szwajcaria-atrakcje

Atrakcje Szwajcarii francusko-języcznej – TOP miejsca!

przez Rudeiczarne Travel Blog

Atrakcje Szwajcarii francusko-języcznej – gdzie to jest?

Atrakcje Szwajcarii, kraju małego acz wspaniałego, który dzieli się na 26 kantonów zachwycają! To władze kantonu decydują o tym, w jakim języku się mówi w danym regionie. Kantony francusko-języczne to te leżące na zachodzie Szwajcarii, w bezpośrednim sąsiedztwie Francji, a także Jeziora Genewskiego i Jeziora Neuchatel. Mowa więc o kantonach: Genewa, Jura, Vaud i Neuchatel. Lokalnie ta część kraju nazywana jest “Szwajcarią romańską”.

atrakcje-szwajcarii-szwajcaria-prowincja

Na potrzeby naszych wpisów na blogu, podzieliliśmy nasze szwajcarskie posty na te, traktujące o Szwajcarii niemiecko-języcznej i francusko-języcznej. Trzeci i póki co ostatni szwajcarski wpis będzie postem praktycznym, w którym znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć przed podróżą do Szwajcarii. Czym jednak wyróżnia się Szwajcaria francusko-języczna, że postanowiliśmy poświęcić jej osobny post?

atrakcje-szwajcarii-jezioro-genewskie-szwajcaria

Atrakcje Szwajcarii – Czym odróżnia się część francusko-języczna od niemiecko-języcznej

Francusko-języczni Szwajcarzy są drugą grupą językową w kraju i bardzo pilnują autonomii językowej w swoich kantonach. Przy okazji, warto wspomnieć, że język francuski we Francji różni się od języka francuskiego w Szwajcarii! Lokalne dialekty są w końcu bardzo żywe. Przyznać musimy, że w tej części Szwajcarii wielokrotnie czuć się można właśnie jak we Francji. Pomijając język francuski, który obowiązuje na tych terenach, czuje się także nieco bardziej francuskie usposobienie. Coraz ciężej jest się także dogadać w języku angielskim (szczególnie na prowincji), co w niemiecko-języcznych kantonach nie było żadnym problemem. Dominuje kuchnia, w której czuć wpływy francuskie, a miasta i miasteczka wydają się nieco bardziej…wysublimowane? Co nie oznacza, że te w części niemiecko-języcznej nie są piękne! Są! Ale są po prostu nieco inne!

atrakcje-szwajcarii-szwajcaria-zamek-w-gruyeres

Atrakcje Szwajcarii francusko-języcznej – co zobaczyć w Szwajcarii?

W poprzednim wpisie zabraliśmy Cię do Szwajcarii niemiecko-języcznej, gdzie staraliśmy się przedstawić Ci najpiękniejsze, naszym zdaniem, miejsca tego regionu. Ale Szwajcaria ma także inne zakątki, w których nie brakuje malowniczych miejsc! Przekonaj się sam i poczuj aromat sera Gruyere, wsłuchaj się w wiatr nad jeziorem Genewskim i rytm piosenki “We are the Champions”, posmakuj białego wina Chablais i weź udział w winobraniu i wiele więcej! Zabieramy Cię do, naszym zdaniem, subiektywnie najpiękniejszych miejsc w tym zakątku Szwajcarii!

atrakcje-szwajcarii-widok-na-krowy

Atrakcje Szwajcarii – Region Gruyere – kraina mlekiem płynąca

Wiesz z czego słynie i jakie są atrakcje Szwajcarii francusko-języczna? Przede wszystkim ze słynnego sera Gruyere! A dystrykt Gruyere, należący do kantonu Fribourg, to kraina, która olśni Cię swoją zielenią krajobrazów! Zamieszkany ledwie przez 60 tysięcy osób, jest krainą spokoju, natury, pustki. Gruyere słynie także z malowniczych tras trekkingowych, a po swojej wędrówce możesz odpocząć w tutejszych termach. Jeśli szukasz pocztówkowych widoków, zielonych polan, wzgórz, na których wypasają się krowy z dzwoneczkami na szyjach, a do tego chcesz spróbować tutejszego specjału, czyli sera Gruyere – musisz się wybrać właśnie tutaj!

atrakcje-szwajcarii-szwajcarskie-krowy

Muzeum sera Gruyere – Szwajcaria Top miejsca

Fantastyczne, maleńkie miejsce, które przybliży Ci tradycję wyrabiania sera, a także będziesz mógł na miejscu podglądnąć sam proces wyrabiania i dojrzewania sera. Na Muzeum Gruyere wystarczy Ci godzinna wizyta, w ramach której poznasz także specyfikę tutejszego sera i krów. Przy okazji wizyty z audioguidem – także w języku polskim, będziesz mógł także spróbować trzech rodzajów sera Gruyere, których smak umili Twój pobyt i pozwoli zrozumieć wyjątkowość tego przysmaku! 🙂

Wstęp 7 franków szwajcarskich, w cenie degustacja serów i audioguide, także w języku polskim. Możesz także skusić się na tzw. bilet kombo, który kosztuje 16 franków. W ramach tego biletu będziesz miał także zapewniony wstęp do wnętrz zamku w pobliskim miasteczku Gruyeres.

Na parterze muzeum znajduje się urocza restauracyjka, w której możesz skosztować m.in. lokalne fondue, w całkiem przystępnych, jak na Szwajcarię, cenach.

atrakcje-szwajcarii-muzeum-sera-gruyere

atrakcje-szwajcarii-krowy-pastwiska

Miasteczko Gruyeres – Atrakcje Szwajcarii

To od tego maleńkiego, średniowiecznego miasteczka wziął nazwę najsłynniejszy szwajcarski ser! Zamieszkane ledwie przez 2000 osób jest tutejszą atrakcją turystyczną, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Bowiem Gruyeres położone jest na wzgórzu, skąd podziwiać możesz zielone doliny i wzgórza i rzekę Saane. Zamek, znajdujący się w miasteczku, pochodzi ponoć z XIII wieku, a jego zadaniem miała być kontrola doliny rzeki Saane. Dzisiaj w środku znajdziecie muzeum z ogrodami.

atrakcje-szwajcarii-zamek-w-gruyeres

Samo miasteczko jest maleńkie i nie będziesz potrzebować wiele czasu na jego zwiedzanie. Pamiętaj jednak, by zostawić samochód na parkingu u stóp Gruyeres, samo miasteczko wyłączone jest z ruchu samochodowego. Na głównym placu znajdziesz mnóstwo sklepików z lokalnymi wyrobami w typowo szwajcarskich…cenach, a także knajpek z lokalnymi przysmakami! 🙂 Gruyeres jest jednak na pewno przeuroczą, maleńką mieścinką, którą warto odwiedzić, będąc w okolicy!

atrakcje-gruyeres

Atrakcje Szwajcarii – Region winiarski i Aigle

Słyszałeś kiedyś o winach szwajcarskich? Nie słyszy się o nich za wiele! Natomiast Szwajcarzy są wielkimi koneserami tego trunku, to właśnie wino gości w każdym szwajcarskim domu! A wiesz, że atrakcje Szwajcarii to także ich własna Toskania i Prowansja? Tak, znajdziesz tutaj wspaniałe widoki na winnice, które porastają słoneczne, zielone wzgórza. Tak, w październiku odbywa się tutaj winobranie, a tradycje winiarskie w okolicach miasteczka Aigle sięgają…2000 lat! Region ten słynie z białego wina Chablais! Jeśli interesuje Cię historia tutejszych winnic i win, nie zapomnij wybrać się do Chateau d’Aigle, zamku, w którym dziś mieści się muzeum wina właśnie! Wstęp do muzeum – 11 franków, możesz także wybrać się na degustację wina.

atrakcje-szwajcarii-zamek-aigle

Dookoła zamku zaś znajdziesz wspaniałe winnice, wzgórza porośnięte winoroślami, a w powietrzu unosi się przyjemny zapach winogron. Możesz zaglądnąć do winnic u stóp zamku, brama jest otwarta. Możesz także skusić się na 10 kilometrowy trekking wśród winnic. Ciekawy? Tutaj znajdziesz link do trasy trekkingu!

szwajcaria-winobranie

Chateau de Chillon

Znak rozpoznawczy wśród atrakcji Szwajcarii, który znajdziesz na wielu pocztówkach! Wspaniały średniowieczny zamek położony u brzegu Jeziora Genewskiego robi wrażenie już z dystansu, zyskując coraz bardziej przy bliższym poznaniu. Chateau de Chillon to wielowiekowy zamek, który najpierw był własnością biskupów, zaś za zadanie miał kontrolować przesmyk między Alpami a Jeziorem Genewskim. Zaś w XVI wieku służył jako arsenał. Co ciekawe, to właśnie tutaj toczy się akcja słynnej książki Lorda Byrona – “Więzień Chillonu”. Będąc w środku, zwiedzać można także podziemia, które swego czasu służyły jako więzienie. Tam znajduje się także podpis Lorda Byrona z jego wizyty w zamku, inspirującej go do napisania książki. Informację na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziesz tutaj.

szwajcaria-chillon

Jezioro Genewskie – Szwajcaria Top atrakcje

Największe w Alpach i Europie Zachodniej jezioro, które nie zostało uznane za największe jezioro Szwajcarii ze względu na fakt, iż jego część znajduje się w granicach Francji. Zajmuje powierzchnię ponad 580 km2, dzięki czemu momentami nie jest trudno zapomnieć, że jest to jezioro, przypomina bowiem nie raz bardziej morze ukryte pomiędzy wzgórzami. Jezioro Genewskie to duma i chluba Szwajcarów, traktujących je jak swoje morze! Krystaliczna woda jeziora, Alpy górujące nad taflą, zamki, kwiaty – tworzą razem niezapomniane widoki, od których trudno oderwać wzrok! Jesteśmy pewni, że zatrzymasz się wielokrotnie przy drodze, podziwiając tutejsze cudo!

atrakcje-szwajcarii-rejs-po-jeziorze-genewskim

Montreux – Podróż do Szwajcarii

Miasteczko Montreux położone jest w samym sercu Riwiery Szwajcarskiej i łączy w sobie typowo górski klimat i widoki nadmorskich kurortów. Bowiem ogrom Jeziora Genewskiego potrafi czasem zmylić, nie raz poczujesz się tutaj bardziej jak nad morzem, zapominając, że to wciąż jezioro. W miasteczku i okolicy na pewno znajdziesz coś dla siebie – sporty wodne, ale także zimowe, lokalne wino czy spacer pomiędzy eleganckimi kamienicami, przypominającymi klimatem Francję. Co roku w lipcu odbywa się tutaj jeden z najsłynniejszych festiwali jazzowych na świecie – Montreux Jazz Festival, który zbiera muzyków i fanów z całego świata!

Nie zapomnij przespacerować się także tutejszą promenadą nad jeziorem, utoniesz w kolorach kwiatów, a widok na krystaliczne jezioro zapiera dech. Na promenadzie także zobaczysz słynny pomnik Freddy’ego Mercury, wokalisty zespołu Queen, wpatrzonego w otchłań Jeziora Genewskiego. Dlaczego tutaj?

atrakcje-szwajcarii-montreux-jezioro-genewskie

atrakcje-szwajcarii-montreux-pomnik-mercury

Muzeum Queen – Szwajcaria atrakcje

Kojarzysz takie utwory jak “We are the champions” czy “Bohemian Rhapsody”? Nie wierzymy, że nie znasz zespołu Queen! Zespół podczas wielu lat swojej działalności ukochał sobie miasto Montreux do tego stopnia, że postanowił założyć tutaj swoje studio nagraniowe. To tutaj nagrał 7 swoich albumów! Muzeum znajdziesz w dzisiejszym Kasynie w samym sercu miasta. Nie zapomnij rozpocząć swojej wizyty od zewnętrznej ściany, gdzie było wejście do studia. Od śmierci Freddy’ego Mercury miłośnicy jego twórczości zostawiają tutaj tysiące swoich podpisów i słów uznania. Bardzo sentymentalne miejsce!

muzeum-queen-montreux

By wejść do muzeum, musisz przejść przez wnętrze kasyna, gdzie znajdziesz znaki z logiem zespołu Queen. Muzeum jest maleńkie, ale uwierz, jest to wyjątkowa muzyczna podróż. Zobaczysz tutaj mnóstwo ręcznie pisanych notatek Mercury’ego z tekstami największych hitów, jego stroje z koncertów. Będziesz miał możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego o twórczości i smutnym końcu zespołu. Zobaczysz instrumenty zespołu, a także będziesz miał możliwość krótkiej przygody w pomieszczeniu zaaranżowanym jako studio. Dla nas, jako ludzi, którzy dorastali w rytm muzyki Queen, była to bardzo sentymentalna przygoda.

atrakcje-szwajcarii-muzeum-queen

Wstęp do muzeum jest darmowy.

Lozanna – Atrakcje Szwajcarii

Lozanna to stolica kantonu Vaud i miasto położone w samym sercu regionu winiarskiego, nad Jeziorem Genewskim. Miasto położone jest na wzgórzu, schodzącym powoli w dół w stronę jeziora, zaś góruje nad nim dumnie stojąca katedra Notre Dame. Katedra pochodzi z XIII i niegdyś była obowiązkowym punktem pielgrzymów, zmierząjących szlakiem św. Jakuba ku Santiago de Compostela. Dziś jest katedrą protestanską, ale gotyckie wnętrza potrafią zachwycić.

atrakcje-szwajcarii-katedra-lozanna

Stąd możesz udać się schodkami w dół, ku starszej części miasta. Zgub się tutaj w kolorowych uliczkach i nie zapomnij zaglądnąć na Place de la Palud – znajdziesz tutaj najstarszą fontannę w mieście i piękne widoki na malownicze kamieniczki. Tutaj także ujrzysz drewniany zegar, który pokazuje sceny z lokalnej historii.

Wiesz, ile tu polskich korzeni w mieście? Swego czasu na uniwersytecie w Lozannie wykładał łacinę Adam Mickiewicz! To także tutaj Roman Dmowski założył w 1917 roku Komitet Narodowy Polski, a także to właśnie tutaj tworzył swoje utwory polski kompozytor Karol Szymanowski! Wiedziałeś?

Lozanna słynie przede wszystkim z win, czekolady i sera! I te zapachy będziesz czuć w powietrzu na każdym kroku spacerując po mieście. Nie jest ono wielkie, a główne atrakcje są skumulowane w bliskiej od siebie odległości. Ale… pamiętaj, że uliczki bywają tutaj nie raz strome! W każdym razie Lozanna to urocze miasto!

atrakcje-szwajcarii-lozanna-stare-miasto

atrakcje-szwajcarii-lozanna-widok-na-miasto

Genewa – Atrakcje Szwajcarii

Drugie co do wielkości miasto i jedna z głównych atrakcji Szwajcarii pełne jest eleganckich, drogich hoteli i restauracji, sklepów najsłynniejszych domów mody, ludzi w białych kołnierzykach. Nic dziwnego, ponoć ponad połowa mieszkańców miasta to obcokrajowcy! A w samej Genewie swoją siedzibę ma np. ONZ (siedziba europejska), Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksięzyca (tutaj także muzeum, można zwiedzać) czy też Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Stare Miasto znajduje się w wyżej położonej części Genewy. Znajdziesz tu wiele uroczych kamieniczek i fontann, wśród których rozlokowane są eleganckie knajpy pachnące fondue. Ceny widać, że już znacznie wyższe niż w pozostałej części Szwajcarii. Nie zapomnij zobaczyć Katedry św. Piotra – katedry będącej ciekawym miksem architektonicznym, ale… to właśnie tutaj wygłaszał swoje przemówienia jeden z ojców reformacji – Jan Kalwin.

Genewa zegarkami stoi! To tutaj znajdziesz Muzeum Philippe Patek, w którym możesz poznać historię i oglądnąć eksponaty pierwszych zegarków nadgarstkowych na świecie! A założyciele firmy byli z pochodzenia…Polakami! Wstęp do muzeum – 10 franków, więcej informacji znajdziesz tutaj. A skoro o zegarkach mowa… w Genewie znajdziesz największy na świecie zegar kwiatowy – L’Horloge Fleurie znajduje się tuż nad Jeziorem Genewskim i jest darmową atrakcją miasta!

atrakcje-szwajcarii-genewa-zegar-kwiatowy

Będąc w Genewie, nie zapomnij wybrać się do CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych! Najważniejszy na świecie ośrodek badawczo-naukowy ma swoich murów Wielki Zderzacz Hadronów, który jest ponoć największym na świecie akcelatorem komórek. Możliwe są wycieczki z przewodnikiem, podczas których bierzesz udział w doświadczeniach. Nie zapomnij jednak, że liczba wejść dziennie jest ograniczona, więcej informacji i możliwość zapisów znajdziesz tutaj. Wycieczki są darmowe!

Genewa po kilku godzinach spaceru wydała nam się bardzo elegancka, ale jednak mimo wszystko, za bardzo…biznesowa. Mamy wrażenie, że ilość zagranicznych pracowników w mieście zaciera autentyczność tego miejsca. Ale…możemy się oczywiście mylić! 🙂

atrakcje-szwajcarii-genewa-noca

Atrakcje Szwajcarii francusko-języcznej subiektywnie – czy warto?

Atrakcje Szwajcarii francusko-języcznej różnią się wielokrotnie widokowo względem Szwajcarii niemiecko-języcznej. O ile gór i zielonych dolin tutaj nie brakuje, tak zdecydowanie winnice i okolice Jeziora Genewskiego sprawiają, że masz przed sobą inne widoki. I niejednokrotnie będziesz czuć się jak we francuskiej Prowansji, ale także w południowych krajach śródziemnomorskich! Dogadanie się tutaj na prowincji w języku angielskim jest nieco trudniejsze niż w niemiecko-języcznej części kraju, ale wciąż możliwe. Ale z drugiej strony Genewa to najbardziej kosmopolityczne miasto w Europie, więc dogadasz się tutaj bez problemu w każdym języku!

Smak sera Gruyere i tutejszych win prosto z lokalnych winnic nie da Ci spokoju na długo. Nie brakuje tutaj typowo francuskich miasteczek, które zapadają w błogi sen wieczorami, by budził Cię rano zapach świeżej bagietki z lokalnej piekarni. Otchłań krystalicznie czystego Jeziora Genewskiego sprawia, że czujesz się bardziej jak nad morzem, zapominając. że to wciąż jezioro! A wieczorem nie zapomnij wybrać się do jednej z uroczych knajpek, gdzie skosztujesz słynne fondue i popijesz je tutejszym białym winem. Tak smakuje Szwajcaria francusko-języczna!

atrakcje-szwajcarii-winnice-w-szwajcarii

Naszym zdaniem Szwajcaria francusko-języczna jest zdecydowanie warta odwiedzenia! Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od wędrowania po górach, przez pływanie w jeziorach, sporty wodne i zimowe, po zwiedzanie miast pełnych zabytków i śladów bogatej historii i wiele więcej.

Już niedługo pojawi się kolejny szwajcarski post, tym razem z praktycznymi wskazówkami, cenami, gdzie i co zjeść, jak poradzić sobie z cenami w Szwajcarii, by nie zbankrutować i wiele więcej!

SZWAJCARIA – WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

atrakcje-szwajcarii-chateau-de-chillon

Sprawdź także

52 komentarze

Monika Kilijańska 6 listopada, 2019 - 9:55 am

Nawet nie pomyślałabym, że tu znajdę muzeum Queen!

Odpowiedz
rudeiczarne 6 listopada, 2019 - 10:16 am

Jedno z ukochanych miejsc zespołu, a przede wszystkim Freddy’ego! Tutaj nagrali z resztą aż 7 albumów, więc wielka część ich utworów. Malutkie muzeum, ale robi wrażenie!

Odpowiedz
Irena -Hooltayewpodrozy 6 listopada, 2019 - 10:07 am

Wróciły wspomnienia.
Jak dobrze wiecie, przez 7 lat dzieliłam życie między Polskę i Szwajcarię, więc praktycznie udało mi się zwiedzić każdy jego zakątek.
Rejon francuskojęzyczny różni się od tych niemieckich kantonów, nie jest taki sztywny i poukładany. Za najfajniejszy uważam rejon włoskojęzyczny.
Pięknie pokazaliście to co zobaczyliście.Szkoda, że mieliście tak mało czasu, ale mam nadzieję, że wrócicie do tego najpiękniejszego według mnie kraju w Europie.Jezioro Genewskie udało mi się objechać i zwiedziałam też miasteczka po stronie fracuskiej.Nocowałam niedaleko Montreux i raz byłam właśnie w czasie festiwalu jazzowego, istne szaleństwo.No i oczywiście mam zdjęcie z Fredim Mercurym na deptaku w Montreux.
Super,że udało się Wam tyle zobaczyć.
Kraj mały, a oferuje niesamowitą ilość atrakcji.
Pozdrawiam serdecznie-))))

Odpowiedz
rudeiczarne 6 listopada, 2019 - 11:38 am

Irenko, uwielbiamy zawsze czytać Twoje wiadomości tutaj i Twoje przemyślenia! 🙂
We włosko-języcznym jeszcze nie byliśmy, ale jesteśmy pewni, że jeszcze tam wrócimy i to nie raz, bo Szwajcaria nas zachwyciła! I zdecydowanie brakowało nam czasu, ale dzięki temu będzie powód, by tutaj jeszcze wrócić. Ohhhh Szczęściaro, Festiwal Jazzowy w Montreux to dopiero musi być wydarzenie! Uwielbiamy jazz, więc tym bardziej zazdrościmy, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa! To musiało być niesamowite przeżycie! 🙂
Wiesz, z tym Freddy’m to jakoś tak jesteśmy emocjonalnie związani. Do tego stopnia, że mi się w muzeum troszkę łzy ukradkiem polały. Dzieciństwo w rytmie Queen robi swoje. Z resztą w zasadzie całe nasze życie.
Zdecydowanie atrakcji nie brakuje i jest tu co robić!
Dziękujemy bardzo Irenko, ściskamy Cię mocno! 🙂

Odpowiedz
Irena-Hooltaye w podróży 6 listopada, 2019 - 1:14 pm

Mogę napisac, że Szwajcarię znam bardzo dobrze i to mój najukochańszy kraj w Europie.Jestem szczęściarą, bo zobaczyłam niezliczoną ilośc atrakcji.
Queen to jeden z moich ulubionych zespołów.Nad Jeziorem Genewskim w Montreux czuc magię tego zespołu i łzy do oczu się cisną.Ja też tak miałam.
Festiwal jazzowy to zapchane do granic możliwości hotele i niebotyczne ceny.Ilośc turystów, luksusowych samochodów i jazzowych gwiazd jest niesamowita. Też uwielbiam jazz.
O Szwajcarii mogę pisac i pisac, sami wiecie-)
Ściskam Was mocno!!!

Odpowiedz
rudeiczarne 6 listopada, 2019 - 3:03 pm

Wiemy i moglibyśmy słuchać i czytać Twoich szwajcarskich opowieści całymi dniami! 🙂
Podejrzewamy, że na festiwal ściąga cała śmietanka, nawet bez festiwalu ceny są wysokie, a co dopiero przy takim evencie! Ale to musi być muzyczna uczta dla duszy i ciała!
Dla nas też Szwajcaria jest jednym z ulubionych krajów, choć nie znamy tak dobrze, jak Ty, to jednak skradła nasze serducha! 🙂
Buźka wielka Irenko! 🙂

Odpowiedz
skucińska 6 listopada, 2019 - 10:34 am

Piękne miejsce, urokliwy krajobraz

Odpowiedz
rudeiczarne 6 listopada, 2019 - 11:34 am

Cieszymy się, że Ci się podoba

Odpowiedz
Aleksandra Załęska 6 listopada, 2019 - 10:40 am

Lozana, Genewa i Muzeum Queen to miejsca, które chciałabym zobaczyć 🙂 Zwłaszcza Muzeum mnie kusi, to musi być niezwykłe miejsce 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 6 listopada, 2019 - 11:34 am

Oj jest, maleńkie muzeum, ale rękopisy najsłynniejszych piosenek Queen i muzyka donosząca się z głośników, stroje z koncertów, instrumenty i podpisy tysięcy fanów na ścianie robią wrażenie! 🙂

Odpowiedz
Patrycja 6 listopada, 2019 - 4:46 pm

Chętnie bym tam kiedyś pojechała.

Odpowiedz
rudeiczarne 6 listopada, 2019 - 6:36 pm

Mamy nadzieję, że się kiedyś skusisz ?

Odpowiedz
Karolina / Nasze Bąbelkowo 7 listopada, 2019 - 4:09 am

Zawsze marzył mi się wyjazd do Szwajcarii, mam bardzo przyjemne skojarzenia z tym krajem i odnoszę wrażenie, że taka wycieczka naładowałaby moje życiowe akumulatory 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 8:17 am

Ojjj to pewne! Szwajcaria jest tak różnorodna, że każdy może znaleźć coś dla siebie! Piękne monumentalne góry, malownicze miasteczka, krystalicznie czyste jeziora, zielone winnice…sporo tego, a do tego bardzo ciekawa historia i pyszne jedzenie! 🙂 Wybierz się kiedyś!

Odpowiedz
zaczytanamarzycielka8 7 listopada, 2019 - 8:59 am

Pięknie tam jest, nigdy nie odwiedziłam Szwajcarii, chociaż już kilka razy miałam okazję aby tam pojechać.

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 8:15 am

W takim razie przy kolejnej okazji już wiesz, że naprawdę warto! 🙂

Odpowiedz
Anna K 7 listopada, 2019 - 9:34 pm

Zamki są cudowne, mam przymus zwiedzania zamków ? Zazdroszczę podróży ?

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 8:05 am

A zamków i tutaj nie brakuje, do tego tak malowniczo położonych, także nad jeziorami, pośród winnic, piękne i na pewno by Ci się spodobały! 🙂

Odpowiedz
Ilona 8 listopada, 2019 - 2:55 am

Wyczerpujący wpis i przepiękna natura!
Po 1,5 roku życia w Azji, powoli tęsknię za europejskimi klimatami…

Pozdrawiam z równika!

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 8:04 am

Bo te europejskie są takie inne względem równikowych! 🙂 A nam się za to tęskni za równikiem! 🙂 Dziękujemy Kochana i pozdrawiamy z Malty!

Odpowiedz
gonicmarzenia 11 listopada, 2019 - 9:42 am

Ale cudowny klimat!

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 10:26 am

Cieszymy się, że Ci się podoba! 🙂

Odpowiedz
nicolestraveljournal.blogspot.com 11 listopada, 2019 - 5:44 pm

Och, z wielką chęcią zobaczyłabym Szwajcarię, zwłaszcza jej piękne zielone tereny. Winnice wokół zamku wyglądają pięknie, a jezioro na niektórych zdjęciach faktycznie przypomina morze ?

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 9:44 pm

Zieleni w Szwajcarii nie brakuje, mamy wrażenie, że to najbardziej zielony kraj w Europie! 😉 A atrakcji tutaj nie brakuje, więc jesteśmy pewni, że byłabyś zachwycona!

Odpowiedz
Krzysiek 11 listopada, 2019 - 5:52 pm

Ciekawy podział żeby dzielić atrakcje kraju w zależności od regionu językowego. Pomysłowe 😉

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 9:45 pm

Długo się zastanawialiśmy jak to podzielić, żeby miało to ręce i nogi i wyszło nam, że tak będzie miało to najwięcej sensu i będzie w miarę równo, jeśli chodzi o materiał 🙂 Dzięki wielkie!

Odpowiedz
Anna 11 listopada, 2019 - 9:02 pm

W te wakacje byłam w Szwajcarii i na pewno jeszcze tam wrócę. 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 11 listopada, 2019 - 9:46 pm

To chyba tak już jest, że jak się raz zobaczy Szwajcarię to chce się wracać po więcej! Też tak mamy 🙂

Odpowiedz
ania 11 listopada, 2019 - 10:45 pm

Jak ja wam zazdroszczę tych podróży. Cudowne widoki

Odpowiedz
rudeiczarne 12 listopada, 2019 - 8:52 am

Widoki są wspaniałe i bardzo długo odciągaliśmy ten kierunek, ze względów finansowych. Ale jak raz się do Szwajcarii pojedzie, chce się tam wracać jak najszybciej! 🙂

Odpowiedz
Honorata 12 listopada, 2019 - 7:52 am

Szwajcaria jest piękna, ale też z tego co słyszałam niestety droga. ?

Odpowiedz
rudeiczarne 12 listopada, 2019 - 8:49 am

Owszem, nie należy niestety do najtańszych i trzeba się naprawdę pilnować, by nie wydać fortuny. Ale da się to zrobić 🙂

Odpowiedz
Milasoo.pl 12 listopada, 2019 - 12:21 pm

Przepiękne miejsca ! <3 Jeszcze w tym życiu moja noga tam postanie ! Cudowna fotografia z Waszej strony !

Odpowiedz
rudeiczarne 12 listopada, 2019 - 2:16 pm

No jasne, że postanie, musi! Bo sama widzisz, że jest przepięknie! Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy ciepło 🙂

Odpowiedz
Kinga 12 listopada, 2019 - 7:44 pm

Planuję się tam wybrać 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 13 listopada, 2019 - 9:42 am

Wspaniale! Już niedługo pojawi się także post praktyczny ze wszelkimi wskazówkami, jak to samemu zorganizować, więc mamy nadzieję, że Ci się przyda 🙂

Odpowiedz
Magdalena Bur 13 listopada, 2019 - 1:04 am

Przepięknie. Bardzo lubię Szwajcarię choć poznałam dopiero cześć niemiecko-jezyczną. Dla mnie ten kraj ma tylko jeden minus – ceny.

Odpowiedz
rudeiczarne 13 listopada, 2019 - 9:44 am

To fakt, ceny wielokrotnie są jak z kosmosu. Choć dla tych, którzy mieszkają i pracują w Szwajcarii nie robią wrażenia. Na nas zrobiły, ale i tak udało się maksymalnie ograniczyć koszta. Niedługo pojawi się post praktyczny z tipami i wskazówkami, mamy nadzieję, że się przyda innym 🙂

Odpowiedz
Viola z My British Journey 14 listopada, 2019 - 7:12 pm

Dziękuje za tę podróż, nie miałam pojęcia o tym, że studio Queen było w Szwajcarii. Jakoś mi to umknęło z ich biografii, nawet w ostatnim filmie The Bohemian Rapshody jakoś to tez uciekło, bardziej pokazano to miejsce jak zabitą dechami wioskę angielską. Szwajcaria faktycznie jest dość zróżnicowana.

Odpowiedz
rudeiczarne 15 listopada, 2019 - 9:24 am

W ostatnim filmie zdaje się, że w ogóle nie pokazali Montreux, a szkoda, bo to wielka część ich twórczej egzystencji! 🙂 A dla nas wielka część naszego dzieciństwa i dorastania w rytm ich muzyki! 🙂
Zdecydowanie w Szwajcarii każdy znajdzie coś dla siebie! Pozdrawiamy Cię ciepło Violu!

Odpowiedz
Miejska Pustelniczka 14 listopada, 2019 - 10:36 pm

Uwielbiam Szwajcarię, a szczególnie domki z kamienia i piękne widoki na góry.

Odpowiedz
rudeiczarne 15 listopada, 2019 - 9:22 am

Górskie widoki też są naszymi ulubionymi w Szwajcarii! W końcu jeden z najbardziej górzystych krajów, jest co podziwiać! 🙂

Odpowiedz
toksyczna kosmetyczka 15 listopada, 2019 - 1:31 am

Tam to dopiero są piękne widoki. Magia po prostu 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 15 listopada, 2019 - 9:21 am

Nie zliczymy ile razy zbieraliśmy szczęki z podłogi!

Odpowiedz
Kasia H. 15 listopada, 2019 - 9:19 am

Szwajcaria jest cudna! Sama jestem pod jej wrażeniem, a Wasze zdjęcia tylko potwierdzają jej urok!

Odpowiedz
rudeiczarne 15 listopada, 2019 - 9:30 am

Jest przepięknie i śni nam się po nocach powrót do tego pięknego kraju! 🙂 I jest tak fotogeniczna – raj dla amatorów fotografii! 🙂

Odpowiedz
Elwira 15 listopada, 2019 - 11:17 am

Jakie przecudowne zdjęcia! Wspaniałe widoki, magiczne miejsca i cudowna pamiątka na lata 🙂 Nawet nie miałam świadomości jaki to piękny kraj! Ten wpis utwierdził mnie w przekonaniu, że koniecznie trzeba zobaczyć to wszystko na własne oczy. Zazdroszczę niesamowicie! 🙂

Odpowiedz
rudeiczarne 24 listopada, 2019 - 11:17 am

Absolutnie tak! Bardzo nas cieszy, ze pomoglismy Ci się o tym przekonac! Teraz nie pozostaje nic innego jak się pakować i ruszać w drogę! 🙂

Odpowiedz
blogierka 28 listopada, 2019 - 10:55 pm

Ale mi smaka na podróż zrobiliście! 😀

Odpowiedz
rudeiczarne 29 listopada, 2019 - 8:36 am

To chyba…. bardzo dobrze! 🙂 W drogę, ale już! 🙂

Odpowiedz
Ola z Muzycznej Listy 14 kwietnia, 2020 - 10:57 am

Piękne krajobrazy! Chciałabym tam pojechać zarówno ze względu na góry, jak i CERN, który jest akceleratorem cząstek naładowanych, nie komórek.

Odpowiedz