieża Ivana Wielkiego była najwyższym budynkiem w całej Moskwie. Wieża pochodzi z XVI wieku i sięga 81 m. Ponoć z jej tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę miasta i okolic. Pamiętaj jednak, że godziny wejścia na wieżę są ściśle określone, a także, że kupując bilet na Kreml, musisz dokupić dodatkowy bilet wstępu na wieżę Ivana Wielkiego. Przez wiele lat w Moskwie istniał zakaz budowania czegokolwiek wyższego niż Wieża Ivana Wielkiego właśnie!

wieza Ivana Wielkiego

Dzwon Carkołokoł 

Największy na świecie dzwon – 202 tony, znajduje się właśnie na Kremlu! Co jednak ciekawe… nigdy nie zadzwonił! Dlaczego? Został uszkodzony podczas gaszenia pożaru, leżąc w odlewie, potraktowano go wodą, czego niestety nie przetrwał w jednym kawałku. Dlatego też dziś podziwiać go można jako pomnik na Kremlu, wraz z widocznym ubytkiem po gaszeniu pożaru z 1735 roku.

kreml najwiekszy na świecie dzwon

Kreml – bilety wstępu

Pamiętaj, że planując zwiedzanie Kremla, musisz zakupić bilet. Bilety możesz zakupić w kasach biletowych, lub automatach, podobnie jak w Sankt Petersburgu. Cena zależy od tego, kiedy się wybierasz (sezon letni i zimowy), co chcesz odwiedzić na Kremlu – możesz zakupić bilet samego wstępu na Kreml, możesz wybrać bilet wraz ze wstępami do tutejszych soborów, możesz także zakupić bilet wstępu na wieżę Ivana. Szczegółowe i aktualne informacje znajdziesz tutaj.

widok na Kreml

Plac Czerwony

Wychodząc z Kremla, wejdziesz prosto na plac Czerwony. I teraz tak naprawdę wszystko zależy od Twojego szczęścia! Czy uda Ci się zobaczyć plac taki, jak widnieje na pięknych pocztówkach, w przewodnikach? Nam się nie udało. Bowiem Plac Czerwony jest gospodarzem wielu wydarzeń narodowych i kulturowych. Podczas naszej wizyty trwały przygotowania do święta flagi rosyjskiej, toteż cały plac był zabudowany sceną, trybunami, namiotami, pojawił się tutaj nawet tor do jazdy konnej! Cała potęga placu z naszych wyobrażeń runęła w kilka sekund. Choć podziwianie prób przed defiladą na pewno było wielkim plusem.

plac czerwony w moskwie

Zmiana warty w parku Aleksandrowskim

W Parku Aleksandrowskim, tuż u stóp murów Kremla, znajdziesz Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej, walczących podczas II wojny światowej. Codziennie, o równej godzinie, odbywa się tutaj zmiana warty, gromadząca spore rzesze turystów. Pomnik odsłonięto w 1967 roku i ma znaczenie symboliczne dla Rosjan. W samej zmianie warty biorą udział żołnierze pułku kremlowskiego. Warto zobaczyć, ale nie jest tak spektakularna jak zmiana warty w Londynie czy Atenach.

Moskwa grób nieznanego żołnierza

Państwowe Muzeum Historyczne

Moskwa atrakcje i dumnie stojący bordowy budynek na Placu Czerwonym. Obecny budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku i miał prezentować rosyjski styl narodowy w architekturze. Ponoć wnętrza kryją ponad 4 miliony eksponatów z historii Rosji, jednakże ledwie 0,5 % z tego udostępnione jest dla zwiedzających. Nie wchodziliśmy do środka, ale jeśli ktoś chciałby się wybrać – wstęp płatny – 300 RUB. Muzeum jest nieczynne we wtorki i pierwszy poniedziałek miesiąca.

muzeum historii w Moskwie

Teatr Bolshoi

Jeden z najstarszych i najsłynniejszych na świecie zespołów baletowo-operowych! Pochodzi z 1776 roku, jednak w trakcie burzliwej historii wiele razy potraktowały go pożary, a także bomba w trakcie II wojny światowej. By oglądać Bolshoi w takim stanie, w jakim dziś dumnie stoi na placu, przejść musiał gruntowną renowację początkiem XXI wieku, trwającą aż 6 lat! Bolshoi działa po dziś dzień i możesz zobaczyć tutaj najsłynniejsze spektakle, balety i opery! Pamiętaj jednak, że w trakcie wakacji, teatr jest zamknięty, zaś w trakcie działania, bilety warto kupić z dużym wyprzedzeniem!

teatr bolshoi moskwa

Park Pobiedy

Czyli…Park Zwycięstwa! Dotrzesz tutaj wysiadając na stacji metra o tej samej nazwie – przy okazji trzecia najgłębsza na świecie stacja – 84 m. Park Pobiedy to park założony ku czci zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej. Tym określeniem opisuje się lata 1941-1945, czyli od momentu przyłączenia się Rosji Radzieckiej do koalicji przeciwko Niemcom hitlerowskim. Ponoć budowę parku i kompleksu ufundował naród, władze zaś przekazały na to teren dzisiejszego parku. Co ciekawe, prócz pomników upamiętniających zwycięstwo w wojnie, zobaczysz tutaj także cerkiew, meczet, synagogę, w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Wielokulturowość w pięknym znaczeniu tego słowa. Z parku Pobiedy możesz zobaczyć wierzchołki wieżowców dzielnicy biznesowej – Moskwa atrakcje. Wstęp do parku – wolny.

moskwa park pobiedy

widok na dzielnice biznesowa

Ulica Arbat

Ulica Arbat to jedna z najstarszych wciąż istniejących ulic w Moskwie. Warto przespacerować się tym deptakiem i obejrzeć tutejsze wielowiekowe, pięknie wyremontowane kamienice. Jeśli chcesz kupić sobie matrioszkę, tutaj znajdziesz masę sklepów z rosyjskimi wyrobami. Niech nie zdziwią Cię ceny, mocno zawyżone. Sami sklepikarze mówią, że Moskwa jest uwielbiana przez miliarderów, choćby przez arabskich szejków. Dlatego ceny są mocno zawyżone, ale niech nie zdziwi Cię także, że cena spada o kilka dobrych tysięcy po 5 minutach rozmowy. W XVIII wieku ulica Arbat była najbardziej prestiżowym miejscem do mieszkania w Moskwie, po to, by początkiem XIX wieku być niemal całkowicie zniszczoną przez wojska Napoleona. Po odbudowaniu, stała się ona domem dla wielu artystów, a za czasów komunizmu – domem dla wielu komunistycznych oficjeli. Nie każdy lubi to miejsce, my jednak zachęcamy do spaceru, przyjrzyj się detalom, które świadczą o wielowiekowej historii tej ulicy.

moskwa ulica arbat

Siedem Sióstr Stalina i Borodinskiy Most

Nad ulicą Arbat, dumnie góruje budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Przypomina nasz warszawski Pałac Kultury i Nauki! Stalin miał w planie wybudować jeden, potężny wieżowiec w Moskwie, plan się jednak nie powiódł, bo mógłby przykryć Kreml. Dlatego też zbudowano w Moskwie 7 wieżowców, podobnych pod względem konstrukcji, nazywanych Siedem Sióstr Stalina. 2 są hotelami z luksusowymi wnętrzami (Hilton i Radisson), 2 oddano do użytku publicznego – Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Uniwersytet, pozostałe zaś jako budynki mieszkalne. Spacerując od ulicy Arbat, dojdziesz do Mostu Borodinskiy, z którego równocześnie możesz ujrzeć 3 z 7 Sióstr Stalina. A wiesz, że podobne budynki są prócz Warszawy także choćby w Rydze, Pradze, Bukareszcie?

siedem siostr stalina w moskwie

Dzielnica Biznesowa

Moskiewska dzielnica biznesowa, czyli oficjalnie Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe leży po drugiej stronie rzeki Moskwa. To tutaj znajduje się biznesowe i korporacyjne serce Moskwy, w Warszawie nazywane byłoby “mordorem”. To także tutaj zobaczysz 3 spośród 5 czy też 6 spośród 10 najwyższych budynków Europy. Każdy z nich przekracza 300 metrów wysokości. Pięknie wyglądają przede wszystkim o tzw. “złotej godzinie”, ale najpiękniej po zachodzie słońca, gdy każdy wieżowiec mieni się kolorami świateł. Można to miejsce nazwać moskiewskim Manhattanem! A kolejne wieżowce są w budowie, więc dzielnica się stale rozrasta. Koniecznie przejdź się tutaj wieczorem!

dzielnica biznesowa moskwa

Moskwa atrakcje – dzień drugi:

Mauzoleum Lenina

Zostawiając na boku ocenę Lenina i jego działalności, chcieliśmy zobaczyć człowieka, którego ciało po niemal 100 latach od śmierci, wciąż jest podtrzymywane i przez wielu Rosjan czczone! Lenina zobaczyć możesz we wtorki, środy, czwartki i soboty od godziny 10 do 13. Wstęp wolny. Ale pamiętaj, by przyjść tutaj wcześniej, kolejka stoi od rana! My pojawiliśmy się tutaj o godzinie 9, w zasadzie 30 minut po otwarciu, mogliśmy wejść do środka. Uwaga, wewnątrz mauzoleum NIE WOLNO robić zdjęć i pilnują tego żołnierze! W środku zachowaj ciszę, poruszy Cię ciemność i zimno, jedyne światło ujrzysz nad ciałem Lenina. Raz na 18 miesięcy ciało poddawane jest długim zabiegom i mauzoleum jest wtedy zamknięte! Po dziś dzień trwa dyskusja społeczna, czy mauzoleum powinno być utrzymywane? Część ludzi, szczególnie starszych wiekiem Rosjan, sprzeciwia się usunięciu tego miejsca z Placu Czerwonego, podczas gdy młodzi na hasło “mauzoleum Lenina” wybuchają śmiechem. Może zmiana pokoleń rozwiąże ten konflikt.

moskwa Mauzoleum Lenina

mauzoleum lenina w moskwie

Tuż pod mauzoleum zobaczysz alejkę zasłużonych dla Rosji, w której rzuca się w oczy popiersie Stalina ze świeżymi kwiatami.

GUM – Główny Dom Towarowy

Główny Dom Towarowy na Placu Czerwonym pochodzi z 1893 roku, w środku znajdziesz ponoć ponad 1000 sklepów. Nawet jeśli nie planujesz zakupów, warto wejść do środka (wstęp wolny) i zobaczyć piękne wnętrza galerii handlowej, którą wybudowano z wielkim smakiem. Kilka skrzydeł, fontanny, szklane sklepienie, muzyka w tle. Pamiętaj też, by zobaczyć budynek z zewnątrz także nocą – jest pięknie podświetlony! Ale jesteśmy pewni, że wybierzesz się na Plac Czerwony także nocą, trzeba zobaczyć tą grę świateł na placu! 🙂

GUM w Moskwie

Moskwa atrakcje – Sobór Wasyla Błogosławionego

Znak rozpoznawczy Moskwy, Moskwa atrakcje, architektoniczna perełka! A wnętrze potrafi zaskoczyć, bowiem w środku znajduje się 8 oddzielnych cerkwi – symbol 8 dni walk pod Kazaniem i wygranej nad Tatarami kazańskimi. Podążaj więc za strzałkami pokazującymi kierunek zwiedzania – jak wyjdziesz raz na drugie piętro soboru, nie będziesz już miał szansy wrócić na niższy poziom. Sobór został ufundowany przez Ivana VI Groźnego, który wedle legend nakazał oślepić architektów budujących ów sobór – by nigdy nie wybudowali nic piękniejszego. Ile w tym prawdy – ciężko stwierdzić, ale sobór jest rzeczywiście wyjątkowy! Komuniści planowali go wyburzyć twierdząc, że zabiera przestrzeń na Placu Czerwonym, który mógłby gościć większe defilady! Na całe szczęście Sobór Wasyla przetrwał pożary, Napoleona, wojny światowe i komunistów także!

Warto wejść do środka o poranku, jednak nie zapomnij wrócić tutaj także popołudniu, kiedy słońce pięknie doświetla świątynię, ale także nocą – wtedy wygląda magicznie! Pamiętaj, że Sobór Wasyla nie jest dziś już aktywną świątynią, a jedynie muzeum. Wstęp płatny – 1.09-14.05 – 700 RUB, 15.05-31.08 – 1000 RUB.

moskwa sobór wasyla błogosławionego

Pomnik Minina i Pożarskiego

Choć nie jest to pomnik Polaków, jednak jest związany ściśle z polskim akcentem i stoi tuż u stóp Soboru Wasyla Błogosławionego. Pomnik postawiono jako hołd dwóm rosyjskim przywódcom – Mininowi i Pożarskiemu, który dowodzili wojskami rosyjskimi w czasie polskiej interwencji w Rosji i okupacji Kremla przez wojska polsko-litewskie w latach 1610-1612. Być może nie każdy pamięta, że w czasie rosyjskiej Wielkiej Smuty, wojska hetmana Stanisława Żółkiewskiego zajęły Moskwę i wzięły ówczesnego cara do niewoli. Zaś zwycięstwo nad polskimi wojskami to dla Rosjan wielkie święto narodowe.

pomnik minina i pożarskiego

Zaryadye Park

Ciekawy park, w bezpośrednim sąsiedztwie Kremla i Soboru Wasyla Błogosławionego. Warto odwiedzić choćby dla pięknego widoku na sobór właśnie! Park sam siebie określa jako miejsce, gdzie Rosjanie i nie tylko, w samym centrum miasta, mogą odpocząć, ale także zasięgnąć nauki dzięki tutejszym wystawom. To także miejsce wielu lokalnych koncertów. Tutejsze centrum nauki to na pewno także świetna rozrywka dla młodszych, którzy mogą tutaj przeprowadzać np. doświadczenia chemiczne!

moskwa-atrakcje-park-w-moskwie

moskwa-atrakcje-park-z-widokiem-na-sobor-wasyla

Sobór Chrystusa Zbawiciela

Największa świątynia prawosławna na świecie i główna siedziba rosyjskiego kościoła prawosławnego! Co ciekawe, sobór, który możemy podziwiać dzisiaj, nie jest budynkiem oryginalnym. Ten bowiem został wysadzony w powietrze przez komunistów w 1931 roku! Konstrukcja była tak mocna, że wysadzenie wymagało 2 potężnych ładunków wybuchowych, pierwszy nie dał jej rady. Sobór odbudowany został dopiero po upadku komunizmu i ukończony w 1999 roku. Wstęp wolny, ale pamiętaj, że w środku nie wolno robić żadnych zdjęć. Wejdź jednak koniecznie, wnętrza i przestrzeń robią wrażenie!

moskwa-atrakcje-sobór-chrystusa-zbawiciela

Rejs po rzece Moskwa

Zachwyceni po rejsie w Sankt Petersburgu, ciekawi byliśmy tego w Moskwie po rzece Moskwa! Dlatego też w okolicach Soboru Zmartwychwstania Pańskiego, kupiliśmy wycieczkę, która trwać miała 1,5 godziny, koszt 700 RUB. Przyznać ze smutkiem musimy, ten rejs nie zrobił na nas takiego wrażenia, jak rejs w Sankt Petersburgu. Owszem, zobaczyliśmy Kreml z perspektywy rzeki i jedną z Siedmiu Sióstr Stalina, ale nic, poza tym, co już widzieliśmy spacerując po Moskwie. Do tego wycieczka trwała o 25 minut krócej, niż reklamowano, gdy kupowaliśmy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać rejs w Sankt Petersburgu czy w Moskwie – bez chwili zastanowienia mówimy – Sankt Petersburg!

Moskwa-atrakcje-rejs-po-rzece

moskwa-atrakcje-rejs-po-rzece-moskwie-widok-na-kreml

Metro moskiewskie – alternatywne atrakcje Moskwa

Wydawać by się mogło, że metro to tylko metro, nie ma o czym pisać. Jednak moskiewskie metro to także swoista galeria sztuki i świadectwo historii. Stacje metra, szczególnie te w samym centrum miasta, są pełne kolumn, żyrandoli, pomników. Znajdziesz na stacjach także pomniki samego towarzysza Lenina! Co trzeba wspomnieć przy okazji – odległości w Moskwie są olbrzymie i metro jest tutaj wielkim ułatwieniem. Z drugiej jednak strony, by przemieścić się w ramach jednej stacji na inną linię metra, musisz pokonywać naprawdę wielkie odległości! Ma się więc wrażenie, że spędzasz w Moskwie mnóstwo czasu w podziemiach. Zastanawiać też może głębokość metra w Rosji. W czasach komunizmu metro miało nie tylko służyć jako nić komunikacji, ale także jako… schron przeciwatomowy! Dlatego też głębokość linii metra dochodzi do 84m pod ziemią! Władze rosyjskie chciały być przygotowane na ewentualną wojnę nuklearną!

Moskwa-atrakcje-metro

Park Carycyno

Miejsce z dala od turystów, oblegane głównie przez lokalsów. Piękny kompleks parkowo-pałacowy, który miał służyć jako rezydencja dla carycy Katarzyny. Kupiła ów teren jeszcze za swojego życia, kazała wyburzyć wszystko, co się tutaj znajdowało i zbudować od podstaw miejsce, w którym będzie mogła odpoczywać. Dasz wiarę, że nigdy nie zdążyła tutaj zamieszkać? Niestety prace nie zostały ukończone za jej życia. Lepiej! Nie zostały zakończone aż do XXI wieku! Następcy Katarzyny II nie interesowali się tym miejscem, dlatego też przez wieki nie zostało ukończone, popadało w ruinę, zapomnienie. Carycyno ukończono dopiero 200 lat później, w 2003 roku! Dojedziesz tutaj metrem na stację Orekhovo, wstęp na teren parku jest darmowy. Przyjedź tu koniecznie, miejsce jak z bajki – pełne kwiatów, staw, po którym możesz popływać rowerkiem wodnym, oranżerie, mostki, nawet operetka!

moskwa-atrakcje-carycyno-w-moskwie

Moskwa atrakcje – czy warto zobaczyć?

Stolica Rosji to przede wszystkim fascynująca mieszanka kulturowa. Z jednej strony zobaczymy ślady książąt rosyjskich, za rogiem świadectwa caratu, a zaraz obok pomniki Lenina z sierpem i młotem, po to, by po drugiej stronie miasta błyszczały jedne z największych w Europie wieżowców biurowych. Majestatyczność przeplatana z socjalizmem i nowoczesnością. Moskwę odwiedza bardzo dużo turystów, szczególnie azjatyckich, przygotować się więc musisz na to, że nie raz będziesz musiał stać tutaj w kolejkach do atrakcji Moskwy. Ale warto ją odwiedzić, bo Moskwa jest miastem fascynującym, różnorodnym i pełnej historii, także polskiej. Miejsce, które trzeba zobaczyć!

moskwa-atrakcje-sobór-wasyla-błogosławionego

Wybierasz się do Rosji?

Nie wiesz, jak się zabrać za aplikowanie o wizę? Sprawdź nasz wpis o aplikowaniu o wizę do Rosji i przekonaj się, że to wcale nie jest takie trudne, jak mówią! Możesz zrobić to sam, bez pośredników i dodatkowych kosztów! Nie zapomnij też o wizycie w Sankt Petersburgu, wpis znajdziesz tutaj. Niebawem kolejny post – wpis praktyczny o podróży do Rosji, w którym znajdziesz wskazówki odnośnie podróży, noclegów, jedzenia i wiele innych! Zobacz także nasz vlog ze zwiedzania Moskwy – nie zapomnij zasubskrybować nasz kanał na Youtube, byś dostał powiadomienie o następnych vlogach!

Masz pytania? Wątpliwości? Napisz do nas – rudeiczarne@gmail.com i pytaj śmiało! Chętnie pomożemy! ?

moskwa atrakcje nocą

54 myśli na temat “Moskwa atrakcje – najpiękniejsze miejsca w stolicy Rosji w 2 dni!

  1. Jasne, że Ci się uda! 🙂 Bo marzenia są po to, by je spełniać, pamiętaj! Już niedługo pojawi się ostatni z wpisów rosyjskich, w którym podpowiemy jak to wszystko samemu zorganizować, od A do Z 🙂

 1. Wspaniale fotografie I muszę przyznać, że niezły mieliście maraton jak na dwa dni moskiewski. No ale trzeba przyznać, pogoda dopisała i zobaczyliscie co najlepsze. Moskwa zachwyca przepycham starych budowli ale i zadziwia olbrzymimi rozmiarami, bo wszystko tam musi być ‘bolszaje’, fajnie tak popatrzeć raz jeszcze. Jedno na pewno się zmieniło, byłam tam bardzo dawno temu i na pewno się wybierzemy raz. Moja Moskwa to jeszcze stara stolica, otrzepujaca się z dawnego ZSSR, Wasza to nowoczesne miasto, z drapaczami chmur, tlumami zachodnich turystów. Jedno na pewno się nie zmianila, Kreml nadal stoi i na pewno jest nadal tak drogo jak było kiedyś. Podoba mi się ta nowa Moskwa.

  1. Ale lubimy takie rzeczowe komentarze, dziękujemy! 🙂
   Drapacze chmur rosną jak grzyby po deszczu, kolejne są w budowie i każdy jeden musi przewyższać poprzednika. Kreml stoi jak stał, a tłumy turystów nie tylko z Zachodu, bo głównie z Azji, są w każdym niemal miejscu w Moskwie. Ciekawi jesteśmy, jak wyglądała Moskwa tuż po upadku ZSRR… Rzeczywiście mielismy maraton, ale jak na 2 dni to udało się zobaczyć całkiem sporo, a nawet więcej niż sobie założyliśmy. Ale oczywiście nie da się zobaczyć wszystkiego, przy takich rozmiarach miasta – można by zwiedzać tygodniami i wciąż byłoby mnóstwo nieodkrytych zakamarków. Będzie po co kiedyś wracać, bo Rosja nas w sobie rozkochała i chcemy więcej!
   A co do cen – wcale nie jest tak źle! Zrobiliśmy Moskwę po kosztach, noclegi są bardzo tanie, jedzenie także, bilety na metro czy autobusy są w cenach porównywalnych do polskich. W zasadzie najdroższe są bilety wstępów, ale tego się ominąć nie da. Kolejny wpis będzie o tym, jak zorganizować samodzielnie taką podróż, jak rezerwować noclegi, by nie wydać milionów, gdzie jeść, jak się poruszać. I oczywiście podsumowanie kosztów! Więc zapraszamy niebawem po więcej! 🙂 I mamy nadzieję, że skusisz się, by zobaczyć Moskwę raz jeszcze! 🙂
   Pozdrawiamy ciepło!

  1. Myślimy, że nie ma czego zazdrościć, dziś świat się tak bardzo otwiera i staje się tak dostępny, że każdy może ruszyć w podróż 🙂 Jeśli tylko chce! Miejsce rzeczywiście jest urocze, dziękujemy bardzo i pozdrawiamy

 2. Nie ukrywam, że ten wpis wniósł wiele przydatnych informacji do mojego życia. Wybieram się do Moskwy dopiero w przyszłym roku, jednak już teraz zbieram najważniejsze informacje i planuję co zobaczyć. Dziękuję za ten wpis.

  1. Oooo wspaniale to czytać! 🙂 Warto sobie dobrze rozplanować zwiedzanie Moskwy, to jednak potężne miasto i nie jest trudno się zgubić. Jeśli będziesz miała jakieś pytania odnośnie Moskwy czy Sankt Petersburga – pisz śmiało. Natomiast niedługo pojawi się także wpis praktyczny z tej podróży z informacjami, jak się poruszać, gdzie jeść, spać, jak sobie tą podróż zorganizować – więc może ci się przydać 🙂
   Pozdrawiamy ciepło!

 3. Super ciekawy przewodnik po Moskwie!
  Większość znajomych, którzy byli w Moskwie opowiadała mi o tym mieście bez emocji i bez zachwytu. Mówili, że w porównaniu do Pitera to nie ma o czym mówić. Jestem ciekawa, które z miast przypadło Wam bardziej do gustu. Petersburg czy Moskwa? A może jedno i drugie, tylko każde na swój własny sposób? Patrząc na Wasze zdjęcia, mnie osobiście Moskwa zachwyca.

  1. Wiesz, są to tak odmienne miasta, że ciężko porównywać. Na nas oba zrobiły wielkie wrażenie i pod zupełnie innym względem. Piter jest mimo wszystko dużo spokojniejszy, kanaliki tworzą niesamowitą atmosferę, a w powietrzu unosi się zapach caratu. Wszystko błyszczy, świeci, wszystko jest eleganckie i jak z innej epoki.
   Moskwa zaś jest monumentalna i niesamowicie różnorodna! Znajdziesz tu ślady każdej jednej epoki rosyjskiej państwowości, a my jako miłośnicy historii znaleźliśmy tu mały raj. Na pewno jest dużo bardziej zatłoczona niż Piter, ze względu na wszechobecne grupy turystów, które owszem, były także w Sankt Petersburgu, ale nie dawały się aż tak we znaki. Na nas Moskwa zrobiła ogromne wrażenie, jest wyjątkowym miejscem. A też wiele znajomych nam odradzało wizytę w stolicy Rosji. Całe szczęście postanowiliśmy sprawdzić osobiście i bez zastanowienia pojechalibyśmy tam ponownie! 🙂 I jesteśmy pewni, że i Tobie by się spodobała!
   Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło!

 4. Niezły maraton-)
  Ja potrzebowałabym miesiąca,żeby chociaż trochę Moskwy ogarnąc.
  Ogromne to miasto, sobory,cerkwie,meczety, pałace kultury, sierpy i młoty.
  Nowoczesnych biurowców to się nie spodziewałam, normalnie jak w Dubaju.
  No i jeszcze ta kolejka do mauzoleum Lenina.Że też go jeszcze balsamują.
  Widzę, że tam wszystko można zobaczyc. Miasto ciągle kojarzy mi się zimnem.
  Pięknie pokazaliście Moskwę.
  Jak zawsze super relacja!
  Pozdrawiam serdecznie-)

  1. Kojarzy Ci się z zimnem, a my mieliśmy w drugi dzień zwiedzania 28 stopni i marzyliśmy o lekkim chociaż wietrze, bo przy maratonie łatwiej byłoby zwiedzać 🙂
   Tak, to fakt, Moskwa to wielka, ba, olbrzymia mieszanka wszystkiego i tutaj już po kilku godzinach spaceru, gdy cały ten miks się sam ze sobą kłóci, przestaje Cię zaskakiwać kolejna niespodzianka. Ciężko to wyrazić słowami, trzeba przeżyć 🙂 A Ty Irenko musisz się wybrać, skoro tak kochasz wszystko, co rosyjskie! 🙂
   Mauzoleum Lenina jest bodaj największą abstrakcją, której nie jesteśmy w stanie pojąć i rozmawialiśmy na miejscu z kilkoma Rosjanami, by dowiedzieć się, co o tym myślą. Jedni wyrażali się z wielkim szacunkiem, niemal miłością i nie wyobrażają sobie, by mauzoleum miało zniknąć. Inni kpią, mówiąc, że to nie jest normalne i powinno być dawno zlikwidowane. A Lenin dalej dumnie śpi na Placu Czerwonym i kto wie, ile to jeszcze będzie trwać.
   Dziękujemy bardzo, Irenko i ściskamy mocno! 🙂

   1. Anomalie pogodowe są jak widac wszędzie-)
    Jeżeli pojadę to szerokim łukiem ominę zabalsamowanego Lenina.
    Szczerze powiem, że dla mnie to coś nienormalnego,żeby go tyle lat wystawiac na widok publiczny.
    Moskwa pokazana przez Was bardzo kusi.
    Ściskam-))))

    1. Zdecydowanie nienormalne! Ale chcieliśmy zobaczyć na własne oczy, o co chodzi w tym miejscu i o co tyle krzyku. Do tego w całej Moskwie można zobaczyć jego pomniki i popiersia na każdym kroku. Ciekawy fenomen, dziwny jak na XXI wiek i dzisiejszą cywilizację. Ale jak widać każde miejsce ma swoje dziwne strony.
     Pozdrawiamy ciepło, Irenko! 🙂

 5. Przepięknie napisane! I to jak opowiedziałaś tą historię tego miejsca. Rosja jest piękna, ale i nieobliczalna. Nie wiem czy bym chciała tam pojechać, chociaż nie ukrywam kusi cholernie.

  1. Na pewno jest miejscem, obok którego nie da się przejść obojętnie. Tak jak mówisz – piękna, zarazem nieobliczalna, ale kusi. Wywołuje wiele emocji, wielokrotnie negatywnych, a jednocześnie kusi. I taka też jest sama Moskwa. Ale z naszej perspektywy – nie żałujemy ani minuty tam spędzonej – to niesamowite miejsce z niesamowitą historią.

  1. W końcu największy dzwon na świecie! I dopiero stając przy nim, widać jego ogrom.
   Dziękuję bardzo. Moskwę warto odwiedzić, miasto pełne sprzeczności, a w tym wszystkim robiące wielkie wrażenie.

  1. Rzeczywiście swoisty ewenement. Ciekawe doświadczenie zobaczyć Lenina, aczkolwiek nawet sam Lenin nie miał ochoty na tego typu zabiegi. Chciał leżeć na cmentarzu w Sankt Petersburgu, u boku swojej matki. Wydaje się, że po zmianie pokoleń, mauzoleum zostanie zlikwidowane!

  1. W naszym kraju jest mnóstwo do odkrycia, więc wcale się nie dziwimy, że póki co skupiacie się na Polsce! 🙂 A kiedyś przyjdzie czas na odkrywanie bliższych i dalszych sąsiadów 🙂

 6. Super blog!!!
  Za miesiąc tam jadę. I dziękuję Wam za istotne informacje dotyczące załatwiania wizy. Zaoszczędziłam trochę pieniążków i będą na bilety wstępu :-). Choćby na część kosztu biletu do Teatru Bolszoy.
  W zasadzie nie potrzebuję już żadnych przewodników. Zobaczę to co Wy zobaczyliście, z tą różnicą, że będziemy zwiedzać w ciągu 5 dni. Dziękuję za sugestie dotyczące wieczorno-nocnego zwiedzania oraz planu co jest możliwe zwiedzić w ciągu jednego dnia.

  Zwiedzajcie świat, niech Wam się wszystko układa, a ja będę chętnie podczytywać Waszego bloga i korzystać z cennych informacji. Też dużo jeździmy i jakby potrzebne Wam były jakieś info, to śmiało pytajcie na maila.

  taka sobie warszawianka

  1. To spieszymy się z wpisem praktycznym, żebyś miała całe kompendium wiedzy przed wyjazdem! Dziękujemy bardzo za ten komentarz, nawet nie wiesz, jak wielką dawką motywacji nas obdarzyłaś! 🙂 Moskwa jest wyjątkowym miastem, a i będąc tam za miesiąc, ceny biletów wstępu do atrakcji będą już niższe, jako że skończy się wysoki sezon turystyczny. I cieszymy się, że przydał Ci się wpis odnośnie wizy – w sieci krążą legendy na temat aplikowania o wizę – jak to ciężko samemu, jak to drogo, a to nie jest prawda! Można wszystko załatwić samodzielnie, po kosztach, a za zaoszczędzone pięniążki wybrać się na spektakl do Bolschoi tak jak Ty! 🙂 Zazdrościmy, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, nam nie było dane ze względu na zamknięcie teatru na wakacje.
   Dziękujemy bardzo i ślemy uściski z Malty! I daj znać po powrocie z Rosji – jak Ci się podobało! 🙂 Uwielbiamy się wymieniać spostrzeżeniami, bo co człowiek to inne odczucia.
   Ściskamy i pozdrawiamy ciepło!

  1. Pojawi się na pewno jeszcze we wrześniu, już nad nim pracujemy, żeby zawrzeć w nim wszystkie ważne informacje, które ułatwią podróż! 🙂 A takie komentarze aż miło czytać, zawsze dobrze wiedzieć, że to, co robimy, może się komuś przydać w podróży! Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło!

 7. Mieliście naprawdę intensywne dni w Moskwie, marzy mi się kiedyś zobaczyć ja na żywo, ale widzę, że warto sobie zarezerwować więcej czasu, by zwiedzać spokojnie i bez stresu 🙂

  1. Na pewno warto poświęcić na Moskwę więcej czasu 🙂 My już tak mamy, że nas nosi, więc mając więcej czasu, też byśmy go wypełnili po brzegi, by wycisnąć z miejsca jak najwięcej 🙂 Trzymamy kciuki, byś się kiedyś wybrała do Rosji! Jest wyjątkowa!

 8. Jakie cudowne zdjęcia!!! Przeglądam bloga głównie dla tych zdjęć z różnych zakątków, gdzie kiedyś chciałoby się być 🙂 Wpis z Moskwą zachowuję w zakładkach, może Wasz przewodnik przyda mi się w kiedyś w przyszłości 🙂

  1. Mamy głęboką nadzieję, że Ci się przyda i to prędzej niż myślisz! 🙂 A jak nie Moskwa to chociaż Sankt Petersburg, skoro od 1. października wystarczy darmowa wiza elektroniczna do Wenecji Północy! Dziękujemy pięknie i zapraszamy do nas częściej! 🙂

 9. Miasto ma tak dużo do zaoferowania turystom, że najlepiej jest spędzić w nim kilka dni. Chętnie pisałabym się na taką wycieczkę, trochę też z powodu chęci powrotu do dawnych komunistycznych obrazów z dzieciństwa.

  1. Oj tak, pewnie nawet i 2 tygodnie byłoby tu co robić! 🙂 Trzymamy mocno kciuki, na pewno tam jeszcze wrócisz! Sporo się pewnie zmieniło przez te lata! 🙂

 10. Chciałabym kiedyś pojechać do Rosji i zobaczyć Moskwę czy Sankt Petersburg, o przejażdżce Koleją Transsyberyjską nie wspominając… I koniecznie Syberia, pisałam o tych okolicach magisterkę, więc strasznie mnie ciekawią. ? Piękne zdjęcia! ?

  1. Ooooo Kolej Transsyberyjska to nasze wielkie marzenie, mamy nadzieję, że się uda je zrealizować niebawem 🙂 Znamy Twoje odczucia, Karolina pisała magisterkę o Albanii, więc w naszych sercach Albania ma miejsce szczególne 🙂 Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy serdecznie!

  1. Moskwa i generalnie Rosja coraz bardziej otwiera się na turystów z Zachodu, więc jest coraz łatwiej! A miasto to ma bardzo wiele do zaoferowania, więc mamy nadzieję, że się skusisz na wizytę w tym miejscu! 🙂

 11. Chciałabym zobaczyć na własne oczy Kreml, to takie moje małe marzenie. Z waszych zdjęć widać, że Rosja to miejsce trochę jak z bajki, przynajmniej Moskwa tak wygląda

  1. Sankt Petersburg jest jeszcze bardziej bajkowy! 🙂 Kreml wyobrażaliśmy sobie zupełnie inaczej. Zawsze kojarzył nam się złowrogo, z Putinem, jakimś takim nadęciem. A jednak nas pozytywnie zaskoczył, kryje w sobie mnóstwo wspaniałych zabytków i niesamowitej historii!

  1. Wielu osobom tak się kojarzy 🙂 Dziś Moskwa wydaje się, że raczej całkiem nieźle działa 🙂 Ale musi mieć wiele “naj” u siebie! 🙂

 12. Od dłuższego czasu marzy mi się podróż do Moskwy. Myślę, że Plac Czerwony wywarłby na mnie największe wrażenie – szkoda, że nie udało się Wam zobaczyć tego pocztówkowego:( Dwa dni to niby nie dużo, więc podziwiam, że odwiedziliście tak dużo atrakcji. W tym roku na pewno nie dotrę już do Moskwy, ale kto wie może w przyszłym i wówczas na pewno zainspiruję się Waszym programem:)

  1. Marzenia są po to by je spełniać! 🙂 Szkoda, że nie zobaczyliśmy pocztówkowego, z drugiej strony zobaczyliśmy prawdziwy Plac Czerwony, w końcu ponoć zobaczenie go bez scen itd to wyczyn, a Plac Czerwony jest areną wielu rosyjskich eventów. Owszem, 2 dni to niewiele, a mając więcej czasu na pewno byłoby co robić. Ale nawet 2 dni były genialne i wypełnione atrakcjami po brzegi!
   Trzymamy kciuki za Twoją podróż do Rosji, kto wie, może wybierzesz się prędzej niż myślisz 🙂

  1. Ooooo wspaniale! Bardzo dziękujemy, mamy nadzieję, że się Przyjaciółce przyda i ułatwi jej podróż 🙂 Już niedługo pojawi się wpis praktyczny – gdzie spać, jeść, jak poradzić sobie z Rosją bez biura podróży i wszystko, co potrzebne przed wyjazdem.
   Bardzo dziękujemy za tyle ciepłych słów, dajesz nam wielką motywację, Kochana! 🙂

 13. Świetnie przygotowany plan zwiedzania Moskwy. Takich najczęściej szukam w necie, gdy chcę zwiedzić dane miasto, dlatego zapiszę sobie go na przyszłość. Bo o zwiedzeniu Moskwy na razie tylko marzę, ale mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła to marzenie przekuć na realne plany, a potem na wspaniałą podróż 🙂 Pięknie Moskwa wyszła na Waszych zdjęciach, naprawdę kusi swoją wielkością, różnorodnością. Moją uwagę szczególnie przykuwają ta niesamowita architektura soborów!

  1. Rzeczywiście, Sobory robią wielkie wrażenie – tak w Moskwie, jak i w Sankt Petersburgu. Ich architektura i wnętrza zwalają z nóg!
   Jesteśmy pewni, że kiedyś Twoje marzenie się spełni, tak jak i spełniło się nasze i wreszcie dotarliśmy do Rosji. Pozostał wielki niedosyt i kusi też bardziej dzika Rosja, ale i na to przyjdzie czas.
   Dziękujemy pięknie za tyle miłych słów, staraliśmy się stworzyć małe kompendium dla każdego, kto wybiera się albo rozważa podróż do Moskwy. Jest to olbrzymie miasto, ale bardzo różnorodne i wielokulturowe, a to robi wielkie wrażenie!
   Pozdrawiamy ciepło! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.