szwajcaria-co-zobaczyc

Co zobaczyć w Szwajcarii niemiecko-języcznej – TOP miejsca

przez Rudeiczarne Travel Blog

Zastanawiasz się, co zobaczyć w Szwajcarii? Szwajcaria, czyli inaczej Konfederacja Szwajcarska to serce Europy i jedno z najmniejszych państw starego kontynentu. Zajmuje powierzchnię ok. 41 tys. km 2, co plasuje ją na 134 miejscu na świecie, pod względem wielkości. Wielu kojarzy się głównie z bankami, serami i czekoladą, scyzorykami, zegarkami czy drożyzną. I słusznie, ale Szwajcaria to nie tylko to! Przyznać jednak należy, że  kraj ten wyróżnia się na tle sąsiadów i innych państw Europy. Zastanawiasz się czy w Szwajcarii jest co robić i co warto zobaczyć? Ten wpis przybliży Ci to państwo, jego atrakcje, pokaże, co zobaczyć w Szwajcarii, a także pomoże podjąć decyzję odnośnie tego, czy w ogóle warto odwiedzić Szwajcarię!

co-zobaczyć-w-szwajcarii-szwajcaria-alpejskie-widoki

Co zobaczyć w Szwajcarii – krótka charakterystyka państwa

Charakterystyka państwa szwajcarskiego jest bardzo ciekawa i wyróżnia się na tle pozostałych krajów europejskich. Pamiętać musisz, że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej. Jest natomiast członkiem strefy Schengen, dzięki czemu możesz wjechać tutaj na ważnym dowodzie osobistym. O nie-przystąpieniu do UE zdecydowali sami obywatele, w referendum! Bo demokracja bezpośrednia w Szwajcarii jest bardzo ważnym elementem życia społecznego. Mówi się, że sama Szwajcaria przeprowadza więcej referendów, wieców, konsultacji niż wszystkie państwa świata razem wzięte! Ciężko jest nam sobie to wyobrazić, ale faktem jest, że lokalne władze bardzo często pytają mieszkańców o ich wolę i w ten sposób tworzone jest prawo. Szwajcaria jest także państwem neutralnym, toteż nie bierze udziału w żadnych konfliktach zbrojnych. Co nie zmienia faktu, że dysponuje świetnym wojskiem oraz każdy Szwajcar musi odbyć służbę wojskową! A jak dzieli się państwo?

co-zobaczyć-w-szwajcarii-szwajcaria-prowincja

Co zobaczyć w Szwajcarii – Kantony – Szwajcaria atrakcje

Cała Szwajcaria jest państwem federalnym i podzielona jest na 26 kantonów, które cieszą się sporą autonomią. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku kantony były traktowane jak mini-państwa – miały własne armie, biły własną monetę! W połowie XIX wieku luźna federacja została przekształcona w państwo federacyjne z organami władzy centralnej, tworząc zalążek dzisiejszej Szwajcarii. Jak dziś wyglądają szwajcarskie kantony? Każdy z nich ma własną konstytucję, która określa lokalne prawo i zasady panujące w tym właśnie kantonie. Kantony mają także własne parlamenty, które sprawują władzę lokalną. Mówi się, że kantony położone na Wyżynie Szwajcarskiej, czyli na północ od Alp, są dużo bardziej zaludnione i rozwinięte, zysk przynosi tutaj przemysł. Zaś kantony alpejskie są mniej zaludnione i zysk czerpią głównie z turystyki. Co warto pamiętać to fakt, że formalnie, Szwajcaria nie posiada stolicy kraju! Umownie jest nią Berno, ze względu na to, że to właśnie w Bernie znajdują się organy władzy federalnej.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-berno-jesienia

Co zobaczyć w Szwajcarii – Język i Ludzie

W całej Szwajcarii obowiązują 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. To konstytucja danego kantonu określa, który z tych języków obowiązuje na danym terenie, a także w którym języku dzieci będą uczyć się w szkołach. Warto jednak pamiętać także o lokalnych dialektach, jako że np. język niemiecki mówiony różni się pomiędzy kantonami. I choć język angielski nie jest językiem urzędowym, bez problemu się w nim dogadasz, nawet ze starszymi Szwajcarami. Przyznać trzeba, że to zrobiło na nas wielkie wrażenie.

Do tego dodać trzeba, że Szwajcarzy, szczególnie w niemiecko – języcznej Szwajcarii, są niezwykle pomocni i życzliwi, chętnie służą pomocą, radą. Z drugiej strony – jeśli łamiesz prawo – pierwsi zwrócą Ci na to uwagę. Każdy dba o porządek i mówi się, że w Szwajcarii możesz wszystko, póki nie zagrażasz wolności drugiego człowieka. Z drugiej zaś strony, mottem państwa jest hasło “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Bardzo wiele mówi to o narodzie, prawda?

co-zobaczyć-w-szwajcarii-szwajcaria-ludzie

Co zobaczyć w Szwajcarii – Religia

Choć w Szwajcarii nie ma religii państwowej, dominuje głównie chrześcijaństwo. Głównymi wyznaniami jest katolicyzm oraz Szwajcarski Kościół Reformowany, w ramach którego dominuje kalwinizm. Przyjmuje się, że w największych miastach dominuje właśnie protestantyzm. Co ciekawe, kantony bardziej uprzemysłowione, zamieszkane są głównie przez wyznawców kalwinizmu, podczas gdy te alpejskie są głównie rejonami katolickimi. Imigracja przyniosła Szwajcarii także rosnący odsetek innych wyznań, w tym prawdosławnych, muzułmanów czy Żydów. Religię traktuje się jednak jako prywatną sprawę każdego Szwajcara, zaś konstytucja Szwajcarii określa wolność wyznania i zapewnia pokojową koegzystencję wyznawców różnych religii.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-religia-w-szwajcarii

Co zobaczyć w Szwajcarii niemiecko – języcznej – atrakcje Szwajcarii

Długo zastanawialiśmy się, jak podzielić szwajcarskie wpisy, by nie powstał z tego jeden, wielki, przydługi post, który ciężko będzie czytać… Ale też by podział miał sens i był w miarę symetryczny. Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że podzielimy je na 3 wpisy: pierwszy, czyli ten, który aktualnie czytasz, traktować ma o tym, co zobaczyć w Szwajcarii niemiecko-języcznej, którą udało nam się zobaczyć podczas tej podróży. Kolejny przybliży Ci, co zobaczyć w Szwajcarii francusko-języcznej, w tym piękny region Gruyer oraz okolice Jeziora Genewskiego. Ostatni zaś będzie postem praktycznym, w którym zawrzemy wszystkie wskazówki podróżnicze – jak się poruszać, gdzie spać, gdzie i co zjeść. A także jak poradzić sobie ze szwajcarskimi cenami i wszystko, co może przydać Ci się podczas Twojej własnej podróży.

Przejdźmy zatem do atrakcji i tego, co zobaczyć Szwajcarii niemiecko-języcznej,co udało nam się zobaczyć i co możemy z całego serca polecić i Ci przybliżyć!

co-zobaczyć-w-szwajcarii-szwajcaria-jeziora

Zurich – Atrakcje Szwajcarii

Naszą podróż rozpoczynamy w Zurichu – największym mieście Szwajcarii i stolicy kantonu Zurich. Znany jest głównie z tego, że jest to centrum gospodarcze i finansowe kraju, a także stolica bankowości! W 2017 roku okrzyknięty został najdroższym miastem Europy. Tutaj z resztą znajdziecie najdroższą ulicę w Europie, a drugą na świecie – Banhoffstrasse, która zaczyna się przy dworcu kolejowym. Pełna jest galerii handlowych i butików, w których ceny zwalają wielu z nóg. Ale nie musicie tutaj robić zakupów, wystarczy się przespacerować, jest urocza!

co-zobaczyć-w-szwajcarii-dworzec-w-zurichu

Uetliberg – Atrakcje Zurich

Będąc w Zurychu, koniecznie wybierzcie się na wzgórze Uetliberg, z którego ujrzycie panoramę największego miasta Szwajcarii, a także ujrzycie piękny widok na Alpy z zielonymi polanami u ich stóp! Dojechać tu możecie pociągiem z dworca kolejowego – bilet na stację Uetliberg, możecie kupić w automacie na dworcu (także w języku angielskim!). Co ciekawe, na szczycie czekają na Was ciekawe latarnie w kształcie głów jeleni z kolorowymi mozaikami. To dzieło słynnego Bruna Webera, który czerpał inspirację z charakterystycznych dzieł Gaudiego. Z resztą w samym Zurichu znajdziecie także park pełen dzieł Webera, nie zapomnijcie sprawdzić godzin i dni otwarcia tutaj – te są mocno ograniczone.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-uetliberg-widok-na-alpy
co-zobaczyć-w-szwajcarii-bruno-weber-zurych

Na wzgórzu Uetliberg możecie także wejść na platformę widokową – koszt 5 franków, jednak my polecamy zejście bokiem wzgórza nieco niżej schodami, skąd będziecie mieli wspaniały widok na Alpy i Zurych, za darmo, bez tłumów. Przy sprzyjających warunkach pogodowych ujrzycie unoszące się nad głowami paralotnie – bardzo częsty widok w Szwajcarii!

Stare Miasto – Atrakcje Zurich

Stare Miasto w Zurychu położone jest na dwóch wzgórzach, przedzielonych rzeką Limmat, która swój bieg kończy w krystalicznie czystym Jeziorze Zuryskim – głównym, ale nie jedynym kąpielisku miasta. Bo Zurych słynie z kąpielisk, jest ich tutaj ok. 30 oraz 20 basenów na powietrzu! Nastarszym i najsłynniejszym jest Frauenbad – pochodzi jeszcze z 1837. Uwaga, panowie mają wstęp wzbroniony! 🙂

Latem, raz na 2 tygodnie, główne ulice Zurychu są zamykane, by mieszkańcy mogli przejechać się nimi na rolkach czy rowerze. Czego się nie robi dla ludzi, jeśli się chce? 🙂

co-zobaczyć-w-szwajcarii-zurich-nad-rzeka

Stare Miasto jest pełne przepięknych, niejednokrotnie pokrytych malowidłami kamieniczek, wśród których spacer jest cudowny! Zgub się w bocznych uliczkach, zaglądnij do lokalnych sklepików obejrzeć gustowne wystawy z tutejszymi wyborami. I nie zapomnij zaglądnąć do katedry Grossmunster – matki szwajcarskiej reformacji. To tutaj w 1520 roku Ulrich Zwingli zapoczątkował swoje reformacyjne przemówienia. W środku niestety nie można robić zdjęć!

co-zobaczyć-w-szwajcarii-katedra-w-zurichu

Co ciekawe, Zurych słynie także z fontann i malutkich fontanienek – jest ich tutaj ok. 1200! Woda jest w nich na tyle czysta, że możesz swobodnie pić z nich wodę. W Szwajcarii z resztą możesz pić z każdej fontanny, przy której nie ma znaku, że woda ta się nie nadaje. Dzięki temu możesz uzupełniać regularnie swoją butelkę, bez potrzeby poszukiwania sklepu.

Zuryskie Muzea – Zurych co zobaczyć

Osobiście zawsze wolimy wędrować uliczkami i poczuć klimat danego miejsca, niż zwiedzać muzea, więc i tym razem nie skorzystaliśmy z tutejszych muzeów. Ale! W samym Zurychu znajdziecie ponad 50 muzeów, a jeśli lubicie ten typ zwiedzania, niektóre z nich są nawet darmowe! Co przy szwajcarskich cenach jest sporym ukłonem w stronę turystów. Np. w piątki możecie za darmo zwiedzać Muzeum Pieniądza, kolejne muzeum to Muzeum Focus Terra, w którym możesz choćby wejść do symulatora trzęsień ziemi, czy też uniwersyteckie Muzeum Zoologiczne. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej pewnie zainteresuje Cię Muzeum Fifa? To niestety nie jest darmowe i bilet wstępu swoje kosztuje…

co-zobaczyć-w-szwajcarii-zurich-szwajcaria-stare-miasto

Lindenhoff i rejs po jeziorze Zuryskim – Zurych co zobaczyć

Jeśli chcesz podziwiać zuryską starówkę z nieco wyższej perspektywy, polecamy wybrać się na wzgórze Lindenhoff. Parkowe wzgórze położone w samym sercu Starego Miasta gwarantuje piękny widok na kamieniczki i katedrę. Idealne miejsce na zachód słońca czy odpoczynek po długim spacerze. Wstęp oczywiście darmowy!

co-zobaczyć-w-szwajcarii-zurych-lindenhoff

Możesz także mieć ochotę wybrać się na wycieczkę statkiem po jeziorze Zuryskim. Szczególnie pięknie wygląda o zachodzie słońca, gdy przybiera barwy delikatnych czerwieni i różu. Wycieczki kursują cały rok, tutaj znajdziesz więcej informacji. Ale… kupując bilet dzienny na transport publiczny w Zurychu, w zależności o tego, jakie strefy wybierzesz kupując bilet, możesz także mieć w tym zawartą komunikację promami po jeziorze. Zwróć na to uwagę kupując swój bilet dzienny – jeśli takowy będziesz kupować. Wtedy zamiast wydawać fortunę na wycieczkę,możesz przepłynąć się promem – widoki będziesz mieć te same. Wrócić zaś możesz albo promem albo pociągiem. Ale pamiętaj o strefach przed kupnem biletu dziennego!

Co byś nie zaplanował sobie na Szwajcarię, nie możesz ominąć Zurychu! Jest to przepiękne, urocze miasto, które w Szwajcarii trzeba zobaczyć i uwierz – skradnie Twoje serce!

Lucerna – Atrakcje Szwajcarii

Jedno z najsłynniejszych miasteczek szwajcarskich, leżące u stóp góry Pilatus (2137m n.p.m.). Znajdziesz je na niemal każdej pocztówce za Szwajcarii, nie bez powodu więc przechodzi prawdziwe turystyczne oblężenie! Dlaczego jeździ się do Lucerny?

co-zobaczyć-w-szwajcarii-lucerna-panorama-miasta

Most Klasztorny i Most Młyński – Atrakcje Lucerny

Najstarszy most drewniany w Europie? Właśnie w Lucernie! Mowa o Moście Klasztornym, który pochodzi z 1333 roku. Nie można zapomnieć o fakcie, że duża część mostu spłonęła w pożarze w 1993 roku, więc dziś most nie jest już w pełni oryginałem. Ale… uroku odmówić mu nie można! Skąpany w kwiatach, łączy oba brzegi Lucerny w dość charakterystyczny sposób. Bowiem Most Klasztorny nie łączy obu brzegów w najkrótszy sposób. Jego kształt wynika z bagiennego podłoża, który warunkował kształt mostu. Tuż przy moście, na rzece, ujrzysz charakterystyczną, kamienną wieżę. Niegdyś było to więzienie, w którym przetrzymywano np. wiedźmy, dzisiaj jest to archiwum. Koniecznie przespaceruj się mostem na drugą stronę rzeki i spójrz na miasto z perspektywy wszechobecnych na moście kwiatów.

lucerna-most-klasztorny

Most Młyński jest nieco młodszy, pochodzi bowiem z 1408 roku. Nie dociera tutaj każdy turysta, więc spotkasz znacznie mniej ludzi niż na poprzednim moście. Spacerując mostem, spójrz ku górze, pod sufitem znajdziesz piękne, wielowiekowe malowidła, przedstawiające taniec Śmierci z mieszkańcami miasta.

lucerna-rzeka

Museggmauer – Lucerna co zobaczyć

Będąc w Lucernie, warto wybrać się do parku i na mury obronne Museggmauer, skąd rozciąga się piękny widok na Stare Miasto i Jezioro Czterech Kantonów, którego brzegi łączą właśnie 4 szwajcarskie kantony. Możesz także wejść do wieży zegarowej, w której zobaczysz cały mechanizm zegara w wielkich rozmiarach, a ze szczytu także rozciąga się piękny widok. Dociera tutaj znacznie mniej ludzi niż do zatłoczonego, niestety, centrum Lucerny. Wstęp darmowy.

lucerna-panorama-miasta

Stare Miasto – Lucerna atrakcje

Lucerna była ukochanym miastem królowej Wiktorii, pisarza Victora Hugo, Lwa Tołstoja czy Alberta Einsteina. Faktem jest, że tutejsze uliczki i kamieniczki są niezwykle urokliwe. Nie zapomnij zagubić się w lokalnych zakamarkach, a także zaglądnąć pod ratusz Kornmarkt. Ten uważany jest przez wielu za jeden z najpiękniejszych budynków w Szwajcarii. Pokryty malowidłami i kolorami rob wrażenie, ale czy jest najpiękniejszy? 🙂

lucerna-ratusz

Weinmarkt i wieża Zytt na Starym Mieście to także ważne punkty podczas zwiedzania. Co ciekawe, zegar na wieży Zytt pochodzi z 1530 roku i działa po dziś dzień, spóźniając o minutę. Weinmarkt zaś jest to główny plac, na którym znajdziesz malownicze kamieniczki. Legenda głosi, że Lucerna powstała w miejscu, które wskazał mieszkańcom anioł wyłoniwszy się z obłoków. To tutaj nakazał zbudować kaplicę św. Mikołaja.

lucerna-widok-na-jezioro

Furka Pass – Szwajcaria atrakcje

Jeśli podróżujesz swoim środkiem transportu, z całego serca polecamy trasę przełęczą Furka Pass! Podróż wysoko położoną przełęczą – 2436 m n.p.m. robi ogromne wrażenie, choć momentami i najbardziej wprawiony kierowca może czuć się niepewnie. Nie bez powodu jednak Szwajcarów nazywa się mistrzami prowadzenia dróg na wysokościach, więc bez obaw, a widoki zrekompensują każdą niepewność! Ponoć początkowo trasa ta miała służyć jedynie wojsku, z czasem jednak udostępniono ją wszystkim i stała się jedną z ulubionych tras motocyklistów i kierowców w Szwajcarii!

furka-pass

Jeśli jesteś fanem filmów z Agentem 007 – Jamesem Bondem – to tutaj kręcono sceny pościgu z filmu “Goldfinger” z Sean’em Connery. Przy drodze rozglądaj się za znakiem “James Bond Str”. Z resztą jesteśmy pewni, że przemierzając Furka Pass, zatrzymasz się wiele razy, podziwiając widoki dookoła. Pamiętaj jednak, że po zmroku trasa nie jest oświetlona, jeśli więc nie czujesz się na siłach prowadzić na takich wysokościach, przez serpentyny i przepaści w ciemności, pokonaj całą trasę przed zmrokiem.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-furka-pass-james-bond

co-zobaczyć-w-szwajcarii-furka-pass-widoki

Lauterbrunnen – Szwajcaria co zobaczyć

Wioska Lauterbrunnen położona jest u podnóży Alp i lodowców i w bezpośrednim sąsiedztwie najsłynniejszego kurortu alpejskiego – Interlaken. Wioska w tłumaczeniu oznacza głośne fontanny i nie jest to przypadek! Bowiem dookoła Lauterbrunnen znajdziesz aż 72 wodospady! Zaś jeden z nich – Staubach, osiągający 300 m wysokości, góruje nad wioską, a jego dźwięk utuli Cię do snu po całym dniu wędrówek.

Czemu wędrówek? Lauterbrunnen to jeden największych obszarów chronionych w Szwajcarii i brama wejściowa do wielu szlaków górskich, w tym na dach Europy – Jungfraujoch! To tutaj znajduje się najwyżej w Europie położona stacja kolejowa, pociągi dojeżdżają tutaj na wysokość niemal 3500 m n.p.m. Zobaczysz stąd wspaniałe alpejskie szczyty, lodowiec, poczujesz zew wysokości. Ale… niestety taka przyjemność kosztuje… w zależności od godziny i pory roku ok. 180 franków od osoby w obie strony! Co daje… ponad 700 zł od osoby za 1,5h x2 podróż pociągiem. Przyznamy szczerze – bardzo chcieliśmy tam jechać, ale cena nas przeraziła. Z drugiej zaś strony chcieliśmy jechać z samego rana, wtedy zaś góry skąpane były wciąż w chmurach.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-kolejka-gorska-lauterbrunnen

Dlatego też zmieniliśmy plany i ruszyliśmy o świcie pociągiem za 60 franków w obie strony do stacji pośredniej – Kleine Scheidegg, skąd możesz albo ruszyć dalej pociągiem albo wybrać jedną z wielu tras trekkingowych. Widoki masz gwarantowane, a o poranku na drodze spotkaliśmy jedynie 4 osoby! Czy żałujemy? Nie! To był jeden z najpiękniejszych dni w naszym życiu i widoków, które ujrzeliśmy, nikt nam nie odbierze. Może nie byliśmy na szczycie Jungfrau, ale mogliśmy podziwiać Jungfrau (4158 m n.p.m.), Monch (4107 m n.p.m.), Eiger (3970 m n.p.m.) i lodowiec z nieco niższej perspektywy i wciąż wygląda to wspaniale! Z resztą zobacz sam, ten trekking był wyjątkowy!

co-zobaczyć-w-szwajcarii-trekking-w-szwajcarii

co-zobaczyć-w-szwajcarii-domek-w-alpach

Berno – Szwajcaria atrakcje

Berno to czwarte co do wielkości miasto Szwajcarii i umowna stolica kraju. Umowna, jako że wspominaliśmy już wcześniej, Szwajcaria nie posiada formalnej stolicy. Jako że w Bernie znajduje się parlament Szwajcarii i organy federacji, mówi się, że Berno jest umowną stolicą. Miasto położone jest malowniczo wśród drzew, zieleni, nad rzeką Aare, w której mieszkańcy uwielbiają pływać wraz z jej nurtem.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-berno-widok-na-rzeke

Niedźwiedź – symbol miasta – Berno atrakcje

Niepodważalnym symbolem miasta jest Niedźwiedź, z resztą miasto Bern z niemieckiego oznacza właśnie niedźwiedzia! Dlaczego? Otóż legenda głosi, że założyciel miasta – Berchtold V, założył miasto w miejscu, gdzie upolował niedźwiedzia właśnie. Stąd nazwa miasta, niedźwiedź na fladze Berna, a także… dość kontrowersyjna atrakcja miasta, czyli Barengraben. Miejsce stworzone specjalnie z myślą o niedźwiedziach, dość spora przestrzeń nad rzeką, w której od XIX trzyma się niedźwiedzie, jako przypomnienie mieszkańcom o pochodzeniu i symbolu miasta. Mocno kontrowersyjne miejsce i naszym zdaniem w XIX wieku czas najwyższy zaprzestać praktykowania tej tradycji.

Stare Miasto – Berno co zobaczyć

Starówka berneńska wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w pełni zasłużenie. Nie bez powodu mieszkał tu Albert Einsten, który właśnie tutaj tworzył swoją teorię względności. Na starówce znajdziecie niepozorną kamienicę, w której mieszkał, natomiast w Bernie znajdziecie także muzeum Alberta Einsteina, w którym przybliżana jego jego historia.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-berno-muzeum-einsteina

Głównymi ulicami miasta jest Marktgasse i Kramgasse, na których umieszczono 11 XVI-wiecznych fontann. Najsłynniejsza z nich jest fontanna wielkoluda, który wedle legend pożera dzieci. To także tutaj dumnie stoi Zeitglockenturn, czyli wieża zegarowa z 1530 roku. 4 minuty przed pełną godziną figury zegara delikatnie się ruszają i wydają odgłosy, by o równej godzinie zegar i dzwony zaczęły bić. Jeden ze znaków rozpoznawczych Berna.

Parlament Federacji – Berno co zobaczyć

Jeśli jesteś w Bernie, możesz także zwiedzić Parlament Federacji, a nawet zobaczyć sesję parlamentu! Biletów dla osób indywidualnych na chwilę obecną nie można zarezerwować z wyprzedzeniem, w związku z czym będziesz musiał stanąć w kolejce i czekać, jako że równocześnie może wejść 25 osób. Jedyne, co będziesz potrzebować, by wejść to ważny dowód tożsamości. Niestety, ze względu na głosowanie w wyborach w polskiej ambasadzie w Bernie, byliśmy tutaj w niedzielę, nie mieliśmy więc szansy wejść do środka. Szczegółowe informacje dotyczące wizyty w parlamencie w Bernie znajdziesz na stronie internetowej tutaj.

co-zobaczyć-w-szwajcarii-parlament-w-bernie

Co zobaczyć w Szwajcarii niemiecko-języcznej – czy warto jechać do Szwajcarii?

Szwajcaria wschodnia i środkowa obfituje w niesamowite widoki, które wielokrotnie zwalają z nóg! Zurich, Lucerna czy Berno na pewno są przepięknymi, uroczymi miastami, zaprojektowanymi ze smakiem i bez przepychu. Co jednak na nas robi największe wrażenie w Szwajcarii to zdecydowanie natura i prowincja! Alpy szwajcarskie, wodospady, zieleń prowincji z drewnianymi domkami i krowami z dzwoneczkami, a do tego wspaniałe jeziora z krystalicznie czystą wodą, do której malowiczo wchodzą góry! Szwajcaria niemiecko-języczna sugeruje język obowiązujący w tutejszych kantonach. I owszem, to język niemiecki dominuje, ale podróż ułatwia fakt, że Szwajcarzy bardzo dobrze porozumiewają się po angielsku, a do tego są bardzo pomocnym i przyjaznym narodem. Dopóki nie złamiesz przepisu albo nie naruszysz ich wolności. Ale dzięki temu Szwajcaria funkcjonuje jak… w szwajcarskim zegarku! Więc jesteśmy pełni podziwu!

Więcej subiektywnych wrażeń i odczuć znajdziecie w kolejnych wpisach, w których przybliżymy Wam kolejne regiony Szwajcarii oraz podsuniemy garść informacji i wskazówek praktycznych! Wtedy będziesz mógł samodzielnie zdecydować, czy naprawdę warto? My Ci tylko szeptem powiemy teraz – TAK, WARTO! Ale poczekaj jeszcze na kolejne wpisy ! 🙂

co-zobaczyć-w-szwajcarii-alpy-szwajcarskie

Co zobaczyć w Szwajcarii – Wybierasz się w podróż?

co-zobaczyć-w-szwajcarii-kleine-scheidegg

Sprawdź także

53 komentarze

Monika Kilijańska 27 października, 2019 - 1:35 pm

Dla takich widoków nawet rowerem bym tam pojechała!

Odpowiedz
rudeiczarne 27 października, 2019 - 2:05 pm

Widoki w Szwajcarii są niesamowite i zapierają dech, my nawet i na nogach byśmy poszli! 🙂

Odpowiedz
Irena -Hooltayewpodrozy 27 października, 2019 - 3:35 pm

Kusicie Szwajcarią, widoki wspaniałe.
Dużo ciekawych informacji i pięknych zdjęć.
Z przyjemnością z Wami odbyłam tę wycieczkę.
Cieszę się, że mogliście odwiedzić kolejne niesamowite państwo.
Pozdrawiam serdecznie-))

Odpowiedz
rudeiczarne 27 października, 2019 - 3:37 pm

Dziękujemy, Irenko! To była niesamowita i barwna przygoda, której nigdy nie zapomnimy, a dzwoneczki szwajcarskich krów na pastwiskach wciąż dzwonią nam w uszach! Mamy nadzieję, że po tym wpisie skusi się nieco więcej osób i odwiedzi ten niesamowity kraj!
Ściskamy mocno! 🙂

Odpowiedz
Ola 26 listopada, 2019 - 9:01 am

Rewelacyjne zdjęcia i świetna, bardzo dokładna relacja! Do Szwajcarii zdarzało mi się jeździć na narty, a ostatnio odwiedziłam Zurych i naprawdę mi się spodobało! Chętnie wrócę do tego kraju ponownie bo widzę, że tu jeszcze sporo do zobaczenia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 26 listopada, 2019 - 9:09 am

Jasne, że sporo! 🙂 Właśnie wleciał nowy post o Szwajcarii, odnośnie tego, jak samodzielnie sobie taką podróż zorganizować i jak poradzić sobie z kosztami. Mamy nadzieję, że Ci się przyda!
Pozdrawiamy ciepło i dziękujemy za komentarz!

Odpowiedz
Katarzyna Mirek 28 października, 2019 - 6:41 am

Ale świetny wpis, tak dokładny i szczegółowy że z chęcią do niego wrócę jak będę bliżej wyjazdu

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 8:07 am

Mamy nadzieję, że kiedyś się wybierzesz, a wtedy ten wpis i kolejne 2 ułatwią Ci Twoją własną, szwajcarską przygodę 🙂

Odpowiedz
Ania 28 października, 2019 - 10:05 am

Szwajcaria marzy mi się już od bardzo dawna, a Ty recenzją zachęcasz jeszcze 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 10:16 am

W takim razie trzymamy mocno kciuki za spełnienie tego pięknego marzenia! 🙂 I niech przyda Ci się do tego ten i następne dwa wpisy, które już niedługo się tutaj pojawią 🙂

Odpowiedz
Marta 28 października, 2019 - 3:41 pm

Ja nigdy w Szwajcarii nie byłam, ale była moja siostra i przywiozła same pozytywne wrażenia. Podobno kraj jest piękny, zresztą to widać na waszych zdjęciach 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 4:12 pm

Wcale się nie dziwimy, że siostrze się podobało 🙂 Tobie na pewno także przypadły by tamtejsze widoki do gustu!

Odpowiedz
Miye's Imaginations 28 października, 2019 - 3:58 pm

Bardzo ciekawy wpis i jakie piękne wspólne zdjęcie! To się nazywa cudownie zachowane wspomnienia 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 4:15 pm

Wspomnień zostało całe mnóstwo i na pewno zostaną z nami na długo. A zdjęcia na pewno w tym pomogą 🙂 Dziękujemy bardzo!

Odpowiedz
annastylefashion.pl 28 października, 2019 - 4:24 pm

Czytając ten wpis poczułam się tak, jak bym była w Szwajcarii ? Przepiękny kraj, co widziałam tylko na zdjęciach internetowych i tutaj na blogu. Z całą pewnością wrażenia niesamowite, że słowami trudno opisać, tak wspaniałą podróż. ? :*

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 4:35 pm

Czyli udało nam się przenieść Cię do Szwajcarii, bardzo nas to cieszy! 🙂 Dziękujemy pięknie! I zdecydowanie, Szwajcaria jest niesamowitym krajem, pełnym wspaniałych widoków, które zapierają dech i odbierają mowę 🙂
Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
Zołza z kitką 28 października, 2019 - 5:52 pm

Przepiękne zdjęcia! Kolorystyka, krajobrazy – cudowne!

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 8:24 pm

Dziękujemy bardzo! Wciąż pracujemy nad naszymi fotografiami, żeby były coraz lepsze i uchwyciły coraz lepiej krajobrazy ?

Odpowiedz
Maciej Pawlik 28 października, 2019 - 7:44 pm

James Bond Str. skradła moje serce! Akurat oglądam całą serię po raz drugi od początku ?

Odpowiedz
rudeiczarne 28 października, 2019 - 8:25 pm

Oooo to widzimy, że trafiliśmy! Oglądając “Goldfingera” przypatruj się widokom, znajdziesz te szwajcarskie z Furka Pass! ?

Odpowiedz
Monika Flok 28 października, 2019 - 9:08 pm

Uwielbiam Wasze zdjęcia z pobytu- sa tak prawdziwe ze czyje gęsia skórkę…jakbym tam sama była. Mam rodzinę w Szwajcarii a dokładnie w Zurichu i kiedys tam na 100% pojedziemy:) nie da sie takich widoków ominac:)

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 8:32 am

Jak macie Rodzinę to tym bardziej musicie się wybrać! 🙂 Odwiedziny, a przy okazji tak wspaniałe widoki ujrzycie na własne oczy! 🙂
Dziękujemy bardzo, Kochana! Faktem jest, że Szwajcaria to raj dla fotografów, ciężko odłożyć aparat choć na chwilę!

Odpowiedz
ada 29 października, 2019 - 12:11 pm

Jestes bardzo podobna do moje kolezanki, aż musiałam się przyjrzeć czy to naprawde nie ona :))

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 12:40 pm

A widzisz, jednak nie ona! 🙂 ale miło, że do nas zajrzałaś! 🙂

Odpowiedz
Justyna 29 października, 2019 - 12:48 pm

Widoki i te wszystkie miejsca tak pięknie się prezentują że aż chce się tam być.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 1:15 pm

Bardzo nam miło, że Ci się spodobało! 🙂

Odpowiedz
izabela 29 października, 2019 - 3:02 pm

widoki wspaniałe.
Dużo ciekawych informacji i pięknych zdjęć.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 3:14 pm

Dziękujemy bardzo, cieszymy się, że Ci się podoba 🙂

Odpowiedz
Świat Toli 29 października, 2019 - 4:59 pm

Nigdy nie byłam w tym kraju. Widoki są piękne. W górach nie byłam całe lata, a uwielbiałam chodzić.

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 6:06 pm

Musisz się wybrać w góry, choćby polskie, skoro tak uwielbiałaś po nich chodzić! 🙂
A Szwajcaria na pewno by Ci się spodobała na żywo, gór nie brakuje 🙂

Odpowiedz
Martyna Soul 29 października, 2019 - 5:40 pm

Szwajcaria jako kraj interesuje mnie bardzo pod kątem outdoorowym. Kiedyś na pewno tam zawitam:)

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 6:07 pm

Outdoorowe widoki są genialne! Szczególnie Alpy i zielone doliny pomiędzy ośnieżonymi szczytami!

Odpowiedz
kaprysek 29 października, 2019 - 6:04 pm

Ale boskie widoki 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 29 października, 2019 - 6:07 pm

Cieszymy się, że Ci się podoba !

Odpowiedz
Klaudia 30 października, 2019 - 9:16 am

Jakie piękne zdjęcia, a widoki jeszcze cudowniejsze <3 Wiele dobrego słyszałam o Szwajcarii, państwo to znajduje się na mojej podróżniczej liście 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 30 października, 2019 - 11:37 am

Trzymamy w takim razie kciuki, byś kiedyś przeżyła swoją własną szwajcarską przygodę! 🙂 Jesteśmy pewni, że Ci się bardzo spodoba! Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
Kasia Hartung 30 października, 2019 - 11:34 am

Uwielbiam Wasze zdjęcia, Wasze relacje i Wasze opowieści!

Odpowiedz
rudeiczarne 30 października, 2019 - 11:38 am

Ojej, bardzo nam miło! 🙂 Pozdrawiamy ciepło!

Odpowiedz
krystynabozenna 31 października, 2019 - 7:38 am

Odwiedzić na pewno warto, bo to ciekawy kraj, ale mieszkać to bym chyba jednak nie chciała…

Odpowiedz
rudeiczarne 31 października, 2019 - 8:35 am

Wydaje się to ciekawe miejsce do zamieszkania, ale nie każdy może je polubić 🙂 Aczkolwiek warty zwiedzenia na pewno!

Odpowiedz
krystynabozenna 2 listopada, 2019 - 12:52 pm

Jak dla mnie to za dużo gór :-))
My wolimy wodę 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 2 listopada, 2019 - 3:26 pm

1500 jezior w całej Szwajcarii to całkiem sporo wody jak naa tak mały kraj 🙂

Odpowiedz
Aleksandra Dragan 2 listopada, 2019 - 12:26 pm

Szwajcaria, moje marzenie! ❤ Po studiach nawet chciałam tam wyjechać, coby żyć wśród gór i pól rodem z reklamy Milki ?
Widoki cudne, ale ale… Wy jacy piękni!

Odpowiedz
rudeiczarne 2 listopada, 2019 - 4:46 pm

Ojej, czemu jednak porzuciłaś ten pomysł? To mogło być genialne doświadczenie! Sami mamy Przyjaciół mieszkających w Szwajcarii i są bardzo zadowoleni! 🙂
A jeśli nie mieszkać to na pewno musisz się wybrać na zwiedzanie, naprawdę warto, a widoków rodem z reklam Milki nie brakuje 🙂
Dziękujemy pięknie za miłe słowa! Pozdrawiamy cieplutko!

Odpowiedz
Viola z My British Journey 4 listopada, 2019 - 2:33 pm

Szwajcaria zatyka dech w piersiach, na samo wspomnienie Zurichu aż mi się buzia śmieje. Faktycznie ceny są naprawdę wysokie, no ale może przez to Szwajcarzy też na swój sposób chronią to co ich od wielkiej komercji i nawału turystów. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na wypoczynek w tym kraju. Marzy mi się kiedyś wyprawa w szwajcarskie Alpy jesienią, mam nadzieję, że kiedyś się ono spełni. Jak zawsze świetna relacja a o zdjęciach nie wspomnę bo to już staje się nudne takie ciągle Was zachwalanie ??❤️

Odpowiedz
rudeiczarne 5 listopada, 2019 - 7:55 am

A my taką “nudę” bardzo lubimy Violu! 🙂 Dziękujemy Ci bardzo, bardzo!
To fakt, nie każdy może sobie pozwolić na wakacje w Szwajcarii, tym bardziej takie dłuższe, gdzie nie będzie miał ograniczeń, gdzie chce się wybrać. Nas kolejka na Jungfraujoch odstraszyła i mimo, że bardzo chcieliśmy zobaczyć “dach Europy”, tak zwyczajnie nie byłoby nas na to stać. Więc poszliśmy na trekking i wciąż było niesamowicie! 🙂 Zawsze bowiem znajdzie się jakaś alternatywa, tańsza, pusta na szlakach i bynajmniej – nie gorsza!
A jesienią jest w Alpach cudownie, sama z resztą widzić na zdjęciach te kolorki! Musisz wrócić do Szwajcarii i zobaczyć je na własne oczy!
Pozdrawiamy cieplutko!

Odpowiedz
Joanna | Organiczni.eu 4 listopada, 2019 - 5:36 pm

Piękne zdjęcia, szczególnie zachęcają mnie te ujęcia przyrody. Byłam w Szwajcarii przejazdem i zobaczyłam niewiele, więc zawsze z przyjemnością oglądam fotki z tego miejsca 🙂

Odpowiedz